О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 26 августа 2009 года № 861"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2010 года № 979
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 26 августа 2009 года № 861".
Премьер-Министр
Республики Kaзахстан                       К. Масимов
Указ Президента Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в Указ Президента
Республики Казахстан от 26 августа 2009 года № 861
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 26 августа 2009 года № 861 "Об утверждении Правил разработки проекта республиканского бюджета" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 36, ст. 342) следующие изменения и дополнения:
в Правилах разработки проекта республиканского бюджета, утвержденных вышеназванным Указом:
по всему тексту:
после слов "Прогноза социально-экономического развития", "Прогноз социально-экономического развития", "Прогнозе социально-экономического развития", "Прогнозу социально-экономического развития" слова "и бюджетных параметров" исключить;
после слов "проекты стратегических планов", "проектов стратегических планов", "проектами стратегических планов" дополнить словами "или проекты изменений и дополнений в стратегические планы", "или проектов изменений и дополнений в стратегические планы", "или проектами изменений и дополнений в стратегические планы";
в пункте 4:
часть первую и абзац второй изложить в следующей редакции:
"Прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан разрабатывается ежегодно на скользящей основе на пятилетний период с учетом стратегических и программных документов в целях установления взаимосвязи стратегического, экономического и бюджетного планирования и содержит:
прогноз макроэкономических показателей, прогноз социальных параметров, тенденции, приоритеты, целевые индикаторы и показатели социально-экономического развития Республики Казахстан на пять лет в разбивке по годам;";
в абзаце третьем в части второй после слова "прогнозы" дополнить словами "основных параметров";
абзац четвертый исключить;

"Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 26 тамыздағы № 861 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 25 қыркүйектегі № 979 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 26 тамыздағы № 861 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 26 тамыздағы
№ 861 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Республикалық бюджет жобасын әзірлеу ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 26 тамыздағы № 861 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 36, 342-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Республикалық бюджет жобасын әзірлеу ережелерінде:
бүкіл мәтін бойынша:
«дамуы мен бюджеттік параметрлерінің», «дамуы мен бюджет параметрлерінің» және «дамуының және бюджеттік параметрлерінің» деген сөздер «даму» деген сөзбен ауыстырылсын;
«стратегиялық жоспарларының жобаларын», «стратегиялық жоспарларының жобалары», «стратегиялық жоспарлардың жобалары», «Стратегиялық жоспарлардың жобалары», «стратегиялық жоспарлардың жобаларын», «стратегиялық жоспарлардың жобаларымен» деген сөздерден кейін «немесе стратегиялық жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын», «немесе стратегиялық жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобалары», «немесе стратегиялық жоспарлар өзгерістер мен толықтырулардың жобалары», «немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобалары», «немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын», «немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларымен» деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
бірінші бөлік пен екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы стратегиялық, экономикалық және бюджеттік жоспарлауда өзара байланыс орнату мақсатында стратегиялық және бағдарламалық құжаттар ескеріле отырып, жыл сайын жылжымалы негізде бесжылдық кезеңге әзірленеді және мыналарды:
жылдар бойынша бөліп көрсете отырып, Қазақстан Республикасының бес жылға арналған макроэкономикалық көрсеткіштердің болжамын, әлеуметтік параметрлердің болжамын, әлеуметтік-экономикалық даму үрдістерін, басымдықтарын, нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштерін қамтиды;»;
екінші бөліктің үшінші абзацындағы:
«бюджеттердің» деген сөзден кейін «негізгі параметрлерінің» деген сөздермен толықтырылсын;
«болжамдарын;» деген сөзден «болжамдарын қамтуы тиіс.» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзац алып тасталсын;

в пункте 5, в части первой пункта 13, в части второй пункта 18, в пунктах 20, 21, в части первого пункта 22 и пункта 23 слово "государственному" заменить словом "бюджетному";
в пункте 6:
в абзаце первом после слов "бюджетных программ" дополнить словами "осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию на предстоящий трехлетний период с учетом предложения Республиканской бюджетной комиссии по прогнозу социально-экономического развития и";
в подпункте 2) слово "программ." заменить словом "программ;";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) прогнозные объемы расходов по администраторам республиканских бюджетных программ выносятся на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии и после его одобрения доводятся центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию до администраторов республиканских бюджетных программ в течение пяти рабочих дней";
в абзаце третьем пункта 7 слово "государственного" заменить словом "правительственного";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Для планирования расходов республиканского бюджета администраторы республиканских бюджетных программ разрабатывают и представляют до 15 мая текущего финансового года в центральный уполномоченный орган по государственному планированию проекты стратегических планов или проекты изменений и дополнений в стратегические планы и в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию бюджетные заявки и проекты стратегических планов или проекты изменений и дополнений в стратегические планы.
Администраторы республиканских бюджетных программ представляют до 1 июня текущего финансового года в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию проекты стратегических планов или проекты изменений и дополнений в стратегические планы, согласованные с центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
Администраторы республиканских бюджетных программ, не разрабатывающие стратегические планы, представляют только бюджетные заявки.
В случае проведения оценки результатов к документам, указанным в данном пункте Правил, прилагаются результаты оценки.
При планировании расходов республиканского бюджета центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию учитываются данные отчетов о реализации стратегического плана за отчетный финансовый год, представленные администраторами республиканских бюджетных программ в соответствии с пунктом 2 статьи 126 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.";
в пункте 11:
слова "на плановый период" и "одобренного" исключить;
слово "ежегодно" заменить словами "каждые три года на пятилетний период";
в части четвертой пункта 12 после слов "оказанием государственных услуг" слова "согласно реестру государственных услуг" исключить;
пункт 16 изложить в следующей редакции:

5-тармақтағы, 13-тармақтың бірінші бөлігіндегі, 18-тармақтың екінші бөлігіндей, 20, 21-тармақтардағы, 22 және 23-тармақтардың бірінші бөлігіндегі «мемлекеттік» деген сөз «бюджеттік» деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақта:
бірінші абзацта «айқындау» деген сөз «айқындауды Республикалық бюджет комиссиясының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бойынша ұсынысын ескере отырып, алдағы үш жылдық кезеңге бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады және» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы «айқындауды қамтиды.» деген сөздер «айқындауды қамтиды;» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бойынша шығыстардың болжамды көлемі тиісті Республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығарылады және ол мақұлдағаннан кейін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне жеткізеді.»;
7-тармақтың үшінші абзацындағы «мемлекеттік» деген сөз «үкіметтік» деген сөзбен ауыстырылсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Республикалық бюджет шығыстарын жоспарлау үшін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ағымдағы қаржы жылының 15 мамырына дейін стратегиялық жоспарлардың жобаларын немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын және бюджеттік өтінімдерді және стратегиялық жоспарлардың жобаларын немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын әзірлейді әрі тиісінше мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ағымдағы қаржы жылының 1 маусымына дейін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісілген стратегиялық жоспарлардың жобаларын немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын табыс етеді.
Стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тек бюджеттік өтінімдер ұсынады.
Нәтижелерге бағалау жүргізілген жағдайда, Ереженің осы тармағында көрсетілген құжаттарға бағалау нәтижелері қоса беріледі.
Республикалық бюджеттің шығыстарын жоспарлау кезінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 126-бабының 2-тармағына сәйкес республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ұсынған есепті қаржы жылындағы стратегиялық жоспардың іске асырылуы туралы есептердің деректерін ескереді.»;
11-тармақта:
«жоспарлы кезеңге арналған» және «мақұлданған» деген сөздер алып тасталсын;
«болжамы негізінде» деген сөздерден кейін «әр үш жыл сайын бес жылдық кезеңге» деген сөздермен толықтырылсын;
12-тармақтың төртінші абзацындағы «мемлекеттік қызмет көрсетулер тізіліміне сәйкес» деген сөздер алып тасталсын;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"16. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию со дня поступления бюджетных заявок и проектов стратегических планов или проектов изменений и дополнений в стратегические планы центральных государственных органов, согласованные с центральным уполномоченным органом по государственному планированию, рассматривает их и до 15 июня текущего финансового года готовит по ним заключения для внесения на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии по форме, установленной центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает проекты стратегических планов или проекты изменений и дополнений в стратегические планы центральных государственных органов на предмет их соответствия стратегическим и программным документам, прогнозу социально-экономического развития, законодательству Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию рассматривает бюджетные заявки администраторов республиканских бюджетных программ на предмет их соответствия бюджетному и иному законодательству, действующим натуральным нормам, стандартам государственных услуг и обеспеченности финансовыми средствами, а также рассматривает показатели бюжетных программ, представленных в составе проектов стратегических планов или проектов изменений и дополнений в стратегические планы, на их взаимосвязь со стратегическими целями, задачами стратегических направлений.
По результатам рассмотрения центральные уполномоченные органы по государственному и бюджетному планированию в случае несоответствия проектов стратегических планов или проектов изменений и дополнений в стратегические планы и бюджетных заявок документам, предусмотренным первым и вторым абзацами данного пункта, возвращают их администраторам республиканских бюджетных программ на доработку.
При несоответствии бюджетной заявки требованиям бюджетного законодательства Республики Казахстан по ее составлению и представлению центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию возвращает ее администратору республиканских бюджетных программ без рассмотрения.";
часть первую пункта 18 изложить в следующей редакции:
"18. Администраторы республиканских бюджетных программ в случае возврата дорабатывают бюджетные заявки и проекты стратегических планов или проекты изменений и дополнений в стратегические планы, согласованные с центральным уполномоченным органом по государственному планированию, и представляют их в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в течение пяти рабочих дней с даты возврата.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:

«16. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік өтінімдері және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісілген стратегиялық жоспарларының жобалары немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобалары түскен күннен бастап оларды қарайды және ағымдағы қаржы жылының 15 маусымына дейін олар бойынша Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізу үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша қорытындылар дайындайды.»;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«17. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының жобаларын немесе стратегиялық жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын олардың стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға, әлеуметтік-экономикалық даму болжамына, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін бюджеттік және өзге заңнамаға, қолданыстағы заттай нормаларға, мемлекеттік қызметтер стандарттарына сәйкестігі, қаржы қаражатымен қамтамасыз етілуі тұрғысынан қарайды, сондай-ақ стратегиялық жоспарлардың жобалары немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобалары құрамында ұсынылған бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштерін олардың стратегиялық бағыттардың стратегиялық мақсаттарымен, міндеттерімен өзара байланысына қарайды.
Қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдар стратегиялық жоспарлардың жобалары немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобалары және бюджеттік өтінімдер осы тармақтың бірінші және екінші абзацтарында көзделген құжаттарға сәйкес келмеген жағдайда, оларды республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне пысықтауға қайтарады.
Бюджеттік өтінім жасалуы мен ұсынылуы бойынша Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган оны қарамастан бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне қайтарады.»;
18-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«18. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік өтінімдер мен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісілген стратегиялық жоспарлардың жобалары немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобалары қайтарылған жағдайда оларды пысықтайды және қайтарылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.»;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"19. Проекты стратегических планов или проекты изменений и дополнений в стратегические планы, согласованные с центральным уполномоченным органом по государственному планированию, и заключения центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию вносятся на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.
Республиканская бюджетная комиссия рассматривает прогнозные объемы расходов по бюджетным программам администраторов республиканских бюджетных программ на основании заключения центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию во взаимосвязи с согласованными с центральным уполномоченным органом по государственному планированию проектами стратегических планов или проектами изменений и дополнений в стратегические планы и вырабатывает по ним предложения.";
в пункте 21 слова "проекты стратегических планов и бюджетные заявки" заменить словами "бюджетные заявки и проекты стратегических планов или проекты изменений и дополнений в стратегические планы, согласованные с центральным уполномоченным органом по государственному планированию".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев

«19. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісілген стратегиялық жоспарлардың жобалары немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобалары және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізіледі.
Республикалық бюджет комиссиясы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісілген стратегиялық жоспарлардың жобаларымен немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларымен өзара байланысы тұрғысынан республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалары бойынша шығыстардың болжамдық көлемдерін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы негізінде қарайды және олар бойынша ұсыныстар әзірлейді.»;
21-тармақтағы «стратегиялық жоспарлардың жобалары мен бюджеттік өтінімдерді» деген сөздер «бюджеттік өтінімдерді және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісілген стратегиялық жоспарлардың жобаларын немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын» деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                     Н.Назарбаев