О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июля 1999 года № 1053
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2011 года № 124. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2016 года № 53
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.02.2016 № 53 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июля 1999 года № 1053 "Об утверждении Правил государственного учета пожаров и их последствий на территории Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 38, ст. 327) следующие дополнения и изменения:
в Правилах государственного учета пожаров и их последствий на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
по всему тексту:
слова "органы государственной противопожарной службы", "органами государственной противопожарной службы", "Органы государственной противопожарной службы" заменить словами "территориальные подразделения уполномоченного органа в области пожарной безопасности", "территориальными подразделениями уполномоченного органа в области пожарной безопасности", "Территориальные подразделения уполномоченного органа в области пожарной безопасности";
в пунктах 4 и 27 слова "статистическому", "статистический", "статистическую" исключить;
пункт 3 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"загорание - неконтролируемое горение, не причинившее вред жизни и здоровью граждан, материальный ущерб людям, интересам общества и государства;";
в части первой пункта 4 после слов "независимо от" дополнить словами "времени и";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Государственный учет пожаров и их последствий предназначен для формирования основных показателей, характеризующих обстановку с пожарами в Республике Казахстан. Государственный учет пожаров и их последствий осуществляется ведомством уполномоченного органа в области пожарной безопасности, осуществляющим контрольные функции в области пожарной безопасности и территориальными подразделениями уполномоченного органа в области пожарной безопасности.
Документами государственной отчетности являются карточки учета пожара и форма отчетности. Карточки учета пожаров составляются в соответствии с нормативными правовыми актами, утверждаемыми руководителем уполномоченного органа в области пожарной безопасности. Форма отчетности разрабатывается уполномоченным органом в области пожарной безопасности.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 23 шілдедегі № 1053 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 10 ақпандағы № 124 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 4 ақпандағы № 53 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.02.2016 № 53 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасының аумағындағы өрттер мен олардың зардаптары мемлекеттік есебінің ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 23 шілдедегі № 1053 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., № 38, 327-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағындағы өрттер мен олардың зардаптары мемлекеттік есебінің ережесінде:
бүкіл мәтін бойынша:
«мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары», «мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына», «Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары», «мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарында» деген сөздер «өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері», «өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне», «Өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері», «өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
4 және 27-тармақтардағы «статистикалық» деген сөз алынып тасталсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
«тұтану - азаматтардың өмірі мен денсаулығына зиян, адамдарға, қоғаммен мемлекеттің мүдделеріне материалдық залал келтірмеген бақылаусыз жану;»;
4-тармақтың бірінші бөлігіндегі «пайда болған» деген сөздерден кейін «уақытына және» деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Өрттердің және олардың зардаптарының мемлекеттік есебі Қазақстан Республикасындағы өрттердің жағдайын сипаттайтын негізгі көрсеткіштерді қалыптастыруға арналған. Өрттердің және олардың зардаптарының мемлекеттік есебін өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау функцияларын жүзеге асыратын өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның ведомствосы және өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.
Өртті есепке алу карточкалары мен есептілік нысаны мемлекеттік есептілік құжаттары болып табылады. Өрттерді есепке алу карточкалары өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның басшысы бекітетін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жасалады. Есептілік нысанын өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган әзірлейді.»;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. На каждый пожар комиссией, возглавляемой сотрудником государственной противопожарной службы, в течение суток после его ликвидации составляется акт о пожаре. Форма акта о пожаре разрабатывается и утверждается уполномоченным органом в области пожарной безопасности. В состав комиссии могут включаться представители администрации юридического лица или потерпевшего, органов внутренних дел, страховых организаций, общественных организаций и другие заинтересованные лица. Акт о пожаре, на который пожарные подразделения не вызывались и сообщение о нем (устное или письменное) поступило в территориальные подразделения уполномоченного органа в области пожарной безопасности от потерпевших, органов внутренних дел, страховых организаций или из других источников составляется комиссией в том же составе не позднее двух суток с момента получения информации.
Акт после подписания его комиссией остается в органе, проводящем проверку (дознание) по факту пожара. При отсутствии данных по сумме материального ущерба нанесенного пожаром и причине его возникновения, эти сведения заполняются после предоставления заключений экспертиз в срок не более 30 суток, либо документов бухгалтерской отчетности организаций, сведений страховых организаций, выписок из решений судебных органов или документов собственников имущества. Копия акта о пожаре выдается по заявлению собственникам имущества и пострадавшим от пожара для обращения в судебные органы по вопросам возмещения ущерба, восстановления документов, а также по письменным запросам судебных органов.";
в пункте 12:
в абзаце шестом после слова "случаи" дополнить словами "задымления при неисправности бытовых электроприборов и";
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"загорания бесхозных зданий и бесхозных транспортных средств, сухой травы, листьев, тополиного пуха на открытых территориях и степных массивах, пожнивных остатков, стерни, а также мусора на свалках, пустырях, на территории домовладений и объектов хозяйствования, обочинах дорог, контейнерных площадок для его сбора, в контейнерах (урнах) для его сбора, в лифтовых шахтах (лифтах) жилых домов, в мусоросборниках (мусоропроводах) жилых домов, на лестничных клетках жилых домов, в подвальных и чердачных помещениях жилых домов;";
дополнить абзацами девятым, десятым, одиннадцатым и двенадцатым следующего содержания:
"случаи пожаров автотранспортных средств, причиной которых явилось дорожно-транспортное происшествие;
пожары, причиной которых явились авиационные, железнодорожные аварии, террористические акты, военные действия, спецоперации правоохранительных органов, землетрясения;
случаи отравления людей угарным газом со смертельным исходом, от печного отопления (каминов);
случаи самовозгорания пирофорных соединений, без последствий и ущерба.";
в пункте 14:
часть первую изложить в следующей редакции:
"При формировании первичных данных по пожарам и их последствиям все погибшие и травмированные при пожарах берутся на учет на основании заключений о причине смерти или травмирования, предоставляемых медицинскими организациями.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"При установлении учреждениями судмедэкспертизы факта гибели людей до момента возникновения пожара, ранее взятых на учет как погибших при пожаре, указанные лица исключаются из баз данных учета пожаров.";
в пункте 24 слова "органами государственной противопожарной службы" заменить словами "руководителем уполномоченного органа в области пожарной безопасности";
в пункте 27 слова "органов государственной противопожарной службы" заменить словами "уполномоченного органа в области пожарной безопасности".

«10. Әрбір өртке оны жойғаннан кейін бір тәуліктің ішінде мемлекеттік өртке қарсы қызмет қызметкері басқаратын комиссия өрт туралы акт жасайды. Өрт туралы актінің нысанын өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді. Комиссия құрамына заңды тұлға әкімшілігінің немесе зардап шешушінің, ішкі істер органдарының, сақтандыру ұйымдарының, қоғамдық ұйымдардың өкілдері мен басқа да мүдделі тұлғалар кіруі мүмкін. Өрт бөлімшелері шақырылмаған және өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның бөлімшелеріне аумақтық ол туралы хабар (ауызша немесе жазбаша) зардап шеккендерден, ішкі істер органдарынан, сақтандыру ұйымдарынан немесе басқа да көздерден түскен өрт туралы актіні ақпарат алынған сәттен бастап екі тәуліктен кешіктірмей сол құрамдағы комиссия жасайды.
Актіге комиссия қол қойғаннан кейін ол өрт фактісі бойынша тексеру (анықтау) жүргізген органда қалады. Өрттен болған материалдық залалдың сомасы мен оның туындау себебі жөнінде деректер болмаған жағдайда осы мәліметтер 30 тәуліктен аспайтын мерзімде сараптама қорытындыларын не ұйымдардың бухгалтерлік есептілік құжаттарын, сақтандыру ұйымдарының мәліметтерін, сот органдарының шешімдерінен көшірмелерді немесе мүлік иелерінің құжаттарын ұсынғаннан кейін толтырылады. Өрт туралы актінің көшірмесі залалды өтеу, құжаттарды қайта қалпына келтіру мәселелері бойынша сот органдарына жүгіну үшін өтініш бойынша мүлік иелері мен өрттен зардап шеккендерге, сондай-ақ сот органдарының жазбаша сұраулары бойынша беріледі.»;
12-тармақта:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«тұрмыстық электр аспаптарының ақауы кезіндегі түтіндеу және тағамның оны дайындау кезіндегі өрттің пайда болуын тудырмайтын күюі жағдайлары;»;
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«ашық аумақтар мен дала алқаптарындағы иесіз ғимараттар мен иесіз көлік құралдарының, құрғақ шөптің, жапырақтардың, терек ұлпасының, тұрмыстық қалдықтардың, аңыздардың, сондай-ақ қоқыс төгетін жерлердегі, бос жерлердегі, үй иесі мен шаруашылық етуші объектілердің аумақтарындағы, жол жиектеріндегі, оны жинауға арналған контейнерлік алаңдардағы, оны жинауға арналған контейнерлердегі (жәшіктердегі), тұрғын үйлердің лифт шахталарындағы (лифтілеріндегі), тұрғын үйлердің қоқыс жинағыштарындағы (қоқыс құбырларындағы), тұрғын үйлердің баспалдақ торларындағы, тұрғын үйлердің жертөле және шатыр үй-жайларындағы қоқыстардың тұтанулары;»;
сегізінші абзацтағы «есеп жүргізуге жатпайды.» деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші абзацтармен толықтырылсын:
«жол-көлік оқиғасы себебінен болған автокөлік құралдарының өртену жағдайлары;
авиациялық, темір жол авариялары, террористік актілер, ұрыс қимылдары, құқық қорғау органдарының арнайы операциялары, жер сілкіністері себебінен болған өрттер;
пешпен (каминдермен) жылытудан өлімге әкелген улы газбен адамдардың улану жағдайлары;
зардаптар мен залалсыз пирофорлық қосқыштардың өздігінен тұтану жағдайлары есеп жүргізуге жатпайды.»;
14-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Өрттер мен олардың зардаптары бойынша алғашқы деректерді қалыптастыру кезінде өрт кезінде қаза болғандар мен жарақат алғандардың барлығы медициналық ұйымдар ұсынатын өлім немесе жарақаттану себебі туралы қорытындылардың негізінде есепке алынады.»;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Сот-медициналық сараптама мекемелері бұдан бұрын өрт кезінде қаза болғандар ретінде есепке алынған адамдардың өрт туындаған сәтке дейін қаза болу фактісін анықтаған кезде көрсетілген тұлғалар өрттерді есепке алудың дерекқордан шығарылады.»;
24-тармақтағы «мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары» деген сөздер «өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның басшысы» деген сөздермен ауыстырылсын;
27-тармақтағы «мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына» деген сөздер «өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органға» деген сөздермен ауыстырылсын.

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов