О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лесного хозяйства, животного мира и особо охраняемых природных территорий"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2010 года № 1000
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лесного хозяйства, животного мира и особо охраняемых природных территорий".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам лесного хозяйства, животного мира и особо
охраняемых природных территорий
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 7, ст. 28, 32; № 11 ст. 59; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2010 г.):
1) абзац первый пункта г) части второй статьи 183 исключить;
2) в частях первой и второй статьи 288 слова ", либо без таковой" исключить;

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне орман шаруашылығы, жануарлар дүниесі және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қыркүйектегі № 1000 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне орман шаруашылығы, жануарлар дүниесі және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К. Мәсімов
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне орман
шаруашылығы, жануарлар дүниесі және ерекше қорғалатын
табиғи аумақтар мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53- құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31- құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17,140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 11, 59-құжат; 2010 жылғы 3 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 183-баптың екінші бөлігінің г) тармағының бірінші абзацы алып тасталсын;
2) 288-баптың бірінші және екінші бөліктеріндегі «не онсыз», «немесе онсыз» деген сөздер алып тасталсын;

3) статью 290 изложить в следующей редакции:
"Статья 290. Незаконное обращение с редкими и находящимися под
угрозой исчезновения видами животных и растений и
видами, на которые введен запрет на пользование
Незаконные добывание, приобретение, сбыт, а равно уничтожение редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и растений, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, и видов, на которые введен запрет на пользование, или места их обитания -
наказываются ограничением свободы на срок до трех лет или лишением свободы на тот же срок с конфискацией имущества осужденного, а также имущества, являющегося объектом преступных действий, орудием или средством совершения преступления, предметом, изъятым из обращения.";
4) в частях первой и второй статьи 291 слова ", или без таковой" исключить.
2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13- 14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; 7; ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11 ст. 58; № 13 ст. 67; № 15, ст. 71; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 июля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам авиации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 июля 2010 г.):

3) 290-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«290-бап. Жануарлар мен өсімдіктердің сирек кездесетін және
жойылып кету қаупі төнген түрлерімен және пайдалануға
тыйым салынған түрлерімен заңсыз айналым
1. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген жануарлар мен өсімдіктердің сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін және пайдалануға немесе олар мекендейтін жерлерге тыйым салынған түрлерін заңсыз олжалау, сатып алу, сату, сол сияқты оларды жою -
үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеумен немесе сотталушының мүлкін, сондай-ақ қылмыстық әрекеттер объектісі, қылмыс жасау қаруы немесе құралы, айналымнан алынған зат болып табылатын мүлік тәркіленіп, дәл сондай мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
4) 291-баптың бірінші және екінші бөліктеріндегі «немесе онсыз» деген сөздер алып тасталсын.
2. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар;№ 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8,  45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; 2010 жылғы 27 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 27 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне авиация мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в частях первой и третьей статьи 283 слова ", или без таковой" исключить;
2) в частях второй и третьей статьи 298 слова ", или без таковой" исключить".
3. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 76; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 5, ст. 23):
1) подпункт 6) статьи 13 дополнить словами ", а также правил перевода земель лесного фонда в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства";
2) в пункте 4 статьи 41 слова "сенокошения и пастьбы скота" заменить словами "сенокошения, пастьбы скота и пчеловодства (в части безопасности размещения пасек по согласованию с районными (городскими) исполнительными органами)";
3) в части второй пункта 7 статьи 43:
слова "решение местного исполнительного органа" заменить словами "местный исполнительный орган";
"администрации специальной экономической зоны, направляет землеустроительное дело со своим решением вышестоящему органу для принятия окончательного решения" заменить словами "администрация специальной экономической зоны, направляют землеустроительное дело вышестоящему органу для принятия решения";
4) подпункт 14) пункта 1 статьи 48 после слова "садоводства," дополнить словами "частного лесоразведения,";
5) статью 90 после слов "строительством дорог" дополнить словами "объектов по использованию возобновляемых источников энергии - солнечной и ветровой,";
6) в подпункте 8) пункта 3 статьи 107 слова "городскими лесами" заменить словом "лесопарками";
7) часть четвертую пункта 2 статьи 122 изложить в следующей редакции:
"Перевод земель особо охраняемых природных территорий не допускается, за исключением случаев перевода в земли запаса для строительства и функционирования объектов туризма, предусмотренных государственными программами, и только тех участков, на которых установлен режим ограниченной хозяйственной деятельности, а также для строительства объектов, их обустройства и содержания Государственной границы Республики Казахстан, при отсутствии других вариантов возможного их размещения, при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы, в порядке установленном Правительством Республики Казахстан.";

1) 283-баптың бірінші және үшінші бөліктеріндегі «немесе онсыз» деген сөздер алып тасталсын;
2) 298-баптың екінші және үшінші бөліктеріндегі «немесе онсыз» деген сөздер алып тасталсын.
3. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат, № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат):
1) 13-баптың 6) тармақшасы «тізбесін» деген сөзден кейін «, сондай-ақ орман қорының жерлерін орман шаруашылығын жүргізумен байланысты емес мақсаттар үшін басқа санаттардағы жерлерге ауыстыру қағидаларын» деген сөздермен толықтырылсын;
2) 41-баптың 4-тармағындағы «шөп шабу және мал жаю» деген сөздер «шөп шабу, мал жаю және бая ара шаруашылығы (омарталарды орналастыру қауіпсіздігі бөлігінде аудандық (қалалық) атқарушы органдармен келісім бойынша)» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 43-баптың 7-тармағының мемлекеттік тілдегі мәтінінің үшінші бөлігінде:
«жергілікті атқарушы органы» деген сөздер алып тасталсын;
«әкімі жерге орналастыру ісін өз шешімімен бірге жоғары тұрған органға түпкілікті шешім қабылдау үшін жібереді» деген сөздер «жергілікті атқарушы органы, ал арнайы экономикалық аймақ аумағында тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органы немесе арнайы экономикалық аймақтың әкімшілігі жерге орналастыру ісін шешім қабылдау үшін жоғары тұрған органға жібереді» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 48-баптың 1-тармағының 14-тармақшасы «бағбандық,» деген сөзден кейін «жекеше орман өсіру,» деген сөздермен толықтырылсын;
5) 90-баптың 2-абзацы «жол,» деген сөзден кейін «қайта жаңартылатын энергия көздерін - күн және жел энергиясын пайдалану жөніндегі объектілерді,» деген сөздермен толықтырылсын;
6) 107-баптың 3-тармағының 8) тармақшасындағы «қаладағы ормандар,» деген сөздер «орман саябақтары,» деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 122-баптың 2-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде, Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен мемлекеттік бағдарламаларда көзделген туризм объектілерін салу және олардың жұмыс істеуі үшін және тек шектеулі шаруашылық қызмет режимі белгіленген учаскелерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы объектілерін салу, оларды жайластыру мен күтіп ұстау үшін оларды ықтимал орналастырудың басқа жолдары болмаған кезде босалқы жерлерге ауыстыру жағдайларын қоспағанда, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлерін ауыстыруға жол берілмейді.»;

8) пункт 1 статьи 123 после слов "вокруг особо охраняемых природных территорий" дополнить словами ", в том числе на землях собственников и землепользователей, находящихся в их границах";
9) пункт 4 статьи 128 изложить в следующей редакции:
"4. К землям частного лесного фонда относятся земли, предоставленные физическим и негосударственным юридическим лицам в частную собственность или долгосрочное землепользование в соответствии с настоящим Кодексом с целевым назначением для лесоразведения, занятые:
1) искусственными насаждениями;
2) насаждениями естественного происхождения, возникшие семенным и вегетативным путем;
3) частными лесными питомниками;
4) плантационными насаждениями специального назначения;
5) агролесомелиоративными насаждениями;
6) защитными насаждениями на полосах отвода хозяйственных автомобильных дорог, находящихся в частной собственности.";
10) в статье 138 после слов "сельского хозяйства" дополнить словами ", частного лесоразведения,";
11) пункт 2 статьи 155 дополнить частью второй следующего содержания:
"На земельных участках, в пределах границ учетного квартала, занятых колочными лесами, производится изготовление и выдача одного идентификационного документа с присвоением кадастрового номера учетному кварталу.".
4. В Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 16, ст. 140; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23):
1) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Основные понятия, используемые в настоящем Кодексе
В настоящем Кодексе используются следующие основные понятия:
1) агролесомелиоративное насаждение - защитное лесное насаждение, позволяющее снижать воздействие неблагоприятных для сельского хозяйства природных факторов;
2) селекция древесных и кустарниковых пород (лесная селекция) - комплекс мероприятий по отбору в естественных популяциях или искусственному получению форм и сортов лесных пород, имеющих хозяйственную и иную ценность;
3) вырубка - лесная площадь, на которой насаждение вырублено, а новое поколение леса еще не образовалось;
4) прогалина - лесная площадь, лишенная деревьев, но сохранившая элементы лесной растительности;
5) рубка промежуточного пользования - рубка ухода за лесом, выборочная санитарная рубка и рубка, связанная с реконструкцией малоценных лесных насаждений, а также насаждений, теряющих защитные, водоохранные и другие функции, рубка единичных деревьев в молодняках;

8) 123-баптың 1-тармағы «ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың айналасына,» деген сөздерден кейін «оның ішінде олардың шекарасында орналасқан меншік иелері мен жер пайдаланушылардың жерлерінде,» деген сөздермен толықтырылсын;
9) 128-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Жеке орман қорының жерлеріне осы Кодекске сәйкес жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға орман өсіру үшін нысаналы мақсатпен жеке меншікке немесе ұзақ мерзімді жер пайдалануға берілген:
1) қолдан өсірілген екпелер;
2) табиғи, тұқымдық және вегетативтік жолмен өскен екпелер;
3) жекеше орман тұқымбақтары;
4) арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер;
5) агроорман-мелиорациялық екпелер;
6) жеке меншіктегі шаруашылық автомобиль жолдарын болу жолақтарындағы қорғаныштық екпелер отырғызылған жерлер жатады.»;
10) 138-бап «ауыл шаруашылығының» деген сөздерден кейін «, жекеше орман өсірудің» деген сөздермен толықтырылсын;
11) 155-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Шоқ ормандар орналасқан есептік орамның шекарасы шегінде жер учаскелерінде есептік орамға кадастрлық нөмір беріліп, бір сәйкестендіру құжаты дайындалады және беріледі.».
4. 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 16, 140-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат, № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат):
1) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«4-бап. Осы Кодексте пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Кодексте мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) агроорман-мелиорациялық екпе - ауыл шаруашылығы үшін қолайсыз табиғи факторлардың әсерін азайтуға мүмкіндік беретін қорғаныштық орман екпесі;
2) ағаш және бұта тұқымдарының селекциясы (орман селекциясы) - табиғи таралым арқылы іріктеу немесе шаруашылық және өзге де құндылығы бар орман тұқымдарының түрлері мен сорттарын қолдан өсіру жөніндегі іс-шаралар кешені;
3) ағашы кесілген жер - екпе ағашы кесіп алынған, ал орманның жаңа түптері әлі көтеріле қоймаған орман алқабы;
4) алаңқай жерлер - ағашы жоқ, бірақ орман өсімдіктерінің қалдықтары сақталған орман алаңы;
5) аралық мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу - орманды күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу, іріктеп санитарлық мақсатта ағаш кесу, құндылығы төмен орман екпе ағаштарын, сондай-ақ қорғаныштық, су сақтау және басқа да функцияларынан айырылған екпе ағаштарды қайта жаңартуға байланысты кесу, жекелеген талшыбықтарды кесу;

6) плантационные насаждения специального назначения - искусственные насаждения, выращиваемые в промышленных, энергетических, пищевых и иных целях;
7) плюсовое дерево - дерево, значительно превосходящее по одному или нескольким хозяйственно ценным признакам и свойствам окружающие деревья одних с ним возраста и фенологической формы, растущие с ним в тех же лесорастительных условиях;
8) архивы клонов плюсовых деревьев - насаждения, создаваемые с использованием вегетативного потомства плюсовых деревьев в целях сохранения их генофонда и изучения наследственных свойств;
9) плюсовое насаждение - высокопродуктивное и устойчивое насаждение для определенных лесорастительных условий;
10) особо ценные лесные массивы - леса уникальные по породному составу с наличием реликтовых и эндемичных пород; леса уникальные по продуктивности и генетическим качествам; леса, выполняющие важные защитные функции в сложных природных условиях;
11) аэрофотосъемка - фотографирование территории при помощи аэрофотоаппарата, установленного на летательном аппарате (самолете, вертолете, прочих), в целях использования аэро-фотоснимков для картографирования, определения границ землевладения; изучения окружающей среды и ее мониторинга и других целей;
12) рубка главного пользования - рубка спелого и перестойного древостоя для заготовки древесины;
13) биоценоз - совокупность растений, животных и микроорганизмов, населяющих определенный, относительно однородный земельный участок или участок водоема и взаимодействующих между собой;
14) биологическое разнообразие - совокупность растительных и
животных организмов, характерных для определенной территории;
15) генофонд - совокупность генов одной группы особей (популяции, группы популяций или вида), в пределах которой они характеризуются определенной частотой встречаемости;
16) географические культуры - опытные культуры, создаваемые по специальным методикам семенным потомством наиболее характерных популяций нескольких экотипов (климатипов) с целью их испытания в новых условиях;
17) космосъемка - фотографирование территории при помощи космических аппаратов, в целях использования космоснимков для картографирования, определения границ землевладения; изучения окружающей среды и ее мониторинга и других целей;
18) экономический порог вредоносности - плотность вредителей леса, при которой ущерб, наносимый лесным ресурсам, по стоимости превышает затраты на борьбу с этими вредителями;
19) минусовое насаждение - насаждение низкой продуктивности и плохого качества для определенных лесорастительных условий;

6) арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер - өнеркәсіптік, энергетикалық, азықтық және өзге де мақсаттар үшін қолдан өсірілетін екпелер;
7) артықшылығы бар ағаш - өзімен бір жастағы және бірдей фенологиялық нысандағы, дәл сондай орман өсіру жағдайында өзімен қатар айналасында өсіп тұрған ағаштардан бір немесе бірнеше шаруашылық-құндылық белгілері және қасиеттері жағынан айтарлықтай асып түсетін ағаш;
8) артықшылығы бар ағаштар клондарының мұрағаты - артықшылығы бар ағаштардың гендік қорын сақтау және олардың тұқым қуалау қасиеттерін зерттеу мақсатында артықшылығы бар ағаштардың өсімтал тұқымдарын пайдалану арқылы өсірілген екпелер;
9) артықшылығы бар екпе - орман өсірудің белгілі бір жағдайында өнімділігі жоғары және тұрақты екпе;
10) аса бағалы орман алқаптары - тұқымдық құрамы бойынша сирек кездесетін және эндемиктік тұқымдар бар бірегей орман; өнімділігі мен гендік сапасы бойынша бірегей орман; күрделі табиғи жағдайларда маңызды қорғаныштық функцияларын орындайтын орман;
11) аэрофототүсірілім - жер иелену шекарасын картаға түсіру, анықтау; қоршаған ортаны зерттеу мен оның мониторингі және басқа мақсаттар үшін аэро-фотосуреттерді пайдалану мақсатында ұшу аппаратында (ұшақта, тікұшақта, басқаларда) орнатылған аэрофотоаппараттың көмегімен аумақты фотосуретке түсіру;
12) басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу - сүрек дайындау үшін толысқан және қураған сүрекдіңдерді кесу;
13) биоқауымдастық - белгілі бір, салыстырмалы түрде біртекті жер учаскесіне немесе су айдыны учаскесіне орналасқан және өзара қарым-қатынастағы өсімдіктердің, жануарлар мен микроорганизмдердің жиынтығы;
14) биологиялық әралуандылық - белгілі бір аумаққа тән өсімдіктер мен жануарлар организмдерінің жиынтығы;
15) гендік қор - дарақтардың бір тобы гендерінің (таралымдардың, таралымдар тобының немесе түрдің) олардың белгілі бір кездесу жиілігімен сипатталатын шектегі жиынтығы;
16) географиялық дақылдар - жаңа жағдайларда сынақтан өткізу мақсатымен бірнеше экотиптердің (климатиптердің) неғұрлым тән таралымдарының тұқымдық ұрығынан арнаулы әдістемелер бойынша өсірілетін тәжірибелік дақылдар;
17) ғарыштық түсірілім - жер иелену шекарасын картаға түсіру, анықтау; қоршаған ортаны зерттеу мен оның мониторингі және басқа мақсаттар үшін ғарыштық суреттерді пайдалану мақсатында ғарыш аппаратының көмегімен аумақты фотосуретке түсіру;
18) зияндылықтың экономикалық шегі - орман зиянкестерінің орман ресурстарына келтірген залал құны бойынша осы зиянкестермен күресуге жұмсалатын шығыннан артып кететін тығыздығы;
19) кемістігі бар екпе - орман өсірудің белгілі бір жағдайлары үшін шығымдылығы төмен және сапасы нашар екпе;

20) недоруб - деревья или участки леса, назначенные в рубку, но не вырубленные в срок, предусмотренный лесорубочным билетом;
21) лесосека - участок леса, отведенный для рубок всех видов или находящийся в стадии рубки;
22) отвод лесосек - мероприятия по определению границ в натуре и таксации лесосек, отметке подлежащих вырубке деревьев, материальной и денежной оценке учтенной на лесосеке древесины;
23) внелесосечная захламленность - естественный отпад древесины (стволы и ветви), лежащий на земле вне лесосек и не заготавливаемый в промышленных целях;
24) возраст рубки - возраст древостоя, начиная с которого он из категории приспевающего переходит в категорию спелого и может быть назначен в рубку главного пользования;
25) городские леса - леса оздоровительного и рекреационного назначения, находящиеся в пределах границы городского населенного пункта и входящие в категорию земель лесного фонда;
26) нормальное насаждение - насаждение высокой и средней продуктивности, хорошего и среднего качества для определенных лесорастительных условий;
27) второстепенные древесные ресурсы (материалы) (далее - второстепенные древесные ресурсы) - кора, ветви, пни, корни, листья, почки деревьев и кустарников;
28) категория государственного лесного фонда - выделенная в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, часть государственного лесного фонда с особым защитным, водоохранным, санитарно-гигиеническим, рекреационным, научным или иным специальным назначением, на территории которой устанавливается особый режим ведения лесного хозяйства и лесопользования;
29) угодья государственного лесного фонда - земельные участки, выделяемые в составе государственного лесного фонда при лесоустройстве в целях государственного учета лесного фонда, специального картографирования и планирования лесохозяйственных мероприятий;
30) государственная лесоустроительная организация - организация, находящаяся в ведении уполномоченного органа в области лесного хозяйства, деятельность которой направлена на обеспечение учета лесных ресурсов, территориального устройства лесного фонда, государственного мониторинга лесов, планирования ведения лесного хозяйства и лесопользования;
31) лес - природный комплекс, формирующийся на определенной территории, на основе совокупности древесной и кустарниковой растительности и других компонентов живой природы, взаимодействующий с окружающей средой и имеющий важное экологическое, экономическое и социальное значение;
32) лесничество - структурное подразделение лесовладельца, располагающееся в его границах, предназначенное для планирования и выполнения лесохозяйственных мероприятий, расчета объемов лесопользования;

20) кесілмеген ағаш - кесуге арналған, бірақ ағаш кесу билетінде көзделген мерзімде кесілмеген ағаштар немесе орман учаскелері;
21) кеспеағаш аймағы - ағаш кесудің барлық түрлері үшін бөлінген немесе ағаштары кесілу сатысындағы орман учаскесі;
22) кеспеағаш аймағын бөлу - шекараны нақтылы және кеспеағаштарды мөлшерлей отырып айқындау, кесуге жатқызылған ағаштарға белгі соғу, кеспеағаш алқабында есепке алынған сүректерді заттай және ақшалай бағалау жөніндегі іс-шаралар;
23) кеспеағаш аймағынан тыс қоқыс - ағаштың (діңдердің және бұтақтардың) кеспеағаш аймағынан тыс жерде жатқан және өнеркәсіптік мақсаттарда дайындалмайтын табиғи құлап түсуі;
24) кесу жасы - сүрекдіңдердің толыса бастаған санатынан толысқан санатына өтуден басталатын және басты пайдалану мақсатында кесуге болатын жасы;
25) қала ормандары - қалалық елді мекен шекарасы шегінде орналасқан және орман қорларының жерлері санатына кіретін сауықтыру және рекреациялық мақсаттағы ормандар;
26) қалыпты екпе - өнімділігі жоғары және орташа, орман өсірудің белгілі бір жағдайлары үшін сапасы жақсы және орташа екпе;
27) қосалқы сүрек ресурстары (материалдары) (бұдан әрі - қосалқы сүрек ресурстары) - ағаштар мен бұталардың қабықтары, бұтақтары, томарлары, тамырлары, жапырақтары, бүршіктері;
28) мемлекеттік орман қорының санаты - мемлекеттік орман қорының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бөлінген, ерекше қорғалатын, су сақтау, санитарлық-гигиеналық, рекреациялық, ғылыми немесе өзге де арнайы мақсаттағы, аумағында орман шаруашылығын жүргізу мен орман пайдаланудың ерекше режимі белгіленген бір бөлігі;
29) мемлекеттік орман қоры алқабы - орман орналастыру кезінде орман қорын мемлекеттік есепке алу, арнайы картаға түсіру мен орман шаруашылығы іс-шараларын жоспарлау мақсатында мемлекеттік орман қоры құрамында бөлінетін жер учаскелері;
30) мемлекеттік орман орналастыру ұйымы - қызметі орман ресурстарын есепке алуды, орман қорын аумақтық орналастыруды, мемлекеттік орман мониторингін, орман шаруашылығын жүргізу ісін жоспарлауды және орман пайдалануды қамтамасыз етуге бағытталатын орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның қарауында болатын ұйым;
31) орман - ағаш пен бұта өсімдіктерінің және жанды табиғаттың басқа да құрамдауыштарының жиынтығы негізінде белгілі бір аумақта қалыптасқан, қоршаған ортамен өзара байланыстағы және маңызды экологиялық, экономикалық және әлеуметтік мәні бар табиғи кешен;
32) орманшылық - орман иеленушінің өз шекарасында орналасқан, орман шаруашылығы іс-шараларын жоспарлау мен орындауға, орман пайдалану көлемін есептеуге арналған құрылымдық бөлімшесі;

33) облесение - искусственное лесозаращивание или естественное зарастание лесом нелесных угодий;
34) лесные культуры - искусственно созданные насаждения из лесных древесных и кустарниковых пород;
35) особо опасные вредители леса - вредные организмы, способные массовому размножению и распространению, при котором лесам причиняется ущерб, превышающий экономический порог вредоносности;
36) болезни леса - патологические процессы, вызванные неблагоприятными факторами окружающей среды или организмами, способными передаваться от больных растений к здоровым, и приводящие к изменению строения растений или их гибели;
37) лесной генетический резерват - участок леса с ценной в генетико-селекционном отношении частью популяции вида, подвида растений;
38) лесокультурный фонд - непокрытые лесом угодья (вырубки, гари, прогалины, редины) и нелесные угодья, предназначенные под искусственное выращивание леса;
39) несомкнувшиеся лесные культуры - культуры, созданные искусственным путем (посевом или посадкой), но не переведенные в покрытые лесом угодья;
40) вредители леса - организмы, повреждающие лесные насаждения;
41) лесовладение - право владения и пользования участками государственного лесного фонда, предоставляемое Правительством Республики Казахстан государственным лесовладельцам для ведения лесного хозяйства и лесопользования, функционирования особо охраняемых природных территорий, а также право владения, пользования и распоряжения частным лесным фондом, предоставляемое частным лесовладельцам в порядке, установленном настоящим Кодексом;
42) лесовладельцы - государственные организации, которым участки государственного лесного фонда предоставлены на праве постоянного землепользования, а также физические и негосударственные юридические лица, в чьей собственности находятся участки частного лесного фонда в соответствии с настоящим Кодексом;
43) возобновление леса - естественный процесс образования нового поколения леса под пологом древостоя, а также на вырубках, гарях и других площадях, ранее занимаемых лесом;
44) лесной обход - часть территории лесничества, закрепляемая за одним лесником для ее охраны, определяемая в порядке, установленном настоящим Кодексом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
45) защита леса - совокупность мероприятий по защите леса от вредителей, болезней и воздействия неблагоприятных факторов антропогенного и природного характера, осуществляемых наземными и авиационными методами;
46) государственный контроль в области охраны, защиты лесного фонда, пользования им, воспроизводства лесов и лесоразведения - деятельность уполномоченного органа в пределах его компетенции, направленная на обеспечение соблюдения физическими и юридическими лицами требований законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан в области охраны, защиты лесного фонда, пользования им, воспроизводства лесов и лесоразведения;

33) ормандану - ағаш өспеген алқаптарда орманды қолдан өсіріп шығару немесе орманның табиғи түрде өсіп шығуы;
34) орман ағаштары - орманның сүректі ағаш және бұта тұқымдастарынан қолдан отырғызылған екпелер;
35) орманның аса қауіпті зиянкестері - жаппай көбейіп, таралуға қабілетті, сөйтіп ормандарға зияндылықтың экономикалық шегінен асып кететін залал келтіретін зиянкес организмдер;
36) орман аурулары - қоршаған ортаның қолайсыз факторларынан немесе ауру өсімдіктерден сау өсімдіктерге берілетін организмдерден туындайтын және өсімдіктер құрылысының өзгеруіне немесе олардың құрып кетуіне әкеп соқтыратын патологиялық процестер;
37) орманның гендік резерваты - өсімдіктер түрі, түр тармағы таралымдарының гендік-селекциялық тұрғыдан құнды бөлігі бар орман учаскесі;
38) орман өсімдіктерінің қоры - орманды қолдан өсіруге арналған орман көмкермеген жерлер (ағашы кесілген орындар, өртеңдер, алаңқайлар, сирек ормандар) және ормансыз жерлер;
39) орманның жинақталмаған ағаштары - жасанды жолмен өсірілген (себілген немесе отырғызылған), бірақ орманды алқаптарға көшірілмеген ағаштар;
40) орман зиянкестері - орман екпелерін зақымдайтын организмдер;
41) орман иелену - орман шаруашылығын жүргізу мен орман пайдалану, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жұмыс істеуі үшін мемлекеттік орман иеленушілерге Қазақстан Республикасының Үкіметі беретін мемлекеттік орман қоры учаскелерін иелену мен пайдалану құқығы, сондай-ақ жекеше орман иеленушілерге осы Кодексте белгіленген тәртіппен берілетін жекеше орман қорын иелену, пайдалану және оған билік ету құқығы;
42) орман иеленушілер - мемлекеттік орман қоры учаскелері тұрақты жер пайдалану құқығымен берілген мемлекеттік ұйымдар, сондай-ақ осы Кодекске сәйкес жекеше орман қоры учаскесі меншігінде болатын жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалар;
43) орманды қайта жаңғырту - сүрекдіңдер арасында, сондай-ақ ағашы кесілген, өрт шалған және бұрын орман болған басқа да алаңдарда орманның жаңа түптерінің пайда болуының табиғи процесі;
44) орман қарау аймағы - орманшылық аумағын күзету үшін бір орманшыға бекітіліп берілетін, осы Кодексте және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен айқындалатын бір бөлігі;
45) орманды қорғау - орманды зиянкестерден, аурулардан, антропогендік және табиғи сипаттағы қолайсыз факторлар әсерінен қорғау жөніндегі жер үстінде және авиациялық әдістермен жүзеге асырылатын іс-шаралар жиынтығы;
46) орман қорын күзету, қорғау, оны пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру саласындағы мемлекеттік бақылау - уәкілетті органның өз құзыреті шегінде орман қорын күзету, қорғау, оны пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсіру саласындағы Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасы Президенті жарлықтарының және Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының талаптарын жеке және заңды тұлғалардың сақтауын қамтамасыз етуге бағытталған қызметі;

47) таксация леса (лесосек) - мероприятие по выявлению, учету, оценке качественных и количественных характеристик лесных ресурсов, в том числе насаждений, намечаемых для рубки;
48) пользование лесным фондом - установленное законодательными актами Республики Казахстан право физических и юридических лиц на лесопользование, а также на использование земель, вод и общераспространенных полезных ископаемых на территории лесного фонда в хозяйственных и иных целях;
49) инвентаризация лесного фонда - комплекс работ по описанию, картированию и определению количественных и качественных показателей отдельных участков лесного фонда;
50) охрана лесов - совокупность мероприятий по профилактике и борьбе с лесными пожарами, незаконными порубками леса и другими нарушениями лесного законодательства Республики Казахстан;
51) рубка ухода за лесом - периодический уход за лесом, осуществляемый путем удаления из насаждения деревьев, отставших в росте или мешающих росту деревьев главных пород, в целях формирования высокопродуктивных и устойчивых насаждений;
52) воспроизводство леса - создание лесных культур или проведение мер содействия естественному возобновлению на площадях, ранее занимаемых лесом, включая меры по уходу за лесом и его оздоровлению;
53) лесной квартал - часть территории лесного фонда, отграниченная на местности просеками, естественными рубежами (берега рек, горные хребты, дороги и другие), который служит для организации ведения лесного хозяйства;
54) лесистость - степень покрытия лесом какой-либо территории, определяемая отношением покрытых лесом земель к ее общей площади, выраженная в процентах;
55) лесоразведение - создание и выращивание искусственных лесных насаждений на территориях, не находившихся ранее под лесом;
56) пожароопасный сезон в лесу - часть календарного года, определяемая уполномоченным органом в области лесного хозяйства, областным исполнительным органом исходя из климатических и погодных факторов, в течение которого возможна угроза возникновения лесного пожара;
57) санитарное состояние леса - характеристика состояния леса, содержащая сведения о наличии захламленности, усыхающих и сухостойных деревьев, динамике численности вредителей и распространения болезней леса, других негативных факторах, отрицательно влияющих на состояние леса;
58) лесопользование - юридически и экономически регламентированная деятельность по использованию лесных ресурсов и полезных свойств леса;
59) лесопользователь - физическое или юридическое лицо, которому предоставлено право временного лесопользования в порядке, установленном настоящим Кодексом;

47) орманды (кеспеағашты) мөлшерлеу - орман ресурстарының, соның ішінде кесу көзделетін екпе ағаштардың сапалық және сандық сипаттамаларын анықтау, есепке алу, бағалау жөніндегі іс-шаралар;
48) орман қорын пайдалану - жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне белгіленген орман пайдалану, сондай-ақ орман қоры аумағындағы жерді, суды және кең таралған пайдалы қазбаларды шаруашылық және өзге де мақсаттарда пайдалану құқығы;
49) орман қорын түгендеу - орман қорының жекелеген учаскелерінің сандық және сапалық көрсеткіштерін сипаттау, картаға түсіру және анықтау жөніндегі жұмыстар кешені;
50) ормандарды күзету - орман өртінің алдын алу және орман өртіне, ағаштың заңсыз кесілуіне және Қазақстан Республикасының орман заңнамасын басқа да бұзушылықтарға қарсы күрес жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;
51) орманды күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу - жоғары өнімді және төзімді екпелерді қалыптастыру мақсатында екпелердің арасынан өспей қалған немесе ағаштардың басты тұқымдарының өсуіне кедергі келтіретін ағаштарды жою жолымен жүзеге асырылатын орманды мерзімдік күтіп-баптау;
52) орманды молықтыру - орман ағаштарын отырғызуға немесе орманды күтіп-баптау және оны сауықтыру жөніндегі шараларды қоса алғанда, бұрынғы орманды алқаптарды табиғи түрде қайта жаңғыртуға ықпал ететін шаралар жүргізу;
53) орман орамы - орман шаруашылығын жүргізуді ұйымдастыру үшін қызмет ететін жергілікті жерде орман жолдарымен, табиғи шөптермен (өзен жағалаулары, тау жоталары, жолдар және басқалар) шектелген орман қоры аумағының бір бөлігі;
54) орманды өңір - қайсыбір аумақта орман өсуінің жердің жалпы алаңына орман өскен жердің қатысы арқылы анықталып, пайызбен белгіленетін дәрежесі;
55) орман өсіру - бұрын орман болмаған аумақтарда ағаш екпелерін қолдан отырғызу және өсіру;
56) ормандағы өрт қаупі мол маусым - күнтізбелік жылдың климат және ауа райы факторларын негізге алып, орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган, облыстық атқарушы орган айқындайтын, орман өрті шығу қаупі болуы мүмкін бір бөлігі;
57) орманның санитарлық жай-күйі - қоқыстанудың, солып қалған және қураған ағаштардың болуы, зиянкестер санының және орман аурулары таралуының серпіні, орманның жай-күйіне кері әсер ететін басқа да жағымсыз факторлар туралы мәліметтерді қамтитын орман жай-күйінің сипаттамасы;
58) орман пайдалану - орман ресурстары мен орманның пайдалы қасиеттерін пайдалану жөніндегі заңдық және экономикалық жағынан регламенттелген қызмет;
59) орман пайдаланушы - осы Кодексте белгіленген тәртіппен уақытша орман пайдалану құқығы берілген жеке немесе заңды тұлға;

60) лесной питомник - участок территории лесного фонда, предназначенный для выращивания посадочного материала древесных и кустарниковых пород;
61) просека - освобожденная от древесной и кустарниковой растительности полоса, проложенная для обозначения границ лесных кварталов или иных целей;
62) лесной выдел - часть территории лесного квартала однородная по таксационным характеристикам, почвенно-типологическим условиям и хозяйственному значению, являющейся первичной лесохозяйственной учетной единицей;
63) лесное семеноводство - комплекс мероприятий по заготовке, обработке, хранению и использованию лесных семян, контролю за их качеством и происхождением, направленных на получение семян с ценными наследственными свойствами и высокими посевными качествами;
64) государственное учреждение лесного хозяйства - учреждение, созданное в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, для осуществления мероприятий по охране и защите государственного лесного фонда, воспроизводству лесов и лесоразведению, регулированию лесопользования;
65) лесное хозяйство - отрасль экономики, осуществляющая деятельность по изучению и учету лесного фонда, включающая мероприятия по его охране и защите, воспроизводству лесов и лесоразведению, регулированию лесопользования и контролю за его осуществлением;
66) лесохозяйственное проектирование - комплекс работ по проектированию лесокультурных, агролесомелиоративных, противопожарных мероприятий, строительства объектов лесного и охотничьего хозяйства;
67) лесохозяйственные мероприятия - комплекс организационных и технических мероприятий по охране, защите лесного фонда, воспроизводству лесов и лесоразведению, регулированию лесопользования, проводимых на основе материалов лесоустройства;
68) уполномоченный орган в области лесного хозяйства (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, осуществляющий функции управления и контроля в области охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения;
69) лесной мастерский участок - часть территории лесничества в составе двух и более лесных обходов, закрепляемая за одним мастером леса и предназначенная для выполнения лесохозяйственных мероприятий;
70) гарь - лесная площадь, на которой насаждение уничтожено пожаром, а новое поколение леса еще не образовалось;
71) подрост - молодое поколение древесных растений под пологом леса или оставленное на вырубке, способное выйти в первый ярус или сменить материнский древостой;
72) редина - древостой естественного формирования, кроме молодняков первого и второго классов возраста, имеющий полноту 0,1-0,2;

60) орман питомнигі - орман қоры аумағының ағаш және бұта тұқымдас екпе материалдарды өсіруге арналған учаскесі;
61) орман соқпағы - орман орамдарының шекараларын белгілеу немесе өзге мақсаттар үшін ағаш және бұта өсімдіктерінен тазартылған белдеу;
62) орман телімі - бастапқы орман шаруашылығы есептік бірлігі болып табылатын, орман орамы аумағының мөлшерлеу сипаттамалары, топырақ-типологиялық жағдайлары бойынша біртекті бөлігі;
63) орман тұқым шаруашылығы - тұқым қуалаушылық қасиеттері құнды және себу сапасы жоғары тұқым алуға бағытталған орман тұқымдарын дайындау, өңдеу, сақтау және пайдалану, олардың сапасы мен шығу тегін бақылау жөніндегі іс-шаралар кешені;
64) орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесі - мемлекеттік орман қорын күзету мен қорғау, ормандарды молықтыру мен орман өсіру, орман пайдалануды реттеу жөніндегі шараларды жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен құрылған мекеме;
65) орман шаруашылығы - орман қорын күзету мен қорғау, ормандарды молықтыру мен орман өсіру, орман пайдалануды реттеу және оның жүзеге асырылуын бақылау жөніндегі іс-шараларды қамтитын орман қорын зерттеу және оның есебін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын экономика саласы;
66) орман шаруашылығын жобалау - орман өсімдіктері, агроорман-мелиоративтік, өртке қарсы іс-шараларды, орман және аңшылық шаруашылығы объектілерін салуды жобалау жұмыстарының кешені;
67) орман шаруашылығы іс-шаралары - орман орналастыру материалдары негізінде жүргізілетін орман қорын күзету, қорғау, ормандарды молықтыру мен орман өсіру, орман пайдалануды реттеу жөніндегі ұйымдық және техникалық іс-шаралар кешені;
68) орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру мен орман өсіру саласында басқару және бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
69) орман шеберінің учаскесі - орманшылық аумағының құрамында екі және одан да көп орман қарау аймағы бар, бір орман шеберіне бекітілген және орман шаруашылығы іс-шараларын орындауға арналған бір бөлігі;
70) өртең - екпе ағашын өрт жойып жіберген, ал жаңа түптері әлі көтеріле қоймаған орман алқабы;
71) өскін - орман арасындағы немесе ағашы кесілген жерде қалған, көтеріліп өсуге немесе аналық сүрекдіңдерді алмастыруға жарамды сүрек ағаштардың жас түптері;
72) селдіреу - жуандығы 0,1-0,2 мөлшеріндегі жасы бірінші және екінші сыныптағы шыбықтарды қоспағанда, өзі өсіп шыққан сүрекдіңдер;

73) древостой - совокупность деревьев, являющихся основным компонентом лесных насаждений;
74) подсочка - искусственное повреждение стволов деревьев в период их вегетации для получения из них живицы, сока;
75) быстрорастущие древесные и кустарниковые породы - древесные и кустарниковые породы, используемые для создания плантационных насаждений специального назначения в промышленных и энергетических целях с интенсивной агротехникой выращивания;
76) постоянная лесосеменная база - совокупность объектов селекционно-семеноводческого назначения, территориально выделенных в государственном лесном фонде в порядке, установленном лесным законодательством Республики Казахстан, для получения семян с ценными наследственными свойствами и высокими посевными качествами;
77) ревизионный период - срок, на который разработан лесоустроительный проект для ведения лесного хозяйства или план управления особо охраняемой природной территории;
78) санитарная рубка - рубка (выборочная, сплошная), проводимая с целью улучшения санитарного состояния леса, при которой вырубаются больные, поврежденные, усыхающие и сухостойные деревья;
79) усадьба - вид угодий государственного лесного фонда, относящийся к нелесным угодьям, представленный земельными участками, занятыми жилыми и нежилыми постройками, связанными с ведением лесного хозяйства и функционированием особо охраняемых природных территорий;
80) колочные леса - естественные леса, произрастающие в лесостепной зоне небольшими (от 0,1 до 30 га) участками;
81) живица - смолистое вещество, выделяющееся при повреждении хвойных деревьев.";
2) в статье 6:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. К частному лесному фонду относятся следующие насаждения, созданные за счет средств физических и негосударственных юридических лиц:
1) искусственного и естественного происхождения, на землях физических и негосударственных юридических лиц, предоставленных им в частную собственность или долгосрочное землепользование в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан, с целевым назначением для лесоразведения, а также возникшие семенным и (или) вегетативным путем на этих землях;
2) плантационные насаждения специального назначения;
3) частные лесные питомники;
4) агролесомелиоративные насаждения;
5) защитные насаждения на полосах отвода хозяйственных автомобильных дорог, находящихся в частной собственности.";
в подпункте 2) пункта 5 слова "и лесопарков" исключить;
3) в статье 8:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. К землям частного лесного фонда относятся земли, предоставленные физическим и негосударственным юридическим лицам в частную собственность или долгосрочное землепользование в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан с целевым назначением для лесоразведения, занятые:

73) сүрекдіңдер - орман екпелерінің негізгі құрамдауышы болып табылатын ағаштар жиынтығы;
74) сел алу - ағаштардың діңдерінен шайыр, шырын алу үшін оларды көктеп-өсу кезеңінде қолдан зақымдау;
75) тез өсетін ағаш және бұта тұқымдылары - өнеркәсіптік және энергетикалық мақсаттар үшін арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер құру үшін өсірудің қарқынды агротехникасы қолданылатын ағаш және бұта тұқымдылар;
76) тұрақты орман тұқым базасы - тұқым қуалаушылық қасиеті құнды және себу сапасы жоғары тұқым алу үшін Қазақстан Республикасының орман заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік орман қорында аумағы жағынан бөлінген, селекциялық-тұқым шаруашылығы мақсатындағы объектілер жиынтығы;
77) тексеру кезеңі - орман шаруашылығын жүргізу үшін орман орналастыру жобасы немесе ерекше қорғалатын табиғи аумақты басқару жоспары әзірленетін мерзім;
78) санитарлық мақсатта ағаш кесу - орманның санитарлық жай-күйін жақсарту мақсатында жүргізілетін ағаш кесу (ішінара, жаппай), оның барысында ауру, зақымданған, солып қалған және қураған ағаштар кесіледі;
79) усадьба - ағаш өспеген алқаптарға жататын, орман шаруашылығын жүргізумен және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жұмыс істеуімен байланысты тұрғын және кісі тұрмайтын құрылыстар орналасқан жер учаскелерін білдіретін мемлекеттік орман қоры алқаптарының түрі;
80) шоқ ормандар - орманды-дала аймағында шағын учаскелерде (0,1-ден 30 га-ға дейін) өсетін табиғи ормандар;
81) шайыр - қылқан жапырақты ағаштар зақымданған кезде бөлінетін қоймалжын зат.»;
2) 6-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Жекеше орман қорына жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғалардың қаражаты есебінен отырғызылған мынадай екпелер:
1) жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес орман өсіру үшін нысаналы мақсатпен жеке меншікке немесе ұзақ мерзімді жер пайдалануға берілген олардың жерлерінде қолдан өсірілген және табиғи өскен, сондай-ақ осы жерлерде тұқымдық және (немесе) вегетативтік жолмен пайда болған екпелер;
2) арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер;
3) жекеше орман питомниктері;
4) агроорман-мелиорациялық екпелер;
5) жеке меншіктегі шаруашылық автомобиль жолдарының бөлу жолақтарындағы қорғаныштық екпелер жатады.»;
5-тармақтың 2) тармақшасындағы «қала ормандары мен орманды саябақтарды» деген сөздер «қала ормандарын» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 8-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жекеше орман қоры жерлеріне жеке және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес орман өсіру үшін нысаналы мақсатпен жеке меншікке немесе ұзақ мерзімді жер пайдалануға берілген:

1) искусственными насаждениями;
2) насаждениями естественного происхождения, возникшие семенным и вегетативным путем;
3) частными лесными питомниками;
4) плантационными насаждениями специального назначения;
5) агролесомелиоративными насаждениями;
6) защитными насаждениями на полосах отвода хозяйственных автомобильных дорог, находящихся в частной собственности.";
4) в статье 11 слова "территориальные органы" заменить словами "территориальные подразделения";
5) в статье 12:
подпункт 10) исключить;
дополнить подпунктами 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) и 27) следующего содержания:
"18) утверждает правила воспроизводства лесов и лесоразведения;
19) утверждает правила пользования участками государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала и плантационных насаждений специального назначения;
20) утверждает перечень особо опасных вредителей и болезней леса, за исключением карантинных видов, и порядок борьбы с ними;
21) утверждает формы лесорубочного билета и лесного билета, порядок их учета, хранения, заполнения и выдачи;
22) утверждает правила применения клейм в лесном фонде Республики Казахстан;
23) утверждает правила освидетельствования мест рубок на участках государственного лесного фонда;
24) утверждает правила учета, определения и возмещения ущерба, причиняемого пожарами на территории лесного фонда Республики Казахстан;
25) утверждает нормы положенности средств пожаротушения в местах проведения лесопользователями культурно-оздоровительных, рекреационных, туристских, спортивных и других мероприятий на территории государственного лесного фонда;
26) утверждает правила государственной регистрации в территориальных подразделениях уполномоченного органа договора долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда;
27) утверждает образцы, порядка ношения и нормы обеспечения форменным обмундированием (без погон) должностных лиц государственной лесной инспекции и государственной лесной охраны";
6) в статье 13:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Компетенция уполномоченного органа в области лесного хозяйства и его территориальных подразделений";
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в области лесного хозяйства:";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) вырабатывает предложения по формированию государственной лесной политики;";
подпункт 4) дополнить словами ", в пределах своей компетенции";
подпункты 8), 11) и 17) изложить в следующей редакции:
"8) обеспечивает ведение единого государственного лесного кадастра, единого государственного учета лесного фонда, единого государственного мониторинга лесов и лесоустройства;";

1) қолдан өсірілген екпелер;
2) табиғи тұқымдық және вегетативтік жолмен пайда болған екпелер;
3) жекеше орман питомниктері;
4) арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер;
5) агроорман-мелиорациялық екпелер;
6) жеке меншіктегі шаруашылық автомобиль жолдарының бойындағы бөлу жолақтарындағы қорғаныштық екпелер орналасқан жерлер жатады.»;
4) 11-баптағы «аумақтық органдары» деген сөздер «аумақтық бөлімшелері» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 12-бапта:
10) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) және 27) тармақшалармен толықтырылсын:
«18) ормандарды молықтыру мен орман өсіру қағидаларын бекітеді;
19) көшет материалы мен арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер өсіру үшін мемлекеттік орман қорының учаскелерін пайдалану қағидаларын бекітеді;
20) карантиндік түрлерді қоспағанда, орманның ерекше қауіпті зиянкестері мен ауруларының тізбесін және олармен күресу тәртібін бекітеді;
21) ағаш кесу билеті мен орман билетінің нысандарын, оларды есепке алу, сақтау, толтыру және беру тәртібін бекітеді;
22) Қазақстан Республикасының орман қорында таңбаларды қолдану қағидаларын бекітеді;
23) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесілген орындарды куәландыру қағидаларын бекітеді;
24) Қазақстан Республикасы орман қорының аумағында өрт келтірген залалды есепке алу, анықтау және өтеу қағидаларын бекітеді;
25) мемлекеттік орман қоры аумағында орман пайдаланушылар мәдени-сауықтыру, рекреациялық, туристік, спорттық және басқа да іс-шаралар жүргізетін орындардағы өрт сөндіру құралдарының тиесілілік нормаларын бекітеді;
26) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шартын уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекітеді;
27) мемлекеттік орман инспекциясы мен мемлекеттік орман күзетінің лауазымды адамдарының нысанды киім-кешек (погонсыз) үлгілерін, оны киіп жүру тәртібін және онымен қамтамасыз ету нормаларын бекітеді.»;
6) 13-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«13-бап. Орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның және
оның аумақтық бөлімшелерінің құзыреті»;
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган:»;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) мемлекеттік орман саясатын қалыптастыру жөнінде ұсыныстар әзірлейді;»;
4) тармақша «Қазақстан Республикасының» деген сөздердің алдынан «өзінің құзыреті шегінде» деген сөздермен толықтырылсын;
8), 11) және 17) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«8) бірыңғай мемлекеттік орман кадастрын, орман қорының бірыңғай мемлекеттік есебін, ормандар мен орман орналастырудың бірыңғай мемлекеттік мониторингін жүргізуді қамтамасыз етеді;»;

"11) заслушивает отчет руководителя структурного подразделения областного исполнительного органа, ведающего лесным хозяйством, а также руководителей государственных лесных и природоохранных учреждений по вопросам состояния, охраны, защиты лесного фонда, воспроизводства лесов, лесоразведения и лесопользования;";
"17) утверждает методические указания и правила расчета ставок платы за лесные пользования в государственном лесном фонде и в особо охраняемых природных территориях (за древесину, отпускаемую на корню, за иные лесные ресурсы);";
дополнить подпунктами 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) и 27) следующего содержания:
"20) координирует деятельность местных исполнительных органов и организаций по вопросам охраны, защиты, пользования лесным фондом, воспроизводства лесов и лесоразведения;
21) осуществляет лицензирование деятельности по заготовке древесины на участках государственного лесного фонда, осуществляемой лесопользователями;
22) утверждает лесоустроительные проекты;
23) утверждает возраст рубок ухода и рубок главного пользования древесных и кустарниковых пород;
24) выдает разрешения на ввоз и вывоз объектов растительного мира, их частей и производных, в том числе видов растений, отнесенных к категории редких и находящихся под угрозой исчезновения, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
25) утверждает ежегодные объемы рубок леса на территории
государственного лесного фонда;
26) утверждает правила лесосеменного районирования;
27) разрабатывает и утверждает правила поощрения и порядок присвоения почетных званий, наградных знаков и почетных грамот в области лесного хозяйства";
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Территориальные подразделения уполномоченного органа:";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) участвуют в выработке предложений по формированию государственной лесной политики;";
подпункты 2) и 4) исключить;
подпункты 3) и 5) изложить в следующей редакции:
"3) осуществляют контроль за качеством выполнения лесохозяйственных мероприятий и их соответствием лесоустроительным проектам на участках государственного лесного фонда;";
"5) рассматривают отчет руководителя структурного подразделения областного исполнительного органа, ведающего лесным хозяйством, а также руководителей государственных лесных и природоохранных учреждений по вопросам состояния, охраны, защиты лесного фонда, воспроизводства лесов, лесоразведения и лесопользования;";
в подпункте 6) слова "в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан" заменить словами ", в соответствии с настоящим Кодексом";

«11) облыстық атқарушы органның орман шаруашылығын қадағалайтын құрылымдық бөлімшесі басшысының, сондай-ақ мемлекеттік орман және табиғат қорғау мекемелері басшыларының орман қорының жай-күйі, оны күзету, қорғау, ормандарды молықтыру, орман өсіру және орман пайдалану мәселелері жөніндегі есебін тыңдайды;»;
«17) мемлекеттік орман қоры мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда орман пайдалану үшін (түбірімен босатылатын сүрек үшін, өзге орман ресурстары үшін) төлемақы ставкаларын есептеудің әдістемелік нұсқаулықтары мен қағидаларын бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) және 27) тармақшалармен толықтырылсын:
«20) орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру мен орман өсіру мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдардың қызметін үйлестіреді;
21) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдаланушылар жүзеге асыратын сүрек дайындау жөніндегі қызметті лицензиялауды жүзеге асырады;
22) орман орналастыру жобаларын бекітеді;
23) күтім жасау мақсатында және басты мақсатта пайдалану үшін ағаш пен бұта тұқымдыларды кесу жасын бекітеді;
24) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгілеген тәртіппен өсімдіктер дүниесінің объектілерін, олардың бөліктері мен олардан жасалған өнімдерді, оның ішінде сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген санатқа жатқызылған өсімдіктердің түрлерін әкелуге және әкетуге рұқсаттар береді;
25) мемлекеттік орман қоры аумағында ағаш кесудің жыл сайынғы көлемін бекітеді;
26) орман тұқымдарын аудандастыру қағидаларын бекітеді;
27) орман шаруашылығы саласында көтермелеу қағидаларын және құрметті атақтар, марапаттау белгілері мен құрмет грамоталарын беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;»;
2-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері:»;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) мемлекеттік орман саясатын қалыптастыру жөнінде ұсыныстар әзірлеуге қатысады;»;
2) және 4) тармақшалар алып тасталсын;
3) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«3) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман шаруашылығы іс-шараларының орындалу сапасын және олардың орман орналастыру
жобаларына сәйкестігін бақылауды жүзеге асырады;»;
«5) облыстық атқарушы органның орман шаруашылығын қадағалайтын құрылымдық бөлімшесі басшысының, сондай-ақ мемлекеттік орман және табиғат қорғау мекемелері басшыларының орман қорының жай-күйі, оны күзету, қорғау, ормандарды молықтыру, орман өсіру және орман пайдалану мәселелері жөніндегі есебін қарайды;»;
6) тармақшадағы «Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен» деген сөздер «осы Кодекске сәйкес» деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить подпунктами 9), 10), 11) и 12) следующего содержания:
"9) осуществляют государственный контроль за:
количественными и качественными изменениями в лесном фонде, его санитарным состоянием;
порядком передачи лесных ресурсов в лесопользование на участках государственного лесного фонда и соблюдением договоров долгосрочного лесопользования;
выполнением требований пожарной безопасности в лесах, мероприятий по предупреждению лесных пожаров, по обеспечению их своевременного обнаружения и ликвидации, а также точностью учета площадей гарей и определения причиненного пожарами ущерба государственному лесному фонду, своевременностью принятых мер по ликвидации последствий лесных пожаров;
выполнением мероприятий по защите лесов от вредителей и болезней, своевременностью принятых мер по предупреждению возникновения, распространения, точностью учета и прогнозирования очагов вредителей и болезней леса, ослабления и гибели насаждений от неблагоприятных воздействий природного и антропогенного характера;
отводом лесосек;
соблюдением правил отпуска древесины на корню и рубок леса, иных правил лесопользования;
соблюдением режимов охраны в лесах особо охраняемых природных территорий;
соблюдением правил лесосеменного районирования, заготовкой, хранением, обработкой и качеством лесных семян, ведением питомнического хозяйства на участках государственного лесного фонда;
использованием земель лесного фонда в соответствии с их целевым назначением и охраной этих земель;
соблюдением порядка пользования государственным лесным фондом при строительных работах, добыче полезных ископаемых, прокладке коммуникаций и выполнении иных работ, не связанных с ведением лесного хозяйства и лесопользованием;";
10) согласовывают проекты ставок платы за лесные пользования научастках государственного лесного фонда (за исключением ставок за древесину, отпускаемую на корню), разработанных местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы);
11) осуществляют проверку материалов тендеров и условий договоров по предоставлению лесных ресурсов в долгосрочное лесопользование на участках государственного лесного фонда, находящихся в функциональном ведении областных исполнительных органов и дают заключение в уполномоченный орган;
12) проводят государственную регистрацию договора долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда";
в пункте 3 слово "органов" заменить словом "подразделений";
7) статью 15 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:

мынадай мазмұндағы 9), 10), 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
«9) мыналарды:
орман қорындағы сандық және сапалық өзгерістерді, оның санитариялық жай-күйін;
мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман ресурстарын орман пайдалануға беру тәртібін және ұзақ мерзімді орман пайдалану шарттарының сақталуын;
ормандарда өрт қауіпсіздігі талаптарының, орман өрттерінің алдын алу жөніндегі, оларды уақытылы байқауды және жоюды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралардың орындалуын, сондай-ақ өртенген алқаптарын есепке алудың және мемлекеттік орман қорына өрт келтірген зиянды анықтаудың дәлдігін, орман өрттерінің зардаптарын жою жөніндегі шаралардың уақтылы қабылдануын;
ормандарды зиянкестер мен аурулардан қорғау жөніндегі іс-шаралардың орындалуына, орман зиянкестері мен аурулары ошақтарының пайда болуының, таралуының алдын алу жөніндегі шаралардың уақтылы қабылдануын, осы ошақтарды, табиғи және антропогендік сипаттағы келеңсіз әсерлерден екпелердің әлсіреуін және қурап-солып қалуын есепке алу мен болжаудың дәлдігін;
кеспе ағаштардың бөлінуін;
түбірімен сүрек босату мен ағаш кесу қағидаларының, орман пайдаланудың өзге де қағидаларының сақталуын;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар ормандарында күзет режимдерінің сақталуын;
мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман тұқымдарын аудандастыру қағидаларының сақталуын, орман тұқымдарын дайындауды, сақтауды, өңдеуді және олардың сапасын, питомник шаруашылығының жүргізілуін;
орман қоры жерлерінің олардың нысаналы мақсатына сәйкес пайдаланылуын және осы жерлердің қорғалуын;
құрылыс жұмыстары, пайдалы қазбалар өндіру, коммуникациялар тарту және орман шаруашылығын жүргізумен және орман пайдаланумен байланысты емес өзге де жұмыстарды орындау кезінде мемлекеттік орман қорын пайдалану тәртібінің сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
10) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдаланғаны үшін төлемақы ставкаларының (түбірімен босатылған сүрек үшін төлемақы ставкаларын қоспағанда) облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары әзірлеген жобаларын келіседі;
11) облыстық атқарушы органдардың функционалдық қарамағындағы мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман ресурстарын ұзақ мерзімді орман пайдалануға беру жөніндегі тендерлердің материалдарын және шарттардың талаптарын тексеруді жүзеге асырады;
12) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шартын мемлекеттік тіркеуді жүргізеді.»;
3-тармақтағы «органдарының» деген сөз «бөлімшелерінің» деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 15-бап мынадай мазмұндағы 1-1)тармақшамен толықтырылсын:

"1-1) участвуют в выработке предложений по формированию государственной лесной политики;";
8) статью 18 дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) выполняет мероприятия по охране животного мира на участках государственного лесного фонда, предоставленных ему на праве лесовладения.";
9) в пункте 2 статьи 19 слова "территориальные органы" заменить словами "территориальные подразделения";
10) в статье 20:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Государственная лесная инспекция Республики
Казахстан";
пункт 1 изложить следующей редакции:
"1. Государственная лесная инспекция Республики Казахстан состоит из должностных лиц уполномоченного органа и его территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль в области охраны, защиты, воспроизводства лесов, животного мира и особо охраняемых природных территорий.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Руководитель уполномоченного органа является по должности одновременно Главным государственным лесным инспектором Республики Казахстан.";
в пунктах 5, 6, 7 и 8 слова "территориальных органов" заменить словами "территориальных подразделений";
11) в статье 21:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 21. Права и обязанности должностных лиц государственной лесной инспекции Республики Казахстан"
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Должностные лица государственной лесной инспекции Республики Казахстан имеют право:";
подпункт 2) исключить;
в подпункте 6) слова "в необходимых случаях передавать в правоохранительные органы материалы для решения вопроса об их привлечении к уголовной ответственности" заменить словами "о нарушениях, предусматривающих уголовно наказуемые деяния, сообщать в правоохранительные органы для принятия процессуальных решений";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) изымать незаконно добытые лесные ресурсы, транспортные средства и иные предметы, явившиеся орудиями совершения правонарушения, обеспечивать их сохранность до вынесения судебного решения.";
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Должностные лица государственной лесной инспекции Республики Казахстан обязаны осуществлять контроль за:";
подпункты 2) и 5-1) изложить в следующей редакции:
"2) порядком передачи лесных ресурсов в лесопользование на участках государственного лесного фонда и соблюдением договоров;";
"5-1) отводом лесосек;";
в подпункте 4) слова "подтоплений, засорений, сточных вод и других видов хозяйственного воздействия" заменить словами "неблагоприятных воздействий природного и техногенного характера";
подпункт 6) после слова "режимов" дополнить словом "охраны";
подпункт 8) перед словом "использованием" дополнить словами "охраной и";

«1-1) мемлекеттік орман саясатын қалыптастыру жөнінде ұсыныстар әзірлеуге қатысады;»;
8) 18-бап мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
«13) өзіне орман иелену құқығымен берілген мемлекеттік орман қоры учаскелерінде жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі іс-шараларды орындайды.»;
9) 19-баптың 2-тармағындағы «аумақтық органдары» деген сөздер «аумақтық бөлімшелері» деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 20-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«20-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттік орман инспекциясы»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік орман инспекциясы ормандарды, жануарлар дүниесін және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды күзету, қорғау, молықтыру саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарынан тұрады.»;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Уәкілетті органның басшысы лауазымы бойынша бір мезгілде Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік орман инспекторы болып табылады.»;
5, 6, 7 және 8-тармақтардағы «Аумақтық органдардың», «Аумақтық органдар» деген сөздер «Аумақтық бөлімшелердің», «Аумақтық бөлімшелер» деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 21-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«21-бап. Қазақстан Республикасы мемлекеттік орман инспекциясының лауазымды адамдарының құқықтары мен міндеттері»;
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасы мемлекеттік орман инспекциясының лауазымды адамдарының:»;
2) тармақша алып тасталсын;
6) тармақшада «қажет болған жағдайларда құқық қорғау органдарына оларды қылмыстық жауапқа тарту туралы мәселені шешу үшін материалдар беру құқығы беріледі.» деген сөздер «қылмыстық жазаланатын әрекеттерді көздейтін тәртіп бұзушылықтар туралы іс жүргізу шешімдерін қабылдау үшін құқық қорғау органдарына хабарлау;» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
«7) заңсыз олжаланған орман ресурстарын, көлік құралдарын және құқық бұзу әрекетін жасау құралдары болған өзге заттарды алып қою, олардың сот шешімі шығарылғанға дейін сақталуын қамтамасыз ету құқығы бар.»;
2-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасы мемлекеттік орман инспекциясының лауазымды адамдары:»;
2) және 5-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман ресурстарын орман пайдалануға беру тәртібін және шарттардың сақталуын;»;
«5-1) кеспе ағаштардың бөлінуін;»;
4) тармақшадағы «су басудан, қоқыстанудан, ақаба сулар мен шаруашылық әсерінің басқа да түрлерінен» деген сөздер «табиғи және техногендік сипаттағы келеңсіз әсерлерден» деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы «режимдердің» деген сөз «күзет режимдерінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшадағы «пайдаланылуын және осы жерлердің сақталуын» деген сөздер «күзетілуін және пайдаланылуын» деген сөздермен ауыстырылсын;

пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Должностным лицам государственной лесной инспекции Республики Казахстан разрешается хранение, ношение и применение служебного оружия в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Должностные лица государственной лесной инспекции Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обеспечиваются форменным обмундированием (без погон) и служебным оружием.";
12) пункт 4 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"4. Право лесовладения удостоверяется актом на право постоянного землепользования, выдаваемым уполномоченным органом по земельным отношениям.";
13) в статье 24:
в подпункте 3) слово "органами" заменить словом "подразделениями";
подпункт 4) после слов "на реализацию" дополнить словами
"выращенной и (или)";
14) в подпункте 4) статьи 25 после слов "собственности на" дополнить словами "выращенную и (или)";
15) статью 26 дополнить подпунктами 6-2), 6-3) и 8) следующего содержания:
"6-2) проводить освидетельствование мест рубок на участках государственного лесного фонда, в соответствии с Правилами, утвержденными Правительством Республики Казахстан;
6-3) осуществлять клеймение деревьев, хлыстов, сортиментов и пней в соответствии с Правилами применения клейм в лесном фонде Республики Казахстан, утвержденными Правительством Республики Казахстан;";
"8) соблюдать правила заготовки, переработки, хранения и использования лесных семян, утвержденные Правительством Республики Казахстан и правила лесосеменного районирования, утвержденные уполномоченным органом.";
16) в пункте 1 статьи 31 слова "уполномоченным органом или областным исполнительным органом, в ведении которых находятся участки государственного лесного фонда," заменить словами "государственным лесовладельцем";
17) подпункт 1) статьи 32 изложить в следующей редакции:
"1) границы участка государственного лесного фонда, на котором осуществляется лесопользование, в виде выкопировки из картографических материалов лесоустройства, с указанием номеров лесных выделов и лесных кварталов;";
18) в статье 33:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Договор долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда заключается в письменной форме и подлежит государственной регистрации в территориальных подразделениях уполномоченного органа в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
пункт 2 дополнить словами "в территориальных подразделениях уполномоченного органа";

3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қазақстан Республикасы мемлекеттік орман инспекциясының лауазымды адамдарына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қызметтік қару сақтауға, алып жүруге және қолдануға рұқсат етіледі.
4. Қазақстан Республикасы мемлекеттік орман инспекциясының лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нысанды киім-кешекпен (погонсыз) және қызметтік қарумен қамтамасыз етіледі.»;
12) 22-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Орман иелену құқығы жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган беретін тұрақты жер пайдалану құқығы актісімен куәландырылады.»;
13) 24-бапта:
3) тармақшадағы «органдармен» деген сөз «бөлімшелермен» деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақша «өздері» деген сөзден кейін «өсірген және (немесе)» деген сөздермен толықтырылсын;
14) 25-баптың 4) тармақшасы «өздері» деген сөзден кейін «өсірген және (немесе)» деген сөздермен толықтырылсын;
15) 26-бап 7) тармақшадағы «міндетті» деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 6-2), 6-3) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
«6-2) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Қағидаларға сәйкес мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесілген жерлерге куәландыру жүргізуге;
6-3) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Қазақстан Республикасының орман қорында таңбаларды қолдану қағидаларына сәйкес ағаштарды, сыпталған ағаштарды, сортименттерді және түбірлерді таңбалауды жүзеге асыруға;
8) Қазақстан Республикасы Үкіметі бекіткен орман тұқымдарын дайындау, өңдеу, сақтау және пайдалану қағидалары мен уәкілетті орган бекіткен орман тұқымдарын аудандастыру қағидаларын сақтауға міндетті.»;
16) 31-баптың 1-тармағындағы «қарауында мемлекеттік орман қоры учаскелері бар уәкілетті орган немесе облыстық атқарушы орган» деген сөздер «мемлекеттік орман иеленуші» деген сөзбен ауыстырылсын;
17) 32-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) орман телімдері мен орман орамдарының нөмірлері көрсетіліп, орман пайдалану жүзеге асырылатын мемлекеттік орман қоры учаскесінің орман орналастырудың картографиялық материалдарынан алынған көшірме түріндегі шекарасы;»;
18) 33-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шарты жазбаша түрде жасалады және Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде мемлекеттік тіркеуге жатады.»;
2-тармақ «ол» деген сөзден кейін «уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде» деген сөздермен толықтырылсын;

19) пункт 2 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"2. Основанием для выдачи лесорубочного билета являются приказ уполномоченного органа об утверждении ежегодных объемов рубок леса, заготовки живицы, древесных соков и второстепенных древесных ресурсов на территории государственного лесного фонда.";
20) пункт 1 статьи 37 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) при осуществлении долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда размещать лесные питомники и плантации специального назначения.";
21) в статье 38:
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) при отсутствии у государственного лесовладельца лесокультурного фонда, а также возможности предоставления лесопользователю дополнительного участка на территории государственного лесного фонда, вносить в местный бюджет плату в размере стоимости посадки и выращивания лесных культур до перевода в покрытую лесом площадь, определяемую расчетно-технологической картой, разработанной лесовладельцем;";
в подпункте 20) слова "территориальным органам" заменить словами "территориальным подразделениям";
22) в статье 39:
в пункте 1 слова "может быть приостановлено" заменить словом " приостанавливается";
в пункте 2 слова "может быть ограничено" заменить словом "ограничивается";
23) в пункте 4 статьи 42 слова "могут быть ограничены" заменить словом "ограничиваются";
24) в подпункте 3) пункта 2 статьи 44 слова "и лесопарки" исключить;
25) в пункте 3 статьи 47 слова "при необходимости может устанавливаться" заменить словом "устанавливается";
26) в статье 49:
в пункте 1 слова "территориальным органом" заменить словами "территориальным подразделением";
в пункте 2 слова "территориального органа" заменить словами "территориального подразделения";
27) пункт 2 статьи 56 дополнить словами "с применением материалов аэрофотосъемки и космосъемки";
28) в пункте 1 статьи 57 после слов "за прошедший ревизионный период," дополнить словами "планируются лесохозяйственные мероприятия,";
29) в пункте 1 статьи 63 слова "территориальные органы" заменить словами "территориальные подразделения";
30) статью 65 изложить в следующей редакции:
"Статья 65. Авиационные работы по охране и защите лесного фонда
1. Авиационные работы по охране и защите лесного фонда осуществляются организациями, специализирующимися в данной области, в
соответствии с правилами, утвержденными Правительством Республики
Казахстан.

19) 36-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттік орман қорының аумағында ағаш кесудің, шайыр, ағаш сөлдерін және екінші дәрежелі ағаш ресурстарын дайындаудың жыл сайынғы көлемдерін бекіту туралы уәкілетті органның бұйрығы ағаш кесу билетін беруге негіз болып табылады.»;
20) 37-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы «құқығы бар.» деген сөздер алынып тасталып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалануды жүзеге асыру кезінде орман питомниктері мен арнайы мақсаттағы плантацияларды орналастыруға құқығы бар.»;
21) 38-бапта:
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
«12-1) мемлекеттік орман иеленушіде орман дақылдары қоры, сондай-ақ орман пайдаланушыға мемлекеттік орман қоры аумағында қосымша учаске беру мүмкіндігі болмаған жағдайда жергілікті бюджетке орман иеленуші әзірлеген есептік-технологиялық картамен айқындалатын орман дақылдарын орман көмкерген алқапқа ауыстырғанға дейін егу және өсіру құны мөлшерінде төлемақы енгізуге;»;
20) тармақшадағы «аумақтық органдарына» деген сөздер «аумақтық бөлімшелеріне» деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 39-бапта:
1-тармақтағы «тоқтатыла тұруы мүмкін» деген сөздер «тоқтатыла тұрады» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы «шектелуі мүмкін» деген сөздер «шектеледі» деген сөзбен ауыстырылсын;
23) 42-баптың 4-тармағындағы «шектеу қойылуы мүмкін» деген сөздер «шектеледі» деген сөзбен ауыстырылсын;
24) 44-баптың 2-тармағының 3) тармақшасындағы «мен орманды саябақтар» деген сөздер алып тасталсын;
25) 47-баптың 3-тармағындағы «қажетіне қарай уәкілетті орган айқындаған тәртіппен белгіленуі мүмкін» деген сөздер «уәкілетті орган айқындаған тәртіппен белгіленеді» деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 49-бапта:
1-тармақтағы «аумақтық орган» деген сөздер «аумақтық бөлімше» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы «Аумақтық органның» деген сөздер «Аумақтық бөлімшенің» деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 56-баптың 2-тармағы «ұйымдары» деген сөзден кейін «аэроғарыш түсірілімі мен ғарыш түсірілімінің материалдарын қолдана отырып;» деген сөздермен толықтырылсын;
28) 57-баптың 1-тармағы «баға беріледі,» деген сөздерден кейін «орман шаруашылығы іс-шаралары жоспарланады,» деген сөздермен толықтырылсын;
29) 63-баптың 1-тармағындағы «аумақтық органдары» деген сөздер «аумақтық бөлімшелері» деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 65-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«65-бап. Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық
жұмыстар
1. Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды осы салада маманданған ұйымдар Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен қағидаларға сәйкес жүзеге асырады.

2. Для выполнения авиационных работ по охране лесов от пожаров организации, специализирующиеся в данной области, обеспечиваются краткосрочными, среднесрочными и долгосрочными прогнозами погоды государственной метеорологической службой.";
31) статью 67 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Перечень особо опасных вредителей и болезней леса, за исключением карантинных видов, и порядок борьбы с ними утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
32) статью 73 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Инвентаризация лесных культур, питомников, площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса и оставленных под естественное заращивание в государственном лесном фонде осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом.";
33) в статье 82:
в заголовке слова "и лесопарках" исключить;
в пункте 1 слова "и лесопарки" исключить;
34) в пункте 3 статьи 84 слова "территориальными органами" заменить словами "территориальными подразделениями";
35) пункт 1 статьи 88 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) пользование участками государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала древесных и кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения.";
36) дополнить статьей 102-1 следующего содержания:
"Статья 102-1. Пользование участками государственного лесного
фонда для выращивания посадочного материала
древесных и кустарниковых пород и плантационных
насаждений специального назначения
1. Участки государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала древесных и кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения предоставляются физическим и юридическим лицам в долгосрочное лесопользование на условиях договора в порядке, установленном настоящим Кодексом.
2. Для выращивания плантационных насаждений специального назначения выделяются участки государственного лесного фонда, относящиеся только к нелесным угодьям.";
37) в статье 112:
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) реализация товаров и продукции от переработки древесины, полученной при проведении рубок промежуточного пользования и прочих рубок, в том числе для обеспечения населения топливом, а также продукции побочных лесных пользований и оказания услуг по переработке древесины;";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) оказание транспортных услуг населению по перевозке грузов в пределах территорий лесных учреждений.";

2. Ормандарды өрттерден күзету жөніндегі авиациялық жұмыстарды орындау үшін осы салада маманданған ұйымдарды мемлекеттік метеорологиялық қызмет қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді ауа райы болжамдарымен қамтамасыз етеді.»;
31) 67-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Карантиндік түрлерді қоспағанда, орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының тізбесін және олармен күресу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.»;
32) 73-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Мемлекеттік орман қорында орман дақылдарын, питомниктерді, орманның табиғи қалпына келуіне жәрдемдесу шаралары жүргізілген және табиғи өсуге қалдырылған алқаптарды түгендеу уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.»;
33) 82-бапта:
тақырыбындағы «Қала ормандары мен орманды саябақтарда» деген сөздер «Қала ормандарында» деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы «мен орманды саябақтар» деген сөздер алып тасталсын;
34) 84-баптың 3-тармағындағы «аумақтық органдары» деген сөздер «аумақтық бөлімшелері» деген сөздермен ауыстырылсын;
35) 88-баптың 1-тармағы 7) тармақшадағы «түрлері жүзеге асырылуы мүмкін.» деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
«8) мемлекеттік орман қоры учаскелерін ағаш және бұта тұқымдарының көшеттік материалдары мен арнайы мақсаттағы плантациялық екпелерді өсіру үшін пайдалану түрлері жүзеге асырылуы мүмкін.»;
36) мынадай мазмұндағы 102-1-баппен толықтырылсын:
«102-1-бап. Мемлекеттік орман қорының учаскелерін ағаш және
бұта тұқымдарының көшеттік материалы мен арнайы
мақсаттағы плантациялық екпелер өсіру үшін
пайдалану
1. Мемлекеттік орман қорының учаскелері ағаш және бұта тұқымдарының көшеттік материалдары мен арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер өсіру үшін осы Кодексте белгіленген тәртіппен жеке және заңды тұлғаларға ұзақ мерзімді орман пайдалануға шарт талаптарымен беріледі.
2. Арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер өсіру үшін мемлекеттік орман қорының тек ормансыз жерлерге жататын учаскелері бөлінеді.»;
37) 112-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) аралық пайдалану мақсатында және өзге де мақсаттарда ағаш кесу, оның ішінде халықты отынмен қамтамасыз ету үшін ағаш кесу кезінде алынған сүректі өңдеуден алынған тауарлар мен өнімдерді, сондай-ақ жанама орман пайдалану өнімдерін өткізу және сүрек өңдеу жөнінде қызметтер көрсету;»;
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) орман мекемелерінің аумақтары шегінде халыққа жүк тасымалдау жөнінде көлік қызметтерін көрсету есебінен алатын қаражаты болуы мүмкін.»;

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В целях получения доходов от видов деятельности, указанных в пункте 1 настоящей статьи, государственные учреждения лесного хозяйства могут участвовать в конкурсах государственных закупок.".
5. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15 ст. 71; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 июля 2010 г.):
1) в подпункте 9) пункта 1 статьи 534 после слова "животных" дополнить словом ", растений";
2) в подпункте 3) статьи 540 после слова "животных" дополнить словом ", растений";
3) в подпункте 9) пункта 2 статьи 547 после слова "животных" дополнить словом ", растений".
6. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 243; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 6, ст. 10; № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 23, ст. 144; № 24, ст. 148; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 21, ст. 97; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23):
статью 1 дополнить подпунктами 63) и 64) следующего содержания:
"63) озеленительные насаждения - лесопарки, парки, скверы, бульвары, линейные посадки, придомовые посадки, газоны, цветники, расположенные в границах населенных пунктов на землях общего пользования;
64) лесопарк - естественное и (или) искусственное насаждение, расположенное в границах населенного пункта на землях общего пользования, требующее проведения мероприятий для формирования устойчивого природного комплекса со всеми элементами естественного леса".
7. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 18, ст. 107; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 1, ст. 4; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23):

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген қызмет түрлерінен табыс табу мақсатында орман шаруашылығы мемлекеттік мекемелері мемлекеттік сатып алу конкурстарына қатыса алады.».
5. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж, № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж, № 1-2, 5-құжат, № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; 2010 жылғы 27 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне авиация мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 534-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы «жануарлар мен» деген сөздерден кейін «өсімдіктердің,» деген сөзбен толықтырылсын;
2) 540-баптың 3) тармақшасы «жануарлар мен» деген сөздерден кейін «өсімдіктердің,» деген сөзбен толықтырылсын;
3) 547-баптың 2-тармағының 9) тармақшасы «жануарлар мен» деген сөздерден кейін «өсімдіктердің,» деген сөзбен толықтырылсын.
6. «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 243-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 6, 10-құжат; № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 144-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж. № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат):
1-бап мынадай мазмұндағы 63) және 64) тармақшалармен толықтырылсын:
«63) көгалдандыру екпелері - елді мекендердің шекараларында ортақ пайдаланылатын жерлерде орналасқан орманды саябақтар, саябақтар, скверлер, бульварлар, желілік екпелер, үй жанындағы екпелер, көгалдар, гүлзарлар;
64) орманды саябақ - табиғи орманның барлық элементтері бар орнықты табиғи кешен қалыптастыру үшін іс-шаралар жүргізуді талап ететін, елді мекен шекарасындағы ортақ пайдаланылатын жерлерде орналасқан табиғи және (немесе) жасанды екпе».
7. «Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 18, 107-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат):

1) статью 1 дополнить подпунктами 62), 63), 64), 65), 66), 67) и 68) следующего содержания:
"62) реинтродукция - преднамеренный перенос особей видов животных в среду обитания в пределах их естественных мест обитания;
63) дичеразведение - разведение животных, являющихся объектом охоты, субъектами охотничьего хозяйства;
64) охотничий трофей - соответствующим образом обработанные части охотничьих животных: рога с черепом (верхней челюстью и (или) лобной костью), череп, клыки, бивни и шкура, добытые путем охоты и используемые в научных, культурных, образовательных и эстетических целях;
65) ключевая орнитологическая территория - территория, которая служит местом концентрации одного или нескольких видов птиц в период гнездования, линьки, на местах зимовки или отдыха во время миграции;
66) дериват - производные животных (яйца, икра, кости, чешуя, рога, шкуры, чучела) и продукция, произведенная из них;
67) национальный вид охоты - охота с использованием ловчих хищных птиц и (или) охотничьих пород собак;
68) зона покоя - территория (акватория), имеющая особое значение для сохранения или восстановления животного мира, в пределах которой (постоянно или временно) запрещены или регламентированы отдельные виды и формы хозяйственной деятельности.";
2) в статье 8:
подпункт 12) исключить;
в подпункте 15-1) после слова "интродукции" дополнить словом ", реинтродукции";
дополнить подпунктами 26), 27), 28) и 29) следующего содержания:
"26) утверждает правила содержания диких животных в неволе и полувольных условиях;
27) утверждает порядок ведения учета и регистрации ловчих птиц и охотничьих собак, используемых в целях охоты;
28) утверждает правила применения специальных средств и служебного оружия государственными инспекторами по охране животного мира и инспекторами специализированных организаций по охране животного мира;
29) утверждает правила переселения диких животных.";
3) в пункте 1 статьи 9:
подпункты 13) и 23) исключить;
в подпункте 15) слово "производных" заменить словом "дериватов";
дополнить подпунктами 53), 54), 55), 56) и 57) следующего содержания:
"53) разрабатывает и утверждает правила присвоения почетных званий, наградных знаков и почетных грамот в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
54) утверждает форму нагрудного знака егерей и специальной одежды со знаками различия;

1) 1-бап мынадай мазмұндағы 62), 63), 64), 65), 66), 67) және 68) тармақшалармен толықтырылсын:
«62) реинтродукция - жануарлар түрлері дарақтарының табиғи мекендеу орындары шегіндегі мекендеу ортасына оларды әдейі тасымалдау;
63) жабайы құстар өсіру - аңшылық шаруашылығы субъектілерінің аң аулау объектісі болып табылатын жануарларды өсіруі;
64) аңшылық олжа - ауланған жануарлардың тиісінше өңделген бөліктері: аң аулау жолымен олжаланған және ғылыми, мәдени, білім беру және эстетикалық мақсаттарда пайдаланылатын мүйізді бас сүйек (жоғарғы жақ сүйегі және (немесе) маңдай сүйегі), бас сүйек, азу тістер, сойдақ тістер және терілер;
65) негізгі орнитологиялық аумақ - қыстау немесе өріс аудару кезінде дамылдау орындарындағы ұя салу, түлеу кезеңінде құстардың бір немесе бірнеше түрлерінің шоғырланып жиналу орны қызметін атқаратын аумақ;
66) дериват - жануарлардың өнімдері (жұмыртқалар, уылдырық, сүйектер, қабыршықтар, мүйіздер, терілер, тұлыптар) және олардан жасалған өнімдер;
67) аң аулаудың ұлттық түрі - жыртқыш қыран құстарды және (немесе) иттердің аң аулайтын тұқымдарын пайдалана отырып аң аулау;
68) тыным алу аймағы - шегінде шаруашылық қызметтің жекелеген түрлері мен нысандары (үнемі немесе уақытша) тыйым салынған немесе регламенттелген жануарлар дүниесін сақтау немесе қалпына келтіру үшін ерекше маңызы бар аумақ (акватория).»;
2) 8-бапта:
12) тармақша алып тасталсын;
15-1) тармақшадағы «интродукциялау» деген сөз «интродукциялауды, реинтродукциялау» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 26), 27), 28) және 29) тармақшалармен толықтырылсын:
«26) жабайы жануарларды еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстау қағидаларын бекітеді;
27) аң аулау мақсатында пайдаланылатын қыран құстар мен аң аулайтын иттерді есепке алу және тіркеу тәртібін бекітеді;
28) жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың және жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мамандандырылған ұйымдар инспекторларының арнайы құралдар мен қызметтік қаруды қолдану қағидаларын бекітеді;
29) жабайы жануарлардың өрісін ауыстыру қағидаларын бекітеді.»;
3) 9-баптың 1-тармағында:
13) және 23) тармақшалар алып тасталсын;
15) тармақшадағы «туынды түрлерін» деген сөздер «дериваттарын» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 53), 54), 55), 56) және 57) тармақшалармен толықтырылсын:
«53) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында құрметті атақтар, марапаттау белгілері мен құрмет грамоталарын беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
54) қорықшының омырау белгісінің және айырым белгілері бар арнайы киімнің нысанын бекітеді;

55) разрабатывает и утверждает правила по межхозяйственному охотоустройству и биолого-экономического обследования на территории Республики Казахстан;
56) разрабатывает и утверждает правила проведения внутрихозяйственного охотоустройства в Республике Казахстан;
57) разрабатывает и утверждает инструкцию по проведению учета видов диких животных на территории Республики Казахстан.";
4) в пункте 3 статьи 12 слова "государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ" заменить словами "программных документов";
5) в подпункте 11) пункта 3 статьи 14 после слова "интродукции" дополнить словом ", реинтродукции";
6) в статье 15:
в пункте 1 слова "законодательством Республики Казахстан" заменить словами "Законом Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Изъятие редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных, в том числе их яиц и икры, допускается в исключительных случаях по решению Правительства Республики Казахстан для:
1) разведения в специально созданных условиях и последующего выпуска в среду обитания;
2) развития национальных видов охоты;
3) научных исследований;
4) селекции.";
пункт 4 дополнить словами "за исключением случаев, указанных в пункте 3 настоящей статьи";
в пункте 5 после слова "животных" дополнить словами "и их дериватов";
7) подпункт 3) пункта 1 статьи 19 после слова "интродукции" дополнить словами "и реинтродукции";
8) в заголовке и в пунктах 1, 2 статьи 20 после слова "Интродукция" дополнить словом ", реинтродукция";
9) статью 24 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) в воспроизводственных целях.";
10) в пункте 2 статьи 27:
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) обозначать границы охотничьих хозяйств, воспроизводственных участков и зон покоя, береговые границы рыбохозяйственных водоемов и (или) участков знаками и аншлагами;";
дополнить подпунктом 17) следующего содержания:
"17) обеспечить работников егерской службы служебным оружием, в соответствии с нормами, установленными законодательством Республики Казахстан, средствами связи, специальной одеждой со знаками различия, номерным нагрудным знаком, служебным удостоверением.";

55) Қазақстан Республикасының аумағында шаруашылықаралық аңшылық ісін ұйымдастыру және биологиялық-экономикалық тексеру жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
56) Қазақстан Республикасында шаруашылықішілік аңшылық ісін ұйымдастыруды өткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
57) Қазақстан Республикасының аумағында жабайы жануарлардың түрлерін есепке алуды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді.»;
4) 12-баптың 3-тармағындағы «мемлекеттік, салалық (секторлық) және өңірлік бағдарламаларын» деген сөздер «бағдарламалық құжаттарын» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 14-баптың 3-тармағының 11) тармақшасындағы «интродукциялау» деген сөз «интродукциялауды, реинтродукциялау» деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 15-бапта:
1-тармақтағы «Қазақстан Республикасының заңдарында» деген сөздер «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген жануарлар түрлерін, оның ішінде олардың жұмыртқалары мен уылдырығын алуға:
1) арнайы жасалған жағдайларда өсіру және кейіннен мекендеу ортасына шығару;
2) аң аулаудың ұлттық түрлерін дамыту;
3) ғылыми зерттеулер;
4) селекция үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша ерекше жағдайларда жол беріледі.»;
4-тармақтағы «Жануарлардың» деген сөз «Осы баптың 3-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, жануарлардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ «түрлерін» деген сөзден кейін «және олардың дериваттарын» деген сөздермен толықтырылсын;
7) 19-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы «интродукциялау» деген сөзден кейін «және реинтродукциялау» деген сөзбен толықтырылсын;
8) 20-баптың тақырыбы және 1, 2-тармақтары «интродукциялау» деген сөзден кейін «,реинтродукциялау» деген сөздермен толықтырылсын;
9) 24-бап мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) өсімін молайту мақсатында.»;
10) 27-баптың 2-тармағында:
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«13) аңшылық шаруашылықтарының, өсімін молайту учаскелері мен тыным алу аймақтарының шекараларын, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің жағалау шекараларын белгілермен және аншлагтармен белгілеуге;»;
16) тармақшадағы «міндетті» деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 17) тармақшамен толықтырылсын:
«17) қорықшы қызметінің қызметкерлерін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нормаларға сәйкес қызметтік қарумен, байланыс құралдарымен, айырым белгілері бар арнайы киіммен, нөмірлі омырау белгісімен, қызмет куәлігімен қамтамасыз етуге міндетті.»;

11) в статье 29:
пункт 1 дополнить частью следующего содержания:
"Лимит изъятия животных устанавливается на период с 15 февраля текущего года по 15 февраля будущего года.";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Квота изъятия животных - часть лимита изъятия животных, устанавливаемая уполномоченным органом для субъектов охотничьих и рыбных хозяйств, а также для осуществления видов пользования животным миром.";
12) пункт 2 статьи 33 дополнить словами ", а также разрешения органов внутренних дел на ввоз и вывоз огнестрельного охотничьего оружия и патронов к нему";
13) пункт 1 статьи 39 изложить в следующей редакции:
"1. Рыбохозяйственные водоемы и или (участки) - водоемы либо их части (реки и приравненные к ним каналы, озера, водно-болотные угодья, водохранилища, пруды и другие внутренние водоемы, территориальные воды), а также морские воды, которые используются или могут быть использованы для лова, разведения и выращивания рыбных ресурсов и других водных животных либо имеют значение для воспроизводства их запасов, за исключением водоемов, входящих в состав особо охраняемых природных территорий со статусом юридического лица.
Рыболовство на водоемах, входящих в состав особо охраняемых природных территорий со статусом юридического лица, регулируется Законом Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях".";
14) пункт 1 статьи 40 дополнить частью шестой следующего содержания:
"Основанием для вынесения представления уполномоченного органа является выполнение договорных обязательств.";
15) подпункт 7-2) пункта 1 статьи 52 после слова "находящихся" дополнить словами "в охотничьих угодьях и";
16) в подпункте 2) пункта 2 статьи 56 слово "огнестрельного" заменить словом "служебного".
8. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 16, ст. 96; 2007 г., № 1, ст. 4; 2008 г., № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23):
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 7-1), 7-2), 7-3), 7-4) и 7-5) следующего содержания:
"7-1) распиловка круглого леса - раскрой бревна на доски и заготовки нужных размеров, выполняемая на лесопильном оборудовании;
7-2) естественно-научное обоснование - научная оценка целесообразности создания или изменений границ особо охраняемой природной территории, производимая научными и проектными организациями, специализирующимися в этой области;

11) 29-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Жануарларды алу лимиті ағымдағы жылдың 15 ақпанынан бастап келесі жылдың 15 ақпанына дейінгі кезеңге белгіленеді.»;
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редақцияда жазылсын:
«2. Жануарларды алу квотасы - аңшылық және балық шаруашылықтарының субъектілері үшін, сондай-ақ жануарлар дүниесін пайдалану түрлерін жүзеге асыру үшін уәкілетті орган белгілейтін жануарлар алу лимитінің бір бөлігі.»;
12) 33-баптың 2-тармағы «рұқсат» деген сөзден кейін «, сондай-ақ аңшылық атыс қаруы мен оның оқтарын әкелуге және әкетуге ішкі істер органдарынан рұқсат» деген сөздермен толықтырылсын;
13) 39-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Балық шаруашылығы су тоғандары және (немесе) учаскелері - заңды тұлға мәртебесі бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың құрамына кіретін су тоғандарын қоспағанда, балық аулау, балық ресурстарын және басқа су жануарларын өсіру және бағу үшін пайдаланылатын немесе пайдаланылуы мүмкін не олардың қорларының өсімін молайту үшін маңызы бар су тоғандары не олардың бөліктері (өзендер және оларға теңестірілген арналар, көлдер, сулы-батпақты жерлер, су қоймалары, тоғандар және басқа ішкі су тоғандары, аумақтық сулар), сондай-ақ теңіз сулары.
Заңды тұлға мәртебесі бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың құрамына кіретін су тоғандарында балық аулау «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен реттеледі.»;
14) 40-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
«Шарттық міндеттемелерді орындау уәкілетті органның ұсынымын беру үшін негіз болып табылады.»;
15) 52-баптың 1-тармағының 7-2) тармақшасы «балық шаруашылығы» деген сөздердің алдынан «аңшылық алқаптар мен» деген сөздермен толықтырылсын;
16) 56-баптың 2-тармағының 2) тармақшасында «атыс» деген сөз «қызметтік» деген сөзбен ауыстырылсын.
8. «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 16, 96-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; 2008 ж., № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 7-1), 7-2), 7-3), 7-4) және 7-5) тармақшалармен толықтырылсын:
«7-1) бөрене тілу - бөренені ағаш кесу жабдығымен қажетті мөлшердегі тақтайлар мен дайындамаларға пішіп кесу;
7-2) жаратылыстану-ғылыми негіздеме - осы саладағы маманданған ғылыми және жобалау ұйымдары жүргізетін ерекше қорғалатын табиғи аумақ құрудың немесе оның шекарасын өзгертудің орындылығын ғылыми бағалау;

7-3) технико-экономическое обоснование - экономическая, экологическая и социальная оценка целесообразности создания или изменения границ особо охраняемой природной территории, производимая научными и проектными организациями, специализирующимися в этой области;
7-4) функциональная зона - участок особо охраняемой природной территории с дифференцированным режимом охраны и использования земель;
7-5) функциональное зонирование территории - деление особо охраняемой природной территории с дифференцированным режимом охраны и использования земель в целях установления оптимального режима охраны и использования объектов государственного природно-заповедного фонда;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) объекты государственного природно-заповедного фонда - геологические, гидрогеологические, гидрологические, зоологические, ботанические и ландшафтные объекты и их комплексы, особо ценные насаждения государственного лесного фонда, водно-болотные угодья, ключевые орнитологические территории, уникальные природные водные объекты или их участки, редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды животных и растений, уникальные единичные объекты и сообщества растительного мира, имеющие особое экологическое, научное, историко-культурное и рекреационное значение;";
2) в статье 7:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) принятие решения на изъятие редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений;";
в подпункте 4):
абзац десятый после слов "природных заказников" дополнить словами "республиканского и местного значения";
дополнить абзацами следующего содержания:
"правил ведения Красной книги Республики Казахстан;
ежегодного объема сбора растений, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан;
правил любительского рыболовства, разрешаемого для нужд местного населения, в случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 43-1 настоящего Закона;";
3) в статье 8:
подпункт 5) после слова "утверждение" дополнить словами "в пределах своей компетенции";
дополнить подпунктами 5-1), 5-2), 5-3) и 5-4) следующего содержания:
"5-1) согласование естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий местного значения;
5-2) согласование упразднения государственных природных заказников местного значения и уменьшения их территории, в соответствии с порядком, установленным Правительством Республики Казахстан;
5-3) реализация международных договоров в области особо охраняемых природных территорий;

7-3) техникалық-экономикалық негіздеме - осы салада маманданған ғылыми және жобалау ұйымдары жүргізетін ерекше қорғалатын табиғи аумақ құрудың немесе оның шекарасын өзгертудің орындылығын экономикалық, экологиялық және әлеуметтік бағалау;
7-4) функционалдық аймақ - ерекше қорғалатын табиғи аумақтың жер қорғау және пайдалану режимі сараланған учаскесі;
7-5) аумақты функционалдық аймақтарға — мемлекеттік табиғи-қорық қорының объектілерін қорғау мен пайдаланудың оңтайлы режимін белгілеу мақсатында жерлерді қорғау мен пайдалану режимі сараланған ерекше қорғалатын табиғи аумақты бөлу.»;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«10) мемлекеттік табиғи-қорық қорының объектілері - ерекше экологиялық, ғылыми, тарихи-мәдени және рекреациялық маңызы бар геологиялық, гидрогеологиялық, гидрологиялық, зоологиялық, ботаникалық және ландшафтық объектілер мен олардың кешендері, мемлекеттік орман қорының ерекше құнды екпелері, сулы-батпақты жерлер, негізгі орнитологиялық аумақтар, бірегей табиғи су объектілері немесе олардың учаскелері, жануарлар мен өсімдіктердің сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлері, өсімдіктер дүниесінің бірегей дара объектілері мен қауымдастығы;»;
2) 7-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) өсімдіктердің сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін алуға шешім қабылдау;»;
4) тармақшада:
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын тарату және олардың аумақтарын қысқарту тәртібін;»;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының Қызыл кітабын жүргізу қағидаларын;
Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген өсімдіктерді жинаудың жыл сайынғы көлемін;
осы Заңның 43-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда жергілікті халықтың қажеттіліктері үшін рұқсат етілетін әуесқойлық балық аулау қағидаларын бекіту;»;
3) 8-бапта:
5) тармақша «ерекше» деген сөздің алдынан «өзінің құзыреті шегінде» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмүндағы 5-1), 5-2), 5-3) және 5-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«5-1) жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелерді келісу;
5-2) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіпке сәйкес жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды таратуды және олардың аумағын азайтуды келісу;
5-3) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы халықаралық шарттарды іске асыру;

5-4) выдача разрешений на ввоз и вывоз объектов растительного мира, их частей и производных, в том числе видов растений, отнесенных к категории редких и находящихся под угрозой исчезновения;";
в подпункте 6):
абзац третий дополнить словами ", а также корректировки технико-экономического обоснования";
абзацы четвертый и пятый изложить в следующей редакции:
"естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий республиканского значения;
проектов корректировки технико-экономических обоснований особо охраняемых природных территорий республиканского значения;";
в абзацах шестом и двенадцатом слово "порядка" заменить словом "правил";
абзац десятый исключить;
дополнить абзацами следующего содержания:
"положений природоохранных учреждений, находящихся в его ведении;
правил разработки и использования символики (эмблемы и флага) природоохранного учреждения;
объемов лова рыбы на водных объектах, входящих в состав особо охраняемых природных территорий со статусом юридического лица;
правил поощрения и порядка присвоения почетных званий, наградных знаков и почетных грамот в области особо охраняемых природных территорий;
порядка выдачи разрешения на ввоз и вывоз объектов растительного мира, их частей и производных, в том числе видов растений, отнесенных к категории редких и находящихся под угрозой исчезновения;";
подпункт 16) исключить;
в подпункте 17) слова "затрагивающей территории экологических коридоров" заменить словами "в пределах его компетенции";
4) пункт 2 статьи 10 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) упраздняют по согласованию с уполномоченным органом государственные природные заказники местного значения и уменьшают их территории, в соответствии с порядком, установленным Правительством Республики Казахстан.";
5) пункт 6 статьи 14 дополнить частью следующего содержания:
"Перевод особо охраняемых природных территорий из категории "республиканского значения" в категорию "местного значения" не допускается.";
6) пункт 2 статьи 17 после слов "природные заказники" дополнить словами "республиканского и местного значения";

5-4) өсімдіктер дүниесі объектілерін, олардың бөліктерін және олардан жасалған заттарды, оның ішінде өсімдіктердің сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген санатына жатқызылған түрлерін әкелуге және әкетуге рұқсаттар беру;»;
6) тармақшада:
үшінші абзац «әзірлеу» деген сөзден кейін «, сондай-ақ техникалық-экономикалық негіздемені түзету» деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші және бесінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құрудың және кеңейтудің жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелерін;
республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың техникалық-экономикалық негіздемелерін түзету жобаларын;»;
алтыншы және он екінші абзацтардағы «тәртібін» деген сөз «қағидаларын» деген сөзбен ауыстырылсын;
оныншы абзац алып тасталсын;
он екінші абзацтағы «бекіту» деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
«өзінің қарауындағы табиғат қорғау мекемелерінің ережелерін;
табиғат қорғау мекемесінің рәміздерін (эмблемасы мен жалауын) әзірлеу және пайдалану қағидаларын;
заңды тұлға мәртебесі бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың құрамына кіретін су объектілерінде балық аулау көлемін;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында көтермелеу қағидаларын және құрметті атақтар, марапаттау белгілерін және құрмет грамоталарын беру тәртібін;
өсімдіктер дүниесі объектілерін, олардың бөліктерін және олардан жасалған заттарды, оның ішінде өсімдіктердің сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген санатына жатқызылған түрлерін әкелуге және әкетуге рұқсаттар беру тәртібін бекіту;»;
16) тармақша алып тасталсын;
17) тармақшадағы «экологиялық дәліздердің аумақтарын қозғайтын» деген сөздер «өзінің құзыреті шегінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 10-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
«15) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіпке сәйкес уәкілетті органмен келісім бойынша жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды таратады және олардың аумағын азайтады.»;
5) 14-баптың 6-тармағы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды «республикалық маңызы бар» санатынан «жергілікті маңызы бар» санатына ауыстыруға жол берілмейді.»;
6) 17-баптың 2-тармағындағы «республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды және мемлекеттік қорық аймақтарын» деген сөздер «республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдарды және республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын» деген сөздермен ауыстырылсын;

7) в пункте 1 статьи 18 слова "внешнего воздействия вокруг" заменить словами "воздействия вокруг и на землях собственников земельных участков и землепользователей, находящихся в границах";
8) в статье 20:
пункт 1 дополнить частью следующего содержания:
"Корректировка технико-экономического обоснования созданных особо охраняемых природных территорий производится в порядке, установленном уполномоченным органом.";
в пункте 4 слова "территориальными органами центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами" исключить;
9) в статье 23:
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Перевод земель особо охраняемых природных территорий не допускается, за исключением случаев перевода в земли запаса для строительства и функционирования объектов туризма, предусмотренных государственными программами, и только тех участков, на которых установлен режим ограниченной хозяйственной деятельности, а также для строительства объектов, их обустройства и содержания Государственной границы Республики Казахстан, при отсутствии других вариантов возможного их размещения, при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы, в порядке установленном Правительством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Особо охраняемые природные территории используются для научных, культурно-просветительных, учебных, туристских, рекреационных и ограниченных хозяйственных целей в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Законом.";
10) в статье 24:
в пункте 1 слова "программами развития системы особо охраняемых природных территорий и экологических сетей и" исключить;
в части второй пункта 2 слова "а также могут быть" заменить словами "и не могут быть";
11) пункт 1 статьи 25 дополнить частью следующего содержания:
"Порядок разработки и регистрации (перерегистрации) паспортов особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения устанавливается уполномоченным органом.";
12) в подпункте 3) статьи 28 слово "предусматривающий" заменить
словами ", туристской и рекреационной деятельности, предусматривающие";
13) дополнить статьей 32-1 следующего содержания:
"Статья 32-1. Красная книга Республики Казахстан
1. Красная книга Республики Казахстан является иллюстрированным изданием перечней редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и растений, содержащим совокупность сведений о состоянии редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и растений на территории Республики Казахстан, необходимых мерах по их изучению, охране, воспроизводству и устойчивому использованию. Красная книга Республики Казахстан является одновременно составной частью государственного кадастра животного и растительного мира.

7) 18-баптың 1-тармағы «сыртқы» деген сөз алып тасталып, «айналасында» деген сөзден кейін «және олардың шекараларында орналасқан жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың жерлерінде» деген сөздермен толықтырылсын;
8) 20-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Құрылған ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың техникалық-экономикалық негіздемесін түзету уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүргізіледі.»;
4-тармақтағы «,жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық органдарымен» деген сөздер алып тасталсын;
9) 23-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен мемлекеттік бағдарламаларда көзделген туризм объектілерін салу және олардың жұмыс істеуі үшін және тек шектеулі шаруашылық қызмет режимі белгіленген учаскелерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы объектілерін салу, оларды жайластыру мен күтіп ұстау үшін оларды ықтимал орналастырудың басқа жолдары болмаған кезде босалқы жерлерге ауыстыру жағдайларын қоспағанда, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлерін ауыстыруға жол берілмейді.»;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар осы Заңда көзделген тәртіппен және шарттарда ғылыми, мәдени-ағарту, оқу, туристік, рекреациялық және шектеулі шаруашылық мақсаттар үшін пайдаланылады.»;
10) 24-бапта:
1-тармақтағы «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жүйесі мен экологиялық желілерді дамыту бағдарламаларына және» деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың екінші бөлігіндегі «, сондай-ақ олар жеке және заңды тұлғаларға уақытша жер пайдалануға берілуі мүмкін» деген сөздер «және олар жеке және заңды тұлғаларға уақытша жер пайдалануға берілмейді» деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 25-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Республикалық және жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың паспорттарын әзірлеу және тіркеу (қайта тіркеу) тәртібін уәкілетті орган белгілейді.»;
12) 28-баптың 3) тармақшасы «шаруашылық қызметтің» деген сөзден кейін «, туристік және рекреациялық қызметтің» деген сөздермен толықтырылсын;
13) мынадай мазмұндағы 32-1-баппен толықтырылсын:
«32-1-бап. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы
1. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы Қазақстан Республикасының аумағында сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген жануарлар мен өсімдіктер түрлерінің жай-күйі, оларды зерттеу, қорғау, молықтыру және орнықты пайдалану жөніндегі қажетті шаралар туралы мәліметтердің жиынтығын қамтитын сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген жануарлар мен өсімдіктер түрлері тізбелерінің безендірілген басылымы болып табылады. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы бір мезгілде жануарлар мен өсімдіктер дүниесінің мемлекеттік кадастрының құрамдас бөлігі болып табылады.

2. В Красную книгу Республики Казахстан заносятся редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды (подвиды, популяции) животных (позвоночных и беспозвоночных) и растений (высших и низших), обитающих в состоянии естественной свободы постоянно или временно на суше, в воде, атмосфере и почве на территории Республики Казахстан, а также в континентальном шельфе и исключительной экономической зоне Республики Казахстан.
3. Виды (подвиды, популяции) животных и растений, численность и условия устойчивого существования которых восстановлены до пределов, исключающих угрозу их воспроизводству и сохранению генофонда в состоянии естественной свободы, подлежат выведению из Красной книги Республики Казахстан, в соответствии с правилами ведения Красной книги Республики Казахстан.
4. Ведение и издание Красной книги Республики Казахстан осуществляется уполномоченным органом.
5. Редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды растений и животных заносятся в Красную книгу Республики Казахстан в соответствии с Правилами ведения Красной книги Республики Казахстан, утвержденными Правительством Республики Казахстан.
6. Изъятие редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений осуществляется на основании решения Правительства Республики Казахстан для:
1) размножения в специально созданных условиях;
2) научных исследований;
3) селекции.";
7. Ввоз и вывоз редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений, их частей и производных осуществляется на основании разрешения, выданного уполномоченным органом.
8. Для выработки рекомендаций по включению видов животных и растений в Красную книгу Республики Казахстан и исключению из нее, создаются межведомственные зоологические и ботанические комиссии, состав и положения которых утверждаются уполномоченным органом.";
14) пункт 3 статьи 33 дополнить частью следующего содержания:
"Утверждение образцов форменной одежды (без погон), порядка ношения и норм обеспечения ею государственных инспекторов природоохранных учреждений осуществляется Правительством Республики Казахстан.";
15) в статье 35:
в подпункте 1) после слов "природных территорий" дополнить словами ", планов управлений природоохранными учреждениями";
в подпункте 5) после слов "проведение работ" дополнить словами "по составлению землеустроительного проекта отвода земель и";
16) в пункте 1 статьи 38:
в подпункте 2):
в абзаце шестом слова "вне особо охраняемых природных территорий" исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"сбора (переработки) лесных семян;";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:

2. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына Қазақстан Республикасының аумағында құрлықта, суда, атмосферада және жерде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының континенталдық қайраңы мен айрықша экономикалық аймағында табиғи еркіндік жағдайында үнемі немесе уақытша мекендейтін, сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген жануарлар (омыртқалылар мен омыртқасыздар) мен өсімдіктер (биік және аласа) түрлері (кіші түрлер, таралымдары) енгізіледі.
3. Саны және орнықты тіршілік ету жағдайлары табиғи еркіндік жағдайында олардың есімін молайтуға және генетикалық қорын сақтауға қатер төнбейтін шекке дейін қалпына келтірілген жануарлар мен өсімдіктердің түрлері (кіші түрлері, таралымдары) Қазақстан Республикасының Қызыл кітабын жүргізу қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасының Қызыл кітабынан шығарылуға жатады.
4. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабын жүргізуді және басып шығаруды уәкілетті орган жүзеге асырады.
5. Сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген жануарлар мен өсімдіктер түрлері Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Қазақстан Республикасының Қызыл кітабын жүргізу қағидаларына сәйкес енгізіледі.
6. Сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген өсімдіктер түрлерін алу:
1) арнайы жасалған жағдайларда көбейту;
2) ғылыми зерттеулер;
3) селекция үшін Қазақстан Республикасы Үкіметі шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
7. Сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген өсімдіктер түрлерін, олардың бөліктерін және олардан жасалған заттарды әкелу және әкету уәкілетті орган берген рұқсатын негізінде жүзеге асырылады.
8. Жануарлар мен өсімдіктер түрлерін Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізу және одан шығару жөнінде ұсынымдар әзірлеу үшін құрамы мен ережесін уәкілетті орган бекітетін ведомствоаралық зоологиялық және ботаникалық комиссиялар құрылады.»;
14) 33-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Табиғат қорғау мекемелерінің мемлекеттік инспекторларының нысандық киімінің (погонсыз) үлгілерін, оны киіп жүру тәртібін және онымен оларды қамтамасыз ету нормаларын бекітуді Қазақстан Республикасының Үкіметі жүзеге асырады.»;
15) 35-бапта:
1) тармақша «негіздемелерін» деген сөзден кейін «, табиғат қорғау ұйымдарын басқару жоспарларын» деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша «ерекше» деген сөздің алдынан «жер бөлудің жерге орналастыру жобасын жасау жөніндегі және» деген сөздермен толықтырылсын;
16) 38-баптың 1-тармағында:
2) тармақшада:
алтыншы абзацтағы «ерекше қорғалатын табиғи аумақтардан тыс жерлерде» деген сөздер алып тасталсын;
сегізінші абзацтағы «табыстар» деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«орман тұқымдарын жинаудан (өңдеуден) алынатын табыстар;»;
5) тармақщадағы «есебінен құралады.» деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:

"6) грантов, средств фондов развития особо охраняемых природных территорий;
7) поступлений от физических и юридических лиц, причинивших ущерб особо охраняемым природным территориям и объектам природно-заповедного фонда, в соответствии со статьей 82 настоящего Закона.";
17) подпункт 5) пункта 1 статьи 40 изложить в следующей редакции:
"5) все виды лесопользования, в том числе заготовка пищевых, лекарственных и технических растений, цветов, семян, сенокошение, пастьба скота и другие виды пользования растительным миром, приводящие к нарушению растительного покрова, за исключением санитарных рубок необходимых для осуществления лесозащитных мероприятий;";
18) в пункте 3 статьи 41 слова "научно-исследовательских работ, утвержденными уполномоченным органом по согласованию с центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство в области науки и научно-технической деятельности" заменить словами "научных работ, утвержденными уполномоченным органом";
19) пункт 1 статьи 43-1 изложить в следующей редакции:
"1. На территории Маркакольского государственного природного заповедника допускается любительское (спортивное) рыболовство для нужд местного населения на специально выделенных участках, на основании биологического обоснования при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
20) в части второй пункта 4 статьи 45 после слова "площадок" дополнить словами "пляжей, лодочных станций, пунктов проката водных видов транспорта и пляжного инвентаря";
21) в статье 47:
в пункте 1:
в подпункте 7) слова "и рыболовство" исключить;
дополнить подпунктами 8), 9), 10) и 11) следующего содержания:
"8) любительское (спортивное) рыболовство;
9) мелиоративный лов рыбы;
10) научно-исследовательский лов;
11) лов в воспроизводственных целях.";
пункт 2 дополнить частью следующего содержания:
"Любительское (спортивное) рыболовство, мелиоративный лов рыбы, научно-исследовательский лов, лов в воспроизводственных целях осуществляется по соответствующим разрешениям уполномоченного органа, выданным на водные объекты, расположенные на особо охраняемых природных территориях со статусом юридического лица, на основании биологического обоснования при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы.";
22) пункт 1 статьи 53 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) запрещается деятельность юридических и физических лиц на размещение и эксплуатацию устройств по распиловке круглого леса, за исключением такой деятельности, осуществляемой государственными природными резерватами.";

«6) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды дамыту қорларының гранттары, қаражаты;
7) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен табиғи-қорық қоры объектілеріне залал келтірген жеке және заңды тұлғалардан осы Заңның 82-бабына сәйкес түсетін түсімдер есебінен құралады.»;
17) 40-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) ормандарды қорғау іс-шараларын жүзеге асыру үшін қажет санитарлық мақсатта ағаш кесуді қоспағанда, орман пайдаланудың барлық түрлеріне, оның ішінде тағамдық, дәрілік және техникалық өсімдіктер, гүлдер, тұқымдар дайындауға, шөп шабуға, мал жаюға және өсімдіктер қабатының бұзылуына әкеп соғатын өсімдіктер дүниесін пайдаланудың басқа да түрлеріне;»;
18) 41-баптың 3-тармағындағы «ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен келісім бойынша уәкілетті орган бекіткен ғылыми-зерттеу жұмыстарының» деген сөздер «уәкілетті орган бекіткен ғылыми жұмыстардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 43-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Марқакөл мемлекеттік табиғи қорығының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған жағдайда биологиялық негіздеменің негізінде арнайы бөлінген учаскелерде жергілікті халықтың мұқтажы үшін әуесқойлық (спорттық) балық аулауға жол беріледі.»;
20) 45-баптың 4-тармағының екінші бөлігі «тамашалау алаңдарын» деген сөздерден кейін «, жағажайлар, қайық станцияларын, суда жүзетін көлік түрлері мен жағажай керек-жарағын жалға беру пункттерін» деген сөздермен толықтырылсын;
21) 47-бапта:
1-тармақта:
7) тармақшадағы «мен балық аулау» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8), 9), 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
«8) әуесқойлық (спорттық) балық аулау;
9) мелиорациялық балық аулау;
10) ғылыми-зерттеу мақсатында аулау;
11) өсімін молайту мақсатында аулау.»;
2-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Әуесқойлық (спорттық) балық аулау, мелиорациялық балық аулау, ғылыми-зерттеу мақсатында аулау, өсімін молайту мақсатында аулау заңды тұлға мәртебесі бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда орналасқан су объектілеріне берілген уәкілетті органның тиісті рұқсаттары бойынша мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған жағдайда биологиялық негіздеменің негізінде жүзеге асырылады.»;
22) 53-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) мемлекеттік табиғи резерваттар жүзеге асыратын осындай қызметті қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың бөрене тілетін құрылғылар орнату және пайдалану қызметіне тыйым салынады.»;

23) статью 67 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) гидрогеологические - для сохранения уникальных месторождений подземных вод.";
24) пункт 1 статьи 68 дополнить частью следующего содержания:
"Границы государственных природных заказников устанавливаются по границам земельных участков собственников и землепользователей или по естественным географическим рубежам, и обозначается на местности специальными знаками.";
25) в статье 78:
пункт 3 исключить;
пункт 4 изложить и следующей редакции:
"4. Изъятие редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных, в том числе их яиц и икры, допускается в исключительных случаях по решению Правительства Республики Казахстан для:
1) разведения в специально созданных условиях и последующего выпуска в среду обитания;
2) развития национальных видов охоты;
3) научных исследований;
4) селекции.";
26) в статье 81:
в пункте 1 слово "образуются" заменить словами "создаются на участках земель всех категорий без изъятия их у собственников земельных участков и землепользователей";
пункт 2 дополнить частью следующего содержания:
"Особенности режима экологических коридоров определяются паспортом особо охраняемой природной территории.";
пункт 3 дополнить частью следующего содержания:
"Охрана и управление экологическими коридорами осуществляется природоохранными учреждениями. Закрепление экологических коридоров за природоохранными учреждениями производится решениями уполномоченного органа.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

23) 67-бап мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
«8) гидрогеологиялық - жерасты суларының бірегей көздерін сақтау үшін.»;
24) 68-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Мемлекеттік табиғи қаумалдардың шекарасы меншік иелері мен жер пайдаланушылардың жер учаскелерінің шекарасы бойынша немесе табиғи географиялық шөптер бойынша айқындалады және нақты сол жерлерде арнайы белгілермен белгіленеді.»;
25) 78-бапта:
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген жануарлар түрлерін, оның ішінде олардың жұмыртқалары мен уылдырығын алуға:
1) арнайы жасалған жағдайларда өсіру және кейіннен мекендеу ортасына шығару;
2) аң аулаудың ұлттық түрлерін дамыту;
3) ғылыми зерттеулер;
4) селекция үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша айрықша жағдайларда жол беріледі.»;
26) 81-бапта:
1-тармақта «Экологиялық дәліздер» деген сөздерден кейін «барлық санаттағы жер учаскелерінде оларды жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардан алмай,» деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Экологиялық дәліздер режимінің ерекшеліктері ерекше қорғалатын табиғи аумақтың паспортында айқындалады.»;
3-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Экологиялық дәліздерді қорғау мен басқаруды табиғат қорғау мекемелері жүзеге асырады. Экологиялық дәліздерді табиғат қорғау мекемелеріне бекітіп беру уәкілетті органның шешімдерімен жүргізіледі.».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті