О проекте Закона Республики Казахстан "О статусе "Назарбаев Университет", "Назарбаев Интеллектуальные школы" и "Назарбаев Фонд"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2010 года № 860
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О статусе "Назарбаев Университет", "Назарбаев Интеллектуальные школы" и "Назарбаев Фонд".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Закон Республики Казахстан О статусе "Назарбаев Университет", "Назарбаев Интеллектуальные
школы" и "Назарбаев Фонд"
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Предмет регулирования настоящего Закона
Настоящий Закон определяет правовой статус и особый правовой режим создания и деятельности "Назарбаев Университет" (далее - Университет), "Назарбаев Интеллектуальные школы" (далее - Интеллектуальные школы) и "Назарбаев Фонд" (далее - Фонд), создаваемых по инициативе Первого Президента Республики Казахстан.
Статья 2. Законодательство об Университете,
Интеллектуальных школах и Фонде
1. Законодательство Республики Казахстан об Университете, Интеллектуальных школах, Фонде основывается на Конституции Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов.
2. Законодательство Республики Казахстан, регулирующее образовательную и научную деятельность, деятельность в области некоммерческих организаций, здравоохранения, применяется к Университету, Интеллектуальным школам и Фонду и их деятельности в части, не урегулированной настоящим Законом.
3. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Принципы деятельности Университета,
Интеллектуальных школ и Фонда
Деятельность Университета, Интеллектуальных школ и Фонда основывается на следующих принципах:
1) принцип автономности и самоуправляемости - самостоятельность Университета, Интеллектуальных школ и Фонда в финансово-экономическом и административном управлении, коллегиальность принятия решений;
2) принцип академической свободы - независимость Университета и Интеллектуальных школ в разработке и выборе образовательных программ, форм и методов образовательной деятельности, направлений проведения научных исследований;
3) принцип социальной ответственности и прозрачности - разработка и участие Университета, Интеллектуальных школ и Фонда в социально значимых проектах с целью улучшения благосостояния общества, обеспечение информационной открытости по всем направлениям своей деятельности;

"Назарбаев Университеті", "Назарбаев Зияткерлік мектептері" және "Назарбаев Қоры" мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 1 қыркүйектегі № 860 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Назарбаев Университеті», «Назарбаев Зияткерлік мектептері» және «Назарбаев Қоры» мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К.Мәсімов
Қазақстан Республикасының Заңы «Назарбаев Университеті», «Назарбаев Зияткерлік мектептері»
және «Назарбаев Қоры» мәртебесі туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңды реттеу нысаны
Осы Заң Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентінің бастамасы бойынша құрылатын «Назарбаев Университеті» (бұдан әрі - Университет), «Назарбаев Зияткерлік мектептері» (бұдан әрі - Зияткерлік мектептер) және «Назарбаев Қоры» (бұдан әрі - Қор) құрылуы мен қызметінің құқықтық мәртебесін және айрықша құқықтық режимін айқындайды.
2-бап. Университет, Зияткерлік мектептер және Қор туралы
заңнама
1. Университет, Зияткерлік мектептер және Қор туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді, осы Заңнан және өзге де нормативтік құқықтық актілерден тұрады.
2. Қазақстан Республикасының білім және ғылым қызметін, коммерциялық емес ұйымдар, денсаулық сақтау саласындағы қызметті реттейтін заңнамасы осы Заңмен реттелмеген бөлігінде Университетке, Зияткерлік мектептер мен Қорға және олардың қызметіне қолданылады.
3. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңдағыдан өзгеше қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
3-бап. Университет, Зияткерлік мектептер және Қор
қызметінің қағидаттары
Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың қызметі мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) дербестік және өзін-өзі басқарушылық қағидаты - Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың қаржы-экономикалық және әкімшілік басқару дербестігі, шешімдер қабылдаудың алқалығы;
2) академиялық еркіндік қағидаты - Университеттің және Зияткерлік мектептердің білім бағдарламаларын, білім беру қызметінің нысандары мен әдістерін, ғылыми зерттеулерді жүргізу бағыттарын әзірлеу мен таңдаудағы тәуелсіздігі;
3) әлеуметтік жауапкершілік пен айқындық қағидаты - Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың қоғамның әл-ауқатын жақсарту мақсатында әлеуметтік маңызды жобаларды әзірлеуі және оларға қатысуы, өз қызметінің барлық бағыттары бойынша ақпараттық ашықтықты қамтамасыз ету;

4) принцип интеграции образования, науки и производства - неотделимость образовательного процесса от научной и практической деятельности в Университете и Интеллектуальных школах, обеспечение стратегического партнерства с организациями науки и предпринимательства.
Глава 2. Правовой статус Университета, Интеллектуальных
школ и Фонда
Статья 4. Статус Университета, Интеллектуальных школ и
Фонда
1. Университет - автономная некоммерческая организация образования, создаваемая Правительством Республики Казахстан в целях осуществления деятельности в области послесреднего, высшего, послевузовского и дополнительного образования, научной деятельности, создания современной образовательной и научной инфраструктуры и иной деятельности в соответствии с ее уставом.
Организации Университета - некоммерческие организации, учреждаемые Университетом, и другие юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат Университету на праве собственности или доверительного управления, а также их дочерние организации.
Университет является экспериментальной площадкой, осуществляющей разработку, мониторинг, исследование, анализ, апробацию, внедрение и реализацию инновационных программ в сфере образования и науки.
2. Интеллектуальные школы - автономная некоммерческая организация образования, создаваемая Правительством Республики Казахстан в целях осуществления деятельности в области дошкольного воспитания и обучения, среднего образования и иной деятельности в соответствии с ее уставом.
Интеллектуальные школы являются экспериментальной площадкой, осуществляющей разработку, мониторинг, исследование, анализ, апробацию, внедрение и реализацию современных моделей образовательных программ по уровням: начальная школа (в том числе дошкольное воспитание и обучение), основная школа и старшая школа.
3. Фонд - фонд, создаваемый по инициативе Первого Президента Республики Казахстан, для обеспечения финансирования образовательной и научной деятельности Университета, Интеллектуальных школ, а также деятельности в области здравоохранения, осуществляемой организациями Университета.
Статья 5. Имущество Университета и Интеллектуальных школ
1. Имущество Университета, Интеллектуальных школ формируется за счет:
1) целевых вкладов учредителя на развитие;
2) государственного имущества, передаваемого по решению Правительства Республики Казахстан;
3) добровольных имущественных взносов и пожертвований;
4) финансирования, предоставляемого Фондом;
5) поступлений (дохода) от реализации товаров, работ, услуг в соответствии с уставными целями;

4) білімнің, ғылым мен өндірістің интеграциясы қағидаты - Университеттегі және Зияткерлік мектептердегі білім беру процесінің ғылыми және практикалық қызметтен ажыратылмайтындығы, ғылым және кәсіпкерлік ұйымдарымен стратегиялық әріптестікті қамтамасыз ету.
2-тарау. Университеттің, Зияткерлік мектептердің және
Қордың құқықтық мәртебесі
4-бап. Университеттің, Зияткерлік мектептердің және
Қордың мәртебесі
1. Университет - Қазақстан Республикасының Үкіметі орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша білім беру, ғылыми қызмет, қазіргі заманғы білім беру мен ғылыми инфрақұрылымды құру саласындағы қызметті және оның жарғысына сәйкес өзге де қызметті жүзеге асыру мақсатында құратын дербес коммерциялық емес білім беру ұйымы.
Университеттің ұйымдары - Университет құратын коммерциялық емес ұйымдар және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы меншік немесе сенімгерлік басқару құқығында Университетке тиесілі басқа да заңды тұлғалар, сондай-ақ олардың еншілес ұйымдары.
Университет білім және ғылым саласындағы инновациялық бағдарламаларды әзірлеуді, мониторингін, зерттеуді, талдауды, байқап көруді, енгізу мен іске асыруды жүзеге асыратын эксперименттік алаң болып табылады.
2. Зияткерлік мектептер - Қазақстан Республикасының Үкіметі мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, орта білім беру саласындағы қызметті және оның жарғысына сәйкес өзге де қызметті жүзеге асыру мақсатында құратын дербес коммерциялық емес білім беру ұйымы.
Зияткерлік мектептер: бастауыш мектеп (оның ішінде мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту), негізгі мектеп және жоғары мектеп деңгейлері бойынша білім беру бағдарламаларының қазіргі заманғы модельдерін әзірлеуді, мониторингін, зерттеуді, талдауды, байқап көруді, енгізуді мен іске асыруды жүзеге асыратын эксперименттік алаң болып табылады.
3. Қор - Университеттің, Зияткерлік мектептердің білім беру және ғылыми қызметін, сондай-ақ Университеттің ұйымдары жүзеге асыратын денсаулық сақтау саласындағы қызметті қаржыландыруды қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің бастамасы бойынша құрылатын қор.
5-бап. Университеттің және Зияткерлік мектептердің мүлкі
1. Университеттің, Зияткерлік мектептердің мүлкі:
1) құрылтайшының дамуға арналған нысаналы салымдары;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша берілетін мемлекеттік мүлік;
3) ерікті мүлік жарналары мен қайырмалдықтар;
4) Қор беретін қаржыландыру;
5) жарғылық мақсаттарға сәйкес тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатудан түскен түсімдер (табыс);

6) дивидендов (доходов, вознаграждения (интереса), получаемых по акциям, облигациям, другим ценным бумагам и вкладам (депозитам);
7) других, не запрещенных законами Республики Казахстан поступлений.
Имущество Университета и Интеллектуальных школ, сформированное в соответствии с настоящим пунктом, принадлежит им на праве собственности.
2. Университет, Интеллектуальные школы, организации Университета вправе получать государственное задание, государственный образовательный заказ и государственный заказ на оказание гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Учредитель не имеет имущественных прав на имущество автономных некоммерческих организаций образования.
Учредитель не отвечает по обязательствам созданных им автономных некоммерческих организаций образования, а они не отвечают по обязательствам учредителя.
Статья 6. Органы Университета, Интеллектуальных школ и
Фонда
1. Высшим органом управления Университета, Интеллектуальных школ и Фонда является Высший попечительский совет.
Структура, порядок формирования и сроки полномочий членов Высшего попечительского совета, а также порядок принятия им решений определяются уставами Университета, Интеллектуальных школ и Фонда, а также положением о Высшем попечительском совете.
2. К исключительной компетенции Высшего попечительского совета относится:
1) утверждение долгосрочных стратегий развития Университета, Интеллектуальных школ и Фонда;
2) внесение изменений и дополнений в уставы Университета, Интеллектуальной школы и Фонда, а также утверждение их в новой редакции;
3) назначение и прекращение полномочий членов попечительских советов Университета, Интеллектуальной школы и Фонда в соответствии с их уставами;
4) принятие решения о проведении аудита, утверждение отчетов о деятельности Университета, Интеллектуальных школ и Фонда;
5) принятие решения о реорганизации, ликвидации Университета, Интеллектуальных школ и Фонда;
6) иные полномочия в соответствии с настоящим Законом, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и уставами Университета, Интеллектуальной школы и Фонда.
3. Организационное и документационное обеспечение деятельности Высшего попечительского совета осуществляется секретариатом Высшего попечительского совета, порядок функционирования которого определяется положением о Высшем попечительском совете.
Для подготовки рекомендаций Высшему попечительскому совету могут создаваться комитеты Высшего попечительского совета. Порядок назначения (прекращения полномочий) и срок полномочий членов комитетов определяется Высшим попечительским советом.

6) акциялар, облигациялар, басқа да бағалы қағаздар мен салымдар (депозиттер) бойынша алынатын дивидендтер (кірістер, сыйақылар (мүдде);
7) Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған басқа да түсімдер есебінен қалыптасады.
Осы тармаққа сәйкес қалыптастырылған Университеттің және Зияткерлік мектептердің мүлкі олардың меншік құқығымен тиесілі болады.
2. Университет, Зияткерлік мектептер, Университеттің ұйымдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тапсырма, мемлекеттік білім беру тапсырысын және тегін медициналық көмектің кепілді көлемін көрсетуге мемлекеттік тапсырма алуға құқылы.
3. Дербес коммерциялық емес білім беру ұйымдарының мүлкіне құрылтайшының мүліктік құқықтары болмайды.
Құрылтайшы өзі құрған дербес коммерциялық емес білім беру ұйымдарының міндеттемелері бойынша жауап бермейді, ал олар құрылтайшының міндеттемелері бойынша жауап бермейді.
6-бап. Университеттің, Зияткерлік мектептердің және
Қордың органдары
1. Жоғары қамқоршылық кеңес Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың Жоғары басқару органы болып табылады.
Жоғары қамқоршылық кеңестің құрылымы, қалыптасу тәртібі және оның мүшелерінің өкілеттік мерзімі, сондай-ақ олардың шешімдерді қабылдау тәртібі Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың жарғыларында, сондай-ақ Жоғары қамқоршылық кеңес туралы ережеде айқындалады.
2. Жоғары қамқоршылық кеңестің айрықша құзыретіне:
1) Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың ұзақ мерзімді даму стратегияларын бекіту;
2) Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың жарғыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу, сондай-ақ оларды жаңа редакцияда бекіту;
3) Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың жарғыларына сәйкес олардың қамқоршылық кеңесі мүшелерін тағайындау және өкілеттігін тоқтату;
4) аудит жүргізу туралы шешім қабылдау, Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың қызметі туралы есептерді бекіту;
5) Университетті, Зияткерлік мектептерді және Қорды қайта ұйымдастыру, тарату туралы шешім қабылдау;
6) осы Заңға, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне және Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың жарғыларына сәйкес өзге де өкілеттіктер жатады.
3. Жоғары қамқоршылық кеңестің қызметін ұйымдастырушылық және құжаттамалық қамтамасыз етуді Жоғары қамқоршылық кеңестің хатшылығы жүзеге асырады, оның жұмыс істеу тәртібі Жоғары қамқоршылық кеңес туралы ережеде айқындалады.
Жоғары қамқоршылық кеңеске ұсынымдарды дайындау үшін Жоғары қамқоршылық кеңестің комитеттері құрылуы мүмкін. Комитеттердің мүшелерін тағайындау (өкілеттіктерін тоқтату) тәртібін және олардың өкілеттік мерзімін Жоғары қамқоршылық кеңес айқындайды.

4. Органами управления Университета, Интеллектуальных школ и Фонда, осуществляющими общее руководство их деятельностью, являются постоянно действующие коллегиальные попечительские советы.
Структура, порядок формирования и сроки полномочий членов попечительских советов Университета, Интеллектуальных школ и Фонда, а также порядок принятия ими решений определяются их уставами.
5. К исключительной компетенции попечительских советов Университета, Интеллектуальной школы и Фонда относятся:
1) утверждение годовых и среднесрочных бюджетов;
2) избрание, определение количественного состава исполнительного органа Университета, Интеллектуальных школ и Фонда, избрание его руководителя и членов (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа), а также досрочное прекращение их полномочий;
3) утверждение порядка распоряжения имуществом и заключения сделок;
4) утверждение правил закупок товаров, работ и (или) услуг;
5) осуществление контроля за соответствием деятельности Университета, Интеллектуальных школ и Фонда их уставным целям, а также настоящему Закону;
6) утверждение порядка предоставления, опубликования информации о деятельности;
7) иные полномочия в соответствии с настоящим Законом и уставами Университета, Интеллектуальных школ и Фонда.
6. В состав органов управления Университета, Интеллектуальных школ и Фонда входят представители учредителя.
7. Руководство текущей деятельностью Университета, Интеллектуальных школ и Фонда осуществляется их исполнительными органами. Исполнительные органы могут быть коллегиальными или единоличными.
Исполнительные органы Университета, Интеллектуальных школ и Фонда действуют на основании и во исполнение решений высшего органа управления и постоянно действующих коллегиальных органов управления Университета, Интеллектуальных школ и Фонда и подотчетны им.
Структура, компетенция, порядок формирования и сроки полномочий исполнительных органов Университета, Интеллектуальных школ и Фонда определяются их уставами.
8. В Университете, Интеллектуальных школах и Фонде могут создаваться иные органы в соответствии с их уставами.
Статья 7. Реорганизация и ликвидация Университета,
Интеллектуальных школ и Фонда
1. Университет, Интеллектуальные школы и Фонд подлежат реорганизации, ликвидации в соответствии с настоящим Законом, законодательством Республики Казахстан и их уставами.
2. Имущество, оставшееся после ликвидации Университета, Интеллектуальных школ, Фонда направляется на цели, определенные в их уставах.

4. Тұрақты жұмыс істейтін алқалық қамқоршылық кеңестер Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асыратын басқару органдары болып табылады.
Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың қамқоршылық кеңестерінің құрылымы, қалыптасу тәртібі және олардың мүшелерінің өкілеттік мерзімі, сондай-ақ олардың шешімдерді қабылдау тәртібі олардың жарғыларында айқындалады.
5. Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың қамқоршылық кеңестерінің айрықша құзыретіне:
1) жылдық және орта мерзімді бюджеттерді бекіту;
2) Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың атқарушы органын сайлау, сандық құрамын айқындау, оның басшысы мен мүшелерін (аткарушы органның функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлғаны) сайлау, сондай-ақ олардың өкілеттігін мерзімнен бұрын тоқтату;
3) мүлікке билік ету және мәмілелер жасау тәртібін бекіту;
4) тауарларды, жұмыстар мен (немесе) көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту;
5) Университет, Зияткерлік мектептер және Қор қызметінің өздерінің жарғылық мақсаттарына, сондай-ақ осы Заңға сәйкестігін бақылауды жүзеге асыру;
6) қызмет туралы ақпаратты беру, жариялау тәртібін бекіту;
7) осы Заңға және Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың жарғыларына сәйкес өзге де өкілеттіктер жатады.
6. Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың басқару органдарының құрамына құрылтайшының өкілдері кіреді.
7. Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың ағымдағы қызметіне басшылықты олардың атқарушы органдары жүзеге асырады. Атқарушы органдар алқалы немесе жеке-дара болуы мүмкін.
Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың атқарушы органдары Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың жоғары басқару органының және тұрақты жұмыс істейтін алқалы басқару органдарының шешімдері негізінде және оларды орындау үшін жұмыс істейді және оларға есеп береді.
Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың атқарушы органдарының құрылымы, құзыреті, қалыптасу тәртібі мен өкілеттік мерзімі олардың жарғыларында айқындалады.
8. Университетте, Зияткерлік мектептерде және Қорда олардың жарғыларына сәйкес өзге де органдар құрылуы мүмкін.
7-бап. Университетті, Зияткерлік мектептерді және Қорды
қайта ұйымдастыру және тарату
1. Университет, Зияткерлік мектептер және Қор осы Заңға, Қазақстан Республикасының заңнамасына және олардың жарғыларына сәйкес қайта ұйымдастырылуға, таратылуға жатады.
2. Университет, Зияткерлік мектептер және Қор таратылғаннан кейін қалған мүлік олардың жарғыларында айқындалған мақсаттарға бағытталады.

Глава 3. Особенности деятельности Университета,
Интеллектуальных школ и Фонда
Статья 8. Лицензирование, аттестация и аккредитация
образовательной деятельности Университета и
Интеллектуальных школ
1. Университет и Интеллектуальные школы, а также иностранные юридические лица, внедряющие и (или) реализующие образовательные программы в Университете и (или) Интеллектуальных школах, имеют право осуществлять образовательную деятельность без лицензии.
2. Государственная аттестация, осуществляемая в соответствии с законодательством об образовании, в отношении Университета и Интеллектуальных школ не проводится.
3. Аккредитация Университета и Интеллектуальных школ осуществляется в независимых организациях аккредитации, в том числе зарубежных.
Статья 9. Особенности осуществления Университетом
образовательной деятельности
1. Университет осуществляет образовательную деятельность на основе самостоятельно разработанных образовательных программ или образовательных программ зарубежных партнеров.
2. Порядок приема на обучение, текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся определяется Университетом самостоятельно в соответствии с его уставом. Обучающиеся в Университете освобождаются от прохождения промежуточного государственного контроля.
3. Университет самостоятельно утверждает форму договора оказания образовательных услуг.
4. Размер и порядок предоставления государственных грантов и иных выплат обучающимся в Университете определяется Правительством Республики Казахстан.
5. Университет выдает лицам, завершившим обучение по реализуемым в нем образовательным программам и прошедшим итоговую аттестацию, документы о соответствующем уровне образования и (или) квалификации. Единая форма документов об образовании и порядок их заполнения утверждается попечительским советом Университета.
6. Документы о соответствующем уровне образования и (или) квалификации, выдаваемые Университетом, дают их обладателям права, аналогичные правам, предусмотренным для обладателей документов государственного образца о соответствующем уровне образования и (или) квалификации.
Статья 10. Особенности осуществления Интеллектуальными
школами образовательной деятельности
1. Интеллектуальные школы реализуют самостоятельно разработанные специализированные образовательные программы, а также образовательные программы зарубежных партнеров.
Образовательные программы, реализуемые в Интеллектуальных школах, состоят из следующих уровней: начальная школа (в том числе дошкольное воспитание и обучение), основная школа и старшая школа, содержание которых определяется Интеллектуальными школами.

3-тарау. Университет, Зияткерлік мектептер және Қор
қызметінің ерекшеліктері
8-бап. Университеттің және Зияткерлік мектептердің білім
беру қызметін лицензиялау, аттестаттау және
аккредиттеу
1. Университеттің және Зияткерлік мектептердің, сондай-ақ Университетте және (немесе) Зияткерлік мектептерде білім бағдарламаларын енгізетін және (немесе) іске асыратын шетелдік заңды тұлғалардың білім беру қызметін лицензиясыз жүзеге асыруға құқығы бар.
2. Білім туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылатын мемлекеттік аттестаттау Университетке және Зияткерлік мектептерге қатысты жүргізілмейді.
3. Университетті және Зияткерлік мектептерді аккредиттеуді тәуелсіз, оның ішінде шетелдік аккредиттеу ұйымдары жүзеге асырады.
9-бап. Университеттің білім беру қызметін жүзеге асыру
ерекшеліктері
1. Университет білім беру қызметін өзі әзірлеген білім беру бағдарламаларының немесе шетелдік әріптестерінің білім беру бағдарламаларының негізінде жүзеге асырады.
2. Оқуға қабылдау, білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау, оларды аралық және қорытынды аттестаттау тәртібін Университет өз жарғысына сәйкес өзі айқындайды. Университетте білім алушылар мемлекеттік аралық бақылаудан өтуден босатылады.
3. Университет білім беру қызметтерін көрсету шартының нысанын өзі бекітеді.
4. Университетте білім алушыларға мемлекеттік гранттар мен өзге де төлемдерді беру мөлшері мен тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
5. Университетте іске асырылып жатқан білім бағдарламалары бойынша оқу бітірген және қорытынды аттестаттаудан өткен адамдарға Университет тиісті білім және (немесе) біліктілік деңгейі туралы құжаттар береді. Білім туралы құжаттардың бірыңғай нысаны мен оларды толтыру тәртібін Университеттің қамқоршылық кеңесі бекітеді.
6. Университет беретін тиісті білім және (немесе) біліктілік деңгейі туралы құжаттар өздерінің иелеріне тиісті білім және (немесе) біліктілік деңгейі туралы мемлекеттік үлгідегі құжат иелері үшін көзделген құқықтарға ұқсас құқықтарды береді.
10-бап. Зияткерлік мектептердің білім беру қызметін
жүзеге асыру ерекшеліктері
1. Зияткерлік мектептер өздері әзірлеген мамандандырылған білім беру бағдарламаларын, сондай-ақ шетелдік әріптестерінің білім беру бағдарламаларын іске асырады.
Зияткерлік мектептерде іске асырылатын білім беру бағдарламалары мына деңгейлерден тұрады: бастауыш мектеп (оның ішінде мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту), негізгі мектеп және жоғары мектеп, олардың мазмұнын Зияткерлік мектептер айқындайды.

2. Порядок приема на обучение, текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся определяется Интеллектуальными школами самостоятельно.
3. Лица, прошедшие обучение в Интеллектуальных школах, освобождаются от прохождения единого национального тестирования.
4. Интеллектуальные школы выдают лицам, завершившим обучение по реализуемым образовательным программам и прошедшим итоговую аттестацию, документы о соответствующем уровне образования. Единая форма документов об образовании и порядок их заполнения утверждаются попечительским советом Интеллектуальных школ.
5. Лица, имеющие документ об образовании, выданный Интеллектуальными школами, на основании решения комиссии уполномоченного органа в области образования имеют право получить сертификат, позволяющий принять участие в конкурсе на право получения образовательных грантов. Баллы сертификатов устанавливаются путем перевода итоговых оценок (баллов) по шкале, утверждаемой уполномоченным органом в области образования.
Статья 11. Осуществление Университетом научной
деятельности
1. Университет осуществляет научную, научно-техническую деятельность, проводит научные исследования, в том числе за счет грантового, программно-целевого финансирования.
2. Университет вправе создавать отраслевые научные центры.
3. Университет вправе участвовать в практическом применении (коммерциализации) результатов научной, научно-технической деятельности.
Доходы Университета и его отраслевых научных центров, полученные в результате практического применения (коммерциализации) результатов научной, научно-технической деятельности, направляются исключительно на их развитие.
Статья 12. Особенности привлечения Университетом,
Интеллектуальными школами и Фондом иностранной
рабочей силы
1. Привлечение иностранных работников в Университет, Интеллектуальные школы, Фонд, а также в организации Университета на должности руководителей и специалистов с высшим образованием с подтвержденными документами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, осуществляется без получения разрешений на привлечение иностранной рабочей силы.
2. Документ, дающий право заниматься клинической медицинской деятельностью или свидетельствующий о присвоении квалификационной категории, полученный специалистами за рубежом и приглашенными к осуществлению профессиональной медицинской деятельности в Университете или его медицинских организациях, приравнивается к сертификату специалиста без присвоения категории, действующей на территории Республики Казахстан.

2. Оқуға қабылдау, білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау, оларды аралық және қорытынды аттестаттау тәртібін Зияткерлік мектептер өздері айқындайды.
3. Зияткерлік мектептерде білім алған адамдар бірыңғай ұлттық тестілеуден өтуден босатылады.
4. Зияткерлік мектептер іске асырылып жатқан білім беру бағдарламалары бойынша оқу бітірген және қорытынды аттестаттаудан өткен адамдарға тиісті білім деңгейі туралы құжаттар береді. Білім туралы құжаттардың бірыңғай нысаны мен оларды толтыру тәртібін Зияткерлік мектептердің қамқоршылық кеңесі бекітеді.
5. Зияткерлік мектептер берген білім туралы құжаты бар адамдардың білім беру саласындағы уәкілетті органның комиссиясы шешімінің негізінде білім беру гранттарын алу құқығына арналған конкурсқа қатысуға мүмкіндік беретін сертификат алуға құқығы бар. Сертификаттардың баллдары қорытынды бағаларды (баллдарды) білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін шәкілге ауыстыру арқылы белгіленеді.
11-бап. Университеттің ғылыми қызметті жүзеге асыруы
1. Университет ғылыми, ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асырады, ғылыми зерттеулерді, оның ішінде гранттың, бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың есебінен жүргізеді.
2. Университет салалық ғылыми орталықтарды құруға құқылы.
3. Университет ғылыми, ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерінің практикалық қолданылуына (коммерциялауға) қатысуға құқылы.
Университеттің және оның салалық ғылыми орталықтарының ғылыми, ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерінің практикалық қолданылуы (коммерциялануы) нәтижесінде алынған кірістері оларды дамытуға ғана бағытталады.
12-бап. Университеттің, Зияткерлік мектептердің және
Қордың шетелдік жұмыс күшін тарту ерекшеліктері
1. Университетке, Зияткерлік мектептерге, Қорға, сондай-ақ Университеттің ұйымдарына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен басшы және расталған құжаттары бар жоғары білімді мамандар лауазымдарына шетелдік қызметкерлерді тарту шетелдік жұмыс күшін тартуға берілетін рұқсатты алмай-ақ жүзеге асырылады.
2. Шетелде мамандар және Университетте немесе оның медициналық ұйымдарында кәсіптік медициналық қызметті жүзеге асыруға шақырылғандар алған клиникалық медициналық қызметпен айналысу құқығын беретін немесе біліктілік санатының берілгенін куәландыратын құжат Қазақстан Республикасының аумағында қолданылып жүрген маманның сертификатына санат берілместен теңестіріледі.

Статья 13. Особенности распоряжения имуществом и
осуществления закупок Университетом,
Интеллектуальными школами и Фондом
Порядок распоряжения имуществом Университета, Интеллектуальных школ и Фонда, заключения сделок с ним, а также правила закупок товаров, работ и услуг Университетом, Интеллектуальными школами, Фондом определяются попечительскими советами Университета, Интеллектуальных школ и Фонда.
Статья 14. Заключительные положения
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
2. В течение шести месяцев с момента введения настоящего Закона в действие Учредитель принимает решение о создании Университета и Интеллектуальных школ, в том числе путем реорганизации соответствующих коммерческих и некоммерческих юридических лиц с участием государства в уставном капитале.
3. До утверждения Высшим попечительским советом уставов Университета, Интеллектуальных школ и Фонда, указанные организации действуют на основании уставов, утверждаемых их учредителями.
Президент
Республики Казахстан

13-бап. Университеттің, Зияткерлік мектептердің және
Қордың мүлікке билік ету және сатып алуды жүзеге
асыру ерекшеліктері
Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың мүлікке билік ету, онымен мәміле жасасу тәртібін, сондай-ақ Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидасын Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың қамқоршылық кеңестері айқындайды.
14-бап. Қорытынды ережелер
1. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заң қолданысқа енгізілген сәттен бастап алты ай ішінде Құрылтайшы Университетті және Зияткерлік мектептерді құру, оның ішінде жарғылық капиталына мемлекет қатысатын тиісті коммерциялық және коммерциялық емес заңды тұлғаларды қайта ұйымдастыру арқылы құру туралы шешім қабылдайды.
3. Жоғары қамқоршылық кеңес Университеттің, Зияткерлік мектептердің және Қордың жарғыларын бекіткенге дейін көрсетілген ұйымдар олардың құрылтайшылары бекіткен жарғылардың негізінде қызмет етеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті