О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2007 года № 1232
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2010 года № 747. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 2021 года № 650.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.09.2021 № 650 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2007 года № 1232 "Об утверждении Технического регламента "Требования к эмиссиям в окружающую среду при сжигании различных видов топлива в котлах тепловых электрических станций" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 47, ст. 562) следующие изменения и дополнения:
в заголовке и в пункте 1 слово "котлах" заменить словами "котельных установках";
в Техническом регламенте "Требования к эмиссиям в окружающую среду при сжигании различных видов топлива в котлах тепловых электрических станций", утвержденном указанным постановлением:
в заголовке слово "котлах" заменить словами "котельных установках";
в пункте 1:
слова "котлах" заменить словами "котельных установках";
слова "энергетических блоков" исключить;
в пункте 2:
в части первой слова "котлы энергетических блоков по производству электрической энергии (далее - котел)" заменить словами "котельные установки ТЭС";
часть вторую исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для целей применения Технического регламента идентификация котельных установок, на которые распространяются требования к эмиссиям в окружающую среду, осуществляется на основе сопроводительной документации производителя котельных установок в соответствии с правилами безопасной эксплуатации котельных установок, утвержденными уполномоченным органом в области промышленной безопасности. В зависимости от вида сжигаемого топлива котельные установки подразделяются на работающие:
1) на угле;
2) на мазуте;
3) на газе;
4) смешанного типа.";
в пункте 5:
в подпункте 1) слово "котле" заменить словами "котельной установке";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) топливо - любое твердое, жидкое или газообразное вещество (смесь веществ), которое сжигается в котельной установке (за исключением биомассы);";
в пункте 6:
слово "котлы" заменить словами "котельные установки";
слово "котлов" заменить словами "котельных установок";
в пункте 9:
в подпункте 1) слова "энергетических блоков по производству электрической энергии" заменить словами "котельных установок";
в подпункте 3):
слова "котел должен быть оснащен" заменить словами "котельная установка должна быть оснащена";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 1232 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 21 шілдедегі № 747 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 21 қыркүйектегі № 650 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.09.2021 № 650 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жылу электр станцияларының қазандықтарына отынның әр түрін жағу кезінде қоршаған ортаға шығатын эмиссияларға қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 1232 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 47, 562-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбындағы және 1-тармақтағы "қазандықтарына" деген сөз "қазандық қондырғыларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген "Жылу электр станцияларының қазандықтарында отынның әр түрін жағу кезінде қоршаған ортаға шығатын эмиссияларға қойылатын талаптар" техникалық регламентінде:
тақырыбындағы "қазандықтарында" деген сөз "қазандық қондырғыларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
"қазандықтарында" деген сөз "қазандық қондырғыларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"энергетикалық блоктарының" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта:
бірінші бөлігіндегі "электр энергиясын өндіру жөніндегі энергетикалық блоктардың қазандықтарына (бұдан әрі - қазандық)" деген сөздер "ЖЭС қазандық қондырғыларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Техникалық регламентті қолдану мақсаттары үшін қоршаған ортаға шығатын эмиссияларға қойылатын талаптар қолданылатын қазандық қондырғыларын сәйкестендіру өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган бекіткен қазандық қондырғыларын қауіпсіз пайдалану ережесіне сәйкес қазандық қондырғыларын жасаушының ілеспе құжаттамасының негізінде жүзеге асырылады. Жағатын отын түріне қарай қазандық қондырғылары:
1) көмірмен:
2) мазутпен;
3) газбен;
4) аралас түрде жұмыс істейтін болып бөлінеді.";
5-тармақта:
1) тармақшадағы "қазандықта" деген сөз "қазандық қондырғысында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) отын - қазандық қондырғысында жағылатын кез келген қатты, сұйық немесе газ тәріздес (биомассаны қоспағанда) жанатын зат (заттар қоспасы);";
6-тармақта:
"қазандықтар" деген сөз "қазандық қондырғылары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қазандықтарды" деген сөз "қазандық қондырғыларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақта:
1) тармақшадағы "электр энергиясын өндіру жөніндегі энергетика блоктарының" деген сөздер "қазандық қондырғыларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада:
"қазандық" деген сөз "қазандық қондырғысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:

"оснащение системами и (или) приборами контроля за качеством дымовых газов завершить к 31 декабря 2012 года;";
в абзаце десятом подпункта 6) слово "котлов" заменить словами "котельных установок";
в пункте 11 слова "котлов в составе энергетических блоков" заменить словами "котельных установок ТЭС";
в пункте 14 слово "котлов" заменить словами "котельных установок";
абзац первый пункта 15 изложить в следующей редакции:
"15. Для реконструируемых и вновь вводимых котельных установок на действующих ТЭС с 1 января 2013 года, работающих на:";
дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. Для действующих котельных установок ТЭС до реконструкции, работающих на:
1) твердом топливе, технические удельные нормативы эмиссий твердых частиц не должны превышать значений, указанных в таблице 1 приложения 2-1 к настоящему Техническому регламенту;
2) твердом и жидком топливе, технические удельные нормативы эмиссий оксидов серы не должны превышать значений, указанных в таблице 2 приложения 2-1 к настоящему Техническому регламенту;
3) твердом, жидком и газообразном топливе технические удельные нормативы эмиссий оксидов азота не должны превышать значений, указанных в таблице 3 приложения 2-1 к настоящему Техническому регламенту";
абзац первый пункта 16 изложить в следующей редакции:
"16. Для котельных установок вновь строящихся ТЭС с 1 января 2013 года, работающих на:";
в части второй пункта 17 слова "в таблицах 2 и 3 приложения 2, в таблицах 2 и 3 приложения 3" заменить словами "в таблицах 2 и 3 приложений 2, 2-1, 3";
в части первой пункта 18 слова "котлов" заменить словами "котельных установок";
в части второй пункта 20 слова "по таблицам 1-3 приложения 2 и таблицы 1 приложения 3" заменить словами "по таблицам 1 приложений 2, 2-1, 3";
в пункте 22 слово "предприятий" заменить аббревиатурой "ТЭС";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Отходы, образующиеся в результате деятельности ТЭС, подлежат хранению на специально отведенных площадках. ТЭС с момента образования отходов должны обеспечивать безопасное обращение с ними.";
пункты 34, 35, 36, 37 исключить;
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. На территории Республики Казахстан технические удельные нормативы эмиссий в атмосферу при сжигании различных видов топлива в котельных установках ТЭС согласно настоящему Техническому регламенту, вводятся в действие в следующие сроки:

"түтін газдарының сапасын бақылау жүйелерімен және (немесе) аспаптарымен жарақтандыру 2012 жылғы 31 желтоқсанға дейін аяқталсын;";
6) тармақшаның оныншы абзацындағы "қазандықтарды" деген сөз "қазандық қондырғыларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақтағы "энергетикалық блоктар құрамындағы қазандықтарды" деген сөздер "ЖЭС-тің қазандық қондырғыларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақтағы "Қазандықтардан" деген сөз "Қазандық қондырғыларынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
15-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Қайта жаңартылатын және 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қайтадан іске қосылатын, мыналармен жұмыс істеп тұрған ЖЭС-тегі қазандық қондырғылары үшін:";
мынадай мазмұндағы 15-1-тармақпен толықтырылсын:
"15-1. Қайта жаңартылғанға дейін мыналармен жұмыс істеп тұрған ЖЭС қазандық, қондырғылары үшін:
1) қатты отынмен, қатты бөлшектер эмиссияларының техникалық үлестік нормативтері осы Техникалық регламентке 2-1-қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген мәндерден аспауға тиіс;
2) қатты және сұйық отынмен, күкірт оксидтері эмиссияларының техникалық үлестік нормативтері осы Техникалық регламентке 2-1-қосымшаның 2-кестесінде көрсетілген мәндерден аспауға тиіс;
3) қатты, сұйық және газ тәріздес отынмен, азот оксидтері эмиссияларының техникалық үлестік нормативтері осы Техникалық регламентке 2-1-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген мәндерден аспауға тиіс.";
16-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"16. 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап жаңадан салынатын, мыналармен жұмыс істейтін ЖЭС қазандық қондырғылары үшін:";
17-тармақтың екінші бөлігіндегі "2-қосымшаның 2 және 3-кестелерінде және 3-қосымшаның 2 және 3-кестелерінде" деген сөздер "2, 2-1, 3-қосымшалардың 2 және 3-кестелерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
18-тармақтың бірінші бөлігіндегі "қазандықтан" деген сөз "қазандық қондырғыларынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
20-тармақтың екінші бөлігіндегі "2-қосымшаның 1-3 кестелері және 3-қосымшаның 1-кестесі бойынша" деген сөздер "2, 2-1, 3-қосымшалардың 1-кестесі бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
22-тармақтағы "кәсіпорындардың" деген сөз "ЖЭС-тің" деген сөзбен ауыстырылсын;
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. ЖЭС қызметінің нәтижесінде пайда болатын қалдықтар арнайы бөлінген алаңдарда сақталуы тиіс. ЖЭС қалдықтар пайда болған сәттен бастап олармен қауіпсіз жұмыс істеуді қамтамасыз етуі тиіс.";
34, 35, 36, 37-тармақтар алып тасталсын;
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Қазақстан Республикасының аумағында ЖЭС қазандық қондырғыларында отынның әрқилы түрін жағу кезінде атмосфераға шығатын эмиссиялардың техникалық үлестік нормативтері осы Техникалық регламентке сәйкес мынадай мерзімдерде қолданысқа енгізіледі:

1) с 1 января 2013 года для реконструируемых и вновь вводимых котельных установок на действующих ТЭС будут действовать технические удельные нормативы эмиссий в атмосферу твердых частиц, оксидов серы и азота, указанные в таблицах 1-3 приложения 2 к настоящему Техническому регламенту;
2) для действующих котельных установок ТЭС до реконструкции будут действовать технические удельные нормативы эмиссий в атмосферу твердых частиц, оксидов серы и азота, указанные в таблицах 1-3 приложения 2-1 к настоящему Техническому регламенту;
3) с 1 января 2013 года для котельных установок вновь строящихся ТЭС будут действовать технические удельные нормативы эмиссий в атмосферу твердых частиц, оксидов серы и азота, указанные в таблицах 1-3 приложения 3 к настоящему Техническому регламенту.
Решение о необходимости реконструкции котельных установок ТЭС и сроков ее проведения утверждается уполномоченным органом в области электроэнергетики и собственниками предприятий.";
в приложении 2 к Техническому регламенту:
в таблице 1:
в заголовке слова "котлов действующих, реконструируемых и вводимых на ТЭС до 31 декабря 2012 г." заменить словами "реконструируемых и вновь вводимых котельных установок на действующих ТЭС с 1 января 2013 г.";
дополнить строкой следующего содержания:
"
1180 и более
(1650 и более)
0,6 - 2,5
более 2,5
0,16 - 0,24
0,24
4,70 - 7,05
7,05
400 - 600

1) 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап жұмыс істеп тұрған ЖЭС-те қайта жаңартылатын және жаңадан іске қосылатын қазандық қондырғылар үшін осы Техникалық регламентке 2-қосымшаның 1-3-кестелерінде көрсетілген қатты бөлшектер, күкірт пен азот оксидтерінің атмосфераға эмиссияларының техникалық үлестік нормативтері қолданылатын болады;
2) қайта жаңғыртқанға дейін ЖЭС-тің жұмыс істеп тұрған қазандық қондырғылары үшін осы Техникалық регламентке 2-1-қосымшаның 1-3-кестелерінде көрсетілген қатты бөлшектердің, күкірт пен азот оксидтерінің атмосфераға эмиссияларының техникалық үлестік нормативтері қолданылатын болады;
3) 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап жаңадан салынатын ЖЭС қазандық қондырғылары үшін осы Техникалық регламентке 3-қосымшаның 1-3-кестелерінде көрсетілген қатты бөлшектердің, күкірт пен азот оксидтерінің атмосфераға эмиссияларының техникалық үлестік нормативтері қолданылатын болады.
ЖЭС қазандық қондырғыларын қайта жаңарту қажеттігі туралы шешімді және оны өткізу мерзімдерін электр энергетикасы саласындағы уәкілетті орган мен кәсіпорындардың меншік иесі бекітеді.";
Техникалық регламентке 2-қосымшада:
1-кестеде:
тақырыбындағы "ЖЭС-да жұмыс істеп тұрған, қайта жаңартылатын және 2012 жылғы 31 желтоқсанға дейін іске қосылатын қазандар" деген сөздер "жұмыс істеп тұрған ЖЭС-тегі қайта жаңартылатын және 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап жаңадан іске қосылатын қазандық қондырғылары" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"
1180 және одан көп (1650 және одан көп)
0,6 - 2,5
2,5-тен астам
0,16 - 0,24
0,24
4,70 - 7,05
7,05
400 - 600

100 - 200
200
";
в заголовке таблиц 2 и 3 слова "котлов действующих, реконструируемых и вводимых на" заменить словами "котельных установок вновь строящихся".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан К. Масимов

100 - 200
200
";
2 және 3-кестелердің тақырыбындағы "жұмыс істейтін, қайта жаңартылатын және 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап іске қосылатын қазандар" деген сөздер "жаңадан салынатын қазандық қондырғылары" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі К. Мәсімов