Об утверждении Соглашении между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Армения о сотрудничестве в области образовании и науки
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2011 года № 224
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Армения о сотрудничестве в области образования и науки, совершенное в городе Астане 26 апреля 2010 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
СОГЛАШЕНИЕ
между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Республики Армении о сотрудничестве
в области образования и науки
(вступило в силу 19 апреля 2011 года -
Бюллетень международных договоров РК, 2011 г., № 3, ст. 41)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Республики Армения, далее именуемые Сторонами,
стремясь к укреплению существующих дружеских отношений между государствами Сторон,
руководствуясь желанием установить и развивать сотрудничество в области образования и науки на принципах равенства и взаимной выгоды,
исходя из норм национальных законодательств государств Сторон,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Стороны развивают и укрепляют сотрудничество в области образования и науки между двумя государствами на основе равноправия и взаимной выгоды в соответствии с национальными законодательствами государств Сторон.
Статья 2
Стороны способствуют взаимным обменам:
научными и техническими документами;
экспертами с целью изучения опыта реформирования системы образования и науки, а также поддержки исследований в области науки;
информацией по подготовке научных и научно-педагогических кадров;
студентами;
учебниками, документами, исследованиями и образцами учебных планов, на основе которых базируются образовательные программы;
информацией о процедурах аттестации и/или аккредитации организаций образования и академических степенях высших учебных заведений;
информацией о проведении тренингов, конференций и семинаров в области образования и науки.
Статья 3
Стороны способствуют налаживанию партнерских связей между организациями образования и науки в соответствии с национальными законодательствами их государств.
Статья 4
Стороны предоставляют возможность гражданам государств Сторон получить образование в образовательных организациях государств Сторон на платной основе за счет средств самих граждан, общественных организаций, фондов, спонсоров в соответствии с национальными законодательствами государств Сторон.

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Армення Республикасының Үкіметі арасындағы білім және ғылым саласындағы ынтымақтастық туралы келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 4 наурыздағы № 224 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 2010 жылғы 26 сәуірде Астана қаласында жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Армения Республикасының Үкіметі арасындағы білім және ғылым саласындағы ынтымақтастық туралы келісім бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К.Мәсімов
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен
Армения Республикасының Үкіметі арасындағы
білім және ғылым саласындағы ынтымақтастық туралы
келісім
(2011 жылғы 19 сәуірде күшіне енді -
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары Бюллетені,
2011 ж., № 3, 41-құжат)
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Армения Республикасының Үкіметі,
Тараптар мемлекеттері арасында орын алған достық қарым-қатынастарды нығайтуға ұмтыла отырып,
теңдік пен өзара пайда принциптерінде білім және ғылым саласындағы ынтымақтастықты орнату мен дамыту ниетін басшылыққа ала отырып,
Тараптар мемлекеттері ұлттық  заңнамаларының нормаларына сүйене отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Тараптар екі мемлекет арасындағы білім және ғылым саласындағы ынтымақтастықты Тараптар мемлекеттерінің ұлттық заңнамаларына сәйкес дамытады және нығайтады.
2-бап
Тараптар:
ғылыми және техникалық құжаттармен;
білім және ғылым жүйесін реформалау тәжірибесін зерделеу, сондай-ақ ғылым саласындағы зерттеулерді қолдау мақсатында сарапшылармен;
ғылыми және ғылыми-педагог кадрларды даярлау жөніндегі  ақпаратпен;
студенттермен;
білім беру бағдарламалары жинақталған оқулықтармен, құжаттармен, зерттеулерімен және оқу жоспарларының үлгілерімен;
білім беру ұйымдарын аттестатау және/немесе аккредиттеу рәсімдері және жоғары оқу орындарының академиялық дәрежелері туралы ақпаратпен;
білім және ғылым саласында тренингтер, конференциялар мен  семинарлар өткізу туралы ақпаратпен өзара алмасуға ықпал етеді.
3-бап
Тараптар өз мемлекеттерінің ұлттық заңнамаларына сәйкес білім және ғылым ұйымдары арасында әріптестік байланыстарды орнатуға ықпал етеді.
4-бап
Тараптар Тараптар мемлекеттерінің азаматтарына Тараптар мемлекеттерінің ұлттық заңнамаларына сәйкес азаматтардың өздерінің, қоғамдық ұйымдардың, қорлардың, демеушілердің қаражаты есебінен ақылы негізде Тараптар мемлекеттерінің білім беру ұйымдарында білім алу мүмкіндігін ұсынады.

Статья 5
Реализация положений, предусмотренных настоящим Соглашением, осуществляется в соответствии с национальными законодательствами государств Сторон на основе заключения договоров между заинтересованными организациями государств Сторон, в которых должны быть определены их права, обязанности и ответственность.
Статья 6
Положения настоящего соглашения не затрагивают прав и обязательств Сторон, вытекающих из других международных договоров, участниками которых являются их государства.
Статья 7
Уполномоченными органами Сторон по реализации настоящего Соглашения являются:
со стороны Республики Казахстан - Министерство образования и науки;
со стороны Республики Армения - Министерство образования и науки.
В случае изменения наименования или функций уполномоченных органов Сторон последние незамедлительно уведомляют друг друга по дипломатическим каналам.
Статья 8
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляющем отдельными протоколами, являющимися неотъемлемыми частями настоящего Соглашения.
Статья 9
Любые споры по реализации настоящею Соглашения будут решаться посредством переговоров и взаимных консультаций между уполномоченными органами Сторон.
Статья 10
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами соответствующих внутригосударственных процедур по вступлению в силу настоящею Соглашения.
Настоящее Соглашение заключается сроком на пять лет и автоматически продлевается на последующие пятилетние периоды, если ни одна из Сторон за шесть месяцев до истечения текущего периода не направит другой Стороне по дипломатическим каналам письменное уведомление о своем намерении не продлевать его действие.
Прекращение действия настоящего Соглашения не распространяется на действующие программы и проекты, если Стороны не пришли к двустороннему соглашению об их прекращении.
Совершено в городе Астане 26 апреля 2010 года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, армянском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу.
В случае возникновения разногласий при толковании положений настоящего Соглашения Стороны будут обращаться к тексту на русском языке.
За Правительство                         За Правительство
Республики Казахстан                      Республики Армении
Примечание РЦПИ: далее следует текст Соглашения на армянском языке.

5-бап
Осы Келісімде көзделген ережелерді іске асыру Тараптар мемлекеттерінің ұлттық заңнамаларына сәйкес Тараптар мемлекеттерінің мүдделі ұйымдары арасында шарттар жасасу негізінде жүзеге асырылады, бұл шарттарда олардың құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі анықталуы тиіс.
6-бап
Осы Келісімнің ережелері Тараптардың мемлекеттері қатысатын басқа халықаралық шарттардан туындайтын олардың құқықтары мен міндеттерін қозғамайды.
7-бап
Мыналар Келісімді іске асыру бойынша Тараптардың уәкілетті органдары болып табылады:
Қазақстан Республикасы тарапынан - Білім және ғылым министрлігі,
Армения Республикасы тарапынан - Білім және ғылым министрлігі.
Тараптардың уәкілетті органдарының атауы немесе функциялары өзгерген жағдайда дипломатиялық арналар арқылы бір-біріне дереу хабарлайды.
8-бап
Осы Келісімге Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Келісімнің ажырамас бөліктері болып табылатын жеке хаттамалармен рәсімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
9-бап
Осы Келісімді іске асыру бойынша кез келген даулар Тараптардың уәкілетті органдары арасындағы келіссөздер мен өзара консультациялар арқылы шешілетін болады.
10-бап
Осы Келісім оның күшіне енуі үшін тиісті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама дипломатиялық арналар арқылы алынған күнінен бастап күшіне енеді.
Осы келісім бес жыл мерзімге жасалады және егер Тараптардың ешқайсысы ағымдағы кезең аяқталғанға дейін алты ай бұрын дипломатиялық арналар арқылы өзінің оның қолданылуын ұзартпау ниетін туралы басқа Тарапқа жазбаша хабарлама жібермесе, автоматты түрде келесі бес жылдық кезеңге ұзартылады.
Егер Тараптар оларды тоқтату туралы екі жақты келісімге келмесе, осы Келісімнің қолданысын тоқтату қолданыстағы бағдарламалар мен жобаларға қолданылмайды.
2010 жылғы 26 сәуірде Астана қаласында әрқайсысы қазақ, армян және орыс тілдерінде екі түпнұсқа данада жасалды, әрі барлық мәтіндердің бірдей күші бар.
Осы Келісімнің ережелерін түсіндіру кезінде келіспеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар орыс тіліндегі мәтінге жүгінетін болады.
Қазақстан Республикасының          Армения Республикасының
Үкіметі үшін                      Үкіметі үшін
2010 жылғы 27 сәуірде Астана  қаласында жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Армения Республикасының Үкіметі арасындағы білім және ғылым саласындағы ынтымақтастық туралы келісімнің бұл көшірмесінің дәлдігін куәландырамын.
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
Халықаралық-құқық департаментінің
Басқарма бастығы                                Б. Пискорский