Об утверждении Правил использования денег от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности государственного психиатрического учреждения специализированного типа с интенсивным наблюдением, для использования психически больными, находящимися на принудительном лечении в учреждении
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2302. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июля 2015 года № 592
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.07.2015 № 592 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 121 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования денег от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности государственного психиатрического учреждения специализированного типа с интенсивным наблюдением, для использования психически больными, находящимися на принудительном лечении в учреждении.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2009 года № 2302
Правила использования денег от физических и юридических лиц, в
том числе пенсионных выплат и государственных социальных
пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности
государственного психиатрического учреждения
специализированного типа с интенсивным наблюдением, для
использования психически больными, находящимися на
принудительном лечении в учреждении
1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования денег от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности государственного психиатрического учреждения специализированного типа с интенсивным наблюдением, для использования психически больными, находящимися на принудительном лечении в учреждении (далее - Правила), разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяет порядок использования денег от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности государственного психиатрического учреждения специализированного типа с интенсивным наблюдением, для использования психически больными, находящимися на принудительном лечении в учреждении.

Мекемеде мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық науқастың пайдалануы үшін жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшаны, оның ішінде жіті байқау жасалатын мамандарылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық мекеменің қолма-қол ақшасын бақылау шотына есепке алынатын зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалану ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2302 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 27 шілдедегі № 592 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 27.07.2015 № 592 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 121-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мекемеде мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық науқастың пайдалануы үшін жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшаны, оның ішінде жіті байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық мекеменің қолма-қол ақшасын бақылау шотына есепке алынатын зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалану ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 2302 қаулысымен
бекітілген
Мекемеде мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық науқастың
пайдалануы үшін жеке және заңды тұлғалардан түсетін
ақшаны, оның ішінде жіті байқау жасалатын
мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық
мекеменің қолма-қол ақшасын бақылау шотына есепке
алынатын зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақыларды пайдалану ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мекемеде мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық науқастың пайдалануы үшін жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшаны, оның ішінде жіті байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық мекеменің қолма-қол ақшасын бақылау шотына есепке алынатын зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалану ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әзірленген және мекемеде мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық науқастың жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақшаны, оның ішінде жіті байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық мекеменің қолма-қол ақшасын бақылау шотына есепке алынатын зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды пайдалану тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) государственное психиатрическое учреждение специализированного типа с интенсивным наблюдением (далее - учреждение) - психиатрический стационар, в котором на основании решения суда осуществляются принудительные меры медицинского характера в отношении лиц, страдающих психическими расстройствами (заболеваниями), по своему психическому состоянию и характеру совершенного общественно опасного деяния представляющих особую опасность для себя или других лиц и требующих постоянного и интенсивного наблюдения;
2) контрольный счет наличности учреждения (далее - КСН) - контрольный счет наличности временного размещения денег от физических и юридических лиц, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий, без права расходования учреждением.
2. Порядок использования денег от физических и юридических лиц,
в том числе пенсионных выплат и государственных социальных
пособий, зачисляемых на контрольный счет наличности
государственного психиатрического учреждения
специализированного типа с интенсивным наблюдением, для
использования психически больными, находящимися на
принудительном лечении в учреждении
3. Учреждение управляет деньгами психически больных, находящихся на принудительном лечении, зачисляемых на КСН, при проведении операций по зачислению или возврату денег. Учет и отчетность по использованию средств КСН учреждения, а также контроль за их использованием осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
4. Учет денег, зачисляемых на КСН, обеспечивает структурное подразделение учреждения, ответственное за бухгалтерский учет и отчетность, которое в этих целях:
1) открывает при поступлении денег на каждого психически больного специальный лицевой счет, куда регулярно вносит изменения по приходу и расходу денег;
2) производит операции по расходу денег на специальных лицевых счетах строго на основании личных заявлений психически больных, заверенных руководителем лечебного структурного подразделения и утвержденных руководителем учреждения, за исключением случаев, определенных подпунктом 12) пункта 5 настоящих Правил;
3) формирует общую потребность на заявленные психически больными товары и услуги;
4) заключает договоры с поставщиками для обеспечения потребности, заявленных психически больными товаров и услуг;
5) в установленном законодательством порядке принимает в кассу учреждения наличные деньги от физических и юридических лиц, а также деньги, изъятые при поступлении психически больного в учреждение. Принятые в кассу учреждения наличные деньги зачисляются на КСН через банк второго уровня по лицевым счетам психически больных;

2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жіті байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық мекеме (бұдан әрі - мекеме) - психикасының ауытқуынан (ауруынан) зардап шегетін, психикалық жағдайына және жасаған қоғамға қауіпті әрекеттерінің сипатына қарай өзіне немесе басқа адамдарға айрықша қауіп төндіретін, тұрақты және жіті байқауды талап ететін адамдарға қатысты сот шешімінің негізінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары жүзеге асырылатын психиатриялық стационар;
2) мекеменің қолма-қол ақшасын бақылау шоты (бұдан әрі - ҚАБШ)  - жеке және заңды тұлғалардан түсетін ақша, оның ішінде зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мекеменің жұмсау құқығынсыз уақытша орналастырылатын қолма-қол ақшаны бақылау шоты.
2. Мекемеде мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық
науқастың пайдалануы үшін жеке және заңды тұлғалардан
түсетін ақшаны, оның ішінде жіті байқау жасалатын
мамандандырылған үлгідегі мемлекеттік психиатриялық
мекеменің қолма-қол ақшасын бақылау шотына есепке
алынатын зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақыларды пайдалану тәртібі
3. Мекеме мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық науқастардың ҚАБШ-ға есепке алынатын ақшасын ақшаны есепке алу немесе қайтару жөніндегі операцияларды жүргізген кезде басқарады. ҚАБШ қаражатының пайдаланылуы бойынша есепке алу және есептілік, сондай-ақ олардың пайдаланылуын бақылау Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
4. ҚАБШ-ға есепке алынатын ақшаны есепке алуды бухгалтерлік есепке және есептілікке жауапты мекеменің құрылымдық бөлімшесі қамтамасыз етеді, ол осы мақсатта:
1) ақша түскен кезде әрбір психикалық науқасқа ақшаның кірісі мен шығысы бойынша үнемі өзгерістер енгізіліп отыратын арнайы жеке шот ашады;
2) осы Ереженің 5-тармағының 12) тармақшасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, психикалық науқастардың құрылымдық емдеу бөлімшесінің басшысы растаған және мекеме басшысы бекіткен жеке өтініштерінің негізінде арнайы жеке шоттардағы ақшасын жұмсау жөніндегі операцияларды жүргізеді;
3) психикалық науқастар өтініш білдірген тауарлар мен қызметтерге жалпы қажеттілікті қалыптастырады;
4) психикалық науқастар өтініш білдірген тауарлар мен қызметтерге жалпы қажеттілікті қамтамасыз ету үшін өнім берушілермен шарт жасасады;
5) мекеменің кассасына жеке және заңды тұлғалардан түсетін қолма-қол ақшаны, сондай-ақ психикалық науқас мекемеге түскен кезде алынған ақшаны заңнамада белгіленген тәртіппен қабылдайды. Мекеме кассасына қабылданған қолма-қол ақша ҚАБШ-ға психикалық науқастардың жеке шоттары бойынша екінші деңгейдегі банк арқылы есепке алынады;

6) производит оплату банковских услуг по зачислению, возврату, переводу денег, зачисляемых на КСН;
7) ведет учет и отчетность по использованию денег КСН в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Психически больные, находящиеся на принудительном лечении, используют деньги, зачисляемые на их специальные лицевые счета на следующие цели:
1) приобретение предметов первой необходимости, личной гигиены, одежды, обуви, мягкого инвентаря;
2) приобретение дополнительных продуктов питания;
3) получение медицинских услуг сверх гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
4) отправление посылок, бандеролей;
5) отправление денежных, почтовых переводов;
6) получение услуг связи, в том числе на ведение переписки;
7) подписку на периодические печатные издания;
8) пользование междугородней телефонной связью;
9) получение юридических услуг;
10) оплату услуг по восстановлению утраченных или получению новых личных документов;
11) оплату стоимости проезда к месту дальнейшего лечения;
12) перечисление алиментов и других взысканий в порядке, установленном законодательством об исполнительном производстве.
6. При выписке психически больного, находившегося на принудительном лечении, из учреждения остаток денег на его специальном лицевом счете подлежит возврату психически больному в течение одного месяца со дня выписки из учреждения путем перечисления на его банковский счет.
В случае смерти психически больного, находившегося на принудительном лечении, остаток денег на его специальном лицевом счете используется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
3. Ответственность и контроль
7. Ответственность за достоверное и правильное расходование денег, в том числе пенсионных выплат и государственных социальных пособий психически больных, находившихся на принудительном лечении, несет руководитель учреждения.

6) ҚАБШ-ға есепке алынатын ақшаны есепке алу, қайтару, аудару жөніндегі банктік қызметтерге ақы төлеуді жүргізеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ҚАБШ ақшасын пайдалану бойынша есепке алу мен есептілікті жүргізеді.
5. Мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық науқастар өздерінің арнайы жеке шоттарына есепке алынатын ақшаны мынадай мақсаттарға пайдаланады:
1) ең қажетті заттар, жеке гигиеналық заттар, киім, аяқ киім, жұмсақ мүкәммал сатып алу;
2) қосымша тамақ өнімдерін сатып алу;
3) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген келемінен тыс медициналық қызметтер алу;
4) жөнелтілімдер мен бандерольдарды жіберу;
5) ақшалай, почта жөнелтілімдерін жіберу;
6) байланыс қызметін пайдалану, оның ішінде хат алмасуды жүргізу;
7) мерзімді баспасөз басылымдарына жазылу;
8) қалааралық телефон байланысын пайдалану;
9) заңгерлік қызметтерді пайдалану;
10) жоғалған құжаттарды қалпына келтіру немесе жаңа жеке құжаттар алу жөніндегі қызметтерге ақы төлеу;
11) одан әрі емделу орнына жол жүру құнын төлеу;
12) атқарушылық өндіріс туралы заңнамада белгіленген тәртіппен алименттерді және басқа алымдарды аудару.
6. Мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық науқасты шығару кезінде оның арнайы дербес шотындағы ақшаның қалдығы психикалық науқас мекемеден шығарылған күнінен бастап бір ай ішінде, оның банк шотына аудару арқылы қайтарылуға тиіс.
Мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық науқас қайтыс болған жағдайда оның арнайы дербес шотындағы ақшаның қалдығы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес пайдаланылады.
3. Жауапкершілік және бақылау
7. Мәжбүрлеп емдеуде жатқан психикалық науқастар ақшасының, оның ішінде зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларының сенімді және дұрыс жұмсалуына мекеменің басшысы жауапты болады.