Об утверждении Правил захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2011 года № 347. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2012 года № 1474
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.11.2012 № 1474 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 19) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 1996 года № 1283 "Об утверждении Положения о порядке захоронения радиоактивных отходов в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., № 42, ст. 401);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 1996 года № 1286 "Об утверждении Положения о порядке захоронения вредных веществ и сброса сточных вод в недра" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., № 42, ст. 404);
3) подпункты 2) и 3) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 22 июня 1998 года № 578 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан по вопросам недропользования" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., № 19, ст. 172).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 апреля 2011 года № 347
Правила
захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и
сброса сточных вод в недра
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 19) статьи 16 Закона Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" и определяют порядок захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недрах.
2. В настоящих Правилах используется следующее понятие:
аналитическая лаборатория - организация или структурное подразделение организации, выполняющие комплексные аналитические работы по исследованию веществ и материалов.
2. Порядок захоронения вредных веществ и
сброса сточных вод в недра

Жер қойнауына зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көму және сарқынды суларды ағызу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 2 сәуірдегі № 347 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 қарашадағы № 1474 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 2012.11.21 № 1474 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк жиырма бiр күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
«Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 16-бабының 19) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауына зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көму және сарқынды суларды ағызу қағидасы бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Қазақстан Республикасында радиоактивті қалдықтарды көмудің тәртібі туралы ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 18 қазандағы № 1283 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., № 42, 401-құжат);
2) «Қазақстан Республикасында зиянды заттарды және пайдаланылған ағын суды жер қойнауына көмудің тәртібі туралы Ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 18 қазандағы № 1286 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., № 42, 404-құжат);
3) «Қазақстан Республикасы Үкіметінің жер қойнауын пайдалану жөніндегі кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 22 маусымдағы № 578 қаулысының 1-тармағының 2) және 3) тармақшалары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1998 ж., № 19, 172-құжат).
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 2 сәуірдегі
№ 347 қаулысымен
бекітілген
Жер қойнауына зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды
көму және сарқынды суларды ағызу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 19) тармақшасына сәйкес
әзірленген және жер қойнауына зиянды заттарды, радиоактивті қалдықтарды көму және сарқынды суларды ағызу тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидада мынадай ұғым пайдаланылады:
талдау зертханасы - заттар мен материалдарды зерттеу бойынша кешенді талдау жұмыстарын орындайтын ұйым немесе ұйымның құрылымдық бөлімшесі.
2. Жер қойнауына зиянды заттарды көму
және сарқынды суларды ағызу тәртібі

3. Захоронение вредных веществ и сброса сточных вод в недра является мерой, направленной на предупреждение загрязнения окружающей среды хранящимися на поверхностных и открытых площадках вредными токсичными отходами, не пригодными для дальнейшего использования и переработки ядохимикатов, щелочей, кислот, запрещенных к применению продуктов и материалов.
4. Для захоронения вредных веществ и сброса сточных вод в недра используются естественные, должным образом оборудованные подземные пустоты, горные выработки, скважины и специально построенные хранилища.
Захоронение вредных веществ и сброс сточных вод в недра осуществляется физическим или юридическим лицом на основании разрешения на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей на контрактной территории или за ее пределами и предназначенных для захоронения радиоактивных отходов, вредных веществ и сточных вод (далее - разрешение), предоставляемого уполномоченным органом по изучению и использованию недр (далее - уполномоченный орган) и согласованного с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
5. Для получения разрешения, выдаваемого единожды и бессрочно для захоронения вредных веществ и сброса сточных вод в недра, физическое или юридическое лицо предоставляет в уполномоченный орган следующие документы в двух экземплярах:
1) заявку на захоронение вредных веществ и сброса сточных вод в недра;
2) характеристику вредных веществ и сброса сточных вод, подлежащих захоронению в недра;
3) характеристику системы сбора, транспортировки и хранения вредных веществ и сточных вод;
4) краткие сведения о применяемых технологиях использования и обезвреживания вредных веществ и сточных вод.
6. Уполномоченный орган в течение трех рабочих дня со дня поступления от физического или юридического лица документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, направляет один экземпляр этих документов в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды для рассмотрения вопроса о согласовании разрешения.
7. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в течение не более пятнадцати рабочих дней с момента поступления документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, рассматривает их и направляет в уполномоченный орган согласование на выдачу разрешения или в случаях, предусмотренных пунктом 13 настоящих Правил, мотивированный отказ в письменном виде.
8. Уполномоченный орган в течение двадцати рабочих дней с момента поступления документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, рассматривает указанные документы и, после поступления в уполномоченный орган результата их рассмотрения в уполномоченном органе в области охраны окружающей среды, выдает физическому или юридическому лицу разрешение, согласованное с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды или в случаях, предусмотренных пунктом 13 настоящих Правил, мотивированный отказ в письменном виде.

3. Жер қойнауына зиянды заттарды көму және сарқынды суларды ағызу қоршаған ортаны улы химикаттарды, сілтілерді, қышқылдарды, қолдануға тыйым салынған өнімдер мен материалдарды одан әрі пайдалануға және қайта өңдеуге жарамайтын жер бетінде және ашық алаңдарда сақталатын зиянды улы қалдықтармен ластаудың алдын алуға бағытталған шара болып табылады.
4. Жер қойнауына зиянды заттарды көму және сарқынды суларды ағызу үшін тиісті түрде жабдықталған табиғи жерасты қуыстары, кен шығарылған жерлер, ұңғымалар мен арнайы салынған қоймалар пайдаланылады.
Жер қойнауына зиянды заттарды көмуді және сарқынды суларды ағызуды жеке немесе заңды тұлға жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) беретін және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісілген келісім шарттық аумақта немесе одан тыс жерлерде барлауға немесе өндіруге байланысты емес жер асты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған және радиоактивті қалдықтарды, зиянды заттарды және сарқынды суларды көмуге арналған рұқсат (бұдан әрі - рұқсат) негізінде жүзеге асырады.
5. Жер қойнауына зиянды заттарды көмуге және жер қойнауына сарқынды суларды ағызуға бір реттік және мерзімсіз берілетін рұқсатты алу үшін жеке немесе заңды тұлға уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) жер қойнауына зиянды заттарды көмуге және сарқынды суларды ағызуға арналған өтінімді;
2) жер қойнауына көмілуге тиіс зиянды заттардың және сарқынды суларды ағызудың сипаттамасын;
3) зиянды заттарды және сарқынды суларды жинақтау, тасымалдау және сақтау жүйесінің сипаттамасын;
4) зиянды заттарды және сарқынды суларды пайдалану мен залалсыздандырудың қолданылатын технологиялары туралы қысқаша мәліметтерді екі данада ұсынады.
6. Уәкілетті орган жеке немесе заңды тұлғадан осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілген құжаттар келіп түскен күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде осы құжаттардың бір данасын рұқсатты келісу туралы мәселені қарау үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға жолдайды.
7. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілген құжаттар келіп түскен сәттен бастап он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде оларды қарайды және уәкілетті органға рұқсат беруге арналған келісімді немесе осы Қағиданың 13-тармағында көзделген жағдайларда, жазбаша түрде дәлелді бас тартуды жібереді.
8. Уәкілетті орган осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілген құжаттар келіп түскен сәттен бастап жиырма жұмыс күні ішінде көрсетілген құжаттарды қарайды және уәкілетті органға оларды қарау нәтижелері түскеннен кейін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органда жеке немесе заңды тұлғаға қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісілген рұқсатты немесе осы Қағиданың 13-тармағында көзделген жағдайларда, жазбаша түрде дәлелді бас тартуды береді.

9. Характеристика вредных веществ и сточных вод, подлежащих захоронению в недра, должна содержать следующие сведения:
1) наименование продукта (материала);
2) представленную владельцем объекта хозяйственной деятельности информацию о техническом производстве или процессе, в результате которого образуется вещество;
3) физическую характеристику вещества (пожаровзрывоопасность, растворимость, совместимость с другими веществами при хранении), представленную в заключении государственной или аккредитованной частной аналитической лаборатории;
4) годовой объем образования и хранения вредных веществ и сточных вод, определяемые владельцем объекта хозяйственной деятельности, в результате которой образовались вредные вещества и сточные воды;
5) полный химический состав вредных веществ и сточных вод, содержание токсичных компонентов с указанием класса опасности, представленные по заключению государственной или аккредитованной частной аналитической лаборатории.
10. Проектирование строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, предназначенных для захоронения вредных веществ и сброса сточных вод в недра, допускается только при наличии геолого-гидрогеологических, инженерно-геологических, экологических данных, полученных на основе комплекса инженерно-гидрогеологических экологических исследований, о возможности локализации захоронения вредных веществ и сброса сточных вод в определенных границах (контрактной территории) и об обеспечении гарантии, исключающей проникновение и влияние их в соседние участки недр и подземные воды и их влияние на них.
11. Физические и юридические лица при строительстве и (или) эксплуатации подземных сооружений для захоронения вредных веществ и сброса сточных вод в недра обеспечивают:
1) охрану жизни и здоровья населения;
2) сохранение естественных ландшафтов и рекультивацию нарушенных земель, иных геоморфологических структур;
3) сохранение свойств энергетического состояния верхних частей недр с целью предотвращения землетрясений, оползней, подтоплений, просадок грунтов;
4) соблюдение требований промышленной безопасности;
5) планирование и осуществление мероприятий по локализации и ликвидации аварий и их последствий;
6) резервы материальных и финансовых ресурсов для локализации и ликвидации аварий, инцидентов;
7) создание системы наблюдения, оповещения, связи и поддержки действий в случае аварий, инцидентов.
12. В разрешении, выдаваемом уполномоченным органом физическому или юридическому лицу для захоронения вредных веществ и сточных вод, указывается: кому выдается разрешение (наименование физического или юридического лица), вид вещества, подлежащего захоронению или сбросу в недра, место захоронения с указанием географических координат, начало и завершение строительства объекта захоронения, сроки захоронения вредных веществ и сброса сточных вод, обеспечение физическим или юридическим лицом гарантии нераспространения вредных веществ и сброса сточных вод на соседние участки недр.

9. Жер қойнауына көмуге жататын зиянды заттар мен сарқын сулардың сипаттамасы мынадай мәліметтерді:
1) өнімнің (материалдың) атауын;
2) шаруашылық қызметі объектісінің иесі берген, нәтижесінде зат түзілетін техникалық өндіріс немесе үдеріс туралы ақпаратты;
3) мемлекеттік немесе аккредиттелген жеке талдамалық зертхананың қорытындысында ұсынылған заттың жеке сипаттамасын (өрт-жарылыс қауіптілігі, ерігіштігі, сақтау кезінде басқа заттармен ұйлесімділігі);
4) шаруашылық қызмет объектісінің иесі анықтайтын, нәтижесінде зиянды заттар мен сарқынды сулар түзілген зиянды заттардың және сарқынды сулардың түзілуі мен сақталуының жылдық көлемін;
5) мемлекеттік немесе аккредиттелген жеке талдамалық зертхананың қорытындысы бойынша ұсынылған қауіптілік сыныбын көрсете отырып, зиянды заттардың және сарқынды сулардың толық химиялық құрамын, уытты компоненттері болуын қамтуы тиіс.
10. Жер қойнауына зиянды заттарды көмуге және сарқынды суларды ағызуға арналған жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жобалау тек белгілі бір шекараларда (келісімшарттық аумақта) зиянды заттарды көму және сарқынды суларды ағызуды оқшаулау мүмкіндігі туралы және олардың жер қойнауының көршілес учаскелеріне және жерасты суларына қосылуын болғызбау кепілдігін қамтамасыз ету туралы инженерлік-гидрогеологиялық экологиялық зерттеулердің кешені негізінде алынған геологиялық-гидрогеологиялық, инженерлік-геологиялық, экологиялық деректер болғанда ғана рұқсат беріледі.
11. Жеке және заңды тұлғалар жер қойнауына зиянды заттарды көмуге және сарқынды суларды ағызуға арналған жерасты құрылыстарын салуда және (немесе) пайдалануда:
1) халықтың өмірі мен денсаулығын қорғауды;
2) табиғи ландшафттарды және жарамсыз болған жерлерді қайта өңдеуді, өзге де геоморфологиялық құрылымдарды сақтауды;
3) жер сілкінісін, көшкінді, су басуды, жер астындағы судың тасуын болдырмау мақсатында жер қойнауының жоғары қабаттарының энергетикалық жай-күйінің қасиеттерін сақтауды;
4) өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтауды;
5) авариялар мен олардың салдарын оқшаулау және жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлау мен жүзеге асыруды;
6) аварияларды, оқыс оқиғалар оқшаулау және жою үшін материалдық және қаржылық ресурстардың резервтерін;
7) авариялар, оқыс оқиғалар жағдайында бақылау, хабарландыру, байланыс және іс-қимылды қолдау жүйесін құруды қамтамасыз етеді.
12. Уәкілетті орган жеке немесе заңды тұлғаға беретін жер қойнауына зиянды заттарды көмуге және сарқынды суларды ағызуға арналған рұқсатта: рұқсаттың кімге берілетіні (жеке немесе заңды тұлғаның атауы), жер қойнауына көмуге немесе ағызуға жататын заттың түрі, географиялық координаттар көрсетілген көму орны, көму объектісі  құрылысының басталуы  және аяқталуы, зиянды заттарды көму және сарқынды суларды ағызу мерзімдері, жеке немесе заңды тұлғаның жер қойнауының көршілес учаскелеріне зиянды заттар мен сарқынды суларды ағызудың таралмауына кепілдік беруі көрсетіледі.

13. В выдаче физическому или юридическому лицу разрешения уполномоченного органа и согласования на выдачу разрешения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды для захоронения вредных веществ и сброса сточных вод в недра отказывается в следующих случаях:
если физическим или юридическим лицом представлены не все документы, указанные в пункте 5 Правил;
если предназначенное для захоронения вещество пожаровзрывоопасно, несовместимо с другими веществами при хранении согласно заключению государственной или аккредитованной частной аналитической лаборатории;
если проектные параметры подземного сооружения не обеспечивают гарантии проникновения и влияния их в соседние участки недр.
Уполномоченный орган также отказывает физическому или юридическому лицу в выдаче разрешения в случае наличия мотивированного отказа уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в согласовании разрешения.
3. Порядок захоронения радиоактивных отходов
14. Для захоронения радиоактивных отходов в недра используются естественные, должным образом оборудованные подземные пустоты, горные выработки, скважины и специально построенные хранилища.
15. Захоронение радиоактивных отходов осуществляется юридическим лицом при наличии разрешения на захоронение радиоактивных отходов, выдаваемого уполномоченным органом и согласованного с уполномоченным органом по охране окружающей среды.
16. Для получения разрешения уполномоченного органа по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды на захоронение радиоактивных отходов юридическое лицо, связанное в результате хозяйственной деятельности с радиоактивными отходами (хранение, захоронение) на территории Республики Казахстан (далее - юридическое лицо), предоставляет в уполномоченный орган в двух экземплярах заявку на захоронение радиоактивных отходов с приложением к ней:
1) характеристики радиоактивных отходов, подлежащих захоронению;
2) лицензии на обращение с радиоактивными отходами.
17. Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней со дня поступления от юридического лица документов, указанных в пункте 16 Правил, направляет один экземпляр этих документов в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды для рассмотрения вопроса о согласовании разрешения.
18. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в течение не более пятнадцати рабочих дней с момента поступления документов, указанных в пункте 16 Правил, рассматривает эти документы и направляет в уполномоченный орган согласование разрешения или, в случаях, предусмотренных пунктом 26 настоящих Правил, мотивированный отказ в письменном виде.

13. Жеке немесе заңды тұлғаға қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның рұқсатын беру мен зиянды заттарды көму және жер қойнауына сарқынды суларды ағызу үшін уәкілетті органның рұқсатын беруге келісуден мына жағдайларда:
егер жеке немесе заңды тұлға осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілген құжаттардың барлығын ұсынбаса;
егер көмуге арналған зат мемлекеттік немесе аккредиттелген жеке талдамалық зертхананың қорытындысына сәйкес өрт-жарылыс қауіпті, сақтау кезінде басқа заттармен үйлеспейтін болса;
егер жерасты құрылысының жобалық параметрлері олардың жер қойнауының көрші учаскелеріне енуіне және әсерін тигізбейтініне кепілдікті қамтамасыз етпесе, бас тартылады.
Уәкілетті орган, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган рұқсатты келісуден дәлелді бас тартқан жағдайда да жеке немесе заңды тұлғаға рұқсат беруден бас тартады.
3. Радиоактивті қалдықтарды көмудің тәртібі
14. Радиоактивті қалдықтарды жер қойнауына көму үшін тиісті түрде жабдықталған табиғи жерасты қуыстары, тау-кен өнімдері, ұңғымалар мен арнайы салынған қоймалар пайдаланылады.
15. Радиоактивті қалдықтарды көмуді заңды тұлға уәкілетті орган беретін және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі уәкілетті органмен келісілген радиоактивті қалдықтарды көмуге арналған рұқсат болған кезде жүзеге асырады.
16. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органнан радиоактивті қалдықтарды көмуге арналған рұқсатты алу үшін Қазақстан Республикасының аумағында шаруашылық қызметі радиоактивті қалдықтармен (сақтау, көму) байланысты заңды тұлға (бұдан әрі - заңды тұлға) уәкілетті органға радиоактивті қалдықтарды көмуге арналған өтінімді екі данада, оған қоса:
1) көмуге жататын радиоактивті қалдықтардың сипаттамаларын;
2) радиоактивті қалдықтармен жұмыс істеуге арналған лицензияны
береді.
17. Уәкілетті орган заңды тұлғадан осы Қағиданың 16-тармағында көрсетілген құжаттар келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы құжаттардың бір данасын рұқсатты келісу туралы мәселені қарау үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға жолдайды.
18. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган осы Қағиданың 16-тармағында көрсетілген құжаттар келіп түскен сәттен бастап он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде осы құжаттарды қарайды және уәкілетті органға рұқсатты келісуді немесе осы Қағиданың 26-тармағында көзделген жағдайларда жазбаша түрде дәлелді бас тартуды жібереді.

19. Уполномоченный орган в течение двадцати рабочих дней с момента поступления документов, указанных в пункте 16 Правил, рассматривает эти документы и выдает юридическому лицу разрешение, согласованное уполномоченным органом в области охраны окружающей среды или, случаях, предусмотренных пунктом 26 настоящих Правил, мотивированный отказ в письменном виде.
20. Характеристика радиоактивных отходов, подлежащих захоронению, должна содержать следующие сведения:
1) наименование продукта (материала);
2) представленную владельцем объекта хозяйственной деятельности информацию о техническом производстве или процессе, в результате которого образуются радиоактивные отходы;
3) годовой объем образования и хранения радиоактивных отходов, определяемый владельцем объекта хозяйственной деятельности, в результате которой образовались радиоактивные отходы;
4) выдаваемое государственной или аккредитованной частной аналитической лабораторией заключение о невозможности дальнейшего использования радиоактивных отходов в производственном процессе юридического лица, подавшего заявку на их захоронение.
21. Пункты хранения/захоронения радиоактивных отходов классифицируются:
1) по своему назначению на:
пункты хранения;
пункты захоронения;
2) по глубине расположения относительно земной поверхности на:
наземные (на уровне или выше земной поверхности);
приповерхностные (мощность защитного покрытия до 10 метров, отходы расположены ниже дневной поверхности);
глубинные (отходы расположены на глубине более 10 метров от дневной поверхности).
22. Проект строительства подземных сооружений для захоронения радиоактивных отходов допускается только при наличии геолого-гидрогеологических, инженерно-геологических, экологических данных, полученных на основе комплекса инженерно-гидрогеологических экологических исследований, о возможности локализации захоронения радиоактивных отходов и об обеспечении гарантии, исключающей их влияние на окружающую среду и население.
23. Юридические лица при строительстве и (или) эксплуатации сооружений для захоронения радиоактивных отходов обеспечивают:
1) охрану жизни и здоровья населения;
2) сохранение естественных ландшафтов и рекультивацию нарушенных земель, иных геоморфологических структур;
3) сохранение свойств энергетического состояния верхних частей недр с целью предотвращения оползней, землетрясений, подтоплений, просадок грунтов;
4) соблюдение требований промышленной безопасности;
5) планирование и осуществление мероприятий по локализации и ликвидации аварий и их последствий;
6) резервы материальных и финансовых ресурсов для локализации и ликвидации аварий, инцидентов;

19. Уәкілетті орган осы Қағиданың 16-тармағында көрсетілген құжаттар келіп түскен сәттен бастап жиырма жұмыс күні ішінде осы құжаттарды қарайды және заңды тұлғаға қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісілген рұқсатты немесе осы Қағиданың 26-тармағында көзделген жағдайларда жазбаша түрде дәлелді бас тартуды береді.
20. Көмуге жататын радиоактивті қалдықтардың сипаттамасы мына мәліметтерді:
1) өнімнің (материалдың) атауын;
2) шаруашылық қызметі объектісінің иесі берген, нәтижесінде радиоактивті қалдықтар түзілетін техникалық өндіріс немесе үдеріс туралы ақпаратты;
3) шаруашылық қызмет объектісінің иесі анықтайтын, нәтижесінде радиоактивті қалдықтар түзілген радиоактивті қалдықтардың түзілуінің және сақталуының жылдық көлемін;
4) мемлекеттік немесе аккредиттелген жеке сараптамалық зертхана берген радиоактивті қалдықтарды көмуге өтінім берген кәсіпорынның өндірістік үдерісінде радиоактивті қалдықтарды одан әрі пайдаланудың мүмкін еместігі туралы қорытындысын қамтуы тиіс.
21. Радиоактивті қалдықтарды сақтау/көму пункттері:
1) өз мақсаты бойынша:
сақтау пункттері;
көму пункттері;
2) жер үстіне қатысты орналасу тереңдігі бойынша:
жерүсті (жер бетінің деңгейінде немесе жоғары);
үстіге таяу бет (қорғау жабынының қуаттылығы 10 метрге дейін, қалдықтар жер бетінен төмен орналасқан);
терең (қалдықтар жер бетінен 10 метрден астам тереңдікте орналасқан) болып жіктеледі.
22. Радиоактивті қалдықтарды көму үшін жерасты құрылыстарын салуды жобалау тек радиоактивті қалдықтарды көмуді таратпау мүмкіндігі туралы және олардың қоршаған орта мен халыққа әсерін болдырмайтын кепілдікті қамтамасыз ету туралы инженерлік-гидрогеологиялық, экологиялық зерттеулер кешенінің негізінде алынған геологиялық-гидрогеологиялық, инженерлік-геологиялық, экологиялық деректер бар болғанда ғана рұқсат  етіледі.
23. Заңды тұлғалар радиоактивті қалдықтарды жер қойнауына көмуге арналған жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға беру кезінде:
1) халықтың өмірі мен денсаулығын қорғауды;
2) табиғи ландшафттарды және жарамсыз болған жерлерді қайта өңдеу және өзге де геоморфологиялық құрылымдарды сақтауды;
3) жер сілкінісін, көшкінді, су басуды, топырақтардың шөгуін болдырмау мақсатында жер қойнауының жоғары қабаттарының энергетикалық жай-күйінің қасиеттерін сақтауды;
4) өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтауды;
5) авариялар мен олардың салдарын таратпау және жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлау мен жүзеге асыруды;
6) аварияларды, оқыс оқиғаларды оқшаулау мен жою үшін материалдық, әрі қаржылық ресурстардың резервтерін;

7) создание системы наблюдения, оповещения, связи и поддержки действий в случае аварий, инцидентов.
24. Юридические лица, осуществляющие захоронение радиоактивных отходов, ежегодно направляют в уполномоченный орган сведения об образовании и движении радиоактивных отходов по установленной форме статистической отчетности.
25. В разрешении, выдаваемом уполномоченным органом юридическому лицу для захоронения радиоактивных отходов, указывается: кому выдается разрешение (наименование юридического лица), вид вещества, подлежащего захоронению (радиоактивные отходы), место захоронения с указанием географических координат, начало и завершение строительства объекта захоронения, сроки захоронения, обеспечение юридическим лицом гарантии нераспространения радиоактивных отходов на соседние участки недр.
26. В выдаче разрешения уполномоченного органа и согласования уполномоченного органа в области охраны окружающей среды для захоронения радиоактивных отходов в недрах юридическому лицу отказывается в следующих случаях:
если заявителем представлены не все документы, указанные в пункте 16 Правил;
если проектные параметры хранилища не обеспечивают за его пределами допустимые нормы по радиационной безопасности населения и окружающей среды.
Уполномоченный орган также отказывает юридическому лицу в выдаче разрешения в случае наличия мотивированного отказа уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в согласовании разрешения.

7) авариялар, оқыс оқиғалар жағдайында бақылау, хабарлау, байланыс және іс-қимылды қолдау жүйесін құруды қамтамасыз етеді.
24. Радиоактивті қалдықтарды көмуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар жыл сайын уәкілетті органға статистикалық есептіліктің белгіленген нысаны бойынша радиоактивті қалдықтардың түзілуі мен қозғалысы туралы мәліметтерді жібереді.
25. Уәкілетті органның заңды тұлғаға беретін жер қойнауына радиоактивті қалдықтарды көмуге арналған рұқсатта рұқсат кімге берілетіні (заңды тұлғаның атауы), көмуге жататын (радиоактивті қалдықтар) заттың түрі, географиялық координаттары көрсетілген көму орны, көму объектісі құрылысының басталуы және аяқталуы, көму мерзімі, жер қойнауының көршілес учаскелеріне радиоактивті қалдықтардың таралмауына кепілдік беруді қамтамасыз етуі көрсетіледі.
26. Заңды тұлғаға жер қойнауына радиоактивті қалдықтарды көмуге уәкілетті органның рұқсатын және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның келісімін беруден мына:
егер өтініш беруші осы Қағиданың 16-тармағында көрсетілген барлық құжаттарды ұсынбаса;
егер сақтау қоймасының жобалық параметрлер одан тысқары жерлерде халықтың және қоршаған ортаның радиациялық қауіпсіздігі бойынша рұқсат етілген нормалармен қамтамасыз етпесе, бас тартылады.
Уәкілетті орган сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның рұқсатты келісуден дәлелді бас тартуы болған жағдайда заңды тұлғаға рұқсат беруден бас тартады.