О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2008 года № 1126 и от 8 мая 2009 года № 674
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2010 года № 359
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2008 года № 1126 "Об утверждении Программы "Нұрлы көш" на 2009 - 2011 годы" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 45, ст. 514):
в Программе "Нұрлы көш" на 2009 - 2011 годы, утвержденной указанным постановлением:
в абзаце семнадцатом раздела 3. "Анализ современного состояния миграционных процессов в Республике Казахстан" слова "; в Сарыаркинском районе г. Астаны разработан проект строительства микрорайона "Нурбесик" исключить;
в подразделе 5.3.3. "Обеспечение жильем":
в абзаце втором второе предложение исключить;
абзац шестой после слова "строительства" дополнить словами "и/или покупки";
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"Одновременно местные исполнительные органы полномочия заказчика строительства жилья могут возложить на социально-предпринимательские корпорации (далее - СПК).";
в абзаце десятом аббревиатуру "СПК" заменить словами "местные исполнительные органы (СПК)";
абзацы одиннадцатый, двенадцатый, тринадцатый, четырнадцатый и пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"1) участник Программы:
заключает с АО "ЖССБК" договор о жилищных строительных сбережениях по накоплению в течение 5,5 лет необходимой суммы для получения займа на покупку жилья;
после накопления необходимой суммы предоставляет в АО "ЖССБК" документы для получения займа под 4,5 % годовых под залог жилья;
2) АО "ЖССБК":
заключает договор с участником Программы о жилищных строительных сбережениях по накоплению в течение 5,5 лет необходимой суммы для получения займа на покупку жилья;
после накопления необходимой суммы предоставляет участнику Программы займ на 10 лет под 4,5 % годовых под залог жилья;
после заключения договора займа с участником Программы перечисляет средства в размере, равном стоимости жилья, на счет местного исполнительного органа (СПК);
3) местный исполнительный орган (СПК):
заключает договор с участником Программы на строительство и/или покупку жилья;
привлекая застройщика, обеспечивает строительство и/или покупку жилья для участника Программы;
если срок строительства и/или покупки жилья наступает ранее даты завершения срока накопления по договору, то местные исполнительные органы (СПК) предоставляют жилье участнику Программы в аренду со сроком на период накопления;
после получения информации от АО "ЖССБК" о накоплении участником Программы необходимой суммы для получения банковского займа на покупку жилья и возможности предоставления банковского займа оформляет с участником Программы договор купли-продажи жилья.";
абзац семнадцатый исключить;

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 2 желтоқсандағы № 1126 және 2009 жылғы 8 мамырдағы № 674 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 28 сәуірдегі № 359 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) «2009 - 2011 жылдарға арналған «Нұрлы көш» бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 2 желтоқсандағы № 1126 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 45, 514-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген 2009 - 2011 жылдарға арналған «Нұрлы көш» бағдарламасында:
«Қазақстан Республикасындағы көші-қон процестерінің қазіргі жай-күйін талдау» деген 3-бөлімнің он жетінші абзацында «; Астана қаласының Сарыарқа ауданында «Нұрбесік» шағын ауданы құрылысының жобасы әзірленді» деген сөздер алынып тасталсын;
«Тұрғын үймен қамтамасыз ету» деген 5.3.3-кіші бөлімде:
екінші абзацтағы екінші сөйлем алынып тасталсын;
алтыншы абзац «органдарға» деген сөзден кейін «тұрғын үй салуды және/немесе сатып алуды ұйымдастыру үшін» деген сөздермен толықтырылсын;
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Сонымен бір мезгілде жергілікті атқарушы органдар тұрғын үй құрылысына тапсырыс беруші өкілеттігін әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларға (бұдан әрі - ӘКК) жүктей алады.»;
оныншы абзацтағы «ӘКК» деген аббревиатура «жергілікті атқарушы органдар (ӘКК)» деген сөздермен ауыстырылсын;
он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші және он бесінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Бағдарламаға қатысушы:
«ҚТҚЖБ» АҚ-мен тұрғын үй сатып алуға қарыз алу үшін қажетті соманы 5,5 жылдың ішінде жинақтау жөнінде тұрғын үй құрылыс жинақтары туралы шарт жасасады;
қажетті сома жинақталғаннан кейін тұрғын үй кепілімен жылдық 4,5 %-бен қарыз алу үшін құжаттарын «ҚТҚЖБ» АҚ-ға ұсынады;
2) «ҚТКДБ» АҚ:
Бағдарламаға қатысушымен тұрғын үй сатып алуға қарыз алу үшін қажетті соманы 5,5 жылдың ішінде жинақтау жөнінде тұрғын үй құрылыс жинақтары туралы шарт жасасады;
қажетті сома жинақталғаннан кейін Бағдарламаға қатысушыға тұрғын үй кепілімен жылдық 4,5 %-бен 10 жылға қарыз береді;
Бағдарламаға қатысушымен қарыз алу шартын жасасқаннан кейін тұрғын үйдің құнына тең мөлшердегі қаражатты жергілікті атқарушы органның (ӘКК) шотына аударады;
3) жергілікті атқарушы орган (ӘКК):
Бағдарламаға қатысушымен тұрғын үй салуға және/немесе сатып алуға шарт жасасады;
құрылыс салушыны тарта отырып, Бағдарламаға қатысушы үшін тұрғын үй салуды және/немесе сатып алуды қамтамасыз етеді;
егер тұрғын үйді салу және/немесе сатып алу мерзімі шарт бойынша қаражат жинақтау мерзімі аяқталған күннен бұрын келсе, онда жергілікті атқарушы органдар (ӘКК) Бағдарламаға қатысушыға тұрғын үйді жинақтау кезеңі мерзіміне жалға береді;
«ҚТҚЖБ» АҚ-дан Бағдарламаға қатысушының тұрғын үй сатып алуға банктік қарыз алуға қажетті соманы жинағаны және банктік қарызды беру мүмкіндігі туралы ақпарат алғаннан кейін Бағдарламаға қатысушымен тұрғын үйді сатып алу-сату шартын ресімдейді.»;
он жетінші абзац алынып тасталсын;

абзацы десятый и одиннадцатый подпункта 3) подраздела 5.5.2. "Организация переселения и первичной адаптации" исключить;
в разделе 8. "План мероприятий по реализации Программы "Нұрлы көш" на 2009-2011 годы":
в строках, порядковые номера 15, 17 и 18, слова "селе Карабулак города Степногорска" заменить словами "городе Степногорске";
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2009 года № 674 "Об утверждении Правил реализации жилья участникам пилотных проектов Программы "Нұрлы көш" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 24-25, ст. 213):
в Правилах реализации жилья участникам пилотных проектов Программы "Нұрлы көш", утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
в подпунктах 1), 7-2) после слова "области" дополнить словами "(города областного значения, района)";
в подпункте 6-1) после слов "Северо-Казахстанской области," дополнить словами "а также покупку жилья в";
в пунктах 2, 4, 8 слова "селе Карабулак города Степногорска" заменить словами "городе Степногорске";
в пунктах 3, 6, абзаце первом пункта 7, пунктах 9, 14, 15, 18, после слова "области" дополнить словами "(города областного значения, района)";
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"3) нотариально засвидетельствованную копию государственного акта на земельный участок в микрорайоне "Асар" города Шымкента Южно-Казахстанской области.";
в пункте 6 слова ", а также составленных уполномоченными органами города, района" исключить;
в пункте 8-1:
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"В 2010 году оператор реализации бюджетных программ:
заключает двусторонний договор с участником Программы на покупку жилья вместе с земельным участком в микрорайоне "Асар" города Шымкента Южно-Казахстанской области;
проводит конкурс среди компаний-застройщиков для строительства жилья в микрорайоне "Асар" города Шымкента Южно-Казахстанской области.";
абзац второй подпункта 1) пункта 11 исключить;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. СПК или оператор реализации бюджетных программ не позднее десяти рабочих дней после завершения строительства и ввода в эксплуатацию жилья или покупки жилья направляет в Банк информацию о стоимости жилья и списки участников Программы, с которыми заключены договора-обязательства по накоплению жилищных строительных сбережений.";

«Қоныс аударуды және алғашқы бейімдеуді ұйымдастыру» деген 5.5.2-кіші бөлімнің 3) тармақшасының оныншы және он бірінші абзацтары алынып тасталсын;
«2009 - 2011 жылдарға арналған «Нұрлы көш» бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары» деген 8-бөлімде:
реттік нөмірлері 15, 17 және 18-жолдардағы «Степногор қаласының Қарабұлақ ауылында» деген сөздер «Степногор қаласында» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) «Нұрлы көш» бағдарламасының пилоттық жобаларына қатысушыларға тұрғын үй сату ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 8 мамырдағы № 674 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 24-25, 213-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген «Нұрлы көш» бағдарламасының пилоттық жобаларына қатысушыларға тұрғын үй сату ережесінде:
2-тармақта:
1), 7-2) тармақшалардағы «облыстың» деген сөзден кейін «(облыстық маңызы бар қаланың, ауданның)» деген сөздермен толықтырылсын;
6-1) тармақшадағы «Бәйтерек ауылында» деген сөздерден кейін «тұрғын үй салу, сондай-ақ» деген сөздермен толықтырылсын және «Асар» шағын тұрғын үй салу» деген сөздер «Асар» шағын ауданында тұрғын үй сатып алу» деген сөздермен ауыстырылсын;
2, 4, 8-тармақта «Степногор қаласының Қарабұлақ ауылында» деген сөздер «Степногор қаласында» деген сөздермен ауыстырылсын;
3, 6-тармақтардағы, 7-тармақтың бірінші абзацындағы, 9, 14, 15, 18-тармақтардағы «облыстың» деген сөздерден кейін «(облыстық маңызы бар қаланың, ауданның)» деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласының «Асар» шағын ауданындағы жер учаскесіне мемлекеттік актінің нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынады.»;
6-тармақтағы «сондай-ақ қаланың, ауданның уәкілетті органдары жасаған» деген сөздер алынып тасталсын;
8-1-тармақта:
жетінші абзац мынадай мазмұнда жазылсын:
«Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру операторы 2010 жылы:
Бағдарламаға қатысушымен Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласының «Асар» шағын ауданындағы тұрғын үйді жер учаскесімен бірге сатып алуға екі жақты шарт жасасады;
Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласының «Асар» шағын ауданында тұрғын үй салу үшін құрылыс салушы компаниялардың арасында конкурс өткізеді.»;
11-тармақтың 1) тармақшасындағы екінші абзац алынып тасталсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. ӘКК немесе бюджеттік бағдарламаларды іске асыру операторы тұрғын үй құрылысы аяқталғаннан және тұрғын үй пайдалануға берілгеннен кейін немесе сатып алынғаннан кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей тұрғын үйдің құны туралы ақпаратты және тұрғын үй құрылыс жинақтарын жинақтау жөнінде міндеттеме-шарт жасасқан Бағдарламаға қатысушылардың тізімін Банкке жібереді.»;

в пунктах 19 и 22 после слов "построенное (реконструированное)" дополнить словами "или купленное";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Банк в течение пяти рабочих дней со дня оформления залогового обеспечения и заключения с участником Программы договора банковского займа под 4,5 % годовых перечисляет средства в размере, равном стоимости жилья, на счет СПК или оператора реализации бюджетных программ.";
в пункте 25:
абзац второй исключить;
в абзаце третьем слова "жилья и теплицы в качестве залога" заменить словами "жилья в качестве залога";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Оператор реализации бюджетных программ на основании списка, полученного от жилищной комиссии, в течение десяти рабочих дней заключает двусторонний договор с каждым участником Программы, в котором предусматриваются следующие обязанности:
1) участника Программы:
заключить с Банком договор о жилищных строительных сбережениях об осуществлении накопления на счете в Банке после предоставления жилья не более 5,5 лет с целью получения жилищного займа и предоставления жилья в качестве залога;
2) оператора реализации бюджетных программ:
осуществить покупку жилья вместе с земельным участком в микрорайоне "Асар" города Шымкента Южно-Казахстанской области в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
предоставить жилье вместе с земельным участком участнику Программы, подписавшему двусторонний договор, по стоимости, равной стоимости жилья, выкупленного у компании-застройщика.";
пункт 40 исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов

19 және 22-тармақтардағы «салынған (қайта жаңартылған)» деген сөздерден кейін «немесе сатып алынған» деген сөздермен толықтырылсын;
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«21. Банк Бағдарламаға қатысушымен кепілді қамтамасыз етуді ресімдеген және жылдық 4,5 %-бен банктік қарыз шартын жасасқан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тұрғын үйдің құнына тең мөлшердегі қаражатты ӘКК немесе бюджеттік бағдарламаларды іске асыру операторының шотына аударады.»;
25-тармақта:
екінші абзац алынып тасталсын;
үшінші абзацта «тұрғын үй мен жылыжайды кепіл ретінде» деген сөздер «тұрғын үйді кепіл ретінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«38. Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру операторы тұрғын үй комиссиясынан алынған тізімнің негізінде, он жұмыс күні ішінде әрбір Бағдарламаға қатысушымен екі жақты шарт жасасады, онда:
1) Бағдарламаға қатысушының тұрғын үй қарызын aлу және тұрғын үйді кепіл ретінде беру мақсатында тұрғын үйді 5,5 жылдан асырмай бергеннен кейін Банктегі шотта қаражат жинақтауды жүзеге асыру туралы Банкпен тұрғын үй құрылыс жинақтары шартын жасасу;
2) бюджеттік бағдарламаларды іске асыру операторының:
Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласының «Асар» шағын ауданында тұрғын үйді жер учаскесімен бірге сатып алуды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асыру;
екі жақты шартқа қол қойған Бағдарламаға қатысушыға тұрғын үйді жер учаскесімен бірге құрылыс салушы компаниядан сатып алынған тұрғын үйдің құнына тең құнға беру міндеті көзделеді.»;
40-тармақ алынып тасталсын.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов