Об утверждении Правил проведения независимой оценки рисков в области пожарной безопасности в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2010 года № 1367. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 173
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.04.2015 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 ноября 1996 года "О пожарной безопасности" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения независимой оценки рисков в области пожарной безопасности в Республике Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 9 января 2011 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2010 года № 1367
Правила
проведения независимой оценки рисков в области пожарной
безопасности в Республике Казахстан
1. Настоящие Правила проведения независимой оценки рисков в области пожарной безопасности в Республике Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 ноября 1996 года "О пожарной безопасности" и определяют порядок проведения экспертными организациями независимой оценки рисков в области пожарной безопасности.
2. В настоящих Правилах применяются следующие термины:
1) индивидуальный пожарный риск (риск гибели человека при пожаре) - количественная характеристика возможности гибели отдельного человека в результате воздействия опасных факторов пожара;
2) пожарный риск - количественная характеристика возможности реализации пожарной опасности и ее последствий для людей и материальных ценностей;
3) производственные объекты - объекты промышленного и сельскохозяйственного назначения, в том числе склады, объекты инженерной и транспортной инфраструктуры (железнодорожного, автомобильного, внутренне водного, морского, воздушного и магистрального трубопроводного транспорта), связи;
4) социальный пожарный риск (риск групповой гибели людей при пожаре) - количественная характеристика возможности гибели десяти и более человек в результате воздействия опасных факторов пожара;
5) селитебная зона - часть территории производственного объекта, которая предназначена для размещения жилищного фонда, общественных зданий и сооружений, а также отдельных коммунальных объектов.

Қазақстан Республикасында өрт қауіпсіздігі саласындағы қатерлерді тәуелсіз бағалау жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 15 желтоқсандағы № 1367 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 173 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.04.2015 № 173 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Өрт қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 22 қарашадағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында өрт қауіпсіздігі саласындағы қатерлерді тәуелсіз бағалауды жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы 2011 жылғы 9 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1367 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында өрт қауіпсіздігі саласындағы
қатерлерді тәуелсіз бағалауды жүргізу ережесі
1. Осы Қазақстан Республикасында өрт қауіпсіздігі саласындағы қатерлерді тәуелсіз бағалауды жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Өрт қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 22 қарашадағы Заңына сәйкес әзірленген және сараптама ұйымдарының өрт қауіпсіздігі саласындағы қатерлерді тәуелсіз бағалауды жүргізу тәртібін анықтайды.
2. Осы Ережеде мынадай терминдер қолданылады:
1) жеке өрт қатері (өрт кезінде адам өлімінің қатері) - өрттің қауіпті факторларының әсер етуі нәтижесінде жекелеген адам өлімі мүмкіндігінің сандық сипаттамасы;
2) өрт қатері - адамдар мен материалдық құндылықтар үшін өрт қауіптілігі мен оның салдарларын іске асыру мүмкіндігінің сандық сипаттамасы;
3) өндірістік объектілер - өнеркәсіптік және ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілер, оның ішінде қоймалар, инженерлік және көлік (теміржол, автомобиль, ішкі су, теңіз, әуе және магистралдық құбыр көлігі) инфрақұрылымы, байланыс объектілері;
4) әлеуметтік өрт қатері (өрт кезінде топтық адам өлімінің қатері) - өрттің қауіпті факторларының әсер етуі нәтижесінде он және одан астам адам өлімі мүмкіндігінің сандық сипаттамасы;
5) қоныстанған аймақ - тұрғын үй қорын, қоғамдық ғимараттар мен құрылыстарды, сондай-ақ жекелеген коммуналдық объектілерді орналастыруға арналған өндірістік объект аумағының бөлігі.

3. Независимая оценка рисков в области пожарной безопасности проводится на основании договора, заключаемого между собственником объекта и экспертной организацией.
4. Независимая оценка рисков в области пожарной безопасности не проводится на объектах государственной собственности, объектах с массовым пребыванием людей и жизнеобеспечения.
5. Срок проведения независимой оценки рисков определяется договором, но не должен превышать трех месяцев с момента выполнения собственником объекта всех условий проведения независимой оценки рисков, определяемых договором.
6. Объект соответствует требованиям пожарной безопасности, если выполняется одно из нижеследующих условий:
1) в полном объеме выполнены требования пожарной безопасности, установленные нормативными правовыми актами Республики Казахстан и нормативными документами, регулирующими вопросы пожарной безопасности;
2) показатели пожарных рисков не превышают допустимых значений, установленных настоящими Правилами.
7. Независимая оценка рисков в области пожарной безопасности включает следующие мероприятия:
1) анализ документов, характеризующих пожарную опасность объекта, а также уровень подготовки персонала, в том числе:
проверка наличия на объекте необходимых организационно-плановых документов по предупреждению и тушению пожаров;
анализ выполнения требований законодательных и иных нормативных правовых актов по вопросам обеспечения пожарной безопасности, технической и проектной документации с целью идентификации составляющих объекта, представляющих потенциальную пожарную опасность;
проверка подготовленности руководителей и персонала объекта, в том числе негосударственной противопожарной службы объекта;
2) обследование объекта для получения объективной информации о состоянии пожарной безопасности объекта, выявления возможности возникновения и развития пожара, воздействия на людей опасных факторов пожара, а также для определения соответствия объекта требованиям пожарной безопасности, в том числе:
проверка документального и фактического соответствия систем обеспечения пожарной безопасности объекта;
проверка наличия и состояния пожарной техники, предназначенной для защиты от пожаров предприятий, зданий и сооружений;
3) проведение расчетов по оценке рисков в области пожарной безопасности в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан;
4) подготовку вывода о соответствии или несоответствии объекта требованиям пожарной безопасности.
8. При независимой оценке рисков общественных зданий проводится расчет индивидуального пожарного риска.

3. Өрт қауіпсіздігі саласындағы қатерлерді тәуелсіз бағалау объектінің меншік иесі мен сараптама ұйымы арасында жасалатын шарт негізінде жүргізіледі.
4. Өрт қауіпсіздігі саласындағы қатерлерді тәуелсіз бағалау мемлекеттік меншік объектілерінде, адамдар жаппай жиналатын және тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету объектілерінде жүргізілмейді.
5. Қатерлерді тәуелсіз бағалауды жүргізу мерзімі шартпен анықталады, бірақ объектінің меншік иесі шартпен анықталған қатерлерді тәуелсіз бағалау жүргізудің барлық талаптарын орындаған сәттен бастап үш айдан аспауы қажет.
6. Егер төмендегі мынадай талаптардың біреуі орындалған болса, объект өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келеді:
1) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен және өрт қауіпсіздігі мәселелерін реттейтін нормативтік құжаттармен белгіленген өрт қауіпсіздігі талаптары толықтай орындалған;
2) өрт қатерлерінің көрсеткіштері осы Ережемен белгіленген шекті мәндерден аспайды.
7. Өрт қауіпсіздігі саласындағы қатерлерді тәуелсіз бағалау мынадай іс-шараларды:
1) объектінің өрт қауіптілігін сипаттайтын құжаттарды талдауды, сондай-ақ персоналдың дайындық деңгейін, оның ішінде:
объектіде өрттердің алдын алу және сөндіру бойынша қажетті ұйымдастырушылық-жоспарлы құжаттардың болуын тексеруді;
ықтимал өрт қаупі бар объектінің құрамдас бөліктерін теңестіру мақсатында өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің, техникалық және жобалау құжаттамасы талаптарының орындалуын талдауды;
объект басшылары мен персоналының, оның ішінде объектінің мемлекеттік емес өртке қарсы қызметінің дайындығын тексеруді
2) объектінің өрт қауіпсіздігі жай-күйі, өрттің туындау және өршу, өрттің қауіпті факторларының адамдарға әсер ету мүмкіндігін анықтау туралы шынайы ақпарат алу, сондай-ақ объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігін анықтау үшін объектіні тексеруді, оның ішінде:
объектінің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесінің құжаттамалық және іс жүзінде сәйкестігін тексеруді;
кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды өрттен қорғауға арналған өрт техникасының болуын және оның жай-күйін тексеруді;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен өрт қауіпсіздігі саласындағы қатерлерді бағалау жөніндегі есептерді жүргізуді;
4) объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытынды дайындауды қамтиды.
8. Қоғамдық ғимараттардың қатерлерін тәуелсіз бағалау кезінде жеке өрт қатерінің есебі жүргізіледі.

9. При независимой оценке рисков производственных объектов проводятся расчеты индивидуального и социального пожарных рисков.
10. Расчет значений пожарных рисков проводится в соответствии с требованиями технических регламентов, государственных, межгосударственных, международных стандартов, разрешенных для применения на территории Республики Казахстан, нормативных документов в области пожарной безопасности, утвержденных в установленном порядке.
11. Индивидуальный пожарный риск для общественных зданий не должен превышать значения 10-6 в год для наиболее сложного случая развития пожара в здании, и размещении людей в наиболее удаленном от выхода из здания, помещения и сооружения месте.
12. Значение индивидуального пожарного риска в зданиях, сооружениях, строениях и на территориях производственных объектов не должен превышать 10-6 в год.
13. Для производственных объектов, на которых обеспечение указанной величины индивидуального пожарного риска невозможно в связи со спецификой функционирования технологических процессов, индивидуальный пожарный риск не должен превышать 10-4 в год.
14. Значение индивидуального пожарного риска в результате воздействия опасных факторов пожара на производственном объекте для людей, находящихся в селитебной зоне объекта, не должен превышать 10-8 в год.
15. Значение социального пожарного риска воздействия опасных факторов пожара на производственном объекте для людей, находящихся в селитебной зоне объекта, не должен превышать 10-7 в год.
16. Результаты проведения независимой оценки рисков в области пожарной безопасности оформляются в виде заключения.
17. Заключение по результатам проведения независимой оценки рисков включает в себя:
1) наименование объекта;
2) вводную часть, включающую основание и цель проведения независимой оценки рисков, сведения о заказчике проведенной независимой оценки рисков, сведения об экспертной организации, выполнившей независимую оценку рисков, и наличии у нее аттестата аккредитации, сведения о специалистах проводивших независимую оценку рисков;
3) краткую характеристику и назначение объекта независимой оценки рисков;
4) сведения о рассмотренных в процессе независимой оценки рисков документах и обследованных технических системах, с указанием материалов, имеющих шифр, номер, марку или другую индикацию, необходимую для идентификации;
5) сведения о соответствии систем обеспечения пожарной безопасности объекта, а также организационно-технических мероприятий требованиям пожарной безопасности;
6) расчеты по оценке рисков в области пожарной безопасности, в случае наличия нарушений требований пожарной безопасности;

9. Өндірістік объектілердің қатерлерін тәуелсіз бағалау кезінде жеке және әлеуметтік өрт қатерлерінің есебі жүргізіледі.
10. Өрт қатерлері мәндерінің есебі Қазақстан Республикасының аумағында қолдану үшін рұқсат етілген техникалық регламенттердің, мемлекеттік, мемлекетаралық, халықаралық стандарттардың, белгіленген тәртіппен бекітілген өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес жүргізіледі.
11. Қоғамдық ғимараттар үшін жеке өрт қатері ғимаратта өрттің таралуының едәуір күрделі жағдайы мен адамдарды ғимараттан, үй-жайдан және құрылыстан шығу жолынан едәуір қашық орында орналастыру үшін жылына 10-6 мәнінен аспауы тиіс.
12. Өндірістік объектілердің ғимараттарында, құрылыстарында, құрылымдарында және аумақтарында жеке өрт қатерінің шамасы жылына 10-6 аспауы тиіс.
13. Технологиялық үдерістердің жұмыс істеу ерекшелігіне байланысты жеке өрт қатерінің көрсетілген шамасын қамтамасыз ету мүмкін болмайтын өндірістік объектілер үшін жеке өрт қатері жылына 10-4 аспауы тиіс.
14. Өндірістік объектіде өрттің қауіпті факторларының әсер етуі нәтижесінде жеке өрт қатерінің шамасы объектінің қоныстандырылған аймағындағы адамдар үшін жылына 10-8 аспауы тиіс.
15. Өндірістік объектіде өрттің қауіпті факторларының әсер етуінің әлеуметтік өрт қатерінің мәні объектінің қоныстандырылған аймағындағы адамдар үшін жылына 10-7 аспауы тиіс.
16. Өрт қауіпсіздігі саласындағы қатерлерді тәуелсіз бағалауды жүргізу нәтижелері қорытынды түрінде ресімделеді.
17. Қатерлерді тәуелсіз бағалауды жүргізу нәтижелері туралы қорытынды мыналарды:
1) қорытындының атауын;
2) қатерлерді тәуелсіз бағалауды жүргізу негіздемесі мен мақсатын қамтитын кіріспе бөлімін, жүргізілген қатерлерді тәуелсіз бағалаудың тапсырыс берушісі туралы мәліметті, қатерлерді тәуелсіз бағалауды орындаған сараптама ұйымы мен онда аккредиттеу аттестатының бар-жоғы туралы мәліметті, қатерлерді тәуелсіз бағалауды жүргізген мамандар туралы мәліметті;
3) объектінің қысқаша сипаттамасы мен қатерлерді тәуелсіз бағалаудың мақсатын;
4) қатерлерді тәуелсіз бағалау үдерісінде қаралған құжаттар мен сәйкестендіру үшін қажетті шифрі, нөмірі, маркасы немесе өзге де индикациясы бар материалдарды көрсете отырып, тексерілген техникалық жүйелер туралы мәліметті;
5) объектінің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесінің, сондай-ақ ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралардың өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі туралы мәліметті;
6) өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзушылықтар болған жағдайда өрт қауіпсіздігі саласындағы қатерлерді бағалау есептерін;

7) заключительную часть, содержащую выводы о соответствии или несоответствии объекта требованиям пожарной безопасности, в том числе на основе полученных расчетами значений пожарных рисков.
18. Заключение независимой оценки рисков подписывается руководителем экспертной организации, заверяется печатью экспертной организации, прошивается с указанием количества сшитых страниц.
19. В течение пяти рабочих дней после составления заключения экспертная организация представляет копию заключения в территориальное подразделение уполномоченного органа в области пожарной безопасности.
20. За непредставление либо несвоевременное представление в территориальное подразделение уполномоченного органа в области пожарной безопасности копии заключения по результатам проведения независимой оценки рисков, а также представление заключения по результатам проведения независимой оценки рисков в области пожарной безопасности, содержащего недостоверную информацию о соответствии (несоответствии) объекта требованиям пожарной безопасности, экспертная организация несет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных нарушениях.

7) объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына, оның ішінде есептермен алынған өрт қатерлері мәндерінің негізінде сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытындыларды қамтитын қорытынды бөлімді қамтиды.
18. Қатерлерді тәуелсіз бағалау қорытындысына сараптама ұйымының басшысы қол қояды, сараптама ұйымының мөрімен расталады, тігілген беттердің санын көрсетіле отырып тігіледі.
19. Сараптама ұйымы қорытынды шығарылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде қорытындының көшірмесін өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне ұсынады.
20. Өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне қатерлерді тәуелсіз бағалау жүргізу нәтижелері бойынша қорытындының көшірмесін ұсынбағаны немесе уақтылы ұсынбағаны, сондай-ақ объектінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі (сәйкес еместігі) туралы күмәнді ақпаратты қамтитын өрт қауіпсіздігі саласындағы қатерлерді тәуелсіз бағалау жүргізу нәтижелері бойынша қорытындыны бергені үшін сараптама ұйымы Қазақстан Республикасының әкімшілік заңнамасына сәйкес жауапты болады.