Об утверждении Правил обеспечения аэронавигационной информацией эксплуатантов воздушных судов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2010 года № 1441. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 624
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 169.
В соответствии с подпунктом 8) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения аэронавигационной информацией эксплуатантов воздушных судов.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены постановлением
Правительства Республики Казахстан
от 29 декабря 2010 года № 1441
Правила
обеспечения аэронавигационной информацией
эксплуатантов воздушных судов
Глава 1. Общие положения
1. Правила обеспечения аэронавигационной информацией эксплуатантов воздушных судов (далее - Правила) определяют порядок обеспечения аэронавигационной информацией, которая предоставляется в зонах ответственности органов обслуживания воздушного движения Республики Казахстан.
2. Требования настоящих Правил выполняются всеми должностными лицами и авиационным персоналом предприятий, учреждений и организаций гражданской авиации, участвующих в организации и обеспечении аэронавигационной информацией эксплуатантов воздушных судов.
3. Основные определения и термины, используемые в настоящих Правилах:
1) аэронавигационные данные - изложение аэронавигационных фактических данных, концепции или инструкции в формализованном порядке, пригодном для связи, интерпретации или обработки;
2) бюллетень предполетной информации (далее - РІВ) - подготовленная перед полетом текущая информация NOTAM, имеющая важное эксплуатационное значение;
3) волна геоида (высота геоида) - расстояние (положительное значение или отрицательное значение) между поверхностью геоида и поверхностью математически определенного референц-эллипсоида;
4) геоид — эквипотенциальная поверхность гравитационного поля Земли, совпадающая с невозмущенным средним уровнем моря (MSL) и его продолжением под материками. Геоид имеет неправильную форму вследствие местных гравитационных возмущений и направление силы тяжести представляет собой перпендикуляр к поверхности геоида в любой точке;

Әуе кемелерін пайдаланушыларды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 29 желтоқсандағы № 1441 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 624 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 624 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 13-бабының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Әуе кемелерін пайдаланушыларды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1441 қаулысымен
бекітілген
Әуе кемелерін пайдаланушыларды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әуе кемелерін пайдаланушыларды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидасы (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасының әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарының жауапкершілік аймағында ұсынылатын аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидадағы талаптарды әуе кемелерін пайдаланушыларды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етуді ұйымдастыруға және қамтамасыз етуге қатысатын азаматтық авиация кәсіпорындарының, мекемелері мен ұйымдарының барлық лауазымды тұлғалары және авиациялық персоналы орындайды.
3. Осы Қағидада пайдаланылатын негізгі анықтамалар мен терминдер:
1) аэронавигациялық деректер - аэронавигациялық нақты деректерді, тұжырымдамаларды немесе нұсқаулықтарды байланыс, түсіндіру немесе өңдеу үшін ыңғайлы формальді тәртіппен баяндау;
2) ұшу алдындағы ақпарат бюллетені (бұдан әрі - РІВ) - ұшу алдында дайындалған, айрықша пайдаланылу маңызы бар ағымдағы NОТАМ ақпараты;
3) геоид толқыны (геоид биіктігі) - геоид беті мен математикалық тұрғыдан анықталған референц-эллипсоид беті арасындағы қашықтық (оң немесе теріс мағына);
4) геоид - Жердің гравитациялық өрісіндегі теңіздің бекітілген орта деңгейі (МSL) мен оның материктер алып жатқан жалғасына сәйкес келетін баламалы әлеуетті беті. Жергілікті гравитациялық ауытқулардың салдарынан геоид пішіні дұрыс емес қалыптасқан, сондықтан ауыртпалық күшінің бағыты кез келген нүктеде геоид бетіне перпендикуляр;

5) дополнение к сборнику аэронавигационной информации (далее - AIP) - временные изменения, вносимые в информацию, содержащуюся в AIP, и публикуемые на отдельных страницах;
6) зональная навигация (RNAV) - метод навигации, позволяющий воздушным судам выполнять полет по любой желаемой траектории в пределах зоны действия радиомаячных навигационных средств или в пределах, определяемых возможностями автономных средств, или их комбинации;
7) информационный продукт - массив данных или комплект массивов данных, который отвечает спецификации информационного продукта;
8) качество - степень, с которой совокупность собственных характеристик выполняет требования;
9) качество данных - степень или уровень вероятности того, что предоставленные данные отвечают требованиям пользователя данных с точки зрения точности, разрешения и целостности;
10) комплект массивов данных - набор массивов данных, соответствующих одинаковой спецификации продукта;
11) контроль с использованием циклического избыточного кода (CRC) - математический алгоритм, применяемый в отношении цифрового выражения данных, который обеспечивает определенный уровень защиты от потери или изменения данных;
12) массив данных - определенный набор данных;
13) менеджмент качества - скоординированная деятельность по руководству и управлению организацией применительно к качеству;
14) местоположение (географическое) - координаты (широта и долгота) с привязкой к математически определенному референц-эллипсоиду, которые определяют местонахождение точки на поверхности Земли;
15) спецификация требуемых навигационных характеристик (RNP) - навигационная спецификация, основанная на зональной навигации, которая включает требование к контролю за выдерживанием и выдаче предупреждений о несоблюдении характеристик, обозначаемых префиксом RNP, например RNP 4, RNP APCH;
16) спецификация зональной навигации (RNAV) - навигационная спецификация, основанная на зональной навигации, которая не включает требование к контролю за выдерживанием и выдаче предупреждений о несоблюдении характеристик, обозначаемых префиксом RNAV;
17) навигация, основанная на характеристиках (PBN) - зональная навигация, основанная на требованиях к характеристикам воздушных судов, выполняющих полет по маршруту обслуживания воздушного движения (далее - ОВД), схему захода на посадку по приборам или полет в установленном воздушном пространстве;
18) обеспечение качества - часть менеджмента качества, направленная на создание уверенности, что требования к качеству будут выполнены;
19) объединенный пакет аэронавигационной информации - пакет, состоящий из следующих элементов:
AIP, включая поправки;
дополнений к AIP;
NOTAM и PIB;
AIC;
контрольных перечней и перечней действующих NOTAM;

5) Аэронавигациялық ақпарат жинағына қосымша (бұдан әрі - АІР) - АІР-тағы ақпаратқа енгізілетін және жеке парақтарда жарияланатын уақытша өзгерістер;
6) аймақтық навигация (RNAV) - әуе кемелеріне кез келген траектория бойынша радиомаяктік навигациялық құралдардың әрекет аймақтары шегінде және автономды құралдардың немесе олардың құрамдастырымдарының мүмкіндіктерімен анықталатын шектерінде ұшу жасауға мүмкіншілік беретін навигация әдісі.
7) ақпарат өнімі - деректер шоғыры немесе ақпарат өнімінің ерекшеліктеріне жауап беретін деректер шоғырының жиынтығы;
8) сапа - меншікті сипаттамалар жиынтығының қойылған талаптарды орындау дәрежесі;
9) деректер сапасы - ұсынылған деректердің нақтылық, ажыратымдылық және тұтастық тұрғысынан деректерді пайдаланушы қоятын талаптарға жауап бере алатындығының дәрежесі немесе деңгейі;
10) деректер шоғырының жиынтығы - өнімнің бірдей ерекшеліктеріне сәйкес келетін деректер шоғырының жиынтығы;
11) циклдық артық кодты пайдалану арқылы бақылау (СRС) - деректерді жоғалып кетуден немесе өзгеруден қорғаудың белгілі деңгейін қамтамасыз ететін, деректердің цифрлық мәніне қатысты қолданылатын математикалық алгоритм;
12) деректер шоғыры - деректердің белгілі бір жиынтығы;
13) сапа менеджменті - ұйымның сапаға қатысты басшылық ету  және басқару жөніндегі үйлестірілген қызметі;
14) орналасқан жер (географиялық) - нүктенің Жер бетіндегі орналасқан жерін анықтайтын математикалық тұрғыдан анықталған референц-эллипсоид арқылы берілетін координаттар (ені мен ұзындығы);
15) талап етілетін навигациялық сипаттамалардың ерекшелігі (RNР) - RNР префиксі, мәселен RNР 4, RNР АРСН-пен белгіленетін сипаттамалардың сақталмағандығы туралы ескертулерді сақтау және беруді бақылау үшін қойылатын талап қосылатын, аймақтық навигацияға негізделген навигациялық ерекшелік;
16) аймақтық навигация ерекшелігі (RNАV) - RNАV префиксі, мәселен RNАV 5, RNАV 1 белгіленетін сипаттамалардың сақталмағандығы туралы ескертулерді сақтау және беруді бақылау үшін қойылатын талап қосылмайтын, аймақтық навигацияға негізделген навигациялық ерекшелік;
17) сипаттамаларға негізделген навигация (РВN) - ӘҚҚ бағыты бойынша, аспаптар бойынша қонуға кіру сұлбасы немесе белгіленген әуе кеңістігі бойынша ұшуды орындайтын әуе кемелерінің сипаттамаларына қойылатын талаптарға негізделген аймақтық навигация;
18) сапаны қамтамасыз ету - сапаға қойылатын талаптардың орындалатынына сенім туғызуға бағытталған сапа менеджментінің бөлігі;
19) біріккен аэронавигациялық ақпарат пакеті - пакет мынадай элементтерден тұрады:
- АІР, түзетулерін қоса;
- АІР-қа енгізілетін толықтырулар;
- NОТАМ және РІВ;
- АІС; және
- бақылау тізбесі және қолданыстағы NОТАМ тізбесі;

20) поверхность учета данных о препятствиях местности - определенная поверхность, используемая для цели составления данных о препятствиях (местности);
21) поправка к AIP - постоянные изменения, вносимые в информацию, содержащиеся в AIP;
22) препятствие — все неподвижные (временные или постоянные) и подвижные объекты или часть их, которые:
размещены в зоне, предназначенной для движения воздушных судов по поверхности;
возвышаются над определенной поверхностью, предназначенной для обеспечения безопасности воздушных судов в полете;
находятся за пределами этих определенных поверхностей и расцениваются как представляющие опасность для воздушной навигации;
23) продукция САИ - аэронавигационная информация, предоставляемая в форме элементов объединенного пакета аэронавигационной информации (за исключением NOTAM) и бюллетеней предполетной информации (PIB), включая аэронавигационные карты, или в форме соответствующих электронных носителей;
24) радиовещательное автоматическое зависимое наблюдение (ADS-B) — вид наблюдения, при котором воздушные суда, аэродромные транспортные средства и другие объекты могут автоматически передавать и (или) принимать такую информацию, как опознавательный индекс, данные о местоположении и, при необходимости, дополнительные данные, используя радиовещательный режим линии передачи данных;
25) разрешающая способность (разрешение) — число единиц или цифр, определяющее порядок используемого измеренного или рассчитанного значения;
26) сборник аэронавигационной информации (AIP) - выпущенная или санкционированная государством публикация, которая содержит долгосрочную аэронавигационную информацию, имеющую важное значение для аэронавигации;
27) связь "диспетчер - пилот" по линии передачи данных (CPDLC) - средство связи между диспетчером и пилотом в целях ОВД с использованием линии передачи данных;
28) служба автоматической передачи информации в районе аэродрома (ATIS) - автоматическое предоставление круглосуточно или в определенное время суток текущей установленной информации для прибывающих и вылетающих воздушных судов;
29) служба автоматической передачи информации в районе аэродрома, основанная на использовании линии передачи данных (D-ATIS) - предоставление ATIS по линии передачи данных;
30) служба управления аэронавигационной информацией (далее - Служба УАИ) — служба, созданная в конкретно установленной зоне действия, которая несет ответственность за предоставление аэронавигационной информации (данных), необходимой для обеспечения безопасности, регулярности и эффективности воздушной навигации;

20) жергілікті жердегі кедергілер туралы деректерді есепке алу шегі кедергілер (жергілікті жер) туралы деректер жасау мақсатында қолданылатын белгілі шек;
21) АІР-қа жасалатын түзетулер - АІР-тағы ақпаратқа енгізілетін тұрақты өзгерістер;
22) кедергі - барлық жылжымайтын (уақытша немесе тұрақты) және жылжитын нысандар немесе олардың мына жерлердегі бөлігі:
әуе кемелерінің жер бетінде қозғалуына арналған аймақта орналасқан; немесе
ұшып бара жатқан әуе кемелерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін белгілі бір жерде тұрғызылған; немесе
осы жерлер шегінде орналасқан және әуе навигациясы үшін қауіп төндіретін деп бағаланған;
23) ААҚ өнімі - аэронавигациялық карталарды қоса алғанда, біріккен аэронавигациялық ақпарат пакеті элементтерінің (NОТАМ-нан) және ұшу алдындағы ақпарат бюллетендерінен (РІВ) басқа) нысанында немесе тиісті электрондық тасымалдауыш түрінде үсынылатын аэронавигациялық ақпарат;
24) радиохабар тарату арқылы автоматты тәуелді байқау (АDS-В) -  әуекемелері, әуеайлақтағы көлік құралдары және басқа обьектілер тану индексі, тұрған жері туралы деректер, қажет болған жағдайда, деректерді беру желісінің радиохабар тарату режимін қолданып, қосымша деректер сияқты ақпаратты автоматты түрде бере және/немесе қабылдай алатын байқау түрі;
25) ажырату қабілеті (ажыратымдылық) - қолданылатын өлшенген немесе есептелген мәннің тәртібін анықтайтын бірліктердің немесе цифрлардың саны;
26) аэронавигациялық ақпараттар жинағы (АІР) - аэронавигация үшін елеулі маңызы бар ұзақ мерзімді аэронавигациялық ақпаратты қамтитын мемлекет шығарған немесе бекіткен жарияланым;
27) деректерді беру желісі бойынша «диспетчер-пилот» байланысы (СРDLС) - деректерді беру желісін қолдану арқылы ӘҚБ мақсатында диспетчер мен пилот арасындағы байланыс құралы;
28) әуеайлақ ауданында ақпаратты автоматты тарату қызметі (АТІS) - келіп қонатын және ұшып шығатын әуе кемелері үшін белгіленген ағымдағы ақпаратты тәулік бойы немесе тәуліктің белгілі бір уақытында автоматты ұсыну;
29) деректер беру желісін қолдануға негізделген, әуеайлақ ауданында ақпаратты автоматты тарату қызметі (D-АТІS) - АТІS-ті деректер беру желісімен ұсыну;
30) аэронавигациялық ақпаратты басқару қызметі (ААҚ қызметі) - нақты белгіленген әрекет ету аймағында құрылған қызмет, ол әуе навигациясының қауіпсіздігін, тұрақтылығы мен тиімділігін қамтамасыз ету үшін қажетті аэронавигациялық ақпараттардың деректердің ұсынылуына жауапты;

31) точность - степень соответствия расчетного или измеренного значения истинному значению. Точность измерения местоположения выражается расстоянием от заявленного местоположения, в пределах которого, как установлено с определенной степенью вероятности, находится истинное местоположение;
32) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
33) управление качеством - часть менеджмента качества, направленная на выполнение требований к качеству;
34) целостность (применительно к аэронавигационным данным) - определенная гарантия того, что аэронавигационные данные и их значения не потеряны или не изменены с момента подготовки данных или санкционированного внесения поправки;
35) циркуляр аэронавигационной информации (далее - AIC) - уведомление, содержащее информацию, которая не требует выпуска NOTAM или включения ее в AIP, но которая касается вопросов безопасности полетов или аэронавигационных, технических, административных и юридических вопросов;
36) регламентация и контролирование аэронавигационной информации (далее - AIRAC) - сокращение, означающее систему, предназначенную для заблаговременного уведомления об обстоятельствах, которые вызывают необходимость внесения изменений в эксплуатационную практику на основании общих дат вступления в силу;
37) ASHTAM - NOTAM специальной серии, содержащее представленную в особом формате информацию об изменении вулканической деятельности, о вулканическом извержении и (или) облаке вулканического пепла, имеющую важное значение для производства полетов воздушных судов;
38) NOTAM — извещение, рассылаемое средствами электросвязи и содержащее информацию о введении в действие, состоянии или изменении любого аэронавигационного оборудования, обслуживания и правил или информацию об опасности, своевременное предупреждение о которых имеет важное значение для персонала, связанного с выполнением полетов;
39) SNOWTAM - NOTAM специальной серии, уведомляющий по установленному формату о существовании или ликвидации опасных условий, вызванных наличием снега, льда, слякоти или стоячей воды, образовавшейся в результате таяния снега, слякоти и льда на рабочей площади аэродрома.
4. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации принимает все необходимые меры для обеспечения того, чтобы аэронавигационная информация, которая предоставляется на территории Республики Казахстан, а также в районах, в которых Республика Казахстан несет ответственность за обслуживание воздушного движения, была достоверной, качественной и своевременной.

31) дәлдік - есептеу немесе өлшеу мәнінің нақты мәнге сәйкес келу дәрежесі. Тұрған жерді өлшеу дәлдігі, әдетте, нақты тұрған жері анықталған ықтимал дәрежесімен белгіленген шектегі хабарланған жерінен бергі қашықтықпен беріледі;
32) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және азаматтық және эксперименттік авиация қызметі саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
33) сапаны басқару - сапаға қойылатын талаптардың орындалуына бағытталған сапа менеджменті бөлігі;
34) тұтастық (аэронавигациялық деректер) - аэронавигациялық деректердің, оларды дайындаған немесе түзету енгізуге рұқсат етілген сәттен бастап жоғалмағанының немесе өзгермегенінің анықталған кепілі;
35) аэронавигациялық ақпараттың нұсқаухаты (АІС) - NОТАМ шығаруды немесе оны АІР-қа енгізуді қажет етпейтін, бірақ ұшулардың қауіпсіздігі мәселелеріне немесе аэронавигациялық, техникалық, әкімшілік және заңдық мәселелерге қатысты ақпаратты қамтитын хабарлама;
36) АІRАС (аэронавигациялық ақпаратты регламенттеу және бақылау) - күшіне енудің ортақ күндері негізінде пайдалану практикасына едәуір өзгерістер енгізу қажеттігін тудыратын жағдайлар туралы алдын ала хабарлауға арналған жүйені білдіретін қысқарту;
37) АSНТАМ - әуе кемелерінің ұшуларды орындауы үшін елеулі маңызы бар жанартау қызметінің өзгеруі туралы, жанартаудың атылуы және (немесе) жанартау күлінен болған бұлт туралы ерекше пішімде ұсынылған ақпарат қамтылған арнайы сериядағы NОТАМ;
38) NОТАМ - электр байланысы құралдарымен таралатын және кез келген азронавигациялық жабдықты іске қосу, оның жай-күйі немесе өзгерту, қызмет көрсету және ережелер немесе қауіп-қатер туралы ақпаратты, ұшулардың орындалуымен байланысты персонал үшін маңызы аса зор уақтылы алдын алу туралы ақпаратты қамтитын хабарлама;
39) SNОWТАМ - қар, мұз, еріген қардан болған батпақ немесе тоқтам су, әуеайлақтың жұмыс алаңындағы батпақ пен мұз сияқты қауіпті жағдайлардың орын алғаны немесе оларды жою туралы хабарлайтын, белгіленген пішімдегі арнайы сериядағы NОТАМ.
4. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ әуе қозғалысына қызмет көрсету үшін Қазақстан Республикасы жауапты болатын аудандарда ұсынылатын аэронавигациялық ақпараттың дәйекті, сапалы және уақтылы болуын қамтамасыз ету үшін қажет барлық шараларды қабылдайды.

5. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации осуществляет контроль обеспечения достоверности, точности и своевременности предоставляемой аэронавигационной информации.
6. Аэронавигационную информацию готовит и распространяет служба управлении аэронавигационной информацией аэронавигационной организации, являющаяся государственным предприятием, подведомственным уполномоченному органу в сфере гражданской авиации (далее - служба УАИ).
7. Разработку схем визуальных полетов и полетов по приборам (вылета, прилета и захода на посадку) и подготовку аэронавигационных карт осуществляет служба УАИ.
8. УАИ обеспечивает поток информации (данных), необходимой для безопасности, регулярности и эффективности выполнения полетов.
9. Служба УАИ получает или составляет, проверяет, компонует, редактирует, форматирует, издает, хранит и распространяет аэронавигационную информацию и данные, касающиеся всей территории Республики Казахстан, а также в районах, в которых Республика Казахстан несет ответственность за обслуживание воздушного движения за пределами своей территории.
10. Аэронавигационная информация распространяется как в виде объединенного пакета аэронавигационной информации, так и в виде отдельных элементов данного пакета.
11. Объединенный пакет аэронавигационной информации состоит из следующих элементов:
1) сборник аэронавигационной информации, в том числе поправки и дополнения к нему;
2) NOTAM и бюллетень предполетной информации;
3) циркуляр аэронавигационной информации;
4) контрольные перечни и перечни действующих NOTAM.
12. Служба УАИ обеспечивает публикацию всех элементов объединенного пакета аэронавигационной информации в соответствии с требованиями приложения 15 "Службы аэронавигационной информации" к Конвенции о международной гражданской авиации и Руководства по службам-аэронавигационной информации (Doc 8126, документ Международной организации гражданской авиации (далее - ИКАО)).
Глава 2. Сбор и обработка аэронавигационной информации
13. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации распределяет между организациями гражданской авиации и своими структурными подразделениями обязанности по подготовке исходных данных, которые требуются службе УАИ для включения в сборник аэронавигационной информации Республики Казахстан (далее - AIP Республики Казахстан), дополнения к AIP, NOTAM, PIB и циркуляры аэронавигационной информации (далее - AIC).
14. Для обеспечения оперативной и точной рассылки аэронавигационной информации в каждой организации и службе, отвечающей за снабжение службы УАИ исходными данными, назначаются должностные лица, отвечающие за поддержание прямой и постоянной связи со службой УАИ.

5. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган ұсынылатын аэронавигациялық ақпараттың дәйектілігін, нақтылығын және уақтылы берілуін қамтамасыз етуді бақылауды жүзеге асырады.
6. Аэронавигациялық ақпаратты азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысындағы мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын аэронавигациялық ұйымының аэронавигациялық ақпаратты басқару қызметі (бұдан әрі - ААБ қызметі) дайындап, таратады.
7. Көзбен шолып ұшу және аспаптар бойынша ұшу (ұшып шығу, ұшып келу және қонуға кіру) схемаларын әзірлеуді және аэронавигациялық карталарды дайындауды ААБ қызметі жүзеге асырады.
8. ААБ қызметі ұшулардың қауіпсіздігі, тұрақтылығы және тиімді орындалуы үшін қажет ақпараттар (деректер) ағынын қамтамасыз етеді.
9. ААБ қызметі Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы өз аумағынан тыс жерлердегі әуе қозғалысына қызмет көрсетеді, жауапты аудандарға қатысты аэронавигациялық ақпараттар мен деректерді алады немесе жасайды, тексереді, жинақтайды, редакциялайды, пішімге келтіреді, басып шығарады, сақтайды және таратады.
10. Аэронавигациялық ақпарат біріккен аэронавигациялық ақпарат пакеті түрінде де, осы пакеттің жекелеген элементтері түрінде де таратылады.
11. Біріккен аэронавигациялық ақпарат пакеті мынадай элементтерден тұрады:
1) аэронавигациялық ақпараттар жинағы, соның ішінде оған енгізілген түзетулер мен толықтырулар;
2) NОТАМ және ұшу алдындағы ақпарат бюллетені;
3) аэронавигациялық ақпарат нұсқаухаты;
4) бақылау тізбелері мен қолданыстағы NОТАМ тізбелері.
12. ААБ қызметі Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның «Аэронавигациялық ақпарат қызметтері» 15-қосымшасының және Аэронавигациялық ақпарат қызметтері жөніндегі нұсқаулық (Dос 8126, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (бұдан әрі - ИКАО) құжаты) талаптарына сәйкес, біріккен аэронавигациялық ақпарат пакетінің барлық элементтерінің жариялануын қамтамасыз етеді.
2-тарау. Аэронавигациялық ақпаратты жинау және өңдеу
13. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының аэронавигациялық ақпараттар жинағына (бұдан әрі - Қазақстан Республикасының АІР-ы), АІР-қа енгізілетін толықтыруларға, NOТАМ-ға, РІВ-ке және аэронавигациялық ақпараттың нұсқаухатына (бұдан әрі - АІС) енгізу үшін ААБ қызметіне қажет бастапқы деректерді дайындау бойынша міндеттерді азаматтық авиация ұйымдары мен өзінің құрылымдық бөлімшелері арасында бөледі.
14. Аэронавигациялық ақпаратты жедел және дәл таратуды қамтамасыз ету үшін, ААБ қызметін бастапқы деректермен қамтамасыз етуге жауапты әрбір ұйым мен қызметте ААБ қызметімен тікелей және тұрақты байланысты сақтауға жауап беретін лауазымды тұлғалар тағайындалады.

15. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации утверждает согласованный со службой УАИ перечень поставщиков исходной аэронавигационной информации (данных), а также сроки и форматы их предоставления.
16. Поставщики исходной аэронавигационной информации представляют аэронавигационные данные в соответствии с требованиями к качеству аэронавигационных данных, согласно Приложению 1 к настоящим Правилам.
17. Руководители структурных подразделений (организаций, управлений, отделов), являющихся поставщиками исходной аэронавигационной информации (данных), обеспечивают достоверность, точность и своевременность предоставления исходных данных.
18. Организации гражданской авиации и их службы (управления, отделы) обеспечивают каналы связи со службой УАИ.
19. В перечне поставщиков исходной аэронавигационной информации (данных) указывается следующая информация:
1) название поставщиков исходной аэронавигационной информации;
2) идентификационный номер, присвоенный уполномоченным органом в сфере гражданской авиации поставщику аэронавигационной информации;
3) юридический и фактический адрес поставщиков аэронавигационной информации;
4) имя, фамилия, должность контактного лица, номер телефона, факса, AFTN (при его наличии) и адрес электронной почты;
5) содержание представляемой информации.
20. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течении десяти (10) рабочих дней уточняет (дополняет) утвержденный перечень поставщиков исходной аэронавигационной информации в следующих случаях:
1) создания новой организации или службы (управления, отдела), связанной с безопасностью полетов воздушных судов;
2) упразднения организации или службы (управления, отдела), включенной в перечень;
3) изменения информации об организации или службе (управлении, отдела), указанной в перечне.
21. Указанные в перечне поставщики исходной аэронавигационной информации предоставляют информацию:
1) в соответствии с Приложением 2 к настоящим Правилам, если аэронавигационная информация предназначена для публикации в сборнике аэронавигационной информации;
2) в соответствии с Приложением 3 к настоящим Правилам, если аэронавигационная информация предназначена для издания NOTAM.
22. Дополнительным основанием для внесения изменений в AIP Республики Казахстан являются:
1) поправки в Инструкции по производству полетов в районе аэродрома (Аэронавигационный паспорт аэродрома);
2) поправки в перечень воздушных трасс Республики Казахстан.
23. Издание NOTAM в соответствии с Приложением 3 и внесение изменений в AIP Республики Казахстан осуществляется по указанию уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, с последующим предоставлением письменного уведомления в соответствии с Приложением 2 к настоящим Правилам.

15. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган ААБ қызметімен келісілген Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) жеткізушілер тізбесін, сондай-ақ оларды ұсыну мерзімдері мен пішімдерін бекітеді.
16. Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты жеткізушілер аэронавигациялық деректерді, осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес, аэронавигациялық ақпарат сапасына қойылатын талаптарға сәйкес ұсынады.
17. Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) жеткізушілер болып табылатын құрылымдық бөлімшелердің (ұйымдардың, басқармалардың, бөлімдердің) басшылары бастапқы деректердің дәйекті, нақты және уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етеді.
18. Азаматтық авиацилы ұйымдары және олардың қызметтері (басқармалар, бөлімдер) ААБ қызметімен сенімді және шапшаң байланысу арналарын қамтамасыз етеді.
19. Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) жеткізушілер тізбесінде мынадай ақпарат болады:
1) бастапқы аэронавигациялық ақпаратты жеткізушілердің атауы;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган аэронавигациялық ақпаратты жеткізушіге берген сәйкестендіру нөмірі;
3) аэронавигациялық ақпаратты жеткізушілердің заңды және нақты мекенжайы;
4) байланысатын адамның аты, тегі, лауазымы, телефон, факс, АҒТN (болса) нөмірі және электрондық поштасы;
5) ұсынылатын ақпараттың мазмұны.
20. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган 10 жұмыс күн ішінде бұрын бекітілген Бастапқы аэронавигациялық ақпаратты жеткізушілер тізбесіне мына жағдайларда анықтаулар енгізеді (толықтырады):
1) әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігімен байланысты жаңа ұйым немесе қызмет (басқарма, бөлім) құрған жағдайда;
2) тізбеге енгізілген ұйымды немесе қызметті (басқарманы, бөлімді) таратқан жағдайда;
3) тізбеде көрсетілген ұйым немесе қызмет (басқарма, бөлім) туралы ақпарат өзгерген жағдайда.
21. тізбеде көрсетілген бастапқы аэронавигациялық ақпарат жеткізушілер мынадай ақпарат ұсынады:
1) осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес аэронавигациялық ақпарат аэронавигациялық ақпараттар жинағында жариялауға арналған болса;
2) осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес аэронавигациялық ақпарат  NОТАМ шығаруға арналған болса.
22. Тиісті уәкілетті орган бекіткен төмендегі құжаттар Қазақстан Республикасының АІР-ына өзгерістер енгізуге қосымша негіз болады:
1) Әуеайлақ ауданында ұшу жөніндегі нұсқаулыққа (Әуеайлақтың аэронавигациялық паспорты) жасалатын түзетулер;
2) Қазақстан Республикасының әуе трассалары тізбесіне жасалатын түзетулер.
23. NОТАМ шығару 3-қосымшасына сәйкес және Қазақстан Республикасының АІР-ына өзгерістер енгізуді Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес, келесіде жазбаша хабарлама беру арқылы, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның нұсқауы бойынша жүзеге асырылады.

24. Аэронавигационная информация, которая получена из Службы аэронавигационной информации (далее - САИ) других государств, при распространении сопровождается четкой ссылкой на то, что она опубликована с разрешения государства, от которого она получена.
25. Аэронавигационная информация (данные), полученная из других доступных источников проверяется перед распространением.
В случае отсутствия проведения проверки, при распространении информации указывается об отсутствии проверки.
26. Служба УАИ не принимает к обработке аэронавигационную информацию (данные), представляемой поставщиком исходной аэронавигационной информации, если данная информация (данные) не отвечает требованиям, установленным настоящими Правилами.
27. Служба УАИ ежегодно, в четвертом квартале, рассылает поставщикам исходной аэронавигационной информации (данных), письма, в которых содержатся сроки и условия предоставления исходной аэронавигационной информации (данных), подлежащей опубликованию в AIP Республики Казахстан в следующем году.
28. Все элементы объединенного пакета аэронавигационной информации, предназначенного для международной рассылки, составленные открытым текстом, предоставляются на английском языке.
29. Служба УАИ использует сокращения в целях облегчения распространение аэронавигационной информации (данных).
30. Служба УАИ обеспечивает регистрацию полученной исходной аэронавигационной информации (данных) в специальном журнале, в котором указывается:
1) дата и время получения исходной аэронавигационной информации (данных);
2) название поставщика исходной аэронавигационной информации, имя и фамилия контактного лица;
3) раздел AIP, для которого представлена исходная аэронавигационная информация (данные);
4) каждое действие, которое осуществляется с исходной аэронавигационной информацией (данных) после ее получения, а также отметки о проводимых изменениях в процессе подготовки аэронавигационной информации.
31. При несоответствии исходной аэронавигационной требованию настоящих Правил служба УАИ повторно согласовывает ее с поставщиком аэронавигационной информации.
32. Служба УАИ, согласно одному из указанных в пункте 10 настоящих Правил видов распространения аэронавигационной информации, подготавливает аэронавигационную информацию для распространения в соответствии с требованиями Приложения 15 к Конвенции о международной гражданской авиации "Службы аэронавигационной информации" и Руководства по службам аэронавигационной информации (Doc 8126, документ ИКАО).
33. Служба УАИ сохраняет представленную поставщиками исходную аэронавигационную информацию, если распространенная аэронавигационная информация является актуальной.

24. Басқа мемлекеттердің аэронавигациялық қызметтерінен алынған аэронавигациялық ақпаратты тарату кезінде, оны берген мемлекеттің рұқсатымен жарияланғанына нақты сілтеме жасалады.
25. Басқа қол жетімді дереккөздерден алынған аэронавигациялық ақпарат (деректер) таратылар алдында тексеріледі.
Тексеру жүргізілмеген жағдайда, ақпаратты таратқан кезде оған тексеру жүргізілмегені көрсетіледі.
26. ААБ қызметінің бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) жеткізушінің осы Қағидада белгіленген талаптарға жауап бермейтін аэронавигациялық ақпаратын (деректерін) өңдеуге қабылдамайды.
27. ААБ қызметі жыл сайын төртінші тоқсанда тізбеде көрсетілген бастапқы аэоронавигациялық ақпаратты (деректерді) жеткізушілерге келесі жылы Қазақстан Республикасының АІР-ында жариялауға жататын бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) ұсыну мерзімі мен талаптары көрсетілген хат жібереді.
28. Халықаралық таратуға арналған, ашық мәтінде жасалған біріккен аэронавигациялық ақпарат пакетінің барлық элементтері ағылшын тілінде ұсынылады.
29. ААБ қызметі аэронавигациялық ақпараттың (деректердің) таралуын жеңілдету мақсатында қысқартулар қолданады.
30. ААБ қызметі келіп түскен бастапқы аэронавигациялық ақпараттың (деректердің) арнайы журналда тіркелуін қамтамасыз етеді. Онда мыналар көрсетіледі:
1) бастапқы аэронавигациялық ақпараттың (деректердің) келіп түскен күні мен уақыты;
2) бастапқы аэронавигациялық ақпаратты жеткізушінің атауы, байланысатын адамның аты мен тегі;
3) бастапқы аэронавигациялық ақпарат (деректер) ұсынылған АІР бөлімі;
4) бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) алғаннан кейін онымен жасалған әрбір әрекет, сондай-ақ аэронавигациялық ақпаратты дайындау барысында жасалған өзгерістер туралы белгілер.
31. ААБ қызметі бастапқы аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) тіркеу алдында тексереді, қажет болған жағдайда, анықтаулар енгізеді және бастапқы аэронавигациялық ақпаратты жеткізушімен қайта келіседі.
32. ААБ қызметі, осы Қағиданың 10-тармағында көрсетілген аэронавигациялық ақпараттың таратылу түрін ескере отырып, аэронавигациялық ақпаратты Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның «Аэронавигациялық ақпарат қызметтері» 15-қосымшасының және Аэронавигациялық ақпарат қызметтері жөніндегі нұсқаулық (Dос 8126, ИКАО құжаты) талаптарына сәйкес тарату үшін дайындайды.
33. ААБ қызметі жеткізушілер ұсынған бастапқы аэронавигациялық ақпарат өзекті болған жағдайда сақтайды.

Глава 3. Согласование, утверждение и рассылка
аэронавигационной информации
34. Аэронавигационная информация, распространяемая в виде поправок к AIP Республики Казахстан, перед рассылкой конечному пользователю, утверждается уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
35. Аэронавигационная информация, передаваемая незамедлительно в виде NOTAM, носящая временный и непродолжительный характер, передается в службу УАИ без утверждения в уполномоченном органе в сфере гражданской авиации.
36. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации после получения поправки к AIP Республики Казахстан, проверяет и утверждает данную поправку в течение десяти рабочих дней после получения.
37. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации письменно информирует службу УАИ об утверждении поправки к AIP Республики Казахстан.
38. После получения утвержденной поправки служба УАИ обеспечивает рассылку утвержденной поправки к AIP Республики Казахстан.
Глава 4. Обмен аэронавигационной информацией
39. Служба УАИ предоставляет по запросу САИ иностранных государств все элементы объединенного пакета аэронавигационной информации Республики Казахстан.
40. С целью упрощения международного обмена аэронавигационной информацией служба УАИ устанавливает прямой контакт с САИ других государств.
41. Служба УАИ после проверки аэронавигационной информации по  согласованию с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации размещает ее в Международных базах данных аэронавигационной информации.
42. Элементы объединенного пакета аэронавигационной информации в напечатанном виде или электронном формате, или в обеих формах, которые были запрошены САИ другого Договаривающегося государства ИКАО, авиакомпаниями или другими организациями, связанными с подготовкой аэронавигационных карт, выполнением или обеспечением полетов, предоставляются на безвозмездной основе методами физической (почтовой, курьерской) или прямой электронной рассылки.
Сноска. Пункт 42 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2014 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Представление и распространение
аэронавигационной информации
43. Информация, подлежащая распространению с помощью системы AIRAC, перечисленная в Приложении 4 к настоящим Правилам, распространяется по датам, заранее установленным службой УАИ. Установление, отмена или значительные изменения базируются на принципе единых дат вступления в силу с интервалами в 28 дней. Указанная информация не изменяется, на протяжении следующих 28 дней после даты вступления в силу, кроме тех случаев, когда информация носит временный характер и не сохраняется на протяжении всего периода.

3-тарау. Аэронавигациялық ақпаратты келісу, бекіту және тарату
34. Қазақстан Республикасының АІР-ына түзетулер түрінде таратылатын аэронавигациялық ақпаратты түпкілікті пайдаланушыға жіберер алдында азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
35. ААБ қызметі уақытша және қысқа мерзімді сипаттағы NОТАМ түрінде жедел таратылатын аэронавигациялық ақпаратты азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның бекітуінсіз таратады.
36. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының АІР-ына жасалатын түзетуді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тексеріп, бекітеді.
37. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының АІР-ына жасалатын түзетудің бекітілгендігі туралы ААБ қызметіне жазбаша хабарлайды.
38. Бекітілген түзетуді алғаннан кейін ААБ қызметі Қазақстан Республикасының АІР-ына жасалатын бекітілген түзетудің таратылуын қамтамасыз етеді.
4-тарау. Аэронавигациялық ақпаратпен алмасу
39. ААБ қызметі шетел мемлекеттерінің аэронавигациялық қызметтері сұраған Қазақстан Республикасының біріккен аэронавигациялық ақпарат пакетінің барлық элементтерін ұсынады.
40. Аэронавигациялық ақпаратпен халықаралық алмасуды жеңілдету мақсатында ААБ қызметі басқа мемлекеттердің аэронавигациялық ақпарат қызметтерімен тікелей байланыс орнатады.
41. ААБ қызметі аэронавигациялық ақпаратты тексергеннен кейін, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен келісе отырып, оны Халықаралық аэронавигациялық ақпараттың деректер базасына орналастырады.
42. ИКАО-ның басқа Уағдаласушы мемлекетінің ААҚ, авиакомпаниялар немесе аэронавигациялық карталарды дайындаумен, ұшуды орындаумен немесе қамтамасыз етумен байланысты басқа да ұйымдар сұратқан біріктірілген аэронавигациялық ақпарат топтамасының элементтері басып шығарылған түрінде немесе электрондық форматта немесе екі нысанда да өтеусіз негізде нақты (поштамен, курьер арқылы) немесе тікелей электрондық тарату әдістерімен ұсынылады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.03.2014 № 264 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5-тарау. Аэронавигациялық ақпаратты ұсыну және тарату
43. Осы Қағиданың 4-қосымшасында аталған АІRАС жүйесі арқылы таратуға жататын ақпарат ААБ қызметі алдын ала белгілеген күндер бойынша таратылады. Белгілеу, жою немесе едәуір өзгерту 28 күндік аралықпен бір күнде күшіне ену қағидатына негізделеді. Көрсетілген ақпарат уақытша болған және бүкіл кезең бойы сақталмайтын болған жағдайдан басқа жағдайларда, күшіне енген күнінен кейінгі 28 күн бойы өзгертілмейді.

44. Информация, которая требует переиздания маршрутных карт ИКАО и (или) аэродромных карт и схем, должна предоставляться в службу УАИ для обработки не позднее, чем за 4 цикла AIRAC (112 дней), в других случаях - не позднее, чем за 3 цикла AIRAC (84 дня).
45. В цикле AIRAC не используются даты в период между 21 декабря и 17 января включительно, как даты вступления в силу изменений в рамках системы AIRAC.
46. Информация, распространяемая по системе AIRAC, публикуется в распечатанном виде и рассылается службой УАИ получателям за 42 дня до даты вступления в силу.
47. Аэронавигационная информация, распространяемая в электронном виде по системе AIRAC, касающаяся элементов, перечисленных в Приложении 3, рассылается службой УАИ получателям не менее чем за 28 дней до даты вступления в силу.
Глава 6. Извещения NOTAM
48. NOTAM составляется и издается незамедлительно:
1) в случае если информация, которая подлежит распространению, носит временный и непродолжительный характер;
2) в случае введения в срочном порядке важных с эксплуатационной точки зрения постоянных изменений или временных изменений, которые носят долгосрочный характер.
При составлении NOTAM не используется обширный текстовой и (или) графический материал.
49. NOTAM составляется и издается в отношении информации касающийся:
1) начало или прекращение эксплуатации аэродрома (вертодрома) или взлетно-посадочной полосы или изменение режима их эксплуатации;
2) начало или прекращение функционирования служб, связанных с обеспечением полетов (аэродромная служба, служба ОВД, служба ЭРТОС, метеообеспечение, служба поиска и спасания) и изменение их режима работы;
3) начало или прекращение параметров эксплуатации радиотехнических средств обеспечения полетов и связи и других аэронавигационных и аэродромных (вертодромных) средств. К параметрам эксплуатации относятся временное прекращение или возобновление эксплуатации, изменение частот, объявленное время работы, опознавательный сигнал, ориентация (направленных средств), местоположение, увеличение или уменьшение мощности на 50 % или больше, изменение расписания или содержания радиовещательных передач, нерегулярность или ненадежность работы любых электронных аэронавигационных средств или средств связи "воздух - земля";
4) временное прекращение или возобновление эксплуатации основных компонентов системы светотехнического оснащения аэродрома;
5) введение, отмена или изменения правил аэронавигационного обслуживания;
6) возникновение или устранение серьезных неисправностей или препятствий в границах площади маневрирования;

44. ИКАО-ның бағыт карталарын және (немесе) әуеайлақ карталары мен схемаларын қайта шығаруды талап ететін ақпарат, ААБ қызметіне АІRАС-тың 4 циклынан бұрын (112 күн), басқа жағдайларда АIRАС-тың 3 циклынан бұрын (84 күн) өңделуге ұсынылуы тиіс.
45. АІRАС циклында өзгерістердің АІRАС жүйесі шеңберінде күшіне ену күндері ретінде 21 желтоқсан мен 17 қаңтарды қоса алғандағы аралық ішіндегі күндер қолданылмайды.
46. АІRАС жүйесі арқылы таралатын ақпарат қағаз бетінде жарияланады, ААБ қызметі оны алушыларға күшіне ену күнінен 42 күн бұрын таратады.
47. ААБ қызметі АІRАС жүйесі арқылы электрондық түрде таралатын, 4-қосымшада аталған элементтерге қатысты аэронавигациялық ақпаратты алушыларға күшіне ену күнінен 28 күн бұрын таратады.
6-тарау. NОТАМ хабарламалары
48. NОТАМ мына жағдайларда тез арада жасалып, шығарылады:
1) таратуға жататын ақпарат уақытша және қысқа мерзімді сипатта болған жағдайда;
2) пайдалану тұрғысынан маңызды, ұзақ мерзімді сипаттағы тұрақты немесе уақытша өзгерістерді жедел тәртіппен енгізген жағдайда.
3) NОТАМ жасаған кезде ауқымды мәтіндік және (немесе) графикалық материал қолданылмайды.
49. NОТАМ төмендегі ақпаратқа қатысты жасалып, шығарылады:
1) әуеайлақ (тікұшақ айлағын) немесе ұшу-қону жолағын пайдалануды бастау, тоқтату немесе оларды пайдалану тәртібін өзгерту;
2) ұшуларды қамтамасыз етуге байланысты қызметтердің (әуеайлақ қызметі, ӘҚҚ қызметі, РТЖБП қызметі, метеоқамтамасыз ету, іздестіру және құтқару қызметі) жұмысын бастау, тоқтату;
3) ұшуларды және байланысты қамтамасыз етудің радиотехникалық құралдары мен басқа да аэронавигациялық және әуеайлақ (тікұшақ айлақтары) құралдарын пайдалануды бастау немесе тоқтату. Пайдалану параметрлеріне пайдалануды уақытша тоқтату немесе қайта жалғастыру, жиілікті өзгерту, жарияланған жұмыс уақыты, танымдық сигнал, бағдар (бағытталған құралдар), тұрған жері, қуатын 50 % немесе одан да көп пайызға ұлғайту немесе азайту, кестені өзгерту немесе радиохабарлар мазмұны, кез келген электрондық аэронавигациялық құралдардың немесе «әуе-жер» байланысы құралдары жұмысының жүйесіздігі немесе сенімсіздігі жатады;
4) әуеайлақты жарық техникасымен жабдықтау жүйелерінің негізгі құрамдас бөліктерін пайдалануды уақытша тоқтату немесе қайта жалғастыру;
5) аэронавигациялық қызмет көрсету ережесін енгізу, жою немесе өзгерту;
6) маневр жасау алаңдары шегінде елеулі ақаулардың немесе кедергілердің пайда болуы немесе оларды жою;

7) изменения и ограничения, которые касаются наличия топлива, масла и кислорода;
8) изменения, которые касаются существующих средств и служб поиска и спасания;
9) начало, прекращение или возобновление эксплуатации заградительных светомаяков, маркирующих препятствия для аэронавигации;
10) наличие источников опасности для выполнения полетов (в том числе препятствия, военные учения, демонстрационные полеты, массовые прыжки с парашютом за пределами объявленных зон);
11) возведение, устранение или изменение препятствий для выполнения полетов в зонах взлета (набора) высоты, ухода на второй круг, захода на посадку и на взлетно-посадочной полосе;
12) установление или ликвидация (в том числе начало или прекращения соответствующей деятельности) запретных зон, опасных зон или зон ограничения полетов или изменение статуса этих зон;
13) присвоение, отмена или изменение индексов местоположения;
14) значительное изменение установленного уровня требуемой пожарной защиты аэродрома;
15) наличие, устранение или значительное изменение опасных условий, связанных со снегом, слякотью или льдом, водой на рабочей площади маневрирования аэродрома;
16) вспышка эпидемий, которые требуют проведения карантинных мероприятий;
17) местоположение, дата и время вулканической деятельности, предшествующей извержению или вулканических извержений и (или) горизонтальные и вертикальные размеры облака вулканического пепла, включая направление движения, эшелоны полетов и маршруты или части маршрутов, которые могут быть затронуты этим облаком;
18) выброс в атмосферу радиоактивных материалов или токсичных химических веществ после ядерного или химического инцидента, местонахождения, дата и время этого инцидента, эшелоны полета и маршруты или их части, которые могут быть подвергнутые влиянию, и направление движения;
19) выполнение краткосрочных мероприятий на случай непредвиденных обстоятельств в связи с нарушением обслуживания воздушного движения.
50. Дополнительно по указанию уполномоченного органа в сфере гражданской авиации издание NOTAM осуществляется в иных случаях, оказывающих влияние на безопасное выполнение полетов.
51. NOTAM не издается в отношении информации касающийся:
1) текущие работы по техническому обслуживанию на перронах и рулежных дорожках, не влияющие на безопасное передвижение воздушных судов;
2) работы по маркировке взлетно-посадочной полосы, если воздушные суда могут безопасно использовать другие имеющиеся взлетно-посадочные полосы или если используемое для таких работ оборудование при необходимости может быть удалено;

7) отын, май және оттегінің болуына қатысты өзгерістер мен шектеулер;
8) қолданыстағы құралдар мен іздестіру және құтқару қызметтеріне қатысты өзгерістер;
9) аэронавигация үшін кедергілерді белгілейтін, бөгейтін жарық маяктарын пайдалануды бастау, тоқтату немесе қайта жалғастыру;
10) ұшуларды орындау үшін қауіп көздерінің болуы (соның ішінде кедергілер, әскери оқу-жаттығулары, көрсету ұшулары, хабарланған аймақтардан тыс жерлерге парашютпен жаппай секіру);
11) ұшып шығу (биіктікке көтерілу) аймақтарында, екінші айналымға кету, қонуға кіру және ұшу-қону жолағында ұшуларды орындау үшін кедергілер келтіру, жою немесе өзгерту;
12) тыйым салынған аймақтарды, қауіпті аймақтарды немесе ұшуларды шектеу аймақтарын белгілеу немесе жою (соның ішінде тиісті қызметті бастау немесе тоқтату) немесе осы аймақтардың статусын өзгерту;
13) тұрған орындарының индекстерін беру, жою немесе өзгерту;
14) әуеайлақтың талап етілетін белгіленген өрттен қорғау деңгейін едәуір өзгерту;
15) әуеайлақтың маневрлеу жұмыс алаңындағы қарға, батпаққа немесе мұзға, суға байланысты қауіпті жағдайлардың болуы, оларды жою немесе едәуір өзгерту;
16) карантиндік іс-шаралар жүргізуді талап ететін індеттің тарауы;
17) жанартаудың атылғанға дейінгі немесе жанартаулардың атылғанға дейінгі орналасқан жері, күні мен уақыты және (немесе) жанартау күлінен болған бұлттың көлденең және тік көлемі, қозғалыстың бағытын, ұшу эшелондары мен бағыттарын немесе олардың осы бұлт тиетін бөліктерін қоса;
18) ядролық немесе химиялық жағдайдан кейін радиоактивті материалдар немесе улы химиялық заттардың атомосфераға таралуы, осы жағдайдың орын алған жері, күні мен уақыты, ұшу эшелоны мен бағыты немесе оның осы жағдайдың әсеріне ұшырайтын бөліктері, қозғалыс бағыттары;
19) әуе қозғалысына қызмет көрсетудің бұзылуына байланысты төтенше жағдайларда қысқа мерзімді іс-шараларды орындау.
50. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның нұсқауы бойынша қосымша NОТАМ шығару ұшулардың қауіпсіз орындалуына ықпал ететін өзге жағдайларда жүзеге асырылады.
51. NОТАМ төменде келтірілген ақпаратқа қатысты шығарылмайды:
1) әуе кемелерінің қауіпсіз қозғалуына әсер етпейтін, перрондар мен рульдеу жолдарында техникалық қызмет көрсету жөніндегі ағымдағы жұмыстар;
2) егер әуе кемелері қолдағы бар басқа ұшу-қону жолақтарын қауіпсіз қолданатын болса немесе осындай жұмыстар үшін қолданылатын жабдық қажет болған жағдайда жойылатын болса, ұшу-қону жолағын таңбалау бойынша жұмыстар;

3) временные препятствия в окрестностях аэродромов (вертодромов), не влияющие на безопасность полетов воздушных судов;
4) частичный выход из строя системы светотехнического оборудования аэродром (вертодрома), если это непосредственно не влияет на полеты воздушных судов;
5) частичный временный выход из строя средств связи "воздух-земля", если известно, что имеются и могут быть использованы соответствующие запасные частоты;
6) недостаточность обеспечения диспетчерским обслуживанием перронов и регулирования движения;
7) непригодность знаков, которые указывают положение и направление, а также других указательных знаков на рабочей площади аэродрома;
8) прыжки с парашютом в неконтролируемом воздушном пространстве по правилам визуальных полетов, а также в объявленных местах или в пределах опасных или запретных зон контролируемого воздушного пространства;
52. Извещение о введении в действие положений, касающихся установленных опасных и запретных зон, а также зон ограничения полетов, и о деятельности, сопряженной с временными ограничениями в воздушном пространстве, направляется не менее чем за 7 дней.
53. В сообщении NOTAM, уведомляющем о непригодности аэронавигационных средств, сооружений или служб связи, указывается предполагаемый период времени непригодности этих средств или предполагаемое время возобновления их эксплуатации.
54. Содержание NOTAM излагается в соответствии с Приложением 5  к настоящим Правилам.
55. Текст NOTAM, составляется с использованием значений (единообразной) сокращенной фразеологии, предписанных для кода NOTAM ИКАО, дополненного за счет сокращений ИКАО, индексов, определителей, указателей, позывных, частот, цифр и открытого текста. Код NOTAM ИКАО, включающий значения (единообразную) сокращенную фразеологию, и сокращения ИКАО содержатся в документе PANS-ABC (Doc 8400, документ ИКАО).
56. NOTAM рассылаются сериями. Для обозначения серии NOTAM используются буквы A-Z, за исключением букв S и Т.
57. Каждому NOTAM присваивается серия, в виде буквы, и номер, состоящий из четырех цифр, после которого следуют, знак дроби и две цифры года. Номер, который состоит из четырех цифр, последовательно возрастает на протяжении календарного года.
58. В случае появления в NOTAM ошибки выпускается NOTAM с новым номером, который заменяет NOTAM с ошибкой.
59. В NOTAM, отменяющий или заменяющий предыдущий NOTAM, отмечается серия и номер предыдущего NOTAM. Серия, индекс местоположения и предмет (2 и 3 буквы Q-кода) обеих NOTAM должны быть одинаковыми. Только один NOTAM отменяется или заменяется вторым NOTAM.

3) әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне әсер етпейтін әуеайлақ (тікұшақ айлағы) айналасындағы уақытша кедергілер;
4) әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарық техникалық жабдықтары жүйесінің жартылай істен шығуы, егер бұлар әуе кемелерінің ұшуына тікелей әсер етпесе;
5) тиісті қосалқы жиіліктердің бар екендігі және оларды қолдануға болатындығы белгілі болса, «әуе-жер» байланысы құралдарының жартылай уақытша істен шығуы;
6) қозғалысты ретке келтіру және перрондарға диспетчерлік қызмет көрсетуді қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі;
7) тұрған жері мен бағытын көрсететін белгілердің, сондай-ақ әуеайлақтың жұмыс алаңындағы басқа да көрсеткіш белгілердің жарамсыздығы;
8) көзбен шолып ұшу ережесі бойынша бақыланбайтын әуе кеңістігінде, сондай-ақ бақыланатын әуе кеңістігіндегі хабарланған орындарда немесе қауіпті немесе тыйым салынған аймақтар шегінде парашютпен секіру.
52. Белгіленген қауіпті және тыйым салынған аймақтарға, сондай-ақ ұшуларды шектеу аймақтары және әуе кеңістігіндегі уақытша шектеулермен байланысты қызметтер туралы ережені қолданысқа енгізу туралы хабарлама 7 күн ішінде жіберіледі.
53. Аэронавигациялық құрал, құрылғы немесе байланыс қызметтерінің жарамсыздығы туралы хабарлайтын NОТАМ хабарында осы құралдардың жарамсыздық уақытының болжамды кезеңі немесе оларды пайдалануды жалғастырудың болжамды уақыты көрсетіледі.
54. NОТАМ осы Қағиданың 5-қосымшасына сәйкес жазылады.
55. NОТАМ мәтіні ИКАО қысқартуларымен, индекстермен, анықтағыштармен, көрсеткіштермен, дабылдармен, жиіліктермен, цифрлармен және ашық мәтінмен толықтырылған, NОТАМ ИКАО коды үшін жазылған қысқарған (бірдей) сөз тіркестерін пайдалана отырып жасалады. Қысқарған (бірдей) сөз тіркестері мен ИКАО қысқартулары кіретін NОТАМ ИКАО коды РАNS-АВС құжатында (Dос 8400, ИКАО құжаты) қамтылған.
56. NОТАМ сериялармен таратылады. NОТАМ сериясын белгілеу үшін  S және Т әріптерін қоспағанда, А-Z әріптері қолданылады.
57. Әр NОТАМ-ға әріп түрінде серия және төрт цифрдан тұратын нөмір беріледі, бұл нөмірден кейін бөлшек және жылдың екі цифры тұрады. Төрт цифрдан тұратын нөмір, күнтізбелік жыл ішінде біртіндеп көбейе береді.
58. NОТАМ-да қателіктер болған жағдайда, қатесі бар NОТАМ-ның орнына жаңа нөмірмен басқа NОТАМ шығарылады.
59. Бұрынғы NОТАМ-ды жоятын немесе ауыстыратын NОТАМ шығарылған жағдайда, бұрынғы NОТАМ-ның сериясы мен нөмірі қойылады. Екі NОТАМ-ның да сериясы, орналасқан орнының индексі (Q-кодының 2 және 3 әріпі) мен мәні бірдей болуы тиіс. Тек бір NОТАМ ғана жойылып немесе екіншісімен алмастырылып отырады.

60. NOTAM, содержащий долгосрочную информацию постоянного или временного характера, имеет соответствующие ссылки на AIP или дополнения к нему.
61. Индексы местоположения, включаемые в текст NOTAM, соответствуют указанным в документе "Указатели (индексы) местоположения" (Doc 7910, документ ИКАО). При отсутствии у пункта местоположения присвоенного индекса местоположения ИКАО, его название дается открытым текстом.
62. Контрольный перечень действующих NOTAM передается получателям объединенного пакета аэронавигационной информации по установленным каналам связи не реже одного раза в месяц (или по запросу), используя формат NOTAM, приведенный в Приложении 5 к настоящим Правилам. Для каждой серии выпускается один NOTAM.
63. Контрольный перечень действующих NOTAM должен иметь ссылки на последние поправки, дополнения к AIP и АIС.
Глава 7. Публикация аэродромных схем
и аэронавигационных карт
64. В AIP Республики Казахстан публикуются следующие
аэронавигационные карты:
1) карта аэродрома (ИКАО);
2) карта стоянки (постановки на стоянку) воздушного судна (ИКАО);
3) карта наземного аэродромного движения (ИКАО);
4) карта аэродромных препятствий, тип А (ИКАО);
5) карта местности для точного захода на посадку (ИКАО) (для взлетно посадочных полос (далее - ВПП) оборудованных по II и III категории);
6) карта района (ИКАО);
7) карта стандартного вылета по приборам (SID) (ИКАО);
8) карта стандартного прибытия по приборам (STAR) (ИКАО);
9) карта захода на посадку по приборам (ИКАО);
10) карта визуального захода на посадку (ИКАО);
11) обзорная карта минимальных абсолютных высот ОВД (ИКАО).
Сноска. Правила дополнены пунктом 42 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2014 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Аэронавигационные карты, перечисленные в пункте 64, подготавливаются в соответствии с требованиями к составлению аэронавигационных карт, подлежащих включению в сборник аэронавигационной информации Республики Казахстан согласно приложению 7 к настоящим Правилам, которые соответствуют требованиям приложения 4 «Аэронавигационные карты» к Конвенции о международной гражданской авиации.
Сноска. Пункт 65 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2014 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. На лицевой стороне каждой карты четко указывается дата нанесенной аэронавигационной информации.
67. Для всех надписей применяются знаки латинского алфавита.

60. Тұрақты немесе уақытша сипаттағы ұзақ мерзімді ақпараттан тұратын NОТАМ-ның АІР-қа немесе оған жасалған толықтыруға сілтемесі болады.
61. NОТАМ мәтініне енетін орналасқан орындарының индекстері «Орналасқан орнының көрсеткілері (индекстері)» құжатында (Dос 7910, ИКАО құжаты) көрсетілген индекстерге сәйкес келеді. Пунктке ИКАО-ның орналасқан орнының индексі берілмеген жағдайда, оның атауы ашық мәтінмен беріледі.
62. Қолданыстағы NОТАМ-ның бақылау тізбесі 5-қосымшада келтірілген, NОТАМ пішімін пайдалана отырып, айына кем дегенде бір рет (немесе өтініш бойынша) белгіленген байланыс арналары арқылы біріккен аэронавигациялық ақпарат пакетін алушыларға беріледі. Әр серияға бір NОТАМ шығарылады.
63. Қолданыстағы NОТАМ-ның бақылау тізбесінде соңғы түзетуге, АІР пен АІС-қа жасалған толықтыруға сілтеме болуы тиіс.
7-тарау. Әуеайлақ схемалары мен аэронавигациялық карталарды жариялау
64. Қазақстан Республикасының АІР-ында мынадай аэронавигациялық карталар жарияланады:
1) әуеайлақ картасы (ІСАО);
2) әуе кемесі айлағының (айлаққа қою) картасы (ІСАО);
3) жерүсті әуеайлағындағы қозғалыс картасы (ІСАО);
4) А типіндегі, әуеайлақ кедергілерінің картасы (ІСАО);
5) қонуға дәл кіру орнының картасы (ІСАО) (II және III санаттағы жабдықталған ҰҚЖ үшін)
6) аудан картасы (ІСАО);
7) аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу картасы (SID) (ІСАО);
8) аспаптар бойынша стандартты ұшып келу картасы (SТАR) (ІСАО);
9) аспаптар бойынша қонуға кіру картасы (ІСАО);
10) көзбен шолып қонуға кіру картасы (ІСАО);
11) ӘҚК (ИКАО) ең төмен абсолюттік биіктігін шолу картасы.
Ескерту. 64-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.03.2014 № 264 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
65. 64-тармақта санамаланған аэронавигациялық карталар Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға «Аэронавигациялық карталар» деген 4-қосымшаның талаптарына сәйкес келетін, осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Аэронавигациялық ақпарат жинағына енгізуге жататын аэронавигациялық карталарды жасауға қойылатын талаптарға сәйкес дайындалады.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.03.2014 № 264 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
66. Әр картаның бетінде аэронавигациялық ақпараттың енгізілген күні жазылады.
67. Барлық жазбалар үшін латын алфавитінің белгілері қолданылады.

Глава 8. Электронные данные о местности и препятствиях
68. Массив данных о местности содержит массивы цифровых данных, представляющих поверхность местности в виде непрерывного ряда отсчитываемых от общей базы значений превышения во всех узлах (точках) определенной сетки. Сетка местности является угловой или линейной и имеет правильную или неправильную форму.
69. Массивы электронных данных о местности характеризуют пространственные (местоположение и превышение), предметные и временные аспекты поверхности Земли с такими естественными элементами, как горы, холмы, хребты, долины, скопления воды, вечного льда и снега, исключая препятствия.
70. Массивы электронных данных о местности и препятствиях, используемые в сочетании с аэронавигационными данными, обеспечивают следующие виды применения, связанные с выполнением полетов и обслуживанием воздушного движения:
1) система предупреждения о близости земли с функцией оценки рельефа местности в направлении полета и система предупреждения о минимальной безопасной абсолютной высоте (MSAW);
2) определение запасных схем для использования в случае аварийной ситуации при уходе на второй круг или взлете;
3) анализ эксплуатационных ограничений воздушного судна;
4) построение схем полетов по приборам (включая схему полета по кругу);
5) определение процедуры снижения при полете по маршруту и места аварийной посадки;
6) усовершенствованная система управления наземным движением и контроля за ним (A-SMGCS);
7) составление аэронавигационных карт и бортовые базы данных;
8) летный тренажер;
9) ограничение и устранение препятствий на аэродроме (вертодроме).
71. С целью выполнения требований, связанных с использованием аэронавигационных систем или функций, упомянутых в пункте 70  настоящих Правил, массивы электронных данных о местности и препятствиях подразделяются для следующих районов:
1) район 1: вся территория государства - охватывает всю территорию государства, включая аэродромы (вертодромы);
2) район 2: узловой диспетчерский район - представляет собой узловой диспетчерский район, указанный в AIP государства или ограниченный радиусом 45 км от контрольной точки аэродрома (вертодрома), в зависимости от того, что меньше. На аэродромах (вертодромах), где обеспечиваются операции по ППП и где узловой диспетчерский район не установлен, район 2 представляет собой зону в пределах радиуса 45 км от контрольной точки аэродрома (вертодрома);
3) район 3: район аэродрома (вертодрома) - охватывает зону, которая простирается от боковой кромки (кромок) одной (нескольких) ВПП до 90 м от осевой линии (осевых линий) ВПП, а для всех других частей рабочей площади аэродрома (вертодрома) на 50 м от боковой кромки (кромок) установленной зоны (зон); и

8-тарау. Жергілікті жер мен кедергілер туралы электрондық деректер
68. Жергілікті жер туралы деректер шоғырында белгілі бір тордағы барлық тораптардың (нүктелердің) асып түсу мәндерінің ортақ базасынан есептелетін үздіксіз қатар түріндегі жергілікті жер бетін беретін цифрлық деректер шоғыры болады. Жергілікті жер торы бұрышпен немесе сызықпен жасалады, ол дұрыс немесе дұрыс емес пішінде болады.
69. Жергілікті жер туралы электрондық деректер шоғыры кедергілерді қоспағанда, тау, төбе, жота, алқап, судың жиналуы, мәңгілік мұз бен қар сияқты табиғи элементтері бар Жер бетінің кеңістіктік (орналасу жері және асып түсуі), мәндік және уақытша аспектілерді сипаттайды.
70. Аэронавиагациялық деректермен бірге тиісті жағдайларда қолданылатын жергілікті жер мен кедергілер туралы электрондық деректер шоғыры ұшуларды орындау мен әуе қозғалысына қызмет көрсетуге қатысты мынадай қолданыс түрлерін қамтамасыз етеді:
1) ұшу бағытындағы жер бедерін бағалау функциясы бар, жердің жақын екені туралы ескерту жүйесі және ең төменгі қауіпсіз абсолюттік биіктік туралы ескерту жүйесі (МSАW);
2) екінші айналымға кететін немесе ұшып шығатын кезде апаттық жағдайда қолданылатын қосалқы схемаларды анықтау;
3) әуе кемесінің пайдалану шектеулерін талдау;
4) аспаптар бойынша ұшу схемаларының құрылымы (айналып ұшу схемасын қоса);
5) бағыт бойынша ұшу кезінде төмендету тәртіптемелерін және апатты жағдайда қону орнын анықтау;
6) жерүсті қозғалысын басқару және оны бақылаудың жетілдірілген жүйесі (А-SМGСS);
7) аэронавигациялық карталарды және борттық деректер базасын жасау;
8) ұшу тренажеры;
9) әуеайлақтағы (тікұшақ айлағындағы) кедергілерді шектеу және жою.
71. 70-тармақта айтылған аэронавиагциялық жүйелерді немесе функцияларды қолдануға байланысты талаптарды орындау мақсатында, жергілікті жер және кедергілер туралы электрондық деректер шоғыры төмендегі аудандарға бөлінеді:
1) 1-аудан: мемлекеттің бүкіл аумағы - әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын) қоса, мемлекеттің бүкіл аумағын қамтиды;
2) 2-аудан: тораптық диспетчерлік аудан - мемлекеттің АІР-ында көрсетілген немесе әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) бақылау нүктесінен, кішісіне қарай, 45 км радиуспен шектелген тораптық диспетчерлік ауданды білдіреді. АҰЕ бойынша операциялар қамтамасыз етілетін және тораптық диспетчерлік ауданы белгіленбеген әуеайлақтарда (тікұшақ айлақтарында), 2-аудан әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) бақылау нүктесінен 45 км радиус шегіндегі аймақты білдіреді;
3) 3-аудан: әуеайлақ (тікұшақ айлағы) ауданы - бір (бірнеше) ҰҚЖ-ның бүйір жиегінен (жиектерінен) ҰҚЖ-ның ось желісіне (ось желілеріне) дейін 90 метрге, ал әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жұмыс алаңының басқа барлық бөліктері үшін белгіленген аймақтың (аймақтардың) бүйір жиегінен (жиектерінен) 50 метрге созылатын аймақты қамтиды; және

4) район 4: район операций по категории II или III предусматривается только на тех ВПП, где выполняются точные заходы на посадку по категориям II или III и где эксплуатантам требуется детальная информация о местности и соответствующих препятствиях, позволяющая им оценить влияние местности на установление высоты принятия решения при использовании радиовысотомеров. Ширина района равняется 60 м с каждой стороны продленной осевой линии ВПП, а длина составляет 900 м от порога ВПП и измеряется вдоль продленной осевой линии ВПП.
72. Данные для района 2 предоставляются в отношении всех международных аэродромов.
73. Графическая иллюстрация для указанных в пункте 71 настоящих Правил районов устанавливается приказом руководителя уполномоченного органа в сфере гражданской авиации.
74. Массивы электронных данных о местности для соответствующих районов охвата соответствуют количественным требованиям, указанным в таблице 1 приложения 6 к настоящим Правилам, а данные о препятствиях соответствуют количественным требованиям, указанным в таблице 2  приложения 6 к настоящим Правилам.
75. Количественные требования к данным о местности и препятствиях для всех районов приведены в таблице 1 и таблице 2  Приложения 6 к настоящим Правилам.
76. Данные о местности составляются для районов, указанных в пункте 71 настоящих Правил, с использованием поверхностей учета данных о местности и критериев, приведенных в их графических иллюстрациях, а также в соответствии с количественными требованиями к данным о местности, содержащимися в таблице 1 Приложения 6 к настоящим Правилам.
77. Данные о препятствиях содержат массив цифровых данных о препятствиях и включает те элементы, которые возвышаются над прилегающими и окружающими элементами и считаются опасными для целей выполнения полетов. Данные о препятствиях предусматривают цифровое представление вертикальных и горизонтальных размеров искусственных объектов.
78. Неподвижные (постоянные или временные) или подвижные препятствия определяются в пределах районов, указанных в пункте 71  настоящих Правил, на основе поверхностей учета данных о препятствиях и критериев, в соответствии с графическими иллюстрациями, и данные о них составляются в соответствии с количественными требованиями к данным о препятствиях, содержащимися в таблице 2 приложения 6 к настоящим Правилам.
79. В данные о местности вносятся все типы элементов, которые описываются в соответствии с перечнем обязательных атрибутов, приведенных в таблице 3 Приложения 6 к настоящим Правилам.
80. В данные о препятствиях вносятся все типы элементов, определенные в качестве препятствий, которые описываются в соответствии с перечнем обязательных атрибутов, приведенных в таблице 4 Приложения 6 к настоящим Правилам.

4) 4-аудан: II немесе III санаттары бойынша операциялар орындалатын аудан - II немесе III санаттар бойынша қонуға дәл кіру орындалатын және пайдаланушыларға радиобиіктік өлшегіш қолдану арқылы шешім қабылдау биіктігін белгілеуге жергілікті жердің ықпалын бағалауға мүмкіндік беретін жергілікті жер және тиісті кедергілер туралы толық ақпарат талап етілетін ҰҚЖ-ларда ғана көзделеді. Аудан ені ҰҚЖ-ның созылған ось желісінің екі жағынан 60 метрді, ал ұзындығы ҰҚЖ-ның басталатын жерінен 900 метрді құрайды және ҰҚЖ-ның созылған ось желісі бойымен өлшенеді.
72. 2-ауданға арналған деректер барлық халықаралық әуеайлақтарға қатысты ұсынылады.
73. Осы Қағиданың 71-тармағында көрсетілген аудандардың графикалық суреттері азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган басшысының бұйрығымен белгіленеді.
74. Қамтылатын тиісті аудандарға арналған жергілікті жер туралы электрондық деректер шоғыры 6-қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген сандық талаптарға сәйкес келеді, ал кедергілер туралы деректер 6-қосымшаның 2-кестесінде көрсетілген сандық талаптарға сәйкес келеді.
75. Барлық жергілікті жер және кедергілер туралы деректерге қойылатын сандық талаптар 6-қосымшаның 1 және 2-кестелерінде келтірілген.
76. Жергілікті жер туралы деректер, жергілікті жер туралы деректерді есепке алу шегі мен графикалық суреттерде келтірілген критерийлерді қолдану арқылы, сондай-ақ осы Қағиданың 6-қосымшасының 1-кестесіндегі жергілікті жер туралы деректерге қойылатын сандық талаптарға сәйкес, осы Қағиданың 71-тармағында көрсетілген аудандар үшін жасалады.
77. Кедергілер туралы деректерде кедергілер туралы цифрлық деректер шоғыры бар, оған жапсарлас және қоршаған элементтерден жоғары және ұшуларды орындау мақсаттары үшін қауіпті саналатын элементтер кіреді. Кедергілер туралы деректер жасанды нысандардың тік және көлденең көлемінің цифрлық көрінісін береді.
78. Жылжымайтын (тұрақты немесе уақытша) немесе жылжитын кедергілер, графикалық суреттерге сәйкес, кедергілер туралы деректерді есепке алу шегі мен келтірілген критерийлер негізінде 71-тармақта көрсетілген аудандар шегінде анықталады, олар туралы деректер 6-қосымшаның 2-кестесіндегі кедергілер туралы деректерге қойылатын сандық талаптарға сәйкес жасалады.
79. Жергілікті жер туралы деректерге 6-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген міндетті атрибуттар тізбесіне сәйкес сипатталатын элементтердің барлық типтері енгізіледі.
80. Кедергілер туралы деректерге 6-қосымшаның 4-кестесінде келтірілген міндетті атрибуттар тізбесіне сәйкес сипатталатын, кедергілер ретінде анықталған элементтердің барлық типтері енгізіледі.

81. Спецификации информационных продуктов с данными о местности включают описание метода получения данных, которое содержит общую информацию об используемых источниках и процессах получения данных о местности.
Глава 9. Система управления качеством
аэронавигационных данных
82. В целях соответствия распространяемой аэронавигационной информации установленными настоящими Правилами требованиям к качеству данных, служба УАИ обеспечивает создание и поддержание функционирования системы управления качеством, охватывающей все процессы обеспечения аэронавигационной информацией и для обеспечения соответствия распространения аэронавигационной информации (данных) требованиям, установленным настоящими Правилами.
83. Созданная система управления качеством должна соответствовать стандартам гарантии качества серии 9000 Международной организации по стандартизации (ISO).
84. Служба УАИ устанавливает процедуры для обеспечения выявления источника аэронавигационных данных в целях исправления ошибок в данных, установленных на этапах подготовки к публикации или во время использования.
85. Служба УАИ обеспечивает публикацию аэронавигационных данных со степенью разрешения, соответствующей требованиям к качеству аэронавигационных данных, указанным в Приложении 1 к настоящим Правилам.
86. Сохранение целостности аэронавигационных данных обеспечивается на протяжении всего информационного процесса с момента съемки (подготовки) до направления следующему предполагаемому пользователю (органу, который получает аэронавигационную информацию от поставщика аэронавигационной информации).
Сноска. Пункт 86 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2014 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Для сохранения целостности аэронавигационных данных применяется следующая классификация целостности данных:
1) критические данные: существует большая вероятность того, что при использовании искаженных критических данных безопасное продолжение полета и посадка воздушного судна будут сопряжены со значительным риском и возможностью катастрофы;
2) важные данные: существует малая вероятность того, что при использовании искаженных важных данных безопасное продолжение полета
и посадка воздушного судна будут сопряжены со значительным риском
и возможностью катастрофы;
3) обычные данные: существует очень малая вероятность того, что при использовании искаженных обычных данных безопасное продолжение полета и посадка воздушного судна будут сопряжены со значительным риском и возможностью катастрофы.

81. Жергілікті жер туралы деректер бар ақпарат өнімдерінің ерекшеліктеріне қолданылатын дереккөздер мен жергілікті жер туралы деректерді алу үрдістері туралы жалпы ақпарат қамтылған деректерді алу әдісінің сипаттамасы қосылады.
9-тарау. Аэронавигациялық деректердің сапасын басқару жүйесі
82. Таратылатын аэронавигациялық ақпаратты деректер сапасына қойылатын белгіленген талаптарға сәйкес келтіру мақсатында ААБ қызметі аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етудің барлық үрдістерін қамтитын және аэронавигациялық ақпараттың (деректердің) осы Қағидада белгіленген талаптарға сәйкес таратылуын қамтамасыз ететін сапаны басқару жүйесін құруды және оның жұмыс істеуін қолдауды қамтамасыз етеді.
83. Құрылған сапаны басқару жүйесі Халықаралық стандарттау ұйымының (ISO) 9000 сериясындағы сапаға кепілдік беру стандарттарына сәйкес келуі тиіс.
84. ААБ қызметі деректерді дайындау кезеңдерінде немесе қолдану кезінде анықталған қателерді түзету мақсатында, аэронавигациялық деректер көздерін анықтауды қамтамасыз ететін рәсімдер белгілейді.
85. ААБ қызметі ажыратымдылық дәрежесі осы Қағиданың 1-қосымшасында көрсетілген аэронавигациялық деректердің сапасына қойылатын талаптарға сәйкес келетін аэронавигациялық деректердің жариялануын қамтамасыз етеді.
86. Аэронавигациялық деректердің тұтастығын сақтау оларды түсіру (дайындау) сәтінен бастап келесі болжамды пайдаланушыға (аэронавигациялық ақпаратты жеткізушіден аэронавигациялық ақпаратты алатын органға) жібергенге дейінгі бүкіл ақпараттық процесс бойы қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.03.2014 № 264 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
87. Аэронавигациялық деректердің тұтастығын сақтау үшін деректер тұтастығының мынадай сыныптамасы қолданылады:
1) критикалық деректер: бұрмаланған критикалық деректер пайдаланылған кезде әуе кемесінің ұшуын қауіпсіз жалғастырудың және оны қондырудың айтарлықтай тәуекелімен және апаттың болу мүмкіндігімен ұштасу ықтималдығы жоғары болады;
2) маңызды деректер: бұрмаланған маңызды деректер пайдаланылған кезде әуе кемесінің ұшуын қауіпсіз жалғастырудың және оны қондырудың айтарлықтай тәуекелімен және апаттың болу мүмкіндігімен ұштасу ықтималдығы аз болады;
3) әдеттегі деректер: бұрмаланған әдеттегі деректер пайдаланылған кезде әуе кемесінің ұшуын қауіпсіз жалғастырудың және оны қондырудың айтарлықтай тәуекелімен және апаттың болу мүмкіндігімен ұштасу ықтималдығы өте аз болады.

Сноска. Пункт 87 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2014 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. Рассылка информации предполагаемому пользователю доставляется следующими методами:
1) физическая рассылка - средства, обеспечивающие рассылку аэронавигационной информации (данных) посредством ее доставки в физической упаковке, например почтовые службы;
2) прямая электронная рассылка - средства, обеспечивающие автоматическую рассылку аэронавигационной информации (данных) посредством использования прямого электронного соединения между службой УАИ и предполагаемым пользователем.
89. Требования к качеству аэронавигационных данных, касающиеся классификации целостности и данных, представлены в Приложении 1 к настоящим Правилам.
90. Защита массивов аэронавигационных данных на электронных носителях при их хранении обеспечивается с помощью контроля с использованием 32-битового циклического избыточного кода (CRC), реализуемого приложением для массивов данных.
91. Перед представлением службе УАИ подлежащий выпуску материал, включаемый как часть объединенного пакета аэронавигационной информации, проверяется и согласовывается ответственными службами организации гражданской авиации для обеспечения соответствия ее настоящим Правилам.
92. Служба УАИ обеспечивает публикацию аэронавигационных данных со степенью разрешения, соответствующей требованиям к качеству аэронавигационных данных, указанным в Приложении 1 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
экипажей воздушных судов
Требования к качеству аэронавигационных данных
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 26.03.2014 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Таблица 1. Широта и долгота
Широта и долгота
Точность/тип данных
Разрешение публикуемых данных
Разрешение карты
Классификация целостности
Точки границ района полетной информации
2 км (1 м. миля), объявленная
1 мин
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Точки границ районов Р, R, D (вне границ CTA/CTR)
2 км (1 м. миля), объявленная
1 мин
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Точки границ районов Р, R, D (внутри границ CTA/CTR)
100 м, расчетная
1 с
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Точки границ CTA/CTR
100 м, расчетная
1 с
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Маршрутные NAVAID и контрольные точки, пункт ожидания, точки STAR/SID
100 м, результаты съемки/ расчетная
1 с
1 с
важные
Препятствия в районе 1 (вся территория государства)
50 м, результаты съемки
1 с
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Контрольная точка аэродрома/вертодрома
30 м, результаты съемки
1 с
1 с
обычные
NAVAID, расположенные на аэродроме/вертодроме
3 м, результаты съемки
1/10 с
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Препятствия в районе 2
5 м, результаты съемки
1/10 с
1/10 с
важные
Препятствия в районе 3
0.5 м, результаты съемки
1/10 с
1/10 с
важные
Контрольные точки/пункты конечного захода на посадку и другие важные контрольные точки/пункты, образующие схему захода на посадку по приборам
3 м, результаты съемки/ расчетная
1/10 с
1 с
важные
Порог ВПП
1 м, результаты съемки
1/100 с
1 с
критические
Препятствия в районе 4
0.5 м, результаты съемки
1/10 с
1/10 с
важные
Конец ВПП
1 м, результаты съемки
1/100 с
-
критические
Точки осевой линии ВПП
1 м, результаты съемки
1/100 с
1/100 с
критические
Точки осевой линии РД
0,5 м, результаты съемки
1/100 с
1/100 с
важные
Точки осевой линии РД на земле, точки РД для руления по воздуху и транзитных маршрутов
0,5 м, результаты съемки/ расчетная
1/100 с
1/100 с
важные
Точки стоянки воздушных судов/вертолетов/ пункты проверки INS
0,5 м, результаты съемки
1/100 с
1/100 с
обычные
Геометрический центр TLOF или пороги FATO (вертодромы)
1 м, результаты съемки
1/100 с
1 с
критические
Таблица 2. Превышение, абсолютная высота, относительная высота
Превышение/абсолютная высота/ относительная высота
Точность/ тип данных
Разрешение публикуемых данных
Разрешение карты
Классификация целостности
Превышение аэродрома/вертодрома
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 мили 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Волна геоида WGS-84 в месте превышения аэродрома/вертодрома
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 мили 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Порог ВПП или FATO (неточные заходы на посадку)
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 мили 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Волна геоида WGS-84 на пороге ВПП или FATO, в геометрическом центре TLOF (неточные заходы на посадку)
0,5 м или 1 фут, результаты съемки
1 мили 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Порог ВПП или FATO (точные заходы на посадку)
0,25 м или 1 фут, результаты съемки
0,5 м или 1 фут
0,5 м или 1 фут
критические
Волна геоида WGS-84 на пороге ВПП или FATO, в геометрическом центре TLOF (точные заходы на посадку)
0,25 м или 1 фут, результаты съемки
0,5 м или 1 фут
0,5 м или 1 фут
критические
Абсолютная/относительная высота пролета препятствий (ОСА/Н)
Как указано в документе PANS-OPS (Doc 8168)
-
Как указано в документе PANS-OPS
(Doc 8168)
важные
Относительная высота пересечения порога ВПП (относительная высота опорной точки), точные заходы на посадку
0,5 м или 1 фут, расчетная
0,5 м или 1 фут
0,5 м или 1 фут
критические
Препятствия в зонах захода на посадку и взлета
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 мили 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Препятствия в зонах полетов по кругу и на аэродроме/вертодроме
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 мили 1 фут
1 м или 1 фут
важные
Превышение препятствий на маршруте
3 м (10 фут), результаты съемки
3 м (10 фут)
3 м (10 фут)
обычные
Дальномерное оборудование/точное (DME/P)
3 м (10 фут), результаты съемки
3 м (10 фут)
важные
Превышение дальномерного оборудования (DME)

Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.03.2014 № 264 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
88. Көзделген пайдаланушыға ақпарат жіберу ақпарат жеткізудің төмендегідей қолданыстағы әдісінен өзгеше болуы мүмкін:
1) физикалық тарату - аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) физикалық қаптамада жеткізуді, мысалы почта қызметтері арқылы таралуын қамтамасыз ететін құралдар;
2) тікелей электрондық тарату - аэронавигациялық ақпаратты (деректерді) ААҚ пен келесі пайдаланушы арасындағы тікелей электрондық байланысты қолдану арқылы автоматты түрде таралуын қамтамасыз ететін құралдар.
89. Деректер сыныптамасына қатысты аэронавигациялық деректердің тұтастығына және сапасына қойылатын талаптар осы Қағиданың 1-қосымшасында ұсынылған.
90. Электрондық тасымалдауыштардағы аэронавигациялық деректер шоғырын сақтау кезінде қорғау, деректер шоғырына арналған қосымшада келтірілген 32-биттік циклдық артық кодты (СRС) қолданып бақылау арқылы қамтамасыз етіледі.
91. Біріккен аэронавигациялық ақпарат пакетінің бір бөлігі ретінде енгізілетін, шығаруға жататын материал ААБ қызметіне ұсынылар алдында тексеріліп, оның осы Қағидаға сәйкес келуін қамтамасыз етуге жауапты қызметтермен келісіледі.
92. ААБ қызметі аэронавигациялық деректердің осы Қағиданың 1-қосымшасында көрсетілген аэронавигациялық деректер сапасына қойылатын талаптарға сәйкес келетін ажыратымдылық дәрежесінде жариялануын қамтамасыз етеді.
Әуе кемелерін пайдаланушыларды
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидасына
1-қосымша
Аэронавигациялық деректердің сапасына қойылатын талаптар
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.03.2014 № 264 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-кесте. Ені мен ұзындығы
Ені мен ұзындығы
Дәлдік/деректердің түрі
Жарияланатын деректердің дәлдігі
Картаның дәлдігі
Бүтіндігінің сыныптамасы
Ұшу ақпаратының ауданы шекараларының нүктелері
2 км (1 м. миль), жарияланған
1 мин
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Р, R, D аудандары шекараларының нүктелері (CTA/CTR шекараларынан тыс)
2 км (1 м. миль), жарияланған
1 мин
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Р, R, D аудандары шекараларының нүктелері (CTA/CTR шекаралары ішінде)
100 м, есептелген
1 с
Салынғанға сәйкес
маңызды
CTA/CTR шекараларының нүктелері
100 м, есептелген
1 с
Салынғанға сәйкес
маңызды
NAVAID бағыттары мен бақылау нүктелері, күту пункті, STAR/SID нүктелері
100 м, түсіру нәтижелері/ есептелген
1 с
1 с
маңызды
1-аудандағы кедергілері (мемлекеттің бүкіл аумағы)
50 м, түсірудің нәтижелері
1 с
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Әуеайлақтың/тікұшақ айлағының бақылау нүктесі
30 м, түсірудің нәтижелері
1 с
1 с
қалыпты
Әеуайлақта/тікұшақ айлағында орналасқан NAVAID
3 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
Салынғанға сәйкес
маңызды
2-аудандағы кедергілері
5 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
1/10 с
маңызды
3-аудандағы кедергілері
0.5 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
1/10 с
маңызды
Қонуға соңғы кірудің бақылау нүктелері/пункттері және аспаптар бойынша қону сұлбасын жасайтын басқа да манызды бақылау нүктелері/пункттері
3 м, түсірудің нәтижелері/ есептелген
1/10 с
1 с
маңызды
ҰҚЖ-ның шегі
1 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1 с
критикалық
4-аудандағы кедергілері
0.5 м, түсірудің нәтижелері
1/10 с
1/10 с
маңызды
ҰҚЖ-ның соңы
1 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
критикалық
ҰҚЖ-ның білік сызығының нүктелері
1 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1/100 с
критикалық
РЖ білік сызығының нүктелері
0,5 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1/100 с
маңызды
Жердегі РЖ білік сызығының нүктелері; әуеде рульдеу үшін және транзиттік бағыттардың РЖ нүктелері
0,5 м, түсірудің нәтижелері/ есептелген
1/100 с
1/100 с
маңызды
Әуе кемелері/тікұшақ тұрақтарының нүктелері/ INS тексеру пункттері
0,5 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1/100 с
қалыпты
TLOF геометриялық орталығы немесе FATO шегі (тікұшақ айлақтары)
1 м, түсірудің нәтижелері
1/100 с
1 с
критикалық
2-кесте. Асып кету, абсолютті биіктік, салыстырмалы биіктік
Асып кету/абсолютті биіктік/салыстырмалы биіктік
Дәлдік/
деректердің түрі
Жарияланатын деректердің дәлдігі
Картаның дәлдігі
Бүтіндігінің сыныптамасы
Әуеайлақтан/тікұшақ айлағынан асу
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
Әуеайлақтан/тікұшақ айлағынан асу жеріндегі WGS-84 геоид толқыны
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
ҰҚЖ-ның шегі немесе FATO (қонуға нақты емес кіру)
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
ҰҚЖ-ның шегіндегі WGS-84 геоидтік толқыны немесе TLOF-тың геометриялық орталығындағы FATO (қонуға нақты емес кіру)
0,5 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
ҰҚЖ-ның шегі немесе FATO (қонуға нақты кіру)
0,25 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
0,5 м немесе 1 фут
0,5 м немесе 1 фут
критикалық
ҰҚЖ-ның шегіндегі WGS-84 геоидтік толқыны немесе TLOF-тың геометриялық орталығындағы FATO (қонуға нақты кіру)
0,25 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
0,5 м немесе 1 фут
0,5 м немесе 1 фут
критикалық
Кедергілерді ұшып өтудің абсолютті/салыстырмалы биіктігі (ОСА/Н)
PANS-OPS
(Doc 8168) құжатында көрсетілгендей
-
PANS-OPS
(Doc 8168) көрсетілгендей
маңызды
ҰҚЖ шегі қиылысуының салыстырмалы биіктігі (тірек нүктенің салыстырмалы биіктігі), қонуға дәл кіру
0,5 м немесе 1 фут, есептелген
0,5 м немесе 1 фут
0,5 м немесе 1 фут
критикалық
Қонуға кіру және ұшып көтерілу аймақтарындағы кедіргілер
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
Шеңбер бойынша және әуеайлақта/ тікұшақ айлағында ұшу аймақтарындағы кедергілер
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 миль немесе 1 фут
1 м немесе 1 фут
маңызды
Бағыттағы кедергілерден асып өтуі
3 м (10 фут), түсірудің нәтижелері
3 м (10 фут)
3 м (10 фут)
қалыпты
Қашықтық өлшегіш жабдығы/ дәлдігі (DME/P)
3 м (10 фут), түсірудің нәтижелері
3 м (10 фут)
маңызды
Қашықтық өлшегіш жабдықтың артуы (DME)

3 м (100 фут), результаты съемки
30 м (100 фут)
30 м (100 фут)
важные
Абсолютная высота схемы захода на посадку по приборам
Как указано в документе PANS-OPS (Doc 8168)
Как указано в документе PANS-OPS
(Doc 8168)
важные
Минимальные абсолютные высоты
50 м или 100 фут, расчетная
50 м или 100 фут
50 м или 100 фут
обычные
Таблица 3. Склонение и магнитное склонение
Склонение/магнитное склонение
Точность/ тип данных
Разрешение публикуемых данных
Разрешение карты
Классификация целостности
Склонение ОВЧ-NAVAED станции, используемой для технической настройки средства
10, результаты съемки
10
-
важные
Магнитное склонение средства NDB NAVAID
10, результаты съемки
10
-
обычные
Магнитное склонение аэродрома/вертодрома
10, результаты съемки
10
10
важные
Магнитное склонение антенны курсового радиомаяка ILS
1 ». результаты съемки
10
-
важные
Магнитное склонение азимутальной антенны MLS
10, результаты съемки
10
-
важные
Таблица 4. Пеленг
Пеленг
Точность/ тип данных
Разрешение публикуемых данных
Разрешение карты
Классификация целостности
Участки воздушных трасс
1/100, расчетная
10
10
обычные
Пеленг, используемый для установления контрольных точек на маршруте и в районе аэродрома
1/100, расчетная
1/100
1/100
обычные
Участки маршрутов прибытия/вылета в районе аэродрома
1/100, расчетная
10
10
обычные
Пеленг, используемый для установления контрольных точек схемы захода на посадку по приборам
1/1000, расчетная
1/1000
1/100
важные
Выставление курсового радиомаяка ILS
1/1000, результаты съемки
1/1000, истинный
10
важные
Выставление нулевого азимута MLS
1/1000, результаты съемки
1/1000, истинный
10
важные
Пеленг ВПП и FATO
1/1000, результаты съемки
1/1000, истинный
10
обычные
Таблица 5. Длина, расстояние, размер
Длина/расстояние/размер
Точность/ тип данных
Разрешение публикуемых данных
Разрешение карты
Классификация целостности
Длина участков воздушных трасс
1/10 км или 1/10 м. мили, расчетная
1/10 км или 1/10 м. мили
1 км или 1 м. миля
обычные
Расстояние, используемое для установления контрольных точек на маршруте и в районе аэродрома
1/10 км или 1/10 м. мили, расчетная
1/10 км или 1/10 м. мили
2/10 км или 1/10 м. мили
обычные
Длина участков маршрутов прибытия/вылета в районе аэродрома
1/100 км или 1/100 м. мили, расчетная
1/100 км или 1/100 м. мили
1 км или 1 м. миля
важные
Расстояние, используемое для установления контрольных точек схемы захода на посадку по приборам и в районе аэродрома
1/100 км или 1/100 м. мили, расчетная
1/100 км или 1/100 м. мили
2/10 км или 1/10 м. мили
важные
Длина ВГТП или FATO, размеры TLOF
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут

3 м (100 фут), түсірудің нәтижелері
30 м (100 фут)
30 м (100 фут)
маңызды
Аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының абсолюттік биіктігі
PANS-OPS
(Doc 8168) құжатында көрсетілгендей
PANS-OPS
(Doc 8168) көрсетілгендей
маңызды
Ең төменгі абсолютті биіктіктер
50 м немесе 100 фут, есептелген
50 м немесе 100 фут
50 м немесе 100 фут
қалыпты
3-кесте. Ауытқу және магниттік ауытқу
Төмен түсү/магниттік төмен түсү
Дәлдік/деректердің түрі
Жарияланатын деректердің дәлдігі
Картаның дәлдігі
Бүтіндігінің сыныптамасы
Құралды техникалық күйге келтіру үшін қолданылатын NAVAID ӨЖЖ станциясының ауытқуы
10, түсірудің нәтижелері
10
маңызды
NDB NAVAID құралының магниттік ауытқуы
10, түсірудің нәтижелері
10
қалыпты
Әуеайлақтың/ тікұшақ айлағының магниттік ауытқуы
10, түсірудің нәтижелері
10
10
маңызды
ILS курстік радиомаяк антеннасының магниттік ауытқуы
10. түсірудің нәтижелері
10
маңызды
MLS-тің азимуталды антеннасының магниттік ауытқуы
10, түсірудің нәтижелері
10
маңызды
4-кесте. Пеленг
Пеленг
Дәлдік/деректердің түрі
Жарияланатын деректердің дәлдігі
Картаның дәлдігі
Бүтіндігінің сыныптамасы
Әуе трассаларының учаскелері
1/10, есептелген
10
10
қалыпты
Бағыттардағы және әуеайлақ ауданындағы бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын пеленг
1/100, есептелген
1/100
1/100
қалыпты
Әуеайлақ ауданындағы келу/ұшып шығу бағыттарының учаскелері
1/100, есептелген
10
10
қалыпты
Аспаптар бойынша қонуға кіру схемаларының бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын пеленг
1/1000, есептелген
1/1000
1/100
маңызды
ILS-тың курстық радиомаяктың шығаруы
1/1000, түсірудің нәтижелері
1/1000, шын
10
маңызды
MLS-тың нөлдік азимутын шығаруы
1/1000, түсірудің нәтижелері
1/1000, шын
10
маңызды
ҰҚЖ және FATO пеленгі
1/1000, түсірудің нәтижелері
1/1000, шын
10
қалыпты
5-кесте. Ұзындық, қашықтық, өлшем
Ұзындық/қашықтық/өлшем
Дәлдік/деректердің түрі
Жарияланатын деректердің дәлдігі
Картаның дәлдігі
Бүтіндігінің сыныптамасы
Әуе трассалары учаскелерінің ұзындығы
1/10 км немесе 1/10 м. миль, есептелген
1/10 км немесе 1/10 м. миль
1 км немесе 1 м. миль
қалыпты
Бағытта және әуеайлақ ауданындағы бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын қашықтық
1/10 км немесе 1/10 м. миль, есептелген
1/10 км немесе 1/10 м. миль
2/10 км немесе 1/10 м. миль
қалыпты
Әуеайлақ ауданындағы келу/ұшып шығу бағыттары учаскелерінің ұзындығы
1/100 км немесе 1/100 м. миль, есептелген
1/100 км немесе 1/100 м. миль
1 км немесе 1 м. миль
маңызды
Аспаптар бойынша қонуға кіру схемаларының және әуеайлақ ауданындағы бақылау нүктелерін белгілеу үшін қолданылатын қашықтық
1/100 км немесе 1/100 м. миль, есептелген
1/100 км немесе 1/100 м. миль
2/10 км немесе 1/10 м. миль
маңызды
FATO немесе ҰҚЖ ұзындығы, TLOF өлшемдері
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 м немесе 1 фут

1 м (карта AD) 0,5 м (карта АОС)
критические
Длина концевой полосы торможения
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
0,5 м (карта АОС)
критические
Располагаемая посадочная дистанция
1 м или 1 фут, результаты съемки
1 м или 1 фут
1 м (карта AD) 0,5 м (карта АОС)
критические
Расстояние между антенной курсового радиомаяка ILS и концом ВПП и FATO
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние по осевой линии между антенной глиссадного радиомаяка ILS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние между маркерами ILS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
2/10 км (1/10 м. мили)
важные
Расстояние по осевой линии между антенной DME ILS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
важные
Расстояние между азимутальной антенной MLS и концом ВПП и FATO
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние по осевой линии между угломестной антенной MLS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Расстояние по осевой линии между антенной DME/P MLS и порогом ВПП
3 м или 10 фут, расчетная
3 м (10 фут)
В соответствии с тем, как нанесены
обычные
Приложение 2
к Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
экипажей воздушных судов
Форма уведомления о подлежащей распространению
аэронавигационной информации в виде поправки в AIP
Поставщик данных
ФИО:          _______________    Тел:     ______________
Должность:    _______________    Факс:    ______________
Организация:  _______________    e-mail:  ______________
Дата и время                     AFTN:    ______________
заполнения:   _______________    Подпись: ______________
Ссылка на AIP
Изменения,
подлежащие
опубликованию в
AIP
Дата
вступления в
силу
Страница
Дата
Параграф
Приложение на ____ листах.
Приведенные выше данные и/или       Приведенные выше данные и/или
прилагаемый проект получены для     прилагаемый проект разрешены для
публикации в виде поправки в AIP    публикации в виде поправки в AIP
ФИО:          _______________       ФИО:         ______________
Должность:    _______________       Должность:   ______________
Организация:  _______________       Организация: ______________
Дата и время                        Дата и время
заполнения:   _______________       заполнения:  ______________
Подпись:      _______________       Подпись:     ______________
Приложение 3
к Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
экипажей воздушных судов
Форма уведомления о подлежащей распространению
аэронавигационной информации в виде NOTAM
Текст NOTAM
Определение индекса местоположения
ИКАО, в котором расположены
средство, воздушное пространство
или имеются условия, являющиеся
предметом сообщения
Нижняя граница
Верхняя граница
Поставщик данных
ФИО:          _______________     Тел:      _____________
Должность:    _______________     Факс:     _____________
Организация:  _______________     e-mail:   _____________
Дата и время                      AFTN:     _____________
заполнения:   _______________     Подпись:  _____________
Срок действия
Дата
Время UTC
EST
Если это
приме-
нимо
Год
Месяц
День
Часы
Минуты
С (группа
дата/время,
UTC)
До (группа
дата/время,
UTC)
Расписание
(если это
применимо)
Приложение на _____ листах.
Приведенные выше данные и/или      Приведенные выше данные и/или
прилагаемый проект получены для    прилагаемый проект разрешены для
публикации в виде поправки в AIP   публикации в виде поправки в AIP
ФИО:          _____________        ФИО:          ____________
Должность:    _____________        Должность:    ____________
Организация:  _____________        Организация:  ____________
Дата и время                       Дата и время
заполнения:   _____________        заполнения:   ____________
Подпись:      _____________        Подпись:      ____________
Приложение 4
к Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
экипажей воздушных судов
Информация, подлежащая передаче с помощью AIRAC

1 м (AD картасы) 0,5 м (АОС карта)
критикалық
Тежеудің шеткі жолағының ұзындығы
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 м немесе 1 фут
0,5 м (АОС картасы)
критикалық
Орналастыратын қону арақашықтығы
1 м немесе 1 фут, түсірудің нәтижелері
1 м немесе 1 фут
1 м (AD картасы) 0,5 м (АОС картасы)
критикалық
ILS-тың курстық радиомаяк антеннасы мен ҰҚЖ-тың немесе FATO-ның соңы аралығындағы қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
ILS глиссадалық радиомаягінің антеннасы мен ҰҚЖ табалдырықтың аралығында білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
ILS таңбалағыштары мен ҰҚЖ шегі арасындағы қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
2/10 км (1/10 м. миль)
маңызды
DME ILS антеннасы мен ҰҚЖ шегі аралығында білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
маңызды
MLS-тың азимуттық антеннасы мен ҰҚЖ мен FATO-ның соңы аралығындағы қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
MLS бұрыштық - өңірлік антеннасы мен ҰҚЖ табалдырығы арасындағы білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
DME/P MLS-тың антеннасы мен ҰҚЖ табалдырығының аралығында білікті сызық бойынша қашықтық
3 м немесе 10 фут, есептелген
3 м (10 фут)
Салынғанға сәйкес
қалыпты
Әуе кемелерін пайдаланушыларды
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидасына
2-қосымша
АІР-ке түзетулер ретінде жарияланатын аэронавигациялық ақпарат туралы хабарландыру нысаны
Деректерді жеткізуші
Аты-жөні:___________________      Тел:_____________________
Лауазымы:___________________      Факс:____________________
Ұйым:_______________________      е-mаіl:__________________
Толтырылған                       АFTN:____________________
күні мен                          Қолы:____________________
уақыты:____________________
АІР-ке сілтеме
АІР-ке жарияланатын өзгерістер
Күшіне енгізілетін күні
Парақ
Күні
Параграф
Қосымша.____________ парақта.
Жоғарыда келтірілген деректер      Жоғарыда келтірілген деректерді
және/немесе қоса берілген жоба     және/немесе жобаны АІР-ке түзету
АІР-ке түзету ретінде жариялау     ретінде жариялауға рұқсат етілген:
үшін алынған:
Аты-жөні:______________            Аты-жөні:______________
Лауазымы:______________            Лауазымы:______________
Ұйым:__________________            Ұйым:__________________
Толтырылған                        Толтырылған
күні мен                           күні мен
уақыты:____________                уақыты:____________
Қолы:__________________            Қолы:___________________
Әуе кемелерін пайдаланушыларды
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидасына
3-қосымша
NОТАМ түрінде жарияланатын аэронавигациялық ақпарат туралы хабарландыру нысаны
NОТАМ мәтіні
Құрал, әуе кеңістігі орналасқан немесе қатынас мәні болып табылатын жағдай бар ИКАО-ның орналасқан жерінің индексін анықтау
Астыңғы шекара
Үстіңгі шекара
Деректерді жеткізуші
Аты-жөні:___________________      Тел:_____________________
Лауазымы:___________________      Факс:____________________
Ұйым:_______________________      е-mаіl:__________________
Толтырылған                       АFTN:____________________
күні мен                          Қолы:____________________
уақыты:____________________
Қолданылу мерзімі
Күні
UTС уақыты
ЕSТ Егер бұл пайдаланылса
Жыл
Ай
Күн
Сағат
Минуты
Бастап (топ күн/уақыт, UTС)
Дейін (топ күн/уақыт, UTС)
Кесте (егер бұл пайдаланылса)
Қосымша.____________ парақта.
Жоғарыда келтірілген деректер      Жоғарыда келтірілген деректерді
және/немесе қоса берілген жоба     және/немесе жобаны АІР-ке түзету
АІР-ке түзету ретінде жариялау     ретінде жариялауға рұқсат етілген:
үшін алынған:
Аты-жөні:______________            Аты-жөні:______________
Лауазымы:______________            Лауазымы:______________
Ұйым:__________________            Ұйым:__________________
Толтырылған                        Толтырылған
күні мен                           күні мен
уақыты:____________                уақыты:____________
Қолы:__________________            Қолы:___________________
Әуе кемелерін пайдаланушыларды
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидасына
4-қосымша
АІRАС көмегі арқылы беруге жататын ақпарат

1. Установление, отмена и запланированные значительные изменения (включая эксплуатационные проверки):
1) границ (горизонтальных и вертикальных), предписаний и правил, применимых к:
районам полетной информации;
диспетчерским районам;
диспетчерским зонам;
консультативным зонам;
маршрутам ОВД;
постоянным опасным, запретным зонам и зонам ограничения полетов (включая вид и периоды деятельности, когда это известно) и опознавательным зонам противовоздушной обороны (ADIZ);
постоянным зонам или маршрутам или их участкам, где существует возможность перехвата;
2) местоположения, частот, позывных идентификаторов, известных отклонений, периодов технического обслуживания радионавигационных средств, средств связи наблюдения;
3) схем полетов в зоне ожидания, захода на посадку, прибытия и вылета, снижения шума и других соответствующих правил ОВД;
4) эшелонов перехода, абсолютных (относительных) высот перехода и абсолютных (относительных) минимальных высот в секторе;
5) метеорологических средств (включая радиовещательные передачи) и правил;
6) ВПП и концевых полос торможения;
7) рулежных дорожек и перронов;
8) наземных эксплуатационных процедур на аэродроме (включая процедуры на случай слабой видимости);
9) светосигнального оборудования зоны приближения и ВПП;
10) эксплуатационных минимумов аэродрома, если они публикуются государством.
2. Установление, отмена и запланированные значительные изменения:
1) местоположения, высот и освещения препятствий для навигации;
2) часов работы аэродромов, средств и служб;
3) таможенных, иммиграционных и санитарных служб;
4) временных опасных, запретных зон и зон ограничения полетов, а также опасных для навигации условий, военных учений и массовых полетов воздушных судов;
5) временных зон или маршрутов или их участков, где существует возможность перехвата.
3. Установление и запланированные значительные изменения:
1) новых аэродромов, предназначенных для выполнения международных полетов по Правилам производства полетов (далее - ППП);
2) новых ВПП, предназначенных для выполнения полетов по ППП на международных аэродромах;
3) схем и структуры сети маршрутов обслуживания воздушного движения.
Приложение 5
к Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
экипажей воздушных судов
Формат NOTAM
* В соответствующих случаях исключить.
Приложение 6
к Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
экипажей воздушных судов
Таблица 1. Количественные требования к данным о местности
Район 1
Район 2
Район 3
Район 4
Интервал между
постами
3 с дуги
(примерно
90 м)
1 с дуги
(примерно
30 м)
0,6 с дуги
(примерно
20 м)
0,3 с дуги
(примерно
9 м)
Точность в
вертикальной
плоскости
30 м
3 м
0,5 м
1 м
Разрешающая
способность в
вертикальной
плоскости
1 м
0,1 м
0,01 м
0,1 м
Точность в
горизонтальной
плоскости
50 м
5 м
0,5 м
2,5 м
Доверительный
уровень
90 %
90 %
90 %
90 %
Категория данных
Обычные
Важные
Важные
Важные
Уровень
целостности
1 х 10-3
1 х 10-5
1 х 10-5
1 х 10-5
Период обновления
По мере
необходи-
мости
По мере
необходи-
мости
По мере
необходи-
мости
По мере
необходи-
мости
Таблица 2. Количественные требования к данным о препятствиях
Район 1
Район 2
Район 3
Район 4
Точность в
вертикальной
плоскости
30 м
3 м
0,5 м
1 м
Разрешающая
способность в
вертикальной
плоскости
1 м
0,1 м
0,01 м
0,1 м
Точность в
горизонтальной
плоскости
50 м
5 м
0,5 м
2,5 м
Доверительный
уровень
90 %
90 %
90 %
90 %
Категория данных
Обычные
Важные
Важные
Важные
Уровень
целостности
1 х 10 -3
1 х 10 -5
1 х 10 -5
1 х 10 -5
Период обновления
По мере
необходи-
мости
По мере
необходи-
мости
По мере
необходи-
мости
По мере
необходи-
мости
Таблица 3. Атрибуты местности
Атрибуты местности
Обязательные/необязательные
Район охвата
Обязательный
Указатель источника данных
Обязательный
Метод получения
Обязательный
Интервал между постами
Обязательный
Система отсчета в
горизонтальной плоскости
Обязательный
Разрешающая способность в
горизонтальной плоскости
Обязательный
Точность в горизонтальной
плоскости
Обязательный
Доверительный уровень в
горизонтальной плоскости
Обязательный
Местоположение в горизонтальной
плоскости
Обязательный
Превышение
Обязательный
Отсчет превышения
Обязательный
Система отсчета в вертикальной
плоскости
Обязательный
Разрешающая способность в
вертикальной плоскости
Обязательный
Точность в вертикальной
плоскости
Обязательный
Доверительный уровень в
вертикальной плоскости
Обязательный
Тип поверхности
Необязательный
Зарегистрированная поверхность
Обязательный
Уровень возвышения над
поверхностью
Необязательный
Известные отклонения
Необязательный
Целостность
Обязательный
Отметка даты и времени
Обязательный
Используемые единицы измерения
Обязательный
Таблица 4. Атрибуты препятствий
Атрибуты препятствий
Обязательные/необязательные
Район охвата
Обязательный
Указатель источника данных
Обязательный
Указатель препятствия
Обязательный
Точность в горизонтальной
плоскости
Обязательный
Доверительный уровень в
горизонтальной плоскости
Обязательный
Местоположение в
горизонтальной плоскости
Обязательный
Разрешающая способность в
горизонтальной плоскости
Обязательный
Размеры в горизонтальной
плоскости
Обязательный
Система отсчета в
горизонтальной плоскости
Обязательный
Превышение
Обязательный
Относительная высота
Необязательный
Точность в вертикальной
плоскости
Обязательный
Доверительный уровень в
вертикальной плоскости
Обязательный
Отсчет превышения
Обязательный
Разрешающая способность в
вертикальной плоскости
Обязательный
Система отсчета в вертикальной
плоскости
Обязательный
Тип препятствия
Обязательный
Тип конфигурации
Обязательный
Целостность
Обязательный
Отметка даты и времени
Обязательный
Используемые единицы измерения
Обязательный
Действия
Необязательный
Эффективность
Необязательный
Освещение
Обязательный
Маркировка
Обязательный
Приложение 7
К Правилам обеспечения
аэронавигационной информацией
эксплуатантов воздушных судов
Требования
к составлению аэронавигационных карт,
подлежащих включению в сборник аэронавигационной информации
Республики Казахстан

1. Түбегейлі өзгерістерді орнату, жою және жоспарлау (қолдану кезіндегі тексерулермен қоса):
1) ұйғарымдар, қолданылатын ережелер немесе келесі аудандардың (тік және көлденең) шекаралары туралы ақпарат:
ұшу ақпараты аудандарын;
диспетчер аудандарына;
диспетчер аймақтарына;
консультациялық аймақтарға;
ӘҚҰ бағыттарға;
тұрақты қауіпті, тыйым салынған, ұшуларды шектеулі аймақтар (қызмет түрі мен кезеңін қоса алғанда, белгілі болған жағдайда) және танитын әуе шабуылына қарсы аймақтарда (АDІZ);
тұрақты аймақтар немесе ұсталып қалуы мүмкіндігі бар олардың бағыттары мен бөлімшелеріне;
2) тұрған орын, жиіліктер, шақыру идентификаторлары, белгілі ауытқулар, радионавигациялық құралдар, бақылау байланыс құралдарының техникалық көрсетуінің мерзімдері;
3) күту, отыру, келу және ұшып шығу ұшу схемалары, шудың төмендетуіне қолданатын және де ӘҚҰ-дың басқа тиісті ережелері;
4) өткелдің эшелоны, абсолютті (салыстырмалы) өткелдің биіктігі және абсолютті (салыстырмалы) сектордағы ең төменгі биіктігі;
5) метеорологиялық құралдар (радиохабар беруді қоса алғанда)  және ережелер;
6) ӨҚЖ және соңғы тежелу жолдары;
7) рульдік жолдар және перрон;
8) жер бетіндегі әуеайлақтағы қолданалатын рәсімдер (нашар көрініс болған жағдайдағы рәсімдерді қоса алғанда);
9) қону аймағындағы және ҰҚЖ жарық сигналдық жабдықтар;
10) егер мемлекет жариялайтын болса әуеайлақта қолданылатын минимумдер.
2. Анықтау, жою және жоспарланған түбегейлі өзгерістер:
1) тұрған орын, биіктіктер және навигацияға арналған кедергілердің жарығы;
2) әуеайлақтың қызметтері мен құралдарының жұмыс мерзімдері;
3) кеден, иммиграция және санитарлық қызметтер;
4) уақытша қауіпті, ұшулар шектеулі және тыйым салынған аймақтар, сондай-ақ әскери оқулар және әуе кемелерінің жаппай ұшуларын;
5) уақытша аймақтар немесе бағыттар немесе ұстап қалу мүмкіндігі бар болатын олардың бөлімшелері.
3. Анықтау және жоспарланған түбегейлі өзгерістер:
1) Ұшуларды орындау қағидасы (бұдан әрі - ҰОҚ) бойынша халықаралық ұшуларды орындауға арналған жаңа әуеайлақтар;
2) халықаралық әуеайлақтарға ҰОҚ бойынша ұшуларды орындауға арналған жаңа ҰҚЖ;
3) әуе қозғалысының қызмет көрсетуінің бағыттары желісінің схемалары мен құрылымдары.
Әуе кемелерін пайдаланушыларды
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидасына
5-қосымша
NОТАМ форматы
Шұғылдық көрсеткіш
----------->
Мекен-жайы
«=
Толтырылған күні мен уақыты
----------->
Құрастырушының индексі
«=)
Серия нөмірі және белгіленген қатынас
жаңа мәліметі бар NОТАМ
........................NОТАМN
Алдыңғы NОТАМ-ды алмастырушы NОТАМ
...................................NОТАМR
(серия және нөмірі/жыл)
.........................................
(алмастырушы NОТАМ серия және нөмірі/жылы)
Алдыңғы NОТАМ-ды
жоюшы NОТАМ
...................................NОТАМС
(серия және нөмірі/жылы)
.........................................
(жоюшы NОТАМ серия және нөмірі/жылы)
«=
Анықтағыштар
ҰАМ
NОТАМ коды
қозғалыс
мақсат
Қолданылу саласы
Төменгі шекара
Үстіңгі шекара
Координаттары радиус
Q)
Q
«=
ИКАО орналасқан жерінің индексі, құралдар орналасқан жері, әуе кеңістігі немесе жағдайлар болған жағдайда, мәлімет зат болып табылады
A)
Бастап (топ күні/уақыт)
В)
--->
Дейін (PERM) немесе топ күні/уақыты
С)
EST*
«=
PREM*
Кесте (егер бұл қолданылса)
D)
--->
«=
NOTAM мәтіні: ашық мәтінімен енгізіледі (ИКАО қысқартуларын пайдаланумен)
Е)
«=
Төменгі шекара
F)                                    ----------->
Үстіңгі шекара
G)                                                        )«=
Қолы
_______________________________
* тиісті жағдайларда алып тастау керек
Әуе кемелерін пайдаланушыларды
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидасына
6-қосымша
1-кесте. Жергілікті жер туралы деректерге қойылатын сандық талаптар
1-аудан
2-аудан
3-аудан
4-аудан
Бекеттер арасындағы интервал
3 с доға (шамамен 90 м)
1 с доға (шамамен 30 м)
0,6 с доға (шамамен 20 м)
0,3 с доға (шамамен 9 м)
Тік жазықтықтағы дәлдігі
30 м
3 м
0,5 м
1 м
Тік жазықтықтағы шешу қабілеттігі
1 м
0,1 м
0,01 м
0,1 м
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі
50 м
5 м
0,5 м
2,5 м
Сенімділік деңгейі
90 %
90 %
90 %
90 %
Деректердің дәрежесі
қалыптылар
маңыздылар
маңыздылар
маңыздылар
Бүтіндік деңгейі
1 х 10-3
1 х 10-5
1 х 10-5
1 х 10-5
Жаңартудың мерзімі
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
Қажеттігіне қарай
2-кесте. Кедергілер туралы деректерге қойылатын сандық талаптар
1-аудан
2-аудан
3-аудан
4-аудан
Тік жазықтықтағы дәлдігі
30 м
3 м
0,5 м
1 м
Тік жазықтықтағы шешу қабілеттігі
1 м
0,1 м
0,01 м
0,1 м
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі
50 м
5 м
0,5 м
2,5 м
Сенімділік деңгейі
90 %
90 %
90 %
90 %
Деректердің дәрежесі
қалыптылар
маңыздылар
маңыздылар
маңыздылар
Бүтіндік деңгейі
1 х 10-3
1 х 10-5
1 х 10-5
1 х 10-5
Жаңарту мерзімі
Қажетіне қарай
Қажетіне қарай
Қажеттігіне қарай
Қажетіне қарай
3-кесте. Жергілікті жер атрибуттары
Жергілікті жер атрибуттары
Міндетті /міндетті емес
Қамту ауданы
Міндетті
Дерек негізінің көрсеткіші
Міндетті
Шығару әдісі
Міндетті
Бекеттердің арасындағы интервал
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы есептеу жүйесі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы шешу жүйесінің қабілетті
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы сенімділік дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы тұрған орны
Міндетті
Асып кетуі
Міндетті
Асып кетуді есептеу
Міндетті
Тік жазықтықтағы есептеу жүйесі
Міндетті
Тік жазықтықтағы шешу қабілеттілігі
Міндетті
Тік жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Тік жазықтықтағы сенімдік дәлдігі
Міндетті
Беттің түрі
Міндетті емес
Тіркелген бет
Міндетті
Беттің үстінде төбенің деңгейі
Міндетті емес
Белгілі ауытқулар
Міндетті емес
Бүтіндік
Міндетті
Күн және уақыт белгісі
Міндетті
Қолданылатын өлшем бірліктері
Міндетті
4-кесте. Кедергілер атрибуттары
Кедергілер атрибуттары
Міндетті /міндетті емес
Қамту ауданы
Міндетті
Дерек негізінің көрсеткіші
Міндетті
Кедергілердің көрсеткіші
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы сенімдік дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы тұрған орны
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы өлшемдер
Міндетті
Көлденең жазықтықтағы шешу жүйесінің қабілетті
Міндетті
Асып кетуі
Міндетті
Салыстырмалы биіктік
Міндетті емес
Тік жазықтықтағы дәлдігі
Міндетті
Тік жазықтықтағы сенімділік дәлдігі
Міндетті
Асып кетуді есептеу
Міндетті
Тік жазықтықтағы шешу қабілеттілігі
Міндетті
Тік жазықтықтағы есептеу жүйесі
Міндетті
Кедергінің түрі
Міндетті
Кескіннің түрі
Міндетті
Бүтіндік
Міндетті
Күн және уақыт белгісі
Міндетті
Қолданылатын өлшем бірліктері
Міндетті
Іс-қимылдар
Міндетті емес
Тиімділік
Міндетті емес
Жарықтандыру
Міндетті
Таңбалау
Міндетті
Әуе кемелерін пайдаланушыларды
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету қағидасына
7-қосымша
Қазақстан Республикасының Аэронавигациялық ақпарат
жинағына енгізілуі тиіс аэронавигациялық карталарды жасауға
қойылатын талаптар

Сноска. Правила дополнены приложением 7 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.03.2014 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Требования к составлению карты аэродрома
1. На данной карте для летных экипажей содержится информация, помогающая осуществлять наземное движение воздушных судов и вертолетов по территории аэродрома.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Картографируемый район и масштаб должны обеспечивать четкое отображение всех элементов присутствующих на карте;
2) обозначения. На карте должны указываться название города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, и наименование этого аэродрома/вертодрома;
3) магнитное склонение. На карте должны указываться стрелки истинного и магнитного севера, магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса, а также годовое изменение магнитного склонения;
4) Сведения об аэродроме. На данной карте указываются:
географические координаты контрольной точки аэродрома/вертодрома;
превышения с точностью до ближайшего метра или фута аэродрома/вертодрома, в соответствующих случаях, перрона (пунктов проверки высотомеров); а для неточных заходов на посадку – превышения и волна геоида для порогов взлетно-посадочной полосы (далее - ВПП) и геометрического центра зоны приземления и отрыва;
превышения и волна геоида порога ВПП, оборудованного для точного захода на посадку, геометрического центра зоны приземления и отрыва и самой высокой точки зоны приземления на ВПП, оборудованной для точного захода на посадку, с точностью до ближайшего полуметра или фута;
все ВПП, в том числе строящиеся, с указанием номера, длины и ширины с точностью до ближайшего метра, несущей способности, смещенных порогов, концевых полос торможения, полос, свободных от препятствий, направлений ВПП с точностью до ближайшего значения градуса по отношению к магнитному меридиану, типа поверхности и маркировки ВПП;
все перроны с местами стоянок воздушных судов/вертолетов и, в соответствующих случаях, светосигнальные средства, маркировка и другие средства визуального наведения и управления, включая местоположение и тип систем визуальной постановки на стоянку, тип поверхности для вертодромов и несущая способность или ограничения по типам воздушных судов, если несущая способность меньше несущей способности соответствующих ВПП;
географические координаты для порогов ВПП, геометрического центра зоны приземления и отрыва и/или порогов зоны конечного этапа захода на посадку и взлета (при необходимости);
все рулежные дорожки, воздушные и наземные рулежные дорожки для вертолетов с указанием типа поверхности, маршруты для передвижения вертолетов по воздуху с указанием обозначений, ширины, светосигнальных средств, маркировки, включая места ожидания у ВПП, если установлены промежуточные места ожидания, огни линии «стоп», другие средства визуального наведения и управления, несущая способность или ограничения по типам воздушных судов, если несущая способность меньше несущей способности соответствующих ВПП;
местоположения опасных участков с надлежащим нанесением дополнительной информации, если такие участки установлены;
географические координаты точек соответствующей осевой линии рулежных дорожек и мест стоянки воздушных судов;
стандартные маршруты для рулящих воздушных судов с указателями, если такие маршруты установлены;
границы диспетчерского обслуживания воздушного движения;
расположение точек наблюдения за дальностью видимости на ВПП (RVR);
система огней подхода и огней ВПП;
местоположение и тип систем визуальной индикации глиссады с номинальным(и) для них углом(ами) глиссады, минимальной(ыми) высотой(ами) уровня глаз пилота над порогом ВПП, когда он видит сигнал(ы) «на глиссаде», а если ось системы не параллельна осевой линии ВПП – углом и направлением смещения, т. е. влево или вправо;
соответствующие средства связи с указанием их каналов при необходимости, адреса подключения;
препятствия для руления;
площадки обслуживания воздушных судов и сооружения, предназначенные для эксплуатационных целей;
пункт проверки VОR и радиочастота данного средства;
четко обозначается любая часть изображаемой рабочей площади, которая постоянно непригодна для использования воздушными судами;

Ескерту. Қағида 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 26.03.2014 № 264 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Әуеайлақ картасын жасауға қойылатын талаптар
1. Осы ұшу экипаждарына арналған картада әуеайлақ аумағы арқылы әуе кемелері мен тікұшақтардың жерүсті қозғалысын жүзеге асыруға көмектесетін ақпарат қамтылған.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб картадағы барлық элементтердің анық көрсетілуін қамтамасыз етуі тиіс;
2) белгілер. Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы және сол әуеайлақ/тікұшақ айлағының атауы көрсетілуі тиіс;
3) магниттік ауытқу. Картада ақиқат және магниттік солтүстік стрелкалары, ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқуы, сондай-ақ магниттік ауытқудың жылдық өзгеруі көрсетілуі тиіс;
4) әуеайлақ туралы мәліметтер. Бұл картада мыналар көрсетіледі: әуеайлақтың/тікұшақ айлағының бақылау нүктесінің географиялық координаталары;
әуеайлақтың/тікұшақ айлағының және тиісті жағдайларда перронның (биіктікті өлшеу құралдарын тексеру пункттерінің) ең жақын метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен есептелген артып кетуі; ал қонуға дәл кірмеу үшін – ұшып көтерілу-қону жолағы (бұдан әрі – ҰҚЖ) шегі мен жерге қону және жер үстінен көтерілу аймағының геометриялық орталығы үшін есептелген артып кетуі мен геоид толқыны;
қонуға дәл кіру үшін жабдықталған ҰҚЖ шегінің, жерге қону және жер үстінен көтерілу аймағының геометриялық орталығының және қонуға дәл кіру үшін жабдықталған ҰҚЖ-ға қону аймағының ең жоғары нүктесінің ең жақын метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен есептелген артып кетуі мен геоид толқыны;
нөмірі, ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен ұзындығы және ені, көтергіштік қабілеті, ығысу шектері, соңғы тежеу жолақтары, кедергіден бос жолақтар, магниттік меридианға қатысты ең жақын градус мәніне дейінгі дәлдікпен ҰҚЖ бағыттары, ҰҚЖ бетінің түрі мен таңбалануы көрсетілген барлық ҰҚЖ, оның ішінде жаңадан салынып жатқаны;
әуе кемелері/тікұшақ тұрақтарының орны бар барлық перрондар және тиісті жағдайларда, тұраққа көзбен шолып қою жүйелерінің орналасқан жері мен түрін, егер көтергіштік қабілеті тиісті ҰҚЖ-ның көтергіштік қабілетінен төмен болса, тікұшақ айлақтары үшін жер бетінің түрін және көтергіштік қабілеті немесе әуе кемелерінің түрлері бойынша шектеулерді қоса, жарық-сигналды құралдар, таңбалау және басқа да көзбен шолып бағыттау және басқару құралдары;
ҰҚЖ шектері, жерге қону және жерден көтерілу аймағының геометриялық орталығы және/немесе қонуға кіру мен ұшып көтерілудің соңғы кезеңі аймағының шектері (қажеттілігіне қарай) үшін географиялық координаталар;
жер бетінің түрі көрсетілген тікұшақтарға арналған барлық рулеждік жолдар, әуе және жерүсті РЖ, егер аралық күту орындары орнатылған болса, ҰҚЖ жанындағы күту орындарын қоса алғанда, белгілері, ені, жарық-сигналды құралдар, таңбалау көрсетілген тікұшақтардың әуеде қозғалу бағыттары және «тоқта» сызықтарының оты, басқа көзбен шолып бағыттау мен басқару құралдары, егер көтергіштік қабілеті тиісті ҰҚЖ-ның көтергіштік қабілетінен төмен болса, әуе кемелерінің түрлері бойынша көтергіштік қабілеті немесе шектеулері;
егер мұндай учаскелер белгіленген болса, тиісті түрде қосымша ақпарат енгізілген қауіпті учаскелердің орналасқан жері;
РЖ тиісті осьтік сызығы мен әуе кемелерінің тұрақ орындары нүктелерінің географиялық координаталары;
егер мұндай бағыттар белгіленген болса, бұрылатын әуе кемелеріне арналған көрсеткіштері бар стандартты бағыттар;
әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету шекаралары;
ҰҚЖ-да көріну қашықтығын бақылау нүктелерінің орналасуы (RVR);
жақындау оттары мен ҰҚЖ оттары жүйесі;
глиссаданың көзбен шолу индикациясы жүйесінің орналасқан жері және түрі, олар үшін номиналды глиссада бұрыш(тар)ымен, ұшқыштың «глиссададағы» сигналды көретін ҰҚЖ шегі үстінен көру деңгейінің ең төменгі биіктігімен, ал егер жүйенің осі ҰҚЖ осьтік желісіне параллель болмаса, ығысу бұрышы және бағытымен, яғни сол жаққа немесе оң жаққа қарай;
арналары және қажетті жағдайда, қосылу мекенжайлары көрсетілген тиісті байланыс құралдары;
бұрып-жылжу кедергілері;
әуе кемелеріне қызмет көрсету алаңдары және пайдалану мақсаттарына арналған құрылыстар;
VОR тексеру пункті және осы құралдың радиожиілігі;
бейнеленетін жұмыс алаңының әуе кемелерінің пайдалануына тұрақты түрде жарамсыз болатын кез келген бөлігі анық белгіленеді.

5) Помимо элементов, указанных в подпункте 4) настоящих Правил в отношении вертодромов, на карте указываются:
тип вертодрома;
зона приземления и отрыва с указанием размеров с точностью до ближайшего метра, уклона, типа поверхности, несущей способности в тоннах;
зона конечного этапа захода на посадку и взлета с указанием типа, истинного пеленга с точностью до ближайшего градуса, обозначающего номера (если предусматривается), длины и ширины с точностью до ближайшего метра, уклона и типа поверхности;
зона безопасности с указанием длины, ширины и типа поверхности;
полоса, свободная от препятствий, для вертолетов с указанием длины и профиля земной поверхности;
препятствия с указанием их типа и максимального превышения с точностью до (ближайшего большего значения) метра или фута;
визуальные средства для схем захода на посадку, маркировка и огни зоны конечного этапа захода на посадку и взлета, а также зоны приземления и отрыва;
объявленные дистанции для вертодромов (в соответствующих случаях с точностью до ближайшего метра), включая:
располагаемую взлетную дистанцию;
располагаемую дистанцию прерванного взлета;
располагаемую посадочную дистанцию.
2. Требования к составлению карты стоянки (постановки на
стоянку) воздушного судна
1. На данной карте для летных экипажей содержится подробная информация, помогающая осуществлять наземное движение воздушных судов от рулежных дорожек к местам стоянки и обратно и размещение на стоянке/постановку на стоянку воздушных судов.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Картографируемый район и масштаб должны обеспечивать четкое отображение всех элементов перечисленных в подпункте 3) настоящих Правил;
2) магнитное склонение. На карте должны указываться стрелки истинного и магнитного севера, магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса, а также годовое изменение магнитного склонения;
3) сведения об аэродроме. На данной карте указывается аналогичным образом вся содержащаяся на карте аэродрома/вертодрома информация, относящаяся к изображаемой зоне, включая:
превышение перрона с точностью до ближайшего метра или фута;
перроны с местами стоянок воздушных судов в соответствующих случаях, несущая способность или ограничения по типам воздушных судов, светосигнальные средства, маркировка и другие средства визуального наведения и управления, включая местоположение и тип систем визуальной постановки на стоянку;
географические координаты мест стоянки;
входы на рулежные дорожки с указанием обозначений, включая места ожидания у ВПП если установлены, промежуточные места ожидания, а также огни линии «стоп»;
местоположения опасных участков с надлежащим нанесением дополнительной информации, если такие участки установлены;
географические координаты точек соответствующей осевой линии РД;
границы диспетчерского обслуживания воздушного движения;
соответствующие средства связи с указанием их каналов и, при необходимости, адреса подключения;
препятствия для руления;
площадки обслуживания воздушных судов и сооружения, предназначенные для эксплуатационных целей;
пункт проверки VОR и радиочастоту данного средства;
четко обозначается любая часть изображаемой рабочей площади, которая постоянно непригодна для использования воздушными судами.

5) Тікұшақ айлақтарына қатысты осы Қағиданың 4) тармақшасында көрсетілген элементтерден басқа картада мыналар көрсетіледі:
тікұшақ айлағының түрі;
ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен өлшемдері, еңкіштігі, жерүстінің түрі, тоннадағы көтергіштік қабілеті көрсетілген жерге қону және жерден ажырау аймағы;
түрі, ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен нақты пеленгі, белгілейтін нөмірі (егер көзделген болса), ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен ұзындығы және ені, еңкіштігі және жер бетінің түрі көрсетілген қонуға кірудің және ұшып көтерілудің соңғы кезең аймағы;
жер бетінің ұзындығы, ені және түрі көрсетілген қауіпсіздік аймағы;
жер бетінің ұзындығы және пішіні көрсетілген тікұшақтарға арналған кедергілерден бос жолақ;
түрі және метрге немесе футқа дейінгі дәлдікпен барынша артып кетуі (ең жақын жоғары мәнге дейінгі) көрсетілген кедергілер;
қонуға кіру сұлбаларына арналған көзбен шолу құралдары, қонуға кіру және ұшып көтерілудің соңғы кезең аймағының, сондай-ақ жерге қону мен жер бетінен ажырау аймағының таңбалануы мен оттары;
тікұшақ айлақтарына арналған жарияланған қашықтықтар (тиісті жағдайларда ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен), соның ішінде:
орналастырылған ұшып-көтерілу арақашықтығы;
орналастырылған үзілген ұшып-көтерілу арақашықтығы;
орналастырылған қону арақашықтығы.
2. Әуе кемесі тұрағының (тұраққа қою) картасын жасауға
қойылатын талаптар
1. Осы картада ұшу экипаждары үшін әуе кемелерінің рулеждік жолдарынан тұрақ орындарына және кері қарай жерүсті қозғалысын жүзеге асыруға және әуе кемелерін тұрақта орналастыруға/тұраққа қоюға көмектесетін ақпарат қамтылған.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб осы Қағиданың 3) тармақшасында санамаланған барлық элементтердің анық көрсетілуін қамтамасыз етуі тиіс;
2) магниттік ауытқу. Картада ақиқат және магниттік солтүстік стрелкасы, ең жақын тұрған градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқуы, сондай-ақ магниттік ауытқудың жылдық өзгеруі көрсетілуі тиіс;
3) әуеайлақ туралы мәліметтер. Осы картада бейнеленетін аймаққа қатысты әуеайлақ/тікұшақ айлағы картасында қамтылған барлық ақпарат соған ұқсас көрсетіледі, соның ішінде:
ең жақын метр немесе футқа дейінгі дәлдікпен перронның артып кету шамасы;
әуе кемелерінің тұрақ орындары бар перрондар және тиісті жағдайларда, әуе кемелерінің түрлері бойынша көтергіштік қабілеті немесе шектеулері, тұраққа көзбен шолып қою жүйелерінің орналасуы мен түрін қоса алғанда, жарық-сигналды құралдар, таңбалау және басқа көзбен шолып бағыттау мен басқару құралдары;
тұрақ орындарының географиялық координаталары;
ҰҚЖ жанында күту орындарын қоса алғанда, белгілерді көрсетумен рулеждік жолдарына кіру және егер орнатылған болса, аралық күту орындары, сондай-ақ «тоқта» сызықтарының оттары;
егер мұндай учаскелер белгіленген болса, тиісті түрде қосымша ақпарат енгізілген қауіпті учаскелердің орналасқан жері;
РЖ тиісті осьтік сызығы нүктелерінің географиялық координаталары;
әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету шекаралары;
арналары және қажетті жағдайда, қосылу мекенжайлары көрсетілген тиісті байланыс құралдары;
бұрып-жылжу кедергілері;
әуе кемелеріне қызмет көрсету алаңдары және пайдалану мақсаттарына арналған құрылыстар;
VОR тексеру пункті және осы құралдың радиожиілігі;
бейнеленетін жұмыс алаңының әуе кемелерін пайдалану үшін тұрақты түрде жарамсыз болатын кез келген бөлігі анық белгіленеді.

3. Требования к составлению карты наземного аэродромного движения
1. На данной карте для летных экипажей содержится подробная информация, помогающая осуществлять наземное движение воздушных судов от рулежных дорожек к местам стоянки и обратно, а также размещение на стоянке/постановку на стоянку воздушных судов.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Картографируемый район и масштаб должны обеспечивать четкое отображение всех элементов перечисленных в подпункте 4) настоящих Правил;
2) обозначения. На карте указывается название города или населенного пункта, обслуживаемого аэродромом, и название этого аэродрома;
3) магнитное склонение. На карте должны указываться стрелки истинного и магнитного севера, магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса, а также годовое изменение магнитного склонения;
4) сведения об аэродроме. На данной карте указывается аналогичным образом вся содержащаяся на карте аэродрома/вертодрома информация, относящаяся к изображаемой зоне, включая:
превышение перрона с точностью до ближайшего метра или фута;
перроны с местами стоянок воздушных судов в соответствующих случаях, несущая способность или ограничения по типам воздушных судов, светосигнальные средства, маркировка и другие средства визуального наведения и управления, включая местоположение и тип систем визуальной постановки на стоянку;
географические координаты мест стоянки;
рулежные дорожки с указанием обозначений ширины с точностью до ближайшего метра, несущей способности, или по необходимости, ограничений по типам воздушных судов, светосигнальных средств, маркировки, включая места ожидания у ВПП, если установлены промежуточные места ожидания огни линии «стоп» и другие средства визуального наведения и управления;
местоположения опасных участков с надлежащим нанесением дополнительной информации, если такие участки установлены;
стандартные маршруты для рулящих воздушных судов с указателями, если такие маршруты установлены;
географические координаты точек соответствующей осевой линии РД;
границы диспетчерского обслуживания воздушного движения;
соответствующие средства связи с указанием их каналов при необходимости, адреса подключения;
препятствия для руления;
площадки обслуживания воздушных судов и сооружения, предназначенные для эксплуатационных целей;
пункт проверки VОR и радиочастоту данного средства;
четко обозначается любая часть изображаемой рабочей площади, которая постоянно непригодна для использования воздушными судами.

3. Жерүсті әуеайлақ қозғалысының картасын жасауға қойылатын талаптар
1. Осы картада ұшу экипаждары үшін әуе кемелерінің рулеждік жолдарынан тұрақ орындарына және кері қарай жерүсті қозғалысын жүзеге асыруға және әуе кемелерін тұрақта орналастыруға/тұраққа қоюға көмектесетін егжей-тегжейлі ақпарат қамтылған.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Картаға түсірілетін аудан мен масштаб осы Қағиданың 4) тармақшасында санамаланған барлық элементтердің анық көрсетілуін қамтамасыз етуі тиіс;
2) белгілер. Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың немесе елді мекеннің және сол әуеайлақтың атауы көрсетілуі тиіс;
3) магниттік ауытқу. Картада ақиқат және магниттік солтүстік стрелкалары, ең жақын тұрған градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқуы, сондай-ақ магниттік ауытқудың жылдық өзгеруі көрсетілуі тиіс;
4) әуеайлақ туралы мәліметтер. Бұл картада бейнеленетін аймаққа қатысты әуеайлақ/тікұшақ айлағы картасында қамтылған барлық ақпарат соған ұқсас көрсетіледі, соның ішінде:
ең жақын метрге немесе футқа дейінгі дәлдікпен перроннан артып кету шамасы;
әуе кемелерінің тұрақ орындары бар перрондар және тиісті жағдайларда, әуе кемелерінің түрлері бойынша көтергіштік қабілеті немесе шектеулері, тұраққа көзбен шолып қою жүйелерінің орналасуы мен түрін қоса алғанда, жарық-сигналды құралдар, таңбалау және басқа да көзбен шолып бағыттау мен басқару құралдары;
тұрақ орындарының географиялық координаталары;
белгілері ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен, ені, көтергіштік қабілеті немесе қажеттілігіне қарай әуе кемелерінің түрлері бойынша шектеулер, егер аралық күту орындары орнатылған болса, ҰҚЖ жанында күту орындары қоса алғанда, жарық-сигналды құралдар, таңбалау көрсетілген рулеждік жолақтары және «тоқта» сызықтарының оттары және басқа да көзбен шолып бағыттау мен басқару құралдары;
егер мұндай учаскелер белгіленген болса, тиісті түрде қосымша ақпарат енгізілген қауіпті учаскелердің орналасқан жері;
егер мұндай бағыттар белгіленген болса, бұрылатын әуе кемелері үшін көрсеткіштері бар стандартты бағыттар;
РЖ тиісті осьтік сызығы нүктелерінің географиялық координаталары;
әуе қозғалысына диспетчерлік қызмет көрсету шекаралары;
арналары және қажеттілігіне қарай қосылу мекенжайлары көрсетілген тиісті байланыс құралдары;
жермен жүру кедергілері;
әуе кемелеріне қызмет көрсету алаңдары және пайдалану мақсаттарына арналған құрылыстар;
VОR тексеру пункті және осы құралдың радиожиілігі;
бейнеленетін жұмыс алаңының әуе кемелерінің пайдалануына тұрақты түрде жарамсыз болатын кез келген бөлігі анық белгіленеді.

4. Требования к составлению карты аэродромных препятствий, тип А
1. Карта такого типа в сочетании с соответствующей информацией, опубликованной в AIP, обеспечивает эксплуатанта сведениями, необходимыми для соблюдения эксплуатационных ограничений, предназначенных для обеспечения при каждом полете такой загрузки воздушного судна, чтобы это воздушное судно удовлетворяло требованиям минимальных летно-технических характеристик.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Размеры каждой карты должны быть достаточными для включения всех существенных препятствий;
2) горизонтальный масштаб. Горизонтальный масштаб должен выбираться в пределах от 1:10 000 до 1:15 000;
3) вертикальный масштаб. Вертикальный масштаб должен быть в десять раз крупнее горизонтального масштаба;
4) формат. На карты должны наноситься план и профиль каждой ВПП, примыкающей к ней концевой полосы торможения или полосы свободной от препятствий, зоны траектории взлета и существенных препятствий;
5) магнитное склонение. На карте должно указываться магнитное склонение с точностью до одного градуса и дата информации;
6) обозначения. На карте должны указываться название государства, в котором расположен аэродром, название города, района или населенного пункта, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома и обозначение(я) ВПП;
7) аэронавигационные данные. На карте должны указываться:
все существенные препятствия в зоне взлета;
зона траектории взлета;
объявленные расстояния;
вид в плане и профиль;
8) точность. На карте должны указываться степень достигаемой точности.
5. Требования к составлению карты местности для точного захода на посадку
1. Данная карта содержит подробную информацию о профиле местности в пределах заданного участка конечного этапа захода на посадку в целях предоставления летно-эксплуатационным предприятиям возможности оценки того, насколько данная местность оказывает влияние на определение высоты принятия решения при использовании радиовысотомеров.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) обозначения. На карте должны указываться название государства, в котором расположен аэродром, название города, района или населенного пункта, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома и обозначение(я) ВПП;
2) информация в плане и профиле. Карта должны включать:
план местности с интервалом 1 метр (3 фута) на участке 60 метров (200 футов) по обеим сторонам от продолжения осевой линии ВПП в тех же пределах, что и профиль, причем горизонтали наносятся относительно уровня порога ВПП;
обозначение участков, где высота местности или любого объекта на местности, обозначенного на плане, может отразиться на показаниях радиовысотомера;

4. Әуеайлақ кедергілерінің картасын жасауға қойылатын талаптар, «А» түрі
1. Осындай үлгідегі карта АІР-та жарияланған тиісті ақпаратпен бірге пайдаланушыны әуе кемесі әрбір ұшқан сайын ол әуе кемесінің ең төменгі техникалық ұшу сипаттамаларына жауап беретіндей етіп жүктелуін қамтамасыз етуге арналған пайдалану шектеулерін сақтау үшін қажетті мәліметтермен қамтамасыз етеді.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Әрбір картаның көлемі барлық маңызды кедергілерді енгізуге жеткілікті болуы тиіс;
2) көлденең масштаб. Көлденең масштаб 1:10 000 мен 1:15 000 шегінде таңдалуы тиіс;
3) тік масштаб. Тік масштаб көлденең масштабтан он есе ірі болуы тиіс;
4) формат. Карталарға әрбір ҰҚЖ, оған шектес шекті тежеу жолағының немесе кедергіден бос жолақтың, ұшып көтерілу траекториясы мен маңызды кедергілер аймағының жоспары мен пішіні салынуы тиіс;
5) магниттік ауытқу. Картада бір градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқуы және ақпарат күні көрсетілуі тиіс;
6) белгілер. Картада әуеайлақ орналасқан мемлекеттің, осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы мен ҰҚЖ белгісі (белгілері) көрсетілуі тиіс;
7) аэронавигациялық деректер. Картада мыналар көрсетілуі тиіс:
ұшып көтерілу аймағындағы барлық маңызды кедергілер;
ұшып көтерілу траекториясының аймағы;
жарияланған арақашықтықтар;
жоспардағы көрінісі мен пішіні;
8) дәлдік. Картада қол жеткізілетін дәлдік дәрежесі көрсетілуі тиіс.
5. Қонуға дәл кіруге арналған жердің картасын жасауға қойылатын талаптар
1. Осы карта ұшуды пайдалану кәсіпорындарына биіктікті өлшеу радиоқұралдарын пайдалану кезінде шешім қабылдау үшін биіктікті айқындауға жергілікті жердің қаншалықты ықпал ететіндігін бағалау мүмкіндігін беру мақсатында жергілікті жердің қонуға кірудің соңғы кезеңінің берілген учаскесі шегіндегі пішіні егжей-тегжейлі ақпаратты қамтиды.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) белгілер. Картада әуеайлақ орналасқан мемлекеттің, осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы мен ҰҚЖ белгісі (белгілері) көрсетілуі тиіс;
2) жоспар мен пішін туралы ақпарат. Карта мыналарды қамтуы тиіс:
ҰҚЖ осьтік сызығы жалғасынан екі жаққа қарай 60 м учаскеде 1 м (3 фут) аралығымен пішін шектерінде жасалған жергілікті жердің жоспары, бұл ретте көлденең бағыты ҰҚЖ шегінің деңгейіне қатысты белгіленеді;
жергілікті жердің немесе жоспарда белгіленген кез келген объектінің биіктігі өлшеу радиоқұралының көрсеткіштерінде көрінуі мүмкін учаскелерді белгілеу;

профиль местности в пределах 900 метров (3000 футов) от порога вдоль продолжения осевой линии ВПП;
установки огней приближения, но только в том случае, если данная установка, целиком или частично, отличается от профиля осевой линии на ±3 метра (10 футов).
6. Требования к составлению карты района
1. На данной карте содержится информация, помогающая летному экипажу выполнять полет по приборам на этапах перехода от полета по маршруту к этапу захода на посадку на аэродром, перехода от этапа взлета/ухода на второй круг к полету по маршруту и полеты в районах со сложными маршрутами ОВД или сложной структурой воздушного пространства.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Район, изображаемый на каждой карте должен включать точки, которые четко определяют маршруты вылета и прилета.
На данной карте должен указываться линейный масштаб;
2) обозначения. На каждой карте должно указываться название изображаемого воздушного пространства;
3) техногенная среда и топография. На карту должны наноситься общие контуры береговых линий всех открытых водных пространств, крупных озер и рек, если они не затрудняют понимание другой, более важной для значения карты, информации;
4) магнитное склонение. На карте должно указываться магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса;
5) пеленги, линии пути и радиалы. На карте должны указываться магнитные пеленги, линии пути и радиалы;
6) аэронавигационные данные. На карте должны указываться следующие аэронавигационные данные:
все аэродромы, влияющие на систему маршрутов в районе данного аэродрома;
запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны с указанием их обозначений и вертикальных границ;
система ОВД, включающая радионавигационные средства, боковые и вертикальные границы всего установленного воздушного пространства и соответствующий класс воздушного пространства;
все основные точки, определяющие маршруты в районе аэродрома и расстояния между ними;
минимальные абсолютные высоты полета по маршрутам;
средства связи с указанием их каналов.
7. Требования к составлению карты стандартного вылета по приборам (SID)
1. Данная карта обеспечивает летный экипаж информацией, дающей ему возможность выполнять положения установленного стандартного маршрута вылета по приборам от этапа взлета до этапа полета по маршруту.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Картографируемый район должен быть достаточным для указания точки, где начинается маршрут вылета, оговоренной основной точкой, в которой может быть начат этап полета по маршруту ОВД.
Если карта выполнена в масштабе, должен указываться графический масштаб;

жергілікті жердің шектен ҰҚЖ осьтік желісінің жалғасы бойымен 900 м (3000 фут) шегіндегі пішіні;
жақындау оттарын орнату, бірақ олар толығымен немесе ішінара осьтік сызық пішінінен ±3 м (10 футқа) ерекшеленетін болса ғана орнатылады.
6. Аудан картасын жасауға қойылатын талаптар
1. Осы картада ұшу экипажына бағыт бойынша ұшу кезеңінен әуеайлаққа қонуға кіру кезеңіне ауысу, ұшып көтерілу/екінші айналымға кету кезеңінен бағыт бойынша ұшу кезеңіне ауысу кезінде аспаптар бойынша және ӘҚҚ күрделі бағыттары немесе әуе кеңістігінің күрделі құрылымы аудандарын ұшуды орындауға көмектесетін ақпарат қамтылады.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Әрбір картада бейнеленген аудан ұшып шығу және ұшып келу бағыттарын нақты белгілейтін нүктелерді қамтуы тиіс.
Бұл картада желілік масштаб көрсетілуі тиіс;
2) белгілер. Әрбір картада бейнеленетін әуе кеңістігінің атауы көрсетілуі тиіс;
3) техногенді орта және топография. Егер картаның мәні үшін маңыздырақ басқа ақпаратты түсінуді қиындатпайтын болса, картаға барлық ашық су кеңістіктерінің, ірі көлдер мен өзендердің жағалау сызықтарының жалпы контурлары сызылуы тиіс;
4) магниттік ауытқу. Картада ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқуы көрсетілуі тиіс;
5) пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар. Картада магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар көрсетілуі тиіс;
6) аэронавигациялық деректер. Картада мынадай аэронавигациялық деректер көрсетілуі тиіс:
осы әуеайлақ ауданындағы бағыттар жүйесіне әсер ететін барлық әуеайлақтар;
белгілері мен тік шекараларын көрсетумен тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар мен қауіпті аймақтар;
радионавигациялық құралдарды, барлық белгіленген әуе кеңістігінің бүйірлік және тік бағытты шекараларын және әуе кеңістігінің тиісті класын қамтитын ӘҚҚ жүйесі;
әуеайлақ ауданындағы бағыттарды және олардың арасындағы арақашықтықты белгілейтін барлық негізгі нүктелер;
бағыттар бойынша ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктіктері;
арналарын көрсетумен байланыс құралдары.
7. Аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу картасын (SID) жасауға қойылатын талаптар
1. Осы карта ұшу экипажын аспаптар бойынша белгіленген ұшып шығудың стандартты бағыттарының ұшып көтерілу кезеңінен бастап бағыт бойынша ұшу кезеңіне дейінгі ережелерін орындау мүмкіндігін беретін ақпаратпен қамтамасыз етеді.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Картаға түсірілетін аудан ұшып шығу бағыты басталатын нүктені көрсету үшін жеткілікті және ӘҚҚ бағыты бойынша ұшу кезеңі басталуы мүмкін негізгі нүктемен ескертілген болуы тиіс.
Егер карта масштабта орындалған болса, графикалық масштабы көрсетілуі тиіс;

2) проекция. На карте должны указываться градуировочные штрихи с постоянными интервалами в соответствующих местах вдоль внутренней рамки;
3) обозначения. На карте должны указываться названия города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома и обозначение(я) стандартного(ых) маршрута(ов) вылета по приборам в соответствии с требованиями главы 5 раздела 3 части I тома II Правил аэронавигационного обслуживания «Производство полетов воздушных судов» (PANS-OPS, Doc. 8168);
4) техногенная среда и топография. На карту должны наноситься общие контуры береговых линий всех открытых водных пространств, крупных озер и рек, если они не затрудняют понимание другой, более важной для значения карты, информации;
5) магнитное склонение. На карте должно указываться магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса, используемое при определении магнитных пеленгов, линий пути и радиалов;
6) пеленги, линии пути и радиалы. На карте должны указываться магнитные пеленги, линии пути и радиалы;
7) аэронавигационные данные. На карте должны указываться следующие аэронавигационные данные:
все аэродромы, влияющие на предписанный маршрут стандартного вылета по приборам;
запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны с указанием их обозначений и вертикальных границ;
радионавигационные средства, включая координаты, наименование открытым текстом, обозначение частоту, канал DME и превышение местоположения DME с точностью до 30 м (100 футов);
графическое описание каждого маршрута вылета по приборам, включая индекс, основные точки, линию пути или радиал вдоль каждого участка маршрута(ов), расстояния между основными точками, минимальные абсолютные высоты полета по маршрутам;
наименования-коды основных точек, не маркированных радионавигационными средствами, их географические координаты, пеленг и расстояние;
используемые схемы полета в зоне ожидания;
абсолютную/относительную высоту перехода;
текстовое описание маршрута(ов) стандартного вылета по приборам.
8. Требования к составлению карты стандартного прибытия по приборам (STAR)
1. Данная карта обеспечивает летный экипаж информацией, дающей ему возможность выполнять положения установленного стандартного маршрута прибытия по приборам от этапа полета по маршруту до этапа захода на посадку.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Картографируемый район должен быть достаточным для указания точек, в которых заканчивается этап полета и начинается этап захода на посадку.
Если карта выполнена в масштабе, должен указываться графический масштаб;

2) проекция. Картада ішкі шеңбер бойымен тиісті жерлерде тұрақты аралықтарымен бірге дәйектеу сызықшалары көрсетілуі тиіс;
3) белгілер. Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы және «Әуе кемелерінің ұшуды орындауы» аэронавигациялық қызмет көрсету қағидалары ІІ томы І бөлігі 3-бөлімі 5-тарауының талаптарына (PANS-OPS, Doc. 8168) сәйкес аспаптар бойынша ұшып шығудың стандартты бағыт(тар)ының белгісі (белгілері) көрсетілуі тиіс;
4) техногенді орта және топография. Егер картаның мәні үшін маңыздырақ басқа ақпаратты түсінуді қиындатпайтын болса, картаға барлық ашық су кеңістіктерінің, ірі көлдер мен өзендердің жағалау сызықтарының жалпы контурлары сызылуы тиіс;
5) магниттік ауытқу. Картада магниттік пеленгтерді, жол сызықтары мен радиалдарды айқындау кезінде қолданылатын магниттік ауытқуы ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен көрсетілуі тиіс;
6) пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар. Картада магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар көрсетілуі тиіс;
7) аэронавигациялық деректер. Картада мынадай аэронавигациялық деректер көрсетілуі тиіс:
аспаптар бойынша стандартты ұшып шығудың алдын ала белгіленген бағытына әсер ететін барлық әуеайлақтар;
белгілері мен тік шекараларын көрсетумен тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар мен қауіпті аймақтар;
координаталарды қоса алғанда, радионавигациялық құралдары ашып жазылған атауы, жиілік белгісі, DME арнасы және DME орналасу орнының 30 м (100 футқа) дейінгі дәлдікпен артып кету шамасы;
бағыт (бағыттар) учаскесі әрқайсысының бойымен индексін, негізгі нүктелерін, жол сызығын немесе радиалын қоса алғанда, аспаптар бойынша әрбір ұшып шығу бағытының графикалық сипаттамасы, негізгі нүктелердің арасындағы қашықтығы, бағыттар бойынша ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі;
радионавигациялық құралдармен таңбаланбаған негізгі нүктелердің атау-кодтары, олардың географиялық координаталары, пеленгі және арақашықтығы;
күту аймағында қолданылатын ұшу схемалары;
ауысудың абсолюттік/салыстырмалы биіктігі;
аспаптар бойынша стандартты ұшу бағытының (бағыттарының) мәтіндік сипаттамасы.
8. Аспаптар бойынша стандартты ұшып келу картасын (STAR) жасауға қойылатын талаптар
1. Осы карта ұшу экипажын аспаптар бойынша белгіленген ұшып келудің стандартты бағыттарының бағыт бойынша ұшу кезеңінен қонуға кіру кезеңіне дейінгі ережелерін орындау мүмкіндігін беретін ақпаратпен қамтамасыз етеді.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Картаға түсірілетін аудан ұшу кезеңі аяқталып, қонуға кіру кезеңі басталатын нүктелерді көрсету үшін жеткілікті болуы тиіс.
Егер карта масштабта орындалған болса, графикалық масштабы көрсетіледі;

2) проекция. На карте должны указываться градуировочные штрихи с постоянными интервалами в соответствующих местах вдоль внутренней рамки;
3) обозначения. На карте должны указываться названия города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома;
4) техногенная среда и топография. На карту должны наноситься общие контуры береговых линий всех открытых водных пространств, крупных озер и рек, если они не затрудняют понимание другой, более важной информации;
5) магнитное склонение. На карте должно указываться магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса, используемое при определении магнитных пеленгов, линий пути и радиалов;
6) пеленги, линии пути и радиалы. На карте должны указываться магнитные пеленги, линии пути и радиалы;
7) аэронавигационные данные. На карте должны указываться следующие аэронавигационные данные:
все аэродромы, влияющие на предписанный маршрут стандартного прибытия по приборам;
запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны с указанием их обозначений и вертикальных границ;
радионавигационные средства, включая координаты, наименование открытым текстом, обозначение частоты, канал DME и превышение местоположения DME с точностью до 30 м (100 футов);
графическое описание каждого стандартного маршрута прибытия по приборам, включая индекс, основные точки, линию пути или радиал вдоль каждого участка маршрута(ов), расстояния между основными точками, минимальные абсолютные высоты полета по маршрутам;
наименования-коды основных точек, не маркированных радионавигационными средствами, их географические координаты, пеленг и расстояние;
используемые схемы полета в зоне ожидания;
абсолютную/относительную высоту перехода;
текстовое описание маршрута(ов) стандартного прибытия по приборам.
9. Требования к составлению карты захода на посадку по приборам
1. Карта такого типа обеспечивает летные экипажи информацией, которая позволяет им выполнять полет согласно утвержденной схеме захода на посадку по приборам на ВПП назначения, включая уход на второй круг в соответствующих случаях, в установленной схеме полета в зоне ожидания.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Картографируемый район должен быть достаточным для включения всех участков схемы захода на посадку по приборам и таких дополнительных зон, которые могут потребоваться для данного типа захода на посадку.
На карте должен указываться как числовой, так и линейный масштаб в виде на плане, в километрах.
Масштаб дальности должен указываться непосредственно под профилем схемы на посадку по приборам. Он не обязательно будет соответствовать масштабу, указанному в плане;

2) проекция. Картада ішкі шеңбер бойымен тиісті жерлерде тұрақты аралықтарымен бірге дәйектеу сызықшалары көрсетілуі тиіс;
3) белгілер. Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы көрсетілуі тиіс;
4) техногенді орта және топография. Егер картаның мәні үшін маңыздырақ басқа ақпаратты түсінуді қиындайтын болса, картаға барлық ашық су кеңістіктерінің, ірі көлдер мен өзендердің жағалау сызықтарының жалпы контурлары сызылуы тиіс;
5) магниттік ауытқу. Картада магниттік пеленгтерді, жол сызықтары мен радиалдарды айқындау кезінде қолданылатын магниттік ауытқуы ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен көрсетілуі тиіс;
6) пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар. Картада магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар көрсетілуі тиіс;
7) аэронавигациялық деректер. Картада мынадай аэронавигациялық деректер көрсетілуі тиіс:
аспаптар бойынша стандартты ұшып келудің алдын ала белгіленген бағытына әсер ететін барлық әуеайлақтар;
белгілері мен тік бағытты шекараларын көрсетумен тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар мен қауіпті аймақтар;
координаталарды қоса алғанда, радионавигациялық құралдары, ашып жазылған атауы, жиілік белгісі, DME арнасы және DME орналасу орнының 30 м (100 футқа) дейінгі дәлдікпен теңіздің орташа деңгейінен асып түсу шамасы;
әрқайсысының бағыт (бағыттар) учаскесі бойымен индексін, негізгі нүктелерін, жол сызығын немесе радиалын қоса алғанда, аспаптар бойынша әрбір стандартты ұшып келу бағытының графикалық сипаттамасы, негізгі нүктелердің арасындағы қашықтықтар, бағыттар бойынша ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі;
радионавигациялық құралдармен таңбаланбаған негізгі нүктелердің атау-кодтары, олардың географиялық координаталары, пеленг және арақашықтығы;
күту аймағында қолданылатын схемалар;
ауысудың абсолюттік/салыстырма биіктігі;
аспаптар бойынша стандартты ұшу бағытының (бағыттарының) мәтіндік сипаттамасы.
9. Аспаптар бойынша қонуға кіру картасын жасауға қойылатын талаптар
1. Осы үлгідегі карта ұшу экипаждарын ұшуды межелі ҰҚЖ-ға аспаптар бойынша қонуға кірудің бекітілген схемасына сәйкес орындауға, соның ішінде екінші айналымға кету және тиісті жағдайларда, күту аймағындағы белгіленген ұшу схемасына сәйкес орындауға мүмкіндік беретін ақпаратпен қамтамасыз етеді.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Картаға түсірілетін аудан аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының барлық учаскелерін және осындай қонуға кіру үлгісіне қажет болуы мүмкін осындай қосымша аймақтарды кіргізу үшін жеткілікті болуы тиіс.
Картада жоспар түріндегі сандық та, сызықты да масштаб километрмен көрсетілуі тиіс.
Ұзақтық масштабы тікелей аспаптар бойынша қону схемаларының пішіні түрінде көрсетілуі тиіс. Оның жоспарда көрсетілген масштабқа сәйкес болуы міндетті емес;

2) обозначения. На карте должны указываться название города, населенного пункта или района, который обслуживается данным аэродромом, наименование аэродрома и обозначение схемы захода на посадку по приборам в соответствии с требованиями главы 9 раздела 4 части I тома II Правил аэронавигационного обслуживания «Производство полетов воздушных судов» (PANS-OPS, Doc 8168);
3) техногенная среда и топография. На карту должна наноситься информация об искусственных сооружениях и топографии, необходимая для безопасного выполнения схемы захода на посадку по приборам, включая уход на второй круг, полета в соответствующей схеме ожидания и схеме визуального маневрирования (полета по кругу), если это определено. Топографическая информация сопровождается пояснительными надписями только в случае необходимости для облегчения ее понимания, как минимум, воспроизводятся границы участков земной поверхности и контуры крупных озер и рек;
4) магнитное склонение. На карте должно указываться магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса, используемое при определении магнитных пеленгов, линий пути и радиалов;
5) пеленги, линии пути и радиалы. На карте должны указываться магнитные пеленги, линии пути и радиалы;
6) аэронавигационные данные. На карте должны быть показаны:
все аэродромы, характерные признаки которых хорошо различимы с воздуха;
схема ВПП должна приводиться (для наглядности в достаточно крупном плане) для:
1) аэродрома на котором выполняется данная схема;
2) аэродромов, оказывающих влияние на схему воздушного движения или расположенных таким образом, что в неблагоприятных погодных условиях они могут быть приняты за аэродром назначения;
превышение аэродрома и порога ВПП или, в соответствующих случаях, наибольшее значение превышения зоны приземления;
все существенные препятствия, с превышением с точностью до метра, с округлением в большую сторону;
запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны, которые могут повлиять на выполнение схем полета, со своими обозначениями и вертикальными границами;
навигационные средства, необходимые для выполнения захода на посадку;
частоты радиосвязи и позывные необходимые для выполнения захода на посадку;
на карту должна наноситься минимальная абсолютная высота в секторе с четким указанием сектора, к которому она относится;
линии пути захода на посадку и ухода на второй круг;
пеленги, линии пути, радиалы и расстояния или время, необходимые для выполнения схемы;
схема зоны ожидания, с указаниями минимальной высоты и временем полета в зоне ожидания;
профиль, как правило, должен изображаться ниже вида в плане и сопровождаться следующими сведениями: аэродром, линия пути схемы захода на посадку, градиент снижения, пеленги, расстояния или время, абсолютные/относительные высоты, контрольные точки.

2) белгілер. Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың, елді мекеннің немесе ауданның атауы, әуеайлақтың атауы және «Әуе кемелерінің ұшуды орындауы» аэронавигациялық қызмет көрсету қағидаларының ІІ томы І бөлігінің 4-бөлімі 9-тарауының талаптарына (PANS-OPS, Doc. 8168) сәйкес аспаптар бойынша қонуға кіру схемасының белгісі көрсетілуі тиіс;
3) техногенді орта және топография. Картаға екінші айналымға кетуді, тиісті күту схемасында және, егер белгіленген болса, көзбен шолып маневрлеу (айналып ұшу) схемасы бойынша ұшуды қоса алғанда, аспаптар бойынша қонуға кіру схемасын қауіпсіз орындау үшін қажетті жасанды құрылыстар мен топография туралы ақпарат жазылуы тиіс. Топографиялық ақпарат тек қажет болған жағдайда ғана түсіндірме жазбалармен сүйемелденеді және оны түсінуді оңайлату үшін, кем дегенде, жерүсті және ірі көлдер мен өзендердің учаске шекаралары суреттеледі;
4) магниттік ауытқу. Картада магниттік пеленгтерді, жол сызықтарын және радиалдарды айқындау кезінде қолданылатын магниттік ауытқуы ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен көрсетілуі тиіс;
5) пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар. Картада магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар көрсетілуі тиіс;
6) аэронавигациялық деректер. Картада мыналар көрсетілуі тиіс:
сипаттамалық белгілері әуеден жақсы ажыратылатын барлық әуеайлақтар; ҰҚЖ схемасы мыналар үшін келтірілуі тиіс (көрнекі болу үшін жеткілікті үлкейтіп көрсетілген):
1) осы схема орындалатын әуежай;
2) әуе қозғалысы схемасына әсер ететін немесе қолайсыз ауа райы жағдайында межелі әуеайлақ ретінде қабылдануы мүмкін болатындай етіп орналасқан әуеайлақтар;
әуеайлақтан және ҰҚЖ шегінен артып кету немесе тиісті жағдайларда жерге қону аймағынан артып кетудің ең жоғары мәні;
ұлғаю жағына қарай жинақтап метрге дейінгі дәлдікпен ұлғайтылған барлық маңызды кедергілер;
өз белгілері мен тік бағытты шекаралары бар ұшу схемасын орындауға әсер етуі мүмкін тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар және қауіпті аймақтар;
қонуға кіруді орындау үшін қажетті навигациялық құралдар;
қонуға кіруді орындау үшін қажетті радиобайланыс жиіліктері және шақыру белгілері;
картаға өзі кіретін секторды анық көрсететін ең төменгі абсолюттік биіктік енгізілуі тиіс;
қонуға кіру және екінші айналымға кету сызықтары;
пеленгтер, жол сызықтары, радиалдар және арақашықтық немесе схеманы орындауға қажетті уақыт;
ең төменгі биіктік пен күту аймағындағы ұшу уақыты көрсетілген күту аймағының схемасы;
пішін, әдетте, жоспардағы бейнесінен кіші болып бейнеленуі және мына мәліметтерді қамтуы тиіс: әуеайлақ, қонуға кіру схемасы жолының сызығы, төмендеу градиенті, пеленгтер, арақашықтықтар немесе уақыт, абсолюттік/салыстырмалы биіктіктер, бақылау нүктелері.

10. Требования к составлению карты визуального захода на посадку
1. На данной карте содержится информация, помогающая летным экипажам осуществлять переход от этапа полета по маршруту/снижения к этапу захода на посадку на заданную посадочную ВПП по визуальным ориентирам.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Должен использоваться достаточно крупный масштаб, чтобы обеспечить изображение всех элементов рельефа и плана аэродрома;
2) обозначения. На карте должно указываться название города или населенного пункта, обслуживаемого аэродромом, и название этого аэродрома;
3) техногенная среда и топография. На карте должны указываться естественные и искусственные наземные ориентиры, рельеф, береговые линии, озера, реки и ручьи;
4) магнитное склонение. На карте должно указываться магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса;
5) пеленги, линии пути и радиалы. На карте должны указываться магнитные пеленги, линии пути и радиалы;
6) аэронавигационные данные. На карте должны быть показаны:
все аэродромы, обозначенные по расположению ВПП;
превышение аэродрома указанное на видном месте;
все существенные препятствия, их относительную высоту над превышением аэродрома с точностью до одного метра;
запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны, со своими обозначениями и вертикальными границами.
11. Требования к составлению обзорной карты минимальных абсолютных высот УВД
1. Данная дополнительная карта содержит информацию, которая будет позволять летным экипажам контролировать абсолютные высоты, назначенные диспетчером с использованием системы наблюдения ОВД, и осуществлять их перекрестную проверку.
2. На данной карте должна представляться следующая основная информация:
1) картографируемый район и масштаб. Картографируемый район должен быть достаточным для наглядного отображения информации, касающейся схем векторения.
Карта должна выполняться в том же масштабе, что и карта района;
2) обозначения. На каждой карте должно указываться название аэродрома, для которого установлены схемы векторения;
3) техногенная среда и топография. На карте должны наноситься общие контуры береговых линий всех открытых водных пространств, крупных озер и рек, если они не затрудняют понимание другой, более важной информации;
4) магнитное склонение. Должно указываться магнитное склонение с точностью до ближайшего градуса;
5) пеленги, линии пути и радиалы. На карте должны указываться магнитные пеленги, линии пути и радиалы;
6) аэронавигационные данные. На карте должны быть показаны:
все аэродромы, влияющие на систему маршрутов в районе данного аэродрома;
превышение аэродрома с точностью до ближайшего метра;
запретные зоны, зоны ограничения полетов и опасные зоны с указанием их обозначений;
радионавигационные средства с указанием их обозначений;
боковые границы соответствующего установленного пространства;
точки пути в схемах стандартного вылета и прибытия по приборам;
минимальные абсолютные высоты векторения;

10. Қонуға көзбен шолып кіру картасын жасауға қойылатын талаптар
1. Осы картада ұшу экипаждарына көзбен шолу бағдарымен бағыт бойынша ұшуға/қонуға кіруге төмендеу кезеңінен белгіленген ҰҚЖ-ға қонуға кіру кезеңіне ауысуды жүзеге асыруға көмектесетін ақпарат қамтылған.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Әуеайлақ бедері мен жоспарының барлық элементтерінің бейнеленуін қамтамасыз ету үшін жеткілікті ірі масштаб қолданылуы тиіс;
2) белгілер. Картада осы әуеайлақ қызмет көрсететін қаланың немесе елді мекеннің атауы және осы әуеайлақтың атауы көрсетілуі тиіс;
3) техногенді орта және топография. Картада табиғи және жасанды жерүсті бағдарлары, бедер, жағалық сызықтар, көлдер, өзендер мен бұлақтар көрсетілуі тиіс;
4) магниттік ауытқу. Картада ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқу көрсетілуі тиіс;
5) пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар. Картада магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар көрсетілуі тиіс;
6) аэронавигациялық деректер. Картада мыналар көрсетілуі тиіс:
ҰҚЖ орналасуы бойынша барлық әуеайлақтар;
көрінетін жерде белгіленген әуеайлақтан артып кету;
барлық маңызды кедергілер, бір метрге дейінгі дәлдікпен олардың әуеайлақтан артып кетуі үстіндегі салыстырмалы биіктігі;
өзінің белгілері және тік шекаралары бар тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар және қауіпті аймақтар.
11. ӘҚБ ең төменгі абсолюттік биіктігінің шолу картасын жасауға қойылатын талаптар
1. Осы қосымша картада ұшу экипаждарына ӘҚҚ бақылау жүйелерін пайдалана отырып диспетчер белгілеген абсолюттік биіктіктерді бақылауды және оларды екі жақты тексеруді жүзеге асыру мүмкіндігін беретін ақпарат қамтылған.
2. Осы картада мынадай негізгі ақпарат берілуі тиіс:
1) картаға түсірілетін аудан мен масштаб. Картаға түсірілетін аудан векторлау схемаларына қатысты ақпаратты көрнекі көрсету үшін жеткілікті болуы тиіс.
Карта аудан картасы жасалған масштабта орындалуы тиіс;
2) белгілер. Әрбір картада векторлау схемалары белгіленген әуеайлақтың атауы көрсетілуі тиіс;
3) техногенді орта және топография. Егер картаның мәні үшін маңыздырақ басқа ақпаратты түсінуді қиындатпайтын болса, картаға барлық ашық су кеңістіктерінің, ірі көлдер мен өзендердің жағалау сызықтарының жалпы контурлары сызылуы тиіс;
4) магниттік ауытқу. Картада ең жақын градусқа дейінгі дәлдікпен магниттік ауытқу көрсетілуі тиіс;
5) пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар. Картада магниттік пеленгтер, жол сызықтары және радиалдар көрсетілуі тиіс;
6) аэронавигациялық деректер. Картада мыналар көрсетілуі тиіс:
осы әуеайлақ ауданындағы бағыттар жүйесіне әсер ететін барлық әуеайлақтар;
ең жақын метрге дейінгі дәлдікпен әуеайлақтаң артып кетуі;
олардың белгілері көрсетілген тыйым салынған аймақтар, ұшуға шектелген аймақтар мен қауіпті аймақтар;
олардың белгілері көрсетілген радионавигациялық құралдар;
тиісті белгіленген кеңістіктің бүйірлік шекаралары;
аспаптар бойынша стандартты ұшып шығу және ұшып келу схемаларындағы жол нүктелері;
ең төменгі абсолюттік векторлау биіктіктері;

круги равных расстояний с интервалами 20 километров, или когда это применимо, с интервалами 10 километров.
частоты радиосвязи соответствующих органов управления воздушным движением.

20 км аралықтармен немесе ол қолданылатын болса 10 км аралықтармен бірдей қашықтық айналымдары;
тиісті ӘҚБ органдарының радиобайланыс жиіліктері.