Об утверждении Программы по развитию горно-металлургической отрасли в Республике Казахстан на 2010-2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2010 года № 1144
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2010 года № 302 "Об утверждении Плана мероприятий Правительства Республики Казахстан по реализации Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010-2014 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу по развитию горно-металлургической отрасли в Республике Казахстан на 2010-2014 годы (далее - Программа).
2. Министерству индустрии и новых технологий Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами, акимами областей, городов Астаны и Алматы обеспечить надлежащее и своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой.
3. Ответственным центральным и местным исполнительным органам и организациям (по согласованию) представлять информацию о ходе реализации Программы в соответствии с Правилами разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля отраслевых программ, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2010 года № 218.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1523.
4. Исключен постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1523.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Исекешева А.О.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 октября 2010 года № 1144
Программа
по развитию горно-металлургической отрасли
в Республике Казахстан на 2010-2014 годы
1. Паспорт Программы
Сноска. Раздел 1 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1523.
Наименование              Программа по развитию горно-
металлургической отрасли в Республике
Казахстан на 2010-2014 годы
Основание                    Пункт 3 Плана мероприятий по реализации
для разработки            поручений Президента Республики Казахстан,
данных на внеочередном XII съезде
НДП "Hуp Отан" 15 мая 2009 года,
утвержденного распоряжением Президента
Республики Казахстан от 2 июня 2009 года
№ 326;
пункт 2 Плана мероприятий Правительства
Республики Казахстан по реализации
Государственной программы по форсированному
индустриально-инновационному развитию

Қазақстан Республикасында тау-кен металлургия саласын дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қазандағы № 1144 Қаулысы
«Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 сәуірдегі № 302 қаулысын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында тау-кен металлургия саласын дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған бағдарлама (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі мүдделі министрліктермен, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен бірлесіп, Бағдарламада көзделген іс-шаралардың тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдар (келісім бойынша) Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 наурыздағы № 218 қаулысымен бекітілген Салалық бағдарламаларды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу, бағалау және бақылау ережесіне сәйкес берсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1523 қаулысымен.
4. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1523 қаулысымен.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрі Ә.Ө. Исекешевке жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 30 қазандағы
№ 1144 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында тау-кен металлургия саласын дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған бағдарлама
1. Бағдарламаның паспорты
Ескерту. 1-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1523 қаулысымен.
Атауы                 Қазақстан Республикасында тау-кен - металлургия
кешенін дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға
арналған бағдарлама
Әзірлеу үшін          1) Қазақстан Республикасы Президентінің 2009
негіздеме             жылғы 2 маусымдағы № 326 өкімімен бекітілген
Қазақстан Республикасы Президентінің «Нұр
Отан» ХДП-ның 2009 жылғы 15 мамырдағы
кезектен тыс XII съезінде берген тапсырмаларын
іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының
3-тармағы;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы
14 сәуірдегі № 302 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан
Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық

Республики Казахстан на 2010-2014 годы,
утвержденного постановлением Правительства
Республики Казахстан от 14 апреля 2010 года
№ 302
Разработчик               Министерство индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
Цель программы            Создание металлургических производств
последующих переделов, обеспечивающих
развитие машиностроения, стройиндустрии и
других отраслей промышленности и экспорта.
Развитие критических технологий методом
выщелачивания металлов, получения и
переработки коллективных концентратов,
производства комплексных ферросплавов,
технологий по переработке техногенных
месторождений.
Задачи                 1. Создание конкурентоспособных
производств, расширение номенклатуры и
увеличение доли продукции глубокой
переработки с высокой добавленной
стоимостью с привлечением малого и среднего
бизнеса.
2. Модернизация действующих предприятий
отрасли в целях снижения ресурсо и
энергоемкости и внедрение современных
управленческих технологий с целью повышения
производительности труда.
3. Развитие инноваций по технологиям
извлечения и комплексной переработки сырья,
разработке новых видов продукции и активное
вовлечение научно-технического потенциала
отрасли в инновационные процессы.
4. Обеспечение отраслевых проектов необходимой
инфраструктурой.
5. Расширение и обеспечение воспроизводства
минерально-сырьевой базы.
6. Обеспечение отрасли квалифицированными
трудовыми ресурсами, в том числе ресурсами
среднетехнического звена.
7. Содействие расширению сферы использования
отечественной металлургической продукции на
внутреннем рынке.
8. Снижение отрицательного воздействия
предприятий отрасли на окружающую среду.
Сроки реализации          2010-2014 годы
Целевые индикаторы     1. Увеличение валовой добавленной стоимости
металлургической отрасли к 2015 году не
менее чем на 50 % в реальном выражении к
уровню 2008 года на основе глубокой
переработки минерального сырья и создания
новых переделов.
2. Увеличение объема экспорта металлургической
продукции на 30 % к уровню 2008 года.
3. Увеличение производительности труда
металлургической промышленности не менее
чем на 15 % в реальном выражении к уровню
2008 года.
Объемы и источники        Совокупный объем финансирования за счет
финансирование            всех источников составит 1 151 400 млн.
тенге, в том числе:
1. Объемы расходов по системным мерам,
финансируемым за счет средств
республиканского бюджета, составят 1 564
млн. тенге, в том числе на 2010 год -
1 564 млн. тенге.
2. Объемы инвестиций, финансируемых за счет
собственных средств предприятий (включая
заемные средства), составит 1 148 985
млн. тенге.
Объем финансирования Программы будет
уточняться при утверждении
республиканского бюджета на соответствующие
финансовые годы в соответствии с
законодательством Республики Казахстан.

дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға
арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру
жөніндегі іс-шаралар жоспарының 2-тармағы
Әзірлеуші             Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа
технологиялар министрлігі
Бағдарламаның         Машина жасауды, құрылыс индустриясын және
мақсаты               өнеркәсіптің басқа да салалары мен экспортты
дамытуды қамтамасыз ететін кейіннен қайта бөлу
металлургия өндірістерін құру.
Металдарды шаймалау, ұжымдық концентраттарды
алу мен өңдеу, кешенді ферроқорытпалар өндіру,
техногендік кен орындарын өңдеу бойынша
технологиялар әдісімен өте қиын технологияларды
дамыту.
Міндеттер             1. Шағын және орта бизнесті тарта отырып,
бәсекеге қабілетті өндірістер құру, қосылған
құны жоғары терең қайта өңдеу өнімдерінің
үлесін ұлғайту және номенклатурасын кеңейту.
2. Ресурсты және энергияны қажетсінуді                                төмендету мақсатында саланың жұмыс істеп тұрған                        кәсіпорындарын жаңғырту және еңбек өнімділігін
арттыру мақсатында қазіргі заманғы басқару                            технологияларын енгізу.
3. Шикізатты алу және кешенді қайта өңдеу,
өнімнің жаңа түрлерін әзірлеу бойынша
инновацияларды дамыту және саланың
ғылыми-технологиялық әлеуетін белсенді түрде
инновациялық үдерістерге тарту.
4. Салалық жобаларды қажетті иңфрақұрылыммен
қамтамасыз ету.
5. Минералдық шикізат базасын ұлғайту және
оларды молықтыруды қамтамасыз ету.
6. Саланы білікті еңбек ресурстарымен, оның
ішінде орта техникалық буынмен қамтамасыз
ету.
7. Ішкі нарыққа шикізатты және металлургия
өнімдерін жылжытуға жәрдемдесу
8. Сала кәсіпорындарының қоршаған ортаға
зиянды ықпалын төмендету.
Іске асыру мерзімі    2010-2014 жылдар
Нысаналы индикаторлар 1. 2015 жылға қарай металлургия саласының
жалпы қосылған құнын минералды шикізатты
терең өңдеу және жаңа бөліністер құру
негізінде 2008 жылғы деңгейге қарағанда
нақты мәнде кемінде 50 %-ға ұлғайту.
2. Металлургия өнімінің экспорт көлемін 2008
жылғы деңгейге қарағанда 30 %-ға ұлғайту.
3. Металлургия өнеркәсібінің еңбек өнімділігін
2008 жылғы деңгейге қарағанда нақты мәнде
кемінде 15 %-ға ұлғайту.
Қаржыландыру көлемі   Барлық қаржы көздері есебінен
және көздері          қаржыландырудың жиынтық көлемі 1 151 400 млн.
теңгені құрайды, оның ішінде:
1. Республикалық бюджет қаражаты есебінен
қаржыландырылатын жүйелік шаралар бойынша
шығыстар көлемі 1 564 млн. теңгені құрайды,
оның ішінде 2010 жылға — 1 564 млн. теңге.
2. Кәсіпорынның өз қаражаты есебінен (қарыз
қаражатын қоса алғанда) қаржыландырылатын
инвестиция көлемі 1 148 985 млн. теңгені
құрайды.
Бағдарламаны қаржыландыру көлемі Қазақстан
Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті
қаржы жылдарына арналған республикалық
бюджетті бекіту кезінде нақтыланатын болады.

2. Введение
Горно-металлургическая отрасль представляет собой стратегическую отрасль экономики страны, роль которой состоит в обеспечении сырьем производства высокотехнологичной и наукоемкой конечной продукции (машиностроения, стройиндустрии, авиационной, космической и оборонной промышленности). Сегодня горно-металлургическая отрасль Казахстана ориентирована на экспорт сырья и первичных металлов. В предстоящие годы основной задачей развития отрасли должно стать поэтапное создание новых перерабатывающих производств металлургической промышленности, связанных с выпуском продукции с высокой добавленной стоимостью, обеспечивающей как рост производства высокотехнологичной продукции и расширение ее экспорта на внешние рынки, так и удовлетворением потребностей внутреннего рынка.
Государственная политика в развитии горно-металлургической отрасли страны будет направлена на стимулирование производства основных (базовых) металлов крупными предприятиями и создания производств конечной продукции высоких переделов на основе базовых металлов предприятиями малого и среднего бизнеса.
Разрабатываемая Программа развития горно-металлургической отрасли Республики Казахстан на 2010-2014 годы реализуется в соответствии с Государственной программой по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы.
В Программе предусмотрено осуществление комплекса мер по стимулированию снижения доли экспорта руд и концентратов для обеспечения комплексной переработки минерального сырья внутри страны.

2. Кіріспе
Тау-кен-металлургия саласы ел экономикасының стратегиялық саласын білдіреді, оның рөлі жоғары технологиялық және ғылымды қажетсінетін түпкілікті өнім (машина жасау, құрылыс индустриясы, авиациялық, ғарыш және қорғаныс өнеркәсібі) өндірісін шикізатпен қамтамасыз ету болып табылады. Бүгінде Қазақстанның тау-кен-металлургия саласы шикізаттың және бастапқы металдар экспортына бағдарланған. Алдағы жылдары саланы дамытудың негізгі міндеті жоғары технологиялық өнім өндірісінің өсімі мен оның сыртқы нарықтарға экспортын ұлғайтуды да, ішкі нарық қажеттілігін қанағаттандыруды да қамтамасыз ететін, қосылған құны жоғары өнімді шығарумен байланысты металлургия өнеркәсібінің жаңа қайта өңдеу өндірістерін кезең-кезеңмен құру болу тиіс.
Елдің тау-кен металлургия саласын дамытудағы мемлекеттік саясат ірі кәсіпорындардың негізгі (базалық) өндірісін ынталандыру мен шағын және орта бизнес кәсіпорындарының базалық металдар негізінде жоғары қайта бөлудің түпкі өнімін жасауға бағытталатын болады.
Қазақстан Республикасында әзірленіп жатқан тау-кен металлургия саласын дамытудың 2010-2014 жылдарға арналған бағдарламасы Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаға сәйкес жүзеге асырылады.
Бағдарламада ел ішінде минералдық шикізатты кешенді қайта өңдеуді қамтамасыз ету үшін кен және концентраттар экспортының үлесін төмендетуді ынталандыру бойынша кешенді шаралар қарастырылған.

3. Анализ текущей ситуации в отрасли
3.1. Оценка текущей ситуации состояния отрасли, а также
влияния данной отрасли на социально-экономическое и
общественно-политическое развитие страны
Горно-металлургическая отрасль - наиболее динамично развивающийся сектор промышленности страны, важнейшая составляющая экономики Казахстана. Являясь одной из наиболее конкурентоспособных отраслей Казахстана, по итогам 2009 года горно-металлургическая отрасль производит 16,9 % промышленной продукции страны, ее доля в общем объеме экспорта составляет 19,6 %. В отрасли занято более 164,5 тысяч человек персонала основной деятельности. Стоимость основных средств предприятий горно-металлургической отрасли по итогам 2009 года составляют более 2,2 трлн. тенге или 17 % всех основных средств в стране. Стоимость основных средств в отрасли с 2003 года по 2009 год возросла почти в 2,7 раз. Объемы добычи металлических руд с тех пор выросли в 3,5 раза.

3. Саланың қазіргі заманғы жай-күйін талдау
3.1. Саланың қазіргі заманғы жай-күйін бағалау, сондай-ақ аталған саланың елдің әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуына әсері
Тау-кен-металлургия саласы — еліміздің өнеркәсібінің барынша серпінді дамып келе жатқан секторы, Қазақстанның маңызды құрамдас бөлігі. Ол Қазақстанның барынша бәсекеге қабілетті саласының бірі бола отырып, 2009 жылдың қорытындысы бойынша тау-кен металлургия саласы елдің 16,9 % өнеркәсіп өнімін шығарды, оның экспорттың жалпы көлеміндегі үлесі 19,6 % ды құрайды. Салада шамамен негізгі қызмет персоналы ретінде 164,5 мың адам жұмыс істейді. 2008 жылғы қорытынды бойынша тау-кен металлургия саласы кәсіпорындарының негізгі құралдарының құны 2,2 трлн. астам теңгені немесе елдегі барлық негізгі құралдардың 17 %-ын құраған. 2003 жылдан бастап 2009 жылды қоса алғанда салада негізгі құралдар құны шамамен 2,7 есеге өскен. Осы кезден бастап металл көздерді өндіру көлемі шамамен 3,5 есеге өскен.

Объем инвестиций в проекты горно-металлургической отрасли в ближайшие пять лет должен составить 2 трлн. тенге (свыше $13 млрд.). В рамках реализации программы индустриализации в этой отрасли предполагается создать более 16 тыс. постоянных рабочих мест.
Инвестиции в основной капитал предприятий отрасли с 2003 по 2009 года составили 1,42 трлн. тенге (Рис. 1), основная доля которых приходится на производство цветных металлов (42 %).
Рис. 1. Инвестиции в основной капитал, млрд. тенге

Таяудағы бес жыл ішінде тау-кен металлургия саласы жобаларына салынатын инвестициялар көлемі 2 трлн. теңгені ($ 13 млрд. астам) құрауы тиіс. Индустрияландыру бағдарламасын іске-асыру шеңберінде бұл салада 16 мың тұрақты жұмыс орнын құру болжанып отыр.
2003-2009 жылдары сапа кәсіпорындарының негізгі капиталына салынған инвестициялар 1,42 трлн. теңгені (1-сурет) құрады, олардың негізгі үлесі түсті металдар өндірісіне (42 %) тиесілі.

На долю металлургической промышленности приходится более 35 % объема обрабатывающей промышленности. В Казахстане сосредоточено 30 % мировых запасов хромовой руды, 25 % - марганцевых руд, 10 % - железных руд. Запасы меди, свинца и цинка составляют соответственно 10 и 13 % от мировых. Среди стран СНГ удельный вес запасов хромитов составляет 90 %, вольфрама 60 %, свинца и меди 50 %, бокситов 30 %, фосфоритов 25 %, железной руды 15 %. В настоящее время  Казахстан по производству титана занимает 3 место в мире, цинка - 7, свинца - 8, железной руды - 13, меди - 15, стали - 35.
Объем производства продукции черной металлургии (добывающая и обрабатывающая промышленность) увеличился с 264,7 млрд. тенге в 2003 году до 579 млрд. тенге в 2009 году, а цветной металлургии (добывающая и обрабатывающая промышленность) - с 290,1 до 796,6 млрд. тенге. Динамика добычи руд в цветной металлургии неоднозначна. Увеличилась добыча алюминиевых (с 4,7 млн. тонн в 2003 году до 5,1 млн. тонн) и свинцово-цинковых (с 6,4 до 7,1 млн. тонн) руд. В тоже время добыча медных (с 34,9 млн. тонн в 2003 году до 31,2 млн. тонн) и медно-цинковых (с 6,2 до 5 млн. тонн) руд за рассматриваемый период 2009 года снизилась. Динамика производства продукции черной металлургии показывает снижение объемов производства чугуна с 4,1 до 2,9 млн. тонн в 2003-2009 годах, сырой стали с 5,1 до 4,1 млн. тонн и плоского проката с 3,8 до 3 млн. тонн соответственно. Вместе с тем, за анализируемый период наблюдается рост объемов производства электростали углеродистой с 0,2 до 0,5 млн. тонн, прутков для строительства с 0 до 97,2 тыс. тонн и трубной продукции с 65,3 до 150,2 тыс. тонн соответственно.
Таблица 1. Динамика производства черной и цветной металлургии
Наименование показателя
2003 г.
2004 г.
2005 г.
2006 г.
2007 г.
2008 г.
2009 г.
Черная металлургия, млрд. тенге

Металлургия өнеркәсібінің үлесіне өңдеуші өнеркәсіп көлемінің 35 %-дан астамы тиесілі. Қазақстанда әлемдік хром кені қорының 30 %-ы, марганец кенінің 25 %-ы, темір кенінің 10 %-ы шоғырланған. Мыс, қорғасын және мырыш қоры әлемдік қордың тиісінше 10 және 13 %-ын құрайды. Тәуелсіз мемлекеттер достастығы елдерінің арасында хромиттер қорының басым салмағы 90 %-ды, вольфрам 60 %-ды, қорғасын мен мыс 50 %-ды, бокситтер 30 %-ды, фосфориттер 25 %-ды, темір кені 15 %-ды құрайды. Қазіргі кезде Қазақстан титан өндірісі бойынша әлемде 3-орынды, мырыш бойынша - 7, қорғасын - 8, темір кені - 13, мыс - 15, болат - 35-орынды иемденеді.
Қара металлургия өнімі өндірісі көлемі (өндіруші және өңдеуші өнеркәсіп) 2003 жылғы 264,7 млрд. теңгеден 2009 жылғы 579 млрд. теңгеге дейін, ал түсті металлургия (өндіруші және өңдеуші өнеркәсіп) тиісінше 290,1 млрд. теңгеден 796,6 млрд. теңгеге дейін ұлғайды. Түсті металлургияда кен өндіру серпіні бір қалыпты емес. Алюмминий (2003 жылғы 4,7 млн. тоннадан, 2009 жылғы 5,1 млн. тоннаға дейін) және қорғасын-мырыш (тиісінше 6,4 млн. тоннадан 7,1 млн. тонна дейін) кендерін өндіру ұлғайды. Дегенмен, қаралып отырған кезеңде мыс (2003 жылғы 34,9 млн. тоннадан 2009 жылғы 31,2 млн. тоннаға дейін) және мыс-мырыш кендерін (тиісінше 6,2 млн. тоннадан 5 млн. тоннаға дейін) өндіру төмендеген. Қара металлургия өндірісінің серпіні шойын өндірісі көлемінің 2003-2009 жылдар ішінде 4,1 млн. тоннадан 2,9 млн. тоннаға дейін, шикі болаттың 5,1 млн. тоннадан 4,1 млн. тоннаға дейін және тегіс прокаттың тиісінше 3,8 млн. тоннадан 3 млн. тоннаға дейін төмендегенін көрсетеді. Сонымен қатар, талданып отырған кезеңде көміртекті электрлік болат өндірісінің көлемі 0,2-ден 0,5 млн. тоннаға дейін, құрылысқа арналған шыбықтар 0-ден 97,2 мың тоннаға дейін және құбыр өнімі тиісінше 65,3 -тен 150,2 мың тоннаға дейін өскені байқалады.
1-кесте. Қара және түсті металлургия өндірісінің динамикасы
Көрсеткіштің атауы
2003 ж.
2004 ж.
2005 ж.
2006 ж.
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
Қара металлургия, млрд. теңге

82,6
Доля импорта в общем объеме
производства отрасли, %
27,4
31,0
39,2
32,0
35,5
41,9
57,9
Для реализации государственных целей развития горно-металлургической отрасли, консолидации государственных активов, повышения эффективности их функционирования и наращивания стоимости государственной собственности в горнорудной и металлургической отраслях, содействия росту стоимости горнорудных активов и конкурентоспособности продукции горно-металлургической отрасли Республики Казахстан через участие в разведке, добыче и переработке твердых полезных ископаемых в партнерстве с частным сектором организована акционерное общество Национальная горнорудная компания "Тау-Кен Самрук".
Зарубежные аналитики высоко оценивают потенциал горно-металлургической отрасли Казахстана и прогнозируют ее динамичное развитие в ближайшие 5 лет. Иностранные инвесторы рассматривают перспективы сотрудничества с республикой в области добычи и последующей обработки руды, наибольший интерес представляет добыча и обработка цветных металлов. Согласно проведенным исследованиям Business Monitor International (далее по тексту BMI) "из 10 крупнейших по площади стран мира Республика Казахстан является лидером в энергично развивающейся горнодобывающей промышленности". Разработаны и добываются большие запасы 29 видов цветных металлов, трех видов черных металлов, два - драгоценных. Горнодобывающая отрасль приносит 30 % от общей экспортной прибыли страны и отвечает за 19 % всего промышленного производства. Текущий резерв казахстанской меди оценивается зарубежными экспертами в 36 млн. тонн. По запасам марганцевой руды Казахстан занимает второе место в мире (600 млн. тонн), отмечается в исследовании BMI. Несмотря на падение цен на металлы, вызванное глобальным экономическим кризисом, аналитики BMI прогнозируют значительный рост горнодобывающей отрасли Казахстана. К 2013 году этот рынок будет оцениваться в 4 725 млрд. тенге ($ 31,5 млрд.) в сравнении с 2 775 млрд. тенге ($ 18,5 млрд.) в 2009 году. Кроме этого по оценкам британской компании CRU Strategies динамика изменения цен прогнозируется следующим образом:
цены на медь продолжат расти, что вызвано относительным дефицитом и растущим спросом на проволоку и кабель;
цены на свинец должны повышаться в разумном темпе, по мере развития автомобильной промышленности в Китае и Индий;
цены на алюминий остаются наиболее стабильными, анализ алюминиевой отрасли показывает, что Казахстан находится в выгодном положении по конкуренции в тарифах на энергию;
спрос на цинк снижается, металл имеется в избытке - ограниченный потенциал роста цен.
Анализ рынков сортового проката выявил недостаток спроса на рынках Ближнего Востока (15.4 млн. т/год, а также конкуренция с местными производителями), при переполненных рынках стран содружества независимых государств (производство превышает потребление на 41.5 млн. тонн/год) и имеется возможность для конкуренции только при условии достаточного ценового преимущества. Перспективы для марганцевых руд благоприятны в мировом масштабе, хотя вряд ли их дефицит, который привел к резкому скачку цен в 2007 г., опять повторится, считают эксперты СRU. Казахстан имеет огромный потенциал по развитию ферросплавной продукции, а именно феррохрома. Преимуществом является высокое качество сырья и исключительно низкозатратное производство и, следовательно, их минимальная стоимость не будет испытываться обвалом цен.

82,6
Сала өндірісінің жалпы көлеміндегі сала өнімінің импорты үлесі, %
27,4
31,0
39,2
32,0
35,5
41,9
57,9
Тау-кен металлургия саласын дамытудың мемлекеттік мақсаттарын іске асыру, мемлекеттік активтерді шоғырландыру және тау-кен кеніш, металлургия салаларындағы мемлекеттік меншік құнын өсіру, тау-кен кеніш активтерінің және жеке сектормен әріптестікте қатты пайдалы қазбаларды барлау, өндіру және қайта өңдеуге қатысу арқылы Қазақстан Республикасының тау-кен металлургия саласы өнімінің бәсекеге қабілеттігін өсіруге жәрдемдесу үшін «Тау-Кен Самұрық» ұлттық тау-кен компаниясы акционерлік қоғамымен ұйымдастырылған.
Шетелдік талдаушылар Қазақстанның тау-кен металлургия саласының әлеуетін жоғары бағалайды және таяудағы 5 жылға оның серпінді дамуын болжап отыр. Шетелдік инвесторлар республикамен кен өндіру және кейіннен өңдеу саласында ынтымақтасу перспективаларын қарастыруда, түсті металдар өндіру және өңдеу аса қызығушылық тудырып отыр. Business Monitor International жүргізген зерттеулеріне сәйкес «Әлемнің алаңы бойынша 10 ірі елдері ішінде Қазақстан Республикасы серпінді дамып келе жатқан тау-кен өндіру өнеркәсібі көшбасшысы болып табылады». Түсті металдардың 29 түрінің, қара металдардың үш түрінің, қымбат бағалы металдың екі түрінің үлкен қорлары әзірленіп, өндірілу үстінде. Тау-кен өндіру саласы елдің экспорттық пайдасының 30%-ын әкеледі және барлық өнеркәсіп өндірісінің 19 %-ы үшін жауап береді. Қазақстан мысының ағымдағы резервін шетелдік сарапшылар 36 млн. тонна деп бағалап отыр. ВМІ зерттеулерінде марганец кені қоры бойынша Қазақстан әлемде екінші орын алады (600 млн. тонна) деп атап өтіледі. Жаһандық экономикалық дағдарыс әсерінен металл бағасының құлдырауына қарамастан ВМІ талдаушылары Қазақстанның тау-кен өндіру саласында айтарлықтай өсім болатынын болжап отыр. 2013 жылға қарай бұл нарық 2009 жылғы 2 775 млрд. теңге ($ 18,5 млрд.) салыстырғанда 4 725 млрд. теңге ($ 31,5 млрд.) сомасына бағаланатын болады. Бұдан өзге CRU Strategies Британ компаниясының бағалауы бойынша бағалардың өзгеру серпіні мынадай түрде болжанып отыр: мыс бағасының өсуі жалғаса береді, ол сым мен кәбілдің тапшылығымен және оған деген сұраныстың өсуімен байланысты болып отыр; - қорғасын бағасы Қытай мен Үндістандағы автомобиль өнеркәсібінің дамуына қарай орынды қарқынмен жоғарылауы тиіс; - алюминий бағасы барынша тұрақты күйінде қалмақ, алюминий саласын талдау Қазақстан энергияға арналған тарифте пайдалы жағдайда тұрғанын көрсетіп отыр; - мырышқа деген сұраныс төмендеу үстінде, бұл металл артығымен болуына байланысты баға өсімі ықтималдығы шектеулі. Сұрыпты прокат нарығын талдау тәуелсіз мемлекеттер достастығы елдері нарықтарының толықтығы кезінде (өндіріс тұтынудан жылына 41,5. млн. тоннаға артық) Таяу Шығыс нарығындағы сұраныстың кемшілігін (жылына 15.4 млн. тонна, сондай-ақ жергілікті өндірушілермен бәсекелестік) айқындады және тек жеткілікті баға басымдығы кезіне ғана бәсекелестік үшін мүмкіндік тумақ. Марганец кені үшін әлемдік ауқымдағы перспектива қолайлы болып отыр, CRU сарапшылары 2007 жылы болған бағаның күрт көтерілуіне әкелген олардың тапшылығының тағы да қайталануы екіталай деп санайды. Қазақстанның ферроқорытпа өнімін, атап айтқанда феррохромды дамыту бойынша зор әлеуеті бар. Шикізаттың жоғары сапасы мен айрықша төменгі шығынды өндіріс басымдық болып табылады және осыған орай олардың ең аз құны бағалардың кұлдырауына әкелмейтін болады.

В настоящее время в республике накоплено более 20 млрд. тонн промышленных отходов, из  них техногенные отходы предприятий цветной металлургии составляют 10,1 млрд. тонн, черной 8,7 млрд. тонн. Ежегодно образуется порядка 700 млн. тонн промышленных отходов из них токсичных около 250 млн. тонн. Менее 2 % техногенных отходов в республике перерабатывается и подвергается утилизации. Важность развития системы вторичного использования отходов и переход в ресурсосберегающую и комплексную переработку по извлечению цветных, драгоценных и редких металлов крайне необходима с целью оздоровления экологической обстановки, особенно в районах концентрации предприятий добывающей промышленности, металлургии и химии. Полное и эффективное использование техногенных отходов имеет важное направление по улучшению состояния окружающей среды.
Введение технических регламентов и международных стандартов
Черная металлургия
Акционерное общество "Арселор Миттал Темиртaу" внедрило систему менеджмента качества ISO 9001: 2008, экологического менеджмента ISO 14001, охраны труда и техники безопасности OHSAS 18001. Вся прокатная продукция производится в соответствии с требованиями МС ISO 9000:2000, имеется собственный задекларированный товарный знак отгружаемой прокатной продукции.
Акционерное общество "Аксуский ферросплавный завод" внедрило систему менеджмента качества согласно МС ISO 9001:2000. Сертификат соответствия выдан органом по сертификации TUV СERT.
С 2009 года аудиторы Американского института нефти (API) провели анализ и признали систему менеджмента качества товарищество с ограниченной ответственностью "KSP-Steel" соответствующей требованиям API Specification Q1, ISO 9001:2008 и ISO/TS 29001, а производство труб по всей технологической цепочке соответствующей стандартам API 5CT и API 5L. Область проведенной сертификации: производство бесшовных стальных линейных, насосно-компрессорных и обсадных труб для нефтегазовой отрасли. По результатам аудита товарищество с ограниченной ответственностью "KSP Steel" выданы сертификаты стандартам API, а также лицензия, дающая право наносить монограмму API (API Monogram) на выпускаемую продукцию.
Цветная металлургия
Система менеджмента качества товарищество с ограниченной ответственностью "Казцинк" прошла сертификацию в международном органе по сертификации TUV CERT (Германия) в подтверждение чего получен сертификат TUV CERT № 15 100 42189 и право пользования товарным знаком TUV CERT. Товарный знак TUV CERT, имеющий номер сертификата, выданного товарищество с ограниченной ответственностью "Казцинк", подтверждает, что система менеджмента качества товарищество с ограниченной ответственностью "Казцинк" соответствует требованиям международного стандарта ISO 9001:2000.

Қазіргі кезде республикада 20 миллиярд. тоннадан астам өнеркәсіптік қалдықтар жиналған, олардың ішінде түсті металлургия кәсіпорындарының техногендік қалдықтары 10,1 миллиярд. тоннаны, қара металлургия қалдықтары 8,7. миллиярд. тоннаны құрайды. Жыл сайын шамамен 700 миллион тонна өнеркәсіптік қалдықтар құралса, оның шамамен 250 миллион. тоннасы уытты болып саналады. Республикада техногендік қалдықтардың 2 %-нан азы қайта өңделеді және кәдеге жаратылады. Экологиялық, әсіресе өндіру өнеркәсібі, металлургия және химия өндіру кәсіпорындары шоғырланған аудандардағы жағдайды сауықтыру мақсатында қалдықтарды қайталама пайдалану жүйесін дамыту мен түсті, қымбат бағалы және сирек кездесетін металдарды алу бойынша ресурс үнемдейтін және кешенді қайта өңдеу жүйесіне көшудің маңызы зор. Техногендік қалдықтарды толық және тиімді пайдалану қоршаған ортаның жағдайын жақсарту бойынша маңызды бағытқа ие.
Техникалық регламенттер мен халықаралық стандарттарды енгізу
Қара металлургия
«АрселорМиттал Қазақстан» ақционерлік қоғамында IS0 9001:2008 сапа менеджменті жүйесі IS0 14001 экологиялық менеджменті, OHSAS 18001 еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздік жүйесі енгізілді. Барлық прокат өнімдері ХС IS0 9000:2000 талаптарына сәйкес өндіріледі, тиеп-түсірілетін прокат өнімінің меншікті декларацияланған тауар белгісі бар.
ХС IS0 9001:2000 сәйкес «Ақсу ферроқорытпа зауыты» акционерлік қоғамында сапа менеджменті жүйесі енгізілді. Сәйкестік сертификатын TUV СЕRТ сертификаттау жөніндегі орталығы берген.
2009 жылдан бастап Америка мұнай институтының (АРІ) аудиторлары талдау жүргізіп, "КSР-StееI" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі сапа менеджменті жүйесін АРІ Specification Q1, ISO 9001:2008 және ISO/ТS 29001 талаптарына сәйкес келеді деп, ал барлық технологиялық тізбек бойынша құбыр өндірісін АРІ 5СТ және АРI SL стандарттарына сәйкес келеді деп таныды. Сертификаттау жүргізілген салалар: мұнай-газ салалары үшін жіксіз болат сызықты, сорғылы-компрессорлы және қаусырма құбырлар өндірісі. "КSР-StееI" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі аудит нәтижелері бойынша АРІ стандарттарының сертификаттары, сондай-ақ шығарылатын өнімді АРІ (АРI Monogram) монограммасына енгізу құқығын беретін лицензия берілді.
Түсті металлургия
«Қазмырыш» жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің сапа менеджменті жүйесі TUV СЕRТ (Германия) сертификаттау жөніндегі халықаралық органында сертификаттаудан өтті, оны растау ретінде TUV СЕRТ № 15 100 42189 сертификатымен TUV СЕRТ тауар белгісін пайдалану құқығын алды. «Қазмырыш» акционерлік қоғамға берілген, сертификат нөмірі бар TUV СЕRТ тауар белгісі «Қазмырыш» акционерлік қоғамының сапа менеджменті жүйесінің ISO 9001:2000 халықаралық стандарт талаптарына сәйкестігін растайды.

Совершенствование очистки производственных растворов и сточных вод и сокращение выбросов газов в атмосферу обеспечит экологическую безопасность. Товарищество с ограниченной ответственностью "Казцинк" получило сертификат соответствия Международному стандарту менеджмента качества ISO 9001, в 2006 году внедрило систему менеджмента качества, экологии, охраны труда и техники безопасности по международным стандартам серии ISO 14001 и спецификации OHSAS 18001.
На рафинированную медь товарищество с ограниченной ответственностью "Корпорация Казахмыс" выдает сертификаты качества с указанием содержания отдельных элементов, эти данные подтверждаются сертификатом соответствия Казахстанский сертификат соответствие № 0003913, выданной Государственной системой сертификации Республики Казахстан.
В настоящее время завершается разработка системы экологического менеджмента в соответствии со стандартом качества ISO-9001 на следующих предприятиях товарищество с ограниченной ответственностью "Корпорация Казахмыс": Правила технической эксплуатации, Аненский рудник, Северо-Жезказганский рудник, Жезказганская обогатительная фабрика, Сатпаевская обогатительная фабрика, рудник "Степной", Восточно-Жезказганский рудник, Жезказганский медный завод, Жезказганский тепло-электро централь.
В акционерном обществе "Алюминий Казахстана" действует сертифицированная система менеджмента качества по требованиям международного стандарта ISO 9001:2000.
Система менеджмента качества акционерного общества "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат" сертифицирована в соответствии с требованиями международных стандартов ISO 9002 94 и AS 9100-99 в области производства титана губчатого и магния в слитках.
На сегодняшний день Государственный фонд технических регламентов и стандартов содержит более 56 342 нормативных документов по стандартизации, в число которых входят государственные, международные, национальные и региональные стандарты. На уровне государственных стандартов принято 2 791 единиц, из них гармонизированных с международными требованиями - 1 846 единиц, при этом процент гармонизации составляет - 66 %.
Уровень гармонизации государственных стандартов в металлургии и горном деле порядка 60 %, то есть этот показатель приближается к общегосударственному показателю.
Основной задачей применения инструментов технического регулирования в процессах индустриализации и повышения конкурентоспособности отечественной продукции является создание условий для производства продукции соответствующей мировым стандартам, внедрения систем менеджмента и технологического перевооружения.
Необходимо отметить, что существует отставание от зарубежных конкурентов в использовании новых прогрессивных технологий и инноваций. Известные пирометаллургические процессы по действующим технологиям металлургических заводов характеризуются наличием большого количества вредных газообразных выбросов и твердых отходов, загрязняющих окружающую среду. Кроме того, твердые отходы, (шлаки, шламы и т.д.) накапливаются на территориях металлургических заводов, занимая огромные площади. Следовательно, необходимо увеличивать объем исследований, направленных на замену традиционных технологий на более высокоэффективные, экологически чистые и безотходные, позволяющие получить не только металлы, но и готовую продукцию с высокой добавленной стоимостью.
Инновационные технологии и инвестиционные проекты.
В настоящее время горно-металлургические компании сохраняют и наращивают инвестиционный потенциал.
Черная металлургия.

Өндірістік ерітінділер мен сарқынды суларды тазалауды жетілдіру және газдардың атмосфераға шығарылуын қысқарту экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етеді. «Қазмырыш» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі ІSO 9001 Халықаралық сапа меңеджменті стандартына сәйкестік сертификатын алды. 2006 жылы ІSO 14001 сериялы халықаралық стандарттар мен ОHSАS 18001 ерекшелігі бойынша сапа-менеджменті, экологиялық, еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі жүйесін енгізді.
«Қазақмыс корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі тазартылған мысқа жекелеген элементтер құрамын көрсете отырып, сапа сертификатын берді, бұл деректер Қазақстан Республикасында мемлекеттік сертификаттау жүйесі берген КСС № 0003913 сәйкестік сертификатымен расталады.
Қазіргі кезде «Қазақмыс корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі
серіктестігі мына кәсіпорындарында ІSО-9001 сапа стандарттарына
сәйкестікке экологиялық менеджмент жүйесін әзірлеу аяқталады: техникалық пайдаланудың тәртібі, Аненск кеніші, Солтүстік-Жезқазған кеніші, Жезқазған кен байыту фабрикасы, Сатпаев кен байыту фабрикасы, «Степной» кеніші, Шығыс-Жезқазған кеніші, Жезқазған, мыс зауыты, Жезқазған жылу-электро орталығы.
«Қазақстан алюминийі» акционерлік қоғамында ІSО, 9001:2000 халықаралық стандарт талаптары бойынша сертификатталған сапа менеджменті жүйесі жұмыс істейді.
«Өскемен титан магний комбинаты» акционерлік қоғамы сапа
менеджменті жүйесі құймадағы кеуекті титан және магний өндірісі
саласындағы ISO 9002 94 және АS 9100-99 халықаралық стандарттар
талаптарына сәйкестікке сертификатталды.
Бүгінде, Техникалық регламенттер мен стандарттардың мемлекеттік қорында 56 342-ден астам стандарттау бойынша нормативтік құжаттар бар, оған мемлекеттік, халықаралық, ұлттық және өңірлік стандарттар кіреді. Мемлекеттік стандарттар деңгейінде 2 791 бірлік, олардың ішінде халықаралық талаптарға сәйкес үйлестірілгендері - 1 846 бірлік, бұл ретте үйлестіру пайызы - 66 %-ды құрайды
Металлургия және тау-кен ісінде мемлекеттік стандарттарды үйлестіру деңгейі шамамен 60 %, яғни бұл көрсеткіш жалпы мемлекеттік көрсеткішке жақындайды.
Индустрияландыру үдерістерінде техникалық реттеу құралдарын қолданудың және отандық өнімнің бәсекеге қабілеттігін арттырудың негізгі міндеті тиісті әлемдік стандарттарға сәйкес келетін өнім өндіру және менеджмент жүйесін енгізу және технологиялық қайта жарақтандыру үшін жағдайлар жасау болып табылады.
Шетелдік бәсекелестерден жаңа ілгерінді технологиялар мен инновацияларды пайдалануда қалып келе жатқанымызды атап кету керек. Металлургиялық зауыттардың қолданыстағы технологиялары бойынша белгілі пирометаллургиялық үдерістер қоршаған ортаны ластайтын зиянды газ түріндегі шығарындылар мен қатты қалдықтардың көп көлемінің болуымен сипатталады. Оған қоса, қатты қалдықтар (қолдар, шламдар т.б.) зор алаңды иелене отырып, металлургия зауыттарының аумағында жинақталады. Демек, дәстүрлі технологияларды тек металл емес қосылған құны жоғары дайын өнімді алуға мүмкіндік беретін барынша тиімділігі жоғары, экологиялық таза және қалдықсыз технологияларға ауыстыруға бағытталған зерттеулер көлемін ұлғайту қажет.
Инновациялық технологиялар мен инвестициялық жобалар
Қазіргі кезде тау-кен металлургия компаниялары өз инвестициялық әлеуетін сақтап, өсіру үстінде.
Қара металлургия

Кроме инвестиций в модернизацию существующих активов, компании инвестируют средства в новые проекты. В частности, Oriel Resources развивает новые хромовые и урановые рудники. На Аксуском заводе ферросплавов (ENRC) ведется строительство агломерационного цеха, где планируется использование новейших инновационных технологий по производству феррохрома, монтируются установка вакумирования стали в товариществе с ограниченной ответственностью "KSP Steel", учитывая возрастающую потребность на рынке Казахстана в качественных трубах, компания BKV Group LLP планирует организовать в товариществе с ограниченной ответственностью "Кастинг" производство 270 тыс. тонн в год труб диаметром 60,3 - 277,2 мм по известной технологии Retained Mandrel Mill. Указанные трубы могут быть использованы в нефтегазовой отрасли только как обсадные трубы и не применимы для прокачки нефти и газа. Для организации производства нефтегазовых труб необходимо установить участок термообработки на действующий прокатный стан.
Акционерное общество "Соколовско-Сарбайское горно-обогатительное производственное объединение" (ENRC) планирует создание производства металлизованного продукта мощностью до 2,8 млн. тонн в год с содержанием железа не менее 90 %. В перспективе данный проект позволит производить специальные стали различных марок.
Основная продукция введенного в строй в июле 2007 года товарищество с ограниченной ответственностью "Таразский металлургический завод" является ферросиликомарганец, который является легирующим элементом и применяется в качестве раскислителя стали. Помимо поставок на казахстанский рынок, завод экспортирует ферросплавы в Россию и Беларусь, имеется к этому продукту интерес со стороны металлургических компаний Кореи, Японии и Тайваня.
В новом цехе Актюбинского ферросплавного завода акционерное общество "Транснациональная компания "Казхром" будут использоваться инновационные технологии производства высокоуглеродистого феррохрома, а также новейшие системы электрооборудования и автоматизации. Новый цех будет построен с учетом последних технических достижений в области производства ферросплавов и электроэнергии. Он будет состоять из четырех печей постоянного тока и газотурбинной электростанций. Строительство и ввод в эксплуатацию этого объекта позволяют увеличить извлечение хрома и дадут возможность полностью перевести ныне действующее производство высокоуглеродистого феррохрома в новые цехи с утилизацией ферросплавных газов, ликвидировав аналогичное производство по устаревшей технологии. Реализация проекта позволит снизить себестоимость продукции до 25 процентов и увеличить выпуск товарного высокоуглеродистого феррохрома и электроэнергии. Утилизация образующихся газов будет производиться за счет строительства новой электростанции, работающей на ферросплавном газе мощностью 50 МВт. Проект позволит снизить ежегодный объем выбросов на 330,5 тыс. тонн С02 и вырабатывать 367,3 млн. кВт час электроэнергии в год.
Привлечение новых инновационных технологий и обеспечение роста производительности труда является актуальной проблемой. В этой связи наиболее оптимальным их технически целесообразным для переработки железорудных месторождений Казахстана является применение инновационной технологий Ромелт. Процесс Ромелт - первый в мире опробованный в промышленном масштабе одностадийный жидкофазный процесс, исключающий применение кокса для выплавки чугуна и позволяющий перерабатывать неподготовленную железосодержащую шихту. Освоение технологии Ромелт проведено в России на базе Новолипецкого металлургического комбината и в Казахстане в товариществе с ограниченной ответственностью "АВ Metalls" (город Балхаш). Кроме того, в настоящее время ведется строительство крупнотоннажной печи Ромелт в Бирме. Ромелт выгодно отличается от всех существующих разработок по следующим позициям: - в качестве восстановителя топлива используется энергетический уголь; - может перерабатывать практически любые виды железосодержащего сырья (руды, концентраты, пыли, шламы) без предварительного окускования; - не имеет ограничений по содержанию в железосодержащем сырье летучих металлов (щелочи, цинк, свинец и т.п.), которые извлекаются в ходе плавки в кондиционный для использования в цветной металлургии продукт. Получаемый высококачественный чугун может использоваться для отливки разных видов изделий и в сталелитейном производстве, что позволит организовать производства по выпуску легированных и специальных сталей, для развития машиностроения и строительства.
Цветная металлургия.

Қолдағы активтерді жаңғыртуға салатын инвестициялардан басқа, компаниялар жаңа жобаларға да инвестициялар салады. Атап айтқанда, Оriel Resources жаңа хром және уран кеніштерін дамытуда. Ақсу ферроқорытпа зауытында (ENRC) агломерациялық цех салу жұмыстары жүргізілуде. Мұнда феррохром өндірісінің аса жаңа инновациялық технологиялары пайдаланылып, «KSP Steel» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, вакуумды болат қондырғысын орнатуда, Қазақстан нарығындағы сапалы құбырларға деген өспелі қажеттілікті, ескере отырып, BKV Group LLP компаниясы «Кастинг» жауапкершілігі шектеулі серіктестігінде Retainer Маndrel Мill танымал технологиясы бойынша диаметрі 60,3 - 277,2 мм болатын құбырлардың жылына 270 мың тоннасын шығаруды жоспарлап отыр. Көрсетілген құбырлар мұнай-газ саласында қаусырма құбырлар ретінде пайдаланылуы мүмкін және олар мұнай мен газды айдауға қолданылмайды. Мұнай-газ құбырлары өндірісін ұйымдастыру үшін жұмыс істеп тұрған илем станы үшін термоөңдеу учаскесін орнату қажет.
«Соколов-Сарыбай тау-кен өндірістік бірлестігі» акционерлік қоғамы (ENRC) жылына құрамында кемінде 90 % темір бар қуаты 1,4 млн. тонна металданған өнім өндірісін құруды жоспарлап отыр. Болашақта осы жоба әртүрлі маркадағы арнайы болат өндіруге мүмкіндік береді.
2007 жылғы шілдеде іске қосылған «Тараз металлургия зауыты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі негізгі өнімі - ферросиликомарганец, ол қоспалы элемент болып табылады және болатты қышқылсыздандырғыш ретінде қолданылады. Қазақстандық нарыққа жеткізілімнен басқа, зауыт ферроқоспаларды Ресей мен Беларусқа экспорттайды, осы өнімге Кореяның, Жапонияның және Тайваньнның металлургиялық компаниялары тарапынан қызығушылық бар.
«Қазхром» Трансұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы Ақтөбе ферррқорытпа зауытының жаңа цехында жоғары көміртекті феррохром өндірудің инновациялық технологиялары, сондай-ақ электр жабдықтары мен автоматтандырудың жаңа жүйесі пайдаланылатын болады. Жаңа цех ферроқорытпа және электр энергиясын өндіру саласындағы соңғы техникалық жетістіктерді есепке ала отырып, салынатын болады. Ол тұрақты токпен жұмыс істейтін төрт пештен және газтурбиналық электр станциясынан тұратын болады. Осы объектіні салу және пайдалануға беру хром алуды ұлғайтуға мүмкіндік береді және қазір қолданыстағы жоғары көміртекті феррохром өндіруді ферроқорытпа газды кәдеге жарата, ескірген технологиялар бойынша ұқсас өндірісті жоя отырып, жаңа цехтарға толық көшіруге, мүмкіндік береді. Жобаны іске асыру өнімнің өзіндік құнын 25 пайызға дейін төмендетуге және тауарлық жоғары көміртекті ферхром мен электр энергиясын шығаруды арттыруға мүмкіндік береді. Пайда болған газды кәдеге жарату қуаты 50 МВт ферроқорытпа газымен жұмыс істейтін жаңа электр станциясын салу есебінен жүргізілетін болады. Жоба СО2 шығарындыларының жыл сайынғы көлемін 330,5 мың. тоннаға азайтуға және жылына 367,3 млн. кВт сағ электр энергиясын өндіруге мүмкіндік береді.
Жаңа инвестициялық технологияларды тарту және еңбек өнімділігінің артуын қамтамасыз ету өзекті мәселе болып табылады. Осыған байланысты Қазақстанның теміркен кен орындарын өңдеу үшін Ромелт инновациялық технологиясын қолдану неғұрлым оңтайлы және техникалық жағынан орынды болып табылады. Ромелт процесі - әлемде алғашқы өнеркәсіп ауқымында сыналған шойын қорыту үшін кокс қолдануды болдырмайтын және дайындалмаған құрамында темір бар шихтаны өңдеуге мүмкіндік беретін бір сатылы сұйық фазалы процесс. Ромелт технологиясын меңгеру Ресейде Новолипецк металлургия комбинатының және Қазақстанда «АВ Меtalls» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Балқаш қаласы) базасында жүргізілді. Бұдан басқа, қазіргі уақытта Бирмада ірі тоннажды пештер салу жүргізілуде. Ромелт мына позициялар бойынша: - отынды қалпына келтіруші ретінде энергетикалық көмір пайдаланылады; - алдын ала ұсақтаусыз құрамында темірі бар шикізаттың (кендік, концентраттың, тозаңның, шламның) іс жүзінде кез-келген түрін өңдей алатын; - түсті металлургияда пайдалану үшін шартқа сәйкес сұрыпталған өнімді балқыту барысында алынатын құрамында темірі бар ұшпа металдардың (сілтінің, мырыштың, қорғасынның) мөлшері бойынша шектеулер жоқ барлық қолданыстағы әзірлемелерден тиімді ерекшеленеді. Алынатын жоғары сапалы шойын бұйымдардың алуан түрлерін құю және болат өндіруде пайдаланылуы мүмкін, бұл машина жасау мен құрылысты дамыту үшін қоспалы және арнайы болат шығаратын өндіріс салуға мүмкіндік береді.
Түсті металлургия

Товарищество с ограниченной ответственностью "Казцинк" завершает строительство медеплавильного и электролизного заводов мощностью 70 тыс. тонн катодной меди в год. Завод построен по технологий "IsaProcess" (Xstrata Technology). Продукция ориентирована на рынки России, Европы и Китая. На сегодня "Казцинк" завершил переработку одного техногенного месторождения - клинкера, который складировался в Усть-Каменогорске более 40 лет. Переработано более 700 тысяч тонн отходов и одним терриконом в Усть-Каменогорске стало меньше. Сейчас товарищество с ограниченной ответственностью "Казцинк" ведет отработку еще двух техногенных месторождений в городе Риддере.
В акционерном обществе "Усть-Каменогорский титаномагниевый комбинат" с целью производства продукции с высокой добавленной стоимостью ведется строительство завода по выпуску титановых слитков и сплавов. Завод будет производить до 12 тыс. тонн в год слитков из титанового сплава и до 4 тыс. тонн слитков из титана коммерческой чистоты. Такая продукция востребована в аэрокосмической отрасли промышленности развитых стран мира.
Акционерное общество "Алюминий Казахстана" превысив проектную мощность в 1,5 раза, увеличивает выпуск продукции благодаря оригинальной технологии переработки высококарбонатных бокситов Западно-Тургайского бокситоносного района. Создается производство алюминиевой катанки на акционерное общество "Казэнергокабель".
Акционерное общество "Финансово-инвестиционная компания "Алел" разрабатывает месторождение "Суздальское" в Восточно-Казахстанской области. В Казахстане технология по переработке упорных руд в промышленных масштабах не применяется. В акционерном обществе "Финансово-инвестиционная компания "Алел" впервые в Казахстане внедрена технология бактериального выщелачивания упорных мышьяковистых золотосодержащих руд. Мощность горно-металлургического комплекса позволяет производить 2 500 кг золота в год. Ввод в эксплуатацию горно-металлургического комплекса на Суздальском месторождении позволит по новому оценить экономику ранее законсервированных месторождений и вовлечь в промышленное освоение запасы упорных мышьяковистых золотосульфидных руд крупных месторождений Казахстана.
Анализ ресурсного обеспечения реализации, инновационных проектов.
Одна из главных проблем отрасли - это отставание темпов воспроизводства по сравнению с темпами погашения запасов полезных ископаемых.
За последние 10 лет вовлечены в отработку забалансовые железные руды, техногенные отвалы хромитовых руд и низкосортные бокситы. Создана технология и соответствующее аппаратурное оформление для вовлечения убогих, непромышленных запасов хромитовых руд, позволяющая в 2 раза увеличить запасы.

«Қазмырыш» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі мыс қорытатын және жылына қуаты 70 мың тонна катодты мыс өндіретін электролиз зауытының құрылысын аяқтауда. Зауыт "IsaProcess" (Хstrata Technogy) технологиясы бойынша салынған. Өнімі Ресейдің, Еуропаның және Қытайдың нарықтарына бағдарланған. Бүгінгі күні «Қазмырыш» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі - Өскеменде 40 жылдан астам қалыптасқан бір техногенді клинкер кенорнын өңдеуді аяқтады. 700 мың тоннадан астам қалдық өңделді және Өскеменде бір терриконға азаяды. Қазір «Қазмырыш» жауапкршілігі шектеулі серіктестігі Риддер қаласында тағы екі техногенді кенорнына өңдеу жұмысын жүргізуде.
«Өскемен титан-магний комбинаты» акционерлік қоғамда қосылған құны жоғары өнім өндіру мақсатында титан құймасы мен қорытпасын шығаратын зауыттың құрылысы жүргізілуде. Зауыт титан қорытпасынан жылына 12 мың тоннаға дейін құйма және коммерциялық таза титаннан 4 мың тоннаға дейін құйма өндіретін болады. Мұндай өнім әлемнің дамыған елдері өнеркәсібінің аэроғарыш саласына қажет.
«Қазақстанның алюминийі» акционерлік қоғамы жобалық қуатын 1,5 есе арттырып, Батыс Торғай бокситті ауданының жоғары карбонатты боксит өңдеудің өзіндік технологиясының арқасында өнім шығаруды ұлғайтады. «Казэнергокабель» ақционерлік қоғамында алюминий илемдерінің өндірісі құрылады.
«Алел» қаржы-инвестициялық корпорациясы» акционерлік қоғамы Шығыс Қазақстан облысындағы «Суздаль» кенорнын игереді. Қазақстанда өнеркәсіптік аумақта берік кендерді өңдейтін технология қолданылмайды. «Алел» қаржы-инвестициялық корпорациясы» акционерлік қоғамы Қазақстанда алғаш рет берік мышьякті құрамында алтыны бар кендерді бактериалдық шаймалау технологиясы енгізді. Тау-кен-металлургия кешенінің қуаты жылына 2 500 кг алтын өндіруге мүмкіндік береді. Суздаль кенорнында тау-кен-металлургия кешенін пайдалануға беру бұрын тоқтатылған кенорнын жаңадан бағалауға және өнеркәсіптік игеруге Қазақстанның ірі кенорындарының берік мышьякты алтынсульфидті кенінің қорын тартуға мүмкіндік береді.
Инновациялық жобалардың іске асырылуын ресурстық қамтамасыз етуді талдау.
Саланың басты проблемаларының бірі ұдайы өндіріс қарқынының пайдалы қазбалардың қорларын өтеу қарқынымен салыстырғанда артта қалу.
Соңғы 10 жылда темір кені, хромит кені мен төмен сортты бокситтің техногенді үйінділері теңгерімнен тыс өңдеуге тартылды. Қорларды 2 есе арттыруға мүмкіндік беретін хромит кендерінің кедей, өнеркәсіптік емес қорларын тарту үшін технология және тиісті аппараттық ресімдеу жасалды.

В связи с напряженной ситуацией в обеспечении сырьем и, в связи с тем, что от начала разведки до добычи руды требуется время от 10 до 20 лет, определенная часть проектов в отрасли направлена на опережающее развитие сырьевой базы.
Черная металлургия Казахстана располагает крупными запасами железной руды, что позволяет развивать производство черных металлов в стране. По объемам балансовых запасов Казахстан занимает третье место в СНГ после России и Украины. Кроме значительных запасов, другим преимуществом казахстанской железной руды является ее довольно высокое качество. Легкообогатимые руды составляют 73,1 % балансовых запасов железных руд Казахстана, труднообогатимые - 20 %, и 6,9 % представлены рудами, не требующими обогащения.
К крупным объектам (с запасами более 1 млрд т железной руды) относятся Соколовское, Сарбайское, Канарское и Лисаковское месторождения, расположенные в Костанайской области, а также Атасуская группа месторождений.
Ферросплавная. Восполнение сырьевой базы акционерное общество "Транснациональная компания "Казхром" осуществляется за счет увеличения мощностей шахт "Молодежная", "Центральная" и карьера "Поисковый", строительства дробильно-обогатительной фабрики-2 и фабрики брикетирования хромитовой мелочи на Донском горно-обогатительной комбинате.
Медная. Товарищество с ограниченной ответственностью "Корпорация "Казахмыс" до 2014 года предполагает строительство горно-обогатительного комплекса на Бозшакольском месторождении, а также обогатительных фабрик на рудниках Нурказган, Шатыркуль, Космурын с выпуском медных концентратов и рудника Сыры-Оба по добыче медной руды. В перспективе до 2020 года планируется освоение Актогайского месторождения. Реализация этих сырьевых проектов обеспечит бесперебойную работу медеплавильных заводов в течение последующих 40 лет.
Успешно осваивается товарищество с ограниченной ответственностью "Актюбинская медная компания" Коктауское медно-цинковое месторождение "50 лет Октября" в Актюбинской области.
Свинцово-цинковая. На товарищество с ограниченной ответственностью "Казцинк" для наращивания минерально-сырьевой базы предусмотрено проведение геологоразведочных работ на месторождениях - Риддер-Сокольное, Шубинское, Малеевское, Долинное, Обручевское, ввод залежи "Холодная" Малеевского месторождения. Кроме того, переработка отходов производства и доизвлечение металлов из отходов обогащения (пески, хвостохранилища и шламы), металлургических отходов (клинкер, медный и свинцовый кек, кирпичные выломки свинцового производства, шламы водных очистных сооружений). Для загрузки мощностей свинцового производства и увеличению объема производства продукции с высокой добавленной стоимостью, планируется разработка свинцового месторождения Алайгыр.
Алюминиевая. В условиях истощения запасов качественного глиноземного сырья вовлечение в производство значительных запасов бокситов Краснооктябрьского месторождения, внедрение технологии переработки высококарбонатных бокситов Западно-Торгайского бокситоносного района и подписание контрактов акционерного общества "Алюминий Казахстана" на право недропользования месторождений Акмолинской группы обеспечит дальнейшее развитие алюминиевой отрасли. Кроме этого акционерное общество "Национальная горнорудная компания "Тау-Кен Самрук" проводит работу по вовлечению в переработку низкокачественных боксит-нефелиновых месторождений с получением глинозема по гидрогранатовой технологии.

Шикізатпен қамтамасыз өтудегі қауырт жағдайға байланысты және барлаудың басынан кенді өндіргенге дейін 10-нан 20-шы жылға дейін қажет екеніне байланысты салада жобалардың белгілі бір бөлігі шикізат базасын озық дамытуға бағытталған.
Қазақстанның қара металлургиясы темір кенінің ірі қорына ие, бұл елде қара метал өндірісін дамытуға мүмкіндік береді. Баланстық қорлардың көлемі бойынша Қазақстан тәуелсіз мемлекеттер достастығында Ресей мен Украинадан кейін үшінші орын алады. Едәуір қорлардан басқа, қазақстандық темір кенінің басқа артықшылығы оның әжептәуір жоғары сапасы болып табылады. Тез балқитын кендер Қазақстанның темір кендерінің баланстық қорының 73,1 %-ын, баяу балқитындар - 20 % құрайды және 6,9 % байытуды қажет етпейтін кендер болып табылады.
Ірі объектілерге (темір кенінің қоры 1 млрд. тоннадан астам) Қостанай облысында орналасқан Соколов, Сарыбай, Қашар және Лисаков кенорындары, Атасу кенорындар тобы жатады.
Ферроқорытпа. «Қазхром» Трансұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы шикізат базасын толықтыру «Молодежная», «Центральная» шахталарының және «Поисковый» карьерінің қуаттарын арттыру, 2-ші ұсату-байыту фабрикасы және Дон кен байыту кешенінде хромит майдасын брикеттеу фабрикасын салу есебінен жүзеге асырылады.
Мыс «Қазақмыс» Корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі 2014 жылға дейін Бозшакөл кенорнында кен-байыту кешенін, сондай-ақ Нұрқазған, Шатыркөл, Қосмұрын кеніштерінде мыс концентраттарын шығаратын байыту фабрикаларын және мыс кенін өндіретін Сарыоба кенішін салуды көздеп отыр. Келешекте 2020 жылға дейін Ақтоғай кенорнын игеру жоспарланып отыр. Қазақмыстың осы шикізат жобаларын іске асыруы мыс балқыту зауыттарының кідіріссіз жұмысын кейінгі 40 жыл бойы қамтамасыз етеді.
«Ақтөбе мыс компаниясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі Ақтөбе облысында «Октябрьге 50 жыл» Көктау мыс-мырыш кенорнын ойдағыдай игеруде.
Қорғасын-мырыш. «Қазмырыш» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі минералдық шикізат базасын арттыру үшін Риддер-Сокольное, Щубинское, Малеевское, Долинное, Обручевское кенорындарында геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу, Малеевск кенорнының «Холодная» шоғырын іске қосу қарастырылған. Одан басқа өндіріс қалдықтарын өндіру және байыту қалдықтарынан металдарды барынша алу (қалдық қоймасының құмы, шламдар), металлургиялық қалдықтар (клинкер, мыс және қорғасын кегі, қорғасын өндірудің кірпіш сынығы, су тазарту ғимаратының шламдары) көзделге. Қорғасын өндірісінің қуат жүктемесі және қосылған құны жоғары өнім өндіру көлемін арттыру үшін Алайғыр-қорғасын кенорнын игеру жоспарланып отыр.
Алюминий. Сапалы глинозем шикізатының қорлары таусылған жағдайларда Краснооктябрь кенорны бокситінің едәуір қорын өндіріске тарту, Батыс Торғай бокситті ауданының жоғары карбонатты бокситін өңдеу технологиясын енгізу және «Қазақстан алюминийі», акционерлік қоғамы Ақмола тобы кенорнының жер қойнауын пайдалану құқығына арналған келісімшарттарға қол қоюы алюминий саласын одан әрі дамытуды қамтамасыз етеді. Бұдан басқа «Тау-Кен Самұрық» акционерлік қоғамы гидрогранатты технологиялар арқылы глинозем ала отырып сапасы нашар боксит-нифель кенорнын өңдеуге тарту бойынша жұмыс жүргізіп жатыр.

Марганцевая. В Казахстане имеется 36 месторождений и 163 рудопроявлений марганца с активными запасами более 426 млн. тонн, с учетом прогнозных запасы составляют около 600 млн.т.
Титано-магниевая. Освоение рудника на месторождении Сатпаевское позволит частично удовлетворить потребность акционерного общества "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат" в ильменитовых концентратах.
Никелевая. Балансовые запасы никеля в Казахстане составляют 1,8 млн. тонн акционерным обществом "Национальная горнорудная компания "Тау-Кен Самрук" и другими компаниями ведется проработка предложений по внедрению инновационных технологий по вовлечению в переработку бедных окисленных никель-кобальтовых руд.
Золотодобывающая. Государственным балансом учтены запасы золота на 293 объектах (235 - коренные, 48 - россыпные месторождения и 10 объектов - техногенные минеральные образования). Балансовые запасы золота Казахстана по состоянию на 1 января 2009 года составили 2,2 тыс. тонн.
Реальные разведанные запасы сырья для цветной металлургии обеспечат их более или менее устойчивую работу в течении ближайших 25-40 лет.
Редкометальная. В Казахстане редкие металлы производятся попутно при производстве цветных металлов. Рений при производстве катодной меди, галлий при производстве глинозема. Индий, таллий, селен извлекают из пыли свинцового производства, теллур - из щелочных сплавов рафинирования черного свинца. На Риддерской металлургической площадке при переработке свинецсодержащих концентратов извлекают кадмий и таллий. Тантал, бериллий, ниобий и молибден - на объектах акционерного общества "Казатомпром", ниобий - на объектах товарищества с ограниченной ответственностью "Казниобий", ванадий на объектах акционерного общества "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат". Редкоземельные элементы лантаноидной группы получают на объектах товарищества с ограниченной ответственностью "Иртышская редкоземельная компания".
В Казахстане наиболее перспективными для производства редкоземельных металлов является Кундыбайское месторождение в Костанайской области, а для производства редких металлов месторождение Верхнее Кайракты в Карагандинской области.
Акционерное общество "Национальная горнорудная компания "Тау-Кен Самрук" прорабатывает вопрос создания на базе крупнейшего вольфрам-молибденового месторождения Верхнее Кайракты производства вольфрамовых и молибденовых концентратов и вольфрамовой продукции. Выпуск вольфрамовой продукции в Казахстане даст импульс развитию производства специальных видов стали.
Необходимо отметить, что помимо крупных компаний, недропользователи средних и мелких месторождений цветных и черных металлов, также проводят работу по вложению инвестиций в развитие сырьевой базы с выпуском руд или концентратов. Общая сумма инвестиций в развитие сырьевой базы предприятий составляет свыше 450 млрд. тенге (товарищество с ограниченной ответственностью "Нова-цинк", товарищество с ограниченной ответственностью "Шалкия", товарищество с ограниченной ответственностью "Темиртауский электрометаллургический завод", товарищество с ограниченной ответственностью "АиК" и др.).
Анализ состояния основных фондов.
Черная металлургия.

Марганец. Қазақстанда шамамен 600 миллион тоннаны құрайтын болжалды қорларды есепке ала отырып, актив қоры 426 миллион тоннадан астам марганецтің 36 кенорны және 163 кен білінуі бар.
Титан-магний. Сәтпаев кенорнындағы кенішті игеру «Өскемен титан магний комбинаты» акционерлік қоғамының ильменит концентраттарына мұқтаждығын ішінара қанағаттандыруға мүмкіндік береді.
Никель. Қазақстанда никельдің баланстық қоры 1,8 млн. тоннаны құрайды. «Тау-Кен-Самұрық» акционерлік қоғамы және басқа компаниялар нашар тотыққан никель-кобальт кендерін өңдеуге қатыстыру жөнінде инновациялық технологияларды енгізу бойынша зерттеу жүргізуде.
Алтын өндіру. Мемлекеттік теңгеріммен 293 объектіде алтын қоры есепке алынды. (235 - негізгі, 48 - шашыранды кенорындары және 10 объекті - техногенді минералдық түзілімдер) Қазақстан алтынының теңгерімдік қоры 2009 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 2,2 мың тоннаны құрады.
Түсті металлургияға арналған шикізаттың нақты қоры олардың таяудағы 25-40 жыл бойы азды-көпті тұрақты жұмысын қамтамасыз етеді.
Сирекметал. Қазақстанда сирек металдар түсті металдарды өндіру кезінде жол-жөнекей өндіріледі. Катодты мыс өндіру кезінде рений, глинозем өндіру кезінде галлий. Индийді, таллийді, селенді қорғасын өндірісінің тозаңынан, теллурды - қара қорғасынды тазартып сілтілі қорытпа алады. Риддер металлургия алаңында құрамында қорғасын бар концентраттарды өңдеу кезінде кадмий мен таллий алады. «Қазатомөнеркәсіп» акционерлік қоғамында тантал, бериллий, ниобий және молибден, «Қазниобий» жауапкершілігі шектеулі серіктестігінде ниобий, «Өскемен титан магний комбинаты» акционерлік қоғамында ванадий. Лантаноид тобының сирек кездесетін элементтерін «Ертіс сирек кездесетін компаниясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігінде алады.
Қазақстанда сирек кездесетін металдарды өндіруге Қостанай облысындағы Құндыбай кенорны, ал сирек металдарды өндіруге Қарағанды облысындағы Жоғарғы Қайрақты кен орны неғұрлым перспективалы болып табылады.
«Тау-Кен-Самұрық» ұлттық тау-кен компаниясы» акционерлік қоғамы Жоғарғы Қайрақты ірі вольфрам-молибден кен орнының базасында вольфрам және молибден концентраттары мен вольфрам өнімін өндірісін құру мәселесін талқылауда. Қазақстанда вольфрам өнімін шығару болаттың жеке түрлерін өндіруді дамытуға түрткі болады.
Ірі компаниялардан басқа, жер қойнауын пайдаланушылардың орта және шағын түсті және қара металдар кен орындарын кендер немесе концентраттар шығара отырып, шикізат базасын дамытуға инвестиция салу жөнінде жұмыс жүргізіп жатқанын атап өту қажет. Кәсіпорындардың шикізат базасын дамытуға салған инвестицияларының жалпы сомасы 450 млрд. астам теңгені құрайды («Нова-цинк» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, «Шалқия» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, «Теміртау электр металлургия зауыты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, «АиК» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі және басқалары).
Негізгі қорлардың жағдайын талдау.
Қара металлургия

Износ зданий и сооружений (пассивная часть обогатительной фабрики) на предприятиях металлургической отрасли составляют 40-70 %.
Акционерное общество "АрселорМиттал Темиртау" (эксплуатация 50 лет).
Основные фонды представлены плавильными агрегатами, коксохимическими, батареями, прокатными станами в 5-ти прокатных цехах, аглоцехом и вспомогательными службами, представленными двумя Тепло-Электро Централь, автотранспортным цехом и углеобогатительными фабриками. Средняя амортизация основного оборудования превышает 75 %. Павлодарский металлургический завод Павлодарского филиала товарищества с ограниченной ответственностью "Кастинг" начал металлургическое производство с выпуска квадратной заготовки, поставляемой на экспорт. Предприятие новое, амортизация основных фондов не превышает 15-20 %. На Актюбинском заводе ферросплавов износ основного технологического оборудования, то есть электродуговых печей № 11, 25, 26 составляет от 5 до 10 %, № 15, 16, 39, 71 - 15-20 %, № 13, 17, 21 - 25-40 %, № 12, 14, 22, 23, 24-70 и более процентов.
Цветная металлургия.
На предприятиях товарищества с ограниченной ответственностью "Казцинк" износ основных фондов по горно-обогатительному производству составляет - 32 % от первоначальной стоимости, по металлургическому производству - 44 %. Износ горно-обогатительного оборудования на предприятиях товарищества с ограниченной ответственностью "Корпорация Казахмыс"  составляет 42 %, металлургического оборудования - 48 %. В акционерном обществе "Алюминий Казахстана" (глиноземное производство) износ основных средств металлургического и горно-обогатительного производств составляет 70 %.
Таблица 5. Состояние технологического оборудования
предприятий горно-металлургического комплекса
Предприятие
Износ, %
Товарищество с ограниченной ответственностью
"Корпорация "Казахмыс"
40 %
Товарищество с ограниченной ответственностью
"Казцинк"
36 %
Акционерное общество "Транснациональная
компания "Казхром"
26 %
Акционерное общество "Соколовско-Сарбайское
горно-производственное объединение"
36 %
Акционерное общество "Алюминий Казахстана"
70 %
Акционерное общество "Усть-Каменогорский
титано-магниевый комбинат"
15 %
Обеспечение отрасли квалифицированными кадрами.
Динамика численности персонала основной деятельности горно-металлургической отрасли приведена в таблице 8, из которой видно, что за период 2003-2009 годы на долю всей металлургической отрасли приходится 155-165 тыс. чел. или 26-27 % от общей численности персонала основной деятельности в промышленности. В том числе на долю черной металлургии приходится 8-9 % (49-56 тыс. чел.) от общей численности в промышленности, а на цветную металлургию - 17-18 % (105-110 тыс. чел.), соответственно.

Ғимараттар мен имараттардың тозуы (кен байыту фабрикасының пассив бөлігі) металлургия саласының кәсіпорындарында 40-70 %-ды құрайды.
«АрселорМиттал Теміртау» акционерлік қоғамы (пайдалану 50 жыл)
Негізгі қорлар екі жылу электр орталығы, автокөлік цехы және көмір байыту фабрикалары ұсынған балқыту агрегаттарымен, коксхимия батареяларымен, 5 прокат цехындағы прокат стандарымен, аглоцехпен және қосалқы қызметтермен берілген. Негізгі жабдықтардың орташа амортизациясы 75%-дан аспайды. Павлодар металлургия зауыты «Кастинг» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі Павлодар филиалы экспортқа жеткізілетін шаршы дайындама шығара отырып металлургия өндірісін бастады. Кәсіпорын жаңа, негізгі қорлардың амортизациясы 15-20 %-дан аспайды. Ақтөбе ферроқорытпа зауытында негізгі технологиялық жабдықтардың, яғни № 11, 25, 26 электр доға пештерінің тозуы 5-тен 10 %-ға, 15, 16, 39, 71 - 15 - 20 %, 13, 17, 21 - 25 - 40 %, 12, 14, 22, 23, 24 - 70 дейін және одан көп пайызды құрайды.
Түсті металлургия
«Қазмырыш» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі кәсіпорындарында тау-кен-байыту өндірісі бойынша негізгі қорлардың тозуы бастапқы құнының 32 %-ын, металлургия өндірісі бойынша 44 %-ды құрайды. «Қазақмыс корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі кәсіпорындарында таукен-байыту жабдықтарының тозуы, 42 %-ды, металлургия жабдықтары - 48%-ды құрайды. «Қазақстан алюминийі» акционерлік қоғамында (глинозем өндіру) металлургия және тау-кен-байыту өндірістерінің негізгі құралдарының тозуы 70 %-ды құрайды.
5-кесте. Тау-кен кешенді кәсіпорындарының технологиялық
жабдықтарының жағдайы
Кәсіпорын
Тозу, %
«Қазақмыс» корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
40%
«Қазмырыш» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
36%
«Қазхром» Трансұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы
26%
«Соколов-Сарыбай тау-кен өндірістік бірлестігі» акционерлік қоғамы
36%
«Қазақстан алюминийі» акционерлік қоғамы
70%
«Өскемен титан магний комбинаты» акционерлік қоғамы
15%
Сапаны білікті кадрлармен қамтамасыз ету
Тау-кен-металлургия саласының негізгі қызметі персонал санының динамикасы 8-кестеде келтірілген, онда көрсетілгендей 2003-2008 жылдар кезеңінде барлық металлургия саласының үлесіне 155-165 мың адам немесе өнеркәсіптегі негізгі қызмет персоналының жалпы санының 26-27%-ы келеді. Оның ішінде қара Металлургияның үлесіне өнеркәсіптегі жалпы санның 8-9 %-ы (49-56 мың адам), ал түсті металлургияға тиісінше 17-18 % (105-110 мың адам) келеді.

Основная доля занятых в черной металлургии приходится на перерабатывающую промышленность около 5 % от общей численности в промышленности, в цветной металлургии большинство занятых сосредоточено также в переработке и производстве цветных металлов более 10 %, соответственно.
За анализируемый период наблюдается рост численности занятых в черной металлургии с 51,9 тыс. человек в 2003 году до 55,6 тыс. человек в 2009 году (увеличение на 7,1 %) и в производстве готовых металлических изделий с 10,8 до 16,3 тыс. человек (прирост на 50,9 %), соответственно. Такой рост обеспечен за счет увеличения числа занятых в перерабатывающем секторе с 29,4 до 36,2 тыс. человек (прирост на 23,1 %), несмотря на уменьшение численности основного персонала в добывающем секторе с 22,5 до 19,4 тыс. человек (снижение на 13,8 %).
В цветной металлургии за рассматриваемый период численность занятых уменьшилась со 110,4 до 108,9 тыс. человек (уменьшение на 1,4 %). Такое снижение вызвано уменьшением численности занятых в перерабатывающем секторе с 66,5 до 63,9 тыс. человек (спад на 3,9 %).
В целом по отрасли наблюдается рост занятых в основном производстве со 162,3 тыс. человек в 2003 г. до 164,5 тыс. человек в 2009 году (прирост на 1,4 %).
Подготовка кадров для горно-металлургической отрасли осуществляется в 10 учебных заведениях ТиПО по 5 специальностям (по 11 квалификациям), где обучается более 1,9 тыс. человек. Потребность в кадрах для реализации проектов по горно-металлургической отрасли в Акмолинской, Актюбинской, Восточно-Казахстанской, Карагандинской, Павлодарской областях более 16 тыс. человек, а в учебных заведениях будут подготовлены 46,9 тыс. человек. Анализ потребности в кадрах для проектов Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010-2014 годы показывает, что не осуществляется подготовка кадров по таким специальностям и квалификациям как: "Аппаратчик гидрометаллургии", "Аппаратчик сгустителей", "Взрывник", "Огнеупорщик", "Плавильщик", "Футеровщик", "Вальцовщик", "Газорезчик", "Щихтовщик", "Жестянщик", "Машинист конвейеров" и другие, так как по вышеуказанным специальностям, потребности не было.
В связи с этим по указанным специальностям будут осуществляться курсовая подготовка на базе профлицея № 4 города Щучинска, профлицея № 1 города Кокшетау, на базе профлицея № 2 города Усть-Каменогорск, на базе политехнического колледжа, профессиональных лицеев № 15 города Караганды, на базе профессиональных лицеев № 3, 8 города Павлодар.
Выводы по анализу.
Перспективными возможностями развития отрасли станут:

Қара металлургияда жұмыс істейтіндердің негізгі үлесі өнеркәсіптегі жалпы санның шамамен 5 %-ы өңдеуші өнеркәсіпке келеді, түсті металлургияда жұмыс істейтіндердің көпшілігі тиісінше 10 % астам түсті металдарды өңдеуге және өндіруге шоғырланған.
Талдау жасалған кезең ішінде қара металлургияда жұмыс істейтіндердің саны 2003 жылғы 51,9 мың адамнан 2009 жылы 55,6 мың адамға (өсім 7,1%) және дайын метал бұйымдары өндірісінде тиісінше 10,8-ден 16,3 мың адамға дейін өсу байқалды (өсім 50,9 %). Мұндай өсім өндіруші секторда негізгі персонал санын 22,5-ден 19,4 мың адамға дейін азайтуға қарамастан (13,8 %-ға азайту) өңдеуші секторда жұмыс істейтіндердің санын 29,4-тен 36,2-ға дейін көбейту есебінен (23,1 %-ға өсу) қамтамасыз етілді.
Түсті металлургияда қаралып отырған кезеңде жұмыс істейтіндердің саны 110,4-нан 108,9-ге дейін азайды (1,4 %-ға азаю). Мұндай төмендеу өңдеуші секторда жұмыс істейтіндердің санын 66,5-дан 63,9 мың адамға дейін азайтумен байланысты (3,9 %-ға төмендеу).
Тұтас сала бойынша негізінен өндірісте жұмыс істейтіндердің 2003 жылғы 162,3 мың адамнан 2009 жылы 164,5 мың адамға дейін артуы байқалады (1,4 %-ға арту).
Тау-Кен металлургия саласына кадрлар даярлау 1,9 мыңнан астам адам оқитын ТжҚБ-ңың 10 оқу орнында 5 мамандық бойынша (11 квалификация бойынша) іске асырылады. Тау-кен металлургия саласында жобаларды іске асыру үшін Ақмола, Ақтөбе, Шығыс-Қазақстан, Қарағанды, Павлодар, облыстарында кадрларға қажеттілік 16 мың адамнан астам, ал оқу орындарында 46,9 мың адам дайындалатын болады. Үдемелі индустриялды-инновациялық даму мемлекеттік бағдарламасының жобалары үшін кадрлар қажеттілігін талдау қажеттілік болмағандықтан мына мамандықтар мен біліктіліктер бойынша кадрлар даярланбайтынын көрсетеді: «Гидрометаллургия аппаратысы», «Қоюландырғыш аппаратшысы», «Жарғыш», «Отқа төзгіш», «Балқытқыш», «Футеровщик», «Вальцовщик», «Газкескіш», «Шихтовщик», «Қаңылтыршы», «Конвейер машинисті» және т.б. Осыған орай, көрсетілген мамандықтар бойынша Щучинск қаласының № 4 кәсіптік лицейі базасында, Көкшетау қаласының № 1 кәсіптік лицейі базасында, Өскемен қаласының № 2 кәсіптік лицейі базасында, Политехникалық колледж базасында, Қарағанды қаласының № 15 кәсіптік лицейі базасында, Павлодар қаласының № 3, 8 кәсіптік лицейлері базасында курстық дайындық жүргізілетін болады.
Талдау бойынша қорытындылар.
Саланы дамытудың перспективалы мүмкіндіктері:

1. Выход на базовые металлы;
2. Организация производств высоких переделов.
В цветной металлургии - увеличение производства базовых металлов: первичного алюминия, меди, цинка и золота.
В редкометальной и редкоземельной подотрасли - производство титана (титановые слитки и сплавы), бериллия и тантала.
Ключевыми проектами в черной металлургии станут - увеличение сталелитейного и ферросплавного производств, а именно: увеличение производства стали, ферросиликомарганца и феррохрома.
На период с 2010 по 2014 годы потребность строительной отрасли в арматуре класса высокой прочности составит 800 000 тонн, в металлосортаменте 38 664 тонн, в металлоконструкциях 272 254 тонн. Необходимая номенклатура продукции: арматура, арматурные сетки, уголок, швеллер, тавр, двутавр, балка, балка двутавровая, запорная арматура, катанка, круги, лист, проволока, сетка, колонны, ограждения, лестницы, заборы, фермы, закладные детали.
Машиностроительная отрасль, в ближайшей пятилетке потребует производства прокатной стали толщиной свыше 12 мм, литейного-производства - не менее 30 тыс. тонн (для железнодорожного машиностроения) и для прочего машиностроения, развития производства легированных сталей - 150 тыс. тонн и организации производства трансформаторной стали мощностью не менее 3 тыс. тонн в год.
Береговая инфраструктура казахстанского сектора Каспийского моря.
В соответствии с Государственной программой освоения казахстанского сектора Каспийского моря, разработаны Генеральный план развития инфраструктуры морской нефтедобычи и Комплексный план развития береговой полосы казахстанского сектора Каспийского моря.
В настоящее время в районе поселка Баутино осуществляется строительство следующих объектов береговой инфраструктуры:
производственной площадки под завод металлоконструкций;
завода по ремонту малых судов;
завода по производству буровых растворов.
В районе поселка Аташ завершается строительство базы поддержки морских операций. В районе поселка Дамба Атырауской области реализуется проект строительства Северо-Каспийской экологической базы реагирования на разливы нефти, без которой не может быть начата Кашаганская Коммерческая Добыча.
В районе поселка Акшукур севернее города Актау началось строительство Промышленного Комплекса по производству металлоконструкций для морских проектов в КСКМ.
Для реализации данных проектов потребуется дополнительное производство продукции металлургической промышленности (сталь различных марок, изделия из стали, металлоконструкции, арматура, швеллеры и т.д.).
3.2. Сильные и слабые стороны горно-металлургического
комплекса
SWOT-анализ металлургической промышленности
Сильные стороны
Слабые стороны

1. Базалық металдарға шығу;
2. Жоғары қайта бөлу өндірістерін ұйымдастыру болады.
Түсті металлургияда - базалық металдар өндірісін арттыру: біріншілік алюминий, мыс, мырыш және алтын.
Сирек металл және сирек жер саласында - титан (титан кесектері және құймалары), бериллий және тантал өндіру.
Болат құю және ферроқұйма өндірісін арттыру, атап айтқанда: болат, ферросиликомарганец және феррохром өндірісін арттыру қара металлургияда негізгі жобалар болады.
2010-2014 жылдар кезеңінде беріктігі жоғары класты арматураны құрылыс саласының қажетсінушілігі 800 000 тоннаны, металлсортаментке 38 644 тоннаны, металл конструкцияға 272 354 тоннаны құрайды. Өнімдердің қажетті номенклатурасы: арматура, арматуралық торлар, бұрыштар, швеллер, тавр, екітавр, білік, екітаврлы білік, тиек арматурасы, созба, дөңгелектер, табақтар, сым, тон, бағандар, қоршаулар, баспалдақтар, қоршама, фермалар, бітеме бөлшектер.
Машина жасау саласы таяу бес жылдықта қалыңдығы 12 мм. астам прокат болаты өндірісін, (темір жол машиналарын жасау үшін) және өзге де машина жасау саласы үшін кемінде 30 мың тонна құйма өндірісін, 150 мың тонна лигерленген болат өндірісін дамытуды және қуаттылығы жылына кемінде 3 мың тонна болатын трансформаторлық болат өндірісін ұйымдастыруды қажет етеді.
Каспий теңізінің қазақстандық секторының жағалау инфрақұрылымы. Каспий теңізінің қазақстандық секторын игерудің мемлекеттік бағдарламасына сәйкес теңіз мұнайын өндіру инфрақұрылымын дамытудың бас жоспары мен және Каспий теңізінің қазақстандық секторының жағалау жолағын дамытудың кешенді жоспары әзірленді.
Қазіргі кезде Баутино кенті ауданында жағалау инфрақұрылымының мынадай объектілерін салу жүзеге асырылуда:
металл-конструкция зауытына арналған өндірістік алаң;
шағын кемелерді салу зауыты;
бұрғылау ерітінділерін өндіру зауыты.
Аташ кенті ауданында теңіз операцияларын қолдау базасын салу аяқталуда. Атырау облысы Дамба кенті ауданында Солтүстік Каспий мұнай төгінділеріне ден қою базасын салу жобасы іске асырылуда, ал онысыз Қашаған Коммерциялық Өндіру шарасы басталмайды.
Ақтау қаласының солтүстігіндегі Ақшұқыр ауданында КТҚС-дағы теңіз жобалары үшін металл-конструкциялар өндірісі бойынша Өнеркәсіп кешенін салу басталды.
Аталған жобаларды іске асыру үшін қосымша металлургия өнеркәсібі өнімін (түрлі маркалы болат, болат өнімдер, металлқұрылымдар, арматура, швеллерлер және т.б ) өндіру қажет болады.
3.2. Тау-кен металлургия кешенінің күшті және әлсіз жақтары
Металлургия өнеркәсібін SWOT - талдау:
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары

1. Наличие собственной
минерально-сырьевой базы.
2. Наличие отечественных научно-
технических разработок для
организации производств по
глубокой и комплексной переработке
сырья.
3. Тенденция развития смежных
отраслей, потребляющих металлы
в Казахстане (машиностроение,
строительство, железнодорожный
транспорт и пр.).
4. Наличие в Казахстане ведущих
компаний по добыче и производству
базовых металлов, востребованных на
мировом рынке.
5. Готовность к внедрению современных
высокотехнологичных схем переработки и
получения качественных металлов,
позволяющих развивать новые отрасли
(редкометальную, радиотехническую,
нанотехнологии и др.).
6. Имеются потенциальные возможности по
созданию новых производств с высокой
добавленной стоимостью на основе
производимых базовых и редких
металлов.
7. Наличие потенциальных к освоению
месторождений.
8. Казахстан обладает технологиями по
производству целой гаммы
редкоземельных металлов и элементов и
имеет собственное сырье (имеются
перспективы для производства
теллура, церия, европия, лантана,
самария, гадолиния, иттрия и других
металлов, тем более что многие из них
выпускались длительное время).
1. Более 80 % сырья металлургической
промышленности экспортируются.
2. Низкий уровень передела и малая
номенклатура металлоизделий.
3. Сохранение высокого уровня износа
основных фондов, в т.ч. машин и
оборудования, строительных
конструкций, производственных зданий и
сооружений (40-60 %).
4. Слабоконкурентная сырьевая база по
большинству черных (кроме хрома и
марганца) и цветных металлов и по
сравнению с минерально-сырьевой базой
ведущих мировых производителей,
обусловленная как их низким
содержанием, так и
горно-геологическими и
горно-техническими условиями
добычи руд.
5. Значительное количество забалансовых
запасов месторождений, освоение
которых экономически невыгодно.
6. Низкий уровень извлечения и
недостаточная комплексность
переработки сырья.
7. Высокая ресурсо и энергоемкость
большинства продукции по сравнению
с зарубежными предприятиями аналогами.
8. Отсутствие тесной связи отечественной
науки с производством.
9. Низкий уровень производительности
труда.
10. Низкий уровень автоматизации и
механизации производственных
процессов.
11. Недостаточное финансирование
научно-исследовательских и
опытно-конструкторских разработок
(далее по тексту НИОКР), направленных
на разработку инновационных технологий
по обогащению руд, переработке
отходов, на повышение комплексности
сырья, совершенствование
технологических процессов.
12. Дефицит квалифицированных кадров для
обеспечения предприятий отрасли
Недостаточный приток молодых кадров.

1. Өзінің минералдық шикізат базасының болуы.
2. Қосылған құны жоғары өнім алуға
мүмкіндік беретін шикізатты терең
және кешенді өңдейтін өндірістерді ұйымдастыру үшін отандық ғылыми-техникалық әзірлемелердің болуы.
3. Қазақстанда металды тұтынатын сабақтас салаларды дамыту үрдісі (машина жасау, құрылыс, теміржол көлігі және т.б.).
4. Қазақстанда әлемдік нарықта сұранысқа ие негізгі металдарды өндіретін және жасап шығаратын жетекші компаниялардың болуы.
5. Жаңа салаларды (сирек металды, радио техникалық, нанотехнология және басқалары) дамытуға мүмкіндік беретін сапалы металдарды өңдеу мен алудың қазіргі заманғы жоғары технологиялық сызбасын енгізуге дайын болу.
6. Өндірілетін базалық және сирек кездесетін металдардың негізінде қосылған құны жоғары жаңа өндірістерді құру бойынша әлеуетті мүмкіндіктер бар.
7. Игеруге әлеуетті кенорындардың болуы
8. Қазақстан сирек кездесетін металдар мен элементтердің тұтас гаммасын өндіретін технологияға ие және өз шикізаты бар (теллурді, церийді, европиді, лантанды, самариді, гадолйнийді, иттрийді және басқа металдарды өндіру үшін перспектива бар, әсіресе олардың көбі ұзақ уақыт шығарылды).
1. Металлургия өнеркәсібінің шикізаты мен өнімдерінің 80 % - дан астамы экспортталады.
2. Қайта бөлудің төмен деңгейі және металл бұйымдарының аз номенклатурасы.
3. Негізгі қорлардың, оның ішінде машиналар мен жабдықтардың, құрылыс конструкцияларының, өндірістік ғимараттар мен үй-жайлардың тозуының жоғары деңгейінің сақталуы (40-60%).
4. Қара (хром мен марганецтен басқа) және түсті металдардың көпшілігі бойынша әлемдік жетекші өндірушілердің минералдық-шикізат базасымен салыстырғанда олардың төмен мөлшерімен де кен өндірудің тау-кен-геологиялық және тау-кен-техникалық жағдайына да негізделген нашар бәсекелі шикізат базасы.
5. Игеру экономикалық жағынан тиімсіз кенорындарының теңгерімнен тыс қорларының едәуір мөлшері.
6. Шикізатты табудың төмен деңгейі және оны өңдеудің жеткіліксіз жинақтылығы.
7. Шетелдік ұқсас кәсіпорындармен салыстырғанда өнімдердің көпшілігінің жоғары ресурстық және энергияны қажетсінуі.
8. Отандық ғылымның өндіріспен тығыз байланыстың жоқтығы.
9. Еңбек өнімділігінің төмен деңгейі.
10. Өндірістік процестерді автоматтандыру мен механикаландырудың төмен деңгейі.
11. Кендерді байыту, қалдықтарды өңдеу, шикізаттың кешенділігін арттыруға, технологиялық процестерді жетілдіру жөніндегі инновациялық технологияларды игеруге бағытталған ҒЗТКЖ-ды жеткіліксіз қаржыландыру.
12. Саланың кәсіпорындарын қамтамасыз ету үшін білікті кадрлардың тапшылығы. Жас кадрлардың жеткіліксіз келуі.

13. Неразвитость транспортной
инфраструктуры. Низкая доля
производства высокотехнологичных и
наукоемких видов продукции.
Возможности
Угрозы
1. Увеличение объема выпуска
металлоизделий, наукоемких,
функциональных материалов, специальных
сплавов.
2. Расширение сортамента и номенклатуры
металлоизделий и функциональных
материалов в соответствии с
технологическим потенциалом
металлургической промышленности.
3. Перспектива увеличения внутреннего
металлопотребления за счет активного
государственного стимулирования
развития внутреннего рынка металлов.
4. Приоритетным направлением остается
развитие редкометальной
промышленности и получение сплавов,
увеличение доли металлопродукции с
высокой добавленной стоимостью.
5. Использование вторичных техногенных
образований.
1. Угроза сохранения сырьевой
направленности экспорта продукции
горно-металлургической отрасли.
2. Высокая конкуренция со стороны стран
Юго-Восточной Азии, особенно Китая,
на мировых рынках металлов и
металлопродукции.
3. Внутренний рост цен на энергоносители,
что влияет на конкурентоспособность
выпускаемой продукции отрасли.
4. Высокие объемы импорта машин,
оборудования, механизмов, что
сдерживает развитие отрасли
машиностроения и приборостроения,
основного потребителя металлов и
металлопродукции.
5. Углубление социальной неоднородности
населения по уровню жизни и
социальной защищенности.
6. Увеличение доли нерезидентов -
собственников система образующих
ведущих предприятий
горно-металлургической отрасли РК.
7. Угроза истощения сырьевой базы и
металлофонда РК вследствие селективной
добычи товарных руд и экспорта
металлолома.
3.3. Проблемы горно-металлургической отрасли
Сноска. Подраздел 3.3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1523.
Основные тенденции развития и крупные предприятия отрасли.
Основными проблемами горно-металлургического комплекса являются: истощение сырьевой базы, низкая комплексность используемого сырья, высокая степень износа основных производственных фондов, высокая степень загрязнения окружающей среды и технологическое отставание, отсутствие интегрированных комплексов с полным циклом производства (от добычи до выпуска продукции с высокой степенью товарной готовности), малая емкость и рассредоточенность внутреннего рынка, высокая энерго-, трудо- и материалоемкость продукции, острая нехватка инвентарного подвижного состава.
После установления независимости Казахстана с целью привлечения капиталовложений в отрасль большинство активов горно-металлургической промышленности было приватизировано, а некоторые из них были проданы иностранным стратегическим инвесторам.
Черная металлургия.
Крупнейшим сталеплавильным предприятием республики с полным металлургическим циклом является акционерное общество "АрселорМиттал Темиртау". Основной продукцией предприятия на сегодняшний день является литейный и передельный чугун, сталь и прокат рядовых марок, прокат с покрытием. Однако предприятие не выпускает продукцию из специальных сталей и метизы.
К тенденциям, негативно влияющим на развитие предприятия относятся:
проблемы рудной базы, связанные с использованием железной руды Лисаковского месторождения с высоким содержанием фосфора;
нерациональное использование коксующихся углей Карагандинского бассейна;
моральный и физический износ коксохимического производства, который наносит серьезный экологический ущерб окружающей среде;
проблемы по дефосфорации и десульфации передельного чугуна с предварительной декремнизацией в доменном цехе предприятия.
Необходимо проведение следующих мер:
НИОКР по дефосфорации железосодержащих руд Лисаковского месторождения;
рациональное использование коксующихся углей Карагандинского бассейна;
приобретение и монтаж УНРС (установка непрерывной разливки стали) для обеспечения равномерного качества и высокой скорости литья стали;
приобретение и установка сортового МНЛЗ (машина непрерывного литья заготовок) для организации сортопрокатного производства;
НИОКР по организации процесса легирования, прокатки и термообработки ванадий, ниобий и титан содержащих сталей, стойких против серо водородной коррозии для получения специальных сталей. Кроме того, необходимо целевое финансирование научно-исследовательских разработок по освоению технологий получения сталей класса прочности X 80, для труб нефтегазового назначения;

13. Көлік инфрақұрылымының дамымағандығы. Өнімдердің жоғары технологиялық және ғылымды қажет ететін түрлерін өндірудің төмен үлесі.
Мүмкіндіктер
Қауіп-қатерлер
1. Металл бұйымдарын, ғылымды көп қажет ететін, функционалдық материалдарды, арнайы қорытпаларды шығару көлемін арттыру.
2. Металлургия өнеркәсібінің Технологиялық әлеуетіне сәйкес металл бұйымдары мен функционалдық материалдардың сұрыптамасы мен номенклатурасын кеңейту.
3. Ішкі металл тұтынуды экономиканың металды тұтынатын салаларында өндіру мен инвестицияны өсіру саланың негізгі қорларын жаңарту, ішкі метал нарығын дамытуды белсенді мемлекеттік ынталандыру есебінен арттырудың келешегі бар.
4. Сирек металды өнеркәсіпті дамыту мен қорытпаларды алу, қосылған құны жоғары металл өнімдерінің үлесін арттыру басым бағыт болып қалады.
5. Қайталама техногенді түзілімдерді пайдалану.
1. Таукен-металлургия саласы өнімі экспортының шикізаттық бағытының сақталу қауіп-қатері.
2. Металл және метал өнімдерінің дүниежүзілік нарықтарында Оңтүстік Шығыс Азия елдері, әсіресе Қытай тарапынан жоғары бәсекелестік.
3. Қуат көздеріне ішкі бағаның өсуі, бұл саланың шығарылатын өнімінің бәсекеге қабілеттілігіне әсер етеді.
4. Машиналардың, жабдықтардың, механизмдердің импортының жоғары көлемі, бұл металл және металл өнімдерінің негізгі тұтынушысы машина жасау және аспап жасау саласының дамуын тежейді.
5. Халықтың тіршілік деңгейі мен әлеуметтік қорғалуы деңгейі бойынша әлеуметтік бірыңғай еместігінің асқынуы.
6. ҚР тау-кен-металлургия саласының жүйе құрушы жетекші кәсіпорындарының резидент емес меншік иелерінің үлесін арттыру.
7. Тауарлық кендерді іріктемелі өндіру және метал сынығы экспорты
болғандықтан ҚР шикізат қоры мен металл қорының таусылу қаупі.
3.3. Тау-кен металлургия саласының проблемалары
Ескерту. 3.3-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1523 қаулысымен.
Саланы дамытудың негізгі үрдістері мен ірі кәсіпорындар.
Тау-кен металлургия кешенінің негізгі проблемалары мыналар: шикізат базасының сарқылуы, пайдаланылатын шикізаттың кешенділігінің төмендігі, негізгі өндірістік қорлар тозуының жоғары дәрежесі, қоршаған орта ластануының жоғары дәрежесі және технологиялық артта қалу, өндірістің толық циклы бар интеграцияланған кешендердің (өндіруден бастап тауарлық дайындығы жоғары дәрежедегі өнім шығаруға дейін) болмауы, ішкі нарық сыйымдылығының аздығы және шашыраңқылығы, өнімнің жоғары энергия, еңбек және материал сыйымдылығы, жылжымалы мүкәммалдық құрылымдардың өткір жетіспеушілігі болып табылады.
Қазақстанда тәуелсіздік орнағаннан кейін салаға капитал салымдарын тарту мақсатында тау-кен металлургия өнеркәсібінің көптеген активтері жекешелендірілді, ал кейбіреулері шетелдік стратегиялық инвесторларға сатылып кетті.
Қара металлургия
«АрселорМиттал Теміртау» акционерлік қоғамы толық металлургиялық циклі бар республиканың аса ірі болат балқыту кәсіпорны болып табылады. Бүгінде кәсіпорынның негізгі өнімі құйылған және қайта жасалған шойын, болат және қатардағы маркалы прокаттар, жабыны бар прокаттар болып табылады. Алайда, арнайы болаттан және метизден жасалған өнім шығармайды.
Кәсіпорынның дамуына келеңсіз әсер ететін үрдіске мыналар жатады:
Лисаковск және Аятск кен орындарының құрамында фосфор жоғары темір кенін пайдаланумен байланысты кен базасының проблемалары;
Қарағанды бассейнінің кокстелетін көмірді ұтымды емес пайдалану;
кокс-химия өндірісінің моральдық және физикалық тозуы, ол-қоршаған ортаға елеулі экологиялық нұқсан келтіреді;
кәсіпорынның домен цехында алдын ала кремнийсіздендіре отырып, қайта бөлінген шойынды фосфорсыздандыру және сульфитсіздендіру бойынша проблемалар.
Мынадай шаралар жүргізу қажет:
Лисаковск және Аятск кен орындарының құрамында темір бар кендерді фосфорсыздандыру бойынша ҒЗТКӘ жүргізу;
Қарағанды бассейнінің кокстелетін көмірді барынша ұтымды пайдалану;
болатты құюдың тепе-тең сапасын және жоғары жылдамдығын қамтамасыз ету үшін БҮҚҚ (болатты үзіліссіз құюы қондырғысы) сатып алу және монтаждау қажет болады;
сұрыпты прокат өндірісін ұйымдастыру үшін сұрыпты ДҮҚМ (дайындамаларды үзіліссіз құю машинасы) сатып алу және орнату қажет болады;
арнайы болат алу үшін күкірт сутегі коррозиясына төзімді, құрамында ванадий, ниобий және титан бар болатты лигерлеу, тарту және термо өңдеу үдерісін ұйымдастыру бойынша ҒЗТКӘ жүргізу қажет. Бұдан өзге мұнай-газ мақсатындағы құбырлар үшін беріктігі X 80 сыныпты болат алу технологиясын игеру бойынша ғылыми-зерттеу әзірлемелерін мақсатты қаржыландыру қажет;

приобретение и установка прокатного стана - 5 000 для получения бесшовных труб большого диаметра;
обеспечение предприятия поставками огнеупоров для печей металлургического комплекса, необходимо организовать производство огнеупоров.
Крупные холдинги, которые контролируются казахстанскими предпринимателями и имеют государственный пакет акций - ведущий производитель меди товарищество с ограниченной ответственностью "Корпорация Казахмыс", и ведущий производитель ферросплавов, окатышей, товарной железной руды и алюминия - Eurasian National Resource Corp. (ENRC).
Eurasian National Resource Corp. (ENRC) является полностью интегрированной группой в сфере добычи и обогащения полезных ископаемых с собственными энергетическими и транспортными подразделениями. ENRC является вторым по величине производителем ферросплавов в мире, лидером СНГ в сфере добычи и обработки железной и хромовой руды, поставщиком двух пятых производимого в мире галлия. Группа обладает четвертью мировых запасов хрома и является, при этом, крупнейшим в Казахстане поставщиком энергии.
К тенденциям, негативно влияющим на развитие компании относятся:
проблемы по обеспечению производства поставками природного газа;
низкий уровень технологической и технической модернизации производственного оборудования.
Необходимо проведение следующих мер:
расширение сырьевой базы железной руды на Южно-Сарбайском и Сорском месторождениях;
стимулирование поставок горячего брикетированного железа на внутренний рынок;
стимулирование дальнейшей технологической и технической модернизации производственного оборудования;
создание сталелитейного производства, ориентированного на выпуск качественных конструкционных сталей из металлизованных брикетов (содержание железа не менее 90 %) Соколовско-Сарбайского горно-производственного объединения, для реализации проекта и стабильности работы предприятия необходимо обеспечить энергоресурсами (вода, электроэнергия, газ и др.), квалифицированными отечественными кадрами и инфраструктурой (транспорт и коммуникации).
Товарищество с ограниченной ответственностью "Таразский Металлургический Завод" экспортоориентированное предприятие по выпуску ферросиликомарганца. Выпускаемый на заводе ферросиликомарганец соответствует стандартам ГОСТ-4756-91 (ISO 5447-80) отличаясь от аналогичной продукции заводов - конкурентов низким содержанием фосфора, что является одним из основных и ключевых показателей качества.
К тенденциям, негативно влияющим на развитие компании относятся:
недостаточное обеспечение производства электроэнергией;
высокие тарифы по перевозке грузов по железной дороге, что влияет на себестоимость и соответственно на конкурентоспособность продукции;
недостаточное обеспечение производства качественным сырьем, рудной базой.
Необходимо проведение следующих мер:

үлкен диаметрлі жіксіз құбырларды алу үшін прокат станын сатып алу және орнату қажет - 5 000;
металлургия кешенінің пештері үшін кәсіпорынды отқа төзімді құралдармен қамтамасыз ету.
Қазақстандық кәсіпкерлер бақылайтын және акциялардың мемлекеттік пакеттері бар ірі холдингтер - жетекші мыс өндірушінің «Қазақмыс корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі және жетекші ферроқорытпалар, шөкемтастар, тауарлық темір кенері мен алюминий өндірушісі - Eurasian National Resource Corp (ЕNRC).
Eurasian National Resource Corp (ЕNRC) өзінің энергетикалық және көлік бөлімшелері бар пайдалы қазбаларды өндіру және байыту саласындағы толықтай ықпалдасқан топ болып табылады. ЕNRC-ге «Қазхром» Трансұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы, Жайрем тау-кен байыту комбинаты, Соколов-Сарыбай кен байыту өндірістік бірлестігі (ССБӨБ), Еуразия энергетика корпорациясы, сондай-ақ ЕNRC Logistics және ЕNRC Маrketing & Sales сияқты кәсіпорындар кіреді. ЕNRC ферроқорытпа көлемі бойынша әлемде екінші орында, темір және хром кенін өндіру және өңдеу саласында тәуелсіз мемлекеттер достастығы елдері ішінде көшбасшы, әлемде өндірілетін галлийдің бестен екісінің жеткізушісі болып табылады. Топ әлем бойынша хром қорының төртінші елі және бұл ретте Қазақстанда аса ірі энергия жеткізушісі болып табылады.
Компания дамуына келеңсіз әсер ететін үрдістерге мыналар жатады:
өндірісті табиғи газбен қамтамасыз ету мәселелері;
өндірістік жабдықтың төмен технологиялық және техникалық дәрежесі.
Мынадай шаралар жүргізу қажет:
Оңтүстік-Сарыбай және Сор кен орындарында темір кенінің шикізат
базасын ұлғайту;
ішкі нарықта ыстықтай брикеттелген темірді жеткізуді ынталандыру;
өндірістік жабдықты одан әрі технологиялық және техникалық жаңғыртуды ынталандыру;
металлургия өнеркәсібін дамытудың басым бағыты Соколов-Сарыбай тау-кен өндірістік бірлестігі металданған брикеттерден жасалған (құрамында кемінде 90 % темір бар) сапалы конструкторлық болат шығаруға бағдарланған болат құю өндірісін құю болып табылады, жобаны іске асыру және кәсіпорын жұмысының тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін энергия ресурстармен (су, электр энергиясы газ т.б.), білікті отандық кадрлармен және инфрақұрылыммен (көлік және коммуникация) қамтамасыз ету қажет.
«Тараз металлургия зауыты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі ферросиликомарганец шығару бойынша экспортқа бағдарланған кәсіпорын. Зауытта шығарылатын ферросиликомарганец МЕСТ-4756-91 (ISO 5447-80) стандарттарына сәйкес келеді, ол бәсекелес зауыттардың осыған ұқсас өнімінен құрамында фосфордың төмен болуымен ерекшеленеді, бұл сапаның негізгі және өзекті көрсеткіштерінің бірі болып табылады.
Компания дамуына келеңсіз әсер ететін үрдістерге мыналар жатады:
өндірісті электр энергиясымен қамтамасыз ету проблемасы;
теміржол бойынша жүктерді тасымалдаудың жоғары тарифтері, бұл өнімнің өзіндік құнына және тиісінше бәсекеге қабілетіне әсер етеді;
кен базасымен байланысты проблемалар, өндірісті сапалы шикізатпен қамтамасыз ету.
Мынадай шараларды жүргізу қажет:

бесперебойное обеспечение производства электроэнергии на Экибастузской Государственной распределительной электростанции - 1, 2, Ермаковской распределительной электростанции (северный источник) и Жамбылской Государственной распределительной электростанции (южный источник), путем заключения долгосрочного контракта на поставку электроэнергии, а также увеличения квоты от Северных источников до 80 % в осенне-зимнее время;
предоставление временного понижающего коэффициента на услуги, оказываемые субъектами естественных монополий, в частности уменьшения тарифов по перевозкам грузов;
оказание содействия в получении права недропользования на марганцевые и хромовые месторождения для обеспечения бесперебойной работы 2-х действующих печей, и с вводом в эксплуатацию новых печей РКО-25, необходимо получением марганцевого сырья, соответствующего необходимым требованиям производства ферросиликомарганца, рудной базой являются месторождения "Западный Камыс" - товарищество с ограниченной ответственностью "Арман-100", "Туебай - Сюртысу" - товарищество с ограниченной ответственностью "Сары-Арка mining", "Айткокше" товарищество с ограниченной ответственностью "Karuan".
Компания "Silicium Kazakhstan" начало строительство металлургического завода по производству 30 000 тонн металлургического кремния и 12 000 тонн кремниевой пыли из жильного кварца кварценосной провинции Центрального Казахстана на производственной площадке в Карагандинской области в соответствии с требованиями международных стандартов.
К тенденциям, негативно влияющим на развитие компании относятся:
проблемы по обеспечению производства электроэнергией;
проблемы связанные с инфраструктурным обеспечением для реализации последующих очередей завода;
решение вопроса по реструктуризации задолженности по кредитам в институтах развития.
Необходимо проведение следующих мер:
оказать содействие в заключении долгосрочного контракта на поставку электроэнергии по льготным и устойчивым тарифам на срок не менее 5 лет, для планирования производства и страхования от изменчивой конъюнктуры цен на энергию, что связано с существенной долей затрат на электроэнергию в себестоимости готовой продукции, которая достигает 40 %;
инфраструктурная поддержка государства для реализации последующих очередей завода, связанная с содействием в подводе необходимого ресурсного обеспечения (водоснабжение, электроснабжение, логистика и др.).
Средние компании черной металлургии представлены следующими предприятиями, контролируемые иностранными портфельными инвесторами и казахстанскими предпринимателями: Oriel Resources PLC, товарищество с ограниченной ответственностью "Темиртауский электро-металлургический комбинат", товарищество с ограниченной ответственностью "Актауский литейный завод", товарищество с ограниченной ответственностью "АиК". В настоящее время - российский металлургический гигант "Мечел" является единственным акционером Oriel Resources Plc. - компании по управлению проектами в области добычи и производства золота, хрома, никеля, а также сплавов этих металлов, с головным офисом в Лондоне. На cегодняшний день, инвесторы ставят перед собой задачи исключительно по переработке руды и производства концентратов, а также экспорта данной продукции, вопрос по строительству металлургического производства в планах инвесторов отсутствует.

электр энергиясын жеткізуге ұзақ мерзімді келісімшарт жасасу жолымен Екібастұз 1,2-ші мемлекеттік таратушы электростанциясында, Ермаков электро станциясы (солтүстік бастау көз) және Жамбыл мемлекеттік таратушы электростанциясынан (оңтүстік бастау-көз) электр энергиясы өндірісін үздіксіз қамтамасыз ету, сондай-ақ Солтүстік бастау көздер квоталарын күзгі-қысқы уақытта 80 %-ға дейін ұлғайту;
табиғи монополиялар субъектілері көрсететін қызметтерге уақытша төмендету коэффициентін ұсыну, атап айтқанда жүктерді тасымалдау бойынша тарифтерді азайту;
2 жұмыс істеп тұрған пештердің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін және РКО-25 жаңа пештерін, пайдалануға бере отырып, кен базасы «Западный Қамыс» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі «Арман-100», «Туебай - Сюртысу», «Сары-Арка mining» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, «Айткокше», «Каruan» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі кен орындары болып табылатын ферросиликомарганец өндіру талаптарына сәйкес келетін марганец шикізатын алу мүмкіндігі болу үшін марганец және хром кен орындарына арналған жер қойнауын пайдалану құқығын алуға жәрдем көрсету қажет.
«Silicium Kazakhstan» компаниясы 30 000 тонна халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес Қарағанды облысындағы өндірістік алаңда Орталық Қазақстанның кварцты алабының өзекті кварцынан металлургия кремнийі мен 12 000 тонна кремний тозаңын өндіру бойынша металлургия зауытын салуды бастады.
Компания дамуына келеңсіз әсер ететін үрдістерге мыналар жатады:
өндірісті электр энергиясымен қамтамасыз ету проблемалары;
зауыттың кейінгі кезектерін іске асыру үшін инфрақұрылымдық қамтамасыз етумен байланысты проблемалар;
даму институттарындағы кредиттер бойынша берешекті қайта құрылымдау мәселелерін шешу.
Мынадай шараларды жүргізу қажет:
өндірісті жоспарлау және энергияға баға конъюнктурасын сақтандыру үшін кемінде 5 жыл мерзімге электр энергиясын жеңілдікті және тұрақты тарифтер бойынша жеткізуге арналған ұзақ мерзімді келісімшарт жасасуға жәрдем көрсету, бұл 40 %-ға дейін жететін дайын өнімнің өзіндік құнындағы электр энергиясына кететін шығындардың елеулі үлесімен байланысты болып отыр;
қажетті қамтамасыз ету ресурстарын (сумен жабдықтау, электрмен
жабдықтау, логистика т.б.) әкелуге жәрдем көрсетумен байланысты,
зауыттың жалғаспалы кезектерін іске асыру үшін мемлекеттің инфрақұрылымдық қолдауы;
Шетелдік портфелдік инвесторлар мен қазақстандық кәсіпорындар бақылайтын қара металлургия орта компаниялары мыналар болып табылады: Oriel Resources PLC, «Теміртау электрлік-металлургия комбинаты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, «Ақтау құю зауыты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, «АиК» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі. Қазіргі кезде «Мечел» Ресей металлургия гиганты Лондонда бас офисі бар Oriel Resources PLс - алтын, хром, никель, сондай-ақ бұл металдардың қорытпаларын шығару және өндіру саласындағы жобаларды басқару компаниясының жалғыз акционері болып табылады. Бүгінде инвестор өз алдына тек кендерді қайта өңдеу және концентраттарды өндіру, сондай-ақ бұл өнімді экспорттау жөнінде міндеттер қояды, металлургия өндірісін салу бойынша мәселе инвесторлардың жоспарында жоқ.

Товарищество с ограниченной ответственностью "Актауский литейный завод" производственной мощностью 90 тыс. тонн стальных заготовок в год является первым металлургическим производством в западном регионе Казахстана. В 2009 году был запущен второй этап проекта - прокатный завод мощностью 400 тыс. тонн готовой продукции в год (сортовой металлопрокат). Планируется строительство второго электросталеплавильного комплекса мощностью 600 тыс. тонн заготовок в год.
Касательно ферросплавного производства следует отметить товарищество с ограниченной ответственностью "Темиртауский электро-металлургический комбинат" и завод по производству ферросиликоалюминия товарищество с ограниченной ответственностью "АиК", продукция которых востребована и имеет свои рынки сбыта в Казахстане и России.
К тенденциям, негативно влияющим на развитие предприятий относятся:
техническая отсталость и необходимость модернизации плавильных агрегатов для повышения технико-экономических показателей процессов и ограничения вредного техногенного влияния на окружающую среду;
низкий уровень механизации и автоматизации производства.
Необходимо проведение следующих мер:
разработка эффективных технологий выплавки широкого ассортимента ферросплавов, лигатур, модификаторов и флюсов из регионального сырья, так как ужесточились требования потребителей к качеству ферросплавов по очистке от вредных и попутных примесей;
организация рационального использования сырьевых ресурсов с разработкой различных схем добычи и обогащения руд различных месторождений, с получением товарных концентратов;
создание ферросплавных производств с обеспечением отечественными легирующими элементами из титана, никеля, кобальта, марганца, ванадия, ниобия, вольфрама, молибдена и других редкоземельных элементов для организации выпуска широкого спектра нержавеющих и легированных сталей, сплавов и лигатур для нужд промышленности и экспорта на внешние рынки;
технологический поиск дешевых углеродистых восстановителей, альтернативных коксу;
утилизация отходов производства.
Цветная металлургия.
Крупные холдинги, которые контролируются казахстанскими предпринимателями и имеют государственный пакет акций - ведущий производитель меди товарищество с ограниченной ответственностью "Корпорация Казахмыс", и ведущий производитель алюминия - Eurasian National Resource Corp. (ENRC).
Алюминиевое подразделение ENRC представлено акционерным обществом "Алюминий Казахстана", которое является одним из ведущих в мире производителей глинозема. Глинозем поставляется на объекты акционерного общества "Казахстанский электролизный завод" мощность которого составляет 250 тыс. тонн первичного алюминия в год.
К тенденциям, негативно влияющим на развитие компании относятся:
высокие тарифы на электроэнергию, что влияет на рост себестоимости продукции;
решение проблем с транспортным обеспечением, для бесперебойной отгрузки готовой продукции.
Необходимо проведение следующих мер:

Жылына 90 мың тонна болат дайындамалар шығаратын «Ақтау құю зауыты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі Қазақстанның батыс өңіріндегі бірінші металлургия өндірісі болып табылады. 2009 жылы жобаның екінші кезеңі - жылына 400 мың тонна қуаттылығы бар прокат зауыты (сұрыпты прокат) іске қосылды. Жылына 600 мың тонна дайындама өндіру қуаттылығы бар екінші электрлі-болат балқыту кешенін салу жоспарлануда.
Ферроқорытпа өндірісіне қатысты «Теміртау электрлік-металлургия комбинаты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі мен ферросиликоалюминий өндіру зауыты «АиК» жауапкершілігі шектеулі серіктестігін атап өтуге болады, олардың өнімі сұранысқа ие және Қазақстан мен Ресейде өз өткізу нарығы бар.
Кәсіпорын дамуына келеңсіз әсер ететін үрдістерге мыналар жатады:
техникалық артта қалушылық және үдерістердің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін арттыру және қоршаған ортаға зиянды техногендік әсер етуді шектеу үшін балқыту агрегаттарын жаңғырту қажеттігі;
өндірісті механикаландыру және автоматтандыру деңгейінің төмендігі.
Мынадай шараларды жүргізу қажет:
өңірлік шикізаттан жасалатын ферроқорытпалардың, лигатуралардың, модификаторлардың және флюстердің кең ассортиментін балқытудың тиімді технологияларын әзірлеу, өйткені тұтынушылардың зиянды және жанама қоспалардан тазалау бойынша ферроқорытпа сапасына талабы қатайды;
тауар концентраттарын ала отырып, әртүрлі кен орындарының кендерін өндіру және байытудың әртүрлі схемаларын әзірлеумен шикізат ресурстарын ұтымды пайдалануды ұйымдастыру;
өнеркәсіп қажеттіліктері мен сыртқы нарық экспорты үшін тот баспайтын және легирленген болаттардың, қорытпалар пен лигатуралардың кең ауқымын шығаруды ұйымдастыру үшін титаннан, никель, кобальт, марганец, ванадий, ниобий, волвфрам, молибден және басқа да жерде сирек кездесетін элементтерден жасалған отандық лигерлеуші элементтермен қамтамасыз ете отырып, ферроқорытпа өндірісін құру орынды, тиісті өндірістерді құру үшін кешенді іс-шаралар қажет;
арзан көміртекті қалпына келтірушілерді, балама коксын технологиялық іздестіру;
өндіріс қалдықтарын кәдеге жарату.
Түсті металлургия.
Қазақстандық кәсіпорындар бақылайтын және мемлекеттік акциялар
пакеттері бар ірі холдингтер -  «Қазақмыс корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі ірі мыс өндірушісі және Eurasian National Resource Corp. (ENRC) ірі алюминий өндірушісі.
ENRC алюминий бөлімшесін «Қазақстан алюминийі» акционерлік қоғамы білдіреді, ол әлемдегі ірі жербалшық өндірушісі болып табылады. «Қазақстан электролиз зауыты» акционерлік қоғамында қазіргі кезде 125 000 тонна бастапқы алюминий өндіріледі. 2010 жылғы шілдеде зауыттың екінші кезеңін іске қосу және қуаттылығын жылына 250 мың тонна бастапқы алюминийге дейін жеткізу жоспарлануда.
Компанияның дамуына келеңсіз әсер ететін үрдістерге мыналар жатады:
электр энергиясындағы тарифтердің жоғарылығы, бұл өнімнің өзіндік құнының өсуіне әсер етеді;
дайын өнімді үзіліссіз тиеп-түсіру үшін көлікпен қамтамасыз ету мәселесін шешу.
Мынадай шараларды өткізу қажет:

предоставление временного понижающего коэффициента на услуги оказываемые субъектами естественных монополий (на электроэнергию) на период 2010-2012 годы;
предоставление подвижного состава Национальной компании "Казахстан Темир Жолы" под отгрузку товарной продукции в технически исправном состоянии;
организация малотоннажных производств алюминиевой продукции с высокой добавленной стоимостью (катанка, прокат, профиль, сплавы, трубы, трубки), необходимо введение комплекса мер по стимулированию организации производства;
увеличение комплексности переработки минерального сырья Жайремского месторождения, в части свинцово-цинковых руд.
Медедобывающее предприятие товарищество с ограниченной ответственностью "Корпорация "Казахмыс" располагает производственными площадками по всему Казахстану, включая 20 карьеров и подземных рудников, 10 обогатительных фабрик, цинковый завод и два медеплавильных комплекса. Казахмыс производит значительные объемы других металлов, в том числе цинка, серебра и золота, около 77 % доходов получая от производства меди.
К тенденциям, негативно влияющим на развитие предприятия относятся:
недостаточность комплексной переработки минерального сырья;
необходимость технологической и технической модернизации производственного оборудования.
Необходимо проведение следующих мер:
доведение извлечения полезных ископаемых и эффективности комплексного использования сырья на ранее достигнутый уровень (в том числе доведение качества металла на уровень ЛБМ), необходимо восстановить производство Балхашского цинкового завода;
требуется технологическая и техническая модернизация Балхашского и Жезказганского медеплавильных заводов;
обеспечение производства перената аммония на Республиканское государственное предприятие "Жезказганредмет" промывной серной кислотой, а также отходами и хвостами добычи, обогащения и металлургического передела (металлургическая пыль). При этом потери рения, в отходах, хвостах металлургического передела составляет 63 %;
организация малотоннажных производств, производящих продукцию с высокой добавленной стоимостью из рафинированной меди (катанки, проволоки, трубы, трубки).
Товарищество с ограниченной ответственностью "Казцинк" - крупный интегрированный производитель цинка с большой долей сопутствующего выпуска меди, драгоценных металлов и свинца.
К тенденциям, негативно влияющим на развитие предприятия относятся:
недостаточность комплексной переработки минерального сырья;
необходимость дальнейшей технологической и технической модернизации производственного оборудования.
Необходимо проведение следующих мер:
доведение извлечения полезных ископаемых и эффективности комплексного использования сырья на ранее достигнутый уровень (в том числе доведение качества металла на уровень ЛБМ);
увеличение объема выпуска цинковой продукции на действующих предприятиях, необходимо осуществить модернизацию цеха вальцевания;
технологическая модернизация плавильного передела свинцового завода города Усть-Каменогорск;
строительство завода по производству металлопродукции из рафинированного цинка (листы, полосы, порошки и т.д.), а также сплавов, необходима проработка технико-экономической обосновании;
увеличение производства металлического висмута и его соединений (сплавы, соли и др.), необходимо реконструкция действующего производства, обновление технологий, обеспечение сырьем.
Акционерное общество "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат".

2010-2012 жылдар кезеңіне табиғи монополиялар субъектілері көрсететін қызметтерге (электр энергиясы) арналған уақытша төмендету коэффициентін ұсыну;
«Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясының тауар өнімін тиеп-түсіруге арналған жылжымалы құрамын техникалық ақаусыз жағдайда ұсыну;
қосылған құны жоғары алюминий өнімінің шағын тоннажды өндірістерін (созба, прокат, профиль, қорытпа, құбырлар, түтіктер) ұйымдастыру, өндірісті ұйымдастыруды ынталандыру бойынша шаралар кешенін бастау қажет;
Жәйрем кен орнының минералдық шикізаты кешенділігін, қорғасын-мырыш кеніші бөлігінде ұлғайту.
«Қазақмыс корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі мыс өндіру кәсіпорнының 20 карьер мен жерасты кеніштерін, 10 байыту фабрикаларын, мырыш-зауыты мен екі мыс балқыту кешенін қоса алғанда, Қазақстан бойынша көптеген өндіріс алаңдары бар. Қазақмыс кірістердің шамамен 77%-ын мыс өндірісінен ала отырып, басқа металдардың, атап айтқанда мырыш, күміс және алтынның елеулі көлемін шығарады.
Кәсіпорынды дамытуға келеңсіз әсер ететін үрдістерге мыналар жатады:
минералдық шикізатты кешенді қайта өңдеудің жеткіліксіздігі;
өндірістік жабдықтың технологиялық және техникалық жаңғырту қажеттігі.
Мынадай шараларды өткізу қажет:
пайдалы қазбаларды алудың және шикізатты тиімді кешенді пайдаланудың бұрын қол жеткізілген деңгейіне жеткізу (оның ішінде металл сапасын ЛБМ деңгейіне жеткізу), Балқаш мырыш зауыты өндірісін қалпына келтіру қажет;
Балқаш және Жезқазған мыс балқыту зауыттарын технологиялық және
техникалық жаңғырту қажет;
«Жезқазғансирекмет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнына аммоний перенаты өндірісін жуылмалы көмір қышқылымен, сондай-ақ өндіру қалдықтарымен және қоқыстарымен қамтамасыз ету, байыту және металлургиялық қайта бөлу (металлургиялық тозаң). Бұл ретте металлургиялық қайта бөлу қалдықтарында ренийді жоғалту 63 %-ды құрайды;
тазартылған мыстан жасалған қосылған құны жоғары өнімді (созба, сымдар, құбырлар, түтіктер) щығаратын шағын тонналық өндірістерді ұйымдастыру.
«Қазмырыш» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі - жанама мыс, қымбат бағалы металдар мен қорғасын шығарудың үлкен үлесі бар біріктірілген ірі мырыш өндірушісі. Кәсіпорынның дамуына келеңсіз әсер ететін үрдістерге мыналар жатады:
минералдық шикізатты кешенді қайта өңдеудің жеткіліксіздігі;
өндіріс жабдығының одан әрі технологиялық және техникалық
жаңғыртуы қажеттігі.
Мынадай шараларды жүргізу қажет:
пайдалы қазбаларды алуды және шикізатты тиімді кешенді пайдаланудың бұрын қол жеткізілген деңгейіне жеткізу (оның ішінде металл сапасын ЛБМ деңгейіне жеткізу), балқаш мырыш зауыты өндірісін қалпына келтіру қажет;
жұмыс істеп тұрған кәсіпорында мырыш өнімін шығару көлемін ұлғайту, вельцерлеу цехын жаңғыртуды жүзеге асыру қажет;
Өскемен қаласындағы қорғасын зауытының балқыту қайта бөлуін технологиялық жаңғырту;
тазартылған мырыштан жасалған металл өнімдерін (табақтар, жолақтар, ұнтақтар т.б.), сондай-ақ қорытпалар өндіру зауытын салу, технико-экономикалық негіздемені пысықтау қажет;
металл висмуті мен оның қосылыстарын (қорытпа, тұздар т.б.) өндіруді ұлғайту, жұмыс істеп тұрған өндірістерді қайта жаңалау, технологияларды жаңалау шикізатпен қамтамасыз ету қажет.
«Өскемен титан-магний комбинаты» акционерлік қоғамы

Акционерное общество "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат" - одно из 7 мировых производителей губчатого титана, введенного в эксплуатацию в 1965 году. Основная продукция - титан губчатый 15 сортов различного назначения, от марок для легирования сталей, до марок для аэрокосмических целей; магний металлический в слитках; магниевые порошки; пятиокись ванадия.
К тенденциям, негативно влияющим на развитие предприятия относятся:
необеспеченность предприятия качественным сырьем;
проблемы по обеспечению производства электроэнергией.
Необходимо проведение следующих мер:
обеспечение собственным сырьем для титанового производства (основная часть - более 70 %, завозится из-за рубежа: Украина, Канада, Китай, Россия, Израиль; 30 % обеспечивается Сатпаевским месторождением), необходима организация поставок сырья с Обуховского и Шакашского месторождений;
стабильное обеспечение предприятия электроэнергией, необходимо упорядочить поставки и тарифную  политику с Бухтарминской гидро-электростанции;
организация производства диоксида-титана сульфатным способом, сернокислотное выщелачивание, производственной мощностью 20 тыс. тонн в год, необходима организация гидрометаллургического производства;
организация производства титанового проката, необходимо обеспечить подкатом и прокатным станом;
расширение производственных мощностей за счет увеличения номенклатуры выпускаемой продукции (титановые полосы, прутки).
Акционерное общество "Ульбинский Металлургический Завод"
Предприятие входит в состав акционерного общества "Национальная атомная компания "Казатомпром", является ведущим производителем бериллиевой и танталовой продукции. В составе акционерного общества "Ульбинский Металлургический Завод" имеется тантало-ниобиевое производство, специализирующееся на выпуске танталовой, ниобиевой продукции и плавиковой кислоты (порошки тантала металлургического сорта, слитков тантала, танталовых порошков конденсаторного сорта, танталовой прокатной продукции, слитков ниобия, феррониобия, чистой пятиокиси ниобия).
К тенденциям, негативно влияющим на развитие предприятия относятся:
необеспеченность предприятия качественным сырьем;
высокие транспортные издержки;
необходимость дальнейшей технологической и технической модернизации производственного оборудования.
Необходимо проведение следующих мер:
расширение сырьевой базы путем приобретения месторождений сырья за рубежом (Австралия, Бразилия, Россия);
уменьшение сроков выдачи экспортной разрешительной документации на бериллиевую продукцию;
исключение бериллиевой продукции, содержащей менее 90 % бериллия из списка продукции двойного назначения;
восстановление бериллий и ниобий-танталового производства;
Основной конкурентный недостаток танталового производства - географическое положение, отдаленность от основных производителей сырья и потребителей продукции, ведет к высоким транспортным издержкам;
модернизация оборудования гидрометаллургического отделения, что позволит снизить себестоимость и улучшить качественные характеристики продукции как головного передела, так и всех видов товарной продукции. Кроме того, на часть оборудования отсутствует резерв, что приводит к потерям рабочего времени и простоям из-за нештатных остановок и отказов в работе.
Производителями медной продукции также являются акционерное общество "Балхашский завод по обработке цветных металлов" (прокат меди и сплавов на основе меди), товарищество с ограниченной ответственностью "Кастинг", товарищество с ограниченной ответственностью "Актюбинская медная компания" (медный концентрат), другие недропользователи (медная руда и медные концентраты), акционерное общество "Казэнергокабель", товарищество с ограниченной ответственностью "Интелкабель" (кабели на основе меди, медный провод). Свинцово-цинковая подотрасль представлена товарищество с ограниченной ответственностью "Нова-цинк", товарищество с ограниченной ответственностью "Шалкия".
К тенденциям, негативно влияющим на развитие предприятия относятся:
отставание подготовки к добыче новых месторождений и строительства обогатительных мощностей и низкое содержание меди в рудах;
невысокий уровень потребления изделий с высокой добавленной стоимостью из меди, свинца на внутреннем рынке;
невысокая обеспеченность запасами свинцово-цинковых руд (на 25 лет);
недостаточность комплексной переработки сырья;
использование традиционного способа производства свинца не отвечает экологическим стандартам на выбросы свинца и диоксида серы;
увеличение себестоимости свинца из-за возрастания цены на металлургический кокс из России, и прекращения его поставок из Китая.
Необходимо проведение следующих мер:
проведение НИОКР по комплексности извлечения медесодержащих руд;
дополнительная разведка месторождений свинцово-цинковых руд;
внедрение современных технологий по производству свинца соответствующих экологическим нормам.

«Өскемен титан магний комбинаты» акционерлік қоғамы кеуекті титанның 7 әлемдік өндірушілерінің бірі болып табылады, ол 1965 жылы құрылған. Негізгі өнімі - легирленген болатқа арналған маркадан бастап аэроғарыш мақсаттарына арналған маркаларға дейін әртүрлі мақсаттағы 15 сұрыпты кеуекті титан; құймалардағы металл магнийі; магний ұнтағы; ванадий бес тотығы.
Кәсіпорынның дамуына келеңсіз әсер ететін үрдістерге мыналар жатады:
кәсіпорынның сапалы шикізатпен қамтамасыз етілмеуі;
өндірісті электр энергиясымен қамтамасыз ету проблемасы.
Мынадай шараларды жүргізу қажет:
титан өндірісі үшін меншікті шикізатпен қамтамасыз ету (негізгі бөлігі - 70%-дан астамы шетелдерден: Украина, Канада, Қытай, Ресей, Израильден әкелінеді; 30%-ы Сатпаев кен орнынан қамтамасыз етіледі), Обухов және Шакаш кен орындарынан шикізат жеткізуді ұйымдастыру қажет;
кәсіпорындарды электр энергиясымен тұрақты қамтамасыз ету, Бұқтырма гидро электро станциясынан энергия жеткізуді және тарифтік саясатты реттеу қажет;
жылына 20 мың тонна өндірістік қуаттылығы бар сульфатты тәсілмен, диоксид-титан, күкірт-қышқылды сілтілендіру өндірісін ұйымдастыру, гидрометаллургия өндірісін ұйымдастыру қажет;
титан прокат өндірісін ұйымдастыру, созу және прокат станмен қамтамасыз ету;
шығарылатын өнім номенклатурасын (титан жолақтары, шыбықтар) ұлғайту есебінен өндірістік қуаттарды ұлғайту.
«Үлбі металлургия зауыты» акционерлік қоғамы
Кәсіпорын «Қазатомөнеркәсібі» ұлттық атом компаниясы» акционерлік қоғамының құрамына кіреді, бериллий және тантал өнімінің ірі өндірушісі болып табылады. «Үлбі металлургия зауыты» акционерлік қоғамының құрамында тантал, ниобий және балқымалы қышқыл (металлургиялық сұрыпты тантал ұнтағы, тантал құймалары, конденсат сұрыпының тантал ұнтағы, ниобий, феррониобий, таза ниобий бестотығы құймалары) шығаруға маманданған тантал-ниобий өндірісі бар.
Кәсіпорынның дамуына келеңсіз әсер ететін үрдістерге мыналар жатады:
Кәсіпорындардың сапалы шикізатпен қамтамасыз етілмеушілігі;
көлік шығындарының жоғарылығы;
өндіріс жабдығын одан әрі технологиялық және техникалық жаңғырту қажеттілігі.
Мынадай шараларды жүргізу қажет:
шетелде шикізат кен орындарын (Австралия, Бразилия, Ресей) сатып алу жолымен шикізат базасын ұлғайту;
бериллий өніміне экспорттық рұқсат беру кұжаттарын беру мерзімін азайту;
құрамында 90%-дан кем берилий бар берилий өнімін қосарлы мақсаттағы өнім тізімінен алып тастау;
бериллий және ниобий-тантал өндірісін қалпына келтіру;
Тантал өндірісінің негізгі бәсекелестік кемшілігі — географиялық жағдайы, шикізаттың негізгі өндірушілері мен өнім тұтынушыларынан қашықтық көлік шығындарының жоғары болуына әкеледі;
гидрометаллургия бөлімшесінің жабдығын жаңғырту, бұл өзіндік құнды төмендетуге және бас қайта бөлу өнімінің де тауар өнімдерінің барлық түрлерінің де сапалық сипатын жақсартуға мүмкіндік береді. Бұдан өзге жабдықтардың бір бөлігі резервте жоқ, бұл жұмыс уақытын жоғалтуға және штаттан тыс тоқтаулар мен жұмыстағы ақаулықтарға орай жұмыстың тоқтаушылығына әкеледі.
«Балқаш түсті металдарды өңдеу зауыты» акционерлік қоғамы (мыс прокаты мен мыс негізіндегі қорытпалар) «Кастинг» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, «Ақтөбе мыс компаниясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (мыс концентраты), басқа да жер қойнауын пайдаланушылар (мыс кені мен мыс концентраттары), «Қазэнергокабель» акционерлік қоғамы, «Интелкабель» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (мыс негізіндегі кабелдер, мыс сымдар) мыс өнімінің өндірушілері болып табылады. Қорғасын-мырыш кіші саласын «Нова-цинк» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, «Шалкия» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі жүргізеді.
Кәсіпорынның дамуына келеңсіз әсер ететін үрдістерге мыналар жатады:
жаңа кен орындарын өндіруге дайындау және байыту қуаттылықтарын салуда артта қалушылық және кендердегі мыс құрамының аз болуы;
ішкі нарықта мыстан, қорғасыннан жасалған қосылған құны жоғары бұйымдарды тұтыну деңгейінің жоғары болмауы;
қорғасын-мырыш кендерінің қорлармен қамтамасыз етілушілігінің жоғары еместігі (25 жылға);
шикізатты кешенді қайта өңдеудің жеткіліксіздігі;
қорғасын өндірісін өндірудің дәстүрлі тәсілін пайдалану қорғасын және күкірт диоксиді шығарындысына арналған экологиялық стандарттарға жауап бермейді;
Ресейден келетін металлургия коксқа арналған бағаның өсуіне және оны Қытайдан жеткізудің тоқтатылуына орай қорғасынның өзіндік құнының ұлғаюы.
Мынадай шараларды жүргізу қажеті:
құрамында мыс бар кендерден мыс алу кешенділігі бойынша ҒЗТКӘ жүргізу;
қорғасын-мырыш кені кен орындарын қосымша барлау;
тиісті экологиялық нормаларға сәйкес қорғасын өндірісі бойынша
қазіргі заманғы технологияларды енгізу.

К средним компаниям золотодобывающей подотрасли можно отнести: акционерного общества "Алтыналмас", акционерного общества "Андас Алтын", совместное предприятие финансово-инвестиционная компания "Алел", акционерного общества "Казахалтын", акционерного общества "Маикайынзолото" и акционерного общества "Алтын-Тау" и другие. Они работают на собственных золоторудных месторождениях. В настоящее время в Казахстане почти все базовые крупные месторождения золота принадлежат иностранным компаниям. В последнее десятилетие производство необработанного золота колебалось на уровне 18-20 тонн, аффинированного - в пределах 9 - 16 тонн. Экспорт золота составляет более 25 тонн. Большинство золотодобывающих компаний предпочитают перерабатывать золото аффинажной готовности на аффинажных предприятиях в Западной Европе, поскольку стоимость его переработки на отечественных предприятиях значительно выше, чем за рубежом. В Казахстане отсутствуют более высокие переделы по переработке золота на продукцию производственно-технического назначения. Основной экспортной продукцией является золото необработанное.
К тенденциям, негативно влияющим на развитие предприятий относятся:
менее освоенная по сравнению с другими цветными металлами сырьевая база по золоту, освоение крупных и средних месторождений составляет не более 5 % от балансовых запасов;
значительная часть запасов (60 % от запасов) составляют сульфидные руды, с повышенным содержанием мышьяка, сурьмы и углерода;
отсутствие технологии извлечения золота из сульфидных руд (для Бакырчыкского месторождения эффективная технология до сих пор не разработана);
низкий объем добычи золота из золоторудных месторождений (в основном добыча ведется на россыпных месторождениях, месторождениях с окисленными рудами методом кучного выщелачивания и попутно из полиметаллических руд);
высокий уровень затрат (50 - 70 % от общих издержек производства конечной продукции) приходится на долю горно-обогатительного передела.
Необходимо проведение следующих мер:
освоение крупных и средних золоторудных месторождений;
НИОКР по внедрению эффективных технологий извлечения золота из труднообогатимых сульфидных руд;
поиск и разведка новых месторождений, а также уточнение запасов уже разведанных месторождений.
Касательно редкометальной промышленности, сложилась следующая ситуация: в Казахстане редкие металлы производятся попутно при производстве цветных металлов. Рений на Республиканском государственном предприятии "Жезказганредмет" получают из отходящих газов металлургического производства товарищества с ограниченной ответственностью "Корпорация "Казахмыс" при производстве катодной меди, галлий при производстве глинозема в акционерном обществе "Алюминий Казахстана". На Усть-Каменогорской металлургической площадке товарищество с ограниченной ответственностью "Казцинк" наряду с основными производствами свинца, цинка, кадмия, получают индий, таллий, селен, которые извлекают из пыли свинцового производства, теллур - из щелочных сплавов рафинирования черного свинца. На Риддерской металлургической площадке при переработке свинецсодержащих концентратов извлекают кадмий и таллий, при переработке цинковых концентратов только кадмий. Тантал, бериллий, ниобий и молибден в акционерном обществе "Казатомпром", ниобий в товариществе с ограниченной ответственностью "Казниобий", ванадий в акционерном обществе "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат".
В рамках отраслевой программы развития Национальной атомной компании "Казатомпром" предусмотрены основные направления развития производства редких металлов и производится высокотехнологичная продукция - тантал-ниобиевая, бериллиевая и молибденовая продукция.
В Казахстане наиболее перспективным для производства редкоземельных металлов является Кундыбайское месторождение Костанайской области. Технические требования к качеству редкой и редкоземельной продукции периодически пересматриваются и уточняются в соответствии с прогрессом и требованиями потребителей.
К тенденциям, негативно влияющим на развитие предприятий относятся: отсутствие собственной материальной базы (металлургический комплекс в области редких и редкоземельных металлов);
Казахстан занимает место переработчика между производителями сырья и высокотехнологичными компаниями производящими конечную продукцию, которые находятся за пределами Республики.
Необходимо проведение следующих мер:
создание металлургического комплекса в области редких и редкоземельных металлов;
развитие производства рения металлического из перената аммония на базе Республиканского государственного предприятия "Жезказганредмет".
На основании проведенного анализа тенденций и предпосылок развития отрасли выявлены основные проблемы.
К проблемам развития отрасли можно отнести следующее:

Алтын өндіретін кіші саланың орта компанияларына мыналарды: «Алтыналмас» акционерлік қоғамы, «Андас Алтын» акционерлік қоғамы, «Алел» қаржы инвестициялық корпорациясы, «Қазақалтын» кен байыту комбинаты» акционерлік қоғамы, «Майқайыналтын» акционерлік қоғамы және «Васильковск» кен байыту комбинаты» акционерлік қоғамы тағы басқаларын жатқызуға болады. Олар өздерінің алтын шығаратын кен орындарында жұмыс істейді. Қазіргі кезде Қазақстанда алтын шығаратын барлық базалық кен орындарының барлығына дерлігі шетел компанияларына тиесілі. Соңғы он жыл ішінде өңделмеген алтын өндіру - 18 - 20 тонна, тазартылған - 9 - 16 тонна шегінде болды. Алтын экспорты 25 тоннаны құрайды. Алтын өндіретін компаниялардан көпшілігі аффинажды дайын алтынды Батыс Еуропадағы аффинаждау кәсіпорындарында қайта өңдеуді жөн көреді. Қазақстанда өндірістік-техникалық мақсаттағы өнімге арналған алтынды қайта өңдеу бойынша барынша жоғары қайта бөлу жоқ. Негізгі экспорт өнімі өңделмеген алтын болып табылады.
Кәсіпорынның дамуына келеңсіз әсер ететін үрдістерге мыналар жатады:
басқа түсті металдармен салыстырғанда алтын бойынша шикізат базасы аз игерілген, ірі және орта кен орындарын игеру баланс қорларының 5%-ынан аспайды.
қорлардың елеулі бөлігі (қорлардың 60 %-ы) судьфитті кендерге тиесілігі алтын өнеркәсібі шикізат базасының негізгі проблемасы болып табылады, оның құрамында күшәлә, сурьма және көміртегі көп болады;
сульфидті кендерден алтын алу технологиясының жоқтығы (Бақыршы кен орны үшін тиімді технология әлі әзірленген жоқ);
алтын кенді кен орындарынан алтын өндіру көлемінің төмендігі (негізінен өндіру шашыратпа кен орындарынан, тотыққан кені бар кен орындарынан топтық сілтілеу және полиметалл кендерінен жанама алу әдісімен жүргізіледі);
шығындардың жоғары деңгейі (түпкілікті өнім өндірісінің жалпы шығындарының 50-70 %-ы) тау-кен байыту қайта өңдеуі, үлесіне жатады.
Мынадай шараларды жүргізу қажет:
ірі және орта алтын кенді кен орындарын игеру бойынша іс-шаралар жүргізу;
қиын байытылатын сульфидті кендерден алтын алудың тиімді технологияларын енгізу бойынша ҒЗТКӘ жүргізу;
жаңа кен орындарын іздеу және барлау, сондай-ақ барланған кен орындарының қорларын нақтылау.
Сирек кездесетін металдар өнеркәсібіне қатысты жағдай мынадай: Қазақстанда сирек металдар түсті Металдарды өндіру кезінде жанама өндіріледі. «Жезқазғансирекмет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнында рений катод мысын өндіру кезінде «Қазақмыс» корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі металлургия өндірісінің қайтпа газдарынан, «Қазақстан алюминийі» ақционерлік қоғамында жербалшық өдірісі кезінде галийден алынады. Өскемен металлургия алаңында «Қазмырыш» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі қорғасын, мырыш, кадмий негізгі өндірістерімен қатар қорғасын өндірісінің тозаңынан алынатын индий, таллий, селен, тазартылған қара қорғасын сілті қорытпасынан теллур алады. Риддер металлургия алаңында құрамында қорғасын бар концентраттарды қайта өңдеу кезінде кадмий мен таллий, мырыш концентраттарын қайта өңдеу кезінде тек кадмий алынады. «Қазатомөнеркәсібі» акционерлік қоғамында тантал, бериллий, ниобий және молибден, «Казниобий» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі ниобий, «Өскемен титан-магний комбинаты» акционерлік қоғамында ванадий алынады.
«Қазатомөнеркәсібі» ұлттық атом компаниясын дамытудың салалық бағдарламасы шеңберінде сирек металдар өндірісін дамытудың негізгі бағыттары көзделген және жоғары технологиялық өнім - тантал-ниобий бериллий мен молибден өнімі өндіріледі.
Қазақстанда Қостанай облысы Құндыбай кен орны жерде сирек кездесетін металдар өндірісі үшін барынша перспективалы болып табылады. Сирек және жерже сирек кездесетін өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптар прогресске және тұтынушылар талаптарына сәйкес кезең сайын қайта қаралады және нақтыланады.
Кәсіпорынның дамуына келеңсіз әсер ететін үрдістерге мыналар жатады:
меншікті материалдық базаның (сирек және жерде сирек кездесетін металдар саласындағы металлургиялық кешеннің) жоқтығы;
Қазақстан шикізат орындаушылары мен түпкілікті өнім шығаратын Республиканың тысқары жерлеріндегі жоғары технологиялық компаниялар арасында қайта өңдеуші орынға ие.
Мынадай шараларды жүргізу қажет:
сирек және жерде сирек кездесетін металдар саласындағы металлургиялық кешен құру;
«Жезқазғансирекмет» республикалық мемлекеттік кәсіпорын базасында аммоний перенатынан металл рений өндірісін дамыту қажет.
Сала дамуының тенденциялары мен алғышарттарына жүргізілген анализ негізінде негізгі проблемалар анықталған.
Саланы дамыту проблемаларына мыналарды жатқызуға болады:

1. Низкий объем производства продукции высоких переделов при значительном объеме экспорта сырья и продукции первичных переделов.
2. Технологическое отставание и высокая степень износа основных фондов, высокая ресурсоемкость и низкий уровень производительности труда.
3. Слабая взаимосвязь производителей с отечественной наукой и низкий уровень внедрения инновационных разработок, недостаточное финансирование НИОКР на разработку инновационных технологий по обогащению руд, переработку отходов, на повышение комплексности использования сырья, совершенствование технологических процессов и создание новых металлов с улучшенными физическими свойствами.
4. Опережение погашения запасов по сравнению с их восполнением, недостаточное инвестирование в расширение сырьевой базы, в проведение поисковых и геологоразведочных работ.
5. Нерациональная добыча и переработка минеральных ресурсов.
6. Неразвитость транспортной и энергетической инфраструктуры.
7. Малая емкость и рассредоточенность внутреннего рынка.
8. Дефицит квалифицированных кадров, в первую очередь, по специалистам среднетехнического звена.
Слабая законодательная база связанная: с созданием условий для привлечения инвестиций в отрасль для глубокой переработки сырья, системной модернизацией и техническим регулированием в сфере повышения качества и безопасности продукции.
10. Отсутствие налоговых льгот и преференций для национальных компаний в горно-металлургической отрасли.
Работа по решению системных проблем горно-металлургической отрасли будет обеспечена секторальными и проектными мерами государственной поддержки.
3.3.1. Анализ инновационно-технологического развития отрасли (сектора), включая перечень критических технологий, реализуемых через целевые технологические программы.
Сноска. Раздел 3 дополнен подразделом 3.3.1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1523.
В сфере научно-технического обеспечения горно-металлургического комплекса (далее – ГМК) работают около 20 исследовательских и проектных организаций и 15 высших учебных заведений, имеющих специализированные кафедры по металлургии, химической технологии неорганических материалов, обогащению, горному делу, геологии и разведке месторождений полезных ископаемых. Кроме того, исследовательские, проектные и конструкторские работы проводят подразделения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (далее – НИОКР) крупных горно-металлургических компаний Казахстана – акционерное общество «Алюминий Казахстана», товарищество с ограниченной ответственностью «Корпорация «Казахмыс», товарищество с ограниченной ответственностью «Казцинк», Eurasian Natural Resources Corporation PLC (Евразийская Корпорация Природных Ресурсов) (далее – ENRC) и др.

1. Шикізат экспорты мен бастапқы қайта бөлу өнімдерінің едәуір үлесі кезінде жоғары қайта бөлу өнімдерін өндірудің жоқтығы.
2. Технологиялық артта қалу және негізгі қорларының едәуір бөлігінің тозуы, жоғары ресурс сыйымдылық және еңбек өнімділігінің төмен деңгейі.
3. Өндірушілердің отандық ғылыммен өзара нашар байланыс және инновациялық әзірлемелерді енгізудің төмен деңгейі, кендерді байыту, қалдықтарды өңдеу, шикізатты пайдаланудың кешенділігін арттыруға, технологиялық процестерді жетілдіру және жақсартылған физикалық қасиеттері бар жаңа металдар жасау бойынша инновациялық технологияларды игеру үшін ҒЗТКЖ жеткіліксіз қаржыландыру.
4. Қорлардың сарқылуын оларды толықтырумен салыстырғанда алдын алу, шикізат базасын кеңейтуге, іздеу және геологиялық барлау жұмыстарын жүргізуге жеткіліксіз инвестициялау.
5. Минералдық ресурстарды тиімсіз өндіру және өңдеу.
6. Көлік және энергетика инфрақұрылымдарының дамымағандығы.
7. Ішкі нарықтың шағын сыйымдылығы және бытырап орналасуы.
8. Білікті кадрлардың, бірінші кезекте орта техникалық буын мамандарының тапшылығы.
9. Өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін арттыру саласында шикізатты терең өңдеу, жүйелі жаңғырту және техникалық реттеу үшін салаға инвестиция тартумен байланысты заңнамалық базаның әлсіздігі.
Тау-кен-металлургия саласының жүйелік проблемаларын шешу жұмыстары мемлекеттік қолдаудың секторлық және жобалық шараларымен қамтамасыз етілетін болады.
3.3.1. Нысаналы технологиялық бағдарламалар арқылы іске асырылатын өте қиын технологиялардың тізбесін қоса алғанда, саланың (сектордың) инновациялық-технологиялық дамуын талдау
Ескерту. 3-бөлім 3.3.1-кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1523 қаулысымен.
Тау-кен металлургия кешенін (бұдан әрі – ТКМК) ғылыми-техникалық қамтамасыз ету саласында 20-ға жуық зерттеу және жобалау ұйымдары және металлургия, органикалық емес материалдардың химиялық технологиясы, байыту, тау-кен ісі, геология және пайдалы қазбалардың кен орындарын барлау бойынша мамандандырылған кафедралары бар 15 жоғарғы оқу орны жұмыс жасайды. Сонымен қатар зерттеу, жобалау және конструкторлық жұмыстарды Қазақстанның ірі тау-кен металлургия компаниялары «Қазақстан алюминийі» ақционерлік қоғамының, «Қазақмыс» корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің, «Қазцинк» жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің, Eurasian Natural Resources Corporation PLC (Табиғи Ресурстардың Еуразиялық Корпорациясы) (бұдан әрі – ENRC) және т.б. ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарының (бұдан әрі - ҒЗТКЖ) бөлімшелері жүргізеді.

По данным Центра научно-технической информации существенная доля НИОКР в сфере ГМК выполняется следующими исследовательскими организациями: акционерное общество «Центр наук о Земле, металлургии и обогащения» (далее – АО «ЦНЗМО») – 20,7 % от общего объема НИОКР; филиал Республиканского государственного предприятия «Национальный центр по комплексной переработке минерального сырья Республики Казахстан» Карагандинский химико-металлургический институт (далее – РГП «НЦ «КПМС РК» КарХМИ) – 12,1 %; Казахский национальный технический университет имени К.И. Сатпаева (далее – КазНТУ) – 6,25 %; филиал Республиканского государственного предприятия «Национальный центр по комплексной переработке минерального сырья Республики Казахстан» Восточный научно-исследовательский горно-металлургический институт цветных металлов (далее – ВНИИцветмет) – 4,7 %; Научно-исследовательский институт экспериментальной и теоретической физики при Казахском национальном университете имени Аль-Фараби (далее – НИИ ЭТФ при КазНТУ) – 4,2 %; филиал Республиканского государственного предприятия «Национальный центр по комплексной переработке минерального сырья Республики Казахстан» Государственное научно-производственное объединение промышленной экологии «Казмеханобр» – 3,7 %. При этом крайне мала доля исследований по таким ключевым направлениям горно-металлургической отрасли, как применение ресурсо- и энергосберегающих технологий, переработка техногенных отходов, подготовка сырьевых материалов, электрохимические процессы.
Прикладные исследования и научно-технические разработки в области технологий предлагаемой программы, выполняются в следующих организациях: АО «ЦНЗМО»; РГП «НЦ КПМС РК» и его филиалах - ГНПОПЭ «Казмеханобр», КарХМИ, ВНИИцветмет; Горно-металлургическом институте при КазНТУ; РГП «КазНУ им. аль-Фараби»; ТОО «Институт высоких технологий» (далее – ИВТ) акционерного общества «Национальная атомная компания «Казатомпром» (далее – АО «НАК «Казатомпром»); АО «Институт химических наук им. А.Б. Бектурова»; Исследовательский центр ТОО «Казцинк».
Деградация научно-технологической сферы в республике в последние 20 лет, утрата многих опытных производств, проектных институтов, утечка кадров, недостаточный объем финансирования НИОКР привели к снижению интеллектуального потенциала страны по многим конкурентным направлениям. Вывод этого потенциала на уровень мировой конкурентоспособности потребует весьма длительного периода времени.
Одной из основных проблем, сдерживающих развитие технологий в области ГМК Казахстана, является дефицит квалифицированных специалистов, способных решать задачи инновационного прорыва на основе внедрения научно-технологических разработок (использования достижений науки и техники) и формирования высокотехнологических производств в отрасли.
В стране сформирована многоуровневая инновационная инфраструктура, включающие:

Ғылыми-техникалық ақпарат орталығының деректері бойынша ТКМК саласындағы ҒЗТКЖ айтарлықтай үлесін мынадай зерттеу ұйымдары орындайды: «Жер, металлургия және байыту туралы ғылым орталығы» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – «ЖМБО» АҚ) ҒЗТКЖ-ның жалпы көлемінің 20,7 %; «Қазақстан Республикасының минералдық шикізатты кешенді қайта өңдеу жөніндегі ұлттық орталығы» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалы Қарағанды химия-металлургия институты (бұдан әрі «ҚР МШКҚӨ ҰО» РМК ҚарХМИ) – 12,1 %; Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық университеті (бұдан әрі – ҚазҰТУ) - 6,25 %; «Қазақстан Республикасының минералдық шикізатты кешенді қайта өңдеу жөніндегі ұлттық орталығы» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалы Түсті металдардың шығыс ғылыми-зерттеу тау-кен-металлургия институты (бұдан әрі – ШҒЗИ түсті метал) – 4,7 %; Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті жанындағы Эксперименталды және теориялық физика ғылыми-зерттеу институты (бұдан әрі – ҚазҰУ жанындағы ЭТФ ҒЗИ) – 4,2 %; «Қазақстан Республикасының минералдық шикізатты кешенді қайта өңдеу жөніндегі ұлттық орталығы» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалы «Қазмеханобр» мемлекеттік өнеркәсіптік экология ғылыми-өндірістік бірлестігі (бұдан әрі – «Қазмеханобр») – 3,7 %. Бұл ретте, ресурстарды және энергияны үнемдеу технологияларын қолдану, техногендік қалдықтарды өңдеу, шикізат материалдарын дайындау, электрохимиялық процестер сияқты тау-кен металлургия саласының негізгі бағыттары бойынша зерттеулердің үлесі өте аз.
Ұсынылған бағдарламаның технологиялар саласындағы қолданбалы зерттеулері мен ғылыми-техникалық әзірлемелері мынадай ұйымдарда: «ЖМБО» АҚ, «ҚР МШКҚӨ ҰО» РМК және оның филиалдары – «Қазмеханобр» МӨЭҒӨБ, ҚарХМИ, ШҒЗИ түсті металл; ҚазҰТУ жанындағы Тау-кен металлургия институтында; «Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ» РМК-да; «Жоғары технологиялар институты» ЖШС-да (бұдан әрі – ЖТИ); «Қазатомөнеркәсібі» ұлттық атом компаниясы» акционерлік қоғамында (бұдан әрі – «Қазатомөнеркәсібі» ҰАК» АҚ); «А.Б. Бектұров атындағы химия ғылымдарының институты» АҚ; «Қазмырыш» ЖШС-нің зерттеу орталығында орындалады.
Соңғы 20 жылда республикадағы ғылыми-технологиялық саланың құлдырауы, көптеген тәжірибелік өндірістерді, жобалау институттарын жоғалту, кадрлардың жылыстауы, ҒЗТКЖ-ны қаржыландыру көлемінің жеткіліксіздігі көптеген бәсекелестік бағыттар бойынша елдің зияткерлік әлеуетінің төмендеуіне алып келді. Осы әлеуетті әлемдік бәсекеге қабілеттілік деңгейіне шығару біршама ұзақ уақыт кезеңін қажет етеді.
Қазақстанның ТКМК саласында технологиялардың дамуын тежейтін негізгі проблемалардың бірі ғылыми-технологиялық әзірлемелерді (ғылым мен техника жетістіктерін пайдалану) енгізу негізінде инновациялық серпілу міндеттерін шешуге және салада жоғары технологиялық өндірістерді қалыптастыруға қабілетті білікті мамандардың тапшылығы болып табылады.
Елде мыналарды қамтитын көп деңгейлі инновациялық инфрақұрылым қалыптастырылды:

1) образовательно-инновационные комплексы и зоны, представляющие собой сеть взаимодействия, состоящие из высших учебных заведений (далее – ВУЗ), научно-исследовательских институтов (далее – НИИ), научных центров, консалтинговых и обучающих компаний, ориентированных на подготовку квалификационной рабочей силы и генерацию новых идей и разработок;
2) бизнес-технологические комплексы, включающие технологические парки и бизнес-инкубаторы, ориентированные на коммерциализацию научных идей и разработок;
3) поддерживающие комплексы, ориентированные на поддержку инновационной деятельности и включающие в себя структуры, занимающиеся вопросами финансирования, маркетинга, рекламно-выставочной деятельностью, патентно-лицензионной работой и защитой интеллектуальной собственности.
Обязательным условием формирования инновационной инфраструктуры является тесное взаимодействие между собой указанных комплексов, в совокупности образующих отраслевую инновационную систему.
Однако до сих пор слабо развита система стимулирования и поддержки инноваций, сохраняется низкое качество научно-исследовательской базы, кадровый дефицит, отсутствие ориентации коммерческих банков на поддержку инноваций, недостаточность навыков у бизнеса, крайне низка практическая востребованность НИОКР.
Затраты на НИОКР на предприятиях ГМК в Казахстане не превышают 1 % от суммарных затрат на производство, что на порядок меньше, чем в зарубежных горно-металлургических компаниях. В 2009 и 2010 гг. доля затрат на НИОКР во внутреннем валовом продукте (далее – ВВП) Казахстана находилась на уровне 0,23 % и 0,15 %. В развитых странах этот показатель колеблется от 3 % до 5 %. В то же время, рост расходов на науку пока не сопровождается ростом технологических инноваций.
Отсутствие у большинства отечественных НИИ и ВУЗ-ов опытно-промышленной базы для апробирования своих разработок является одной из ключевых проблем, сдерживающих разработку и внедрение новых технологий в промышленное производство.
Основной причиной слабой материально-технической базы отечественных научных исследований и разработок является недостаток инвестиций в основной капитал исследовательских организаций. Это в наибольшей степени относится к научно-техническим исследованиям и разработкам в сфере ГМК, требующим использования большого количества различного технологического и аналитического оборудования.
Соответственно снижаются возможности проведения качественных научных исследований и создания инновационных разработок, отвечающих современному технологическому уровню и пригодных для внедрения в промышленное производство:

1) білікті жұмыс күшін даярлауға және жаңа идеялар мен әзірлемелерді өндіруге бағытталған жоғарғы оқу орындарынан (бұдан әрі - ЖОО), ғылыми-зерттеу институттарынан (бұдан әрі – ҒЗИ), ғылыми орталықтардан, консалтингтік және оқыту компанияларынан тұратын өзара іс-қимыл жасау желісі болып табылатын білім беру-инновациялық кешендер мен аймақтар;
2) ғылыми идеялар мен әзірлемелерді коммерцияландыруға бағдарланған технологиялық парктерді және бизнес-инкубаторларды қамтитын бизнес-технологиялық кешендер;
3) инновациялық қызметті қолдауға бағдарланған және қаржыландыру, маркетинг мәселелерімен, көрмелік-жарнамалық қызметпен, патентті-лицензиялық жұмыстармен және зияткерлік меншікті қорғаумен айналысатын құрылымдарды қамтитын қолдау кешендері.
Инновациялық инфрақұрылымды қалыптастырудың міндетті шарты жиынтығында салалық инновациялық жүйе құрайтын аталған кешендердің өзара тығыз іс-қимыл жасауы болып табылады.
Алайда, осы уақытқа дейін инновацияларды ынталандыру және қолдау жүйесі әлсіз дамыған, ғылыми-зерттеу базасы сапасының төмендігі, кадрлардың тапшылығы, инновацияларды қолдауға коммерциялық банктердің бағдарланбауы сақталуда, бизнес дағдыларының деңгейі жеткіліксіз, ҒЗТКЖ-ға іс жүзіндегі сұраныс аса төмен.
Қазақстанда ТКМК кәсіпорындарында ҒЗТКЖ-ға шығындар өндіріске жиынтық шығынның 1 %-нан аспайды, бұл шетелдік тау-кен металлургия компанияларымен салыстырғанда айтарлықтай төмен. 2009 және 2010 жылдарда Қазақстанның жалпы ішкі өніміндегі (бұдан әрі - ЖІӨ) ҒЗТКЖ-ға шығындар үлесі 0,23 және 0,15 % дәрежесінде болды. Дамыған елдерде бұл көрсеткіш 3-тен 5 %-ға дейін ауытқып отырады. Сонымен қатар ғылымға шығынның өсуі әзірше технологиялық инновациялар өсімімен сүйемелденбейді.
Көптеген отандық ҒЗИ мен ЖОО-да өз әзірлемелерін сынақтан өткізу үшін тәжірибелік-өнеркәсіптік базалардың болмауы жаңа технологияларды әзірлеуді және өнеркәсіптік өндіріске енгізуді тежейтін түйінді проблемалардың бірі болып табылады.
Отандық ғылыми зерттеулердің және әзірлемелердің әлсіз материалдық-техникалық базасының негізгі себебі зерттеу ұйымдарының негізгі капиталына инвестициялардың жеткіліксіздігі болып табылады. Бұл көбінесе түрлі технологиялық және талдамалық жабдықтардың көп санын пайдалануды қажет ететін ТКМК саласындағы ғылыми-техникалық зерттеулерге және әзірлемелерге қатысты.
Тиісінше сапалы ғылыми зерттеулер жүргізу және қазіргі заманғы технологиялық деңгейге жауап беретін және өнеркәсіптік өндіріске енгізу үшін жарамды инновациялық әзірлемелер құру мүмкіндіктері төмендейді:

1) технологии получения коллективных концентратов;
2) технологии производства сплавов цветных металлов;
3) технологии производства комплексных ферросплавов;
4) технологии прямого восстановления железа;
5) технологии выщелачивания металлов;
6) технологии выплавки износостойких сплавов;
7) технологии отливки износостойких и жаропрочных изделий;
8) технологии литья изделий из чугуна, стали, цветных металлов;
9) технологии геолого-геофизических методов поиска и разведки МПИ;
10) технологии переработки техногенных месторождений;
11) технологии добычи и комплексной переработки метана, природных битумов и горючих сланцев;
12) технологии прямого получения чистых металлов;
13) технологии обогащения и переработки труднообогатимого и низкокачественного сырья.
В настоящее время на третьем этапе форсайтных исследований при методологической поддержке экспертов КИСТЕП на основании критических технологий были разработаны 4 пилотные целевые технологические программы в горно-металлургическом комплексе:
1) технологии выщелачивания металлов;
2) технологии получения коллективных концентратов;
3) технологии производства комплексных ферросплавов;
4) технологии переработки техногенных месторождений.
Целевая технологическая программа будет являться инструментом мобилизации усилий всех заинтересованных сторон (государство, бизнес, научное сообщество) для решения технологических проблем бизнеса. Их реализация будет осуществляться на принципах финансирования с бизнесом.
В развитии критических технологий методом выщелачивания металлов:
1) будут проработаны вопросы по созданию новых передовых технологий и оборудования, необходимые для добычи полезных ископаемых на уровне опытных полигонов, демонстрационных установок и (или) опытных образцов, подтверждающих готовность технологических решений к промышленной реализации;
2) будут проработаны вопросы по разработке программ (планов) внедрения разработанных технологий в производство с оценкой необходимых затрат и источников их финансирования;
3) будут проработаны вопросы по активизации процессов коммерциализации новых технологий;
4) будут проработаны вопросы по созданию перспективного научно-технологического задела для разработки наукоемкой продукции добычи полезных ископаемых, решение проблем улучшения экологической ситуации в стране;
5) будут проработаны вопросы по организации межотраслевой кооперации и обмену информацией, получению синергетического эффекта;
6) будут проработаны вопросы по созданию перспективного научно-технологического задела для разработки попутной добычи благородных металлов, редких и редкоземельных элементов;

1) ұжымдық концентраттар алу технологиялары;
2) түсті металдар қорытпаларын өндіру технологиялары;
3) кешенді ферроқорытпаларды өндіру технологиялары;
4) темірді тікелей қалпына келтіру технологиялары;
5) металдарды шаймалау технологиялары;
6) тозуға төзімді қорытпаларды балқыту технологиялары;
7) тозуға төзімді және ыстыққа берік бұйымдарды құю технологиялары;
8) шойыннан, болаттан, түсті металдардан бұйымдар құю технологиялары;
9) ПҚК іздестірудің және барлаудың геологиялық-геофизикалық әдістерінің технологиялары;
10) техногенді кен орындарын өңдеу технологиялары;
11) метанды, табиғи битумдарды және жанғыш тақтатастарды өндіру және кешенді өңдеу технологиялары;
12) таза металдарды тікелей алу технологиялары;
13) қиын байытылатын және сапасы төмен шикізатты байыту және өңдеу технологиялары.
Қазіргі уақытта КҒТЖБИ сарапшыларының әдістемелік қолдауымен форсайттық зерттеулердің үшінші кезеңінде өте қиын технологиялар негізінде тау-кен металлургия кешенінде 4 пилотты нысаналы технологиялық бағдарламалар әзірленді:
1) металдарды шаймалау технологиялары;
2) ұжымдық концентраттар алу технологиялары;
3) кешенді ферроқорытпаларды өндіру технологиялары;
4) техногенді кен орындарын өңдеу технологиялары.
Нысаналы технологиялық бағдарлама бизнестің технологиялық проблемаларын шешу үшін барлық мүдделі тараптардың (мемлекет, бизнес, ғылыми қоғамдастық) күштерін жұмылдыру құралы болады. Оларды іске асыру бизнеспен бірге қаржыландыру қағидаттарында жүзеге асырылатын болады.
Металдарды шаймалау әдісімен өте қиын технологияларды дамытуда:
1) технологиялық шешімдердің өнеркәсіптік іске асырылуына дайындығын растайтын тәжірибелік полигондар, көрсету қондырғылары және (немесе) тәжірибелік үлгілер деңгейінде пайдалы қазбаларды өндіру үшін қажет жаңа алдыңғы қатарлы технологиялар және жабдықтар құру мәселелері пысықталатын болады;
2) қажетті шығындарды және оларды қаржыландыру көздерін бағалай отырып, әзірленген технологияларды өндіріске енгізу бағдарламаларын (жоспарларын) әзірлеу бойынша мәселелер пысықталатын болады;
3) жаңа технологияларды коммерцияландыру процестерін жандандыру бойынша мәселелер пысықталатын болады;
4) пайдалы қазбаларды өндірудің ғылымды көп қажет ететін өнімін әзірлеу үшін перспективті ғылыми-технологиялық босалқы дайындама құру бойынша мәселелер пысықталатын болады; елдегі экологиялық ахуалды жақсарту мәселелерін шешу;
5) салааралық кооперацияны және ақпарат алмасуды ұйымдастыру, синергетикалық әсер алу бойынша мәселелер пысықталатын болады;
6) асыл металдарды, сирек және жерсиректі элементтерді ілеспелі өндіру әзірлемесі үшін перспективті ғылыми-технологиялық босалқы дайындама құру бойынша мәселелер пысықталатын болады;

7) будут проработаны вопросы по решению проблем улучшения экологической ситуации в стране.
В развитии критических технологий получения и переработки коллективных концентратов:
1) будут проработаны вопросы по проведению исследований и разработке выделенных критических технологий получения и переработки коллективных концентратов с выдачей исходных данных для проведения технико-экономических расчетов их эффективности;
2) будут проработаны вопросы по подготовке и проведению патентной защиты разработанных технологий.
3) будут проработаны вопросы по подготовке квалифицированных кадров для разработки, внедрения и развития разработанных критических технологий;
4) будут проработаны вопросы по строительству пилотных установок, включая приобретение и монтаж технологического оборудования;
5) будут проработаны вопросы по разработке и утверждению нормативной документации на производство коллективных концентратов и переоценку запасов;
6) будут проработаны вопросы по реконструкции обогатительных фабрик, строительству и запуску промышленных производств по переработке коллективных концентратов.
В развитии критических технологий производства комплексных ферросплавов:
1) будут проработаны вопросы по разработке и освоению технологий выплавки новых видов ферросплавов, обеспечивающих растущую потребность сталеплавильного производства в легирующих и раскисляющих материалах;
2) будут проработаны вопросы по разработке и освоению технологий выплавки основных групп комплексных ферросплавов (критические технологии);
3) будут проработаны вопросы по отработке экспресс методики и закупу необходимого лабораторного оборудования для определения химического состава комплексных ферросплавов (особенно на такие тяжело-определяемые элементы как барий и магний);
4) будут проработаны вопросы по отработке методики и закупу необходимого лабораторного оборудования (электронный растровый микроскоп с анализатором JEOL JXA-8230) для изучения микроструктуры стали легированной комплексными ферросплавами;
5) будут проработаны вопросы по подготовке специалистов ферросплавщиков, сталеплавильщиков и химиков-аналитиков;
6) будут проработаны вопросы по закупу и монтажу оборудования, запуску научно-производственных комплексов, опытных производств и пилотных установок;
7) будут проработаны вопросы по закупу оборудования, монтажу и запуску научно-производственных комплексов в виде мини-заводов с рудно-термическими печами средней мощности 1,2-2,5 МВА, функционирующих на полной самоокупаемости (без дотаций) и полной загрузке мощностей, выплавляющих в первую очередь комплексные ферросплавы, потребляемые отечественными сталеплавильными заводами.
В развитии критических технологий по переработке техногенных месторождений:

7) елдегі экологиялық ахуалды жақсарту мәселелерін шешу бойынша мәселелер пысықталатын болады.
Ұжымдық концентраттарды алудың және өңдеудің өте қиын технологияларын дамытуда:
1) зерттеулер жүргізу және тиімділігіне техникалық-экономикалық есептеулер жүргізу үшін бастапқы деректерді бере отырып, ұжымдық концентраттарды алудың және өңдеудің белгіленген өте қиын технологияларын әзірлеу бойынша мәселелер пысықталатын болады;
2) әзірленген технологияларды патенттік қорғауды дайындау және өткізу бойынша мәселелер пысықталатын болады;
3) әзірлеу, енгізу және әзірленген өте қиын технологияларды дамыту үшін білікті кадрлар даярлау бойынша мәселелер пысықталатын болады;
4) технологиялық жабдықтарды сатып алуды және құрастыруды қоса алғанда, пилотты қондырғылар құрылысы бойынша мәселелер пысықталатын болады;
5) ұжымдық концентраттарды өндіруге және қорларды қайта бағалауға нормативтік құжаттарды әзірлеу және бекіту бойынша мәселелер пысықталатын болады;
6) ұжымдық концентраттарды өңдеу бойынша байыту фабрикаларын реконструкциялау, өнеркәсіптік өндірістерді салу және іске қосу бойынша мәселелер пысықталатын болады.
Кешенді ферроқорытпаларды өндірудің өте қиын технологияларын дамытуда:
1) қоспаланған және қышқылсыздайтын материалдарға болат балқыту өндірісінің өсіп келе жатқан қажеттілігін қамтамасыз ететін ферроқорытпалардың жаңа түрлерін балқыту технологияларын әзірлеу және игеру бойынша мәселелер пысықталатын болады;
2) кешенді ферроқорытпалардың негізгі топтарын балқыту технологияларын (өте қиын технология) әзірлеу және игеру бойынша мәселелер пысықталатын болады;
3) экспресс әдістемені пысықтау және кешенді ферроқорытпалардың (әсіресе қиын айқындалатын барий және магний сияқты элементтерге) химиялық құрамын айқындау үшін қажетті зертханалық жабдықтарды сатып алу бойынша мәселелер пысықталатын болады;
4) әдістемені пысықтау және кешенді ферроқорытпалармен қоспаланған болаттың микроқұрылымын зерттеу үшін қажетті зертханалық жабдықтарды (JEOL JXA-8230 талдауышы бар электронды растрлы микроскоп) сатып алу бойынша мәселелер пысықталатын болады;
5) ферроқорытпашылар, болат балқытушылар және химик-талдаушылар мамандарды даярлау бойынша мәселелер пысықталатын болады;
6) жабдықтарды сатып алу және құрастыру, ғылыми-өндірістік кешендерді, тәжірибелік өндірістерді және пилотты қондырғыларды іске қосу бойынша мәселелер пысықталатын болады;
7) жабдықтарды сатып алу, құрастыру және бірінші кезекте отандық болат балқытушы зауыттар пайдаланатын кешенді ферроқорытпалар балқытатын толық өз шығындарын өзі өтейтін (дотациясыз) және қуаттылықтардың толық жүктемесінде жұмыс істейтін, орташа қуаттығы 1,2-2,5 МВА кен-термикалық пеші бар шағын зауыттар түріндегі ғылыми-өндірістік кешендерді іске қосу бойынша мәселелер пысықталатын болады.
Техногенді кен орындарын өңдеу бойынша өте қиын технологияларды дамытуда:

1) будут проработаны вопросы по инвентаризации техногенных месторождений, паспортизации и классификации, уточнению техногенных месторождений;
2) будут проработаны вопросы по выполнению предварительной технико-экономической оценки возможности переработки техногенных месторождений на предмет извлечения ценных компонентов и их использования;
3) будут проработаны вопросы по разработке информационной базы по качественному и количественному составу техногенных месторождений для научно-исследовательских институтов;
4) будут проработаны вопросы по обеспечению научных исследований по разработке и внедрению технологии безопасной утилизации вредных техногенных месторождений и переработке техногенного сырья на целевые продукты (концентраты);
5) будут проработаны вопросы по развитию и внедрению эффективных технологии утилизации и переработке техногенных месторождений на коллективные концентраты;
6) будут проработаны вопросы по разработке технологии и реализации мероприятий по консервации и ликвидации загрязнений и рекультивации территорий;
7) будут проработаны вопросы по разработке практических рекомендаций по использованию отходов переработки техногенных месторождений в дорожном и промышленно-гражданском строительстве;
8) будут проработаны вопросы по организации отдельных производств переработки техногенных месторождений, признанных экономически целесообразными;
9) будут проработаны вопросы по созданию системы экологически-безопасного складирования, хранения и консервации техногенных месторождений.
3.4. Анализ действующей политики государственного
регулирования развития отрасли
Нормативным правовым актом регулирующим само понятие переработки минерального сырья, является Закон Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее - Закон о недрах).
Согласно Закона о недрах под переработкой минерального сырья понимаются работы, связанные с извлечением полезных ископаемых из минерального сырья. Далее Закон о недрах определяет, что переработка минерального сырья не относится к операциям по недропользованию.
Согласно Закона о недрах, а также Закону Республики Казахстан "О лицензировании" от 11 января 2007 года переработка минерального сырья в Республике Казахстан относится к лицензируемым видам деятельности и лицензируется в общем порядке, предусмотренном лицензионным законодательством Республики Казахстан.
Лицензии, выдаваемые на занятие переработкой минерального сырья, являются генеральными, то есть действующими без ограничения срока, и действуют на всей территории Республики Казахстан.

1) техногендік кен орындарын түгендеу, паспорттау және сыныптау, техногендік кен орындарын нақтылау бойынша мәселелер пысықталатын болады;
2) бағалы компоненттерді алу және оларды пайдалану тұрғысынан техногендік кен орындарын өңдеу мүмкіндігін алдын ала техника-экономикалық бағалауды орындау бойынша мәселелер пысықталатын болады;
3) ғылыми-зерттеу институттары үшін техногендік кен орындарының сапалық және сандық құрамы бойынша ақпараттық базаны әзірлеу бойынша мәселелер пысықталатын болады;
4) зиянды техногендік кен орындарды қауіпсіз кәдеге жарату және техногенді шикізатты нысаналы өнімдерге (концентраттар) өңдеу технологиясын әзірлеу және енгізу бойынша ғылыми зерттеулерді қамтамасыз ету бойынша мәселелер пысықталатын болады;
5) техногендік кен орындарын ұжымдық концентраттарға кәдеге жаратудың және өңдеудің тиімді технологияларын дамыту және енгізу бойынша мәселелер пысықталатын болады;
6) технологияларды әзірлеу және консервациялау және ластануларды жою және аумақтарды қалпына келтіру жөніндегі іс-шараларды іске асыру бойынша мәселелер пысықталатын болады;
7) жол және өндірістік-азаматтық құрылыстарда техногендік кен орындарын өңдеу қалдықтарын пайдалану бойынша тәжірибелік ұсыныстарды әзірлеу бойынша мәселелер пысықталатын болады;
8) экономикалық орынды деп танылған техногендік кен орындарын өңдеудің жекелеген өндірістерін ұйымдастыру бойынша мәселелер пысықталатын болады;
9) техногенді кен орындарын қоймалаудың, сақтаудың және консервациялаудың экологиялық қауіпсіз жүйесін құру бойынша мәселелер пысықталатын болады.
3.4. Саланы дамытуды мемлекеттік реттеудің қолданыстағы саясатын талдау
Минералдық шикізатты өңдеу ұғымын реттейтін нормативті құқықтық акті «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңы (бұдан әрі - Жер қойнауы туралы Заң).
Жер қойнауы туралы Заңға сәйкес минералдық шикізатты өңдеу болып минералдық шикізаттан пайдалы қазбаларды алуға байланысты жұмыстар түсініледі одан әрі жер қойнауы туралы заң минералдық шикізатты өңдеу жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға жатпайтындығын айқындайды.
Жер қойнауы туралы заңға сондай-ақ, «Лицензиялау туралы» Қазақстан Республикасының заңына сәйкес Қазақстан Республикасында минералдық шикізатты өңдеу лицензияланатын, қызмет түрлеріне жатады және Қазақстан Республикасының лицензиялық заңңамасында көрсетілген жалпы тәртіппен лицензияланады.
Минералдық шикізатты өңдеуге берілетін лицензиялар негізгі, яғни мерзімі шексіз мерзімде қолданыста болатын лицензиялар болып табылады және Қазақстан Республикасының барлық аумағында әрекет етеді.

В соответствии с Едиными правилами охраны недр при разработке месторождений твердых полезных ископаемых нефти, газа, подземных вод в Республике Казахстан, утвержденные постановлением правительства Республики Казахстан от 21 июля 1999 года проект разработки месторождения должен предусматривать наряду с другими положениями рациональное использование отходов производства при разработке месторождений полезных ископаемых и переработке минерального сырья.
Такое общее регулирование не способствует решению главной задачи - внедрение малоотходных и безотходных технологий, что является основой концепции "рационального использования сырья".
В настоящее время большинство вопросов, связанных с переработкой минерального сырья, регулируется нормами гражданского законодательства, так как считается, что извлеченное из недр минеральное сырье является собственностью недропользователя, который соответственно имеет право распоряжаться им как собственник. Однако, норм только гражданского законодательства недостаточно для установления ответственности за неэффективное использования ресурсов и загрязнения окружающей среды.
Таким образом, вопросы переработки минерального сырья регулируются законодательством Республики Казахстан в общих чертах.
Анализ правовой базы регулирующей отдельно юридические вопросы по черной и цветной металлургии выявил отсутствие соответствующих законодательных актов. Выше приведенные законодательные акты, по сути имеют косвенное отношение к сфере металлургии. Многие существенные вопросы, связанные с переработкой минерального сырья остаются неурегулированными.
Принятие нормативного правового акта, регулирующего переработку минерального сырья, могло бы внести большой вклад в решении задачи эффективного использования минерального сырья.
Все вышесказанное подтверждает необходимость в нормативном правовом акте, который бы регулировал вопросы, связанные с переработкой минерального сырья, поскольку ощущается все обостряющаяся потребность в таком нормативном правовом акте. Он закрепит значение статьи 6 Конституции Казахстана для общенародных интересов интенсивного развития. Однако его разработка должна вестись с учетом положений других нормативных правовых актов и соблюдением баланса интересов хозяйствующих субъектов, занимающихся переработкой минерального сырья и контролирующих государственных органов.
Таким документом может стать разрабатываемый Министерством индустрии и новых технологий Республики Казахстан Закон "Об Индустриальной политике".
3.5. Обзор позитивного зарубежного опыта по решению данной
проблемы, который может быть адаптирован к условиям
Республики Казахстан
В современной производственной деятельности, как показывает практика, ориентация на "догоняющую" стратегию является лишь временной мерой. Экономическим субъектам для поддержания долговременного конкурентного преимущества необходимо создавать товары и услуги, которые удовлетворяют не только реальные, но и перспективные потребности.
В условиях меняющегося рынка доказана эффективность бенчмаркинга, который на основе изучения передового опыта позволяет прогнозировать потребности и создавать конкурентоспособную продукцию.
Черная металлургия.
Металлургия экономически развитых стран - Япония, Германия, США уделяет много внимания постоянной модернизации оборудования и технологий. Правительствами стран и самими фирмами выделяются средства для проведения НИОКР и внедрения их результатов в производство. Разрабатываются технологии глубокого обогащения руд, повышения технико-экономических показателей доменного, сталеплавильного и прокатного переделов.
Широко применяются средства автоматизации и механизации производственных процессов, с целью исключения субъективного фактора.
В результате принятых в свое время жестких природоохранных мер производится почти 100 % утилизация твердых и газообразных выбросов.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 21 шілдедегі қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қатты пайдалы қазбалардың, мұнайдың, газдың, жер асты суларының кең орындарын игеру кезінде жер қойнауын қорғаудың бірыңғай ережесіне сәйкес кен орнын әзірлеу жобасы басқа да ережелермен қатар пайдалы қазбаларды кен орындарын әзірлеу және минералдық шикізатты өндіру кезінде өндірістік қалдықтарды ұтымды пайдалануды ұтымды көздеуге тиіс.
Мұндай жалпы реттеу негізгі міндет «шикізатты ұтымды пайдалану» тұжырымдамасының негізі болып табылатын аз қалдықты және қалдықты технологияларды енгізуді шешуге көмектеспейді.
Қазіргі уақытта минералды шикізатты өңдеуге байланысты көптеген мәселелер жер қойнауынан минералдық шикізатты алу меншік иесі ретінде тиісінше оны басқару құқығына ие жер қойнауын пайдаланушының меншігі болып табылатындықтан азаматтық заңнаманың нормаларымен реттеледі.
Алайда, тек қана азаматтық заңнамалардың нормалары ресурстарды тиімді пайдалану және қоршаған ортаны ластағаны үшін жауаптылық белгілеуге жеткіліксіз.
Осылайша минералдық шикізатты өңдеу мәселесі Қазақстан Республикасының заңнамасымен жалпы сипаттарда реттеледі.
Қара және түсті металлургия бойынша заңдық мәселені жеке реттейтін құқықтық базаны талдау тиісті заңнамалық актілердің жоқ екендігін анықтады.
Жоғарыда келтірілген заңнамалық актілер мәні бойынша металлургия саласына жанама қатынасқа ие. Минералдық шикізатты өңдеуге байланысты көптеген елеулі мәселелер реттелмеген болып қалады.
Минералдық шикізатты өңдеуді реттейтін нормативтік-құқықтық актіні қабылдау минералды шикізатты тиімді пайдаланудың міндеттерін шешуге үлкен үлес қосатын еді.
Барлық жоғарыда аталғандар осындай нормативтік-құқықтық актіге өткір қажеттіліктер сезіліп отырғандықтан минералдық шикізатты өңдеуге байланысты мәселелерді реттеуі мүмкін нормативтік-құқықтық актілерге қажеттілікті растайды. Ол қарқынды дамудың жалпы халықтық мүдделері үшін Қазақстан Республикасы Конституциясының 6-бабына маңыз береді. Алайда оны әзірлеу басқа да нормативтік-құқықтық актілердің ережелерін ескере отырып және минералдық шикізатты өңдеумен айналысатын шаруашылық жүргізуші субъектілердің және бақылаушы мемлекеттік органдардың мүдделері теңгерімін сақтай отырып жүргізілуге тиіс.
Мұндай құжат Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа
технологиялар министрлігі әзірлейтін «Индустриялық саясат туралы» Заңы бола алады.
3.5. Қазақстан Республикасының жағдайына бейімделуге болатын осы мәселені шешу бойынша шетелдік оң тәжірибеге шолу
Қазіргі өндірістік қызметте тәжірибе көрсеткендей «қуып жетуші» стратегияға бейімделу тек уақытша шара болып табылады. Экономикалық субъектілер ұзақ уақыт бәсекелестік артықшылықты сақтау үшін нақты ғана емес келешектегі қажеттіліктерді де қанағаттандыратын тауарлар мен қызметтер жасау қажет.
Айырбастайтын нарық жағдайында озық тәжірибені зерттеу негізінде қажеттілікті болжауға және бәсекеге қабілетті өнім жасауға мүмкіндік беретін бенчмаркинг тиімділігі дәлелденді.
Қара металлургия.
Металлургиясы экономикалық жағынан дамыған елдер - Жапония, Германия Федеративті Республикасы, АҚШ жабдықтар мен технологияларды ұдайы жаңғыртуға көп көңіл бөледі. Елдердің үкіметтері мен фирмалардың өздері ҒЗТКЖ жүргізу және олардың нәтижелерін өндіріске енгізу үшін қаражат бөледі. Кенді терең өңдеу технологиясы, домналық, болат балқытатын және прокаттық бөлудің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін арттыру жете зерттелуде.
Субъективті факторларды болдырмау мақсатында өндірістік процестерді автоматтандыру және механикаландыру құралдары кеңінен қолданылады.
Нәтижесінде өз уақытында қабылданған қатаң табиғат қорғау шаралары 100% дерлік қатты және газ тәріздес шығарындыларды кәдеге жарату жүргізілуде.

Доля качественных и высококачественных (легированных) марок стали в развитых странах достигает 50-60 %.
Процент амортизации активных фондов не превышает 20 %, за превышение вводятся санкции вплоть до остановки предприятия.
Не допускается селективная (выборочная) добыча богатых руд. Руды усредняются и подвергаются обогащению с использованием передовых технологий и оборудования.
В горно-металлургической отрасли Казахстана ведется активная работа по внедрению передовых технологий разрабатываемых в мире, на опыте таких стран как Япония, Германия, США. К примеру, имеются технологии по производству металлопродукции - гранулированный чугун или так называемый IRON NUGGETS, который изготавливается по запатентованной технологии KOBE Steel и являться новым продуктом на мировом рынке, по качеству превышающим имеющиеся аналоги (например, PIG IRON, продукт максимально близкий к гранулированному чугуну). Потребителями являются сталелитейные компании, поскольку продукт не нуждается в дальнейшей переработке и может сразу использоваться в сталеварении. Запатентованная технология ITmk3 (Ironmaking Technology Mark Three) - третье поколение сталеплавильной технологии, которая идет за технологией доменного производства (первое поколение) и технологией прямого восстановления (второе поколение), обеспечивает прямое отделение шлака от металлургического железа, в результате чего металлурги получают сырье, именуемое японцами "наггетс". Это высококачественный продукт - гранулы, которые содержат практически чистое железо и углерод. В Казахстане сырьем для этой технологии может являться железорудный концентрат как акционерного общества "Соколовско-Сарбайское горно-производственное объединение", (город Рудный, Кустанайская область), так и с Лебединского горно-обогатительного комбината или Михайловского горно-обогатительного комбината (Россия), причем довольно среднего или низкого качества - с содержанием железа от 56 % и выше (в то время, как на MIDREX технологию требуется концентрат с железом не менее 68 %).
Цветная металлургия.
Добыча руды.
Наиболее продвинутыми и освоенными в последнее время в таких странах как Россия, Бразилия, США являются различные геотехнологии:
скважинной гидродобычи и гидротранспортировки полезных ископаемых;
подземного выщелачивания металлов с сохранением частично горной технологии.
Бесшахтные способы добычи полезных ископаемых исключают присутствие людей в подземных условиях. Это обстоятельство существенно повышает надежность технологии, исключает катастрофические отказы и делает систему более эффективной.
При подземном скважинном выщелачивании металлов появляется возможность извлекать их из бедных руд и не выдавать на поверхность земли какие-либо отходы.
Применение геотехнологических методов добычи полезных ископаемых имеет экономическое и социальное значение, поскольку позволяет свести к минимуму затраты на вскрытие и открытие залежей, сократить операции по разрушению и транспортировке горной массы, исключить присутствие людей под землей и повысить производительность труда и снизить себестоимость добычи.
Обогащение руд цветных металлов.
Применяемые на зарубежных обогатительных фабриках технологические схемы глубоко индивидуальны и отражают в каждом конкретном случае специфику перерабатываемого сырья.
Обзор проектов крупнейших обогатительных фабрик подтверждает тезис о преимущественном использовании комбинированных схем рудоподготовки на основе применения крупноразмерных мельниц рудного полу-самоизмельчения и шаровых мельниц.
На зарубежных фабриках применяют как варианты селективной (Скандинавские страны, Канада), так и коллективно-селективные схемы флотации (Япония, Россия).
Для зарубежных обогатительных фабрик нового поколения разного масштаба и сооруженных в сильно отличающихся условиях можно отметить следующие особенности проектных решений:
устройство наполненных складов для хранения крупнодробленой руды;
селективная добыча и последовательная переработка разносторонних руд на одной секции даже для крупномасштабных проектов;
отказ от стандартного дробления и измельчения и применения для рудоподготовки процесса рудного самоизмельчения;
использование для флотации крупногабаритных флотомашин как пневмомеханических, так и колонных;
применение мельниц Вертимилл в циклах доизмельчения;
использование гидротранспорта концентратов на большие расстояния;
полномасштабные испытания обогатимости руд на опытно-промышленной установке;
в компоновочном отношении фабрики представляют собой крупные моносекции;
при строительстве фабрик в отдельных районах применяется блочно-модульный метод.
Металлургическое производство.
Медный передел.
Для переработки медных концентратов перспективное направление получила технология, разработанная австралийской фирмой "Ausmelt".
Преимуществами технологии "Ausmelt" по сравнению с традиционным периодическим конвертированием в горизонтальных конверторах, является простота конструкции и легкость управления процессом; высокое прямое извлечение меди в черновую медь (более 90 %); эффективная утилизация серы; минимальные потери тепла, что позволяет перерабатывать низкосортные концентраты и техногенные отходы. Технология фирмы "Ausmelt" работает на простых углях без применения кокса.
Аналогичными преимуществами обладает технология плавки медных концентратов в печи Ванюкова, которая приобретает все большее распространение в России, Китае и других странах.
Во всем мире важным направлением в развитии производства меди все больше становятся гидрометаллургические способы:
"жидкостная экстракция - электроэкстракция" (solvent extraction - electrowinning SX-EW), выщелачивание меди pacтворами серной кислоты с последующим электролизом меди;
биовыщелачивание, метод бактериального выщелачивания с электролизом меди.
Цинковый передел.
Автоклавное выщелачивание цинксодержащего сырья из низкосортных цинковых концентратов, окисленных руд, техногенных отходов и полуфабрикатов металлургического производства. Технология экологически чистая.
Свинцовое производство.
На рынке конкурирует ряд современных процессов плавки свинцового сырья, обеспечивающих требуемый уровень экологической безопасности свинцового производства:
Kaldo (Швеция), QSL (Германия), Ausmelt/Isa smelt (Австрия), SKS (Китай). Эти процессы имеют сопоставимый масштаб внедрения и общие преимущества перед традиционной технологией:
значительное сохранение энергозатрат на выплавку свинца за счет использования тепла горения сульфидов;
высокий уровень автоматизации процесса;
отсутствие необходимости использования металлургического кокса;
снижение вредных выбросов до экологически безопасных норм.
Алюминиевое производство.
Компания "РУСАЛ" применила в производстве технологию электролизера с вертикальными инертными электродами. В этой технологии исключается использование угольных катодов, газов и продуктов горения. Анод изготавливается из особого малорасходуемого материала, по которому получаемый металл стекает, оставляя анод целым, не расходуя его.

Дамыған елдерде болаттың сапалы және сапасы жоғары (қоспалы) маркаларының үлесі 50-60 %-ға жетеді.
Активті қорлардың амортизация пайызы 20 %-дан аспайды, арттырғаны үшін кәсіпорынды тоқтатқанға дейін санкция енгізіледі.
Аса мол кенді селективті (іріктемелі) өндіруге рұқсат етілмейді. Кендер озық технологиялар мен жабдықтарды пайдалана отырып орташаландырылады және байытуға тартылады.
Жапония, Германия, АҚШ секілді мемлекеттер тәжірибесіне сүйеніп, Қазақстанның тау-кен металлургия саласында әлемде әзірленетін алдыңғы қатарлы технологиялар енгізу бойынша белсенді жұмыс жүргізілуде. Мысалы, металл өнімдерін өндіретін — ұсақталған шойын немесе IRON NUGGETS деп аталатын технология бар, ол патенттелген KOBE Steel технологиясы бойынша дайындалады және әлемдік нарықта сапасы бойынша асып түсетін аналогы бар жаңа өнім болып табылады (мысалы, PUG IRON, ұсақталған шойынға барынша жақын өнім). Өнім одан әрі өңдеуді қажет етпейтін және болат қорытуда бірден пайдаланылатын болғандықтан тұтынушылары болат құю компаниялары болып табылады. Itmk3 патенттелген технологиясы (Ironvaking Technology Mark Three)— болат құю технологиясының үшінші буыны ол домналық өндіру технологиясы (бірінші буын) мен тікелей қалпына келтіру технологиясынан (екінші буын) кейін болады, металлургиялық темірден қождың тікелей бөлуді қамтамасыз етеді, нәтижесінде металлургтер жапондар «наггетс» деп атайтын шикізат алады. Бұл сапасы жоғары өнім - іс жүзінде таза темір мен көміртектен тұратын түйіршіктер. Қазақстанда осы технологияның шикізаты «Соколов-Сарыбай тау-кен өндірістік бірлестігі» акционерлік қоғамы (Қостанай облысы, Рудный қаласы) сияқты және Лебедин кен байыту комбинаты немесе Михайловский кен байыту комбинаты (Ресей) сонымен бірге сапасы әжептәуір орташа және төмен - құрамында 56 %-дан және одан жоғары темірі бар темір кенінің концентраты бола алады (МIDRЕХ технологиясына кемінде 68% темірі бар концентрат қажет болады)
Түсті металлургия
Кен өндіру
Ресей, Бразилия, АҚШ секілді мемлекеттерде әртүрлі геотехнологиялар соңғы жылдары неғұрлым алға басқан және игерілген болып табылады:
пайдалы қазбаларды ұңғымалы гидроөндіру және гидротасымалдау;
металдарды ішінара тау-кен технологиясын сақтай отырып жерасты шаймалау.
Пайдалы қазбаларды шахтасыз өндіру тәсілдері жерасты жағдайында адамдардың болуын болдырмайды. Бұл жағдай технологияның сенімділігін едәуір арттырады, апаттық істен шығуларды болғызбайды және неғұрлым тиімді жүйе жасайды.
Металдарды жерасты ұңғымамен шаймалау кезінде оларды жұтаң кеннен алу және қандай да бір қалдықты жербетіне шығармауға мүмкіндік пайда болады.
Пайдалы қазбаларды өндірудің геотехнологиялық әдісін қолданудың экономикалық және әлеуметтік мәні бар, сондықтан кенді қазу мен ашуға кететін шығынды ең төменгі деңгейге түсіруге, тау массасын бұзу және тасымалдау операцияларын қысқартуға, адамдардың жердің астында болуын болдырмауға және еңбек өнімділігін арттыруға және өндірудің өзіндік құнын азайтуға мүмкіндік береді.
Түсті металл кендерін байыту
Шетелдің байыту фабрикаларында қолданылатын технологиялық сызбалар шексіз дара және әрбір нақты жағдайда өңделетін шикізаттың өзіндік ерекшелігін көрсетеді.
Ірі байыту фабрикаларының жобаларын шолу ірі көлемді жартылай өзі ұсақтайтын диірмендер мен шар тәрізді диірмендерді қолдану негізінде кен дайындаудың құрама сызбаларын басым пайдалану туралы тезисті растайды.
Шетел фабрикаларында флотацияның сызбаларын селективті (Скандинавия елдері, Канада) және ұжымдық-селективті (Жапония, Ресей) нұсқа ретінде қолданады.
Шетелдің байыту фабрикалары үшін әртүрлі ауқымдағы және қатты ерекшеленетін жағдайларда салынған жаңа буынның жобалық шешімінің мынадай ерекшеліктерін атап өтуге болады:
ірі уатылған кенді сақтау үшін толтырылған қоймаларды реттеу;
ірі масштабты жобалар үшін бір секцияда әртүрлі кендерді селективті өндіру және жүйелі өңдеу;
кенді өзі уату процесінен кен дайындау үшін стандартты ұсақтау мен уатудан және қолданудан бас тарту;
флотация үшін ірі ауқымды флотомашиналарды пневмомеханикалық және колонналық ретінде пайдалану;
Вертимилл диірменін жете ұсақтау циклдерінде қолдану;
концентраттарды үлкен қашықтыққа гидротранспортты пайдалану;
кеннің байытылымдығын тәжірибелік-өнеркәсіптік қондырғыда толық ауқымды сынау;
фабриканың құрастыруға қатысты ірі моносекциясын білдіреді;
фабриканы салу кезінде жекелеген аудандарда блокты-модульді әдіс қолданылады.
Металлургия өндірісі.
Мысты қайта бөлу.
Мыс концентраттарын шетелде өңдеу үшін австралияның «Аusmelt» фирмасы әзірлеген технология перспективалы бағыт алды.
«Аusmelt» технологиясының артықшылығы көлденең конверторларда дәстүрлі дүркін-дүркін айырбастаумен салыстырғанда конструқциясының қарапайымдылығы мен басқару процесінің жеңілдігі; мысты бастапқы мысты жоғары тікелей алу (90%-дан астам); күкіртті тиімді кәдеге жарату; жылудың ең аз ысырабы болып табылады, бұл төмен сұрыпты концентраттар мен техногендік қалдықтарды өңдеуге мүмкіндік береді. «Аusmelt» фирмасының технологиясы коксті қолданусыз жай көмірмен жұмыс істейді.
Ұқсас артықшылыққа Ресейде, Қазақстанда, Қытайда және басқа елдерде барынша кең таралған Ванюков пешінде мыс концентраттарын балқыту технологиясы ие.
Бүкіл әлемде мыс өндіруді дамытуда маңызды бағыт гидрометаллургия тәсілі болады:
- «сұйықтық экстракция - электроэкстракция» (solvent extraction - electrowinning SX-EW), яғни мысты күкірт қышқылының ерітіндісімен, кейіннен мыстың электролизімен шаймалау;
- биошаймалау, яғни мыс электролизімен бактериалды шаймалау әдісі.
Мырышты қайта бөлу
Төмен сұрыпты мырыш концентратынан, тотыққан кеннен, техногендік қалдықтардан және металлургия өндірісінің жартылай фабрикаттарынан алынған құрамында мырыш бар шикізатты автоклавты шаймалау. Технология экологиялық жағынан таза.
Қорғасын өндіру.
Нарықта қорғасын өндірудің экологиялық қауіпсіздігінің қажетті деңгейін қамтамасыз ететін қорғасын шикізатын балқытудың бірнеше осы заманғы процестері бәсекелеседі:
Кaldo (Швеция), QSL (Германия), Ausmelt/lsa sme (Австрия), SKS (Қытай). Бұл процестердің дәстүрлі технология алдында салыстырмалы енгізу ауқымы және жалпы артықшылығы болады:
сульфидтердің жану жылуын пайдалану есебінен қорғасынды қорытуға энергия шығынын едәуір сақтау;
процесті автоматтандырудың жоғары деңгейі;
металлургиялық коксты пайдалану қажеттігінің болмауы;
зиянды шығарындыларды экологиялық қауіпсіз нормаға дейін азайту.
Алюминий өндіру
«РУСАЛ» компаниясы инертті электродтармен электролиздер технологиясын өндірісте қолданды. Осы технологияда көмір катодтарын, газды және жанатын өнімдерді пайдалану болмайды. Анод ерекше аз ұсталатын материалдан дайындалады, оның алынатын металл анодты тұтас қалдыра отырып, оны жұмсамай-ақ ағызып түседі.

Производство занимает гораздо меньшие площади, потребляется меньше электроэнергии и расходных материалов. Эта технология может стать самым экономичным производством алюминия, которого еще не знает история металлургии. Алюминий принадлежит к числу наиболее экологичных металлов. Его производство наносит гораздо меньший вред экологии, чем производство других металлов. К примеру, выбросы загрязняющих веществ при производстве никеля превышают аналогичные показатели алюминиевой отрасли в 31 раз, а удельные выбросы сернистого ангидрида - в среднем в 387 раз.
Алюминий легко поддается переработке и может использоваться вторично неограниченное число раз. Переработка 1 килограмма алюминия экономит 8 килограммов бокситов, 4 килограмма химикатов и 14 кВт-ч электроэнергии.
4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы
4.1. Цель программы
Сноска. Подраздел 4.1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1523.
Создание металлургических производств последующих переделов, обеспечивающих развитие машиностроения, стройиндустрии и других отраслей промышленности и экспорта.
Развитие критических технологий методом выщелачивания металлов, получения и переработки коллективных концентратов, производства комплексных ферросплавов, технологий по переработке техногенных месторождений.
4.2. Целевые индикаторы
Сноска. Подраздел 4.2 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1523.
Реализация Программы обеспечит:

Өндіріс әлдеқайда аз алаңды алады, электр энергиясы мен жұмсалатын материалдар аз тұтынылады. Бұл технология металлургия тарихы әлі білмейтін алюминийді ең үнемді өндіру болуы мүмкін. Алюминий неғұрлым экологиялық металдың қатарына жатады. Оны өндіру басқа металдарды өндіруге қарағанда экологияға анағұрлым аз зиян келтіреді. Мысалы, никельді өндіру кезінде ластаушы заттардың шығарындылары алюминий саласының ұқсас көрсеткіштерінен 31-есе, ал күкірт ангидридінің меншікті шығарындылары шамамен 387 есе асып түседі.
Алюминий өңдеуге оңай түседі және екінші рет шектеусіз пайдаланылуы мүмкін. 1 килограмм алюминийді өңдеу 8 килограмм бокситті, 4 килограмм химикатты және 14 кВт/сағ электр энергиясын үнемдейді.
4. Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары және оны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
4.1. Бағдарламаның мақсаты
Ескерту. 4.1-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1523 қаулысымен.
Кейіннен қайта бөлуді машина жасау, құрылыс индустриясы және
өнеркәсіптің басқа салалары мен экспортты дамытуды қамтамасыз ететін
металлургия өндірістерін құру.
Металдарды шаймалау, ұжымдық концентраттарды алу мен өңдеу, кешенді ферроқорытпалар өндіру, техногендік кен орындарын өңдеу бойынша технологиялар әдісімен өте қиын технологияларды дамыту.
4.2. Нысаналы индикаторлар
Ескерту. 4.2-кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1523 қаулысымен.
Бағдарламаны іске асыру мыналарды қамтамасыз етеді:

1. Увеличение валовой добавленной стоимости металлургической отрасли к 2015 году не менее чем на 50 % в реальном выражении к уровню 2008 года на основе глубокой переработки минерального сырья и создания новых переделов.
2. Увеличение объема экспорта металлургической продукции на 30 % к уровню 2008 года.
3. Увеличение производительности труда металлургической промышленности не менее чем на 15 % в реальном выражении к уровню 2008 года.
Таблица 6. Этапы реализации Программы
п/п
Основные показатели

1. 2015 жылға қарай металлургия саласының жалпы қосылған құнын минералды шикізатты терең өңдеу және жаңа бөліністер құру негізінде 2008 жылғы деңгейге қарағанда нақты мәнде кемінде 50 %-ға ұлғайту.
2. Металлургия өнімінің экспорт көлемін 2008 жылғы деңгейге қарағанда 30 %-ға ұлғайту.
3. Металлургия өнеркәсібінің еңбек өнімділігін 2008 жылғы деңгейге қарағанда нақты мәнде кемінде 15 %-ға ұлғайту.
6-кесте. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері
Р/с
Негізгі көрсеткіштер

100,0
117,8
116,4
134,8
176,6
105,8
115,6
По итогам 2008 года валовая добавленная стоимость в металлургии составила 875,1 млрд. тенге, экспорт металлургической продукции составил 1 327,8 млрд. тенге.
Учитывая, что более 80 % продукции горно-металлургической отрасли в основном ориентирована на экспорт, осуществляемые проекты в рамках данной программы позволят увеличить объем экспорта металлургической продукции на 30 %, к уровню 2008 года. Также необходимо отметить, что планируемая продукция с высокой добавленной стоимостью в рамках реализуемых проектов ранее в Казахстане не производилась.
С освоением технологий и оборудования по выпуску труб нефтегазового сортамента, арматуры, стальных радиаторов, кабеля, а также сортового, фасонного и профильного проката высокого качества увеличится объем их выпуска.

100,0
117,8
116,4
134,8
176,6
105,8
115,6
2008 жылдың қорытындысы бойынша металлургиядағы жалпы қосымша құн 875,1 млрд. теңгені құрады, металлургия өнімінің экспорты 1 327,8 млрд. теңгені құрады.
Тау-кен металлургия саласының 80 %-дан астам өнімі негізінен экспортқа бағдарланғанын ескере отырып, осы бағдарламаның шеңберінде жүзеге асырылатын жобалар 2008 жылдың деңгейіне металлургиялық өнім экспортының көлемін 30 %-ға ұлғайтуға мүмкіндік береді. Сондай-ақ, іске асырылатын жобалар шеңберіндегі жоспарланып отырған жоғары қосымша құны бар өнім бұрын Қазақстанда өндірілмегендігін атап өту қажет.
Мұнай-газ сұрыптама құбырларын, арматураны, болат радиаторларды, кәбілдерді, сондай-ақ сұрыпты, фасонды және сапасы жоғары пішінді илекті шығару бойынша технологияларды және жабдықтарды игерумен оларды шығару көлемі ұлғаяды.

4.3. Задачи программы:
1. Создание конкурентоспособных производств, расширение номенклатуры и увеличение доли продукции глубокой переработки с высокой добавленной стоимостью, привлекая малый и средний бизнес.
2. Модернизация действующих предприятий отрасли в целях снижения ресурса и энергоемкости, и внедрение современных управленческих технологий в целях повышения производительности труда.
3. Развитие инноваций по технологиям извлечения и комплексной переработки сырья, разработке новых видов продукции и активное вовлечение научно-технического потенциала отрасли в инновационные процессы.
4. Обеспечение необходимой инфраструктурой отраслевых проектов.
5. Расширение и обеспечение воспроизводства минерально-сырьевой базы.
6. Обеспечение отрасли квалифицированными трудовыми ресурсами, в том числе среднетехнического звена.

4.3. Бағдарламаның міндеттері:
1. Шағын және орта бизнесті тарта отырып, бәсекеге қабілетті өндірістер құру, қосылған құны жоғары терең қайта өңдеу өнімдердің үлесін ұлғайту және номенклатурасын кеңейту.
2. Ресурстық және энергия қажетсінуді төмендету мақсатында саланың жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды жаңғырту және еңбек өнімділігін арттыру мақсатында қазіргі заманғы басқару технологияларын енгізу.
3. Шикізатты алу, және кешенді қайта өңдеу, өнімнің жаңа түрлерін әзірлеу бойынша инновацияларды дамыту және саланың ғылыми-технологиялық әлеуетін белсенді түрде инновациялық үдерістерге тарту.
4. Салалық жобаларды қажетті инфрақұрылыммен қамтамасыз ету.
5. Минералдық шикізат базасын ұлғайту және оларды молықтыруды қамтамасыз ету.
6. Саланы білікті еңбек ресурстарымен, оның ішінде орта техникалық буынмен қамтамасыз ету.

101
Свинец (тыс. тонн)
105,8
105,8
105,8
205,8
205,8
205,8
195
Из данных таблицы следует, что предприятия цветной металлургии республики имеют возможность увеличить валовой объем продукции с высокой добавленной стоимостью в среднем на 150,8 %.
На Казахстанском электролизном заводе будет производиться до 250 тыс. тонн первичного алюминия в год, также планируется строительство дополнительного завода в Павлодарской области мощностью 250 тыс. тонн первичного алюминия в год. В перспективе предполагается развитие в Павлодарском регионе предприятий производящих продукцию высоких переделов из отечественного первичного алюминия, производимого Казахстанским электролизным заводом. С вводом в эксплуатацию золотоизвлекательной фабрики на Васильковском месторождении товарищества с ограниченной ответственностью "Казцинк" обеспечит прирост производства катодного золота в объеме 15 тыс. кг, кроме этого по завершении строительства медеплавильного завода на территории Усть-Каменогорского свинцово-цинкового комбината увеличение производства катодной меди и чернового свинца в 2014 году составит 18 и 94 % соответственно.
С освоением Бозшакольского месторождения меди товарищество с ограниченной ответственностью "Корпорация "Казахмыс" планирует увеличить годовой выпуск концентрата на 100 тыс. тонн.
Для обеспечения, бесперебойной работы медеплавильных заводов товарищество с ограниченной ответственностью "Корпорация "Казахмыс" планирует освоение Актогайского месторождения меди со строительством обогатительной фабрики.

101
Қорғасын (мың тонна)
105,8
105,8
105,8
205,8
205,8
205,8
195
Кестенің деректерінен республиканың түсті металлургия кәсіпорындарының қосылған құны жоғары өнімнің көлемін орта есеппен 150,8 %-ға арттыру мүмкіндігін көруге болады.
Қазақстан электролиз зауытында жылына 250 мың тоннаға дейін біріншілік алюминий өндірілетін болады, сонымен бірге Павлодар облысында қуаттылығы жылына 250 мың тонна бастапқы алюминий өндіретін қосымша зауыт құрылысы жоспарлануда. Келешекте Павлодар өңірінде Қазақстан электролиз зауыты өндіретін отандық алғашқы алюминийден жоғары қайта бөлу кәсіпорындарын дамыту қарастырылған «Қазмырыш» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі Васильков кен орнында алтын шығаратын зауытты пайдалануға қоса отырып катодты алтын өндіруді 15 мың кг көлемінде өсіруді қамтамасыз етеді, бұдан басқа Өскемен қорғасын-мырыш комбинатының аумағында мыс балқыту зауытының құрылысы аяқталған соң катодты мыс пен қара қорғасын өндіруді арттыру 2014 жылы тиісінше 18 және 94 % құрайды.
Бозшакөл мыс кен орнын игерумен «Қазақмыс» корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі концентраттың жылдық өндірілуін 100 мың тоннаға ұлғайтуды жоспарлап отыр.
Мыс балқыту зауыттарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін «Қазақмыс» корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі байыту фабрикасын сала отырып Ақтоғай мыс кенорнын игеруді жоспарлап отыр.

5. Этапы реализации программы
Сноска. Раздел 5 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1523.
Инвестиционные проекты, реализуемые в рамках программы.
Проработанные:
1. Дальнейшее освоение Васильковского месторождения золота и строительство золотоизвлекательной фабрики, 2010 год, переработка 8 млн. тонн руды и производство 15 тонн золота, акционерного общества "Алтын-Тау".
2. Строительство медеплавильного и электролизного заводов Усть-Каменогорского металлургического комплекса, 2010 год, 70 тыс. тонн катодной меди в год, товарищество с ограниченной ответственностью "Казцинк".
3. Завод по производству титановых слитков и сплавов, 2010 год, 16 тыс. тонн в год акционерное общество "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат".
4. Расширение и модернизация производства ферросплавов Таразского металлургического завода, 2010 год, 64,8 тыс. тонн ферросиликомарганца в год, товарищество с ограниченной ответственностью "Таразский металлургический завод".
5. Строительство металлопрокатного завода, 2010 год, 75 тыс. тонн в год акционерное общество "Соколовско-Сарбайского горно-производственного объединения".
6. Строительство второй очереди электролизного завода по производству первичного алюминия в Павлодарской области, 2010 год, 125 тыс. тонн в год, акционерное общество "Казахстанский электролизный завод".
7. Увеличение производства высокоуглеродистого феррохрома с использованием инновационных технологий, 2012 год, до 440 тыс. тонн в год, акционерное общество "Транснациональная компания "Казхром".
8. Строительство Актогайского горно-обогатительного комбината, 2016 год, 85 тыс. тонн концентрата и 25 тыс. тонн катодной меди, товарищество с ограниченной ответственностью "Корпорация "Казахмыс".
9. Строительство завода по производству металлизованного продукта, 2014 год, 1,4 млн. тонн горячебрикетированного железа в год, акционерное общество "Соколовско-Сарбайского горно-производственного объединения".
10. Строительство мелкосортного прокатного стана в городе Костанай, 2012 год, 450 тыс. тонн металлопроката, акционерное общество "Caspian Group" (Казахстан) и компания "ЕвразХолдинг" (Россия).
11. Строительство Бозшакольского горно-обогатительного комбината, 2015 год, 100 тыс. тонн концентрата, товарищество с ограниченной ответственностью "Корпорация "Казахмыс".
12. Переработка 2 млн. тонн медно-цинковых руд, 2010 год, выпуск 108 тыс. тонн цинкового и 78 тыс. тонн медного концентратов в год, товарищество с ограниченной ответственностью "Актюбинская медная компания".

5. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері
Ескерту. 5-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1523 қаулысымен.
Бағдарламаның шеңберінде іске асырылатын инвестициялық жобалар.
Пысықталған:
1. Васильков алтын кен орнын одан әрі игеру және алтын шығаратын фабрика салу, 2010 жыл, 8 млн. тонна кен өңдеу және 15 тонна алтын өндіру, «Алтын-Тау» акционерлік қоғамы.
2. Өскемен металлургия кешенінің мыс балқыту және электролиз зауыттарын салу, 2010 жыл, жылына 70 мың тонна катодты мыс, «Қазмырыш» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
3. Титан кесектері мен қорытпаларын өндіретін зауыт, 2010 жыл, жылына 16 мың тонна, «Өскемен титан магний комбинаты» акционерлік қоғамы.
4. Тараз металлургия зауытының ферроқорытпа өндірісін кеңейту және жаңғырту, 2010 жыл, жылына 64,8 мың тонна ферросиликомарганец, «Тараз металлургия зауыты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
5. Металпрокат зауытын салу, 2010 жыл, жылына 75 мың тонна, «Соколов-Сарыбай тау-кен өндірістік бірлестігі» акционерлік қоғамы.
6. Павлодар облысында алғашқы алюминий шығаратын электролиз зауытының екінші кезегін салу, 2010 жыл, жылына 125 мың тонна алғашқы алюминий, «Қазақстан электролиз зауыты» акционерлік қоғамы.
7. Инновациялық технологияларды пайдаланып жоғары көміртекті феррохром өндіруді арттыру, 2012 жыл, жылына 440 мың тоннаға дейін феррохром, «Қазхром» трансұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы.
8. Ақтоғай тау-кен байыту комбинатын салу, 2016 жыл, 85 мың тонна концентрат және 25 мың тонна катодты мыс, «Қазақмыс» Корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
9. Металдандырылған өнім өндіру жөніндегі зауыт салу, 2014 жыл, жылына 1,4 млн. тонна ыстық темір брикеттері, «Соколов-Сарыбай тау-кен өндірістік бірлестігі» акционерлік қоғамы.
10. Қостанай қаласында ұсақ сұрыпты прокат станын салу, 2012 жыл, 450 мың тонна металлопрокат, «Сaspian Group» акционерлік қоғамы (Қазақстан) және «ЕвразХолдинг» компаниясы (Ресей).
11. Бозшакөл тау-кен байыту комбинатын салу, 2015 жыл, 100 мың тонна концентрат, «Қазақмыс» корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
12. 2 миллион тонна мыс-мырыш кендерін өңдеу, 2010 жыл, жылына 108 мың тонна мырыш және 78 мың тонна мыс қонцентраттарын шығару, «Ақтөбе мыс компаниясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.

13. Переработка до 5 млн. тонн руды в год, 2013 год, 650 кг. золота в концентрате, товарищество с ограниченной ответственностью "Юбилейное".
14. Переработка 1,7 млн. тонн железной руды, 2010 год, товарищество с ограниченной ответственностью "Вару Mining".
Перспективные.
Черная металлургия.
Акционерное общество "Арселор Миттал Темиртау" (2010-2014 годы)
запуск сортовой МНЛЗ (машина непрерывного литья заготовок) для обеспечения сортового стана;
для обеспечения равномерного качества и высокой скорости литья стали требуется приобретение и монтаж УНРС (установка непрерывной разливки стали);
строительство участка в доменном цехе по дефосфорации и десульфурации передельного чугуна с предварительной декремнизацией;
оценка инфраструктурной обеспеченности проекта строительства нового металлургического комбината мощностью 4-6 млн. тонн в год.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Кастинг" (2010-2014 годы).
модернизация среднесортного стана в электросталеплавильном цехе-1 (ЭСПЦ-1) Павлодарского филиала с организацией участка термообработки арматуры для повышения категории качества до Ат-4 и выше;
освоение технологии выплавки и прокатки цельнотянутой (бесшовной) трубной продукции из ванадий и ниобий содержащих марок стали для обеспечения полной загрузки трубного стана мощностью 270 тыс. тонн.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Silicium Kazakhstan" (2010-2014 годы) завод мощностью 25 тыс. тонн кристаллического кремния в год.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Актобе Темир ВС" (2010-2014 годы)
освоение Велиховского месторождения железных руд со строительством обогатительной фабрики.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Vertex Holding" (2010-2014 годы)
освоение Бенкалинского железорудного месторождения со строительством обогатительной фабрики.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Темир мен Мыс" (2010-2014 годы)
завод электросварных стальных труб мощностью 200 тыс. тонн в год (город Караганда).
Акционерное общество "Транснациональная компания "Казхром".
Проектирование и строительство аглоцеха мощностью 350 тыс. тонн в год агломерата, Аксуский завод ферросплавов.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Format Mach Company" (2010 год)
Организация производства марганцовистого литья мощностью 480 тонн литья в год.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Восход-Феррохром" (2010-2014 годы)
строительство завода по производству высокоуглеродистого феррохрома в Хромтауском регионе.
Цветная металлургия.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Батамшинский никелевый завод" (2010-2014 годы)
строительство завода по производству никелевого штейна.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Шалкия Цинк ЛТД" (2010-2014 годы)
строительство Шалкиинского горно-обогатительного комбината;
строительство металлургического завода по переработке сырья Шалкиинского горно-обогатительного комбината (Шалкия, Кызыл-Ординская область).
Товарищество с ограниченной ответственностью "Сырымбет" (2010-2014 годы)
строительство горно-обогатительного комплекса "Сырымбет" по переработке оловосодержащих руд мощностью 1 млн. тонн в год.

13. Жылына 5 млн, тонна кен өңдеу, 2013 жыл, 650 кг концентраттағы алтын, «Юбилейное» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
14. 1,7 млн. тонна темір рудасын өңдеу, 2010 жыл, «Bapy Mining»
жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Перспективті.
Қара металлургия.
«Арселор Миттал Теміртау» акционерлік қоғамы (2010-2014 жылдар)
сұрыптық станды қамтамасыз ету үшін сұрыптық ҮДҚМ (Үздіксіз дайындама құю машинасы) іске қосу;
болат құюдың біркелкі сапасы мен жоғары жылдамдығын қамтамасыз ету үшін ҮБҚҚ (Үздіксіз болат құю қондырғысы) сатып алу және монтаждау;
алдын ала кремнисіздендіру арқылы қайта бөлінетін шойынды фосфорсыздану және сульфосыздану бойынша домна цехында учаске салу;
жылына қуаты 4-6 млн. тонна жаңа металлургия комбинаты құрылысының жобасының инфрақұрылымдық қамтамасыз етілгендігін бағалау.
«Кастинг» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (2010-2014 жылдар).
сапа санатын Ат-4 дейін және одан жоғары арттыру үшін арматураны термоөңдеу учаскесін ұйымдастыра отырып 1-ші электр болат балқыту цехы Павлодар филиалы ортасұрыпты станды жаңғырту;
қуаты 270 мың тонна құбыр станын толық жүктеуді қамтамасыз ету үшін болат маркасынан жалған ванадий мен нирбийден тұтас созылған (жіксіз) құбыр өнімінің қорыту және илеу технологиясын меңгеру.
«Silicium Kazahstan» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (2010-2014 жылдар)
жылына қуаты 25 мың тонна кристалл кремний зауыты.
«Ақтөбе Темир ВС» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (2010 -2014 жылдар)
байыту фабрикасын сала отырып Велихов темір кен орнын игеру.
«Vertex Holding» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (2010-2014 жылдар)
байыту фабрикасын сала отырып Бенкалин темір кен орнын игеру.
«Темір мен Мыс» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (2010-2014 жылдар)
қуаты жылына 200 мың тонна электрмен дәнекерленген болат құбырлар зауыты (Қарағанды қаласы)
«Қазхром трансұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы (2010 жыл)
қуаты, жылына 350 мың тонна агломератты құрайтын аглоцехты жобалау және құру, Ақсу ферроқоспалар зауыты.
«Format Mach Company» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (2010 жыл)
қуаты жылына 480 тонна марганцовистік құйма өндірісін ұйымдастыру.
«Шығыс-Ферррхром» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (2010-
2014 жылдар)
Хромтау өңірінде жоғары көмірсутекті феррохром шығаратын зауыт салу.
Түсті металлургия
«Батамшы никель зауыты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (2010-2014 жылдар)
никель штейн шығаратын зауыт салу.
«Шалқия мырыш ЛТД» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (2010-
2014 жылдар);
Шалқия кен байыту комбинаты салу;
Шалқия кен байыту кешенінде шикізатты қайта өңдеу бойынша металлургиялық зауыт салу (Шалқия, Қызылорда облысы).
«Сырымбет» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (2010-2014 жылдар)
қуаты жылына 1 млн. тонна құрамында қалайы бар кендерді қайта өңдейтін «Сырымбет» кен байыту кешенін салу.

Товарищество с ограниченной ответственностью "Сарыказна" (2010-2012 годы)
организация производства медных катодов из Коунрадских отвалов тиражирование.
Товарищество с ограниченной ответственностью "Казцинк (2010-2014 годы)
модернизация - технологическое обновление правильного передела свинцового завода Усть-Каменогорского металлургического комплекса;
расширение цинкового производства за счет реализации комплекса
мероприятий;
расширение цинкового производства и реконструкция цеха вальцевания.
Закрытое акционерное общество "Завод по обработке цветных металлов" (2010-2014 годы)
строительство производства бериллиевой бронзы мощностью 600 тыс. тонн в год (город Балхаш).
Республиканское государственное предприятие "Жезказганредмет" (2010-2014 годы)
строительство участка по производству металлического рения в виде порошка, штабиков и таблеток мощностью 500 кг/мес.
"Нишевые" проекты.
Черная металлургия
Сталелитейная (2010-2014 годы)
строительство современного электросталеплавильного завода для производства качественных коррозионностойких, шарикоподшипниковых, метизных, трансформаторных и прочих марок стали для машиностроения, энергомашиностроения и оборонного назначения до 0,350 млн. тонн в год;
строительство сталеплавильного и листопрокатного цехов по выпуску листовой спецстали - хромистой, судовой, конструкционной морского и нефтегазового назначения с использованием в шихте гранулированного чугуна - до 0,5 млн. тонн в год;
организация металлургического производства (2,4 млн. тонн/год - горячее брикетирование железа с получением 2,6 млн. тонн/год стали);
организация рельсового производства, термоупрочненных рельсов марок Р65 и Р75 - 0,2 млн. тонн;
электрометаллургический сталелитейный завод - 350-450 тыс. тонн стали в год;
строительство малотоннажных заводов по производству спец. стали до 200 тыс. тонн в год в городе Караганда и до 200 тыс. тонн в год в городе Костанай;
организация производства метизов до 50 тыс. тонн в год в городе Караганда.
Ферросплавная (2010-2014 годы)
Экибастузский завод по производству ферросиликоалюминия (ФСА) и его сплавов с щелочноземельными элементами (барием, кальцием) - до 50 тыс. тонн в год ФСА;
увеличение объемов производства сплавов хрома с запуском завода по выплавке углеродистого феррохрома - до 300 тыс. тонн углеродистого феррохрома марок ФХ800, ФХ900;
организация производства ферромарганца - до 25 тыс. тонн в год;
создание ферросплавного производства по выпуску ферросиликомарганца, ферросилиция, на базе месторождений Карагандинской области;
создание 2-х - заводов по выплавке жидкого чугуна из железорудного сырья производительностью по 300 тыс. тонн чугуна на базе инновационной технологии Ромелт (Россия) в 2 регионах Казахстана;
организация производства по выпуску сталей различных марок и изделий из них.

«Сарықазына» (2010-2012 жылдар)
Конрад үйінділерінен жасалған мыс катодтары өндірісін ұйымдастыру, тарату.
«Қазмырыш» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (2010 - 2014 жылдар)
Өскемен металлургия кешенінің мырыш зауытын дұрыс бөлуді технологиялық жаңарту-жаңғырту;
іс-шаралар кешенін іске асыру есебінен мырыш өндірісін кеңейту.
мырыш өндірісін кеңейту және вельцтеу цехын қайта жаңғырту.
«Түсті металдарды өңдеу зауыты» жабық акционерлік қоғамы (2010 - 2014 жылдар).
қуаты жылына 600 мың тонна бериллий қоласы өндірісін салу (Балқаш қаласы).
«Жезқазғансирекмет» республикалық мемлекеттік кәсіпорын (2010 - 2014 жылдар)
қуаты айына 500 кг ұнтақтар, штабиктер мен таблеткалар түріндегі металл ренийін шығаратын учаске салу.
«Тауаша» жобалар
Қара металлургия
Болат құю (2010-2014 жылдар)
сапалы тотығуға төзімді, шарикті-подшипникті, метизді, трансформаторлы өндірісі және машина жасау, энергетикалық машина жасау және қорғаныстық мақсаттарға арналған жылына 0,350 млн. тоннаға дейін болат маркалары өндірісі үшін қазіргі заманға электр болат балқытушы зауыт салу;
қуаты жылына 0,5 млн. тоннаға дейін түйіршіктелген шойын шихтасын пайдалана отырып, хромды, кеме, конструкциялық теңіз және мұнай-газ мақсатындағы табақты арнайы болатты шығару бойынша болат балқытатын және табақты илектеу цехын салу;
металлургиялық өндірісті ұйымдастыру (жылына 2,6 млн. тонна болат ала отырып, жылына 2,4 млн. тонна ыстық брикетті темірлер);
Р65 және Р75 маркалы термикалық беріктетілген рельстерді, рельс өндірісін ұйымдастыру - 0,2 млн. тонна;
жылына 350-450 тонна электр металлургиялық болат зауыты;
Қарағанды қаласында жылына 200 мың тоннаға дейін және Қостанай қаласында жылына 200 мың тоннаға дейін арнайы болат шығаратын аз тоннажды зауыт салу;
Қарағанды қаласында жылына 50 мың тонна Метиз өндірісін ұйымдастыру.
Ферроқорытпа (2010-2014 жылдар)
(ФСА) және сілтілі топырақты элементтерді (барий, кальций) пайдалана отырып, оның қорытпаларын, жылына 50 мың тоннаға дейін ФСА шығаратын Екібастұз зауыты;
көміртекті феррохромды балқыту бойынша зауытты іске қоса отырып, хромды балқыту өндірісін ФХ800, ФХ 900 маркалы көміртекті феррохромды 300 мың тоннаға дейін ұлғайту;
жылына ферромарганецті өндірісті ұйымдастыру, 25 мың тоннаға
дейін;
Қарағанды облысындағы кен орындары базасында ферросиликомарганец, ферросилиция, шығаратын ферроқорытпа өндірісін ұйымдастыру;
Қазақстанның 2 аймағында Ромелт инновациялық технологиясы
базасында қуаттылығы 300 мың. тоннадан болатын темір кені шикізатынан
сұйық шойын құю бойынша 2 зауыт құру;
түрлі маркалы болат және олардан бұйымдар шығару бойынша өндіріс ұйымдастыру.

Цветная металлургия (2010-2020 годы)
создание металлургического комплекса по производству вольфрамовой и молибденовой продукции на базе месторождения Верхнее-Кайракты в Карагандинской области;
горно-металлургический комплекс по добыче и переработке боксито-нефелинового сырья с получением глинозема и первичного алюминия в Костанайской, Акмолинской областях;
переработка техногенных отходов на базе инновационных технологий;
создание сервисного оператора по проведению геологоразведочных работ;
создание на базе средних по запасам медных месторождениях горно-обогатительных комбинатов с последующим производством рафинированной меди по инновационной технологии в печи Ванюкова;
освоение свинцового месторождения Алайгыр с производством рафинированного свинца по инновационной технологии;
организация малотоннажных производств по переработке первичного алюминия, с ежегодным объемом производства до 15 тыс. тонн алюминиевой катанки, 20 тыс. тонн проката, 10 тыс. тонн профиля и 50 тыс. тонн сплавов;
строительство завода по производству металлопродукции из рафинированного цинка (листы, полосы, порошки и т.д.) 50 тыс. тонн в год;
строительство завода по производству металлопродукции с высокой добавленной стоимостью из рафинированной меди (трубы, трубки и т.д.) - 100 тыс. тонн в год;
расширение объемов производства золотодобывающих предприятий - Аксу, Бестюбе, Жолымбет. Повышение выпуска золота на 3 тонны;
строительство аффинажного завода мощностью до 25 тонн золота в год;
строительство завода по выпуску никель-кобальтовой продукции на базе никель-кобальтовых месторождений.
Перечень проработанных, перспективных и "нишевых" проектов, которые планируются к реализации в рамках данной программы приведено в Приложении 1, к настоящей Программе.
Секторальные и проектные меры государственной поддержки.
Обеспечение энергетической инфраструктурой (2010-2014 годы).
Модернизация и увеличение мощностей Государственной распределительной электростанции-2 (город Экибастуз)
Обеспечение транспортной инфраструктурой (2010-2014 годы).
Обеспечение квалифицированными кадровыми ресурсами (2010-2014 годы)
Потребность в кадрах по 15 специальностям металлургической отрасли в Актюбинской, Восточно-Казахстанской, Карагандинской, Павлодарской областях будет покрыта за счет подготовки специалистов в вузах и 10 учебных заведений ТиПО.
Восстановление системы профессионально-технического образования осуществляющая выпуск специалистов среднетехнического звена металлургии и металлообработки и внедрение системы прохождения производственной практики на производственных предприятиях сроком на 3 месяца с закреплением индивидуальных руководителей на местах.
Снятие административных барьеров и меры по улучшению законодательства (2010-2014 годы).
Определение акционерного общества "Тау-Кен Самрук" единым национальным оператором в области разведки, добычи и переработки твердых полезных ископаемых, аналогично механизмам реализованным в нефтегазовом секторе и атомной промышленности.
Будут предприняты меры для дестимулирования экспорта руд и концентратов и в целях переработки сырья внутри страны.
Уточнение порядка проведения экспертиз по промышленной безопасности на проектную документацию, а также упрощение процедуры получения сертификатов соответствия нормам и правилам Республики Казахстан на оборудование и технологии, ввозимые в Республику Казахстан из-за рубежа.
Упрощение процедур получения разрешительных документов, в том числе земельных отводов, разрешений на строительство.
Упрощение процедур утверждения проектно-сметной документации в государственной экспертизе.
Проработка вопроса по снижению железнодорожных тарифов на транспортировку техногенных минеральных образований (далее по тексту ТМО), а также продукции из них.
Разработка специальных тарифов на электроэнергию и другие энергоресурсы для энергоемких предприятий.
Рассмотрение вопроса повышения доступности информации о недрах потенциальным инвесторам, включая национальные компании по недропользованию.
Внедрение технических регламентов (2010-2014 годы).

Түсті металлургия (2010-2020 жылдар)
Қарағанды облысындағы Жоғарғы - Қайрақты кен орны базасында вольфрам және молибден өнімдерін шығару бойынша металлургиялық кешен құру;
Қостанай, Ақмола облыстарында жер балшық және бастапқы алюминийді ала отырып, бокситтік-нефелиндік шикізатты өндіру және қайта өңдеу бойынша тау-кен металлургия кешені;
инновациялық технологиялар базасында техногендік қалдықтарды қайта өңдеу;
геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу жөніндегі сервистік операторды құру;
тау-кен байыту комбинаттарының мыс қорлары бойынша кен орындарының орташа базасында Ванюков пешінде инновациялық технологиялар бойынша кейіннен тазартылған мыс өндірісін құру;
инновациялық технологиялар бойынша тазартылған қорғасын өндіре отырып, Алайғыр кен орнында қорғасынды игеру.
жыл сайын 15 мың тонна алюминий илемі, 20 мың тонна илек, 10 мың тонна бейін және 50 мың тонна құймалар өндіретін аз тоннажды бастапқы алюминийді қайта өңдеу бойынша өндірістерді ұйымдастыру;
жылына 50 мың тонна тазартылған мырыштан жасалған металл өнімдерін (табақтар, жолақтар, ұнтақтар және т.б.) шығаратын зауыт салу;
жылына 100 мың тонна қосылған құны жоғары және тазартылған мыспен металл өнімдерін шығару бойынша зауыт салу;
Ақсу, Бестөбе, Жолымбет алтын өндіруші кәсіпорындардың өндіріс көлемін ұлғайту. Алтын шығаруды 3 тоннаға арттыру.
қуаты жылына 25 тонна алтын аффинаж зауытын салу;
никель-кобальт кен орындарының базасында никель-кобальт өнімдерін шығаратын зауыт салу.
Аталған бағдарлама шеңберінде іске асырылуы жоспарланып отырған пысықталған, перспективті және «тауаша» жобалардың тізімі осы бағдарламаға 1-қосымшада келтірілген.
Мемлекеттік қолдаудың секторалдық және жобалау шаралары.
Энергетика инфрақұрылымымен қамтамасыз ету (2010-2014 жылдар)
2-ші Мемлекеттік таратушы электростанциясын (Екібастұз қаласы) жаңғырту және қуаттарын арттыру.
Көлік инфрақұрылымымен қамтамасыз ету (2010-2014 жылдар).
Білікті кадр ресурстарымен қамтамасыз ету (2010-2014 жылдар).
Ақтөбе, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Павлодар облыстарындағы металлургия саласының 15 мамандық бойынша кадр мұқтаждығы жоғары оқу орындары мен ТжКБ-ның 10 оқу орнында мамандарды даярлау есебінен өтелетін болады.
Металлургия мен металл өңдеудің орташа техникалық буын мамандарын шығаратын кәсіптік-техникалық білім беру жүйесі қалпына келтіріледі және жұмыс орнында жеке жетекшілерді бекітіп, өндірістік кәсіпорындарда 3 ай мерзімге өндірістік тәжірибеден өту жүйесі, металлургия саласында кәсіптік стандарттарды әзірлеуді ұйымдастыру қарастырылады.
Әкімшілік кедергілерді алып тастау және заңнаманы жетілдіру бойынша шаралар (2010-2014 жылдар).
«Тау-Кен Самұрық» акционерлік қоғамы мұнай-газ секторында және атом өнеркәсібінде іске асырылатын ұқсас тетіктерге, қатты пайдалы қазбаларды барлау, өндіру және қайта өңдеу саласындағы жалғыз ұлттық операторы ретінде айқындау.
Келісімшарт аумағын геологиялық зерттеуге мемлекет шеккен тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемдерден ұлттық компанияларды босату мәселесін қарастыру.
Жобалық құжаттамаларға арналған өндірістік қауіпсіздік бойынша сараптама жүргізу тәртібін анықтау, сондай-ақ Қазақстан Республикасына шетелден әкелетін жабдықтар мен технологияларға Қазақстан Республикасының нормалары мен ережелеріне сәйкестік сертификаттарын алу рәсімін оңайлату.
Рұқсат етілетін құжаттарды, оның ішінде жер бөлу, құрылысқа арналған рұқсаттарды алу рәсімін оңайлату.
Мемлекеттік сараптамадағы жобалау-сметалық құжаттарды бекіту рәсімін оңайлату.
Техногендік минералды түзілімдер (бұдан әрі мәтін бойынша - ТМТ), сондай-ақ олардан шығарылатын өнімді тасымалдауға арналған темір жол тарифтерін төмендету жөніндегі мәселені пысықтау.
Электр энергиясына және энергия сыйымды кәсіпорындарға арналған энергия ресурстарына арнайы тарифтерді әзірлеу.
Жер қойнауын пайдалану бойынша ұлттық компанияларды қоса алғанда, әлеуетті инвессторларға жер қойнауы туралы ақпараттың қол жетімділігін арттыру мәселесін қарастыру.
Техникалық регламенттерді енгізу (2010-2014 жылдар).

В целях совершенствования сферы технического регулирования в металлургической отрасли будут внесены изменения в части: разработки и внедрения 4 технических регламентов по металлургии и металлообработке, 311 государственных стандартов Республики Казахстан, гармонизированных с международными требованиями, в том числе на методы испытаний 162, на продукцию 148, а также 1 стандарт на систему менеджмента. Предлагаемые к принятию стандарты будут направлены на: металлы - 156; металлические материалы - 85; система менеджмента 1; измерение и методы испытаний металлических материалов - 58. Кроме того, необходимо провести модернизацию государственных эталонов по шкалам твердости с целью производства высокоточных мер твердости для метрологического обеспечения измерений качества металлов и металлоизделий.
Развитие инноваций и содействие технологической модернизации (2010-2014 годы).
В качестве приоритетов научно-технологического направления отрасли можно назвать:
разработку новых технологий, обеспечивающих резкое снижение капитальных затрат и уменьшение выбросов вредных веществ в окружающую среду, вовлечение в производство коллективных концентратов, низкокачественного исходного сырья и твердых отходов для повышения комплексности использования сырья и расширения сырьевой базы;
внедрение эффективных технологий и модулей по получению особо чистых металлов, сплавов и композиционных материалов: исследование, разработка и промышленное освоение технологии выплавки широкого спектра сплавов на основе титана, марганца, вольфрама, молибдена, циркония, ниобия и т.д.;
создание мини-производств на базе модульных технологий для удовлетворения внутреннего спроса на металлопродукцию, в том числе получения цветных покрытий, алюминиевой продукции. Организация гибких автоматизированных производств низколегированных, нержавеющих марок стали;
разработка технико-экономического обоснования строительства завода по производству сплавов с легирующими добавками и изделий из них;
современные технологии, строительство металлургического передела для централизованной переработки золота и мышьяксодержащих, флотационных и гравитационных концентратов, с получением готовой товарной продукции - сплава Доре, или катодного золота. Разработка технологии по извлечению золота, теряемого с хвостами обогащения золотоизвлекательных фабрик, форсированное освоение крупных месторождений золота: "Бакырчик" и "Васильковское";
технологии получения полупроводниковых материалов на основе редких металлов;
производство рассеянных металлов для изготовления материалов с высокой добавленной стоимостью;
принципиально новые технологии обогащения высокофосфористых бурожелезняковых руд для акционерного общества "АрселорМиттал Темиртау";
исследование и разработка технологических схем добычи и обогащения хромитовых, марганцевых и железомарганцевых руд, имеющих стратегическое значение.
В последние десятилетия в переработку в Казахстане вовлекалось все большее количество труднообогатимых руд и сегодня сложилась ситуация, при которой в цикле обогащения цветных, редких, рассеянных и благородных металлов на горные работы приходится 15-20 % потерь, на обогатительный цикл 60-70 %, на металлургический передел 15-20 %.
Приоритетными научно-технологическими направлениями в области обогащения являются:
создание новых технологий и аппаратов, обеспечивающих обогащение частиц микродисперсных размеров и сложного минерального сырья;
совершенствование технологий обогащения руд цветных, редких и благородных металлов за счет создания новых флотореагентов и сорбентов из антропогенного сырья;
проведение технолого-минералогической кадастризации месторождений коры выветривания, отходов предприятий горно-металлургической отрасли для оценки возможности их экономически выгодной переработки и выявления перспективных направлений научно-технологических исследований.
Реализация перечисленных мероприятий позволит резко повысить показатели переработки руд Казахстана на стадии обогащения, а также повысить сквозные показатели по извлечению и комплексность в масштабе всего горно-обогатительной и металлургической промышленности Казахстана. Их успешная реализация равносильна запуску в эксплуатацию нескольких новых месторождений.
Основным приоритетом во вторичном использовании накопившегося техногенного сырья являются:
разработка новых технологий переработки техногенного вторичного сырья, позволяющих извлечь ценные компоненты в товарный продукт;
разработка и выбор оборудования для различных типов техногенных отходов с целью переработки и подготовки продукции последующей стадии для переработки на предприятиях других отраслей;
оценка и паспортизация техногенных отходов с целью адаптации инновационных технологий переработки для условий конкретных техногенных отходов с учетом результатов физико-химико-минералогических исследований;
проведение исследований, разработка новых технологий по комплексной переработке минерального сырья месторождений олова, никеля, вольфрама, молибдена и с последующей организацией производства этих металлов;
проведение исследований, разработка приоритетных технологий по получению порошковых металлов и обработке цветных металлов, позволяющих развить собственную машиностроительную отрасль;
разработка новых технологий получения свинцово-кальциевых, свинцово-никелевых и других видов сплавов для развития автомобильной промышленности, производства редкоземельной продукции и развития ее сырьевой базы;
производство нержавеющей стали и получение из нее сортового проката.
Следует подчеркнуть, что практически все крупные зарубежные компании имеют собственные научно-исследовательские центры, которые финансируются из средств компаний для повышения конкурентоспособности продукции и производств, для вывода на рынки новых инновационных продуктов и технологий.
Научно-исследовательские институты и отделы имеются при акционерном обществе "Алюминий Казахстана", товарищество с ограниченной ответственностью "Корпорация "Казахмыс", товарищество с ограниченной ответственностью "Казцинк". Эти компании ряд своих исследований проводят собственными силами и путем заключения хозяйственных договоров с научными организациями как Казахстана, так и зарубежья, в основном России. Однако затраты на НИОКР на предприятиях комплекса не превышают 1 % от суммарных затрат на производство, что на порядок меньше, чем в зарубежных металлургических компаниях.
Затраты на НИОКР в 2009 году в целом по Республике Казахстан составили 38,5 млрд. тенге, доля затрат на выполнение НИОКР в ВВП - 0,2 %. В Швеции данный показатель составляет 3 %, в Великобритании и Франции - 5 %, в США порядка 4 %, то есть колеблется от 3 до 5 %, превышая казахстанский показатель в 15-25 раз. Стимулирование развития научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (далее - НИОКР) предполагается путем сокращения налогооблагаемой базы по корпоративному подоходному налогу на 150 % от расходов на внедрение результатов по НИОКР.
В целях научно-технического развития отрасли к 2012 году будет проработан вопрос создания и технического оснащения лаборатории при Центре металлургии и высоких технологий в Восточно-Казахстанской области, специализирующейся на исследованиях постоянных магнитов, катализаторов для переработки углеводородного сырья, лопаток турбин, автокатализаторов, готовой продукции на основе кварцевого сырья, тантала, ниобия, бериллия, молибдена, вольфрама.
Проведение системного мониторинга предприятий, анализ и контроль процессов формирования добавленной стоимости продукции металлургии и металлообработки.
На повышение инновационной активности бизнеса, будут выделены инновационные гранты: для модернизации предприятий металлургии и металлообработки, обеспечивающей повышение производительности труда на 20 % и более от существующего уровня; для проведения НИОКР, направленных на снижение энерго- и ресурсоемкости производств.
Создание привлекательных условий для прямых инвестиций (2010-2014 годы).
В целях развития местного содержания при реализации проектов с участием государства приоритетное право на поставку металлопродукции для реализации данных проектов будет обеспечено отечественным производителем. Кроме того, отечественные переработчики в металлургии и металлообработке будут иметь возможность приобретения сырья через товарную биржу Республики Казахстан, а крупные производители сырья осуществлять квотированную поставку сырья на товарную биржу.
Поддержка развития отрасли также будет осуществляться путем приоритетного закупа товаров, работ и услуг предприятий отрасли недропользователями, национальными компаниями и государственными органами.
Будут предприняты меры для стимулирования реализации металлов на внутреннем рынке в целях получения продукции высоких переделов.
Будут созданы эксклюзивные условия для транснациональной компаний, созданы новые и развиты действующие специальные экономические зоны (далее по тексту СЭЗ) и индустриальные зоны (далее по тексту ИЗ).
Организация финансирования для разработки технико-экономического обоснования, проведения исследований и разработки документации по перспективным проектам.
Ресурсное обеспечение (2010-2014 годы).
Расширение сырьевой базы действующих горнодобывающих предприятий. Особое внимание будет уделено поискам и разведке месторождений руд для цветной металлургии. Будет проведена разведка стратегических видов полезных ископаемых в Восточном, Центральном и Северном Казахстане. Будет оказано содействие отечественным компаниям с ограниченной ресурсной базой в приобретении горнорудных активов за рубежом.
Проведение разработки и внедрение эффективных технологий по переработке забалансовых, труднообогатимых руд и концентратов и отвалов, а также использования вторичного сырья - лома и отходов черных и цветных металлов.
При акционерном обществе "Национальная горнорудная компания "Тау-Кен Самрук" будет создан сервисный оператор по проведению геологоразведочных работ, обеспечивающий полный комплекс геологоразведочных работ в рамках подготовки к освоению месторождений (участков недр). Акционерное общество "Национальная горнорудная компания "Тау-Кен Самрук" будет обеспечивать интересы государства в горнометаллургическом комплексе, в части приобретения отчуждаемых прав на недропользование и участвовать в освоении и разработке месторождений полезных ископаемых.
Перечень инструментов и механизмов достижения поставленной цели.
В целях выполнения задач, поставленных Главой государства по удвоению объема производства и экспорта продукции высокотехнологичной металлургической промышленности к 2015 году, углублению переработки и созданию более высоких переделов в качестве государственной поддержки необходимо:
Создание благоприятного инвестиционного климата для отечественных и иностранных инвестиций в горно-металлургическую промышленность:

Техникалық реттеу саласын жетілдіру мақсатында металлургия саласында: металлургия мен металл өңдеу бойынша 4 техникалық регламент, халықаралық талаптармен үйлестірілген Қазақстан Республикасының 311 мемлекеттік стандарты, оның ішінде сынақ әдістеріне 162, өнімге 148, сондай-ақ менеджмент жүйесіне 1 стандарт әзірлеу мен енгізу бөлігінде өзгерістер енгізілетін болады. Қабылдауға ұсынылатын: металдарға - 156; металл материалдарына - 85; менеджмент жүйесіне - 1; металл материалдарын өлшеу және сынау әдістеріне - 58 стандарт бағытталатын болады. Бұдан басқа, металдар мен металдан жасалған бұйымдардың сапасын өлшеуді метрологиялық қамтамасыз ету үшін қаттылықтың жоғары дәлдікті шараларын өндіру мақсатында қаттылық шәкілдері бойынша мемлекеттік эталондарға жаңғырту жүргізу қажет.
Инновацияларды дамыту және технологиялық жаңғыртуға жәрдемдесу (2010-2014 жылдар).
Саланың ғылыми-техникалық бағытының артықшылықтары ретінде мыналарды атауға болады:
күрделі шығындарды шығындардың күрт төмендеуін және қоршаған ортаға зиянды заттардың шығарындыларын азайтуды, шикізатты пайдаланудың кешенділігін арттыру және шикізат қорын кеңейту үшін ұжымдық концентраттарды, сапасы төмен бастапқы шикізат пен қатты қалдықтарды өндіріске тартуды қамтамасыз ететін жаңа технологияларды әзірлеу;
ерекше таза металдарды, қорытпаларды және композициялық материалдарды алу бойынша тиімді технологиялар мен модульдерді енгізу: титан, марганец, вольфрам, молибден, циркония, ниобия және т.б. негізінде кең спектр қорытпаларын балқыту технологиясын зерттеу, әзірлеу және өнеркәсіптік игеру;
металл өніміне ішкі сұранысты қанағаттандыру, оның ішінде, түрлі-түсті жабындарды, алюминий өнімін алу үшін модульдік технологиялардың негізінде кіші өндірістер құру. Болаттың төмен лигерленген, тотықпайтын маркаларының икемді автоматтандырылған өндірісін ұйымдастыру;
техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу және легирленетін қоспалары бар қорытпаларды және олардан жасалатын бұйымдарды өндіру зауытын салу;
қазіргі заманға технологиялар, дайын тауар өнімі - Доре қорытпасын немесе катодты алтын ала отырып, құрамында алтын және күшала бар флотациялық және гравитациялық концентраттарды орталықтандырылған қайта өңдеу үшін металлургиялық бөліністің құрылысы. Алтын шығарушы фабрикаларды байытумен түгел жоғалып бара жатқан алтынды шығару бойынша технологияны әзірлеу; ірі алтын кен орындары - «Бақыршық» пен «Васильковскийді» үдемелі игеру;
сирек металдардың негізінде жартылай өткізгіш материалдарды алу технологиясы;
қосылған құны жоғары материалдарды игеру үшін бытыраңқы
металдар өндіру;
«Арселор Миттал Теміртау» акционерлік қоғамы үшін жоғары фосфоритті қоңыр темір кенін байытудың қағидатты жаңа технологиялары;
стратегиялық маңызы бар хром, марганец, және темір марганец кендерін өндіру мен байытудың технологиялық схемасын зерттеу және әзірлеу.
Соңғы он жылдықта Қазақстанда өңдеуге қиын байытылатын кеннің ең көп мөлшері тартылды және бүгінде түсті, сирек кездесетін, бытыраңқы және бағалы металдардың байыту циклында тау-кен жұмыстарына 15-20 %, байыту циклына - 60-70 %, металлургиялық бөлініске - 5-20% шығын келетін ахуал қалыптасты.
Байыту саласындағы басым ғылыми-технологиялық бағыттар мыналар болып табылады:
микродисперстік мөлшердің және күрделі минералдық шикізаттың бөліктерін байытуды қамтамасыз ететін жаңа технологиялар мен аппараттарды құру;
антропогенді шикізаттан жаңа флотореагенттер мен сорбенттер құру есебінен түсті, сирек және бағалы металдарды байыту технологиясын жетілдіру;
оларды экономикалық тиімді өңдеу мүмкіндігін бағалау және ғылыми-технологиялық зерттеулердің перспективалық бағыттарын анықтау үшін желдену қабығы кен орнын, тау-кен кешеніндегі кәсіпорындарының қалдықтарын технологиялық-минералогиялық кадастрлеуді жүргізу.
Тізбеленген іс-шараларды іске асыру байыту кезеңінде Қазақстанның кендерін өңдеу көрсеткіштерін күрт көтеруге, алу бойынша аралық көрсеткіштерді және Қазақстанның барлық тау-кен байыту кешені ауқымында кешенділікті көтеруге мүмкіндік береді. Оларды табысты іске асыру бірнеше жаңа кен орындарын пайдалануға қосумен тең.
Жинақтаған техногендік шикізатты қайталама пайдаланудағы негізгі басымдықтар мыналар болып табылады:
тауарлы өнімге бағалы компоненттер шығаруға мүмкіндік беретін техногендік қайталама шикізатты өңдеудің жаңа технологияларын әзірлеу;
басқа салалардың кәсіпорындарында өңдеу үшін кейінгі кезең өнімін өңдеу және дайындау мақсатында техногендік қалдықтардың әр түрлі типтеріне арналған жабдықты әзірлеу және таңдау;
физика-химиялық-минералогиялық зерттеулердің нәтижелерін есепке ала отырып, нақты техногендік қалдықтардың шарттары үшін инновациялық өңдеу технологиясын бейімдеу мақсатымен техногендік қалдықтарды бағалау және паспорттау;
зерттеулер жүргізу, қалайы, никель, вольфрам, молибден кен орындарының минералдық шикізатын кешенді өңдеу бойынша және кейіннен осы металдарды өңдеуді ұйымдастыра отырып жаңа технологиялар әзірлеу;
зерттеулер жүргізу, ұнтақты металдар алу және меншікті машина жасау саласын дамытуға мүмкіндік беретін түсті металдарды өңдеу бойынша басым технологияларды әзірлеу;
автомобиль өнеркәсібін дамыту, жерде сирек қездесетін өнімді өндіруді және оның шикізат қорын дамыту үшін қорғасын-кальций, қорғасын-никель және қорытпалардың басқа да түрлерін алудың жаңа технологияларын әзірлеу;
тотықпайтын болат өндіру және одан сорттық прокат алу.
Іс жүзінде барлық шетелдік компаниялардың өздерінің жаңа инновациялық өнімдер мен технологиялар нарығына шығару үшін өнімнің және өндірістің бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін компания қаражатынан қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу орталықтары бар екенін атап өту қажет.
«Қазақстан алюминийі» акционерлік қоғамының, «Қазақмыс» корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, «Қазмырыш» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі жанында да ғылыми-зерттеу институттары мен бөлімдер бар. Бұл компаниялар өздерінің бірқатар зерттеулерін өз күштерімен және Қазақстан мен шетелдердің, негізінен Ресейдің ғылыми ұйымдарымен шаруашылық шарттарын жасасу жолымен жүргізіп отыр. Алайда кешеннің кәсіпорындарында ҒЗТКЖ-ға арналған шығындар өндіріске арналған сомалық шығындардың 1 %-нан аспайды, бұл шетелдік металлургиялық компаниялардағыдан әлдеқайда төмен.
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығындар 2009 жылы жалпы Қазақстан Республикасы бойынша 39,5 млрд. теңгені, жалпы ішкі өнімде ҒЗТКЖ-ны орындауға арналған шығындардың үлесі - 0,2 %-ды құрады. Швецияда бұл көрсеткіш 3 %-ды, Ұлыбритания мен Францияда - 5 %-ды, АҚШ-та шамамен 4 %-ды құрайды, яғни қазақстандық көрсеткіштен 15-25 есеге асып, 3-тен 5 %-ға дейін ауытқиды. Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды (бұдан әрі - ҒЗТҚЖ) дамытуды ынталандыру корпоративті табыс салығы бойынша салық салу базасын ҒЗТКЖ бойынша нәтижелерді енгізуге арналған шығыстардан 150 %-ға қысқарту жолымен болжанып отыр.
Саланың ғылыми-техникалық дамуы мақсатында 2012 жылға қарай Шығыс Қазақстан облысында Металлургия және жоғары технологиялар орталығының жанында тұрақты магниттер, көмірсутекті шикізатты өндіруге арналған катализаторлар, турбиналар күрекшісі, автокатализаторларды, кварц шикізаты, тантал, ниобий, бериллий, молибден, вольфрам негізінде дайын өнімді зерттеуге маманданған зертхана құру мәселесі пысықталады.
Кәсіпорындарға жүйелі мониторинг, металлургия мен металл өңдеу өнімдерінің қосылған құнын қалыптастыру процестерін талдау және бақылау жүргізіледі.
Бизнестің инновациялық белсенділігін арттыруға инновациялық гранттар: еңбек өнімділігін қазіргі деңгейден 20 %-ға және одан да жоғары арттыруды қамтамасыз ететін металлургия мен металл өңдеу кәсіпорындарын жаңғырту үшін; өндірістердің энергияны және ресурсты қажетсінуді азайту.
Тікелей инвестицияларға тартымды жағдай жасау (2010-2014 жылдар).
Мемлекет қатысатын жобаларды іске асыру кезінде жергілікті қамтуды дамыту мақсатында осы жобаларды іске асыру үшін металл өнімін жеткізудің басын құқығын отандық өндіруші қамтамасыз етеді. Бұдан басқа, металлургия мен металл өңдеудегі отандық өңдеушілердің шикізатты Қазақстан Республикасының тауар биржасы арқылы сатып алуға, ал ірі шикізат өндірушілердің шикізатты тауар биржасына квотамен жеткізуді жүзеге асыруға мүмкіндігі болады.
Осы саланың дамуын қолдау жер қойнауын пайдаланушылардың, ұлттық компаниялардың және мемлекеттік органдардың сала кәсіпорындарының тауарларын, жұмыстарын және қызметтерін басымдықпен сатып алуы жолымен жүзеге асырылатын болады.
Жоғары бөліністі өнім алу мақсатында ішкі нарықта металдар сатуды ынталандыру үшін шаралар қабылданады.
Трансұлттық компания үшін бірегей жағдайлар жасалады, жаңа арнайы экономикалық аймақтар (АЭА) мен индустриялық аймақтар (ИА) құрылады және жұмыс істеп тұрғандары дамитын болады.
Техникалық-экономикалық негіздер әзірлеу үшін қаржыландыруды, зерттеулер жүргізуді және перспективалық жобалар бойынша құжаттама әзірлеуді ұйымдастыру.
Ресурстық қамтамасыз ету (2010-2014 жылдар).
Жұмыс істеп тұрған кен өндіру кәсіпорындарының шикізат базасы кеңейту, Түсті металлургия үшін кен орындарын іздестіру мен барлауға ерекше көңіл бөлінеді. Шығыс, Орталық және Солтүстік Қазақстандағы пайдалы қазбалардың стратегиялық түрлеріне барлау жасалады.
Ресурстық базасы шектеулі отандық компанияларға шетелде кен активтерін сатып алу үшін жәрдем көрсетіледі.
Теңгерімделген, қиын байытылатын кендер мен концентраттарды және үйінділерді өндірудің тиімді технологияларын әзірлеуді және енгізуді, сондай-ақ қайталама шикізатты - қара және түсті металдардың сынықтары мен қалдықтарын пайдалануды жүргізу.
«Тау-Кен Самұрық» трансұлттық компаниясы» акционерлік қоғамының жанында кен орындарын (жер қойнау учаскелерін) игеруге дайындық шеңберінде геологиялық барлау жұмыстарының толық кешенін қамтамасыз ететін геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу бойынша сервистік оператор құрылатын болады. «Тау-Кен Самұрық» трансұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы кен металлургиясы кешенінде жер қойнауын пайдалануға иеліктен шығарылатын құқықтарды сатып алу бөлігінде мемлекеттің мүддесін қамтамасыз етеді және пайдалы қазбалардың кен орындарын (жер қойнауы учаскелері) игеруге және дайындауға қатысатын болады.
Қойылған мақсатқа жету құралдары мен тетіктерінің тізбесі.
Мемлекет басшысының 2015 жылға қарай жоғары технологиялық өнім өндірісі мен экспортының көлемін екі есе арттыру, өңдеуді тереңдету және мемлекеттік қолдаудың сапасындағы барынша жоғары шектерді қалыптастыру бойынша қойған тапсырмаларын орындау мақсатында:
Тау-кен металлургиялық өнеркәсіптік отандық және шетелдік инвестициялар үшін қолайлы инвестициялық ахуал қалыптастыру қажет:

1. Повышение доступности геологической информации для потенциальных инвесторов включая национальные компании по недропользованию.
2. Определяющее значение качества, соответствие производственным технологическим стандартам и требованиям производства отечественных товаров, в рамках работы по повышению казахстанского содержания в закупках крупными горно-металлургическими предприятиями товаров, работ и услуг.
Меры поддержки малых и средних предприятий, производящих готовые металлические изделия:
создание Индустриальных зон вокруг крупных предприятий в Восточно-Казахстанской, Павлодарской и Актюбинской областях;
льготное кредитование малых и средних предприятий производственного и инновационного профиля по линии акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына";
гарантированные заказы на продукцию малого и среднего бизнеса при реализации проектов с участием государства в других отраслях экономики;
гарантирование закупа продукции субъектами естественных монополий, национальными компаниями и иными организациями, с государственным участием.
Меры, направленные на повышение качества управления, консолидацию государственных горно-металлургических активов, привлечения инвестиций:
передача государственных пакетов акций ENRC PLC, Kazakhmys PLC под управление акционерного общества "Национальная горнорудная компания "Тау-Кен Самрук";
создание на базе акционерного общества "Национальная горнорудная компания "Тау-Кен - Самрук" вертикально интегрированного холдинга, производящего продукцию с высокой добавленной стоимостью.
Внедрение мер по охране окружающей среды и энергосбережению.
В Республике Казахстан проводятся комплекс природоохранных мер, для снижения выбросов вредных веществ. Были запланированы и выполнены основные природоохранные мероприятия.
По охране атмосферного воздуха.
На предприятиях металлургии проводятся капитальные ремонты газоочистных котлов с целью сокращения выбросов загрязняющих веществ в атмосферу, газоочистка печей, с целью сокращения выбросов в атмосферу кремнийсодержащей пыли. Снижение выбросов проводится за счет использования брикетов и обожженных окатышей. Проводится обустройство санитарно-защитной зоны: планировка участков, посадка деревьев и кустарников с целью снижения пылевой нагрузки на зону.
По охране водных ресурсов.
Проводятся мероприятия по понижению грунтовых вод на промышленных площадках заводов и капитальные ремонты водоводов различного назначения с целью сокращения потерь воды и исключения загрязнения подземных вод и почв и мероприятия по охране подземных вод с ведением мониторинга за их состоянием.
Отходы.
Разработаны проекты нормативов обращения с отходами. Разработаны и зарегистрированы паспорта отходов производства и потребления. Проведена научно-исследовательская работа по выбору типа газоочистной установки на аспирационные системы с целью повышения коэффициента полезного действия.

1. Жер қойнауын пайдалану бойынша ұлттық компанияларды қоса алғанда, әлеуетті инвесторларға үшін геологиялық ақпараттың қол жетімділігін арттыру.
2. Ірі тау-кен металлургиялық кәсіпорындардың тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алуындағы қазақстандық қамтуды арттыру бойынша жұмыстың шеңберінде отандық тауарлардың өндірістік технологиялық стандарттарға және өндіріс талаптарына сәйкестігін айқындайтын сапа мәні.
Дайын металл өнімдерін өндіретін шағын және орта кәсіпорындарды қолдау шаралары:
Шығыс Қазақстан, Павлодар, Қарағанды және Ақтөбе облыстарында ірі кәсіпорындардың жанынан жаңа арнайы экономикалық аймақтар құру;
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының
желісі бойынша өндірістік және инновациялық бейіннің шағын және орта
кәсіпорындарына жеңілдікті кредит беру;
Экономиканың басқа салаларында мемлекеттің қатысуымен жобаларды іске асыру кезінде шағын және орта бизнес өніміне кепілдендірілген тапсырыстар;
өнімді табиғи монополиялар субъектілерінің, ұлттық компаниялардың және өзге де ұйымдардың мемлекеттің қатысуымен өнімді кепілдендірілген сатып алуы.
Басқару сапасын, тау-кен металлургиялық активтерінің, шоғырлануын, инвестициялар тартуды көтеруге бағытталған шаралар:
ENRC PLC-дің, Kazakhmys PLC-дің және «Теміртау электр металлургиялық комбинаты» акционерлік қоғамының мемлекеттік акциялар пакеттерін «Тау-Кен Самұрық» трансұлттық компаниясы» акционерлік қоғамының басқаруына беру;
«Тау-Кен Самұрық» трансұлттық компаниясы» акционерлік қоғамының негізінде қосылған құны жоғары өнімді өндіретін сатылас ықпалдасқан холдинг құру;
Қоршаған ортаны қорғау және энергия үнемдеу шараларын енгізу.
Қазақстан Республикасында зиянды заттардың шығарындыларын азайту үшін табиғат қорғау шараларының кешені жүргізіледі. Негізгі табиғат қорғау іс-шаралары жоспарланған және орындалды.
Атмосфералық ауаны қорғау бойынша.
Металлургия кәсіпорындарында атмосфераға ластаушы заттардың шығарындыларын азайту мақсатында газтазартқыш қазандарға, құрамында кремний бар тозаңның атмосфераға шығарындысын азайту мақсатында газтазарту пештеріне күрделі жөндеу жүргізіледі, шығарындыларды азайту брикеттер мен күйдірілген шекемтастарды пайдалану есебінен жүргізіледі. Санитарлық-қорғау аймақтарын жайғастыру: учаскелерді жоспарлау, аймаққа тозаң мөлшерін азайту мақсатында ағаштар мен бұталар отырғызу жүргізіледі.
Су ресурстарын қорғау бойынша.
Зауыттардың өнеркәсіптік алаңдарында жерасты суын төмендету жөнінде іс-шаралар және судың ысырабын және жерасты сулары мен топырақтың ластануын болдырмау және олардың жай-күйіне мониторингін жүргізе отырып жерасты суларын қорғау іс-шараларын азайту мақсатында әртүрлі мақсаттағы су құбырларына күрделі жөндеу жүргізіледі.
Қалдықтар.
Қалдықтармен жұмыс істеу нормативтерінің жобалары әзірленді. Өндіріс және тұтыну қалдықтарының паспорттары әзірленді және тіркелді. Пайдалы әсер коэфициентін арттыру мақсатында аспирация жүйесіне арналған газтазартқыш қондырғыларды таңдау бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстары жүргізілді.

На большинстве предприятий разработана и внедрена система экологического менеджмента по охране окружающей среды в соответствии с требованиями международного стандарта ISO 14001. Данная система предполагает постоянный анализ воздействия на окружающую среду, что позволяет направлять усилия на наиболее значимые проблемы. За период внедрения системы экологического менеджмента удельные выбросы на единицу продукции снижены на 14 %.
Определенная работа проводится в рамках снижения потерь энергоресурсов. На ряде предприятий осуществлена реконструкция и модернизация производства, заменено оборудование. На крупных предприятиях ежегодно пересматриваются удельные нормы расхода энергоресурсов в сторону уменьшения.
Помимо используемых подходов, необходимо проводить активную работу по созданию наукоемких производств, что позволит увеличить валовой внутренний продукт без значительного роста потребления энергетических и материальных ресурсов.
В этой связи, в качестве предложений по принятию соответствующих мер для снижения энергоемкости производства и повышения производительности труда в Казахстане, особенно в горно-металлургической отрасли, целесообразно проведение следующих мероприятий:
исследование эффективности производства и потребления всех видов энергии в Казахстане;
широкое использование возобновляемых и альтернативных источников энергии;
стимулирование производства энергоэффективного оборудования и материалов;
экономическое стимулирование предприятий, добившихся снижения затрат энергоносителей на единицу продукции.
В настоящее время промышленными предприятиями проводится работа по привлечению инвестиций и реализации проектов, направленных на применение новых технологий, обеспечение экологической безопасности и устойчивого развития отрасли путем сокращения выбросов парниковых газов, энерго и ресурсосбережения, рекультивации земель и лесопосадок.
В товариществе с ограниченной ответственностью "Казцинк" проводятся мероприятия по утилизации агломерационных и обжиговых газов по технологии фирмы "Хальдор Топсе", строится современный комплекс по обезвреживанию серосодержащих газов. При росте объемов производства сокращение газовых выбросов к 2015 году составит более 10 тыс. тонн. В мероприятия по энерго и ресурсосбережению планируется инвестировать до 2015 года более 15 млрд. тенге.
Акционерное общество "Соколовско-Сарбайское горно-производственное объединение" планирует до 2015 года, за счет снижения уровня серы в концентрате и поэтапной реконструкции обжиговых машин, суммарный объем выбросов сернистого ангидрида сократить на 10 тыс. тонн в год. До 2015 года на реализацию энерго и ресурсосберегающих проектов будет инвестировано более 2,4 млрд. тенге. При использовании новых площадей под строительство производственных объектов плодородный слой почвы складируется. Ежегодно проводятся озеленительные работы на промышленных площадках.

Кәсіпорындардың көпшілігінде ISO 14001 халықаралық стандартының талаптарына сәйкес қоршаған ортаны қорғау жөніндегі экологиялық менеджмент жүйесі әзірленді және енгізілді. Осы жүйе қоршаған ортаға әсерді тұрақты талдауды болжайды, бұл күшті неғұрлым маңызды проблемаларға бағыттауға мүмкіндік береді. Экологиялық менеджмент жүйесін енгізу кезеңінде өнім бірлігіне үлестік шығарындылар 14 %-ға төмендеді.
Кейбір жұмыстар энергия ресурстарының ысырабын азайту щеңберінде жүргізіледі. Бірнеше кәсіпорында өндірісті қайта құру мен жаңғырту жүзеге асырылды, жабдық ауыстырылды. Ірі кәсіпорындарда энергия ресурстары шығынының үлестік нормаларын азайту жағына жыл сайын қайта қаралады.
Пайдаланылатын тәсілдерден басқа, ғылымды қажет ететін өндірістерді құру жөнінде белсенді жұмыс жүргізу қажет, бұл энергетикалық және материалдық ресурстарды тұтынудың едәуір артуынсыз жалпы ішкі өнімді арттыруға мүмкіндік береді.
Осыған байланысты, өндірістің энергия сыйымдылығын азайту және Қазақстанда еңбек өнімділігін, әсіресе тау-кен-металлургия саласында арттыру үшін тиісті шаралар қабылдау жөнінде ұсыныстар ретінде мынадай іс-шараларды:
Қазақстанда энергияның барлық түрлерін өндіру мен тұтынудың тиімділігін зерттеу;
жаңартылатын және балама энергия көздерін кеңінен пайдалану;
энергия тиімді жабдықтар мен материалдарды өндіруді ынталандыру;
өнім бірлігіне қуат көздерінің шығынын азайтуға қол жеткізген кәсіпорындарды экономикалық ынталандыру жүргізу орынды.
Қазіргі уақытта өнеркәсіптік кәсіпорындар парник газдардың
шығарындыларын азайту, энергия және ресурсты сақтау, жерді қалпына
келтіру және ағаш отырғызу арқылы жаңа технологияларды қолдануға,
саланың экологиялық қауіпсіздігі мен тұрақты дамуын қамтамасыз етуге
бағытталған жобаларды іске асыру және инвестиция тарту жөнінде жұмыс жүргізіп жатыр.
«Қазмырыш» акционерлік қоғамы «Хальдор Топсе» фирмасының технологиясымен шоғырландырылатын және күйдірілетін газдарды кәдеге жарату бойынша іс-шаралар өткізуде, құрамында күкірті бар газдарды зиянсыздандыру бойынша осы заманғы кешен салып жатыр. Өндіріс көлемі өскен кезде газ шығарындыларын азайту 2015 жылға қарай 10 мың тоннадан астамды құрайды. Энергия және ресурсты сақтау іс-шараларына 2015 жылға дейін 15 млрд. астам теңге инвестициялау жоспарланып отыр.
«Соколов-Сарыбай тау-кен-өндірістік бірлестігі» акционерлік қоғамы 2015 жылға дейін концентраттағы күкірттің деңгейін түсіру және күйдіру машиналарын кезең-кезеңімен қайта жаңғырту есебінен күкіртті ангидридтің шығарындыларының жиынтық көлемін жылына 10 мың тоннаға қысқартуды жоспарлап отыр. 2015 жылға дейін энергия және ресурсты сақтау жобаларын іске асыруға 2,4 млрд. астам теңге инвестицияланатын болады. Өндірістік объектілерді салуға жаңа алаңдарды пайдаланған кезде топырақтың құнарлы қабаты қалыптасады. Жыл сайын өнеркәсіптік алаңдарда кегалдандыру жұмыстары жүргізіледі.

Товарищество с ограниченной ответственностью "Корпорация "Казахмыс", в целях улучшения экологической обстановки, запустила промышленный комплекс по утилизации диоксида серы известняковым способом. До 2015 года предполагается снижение общего объема загрязняющих выбросов предприятиями теплоэнергетики на 65 тыс. тонн, в том числе газов - на 25 тыс. тонн.
Акционерное общество "Алюминий Казахстана" за счет реализации проектов по замене фильтров на печах спекания и кальцинации, реконструкции форсунок на котле БКЗ, внедрения автоматизации систем управления сократит ежегодный сброс парниковых газов на 400 тонн. Планируется посадить до 30 тыс. штук древесно-кустарниковых насаждений и рекультивировать более 3 тыс. га нарушенных земель.
Вместе с тем, принимая во внимание, что отходы промышленного производства представляют постоянно возрастающую угрозу для окружающей среды, можно сделать вывод, что основные предпосылки проблемы возникают в процессе производства продукции. В этой связи, производитель обязан нести ответственность за влияние тех отходов, которые образуются в результате его деятельности. В целях экономичного использования природных ресурсов целесообразно адекватно увеличить объемы вторичного применения и утилизацию, не подлежащих переработке, отходов производства.
Данные различных источников свидетельствуют, что в стране накоплено от 14 до 25 миллиардов тонн техногенных отходов горно-металлургической отрасли. Из них заскладированные до мая 1992 года принадлежат государству. То есть, нет точных данных о количестве ТМО. Это говорит о том, что назрела необходимость проведения кадастризации и оценки (паспортизации) отходов горно-металлургического производства с выдачей рекомендаций по их эффективной переработке и снижению влияния на окружающую среду.
После этого их необходимо рассматривать как самостоятельную сырьевую базу металлургии Казахстана. В настоящее время перерабатывается не более 2 % всех накопленных твердых отходов.
Система обратной связи с представителями бизнеса.
Качество и эффективность предлагаемых государственных мер по поддержке индустриально-инновационного развития горно-металлургической отрасли страны в значительной степени зависят от заинтересованности и активности представителей бизнеса в реализации данной программы.
Исходя из этого, Министерством индустрии и новых технологий (Министерство) будут предприниматься меры по обеспечению обратной связи с представителями бизнеса для учета мнения предпринимателей по принимаемым государством мерам, их эффективности, адекватности потребностям представителей горно-металлургической отрасли, а также для принятия своевременных корректирующих действий по проблемам, возникающим в ходе реализации программы.
Для обеспечения обратной связи с представителями бизнеса будут предприниматься следующие меры:
на интернет ресурсе (сайт) Министерства будет открыт онлайн-портал для обращения всех заинтересованных сторон, который будет регулярно обрабатываться;
на постоянной основе будут проводиться конференции, встречи и заседания отраслевых рабочих групп, связанных с изучением проблем и перспектив по развитию отрасли и выработкой по ним решений;
сотрудниками Министерства будут поддерживаться прямые, телефонные и посредством электронной почты контакты с потенциальными и действующими участниками программы;
на регулярной основе будут проводиться телевизионные программы, посвященные проблемам и перспективам развития отрасли, при участии представителей бизнеса и власти;
представители бизнеса смогут направлять на обычную почту Министерства письма с имеющимися проблемами, предложениями и видениями перспектив развития отрасли, а также информацию по предлагаемым проектам организации новых производств, внедрению новых технологий;
на приоритетной основе предполагается проведение ежегодных форумов отечественных товаропроизводителей в промышленных регионах (Павлодарская, Карагандинская область и др.) в целях повышения уровня информированности о потребностях крупных предприятий отрасли и предложении отечественных товаропроизводителей, для повышения казахстанского содержания и деловой инновационной активности.

«Қазақмыс» корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі экологиялық жағдайды жақсарту мақсатында ізбесті тәсілімен күкірт диоксидін кәдеге жарату жөніндегі өнеркәсіптік кешенді іске қосты. 2015 жылға дейін жылу энергетикасы кәсіпорындарының ластаушы шығарындыларының жалпы көлемін 65 мың тоннаға, оның ішінде газдың 25 мың тоннаға азайту болжанып отыр.
«Қазақстан алюминийі» акционерлік қоғамы пештердегі пісіру және
күйдіру сүзгілерін ауыстыру, БКЗ қазанындағы форсункаларды қайта
жаңғырту, басқару жүйелерін автоматтандыруды енгізу жөніндегі жобаларды іске асыру есебінен парник газдардың жыл сайынғы тастандыларын 400 тоннаға қысқартады. 30 мың данаға дейін ағаш-бұта көшеттерін отырғызуды және 3 мың гектардан астам бүлінген жерді қалпына келтіруді жоспарлап отыр.
Сонымен бірге, өнеркәсіптік өндіріс қалдықтары қоршаған орта үшін ұдайы өсіп отыратын қауіп-қатерді білдіретінін назарға ала отырып, проблеманың негізгі алғышарттары өнім өндіру процесінде туындайды деген қорытынды жасауға болады. Осыған байланысты өндіруші өзінің қызметінің нәтижесінде пайда болатын қалдықтардың әсер етуіне жауапты болуға міндетті. Табиғат ресурстарын тиімді пайдалану мақсатында өңдеуге жатпайтын өндіріс қалдықтарын екінші рет қолдану және кәдеге жарату көлемін бірдей ұлғайту орынды.
Әртүрлі дереккөздердің мәліметтері елде тау-кен-металлургия саласының 14 тен 25 миллиард тоннаға дейін техногендік қалдықтар жиналғанын дәлелдейді. Оның ішінде 1992 жылғы мамырға дейін жинақталғаны мемлекетке тиесілі. Яғни техногендік минералдық түзілімдер туралы нақты мәлімет жоқ. Бұл тау-кен-металлургия өндірісінің қалдықтарын оларды тиімді өңдеу және қоршаған ортаға әсерін төмендету жөнінде ұсынымдар бере отырып кадастрлеу және бағалау (паспорттау) жүргізу қажеттігі пісіп жетілгенін білдіреді.
Осыдан кейін оларды Қазақстан металлургиясының дербес шикізат базасы ретінде қарау қажет. Қазіргі уақытта барлық жиналған қатты қалдықтардың 2 %-дайы қайта өңделеді.
Бизнес өкілдерімен кері байланыс жүйесі.
Елдің тау-кен металлургиялық саласын индустриялық-инновациялық дамытуды қолдау жөніндегі ұсынылатын мемлекеттік шаралардың сапасы мен тиімділігі айтарлықтай дәрежеде осы бағдарламаны іске асырудағы бизнес өкілдерінің қызығушылығы мен белсенділігіне байланысты.
Осыған байланысты Министрлік қабылданатын мемлекеттік шаралар, тау-кен металлургия саласы өкілдерінің қажеттілігіне олардың тиімділігі, теңдігі бойынша кәсіпкерлер пікірлерін есепке алу үшін, сондай-ақ бағдарламаны іске асыру барысында туындайтын проблемалар бойынша қазіргі заманғы түзетуші іс-қимылдар қабылдау үшін бизнес өкілдерімен кері байланысты қамтамасыз ету бойынша шараларды қолданатын болады.
Бизнес өкілдерімен кері байланысты қамтамасыз ету үшін мынадай шаралар қабылданатын болады:
Министрліктің сайтында барлық мүдделі тараптардың өтініштері үшін тұрақты түрде пысықталыл тұратын онлайн-портал ашылады;
тұрақты негізде саланы дамыту және ол бойынша шешімдер әзірлеу
жөніндегі проблемалар мен перспективаларды зерделеуге байланысты
салалық жұмыс топтарының конференциялары, кездесулері және отырыстары өткізіледі;
Министрлік қызметкерлері бағдарламаның әлеуетті және әрекеттегі қатысушылармен тікелей, телефон және электрондық пошта арқылы байланыстарға қолдау көрсетеді;
тұрақты негізде бизнес және билік өкілдерінің қатысуымен саланы дамытудың проблемалары мен перспективаларына арналған телевизиялық бағдарламалар өткізіледі:
бизнес өкілдері Министрліктің әдеттегі поштасына саланы дамыту перспективаларының проблемаларын, ұсыныстарын және пайымдауларын, сондай-ақ ұсынылатын жаңа өндірістерді ұйымдастыру жобалары, жаңа технологиялар енгізу бойынша ақпаратты қамтитын хаттар жібере алады;
басым негізде саланың ірі кәсіпорындарының қажеттіліктері және қазақстандық қамтуды және іскерлік инновациялық белсенділікті көтеру үшін отандық тауар өндірушілердің ұсынысы туралы ақпараттандырылу деңгейін арттыру мақсатында өнеркәсіптік өңірлерде (Павлодар, Қарағанды облыстары және т.б.) жыл сайынғы отандық тауар өндірушілер форумын өткізу болжанып отыр.

6. Необходимые ресурсы
Объемы финансирования основных мероприятий системных мер государственной поддержки развития горно-металлургического комплекса на 2010-2014 годы, осуществляемые за счет средств республиканского бюджета, приведены в следующей таблице:
Мероприятие финансовой поддержки
горно-металлургического комплекса
Объемы финансирования из республиканского
бюджета млн. тенге
Всего
2010 г.
2011 г.
2012 г.
2013 г.
2014 г.

6. Қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру көздері
Республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын тау-кен металлургиялық кешенді дамытудың 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік қолдаудың жүйелі шараларының негізгі іс-шараларын қаржыландыру көлемі мына кестеде көрсетілген:
Тау-кен кешенін қаржылық қолдау іс-шарасы
Республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемі, млн. теңге
Барлығы
2010 ж
2011 ж
2012 ж
2013 ж
2014 ж

Совокупный объем финансирования за счет всех источников составит 1 151 400 млн. тенге, в том числе:
1. Объемы расходов по системным мерам, финансируемым за счет средств республиканского бюджета, составят 1 564 млн. тенге, в том числе на 2010 год - 1 564 млн. тенге.
2. Объемы инвестиций, финансируемых за счет собственных средств предприятий (включая заемные средства), составит 1 148 985 млн. тенге.
Объем финансирования Программы будет уточняться при утверждении республиканского и местных бюджетов на соответствующие финансовые годы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. План мероприятий по реализации Программы по развитию
горно-металлургической отрасли
Республики Казахстан на 2010 — 2014 годы
Сноска. Раздел 7 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1523.
Мероприятия
Форма
завершения
Ответственный
за исполнение
Срок
исполнения
Предполагаемые
расходы,
млн. тенге
Источник
финансирования
1
2
3
4
5
6
7
1. Обеспечение энергетической и транспортной инфраструктурой
1
Проведение
модернизации и
увеличения
мощностей
Государственной
распределительной
электростанции-2
(город Экибастуз)
Акт приемки
объектов
МИНТ
2010-2014
годы
-
Заемные
собственные,
средства
2
Рассмотрение
вопроса
утверждения
временного
понижающего
коэффициента на
услуги
акционерного
общества "KEGOC"
Приказ АРЕМ
АРЕМ, МИНТ,
АО "KEGOC"
(по
согласованию)
2010 год
-
Финансирование
не требуется
3
Обеспечение
бесперебойной
поставки
природного газа
на предприятия
Совместное
соглашение
(уполно-
моченный
орган,
недрополь-
зователь,
потребитель)
МНГ
2010-2014
годы
-
Финансирование
не требуется
4
Рассмотрение
вопроса
утверждения
временного
понижающего
коэффициента к
тарифам на услуги
магистральной
железнодорожной
сети при
перевозке горно-
металлургической
продукции в
порядке,
установленном
законодательством
РК
Совместный
приказ
и/или
заключение
уполно-
моченного
органа
АРЕМ, МТК,
МИНТ
2010-2014
годы
-
Финансирование
не требуется
2. Подготовка кадров
5
Учитывать
потребности
горно-
металлургической
отрасли при
формировании
государственного
заказа на
обучение
специалистов
Госзаказ на
обучение
МОН, МИНТ
Ежегодно
-
Финансирование
не требуется
6
Строительство
учебных заведений
технического и
профессионального
образования
(Профессиональный
лицей в городе
Караганда
Карагандинской
области на 360
мест с общежитием
на 100 мест, в
городе Аркалык
Костанайской
области на 480
мест с общежитием
на 360 мест)
Информация в
Прави-
тельство
МОН, МФ,
Акимы
Караган-
динской и
Костанайской
областей,
МИНТ
IV квартал
2011-2012
годы
Предусмотрено
в Государ-
ственной
программе
развития
технического и
профес-
сионального
образования в
Республике
Казахстан
на 2008-2012
годы,
утвержденного
Указом
Президента
Республики
Казахстан
№ 626
от 1 июля
2008 года
Респуб-
ликанский
бюджет
7
Организация
разработки
профессиональных
стандартов по
приоритетным
специальностям
горно-
металлургической
отрасли
Информация в
Прави-
тельство
МТСЗН, МИНТ,
Ассоциация
работодателей
(по
согласованию)
IV квартал
2011-2014
годы
Финансирование
через фонд
науки
Респуб-
ликанский
бюджет
1. Снятие административных барьеров улучшение законодательства
8
Развитие местного
содержания
при реализации
проектов с
участием
государства на
поставку
металлопродукции
Информация в
Прави-
тельство
МИНТ,
Акиматы и
Национальные
компании
(по
согласованию)
2010 год
-
Финансирование
не требуется
9
Уточнение порядка
проведения
экспертиз по
промышленной
безопасности на
проектную
документацию, а
также упрощение
процедуры
получения
сертификатов
соответствия
нормам и правилам
Республики
Казахстан на
оборудование,
средства
измерения и
технологии,
ввозимые в
Республику
Казахстан из-за
рубежа
Информация в
Прави-
тельство
МИНТ
2010 год
-
Финансирование
не требуется

Барлық көздердің есебінен жиынтық қаржыландыру көлемі 1 151 400 млн. теңгені құрайды, оның ішінде:
1. Республикалық бюджеттің қаражат есебінен қаржыландырылатын жүйелік шаралар бойынша шығыстар көлемі 1 564 млн. теңгені құрайды, оның ішінде жылдар бойынша 2010 жылға - 1 564 млн. теңге;
2. Кәсіпорындардың меншікті қаражаты есебінен (қарыз қаражатын қоса алғанда) қаржыландырылатын инвестициялардың көлемі 1 148 985 млн. теңгені құрайды.
Бағдарламаны қаржыландыру көлемі Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылдарына республикалық бюджетті бекіту кезінде нақтыланатын болады.
7. Қазақстан Республикасында тау-кен металлургия саласын дамыту бағдарламаны іске асыру жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
Ескерту. 7-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1523 қаулысымен.
Іс-шара
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
Болжанып отырған шығыстар, млн. теңге
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
1. Энергетикалық және көліктік инфрақұрылыммен қамтамасыз ету
1
2-ші мемлекеттік таратушы электростанциясы (Екібастұз қаласы) жаңғыртуды және қуаттарын арттыруды жүргізу
Объектіні қабылдау актісі
ИЖТМ
2010-2014 жылдар
-
Қарыздық, жеке қаражаттары
2
«КЕGОС» акционерлік қоғамы қызметтеріне уақытша төмендету коэфициентін бекіту мәселесін қарастыру
ТМРА бұйрығы
ТМРА, ИЖТМ, «КЕGОС» АҚ (келісім бойынша)
2010 жыл
-
Қаржыландыру талап етілмейді
3
Кәсіпорынға табиғи газда үздіксіз жеткізуді қамтамасыз ету
Біріккен келісім (уәкілетті орган, жер қойнауын пайдаланушы, тұтынушы)
МГМ
2010-2014 жылдар
-
Қаржыландыру талап етілмейді
4
Тау-кен метталургиялық өнімді Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің қызметтеріне арналған тарифтерге қойылатын уақытша төмендетілген коэфициентті бекіту мәселесін қарастыру
Бірлескен бұйрық және/немесе уәкілетті органның қорытындысы
ТМРА, ККМ, ИЖТМ
2010-2014 жылдар
-
Қаржыландыру талап етілмейді
2. Кадрлар даярлау
5
Мамандарды оқытуға мемлекеттік тапсырыс қалыптастыруда тау-кен металлургия саласының қажеттіліктерін ескеру
Оқытуға мемлекеттік тапсырыс
БҒМ, ИЖТМ
Жыл сайын
-
Қаржыландыру талап етілмейді
6
Техникалық және кәсіптік білім беру оқу орындарын салу (Қарағанды облысының Қарағанды қаласында 100 орындық жатақханасы бар кәсіптік лицей, 360 орынға арналған, Қостанай облысының Арқалық қаласында 360 орындық жатақханасы бар 480 арналған кәсіптік лицейлер)
Үкіметке ақпарат
Қаржымині, Қарағанды, Қостанай облыстарының әкімдіктері, ИЖТМ
IV квартал 2011-2012 жылдар
Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 1 шілдедегі № 626 Жарлығымен бекітілген 2008-2012 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасында қарастырылған
Республикалық бюджет
7
Тау-кең металлургия білікті мамандықтар бойынша кәсіптік стандарттарды әзірлеуді ұйымдастыру
Үкіметке ақпарат
ЕХӘҚМ, ИЖТМ, Жұмыс берушілер ассоциациясы (келісім бойынша)
2011-2014 жылдар
-
Қаржыландыру талап етілмейді
3. Заңнаманы жақсартудың әкімшілік кедергілерін алып тастау
8
Мемлекеттің қатысуымен металл өнімін жеткізуге арналған жобаларды іске асыру кезінде жергілікті қамтуды дамыту
Үкіметке ақпарат
ИЖТМ, Әкімдіктер Ұлттық компаниялар
2010 жыл
-
Қаржыландыру талап етілмейді
9
Жобалық құжаттамаға өнеркәсіптік қауіпсіздік бойынша сараптамалар жүргізу тәртібін нақтылау, сондай-ақ Қазақстан Республикасына шетелден әкелінетін жабдықтар мен технологияларға арналған Қазақстан Республикасының нормаларымен ережелеріне сәйкестік сертификаттарын алу рәсімін оңайлату
Үкіметке ақпарат
ИЖТМ
2010 жыл
-
Қаржыландыру талап етілмейді

4. Техническое регулирование отрасли
10
Разработка и
внедрение
4 технических
регламентов по
металлургии и
металлообработке,
311
государственных
стандартов
Республики
Казахстан,
гармонизированных
с международными
требованиями
Информация в
Прави-
тельство
МИНТ
2012 год
-
Респуб-
ликанский
бюджет
5. Развитие инноваций и содействие технологической модернизации
11
Рассмотрение
возможности
выделения
инновационных
грантов для
модернизации
предприятий
металлургии и
металлообработки
Информация в
Прави-
тельство
МИНТ,
АО "НИФ"
(по
согласованию)
2011-2014
годы
-
Респуб-
ликанский
бюджет
12
Стимулирование
развития НИОКР в
части сокращения
налогооблагаемой
базы по КПН на
150 % от расходов
на внедрение
результатов по
НИОКР
Информация в
Прави-
тельство
МИНТ, МФ,
НКМФ
2010 год
-
Финансирование
не требуется
13
Создание Центр
металлургии в
Восточном
Казахстане
Опытно-
промышленные
установки
для
отработки
новых
технологий
и разработки
техноло-
гических
регламентов
для
проектиро-
вания новых
производств
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2009-2012
годы
на 2010 год
600
на 2011 год
1100*
на 2012 год
941*
* объем
финансирования
на 2011 и 2012
годы будет
уточняться при
утверждении
респуб-
ликанского и
местных
бюджетов на
соответ-
ствующие
финансовые
годы в
соответствии с
законо-
дательством
Республики
Казахстан
Респуб-
ликанский
бюджет
13-1
Выработка
предложений по
финансированию
ЦТП в ГМК
Отчет в МИНТ
АО "НАТР",
МОН
На
постоянной
основе
-
Финансирование
не требуется
13-2
Проработка
вопросов по
разработке
технологии
выщелачивания
золота ЦТП
"Технология
выщелачивания
металлов"
Отчет в МИНТ
АО "НАТР",
РГП "НЦКПМС"
2013–2015
годы
-
Финансирование
не требуется
13-3
Проработка
вопросов по
разработке
технологии
выщелачивания
никеля ЦТП
"Технология
выщелачивания
металлов"
Отчет в МИНТ
АО "НАТР",
РГП "НЦКПМС"
2013–2015
годы
-
Финансирование
не требуется
13-4
Проработка
вопросов
проведения
исследований
на обогатимость
забалансовых и
труднообогатимых
полиметаллических
и медно-цинковых
руд месторождений
Казахстана с
получением
коллективных
концентратов
(5-6 объектов)
ЦТП "Технологии
получения и
переработки
коллективных
концентратов"
Отчет в МИНТ
АО "НАТР",
РГП "НЦКПМС",
ТОО
"Корпорация
"Казахмыс"
2014 год
-
Финансирование
не требуется
13-5
Проработка
вопросов по
проведению
опытных
испытаний,
наработка
опытных партий
и разработка
технологических
регламентов
(5-6 объектов)
ЦТП "Технологии
получения и
переработки
коллективных
концентратов"
Отчет в МИНТ
АО "НАТР",
РГП "НЦКПМС",
ТОО "Корпорация
"Казахмыс"
2014 год
-
Финансирование
не требуется
13-6
Изучение
международного
опыта по
внедрению
технологии
получения
сплава АМС -
алюмосиликомарганца
ЦТП "Технология
производства
комплексных
ферросплавов"
Отчет в МИНТ
АО "НАТР",
МИНТ РК,
РГП "НЦКПМС",
ТОО "Он-Олжа"
2013-2017
годы
-
Финансирование
не требуется

4. Саланы техникалық реттеу
10
Металлургия және металл өңдеу жөнінде 4 техникалық регламентті, халықаралық талаптармен үйлестірілген Қазақстан Республикасының 311 мемлекеттік стандартын әзірлеу және енгізу
Үкіметке ақпарат
ИЖТМ
2012 жыл
-
Республикалық бюджет
5. Инновацияларды дамыту және технологиялық жаңғыртуға жәрдемдесу
11
Металлургия және металл өңдеу кәсіпорындарын жаңғырту үшін инновациялық гранттар бөлу мүмкіндігін қарастыру
Үкіметке ақпарат
ИЖТМ, «ҰИҚ» АҚ (келісім бойынша)
2011-2014 жылдар
-
Республикалық бюджет
12
Корпоративті табыс салығы бойынша салық салу базасын ҒЗТКЖ бойынша нәтижелерді енгізуге арналған шығыстардан 150%-ға қысқарту бөлігінде ҒЗТКЖ дамытуды ынталандыру
Үкіметке ақпарат
ИЖТМ, Қаржымині, Қаржымині СК
2010 жылдар
-
Қаржыландыру талап етілмейді
13
Шығыс Қазақстанда Металлургия орталығының жанында зертхана құру
Жаңа технологияларды өңдеуге және техникалық регламенттерді әзірлеуге жаңа өндірістерді жобалауға тәжрибелі-өнеркәсіптік қондырулар
ИЖТМ, «МШКӨО Ұ0» РМК (келісім бойынша)
2009-2012 жылдар
2010 жылға 600
2011 жылға 1100*
2012 жылға 941*
*2011 және 2012 жылдардағы қаржыландыру көлемі Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылдарына республикалық бюджетті бекіту кезінде нақтыланатын болады.
Республикалық бюджет
13-1
ТКМК-да НТБ-ны қаржыландыру бойынша ұсыныстарды әзірлеу
ИЖТМ-ге есеп
«ТРҰА» АҚ, БҒМ
Тұрақты негізде
-
Қаржыландыру талап етілмейді
13-2
«Металдарды шаймалау технологиясы» НТБ алтынды шаймалау технологиясын әзірлеу бойынша мәселелерді пысықтау
ИЖТМ-ге есеп
«ТРҰА» АҚ, «МШКӨО ҰО» РМК
2013-2015 жылдар
-
Қаржыландыру талап етілмейді
13-3
«Металдарды шаймалау технологиясы» НТБ никельді шаймалау технологиясын әзірлеу бойынша мәселелерді пысықтау
ИЖТМ-ге есеп
«ТРҰА» АҚ, «МШКӨО ҰО» РМК
2013-2015 жылдар
-
Қаржыландыру талап етілмейді
13-4
«Ұжымдық концентраттарды алу және өңдеу технологиялары» НТБ ұжымдық концентраттарды ала отырып (5-6 нысан) Қазақстанның баланстан тыс және қиын байытылатын полиметалл және мыс мырыш кені кен орындарын байытуға зерттеулерді өткізу мәселелерін пысықтау
ИЖТМ-ге есеп
«ТРҰА» АҚ, «МШКӨО ҰО» РМК, «Қазақмыс» корпорациясы» ЖШС
2014 жыл
-
Қаржыландыру талап етілмейді
13-5
«Ұжымдық концентраттарды алу және өңдеу технологиялары» НТБ тәжірибелік сынақтар өткізу, тәжірибелік партияларды жасау және технологиялық регламенттерді әзірлеу (5-6 нысан) бойынша мәселелерді пысықтау
ИЖТМ-ге есеп
«ТРҰА» АҚ, «МШКӨО ҰО» РМК, «Қазақмыс» корпорациясы» ЖШС
2014 жыл
-
Қаржыландыру талап етілмейді
13-6
«Кешенді ферроқорытпаларды алу және өңдеу технологиясы» НТБ АОСМ – алюмосиликомарганец қорытпасын алу технологиясын енгізу жөніндегі халықаралық тәжірибені зерттеу
ИЖТМ-не есеп
«ТРҰА» АҚ, ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК, Он-Олжа» ЖШС
2013-2017 жылдар
-
Қаржыландыру талап етілмейді

13-7
Проработка
вопросов
проведения
исследований
на обогатимость
техногенного
месторождения
законсервированного
хвостохранилища
№ 2 Жезказганских
ОФ № 1,2
с получением
коллективных
концентратов ЦТП
"Технология
переработки
техногенных
месторождений"
Отчет в МИНТ
АО "НАТР",
РГП "НЦ КПМС РК",
ТОО
"Корпорация
"Казахмыс"
2014-2016
годы
-
Финансирование
не требуется
6. Создание привлекательных условий для прямых инвестиций
14
Поддержка
развития
горно-
металлургической
отрасли путем
приоритетного
закупа
товаров, работ и
услуг предприятий
отрасли
недрополь-
зователями,
национальными
компаниями,
субъектами
естественной
монополии,
государственными
органами и
предприятиями с
государственным
участием
Контракт,
меморандум,
соглашение
МИНТ,
Акиматы,
недрополь-
зователи и
Национальные
компании
(по
согласованию)
2010-2014
годы
-
Финансирование
не требуется
15
Развитие сырьевой
товарной биржи в
металлургии и
металлообработке
Информация в
Прави-
тельство
МЭРТ, МИНТ,
ТПП (по
согласованию)
2010-2014
годы
-
Финансирование
не требуется
16
Создание
Индустриальной
Зоны в городе
Павлодаре - для
развития
металлургии и
металлообработки,
химической,
фармацевтической
промышленности,
энергетики и
сельско-
хозяйственной
переработки
Информация в
Прави-
тельство
МИНТ, Акиматы
2011 год
Финансирование
через
программу
Дорожная карта
бизнеса 2020
Респуб-
ликанский
бюджет
17
Принятие мер по
стимулированию
реализации
металлов на
внутреннем рынке
для выпуска
продукции высоких
переделов
Информация в
Прави-
тельство
МИНТ
2010-2014
годы
-
Финансирование
не требуется
18
Субсидирование
процентной ставки
кредитов малого и
среднего бизнеса
в металлургии и
металлообработке
Информация в
Прави-
тельство
МИНТ, МЭРТ
2010-2014
годы
Финансирование
через
программу
"Дорожная
карта бизнеса
2020"
Респуб-
ликанский
бюджет
19
Финансирование
разработки
технико-
экономического
обоснования по
нишевым
проектам
Информация в
Прави-
тельство
МИНТ
2010-2014
годы
-
Респуб-
ликанский
бюджет
20
Проработка
вопроса по
снижению
железнодорожных
тарифов на
транспортировку
продукции из
техногенных
отходов
(граншлаки, шлак,
щебень) и другие
Информация в
Прави-
тельство
АРЕМ, МИНТ,
МТК и
АГМП (по
согласованию)
2010-2014
годы
-
Финансирование
не требуется
7. Торговая политика
21
Обеспечение
информационной и
экспертной
поддержки
экспортеров
(обеспечение
аналитической
маркетинговой
информацией)
Отчет в
Прави-
тельство
МИНТ,
Институты
развития
(по
согласованию)
2010-2014
годы
-
Респуб-
ликанский
бюджет
22
Содействие
экспортерам в
проникновении в
ключевые каналы
дистрибуции на
целевых рынках
Отчет в
Прави-
тельство
МИНТ,
Институты
развития
(по
согласованию)
2010-2014
годы
-
Респуб-
ликанский
бюджет
23
Организация
отраслевых
выставок на
целевых рынках за
счет средств
бюджета либо
участие в
международных
выставках
объединенным
стендам
Республики
Казахстан
Отчет в
Прави-
тельство
МИНТ,
Институты
развития
(по
согласованию)
2010-2014
годы
-
Респуб-
ликанский
бюджет
24
Возмещение затрат
экспортеров на
продукции
металла и
металлообработки
Отчет в
Прави-
тельство
МИНТ,
Институты
развития
(по
согласованию)
2010-2014
годы
-
Респуб-
ликанский
бюджет

13-7
«Техногентік кен орындарды өңдеу технологиясы» НТБ ұжымдық концентраттарды ала отырып, Жезқазған ОФ № 1, 2 консервацияланған № 2 қалдықтар қоймасының техногенді кен орнын байытуға зерттеулерді өткізу мәселелерін пысықтау
ИЖТМ-не есеп
«ТРҰА» АҚ, «МШКӨО ҰО» РМК, «Қазақмыс» корпорациясы» ЖШС
2014-2016 жылдар
-
Қаржыландыру талап етілмейді
6. Тікелей инвестициялар үшін тартымды жағдайлар жасау
14
Сала кәсіпорындарының тауарларын, жұмыстары мен қызметтерін жер қойнауын пайдаланушылар, ұлттық компаниялар, табиғи монополия субъектілері, мемлекеттік органдар және мемлекет үлесі бар кәсіпорындардың басым сатып алуы арқылы тау-кен кешенінің дамуын қолдау.
Келісім-шарт, меморандум, келісім
ИЖТМ, Әкімдіктер, жер қойнауын пайдаланушылар, ұлттық компаниялар (келісім бойынша)
2010-2014 жылдар
-
Қаржыландыру талап етілмейді
15
Металлургиядағы және металл өңдеудегі шикізаттық тауар биржасын дамыту
Үкіметке ақпарат
ЭДСМ, ИЖТМ, СӨП (келісім бойынша)
2010-2014 жылдар
-
Қаржыландыру талап етілмейді
16
Металлургия мен металл өңдеуді, химиялық, фармацевтикалық өнеркәсіпті, энергетиканы, ауыл шаруашылығы өңдеуін дамыту үшін Павлодар қаласында Экономикалық аймақ құру
Үкіметке ақпарат
ИЖТМ, Әкімдіктер
2011 жыл
Бизнес жол-картасы 2020 бағдарламасы арқылы қаржыландыру
Республикалық бюджет
17
Жоғары қайта бөлу өнімдерін өндіру үшін ішкі нарықта металдарды іске асыруды ынталандыру бойынша шаралар қолдану
Үкіметке ақпарат
ИЖТМ
2010-2014 жылдар
-
Қаржыландыру талап етілмейді
18
Металлургияда және металл өңдеуде шағын және орта бизнестер құрудың жеңілдікті мөлшерлемесі бойынша несие беру
Үкіметке ақпарат
ИЖТМ, ЭДСМ
2010-2014 жылдар
Бизнес жол картасы 2020 бағдарламасы арқылы қаржыландыру
Республикалық бюджет
19
Негізгі жобалар бойынша техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді қаржыландыру
Үкіметке ақпарат
ИЖТМ
2010-2014 жылдар
-
Республикалық бюджет
20
Техногендік қалдықтар (граншлактар, шлак, ұсақ тас) және т.б. өнімдерін тасымалдауға темір жол тарифтерін төмендету мәселесін пысықтау
Үкіметке ақпарат
ТМРА, ИЖТМ, ККМ, ТМКА (келісім бойынша)
2010-2014 жылдар
-
Қаржыландыру талап етілмейді
7. Сауда саясаты
21
Экспорттаушыларды ақпараттық және сараптамалық қолдауды қамтамасыз ету (талдамалық маркетингтік ақпаратпен қамтамасыз ету)
Үкіметке есеп
ИЖТМ, даму институттары (келісім бойынша)
2010-2014 жылдар
-
Республикалық бюджет
22
Экспорттаушыларға мақсатты нарықтарда дистрибуция арналарына енуге жәрдемдесу
Үкіметке есеп
ИЖТМ, даму институттары (келісім бойынша)
2010-2014 жылдар
-
Республикалық бюджет
23
Нысаналы нарықтарда бюджеттік қаражат есебінен салалық көрмелер мен конференциялар ұйымдастыру немесе Қазақстан Республикасында стендтерімен біріккен халықаралық көрмелерге қатысу
Үкіметке есеп
ИЖТМ, даму институттары (келісім бойынша)
2010-2014 жылдар
-
Республикалық бюджет
24
Металл және металөңдеу өнімдеріне экспорттаушылар шығындарын өтеу
Үкіметке есеп
ИЖТМ, даму институттары (келісім бойынша)
2010-2014 жылдар
-
Республикалық бюджет

8. Научно-техническое обеспечение развития отрасли (НИР и ОКР)
25
Системный
мониторинг
предприятий,
анализ и контроль
процессов
формирования
добавленной
стоимости
продукции
металлургии и
металлообработки
Информация в
Прави-
тельство
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ
МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
26
Целевое
финансирование
отраслевых
Научно-
исследовательских
институтов -
обогащение и
переработка руд,
металлургия
стали, чугуна и
цветных металлов,
процессы прокатки
и ковки,
металловедение,
петрография руд,
экология и
экономика
горно-
металлургического
комплекса
Информация в
Прави-
тельство
МИНТ
с участием
АО "НГРК
"Тау-Кен
Самрук" в
качестве
эксперта и
заказчика
(по
согласованию)
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
27
Создание
Центральной
сертификационной
лаборатории по
металлогра-
фическим и
металловедческим
испытаниям и
сертификации
стальной
продукции
Информация в
Прави-
тельство
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
28
Проведение
исследований и
освоение
технологии
получения сталей
класса прочности
Х80 для труб
нефтегазового
назначения
северного
исполнения в
условиях
акционерного
общества "Арселор
Миттал Темиртау"
и товарищества с
ограниченной
ответственностью
"Ksp-Steel"
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
29
Разработка
эффективной
технологии
обогащения,
переработки
полиметаллических
руд месторождения
"Шалкия"
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
30
Месторождение
полиметаллических
руд "Жайрем",
запасы
159 млн.тонн,
РБ-1,5 % Zn-4,5 %
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
31
Разработка
технологии
дефосфорации
железных руд
месторождений
Соколовско-
Сарбайское,
Аятское,
Приаральское,
Лисаковское
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
32
Разработать
эффективный
способ
переработки руды
месторождения
Сырымбет с
получением олова
или оловянных
возгонов
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
33
Разработать
технологию
переработки
цветметсодержащих
шлаков
медно-свинцовых
производств
Казахстана,
накопление 6-7
млн. тонн,
содержание
свинца 2-3 %;
цинка - 10-14 %;
меди - 1,5 %
с извлечением
ценных
компонентов
и получением
медистого чугуна
и стройматериалов
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
34
Разработка и
освоение с
запуском пилотной
установки
технологии
получения
низкофосфористого
спецкокса
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
35
Разработка
технологии
получения
ферроникеля и
хромоникелевого
чугуна из руд
Батамшинской
группы
месторождений
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
36
Исследование и
отработка
основных
технологических
параметров
технологии
внепечной
выплавки
феррованадия из
пентооксида
ванадия
производства
акционерного
общества
"Усть-
Каменогорский
титано-магниевый
комбинат"
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
37
Разработка
технологии
получения
ферровольфрама из
отечественных
вольфрамовых
концентратов в
условиях
товарищества с
ограниченной
ответственностью
"Казогнеупор"
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
38
Разработка
способов и
средств
обеспечения
устойчивости
горных выработок
при отработке
мощных залежей
хромитовых руд
под обрушенным
массивом системой
с самообрушением
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
39
Оптимизация
параметров
технологии
подземного
скважинного
выщелачивания в
сложных горно-
геологических
условиях
залегания
продуктивных
пластов
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
40
Разработка
породоразрушающих
горных машин с
силовым
импульсным
приводом на базе
мехатронных
технологий
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
41
Разработка
программного
обеспечения
автоматизи-
рованной системы
мониторинга и
оперативного
управления
качеством
внутрикарьерных
рудопотоков
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
42
Разработка
технологии
обогащения и
переработки
арсенопиритных
золотосодержащих
руд Казахстана
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
43
Разработка
технологии
переработки
техногенных
минеральных
образований,
текущих
промпродуктов и
отходов
металлургических
производств
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ
КПМС",
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына" (по
согласованию),
АО "НГРК
"Тау-Кен
Самрук" (по
согласованию)
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
44
Разработка
гидрометал-
лургической
технологии
переработки
коллективных
некондиционных
концентратов
цветных металлов
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
45
Разработка
пиро-гидрометал-
лургических
технологий
переработки
забалансовых,
труднообогатимых
и низкосортных
руд Казахстана
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ
КПМС",
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына" (по
согласованию),
АО "НГРК
"Тау-Кен
Самрук" (по
согласованию)
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
46
Разработка
гидрометал-
лургических
технологий
переработки
окисленных
никель-
кобальтовых руд
Казахстана
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ
КПМС",
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына" (по
согласованию),
АО "НГРК
"Тау-Кен
Самрук" (по
согласованию)
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
47
Разработка
технологии
предконцент-
рирования
низкокачественных
руд, техногенного
и некондиционного
сырья, методами
предобогащения
(гравитационный,
электромагнитный
и др.)
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
48
Разработка
технологий
извлечения
редкоземельных
элементов из
промпродуктов и
отходов
химических и
обогатительных
производств
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ
КПМС",
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына" (по
согласованию),
АО "НГРК
"Тау-Кен
Самрук" (по
согласованию)
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
49
Разработка и
освоение
технологии
рециклинга железа
из техногенных
отходов
сталеплавильного
производства
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
50
Разработка
технологии
переработки
железомарганцевых
руд Казахстана
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
51
Разработка
технологии
получения
стандартных и
новых видов
ферро- и
комплексных
сплавов из
казахстанского
сырья
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
52
Разработка
технологии
переработки
низкокачественных
бокситов и
нифелинов
Казахстана
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ
КПМС",
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына" (по
согласованию),
АО "НГРК
"Тау-Кен
Самрук" (по
согласованию)
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет
53
Разработка
технологии
переработки
черных сланцев
Каратау с
извлечением
редких и
редкоземельных
металлов
Техноло-
гический
регламент
исходных
данных для
проек-
тирования
МИНТ,
РГП "НЦ КПМС"
2010-2014
годы
В рамках
бюджетных
программ МИНТ
Респуб-
ликанский
бюджет

8. Саланың дамуын ғылыми-техникалық қамтамасыз ету (ҒЗЖ және ТКЖ)
25
Кәсіпорындардың жүйелі мониторингі, металлургия және металл өңдеу өнімі қосылған құнын қалыптастыру процестерін талдау және бақылау
Үкіметке ақпарат
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
26
Салалық ғылыми зерттеу институттарды кен байыту және өңдеу, болат, шойын және түсті металдар металлургиясы, прокаттау және соғу процестері, металтану кен петрографиясы, экология және тау-кен металлургия экономикасы базалық бағыттары бойынша нысаналы қаржыландыру
Үкіметке ақпарат
ИЖТМ, "Тау-Кен Самұрық" ҰТК" АҚ-ның сарапшы және тапсырыс беруші ретінде қатысуымен (келісім бойынша)
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
27
Металлграфикалық және металтану сынақтары және болат өнімін сертификаттау бойынша орталық сертификаттау зертханасын құру
Үкіметке ақпарат
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
28
Зерттеулер жүргізу және «Арселор Миттал Теміртау» акционерлік қоғамы және «Ksp-Steel» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі шарттарында солтүстік-орындау мақсатындағы мұнай-газ құбырларына арналған X 80 төзімділік сыныбының болатын алу технологиясын игеру
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
29
"Шалқия" кенорнының полиметалл кенін байытудың, өңдеудің тиімді технологиясын әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
30
"Жайрем" қоры, 159 млн. тонна, Pb - 1,5% Zn - 4,5% жартылайметалдық кенорны
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
31
Соколов-Сарыбай, Аят, Арал өңірі, Лисаков кенорындарының темір кенін фосфорсыздандыру технологиясын әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
32
Солтүстік Қазақстан облысында Сырымбет кенорнының кенін қалайы және қалайы ұшырындыларын ала отырып, өңдеудің тиімді тәсілін әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
33
Бағалы компоненттер шығару және мысты шойын мен құрылыс материалдарын ала отырып, Қазақстанның мыс-қорғасын өндірісінің құрамында түсті металл бар қождарын өңдеу технологиясын әзірлеу, қорлану - 6-7 млн. теңге қорғасын құрамы 2-3 %, мырыш 10-14 %, мыс - 1,5%
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
34
Пилоттық қондырғыны іске қоса отырып, фосфоры аз арнайы кокс алу технологиясын әзірлеу және игеру
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
35
Батамшы кенорындары тобының кенінен ферроникельмен хромникельді шойын алу технологиясын әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
36
«Өскемен титан-магний комбинаты» акционерлік қоғамының өндірісі ванадий пентооксидінен пеш сыртындағы феррованадий қорыту технологиясының негізгі технологиялық параметрлерін зерттеу және пысықтау
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
37
"Қазотқатөзімді" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі шарттарында отандық вольфрам концентраттарынан ферровольфрам алу технологиясын әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
38
Өздігінен опырылатын массивтік жүйенің опырылуындағы хромит кенінің қуатты шоғырларын өңдеу кезінде тау-кен қазбаларының тұрақтылығын қамтамасыз ету тәсілдері мен амалдарын әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
39
Өнімдік тақталардың жатыуының күрделі тау-кен геологиялық жағдайларында жерасты ұңғылап шаймалау технологиясының параметрлерін оңтайландыру
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
40
Мехатронды технологиялардың негізінде күштік серпінді жетегі бар тау жыныстарын бұзатын тау-кен машиналарын әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
41
Автоматтандырылған мониторинг және карьерішілік кен ағындарының сапасын жедел басқару жүйесін бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
42
Қазақстанның арсегпиритти құрамында алтын бар кенін байыту және өңдеу технологиясын әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
43
Техногендік минералдық түзілімдерді, ағымдағы өнеркәсіп өнімдерін металлургиялық өндіріс қалдықтарын өңдеу технологиясын әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Тау-Кен Самұрық" ҰТК" АҚ (келісім бойынша)
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
44
Ұжымдық және сұрыпталмаған түсті металл концентраттарын өңдеудің гидрометаллургиялық технологиясын әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
45
Қазақстанның теңгерімнен тыс, қиын байытылатын және төменгі сортты кенін өңдеудің пиро-гидрометаллургиялық технологиясын әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Тау-Кен Самұрық" ҰТК" АҚ (келісім бойынша)
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
46
Қазақстанның қышқылданған никель-кобальт кенін өңдеудің гидрометаллургиялық технологиясын әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Тау-Кен Самұрық" ҰТК" АҚ (келісім бойынша)
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
47
Сапасы төмен кенді, техногендік және кондициялық емес шикізатты байыту алдындағы (гравитациялық, рентгенрадиометрлік, электрмагниттік және т.б.) шоғырландыру алдындағы технологиясын әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
48
Өнеркәсіп өнімдері мен химиялық және байыту өндірістерінің қалдықтарынан СЖМ алу технологиясын әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Тау-Кен Самұрық" ҰТК" АҚ (келісім бойынша)
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
49
Болат балқыту өндірісінің техногендік қалдықтарынан алынған темірдің рециклинг технологиясын әзірлеу және игеру
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
50
Қазақстанның темір-марганец кенін өңдеу технологиясын әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
51
Қазақстандық шикізаттан стандартты және ферро-кешендік қорытпалардың жаңа түрлерін алу технологиясын әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
52
Қазақстанның сапасы төмені бокситін және нифелинін өңдеу технологиясын әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Тау-Кен Самұрық" ҰТК" АҚ (келісім бойынша)
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет
53
Сирек және сирек кездесетін жер металдарын ала отырып, Қаратау қара сланецтерін өңдеу технологиясын әзірлеу
Жобалау үшін бастапқы мәліметтердің технологиялық регламенті
ИЖТМ, «МШКӨО ҰО» РМК
2010-2014 жылдар
ИЖТМ-нің бюджеттік бағдарламаларының шеңберінде
Республикалық бюджет

9. Ресурсное обеспечение
54
Создание на базе
акционерного
общества "НГРК
"Тау-Кен Самрук"
сервисного
оператора,
выполняющего
полный спектр
услуг в
соответствии с
мировыми
стандартами
Информация в
Прави-
тельство
МИНТ,
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына" (по
согласованию),
АО "НГРК
"Тау-Кен
Самрук" (по
согласованию)
2010-2014
годы
-
Средства ФНБ
"Самрук-
Казына",
частные -
2 500
млрд. тенге
55
Паспортизация
техногенных
минеральных
образований
цветной
металлургии
1. Топо-
геологическая
съемка;
2. Определение
контуров запасов
Паспорт ТМО
МИНТ, МООС,
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына",
АО "НГРК
"Тау-Кен
Самрук" (по
согласованию
2010-2012
годы
-
Респуб-
ликанский
бюджет
Примечание расшифровка аббревиатур:
МИНТ - Министерство индустрии и новых технологий Республики
Казахстан;
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан;
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан;
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан;
МЭРТ - Министерство экономического развития и торговли Республики
Казахстан
МНГ - Министерство нефти и газа Республики Казахстан;
АРЕМ - Агентство Республики Казахстан естественных монополий;
НК МФ - Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан;
АГМП - Республиканская ассоциация горнодобывающих и
горно-металлургических предприятий;
АО "ФНБ "Самрук-Казына" - акционерное общество "Фонд национального
благосостояния "Самрук-Казына";
АО "НГРК "Тау-Кен Самрук" - акционерное общество "Национальная
горнорудная компания "Тау-Кен Самрук";
АО "БРК" - акционерное общество "Банк Развития Казахстана";
АО "НИФ" - акционерное общество "Национальный инновационный фонд";
АО "ЦИТТ" - акционерное общество "Центр инжиниринга и трансферта
технологий";
РГП "НЦ КПМС" - Республиканское государственное предприятие
"Национальный центр по комплексной переработке минерального сырья"
Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
АО "АМТ" - акционерное общество "Арселор-Миттал Темиртау";
АО "ССГПО" - акционерное общество "Соколовско-Сарбайское
горно-производственное объединение";
АО "ТМЗ" - акционерное общество "Таразский металлургический завод".
Приложение 1
к Программе по развитию
горно-металлургической отрасли
в Республике Казахстан на 2010-2014 годы
ОСНОВНЫЕ ИНВЕСТИЦИОННЫЕ ПРОЕКТЫ ПРЕДПРИЯТИЙ ОТРАСЛИ
Наименование
проекта
Мероприятия
по проекту
Цель
проектов
Наименование
предприятия
Рекомен-
дуемое
регио-
нальное
разме-
щение
Планиру-
емые
сроки
реализа-
ции,
годы
Ответ-
ственный
испол-
нитель
Ориен-
тиро-
вочный
объем
инвес-
тиций,
млн.
тенге
Источ-
ники
инвес-
тиций
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ПРОРАБОТАННЫЕ ПРОЕКТЫ
Республиканские
1
Дальнейшее
освоение
Василь-
ковского
месторож-
дения
золота и
строитель-
ство
золотоизвле-
кательной
фабрики
Проект
реализуется
Произ-
водство
8 млн.
тонн
руды
15 тонн
золота
Акционерное
общество
"Алтын Тау"
Акмо-
линская
область
2007-
2010
годы
Аким
Акмо-
линской
области

9. Ресурстық қамтамасыз ету
54
«Тау-Кен Самұрық» ҰТК акционерлік қоғамының негізінде әлемдік стандарттарға сәйкес барлық қызмет түрлерін орындайтын ұлттық сервистік операторды құру
Үкіметке ақпарат
ИЖТМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Тау-Кен Самұрық" ҰТК" АҚ (келісім бойынша)
2010-2014 жылдар
-
"Самұрық-Қазына ҰӘҚ" жеке қаражаты - 2 500 млрд. теңге
55
Түсті металлургияның техногендік минералдық тізілімдерін паспорттандыру
1. Топо-геологиялық түсірілім
2. Қорлардың сипаттамаларын анықтау
ТМТ паспорты
ИЖТМ, ҚОҚМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Тау-Кен Самұрық" ҰТК" АҚ (келісім бойынша)
2010-2012 жылдар
-
РБ
Ескертпе аббревиатурлардың толық жазылуы:
ИЖТМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі;
ККМ - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі;
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі;
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі;
Қаржымині СК - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті;
ЕХӘҚМ - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
ЭДСМ - Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі;
МГМ - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі;
ТМРА - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі;
ТМКҚ - «Тау-кен өндіруші және тау-кен металлургиялық кәсіпорындардың республикалық қауымдастығы»;
Самұрық-Қазына «ҰӘҚ» АҚ - «Самұрық-Қазына ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы;
«Тау-Кен Самұрық» ҰТК» АҚ - «Тау-Кен Самұрық ұлттық тау-кен компаниясы» акционерлік қоғамы;
ҚДБ АҚ - «Қазақстан Даму Банкі» акционерлік қоғамы;
ҰИҚ АҚ - «Ұлттық инновациялық қор» акционерлік қоғамы;
ИТТО АҚ - «Инжиниринг және технологиялар трансферті орталығы» акционерлік қоғамы;
МШКӨО ҰО РМК - "Минералдық шикізатты кешенді қайта өңдеу ұлттық орталығы» республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
АМТ АҚ - «Арселор-Миттал Теміртау» акционерлік қоғамы;
ССТӨБ АҚ - ""Соколов-Сарыбай" тау-кен өндірістік бірлестігі" акционерлік қоғамы;
ТМЗ АҚ - "Тараз металлургиялық зауыты" акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасында
тау-кен металлургия саласын дамыту жөніндегі
2010-2014 жылдарға арналған бағдарламасына
1-қосымша
САЛА КӘСІПОРЫНДАРЫНЫҢ НЕГІЗГІ ИНВЕСТИЦИЯЛЫҚ ЖОБАЛАРЫ
Жобаның атауы
Жоба бойынша іс-шара
Жобаның мақсаты
Кәсіпорынның атауы
Ұсынылатын өңірлік орналастыру
Іске асырудың бағдарлы мерзімі, жылы
Жауапты орындаушы
Инвестициялардың бағдарлы көлемі, млн. теңге
Инвестиция көздері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ПЫСЫҚТАЛҒАН ЖОБАЛАР
Республикалық
1
Васильков алтын кен орнын одан әрі игеру және алтын шығару фабрикасын салу
Жоба іске асырылуда
8 млн. тонна кеніш 15 тонна алтын өндіру
«Алтын Тау» акционерлік қоғамы
Ақмола облысы
2007-2010 жылдар
Ақмола облысының әкімі

58 514
Частные
2
Строитель-
ство
медеплавиль-
ного и
электролиз-
ного заводов
Усть-
Каменогор-
ского
металлурги-
ческого
комплекса
Проект
реализуется
Произ-
водство
70 тыс.
тонн
катод-
ной меди
в год
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Казцинк"
Восточ-
но-
Казах-
станская
область
2006-
2010
годы
Аким
Восточ-
но-
Казах-
станской
области
83 809
Частные
3
Завод по
производству
титановых
слитков и
сплавов
Проект
реализуется
Произ-
водство
16 тыс.
тонн
тита-
новых
слитков
в год
Акционерное
общество
"Усть-
Каменогор-
ский
титано-
магниевый
комбинат"
Восточ-
но-
Казах-
станская
область
2007-
2010
годы
Аким
Восточ-
но-
Казах-
станской
области
11 250
Частные
4
Расширение и
модернизация
производства
ферросплавов
Таразского
металлур-
гического
завода
Проект
реализуется
Произ-
водство
64,8
тыс.
тонн
ферро-
силико-
марганца
в год
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Таразский
металлур-
гический
завод"
Жамбыл-
ская
область
2009-
2010
годы
Аким
Жамбыл-
ской
области
11 630
Частные
5
Строитель-
ство
металло-
прокатного
завода
Проект
введен в
эксплуата-
цию
1-ая
очередь
строитель-
ства
мощностью
50 тыс.
тонн
Произ-
водство
75 тыс.
тонн
продук-
ции
в год
Акционерное
общество
"Соколовско-
Сарбайское
горно-
производ-
ственное
объединение"
Коста-
найская
область
2008-
2010
годы
Аким
Коста-
найской
области
7 500
Частные
6
Строитель-
ство
электролиз-
ного завода
по
производству
первичного
алюминия
Проект
реализуется
Произ-
водство
125 тыс.
тонн
первич-
ного
алюминия
Акционерное
общество
"Казахстан-
ский
электролиз-
ный завод"
Павло-
дарская
область
2009-
2010
годы
Аким
Павло-
дарской
области
74 700
Частные
7
Увеличение
производства
высокоугле-
родистого
феррохрома с
использо-
ванием
инновацион-
ных
технологий
Проект
реализуется
Произ-
водство
до
440 тыс.
тонн
ферро-
хрома
в год
Акционерное
общество
"Трансна-
циональная
компания
"Казхром"
Актюбин-
ская
область
2009-
2012
годы
Аким
Актюбин-
ской
области
117 649
Частные
8
Строитель-
ство
Актогайского
горно-
обогатитель-
ного
комбината
Проект
реализуется
Произ-
водство
500 тыс.
тонн
концен-
трата,
25 тыс.
тонн
катодной
меди
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Корпорация
Казахмыс"
Восточ-
но-
Казах-
станская
область
2010-
2014
годы
Аким
Восточ-
но-
Казах-
станской
области
225 000
Частные
9
Строитель-
ство завода
по
производству
метал-
лизованного
продукта
Проект
реализуется
Произ-
водство
1,4 млн.
тонн
горячее
брикети-
рованная
железа
Произ-
водство
до
2,8 млн.
тонн
метал-
лизиро-
ванных
брике-
тов в
год
Акционерное
общество
"Соколовско-
Сарбайское
горно-
производ-
ственное
объединение"
Коста-
найская
область
2011-
2014
годы
Аким
Коста-
найской
области
135 000
Частные
10
Строитель-
ство
мелкосорт-
ного
прокатного
стана в
городе
Костанай
Проект
реализуется
Произ-
водство
450 тыс.
тонн
метал-
лопрокат
Акционерное
общество
"Caspian
Group"
(Казахстан)
и Компания
"Евраз Холдинг"
(Россия)
Коста-
найская
область
2010-
2012
годы
Аким
Коста-
найской
области

58 514
Жеке меншік
2
Өскемен металлургиялық кешенінің мыс балқыту және электролиздік зауыты құрылысы
Жоба іске асырылуда
Жылына 70 000 тонна катодды мыс өндіру
«Қазмырыш» акционерлік қоғамы
Шығыс Қазақстан облысы
2006-2010 жылдар
Шығыс Қазақстан облысының әкімі
83 809
Жеке меншік
3
Титан кесегі мен қорытпасын өндіретін зауыт
Жоба іске асырылуда
жылына 16 000 тонна титан кесегін өндіру
«Өскемен титан-магний комбинаты» акционерлік қоғамы
Шығыс Қазақстан облысы
2007-2010 жылдар
Шығыс Қазақстан облысының әкімі
11 250
Жеке меншік
4
Тараз металлургиялық зауытының ферроқорытпа өндірісін жетілдіру мен кеңейту
Жоба іске асырылуда
жылына 64,8 мың тонна ферросиликомарганец
«Тараз металлургия зауыты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Жамбыл облысы
2009-2010 жылдар
Жамбыл облысының әкімі
11 630
жеке меншік
5
Металл илеу зауыты құрылысы
50 мың тонна қуаттың 1-кезектегі құрылыс жобасы пайдалануға берілді
жылына 75 мың тонна өнім өндіреді
«Соколов-Сарыбай тау-кен өндірістік бірлестігі» акционерлік қоғамы
Қостанай облысы
2008-2010 жылдар
Қостанай облысының әкімі
7 500
жеке меншік
6
Павлодар облысында бастапқы алюминий өндіретін электролиз зауытын салу
Жоба іске асырылуда
125 мың тонна бастапқы алюминий өндіру
«Қазақстан электролиз зауыты» акционерлік қоғамы
Павлодар облысы
2009-2010 жылдар
Павлодар облысының әкімі
74 700
жеке меншік
7
Инновациялық технологияларды пайдалана отырып, жоғары көміртекті феррохром өндірісін ұлғайту
Жоба іске асырылуда
жылына 440 мың тонна феррохром өндіру
«Қазхром» трансұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы
Ақтөбе облысы
2009-2012 жылдар
Ақтөбе облысының әкімі
117 649
жеке меншік
8
Ақтоғай КБК салу
Жоба іске асырылуда
500 мың тонна концентрат, 25 мың тонна катодты мыс өндіру
«Қазақмыс корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Шығыс Қазақстан облысы
2010-2014 жылдар
Шығыс Қазақстан облысының әкімі
225 000
жеке меншік
9
Металданған өнім өндіру зауытын салу
Жоба іске асырылуда
жылына 1,4 млн. тонна ыстық брикетті темір 2,8 млн. тоннаға дейін металданған кесекшелер өндіру
«Соколов-Сарыбай тау-кен өндірістік бірлестігі» акционерлік қоғамы
Қостанай облысы
2011-2014 жылдар
Қостанай облысының әкімі
135 000
жеке меншік
10
Қостанай қаласында ұсақ сұрыпты илеу станын салу
Жоба іске асырылуда
450 мың тонна металл илеу
«Сaspion Group» (Қазақстан) Акционерлік қоғамы және «Евраз Холдинг» компаниясы (Ресей)
Қостанай облысы
2010-2012 жылдар
Қостанай облысының әкімі

18 575
Частные
11
Строитель-
ство
Бозшаколь-
ского
горно-
обогатитель-
ного
комбината
Проект
реализуется
500 тыс.
тонн
концен-
трата
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Корпорация
Казахмыс"
Павло-
дарская
область
2010-
2014
годы
Аким
Павло-
дарской
области
225 000
Частные
12
Строитель-
ство
обогатитель-
ной фабрики
№ 2
Проект
реализуется
Перера-
ботка
2 млн.
тонн
медно-
цинковых
руд,
выпуск
108 тыс.
тонн
цинко-
вого и
78 тыс.
тонн
медного
концен-
тратов в
год
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Актюбинская
медная
компания"
Актюбин-
ская
область
2009-
2010
годы
Аким
Актюбин-
ской
области
10 000
Частные
13
Строитель-
ство
обогатитель-
ной фабрики
по
переработке
золото-
содержащих
руд
Проект
реализуется
Пере-
работка
до
5 млн.
тонн
руды в
год,
650 кг
золота
в
концен-
трате
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Юбилейное"
Актюбин-
ская
область
2010-
2013
годы
Аким
Актюбин-
ской
области
69 000
Частные
14
Добыча и
переработка
железной
руды
Проект
реализуется
Пере-
работка
100 тыс.
тонн
железной
руды
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Вару
Mining"
Караган-
динская
область
2007-
2010
годы
Аким
Караган-
динской
области
10 500
Частные
Региональные
15
Реконструк-
ционные
работы на
обогатитель-
ной фабрике
Проект
реализуется
увели-
чение до
4 млн.
тонн
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Казцинк"
Восточ-
но-
Казах-
станская
область
2009-
2011
годы
Аким
Восточ-
но-
Казах-
станской
области
5 081
Частные
16
Строитель-
ство
обогатитель-
ной фабрики
по
переработке
железных руд
Проект
реализуется
Произ-
водство
1 400
тыс.
тонн
железной
руды
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Оркен"
Акмолин-
ская
область
2010-
2010
годы
Аким
Акмолин-
ской
области
1 660
Частные
17
Развитие
рудных тел
на нижних
горизонтах
Тишинского
рудника
Проект
реализуется
-
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Казцинк"
Восточ-
но-
Казах-
станская
область
2009-
2011
годы
Аким
Восточ-
но-
Казах-
станской
области
350
Частные
18
Реконструк-
ция
цинкового
производства
Риддерского
металлур-
гического
комбината
Проект
реализуется
-
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Казцинк"
Восточ-
но-
Казах-
станская
область
2008-
2011
годы
Аким
Восточ-
но-
Казах-
станской
области
1 294
Частные
19
Строитель-
ство
электро-
металлурги-
ческого
мини-завода
в городе
Тараз
Проект
реализуется
Произ-
водство
до 120
тыс.
тонн в
год
метал-
лопро-
дукции
Акционерное
общество
"Запчасть"
Жамбыл-
ская
область
2008-
2010
годы
Аким
Жамбыл-
ской
области
3 050
Частные
20
Строитель-
ство
сталепла-
вильного
цеха в городе
Жанатас
Проект
реализуется
Произ-
водство
до
36 тыс.
тонн
метал-
лоизде-
лий
(арма-
тура)
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Металлур-
гический
комбинат
"Жанатас"
Жамбыл-
ская
область
2008-
2010
годы
Аким
Жамбыл-
ской
области
450
Частные
21
Организация
производства
алюминиевой
катанки
Проект
реализуется
Произ-
водство
до
15 тыс.
тонн
катанки
Акционерное
общество
"Казэнерго-
кабель"
Павло-
дарская
область
2009-
2010
годы
Аким
Павло-
дарской
области

18 575
жеке меншік
11
Бозшакөл КБК салу
Жоба іске асырылуда
500 мың тонна концентрат
«Қазақмыс корпорациясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Павлолар облысы
2010-2014 жылдар
Павлодар облысының әкімі
225 000
жеке меншік
12
№ 2-ші байыту фабрикасын салу
Жоба іске асырылуда
2 млн. тонна мыс-мырыш кендерін өңдеу, жылына 108 мың тонна мырыш және 78 мың тонна мыс концентратын өндіру
«Ақтөбе мыс компаниясы» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Ақтөбе облысы
2009-2010 жылдар
Ақтөбе облысының әкімі
10 000
жеке меншік
13
Құрамында алтын бар кендерді өңдейтін байыту фабрикасын салу
Жоба іске асырылуда
Жылына 5 млн. тоннаға дейін кен өңдеу, 650 кг концентраттағы алтын
«Юбилейное» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Ақтөбе облысы
2010-2013 жылдар
Ақтөбе облысының әкімі
69 000
жеке меншік
14
Темір кендерін өндіру және өңдеу
Жоба іске асырылуда
100 мың тонна темір кендерін өңдеу
«Вapy Mining» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Қарағанды облысы
2007-2010 жылдар
Қарағанды облысының әкімі
10 500
жеке меншік
Өңірлік
15
Байыту фабрикасындағы қайта жаңғырту жұмыстары
Жоба іске асырылуда
4 млн. тоннаға дейін ұлғайту
«Қазмырыш» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Шығыс Қазақстан облысы
2009-2011 жылдар
Шығыс Қазақстан облысының әкімі
5 081
жеке меншік
16
Темір кендерін қайта өңдеу және байыту жөніндегі үгіту-байыту фабрикасын салу
Жоба іске асырылуда
1 400 мың тонна темір кені
«Өркен» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Ақмола облысы
2010-2010 жылдар
Ақмола облысының әкімі
1 660
жеке меншік
17
Тишин кенішінің төменгі жерлеріндегі кендерді дамыту
Жоба іске асырылуда
1 719 млн. теңге
«Қазмырыш» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Шығыс Қазақстан облысы
2009-2011 жылдар
Шығыс Қазақстан облысының әкімі
350
жеке меншік
18
РМК мырыш өндірісінің қалпына келтірілуі
Жоба іске асырылуда
-
«Қазмырыш» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Шығыс Қазақстан облысы
2008-2011 жылдар
Шығыс Қазақстан облысының әкімі
1 294
жеке меншік
19
Тараз қаласында электрометаллургия кіші зауытын салу
Жоба іске асырылуда
жылына 120 мың тонна (арматуралар, шеңберлер, алты жақтылар, бұрыштар, швеллер метиз).
«Запчасть» акционерлік қоғамы
Жамбыл облысы
2008-2010 жылдар
Жамбыл облысының әкімі
3 050
жеке меншік
20
Жаңатас қаласында болат балқыту цехын салу
Жоба іске асырылуда
36 000 тонна металл бұйымдары (арматура)
«Жаңатас» металлургия комбинаты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Жамбыл облысы
2008-2010 жылдар
Жамбыл облысының әкімі
450
жеке меншік
21
Алюминий катанкасы өндірісін ұйымдастыру
Жоба іске асырылуда
катанкалар 15 000 тоннаға дейін
«Қазэнергокабель» акционерлік қоғамы
Павлодар облысы
2009-2010 жылдар
Павлодар облысының әкімі

300
Частные
22
Строитель-
ство завода
по
производству
Стального
гнутого
профиля
Проект
реализуется
Произ-
водство
до
100 тыс.
тонн
стальной
гнутый
профиль
квадрат-
ного и
прямоу-
гольного
сечения
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Ilnogroup"
Алматин-
ская
область
2008-
2011
годы
Аким
Алматин-
ской
области
2 125
Частные
23
Велиховское
месторож-
дение
железных
руд,
строитель-
ство фабрики
Пусковой
объект
Перера-
ботка
6,0 млн.
тонн
железной
руды,
выпуск
концен-
трата
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ноcтью
"Актобе
Темир ВС"
Актюбин-
ская
область
2007-
2012
годы
Аким
Актюбин-
ской
области
29 850
20 825 -
кредит-
ные
3 325 -
собст-
венные
24
Строитель-
ство завода
металлокон-
струкций
Пусковой
объект
Произ-
водство
до
12 тыс.
тонн
метал-
локон-
струк-
ций в
год
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ноcтью
"J.Ray
McDermott"
Мангис-
тауская
область
2010-
2011
годы
Аким
Мангис-
тауской
области
9 750
Частные
25
Строитель-
ство
горно-
обогатитель-
ного
комплекса
"Сырымбет"
по
переработке
оловосодер-
жащих руд
Пусковой
объект
Перера-
ботка
до
1 млн.
тонн
руды в
год
Акционерное
общество
"Сырымбет"
Северо-
Казах-
станская
область
2010-
2014
годы
Аким
Северо-
Казах-
станской
области
10 571
Частные
26
Подземный
рудник-
шахта на
месторож-
дении
"Восход"
Пусковой
объект
Перера-
ботка
руды
1,3 млн.
тонн
хромовой
руды
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Восход-
Ориел"
Актюбин-
ская
область
2009-
2010
годы
Аким
Актюбин-
ской
области
3 713
Частные
27
Организация
производства
услуг по
горячему
цинкованию
металлокон-
струкций
Пусковой
объект
Оцинко-
вание до
10 тыс.
тонн в
год
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Металло-
изделия"
Западно-
Казах-
станская
область
2005-
2010
годы
Аким
Западно-
Казах-
станской
области
855
Частные
28
Строитель-
ство
металлурги-
ческого
комбината по
производству
металло-
проката
Пусковой
объект
Произ-
водство
до
30 тыс.
тонн
арматуры
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Металл
Продукт"
Атырау-
ская
область
2009-
2010
годы
Аким
Атырау-
ской
области
1 493
Частные
29
Производство
стальных
панельных
радиаторов
Пусковой
объект
Произ-
водство
до
130 тыс.
шт. в
год
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Kaztherm"
Караган-
динская
область
2008-
2010
годы
Аким
Караган-
динской
области
950
Частные
30
Строитель-
ство
производ-
ственной
площадки под
завод
металлокон-
струкций
Пусковой
объект
-
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Тениз
Сервис"
Мангис-
тауская
область
2008-
2010
годы
Аким
Мангис-
тауской
области
5 760
Частные
31
Строитель-
ство
установки
для
вакумиро-
вания стали
Пусковой
объект
Сталь
повышен-
ного
качества,
марки
С95,
Т95,
Р110,
Q125
Павлодарский
филиал
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"KSP Steel"
Павло-
дарская
область
2008-
2010
годы
Аким
Павло-
дарской
области
450
Частные
32
Проектиро-
вание и
строитель-
ство
аглоцеха
Пусковой
объект
Произ-
водство
350 тыс.
тонн
агломе-
рата
Аксуский
завод
ферросплавов
Акционерное
общество
"Транснаци-
ональная
компания
Казхром"
Павло-
дарская
область
2008-
2010
годы
Аким
Павло-
дарской
области

300
жеке меншік
22
Болаттан жасалған иілген бейінді шығару зауыт салу
Жоба іске асырылуда
100 000 тонна шаршы және тікбұрышы қиылысатын болаттан жасалған иілген бейін
«Ilnogroup» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Алматы облысы
2008-2010 жылдар
Алматы облысының әкімі
2 125
жеке меншік
23
Байыту фабрикасын салып, Велихов кен орнының темір кендерін игеру
Қосылу объектісі
6,0 млн. тонна темір кендерін қайта өңдеу, концентрат шығару
«Ақтөбе Темір ВС» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Ақтөбе облысы
2007-2012 жылдар
Ақтөбе облысының әкімі
29 850
20 825 - кредит 3 325 - өз қаражаты
24
Металл конструкциялар зауытының құрылысы
Қосылу объектісі
Жылына 12 мың тоннаға дейін металл конструкцияларын өндіру
«J Ray McDermott» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Маңғыстау облысы
2010-2011 жылдар
Маңғыстау облысының әкімі
9 750
жеке меншік
25
Құрамында қалайы бар кендерді қайта өңдейтін «Сырымбет» кен байыту кешенін салу
Қосылу объектісі
Қалайы металлургия өндірісін құру, жылына 1,0 млн. тонна кен
«Сырымбет» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Шығыс Қазақстан облысы
2010-2014 жылдар
Шығыс Қазақстан облысының әкімі
10 571
жеке меншік
26
«Восход» кен орнындағы жер асты кеніш шахтасы
Қосылу объектісі
жылына 1,3 млн. тонна хром кенін өңдеу
«Восход- Ориел» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Ақтөбе облысы
2009-2010 жылдар
Ақтөбе облысының әкімі
3 713
жеке меншік
27
Ыстық мырыштау бойынша қызмет өндірісін ұйымдастыру
Қосылу объектісі
Жылына 10 мың тоннаға дейін мырыштау
«Металл жасау» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Батыс Қазақстан облысы
2005-2010 жылдар
Батыс-Қазақстан облысының әкімі
855
жеке меншік
28
Металл илеу бойынша металлургиялық комбинат салу
Қосылу объектісі
30 мың тоннаға дейін арматура өндіру
«Металл өнім» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Атырау облысы
2009-2010 жылдар
Атырау облысының әкімі
1 493
жеке меншік
29
Панельді болат радиатарлар өндіру
Қосылу объектісі
Жылына 130 мың данаға дейін өндіру
«Кaztherm» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Қарағанды облысы
2008-2010 жылдар
Қарағанды облысының әкімі
950
жеке меншік
30
Металлоконструкциялар зауытына өндірістік алаң салу
Қосылу объектісі
-
«ТеңізСервис» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Маңғыстау облысы
2008-2010 жылдар
Маңғыстау облысының әкімі
5 760
жеке меншік
31
Болатты вакумдауға арналған құрылғы салу
Қосылу объектісі
Жоғары сапалы болат, С95, Т95, Р110, Q. 125 маркалары
«Ksp-Steel» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі Павлодар филиалы
Павлодар облысы
2008-2010 жылдар
Павлодар облысының әкімі
450
жеке меншік
32
Аглоцехты жобалау және салу
Қосылу объектісі
350 мың тонна агломерат өндіру
«Қазхром» трансұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы Ақсу ферроқұйма зауыты
Павлодар облысы
2008-2010 жылдар
Павлодар облысының әкімі

7 200
Частные
33
Организация
производства
марганцовис-
тового литья
Пусковой
объект
480 тонн
марган-
цовис-
того
литья в
год
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Завод
Format"
Павло-
дарская
область
2009-
2010
годы
Аким
Павло-
дарской
области
360
Частные
34
Проектиро-
вание и
строитель-
ство
комплекса по
переработке
шлаков
высокоугле-
родистого
феррохрома
Пусковой
объект
-
Аксуский
завод
ферросплавов
Акционерное
общество
"Транснацио-
нальная
компания
Казхром"
Павло-
дарская
область
2009-
2010
годы
Аким
Павло-
дарской
области
940
Частные
35
Информацион-
ная система
управления
производства
Пусковой
объект
-
Аксуский
завод
ферросплавов
Акционерное
общество
"Транснацио-
нальная
компания
Казхром"
Павло-
дарская
область
2009-
2010
годы
Аким
Павло-
дарской
области
800
Частные
36
Освоение
Обуховского
месторож-
дения
титан-
циркониевой
руды со
строитель-
ством горно-
обогатитель-
ного
комбината
Пусковой
объект
1-я
очередь-
произ-
водство
с разде-
лением
на
селек-
тивные
концен-
траты-
40 тыс. м3 руды,
2-я
очередь-
обогати-
тельная
фабрика-
500 тыс.
м3 руды
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Тиолайн"
Северо-
Казах-
станская
область
2006-
2010
годы
Аким
Северо-
Казах-
станской
области
3 856
Частные
Итого:
1 148 985
Перспективные проекты
Черная металлургия
1
Запуск
сортовой
машины
непрерыв-
ного литья
заготовок
для
обеспечения
сортового
стана
1. Организа-
ция
поставок
сортовой
заготовки
из
Павлодар-
ского
филиала товарищес-
тва с
ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Кастинг" в
указанном
объеме
(400 тыс.
тонн в год)
на взаимо-
выгодных
условиях.
2. Организо-
вать
встречу
акционер-
ного
общества
"Арселлор
Миттал
Темиртау" с
руковод-
ством
товарищес-
тва с
ограниченной
ответствен-
ностью
"Кастинг"
3. Приобре-
тение
акционер-
ного
общества
"Арселлор
Миттал
Темиртау"
привалковой
арматуры
необходимой
для выпуска
полочной
продукции -
уголка,
швеллера
и тавра
(таможенные
преферен-
ции)
0,4 млн.
тонн
сорто-
прокатка
в год
Акционерное
общество
"Арселор
Миттал
Темиртау"
Караган-
динская
область
город
Темиртау
2010-
2012
годы
Аким
Караган-
динской
области
Частные
2
Оценка
инфраструк-
турной
обеспечен-
ности
проекта
строитель-
ства нового
Металлур-
гического
комбината
акционерного
общества
"Арселор
Миттал
Темиртау"
мощностью
4-6 млн.
тонн в год
Согласо-
вание с
акционерным
обществом
"Арселор
Миттал
Темиртау" и
"Таукен-
Самрук":
Точные
объемы
производ-
ства стали;
- сырьевая
база
будущего
комбината;
- проведе-
ние
масштабных
НИОКР по
дефосфора-
ции руд
Лисаков-
ского
месторож-
дения
Произ-
водство
стали до
6 млн.
тонн
Акционерного
общества
"Арселор
Миттал
Темиртау"
Караган-
динская
область
город
Темиртау
2010-
2014
г.г.
Аким
Караган-
динской
области

7 200
жеке меншік
33
Марганцовистік құйма өндірісін ұйымдастыру
Қосылу объектісі
жылына 480 тонна марганцовистік құйма
«Format зауыты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Павлодар облысы
2009-2010 жылдар
Павлодар облысының әкімі
360
жеке меншік
34
Жоғары көміртекті феррохром шлактарын өңдеу бойынша кешенін жобалау және салу
Қосылу объектісі
-
«Қазхром» трансұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы Ақсу ферроқұйма зауыты
Павлодар облысы
2009-2010 жылдар
Павлодар облысының әкімі
940
жеке меншік
35
Өндірісті басқару ақпараттық жүйесі
Қосылу объектісі
-
«Қазхром» трансұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы Ақсу ферроқұйма зауыты
Павлодар облысы
2009-2010 жылдар
Павлодар облысының әкімі
800
жеке меншік
36
Тау-кен байыту комбинатын салу арқылы титан-цирконий кенді Обухов кен орнын игеру
Қосылу объектісі
1-ші кезең-селективті концентраттарға бөлу арқылы тәжірибелік өнеркәсіптік өндіріс - 40 мың м3 кен, 2-кезең байыту фабрикасы - 500 мың м3 кен
«Тиолайн» «Қазхром» трансұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы
Солтүстік Қазақстан облысы
2006-2010 жылдар
Солтүстік Қазақстан облысының әкімі
3 856
жеке меншік
Жалпы:
1 148 985
ПЕРСПЕКТИВАЛЫҚ ЖОБАЛАР
Қара металлургия
1
Сұрыпталған станды қамтамасыз ету үшін сұрыптық дайын металды үздіксіз құю машинасын іске қосу
1. Өзара тиімді жағдайда көрсетілген көлемде (жылына 400 мың тонна) «Кастинг» жауапкершілігі шектеулі серіктестігінен келісілген сұрыптық дайындамаларды жеткізу мүмкіндігін ұйымдастыруды қарастыру.
2. «АрселорМиттал Теміртау» акционерлік қоғамы басшылығының «Кастинг» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі басшылығымен кездесуін ұйымдастыру
3. «АрселорМиттал Теміртау» акционерлік қоғамының бұрыштар, швеллер және таврлар (кедендік преференциялар) - сөрелік өнімдерді шығару үшін қажет білікті арматураларды сатып алуға ықпал ету
жылына 0,4 млн. тонна сұрыптық илек
«АрселорМиттал Теміртау» акционерлік қоғамы
Қарағанды облысы Теміртау қаласы
2010-2012 жылдар
Қарағанды облысының әкімі
жеке меншік
2
Бөлінген шойынды алдын ала декреминациялай отырып, дефосфорациялау және десульфурациялау бойынша домналық цех учаскесін салу.
Қолдаудың жалпы жүйелік шараларына сәйкес материалдардың инжекциясы бойынша жабдықтарды, жеткізуге салық және кедендік преференцияларды қамтамасыз ету
-
«АрселорМиттал Теміртау» акционерлік қоғамы
Қарағанды облысы Теміртау қаласы
2010-2012 жылдар
Қарағанды облысының әкімі
жеке меншік
3
Қуаты жылына 4-6 млн. тонна "АрселорМитталТеміртау" акционерлік қоғамының жаңа металлургия комбинатын салу жобасының инфрақұрылымдық қамтамасыз етілуін бағалау
«АрселорМитталТеміртау» акционерлік қоғамының және «Тау-кен-Самұрық» акционерлік қоғамымен келісу қажет:
- болат өндірудің нақты көлемі;
- болашақтағы комбинаттың шикізаттық базасы;
- Лисаковск кен орнының кенін дефосфорациялау бойынша ауқымды ҒЗТҚЖ жүргізу
6 млн. тоннаға дейін болат өндіру
«АрселорМиттал Теміртау» акционерлік қоғамы
Қарағанды облысы Теміртау қаласы
2010-2014 жылдар
Қарағанды облысының әкімі

600 000
Частные
3
Строитель-
ство участка
в доменном
цехе по
дефосфорации
и десуль-
фурации
передельного
чугуна с
предвари-
тельной
декремни-
зацией
Обеспечить
таможенные
преференции
поставок
оборудо-
вания по
инжекции
материалов
-
Акционерное
общество,
"Арселор
Миттал
Темиртау"
Караган-
динская
область
город
Темиртау
2010-
2012
годы
Аким
Караган-
динской
области
Частные
4
Освоение
технологии
выплавки и
прокатки
цельнотя-
нутой
(бесшовной)
трубной
продукции из
ванадий и
ниобий
содержащих
марок стали
для
обеспечения
полной
загрузки
трубного
стана
мощностью
270 тыс.
тонн
1. Проведе-
ние НИОКР
по
глубокому
исследова-
нию
процессов
легиро-
вания,
прокатки и
термообр-
аботки
ванадий,
ниобий и
титано-
содержащих
сталей,
стойких
против
сероводо-
родной
коррозии
для
условий
акционер-
ного
общества
"Арселор
Миттал
Темиртау"
2. Целевое
финанси-
рование
и освоение
технологии
получения
сталей
класса
прочности
X80 для
труб
нефтега-
зового
назначения
северного
исполнения
Произ-
водство
цельно-
тянутой
(бесшов-
ной)
трубной
продукции
из ванадий
и ниобий
содер-
жащих
марок
стали
270 тыс.
тонн
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Ksp-Steel"
Павло-
дарская
область
2010-
2012
годы
Аким
Павло-
дарской
области
Частные
5
Модернизация
среднесор-
тного
стана в
Эксперимен-
тальном
сталепла-
вильном
цехе-1
Павлодар-
ского
филиала с
организацией
участка
термообра-
ботки
арматуры для
повышения
категории
качества до
Ат-4 и выше
Обсуждение
вопроса
приобрете-
ния
необходи-
мого
оборудо-
вания для
термоупроч-
нения
арматуры
(финансовая
поддержка,
таможенные
преференции)
Произ-
водство
термо-
обрабо-
танной
арматуры
с
повыше-
нием
катего-
рии
качества,
до Ат-4
и выше
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Кастинг"
Павло-
дарская
область
2010-
2012
годы
Аким
Павло-
дарской
области
Частные
6
Организация
рельсобалоч-
ного
производства
мощностью
100 тыс.
тонн в год
рельсов
Пусковой
объект
100 тыс.
тонн в
год ж/д
рельсов
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"KSP-Steel"
Павло-
дарская
область
2009-
2012
годы
Аким
Павло-
дарской
области
33 700
Инвес-
тиции
7
Завод
мощностью 25
тыс. тонн
кристал-
лического
кремния в
год
Для запуска
в
эксплуата-
цию
необходимо
решить
вопрос по
финанси-
рованию
25 тыс.
тонн
криста-
личес-
кого
кремния
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Silicium
Kazakhstan"
Караган-
динская
область
2010-
2011
годы
Аким
Караган-
динской
области
15 000
Частные
8
Освоение
Бенкалинс-
кого
месторож-
дения и
строитель-
ство
обогатитель-
ной фабрики
Пусковой
объект
Перера-
ботка
4,0 млн.
тонн
железной
руды,
выпуск
концен-
трата
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Vertex
Holding"
Актюбин-
ская
область
2010-
2014
годы
Аким
Актюбин-
ской
области
21 450
Частные
9
Строитель-
ство
электромета-
ллургического
завода
Доизучение
технологии
500 тыс.
тонн в
год
гранули-
рован-
ного
чугуна
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"SBS STEEL"
Актюбин-
ская
область
2010-
2014
годы
Аким
Актюбин-
ской
области

600 000
жеке меншік
4
Сапа санатын Ат-4 дейін және жоғары арттыру үшін арматураны термоөңдеу учаскесін ұйымдастыра отырып, 1-ші экспериментальды сталь балқыту цехы Павлодар филиалы орташа сұрыпты станды жаңғырту
Термикалық арматура үшін қажетті жабдықтарды сатып алу түрлерін талдау (қаржылық қолдау, кедендік және салық преференциялары)
Сапа санатын Ат-4 дейін және одан жоғарыға арттырып термоөңделген арматураны шығару
«Кастинг» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Павлодар облысы
2010-2012 жылдар
Павлодар облысының әкімі
жеке меншік
5
Қуаты 270 мың теңге тонна құбыр станын толық тиеуді қамтамасыз ету үшін құрамында болат маркасы бар ванадий және ниобийден жасалған тұтастай созылған (жіксіз) құбыр өнімдерін қорыту және илектеу технологиясын игеру.
1. Жауапты ғылыми институттарға "АрселорМитталТеміртау" АҚ талаптары үшін тұрақты күкіртті сутектің тотығуына қарсы ванадий, ниобий және құрамында титан бар болатты легирлеу, илемдеу және термоөңдеу процестерін терең зерттеу бойынша ҒЗТҚЖ жүргізу.
2. ИЖТМ желілері бойынша мұнай-газ мақсатындағы солтүстікке жасалған құбырлар үшін Х80 берік класты болат алуға зерттеулер мен игеру технологияларын жүргізе отырып, салалық ҒЗИ нысаналы қаржыландыруды ашу
270 мың теңге тонна құбыр станын толық тиеуді қамтамасыз ету үшін құрамында болат маркасы бар панадий және ниобийден жасалған тұтастай созылған (жіксіз) құбыр шығару
«Ksp-Steel» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Павлодар облысы
2010-2012 жылдар
Павлодар облысының әкімі
жеке меншік
6
Қуаты жылына 100 мың тонна рельсарқалықты рельстерді шығаруды ұйымдастыру
Қосылу объектісі
жылына 100 мың тонна рельстер
«Ksp-Steel» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Павлодар облысы
2009-2012 жылдар
Павлодар облысының әкімі
33 700
Инвестициялар
7
Қуаты жылына 25 мың тонна кристалды кремний зауыты
Пайдалануды іске қосу үшін қаржыландыру бойынша мәселені шешу қажет
кристалды кремний 25 мың тонна
«Silicium Kazahstan» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Қарағанды облысы
2010-2011 жылдар
Қарағанды облысының әкімі
15 000
жеке меншік
8
Байыту фабрикасын салып, Бенқала темір кендерінің кен орнын игеру
Қосылу объектісі
4,0 млн. тонна кен орнын қайта өңдеу, концентрат шығару
«Vertex Holding» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Ақтөбе облысы
2010-2014 жылдар
Ақтөбе облысының әкімі
21 450
жеке меншік
9
Электр металлургия зауытын салу
Технологияны жете зерттеу
Жылына 500 мың тонна шойын
«SBS STEEL» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Ақтөбе облысы
2010-2014 жылдар
Ақтөбе облысының әкімі

68 550,0
Частные,
БРК
10
Завод
электросвар-
ных стальных
труб
Привлечение
инвестиций
200 тыс.
тонн в
год
электро-
сварных
стальных
труб
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Темир мен
мыс"
Караган-
динская
область
2009-
2013
годы
Аким
Караган-
динской
области
7 800,0
Частные
11
Строитель-
ство завода
по
производству
высокоугле-
родистого
феррохрома в
Хромтауском
регионе
Пусковой
объект
100,0
тыс.
тонн
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Восход-
Феррохром"
Актюбин-
ская
область
2009-
2013
годы
Аким
Актюбин-
ской
области
45 000
Частные
12
Строитель-
ство второго
электроста-
леплавиль-
ного
комплекса
Пусковой
объект
600 тыс.
тонн
Товарищество
с ограничен-
ной
ответствен-
ностью
"Актауский
литейный
завод"
Мангис-
тауская
область
2010-
2012
годы
Аким
Мангис-
тауской
области
27 400
Частные
13
Создание
интегриро-
ванного
завода по
производству
поликристал-
лического
кремния для
солнечной
энергетики
Пусковой
объект
Произ-
водство
2500
тонн в
год
поли-
кремния
Акционерное
общество
"KUN
Renewables"
город
Астана
2008-
2011
годы
Акимат
города
Астаны
58 305
Частные
Цветная металлургия
1
Строитель-
ство и
эксплуатация
горнорудного
комплекса на
базе
месторож-
дения
"Коктасжал"
Пусковой
объект
Перера-
ботка
3 млн.
тонн
руды с
получе-
нием до
16 тыс.
тонн
порошко-
образной
меди,
1 742
кг. зол.
и 8 280
кг. сер.
Товарищество
с ограничен-
ной
ответстен-
ностью
"Алтай
Полиметал-
ллы"
Караган-
динская
область
2009-
2010
года
Аким
Караган-
динской
области
12 728
Частные
2
Организация
производства
медных
катодов из
Конрадских
отвалов,
тиражи-
рование
Проект
реализуется
10,0
тыс.
тонн
катодной
меди в
год
Товарищество
с ограничен-
ной
ответстен-
ностью
"Сарыказна"
Караган-
динская
область
2010-
2014
годы
Аким
Караган-
динской
области
7 500
Частные
3
Реконструк-
ция и
модернизация
Акбакайской
обогатитель-
ной фабрики
Проект
реализуется
1 млн.
тонн
руды
3 тонн
золота
Акционерное
общество
"Алтын-
алмас"
Жамбыл-
ская
область
2010-
2011
годы
Аким
Жамбыл-
ской
области
8 250
Частные
4
Строитель-
ство завода
по
производству
никелевого
штейна
Пусковой
объект
10 тыс.
тонн в
год
никеле-
вого
штейна,
80 тыс.
тонн
чугуна
Товарищество
с ограничен-
ной
ответстен-
ностью
"Батамшин-
ский
никелевый
завод"
Актюбин-
ская
область
2010-
2013
годы
Аким
Актюбин-
ской
области
20 190
Частные
5
Строитель-
ство
Шалкиинского
горно-
обогатитель-
ного
комбината
Привлечение
инвестиций
Произ-
водство
30 тыс.
тонн
свинца,
100 тыс.
тонн
цинка в
год
Товарищество
с ограничен-
ной
ответстен-
ностью
"Шалкия
Цинк ЛТД"
Кызылор-
динская
область
2013-
2016
годы
Аким
Кызылор-
динской
области
9 000
Частные
6
Завод по
производству
медной
трубки
Привлечение
инвестиций
Товарищество
с ограничен-
ной
ответстен-
ностью
"Темир мен
мыс"
Караган-
динская
область
Аким
Караган-
динской
области
Частные
7
Строитель-
ство
металлурги-
ческого
завода по
переработке
сырья
Шалкиинского
горно-обога-
тительного
комбината
(Шалкия,
Кызыл-
ординская
обл.)
Пусковой
объект
30,0
тыс.
тонн
свинца,
100,0
тыс. т
цинка
в год
Акционерное
общество
"Шалкия",
Акционерное
общество
"Националь-
ная
горнорудная
компания
"Тау-Кен
Самрук",
Казцинк LTD
Кызылор-
динская
область
2013-
2016
годы
Аким
Кызылор-
динской
области
9 000
Частные
8
Увеличение
производства
медных шин и
другой
продукции
электротех-
нического
назначения
Пусковой
объект
(требуется
уточнить)
Закрытое
акционерное
общество
"Завод по
обработке
цветных
металлов"
Караган-
динская
область
-
Аким
Караган-
динской
области
Частные
9
Строитель-
ство
производства
бериллиевой
бронзы
мощностью
600 тыс.
тонн в год
(город
Балхаш)
Пусковой
объект
(требуется
уточнить)
600 тыс.
тонн в
год
берил-
лиевой
бронзы
Закрытое
акционерное
общество
"Завод
по обработке
цветных
металлов"
Караган-
динская
область
2007-
2010
годы
Аким
Караган-
динской
области

68 550,0
жеке меншік, ҚДМ
10
Электрмен дәнекерленген болат құбыр зауыты
Инвестиция тарту
жылына 200 мың тонна электрмен дәнекерленген болат құбыр
«Темір мен мыс» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Қарағанды облысы
2009-2013 жылдар
Қарағанды облысының әкімі
7 800,0
жеке меншік
11
Хромтау өңірінде Жоғары көміртекті феррохромды шығаратын зауыт салу
Қосылу объектісі
100,0 мың тонна
«Восход-Феррохром» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Ақтөбе облысы
2009 - 2013 жылдар
Ақтөбе облысының әкімі
45 000
жеке меншік
12
Екінші электр болат корыту кешені салу
Қосылу объектісі
600 мың тонна
«Ақтау құю зауыты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Маңғыстау облысы
2010-2012 жылдар
Маңғыстау облысының әкімі
27 400
жеке меншік
13
Күн энергетикасына арналған поликристалды кремний өндірісі бойынша интегралданған зауыт құру
Қосылу объектісі
Жылына 2500 тонна поликремний өндірісі
«KUN Renewables» акционерлік қоғамы
Астана қаласы
2008-2011 жылдар
Астана қаласы әкімдігі
58 305
жеке меншік
Түсті металлургия
1
"Көктасжал" кен орны базасында тау-кен кешенін салу және пайдалану
Қосылу объектісі
16 мың тонна дейін ұнтақ тәрізді мыс алу үшін 3 млн. тонна кен өңдеу, 1742 кг алтын және 8280 кг күміс
«Алтай Жартылайметалдары» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Қарағанды облысы
2009-2010 жылдар
Қарағанды облысының әкімі
12 728
жеке меншік
2
Конрад үйінділерінен жасалған мыс катодтары өндірісін ұйымдастыру, тарту
Жоба іске асырылуда
жылына 10,0 мың тонна мыс катоды
«Сарықазына» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Қарағанды облысы
2010-2014 жылдар
Қарағанды облысының әкімі
7 500
жеке меншік
3
Ақбақай кен байыту фабрикасын қайта жаңғырту және модернизациялау
Жоба іске асырылуда
1 млн. тонна кен 3 тонна алтын
«Алтыналмас» акционерлік қоғамы
Жамбыл облысы
2010-2011 жылдар
Жамбыл облысының әкімі
8 250
жеке меншік
4
Никель штейнін шығаратын зауыт салу
Қосылу объектісі
жылына 10 мың тонна никель штейні, 80 мың тонна шойын
«Батамшы никель зауыты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Ақтөбе облысы
2010-2013 жылдар
Ақтөбе облысының әкімі
20 190
жеке меншік
5
Шалқия кен байыту комбинатын салу
Инвестиция тарту
жылына 5,0 млн. тонна кен шығару
«Шалқил мырыш ЛТД» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Қызылорда облысы
2010-2014 жылдар
Қызылорда облысының әкімі
43 500
жеке меншік
6
Мыс құбыршаларын өндіру бойынша зауыт
Инвестиция тарту
«Темір мен мыс» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Қарағанды облысы
-
Қарағанды облысының әкімі
жеке меншік
7
Шалқия кен байыту комбинаты шикізатты қайта өңдеу бойынша металлургиялық зауыт салу (Шалқия, Қызылорда облысы)
Қосылу объектісі
жылына 30,0 мың тонна қорғасын, 100,0 мың тонна мырыш
«Шалқия» акционерлік қоғамы, Қазмырыш LTD, «Тау-Кен Самұрық» Ұлттық тау-кен компаниясы» акционерлік қоғамы
Қызылорда облысы
2013-2016 жылдар
Қызылорда облысының әкімі
9 000
жеке меншік
8
Электрлік техникалық мақсаттағы мыс шиналары мен басқа да өнімдерді өндіруді арттыру
Қосылу объектісі (анықтау қажет)
«Түсті металдарды өңдеу зауыты» жабық акционерлік қоғамы
Қарағанды облысы
Қарағанды облысының әкімі
9
Қуаты жылына 600 мың тонна бериллий қола өндірісін салу (Балқаш қ.)
Қосылу объектісі (анықтау қажет)
жылына 600 мың тонна бериллий қола
«Түсті металдарды өңдеу зауыты» жабық акционерлік қоғамы
Қарағанды облысы
2007-2010 жылдар
Қарағанды облысының әкімі

1 350,0
Частные
Редкометальное производство
1
Строитель-
ство цеха по
производству
металличес-
кого рения в
виде
порошка,
штабиков и
таблеток
Пусковой
объект
500
кг/мес.
рениевой
продук-
ции
Республикан-
ское
государ-
ственное
предприятие
"Жезказган-
редмет"
Караган-
динская
область
2010-
2012
годы
Аким
Караган-
динской
области
150 000,0
Частные
Итого:
902 023
"НИШЕВЫЕ" ПРОЕКТЫ
Сталеплавильный передел
1
Строитель-
ство
современного
электроста-
леплавиль-
ного завода
для
производства
качественных
коррозион-
ностойких
шарикопод-
шипниковых,
метизных,
трансформа-
торных и пр.
марок стали
для машино-
строения,
энергомаши-
ностроения и
оборонного
назначения
1. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования,
проекта
2. Поиск
инвесторов
Произ-
водство
стали до
0,350
млн.
тонн в
год
-
город
Тараз,
инфрас-
труктура
бывшего
завода
"Хим-
пром"
(ныне
Товари-
щества с
ограни-
ченной
ответ-
ствен-
ностью
Тараз-
ский
метал-
лурги-
ческий
завод).
Имеются:
Линия
электро
переда-
чи -
Южная и
газовая
Гидро-
распре-
дели-
тельная
станция,
пять
Главных
понижаю-
щих,
подстан-
ций
единич-
ной
мощнос-
тью
более
200 МВА
2010-
2014
годы
МИНТ
22 500
частные
порядка
150
млн.
долл. и
опреде-
ление
через
конкурс
испол-
нителя
проекта
2
Строитель-
ство
сталепла-
вильного и
листопрокат-
ного цехов
по выпуску
листовой
спецстали -
хромистой,
судовой,
конструк-
ционной
морского и
нефтегазо-
вого
назначения с
использо-
ванием в
шихте
гранули-
рованного
чугуна
1. Разработ-
ка технико-
экономи-
ческого
обоснования
проекта -
2. Поиск
инвесторов
Произ-
водство
листовой
спец-
стали -
хромис-
той,
судовой,
конст-
рукцион-
ной
морско-
го и
нефтега-
зового
назна-
чения с
исполь-
зованием
в шихте
гранули-
рован-
ного
чугуна
до 0,5
млн.
тонн в
год
-
город
Актюбин-
ск
2010-
2014
годы
МИНТ
Частные
3
Создание
2-заводов по
выплавке
жидкого
чугуна из
железоруд-
ного сырья
производи-
тельностью
по 300 тыс.
тонн чугуна
на базе
инновацион-
ной
технологии
Ромелт (РФ)
в 2 регионах
Казахстана
1. Разработ-
ка технико-
экономи-
ческого
обоснования
проектно-
сметной
докумен-
тации
1 500 млн.
тг.
2. Поиск
инвесторов
Произ-
водство
чугуна
по 300
тыс.
тонн в
год
Акционерное
общество
"Националь-
ная
горнорудная
компания
"Тау-Кен"
1) город
Тараз
Имеются:
Линия
электро
пере-
дачи -
Южная и
газовая
Гидро-
распре-
дели-
тельная
станция,
природ-
ный газ,
уголь
(место-
рождение
Таско-
мирсай).
2) город
Павлодар
на базе
акцио-
нерного
общества
"Казах-
станский
трактор-
ный
завод".
Имеются:
уголь
(Экибас-
тузский
разрез),
Тепло-
электро-
централь
(город
Экибас-
туз)
2011-
2018
годы
МИНТ,
АО ФНБ
"Самрук
Казына",
АО НГРК
"Тау-Кен
Самрук"
49 500
Частные
инвес-
тиции -
порядка
328
млн.
долл.
США и
опреде-
ление
через
конкурс
испол-
нителя
проекта
4
Организация
металлур-
гического
производства
(2,4 млн.
т/год
горячее
брикетиро-
ванное
железо с
получением
2,6
млн.
тонн/год
стали)
1. Разработ-
ка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
проекта -
2. Поиск
инвесторов-
Произ-
водство
стали до

1 350,0
жеке меншік
Сирек кездесетін металл өндірісі
1
Қуаты айына/500 кг ұнтақтар, штабиктер мен таблеткалар түріндегі металл ренийін шығаратын учаске салу
Қосылу объектісі
айына 500 кг. рений өнімі
«Жезқазғансирекмет» Республикалық мемлекеттік кәсіпорын
Қарағанды облысы
2010-2012 жылдар
Қарағанды облысының әкімі
150 000,0
жеке меншік
Жалпы:
902 023
"ТАУАША" ЖОБАЛАР
Болат қорытпаларын қайта бөлу
1
Сапалы тотығуға төзімді, шарикті-подшипникті, метизді, трансформаторлы өндірісі және машина жасау, энергетикалық машина жасау және қорғаныстық мақсаттарға арналған қазіргі заманғы электр болат балқытушы зауыт салу
1. Технико-экономикалық негіздемелер жобасын әзірлеу
2. Инвесторлар іздеу -
Жылына 0,350 млн. тоннаға дейін болат өндіру
-
Тараз қаласы, атап айтқанда бұрынғы «Химөнеркәсібі» зауыты инфрақұрылымы (қазіргі «Түсті металл өндіру зауыты» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі). ЛЭП-Оңтүстік және газ мемлекеттік таратушы электростанциялары, әрқайсысы жекелей қуаты 200 МВА астам бес төмендететін басты қосалқы станциялар бар, табиғи газ жүргізілген. Сынық қорлары (2-3 млн.тонна), оның ішінде тот баспайтын жабдықтар мен бұзылуға жататын цехтар бар
2010-2014 жылдар
ИЖТМ
22 500
жеке меншік 150 млн. долл. және конкурс арқылы жоба орындаушысын айқындау
2
Түйіршіктелген шойын шихтасын пайдалана отырып, хромды, кеме, конструкциялық теңіз және мұнай-газ мақсатындағы табақты арнайы болатты шығару бойынша болат балқытатын және табақты илектеу цехын салу.
1. Технико-экономикалық негіздемелер жобасын әзірлеу
2. Инвесторлар іздеу -
Қуаты жылына 0,5 млн. тоннаға дейін түйіршіктелген шойын шихтасын пайдалана отырып, хромды, кеме, конструкциялық теңіз және мұнай газ мақсатындағы табақты арнайы болатты шығару бойынша болат балқытатын және табақты илектеу цехын салу
-
Ақтөбе қаласы
2010-2014 жылдар
ИЖТМ
жеке меншік
3
Металлургия өндірісін ұйымдастыру (жылына 2,6 млн. тонна болат шығара отырып, жылына 2,4 млн.тонна ТЫБ
1. Технико-экономикалық негіздемелер жобасын әзірлеу
2. Инвесторлар іздеу -

2,6 млн.
тонн в
год.
Обеспе-
чить
внутрен-
нюю
перера-
ботку
ГБЖ
(Горячее
брикети-
рованное
железо)
-
город
Рудный
2010-
2014
годы
МИНТ
Частные
5
Строитель-
ство горно-
обогатитель-
ного
комбината по
добыче и
переработке
железной
руды
месторож-
дения
"Западный
Саяк"
мощностью
1,5 млн.
тонн руды в
год в
Караган-
динской
области с
дальнейшим
получением
чугуна
1. Геолого
разведочной
работы -
300 млн.
тенге
2. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования,
проектно-
сметной
докумен-
тации - 700
млн. тенге
3. Поиск
инвестора
3 млн.
тонн в
год
железной
руды
Акционерное
общество
"Нацио-
нальная
горнорудная
компания
"Тау-Кен
Самрук"
Караган-
динская
область
2010-
2018
годы
МИМТ,
АО ФНБ
"Самрук
Казына",
АО "НГРК
"Тау-Кен
Самрук"
10 000
Сред-
ства
ФНБ
"Самрук-
Казына"
частные
6
Организация
производства
по выпуску
различных
марок сталей
и изделий
из них
1. Разра-
ботка
экономи-
ческого
обоснования,
проектно-
сметной
докумен-
тации -
1 500 млн.
тг
2. Поиск
инвесторов-
Произ-
водство
стали до
500 тыс.
тонн в
год
Акционерное
общество
"НГРК "Тау-
Кен Самрук"
1) город
Тараз -
природ-
ный газ,
удобная
транс-
портная
развязка,
кадры.
2) город
Павлодар-
дешевая
электро-
энергия
(Тепло-
электро-
централь
город
Экибас-
туз),
промыш-
ленный
регион,
кадры
2011-
2018
годы
МИНТ,
АО ФНБ
"Самрук
Казына",
АО "НГРК
"Тау-Кен
Самрук"
60 000
Частные
порядка
188
млн.
долл.
США и
опреде-
ление
через
конкурс
испол-
нителя
проекта
7
Создание
производства
высокока-
чественных
железных
окатышей и
коксующихся
углей на
базе
перспек-
тивных
месторож-
дений.
По железу:
1. Холзунское
ВКО,
2. Давыдов-
ское
Костанайская
область;
3. Темирская
группа и
Чу-Илийский
бассейн
Южно-
Казах-
станская
область.
4. По
коксующимся
углям:
Завьяловское
и Самарское
Караган-
динская
область
1. Ha
выделенных
объектах
проведение
геологораз-
ведочных
работ и
постановка
на баланс
месторож-
дений - 2205
млн. тг
2. Разра-
ботка
экономи-
ческого
обоснования
и проектно-
сметной
докумен-
тации для
строитель-
ства
производ-
ственных
активов -
1365 млн.
тг
3. Строи-
тельство
2-х железо-
рудных
горно-
обогати-
тельных
комбинатов
и одного
угольного
департа-
мента.
Плановые
показатели
к 2020 г.:
добыча
железной
руды
10 млн. т,
производ-
ство
окатыша
2,584 млн.
т, добыча
коксующихся
углей
3 млн. тонн
Создать
произ-
водство
экспор-
тно-
ориенти-
рованной
продукции
по
аналогии
со
шведской
государ-
ственной
LKAB и
публич-
ной
украин-
ской
Ferroe-
xpo.
Капита-
лизация
холдинга
составит
$1,5
млрд.
к 2020
году.
Акционерное
общество
"Нацио-
нальная
горнорудная
компания
"Тау-Кен
Самрук"
Завья-
ловское
и Самар-
ское в
Караган-
динской,
Холзун-
ское в
Восточ-
но-
Казах-
станской,
Давыдов-
ское в
Коста-
найской,
Темир-
ская
группа и
Чу-
Илийский
бассейн
в Южно-
Казах-
станской
области
2010-
2017
годы
МИНТ,
АО ФНБ
"Самрук
Казына",
АО "НГРК
Таукен-
Самрук"
Караган-
динская,
Коста-
найская,
Южно-
Казах-
станская
области
и ВКО

2,6 млн. тоннаға дейін болат шығару темірді ыстық брикетті іштей қайта өңдеуді қамтамасыз ету
-
Рудный қаласы
2010-2014 жылдар
ИЖТМ
жеке меншік
4
Шойын одан әрі ала отырып, Қарағанды облысында жылына қуаты 1,5- млн. тонна кен шығаратын "Батыс Саяк" кен орнын темір кенін өндіру және қайта өңдеу бойынша КБК салу
1. Геологиялық іздестіру жұмыстары - 300 млн. теңге
2. технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысын әзірлеу - 700 млн. теңге
3. Инвестор табу
жылына 1,5 млн. тонна темір кені
"Тау-Кен Самұрық" Ұлттық тау-кен компаниясы" акционерлік қоғамы
Қарағанды облысы
2010-2018 жылдар
ИЖТМ, "Тау-Кен Самұрық" ҰТҚ" АҚ
10 000
Самұрық-Қазына" ҰӘҚ, жеке меншік  қаражаты
5
Қазақстанның 2 өңірінде Ромелт инновациялық технологиялар базасында (Ресей) темір рудасы шикізатынан жасалған өнімділігі 300 мың тонна шойыннан сұйық шойын қорытатын 2 зауыт құру
1. Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысы -
2. Инвесторлар іздеу -
Жылына 300 мың тонна шойын өндіру
«Тау-Кен Самұрық» Ұлттық тау-кен компаниясы» акционерлік қоғамы «Тау-Кен»
1) Тараз қаласы мемлекеттік таратушы электростанциялары бар ЛЭП, көмір (Таскөмірсай кенорны)
2) Павлодар қаласы Қазақстан трактор зауыты»  акционерлік қоғамының базасында бар көмір (Екібастұз разрез), технико-экономикалық негіздеме
2011-2018 жылдар
ИЖТМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, «Тау-Кен Самұрық» ҰТК» АҚ
49 500
Жеке меншік инвестициялар - 328 млн. АҚШ долл. тәртібінде Конкурс арқылы жоба орындаушысын айқындау
6
Әртүрлі маркалы болат пен одан жасалған бұйымдар шығаруды ұйымдастыру
1. Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобаларжұмысы -
2. Инвесторлар іздеу -
Жылына 500 мың тоннаға дейін болат өндіру
«Тау-Кен Самұрық» Ұлттық тау-кен компаниясы» акционерлік қоғамы
1) Тараз қаласы - ыңғайлы көлік развязка, кадрлар
2) Павлодар қаласы - арзан электр энергиясы (Екібастұз қаласы технико-экономикалық негіздер), өндірістік өңір, кадрлар
2011-2018 жылдар
ИЖТМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, «Тау-Кен Самұрық» ҰТК» АҚ
60 000
Жеке меншік инвестициялар - 188 млн. АҚШ долл. тәртібінде Конкурс арқылы жоба орындаушысын айқындау
7
Перспективалы кен орындарының базасында жоғары сапалы темір шекемтастары мен кокс көмірі өндірісін құру Темір бойынша:
1. Шығыс Қазақстан облысы Холзун,
2. Қостанай облысы,
3. Оңтүстік Қазақстан облысы Темір тобы және Шу-Іле бассейні.
4. Кокс көмір бойынша:Қарағанды облысы Завьялов және Самарское, Оңтүстік Қазақстан облысы Шу-Іле
бассейні
1. Бөлінген объектілерде геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу және кенорындарының теңгеріміне қою - 2205 млн. тг
2. Өндірістік активтер құрылысы үшін технико-экономикалық негіздеме және сметалық жобалар жұмысын әзірлеу - 1365 млн. тг
3. 2 темір кені кен байыту кешені және бір көмір департаментін салу. 2020 жылғы жоспарлы көрсеткіштері: темір кенін өндіру 10 млн. тонна, илек өндірісі 2,854 млн. тонна, кокс көмір өндіру 3 млн. тонна
Швед мемлекеттік LKAB және украиндық бұқаралық Ferroexpoмен салыстырғанда экспортқа бағытталған өнімдер өндірісін құру. Холдингті капиталдандыру 2020 жылы $ 1,5 млрд. құрайды
«Тау-Кен Самұрық» Ұлттық тау-кен компаниясы» акционерлік қоғамы
Қарағандыдағы Завьяловское және Самарское, Шығыс Қазақстандағы Холзунское, Қостанайдағы Давыдовское, Оңтүстік Қазақстан облысындағы Темір тобы және Шу-Іле бассейні
2010-2017 жылдар
ИЖТМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, «Тау-Кен Самұрық» ҰТК» АҚ, Қарағанды, Қостанай, Оңтүстік және Шығыс Қазақстан облыстары

109 305
Сред-
ства
ФНБ
"Сам-
рук-
Казына",
частные
Ферросплавное производство
1
Экибастуз-
ский завод
по
производству
ферросилико-
алюминия
(ФСА) и его
сплавов с
щелочнозе-
мельными
элементами
(барием,
кальцием)
Пусковой
проект
Произ-
водство
62,5
тыс.
тонн
сплавов
в год
-
город
Экибас-
туз
2010-
2014
годы
МИНТ
12 045
Частные
2
Увеличение
объемов
производства
сплавов
хрома
с запуском
завода по
выплавке
углеродис-
того
феррохрома
1. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
проекта -
2. Поиск
инвесторов-
Произ-
водство
300 тыс.
тонн.
углеро-
дистого
ферро-
хрома
марок
ФХ800,
ФХ900
-
Актюбин-
ская
область
2010-
2014
годы
МИНТ
27 000
Частные
180
млн.
долл.
3
Организация
производства
ферромар-
ганца
1. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
проекта-
2. Поиск
инвесторов-
Произ-
водство
25 тыс.
тонн.
ферро-
марганца
в год
-
город
Сарань
2010-
2014
годы
МИНТ
750
Частные
5 млн.
долл.
4
Электро-
металурги-
ческий
сталелитей-
ный завод
1. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
проекта-
2. Поиск
инвесторов-
350-450
тыс.
тонн
стали в
год
-
Жамбыл-
ская
область
2013-
2014
годы
МИНТ
67 500
Частные
450
млн.
долл.
5
Создание
ферросплав-
ного
производства
по выпуску
ферросили-
комарганца,
ферросили-
ция, на базе
месторож-
дений
Карагандин-
ской
области
1. Геолого
разведочной
работы -
3 150 млн.
тенге
2. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
и проектно-
сметной
докумен-
тации -
900 млн.
тенге
3. Поиск
инвесторов
4. Приобре-
тение
активов
5. Строи-
тельство
рудников
6. Рекон-
струкция
ферроспла-
вного
производ-
ства
Создание
горно-
метал-
лурги-
ческого
ком-
плекса с
произ-
водст-
венной
мощ-
ностью
170 тыс.
тонн в
год
-
Караган-
динская
область
2011-
2015
годы
МИНТ,
АО ФНБ
"Самрук-
Казына",
АО "НГК
"Тау-Кен
Самрук"
35 700
Сред-
ства
страте-
гичес-
кого
инвес-
тора
6
Производство
гофриро-
ванных
металлокон-
струкций
1. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
проекта -
2. Поиск инвесторов-
Гофри-
рованные
метал-
локонс-
трукции,
1,5 тыс.
тонн в
год
-
Актюбин-
ская
область
2010-
2014
годы
Акимат
Актюбин-
ской
области
2 145
Инвес-
тиции
Цветная металлургия
1
Организация
производства
по
переработке
первичного
алюминия
1. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
проекта -
2. Поиск
инвесторов-
Перера-
ботка до
120 тыс.
тонн
первич-
ного
алюминия
-
Павло-
дарская
область
2010-
2012
годы
МИНТ
Частные
2
Строитель-
ство завода
по
производству
металло-
продукции из
рафинирован-
ного цинка
(листы,
полосы,
порошки и
т.д.)
1. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
проекта-
2. Поиск
инвесторов-
Перера-
ботка до
20 тыс.
тонн
-
Восточ-
но-
Казах-
станская
область
2012-
2016
годы
МИНТ
35 000
Частные
3
Строитель-
ство завода
по
производству
металло-
продукции с
высокой
добавленной
стоимостью и
рафинирован-
ной меди
(трубы,
трубки и
т.д.)
Привлечение
инвестиций
Перера-
ботка до
20 тыс.
тонн
-
Караган-
динская
область
2011-
2014
годы
МИНТ

109 305
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" жеке меншік қаражаты
Ферроқорытпалар өндірісі
1
Ферросиликоалюминий (ФСА) және сілтілі топырақты элементтерді (барий, кальций) пайдалана отырып, шығаратын Екібастұз зауыты
Қосылу объектісі
Жылына 62,5 мың тонна құйма өндіру
-
Екібастұз қаласы
2010-2014 жылдар
ИЖТМ
12 045
Жеке меншік
2
Көміртекті феррохромды балқыту бойынша зауытты іске қоса отырып, хром қорытпалары өндірісін көлемін арттыру
Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысы - 1 500 млн. тг
2. Инвесторлар іздеу -
300 мың тонна ФХ800, ФХ900 маркалы көміртекті феррохромды өндіру
-
Ақтөбе облысы
2010-2014 жылдар
ИЖТМ
27 000
Жеке меншік 180 млн. долл.
3
Ферромарганец өндірісін ұйымдастыру
Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысы - 1 500 млн. тг.
2. Инвесторлар іздеу -
Жылына 25 мың тонна ферромарганец
-
Сарань қаласы
2010-2014 жылдар
ИЖТМ
750
Жеке меншік 5 млн. долл.
4
Электр металлургиялық болат құю зауыты
Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысы - 1 500 млн. тг.
2. Инвесторлар іздеу -
Жылына 350-450 мың тонна болат
-
Жамбыл облысы
2013-2014 жылдар
ИЖТМ
67 500
Жеке меншік 450 млн. долл
5
Қарағанды облысындағы кен орнындағы базада ферросиликомарганец, ферросилиция шығаратын ферроқорытпа өндірісін құру
1. Ыстық брикет темірі - 3150 млн. теңге
2. Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысы 900 млн. теңге
3. Стратегиялық серіктес тарту
4. Кеніш салу
5. Ферроқорытпа өндірісін салу
Жылына өндірістік қуаттылығы 170 мың тонна ферроқұйма шығаратын тау-кен металлургия кешенін құру
-
Қарағанды облысы
2011-2015 жылдар
ИЖТМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, «Тау-Кен Самұрық» ҰТК» АҚ
35 700
Стратегиялық инвесторлар қаражаты
6
Гофрирленген металл конструкциялары өндірісі
1. Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысы - 1 500 млн. тг.
2. Инвесторлар іздеу -
Жылына 1,5 мың тонна гофрирленген металл конструкциялары
-
Ақтөбе облысы
2010-2014 жылдар
Ақтөбе облысының әкімі
2 145
Инвестициялар
Түсті металлургия
1
Бастапқы алюминийді қайта өңдеу бойынша өндірісін ұйымдастыру
1. Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысы - 1 500 млн. тг.
2. Инвесторлар іздеу -
120 мың тоннаға дейін бастапқы алюминийді қайта өңдеу
-
Павлодар облысы
2010-2012 жылдар
ИЖТМ
жеке меншік
2
Тазартылған мырыш өнімдерін (беттер, жолақтар, ұнтақтар және т.б.) шығаратын зауыт салу
1. Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысы - 1 500 млн. тг
2. Инвесторлар іздеу -
20 мың тоннаға дейін өңдеу
-
Шығыс Қазақстан облысы
2012-2016 жылдар
ИЖТМ
35 000
жеке меншік
3
Жоғары қосылған құнмен және тазартылған мыс металл өнімдерін (құбырлар, түтіктер және т.б.) шығаратын зауыт салу
1. Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысы 1 500 млн. тг.2.Инвесторлар  іздеу -
20 мың тоннаға дейін өңдеу
-
Қарағанды облысы
2011-2014 жылдар
ИЖТМ

80 000
Частные
4
Строитель-
ство завода
прокатно-
метизного производства
из
металличес-
кого
алюминия
1. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
проекта -
2. Поиск
инвесторов-
Перера-
ботка
до 10
тыс.
тонн
-
Павло-
дарская
область
2012-
2016
годы
МИНТ
7 000
Частные
5
Расширение
объемов
произв.
Золотодоб-
щих
предприятий
АО "ГМК
Казахалтын"
- Аксу,
Бестюбе,
Жолымбет
1. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
проекта -
2. Поиск
инвесторов-
Повыше-
ние
выпуска
золота
на 3
тонны
-
Павло-
дарская
область
2010-
2014
годы
МИНТ
Инвес-
тиции
6
Увеличение
мощности
вдвое
Суздальского
сульфидного
завода,
перераба-
тывающего
упорные
золото-
мышьяковые
концентраты
1. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
проекта -
2. Поиск
инвесторов-
Увели-
чение
перера-
ботки
трудно-
обога-
тимых
руд.
Повыше-
ние
выпуска
золота
на
2,5
тонны
-
2010-
2014
годы
МИНТ
Инвес-
тиции
7
Ввод
предприятия
на
месторож-
дений
"Коморовское"
1. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования,
проекта -
2. Поиск
инвесторов-
Получе-
ние 5
тонн
золота
-
2010-
2014
годы
МИНТ
Инвес-
тиции
8
Строитель-
ство
аффинажного
завода с
выпуском
аффиниро-
ванного
золота
25,0 тонн
1. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
и
проектно-
сметной
докумен-
тации
проекта -
680 млн. тг
2. Поиск
инвесторов-
Выпуск
аффини-
рован-
ного
золота
25,0
тонн в
год
-
Акмо-
линская
область
2010-
2014
годы
АО ФНБ
"Сам-
рук-
Казына",
АО
"НГК
"Тау-
Кен
Самрук"
Инвес-
тиции
9
Производ-
ство
фасонного
профиля
СВП-22
1. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
и
проектно-
сметной
докумен-
тации
проекта -
680 млн. тг
2. Поиск
инвесторов-
Фасонный
Профиль
СВП-22,
10 тыс.
тонн
-
Актюбин-
ская
область
2010-
2014
годы
Акимат
Актю-
бин-
ской
об-
ласти
1 800
Инвес-
тиции
10
Создание
глиноземно-
алюминиевого
горно-
металлур-
гического
комплекса на
базе
месторож-
дений
высоко-
кремнистых
бокситов и
нефелиновых
сиенитов
Тургайского
региона
1. Прове-
дение
техноло-
гических
исследо-
ваний -
2 250 млн.
тенге;
2. Геолого
разведочные
работы -
2 250 млн.
тенге
2. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
и проектно-
сметной
докумен-
тации -
9 600 млн.
тенге
3. Поиск
инвесторов
4. Строи-
тельство
рудника
Вовле-
чение в
коммер-
ческую
эксплу-
атацию
место-
рождений
нефели-
новых
руд и
бокси-
тов с
высоким
содер-
жанием
кремния
создание
горно-
метал-
лурги-
ческого
комп-
лекса по
произ-
водству
глино-
зема и
алюминия
-
Коста-
найская,
Акмолин-
ская,
Павло-
дарская
области
2011-
2016
годы
МИНТ,
АО ФНБ
"Сам-
рук-
Казына",
АО НГК
"Тау-
Кен
Самрук"
224 550
Сред-
ства
страте-
гичес-
кого
инвес-
тора
11
Переработка
техногенных
отходов
цветной
металлургии
на базе
инновацион-
ных
технологий
1. Паспор-
тизация
ТМО-105
млн. тг.
2. Химико-
техноло-
гическое
исследо-
вание -
60 млн. тг.
3. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснова-
ния и
проектно-
сметной
докумен-
тации -
390 млн.тг.

80 000
жеке меншік
4
Металл алюминийден жасалған илекті-метиз шығаратын зауыт салу
1. Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысы -
2. Инвесторлар іздеу -
10 мың тоннаға дейін өңдеу
-
Павлодар облысы
2012-2016 жылдар
ИЖТМ
7 000
жеке меншік
5
Ақсу, Бестөбе, Жолымбет - «Қазақалтын» трансұлттық компаниясы» акционерлік қоғамының алтын өндіруші кәсіпорындары өндірісін көлемін ұлғайту
1. Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысы -
2. Инвесторлар іздеу -
Алтын шығаруды 3 тоннаға арттыру
-
Павлодар облысы
2010-2014 жылдар
ИЖТМ
Инвестициялар
6
Төзімді алтын күшәла концентратын қайта өңдейтін Суздаль сулфид зауытының қуатын екі есеге арттыру
1. Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысы -
2. Инвесторлар іздеу -
Қиын байытылатын кендерді қайта өндіруді арттыру 2,5 тонна алтын шығаруды арттыру
-
2010-2014 жылдар
ИЖТМ
Инвестициялар
7
«Коморовское» кен орнында кәсіпорынды қолданысқа енгізу
1. Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысы
2. Инвесторлар іздеу -
5 т алтын алу
-
2010-2014 жылдар
ИЖТМ
Инвестициялар
8
25,0 тонна аффинирленген алтынды шығара отырып, аффинаж зауытын салу
1. Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысы - 680 млн. тг.
2. Инвесторлар іздеу -
Аффинирленген алтын жылына 25,0 тонна
-
Ақмола облысы
2010-2014 жылдар
"Самырұқ-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, «Тау-Кен Самырұқ» ҰТК» АҚ
Инвестициялар
9
СВП-22 фасонды бейіндерді шығару
1. Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысы - 680 млн. тг.
2. Инвесторлар іздеу -
СВП-22 фасонды бейіндер, 10 мың тонна
-
Ақтөбе облысы
2010-2014 жылдар
Ақтөбе облысының әкімі
1 800
Инвестициялар
10
Торғай өңірінде жоғары кремний бокситтері мен нефелин сиенттері кен орнының базасында сазбалшық-алюминий тау-кен металлургия кешенін құру.
1. Технологиялық зерттеулер жүргізу - 2250 млн. теңге;
2. ыстық брикетті темір - 2250 млн. теңге
2 Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысы  - 9600 млн. теңге
3. Инвестор іздеу 4. Кеніш салу
Саз балшық  және бастапқы алюминий өндіру бойынша тау-кен металлургия кешенін құра отырып, құрамында жоғары кремнийі бар вефедин кені мен бокситтер кен орнын коммерциялық пайдалануға беруге тарту
-
Қостанай, Ақмола,  Павлодар облыстары.
2011-2016 жылдар
ИЖТМ, "Самырұқ-Қазына" ҰӘҚ АҚ «Тау-Кен Самұрық» ҰТК» АҚ
224 550
Стратегиялық инвесторлар  қаражаты
11
Инновациялық технологиялар базасында түсті металлургияның техногендік қалдықтарын қайта өңдеу
1. Техногендік минералдық түзілімді паспорттандыру - 105 млн.тг
2. Химия-технологиялық зерттеулер - 60 млн. тг
3. Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысын әзірлеу 390 млн. тг

4. Поиск
Инвестора
Произ-
водство
рафини-
рованной
меди
32 тыс.
тонн
в год
(1 этап),
в 2018
году
катодная
медь -
89 тыс.
тонн
(2 этап).
-
Караган-
динская
область,
город
Жезказ-
ган и
Восточ-
но-
Казах-
станская
область,
город
Риддер,
поселок
Глубокий
2011-
2018
годы
МИНТ,
АО ФНБ
"Сам-
рук-
Казына",
АО НГК
"Тау-
Кен
Самрук"
14 850
Сред-
ства
страте-
гичес-
кого
инвес-
тора
12
"Горно-
Металлур-
гический
комплекс по
производству
вольфрамовой
и
молибденовой
продукции на
базе
месторож-
дения
Верхнее -
Кайракты в
Караган-
динской
области".
1. Геолого
разведочные
работа -
645 млн.
тенге
2. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
и
проектно-
сметной
докумен-
тации -
825 млн. тг
3. Поиск
инвестора
4. Строи-
тельство
рудника
5. Строи-
тельство
горно-
обогати-
тельного
комбината -
57 150
млн. тг
6. Строи-
тельство
завода -
38 700
млн. тг
Произ-
водство
вольфра-
мового,
молибде-
нового
концен-
трата и
вольфра-
мовой,
продук-
ции
-
Караган-
динская
область
1-Этап -
2011-
2016
годы
2-Этап -
2018
год,
3-Этап -
2019
год,
4-Этап -
2021 год
МИНТ,
Акимат
Кара-
ганди-
нской
облас-
ти,
АО ФНБ
"Сам-
рук-
Казына",
АО "НГРК
"Тау-
Кен
Самрук"
114 750
частные
13
Строитель-
ство
Алайгырского
горно-
обогатитель-
ного
комбината и
на втором
этапе
свинцового
завода
1. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснова-
ния и
проектно-
сметной
докумен-
тации -
525 млн.
тенге
на горно-
обогати-
тельного
комбината;
1200 млн.
тенге - на
завод
2. Поиск
инвестора
3. Строи-
тельство
рудника
4. Строи-
тельство
горно-
обогати-
тельного
комбината
Полу-
чение
свинцо-
вого
концен-
трата и
метал-
личес-
кого
свинца
-
Караган-
динская
область
2010-
2014
годы
МИНТ,
Акимат
Кара-
ганди-
нской
облас-
ти,
АО ФНБ
"Сам-
рук-
Казына",
АО "НГРК
"Тау-
Кен
Самрук"
35 000
Частные
14
Создание
горно-
металлурги-
ческого
комплекса по
добыче и
обогащению
медных руд
на базе
малых и
средних
месторож-
дений
Республики
Казахстан
(Хаджикон-
ганское и
Бурнакское
месторож-
дение
Спасской
зоны и
Темирликское
месторож-
дения) с
последующей
организацией
производства
рафинирован-
ной меди
1. Геолого
разведочные
работы -
2 600 млн.
тенге
2. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
и проектно-
сметной
докумен-
тации -
2 145 млн.
тенге
3. Поиск
инвесторов
4. Строи-
тельство
горно-
обогати-
тельных
комбинатов
5. Строи-
тельство
завода
100,0
тыс. т
меди в
концен-
трате в
год,
11.2
тыс.тонн
рафини-
рованной
меди в
год, и
после
2020
года
70 тыс.
тонн
рафини-
рованной
меди
-
Караган-
динская
область -
Спасская
медно-
рудная
зона
Алматин-
ская
обл. -
Туюкте-
мирлин-
ский
район
2011-
2022
годы
МИНТ,
Акимат
Кара-
ганди-
нской и
Алма-
тинской
облас-
тей,
АО ФНБ
"Сам-
рук-
Казына",
АО "НГРК
"Тау-
Кен
Самрук"
49 740
частные,
ФНБ
"Самрук
Казына"
15
Инвестицион-
ная
программа
освоения
золотосодер-
жащих
месторож-
дений
Казахстана и
переработка
сырья дораф-
финирован-
ного золота
и серебра.

4. Инвесторлар іздеу
Жылына 32 мың тонна рафинирленген мыс өндіру (1 кезең), 2018 жылы 89 мың тонна катодты мыс өндіру (2 кезең)
-
Қарағанды облысы, Жезқазған қаласы, Шығыс Қазақстан облысы, Риддер қаласы, Глубокий ауылы
2011-2018 жылдар
ИЖТМ, "Самырұқ-Қазына" ҰӘҚ АҚ «Тау-Кен Самұрық» ҰТК» АҚ
14 850
Стратегиялық инвестор  қаражаты
12
«Қарағанды облысындағы Жоғары Қайрақты кен орны базасында вольфрам және молибден өнімдерін шығаратын тау-кен металлургия кешені»
1. Ыстық брикетті темір - 645 млн. теңге
2 технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысын әзірлеу - 825 млн.тг;
3. Инвесторлар іздеу
4. Кеніш салу
5. Кен байыту кешенін салу - 57 150 млн. тг
6 Зауыт салу - 38 700
Вольфрам, молибден концентратын және вольфрам өнімдерін шығару
-
Қарағанды облысы
1 кезең - 2011-2016 жылдар, 2 кезең - 2018 жыл, 3 кезең - 2019 жыл, 4 кезең - 2021 жыл
ИЖТМ, Қарағанды облысының әкімдігі, «Тау-Кен Самұрық» ҰТК» АҚ
114 750
жеке меншік
13
Алайыр КБК және қорғасын зауытының екінші кезеңін салу
1. Кен байыту кешенін салуға технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысын әзірлеу үшін - 525 млн. теңге; зауытқа - 1200 млн. теңге
2. Инвесторлар іздеу
3. Кеніш салу
4. Кен байыту
кешенін салу
Қорғасын концентратын және металл қорғасын алу
-
Қарағанды облысы
2010-2014 жылдар
ИЖТМ, Қарағанды облысының әкімдігі, «Тау-Кен Самұрық» ҰТК» АҚ
35 000
жеке меншік
14
Болашақта тазаланған мыс өндірісін ұйымдастыру үшін ҚР кіші және орта кен орындары базасында мыс кендерін өндіру және байыту бойынша тау-кен металлургия кешенін құру (Қажықонған және Бұрнақ кен орны, Спасс аймағы және Темірлік кен орны)
1. Ыстық брикетті темір - 2 600 млн. теңге
2. Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысын әзірлеу - 2 145 млн. теңге
3. Инвесторлар іздеу
4. Кен байыту кешенін салу
5. Зауыт салу
жылына 100 мың тонна концентраттағы мыс, жылына 11,2 мың тонна тазартылған мыс және 2020 жылдан кейін 70 мың тонна тазартылған мыс
Қарағанды облысы - Спасс мыс кені аймағы Алматы облысы Тұйық темірлік ауданы
2011-2022 жылдар
ИЖТМ, Қарағанды және Алматы облыстарының әкімдіктері, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, «Тау-Кен Самұрық» ҰТК» АҚ
49 740
жеке меншік, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ
15
Қазақстанның құрамында алтын бар кен орындарын игеру инвестициялық жобасы және шикізатты тазартылған алтын және күміске дейін өңдеу

1. Геолого-
разведочные
работы,
разработка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
и проектно-
сметной
докумен-
тации -
5 470 млн.
тг.
2. Поиск
инвестора
3. Строи-
тельство
рудника
4. Строи-
тельство
завода -
31 120 млн.
тг.
Произ-
водство
золосо-
держа-
щего
концен-
трата и
товар-
ного
золота
-
Акмолин-
ская
область,
Коста-
найская
область,
Восточно-
Казах-
станская
область,
Алматин-
ская
область
2010-
2020
годы
АО
"ФНБ
"Сам-
рук-
Казына",
АО
"НГРК
"Тау-
Кен
Самрук"
47 000
частные,
ФНБ
"Самрук-
Казына"
Вспомогательные производства
1
Строитель-
ство двух
заводов по
выпуску
низкозоль-
ного
спецкокса
1. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
проекта -

1. Ыстық брикетті темір - 2 600 млн. теңге
2. Технико-экономикалық негіздеме, сметалық жобалар жұмысын әзірлеу -  470 млн. теңге
3. Инвесторлар іздеу
4. Кен байыту кешенін салу
5. Зауыт салу
Құрамында алтын бар концентрат және тауарлық алтын шығару
Ақмола облысы, Қостанай облысы, Шығыс Қазақстан облысы, Алматы облысы
2010 -2020 жылдар
ИЖТМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, «Тау-Кен Самұрық» ҰТК» АҚ
47 000
жеке меншік, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ
Қосалқы өндіріс
1
Күлі аз арнайы кокс шығаратын екі зауыт салу
1. Технико-экономикалық негіздеме жобасын әзірлеу.

2. Поиск
инвесторов-
- 20
тыс.
т/год
- 30
тыс.
т/год
-
город
Караган-
да
2010-
2014
годы
МИНТ
750
частные
- 2
млн.
долл.
- 3
млн.
долл.
2
Организация
производства
огнеупоров
1. Разра-
ботка
технико-
экономи-
ческого
обоснования
проекта -
2. Поиск
инвесторов-
- 20
тыс. т
в год
- 20
тыс. т
в год
- 20
тыс. т
в год
-
город
Темиртау
город
Усть-
Камено-
горск
город
Чимкент
2010-
2014
годы
МИНТ
5 400
частные
36 млн.
долл.
Итого:
505 945
ВСЕГО:
2 556 953

2. Инвесторлар іздеу -
- жылына 20 мың тонна
- жылына 30 мың тонна
-
Қарағанды қаласы
2010-2014 жылдар
ИЖТМ
750
жеке меншік - 2 млн. долл. - 3 млн. долл.
2
Отқа төзімділерді шығаруды ұйымдастыру
1. Технико-экономикалық негіздеме жобасын әзірлеу.
2. Инвесторлар іздеу -
- жылына 20 мың тонна
- жылына 20 мың тонна
- жылына 20 мың тонна
-
-Теміртау қаласы
- Өскемен қаласы
- Шымкент қаласы
2010-2014 жылдар
ИЖТМ
5 400
жеке меншік 36 млн. долл.
Жалпы:
505 945
Барлығы:
2 556 953