Об утверждении перечня юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных лиц либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных лиц (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ), правил его формирования и правил отнесения активов и условных обязательств к категории сомнительных и безнадежных
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2275. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 мая 2014 года № 445
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.05.2014 № 445 (вводится в действие с 01.01.2013).
В соответствии с пунктом 4 статьи 106 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных лиц либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных лиц (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ);
2) Правила формирования перечня юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных лиц либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных лиц (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ);
3) Правила отнесения активов и условных обязательств к категории сомнительных и безнадежных национальным управляющим холдингом, а также юридическими лицами, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных лиц либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных лиц (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ) (далее - Правила).

Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тұлғалардың пайдасына не өзара байланысты тұлғалардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін, оны қалыптастыру ережесін және активтер мен шартты міндеттемелерді күмәнді және үмітсіз санатқа жатқызу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2275 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 4 мамырдағы № 445 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.05.2014 № 445 қаулысымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
«Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 106-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тұлғалардың пайдасына не өзара байланысты тұлғалардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесі;
2) Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тұлғалардың пайдасына не өзара байланысты тұлғалардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін қалыптастыру ережесі;
3) Ұлттық басқарушы холдингтің, сондай-ақ негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тұлғалардың пайдасына не өзара байланысты тұлғалардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың активтер мен шартты міндеттемелерді күмәнді және үмітсіз санатқа жатқызу ережесі (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.

2. Настоящее постановление вводится в действие с 21 февраля 2009 года, за исключением абзаца второго пунктов 58, 71 и 81 Правил, которые вводятся в действие с 1 января 2010 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 декабря 2009 года № 2275
Перечень
юридических лиц, основным видом деятельности которых является
осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто
процентов голосующих акций (долей участия) которых
принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих
право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов)
против сомнительных и безнадежных активов, условных
обязательств, за исключением активов и условных обязательств,
предоставленных в пользу взаимосвязанных лиц либо третьим
лицам по обязательствам взаимосвязанных лиц (кроме
активов и условных обязательств кредитных товариществ)
1. Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму".
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 декабря 2009 года № 2275
Правила
формирования перечня юридических лиц, основным видом
деятельности которых является осуществление заемных операций
или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций
(долей участия) которых принадлежат национальному
управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов
по созданию провизии (резервов) против сомнительных и
безнадежных активов, условных обязательств, за исключением
активов и условных обязательств, предоставленных в пользу
взаимосвязанных лиц либо третьим лицам по обязательствам
взаимосвязанных лиц (кроме активов и условных обязательств
кредитных товариществ)
Настоящие Правила формирования перечня юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных лиц либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных лиц (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ) (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 106 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и устанавливают порядок формирования перечня юридических лиц, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств.

2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Ереженің 58, 71 және 81-тармақтарының екінші абзацын қоспағанда, 2009 жылғы 21 ақпаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 2275 қаулысымен
бекітілген
Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе
талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін
акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы
холдингке тиесілі, өзара байланысты тұлғалардың пайдасына не
өзара байланысты тұлғалардың міндеттемелері бойынша үшінші
тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді
(кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты
міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз
активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар
(резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы
бар заңды тұлғалардың тізбесі
1. «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 2275 қаулысымен
бекітілген
Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе
талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін
акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы
холдингке тиесілі, өзара байланысты тұлғалардың пайдасына не
өзара байланысты тұлғалардың міндеттемелері бойынша үшінші
тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді
(кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты
міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз
активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар
(резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар
заңды тұлғалардың тізбесін қалыптастыру ережесі
Осы Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тұлғалардың пайдасына не өзара байланысты тұлғалардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін қалыптастыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің 106-бабының 4-тармағына (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін қалыптастыру тәртібін белгілейді.

1. Перечень юридических лиц, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов (далее - перечень) определяется Правительством Республики Казахстан, при этом проект соответствующего постановления вносится Министерством экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан по ходатайству национального управляющего холдинга.
2. Для включения в перечень юридическое лицо должно соответствовать следующим требованиям:
1) сто процентов голосующих акций (долей участия) такого юридического лица принадлежат национальному управляющему холдингу;
2) основным видом деятельности юридического лица является осуществление заемных операций или выкуп прав требования;
3) юридическое лицо не является налогоплательщиком, указанным в пунктах 1, 2 и 3 статьи 106 Налогового кодекса.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2009 года № 2275
Правила
отнесения активов и условных обязательств к категории
сомнительных и безнадежных национальным управляющим
холдингом, а также юридическими лицами, основным видом
деятельности которых является осуществление заемных операций
или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций
(долей участия) которых принадлежат национальному
управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов
по созданию провизии (резервов) против сомнительных и
безнадежных активов, условных обязательств, за исключением
активов и условных обязательств, предоставленных в пользу
взаимосвязанных лиц либо третьим лицам по обязательствам
взаимосвязанных лиц (кроме активов и условных обязательств
кредитных товариществ)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила отнесения активов и условных обязательств к категории сомнительных и безнадежных национальным управляющим холдингом, а также юридическими лицами, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных лиц либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных лиц (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок и условия классификации активов, условных обязательств и создания провизии (резервов) против них.

1. Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, күмәнді және үмітсіз активтерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін (бұдан әрі - тізбе) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды, бұл ретте тиісті қаулының жобасын ұлттық басқарушы холдингтің қолдаухаты бойынша Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі енгізеді.
2. Тізбеге қосу үшін заңды тұлға мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) ұлттық басқарушы холдингке тиесілі осындай заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті;
2) заңды тұлғаның негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылады;
3) заңды тұлға Салық кодексінің 106-бабының 12 және  3-тармақтарында көрсетілген салық төлеуші болып табылмайды.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 2275 қаулысымен
бекітілген
Ұлттық басқарушы холдингтің, сондай-ақ негізгі қызмет түрі
қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып
алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу
үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі,
өзара байланысты тұлғалардың пайдасына не өзара байланысты
тұлғалардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген
активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік
серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа)
қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты
міндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі
шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың активтер
мен шартты міндеттемелерді күмәнді және үмітсіз санатқа жатқызу
ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Ұлттық басқарушы холдингтің, сондай-ақ негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тұлғалардың пайдасына не өзара байланысты тұлғалардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың активтер мен шартты міндеттемелерді күмәнді және үмітсіз санатқа жатқызу ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру тәртібі мен талабын анықтайды.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах, имеют следующие значения:
1) активы - требования ко всем физическим и юридическим лицам, в том числе к банкам;
2) инвестиционный займ (кредит) - займ (кредит), соответствующий следующим требованиям:
срок займа (кредита) составляет пять и более лет;
условиями договора займа (кредита) установлен запрет на полное досрочное погашение;
в случае частичного погашения займа (кредита), частичное погашение может осуществляться в сроки и порядке, предусмотренными бизнес-планом заемщика;
займ (кредит) предоставляется юридическому лицу в соответствии с его бизнес-планом, предусматривающим реализацию комплекса мероприятий, направленных на создание, расширение и модернизацию материального производства, производственной и транспортной инфраструктуры;
3) займ (кредит) - осуществление Организацией заемных, лизинговых операций;
4) кредитный риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие неисполнения либо ненадлежащего исполнения должником (дебитором) обязательств по активу и условному обязательству перед Организацией, в соответствии с условиями договора либо существования реальной угрозы такого неисполнения (ненадлежащего исполнения);
5) Организация - национальный управляющий холдинг, а также юридическое лицо, основным видом деятельности которого является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу;
6) портфель однородных займов (кредитов) - группа однородных займов (кредитов), включаемых в одну группу в соответствии с внутренними правилами Организации о порядке и условиях классификации однородных займов (кредитов);
7) провизии (резервы) - признание вероятности потерь стоимости конкретного актива, а в случае условного обязательства - признание вероятности потерь по возможному исполнению Организацией обязательств, или совокупности активов (условных обязательств);
8) стоимость обеспечения - рыночная (справедливая) оценка обеспечения на текущий момент, с учетом возможности ее реализации (продажи) на момент оценки;
9) реклассификация актива (условного обязательства) - классификация ранее классифицированного актива (условного обязательства), с соответствующим изменением суммы провизии (резервов) против него в сторону увеличения или уменьшения на сумм разницы между ранее сформированной суммой провизии (резерва) и необходимой суммой провизии (резерва) после проведения реклассификации;
10) условное обязательство - обязательство, принятое Организацией за должника (заемщика) в пользу третьих лиц и несущее кредитные риски должника (заемщика), вытекающие из условий договора.
2. Особенности классификации активов и условных обязательств
и формирования провизии (резервов) против сомнительных и
безнадежных активов и условных обязательств

2. Осы Ережеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар мынадай мәнге ие:
1) активтер - барлық жеке және заңды тұлғаларға, оның ішінде банктерге қойылатын талаптар;
инвестициялық қарыз (кредит) - мынадай талаптарға сәйкес келетін қарыз (кредит):
қарыздың (кредиттің) мерзімі бес және одан артық жылды құрайды;
қарыз (кредит) шартының талаптарында мерзімінен бұрын толық өтеуге тыйым салу белгіленген.
қарыз (кредит) ішінара өтелген жағдайда, ішінара өтеу қарыз алушының бизнес-жоспарында көзделген мерзімде және тәртіппен жүзеге асырылуы мүмкін;
қарыз (кредит) материалдық өндірісті, өндірістік және көлік инфрақұрылымын құруға, кеңейтуге және жаңғыртуға бағытталған іс-шаралар кешенін іске асыруды көздейтін оның бизнес-жоспарына сәйкес заңды тұлғаға беріледі;
3) қарыз (кредит) - Ұйымның қарыз, лизинг операцияларын жүзеге асыруы;
4) кредиттік тәуекел - борышкердің (дебитордың) Ұйым алдындағы актив және шартты міндеттемелер жөніндегі міндеттемелерді шарттың талаптарына сәйкес орындамауы не тиісінше орындамауы не осындай орындамаудың (тиісінше орындамаудың) нақты қауіпінің болуы салдарынан шығыстардың (шығындардың) туындау тәуекелі;
5) Ұйым - ұлттық басқарушы холдинг, сондай-ақ негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар;
6) біртекті қарыздар (кредиттер) қоржыны - Біртекті қарыздарды (кредиттерді) жіктеу тәртібі мен шарттары туралы Ұйымның ішкі ережесіне сәйкес бір топқа енгізілетін біртекті қарыздардың (кредиттердің) тобы;
7) провизиялар (резервтер) - нақты активтің құнын жоғалтуға душар болуын тану, ал шартты міндеттеме жағдайында - Ұйымның өз міндеттемелерін орындау мүмкіндігі немесе активтердің (шартты міндеттемелердің) жиынтығы бойынша шығынға душар болуын тану;
8) қамтамасыз ету құны - бағалау сәтінде оны өткізу (сату) мүмкіндігі ескеріле отырып, ағымдағы сәттегі қамтамасыз етудің нарықтық (әділ) бағасы;
9) активті (шартты міндеттемені) қайта жіктеу - бұрын қалыптастырылған провизия (резерв) сомасы мен қайта жіктеу жүргізілгеннен кейінгі қажетті провизия (резерв) сомасының арасындағы айырма сомаларына ұлғаю немесе азаю жағына провизиялар (резервтер) сомаларының оған қарсы тиісті өзгерістерімен бұрын жіктелген активті (шартты міндеттемені) жіктеу;
10) шартты міндеттеме - Ұйым борышкер (қарыз алушы) үшін үшінші тұлғалардың пайдасына қабылдаған және борышкердің (қарыз алушының) шарт талаптарынан туындайтын кредиттік тәуекелдерін көтеретін міндеттеме.
Активтер мен шартты міндеттемелерді жіктеу мен күмәнді және
үмітсіз активтер мен шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар
(резервтер) қалыптастыру ерекшеліктері

3. Провизии (резервы) формируются Организацией при обесценении активов и условных обязательств - при потере активом и условным обязательством стоимости вследствие реализации кредитного риска.
4. Классификация актива и условного обязательства, их отражение в бухгалтерском учете Организации не изменяют условий договора между Организацией и его должником (дебитором), в том числе не влияют на право получения Организацией основной суммы требования (долга) и вознаграждения по нему в полном объеме, а также штрафов, пени за нарушение должником (дебитором) условий договора.
5. Классификации подлежат активы и условные обязательства, за исключением требований к Правительству Республики Казахстан, Национальному Банку Республики Казахстан и требований по налогам и другим обязательным платежам в бюджет.
6. Настоящие правила не применяются если заемщик (должник, созаемщик) является лицом, зарегистрированным в государстве с льготным налогообложением, определенном в соответствии с налоговым законодательством, либо зависимым, или дочерним по отношению к лицу, зарегистрированному в государстве с льготным налогообложением, за исключением случаев, когда право требования долга по активам и условным обязательствам выкуплено Организацией у лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определенном в соответствии с налоговым законодательством, либо зависимого, или дочернего по отношению к лицу, зарегистрированному в государстве с льготным налогообложением, по решению Правительства Республики Казахстан.
7. Классификация (реклассификация) активов, условных обязательств и формирование провизии (резервов) осуществляется при:
соблюдении требований настоящих Правил и внутренних нормативных документов Организации;
наличии полной и достоверной информации, позволяющей проведение комплексного и объективного анализа в целях классификации активов, условных обязательств и формирования провизии (резервов) против них.
8. Классификация (реклассификация) активов, условных обязательств и (или) формирование провизии (резервов) основывается на принципе своевременности такой классификации и достоверности отражения изменений размера провизии (резервов) в учете и отчетности Организации.
9. Активы и условные обязательства подразделяются на стандартные и классифицированные.
10. Классифицированный актив представляет собой актив, по которому требование условий договора не исполняется либо имеются основания полагать, что требование по нему будет исполнено не в полном объеме или не будет исполнено вообще.

3. Провизияларды (резервтерді) Ұйым активтер мен шартты міндеттемелер құнсызданған кезде - актив және шартты міндеттеме кредиттік тәуекелдің іске асырылуы салдарынан құнын жоғалтқан кезде қалыптастырылады.
4. Активті және шартты міндеттемені жіктеу, оларды Ұйымның бухгалтерлік есебінде көрсету Ұйым мен оның борышкері (дебиторы) арасындағы шарт талаптарын өзгертпейді, оның ішінде Ұйымның талап етудің (борыштың) негізгі сомасын және ол бойынша сыйақыны, сондай-ақ борышкердің (дебитордың) шарт талаптарын бұзғаны үшін айыппұлды, өсімпұлды толық көлемде алу құқығына әсер етпейді.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне қойылатын талаптар мен салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті телемдер бойынша талаптарды қоспағанда, активтер мен шартты міндеттемелер жіктелуге тиіс.
6. Егер қарыз алушы (борышкер, бірлесіп қарыз алушы) салық заңнамасына сәйкес анықталған жеңілдетілген салық салынатын мемлекетте тіркелген адам не салық заңнамасына сәйкес анықталған жеңілдетілген салық салынатын мемлекетте тіркелген адамнан, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жеңілдетілген салық салынатын мемлекетте тіркелген адамға қатысы бойынша тәуелді немесе еншілес адамнан активтер мен шартты міндеттемелер бойынша борышты талап ету құқығын Ұйым сатып алған жағдайларды қоспағанда, салық заңнамасына сәйкес анықталған жеңілдетілген салық салынатын мемлекетте тіркелген адамға қатысы бойынша тәуелді немесе еншілес тұлға болып табылса, осы ереже қолданылмайды.
7. Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу (қайта жіктеу) және провизиялар (резервтер) қалыптастыру:
осы Ереженің және Ұйымның ішкі нормативтік құжаттарының талаптары сақталған;
активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резервтер) қалыптастыру мақсатында кешенді және объективті талдау жүргізуге мүмкіндік беретін толық және сенімді ақпарат болған кезде жүзеге асырылады.
8. Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу (қайта жіктеу) және провизиялар (резервтер) қалыптастыру осындай жіктеудің уақтылылығы мен провизиялар (резервтер) мөлшері өзгерістерінің Ұйымның есебі мен есептілігінде көрсетілуінің дұрыстығы қағидатына негізделеді.
9. Активтер мен шартты міндеттемелер стандартты және жіктелген болып бөлінеді.
10. Жіктелген актив ол бойынша шарттың талабы орындалмайтын не ол бойынша талап толық көлемде орындалмайды немесе мүлде орындалмайды деп пайымдауға негіз болатын активті білдіреді.

11. Классифицированное условное обязательство представляет собой условное обязательство, по которому имеется вероятность, что исполнение Организацией своих обязательств, принятых за должника в пользу третьих лиц и несущих кредитные риски, вытекающие из условий договора, наступит.
12. Активы и условные обязательства, не относящиеся к классифицированным, являются стандартными.
13. Классифицированные активы и условные обязательства подразделяются на следующие категории:
сомнительные;
безнадежные.
14. Размер провизии (резервов) по классифицированным активам и условным обязательствам Организации рассчитывается от суммы основного долга (требования), уменьшенной на стоимость высоколиквидного обеспечения по перечню высоколиквидного обеспечения, определенному подпунктом 1) пункта 61 настоящих Правил.
15. Классификация (реклассификация) активов и условных обязательств производится Организацией по всем активам и условным обязательствам ежемесячно и по состоянию на определенную дату проведения классификации (реклассификации), не более чем за семь рабочих дней до последнего рабочего дня месяца.
16. Классификация (реклассификация) портфеля однородных займов (кредитов) производится Организацией по всем портфелям однородных займов (кредитов) ежеквартально и по состоянию на определенную дату проведения классификации (реклассификации), не более чем за семь рабочих дней до последнего рабочего дня квартала.
17. Организация отражает в бухгалтерском учете рассчитанный в соответствии с настоящими Правилами размер провизии (резервов) на расходах и соответствующих счетах провизии (резервов).
18. Критерии, используемые Организациями при анализе кредитоспособности заемщиков (должников), в том числе при оценке финансового состояния заемщика и стоимости предмета залога, а также процедуры принятия и исполнения решений по созданию провизии (резервов), регламентируются настоящими Правилами, а также внутренними документами Организации, определяющими кредитную, инвестиционную и учетную политику.
§ 1. Особенности классификации займов (кредитов),
за исключением займов (кредитов), предусмотренных
пунктами 27-44 настоящих Правил
19. Не подлежат отнесению к сомнительным и (или) безнадежным активам бланковые займы (кредиты), за исключением:
бланкового займа (кредита), предоставленного согласно законодательных актов Республики Казахстан и (или) по решению Правительства Республики Казахстан и (или) по решению органа управления Организации на основании рекомендаций консультативно-совещательного органа по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан при Президенте Республики Казахстан или Правительстве Республики Казахстан;
бланкового займа (кредита), отвечающего одновременно следующим условиям:
предоставленного до введения в действие настоящих Правил;
предоставленного согласно законодательных актов Республики Казахстан и (или) по решению Правительства Республики Казахстан и (или) предоставленного по решению уполномоченного органа Организации на основании рекомендаций консультативно-совещательного органа по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан при Президенте Республики Казахстан или Правительстве Республики Казахстан.

11. Жіктелген шартты міндеттеме ол бойынша үшінші тұлғалардың пайдасына борышкер үшін қабылданған және шарттың талаптарынан туындайтын кредиттік тәуекелдерді көтеретін Ұйымның өз міндеттемелерін орындау мүмкіндігі бар шартты міндеттемені білдіреді.
12. Жіктелуге жатпайтын активтер пен шартты міндеттемелер стандартты болып табылады.
13. Жіктелген активтер мен шартты міндеттемелер мынадай санаттарға бөлінеді:
күмәнді;
үмітсіз.
14. Ұйымның жіктелген активтері мен шартты міндеттемелері бойынша провизиялардың (резервтердің) мөлшері осы Ереженің 62-тармағының 1) тармақшасында белгіленген өтімділігі жоғары қамтамасыз ету тізбесі бойынша өтімділігі жоғары қамтамасыз ету құнына азайтылған негізгі борыштың (талаптың) сомасынан есептеледі.
15. Активтер мен шартты міндеттемелерді жіктеуді (қайта жіктеуді) Ұйым ай сайын барлық активтер мен шартты міндеттемелер бойынша және айдың соңғы жұмыс күніне дейін жеті жұмыс күнінен аспайтын мерзім ішінде жіктеу (қайта жіктеу) жүргізудің белгілі бір күніндегі жай-күй бойынша жүргізіледі.
16. Біртекті қарыздардың (кредиттердің) қоржынын жіктеуді (қайта жіктеуді) Ұйым біртекті қарыздардың (кредиттердің) барлық қоржындары бойынша және жіктеуді (қайта жіктеуді) жүргізудің белгілі бір күніндегі жағдай бойынша тоқсанның соңғы жұмыс күніне дейін жеті жұмыс күнінен аспайтын мерзім ішінде жүргізеді.
17. Ұйым провизиялардың (резервтердің) шығыстары мен тиісті шоттарындағы провизиялардың (резервтердің) осы Ережеге сәйкес есептелген мөлшерін бухгалтерлік есепте көрсетеді.
18. Ұйымдардың қарыз алушылардың (борышкерлердің) кредит төлеу қабілеттілігін талдау кезінде, оның ішінде қарыз алушының қаржылық жағдайын және кепіл құнын бағалау кезінде қолданылатын өлшемдер, сондай-ақ провизиялар (резервтер) құру жөнінде шешім қабылдау және оны орындау рәсімдері осы Ережемен, сондай-ақ Ұйымның кредит, инвестициялық және есеп саясатын айқындайтын ішкі құжаттарымен регламенттеледі.
§ 1. Осы Ереженің 27-44-тармақтарында көзделген қарыздарды
(кредиттерді) қоспағанда, қарыздарды (кредиттерді) жіктеу
ерекшеліктері
19. Мыналарды:
Қазақстан Республикасы Президентінің немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі консультативтік-кеңесші орган ұсынымдарының негізінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша және (немесе) Ұйымның басқару органының шешімі бойынша ұсынылған бланкілік қарызды (кредитті);
бір мезгілде мынадай:
осы Ереже қолданысқа енгізілгенге дейін ұсынылған;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша ұсынылған және (немесе) Қазақстан Республикасы Президентінің немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі консультативтік-кеңесші орган ұсынымдарының негізінде Ұйымның уәкілетті органының шешімі бойынша ұсынылған шарттарға жауап беретін бланкілік қарызды (кредитті) қоспағанда, бланкілік қарыздар (кредиттер) күмәнді және (немесе) үмітсіз активтерге жатқызылмауға тиіс.

20. В целях определения количества пролонгации не учитывается наличие пролонгации, если:
продление общего срока кредитования не связано с ухудшением финансового состояния заемщика и (или) отсутствуют у заемщика просроченные и (или) списанные долги перед Организацией, но не более одного раза;
изменение сроков платежей по договору (включая договоры, заключенные в рамках генеральных соглашений) не связано с ухудшением финансового состояния заемщика и (или) отсутствуют у заемщика просроченные и (или) списанные долги перед Организацией (без учета изменения графиков, связанные с досрочным погашением займа (кредита)), но не более трех раз.
21. Признается необеспеченным займ (кредит), по которому принято обеспечение в виде:
товаров, недвижимого, движимого имущества, находящимся (зарегистрированным) за пределами Республики Казахстан;
имущества, обремененного правами третьих лиц, за исключением обременения, произведенного по согласованию с Организацией;
имущества, на которое имеется ограничение, наложенное государственным органом.
22. По займам (кредитам), предоставленным в иностранной валюте заемщикам, по валютным рискам которых не предусмотрены соответствующие инструменты хеджирования со стороны заемщика, классификационная категория критерия "Финансовое состояние" понижается на одну классификационную категорию.
§ 2. Особенности классификации депозитов
23. Не подлежит отнесению к сомнительным и (или) безнадежным активам депозиты, за исключением депозита, размещенного на основании решения Правительства Республики Казахстан и (или) согласно законодательных актов Республики Казахстан и (или) решений органа управления Организации.
24. Депозит (в том числе текущий счет), размещенный (открытый) в иностранном банке, имеющем индивидуальный рейтинг не ниже рейтинга группы А, присвоенный агентством Standard&Poor's или аналогичный рейтинг рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch, либо в банке-резиденте Республики Казахстан, имеющем индивидуальный рейтинг не ниже, чем на один уровень суверенного рейтинга Республики Казахстан, классифицируется как стандартный, при условии отсутствия задержек по переводу (возврату) средств с депозита, в том числе с текущего счета.
25. В случае размещения Организацией депозита либо открытия текущего счета в иностранном банке, имеющем индивидуальный рейтинг не ниже рейтинга группы А, присвоенный агентством Standard&Poor's, или аналогичный рейтинг рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch, Организация проводит мониторинг их финансового состояния на основании документально подтвержденных данных, не реже одного раза в полгода.

20. Егер:
кредит берудің жалпы мерзімін ұзарту қарыз алушының қаржылық жағдайының нашарлауына байланысты болмаса және (немесе) қарыз алушыда Ұйым алдында мерзімі өткен және (немесе) шығысқа шығарылған борышы, бірақ бір реттен артық болмаса;
шарт (бас келісімдер шеңберінде жасалған шарттарды қоса алғанда) бойынша төлемдер мерзімін өзгерту қарыз алушының қаржылық жағдайының нашарлауына байланысты болмаса және (немесе) қарыз алушыда Ұйым алдында мерзімі өткен және (немесе) шығысқа шығарылған борышы (қарызды (кредитті) мерзімінен бұрын өтеуге байланысты кестелердің өзгеруі ескерілместен), бірақ үш реттен артық болмаса мерзімін ұзарту мөлшерін айқындау мақсатында мерзімін ұзартудың болуы ескерілмейді.
21. Мынадай:
Қазақстан Республикасынан тысқары жерде орналасқан (тіркелген) тауарлар, жылжымайтын, жылжымалы мүлік;
Ұйыммен келісім бойынша жүргізілген ауыртпалықтарды қоспағанда, үшінші тұлғалардың құқықтарымен ауыртпалық артылған мүлік;
мемлекеттік орган салған шектеуі бар мүлік түрінде қамтамасыз ету қабылданған қарыз (кредит) қамтамасыз етілмеген деп танылады.
22. Қарыз алушыларға шетелдік валютада берілген қарыздар (кредиттер) бойынша, қарыз алушы тарапынан тиісті хеджирлеу құралдары көзделмеген валюталық тәуекелдер бойынша «Қаржылық жағдай» өлшемінің жіктеу санаты бір жіктеу санатына төмендейді.
§ 2. Депозиттерді жіктеу ерекшеліктері
23. Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің негізінде және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне және (немесе) Ұйымның басқару органының шешімдеріне сәйкес орналастырылған депозитті қоспағанда, депозиттер күмәнді және (немесе) үмітсіз активтерге жатқызылмауға тиіс.
24. Standard & Poor's агенттігі берген А тобының рейтингінен төмен емес жеке рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас рейтингі не Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінің бір деңгейінен кем емес жеке рейтингі бар шетел банкінде не Қазақстан Республикасының резидент банкінде орналастырылған (ашылған) депозит (оның ішінде ағымдағы шоты) қаражатты депозиттен, оның ішінде ағымдағы шоттан аудару бойынша кешіктіру болмаған жағдайда стандартты ретінде жіктеледі.
25. Ұйым Standard & Poor's агенттігінің А тобының рейтингінен төмен емес жеке рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас рейтингі бар шетел банкінде депозитін орналастырған ағымдағы шотын ашқан жағдайда Ұйым құжаттамалық расталған деректер негізінде жарты жылда бір реттен кем емес уақытта олардың қаржылық жағдайына мониторинг жүргізеді.

26. В случае размещения Организацией депозита либо открытия текущего счета в иностранном банке, имеющем индивидуальный рейтинг ниже рейтинга группы А, присвоенный агентством Standard&Poor's, или аналогичный рейтинг рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch либо в банке-резиденте Республики Казахстан, имеющем рейтинг ниже, чем на одну позицию суверенного рейтинга Республики Казахстан, Организация проводит мониторинг их финансового состояния на основании документально подтвержденных данных, не реже одного раза в квартал.
§ 3. Особенности классификации однородных займов (кредитов)
27. Займы (кредиты), предоставленные на условиях, определенных внутренней кредитной политикой Организации, и размер которых в совокупности на одного заемщика на дату оценки риска не превышает 0,02 процентов от величины собственного капитала Организации, включаются в портфель однородных займов (кредитов), если иное не установлено пунктом 32 настоящих Правил.
28. Займы (кредиты), предоставленные юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях, не могут быть включены в портфель однородных займов (кредитов).
29. При принятии решения Организацией о формировании провизии (резервов) по портфелю однородных займов (кредитов) во внутренней кредитной политике Организации должны быть предусмотрены:
перечень применяемых признаков однородности,
порядок, методы, сроки проведения группировки,
порядок проведения мониторинга,
методика и процедуры классификации (реклассификации) и формирования, изменения размера провизии (резервов) против них в сторону увеличения или изменения.
30. Признаками однородности займов (кредитов) могут быть:
вид заемщика;
технология кредитования;
целевое назначение;
вид обеспечения;
срок кредитования;
иные признаки по различным программам кредитования, определенные внутренней кредитной политикой Организации.
Не могут быть признаками однородности:
наличие или отсутствие просроченных долгов;
количество дней просроченных долгов;
уровень кредитного риска по отдельно взятым займам (кредитам);
количество пролонгации.
31. Методика должна определять порядок отнесения однородных займов (кредитов) к категории сомнительных и безнадежных.
32. Организация вправе не включать займы (кредиты), обладающие признаками однородности, указанными во внутренней кредитной политике Организации, в портфель однородных займов (кредитов) в порядке, определенном внутренними нормативными документами Организации.

26. Standard & Poor's агенттігінің А тобының рейтингінен төмен емес жеке рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас рейтингі бар не Қазақстан Республикасының резидент банкінде Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінің бір позициясынан төмен тәуелсіз рейтингі бар шетел банкінде депозит орналастырған не ағымдағы шот ашқан жағдайда Ұйым құжаттамалық расталған деректер негізінде тоқсанына бір рет олардың қаржылық жағдайына мониторинг жүргізеді.
§ 3. Біртекті қарыздарды (кредиттерді) жіктеу ерекшеліктері
27. Ұйымның ішкі кредиттік саясатында анықталған шарттарда берілген және бір қарыз алушыға тәуекелді бағалау күніндегі мөлшері жиынтығында Ұйымның меншікті капиталы шамасының 0,02 проценттен аспайтын қарыздар (кредиттер), егер осы Ереженің 32-тармағында өзгеше белгіленбесе, біртекті қарыздардың (кредиттердің) қоржынына қосылады.
28. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен белгіленген және жобаларды Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғыртуға және әртараптандыруға бағытталған мемлекеттік бағдарламаларға сәйкес іске асыратын заңды тұлғаларға берілген қарыздар (кредиттер) біртекті қарыздардың (кредиттердің) қоржынына қосылмайды.
29. Ұйым біртекті қарыздардың (кредиттердің) қоржыны бойынша провизиялар (резервтер) қалыптастыру туралы шешім қабылдаған кезде Ұйымның ішкі кредиттік саясатында мыналар көзделуге тиіс:
қолданылатын біртектілік белгілерінің тізбесі,
топтау жүргізу тәртібі, әдістері, мерзімдері,
мониторинг жүргізу тәртібі,
провизияларды (резервтерді) жіктеу (қайта жіктеу) және қалыптастыру, олардың мөлшерін оларға қарсы ұлғайту немесе өзгерту жағына өзгерту әдістемесі мен рәсімдері.
30. Қарыздардың (кредиттердің) біртектілігінің белгілері мыналар болуы мүмкін:
қарыз алушының түрі;
кредит беру технологиясы;
беру мақсаты;
қамтамасыз ету түрі;
кредит беру мерзімі;
Ұйымның ішкі кредиттік саясатымен анықталған әр түрлі кредит беру бағдарламалары бойынша өзге де белгілер.
Мыналар біртектілік белгілері болмайды:
мерзімі өткен борыштардың болуы немесе болмауы;
мерзімі өткен борыштар күндерінің саны;
жеке алынған қарыздар (кредиттер) бойынша кредиттік тәуекелдер деңгейі;
мерзімін ұзартулар саны.
31. Әдістеме біртекті қарыздарды (кредиттерді) күмәнді және үмітсіз санатқа жатқызу тәртібін анықтауға тиіс.
32. Ұйым Ұйымның ішкі кредиттік саясатында көрсетілген біртектілік белгілерін иеленетін қарыздарды (кредиттерді) Ұйымның ішкі нормативтік құжаттарында белгіленген тәртіппен біртекті қарыздардың (кредиттердің) қоржынына енгізбеуге құқылы.

33. Признание займа (кредита) однородным, а также включение займа (кредита) в портфель однородных займов (кредитов) производится на основании условий договора на дату его подписания.
34. При изменении после подписания договора любых условий, кроме предусмотренного пунктом 35 настоящих Правил, не влечет за собой изменения перегруппировки портфеля однородных займов (кредитов).
35. Прекращается признание займа (кредита) однородным, если размер займа (кредита) на дату оценки риска равен или превышает 0,02 процента от величины собственного капитала Организации.
36. Займы (кредиты), по которым признание однородными прекращено, а также которые не включены в группу однородных займов (кредитов), классифицируются в соответствии с пунктами 51-61 настоящих Правил.
37. Методика оценки риска по однородным займам (кредитам) Организации не должна предусматривать увеличение размера провизии (резервов) в целом по портфелю в связи с уменьшением качества отдельных займов (кредитов) и вывода таких займов (кредитов) из портфеля.
38. В случае если размер (процентная доля) просроченных долгов со сроком 30 (тридцать) и более дней, включенных в портфель однородных займов (кредитов), превышает размер фактически созданных провизии (резервов) по портфелю однородных займов (кредитов), то Организация на сумму разницы между размером созданных провизии (резервов) и размером просроченных долгов со сроком 30 (тридцать) и более дней дополнительно формирует провизии (резервы).
39. Классификационная категория актива по портфелю однородных займов (кредитов) определяется в соответствии с таблицей 4 Приложения 1 к настоящим Правилам.
40. Организация не реже одного раза в квартал документально оформляет и включает в кредитное досье по портфелю однородных займов (кредитов) информацию о проведенном анализе портфеля и его результатах, в том числе выводы Организации о размере кредитного риска по портфелю однородных займов (кредитов), а также информацию о расчете провизии (резервов).
§ 4. Особенности классификации дебиторской задолженности
41. Не подлежит отнесению к сомнительным и (или) безнадежным активам дебиторская задолженность, за исключением дебиторской задолженности, образовавшейся вследствие реализации решений Правительства Республики Казахстан и (или) согласно законодательных актов Республики Казахстан и (или) решений органа управления Организации. При этом под дебиторской задолженностью понимается задолженность, возникшая вследствие предоставления Организацией займов (кредитов) на срочной, возвратной и безвозмездной (беспроцентной) основе и/или вследствие исполнения Организацией условных обязательств.

33. Қарызды (кредитті) біртекті деп тану, сондай-ақ қарызды (кредитті) біртекті қарыздардың (кредиттердің) қоржынына енгізу шарт талаптарының негізінде оған қол қойылған күні жүргізіледі.
34. Шартқа қол қойылғаннан кейін осы Ереженің 35-тармағында көзделгеннен басқа кез келген талап өзгерген кезде біртекті қарыздардың (кредиттердің) қоржынын қайта топтауды өзгертуге әкеп соқтырмайды.
35. Егер қарыздың (кредиттің) тәуекелді бағалау күніндегі мөлшері Ұйымның меншікті капиталы шамасының 0,02 процентіне тең болса немесе одан асса, қарызды (кредитті) біртекті деп тану тоқтатылады.
36. Олар бойынша біртекті деп тану тоқтатылған, сондай-ақ біртекті қарыздардың (кредиттердің) тобына енгізілмеген қарыздар (кредиттер) осы Ереженің 51-61-тармақтарына сәйкес жіктеледі.
37. Ұйымның біртекті қарыздар (кредиттер) бойынша тәуекеліне баға беру әдістемесі жалпы алғанда жекелеген қарыздар (кредиттер) сапасының кемуіне және мұндай қарыздардың (кредиттердің) қоржыннан алынуына байланысты провизиялар (резервтер) мөлшерінің өсуін көздемеуі тиіс.
38. Егер біртекті қарыздар (кредиттер) қоржынына енгізілген 30 (отыз) және одан артық күндік мерзімі бар мерзімі өткен борыштардың мөлшері (проценттік үлесі) біртекті қарыздар (кредиттер) қоржыны бойынша іс жүзінде құрылған провизиялардың (резервтердің) мөлшерінен артық болса, онда Ұйым құрылған провизиялардың (резервтердің) мөлшері мен 30 (отыз) және одан артық күн мерзімімен мерзімі өткен борыштардың мөлшері арасындағы айырма сомасына провизияларды (резервтерді) қосымша қалыптастырады.
39. Біртекті қарыздар (кредиттер) қоржыны бойынша активтердің жіктемелік санаты осы Ережеге 1-қосымшаның 4-кестесіне сәйкес анықталады.
40. Ұйым тоқсанына кемінде бір рет біртекті қарыздар (кредиттер) қоржыны бойынша кредиттік досьеге қоржынға жүргізілген талдау және оның нәтижелері туралы ақпаратты құжаттамалық ресімдейді, оның ішінде ұйымның біртекті қарыздар (кредиттер) қоржыны бойынша кредиттік тәуекел мөлшері туралы тұжырымдарын, сондай-ақ провизиялардың (резервтердің) есебі туралы ақпаратты енгізеді.
§ 4. Дебиторлық берешекті жіктеу ерекшеліктері
41. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдерін іске асыру салдарынан және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне және (немесе) Ұйымның басқару органының шешімдеріне сәйкес пайда болған дебиторлық берешекті қоспағанда, дебиторлық берешек күмәнді және (немесе) үмітсіз активтерге жатқызылмауға тиіс. Бұл ретте дебиторлық берешек деп Ұйымның жедел, қайтарымдылық және өтеусіз (процентсіз) негізде қарыздар (кредиттер) беруі салдарынан және (немесе) Ұйымның шартты міндеттемелерді орындауы салдарынан туындаған берешек түсініледі.

42. В случае образования дебиторской задолженности без подтверждения документов, удостоверяющих сроки ее погашения, такая дебиторская задолженность считается просроченной и подлежит классификации в соответствии с требованиями настоящих Правил по истечении десяти календарных дней с момента образования.
43. В случае просрочки в погашении дебиторской задолженности дебиторская задолженность классифицируется по критериям "Наличие просрочки погашения" и "Наличие рейтинга у заемщика (должника)".
44. В случае просрочки в погашении дебиторской задолженности и если дебиторская задолженность в расчете на одного дебитора составляет более 5 (пяти) процентов от собственного капитала Организации, дебиторская задолженность классифицируется по критериям "Финансовое состояние", "Наличие просрочки погашения" и "Наличие рейтинга у заемщика (должника)".
§ 5. Особенности классификации условных обязательств
45. Не подлежит отнесению к сомнительным и (или) безнадежным обязательствам условное обязательство, за исключением условных обязательств, образовавшихся вследствие реализации решений Правительства Республики Казахстан и (или) согласно законодательных актов Республики Казахстан и (или) решений органа управления Организации на основании рекомендаций консультативно-совещательного органа по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан при Президенте Республики Казахстан или Правительстве Республики Казахстан.
46. Классификации подлежат условные обязательства Организации, за исключением обязательств, по которым имеется покрытие в виде денег и отраженные на соответствующих счетах бухгалтерского учета Организации.
47. В случае ухудшения финансового состояния заемщика (должника) и (или) наличии задержки в выплате вознаграждения условное обязательство классифицируется по критериям "Финансовое состояние" и "Наличие просрочки погашения".
48. При выполнении Организацией своих обязательств, вытекающих из условий договора, возникшее требование переоформляется в дебиторскую задолженность на сумму обязательства, если в договоре не предусмотрено его переоформление в займ (кредит).
§ 6. Особенности классификации прочих активов
49. Не подлежит отнесению к сомнительному и (или) безнадежному активу требования по ценным бумагам, находящимся в портфеле ценных бумаг Организации и соответствующие следующим определениям:
долговые ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch, или рейтинговую оценку не ниже "kzAAA" по национальной шкале агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch или;
акции эмитентов, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch, или рейтинговую оценку не ниже "kzAAA" по национальной шкале агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch.

42. Дебиторлық берешекті өтеу мерзімін куәландыратын құжаттармен расталмаған дебиторлық берешек пайда болған жағдайда, мұндай дебиторлық берешек мерзімі өткен деп саналады және осы Ереженің талаптарына сәйкес пайда болған сәттен бастап он күнтізбелік күн өткен соң жіктелуге жатқызылады.
43. Дебиторлық берешекті өтеудің мерзімі өткен жағдайда дебиторлық берешек «Өтеу мерзімінің өтуі» және «Қарыз алушыда (борышкерде) рейтингтің болуы» өлшемдері бойынша жіктеледі.
44. Дебиторлық берешекті өтеудің мерзімі өткен жағдайда және егер бір дебитор есебінен дебиторлық берешек Ұйым меншікті капиталының 5 (бес) процентінен астамды құраса, дебиторлық берешек «Қаржылық жағдай», «Өтеу мерзімінің өтуі» және «Қарыз алушыда (борышкерде) рейтингтің болуы» өлшемдері бойынша жіктеледі.
§ 5. Шартты міндеттемелерді жіктеу ерекшеліктері
45. Қазақстан Республикасы Президентінің немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі консультативтік-кеңесші орган ұсынымдарының негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдерін іске асыру салдарынан және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне және (немесе) Ұйымның басқару органының шешімдеріне сәйкес пайда болған шартты міндеттемелерді қоспағанда, шартты міндеттемелер күмәнді және (немесе) үмітсіз активтерге жатқызылмауға тиіс.
46. Олар бойынша ақша түрінде өтелуі бар және Ұйым бухгалтерлік есебінің тиісті шоттарында көрсетілген міндеттемелерді қоспағанда, Ұйымның шартты міндеттемелері жіктелуге жатады.
47. Қарыз алушының (борышкердің) қаржылық жағдайы нашарлаған және (немесе) сыйақы төлеуде кідіріс болған жағдайда шартты міндеттеме «Қаржылық жағдай» және «Өтеу мерзімінің өтуі» өлшемдері бойынша жіктеледі.
48. Ұйым шарт талаптарынан туындайтын өз міндеттемелерін орындау кезінде туындайтын талаптар, егер шартта оны қарызға (кредитке) қайта ресімдеу көзделмесе, міндеттемелер сомасына дебиторлық берешек қайта ресімделеді.
§ 6. Өзге де активтерді жіктеу ерекшеліктері
49. Ұйымның бағалы қағаздар қоржынында орналасқан бағалы қағаздар бойынша талаптар мен мынадай тиісті анықтамаларды күмәнді және (немесе) үмітсіз активке жатқызуға болмайды:
Standard & Poor's агенттігінің «ВВВ-»-дан төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы бар немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzААА»-дан төмен емес немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар борыштық бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттігінің «ВВВ-»-дан төмен емес халықаралық рейтингісі бағасы бар немесе басқа да рейтингтік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша «kzААА»-дан төмен емес немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас рейтингі бар эмитенттер акциялары.

50. Не подлежит отнесению к сомнительному и (или) безнадежному активу инвестиции (вложения) Организации в акции (доли участия в уставном капитале) юридического лица, а также ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch.
3. Особенности использования критериев при классификации
активов и условных обязательств (за исключением
инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных
обязательств, а также займов (кредитов), включенных в
портфели однородных займов (кредитов))
§ 1. Особенности использования критериев для юридических лиц,
основным видом деятельности которых является осуществление
заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов
голосующих акций (долей участия) которых принадлежат
национальному управляющему холдингу
51. При классификации активов и условных обязательств (за исключением инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств, а также займов (кредитов), включенных в портфели однородных займов (кредитов)) юридическими лицами, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, применяются таблицы 1, 4 Приложения 1 к настоящим Правилам.
52. При классификации займов (кредитов) используются критерии, предусмотренные пунктами 1-5 таблицы 1 Приложения 1 к настоящим Правилам.
53. При классификации депозитов используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 5 таблицы 1 Приложения 1 к настоящим Правилам.
54. При классификации дебиторской задолженности, ценных бумаг используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 5 таблицы 1 приложения 1 к настоящим Правилам, за исключением классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг Организации.
55. При классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг Организации, используются критерии, предусмотренные пунктами 1 и 5 таблицы 1 Приложения 1 к настоящим Правилам.
56. При классификации условных обязательств используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 5 таблицы 1 Приложения 1 к настоящим Правилам.
57. Классификационная категория актива (условного обязательства) определяется исходя из общего количества баллов оценки актива (условного обязательства) по соответствующим критериям.
58. Провизии (резервы) определяются исходя из классификационной категории и в соответствующих размерах согласно таблице 4 Приложения 1 к настоящим Правилам.
В целях налогообложения провизии (резервы), созданные в соответствии с настоящими Правилами, корректируются на коэффициент, определяемый по формуле:
Д
К = ------- где,
СГД
К - коэффициент,
СГД - совокупный годовой доход за налоговый период с учетом корректировок,
Д - доходы, включенные (подлежащие включению) в совокупный годовой доход за налоговый период и полученные по активам, образовавшимся в результате реализации решения Правительства Республики Казахстан и (или) решения Совета директоров Организации и (или) закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год. Данный показатель не включает доходы, подлежащие исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса.

50. Ұйым инвестициялары (салымдары) заңды тұлғаның акцияларына (жарғы капиталындағы қатысу үлесі), сондай-ақ Standard & Poor's агенттігінің «ВВВ-»-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар күмәнді және (немесе) үмітсіз активке жатқызуға болмайды.
3. Активтер мен шартты міндеттемелерді (инвестициялық
қарыздарды (кредиттерді) және олармен байланысты шартты
міндеттемелерді, сондай-ақ біртекті қарыздар (кредиттер)
қоржынына енгізілген қарыздарды (кредиттерді) қоспағанда)
жіктеген кезде өлшемдерді пайдалану ерекшелігі
§1. Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе
талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс
беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық
басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғаларға арналған
өлшемдерді пайдалану ерекшелігі
51. Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар активтер мен шартты міндеттемелерді (инвестициялық қарыздарды (кредиттерді) және олармен байланысты шартты міндеттемелерді, сондай-ақ біртекті қарыздардың (кредиттердің) қоржынына енгізілген қарыздарды (кредиттерді) қоспағанда) жіктеген кезде осы Ережеге 1-қосымшаның 14-кестелері қолданылады.
52. Қарыздарды (кредиттерді) жіктеген кезде осы Ережеге 1-қосымшаның 1-кестесінің 1-5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
53. Депозиттерді жіктеген кезде осы Ережеге 1-қосымшаның 1-кестесінің 1, 2, 5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
54. Дебиторлық берешекті, бағалы қағаздарды жіктеген кезде Ұйымның бағалы қағаздар қоржынында орналасқан акцияларды жіктеуді қоспағанда, осы Ережеге 1-қосымшаның 1-кестесінің 1, 2, 5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
55. Ұйымның бағалы қағаздар қоржынында орналасқан акцияларды жіктеген кезде осы Ережеге 1-қосымшаның 1-кестесінің 1 және 5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
56. Шартты міндеттемелерді жіктеген кезде осы Ережеге 1-қосымшаның 1-кестесінің 1, 2, 5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
57. Активтің (шартты міндеттеменің) жіктеу санаты активті (шартты міндеттемені) бағалау баллдарының жалпы санын негізге ала отырып, тиісті өлшемдер бойынша анықталады.
58. Провизиялар (резервтер) осы Ережеге 1-қосымшаның 4-кестесіне сәйкес жіктеу санатын ескере отырып және тиісті мөлшерлерде анықталады.
Салық салу мақсатында осы Ережеге сәйкес құрылған провизиялар (резервтер) мына формула бойынша анықталатын коэффициентте түзетіледі:
Т
К = ------ мұндағы,
ЖЖТ
К - коэффициент,
ЖЖТ - түзетулерді ескере отырып салық кезеңі ішіндегі жылдық жиынтық табыс,
Т - салық кезеңі ішінде жиынтық жылдық кіріске қосылған (қосылуға жататын) және Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі және (немесе) Ұйымның Директорлар кеңесінің шешімі және (немесе) тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңы нәтижесінде пайда болған активтер бойынша алынған кірістер. Осы көрсеткіш Салық кодексінің 99-бабына сәйкес жиынтық жылдық кірістен алынып тастауға жататын кірістерді қамтымайды.

59. Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) определяется в соответствии с Приложением 3 к настоящим Правилам.
60. Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) - юридического лица, физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность классифицируется следующим образом:
1) стабильное - в случае наличия, в том числе следующих показателей: финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) устойчивое; заемщик (должник, созаемщик) платежеспособен; денежные потоки позволяют обслуживать долг; благоприятное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Приложением 3; положительные рыночные условия развития бизнеса, имеет хорошую конкурентную позицию на рынке; свободный доступ к ресурсам и рынку капитала, нет зависимости от ограниченного количества поставщиков, не выявлены внешние или внутренние факторы, способные значительно ухудшить финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) в течение срока действия договора; возможность заемщика (должника, созаемщика) рассчитаться с Организацией по своему обязательству не вызывает сомнений; по срокам активы и обязательства заемщика (должника, созаемщика) соизмеримы; заемщик (должник, созаемщик) имеет положительную кредитную историю;
2) удовлетворительное - в случае наличия, в том числе следующих показателей: финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) этой категории близко к характеристикам "стабильного", но вероятность поддержки его на этом уровне на протяжении длительного времени является низкой; наблюдается снижение доходов, уровня платежеспособности; в динамике наблюдается незначительное уменьшение денежных потоков, потоки позволяют покрыть основную часть долга; удовлетворительное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Приложением 3; заемщиком (должником, созаемщиком) принимаются меры для улучшения своего финансового состояния; присутствуют минимальные риски концентрации поставщиков товаров, услуг и потребителей продукции заемщика (должника, созаемщика); возможность заемщика (должника, созаемщика) рассчитаться с Организацией по своему обязательству не вызывает сомнений, в связи с тем, что имеется доступ к дополнительным ресурсам;
3) нестабильное - в случае наличия, в том числе следующих показателей: существует определенная вероятность, что заемщик (должник, созаемщик) не рассчитается с Организацией по своим обязательствам ввиду следующих факторов: имеются признаки постоянного и существенного ухудшения финансового состояния заемщика (должника, созаемщика): неблагоприятное значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Приложением 3; низкий уровень платежеспособности, стабильное снижение рыночной доли; нет уверенности в том, что принимаемые заемщиком (должником, созаемщиком) меры эффективны для стабилизации финансового состояния; заемщику (должнику, созаемщику) объявлена санация на срок не более 1 года; в случае предоставления заемщику (созаемщику) займа (кредита) в целях погашения долга по ранее представленному займу (кредиту); имеются форс-мажорные обстоятельства, а также иные обстоятельства, нанесшие заемщику (должнику, созаемщику) материальный ущерб, но не повлекшие прекращение его деятельности;

59. Қарыз алушының (борышкердің, қарыз алушының) қаржылық жағдайы осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес айқындалады
60. Қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы - кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның, жеке тұлғаның қызметі:
1) тұрақты - қарыз алушының (тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы тұрақты; төлем қабілеті бар, қаржы тасқындары қарызға қызмет көрсетуге мүмкіндік береді; 3-қосымшаға сәйкес есептелген коэффиценттердің қолайлы маңызы; бизнесті дамытуға оң нарықтық шарттар бар; нарықта жақсы бәсеке позициясы бар; ресурстар мен капитал нарығына еркін қол жеткізеді, саны шектелген жеткізушілерге тәуелділігі жоқ, шарттың қолданыс мерзімі кезінде қарыз алушының тең қарыз алушының қаржылық жағдайын нашарлатуға мүмкіндік беретін ішкі және сыртқы факторлар анықталған жоқ, қарыз алушының Ұйыммен өзінің міндеттемелері бойынша есептесу мүмкіндігі күмән тудырмайды, мерзімі бойынша активтер мен міндеттемелері шамалас; қарыз алушы (тең қарыз алушы) оң кредиттік тарихқа ие;
2) қанағаттанарлық - «тұрақты» сипаттамасына жақын осы санаттағы қарыз алушының (тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы, бірақ, оның осы деңгейде ұзақ уақыт бойына ұстап тұру ықтималдылығы төмен болып табылады; 3-қосымшаға сәйкес есептелген коэффиценттердің қолайлы маңызы; кірістердің, төлем қабілеттілігінің деңгейінің төмендеуі байқалды; динамикада ақша ағындарының елеусіз азаюы байқалды, ақша ағындары борыштың негізгі бөлігін жапты; қарыз алушы (тең қарыз алушы) өзінің қаржылық жағдайын жақсарту үшін шаралар қабылданады; жеткізушінің тауарларын, қызмет көрсетулерін және қарыз алушы тең қарыз алушы өнімдерін тұтынушылардың шоғырлануының ең төменгі тәуекелі жоқ; қарыз алушының (тең қарыз алушының) қосымша ресурстарға қол жетімділігі бар болуына байланысты Ұйыммен өз міндеттемелері бойынша есеп айырысуға қабілеттілігі күмән туғызбайды;
3) тұрақсыз - қарыз алушы (тең қарыз алушы) өз міндеттемелері бойынша мынадай факторлардың байқалуына байланысты Ұйыммен есептесе алмайды деген толық ықтималдық бар: қарыз алушының (тең қарыз алушының) тұрақты және елеулі қаржылық жағдайының нашарлау белгілері бар; шығынмен жұмыс істеу, төлем қабілеттілігінің төмен деңгейі, нарықтық үлесінің тұрақты түрде азаюы; сонымен бірге қарыз алушының өз қаржылық жағдайын тұрақтандыруына және жақсартуына сенім жоқ; қарыз алушының (тең қарыз алушының) Ұйым алдындағы өз міндеттемелері бойынша есеп айырыса алмау ықтималдылығы жоғары; қарыз алушыға 1 жылдан астам емес мерзімге санация жарияланған; қарыз алушыға (тең қарыз алушыға) материалдық зиян шектірген, бірақ оның қызметін тоқтатпаған төтенше жағдай, сондай-ақ басқа жағдай орын алған; қарыз алушының (тең қарыз алушының) кредиттік досьесі немесе қарыз алушының қаржылық жағдайын бағалауға қажетті мәліметтер жоқ;

4) критическое - в случае наличия, в том числе следующих показателей: существует полная вероятность того, что заемщик (должник, созаемщик) не рассчитается с Организацией по своим обязательствам ввиду следующих факторов: ухудшение финансового состояния заемщика (должника, созаемщика) достигло критического уровня, что подтверждается нарушением всех показателей, указанных в Приложении 3; неплатежеспособность; потеря рыночных позиций; у заемщика (должника, созаемщика) отрицательный собственный капитал; заемщику (созаемщику) объявлена санация на срок более 1 года; заемщик (должник, созаемщик) признан банкротом; у заемщика (должника, созаемщика) имеются форс-мажорные обстоятельства, нанесшие ему материальный ущерб и (или) не позволяющие ему продолжать свою деятельность; отсутствует документация по кредитному мониторингу в соответствии с требованиями ведения документации по кредитованию в порядке, установленном внутренними нормативными документами Организации.
Финансовое состояние юридических лиц, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежит национальному управляющему холдингу, не может классифицироваться ниже, чем финансовое состояние национального управляющего холдинга на консолидированной основе.
61. Качество обеспечения классифицируется следующим образом:
1) надежное - высоколиквидное обеспечение, в совокупности покрывающее не менее 100 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется Организацией), в виде:
гарантий (поручительств) Правительства Республики Казахстан;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан;
гарантий (поручительств) юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже группы "А", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch; залога денег на депозите в банке-кредиторе;
ценных бумаг, имеющих статус государственных, выпущенных Правительствами и центральными банками иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
монетарных драгоценных металлов;
векселей первоклассных эмитентов Республики Казахстан;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "А", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц, единственным акционером которых является государство или национальный холдинг либо национальный управляющий холдинг;

4) өте қиын - қарыз алушы (тең қарыз алушы) өз міндеттемелері бойынша мынадай факторлардың байқалуына байланысты Ұйыммен есептесе алмайды деген толық ықтималдық бар: 3-қосымшада көрсетілген барлық көрсеткіштер бұзғандығы расталатын қарыз алушының (тең қарыз алушының) қаржылық жағдайының тұрақты нашарлауы шиеленісті деңгейге жетті; нарықтық позициясын жоғалту; қарыз алушының теріс меншік капиталының болуы; қарыз алушыға 1 жылдан астам мерзімге санация жариялануы; қарыз алушының банкрот деп танылуы; қарыз алушыға (тең қарыз алушыға) материалдық зиян шектірген және/немесе оның өз қызметін жалғастыруға мүмкіндік бермейтін төтенше жағдай бар. Ұйымның ішкі нормативтік құқықтық құжаттарында белгіленген тәртіппен кредиттеу бойынша құжаттаманы жүргізу талаптарына сәйкес кредиттік мониторинг бойынша құжаттаманың жоқтығы деп жіктеледі.
Дауыс беруші акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалардың қаржылық жағдайы шоғырландырған негізде ұлттық басқарушы холдингтің қаржылық жағдайына қарағанда төмен жіктелмейді.
61. Қамтамасыз ету сапасы былайша жіктеледі:
1) сенімді - жиынтығы актив бойынша қарыз алушының кемінде 100 процент міндеттемелерін жабатын өтімділігі жоғары қамтамасыз ету (негізгі борыш және бірінші тоқсанның ішінде қарыз (кредит) пайдалануға сыйақы алуға қажетті, сондай-ақ жеңілдік берілген кезеңдегі сыйақы бойынша, егер мұндай жеңілдікті Ұйым берсе), мыналар түрінде:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдіктер (кепілдемелері);
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары; заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резидент еместерінің, оның ішінде Standard & Poor's агенттігі берген «А» тобынан төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің кепілдіктері (кепілдемелері);
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резиденттерінің, оның ішінде Standard & Poor's агенттігі берген «А-» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент банктердің кепілдіктері (кепілдемелері);
Standard & Poor's агенттігі берген «А-» тобынан төмен емес қаржылық сенімділік рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистері; кредитор банктің депозитіндегі ақша кепілі;
мемлекеттік мәртебесі бар, шет мемлекеттердің Үкіметтері және орталық банктері шығарған, Standard & Poor's агенттігі берген «А-» тобынан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бағалы қағаздар;
монетарлық қымбат бағалы металдар;
Қазақстан Республикасының бірінші сыныпты эмитенттерінің вексельдері;
Standard & Poor's агенттігі берген «А» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент емес ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттігі берген «А-» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
жалғыз акционері мемлекет немесе ұлттық холдинг не ұлттық басқарушы холдинг болып табылатын заңды тұлғалардың кепілдіктері (кепілдемелері);

2) хорошее - обеспечение, состоящее из обеспечения, перечисленного в настоящем подпункте, и покрывающее в совокупности не менее 90 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется Организацией).
В целях применения настоящего подпункта при оценке обеспечения применяются следующие коэффициенты к стоимости обеспечения:
коэффициент 1 к высоколиквидному обеспечению, указанному в подпункте 1) настоящего пункта;
коэффициент 0,9 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ-", присвоенный агентством Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, в том числе банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,7 к рыночной стоимости обеспечения в виде недвижимого имущества, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) удовлетворительное - обеспечение, состоящее из обеспечения, перечисленного в настоящем подпункте, и покрывающее в совокупности не менее 60 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется Организацией).
В целях применения настоящего подпункта при оценке обеспечения применяются следующие коэффициенты к стоимости обеспечения:

2) жақсы - осы тармақшада санамаланған қамтамасыз етуден тұратын және жиынтығы актив бойынша қарыз алушының кемінде 90 процент міндеттемелерін жабатын қамтамасыз ету (негізгі борыш және бірінші тоқсан ішінде қарызды (кредитті) пайдаланғаны үшін сыйақы алуға қажетті, сондай-ақ жеңілдік кезеңіндегі сыйақы бойынша, егер осындайды Ұйым ұсынса).
Осы тармақшаны қолдану мақсатында қамтамасыз етуді бағалау кезінде қамтамасыз ету құнына мынадай коэффициенттер қолданылады:
осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген өтімділігі жоғары қамтамасыз етуге 1 коэффициент;
мыналар:
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резидент еместерінің, оның ішінде Standard & Poor's агенттігі берген «ВВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес банктердің кепілдіктері (кепілдемелері);
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резиденттерінің, оның ішінде Standard & Poor's агенттігі берген «ВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктері (кепілдемелері);
Standard & Poor's агенттігі берген «ВВ-» тобынан төмен емес қаржылық сенімділік рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистері;
Standard & Poor's агенттігі берген «ВВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктердің осыған үқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент емес ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттігі берген «ВВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар түріндегі қамтамасыз етуге 0,9 коэффициент;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделген жылжымайтын мүлік түріндегі қамтамасыз етудің нарықтық құнына 0,7 коэффициент;
3) қанағаттанарлық - осы тармақшада санамаланған қамтамасыз етуден тұратын және жиынтығы актив бойынша қарыз алушының кемінде 60 процент міндеттемелерін жабатын қамтамасыз ету (негізгі борыш және бірінші тоқсан ішінде қарызды (кредитті) пайдаланғаны үшін сыйақы алуға қажетті, сондай-ақ жеңілдік берілген кезең үшін сыйақы бойынша, егер осындайды Ұйым ұсынса).
Осы тармақшаны қолдану мақсатында қамтамасыз етуді бағалау кезінде қамтамасыз ету құнына мынадай коэффициенттер қолданылады:

коэффициент 1 к высоколиквидному обеспечению, указанному в подпункте 1) настоящего пункта;
коэффициент 0,9 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ-", присвоенный агентством Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, в том числе банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,8 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,7 к рыночной стоимости обеспечения в виде недвижимого имущества, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген өтімділігі жоғары қамтамасыз етуге 1 коэффициент;
мыналар:
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резидент еместерінің, оның ішінде Standard & Poor's агенттігі берген «ВВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес банктердің кепілдіктері (кепілдемелері);
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резиденттерінің, оның ішінде Standard & Poor's агенттігі берген «ВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған үқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктері (кепілдемелері);
Standard & Poor's агенттігі берген «ВВ-» тобынан төмен емес қаржылық сенімділік рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистері;
Standard & Poor's агенттігі берген «ВВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент емес ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттігі берген «ВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар түрінде қамтамасыз етуге 0,9 коэффициент;
мыналар:
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резидент еместерінің, оның ішінде Standard & Poor's агенттігі берген «ВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес банктердің кепілдіктері (кепілдемелері);
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резиденттерінің, оның ішінде Standard & Poor's агенттігі берген «В-» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент банктердің кепілдіктері (кепілдемелері);
Standard & Poor's агенттігі берген «В-» тобынан төмен емес қаржылық сенімділік рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистері түрінде қамтамасыз етуге 0,8 коэффициент;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделген жылжымайтын мүлік түріндегі қамтамасыз етудің нарықтық құнына 0,7 коэффициент;
мыналар:
қарыз алушының дебиторлық берешегі;

коэффициент 0,8 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,7 к рыночной стоимости обеспечения в виде недвижимого имущества, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
коэффициент 0,6 к обеспечению в виде:
дебиторской задолженности заемщика;
движимого имущества заемщика и/или залогодателя;
товаров в обороте, за исключением поступающих в будущем (кроме тех товаров, оплата за которые осуществляется по аккредитивным операциям).
62. Качество обеспечения Организацией определяется по результатам проведенного мониторинга обеспечения с применением:
по недвижимому имуществу - рыночной стоимости недвижимого имущества, определенной в отчете об оценке, проведенной по договору между оценщиком и заемщиком и (или) залогодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
по иному обеспечению - стоимости, определенной согласно внутренним нормативным документам Организации.
63. При наличии просроченных платежей со сроком 7 (семь) и более рабочих дней в течение периода, начиная с даты кредитования, а также в период до наступления первого срока погашения платежей, (за исключением случаев досрочного погашения платежей) оценка классификационной категории "отсутствие просрочек в погашении платежей по классифицируемому активу" в размере минус 1 балл не применяется, а применяется оценка 0 баллов.
§ 2. Особенности использования критериев для национального
управляющего холдинга, за исключением займов (кредитов),
предоставленных юридическим лицам, определенным решением
Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в
соответствии с государственными программами, направленными на
модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан
в ее приоритетных отраслях

Standard & Poor's агенттігі берген «В-» тобынан төмен емес қаржылық сенімділік рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистері түрінде қамтамасыз етуге 0,8 коэффициент;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделген жылжымайтын мүлік түріндегі қамтамасыз етудің нарықтық құнына 0,7 коэффициент;
мыналар:
қарыз алушының дебиторлық берешегі;
қарыз алушының және/немесе кепілгердің жылжымалы мүлкі;
болашақта түсетінді қоспағанда, айналымдағы тауарлар (төлем аккредиттелген операциялар бойынша жүзеге асырылатын сол тауарлардан басқа) түрінде қамтамасыз етуге 0,6 коэффициент.
62. Ұйымның қамтамасыз ету сапасы мынаны қолдана отырып, қамтамасыз етудің жүргізілген мониторингінің нәтижелері бойынша анықталады:
жылжымайтын мүлік бойынша - Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес бағалаушы мен қарыз алушы және (немесе) кепілгер арасындағы шарт бойынша өткізілген бағалау туралы есепте анықталған жылжымайтын мүліктің нарықтық құны;
өзге қамтамасыз ету бойынша - Ұйымның ішкі нормативтік құжатына сәйкес анықтаған құн.
63. Кредиттеу күнінен бастап кезең ішінде, сондай-ақ төлемді өтеудің бірінші мерзімі болғанға дейінгі кезеңде мерзімі 7 (жеті) және одан астам жұмыс күні мерзімі өткен төлемдер болған кезде (төлемдерді мерзімінен бұрын өтеу жағдайларын қоспағанда) минус 1 балл мөлшерінде «жіктелетін актив бойынша төлемдерді өтеуде мерзімі өткен төлем жоқ» жіктеу санатын бағалау қолданылмайды, 0 балл бағасы қолданылады.
§ 2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен анықталған және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттік бағдарламаларға сәйкес жобаларды іске асыратын заңды тұлғаларға берілген қарыздарды (кредиттерді) қоспағанда, ұлттық басқарушы холдинг үшін өлшемдерді пайдалану ерекшелігі

64. При классификации активов и условных обязательств (за исключением инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств, займов (кредитов), включенных в портфели однородных займов (кредитов), а также займов (кредитов), представленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях) национальным управляющим холдингом применяются таблицы 2, 4 Приложения 1 к настоящим Правилам.
65. При классификации займов (кредитов) используются критерии, предусмотренные пунктами 1-4 таблицы 2 Приложения 1 к настоящим Правилам.
66. При классификации депозитов используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 4 таблицы 2 Приложения 1 к настоящим Правилам.
67. При классификации ценных бумаг, дебиторской задолженности используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 4 таблицы 2 Приложения 1 к настоящим Правилам, за исключением классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг Организации.
68. При классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг Организации, используются критерии, предусмотренные пунктами 1 и 4 таблицы 2 Приложения 1 к настоящим Правилам.
69. При классификации условных обязательств используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 4 таблицы 2 Приложения 1 к настоящим Правилам.
70. Классификационная категория актива (условного обязательства) определяется исходя из общего количества баллов оценки активу (условному обязательству) по соответствующим критериям.
71. Провизии (резервы) определяются исходя из классификационной категории и в соответствующих размерах согласно таблице 4 Приложения 1 к настоящим Правилам.
В целях налогообложения провизии (резервы), созданные в соответствии с настоящими Правилами, корректируются на коэффициент, определяемый по формуле:
Д
К= ----- где,
СГД
К - коэффициент,
СГД - совокупный годовой доход за налоговый период с учетом корректировок,
Д - доходы, включенные (подлежащие включению) в совокупный годовой доход за налоговый период и полученные по активам, образовавшимся в результате реализации решения Правительства Республики Казахстан и (или) решения Совета директоров Организации и (или) закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год. Данный показатель не включает доходы, подлежащие исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса.

64. Активтер мен шартты міндеттемелерді (инвестициялық қарыздарды (кредиттерді) және олармен байланысты шартты міндеттемелерді, біртекті қарыздар (кредиттер) портфеліне енгізілген қарыздарды (кредиттерді), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен анықталған және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттік бағдарламаларға сәйкес жобаларды іске асыратын заңды тұлғаларға берілген қарыздарды (кредиттерді) қоспағанда) жіктеу кезінде ұлттық басқарушы холдинг осы Ережеге 1-қосымшаның 2,  4-кестелерін пайдаланады.
65. Қарыздарды (кредиттерді) жіктеу кезінде осы Ережеге 1-қосымшаның 2-кестесінің 1-4-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
66. Депозиттерді жіктеу кезінде осы Ережеге 1-қосымшаның 2-кестесінің 1, 2, 4-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
67. Бағалы қағаздарды, дебиторлық берешекті жіктеу кезінде Ұйымның бағалы қағаздар портфеліндегі акцияларды жіктеуді қоспағанда, осы Ережеге 1-қосымшаның 2-кестесінің 1, 2, 4-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
68. Ұйымның бағалы қағаздар портфеліндегі акцияларды жіктеу кезінде осы Ережеге 1-қосымшаның 2-кестесінің 1 және 4-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
69. Шартты міндеттемелерді жіктеу кезінде осы Ережеге 1-қосымшаның 2-кестесінің 1, 2, 4-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
70. Активтің (шартты міндеттеменің) жіктелу санаты тиісті өлшемдер бойынша активті (шартты міндеттемені) бағалау балының жалпы саны ескеріле отырып анықталады.
71. Провизиялар (резервтер) осы Ережеге 1-қосымшаның 4-кестесіне сәйкес жіктеу санатын ескере отырып және тиісті мөлшерлерде анықталады.
Салық салу мақсатында осы Ережеге сәйкес құрылған провизиялар (резервтер) мына формула бойынша анықталатын коэффициентте түзетіледі:
Т
К = ------ мұндағы,
ЖЖТ
К - коэффициент,
ЖЖТ - түзетулерді ескере отырып салық кезеңі ішіндегі жылдық жиынтық табыс,
Т - салық кезеңі ішінде жиынтық жылдық кіріске қосылған (қосылуға жататын) және Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімін және (немесе) Ұйымның Директорлар кеңесінің шешімін және (немесе) тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңын іске асыру нәтижесінде пайда болған активтер бойынша алынған кірістер. Осы көрсеткіш Салық кодексінің 99-бабына сәйкес жиынтық жылдық кірістен алынып тастауға жататын кірістерді қамтымайды.

72. Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) определяется в порядке, установленным пунктом 59 настоящих Правил.
73. Качество обеспечения классифицируется в порядке, установленном пунктами 61-62 настоящих Правил.
§ 3. Особенности использования критериев классификации займов
(кредитов), предоставленных национальным управляющим холдингом
юридическим лицам, определенным решением Правительства
Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с
государственными программами, направленными на модернизацию и
диверсификацию экономики Республики Казахстан
в ее приоритетных отраслях
74. При классификации национальным управляющим холдингом займов (кредитов), предоставленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях, применяются таблицы 3-4 Приложения 1 к настоящим Правилам.
4. Особенности использования критериев классификации
инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных
обязательств
§ 1. Особенности использования критериев классификации
инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных
обязательств, за исключением инвестиционных займов (кредитов),
предоставленных юридическим лицам, определенных решением
Правительства Республики Казахстан и реализующих проекты в
соответствии с государственными программами, направленными на
модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан
в ее приоритетных отраслях
75. При классификации инвестиционных займов (кредитов) и связанных с ними условных обязательств, за исключением инвестиционных займов (кредитов) и условных обязательств, предоставленных юридическим лицам, определенным решением Правительства Республики Казахстан и реализующим проекты в соответствии с государственными программами, направленными на модернизацию и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее приоритетных отраслях, применяются таблицы 1, 3 Приложения 2 к настоящим Правилам.
76. При классификации займов (кредитов) используются критерии, предусмотренные пунктами 1-5 таблицы 1 Приложения 2 к настоящим Правилам.
77. При классификации депозитов используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 5 таблицы 1 Приложения 2 к настоящим Правилам.
78. При классификации дебиторской задолженности, ценных бумаг используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 5 таблицы 1 Приложения 2 к настоящим Правилам, за исключением классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг Организации.

72. Қарыз алушының (борышкердің, қосалқы қарыз алушының) қаржылық жағдайы осы Ереженің 59-тармағында белгіленген тәртіппен анықталады.
73. Қамтамасыз ету сапасы осы Ереженің 61-62-тармақтарында белгіленген тәртіппен жіктеледі.
§ 3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен анықталған
және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым
салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған
мемлекеттік бағдарламаларға сәйкес жобаларды іске асыратын
заңды тұлғаларға ұлттық басқарушы холдинг берген қарыздарды
(кредиттерді) жіктеу өлшемдерін пайдалану ерекшелігі
74. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен анықталған және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттік бағдарламаларға сәйкес жобаларды іске асыратын заңды тұлғаларға ұлттық басқарушы холдинг берген қарыздарды (кредиттерді) жіктеу кезінде осы Ережеге 1-қосымшаның 3-4-кестелері пайдаланылады.
4. Инвестициялық қарыздарды (кредиттерді) және олармен
байланысты шартты міндеттемелерді жіктеу ерекшелігі
§ 1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен анықталған
және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым
салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған
мемлекеттік бағдарламаларға сәйкес жобаларды іске асыратын
заңды тұлғаларға берілген инвестициялық қарыздарды
(кредиттерді) қоспағанда, инвестициялық қарыздарды
(кредиттерді) және олармен байланысты шартты міндеттемелерді
жіктеу өлшемдерін пайдалану ерекшелігі
75. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен анықталған және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басым салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған мемлекеттік бағдарламаларға сәйкес жобаларды іске асыратын заңды тұлғаларға берілген инвестициялық қарыздарды (кредиттерді) және шартты міндеттемелерді қоспағанда, инвестициялық қарыздарды (кредиттерді) және олармен байланысты шартты міндеттемелерді жіктеу кезінде осы Ережеге 2-қосымшаның 13-кестелері пайдаланылады.
76. Қарыздарды (кредиттерді) жіктеу кезінде осы Ережеге 2-қосымшаның 1-кестесінің 1-5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
77. Депозиттерді жіктеу кезінде осы Ережеге 2-қосымшаның 1-кестесінің 1, 2, 5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
78. Дебиторлық берешекті, бағалы қағаздарды жіктеу кезінде Ұйымның бағалы қағаздар портфеліндегі акцияларды жіктеуді қоспағанда, осы Ережеге 2-қосымшаның 1-кестесінің 1, 2, 5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.

79. При классификации акций, находящихся в портфеле ценных бумаг Организации, используются критерии, предусмотренные пунктами 1 и 5 таблицы 1 Приложения 2 к настоящим Правилам.
При классификации условных обязательств используются критерии, предусмотренные пунктами 1, 2, 5 таблицы 1 Приложения 2 к настоящим Правилам.
80. Классификационная категория актива (условного обязательства) определяется исходя из общего количества баллов оценки актива (условного обязательства) по соответствующим критериям.
81. Провизии (резервы) определяются исходя из классификационной категории и в соответствующих размерах согласно таблице 3 Приложения 2 к настоящим Правилам.
В целях налогообложения провизии (резервы), созданные в соответствии с настоящими Правилами, корректируются на коэффициент, определяемый по формуле:
Д
К= ----- где,
СГД
К - коэффициент,
СГД - совокупный годовой доход за налоговый период с учетом корректировок,
Д - доходы, включенные (подлежащие включению) в совокупный годовой доход за налоговый период и полученные по активам, образовавшимся в результате реализации решения Правительства Республики Казахстан и (или) решения Совета директоров Организации и (или) закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год. Данный показатель не включает доходы, подлежащие исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса.
82. Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) определяется в порядке, установленным пунктом 59 настоящих Правил.
83. Финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) - юридического лица, физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность классифицируется следующим образом:
1) стабильное - в случае наличия, в том числе следующих показателей: финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) устойчивое; заемщик (должник, созаемщик) платежеспособен; денежные потоки позволяют обслуживать долг; значение коэффициентов, рассчитанных в соответствии с Приложением 3, в пределах общепринятых норм; положительные рыночные условия развития бизнеса, имеет хорошую конкурентную позицию на рынке; доступ к ресурсам и рынку капитала, нет зависимости от ограниченного количества поставщиков, не выявлены внешние или внутренние факторы, способные значительно ухудшить финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) в течение срока действия договора; возможность заемщика (должника, созаемщика) рассчитаться с Организацией по своему обязательству не вызывает сомнений; по срокам активы и обязательства заемщика (должника, созаемщика) соизмеримы; имеет положительную кредитную историю;

79. Ұйымның бағалы қағаздар портфеліндегі акцияларды жіктеу кезінде осы Ережеге 2-қосымшаның 1-кестесінің 1 және 5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
Шартты міндеттемелерді жіктеу кезінде осы Ережеге 2-қосымшаның 1-кестесінің 1, 2, 5-тармақтарында көзделген өлшемдер пайдаланылады.
80. Активтің (шартты міндеттеменің) жіктелу санаты тиісті өлшемдер бойынша активті (шартты міндеттемені) бағалау балының жалпы саны ескеріле отырып анықталады.
81. Провизиялар (резервтер) осы Ережеге 2-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес жіктеу санатына сүйене отырып және тиісті мөлшерлерде анықталады.
Салық салу мақсатында осы Ережеге сәйкес құрылған провизиялар (резервтер) мына формула бойынша анықталатын коэффициентте түзетіледі:
Т
К = ------ мұндағы,
ЖЖТ
К - коэффициент,
ЖЖТ - түзетулерді ескере отырып салық кезеңі ішіндегі жылдық жиынтық табыс,
Т - салық кезеңі ішінде жиынтық жылдық кіріске қосылған (қосылуға жататын) және Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімін және (немесе) Ұйымның Директорлар кеңесінің шешімін және (немесе) тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңын іске асыру нәтижесінде пайда болған активтер бойынша алынған кірістер. Осы көрсеткіш Салық кодексінің 99-бабына сәйкес жиынтық жылдық кірістен алынып тастауға жататын кірістерді қамтымайды.
82. Қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы осы Ереженің 59-тармағында белгіленген тәртіппен анықталады.
83. Әдістемеде қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) - заңды тұлғаны, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғаның қаржылық жағдайы былайша жіктеледі:
1) тұрақты - болған жағдайда, оның ішінде мынадай көрсеткіштер: қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы тұрақты; қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) төлем қабілеті бар; ақша ағыны қарызға қызмет көрсетуге мүмкіндік береді; 3-қосымшаға сәйкес есептелген коэффициенттердің мәні жалпы қабылданған нормалар шегінде; бизнесті дамытуға жағымды нарықтық шарттары; нарықта жақсы бәсеке ұстанымы бар; ресурстар мен капитал нарығына қол жетімді, саны шектелген өнім берушілерге тәуелді емес, шарттың қолданылу мерзімі ішінде қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайын біршама нашарлатуға мүмкіндік беретін сыртқы немесе ішкі факторлар анықталған жоқ, қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) Ұйыммен өзінің міндеттемелері бойынша есептесу мүмкіндігі күмән тудырмайды; жағымды кредиттік тарихы бар;

2) удовлетворительное - в случае наличия, в том числе следующих показателей: финансовое состояние заемщика (должника, созаемщика) этой категории близко к характеристикам "стабильного", но вероятность поддержки ее на этом уровне на протяжении длительного времени является низкой; уровень доходов, платежеспособности, в течение трех лет с начала кредитования, находятся на уровне, предусмотренном бизнес-планом должника; в динамике наблюдается незначительное уменьшение денежных потоков, при этом потоки позволяют покрыть основную часть долга; заемщиком (должником, созаемщиком) принимаются меры для улучшения своего финансового состояния; присутствуют минимальные риски концентрации поставщиков товаров, услуг и потребителей продукции заемщика (должника, созаемщика); возможность заемщика (должника, созаемщика) рассчитаться с Организацией по своему обязательству не вызывает сомнений, в связи с тем, что имеется доступ к дополнительным ресурсам;
3) нестабильное - в случае наличия, в том числе следующих показателей: существует определенная вероятность, что заемщик (должник, созаемщик) не рассчитается с Организацией по своим обязательствам ввиду следующих факторов: имеются признаки постоянного и существенного ухудшения финансового состояния заемщика (должника, созаемщика): уровень доходов, платежеспособности в течение трех лет с начала кредитования находятся на уровне, предусмотренном бизнес-планом должника; снижение рыночной доли; нет уверенности в том, что принимаемые заемщиком (должником, созаемщиком) меры эффективны для стабилизации финансового состояния; заемщику (должнику, созаемщику) объявлена санация на срок не более 1 года; имеются форс-мажорные обстоятельства, а также иные обстоятельства, нанесшие заемщику (должнику, созаемщику) материальный ущерб, но не повлекшие прекращение его деятельности;
4) критическое - в случае наличия, в том числе следующих показателей: постоянное ухудшение финансового состояния заемщика (должника, созаемщика) достигло критического уровня: неплатежеспособность, потеря рыночных позиций; заемщику (должнику, созаемщику) объявлена санация на срок более одного года; заемщик (должник, созаемщик) признан банкротом; у заемщика (должника, созаемщика) имеются форс-мажорные обстоятельства, нанесшие заемщику (должнику, созаемщику) материальный ущерб и (или) не позволяющие ему продолжать свою деятельность, отсутствует кредитное досье у заемщика (созаемщика).
Финансовое состояние юридических лиц, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежит национальному управляющему холдингу, не может классифицироваться ниже, чем финансовое состояние национального управляющего холдинга на консолидированной основе.

2) қанағаттанарлық - болған жағдайда, оның ішінде мынадай көрсеткіштер: «тұрақты» сипаттамасына жақын осы санаттағы қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайы, бірақ оны осы деңгейде ұзақ уақыт бойына ұстап тұру ықтималдылығы төмен болып табылады; кірістердің, төлем қабілетінің деңгейі кредит беру басталғаннан бастап үш жыл ішінде борышкердің бизнес-жоспарында көзделген деңгейде; серпінде ақша ағындарының елеусіз азаюы байқалды, бұл ретте ағындар борыштың негізгі бөлігін жабуға мүмкіндік береді; қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) өзінің қаржылық жағдайын жақсарту үшін шаралар қабылдайды; тауарларды, қызметтерді берушілердің және қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) өнімдерін тұтынушылардың шоғырлануының ең төменгі тәуекелі бар; қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қосымша ресурстарға қол жетімділігіне байланысты Ұйыммен өз міндеттемелері бойынша есеп айырысу мүмкіндігі күмән туғызбайды;
3) тұрақсыз - болған жағдайда, оның ішінде мынадай көрсеткіштер: қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) өз міндеттемелері бойынша мынадай факторлардың байқалуына байланысты Ұйыммен есептесе алмайды деген белгілі ықтималдық бар: қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) тұрақты және елеулі қаржылық жағдайының нашарлау белгілері бар; кірістердің, төлем қабілетінің деңгейі кредит беру басталғаннан бастап үш жыл ішінде борышкердің бизнес-жоспарында көзделген деңгейде; нарықтық үлесі төмендеді; қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) қабылдайтын шаралар қаржылық жағдайды тұрақтандыру үшін тиімді болатынына сенім жоқ; қарыз алушыға (борышкерге, тең қарыз алушыға) бір жылдан аспайтын мерзімге санация жарияланды; форс-можорлық мән-жайлар, сондай-ақ қарыз алушыға (борышкерге, тең қарыз алушыға) материалдық зиян шектірген, бірақ оның қызметін тоқтатпаған өзге мән-жайлар орын алды;
4) өте қиын - болған жағдайда, оның ішінде мынадай көрсеткіштер: қарыз алушының (борышкердің, тең қарыз алушының) қаржылық жағдайының үнемі нашарлауы: төлем қабілетсіздігі, нарықтық ұстанымын жоғалтуы өте қиын деңгейге жеткізді; қарыз алушыға (борышкерге, тең қарыз алушыға) бір жылдан астам мерзімге санация жарияланады; қарыз алушы (борышкер, тең қарыз алушы) банкрот деп танылды; қарыз алушыға (борышкерге, тең қарыз алушыға) материалдық зиян шектірген және (немесе) өз қызметін жалғастыруға мүмкіндік бермейтін форс-можорлық мән-жайлар орын алды, қарыз алушыда (тең қарыз алушыда) кредиттік досье жоқ.
Жүз процент дауыс беруші акциялары (қатысу үлестері) ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалардың қаржылық жағдайын шоғырландырылған негіздегі ұлттық басқарушы холдингтің қаржы жағдайынан төмен жіктеуге болмайды.

84. Качество обеспечения классифицируется следующим образом:
1) надежное - высоколиквидное обеспечение, в совокупности покрывающее не менее 100 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется Организацией), в виде:
гарантий (поручительств) Правительства Республики Казахстан;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан;
гарантий (поручительств) юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "ВВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
залога денег на депозите в банке-кредиторе и/или денег, являющихся предметом заклада в банке-кредиторе;
ценных бумаг, имеющих статус государственных, выпущенных Правительствами и центральными банками иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже группы "ВВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
монетарных драгоценных металлов;
векселей первоклассных эмитентов Республики Казахстан;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "А-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц, единственным акционером которых является государство или национальный холдинг либо национальный управляющий холдинг;

84. Қамтамасыз ету сапасы былайша жіктеледі:
1) сенімді - жиынтығы актив бойынша қарыз алушының кемінде 100 процент міндеттемелерін жабатын өтімділігі жоғары қамтамасыз ету (негізгі борыш және бірінші тоқсанның ішінде қарыз (кредит) пайдалануға сыйақы алуға қажетті, сондай-ақ жеңілдік кезеңіндегі сыйақы бойынша, егер мұндай жеңілдікті Ұйым берсе), мыналар түрінде:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдіктер (кепілдемелері);
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резидент еместерінің, оның ішінде Standard & Poor's агенттігі берген «А-» тобынан төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің кепілдіктері (кепілдемелері);
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резиденттерінің, оның ішінде Standard & Poor's агенттігі берген «ВВВ+» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент банктердін кепілдіктері (кепілдемелері);
Standard & Poor's агенттігі берген «ВВВ+» тобынан төмен емес қаржылық сенімділік рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистері;
кредитор банктің депозитіндегі ақша кепілі және/немесе кредитор банктегі кепілзат болып табылатын ақша;
мемлекеттік мәртебесі бар, шет мемлекеттердің Үкіметтері және орталық банктері шығарған, Standard & Poor's агенттігі берген «ВВВ+» тобынан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бағалы қағаздар;
монетарлық қымбат бағалы металдар;
Қазақстан Республикасының бірінші сыныпты эмитенттерінің вексельдері;
Standard & Poor's агенттігі берген «А-» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент емес ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттігі берген «ВВВ+» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
жалғыз акционері мемлекет немесе ұлттық холдинг не ұлттық басқарушы холдинг болып табылатын заңды тұлғалардың кепілдіктері (кепілдемелері);

2) хорошее - обеспечение, состоящее из обеспечения, перечисленного в настоящем подпункте, и покрывающее в совокупности не менее 70 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется Организацией).
В целях применения настоящего подпункта при оценке обеспечения применяются следующие коэффициенты к стоимости обеспечения:
коэффициент 1 к высоколиквидному обеспечению, указанному в подпункте 1) настоящего пункта;
коэффициент 0,9 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ+", присвоенный агентством Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
резервных аккредитивов банков, имеющих долговой рейтинг, не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
имущества, предусмотренного для погашения и обслуживания обязательств должников по инвестиционным займам (кредитам) в республиканском или местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
денег, поступающих по гарантированным платежам от платежеспособных (финансовое состояние стабильное) юридических лиц;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;

2) жақсы - осы тармақшада санамаланған қамтамасыз етуден тұратын және жиынтығы актив бойынша кемінде 70 процент міндеттемелерін жабатын қамтамасыз ету (негізгі борыш және бірінші тоқсан ішінде қарызды (кредитті) пайдаланғаны үшін сыйақы алуға қажетті, сондай-ақ жеңілдік берілген кезең үшін сыйақы бойынша, егер осындайды Ұйым ұсынса).
Осы тармақшаны қолдану мақсатында қамтамасыз етуді бағалау кезінде қамтамасыз ету құнына мынадай коэффициенттер қолданылады:
осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген өтімділігі жоғары қамтамасыз етуге 1 коэффициент;
мыналар:
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резидент еместерінің, оның ішінде Standard & Poor's агенттігі берген «ВВ+» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес банктердің кепілдіктері (кепілдемелері);
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резиденттерінің, оның ішінде Standard & Poor's агенттігі берген «В+» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктері (кепілдемелері);
Standard & Poor's агенттігі берген "В+" тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің резервтегі аккредитивтері;
тиісті қаржы жылына арналған республикалық немесе жергілікті бюджеттерде инвестициялық қарыздар (кредиттер) бойынша борышкерлердің міндеттемелерін өтеу және қызмет көрсету үшін көзделген мүлік;
төлем қабілеті бар (қаржылық жағдайы тұрақты) заңды тұлғалардан кепілдендірілген төлемдер бойынша түсетін ақша;
Standard & Poor's агенттігі берген «В+» тобынан төмен емес қаржылық сенімділік рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистері;
Standard & Poor's агенттігі берген «ВВ+» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент емес ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттігі берген «В+» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар түрінде қамтамасыз етуге 0,9 коэффициент;

3) удовлетворительное - обеспечение, состоящее из обеспечения, перечисленного в настоящем подпункте, и покрывающее в совокупности не менее 60 процентов обязательств заемщика по активу (по основному долгу и необходимому к получению вознаграждению за пользование займом (кредитом) в течение первого квартала, а также вознаграждению за льготный период, если таковой предоставляется Организацией).
В целях применения настоящего подпункта при оценке обеспечения применяются следующие коэффициенты к стоимости обеспечения:
коэффициент 1 к высоколиквидному обеспечению, указанному в подпункте 1) настоящего пункта;
коэффициент 0,9 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ+", присвоенный агентством Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
резервных аккредитивов банков, имеющих долговой рейтинг, не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
имущества, предусмотренного для погашения и обслуживания обязательств должников по инвестиционным займам (кредитам) в республиканском или местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
денег, поступающих по гарантированным платежам от платежеспособных (финансовое состояние стабильное) юридических лиц;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "ВВ+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
ценных бумаг, выпущенных организациями-резидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг не ниже группы "В+", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
коэффициент 0,8 к обеспечению в виде:
гарантий (поручительств) юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе банков-нерезидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "ВВ-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
гарантий (поручительств) юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
резервных аккредитивов банков, имеющих долговой рейтинг, не ниже группы "В-", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;
имущества, в том числе, которое поступит в будущем в соответствии с бизнес-планом;
денег, предусмотренных для погашения и обслуживания обязательств и должников по инвестиционным займам (кредитам) в республиканском или местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
денег, поступающих по гарантированным платежам от платежеспособных юридических лиц;
страховых полисов страховых (перестраховочных) организаций, имеющих рейтинг финансовой надежности не ниже группы "В", присвоенный агентством Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service или Fitch;

3) қанағаттанарлық - осы тармақшада санамаланған қамтамасыз етуден тұратын және жиынтығы актив бойынша қарыз алушының кемінде 60 процент міндеттемелерін жабатын қамтамасыз ету (негізгі борыш және бірінші тоқсан ішінде қарызды (кредитті) пайдаланғаны үшін сыйақы алуға қажетті, сондай-ақ жеңілдік берілген кезең үшін сыйақы бойынша, егер осындайды Ұйым ұсынса).
Осы тармақшаны қолдану мақсатында қамтамасыз етуді бағалау кезінде қамтамасыз ету құнына мынадай коэффициенттер қолданылады:
осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген өтімділігі жоғары қамтамасыз етуге 1 коэффициент;
мыналар:
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резидент еместерінің, оның ішінде Standard & Poor's агенттігі берген «ВВ+» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес банктердің кепілдіктері (кепілдемелері);
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резиденттерінің, оның ішінде Standard & Poor's агенттігі берген «В+» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктері (кепілдемелері);
Standard & Poor's агенттігі берген «В+» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктің резервтік аккредитивтері;
тиісті қаржы жылына арналған республикалық немесе жергілікті бюджеттерде инвестициялық қарыздар (кредиттер) бойынша борышкерлердің міндеттемелерін өтеу және қызмет көрсету үшін көзделген мүлік;
төлем қабілеті бар (қаржы жағдайы тұрақты) заңды тұлғалардан кепілдік берілген төлемдер бойынша түсетін ақша;
Standard & Poor's агенттігі берген «В+» тобынан төмен емес қаржылық сенімділік рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистері;
Standard & Poor's агенттігі немесе осыған ұқсас Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктері берген «ВВ+» тобынан төмен емес борыштық рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденттері емес-ұйымдары шығарған бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттігі немесе осыған ұқсас Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктері берген «В+» тобынан төмен емес борыштық рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденттері емес-ұйымдары шығарған бағалы қағаздар түрінде қамтамасыз етуге 0,9 коэффициент;
мыналар:
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резидент еместерінің, оның ішінде Standard & Poor's агенттігі берген «ВВ-» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес банктердің кепілдіктері (кепілдемелері);
заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резидент еместерінің, оның ішінде Standard & Poor's агенттігі берген «В-» тобынан темен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес банктердің кепілдіктері (кепілдемелері);
Standard & Poor's агенттігі берген «В-» тобынан төмен емес борыштық рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктің резервтік аккредитивтері;
мүлік, оның ішінде бизнес-жоспарға сәйкес келешекте түсетін мүлік;
қаржы жылына сәйкес республикалық немесе жергілікті бюджеттердегі инвестициялық қарыздар (кредиттер) бойынша борышкердің міндеттемелерін өтеу және қамтамасыз ету үшін көзделген ақша;
төлем қабілеті бар (қаржы жағдайы тұрақты) заңды тұлғалардан кепілдік берілген төлемдер бойынша түсетін ақша;
Standard & Poor's агенттігі берген «В» тобынан төмен емес қаржылық сенімділік рейтингі немесе Moody's Investors Service немесе Fitch рейтингтік агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру полистері түрінде қамтамасыз етуге 0,8 коэффициент;

коэффициент 0,7 к рыночной стоимости обеспечения в виде недвижимого имущества, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
коэффициент 0,6 к обеспечению в виде:
дебиторской задолженности заемщика;
движимого имущества заемщика и/или залогодателя;
товаров в обороте.
85. Качество обеспечения Организацией определяется по результатам проведенного мониторинга обеспечения с применением:
по недвижимому имуществу - рыночной стоимости недвижимого имущества, определенной в отчете об оценке, проведенной по договору между оценщиком и заемщиком и (или) залогодателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
по иному обеспечению - стоимости, определенной согласно внутренним нормативным документам Организации.
§ 2. Особенности использования критериев классификации
инвестиционных займов (кредитов), предоставленных юридическим
лицам, определенным решением Правительства Республики
Казахстан и реализующим проекты в соответствии с
государственными программами, направленными на модернизацию
и диверсификацию экономики Республики Казахстан в ее
приоритетных отраслях

Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделген жылжымайтын мүлік түрінде қамтамасыз етудің нарықтық құнына 0,7 коэффициент;
мыналар:
қарыз алушының дебиторлық берешегі;
қарыз алушының және/немесе кепілзат берушінің жылжымалы мүлкі;
айналымдағы тауарлар түрінде қамтамасыз етуге 0,6 коэффициент.
85. Ұйымның қамтамасыз ету сапасы жүргізілген қамтамасыз ету мониторингі нәтижелері бойынша мыналарды қолдана отырып айқындалады:
жылжымайтын мүлік бойынша - Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес бағалаушы мен қарыз алушы және (немесе) кепілзат алушы арасында жасалған шарт бойынша жүргізілген бағалау жөніндегі есепте айқындалған жылжымайтын мүліктің нарықтық құны;
өзге қамтамасыз ету бойынша - Ұйымның ішкі нормативтік құжаттарына сәйкес анықталған құны.
§ 2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалған
және Қазақстан Республикасының экономикасын оның басымды
салаларында жаңғырту мен әртараптандыруға бағытталған
мемлекеттік бағдарламаларға сәйкес жобаларды іске асыратын
заңды тұлғаларға берілген инвестициялық қарыздарды
(кредиттерді) жіктеу өлшемдерін пайдалану ерекшелігі

1. Критерии определения финансового состояния банков
контрагентов и других финансовых институтов
1. При оценке финансового состояния банков-контрагентов и других финансовых институтов используются нижеуказанные показатели финансовой отчетности в порядке отражения операций в счетах бухгалтерского учета согласно Плану счетов, разработанному в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан":
таблица 1
Код
счета
Наименование счета

1. Контрагент банктердің және басқа да қаржы институттарының қаржылық жағдайын анықтау өлшемдері
1. Контрагент банктердің және басқа да қаржы институттарының қаржылық жағдайын бағалау кезінде «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген Шоттардың жоспарына сәйкес бухгалтерлік есеп шоттарында операцияларды көрсету тәртібінде қаржылық есептіліктің төменде көрсетілген көрсеткіштері пайдаланылады:
1-кесте
Шоттың коды
Шоттың атауы

3599
Нераспределенная чистая прибыль (непокрытый убыток) (пассивный)
4050
Доходы, связанные с получением вознаграждения по корреспондентским
счетам
4100
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам,
размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан
4200
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам
4250
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам,
размещенным в других банках
4300
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам,
предоставленным другим банкам
4320
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам и
финансовому лизингу, предоставленным организациям осуществляющим
отдельные виды банковских операций, или полученным от организаций,
осуществляющих отдельные виды банковских операций
4400
Доходы, связанные с получением вознаграждения по требованиям к
клиентам
4450
Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим ценным
бумагам
4465
Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям
"обратное РЕПО" с ценными бумагами
4475
Доходы, связанные с получением вознаграждения по инвестициям в
субординированный долг
4476
Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим инвестициям
4480
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам,
удерживаемым до погашения
5020
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по корреспондентским
счетам
5030
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным
от Правительства и местных исполнительных органов Республики
Казахстан
5040
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным
от международных финансовых организаций
5050
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным
от других банков
5060
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным
от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5090
Другие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
5110
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам овернайт
5120
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам других
банков
5150
Расходы по расчетам с филиалами
5200
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по требованиям клиентов
5250
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения  по операциям "РЕПО"
с ценными бумагами
5300
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по ценным бумагам
5400
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по субординированному
долгу

3599
Бөлінбеген таза пайда (жабылмаған шығын) (пассивті)
4050
Корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4100
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4200
Бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4250
Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4300
Басқа банктерде берген қарыздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4320
Банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздар және қаржы лизингі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4400
Клиенттерге қойылатын талаптар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4450
Өзге бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4465
Бағалы қағаздармен жасалған «кері РЕПО» операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4475
Қоса реттелетін борышқа инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4476
Өзге инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4480
Өтегенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
5020
Корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5030
Қазақстан Республикасының Үкіметінен және жергілікті атқарушы органдарынан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5040
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5050
Басқа банктерден алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5060
Банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5090
Сыйақы төлеуге байланысты басқа шығыстар
5110
Овернайт қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5120
Басқа банктердің салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5150
Филиалдармен есеп айырысулар бойынша шығыстар
5200
Клиенттердің талаптары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5250
Бағалы қағаздармен «РЕПО» операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5300
Бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5400
Қоса реттелген борыш бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар

5451
Ассигнования на резервы (провизии) по вкладам, размещенным в других банках
5452
Ассигнования на резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
5455
Ассигнования на резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу,
предоставленным клиентам
5464
Ассигнования на резервы (провизии) по ценным бумагам
5466
Ассигнования на резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу,
предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды
банковских операций

5451
Басқа банктерге орналастырылған салымдар бойынша резервтерге (провизияларға) арналған қаражат бөлу
5452
Басқа банктерге ұсынылған қарыздар мен қаржы лизингі бойынша резервтерге (провизияларға) арналған қаражат бөлу
5455
Клиенттерге ұсынылған қарыздар мен қаржы лизингі бойынша резервтерге (провизияларға) арналған қаражат бөлу
5464
Бағалы қағаздар бойынша резервтерге (провизияларға) арналған қаражат бөлу
5466
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға ұсынылған қарыздар мен қаржы лизингі бойынша резервтерге (провизияларға) арналған қаражат бөлу

6005
Возможные требования по выпущенным непокрытым аккредитивам (активный)
6010
Возможные требования по подтвержденным непокрытым аккредитивам
(активный)
6055
Возможные требования по выданным или подтвержденным гарантиям
(активный)
2. Для определения финансового состояния используются следующие
показатели:
1) "Иммобилизованные средства" (ИС) - определяется как разница суммы счетов 1850, 1306, 1309, 1327, 1328, 1409, 1421, 1423, 1424, 1427, 1600, 1650 и счета 2850 (ИС = 1850 + 1306 + 1309 + 1327 + 1328 + 1409 + 1421 + 1423 + 1424 + 1427 + 1600 + 1650 - 2850);
2) "Собственный капитал брутто" (СКБ) - определяется как разница показателей "Собственный капитал" и "Иммобилизованные средства";
3) "Доходные активы" (ДА) - определяется как сумма счетов 1000, 1050, 1100, 1200, 1250, 1300, 1400, 1450, 1470 (ДА = 1000 + 1050 + 1100 + 1200 + 1250 + 1300 + 1400 + 1450 + 1470);
4) "Кредиты брутто" (КБ) - определяется как сумма счетов 1300, 1319, 1320, 1329, 1400, 1428, 6005, 6010, 6055 (КБ = 1300 + 1319 + 1320 + 1329 + 1400 + 1428 + 6005 + 6010 + 6055);
5) "Просроченные кредиты" (ПК) - определяется как сумма счетов 1306, 1309, 1327, 1328, 1409, 1421, 1423, 1424, 1427 (ПК = 1306 + 1309 + 1327 + 1328 + 1409 + 1421 + 1423 + 1424 + 1427);
6) "Чистый процентный доход" - «расходы на резервы» (ЧПД-РР) - определяется как разница суммы счетов 4050, 4100, 4200, 4250, 4300, 4320, 4400, 4450, 4465, 4475, 4476, 4480 и суммы счетов 5020, 5030, 5040, 5050, 5060, 5090, 5110, 5120, 5150, 5200, 5250, 5300, 5400, 5451, 5452, 5455, 5464, 5466 ((ЧПД-РР) = (4050 + 4100 + 4200 + 4250 + 4300 + 4320 + 4400 + 4450 + 4465 + 4475 + 4476 + 4480) - (5020 + 5030 + 5040 + 5050 + 5060 + 5090 + 5110 + 5120 + 5150 + 5200 + 5250 + 5300 + 5400 + 5451 + 5452 + 5455 + 5464 + 5466));
7) "Активы, приносящие процентный доход" (АПД) - определяется как сумма счетов 1050, 1100, 1200, 1250, 1300, 1320, 1400, 1450, 1458, 1475, 1476, 1480, 1880 (АПД = 1050 + 1100 + 1200 + 1250 + 1300 + 1320 + 1400 + 1450 + 1458 + 1475 + 1476 + 1480 + 1880);
8) "Чистая прибыль" + "Резервы" + "Резервный фонд" (ЧРР) - определяется как сумма счетов 3599, 1319, 1329, 1428, 3200, 3510, 3580 (ЧРР = 3599 + 1319 + 1329 + 1428 + 3200 + 3510 + 3580);
9) "Процентные доходы" (ПД) - определяется как сумма счетов 4050, 4100, 4200, 4250, 4300, 4320, 4400, 4450, 4465, 4475, 4476, 4480 (ПД = 4050 + 4100 + 4200 + 4250 + 4300 + 4320 + 4400 + 4450 + 4465 + 4475 + 4476 + 4480);
10) "Процентные расходы" (ПР) - определяется как сумма счетов 5020, 5030, 5040, 5050, 5060, 5090, 5110, 5120, 5150, 5200, 5250, 5300, 5400 (ПР = 5020 + 5030 + 5040 + 5050 + 5060 + 5090 + 5110 + 5120 + 5150 + 5200 + 5250 + 5300 + 5400);

6005
Шығарылған өтелмеген аккредитивтер бойынша ықтимал талаптар (белсенді)
6010
Расталған өтелмеген аккредитивтер бойынша ықтимал талаптар (белсенді)
6055
Берілген немесе расталған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптар (белсенді)
2. Қаржылық жағдайды анықтау үшін мынадай көрсеткіштер пайдаланылады:
1) «Иммобилизацияланған қаражат» (ИҚ) - 1850, 1306, 1309, 1327, 1328, 1409, 1421, 1423, 1424, 1427, 1600, 1650 шоттары және 2850 шоты сомасының айырмасы ретінде анықталанады (ИҚ = 1850 + 1306 + 1309 + 1327 + 1328 + 1409 + 1421 + 1423 + 1424 + 1427 + 1600 + 1650 - 2850),
2) «Меншікті капитал-брутто» (МКБ) - «Меншікті капитал» және «Иммобилизацияланған қаражат» көрсеткіштерінің айырмасы ретінде аныкталанады.
3) «Кіріс активтері» (КА) - 1000, 1050, 1100, 1200, 1250, 1300, 1400, 1450, 1470 шоттарының сомасы ретінде анықталады (КА = 1000 + 1050 + 1100 + 1200 + 1250 + 1300 + 1400 + 1450 + 1470);
4) «Кредиттер брутто» (КБ) - 1300, 1319, 1320, 1329, 1400, 1428, 6005, 6010, 6055 шоттарының сомасы ретінде анықталады (КБ = 1300 + 1319 + 1320 + 1329 + 1400 + 1428 + 6005 + 6010 + 6055);
5) «Мерзімі өткен кредитте» (МК) - 1306, 1309, 1327, 1328, 1409, 1421, 1423, 1424, 1427 шоттарының сомасы ретінде анықталады (МК = 1306 + 1309 + 1327 + 1328 + 1409 + 1421 + 1423 + 1424 + 1427);
6) «Таза проценттік кіріс» - «резервтерге арналған шығыстар» (ТПК-РШ) - 4050, 4100, 4200, 4250, 4300, 4320, 4400, 4450, 4465, 4475, 4476, 4480 шоттарының сомасы және 5020, 5030, 5040, 5050, 5060, 5090, 5110, 5120, 5150, 5200, 5250, 5300, 5400, 5451, 5452, 5455, 5464, 5466 шоттарының сомасы айырма ретінде анықталады ((ТПК-РШ) = (4050 + 4100 + 4200 + 4250 + 4300 + 4320 + 4400 + 4450 + 4465 + 4475 + 4476 + 4480) - (5020 + 5030 + 5040 + 5050 + 5060 + 5090 + 5110 + 5120 + 5150 + 5200 + 5250 + 5300 + 5400 + 5451 + 5452 + 5455 + 5464 + 5466));
7) «Проценттік кіріс әкелетін активтер» (ПКА) - 1050, 1100, 1200, 1250, 1300, 1320, 1400, 1450, 1458, 1475, 1476, 1480, 1880 шоттарының сомасы ретінде анықталады (ПКА = 1050 + 1100 + 1200 + 1250 + 1300 + 1320 + 1400 + 1450 + 1458 + 1475 + 1476 + 1480 + 1880);
8) «Таза пайда» + «Резервтер» + «Резервтік қор» (ТРР) - 3599, 1319, 1329, 1428, 3200, 3510, 3580 шоттарының сомасы ретінде анықталады (ТРР = 3599 + 1319 + 1329 + 1428 + 3200 + 3510 + 3580);
9) «Проценттік кірістер» (ПК) - 4050, 4100, 4200, 4250, 4300, 4320, 4400, 4450, 4465, 4475, 4476, 4480 шоттарының сомасы ретінде анықталады (ПК = 4050 + 4100 + 4200 + 4250 + 4300 + 4320 + 4400 + 4450 + 4465 + 4475 + 4476 + 4480);
10) «Проценттік шығыстар» (ПШ) - 5020, 5030, 5040, 5050, 5060, 5090, 5110, 5120, 5150, 5200, 5250, 5300, 5400 шоттарының сомасы ретінде анықталады (ПШ = 5020 + 5030 + 5040 + 5050 + 5060 + 5090 + 5110 + 5120 + 5150 + 5200 + 5250 + 5300 + 5400);

11) "Процентные обязательства" (ПО) - определяется как сумма счетов 2010, 2020, 2030, 2040, 2050, 2110, 2120, 2200, 2255, 2300, 2400 (ПО = 2010 + 2020 + 2030 + 2040 + 2050 + 2110 + 2120 + 2200 + 2255 + 2300 + 2400);
12) "Доход по кредитам" (ДК) - определяется как сумма счетов  4300, 4320, 4400 (ДК = 4300 + 4320 + 4400);
13) "Расходы на провизии по кредитам" (РПК) - определяется как сумма счетов 5452 и 5455 (РПК = 5452 + 5455);

11) «Проценттік міндеттемелер» (ПМ) - 2010, 2020, 2030, 2040, 2050, 2110, 2120, 2200, 2255, 2300, 2400 шоттарының сомасы ретінде анықталады (ПМ = 2010 + 2020 + 2030 + 2040 + 2050 + 2110 + 2120 + 2200 + 2255 + 2300 + 2400);
12) «Кредиттер бойынша кіріс» (КК) - 4300, 4320, 4400 шоттарының сомасы ретінде анықталады (КК = 4300 + 4320 + 4400);
13) «Кредиттер бойынша провизияларға арналған шығыстар» (КПШ) - 5452 және 5455 шоттарының сомасы ретінде анықталады (КПШ = 5452 + 5455);

14) "Сформированные провизии" (СП) - определяется как сумма счетов 1319, 1329, 1428 (СП = 1319 + 1329 + 1428);
3. Для определения финансового состояния рассчитываются итоговые баллы по каждому показателю, указанному в графе 1 таблицы 2 настоящего документа. Итоговый балл показателя рассчитывается согласно порядку, определенному в графе 2, с присвоением соответствующего балла из графы 4 в зависимости от соответствия нормативам в графе 3.
таблица 2
Наименование
показателя
Порядок расчета
Нормативы показателя
Соответствующий
балл
1
2
3
4
Коэффициент
иммобилизации
капитала
иммобилизованные
средства/собственный
капитал - брутто

14) «Қалыптасқан провизиялар» (ҚП) - 1319, 1329, 1428 шоттарының сомасы ретінде анықталады (ҚП = 1319 + 1329 + 1428);
3. Қаржылық жағдайды анықтау үшін осы құжаттың 2-кестесінің 1-бағанында көрсетілген әрбір көрсеткіш бойынша қорытынды балдар есептеледі. Көрсеткіштің қорытынды балы 3-бағандағы нормативтерге сәйкестікке байланысты 4-бағаннан тиісті балл беріледі.
2-кесте
Көрсеткіштің атауы
Есептеу тәртібі
Көрсеткіш нормативтері
Тиісті балл
1
2
3
4
Капитал иммобилизацисы коэффициенті
иммобилизацияланған қаражат / меншікті капитал - брутто