Об утверждении Правил электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 мая 2011 года № 520. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 941
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2015 № 941 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 350.
В соответствии с подпунктом 31) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 мая 2011 года № 520
Правила
электросветотехнического обеспечения полетов
гражданской авиации Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации Республика Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", а также с учетом стандартов и рекомендаций Международной организации гражданской авиации (ИКАО).
2. Настоящие Правила регламентируют организацию электросветотехнического обеспечения полетов, техническую эксплуатацию электроустановок в организациях гражданской авиации.
3. Требования настоящих Правил распространяются на руководящий состав предприятий и организаций гражданской авиации, инженерно-технический состав и службы, связанные с электросветотехническим обеспечением полетов или использующие в своей деятельности электроустановки и решающие вопросы организации их технической эксплуатации в организациях гражданской авиации.
4. В электросветотехническое обеспечение полетов включается:
1) техническая эксплуатация электроустановок аэропорта, предназначенных для передачи и распределения электроэнергии от энергосистемы, электросветотехнического оборудования для обеспечения полетов воздушных судов, электросилового и осветительного оборудования производственных и пассажирских объектов аэропорта, в соответствии с регламентом, заводскими инструкциями, настоящими Правилами, а также другими действующими нормативно-техническими документами по эксплуатации электроустановок;

Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясының ұшуын электрлі жарықпен-техникалық қамтамасыз ету қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2011 жылғы 16 мамырдағы № 520 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 қарашадағы № 941 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.11.2015 № 941 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 наурыздағы № 350 бұйрығын қараңыз.
«Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 13-бабы 31) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясының ұшуын электрлі жарықпен-техникалық қамтамасыз ету қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 16 мамырдағы
№ 520 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясының ұшуын электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясының ұшуын электрлі жарықпен қамтамасыз ету қағидасы (бұдан әрi – Қағида) «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңына сәйкес, сондай-ақ Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсыныстары ескеріле отырып әзірленді.
2. Осы Қағида ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз етуді, азаматтық авиация ұйымдарындағы электр қондырғыларын техникалық пайдалануды регламенттейді.
3. Осы Қағиданың талаптары азаматтық авиацияның кәсіпорындары мен ұйымдарының басшы құрамына, ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз етумен байланысты немесе өз қызметiнде электр қондырғыларын қолданатын және азаматтық авиация ұйымдарында олардың техникалық пайдалануды ұйымдастыру мәселелерiн шешетiн инженерлiк-техникалық құрам мен қызметтерге қолданылады.
4. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету:
1) регламентке, зауыттық нұсқаулықтарға, осы Қағидаға, сондай-ақ электр қондырғыларын пайдалану жөніндегі қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес әуежайдың электр энергиясын бөлуге және оны энергия жүйелерінен бөлуге арналған электр қондырғыларын, әуе кемелерінің ұшуын қамтамасыз ету үшін электрлі жарықтың техникалық жабдығын, әуежайдың өндірістік және жолаушылар объектілерін электрлі күш және жарық жабдығын техникалық пайдалануды;

2) бесперебойное снабжение электроэнергией от энергосистемы радиосветотехнических средств обеспечения полетов, электросилового и осветительного оборудования производственных и пассажирских объектов организации гражданской авиации;
3) рациональное и целесообразное использование электроэнергии от энергосистемы;
4) разработка и осуществление мероприятий, обеспечивающих повышение надежности электроснабжения объектов и работы электроустановок, повышение качества технического обслуживания и экономию электроэнергии.
Электросветотехническое обеспечение полетов осуществляется службой электросветотехнического обеспечения полетов (далее - Служба), которая находится в аэропорту.
5. Основные понятия, термины и аббревиатуры, используемые в настоящих Правилах:
минимум аэродрома - минимально допустимые значения видимости на взлетно-посадочной полосе и высота нижней границы облаков (или высота принятия решения), при которых на данном аэродроме разрешается выполнять взлет и посадку воздушного судна данного типа;
система светосигнального оборудования аэродромов - совокупность светосигнальных приборов, электрического оборудования и аппаратуры управления, размещенных на аэродроме по определенной схеме и предназначенных для обеспечения взлета, заключительного этапа захода на посадку, посадки и руления воздушных судов в различных условиях видимости;
нарушение электропитания объектов аэропорта - отключение электропитания на время, продолжительностью менее времени, установленного для перехода на резервный источник для данного объекта;
внешний, независимый источник электроснабжения аэропорта - звено энергосистемы, электростанция, подстанция, питающие объекты аэропорта, на которых сохраняется напряжение при исчезновении его на других источниках;
отказ электропитания объектов аэропорта - отключение электропитания на время, продолжительностью более времени, установленного для перехода на резервный источник для данного объекта;
источник электропитания автономный - источник электропитания, несвязанный с электрической сетью аэропорта и подсоединенный либо к щиту гарантированного электропитания, либо непосредственно к электроприемникам;
огонь малой интенсивности - светосигнальный огонь с силой света менее 10000 кандел;
глиссада - профиль полета, устанавливаемый для снижения воздушных судов на конечном этапе захода на посадку;
глиссадные огни - огни, предназначенные для визуальной индикации глиссады;
средняя сила света - усредненное значение силы света по всем направлениям в пределах заданных углов рассеяния светового пучка;
огонь высокой интенсивности - светосигнальный огонь с силой света 10000 кандел и более;
критическая зона - пространство вокруг курсового или глиссадного радиомаяка, нахождение в котором транспортных средств, включая воздушные суда, вызывает недопустимые искажения характеристик радиомаяков;
огонь - световой прибор с заданной кривой светораспределения, являющийся основным элементом светосигнальной системы;
отказ огня - снижение по какой-либо причине средней силы света в заданных углах рассеяния более чем на 50 % по сравнению с нормируемой силой света нового огня;
система гарантированного электропитания - резервная система питания, обеспечивающая восстановление электроснабжения (электропитания) за время, не превышающее нормативное;
источник электропитания резервный - источник электропитания, который подключается к электроприемникам при нарушении электропитания от основного источника и обеспечивает электропитание в течение времени, превышающего максимальное время, необходимое для восстановления электропитания от основного источника;
разбор - анализ качества выполнения работ в целях совершенствования профессиональной подготовки персонала, устранения и предупреждения отклонений в работе;
электроснабжение - обеспечение аэропорта и его объектов электроэнергией от энергосистемы;
электроустановки - совокупность машин, аппаратов линий и вспомогательного оборудования (вместе с сооружениями и помещениями, в которых они установлены), предназначенных для производства, преобразования, трансформации, передачи, распределения электроэнергии и преобразования ее в другой вид энергии;
система бесперебойного электропитания - система электропитания, обеспечивающая восстановление электроснабжения (электропитания) за время, не приводящее к нарушению непрерывности работы технологического оборудования;
ЭСТОП - электросветотехническое обеспечение полетов;
видимость - определяемая атмосферными условиями и выражаемая в единицах расстояния возможность видеть и опознавать заметные неосвещенные объекты днем и заметные освещенные объекты ночью;
видимость на взлетно-посадочной полосе (дальность видимости на взлетно-посадочной полосе) - максимальное расстояние, в пределах которого пилот воздушного судна, находящегося на осевой линии взлетно-посадочной полосы, видит маркировку ее покрытия или огни, ограничивающие взлетно-посадочную полосу или обозначающие ее осевую линию;
линейный огонь - два или более огня, размещенных с наибольшими интервалами на поперечной линии, которые на расстоянии кажутся короткой световой полосой;

2) ұшуды қамтамасыз етудің радиожарық техникалық құралдарын, азаматтық авиация ұйымдары өндiрiстiк және жолаушылар объектiлерiнiң электр күш және жарық жабдықтарын энергия жүйесiнен электр энергиясымен үздiксiз жабдықтау;
3) энергия жүйесiнен электр энергиясын ұтымды және орынды пайдалану;
4) объектiлердiң электрмен жабдықталу мен электр қондырғыларының жұмысының сенiмдiлiгiн арттыруды, техникалық қызмет ету сапасын арттыру және электр энергиясын қамтамасыз ететiн іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру.
Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз етуді әуежайда орналасқан ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметі (бұдан әрi – Қызмет) жүзеге асырады.
5. Осы Қағидада пайдаланылатын негiзгi ұғымдар, терминдермен аббревиатуралар:
әуеайлақ минимумы – осы әуеайлақта осы үлгідегі әуе кемесінің ұшуын және қонуын орындауға рұқсат етілетін ұшып-қону жолағы мен бұлттардың төменгi шектік биiктiгiндегi (немесе шешiм қабылдау биiктiгiндегi) көрiнiмдердiң ең аз рұқсат етілетін мәнi;
әуеайлақтың жарық сигнал беру жабдығының жүйесi – әуеайлақта белгiлi схема бойынша орналастырылған және көрiнiмнiң әртүрлi жағдайында әуе кемелерiнiң ұшып шығуын, қонар алдындағы соңғы кезеңін, қонуы мен жермен жүруін қамтамасыз етуге арналған жарық сигнал беру аспаптарының, электр жабдықтары мен басқару аппараттарының жиынтығы;
әуежай объектiлерiн электрмен қоректендірудің бұзылуы – электрмен қоректендірудің осы объектiнi резервтік қуат көзiне ауыстыру үшiн белгіленген мерзiмнен кем уақытқа ажыратылуы;
әуежайды электрмен жабдықтаудың сыртқы, тәуелсiз көзi – басқа қуат көздерiнде кернеу жоғалған кезде, кернеу сақталатын энергия жүйесінің буыны әуежай объектiлерiн қоректендіретін электр станциясы, қосалқы станция; әуежай объектiлерiн электрмен қоректендірудің істен шығуы – осы объекті үшін резервтiк қуат көзіне көшу үшiн белгiленген уақыттан ұзағырақ уақытқа электрмен қоректендіруді ажырату;
автономды электрмен қоректендіру көзi – әуежайдың электр жүйесiмен байланысы жоқ және кепілдікті электрмен қоректендіру қалқанына немесе тікелей электр-қабылдағыштарға қосылған электрмен қоректендіру көзі;
аз қарқынды от – жарық күші 10000 канделден төмен жарық сигнал беретiн от;
глиссада - қонуға бет алудың соңғы кезеңiнде әуе кемесiнiң төмендеуi үшiн белгiленетін ұшу бейiні;
глиссадалық оттар – глиссаданы көзбен көрiп индикациялауға арналған оттар;
жарықтың орташа күшi – жарық шоғыры шашуының берілген бұрыштары шегінде барлық бағыттар бойынша жарық күшінің орташаланған мәнi;
жоғары қарқынды от – жарық қүші 10000 кандел және одан көп жарық сигнал беретiн от;
қауіпті аймақ – әуе кемелерін қоса алғанда, онда көлік құралдары болған кезде радиомаяктар сипаттамаларының рұқсат етілмейтін бұрмалануын туындататын бағыттық немесе глиссадалық радиомаяктар айналасындағы кеңістік:
от – жарық сигнал беру жүйесінiң негiзгi элементi болып табылатын, жарық таратудың берілген қисығы бар жарық аспабы;
оттың істен шығуы – қандай да бір себеппен жарықтың орташа күшінің берілген сәуле шашу бұрыштарында жаңа оттың нормалық жарық күшімен салыстырғанда 50% астам төмендеуі;
электрмен қоректендірудің кепiлдiкті жүйесi - нормативтiк мерзiмнен аспайтын уақыт iшiнде электрмен жабдықтауды (электрмен қоректендіруді) қалпына келтіруді қамтамасыз ететін қоректендірудің резервтiк жүйесi;
резервті электрмен қоректендіру көзі - негізгі көзден электрмен қоректендіру бұзылған кезде электр қабылдағыштарға қосылатын және негізгі көзден электрмен қоректендіруді қалпына келтіру үшін қажетті барынша уақыттан асатын уақыт ішінде электрмен қоректендіруді қамтамасыз ететін электрмен қоректендіру көзі;
талдау – персоналдың кәсiби дайындығын жетiлдiру, жұмыстағы ауытқуларды жою және олардың алдын алу мақсатында жұмысты орындау сапасын талдау;
электрмен жабдықтау – әуежай мен оның объектiлерiн энергия жүйесінен электр қуатымен қамтамасыз ету;
электр қондырғылары – электр энергиясын өндiруге, өзгертуге, трансформациялауға, беруге, бөлуге және оны энергияның басқа түрiне айналдыруға арналған машиналардың, желiлiк аппараттар мен қосымша жабдықтардың (осылар орнатылған ғимараттары және үй-жайларымен бірге) жиынтығы.
электрмен қоректендірудің үздiксiз жүйесi – технологиялық жабдық жұмысының үзiлiссiздігі бұзылмайтындай уақыт iшiнде электрмен жабдықтауды (электрмен қоректендіруді) қалпына келтіруді қамтамасыз ететін электрмен қоректендіру жүйесi;
ҰЭЖТҚЕ – ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету
көрiнiм - атмосфералық жағдайлармен анықталатын және арақашықтық өлшем бiрлiгiмен көрсетiлетiн күндіз жарықтандырылмаған анық көрінетін және түнде жарықтандырылған анық көрінетін объектiлердi көру мен тану мүмкiндiгi;
ұшу-қону жолағындағы көрiнiм (ұшу-қону жолағындағы көрiнiм қашықтығы) – ұшу-қону жолағының остік сызығындағы әуе кемесiнiң ұшқышы ұшу-қону жолағы жамылғысының таңбалануын немесе оны шектейтін немесе оның остік сызығын белгiлейтін оттарды көре алатындай шектегі ең ұзақ қашықтық.
желiлiк от – ең үлкен аралықпен көлденең желi бойына орнатылып, қашықтықтан қысқа жарық жолағы болып көрiнетiн екi немесе одан да көп оттар;

объекты Службы - объекты с электроустановками, предназначенные для светотехнического обеспечения полетов, трансформации напряжения 10 (6) киловольт в 0,4 киловольт, передачи и распределения электроэнергии между объектами аэропорта, электросилового оборудования служебных и пассажирских объектов авиапредприятий; объекты других служб объекты с электроустановками, предназначенные для преобразования энергии промышленной частоты в другой вид энергии или энергию другой частоты, передачи и распределения электроэнергии внутри объектов производственного назначения, а также их электросиловое и осветительное оборудование;
2. Электротехническое оборудование аэропортов
6. Система электроснабжения аэропорта предназначена для обеспечения электроэнергией объектов, расположенных на его территории, определяемой категорией их электроприемников.
7. Реконструкция и строительство систем электроснабжения аэропортов осуществляется в соответствии с проектной и технической документацией, нормами проектирования светосигнального и электрического оборудования систем посадки воздушных судов в аэропортах.
8. Линии электропередач от внешних источников электроэнергии до вводных трансформаторных подстанций аэродрома, объектов аэронавигации могут быть воздушными или кабельными, в зависимости от характера трассы и ее расположения относительно аэродрома.
9. Подключение к высоковольтным и низковольтным распределительным устройствам, питающим электроприемники особой группы первой категории и группы первой категории объектов обслуживания воздушным движением, навигации, посадки и связи, других потребителей электроэнергии аэропорта и сторонних организаций не допускается.
10. К низковольтным распределительным устройствам указанных объектов допускается подключение метеооборудования, а также потребителей, предназначенных для обеспечения нормальных условий работы и обслуживания этих объектов (освещения, отопления, вентиляции и тому подобное).
11. Электроприемники I категории обеспечиваются электроэнергией от двух независимых взаимно резервирующих источников питания, и перерыв их электроснабжения при нарушении электроснабжения от одного из источников питания допускается лишь на время автоматического восстановления питания.
12. Для электроснабжения особой группы электроприемников первой категории предусматривается дополнительное питание от третьего независимого взаимно резервирующего источника.
В качестве третьего независимого источника питания для особой группы электроприемников и в качестве второго независимого источника питания для остальных электроприемников первой категории используются местные электростанции, электростанции энергосистем (например, шины генераторного напряжения), специальные агрегаты бесперебойного питания, аккумуляторные батареи и тому подобное.

Қызмет объектiлерi – ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз етуге, 10 (6) киловольттық кернеудi 0,4 киловольтқа трансформациялауға, электр энергиясын әуежай объектiлерiнiң, авиакәсіпорындарының қызметтiк және жолаушы объектiлерi электр күш жабдықтары арасында беру және бөлуге арналған электрлі қондырғылары бар объектiлер; өнеркәсіптік энергия жиілігін басқа энергия күшіне немесе басқа жиіліктегі энергия күшіне өзгертуге, өндірістік мақсаттағы объектілердің ішінде электр энергиясын беру мен бөлуге арналған басқа қызметтер объектілері, электр қондырғылары бар объектілер, сондай-ақ олардың электр күш және жарық беру жабдықтары;
2. Әуежайлардың электрлiк техникалық жабдықтары
6. Әуежайдың электрмен жабдықтау жүйесi оның аумағында орналасқан объектiлердi ондағы электр энергиясымен қабылдағыштардың санатымен анықталатын электр энергиясымен қамтамасыз етуге арналған.
7. Әуежайлардың электрмен қоректендіру жүйелерiн қайта жаңарту мен салу жобалық және техникалық құжаттамаға, әуежайларда әуе кемелерiн қондыру жүйесiнiң жарықпен сигнал беру және электр жабдықтарының жобалау нормаларына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Сыртқы электр энергия көздерін әуеайлақтың, аэронавигация объектілерінің кіру трансформатор кіші станциясына дейін электр тарату желілері трасса сипатына және оның әуе қатысты орналасуына байланысты әуе немесе кабельдік болуы мүмкін.
Әуе қозғалысына қызмет көрсету, навигация, қондыру және байланыс объектiлерiнiң, әуежай және бөгде ұйымдардың электр энергиясын тұтынушылардың ерекше топтағы электр қабылдағыштарды бірінші санатты және бiрiншi санатты топпен қоректендірілетін жоғары кернеулi және төмен кернеулi тарату құрылғыларына қосуға тыйым салынады.
10. Көрсетiлген объектiлердiң төмен кернеулi таратушы құрылғыларына метеорологиялық жабдықтарды, сондай-ақ осы объектiлердiң (жарықтау, жылыту, желдету) қалыпты жұмыс жағдайын және оларға қызмет көрсетiлуiн қамтамасыз етуге арналған тұтынушылардың қосылуына рұқсат етіледі.
11. I санатты электр қабылдағыштар өзара резервтейтін тәуелсіз екі қоректендіру көзінен электр энергиясымен қамтамасыз етіледі және қоректендіру көздерінің бірінен электрмен жабдықтау бұзылған кезде оларды электрмен жабдықтау үзілісі қоректендіруді автоматты түрде қалпына келтіру уақытына ғана рұқсат етіледі.
12. Бірінші санатты электр қабылдағыштардың ерекше тобын электрмен жабдықтау үшiн үшінші өзара резервтейтiн тәуелсiз көзден қосымша қоректендіру көзi көзделеді.
Электр қабылдағыштардың ерекше тобының үшiншi тәуелсiз қоректендіру көзi ретiнде және бірінші санаттағы қалған электр қабылдағыштардың екiншi тәуелсiз қоректендіру көзi ретiнде жергiлiктi электр станциялары, энергия жүйесі электр станциялары (мысалы, генератор кернеуiнiң шиналары), үздiксiз қоректендірудің арнайы агрегаттары, аккумулятор батареялары және тағы сол сияқты пайдаланылады.

13. Допустимое время перерыва в электроснабжении вновь построенных и реконструируемых объектов радиосветотехнического оборудования и связи соответствует времени, приведенному в ведомственных строительных нормах проектирования светосигнального и электрического оборудования систем посадки воздушных судов в аэропортах.
14. Для ранее построенных объектов радиосветотехнического оборудования и связи допустимое время перерыва в электроснабжении соответствует времени, указанному в нормах годности аэродромов.
15. Дизель-электрические агрегаты, резервирующие электропитание трансформаторной подстанции, от которых питается светосигнальное оборудование, автоматизируются по второй - третьей степени (Дизели и газовые двигатели автоматизированные. Классификация по объему автоматизации).
3. Системы светосигнального оборудования аэродромов
16. Системы светосигнального оборудования аэродромов предназначены для обеспечения захода на посадку, посадки, взлета и руления воздушных судов ночью, а также в условиях ограниченной видимости.
17. В зависимости от требований обеспечения определенных минимумов для посадки и взлета, системы светосигнального оборудования имеют различный состав, схемы расположения и технические характеристики огней.
18. Система светосигнального оборудования соответствует нормам годности аэродромов, где приведены требования к составу, схемам расположения и электропитания огней. Требования к характеристикам оборудования, входящего в систему, определены соответствующими нормами годности оборудования.
19. Обо всех изменениях, касающихся схемы расположения и состава оборудования, или о выключении его на время ремонта объявляется в регламентах радиосветотехнического обеспечения полетов через службу аэронавигационной информации организации в сфере аэронавигации.
Контроль за своевременной и правильной информацией об изменении состава светосигнальной системы ведет начальник Службы (начальник узла светотехнического обеспечения полетов) аэропорта.
20. Система электросветосигнального оборудования аэродромов соответствует требованиям летной эксплуатации при ее полной исправности или в случае выхода из строя определенного количества огней. Допустимое количество неисправных огней и подсистем, при котором разрешается продолжение полетов или повышается минимум, указано в приложениях 1 и 2 к настоящим Правилам.
21. Электропитание огней в системах светосигнального оборудования осуществляется таким образом, чтобы в каждой из подсистем было обеспечено резервирование огней и максимально возможное сохранение светосигнальной картины при выходе из строя отдельных фидеров.
При этом, в зависимости от категории системы, а также назначения, мощности и расположения огней количество кабельных линий для каждой из подсистем может быть различным и определяется нормами годности, а для новых систем в соответствии с требованиями завода-изготовителя.

13. Радиожарықтехникалық жабдықтар мен байланыстың жаңа салынған және қайта жаңартылған объектiлерiн электрмен жабдықтаудағы рұқсат етілген үзiлiс уақыты әуежайлардағы әуе кемелерiн қондыру жүйесiндегi жарық сигнал беру және электр жабдықтарын жобалаудың ведомстволық құрылыс нормаларында көрсетiлген уақытқа сәйкес келеді.
14. Радиожарықтехникалық жабдықтар мен байланыстың бұрын салынған объектiлерi үшiн электрмен жабдықтау үзiлiсiнiң рұқсат етілген әуеайлақтардың жарамдылық нормаларында көрсетiлген уақытқа сәйкес келеді.
15. Жарықпен сигнал беру жабдықтарына қуат көзiн беретiн трасформатор кіші станциясына электр қорегін резервтейтін дизель-электр агрегаттар екінші-үшінші дәреже бойынша автоматтандырылады (Дизельдер мен автоматты газ қозғалтқыштары. Автоматтандыру көлемi бойынша сыныптау).
3. Әуеайлақтардың жарықпен сигнал беру жабдықтарының жүйелерi
16. Әуеайлақтардың жарықпен сигнал беру жабдықтарының жүйелерi әуе кемелерiнiң түнде, сондай-ақ көрiнiмнiң шектеулi болған жағдайларында қонуға кiруiн, қонуын, ұшып шығуы мен жермен жүруін қамтамасыз етуге арналған.
17. Қону және ұшып шығу үшiн белгілі бір минимумды қамтамасыз ету талаптарына қарай жарықпен сигнал беру жабдығы жүйелерiнiң әртүрлi құрамдары, оттардың әртүрлi орналасу схемалары мен техникалық сипаттамалары болады.
18. Жарықпен сигнал беру жабдықтарының жүйесi оттардың құрамына, орналастыру схемалары мен электрмен қоректендіруге қойылатын талаптар келтiрiлген әуеайлақтардың жарамдылық нормаларына сәйкес келеді. Жүйе құрамына кiретiн жабдықтар сипаттамаларына қойылатын талаптар жабдықтардың тиісті жарамдылық нормаларында анықталады.
19. Жабдықтың орналасу схемасы мен құрамына қатысты барлық өзгерiстер туралы немесе жөндеу жүргiзу уақытында оның сөндірілетіні туралы аэронавигация саласындағы ұйымның аэронавигациялық ақпарат қызметі арқылы ұшуды радиожарықтехникалық қамтамасыз етудiң регламенттерiнде хабарланады.
Жарықпен сигнал беру жүйесі құрамының өзгертiлгенi туралы ақпараттың уақтылы және дұрыс берiлуi үшiн бақылауды әуежайдың қызмет бастығы (ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету торабының бастығы) жүргізеді.
20. Әуеайлақтардың электр жарығымен сигнал беру жабдықтарының жүйесi толық дұрыс iстегенде немесе оттардың белгiлi бiр бөлiгi iстен шыққан болса ғана ол ұшуды пайдалану талаптарына сай келедi. Ұшуды жалғастыра беруге немесе минимумды көтеруге рұқсат етiлетiн жарамсыз оттардың және кіші жүйелердің рұқсат етілген саны осы Қағиданың
1 және 2-қосымшаларында көрсетiлген.
21. Жарықпен сигнал беру жабдықтары жүйесiндегi оттардың электрмен әрбiр кіші жүйеде оттардың резервтелуі қамтамасыз етілсе ғана және жеке фидерлер iстен шыққан кезде жарық сигналдық бейне ең жоғарғы мүмкiндiк деңгейде сақталса ғана жүзеге асырылады.
Бұл ретте, жүйенiң санатына, сондай-ақ оттардың мақсатына, қуаттылығына және орнастырылуына қарай әрбiр кіші жүйе үшiн кабель желiлерiнiң саны әртүрлi болуы мүмкiн және ол жарамдылық нормаларымен, ал жаңа жүйелер үшiн – дайындаушы зауыттың талаптарына сәйкес анықталады.

22. Порядок использования систем и их управления приведены в Инструкции для летного и диспетчерского состава по использованию систем огней высокой интенсивности первой, второй и третьей категорий и огни малой интенсивности и их управлению.
23. Летные проверки систем светосигнального оборудования проводятся с фотодокументированием по действующей методике.
24. Посадочные площадки для вертолетов и вертодромы оборудуются светотехническими средствами.
25. Все объекты, расположенные в пределах при аэродромной территории, высота которых равна или превышает высоты плоскостей ограничения препятствий, а также объекты радиосветотехнического и метеорологического оборудования, расположенные в зоне движения воздушных судов, имеют световое ограждение.
26. Световое ограждение выполняется в соответствии с требованиями нормативных правовых актов, действующих в области гражданской авиации. Эксплуатацию, ремонт и содержание светоограждающих устройств (огней) ведет владелец объекта, на котором они установлены.
4. Осветительное оборудование аэродромов
27. Осветительные установки наружного освещения рабочих зон пассажирских перронов, мест стоянок воздушных судов, площадок специального назначения, площадок специального автотранспорта и хранения средств механизации обеспечивают горизонтальную освещенность на уровне покрытия площади не менее, указанной в действующих строительных нормах проектирования.
28. Горизонтальная освещенность тех частей перрона, мест стоянок, площадок специального назначения, где не производится обслуживание воздушных судов и пассажиров (участки между стоянками самолетов, служебные проезды и так далее), составляет не менее 50 %, указанной в действующих строительных нормах проектирования.
Для безопасного передвижения людей и специального автотранспорта во время прекращения технологических процессов на перроне, местах стоянок и площадках специального назначения, а также для продолжения работ на них при возникновении аварии в сети рабочего освещения имеется дежурное (аварийное) освещение с горизонтальной освещенностью на уровне покрытия не менее 1 люкса.
29. Схема электропитания и управления осветительными установками наружного освещения обеспечивает централизованное (по отдельным комплексам объектов) и местное их включение и выключение по группам стоянок воздушных судов или отдельным стоянкам с сохранением на остальной территории дежурного освещения (при строительстве и реконструкции).
Местное управление осуществляется с прожекторных мачт или зданий и сооружений, на которых установлены осветительные устройства.

22. Жүйелердi пайдаланудың және оларды басқарудың тәртiбi бірінші, екінші және үшінші санаттағы жоғары қарқынды оттар және қарқыны төмен аз оттар жүйесiн пайдалану және оларды басқару жөнiндегi ұшқыштар мен диспетчерлер құрамдары үшiн нұсқаулықтарда келтiрiлген.
23. Жарықпен сигнал беру жабдығы жүйесiнiң ұшу тексерiстерi қолданыстағы әдiстемелер бойынша суретке түсiру жолымен жүргiзiледi.
24. Тiкұшақтар қонатын алаңдар мен тікұшақ айлақтары жарық техникалық құралдармен жабдықталады.
25. Әуеайлақ маңы аумағының шегінде орналасқан барлық объектiлер биіктігі кедергiні шектейтiн жазықтық деңгейiнен жоғары немесе сол деңгеймен пара-пар болса, сондай-ақ әуе кемелерiнiң қозғалысы аймағында радиожарықтехникалық және метеорологиялық жабдықтар объектілері орналасқан болса, жарық қоршауы болады.
26. Жарық қоршауы азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сай орындалады. Жарықтық қоршау құрылғыларын (оттарды) пайдалануды, жөндеуді және ұстап тұруды сол қоршау орнатылған объектiнiң иесi жүргiзедi.
4. Әуеайлақтардың жарықтау жабдықтары
27. Жолаушылар перронының жұмыстық аймақтарындағы, әуе кемелерi тұрағы орындардағы, арнайы белгіленген алаңдардағы, арнайы автокөлiктер мен механикалық құралдарды сақтау алаңдарындағы сыртқы жарық беретін жарықтау қондырғылары қолданыстағы жобалаудың құрылыс нормаларында көрсетiлгеннен кем емес аудан жабыны деңгейінде көлденең жарықтандырумен қамтамасыз етіледі.
28. Перронның, тұрақ орындарының, арнайы белгіленген алаңдардың әуе кемелерi мен жолаушыларға қызмет көрсетiлмейтін жерлердің көлденең жарықтануы (ұшақтар тұратын орындар арасы, қызметтiк кіретін жолдар тағы сол сияқты) жобалаудың қолданыстағы құрылыс нормаларында көрсетiлгеннің кемінде 50% құрайды.
Перронда, тұрақ орындары мен арнайы белгіленген алаңдарда технологиялық процестер тоқтатылған кезде адамдар және арнайы автокөлiктер қозғалысының қауiпсiздiгi үшiн, сондай-ақ сол жерлерде авариялық жағдайлар пайда болғанда жұмыстарды жалғастыра беру үшiн жұмыстық жарықтандыру желiсiнде жер бетiнде 1 люкстен кем болмайтын деңгейде көлденең жарықпен кезекшi (авариялық) жарық болады.
29. Сыртқы жарық беретін жарықтау қондырғыларын электрмен қоректендіру және оны басқару схемасы басқа аумақтарда (құрылыс және қайта жаңарту кезінде) кезекшi жарық көздерiн сақтай отырып, әуе кемелерi тұрақтарының топтары немесе жеке тұрақтары бойынша олардың орталықтандырылған (объектілердің жекелеген кешендері бойынша) және жергілікті жағылуы мен өшiрiлуiн қамтамасыз етеді.
Жергiлiктi басқару жарықтау құрылғылары орнатылған прожекторлық бағаналардан немесе ғимараттар мен құрылыстардан жүзеге асырылады.

30. Прожекторные установки не оказывают слепящего действия на экипажи воздушных судов, совершающих взлет, посадку и руление, а также на диспетчерский персонал командно-диспетчерского пункта.
5. Техническая эксплуатация оборудования
электросветотехнического обеспечения полетов
31. Техническая эксплуатация оборудования электросветотехнического обеспечения полетов состоит из организационных и технических мероприятий, проводимых персоналом Службы в целях содержания его в исправном состоянии.
32. Техническая эксплуатация электроустановок аэропорта осуществляется в соответствии с технической документацией заводов-изготовителей, регламентами их технической эксплуатации, настоящими Правилами.
33. Техническая эксплуатация включает следующие мероприятия:
1) организацию технической эксплуатации, планирование технической эксплуатации и капитального ремонта;
2) материально-техническое обеспечение Службы, приемку и ввод в эксплуатацию электроустановок, подготовку и допуск к самостоятельной работе обслуживающего персонала;
3) техническое обслуживание, включающее оперативное и периодическое (по срокам и ресурсам) обслуживание, аварийный, текущий и профилактический ремонты, проведение доработок электроустановок в порядке их усовершенствования, надзор при монтаже вновь устанавливаемого оборудования электросветотехнического обеспечения полетов;
4) распределение и контроль за расходом электроэнергии по службам организации гражданской авиации;
5) учет оборудования, поступления и расхода запасного оборудования и приборов, материалов;
6) контроль за соблюдением действующих нормативно-технических документов по эксплуатации электроустановок, охраны труда и пожарной безопасности;
7) ведение организационной, технической и эксплуатационной документации по оборудованию электросветотехнического обеспечения полетов согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
8) совершенствование методов и организации технического обслуживания.
34. Организация технической эксплуатации объектов и оборудования электросветотехнического обеспечения полетов обеспечивает:
1) предупреждение отказов, неисправностей, аварий и других нарушений в работе оборудования электросветотехнического обеспечения полетов;
2) персонально определяет для каждого сотрудника Службы определенный участок работы;
3) повышение производительности труда обслуживающего персонала и учет выполняемой работы каждым сотрудником Службы.
35. Для выполнения задач по электросветотехническому обеспечению полетов структурная схема Службы организуется по функциональному назначению и в зависимости от класса аэропорта, наличия эксплуатируемого оборудования и минимума аэродрома.
Служба состоит из следующих подразделений (групп и узлов):

30. Прожекторлық қондырғылар ұшуды, қонуды, жермен жүруді орындайтын әуе кемелерiнiң экипаждарына, сондай-ақ командалық-диспетчерлiк пунктiнiң диспетчерлер персоналына көз қарықтырарлық әсерiн тигiзбейді.
5. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдықтарын техникалық пайдалану
31. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдықтарын техникалық пайдалану оларды жарамды жағдайда ұстау мақсатында Қызмет персоналы жүргiзетiн ұйымдастырушылық және техникалық іс-шаралардан тұрады.
32. Әуежайдың электр қондырғыларын техникалық пайдалану дайындаушы зауыттардың техникалық құжаттамасына, олардың техникалық пайдалану регламенттерiне, осы Қағидаға сәйкес жүзеге асырылады.
33. Техникалық пайдалану мынадай іс-шараларды қамтиды:
1) техникалық пайдалануды ұйымдастыру, техникалық пайдалану мен күрделi жөндеулердi жоспарлау;
2) Қызметті материалдық-техникалық қамтамасыз ету, электр қондырғыларды қабылдау мен пайдалануға енгiзу, қызмет көрсету персоналын дайындау мен дербес жұмыс iстеуге жіберу;
3) жедел және кезеңдік (мерзiмi мен ресурстары бойынша) қызмет көрсетудi қамтитын техникалық қызмет көрсету, авариялық, ағымдық және алдын алу жөндеу, электр қондырғыларын жетiлдiруге бағытталған жөндеу жүргiзу, ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз етудің жаңа орнатылатын жабдықтарын монтаждау кезiнде қадағалау жасау;
4) азаматтық авиация ұйымдары қызметтерiндегi электр энергиясын бөлу және шығысын бақылау;
5) жабдықтарды, қосалқы жабдықтар мен аспаптардың, материалдардың түсуi мен шығысын есепке алу;
6) электр қондырғыларын пайдалану бойынша қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттардың, еңбектi қорғау және өрт қауiпсiздiгiнің сақталуын бақылау;
7) осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес ұшуды электрлі жарық техникалық қамтамасыз ету жабдықтары бойынша ұйымдастырушылық, техникалық және пайдалану құжаттамасын жүргiзу;
8) техникалық қызмет көрсетудiң әдiстерi мен ұйымдастырылуын жетiлдiру.
34. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету объектілері мен жабдықтарын техникалық пайдалану ұйымы:
1) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдықтарының iстен шығуын, бұзылуын, аварияға ұшырау мен жұмыстағы басқадай ақаулықтарын алдын-ала ескерудi;
2) Қызметтің әрбiр қызметкеріне белгiленген жұмыс учаскесін жеке белгілейді;
3) қызмет көрсетушi персоналдың еңбек өнiмдiлiгiнiң көтерiлуiн және Қызметтің әрбiр қызметкерінің орындаған жұмысының есептелуiн қамтамасыз етеді.
35. Ұшуды электрлi жарықпен техникалық қамтамасыз ету мiндеттерiн орындау үшiн Қызметтің құрылымдық схемасы функционалдық мақсаты бойынша және әуежай класына пайдаланылатын жабдықтың болуына және әуеайлақ минимумына қарай ұйымдастырылады.
Қызмет мынадай бөлiмшелерден (топтар мен түйiндерден) тұрады:

1) светотехнического обеспечения полетов;
2) электротехнического обеспечения полетов;
3) высоковольтной электротехнической лаборатории;
4) автоматики и телемеханики;
5) высоковольтного электрооборудования;
6) низковольтного электрооборудования;
7) дизель-электрической станции (если она является основным источником электроэнергии аэропорта);
8) оперативной группы;
9) группы обслуживания электрооборудования производственно-бытовых помещений объектов общего назначения;
10) ремонтно-эксплуатационных мастерских;
11) группы планирования планово-предупредительных ремонтов и учета;
12) группы приписных аэропортов.
36. Структурные подразделения Службы подчиняются начальнику Службы.
37. Планирование работы Службы подразделяется на перспективное и текущее.
38. Перспективное планирование обеспечивает:
1) опережающее развитие систем электрообеспечения организации гражданской авиации;
2) повышение надежности электропитания и электроустановок;
3) модернизацию и реконструкцию электрооборудования и электросетей;
4) экономию электроэнергии.
39. Разработку проекта перспективного плана капитального ремонта на основании графика периодичности капитальных ремонтов оборудования и проекта плана капитального строительства и реконструкции электрооборудования, передаваемые соответственно в отдел эксплуатации наземных сооружений и отдел капитального строительства организации гражданской авиации для дальнейшего согласования, оформления и включения в планы работы осуществляет Служба.
40. Текущее планирование включает разработку:
1) годовых графиков планово-предупредительных работ в электроустановках и регламентных работ светосигнального оборудования;
2) месячных планов работы Службы по узлам и группам;
3) планов сезонных работ по подготовке объектов электросветотехнического обеспечения полетов к осенне-зимнему и весенне-летнему периодам;
4) плана расхода электроэнергии;
5) годовых планов капитального ремонта оборудования, зданий и помещений Службы.
41. Техническое обслуживание оборудования Службы планируется и выполняется с учетом его состояния по годовому графику планово-предупредительных ремонтов и регламентных работ светосигнального оборудования в объеме и сроки, устанавливаемые регламентами светосистемы, а также инструкциями по технической эксплуатации, прилагаемыми к оборудованию заводами-изготовителями.
42. Годовые графики планово-предупредительных ремонтов и регламентных работ светосигнального оборудования составляются начальником Службы на основании графиков, разрабатываемых руководителями узлов и групп, согласовываются с заинтересованными службами и утверждаются руководителем организации гражданской авиации или его заместителем.

1) ұшуды жарық техникасымен қамтамасыз ету;
2) ұшуды электрлі техникалық қамтамасыз ету;
3) жоғары кернеулi электрлі техникалық зертхана;
4) автоматика және телемеханика;
5) жоғары кернеулi электрлi жабдық;
6) төмен кернеулi электрлi жабдық;
7) дизель-электрлiк станция (егер ол әуежайдың негiзгi электр энергия көзi болса);
8) жедел топ;
9) жалпы мақсаттағы объектiлердiң өндiрiстiк-тұрмыстық бөлмелерінің электр жабдықтарына қызмет көрсететiн топ;
10) жөндеу-пайдалану шеберханасы;
11) жоспарлы алдын ала жөндеулерді және есептеудi жоспарлаушы топтар;
12) тiркелген әуежайлар тобы.
36. Қызметтің құрылымдық бөлiмшелерi Қызмет бастығына бағынады.
37. Қызметтің жұмысын жоспарлау перспективалық және ағымдық болып бөлiнедi.
38. Перспективалық жоспарлау:
1) азаматтық авиация ұйымын электрмен қамтамасыз ету жүйесінің озыңқы дамуын;
2) электрмен қоректендірудің және электр қондырғыларының сенiмдiлiгiн арттыру;
3) электр жабдықтары мен электр желiлерiн жаңғырту және қайта жаңарту;
4) электр энергиясының үнемделуiн қамтамасыз етеді.
39. Қызмет жабдықтардың күрделi жөндеуден өтуiнiң кезеңдік кестесі негізінде күрделi жөндеудiң перспективалық жоспары жобасын және электр жабдықтарының күрделi құрылыстары мен қайта жаңарту жоспарының жобасын әзірлеп, оларды одан әрi келiсу, ресiмдеу және жұмыс жоспарына енгiзу үшiн азаматтық авиация ұйымының жердегi құрылыстарды пайдалану бөлiмi және күрделі құрылыс бөлiмiне тиiстi түрде тапсыруды жүзеге асырады.
40. Ағымдық жоспарлау:
1) электр қондырғыларына жасалатын жоспарлы сақтандыру жұмыстарының және жарықпен сигнал беру жабдықтарының регламенттiк жұмыстарының жылдық графиктерiн;
2) түйiндер мен топтар бойынша Қызметтің айлық жұмыс жоспарларын;
3) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету объектiлерiн күзгi-қысқы және көктемгi-жазғы кезеңге дайындау бойынша маусымдық жұмыстардың жоспарларын;
4) электр энергиясының жұмсалу жоспарын;
5) Қызмет жабдықтарының, ғимараттары мен үй-жайларының күрделi жөндеудің жылдық жоспарларын әзірлеуді қамтиды.
41. Қызмет жабдықтарына техникалық қызмет көрсету оның жай-күйі ескерiле отырып, жарықтану жүйесiнiң регламенттерiнде, сондай-ақ дайындаушы зауыттардың жабдықтарына қоса берілген техникалық пайдалану жөнiндегi нұсқаулықтарында белгіленген көлемде және мерзiмде, жарықпен сигнал беру құралдарының жоспарлы-алдын алу жөндеулері мен регламенттiк жұмыстарының жылдық графигi бойынша жоспарланады және орындалады.
42. Жарықпен сигнал беру жабдықтары регламенттiк жұмыстарының жылдық графиктерi торап және топ басшыларының әзірлеген графиктерi негiзiнде Қызмет бастығы дайындайды және мүдделi қызметтермен келiсiледi және азаматтық авиация ұйымының басшысымен немесе оның орынбасары бекiтедi.

Примерные годовые графики планово-предупредительных работ в электроустановках и регламентных работ светосигнального оборудования приведены в приложениях 4 и 5 к настоящим Правилам соответственно.
43. Месячные планы технического обслуживания оборудования электросветотехнического обеспечения полетов составляются руководителями узлов и групп на основании годовых планов с учетом состояния этого оборудования, утверждаются начальником Службы и доводятся до сведения личного состава.
44. Планы подготовки к сезонным (осенне-зимний и весенне-летний периоды) работам составляются с учетом недостатков в работе электрооборудования и электросетей, имевших место в аналогичном сезоне предшествующего года.
45. Годовой план капитального ремонта и наладочных работ по оборудованию составляется на основании ведомостей дефектов оборудования Службы согласно приложению 6 к настоящим Правилам, графика периодичности капитального ремонта электроустановок.
46. На основании этого плана отдела эксплуатации наземных сооружений организации гражданской авиации оформляют протоколы-заказы и представляют их в установленные сроки руководству предприятия гражданской авиации для планирования этих работ и их учета.
47. Капитальный ремонт электроустановок, выполняемый подрядной организацией, производится по договору, оформление которого обеспечивает отдел эксплуатации наземных сооружений организации гражданской авиации.
48. Планирование работ Службы ведется группой планирования и учета с участием руководителей узлов, групп и контролируется начальником Службы.
6. Ввод в эксплуатацию оборудования
электросветотехнического обеспечения полетов
49. Ввод в эксплуатацию оборудования электросветотехнического обеспечения полетов производится в соответствии с действующим законодательством в области гражданской авиации, проектной и технической приемосдаточной документацией.
50. Ввод в эксплуатацию включает:
1) контроль за поставкой оборудования, его хранением и передачей части его, подлежащей монтажу, подрядной организации по акту;
2) технический надзор за ходом строительно-монтажных и пусконаладочных работ;
3) техническую наземную и летную проверки системы светосигнального оборудования аэродрома;
4) оформление документации на ввод оборудования в эксплуатацию.
51. Во время строительства, монтажа, капитального ремонта и наладки оборудования осуществляется технический надзор, проводимый Службой.
При проведении технического надзора, необходимо руководствоваться следующими документами:
1) проектной документацией на строительство, установку и монтаж оборудования;

Электр қондырғыларының жоспарлы-алдын алу жөндеулері мен жарықпен сигнал беру жабдықтарының регламенттiк жұмыстарының үлгi жылдық графиктерi тиісінше осы Қағиданың 4 және 5-қосымшаларында көрсетiлген.
43. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметiнiң жабдықтарына техникалық қызмет көрсетудiң айлық жоспарлары осы жабдықтардың жай-күйi ескерiле отырып, жылдық жоспарлар негiзiнде торап және топ басшылары жасайды және Қызмет бастығы бекiтiп, жеке құрамды хабарландыру үшін жеткiзiледi.
44. Маусымдық (күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы кезеңде) жұмыстарға дайындалу жоспарлары өткен жылдардың ұқсас маусымдарында орын алған электр жабдықтары мен электр желiлерiнiң жұмысындағы кемшiлiктер ескерiле отырып жасалады.
45. Жабдықтар бойынша күрделi жөндеу мен қалыпқа келтiрудің жылдық жоспары осы Қағиданың 6-қосымшасына сәйкес Қызмет жабдықтарының ақаулық ведомстволары, электр қондырғыларының күрделi жөндеуден өтетiн кезеңдік графигi негiзiнде жасалады.
46. Осы жоспар негiзiнде азаматтық авиация ұйымының жердегі құрылысты пайдалану бөлімі тапсырыс хаттамаларын ресiмдейді және оларды белгiленген мерзiмде азаматтық авиация кәсiпорны басшылығына осы жұмыстарды жоспарлау және оларды есепке алу үшiн ұсынады.
47. Мердiгерлiк ұйым орындайтын электр қондырғыларының күрделi жөндеуi шарт бойынша жүргiзiледi, оның ресімделуін азаматтық авиация ұйымдарының жердегі құрылыстарды пайдалану бөлімі қамтамасыз етеді.
48. Қызметтің жұмыстарын жоспарлауды торап, топ басшыларының қатысуымен жоспарлау және есептеу тобы жүргiзiп, Қызмет бастығы бақылайды.
6. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдықтарын пайдалануға енгiзу
49. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдықтарын пайдалануға енгiзу қолданыстағы азаматтық авиация саласындағы заңнамаға, жобалық және техникалық қабылдау-өткізу құжаттамасына сәйкес жүргiзiледi.
50. Пайдалануға енгiзу мыналарды қамтиды:
1) жабдықтың жеткiзiлуiн, оның сақталуын және оның монтаждалатын бөлшектерiн мердiгерлiк ұйымдарға актi бойынша берiлуiн бақылау;
2) құрылыстық-монтаждық және іске қосуды реттеу жұмыстарының жүргiзiлуiн техникалық қадағалау;
3) әуеайлақтың жарықпен сигнал беру жабдықтары жүйесiне техникалық жердегi және ұшу тексерiстерін жасау;
4) жабдықтың пайдалануға енгізілуіне құжаттамаларды ресімдеу.
51. Жабдықтардың құрылысы, монтаждалуы, күрделi жөндеуден өтуi және бапталуы кезiнде Қызмет жүргізетін техникалық қадағалау жүзеге асырылады.
Техникалық қадағалауды жүргiзу кезінде мынадай құжаттарды басшылыққа алу қажет:
1) құрылыс, жабдықты орнату және монтаждауға жобалау құжаттамасы;

2) техническими описаниями и инструкциями по монтажу и эксплуатации заводов-изготовителей;
3) инструкцией по приемке светосигнального оборудования;
4) нормами годности;
5) положением о техническом надзоре заказчика (застройщика) за строительством промышленных, жилых и гражданских зданий и сооружений.
52. Лица, осуществляющие технический надзор, еженедельно докладывают начальнику Службы о ходе строительных, монтажных и пусконаладочных работ, а в случаях нарушений технологии, низкого качества работ и отступлений от проектной документации и нормативных требований - сообщают об этом немедленно для принятия мер.
53. Для устранения дефектов и неисправностей, влияющих на качество и надежность работы оборудования (в том числе и его опломбированных узлов), выявленных при вводе в эксплуатацию, заказчик вызывает представителя завода-изготовителя, а при его неявке в течение 10 дней после даты вызова Службы совместно с представителями монтажной и наладочной организаций оформляется рекламационный акт.
54. Перечень приемо-сдаточной документации по электромонтажным работам приведен в приложении 7 к настоящим Правилам.
55. Летная проверка системы светосигнального оборудования проводится при положительных результатах наземной технической проверки в соответствии с требованиями настоящих Правил.
56. При приемке электрооборудования из капитального ремонта проверяется:
1) выполнение всех работ, перечисленных в ведомостях дефектов на принимаемое оборудование;
2) наличие записей выполненных работ в паспорте, формуляре оборудования;
3) техническое состояние оборудования (окраска, отсутствие механических повреждений и так далее).
57. На оборудование, не выдержавшее испытания или эксплуатационной проверки после монтажа, капитального ремонта, наладки, а также вышедшее из строя ранее гарантийного срока, в зависимости от причин оформляется рекламационный акт в установленном порядке, либо акт о необходимости выполнения подрядной организацией повторных работ по монтажу, капитальному ремонту или наладке.
58. Эксплуатационные испытания опытного оборудования электросветотехнического обеспечения полетов на действующих аэродромах проводятся по разработанным фирмой-изготовителем требованиям и на основании приказа уполномоченного органа.
Прием и ввод опытного оборудования в эксплуатацию осуществляется на основании приказа (указания) уполномоченного органа.
59. Выдача, продление, возобновление и замена удостоверений годности к эксплуатации светосигнального оборудования (приложение 8 к настоящим Правилам) производятся уполномоченным органом.

2) дайындаушы зауыттардың монтаждау және пайдалану жөнiндегi техникалық сипаттамалары мен нұсқаулықтары;
3) жарықпен сигнал беру жабдығын қабылдау жөнiндегi нұсқаулық;
4) жарамдылық нормалары;
5) өнеркәсiптiк, тұрғын және азаматтық ғимараттар мен құрылыстардың салынуына тапсырыс берушiнiң (салушының) техникалық қадағалауы туралы ереже.
52. Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар апта сайын Қызмет бастығына құрылыстың, монтаждаудың және іске қосуды реттеу жұмыстарының барысы туралы баяндап тұрады, ал технология бұзылған, жұмыс сапасы төмен болған және жобалық құжаттама мен нормативтiк талаптардан ауытқу болған жағдайларда шара қолдану үшiн олар туралы жедел түрде хабарлайды.
53. Пайдалануға енгiзген кезде айқындалған жабдықтардың (оның ішінде оның пломбаланбаған тораптар) жұмыс сапасы мен сенiмдiлiгiне әсер ететiн ақаулар мен бұзылыстарды жою үшiн тапсырыс берушi дайындаушы зауыт өкiлiн шақырады, ал егер ол Қызметтің шақырғаннан кейiнгi 10 күн iшiнде келмеген болса, монтаждаушы және қалыптап баптаушы ұйым өкілдерімен бірлесіп, рекламациялық актіні ресiмдейдi.
54. Электрлі монтаждау жұмыстары бойынша қабылдау-тапсыру құжаттамасының тiзбесі осы Қағиданың 7-қосымшасында келтiрiлген.
55. Жарықпен сигнал беру жабдықтарының ұшу тексерiсi осы Қағиданың талаптарына сәйкес жер бетiндегi техникалық тексерiстің
оң нәтижелерi болған кезінде жүргiзiледi.
56. Электр жабдықтарын күрделi жөндеуден қабылдаған кезде мыналар тексерiледі:
1) қабылданатын жабдықтың ақаулық ведомстволарында келтiрiлген барлық жұмыстардың орындалуы;
2) жабдықтың паспортында, формулярында орындалған жұмыстардың жазылғаны;
3) жабдықтың техникалық жай-күйi (боялуы, механикалық зақымданулардың болмауы тағы сол сияқты)
57. Монтаждаудан, күрделi жөндеуден, қалыпқа келтiрiп баптаудан кейiн сынаққа немесе пайдаланушылық тексеруге шыдамаған, сондай-ақ кепiлдiк мерзiмiнен бұрын iстен шыққан жабдыққа себептеріне қарай белгiленген тәртiппен рекламациялық акт немесе мердiгерлiк ұйыммен монтаждау, күрделi жөндеу немесе баптау жұмыстарын қайтадан жасау қажеттiлігi туралы акт ресiмделедi.
58. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз етудiң тәжiрибелiк жабдықтарының пайдалану сынақтары қолданыстағы әуеайлақтарда дайындаушы фирма әзірлеген талаптар бойынша және уәкiлеттi органның бұйрығы негiзiнде жүргiзiледi.
Тәжiрибелiк жабдықтың пайдалануға қабылдануы мен енгiзiлуi уәкiлеттi органның бұйрығы (нұсқауы) негізінде жүзеге асырылады.
59. Жарықпен сигнал беру жабдығын пайдаланудың жарамдылық куәлiгiн беруді, ұзартуды, жаңарту мен ауыстыруды (осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес) уәкiлеттi орган жүргізеді.

7. Техническое обслуживание электроустановок
60. Техническое обслуживание электроустановок содержит следующее:
1) проведение периодических осмотров;
2) систематическое наблюдение за их исправным состоянием;
3) контроль режимов работы;
4) выполнение требований Правил технической эксплуатации и инструкций по эксплуатации заводов-изготовителей;
5) оперативное восстановление работоспособности отдельных элементов;
6) профилактические испытания и регулировку установок, а также аварийные, текущие и планово-предупредительные ремонты.
61. Техническое обслуживание электроустановок обеспечивается специалистами, за которыми эти электроустановки закреплены письменным распоряжением начальника Службы. Результаты обслуживания записываются в соответствующих журналах и паспорте согласно приложениям 9-12 к настоящим Правилам.
62. Все работы по техническому обслуживанию электроустановок, требующие оформления специального разрешения, выполняются по нарядам в соответствии с действующими нормативно-техническими документами по эксплуатации электроустановок.
63. Отключение электроснабжения объектов обслуживания воздушного движения, радионавигации и посадки, в том числе аварийное производится только по согласованию с руководителем полетов (диспетчером) и с уведомлением старшего сменного инженера организации в сфере аэронавигации.
64. Ремонты, вызванные отказами и нарушениями нормальной работы электроустановок в процессе эксплуатации, считаются аварийными и выполняются немедленно.
65. Профилактические осмотры и испытания проводятся в целях определения соответствия параметров и режимов работы электроустановок установленных технической документацией, а также для предотвращения неисправностей, которые могут привести к отказам электрооборудования или к снижению его технических параметров.
Сроки и объемы профилактических работ и испытаний определяются действующей нормативно-технической документацией по эксплуатации электроустановок с учетом местных условий и выполняются согласно графику планово-предупредительных ремонтов.
66. В целях контроля эксплуатационной надежности и безопасности электроустановок следует планировать проверки (испытания) как самостоятельные операции в период между двумя очередными плановыми ремонтами. При этом проверяются: электрическая прочность изоляции, качество заземления, время срабатывания автоматического ввода резерва, блокировочные, защитные средства и так далее.
В состав проверок включаются регулировочные и наладочные работы, повышающие надежность электроустановок.
Регулировочные и наладочные работы на оборудовании, требующие специальной аппаратуры и программного обеспечения выполняются соответствующими сервисными центрами. Условия проведения работ, их объем и оплата оформляются отдельным договором. Результаты работ оформляются протоколом.

7. Электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсету
60. Электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсету мыналарды қамтиды:
1) кезеңдік тексерулерді өткізу;
2) жүйелi түрде оның жарамды жай-күйін қадағалап отыру;
3) жұмыс режимін бақылау;
4) Техникалық пайдалану қағидасының талаптарын және дайындаушы зауыттың пайдалану жөнiндегi нұсқаулықтар орындау;
5) жеке элементтерiнiң жұмыс iстеу қабiлетiн жедел қалпына келтіру;
6) қондырғыға профилактикалық сынақ жасап, реттеу, сондай-ақ авариялық, ағымдық және жоспарлы-сақтық жөндеулер.
61. Электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсетудi Қызмет бастығының жазба өкiмiмен осы қондырғыларға бекітілген мамандар қамтамасыз етедi. Қызмет көрсету нәтижелерi осы Қағидаға 9-13-қосымшаларға сәйкес тиiстi журналдарға және паспортқа жазылады.
62. Электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсетудiң арнайы рұқсат ресімдеуді талап ететiн барлық жұмыстары қолданыстағы электр қондырғыларын пайдалану бойынша нормативтiк-техникалық құжаттарға сәйкес жеке нарядтар бойынша орындалады.
63. Әуе қозғалысына қызмет көрсетудің, радионавигация және қондыру объектiлерiнiң электрмен жабдықтаудың, соның ішінде авариялық ажыратылуы ұшуды басқарушының (диспетчердiң) келiсiмi бойынша ғана және аэронавигация саласындағы ұйымның ауысымдық аға инженерiне хабардар етiле отырып жүргізіледі.
64. Пайдалану процесінде электр қондырғыларының iстен шығуы мен бұзылыстарынан туындайтын жөндеулер авариялық жөндеу болып саналады және жедел түрде орындалады.
65. Профилактикалық бақылаулар мен сынақтар электр қондырғыларының техникалық құжаттамаларында белгiленген параметрлерi мен жұмыс режимдерінің, сәйкестiгiн анықтау, сондай-ақ электр жабдықтарының iстен шығуына немесе техникалық параметрлерiнiң төмендеуiне соқтыратын бұзылыстарды болдырмау мақсатында жүргiзiледi.
Профилактикалық жұмыстар мен сынақтардың мерзiмi және көлемi жергiлiктi жағдайларды ескеру арқылы электр қондырғыларын пайдалану бойынша қолданылып жүрген нормативтік-техникалық құжаттармен анықталады және жоспарлы-алдын алу графигіне сәйкес орындалады.
66. Электр қондырғыларының пайдалану сенiмдiлiгi мен қауiпсiздiгiн бақылау мақсатындағы тексерiстердi (сынақтарды) кезектегi жоспарлы екi жөндеудiң арасында жасалатын дербес операция ретiнде жоспарлау керек. Бұл ретте: оқшауламаның электрлiк беріктігі, жерге тұйықтау сапасы, резервті автоматты түрде енгізудің iске қосылу уақыты, блоктау, қорғау құралдары және тағы сол сияқты.
Тексеру құрамына электр жабдықтарының сенiмдiлiгiн арттыратын реттеу және бапқа келтiру жұмыстары енгізіледі.
Арнайы аппараттарды және бағдарламалық қамтамасыз етудi талап ететiн жабдықтарды реттеу және баптау жұмыстарын тиісті сервис орталықтары орындайды. Бұл жұмыстарды жүргізу шарттары, олардың көлемi мен төленуі жеке шартпен ресiмделедi. Жұмыс нәтижелерi хаттамамен ресiмделедi.

67. Текущий ремонт является основным профилактическим видом ремонта, при котором производится чистка, замена быстроизнашивающихся деталей, проверка, наладка и регулировка оборудования для поддержания его в работоспособном состоянии до очередного планового ремонта.
Текущий ремонт осуществляется на месте, а при необходимости - в ремонтно-эксплуатационных мастерских.
68. Ремонт, наладка и регулировка электроустановок базового и приписных аэропортов осуществляются ремонтно-эксплуатационными мастерскими Службы, размещаемые в отдельных производственных помещениях, соответствующих их технологическому оснащению и штатной численности специалистов.
69. Для технического обслуживания, текущего и аварийного ремонтов тяжелых электроустановок и передвижных устройств предусматриваются средства механизации.
70. Защитные средства, применяемые при эксплуатации электроустановок, содержатся, используются и испытываются согласно действующим нормативным и техническим документами.
71. Контроль за состоянием и испытаниями средств защиты и электроустановок осуществляет персонал электротехнической высоковольтной лаборатории Службы согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Учет протоколов, актов испытаний и проверок электроустановок, защитных средств службы ЭСТОП ведется в специальном журнале согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
72. Обслуживание осветительных устройств производится в соответствии с действующими нормативными и техническими документами.
73. Включение и выключение осветительных установок наружного и внутреннего освещения в течение суток производится в соответствии с графиком, который разрабатывается Службой на весь год и утверждается руководителем организации гражданской авиации.
74. В процессе эксплуатации производится смена перегоревших источников света наружного и внутреннего освещения в соответствии с действующими нормативно-техническими документами.
75. Временная эксплуатация осветительных установок наружного и внутреннего освещения с частично перегоревшими источниками света допускается при снижении освещенности (в контрольных точках) не более чем на 10 % относительно нормированной.
76. Проверка состояния строительной части зданий и помещений объектов Службы, подъездных дорог к ним производится представителями Службы и отдела эксплуатации наземных сооружений не реже двух раз в год. Все ремонты по заявкам Службы выполняются отделом эксплуатации наземных сооружений.
8. Техническое обслуживание и летные проверки
светосигнального оборудования

67. Ағымдық жөндеу келесi жоспарлы жөндеуге дейiн жабдықты жұмыс iстейтін жағдайда ұстау үшін жабдықты тазалау, тез тозатын бөлшектерiн ауыстыру, тексеру, баптау және реттеу жұмыстарын қамтитын жөндеудің негiзгi профилактикалық түрi болып табылады.
Ағымдық жөндеу жабдықтың өз орнында, ал қажет болған жағдайда  - жөндеу-пайдалану шеберханаларында жүзеге асырылады.
68. Базалық және тіркелген әуежайлардың электр жабдықтарын жөндеудi, баптауды және реттеудi қамтамасыз ететін ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметiнiң жөндеу-пайдаланымдық шеберханалары технологиялық жарықтандыруы мен штаттағы мамандар санына сәйкес жеке өндiрiстiк үй-жайларда орналастырылады.
69. Ауыр электр қондырғыларын және жылжымалы жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, ағымдық және авариялық жөндеулер жасау үшiн механизацияландыру құралдары көзделеді.
70. Электр қондырғыларын пайдалану кезiнде қолданылатын қорғаныс құралдары қолданыстағы нормативтiк және техникалық құжаттарға сәйкес ұсталады, пайдаланылады және сыналады.
71. Қорғаныс құралдары мен электр-қондырғыларының жай-күйiне және сыналуына бақылауды осы Қағиданың 14-қосымшасына сәйкес қызметтің электрлі техникалық жоғары вольттi зертханасының персоналы жүзеге асырады.
Хаттамалардың, сынақ актiлерi және электр қондырғыларын тексеруін ҰЭЖТҚЕ қызметінің қорғау құралдарын есепке алу осы Қағиданың 15-қосымшаға сәйкес тіркеу арнайы журналда жүргiзiледi.
72. Жарық беруші жабдықтарына қызмет көрсету қолданыстағы нормативтiк және техникалық құжаттарға сәйкес жүргiзiледі.
73. Тәулiк ішінде сыртқы және iшкi жарықтардың жарық беруші құрылғылардың қосылуы мен өшiрiлуi Қызметiң жыл бойына әзірлеген кестесіне сәйкес жасалады және оны азаматтық авиация ұйымының басшысы бекiтедi.
74. Пайдалану процесiнде сыртқы және iшкi жарықтардың күйiп кеткен жарық беруші көздерін ауыстыру қолданыстағы нормативтiк-техникалық құжаттарға сәйкес жүргізіледі.
75. Сыртқы және iшкi жарықтардың жарық беруші қондырғылардың жартылай күйiп кеткен жарық көздерiмен уақытша пайдаланылуына жарық күшiнiң (бақылау нүктелерiнде) төмендеуi нормадағыға қарағанда 10%-дан аспаса рұқсат етiледi.
76. Қызмет пен жердегі құрылыстарды пайдалану бөлімінің өкiлдерi ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметiнiң ғимараттары мен үй-жайларының құрылыс бөлiгiнiң, оларға баратын кiреберіс жолдарының жай-күйін жылына екі реттен кем емес тексереді. Қызметтің өтініштері бойынша барлық жөндеуді жердегi құрылыстарды пайдалану бөлiмi жүргiзедi.
8. Жарықпен сигнал беру жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және ұшу тексерулерi

77. Техническое обслуживание светосигнального оборудования производится для обеспечения постоянной готовности и безаварийной работы в соответствии с техническими характеристиками, режимами работы и эксплуатационными условиями.
78. Техническое обслуживание систем светосигнального оборудования заключается в проведении ежедневных, еженедельных, ежемесячных, ежеквартальных и полугодовых (сезонных) регламентных работ, а также аварийных, текущих и планово-предупредительных ремонтов.
79. Перечень работ по обслуживанию при проведении ежедневных, еженедельных, ежемесячных, ежеквартальных и полугодовых (сезонных) регламентных работ приводится в технологических картах регламентов и заводских инструкциях по эксплуатации светосигнального оборудования.
80. Летная проверка системы светосигнального оборудования производится в целях определения правильности функционирования и соответствия ее действующим нормам.
81. Летные проверки производятся при вводе системы в эксплуатацию по окончании монтажа оборудования и при периодических проверках системы.
82. Периодичность летных проверок светотехнических систем:
категорированных огней высокой интенсивности первой категории - совместно с радиомаячной системой, но не реже 1 раза в год;
категорированных огней высокой интенсивности второй категории - совместно с радиомаячной системой, не реже 1 раза в год;
категорированных огней высокой интенсивности третьей категории - не реже 1 раза в год;
глиссадные огни - совместно с радиомаячной системой, не реже 1 раза в год;
не категорированные огни высокой интенсивности и огни малой интенсивности - при вводе в эксплуатацию и при проведении сертификации аэродрома. Во всех случаях обеспечивается периодический контроль за состоянием светотехнической картины системы экипажами рейсовых самолетов.
83. Объем и порядок выполнения летных проверок определяются совместной программой летной проверки радиосветотехнических средств.
84. Летные проверки глиссадных огней проводятся по специальным программам в зависимости от типа системы толькосамолетами-лабораториями.
85. Летные проверки систем светосигнального оборудования производятся специальными самолетами-лабораториями при облете радиотехнических средств посадки или самолетами, выполняющие тренировочные полеты, при участии в них старшего инженера (инженера) Службы.
86. По результатам летной проверки системы светосигнального оборудования составляется акт с заключением о правильности функционирования системы и соответствие ее предъявляемым требованиям. Формы актов приведены в приложениях 16 и 17 к настоящим Правилам. Результаты летной проверки глиссадных огней оформляются отдельными актами.

77. Жарықпен сигнал беру жабдықтарына техникалық қызмет көрсету техникалық сипаттамаларына, жұмыс режимі мен пайдалану жағдайларына сәйкес тұрақты дайындығы мен авариясыз жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету үшiн жүргiзiледi.
78. Жарықпен сигнал беру жабдықтары жүйесiне техникалық қызмет көрсету күнделiктi, апта сайын, ай сайын, тоқсан сайын және жарты жыл сайын (маусымдық) регламенттiк жұмыстарды, сондай-ақ авариялық, ағымдық және жоспарлы сақтандыру жөндеулердi жүргiзуден тұрады.
79. Күнделiктi, апта сайын, ай сайын, тоқсан сайын және жарты жылдық (маусымдық) регламент жұмыстарын жүргiзген кездегi қызмет көрсету жұмыстарының тiзбесі регламенттердiң технологиялық карталарында және жарықпен сигнал беру жабдығын пайдалану жөнiндегi зауыттық нұсқауларда келтiрiледi.
80. Жарықпен сигнал беру жабдығы жүйесiнiң ұшу тексерулерi оның дұрыс жұмыс iстеуi мен қазiргi нормаларға сәйкестiгiн анықтау мақсатында жасалады.
81. Ұшу тексерулерi жабдықтың монтаждалуы аяқталғаннан кейiнгi жүйенi пайдалануға енгiзу кезiнде және жүйенi кезеңдік тексеру кезiнде жасалады.
82. Жарық-техникалық жүйелердiң ұшу тексерулерiнiң кезеңділігі:
бірінші санаттағы жоғары қарқындылық оттары радио-маяк жүйесімен бірге, бiрақ жылына кемiнде 1 рет;
екінші санаттағы жоғары қарқындылық оттары радио-маяк жүйесімен бірге, бiрақ жылына кемiнде 1 рет;
үшінші санаттағы жоғары қарқындылық оттары радио-маяк жүйесімен бірге, тоқсанында кемiнде 1 рет;
глиссадалық оттар радио-маяк жүйесімен бiрге, бiрақ жылына кемiнде 1 рет;
санатталмаған жоғары қарқындылық оттары мен төмен қарқындылық оттары пайдалануға енгізілген кезде және қажет болған кезде. Барлық жағдайларда рейстiк ұшақтардың экипаждары жүйенiң жарық-техникалық бейнесінің жай-күйiне кезеңдік бақылау жасауын қамтамасыз етеді.
83. Ұшу тексерулерiн орындаудың көлемі мен тәртiбi радиожарықтау техникалық құралдардың ұшу тексерулерiнiң бiрлескен бағдарламасында анықталады.
84. Глиссадалық от-шамдардың ұшу тексерулерiн жүйе үлгісіне қарай арнайы бағдарламалар бойынша ұшақ-зертханалары ғана жүргiзедi.
85. Жарықпен сигнал беру жабдықтар жүйелерінің ұшу тексерулерiн арнайы ұшақ-зертханалары, қонудың радиотехникалық құралдарын немесе жаттығулық ұшуларды орындайтын ұшақтармен айналып ұшу кезiнде ұшуларды Қызметтің аға инженерiнiң (инженердің) қатысуымен орындайды.
86. Жарықпен сигнал беру жабдығы жүйесiнiң ұшу тексеруiнiң нәтижелерi бойынша жүйенiң жұмыс iстеуiнiң дұрыстығы мен оның қойылған талаптарға сәйкестігi туралы қорытындысы бар актi жасалады. Актiлердiң нысандары осы Қағидаға 16 және 21-қосымшаларда келтiрiлген. Глиссадалық от-шамдардың ұшу тексеруiнiң нәтижелерi бөлек актiлермен ресiмделедi.

9. Техническое обслуживание дистанционного
управления и устройств телемеханики
87. Техническое обслуживание дистанционного управления и устройств телемеханики в системах централизованного электроснабжения и светосигнального оборудования аэродрома осуществляется специалистами электросветотехнического обеспечения полетов по дистанционному управлению и телемеханике.
88. Основными мероприятиями по обеспечению правильной и надежной работы дистанционного управления и устройств телемеханики являются плановые эксплуатационные проверки, проводимые с определенной периодичностью по утвержденному графику. Плановые проверки бывают двух видов: полная и частичная. Плановые проверки выполняются в объеме инструкции завода-изготовителя и требований действующих нормативно-технических документов.
89. В период между плановыми и текущими проверками необходимо один раз в месяц проводить внешний осмотр дистанционного управления и устройств телемеханики в целях выявления следов перегрева, загрязнений, механических повреждений и других нарушений в работе.
90. Ремонт или проверка на контролируемом объекте основного оборудования, устройств и приборов сигнализации, защиты и автоматики, связанных с дистанционным управлением и устройствами телемеханики, считаются законченными только после опробования их действия на проверяемом объекте согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
91. После устранения отказа или неисправности в работе дистанционного управления и устройств телемеханики производится внеочередная (послеаварийная) проверка в объеме частичной проверки и опробование их действия.
92. Частичные и послеаварийные проверки, все виды ремонтов, а также осмотры дистанционного управления и устройств телемеханики производятся в соответствии с инструкциями по эксплуатации и фиксируются в эксплуатационном журнале и формуляре.
10. Организация работы оперативной группы Службы
93. Для обеспечения функционирования оборудования электросветотехнического обеспечения полетов на все время суточной работы аэропорта в Службе организуется дежурство по сменам специалистов оперативной группы.
94. Персонал оперативной группы является оперативно-ремонтным и обеспечивает:
1) бесперебойную работу светотехнического оборудования, сетей электроснабжения аэропорта и его объектов в заданных режимах;
2) согласование, подготовку и проведение оперативных переключений электрооборудования и допуск обслуживающего персонала к работе;

9. Қашықтықтан басқару мен телемеханика құрылғыларына  техникалық қызмет көрсету
87. Әуеайлақтың орталықтандырылған электрмен жабдықтау және жарықпен сигнал беру жабдықтары жүйесiндегi қашықтықтан басқару мен телемеханика қордырғыларына техникалық қызмет көрсетуді ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметiнiң қашықтықтан басқару және телемеханика бойынша мамандары жүзеге асырады.
88. Қашықтықтан басқару мен телемеханика жүйесiнiң дұрыс және сенiмдi жұмысын қамтамасыз ететiн негiзгi іс-шаралары бекiтiлген кесте бойынша анықталған кезеңділікпен жүргізілетін жоспарлы пайдалану тексерiстерi болып табылады. Жоспарлы тексерiстер екi түрлi болады: толық және ішінара. Жоспарлы тексерiстер дайындаушы зауыт нұсқауы көлемiнде және қолданыстағы нормативтiк-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес орындалады.
89. Жоспарлы және ағымдық тексерулер арасындағы кезеңде шектен тыс қызудың, ластанудың, механикалық зақымданудың және жұмыс барысындағы басқа бұзылыстарды анықтау мақсатында айына бiр рет қашықтықтан басқару мен телемеханика қондырғыларына сырттай тексеру жүргiзу қажет.
90. Қашықтықтан басқару мен телемеханика қондырғыларына байланысты негiзгi жабдықтың, сигналдық қондырғылар мен аспаптардың, қорғау және автоматиканың бақылаудағы объектiлерiндегi жөндеу және тексеру осы Қағидаға 18-қосымшаға сәйкес тексерiлiп жатқан объектiде олардың іс-әрекетін сынап көргеннен кейiн ғана аяқталған деп саналады.
91. Қашықтықтан басқару мен телемеханика қондырғылары жұмысындағы iстен шығуды немесе бұзылысты жойғаннан кейiн ішінара тексеру көлемiнде кезектен тыс (авариядан соңғы) тексеру және олардың iс-әрекетiн сыннан өткiзу жұмыстары жүргiзiледi.
92. Ішінара және авариядан кейінгі тексерулер, жөндеулердiң барлық түрлерi, сондай-ақ қашықтықтан басқару мен телемеханика қондырғыларын пайдалану жөнiндегi нұсқаулықтарға сәйкес жүргізіледі және пайдалану журналы мен формулярда жазылады.
10. Қызметiнiң жедел тобының жұмысын ұйымдастыру
93. Әуежайдың тәулiктiк жұмысының барлық уақытына ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдығының жұмыс iстеуiн жүзеге асыру үшiн Қызметте жедел топ мамандарының ауысымдары бойынша кезекшiлiгi ұйымдастырылады.
94. Жедел топтың персоналы жедел-жөндеуші болып табылады және олар мыналарды:
1) әуежайдың жарықтандыру техникалық жабдығының, электрмен қамтамасыз ету жүйесiнiң және оның объектiлерiнiң белгіленген режимдерінде үздiксiз жұмыс iстеуiн;
2) электр жабдығын жедел ауыстырып қосуды, қызмет ететiн персоналдың жұмысқа жiберiлуiне рұқсат беру, жүргізу, келісу, дайындауды;

3) соблюдение правил по технической эксплуатации электроустановок и технику безопасности при эксплуатации электроустановок;
4) поддержание пожарной безопасности на объектах Службы;
5) контроль за сохранностью огней светосигнального оборудования при производстве работ на взлетно-посадочной полосе;
6) проведение оперативного технического обслуживания;
7) ведение технической документации;
8) контроль за рациональным использованием электроэнергии.
95. При приеме дежурства персонал смены оперативной группы проверяет:
1) состояние и работоспособность оборудования;
2) готовность к работе резервного электроснабжения объектов электросветотехнического обеспечения полетов;
3) записи за предыдущую смену в оперативной технической документации;
4) наличие и исправность индивидуальных защитных средств, измерительных приборов, инструмента, а также укомплектованность медицинской аптечки.
96. Все оперативные переключения электроустановок, связанные с обеспечением полетов воздушных судов производятся только после согласования с руководителем полетов (старшим диспетчером).
97. Прием и сдача дежурства, а также все работы, выполненные за смену оперативным персоналом, оформляются в журнале учета работы оперативной группы, форма которого приведена в приложении 19 к настоящим Правилам.
98. О любых отказах (авариях) в работе оборудования электросветотехнического обеспечения полетов, обеспечивающего полеты, сменный инженер (техник) оперативной группы немедленно докладывает руководителю полетов (старшему диспетчеру), начальнику Службы и принимает срочные меры по их ликвидации, а после устранения неисправностей - докладывает указанным должностным лицам о готовности оборудования к работе и производит соответствующие записи в журнале учета работы оперативной группы.
99. Все случаи отказов и отключений оборудования электро-светотехнического обеспечения полетов оформляются записями в журнале, а приведшие к нарушению летной деятельности - актами. Если нарушение электроснабжения произошло вследствие неисправности или внезапного (без предварительного уведомления) отключения внешнего источника, начальник Службы выясняет причины, принимает меры, согласовывает содержание акта с энергоснабжающей организацией и направляет ей первый экземпляр акта.
100. Все работы на электроустановках выполняются только с уведомлением и по разрешению сменного инженера (техника) оперативной группы, и регистрируются в журнале регистрации нарядов и распоряжений Службы, форма которого приведена в приложении 20 к настоящим Правилам.

3) электр қондырғыларын техникалық пайдалану және электр жабдықтарын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасының сақталуын;
4) Қызмет объектілерінде өрт қауіпсіздігін сақтауды;
5) ұшу-қону жолақтарында жұмыс жүргiзiлген кезде жарықпен сигнал беру жабдықтары оттарының сақталуына бақылау жасауды;
6) жедел техникалық қызмет көрсетудiң жүргiзiлуiн;
7) техникалық құжаттамалар жүргiзудi;
8) электр энергиясының ұтымды пайдаланылуын бақылауды қамтамасыз етедi.
95. Жедел топтың ауысым персоналы кезекшiлiктi қабылдаған кезде мыналарды:
1) жабдықтың жай-күйi мен жұмысқа жарамдылығын;
2) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету объектiлерiнiң резервтiк электрмен қамтамасыз ету жүйесiнiң жұмысқа дайындығын;
3) жедел техникалық құжаттардағы алдыңғы ауысымның жазбаларын;
4) жеке қорғау құралдарының, өлшеу аспаптарын, құрал-жабдықтарының болуы мен жарамдылығын, сондай-ақ медициналық қобдишаның жинақталуын тексередi.
96. Әуе кемелерiнiң ұшуын қамтамасыз етуге байланысты электр қондырғыларының барлық жедел ауыстырылып қосылуы ұшу басшысымен (аға диспетчермен) келiсiлгеннен кейiн ғана жүргізіледі.
97. Кезекшiлiктi қабылдау мен тапсыру, сондай-ақ жедел персонал ауысым кезiнде атқарған барлық жұмыстар нысаны осы Қағидаға 19-қосымшада келтiрiлген, жедел топтың жұмысын есепке алу журналында ресiмделедi.
98. Ұшуды қамтамасыз ететін ұшуды электр жарығымен техникалық қамтамасыз ету жабдығының жұмысындағы кез келген iстен шығуларды (аварияларды) жедел топтың ауысымдық инженерi (технигi) ұшу жетекшiсiне (аға диспетчерге), Қызметтiң бастығына жедел баяндайды және оларды жою бойынша шұғыл шаралар қолданады, ал ақаулықтар жойылғаннан көрсетілген лауазымды тұлғаларға жабдықтың жұмысқа дайындығы туралы баяндайды және жедел топ жұмысын есепке алу журналына тиiстi жазба жасайды.
99. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдығының барлық iстен шығу және ажыратылу жағдайлары журналда жазбалармен, ал ұшу қызметiнiң бұзылысына әкеп соқтырғандар актiлермен ресiмделедi. Егер электрмен қамтамасыз ету жүйесiнiң бұзылысы ақаулықтың немесе сыртқы көздің кенеттен (алдын-ала хабарланбастан) ажыратылудың салдарынан болған болса, Қызмет бастығы оның себептерiн анықтап, шаралар қолданады, актiнiң мазмұнын энергиямен қамтамасыз етуші ұйыммен келісіп, оған актiнiң бiрiншi данасын жiбереді.
100. Электр қондырғыларының барлық жұмыстары тек жедел топ аға инженерiнiң техниктің хабардар болуымен және рұқсатымен орындалады, нысаны осы Қағидаға 20-қосымшада келтiрiлген қызмет нарядтары мен өкiмдерiн тiркеу журналында тiркеледi.

101. Дежурный персонал Службы:
1) проверяет состояние арматуры огней после очистки территории аэродрома от снега и при наличии повреждения устраняет повреждение и составляет акт;
2) ежедневно проверяет работоспособность светосигнального оборудования и электропитания объектов радиосветотехнического оборудования и обслуживания воздушного движения;
3) ведет учет заявок на ремонт электрооборудования других служб и организаций согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
4) проверяет наличие разрешения на производство земляных работ у лиц, обеспечивающих их выполнение согласно приложению 22 к настоящим Правилам;
5) запрещает производство работ при отсутствии необходимой документации.
102. Для случаев аварий одновременно в двух местах необходимо предусматривать дополнительное выделение второй оперативной автомашины.
11. Организации учета расхода электроэнергии
103. Учет расхода электроэнергии отражает расход электроэнергии по аэропорту в целом и учет по его объектам.
104. Для контроля расхода электроэнергии на вводных устройствах, в релейных подстанциях или вводных трансформаторных подстанциях устанавливаются контрольные счетчики независимо от наличия счетчиков у энергоснабжающей организации.
105. Объекты электрообеспечения аэропорта, не связанные с его производственной деятельностью, а также объекты сторонних организаций (субабонентов), независимо от величины мощности присоединенных электроприемников, снабжаются на отходящих от подстанции линиях энергоснабжения счетчиками.
106. Расчеты с энергоснабжающей организацией и субабонентами оформляются договорами.
107. Годовые планы с указанием квартального и месячного потребления по службам и подразделениям аэропорта составляются группой учета и планирования Службы на основании поданных заявок.
108. Показания счетчиков расхода электроэнергии ежемесячно записываются в журнал технического учета расхода электроэнергии согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
109. В конце каждого месяца, квартала и года в журнале подводится итог общего расхода электроэнергии в аэропорту по следующим группам объектов:
1) комплекс объектов, обеспечивающий производственную деятельность аэропорта;
2) вспомогательные объекты (административно-управленческие здания, профилакторий, гостиница, столовые, ресторан, кафе, бытовые здания и другие);
3) жилой городок, детские учреждения, поликлиники, магазины, клубы, службы быта, подсобное хозяйство и тому подобное;
4) сторонние организации (раздельно по каждой). На основании итоговых показателей проводится анализ расхода электроэнергии абонентами и субабонентами и аэропорта в целом.

101. Қызмет персоналының кезекшісі:
1) әуеайлақ аумағы тазаланғаннан кейiн от-шамдар арматураларының жай-күйiн тексереді және зақымданғандары болса оларды жөндеп актi жасайды;
2) жарықпен сигнал беру жабдығының, радиожарық беру техникалық жабдықтың және әуе қозғалысына қызмет көрсету объектiлерiн электрмен қамтамасыз ету жүйесiнiң жұмысқа жарамдылығын ұйымдастыруды күнделiктi тексередi;
3) басқа қызметтер мен ұйымдардың электр жабдықтарын жөндеуге берген тапсырыстарына осы Қағидаға 21-қосымшаға сәйкес есеп жүргізедi;
4) жер қазу жұмыстарын жүргiзуге осы Қағида 22-қосымшаға сәйкес тұлғаларда рұқсаттың болуын тексередi;
5) қажеттi құжаттама болмаған жағдайда жұмыс жүргiзуге тыйым салады.
102. Авариялар екі жерде болған жағдайларда қосымша екiншi жедел автомашинаны бөлу көзделуі қажет.
11. Электр энергиясы шығысын есептеудi ұйымдастыру
103. Электр энергиясы шығысын есептеу жалпы әуежай бойынша электр энергиясының шығысы және оның объектiлерi бойынша есепке алуды көрсетеді.
104. Енгізілетін құрылғылардың релелік кіші станциясының немесе кірме трансформаторлық кіші станциясының электр энергиясы шығысын бақылау үшiн энергиямен жабдықтаушы ұйымда санауыштың болуына қарамастан бақылау санауыштары орнатылады.
105. Әуежайдағы, оның өндiрiстiк қызметіне байланысты емес электрмен қамтамасыз ету объектiлерi, сондай-ақ бөгде ұйымдардың (субабоненттер) объектілері, жүйеге қосылған электр қабылдағыштардың қалады мөлшерiне қарамастан, энергиямен қамтамасыз ету желiсінiң кіші станциясын шығатын жерiнде есептеушi санауыштарымен жабдықталады.
106. Энергиямен жабдықтаушы ұйыммен және субабоненттерінің есептері шарттармен ресiмделедi.
107. Әуежай қызметтері мен бөлiмшелерi бойынша тоқсандық және айлық тұтынымдары көрсетiлген жылдық жоспарларын берілген өтініштер негiзiнде қызметтің есептеу және жоспарлау тобы жасайды.
108. Электр энергиясы шығысын санауыштардың көрсеткіштері осы Қағидаға 22-қосымшаға сәйкес электр энергиясы шығысын техникалық есептеу журналына ай сайын жазылады.
109. Әр айдың, тоқсанның және жылдың соңында әуежайдағы электр энергияның жалпы шығысының қорытындысы келесi объектiлердің топтары бойынша жинақталады:
1) әуежайдың өндiрiстiк қызметiн қамтамасыз етушi объектiлер кешенi;
2) қосалқы объектiлер (әкiмшiлiк-басқарушы ғимараттар, профилакторийлер, қонақ үйлер, асханалар, мейрамхана, дәмхана, тұрмыстық ғимараттар және тағы басқалар);
3) тұрғын қалашық, балалар мекемелерi, емханалар, дүкендер, клубтар, тұрмыстық қызметтер, қосалқы шаруашылық және тағы басқа;
4) бөгде ұйымдар (әрқайсысы бойынша бөлек). Қорытынды көрсеткiштер негiзiнде абоненттер мен субабоненттер әуежайда толығымен электр энергиясының шығысына талдау жүргiзедi.

110. По истечении каждого месяца для выписки счета за электроэнергию авиапредприятие, в соответствии с договором, направляет в энергоснабжающую организацию или в ее отделение сведения о показаниях расчетных счетчиков на начало и конец прошедшего месяца, о расходе электроэнергии по аэропорту в целом и по отдельным его объектам, имеющим разные тарифы оплаты за электроэнергию. Кроме этого, указывается расход электроэнергии каждым из сторонних потребителей (субабонентов).
111. Контроль за организацией соблюдения установленных лимитов потребления электроэнергии различными службами аэропорта ведет начальник Службы, а за рациональное расходование электроэнергии и соблюдение установленных лимитов потребления электроэнергии по каждой службе - начальники служб, в которых используются электроустановки.
Приложение 1
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
Ограничения на использование электросветотехнического
оборудования при его частичных отказах
1. К началу полетов средства электросветотехнического обеспечения полетов должны соответствовать нормам годности и не иметь неисправностей.
2. Разрешается продолжать прием воздушных судов на аэродром при следующих частичных отказах оборудования электросветотехнического обеспечения полетов:
1) по минимуму I категории при выходе из строя:
одного из двух фидеров посадочных фарных огней, при наличии осевых огней взлетно-посадочной полосы;
импульсных или глиссадных огней;
боковых огней концевой полосы безопасности, огней зоны приземления, осевых огней взлетно-посадочной полосы;
2) по минимуму II категории при выходе из строя:
импульсных и глиссадных огней;
одного из двух фидеров посадочных фарных огней;
углубленных огней рулежных дорожек;
3) по минимуму I и II категории при выходе из строя:
одного из двух независимых источников электропитания объектов радиотехнического обеспечения полетов (кроме радиомаячных систем, светосистемы, командно-диспетчерских пунктов и центров автоматизированной системы обслуживания воздушного движения);
двух из трех независимых источников электропитания объектов радиомаячных систем, светосистемы, командно-диспетчерских пунктов и центров автоматизированной системы обслуживание воздушного движения только для воздушных судов, находящихся на круге над аэродромом и на предпосадочной прямой;
огней приближения кругового обзора и огней взлетно-посадочной полосы кругового обзора;
огней рулежных дорожек (руление воздушных судов осуществляется на пониженной скорости за машиной сопровождения).

110. Әр айдың соңында электр энергиясына есеп шот беру үшін шартқа сәйкес авиакәсіпорын энергиямен жабдықтаушы ұйымға немесе оның бөлімшесіне өткен айдың басы мен соңына жалпы әуежай бойынша және электр энергиясына әр түрлі төлем тарифтері бар оның жеке объектілеріне есеп шоттары көрсеткіштері туралы мәлімет жібереді.
111. Әуежайдың әр түрлі қызметтерінде электр энергиясын тұтынуда белгіленген лимиттің сақталуын ұйымдастыруды бақылауды Қызмет бастығы, ал әрбiр қызмет бойынша электр энергиясының ұтымды жұмсалуы мен электр энергиясын тұтынудың белгіленген лимитiнiң сақталуы бойынша бақылауды электр қондырғыларын пайдаланатын қызмет бастығы жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
азаматтық авиациясының ұшуды
электрлі жарықпен техникалық
қамтамасыз ету қағидасына
1-қосымша
Электрлі жарықтың техникалық жабдықтары ішінара iстен шыққанда оларды пайдалануға қойылатын шектеулер
1. Ұшу басталарда ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету құралдары жарамдылық нормаларына сәйкес келуi және ақаулықтары болмауы тиiс.
2. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдықтары мынадай iшiнара iстен шыққан кезде әуеайлаққа әуе кемелерiн
қабылдауды жалғастыруға рұқсат етiледi:
1) I санатты минимум бойынша:
ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдығының орталық оттары iстеп тұрған кезде қондыру бағытшамының екi фидерiнiң бiреуi;
импульстық немесе глиссадалық оттар;
шеткі қауіпсіздік жолағының бүйірдегі оттары жерге қону
аймағының оттары, ұшу-қону жолағының ось оттары істен шыққан кезде.
2) ІІ-санатты минимум бойынша:
импульстiк және глиссадалық оттар;
қондырудың фар екi фидерiнiң бiреуi;
рульдеу жолдарының тереңдетiлген оттары істен шыққан кезде.
3) I-ІІ-санатты минимумдар бойынша:
ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету объектiлерiнің (радиомаяк жүйелерінен, жарық жүйесiнен, командалық-диспетчерлік пунктерден, әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесінің автоматтандырылған орталықтарынан басқа) электрмен қоректендірудің екi тәуелсiз көзiнiң бiрi;
әуеайлақтың үстiндегi айналымда жүрген және тіке қону алдындағы әуе кемелерi үшiн ғана радиомаяк жүйелерінің, жарық жүйелерінің, командалық-диспетчерлік пунктерінің және әуе қозғалысына қызмет
көрсету жүйесінің автоматтандырылған орталықтары объектiлерiнің электрмен қоректендірудің үш тәуелсiз көзiнiң екеуi;
айналымдық шолуға жақындау оттары мен ұшу-қону жолағының айналымдық шолу оттары;
рульдеу жолдарының оттары (әуе кемелерiн рульдеу ілесіп жүретiн машина соңында төмендетілген жылдамдықта жүзеге асырылады) істен
шыққан кезде.

4) по минимуму I, II и III категории (до устранения аварии, но не более 5 суток) при выходе из строя:
одного из трех независимых источников электропитания радиосвето-технических средств обеспечения инструментального захода на посадку и командно-диспетчерского пункта при обеспечении оставшимися источниками нормативного, максимально допустимого для данного объекта времени переключения.
3. Минимум I категории:
повышается на 200 м по дальности видимости на взлетно-посадочной полосе при выходе из строя:
одного из двух фидеров питания прожекторных огней приближения и световых горизонтов;
одного из двух фидеров фарных огней взлетно-посадочной полосы;
4. Минимум повышается до некатегорированного при отказе дистанционного управления светотехническим оборудованием (огни должны быть включены дежурным персоналом узла светотехнического обеспечения полетов по команде диспетчера службы обслуживания воздушного движения).
Приложение 2
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
Допустимый процент негорящих ламп по подсистемам огней
светосигнального оборудования
1. Профилактическое техническое обслуживание на ВПП, оборудованной для точного захода на посадку по I категории, должно состоять в том, чтобы в любое время выполнения полетов по I категории действовали все огни приближения и огни взлетно-посадочной полосы и чтобы в любом случае действовало, по крайней мере, 85 % огней в каждой из следующих подсистем:
светосигнальная система для точного захода на посадку по I категории;
входные огни взлетно-посадочной полосы;
посадочные огни взлетно-посадочной полосы;
ограничительные огни взлетно-посадочной полосы.
2. Профилактическое техническое обслуживание на взлетно-посадочной полосе, оборудованной для точного захода на посадку по II и III категориям, должно состоять в том, чтобы в любое время выполнения полетов по II и III категориям действовали все огни приближения и огни взлетно-посадочной полосе, и чтобы в любом случае действовало, по крайней мере:
95 % огней в каждой из следующих подсистем:
светосигнальная система для точного захода на посадку по II и III категориям;
ближайший к взлетно-посадочной полосе 450-метровый участок, осевые огни взлетно-посадочной полосы, входные огни взлетно-посадочной полосы;
посадочные огни взлетно-посадочной полосы;
90 % огней зоны приземления;
85 % огней светосигнальной системы захода на посадку за пределами ближайшего к взлетно-посадочной полосе 450-метрового участка;
75 % ограничительных огней взлетно-посадочной полосы.

4) I, ІІ және ІІІ санатты минимумдар бойынша (аварияны жоюға дейiн, бiрақ 5 тәулiктен аспауы тиiс):
осы обьекті үшін қайта қосудың нормативтік, ең жоғары рұқсат етілетін уақытын қалған көздерімен қамтамасыз ету кезінде қонуға инструменталдық кіруді қамтамасыз етудің және командалық-диспетчерлік пунктің радиожарық-техникалық құралдарының электрмен қоректендірудің тәуелсіз үш көзінің бірі істен шыққан кезде.
3. І санатты минимум мыналар:
жақындату мен жарық горизонтының прожекторлық оттары қорегі екі фидерінің бірі;
ұшу-қону жолағының фара оттары екі фидерінің бірі істен шыққан кезде ұшу-қону жолағында көріну ұзақтығы 200 м артады.
4. Жарықтехникалық жабдықты қашықтан басқару істен шыққан кезде минимум санатталмаған деңгейге дейін артады (оттары кезекші персонал әуе қозғалысына қызмет көрсету қызметінің диспетчерлік командасы бойынша ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету торабына қосу тиіс).
Қазақстан Республикасы
азаматтық авиациясының ұшуды
электрлі жарықпен техникалық
қамтамасыз ету қағидасына
2-қосымша
Жарық сигнал жабдығы оттарының кіші жүйелері бойынша жанбайтын лампаларының рұқсат етілетін пайызы
1. I санат бойынша қонуға дәл кіру үшін жабдықталған ҰҚЖ-да профилактикалық техникалық қызмет көрсету I санат бойынша ұшуды орындаудың кез келген уақытында барлық жақындату оттары мен ұшу-қону жолағы оттарының жұмыс істеуінен және кез келген жағдайда мынадай кіші жүйелердің әрбірінде оттардың кемінде 85 %-ының жұмыс істеуінен тұруы тиіс:
I санат бойынша қонуға дәл кіруге арналған жарықпен сигнал беру жүйесі:
ұшу-қону жолағының кіру оттары;
ұшу-қону жолағының қону оттары;
ұшу-қону жолағының шектеу оттары.
2. II және III санаттар бойынша қонуға дәл кіру үшін жабдықталған ұшу-қону жолағында профилактикалық техникалық қызмет көрсету II және III санаттар бойынша ұшуды орындаудың кез келген уақытында барлық жақындату оттары мен ұшу-қону жолағының оттары жұмыс істейтіндей және кез келген жағдайда кемінде:
Мынадай кіші жүйелердің әрбірінде оттардың 95%-ының:
II және III санаттар бойынша қонуға дәл кіруге арналған
жарықпен сигнал беру жүйесі;
ұшу-қону жолағына жақын 450 метрлік учаске, ұшу-қону жолағының ось оттар, ұшу-қону жолағының кіру оттарының;
жерге қону аймағы оттарының 90%-ының;
ұшу-қону жолағына жақын 450 метрлік учаскеден тыс жерге қонуға кірудің жарықпен сигнал беру жүйесі оттарының 85%-ының;
ұшу-қону жолағының шектеу оттарының 75%-ының жұмыс ітсеуінен
тұруы тиіс.

3. Нельзя допускать наличие двух неисправных огней, расположенных рядом, кроме случаев с линейными огнями или световым горизонтом (где допускается наличие двух соседних неисправных огней).
Приложение 3
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
Перечень
документации службы электросветотехнического обеспечения
полетов
1. Общая документация:
1) положение о службе;
2) структурная схема службы электросветотехнического обеспечения полетов;
3) акты разграничения ответственности за эксплуатацию электро-установок между службой электросветотехнического обеспечения полетов и другими службами аэропорта;
4) расчет нормативной численности персонала службы электросветотехнического обеспечения полетов, штатное расписание и фактическая численность персонала службы электросветотехнического обеспечения полетов;
5) должностные инструкции;
6) приказы, указания и распоряжения по службе электросветотехнического обеспечения полетов (папка руководящих документов);
7) Правила электросветотехнического обеспечения полетов в гражданской авиации - контрольный экземпляр;
8) Правила полетов в гражданской авиации или выписки из них, нормы годности аэродромов или выписки из них по электросветотехническому обеспечению полетов;
9) инструкции по технике безопасности, пожарной безопасности, эксплуатации оборудования электросветотехнического обеспечения полетов;
10) проектно-сметная документация на эксплуатируемое оборудование электросветотехнического обеспечения полетов;
11) исполнительная документация монтажно-наладочных организаций на электроустановки, переданные в эксплуатацию;
12) удостоверения годности к эксплуатации;
13) комплект схем электроснабжения аэропорта и электропитания его объектов (схемы высоковольтного, низковольтного и резервного электропитания объектов аэропорта, светосигнального оборудования взлетно-посадочной полосы, рулежных дорожек, управляемых и неуправляемых аэродромных знаков и так далее);
14) планы трасс линий электропередачи и схемы привязок кабельных сетей (по секторам);
15) описание и схемы основного электрооборудования;
16) рекламационные акты;
17) заявки на оборудование, материалы, запасное оборудование и приборы и так далее;
18) планы, графики по работе службы электросветотехнического обеспечения полетов;
19) график периодичности капитального ремонта оборудования электросветотехнического обеспечения полетов;

3. Желілік оттармен немесе жарық горизонтымен болатын (ақауы бар көрші екі оттың болу рұқсат етілетін) жағдайларды қоспағанда,
қатар орналасқан, ақауы бар екі оттың болуына рұқсат беруге болмайды.
Қазақстан Республикасы
азаматтық авиациясының ұшуды
электрлі жарық ен техникалық
қамтамасыз ету қағидасына
3-қосымша
Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметі
құжаттамаларының тiзбесі 1. Жалпы құжаттар:
1) қызмет туралы ереже;
2) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметінің құрылымдық схемасы;
3) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметі мен әуежайдың басқа қызметтерi арасындағы электр қондырғыларын пайдалану үшiн жауаптылықтың аражігін ажырату актiлерi;
4) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметі персоналының нормативтiк санының есебi, штат кестесі және ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметі персоналының нақты саны;
5) лауазымдық нұсқаулықтар;
6) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметі бойынша бұйрықтар, нұсқаулар және өкiмдер (басшының құжаттар папкасы);
7) Азаматтық авиациядағы ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету ережелерiнiң - бақылау данасы;
8) Азаматтық авиациядағы ұшу қағидасы немесе олардан үзiндi көшiрмелер; әуеайлақтардың жарамдылық нормалары немесе олардан ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету бойынша үзiндi көшiрмелер;
9) техникалық қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздік ұшуды электрмен жарықтау техникалық жабдықтарын пайдалану бойынша нұсқаулықтар;
10) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз етудің пайдаланылып жүрген жабдықтарының жобалық-сметалық құжаттамасы;
11) пайдалануға берілген электр қондырғыларына монтаж-баптау ұйымдарының атқарушы құжаттамасы;
12) пайдалануға жарамдылық куәлiктері;
13) әуежайдың электрмен жабдықталуы және оның объектiлерiн электрмен қоректендіру схемаларының жиынтығы (әуежай объектiлерiнiң жоғары вольттi, төмен вольттi және резервтiк электрмен қоректендірудің, ұшу-қону жолының, рульдеу жолағының жарық сигнал жабдықтарының, әуеайлақтың басқарылатын және басқарылмайтын белгiлерiнiң схемалары және т.б);
14) электр беру желiлерiнiң трассалық жоспарлары мен кабельдiк желілердің (секторлар бойынша) байлану схемалары;
15) негiзгi электр жабдықтарын сипаты мен схемалары;
16) рекламациялық актiлер;
17) жабдықтарға, материалдарға, қосалқы жабдықтар мен аспаптарға және тағы басқаларға өтінімдер;
18) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметiнiң жұмысы бойынша жоспарлар, кестелер;
19) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдығын күрделi жөндеудің кезеңділік кестесі;

20) документация по капитальному ремонту и пусконаладочным работам (договора, сметы, акты формы № 2 и расшифровки к ним, ведомости дефектов за прошедший год, заявки на капитальный ремонт, планы капитального ремонта, данные по финансированию, учет расходуемых средств капитального ремонта и пусконаладочных работ и так далее);
21) журнал проверки знаний инструктажа по технике безопасности, пожарной безопасности, эксплуатации оборудования электросветотехнического обеспечения полетов;
22) журнал учета проведения технической учебы и разборов в службе электросветотехнического обеспечения полетов;
23) опись средств измерений, пожаротушения и защитных средств службы электросветотехнического обеспечения полетов.
2. Документация оперативной группы:
1) должностные инструкции;
2) инструкции по взаимодействию с другими службами, по резервированию и оперативным переключениям электропитания, по режиму, технике безопасности, оказанию первой помощи при поражениях электрическим током, мерам пожарной безопасности и действиям персонала оперативной группы в случае возникновения пожара;
3) список телефонов абонентов, должностных лиц и служб аэропорта, диспетчеров энергоснабжающих организаций и так далее;
4) графики дежурств и отпусков персонала оперативной группы;
5) график включения и отключения наружного освещения;
6) ведомости установок релейных защит;
7) схемы высоковольтного и низковольтного, основного и резервного электропитания объектов аэропорта;
8) схемы светосигнального оборудования взлетно-посадочной полосы, рулежных дорожек, управляемых и неуправляемых указателей;
9) схемы электрооборудования объектов общего назначения аэропорта;
10) планы трасс линий электропитания;
11) папка нарядов;
12) бланки нарядов, протоколов, актов, оперативных переключений и так далее;
13) журнал учета работы оперативной группы службы электросветотехнического обеспечения полетов;
14) журнал регистрации нарядов и распоряжений по работам в электроустановках службы электросветотехнического обеспечения полетов;
15) журнал заявок на текущий ремонт электроустановок объектов общего назначения аэропорта.
3. Документация узла электротехнического обеспечения полетов:
1) должностные инструкции;
2) инструкции по взаимодействию с персоналом оперативной группы, резервированию и оперативным переключениям электропитания, по технике безопасности, оказанию первой помощи при поражениях электрическим током, мерам пожарной безопасности и действиям личного состава в случае возникновения пожара;

20) күрделi жөндеулер мен іске қосу-баптау жұмыстары бойынша құжаттама (шарттар, сметалар, № 2 үлгi актiлер және оларға талдаулар, өткен жылдағы ақаулықтар ведомостылары, күрделi жөндеуге өтінімдер, күрделi жөндеу жоспарлары, қаржыландыру бойынша деректер, күрделi жөндеу және іске қосу-баптау жұмыстарының жұмсалатын қаражатын есепке алу);
21) қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі бойынша ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдығын пайдалану нұсқаулығын білуді тексеру журналы;
22) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметіндегі техникалық оқулар мен талдау өткiзуді есепке алу журналы;
23) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметiнiң өлшеу, өрт сөндiру құралдары мен қорғаныс құралдарының тізбесі.
2. Жедел топтың құжаттамалары:
1) лауазымдық нұсқаулықтар;
2) басқа қызметтермен электрмен қоректендіруді резервтеу және жедел ауыстыру бойынша, режим, қауіпсіздік техникасы, электр тогы зақымдаған кезде алғашқы көмек көрсету, өрт қауіпсіздігі шаралары мен өрт туындаған жағдайда жедел топтың іс-әрекеті бойынша өзара іс-қимыл жөніндегі нұсқаулықтар;
3) абоненттердің, әуежайдың лауазымды адамдары мен қызметтерiнiң, электрмен жабдықтаушы ұйымдардың телефондар тiзiмi және тағы басқалар;
4) жедел топ персоналының кезекшiлiк және демалыс кестелері;
5) сыртқы жарықты қосу және сөндіру кестесі;
6) релелiк қорғаныстардың қондырғы ведомостылары;
7) әуежай объектiлерiнің жоғары вольттi және төмен вольттi, негiзгi және резервтi электрмен қоректендіру схемалары;
8) ұшу-қону жолағының, рульдеу жолының, басқарылатын және басқарылмайтын көрсетушiлерiнiң жарық сигнал жабдықтарының схемасы;
9) әуежайдың жалпы мақсаттағы объектiлерiнiң электр жабдықтарының схемалары;
10) электрмен қоректендіру желiлерi трассаларының жоспары;
11) нарядтар папкасы;
12) нарядтардың, хаттамалардың, актiлердiң, жедел ауыстырып қосу, бланкiлерi және тағы басқалар;
13) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметi жедел тобының жұмыстарын есепке алу журналы;
14) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметiнiң электр қондырғыларындағы жұмыстар бойынша нарядтар мен өкiмдердi тiркеу журналы;
15) әуежайдың жалпы мақсаттағы объектiлерiнiң электр қондырғыларына ағымдық жөндеуге өтінімдер журналы.
3. Ұшуды электрлі техникалық қамтамасыз ету торабының
құжаттамалары:
1) лауазымдық нұсқаулықтар;
2) жедел топтың персоналымен электрмен қоректендіруді резервтеу және жедел ауыстыру, қауіпсіздік техникасы, электр тогы зақымдаған кезде алғашқы көмек көрсету, өрт қауіпсіздігі шаралары мен өрт туындаған жағдайда жеке құрамның іс-әрекеті бойынша өзара іс-қимыл жөніндегі нұсқаулықтар;

3) распоряжения по узлу о назначении ответственных лиц за обслуживание оборудования электротехнического обеспечения полетов, за технику безопасности и противопожарное состояние объектов ЭТОП;
4) приказы, указания и другие руководящие документы по работе узла электротехнического обеспечения полетов;
5) схемы высоковольтного и низковольтного, основного и резервного электропитания объектов аэропорта;
6) схемы электрооборудования объектов общего назначения аэропорта;
7) планы трасс линий электропитания;
8) ведомость установок релейных защит;
9) исполнительные схемы силовых и осветительных сетей;
10) папки документации трансформаторных подстанций (принципиальные схемы, заводские описания, формуляры, паспорта на электрооборудование и кабельные линии, протоколы испытаний и так далее);
11) ведомости дефектов высоковольтного, низковольтного и другого оборудования электротехнического обеспечения полетов;
12) график периодичности капитального ремонта эксплуатируемого оборудования узла электротехнического обеспечения полетов;
13) график метрологической поверки средств измерения узла электротехнического обеспечения полетов;
14) график планово-предупредительных ремонтов;
15) заявки на материалы, запасное оборудование и приборы;
16) Правила по электросветотехническому обеспечению полетов в гражданской авиации Республики Казахстан и другие руководящие документы, выписки из норм годности к эксплуатации аэродромов по электротехническому обеспечению полетов;
17) журнал учета работы узла электротехнического обеспечения полетов;
18) журнал технического обслуживания резервных дизель-генераторов узла электротехнического обеспечения полетов;
19) журнал кабельных линий узла электротехнического обеспечения полетов;
20) журнал учета оборудования, получения и расхода запасного оборудования и приборов и материалов узла электротехнического обеспечения полетов.
4. Документация узла светотехнического обеспечения полетов:
1) должностные инструкции;
2) инструкции по взаимодействию с персоналом оперативной группы, резервированию и оперативному переключению электропитания, по технике безопасности, оказанию первой помощи при поражениях электрическим током, мерам пожарной безопасности и действиям личного состава в случае возникновения пожара;
3) распоряжения по узлу о назначении лиц, ответственных за обслуживание оборудования светотехнического обеспечения полетов, за технику безопасности и противопожарное состояние объектов узла;

3) ұшуды электрлі техникалық қамтамасыз ету жабдығына қызмет көрсетуге, қауіпсіздік техникасы мен ҰЭТҚ объектілерінің өртке қарсы жай-күйіне жауапты адамдарды тағайындау туралы торап бойынша өкімдер;
4) ұшуды электрлі техникалық қамтамасыз ету торабының жұмысы бойынша бұйрықтар, нұсқаулар және басқа басқарушы құжаттар;
5) әуежай объектiлерiнің жоғары вольттi және төмен вольттi, негiзгi және резервтiк электрмен қоректендіру схемалары;
6) әуежайдың жалпы мақсаттағы объектiлерiнiң электр жабдықтарының схемалары;
7) электрмен қоректендіру желiлерi трассаларының жоспарлары;
8) релелiк қорғаныс қондырғыларының ведомосты;
9) қуаттылық және жарықтандыру желілерінің атқарушы схемалары;
10) трансформаторлық қосалқы станциялардың құжаттама папкасы (қағидаттық схемалар, зауыттық сипаттамалар, формулярлар, электр жабдықтары мен кабельдiк желiлер паспорттары, сынақ хаттамалары және тағы басқалар);
11) ұшуды электрлі техникалық қамтамасыз ету жабдықтарының жоғары вольтті, төмен вольтті және басқа жабдықтардың ақаулық ведомостылары;
12) ұшуды электрлі техникалық қамтамасыз ету торабының пайдаланылатын жабдықтарын күрделi жөндеудің кезеңділік кестесі;
13) ұшуды электрлі техникалық қамтамасыз ету торабының өлшеу құралдарын метрологиялық тексеру кестесі;
14) жоспарлы – алдын алу жөндеулер кестесі;
15) материалдарға, қосалқы жабдықтар мен аспаптарға өтінімдер;
16) Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қағидасы және басқа басқарушы құжаттар, әуеайлақтарды пайдалануға жарамдылық      нормаларынан ұшуды электрлі техникалық қамтамасыз ету бойынша үзінді көшірмелер;
17) ұшуды электрлі техникалық қамтамасыз ету торабының жұмыстарын есепке алу журналы;
18) ұшуды электрлі техникалық қамтамасыз ету торабының резервтiк дизель-генераторларына техникалық қызмет көрсету журналы;
19) ұшуды электрлі техникалық қамтамасыз ету торабының кабельдік желiлерiнiң журналы;
20) ұшуды электрлі техникалық қамтамасыз ету торабының жабдықтарын, қосалқы жабдықтарын, аспаптарын және материалдарын алу мен жұмсаудың есепке алу журналы.
4. Ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету торабының құжаттамалары:
1) лауазымдық нұсқаулықтар;
2) жедел топтың персоналымен электрмен қоректендіруді резервтеу және жедел ауыстыру, қауіпсіздік техникасы, электр тогы зақымдаған кезде алғашқы көмек көрсету, өрт қауіпсіздігі шаралары мен өрт туындаған жағдайда жеке құрамның іс-әрекеті бойынша өзара іс-қимыл жөніндегі нұсқаулықтар;
3) ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдығына қызмет көрсетуге, қауіпсіздік техникасы мен торап объектілерінің өртке қарсы жай-күйіне жауапты адамдарды тағайындау туралы торап бойынша өкімдер;

4) указания, приказы и другие руководящие документы по работе узла светотехнического обеспечения полетов;
5) схемы светосигнального оборудования;
6) схема основного и резервного электропитания объектов узла светотехнического обеспечения полетов;
7) схемы низковольтных щитов и щитов гарантированного электропитания светосигнального оборудования;
8) схемы автоматики резервных дизель-генераторов;
9) схема дистанционного управления;
10) принципиальные схемы регуляторов яркости;
11) заводские описания, формуляры, паспорта на эксплуатируемое оборудование;
12) ведомости дефектов светосигнального оборудования;
13) график периодичности капитального ремонта эксплуатируемого оборудования узла светотехнического обеспечения полетов;
14) график метрологической поверки средств измерения узла светотехнического обеспечения полетов;
15) график проведения регламентного обслуживания и планово-предупредительных ремонтов системы светосигнального оборудования;
16) график летных проверок;
17) заявки на материалы, запасное оборудование и приборы и оборудование;
18) Правила по электросветотехническому обеспечению полетов в гражданской авиации Республики Казахстан и другие руководящие документы, норм годности к эксплуатации аэродромов по светотехническому обеспечению полетов;
19) регламент технического обслуживания светосигнального оборудования;
20) акты летных проверок;
21) удостоверение годности к эксплуатации светосигнального оборудования;
22) журнал учета работы узла светотехнического обеспечения полетов;
23) журнал технического обслуживания резервных дизель-генераторов узла светотехнического обеспечения полетов;
24) журнал измерения сопротивлений изоляции кабельных колец светосистемы узла светотехнического обеспечения полетов;
25) паспорта кабельных колец;
26) протоколы испытаний светосигнального оборудования;
27) журнал учета оборудования, получения и расхода запасного оборудования и приборов и материалов узла светотехнического обеспечения полетов.
5. Документация ремонтно-эксплуатационной мастерской службы электросветотехнического обеспечения полетов:
1) должностные инструкции;
2) инструкции по технике безопасности, мерам пожарной безопасности и действиям личного состава в случае возникновения пожара, по оказанию первой помощи при поражениях электрическим током, по ремонту электроустановок;
3) планы работ;

4) ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету тораптың жұмысы бойынша нұсқаулар, бұйрықтар және басқа басқарушы құжаттар;
5) жарықпен сигнал беру жабдығының схемалары;
6) ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету торабы объектiлерiнiң негізгі және резервтік электрмен қоректендіру схемалары;
7) жарықпен сигнал беру жабдығының төмен вольтті қалқандары мен кепiлдi электрмен қоректендіру қалқандарының схемалары;
8) резервтiк дизель-генераторларды автоматикасының схемалары;
9) дистанциялық басқару схемасы;
10) жарықтылықты реттеуiштердiң қағидаттық схемалары;
11) пайдаланылып жүрген жабдықтардың зауыттық сипаттамалары, формулярлары, паспорттары;
12) жарықпен сигнал беру жабдықтарының ақаулық ведомостылары;
13) ұшуды жарықпен техникалық қамтмасыз ету торабының пайдалануындағы жабдықтарды күрделi жөндеудің кезеңділік кестесі;
14) ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету торабының өлшеу құралдарын метрологиялық тексеру кестесі;
15) жарық сигнал жабдықтарының жүйесiне регламенттiк қызмет көрсету мен жоспарлы-алдын ала жөндеу кестесі;
16) ұшу тексерiстерiнiң кестесі;
17) материалдарға, қосалқы бөлшектерге, аспаптарға және жабдықтарға өтінімдер;
18) Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қағидасы және басқа басқарушы құжаттар, әуеайлақтарды ұшуды электрлі техникалық қамтамасыз ету бойынша пайдалануға жарамдылық нормаларынан үзінді көшірме,
19) жарық сигнал жабдығына техникалық қызмет көрсету регламентi;
20) ұшу тексерулерінің актілері,
21) жарықпен сигнал беру жабдығын пайдалануға жарамдылық куәлігі;
22) ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету торабының жұмысын есепке алу журналы;
23) ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету торабының резервтiк дизель-генераторларына техникалық қызмет көрсету журналы;
24) ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету торабының кабельдік сақиналарының оқшаулануы тебінісін өлшеу журналы;
25) кабельдік сақиналардың паспорттары;
26) жарықпен сигнал беру жабдығын сынау хаттамалары;
27) ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету торабының жабдықтарын, қосалқы бөлшектері мен аспаптарын және материалдарын алу мен шығындауын есепке алу журналы.
5. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметiнiң жөндеу-пайдалану шеберханасының құжаттамалары:
1) лауазымдық нұсқаулықтары;
2) қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі шаралары мен өрт туындаған жағдайда жеке құрамның іс-әрекеті, электр тогы зақымдаған кезде алғашқы көмек көрсету, электр қондырғыларды жөндеу бойынша өзара іс-қимыл жөніндегі нұсқаулықтар;
3) жұмыс жоспарлары;

4) журнал учета работы ремонтно-эксплуатационной мастерской;
5) опись оборудования, имущества и инструмента ремонтно-эксплуатационной мастерской;
6) заводские описания, паспорта и формуляры на оборудование ремонтно-эксплуатационной мастерской.
6. Документация электротехнической высоковольтной лаборатории:
1) должностные инструкции;
2) инструкции по технике безопасности и оказанию первой помощи при поражениях электрическим током;
3) заводские описания, паспорта и формуляры на оборудование лаборатории;
4) нормы и указания по испытаниям электроустановок;
5) опись оборудования, имущества, защитных средств и инструмента лаборатории;
6) планы работ;
7) журнал учета работы электротехнической высоковольтной лаборатории;
8) журнал учета протоколов, актов испытаний и проверок электроустановок, защитных средств в службе электросветотехнического обеспечения полетов.
7. Документация группы планирования и учета:
1) должностные инструкции;
2) графики представления заявок на централизованные и децентрализованные поставки оборудования, материалов, запасного оборудования и приборов и заявок на финансирование работ по капитальному ремонту и наладке оборудования электросветотехнического обеспечения полетов, согласованных с отделами материально-технического снабжения и эксплуатации наземных сооружений авиапредприятия;
3) папка заявок;
4) график поверок средств измерения и учет его выполнения;
5) график периодичности капитального ремонта эксплуатируемого оборудования электросветотехнического обеспечения полетов;
6) ведомость дефектов и перечень работ по капитальному ремонту и наладке оборудования электросветотехнического обеспечения полетов;
7) проектно-сметная документация;
8) планы работ;
9) журнал учета оборудования, получения и расхода запасного оборудования и приборов и материалов службы электросветотехнического обеспечения полетов;
10) расчеты потребления электроэнергии по объектам служб аэропорта;
11) журнал технического учета расхода электроэнергии в аэропорту.
Приложение 4
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель аэропорта _______________
__________________ ___________________
(подпись)              (ф. и. о.)
"____"________ 20___ г
ПРИМЕРНЫЙ ГОДОВОЙ ГРАФИК
ПЛАНОВО-ПРЕДУПРЕДИТЕЛЬНЫХ РАБОТ В ЭЛЕКТРОУСТАНОВКАХ НА 20__г.
АЭРОПОРТА _____________________
Текущий ремонт,
профилактические
испытания и проверка
эксплуатируемых
электроустановок
Периодич-
ность по
ПТЭ и
заводской
инструкции
I квартал
II
квартал
и т.д.
Январь
Февраль
Mapт
Планиру-
емые
объекты
Дата
испол-
нения
Планиру-
емые
объекты
Дата
испол-
нения
Плани-
руемые
объекты
Дата
испол-
нения
Высоковольтные
электроустановки
Текущий ремонт РУ
1 раз в
год
ТП № 3,
5, б
ТП № 2,
9
ТП № 4
РП
Низковольтные
электроустановки
Текущий ремонт
электродвигателей
2 раза
в год
База ГСМ
Аэровок-
зал,
грузовой
склад
Гараж,
котель-
ная
Кабельные и
воздушные линии
Профилактические
испытания
высоковольтных
кабелей между ТП
5 – 4,
4 - 11
фидера
Автономные
источники
электроэнергии
Контрольные проверки
автоматизированных
дизель-генераторов
(время запуска,
стабильность работы и
т.д.)
Еженедель-
но
Осветительные
установки
Текущий ремонт
наружного освещения

4) жөндеу-пайдалану шеберханасының жұмыстарын есепке алу журналы;
5) жөндеу-пайдалану шеберханасының жабдықтарының, мүлiктерi және құрал-саймандарының тізімдемесі;
6) жөндеу-пайдалану шеберханасы жабдықтарының зауыттық сипаттамалары, паспорттары мен формулярлары.
6. Электрлі техникалық жоғары вольттi зертхана құжаттамалары:
1) лауазымдық нұсқаулықтары;
2) қауiпсiздiк техникасы мен электр тоғы зақымдаған кезде алғашқы көмек көрсету жөніндегі нұсқаулықтары;
3) зертхана жабдықтарының зауыттық сипаттамалары, паспорттары мен формулярлары;
4) электр қондырғыларын сынақтан өткізу бойынша нормалар мен нұсқаулар;
5) зертхана жабдықтарының, мүлiктерiнiң, қорғаныс құралдары мен құрал-саймандарының тізбесі;
6) жұмыс жоспарлары;
7) электрлі техникалық жоғары вольттi зертхана жұмысын есепке алу журналы;
8) ұшуды электрлі техникалық қамтамасыз ету қызметiндегi электрлі қондырғылардың, қорғаныс құралдарының сынақтары мен тексерулерінiң хаттамаларын, актiлерiн есепке алу журналы.
7. Жоспарлау және есепке алу тобының құжаттамалары:
1) лауазымдық нұсқаулықтар;
2) авиакәсіпорнының материалдық-техникалық жабдықтау және жердегі құрылыстарды пайдалану бөлімдерімен келісілген, жабдықтарды, материалдарды, қосалқы жабдықтарды және аспаптарды орталықтандырылған және орталықсыздандырылған жабдықтауға өтінімдер және ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдықтарын күрделі жөндеу мен баптау жұмыстарын қаржыландыруға өтінімдер ұсыну кестесі;
3) өтінімдер папкасы;
4) өлшеу құралдарын тексеру мен оның орындалуын есепке алу кестесі;
5) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз етудің пайдаланылатын жабдықтарды күрделi жөндеудің кезеңділік кестесі;
6) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдықтарының ақаулық ведомостысы мен оларды күрделi жөндеу және баптау жұмыстарының тізбесі;
7) жобалау-сметалық құжаттамалар;
8) жұмыс жоспарлары;
9) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметiнің жабдықтарды жұмсалған қосалқы жабдықтар мен құралдарды және материалдарды алу және жұмсалуын есепке алу журналы;
10) әуежай қызметтерінің объектілері бойынша электр энергиясының тұтыну есептері;
11) әуежайдағы электр энергиясы шығынын техникалық есепке алу журналы
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының ұшуды электрлі
жарықпен техникалық қамтамасыз ету
қағидасына 4-қосымша
БЕКІТЕМІН
Әуежай басшысы_______________
___________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
«____»________ 20____ж
________________________________ӘУЕЖАЙЫНЫҢ ЭЛЕКТР ҚОНДЫРҒЫЛАРЫНДАҒЫ ЖОСПАРЛЫ – АЛДЫН АЛУ ЖҰМЫСТАРЫНЫҢ 20___ ЖЫЛҒА ЖОБАЛЫ ЖЫЛДЫҚ КЕСТЕСІ
Пайдаланылатын қондырғыларды ағымдағы жөндеу, профилактикалық сынаулар және тексерулер
ӨТП және зауыттық нұсқаулық бойынша кезеңділік
I тоқсан
II тоқсан ж.т.с.с.
қаңтар
ақпан
наурыз
Жоспарланатын объектілер
Орындалу мерзімі
Жоспарланатын объектілер
Орындалу
мерзімі
Жоспарланатын объектілер
Орындалу
мерзімі
Жоғары вольтті электр қондырғылары
ТҚ ағымдық жөндеу
жылына 1 рет
ККС № 3, 5, б
ККС № 2, 9
ККС № 4 ТТ
Төмен вольтті электр қондырғылары
Электрлі двигательдердің ағымдық жөндеуі
жылына 2 рет
ЖЖМ базасы
Аэровокзал, жүк қоймасы
Гараж, қазандық
Кабельдік және әуе желілері
ТП арасындағы жоғары вольтті кабельдердің профилактикалық сынақтары
5 – 4, 4—11фидер
Электр қуатының автономды көздері
Автоматтандырылған дизель-генераторлардың бақылау тексерулері (қосылу уақыты, жұмысының тұрақтылығы және т.б.)
Апта сайын
Жарықтандыру құралдары
Сыртқы жарықтың ағымдағы жөндеуі

1) акт приемки и сдачи электромонтажных работ с приложениями, комплект исполнительной документации (рабочие чертежи, принципиальные и монтажные схемы);
2) акты и протоколы по электромонтажным и наладочным работам;
3) акты и протоколы по строительным работам, связанные с монтажом электротехнических устройств;
4) комплект заводской документации (паспорта, формуляры на электрооборудование, протоколы его заводских испытаний, инструкции по монтажу, наладке и эксплуатации, ведомости заводского комплекта запасных частей, инструмента, приспособлений и приборов, поставляемых заводом-поставщиком к смонтированному оборудованию);
5) ведомость изменений и отступлений от проекта;
6) ведомость электромонтажных недоделок, не препятствующих эксплуатации;
7) ведомость смонтированного оборудования;
8) акт сдачи помещений (сооружений) под монтаж электрооборудования;
9) акт приемки электрооборудования под монтаж.
2. Документация на распределительные устройства:
1) протокол осмотра и проверки механической части масляных выключателей;
2) протоколы монтажа и испытание ошиновки;
3) протоколы осмотра и проверки механической части воздушных выключателей;
4) протоколы осмотра и проверки механической части разъединителей;
5) протоколы осмотра вентильных разрядников;
6) протоколы осмотра изоляторов;
7) протоколы осмотра и проверки механической части контактных соединений ошиновки;
8) протоколы осмотра и проверки измерительных трансформаторов;
9) протоколы осмотра комплектных трансформаторных подстанций и распределительных устройств 6-10 киловольт и 35 киловольт;
10) протоколы осмотра и проверки конденсаторов для повышения коэффициента мощности;
11) протоколы фазировки линий и шинопроводов;
12) протоколы наладки и испытания защитных устройств;
13) паспорта и формуляры приборов, аппаратуры и оборудования, установленных в распределительном пункте.
3. Документация на трансформаторы:
протоколы осмотров активной части трансформаторов (если они производились);
протоколы допуска включения трансформаторов без сушки;
протоколы сушки трансформаторов (если они производились);
протоколы измерения сопротивления изоляции трансформаторов;
протоколы химического анализа трансформаторного масла (полный или сокращенный);
протоколы испытаний электрической прочности трансформаторного масла и протоколы заливки аппаратов трансформаторным маслом;
паспорта, формуляры трансформаторов, приборов и оборудования.

1) электрлі монтаждау жұмыстарын қабылдау және тапсыру актiлерi, қосымшаларымен бiрге, орындау құжаттамаларының жиынтығы (жұмыс сызбалары, қағидаттық және монтаждау схемалары);
2) электрлі монтаждау және баптау жұмыстары бойынша актiлер мен хаттамалар;
3) электрлі техникалық қондырғыларды монтаждауға байланысты құрылыс жұмыстары бойынша актiлер мен хаттамалар;
4) зауыттық құжаттамалар жиынтығы (электр жабдықтарының паспорттары мен формулярлары, олардың зауыттық сынақтарының хаттамалары, монтаждау, баптау және пайдалану жөнiндегi нұсқаулықтар, монтаждалған жабдықтарға оны жасап шығарушы зауыт тарапынан қоса жiберiлетiн қосалқы бөлшектердiң, құрал-саймандардың, тетiктер мен аспаптардың зауыттық жиынтығының ведомостары);
5) жобаға енгiзiлген өзгерiстер мен ауытқулар ведомосі;
6) пайдалануға кедергi келтiрмейтiн электрлі монтаждық аяқталмаған, жұмыстар ведомосы;
7) монтаждалған жабдық ведомосі;
8) электр жабдықты (құрылымға) монтаждауға үй-жайларды (құрылғы) тапсыру актісі;
9) электр жабдықтарын монтаждауға қабылдау актiсi.
2. Бөлу құрылғыларының құжаттамалары:
1) майлы ажыратқыштардың механикалық бөлiгiн қарап шығу мен тексерудiң хаттамасы;
2) шиналарды монтаждау және сынау хаттамалары;
3) ауалық ажыратқыштардың механикалық бөлiгiн қарап шығу және тексеру хаттамалары;
4) айырғыштардың механикалық бөлiгiн қарап шығу және тексеру хаттамалары;
5) вентильдiк разрядтауыштарды қарап шығу хаттамалары;
6) оқшаулатқыштарды қарау хаттамалары;
7) шиналанған түйiспелi жалғаулардың механикалық бөлiгiн қарау және тексеру хаттамалары;
8) өлшеу трансформаторларын қарап шығу хаттамалары;
9) комплектiлiк трансформаторлық кіші станцияларын және ККС және ТҚ 6-10 кв және 35 кв бөлу жабдықтарды қарау хаттамалары;
10) қуат коэффициентiн арттыру үшін конденсаторларды қарап шығу және тексеру хаттамалары;
11) желiлер мен шинасымдарды фазалау хаттамалары;
12) қорғаныс құралдарын баптау мен сынау хаттамалары;
13) бөлуші пунктінде орнатылған аспаптардың, аппаратура мен жабдықтың төлқұжаттары және формулярлары.
3. Трансформаторлардың құжаттамалары:
трансформаторлардың белсенді бөлiгiн қарау хаттамалары (егер олар жасалған болса);
трансформаторлардың кептiрусiз қосылуына рұқсат ету хаттамалары;
трансформаторларды кептiру хаттамалары (егер олар жасалған болса);
трансформаторлар оқшауламасының кедергiсiн өлшеу хаттамалары;
трансформатор майын химиялық талдау хаттамалары (толық немесе қысқартылған);
трансформатор майының электрлiк берiктiгiн сынау және аппараттарға трансформатор майын құю хаттамалары;
трансформаторлардың, аспаптар мен жабдықтың паспорттары, формулярлары.

4. Документация на аккумуляторные батареи:
формуляры аккумуляторных батарей;
протоколы основных характеристик элементов аккумуляторных батарей в процессе формовки;
документы на монтаж аккумуляторных батарей.
5. Документация на электрические машины:
акты осмотра и ревизии машин с разборкой;
протокол осмотра и ревизии машин;
акты готовности фундаментов для установки электрических машин (агрегатов);
формуляры монтажа электрических машин, поступивших в разобранном виде;
протоколы проверки возможности включения электрических машин без сушки и протоколы сушки электрических машин (если она проводилась);
формуляры монтажа электрических машин (агрегатов);
протоколы осмотра и проверки пускорегулирующих и защитных аппаратов;
паспорта, формуляры электрических машин, пускорегулирующих и защитных устройств;
протоколы наладки схем управления, защиты, сигнализации и автоматизации.
6. Документация на электропровода:
акты осмотра труб канализации перед монтажом;
протоколы испытания давлением стальных труб для электропроводов во взрывоопасных установках и помещениях;
протоколы измерения сопротивления изоляции электропроводов (перед включением);
исполнительные схемы прокладки и соединения проводов от питающих щитов до потребителей.
7. Документация на кабельные линии:
акты приемки траншей, каналов, тоннелей и блоков под монтаж кабелей;
протоколы прогрева кабеля на барабане перед прокладкой (в зимних условиях);
журнал кабельной сети (исполнительный);
акты осмотра кабельных канализаций в траншеях и каналах перед закрытием;
протоколы измерения сопротивления изоляции кабелей (перед включением);
протоколы фазировки кабелей;
протоколы испытания высоковольтных кабельных линий перед включением;
схемы кабельных линий по трассам.
8. Документация на воздушные линии (ВЛ):
акты приемки трассы воздушных линий;
журнал работ по сооружению монолитных бетонных фундаментов под опоры воздушных линий;
журнал установки сборных фундаментов подножников и забивки свай под опоры воздушных линий;
журнал сборки опор воздушных линий;
журнал установки опор воздушных линий;
акт приемки установленных опор воздушных линий под монтаж проводов и тросов;
протокол контрольной проверки стрел провеса проводов и габаритов воздушных линий;
протоколы осмотра трубчатых разрядников;
протоколы осмотра и проверки изоляторов;
акты осмотра пересечений воздушных линий;
паспорта высоковольтных воздушных линий;
инвентарные описи анкерных пролетов воздушных линий;
протоколы измерения сопротивления заземления.

4. Аккумулятор батареяларының құжаттамасы:
аккумулятор батареяларының формулярлары;
қалыптау процесiнде аккумулятор батареялары элементтерiнiң негiзгi сипаттамаларының хаттамалары;
аккумулятор батареяларын монтаждау құжаттары.
5. Электр машиналарының құжаттары:
машиналарды бөлшектеп қарау және ревизиялау актiлерi:
машиналарды қарау және ревизиялау хаттамалары;
электр машиналарын (агрегаттарын) орнату фундаменттерінiң дайындық актiлері;
бөлшектенiп келген электр машиналарын монтаждау формулярлары;
электр машиналарын кептiрусiз қосу мүмкiндiгiн тексеру хаттамалары мен электр машиналарын кептiру (егер жасалған болса) хаттамалары;
электр машиналарын (агрегаттарын) монтаждау формулярлары;
жүргiзу-реттеу және қорғаныс аппараттарын қарау мен тексеру хаттамалары;
электр машиналарының, жүргiзу-реттеу және қорғаныс аппараттарының формулярлары, паспорттары;
басқару, қорғау, сигнал беру және автоматтау схемаларын баптау хаттамалары.
6. Электр сымдарының құжаттары:
монтаждау алдында кәріздік құбырларын қарау актiлерi;
жарылу қаупi бар құрылғылар мен үй-жайларда электр сымдары өтетiн болат құбырларын қысыммен сынау хаттамалары;
электр сымдарының (қосу алдында) оқшауламаларының кедергiсiн өлшеу хаттамалары;
қоректендiру қалқаннан тұтынушыға дейiнгi сымдардың төселуi мен жалғануының орындау схемасы.
7. Кабель желiлерiнiң құжаттары:
кабельдер монтаждалатын орларды, каналдарды, тоннельдер мен блоктарды қабылдау актiлерi;
төсеу алдында барабандағы кабельдi жылыту (қыс кезiнде) хаттамалары;
кабель торабының (орындау) журналы;
жабу алдында орлар мен каналдардағы кабель кәріздерін қарау актiлерi;
кабель оқшауламаларының кедергiсiн (қосу алдында) өлшеу хаттамалары;
кабельдердi фазалау хаттамалары;
қосу алдында жоғары вольттi кабель желiлерiн сынау хаттамалары;
трассалар бойынша кабель желiлерiнiң схемасы.
8. Әуе желiлерiнiң (ӘЖ) құжаттары:
әуе желiлерiнiң трассасын қабылдау актiлерi;
әуе желiлерi тiректерiнiң астына монолиттiк бетон iргетастарын салу жұмыстарының журналы;
әуе желiлерi тiрегiнiң астына құрама іргетас басқыштар орнату мен қадаларды қағу журналы;
әуе желiлерi тiректерiн жинау журналы;
әуе желiлерi тiректерiн орнату журналы;
сымдар мен арқан монтаждалатын әуе желiлерiнiң орнатылған тiректерiн қабылдау актiлерi;
сымдардың салбырау бойы мен әуе желiсiнiң габариттерiне бақылау тексерiстiң хаттамалары;
түтiкше разрядтауыштарды қарау хаттамалары;
оқшаулатқыштарды қарау мен тексеру хаттамалары;
әуе желiлерi қиылыстарының актiлерi;
жоғары вольттi әуе желiлерiнiң паспорттары;
әуе желiлерiнiң анкерлiк өткiндерiнiң инвентарлық жазбалары;
әуе желiлерiнiң жермен қосу кедергiлерiн өлшеу хаттамалары.

9. Документация на объекты электроснабжения:
протоколы наладки и проверки схем управления, защиты, сигнализации и автоматизации;
протоколы проверки и испытания высоковольтного оборудования и преобразовательных устройств;
протоколы осмотра, монтажа и испытаний электроприводов и подъемно-транспортных устройств;
паспорта, формуляры, инструкции по монтажу и эксплуатации электроустановок.
10. Документация на заземляющие устройства:
исполнительные чертежи и схемы заземляющего устройства с указанием расположения подземных коммуникаций;
акты на подземные работы по укладке элементов заземляющих устройств;
протоколы приемо-сдаточных испытаний заземляющего устройства по нормам и в объеме, предусмотренном нормативными техническими документами по эксплуатации электроустановок;
акты осмотра заземлителей перед закрытием;
протоколы измерения сопротивления растеканию токов заземляющего устройства и проверки наличия цепей между заземлителями и заземляемыми элементами;
протоколы измерения сопротивления "петли фаза-нуль".
11. Документация на устройства обеспечения безопасности работ:
акты осмотра и проверки приспособлений блокировки электрооборудования, смонтированных для обеспечения безопасности работ;
протокол осмотра и проверки вентиляционных устройств.
12. Документация на дизель-электрические агрегаты:
акты готовности фундаментов для установки двигателей и генераторов;
акты монтажа систем топливоснабжения, смазки и охлаждения;
акты пригодности к эксплуатации емкостей для топлива, масла и воды;
протоколы осмотра и ревизии двигательной и генераторной установок перед монтажом;
протоколы монтажа, проверки и испытания систем пуско-регулирующих и автоматических устройств;
протоколы монтажа и проверки работы зарядных устройств;
формуляры дизель-генераторных агрегатов;
протоколы осмотра и испытаний заземляющих устройств.
13. Документация на осветительные устройства:
протоколы фазировки питания газоразрядных ламп;
формуляры, паспорта светильников ламп ДРЛ и пусковых устройств;
протоколы выполнения работ по сооружению монолитных бетонных фундаментов под опоры прожекторных мачт;
журнал установки прожекторных мачт;
журнал установки и регулировки светильников на прожекторных мачтах;
протоколы проверки схемы соединений питания и управления включением светильников;
протоколы измерения освещенности площади перрона, мест стоянок привокзальной зоны и рабочих мест в помещениях;
протоколы измерения сопротивления изоляции линии электропитания осветительных устройств.
Приложение 8
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
МИНИСТЕРСТВО ТРАНСПОРТА И КОММУНИКАЦИЙ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
_______________________________
(уполномоченный орган)
_________________________________
(адрес уполномоченного органа)
УДОСТОВЕРЕНИЕ ГОДНОСТИ
к эксплуатации светосигнального оборудования
Серия ССО № 000000-00

9. Электрмен жабдықтау объектiлерiнiң құжаттары:
басқару, қорғау, сигналдау және автоматтау схемаларын баптаумен ексеру хаттамалары;
жоғары вольтті жабдықтар мен түрлендiргiш құрылғыларды тексеру мен сынау хаттамалары;
электржетектер мен көтеру-тасымалдау құрылғыларын қарап шығу, монтаждау және сынау хаттамалары;
электр қондырғыларын монтаждау мен пайдалану жөнiндегi паспорттар, формулярлар мен нұсқаулар.
10. Жермен қосу құрылғыларының құжаттары:
жер асты коммуникацияларының орналастырылуын көрсете отырып, жасалған жермен қосу жабдықтарының сызбалары мен схемалары;
жермен қосу жабдықтарының элементтерiн төсеу бойынша жасалатын жер асты жұмыстарына актiлер;
Электр қондырғыларын пайдалану жөніндегі нормативтік құқықтық құжаттамаларда қарастырылған нормалар мен көлемде жермен қосу құрылғыларының қабылдау-тапсыру сынақтарының хаттамалары;
жабу алдында жерленгiштердi қарау актiлерi;
жермен қосушы жабдықтардың тоқтың шашырауына кедергiні өлшеудiң және жерлендiргiштер мен жерлендiрiлетiн элементтер арасында тiзбектің болуын тексерудiң хаттамалары;
«фаза-нөль тұзағының» кедергiсiн өлшеу хатттамасы.
11. Жұмыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету құрылғыларының құжаттары:
жұмыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн құрастырылған электр жабдығының блоктау құрылғыларын қарау және тексеру актiлерi;
желдету құрылғыларын қарап шығу мен тексеру хаттамалары.
12. Дизель-электрлiк агрегаттар құжаттамасы:
двигательдер мен генераторлар орнатылатын іргетастарының дайындық актiлерi;
отынмен жабдықтау, майлау және суыту жүйелерiн монтаждау актiлерi;
отынға, майға және суға арналған сыйымдылықтардың пайдалануға жарамдылық актiлерi;
монтаждау алдындағы қозғалтқыштар және генераторлық қондырғыларды қарау және ревизиялау хаттамалары;
жүргiзу-реттеушi және автоматтандырушы құрылғылар жүйелерiн монтаждау, тексеру және сынау хаттамалары;
зарядтау құрылғылары жұмысын монтаждау және тексеру хаттамалары;
дизель-генераторлық агрегаттар формулярлары;
жермен қосушы құрылғыларды қарау және сынау хаттамалары.
13. Жарықтаушы құрылғылар құжаттамалары:
газбен разрядтаушы шамдардың қоректендiру көзiн фазалау хаттамалары;
ДРЛ шамдары мен iске қосу құрылғыларының формулярлары, паспорттары;
прожекторлық мачталар тiрегiнiң астына монолиттiк бетон іргетастарын салу жұмыстарының орындалу хаттамалары;
прожекторлық мачталарды орнату журналы;
прожекторлық мачталардағы шамдарды орнату мен реттеу журналы;
қоректендiру көздерi мен шамдардың қосылуын басқару жүйесiн қосу схемасын тексеру хаттамалары;
перронның, тұрақ орындарының, вокзал маңындағы алаңның және үйлердегi жұмыс орындарының жарықтығын өлшеу хаттамалары;
жарықтау құрылғыларын электрмен қоректендiру желiсiнiң оқшаулама кедергiсiн өлшеу хаттамалары.
Қазақстан Республикасы
азаматтық авиациясының ұшуды
электрлі жарықпен техникалық
қамтамасыз ету қағидасына
8-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
КӨЛІК ЖӘНЕ КОММУНИКАЦИЯ МИНИСТРЛІГІ
_______________________________
(уәкілетті орган)
____________________________
(уәкілетті органның мекен-жайы)
Жарықпен сигнал беру жабдығының пайдалануға жарамдылық
куәлiгi
ЖСЖ сериясы № ___

Выдано " " 20___ г. Действительно до " "          20___ г.
1. Наименование организации гражданской авиации
(аэродрома)____________________________________________________
2. Магнитный курс: МК пос. ___, МК пос. ____
3. Тип установленного оборудования и категория системы:
_______________________________________________________________
4. Год начала
эксплуатации:_______________________________________________
5. Основание для регистрации и выдачи Удостоверения годности
светосигнального оборудования к
эксплуатации:____________________________________________
6. Настоящим удостоверяется, что система светосигнального
оборудования аэродрома ______________ соответствует требованиям
нормативных документов
7. Эксплуатационные ограничения: ______________________________
8. Инспекционный контрольосуществляет: ________________________
М.П.
Руководитель
уполномоченного органа
___________________
(подпись)
Приложение 9
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
ФОРМА ЖУРНАЛА УЧЕТА РАБОТЫ ______________________ СЛУЖБЫ ЭСТОП
(узла, группы ЭТОП, СТОП и т д)
АЭРОПОРТА _____________________
В журнал следует включить:
1. Список лиц ремонтно-эксплуатационного персонала ____________
(узла, группы ЭТОП, СТОП и. т. д.)
___________________________________________________
(ф.и.о., должность, квалификационные группы по ТБ)
2. Список лиц ____________________________________ допущенных к
(узла, группы ЭТОП, СТОП и. т. д.)
работе по нарядам и распоряжениям в электроустановках  ______________
_____________________________________________________________________
(ф. и. о., должность, квалификационные группы по ТБ)
3. Список лиц ___________________________, имеющих право выдачи
(узла, группы ЭТОП, СТОП и т. д.)
наряда и распоряжения для работы в электроустановках ________________
_____________________________________________________________________
(ф.и.о., должность, квалификационные группы по ТБ)
4. Распоряжение по узлу ______________________ о назначении
(ЭТОП, СТОП и т. д.)
лиц, ответственных на объектах ______________________________________
_____________________________________________________________________
(узла, группы ЭТОП, СТОП и т. д.)
за обслуживание оборудования;
за технику безопасности с указанием степени электроопасности объекта (помещения);
за пожарную безопасность с указанием класса пожароопасности объекта (помещения).
5. Перечень защитных средств ___________________ и их испытаний
(узла, группы ЭТОП, СТОП и т.д.)
Объект, место
нахождения
Наименование
защитного
средства
Периодичность
испытаний
Дата проведения испытаний

20___ ж. «___» ______берілді 20___ ж. «___» ______ дейін жарамды
1. Азаматтық авиация ұйымының (әуеайлақтың) атауы________________
2. Магниттiк бағамы: МҚБ ________ МҚБ ___________________________
3. Орнатылған жабдықтың үлгісі және жүйе санаты
_________________________________________________________________
4. Пайдалану басталған жыл ______________________________________
5. Жарықпен сигнал беру жабдығының жарамдылық куәлігін тіркеу және беру үшін негіздеме: ____________________________________________
_________________________________________________________________
6. Осы куәлiк____________________________әуеайлағының жарықпен сигнал беру жабдығының нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестiгiн куәландырады
7. Пайдаланымдық шектеулер ______________________________________
8. Инспекциялық бақылауды________________________________________ жүзеге асырады.
М.О.
Уәкілетті органның басшысы
(қолы)
Қазақстан Республикасы
азаматтық авиациясының ұшуды
электрлі жарықпен техникалық
қамтамасыз ету қағидасына
9-қосымша
__________________ ӘУЕЖАЙЫНЫҢ ____________________ҰЭТҚ қызметі (торап атауы, ҰЭТҚ, ҰЖТҚ тобы және т.б.) ЖҰМЫСЫН ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Журналға енгізілуі тиіс:
1.____________________________жөндеу-пайдалану персоналының тiзiмi
(торап, ҰЭТҚ, ҰЖТҚ тобы және т.б)
___________________________________________________________________
(Т.А.Ә., мамандығы, ҚТ бойынша біліктілік тобы көрсетiледi)
2.___________________электр қондырғыларындағы жұмысқа нарядтар мен
(торап, ҰЭТҚ, ҰЖТҚ тобы және т.б)
өкiмдер бойынша жiберiлген тұлғалар тiзiмi
__________________________________________________________________
(Т.А.Ә, лауазымы, ҚТ бойынша біліктілік тобы)
3.____________________бойынша электр қондырғыларындағы жұмыстарға
(торап, ҰЭТҚ, ҰЖТҚ тобы және т.б)
наряд толтырып беруге және өкiм жазуға құқығы бар тұлғалар тiзiмi
__________________________________________________________________
(Т.А.Ә, лауазымы, ҚТ бойынша біліктілік тобы)
4.______________________объектiлерде:
(торап, топтары ҰЭТҚ, ҰЖТҚ тобы және т.б)
жабдықтарға қызмет көрсету үшiн;
объектінің (үй-жайдың) электр қаупі дәрежесін көрсетумен қауiпсiздiк техникасы үшiн;
объектінің (үй-жайдың) өрт қаупі дәрежесін көрсетумен өрт қауiпсiздiгi үшiн жауапты тұлғаларды тағайындау туралы өкiм.
5.__________________бойынша қорғаныс құралдарының тізбесі мен оларды (торап, топтары ҰЭТҚ, ҰЖТҚ тобы және т.б)
сынақтан өткiзу:
Объект, орналасқан орны
Қорғаныс құралының атауы
Сынақтың кезеңділігі
Сынақ өткізу күні

6. Перечень средств измерений __________________ и их проверок:
(узла, группы ЭТОП СТОП и т.д.)
Объект, место
нахождения
Наименование
защитного
средства
Заводской
номер
Периодич-
ность
проверок
Дата проведения испытаний
7. Перечень средств пожаротушения и их проверок
Объект, место
нахождения
Наименование
защитного
средства
Номер средства
пожаротушения
Периодич-
ность
проверок
Дата проведения испытаний
8. Перечень выполненных персоналом ____________________________
(узла, группы ЭТОП, СТОП, РЭМ и т.д.)
работ за смену
Дата
Наименование выполненных работ
9. Перечень неисправностей (отказов, аварий, повреждений) в
работе ______________________________________________________________
(светостосигнального, высоковольтного, низковольтного оборудования)
Дата
Наименование неисправности оборудования
Последствия и принятые меры
Приложение 10
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской
авиации Республики Казахстан
ФОРМА ЖУРНАЛА УЧЕТА ТЕХНИЧЕСКОГО ОБСЛУЖИВАНИЯ
ДИЗЕЛЬ-ГЕНЕРАТОРОВ
УЗЛА __________________________ СЛУЖБЫ ЭСТОП
(СТОП, ЭТОП и т. д.)
АЭРОПОРТА ___________________
В журнал следует включить:
1. Список лиц ответственных за обслуживание дизель генератора
(ф.и.о., должность, квалификационная группа по ТБ, какое оборудование
обслуживает)
2. Перечень средств защиты измерений и их проверок
Наименование средства
защиты, измерения
Заводской
номер
Периодичность
проверок
Дата проверки
3. Контрольную технологическую карту параметров
дизель-генератора при его работе
4. Перечень работ по техническому обслуживанию
дизель-генератора ___________, установленного на объекте ____________
(тип)
Дата
Наименование выполненных работ
Подпись исполнителя
5. Перечень нарушений в работе дизель-генератора
Дата
Наименование нарушения
Последствия и принятые меры
6. Контрольную технологическую карту параметров аккумуляторов
дизель-генератора
7. Перечень работ по техническому обслуживанию аккумуляторов
дизель-генератора ___________________,
(типа)
установленного на объекте __________________
Примечание. Проверка параметров аккумуляторов (уровень и
плотность электролита, напряжение) производится еженедельно с записью
результатов проверки по каждой банке аккумулятора.
Приложение 11
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
ФОРМА ЖУРНАЛА КАБЕЛЬНЫХ ЛИНИЙ УЗЛА ЭТОП СЛУЖБЫ ЭСТОП
АЭРОПОРТА _____________________
В журнал следует включить:
1. Список лиц ответственных за обслуживание кабельных линий
аэропорта
2. Кабель (фидер) __________________________________
(номер от объекта до объекта)
2.1. Паспорт
кабель марки ________ длиной ________ м проложен _______ от
(дата)
____________________________ до _____________________________________
(наименование объекта)              (наименование объекта)
__________________________ __________________ При ___________________
(монтажной организацией)  (способ прокладки)  (прокладке заполнении
________________ имеет ______________ соединительных и ______________
паспорта)               (количество)                    (количество)
концевых муфт. Общая мощность питаемых электроприемников-_______ кВт.
Максимально допустимая готовая нагрузка в зимний период __________ А,
в летний период ___________ А

6. Өлшеу құралдарының тізбесі________________және олардың тексерілуі:
(торап, ҰЭТҚ, ҰЖТҚ тобы және т.б)
Объект, орналасқан орны
Қорғаныс құралының атауы
Зауыттық номері
Сынақтың кезеңділігі
Сынақ өткізу күні
7. Өрт сөндiру құралдарының тізбесі және оларды тексеру мерзiмi:
Объект, орналасқан орны
Қорғаныс құралының атауы
Өрт сөндіру құралының номері
Тексерулердің кезеңділігі
Сынақ өткізу күні
8._____________________________құрамының ауысым кезiнде орындаған
(торап, ҰЭТҚ, ҰЖТҚ тобы және т.б)
жұмыстарының тiзiмi:
Күні
Орындалған жұмыстардың атаулары
9. ______________________________ жұмысында орын алған ақаулықтардың
(жарық сигналдық, жоғары вольтті, төмен вольтті жабдықтардың) (iстен шығуы, авариялар, зақымданулардың) тізбесі
Күні
Жабдық ақаулығының атауы
Зардабы және қабылданған шаралар
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының ұшуды
электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз ет
қағидасына 10-қосымша
______________ӘУЕЖАЙЫНЫҢ ҰЭЖТҚ ҚЫЗМЕТІНІҢ_____________________
(торап, ҰЭТҚ, ҰЖТҚ тобы және т.б)
ТОРАПТЫҢ ДИЗЕЛЬ-ГЕНЕРАТОРЛАРҒА ТЕХНИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУДІ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Журналға енгізілуі тиіс:
1. Дизель-генераторға қызмет көрсетуге жауапты тұлғалардың тiзiмi
(Т.А.Ә, лауазымы, ҚТ бойынша біліктілік тобы, қандай жабдыққа қызмет көрсетедi)
2. Қорғаныс құралдарын өлшеу және оларды тексеру тiзбесі:
Қорғаныс құралының атаулары, өлшемдері
Зауыттық номері
Тексерулердің кезеңділігі
Тексеру күні
3. Дизель-генератордың жұмысы кезiнде оның параметрлерiнің бақылау технологиялық картасы
4._________объектiсiнде орнатылған__________дизель-генераторға техникалық қызмет көрсету жұмыстарының тiзбесі:
(үлгі)
Күні
Орындалған жұмыстардың атауы
Орындаушының қолы
5.Дизель-генератор жұмысындағы бұзылулардың тiзбесі:
Күні
Істен шығулардың атаулары
Зардаптары және қабылданған шаралар
6. Дизель-генератордың аккумуляторлар параметрлерiн бақылаудың технологиялық картасы.
7. ____________ объектiсiнде орнатылған ________ дизель-генератор аккумуляторларына техникалық қызмет
(үлгі)
көрсетудiң тiзбесі.
Ескертпе: Аккумуляторлар параметрлерiн тексеру (электролит деңгейi мен тығыздығы, кернеуi) аккумулятордың әрбiр банкасы бойынша тексеру нәтижелерiн апта сайын жаза отырып жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының ұшуды
электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз ету
қағидасына 11-қосымша
ӘУЕЖАЙЫНЫҢ ҰЭЖТҚ ҚЫЗМЕТІ ҰЭТҚ ТОРАБЫНЫҢ КАБЕЛ ЖЕЛІЛЕРІ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Журналға енгізілуі тиіс:
1. Әуежай кабель желiлерiне қызмет көрсетуге жауапты тұлғалардың тiзiмi.
2. Кабельдің (фидердiң) _____________________________________
(объектiден объектiге дейiнгi нөмiрi)
2.1.Паспорты:
______ маркалы кабель, ұзындығы ____м,________________ объектiсiнен
(объектi атауы)
______________ объектiсiне дейiн______________________ төседi.
(объект атауы)                       (төсеу тәсілі)
(монтаждау ұйымы)
Төселген кезiнде __ жалғастырушы және ____ шеттiк муфталар салынды.
(тәсiлi)
Қоректендiрiлетiн электрлі қабылдағыштардың жалпы қуаты_________кВт.
Қыс кезiндегi ең жоғары мүмкiндiктегi дайын жүктеме мөлшерi ____ А, ал жаз кезiнде, _____ А.

2.2. Перечень эксплуатационных испытаний измерений и
профилактических ремонтов, данные измерений токовых нагрузок,
испытаний изоляции повышенным напряжением и т. д.
3.Перечень неисправностей и повреждений данной кабельной линии:
Дата
Место характер неисправности
Выполненные работы
Исполнитель
4.Схему трассы кабельной линии с указанием марки кабеля, его
длины, количества соединительных муфт и т. д.
ФОРМА ЖУРНАЛА ПРОФИЛАКТИЧЕСКОГО РЕМОНТА КАБЕЛЬНОГО КОЛЬЦА
Дата
Наименование выполненных работ (место и характер
повреждения и его устранение, испытания
повышенным напряжением, капитальный, текущий,
профилактический ремонт и т.д.)
Количество
установленных
муфт, шт.
Сопротивление
изоляции
после ремонта,
кОм
Приложение 12
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
ПАСПОРТ
Кабельного кольца ________________ подсистемы огней _________________
(наименование огней)
_____________________________________________________________________
Тип и год изготовления кабелей и изолирующих трансформаторов.
_____________________________________________________________________
Год монтажа ______________________________________
Тип, мощность и заводской номер регулятора яркости _______
_____________________________________________________________________
Полная мощность __________________________________
Общая длина ____________________________________
Количество изолирующих трансформаторов каждого типа _________
_____________________________________________________________________
Приложения:
1. Схема кабельного кольца.
2. Журнал профилактических ремонтов кабельного кольца
Паспорт составлен ________________ 20 ____ г
___________________ ______________ _____________________.
(должность)        (подпись)          (ф.и.о.)
При составлении схемы кабельного кольца:
1. На схеме должно быть указано:
направление разводки кабелей;
длина отрезков кабеля между огнями и до трансформаторной
подстанции;
отметки соединительных муфт;
места расположения кабельных колодцев;
тип, количество и номера арматур огней или световых указателей;
тип и мощность изолирующих трансформаторов.
2. После каждого ремонта кабельного кольца на схеме делаются
соответствующие уточнения с указаниями количества, длины и мест
расположения замененных отрезков кабеля, количества и мест установки
муфт и изолирующих трансформаторов.
Приложение 13
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
ФОРМА ЖУРНАЛА УЧЕТА РАБОТ ЭЛЕКТРОТЕХНИЧЕСКОЙ ВЫСОКОВОЛЬТНОЙ
ЛАБОРАТОРИИ СЛУЖБЫ ЭСТОП АЭРОПОРТА _____________________
В журнал следует включить:

2.2. Пайдаланымдық сынақтар, өлшеулер мен профилактикалық жөндеулер тiзбесі, ток жүктемелерiн өлшеудiң, жоғары кернеумен оқшауламаларды сынау деректемелерi.
3. Осы кабель желiсiнiң ақаулары мен бұзылу тiзбесi:
Күні
Ақаулықтың орны, сипаты
Орындалған жұмыстар
Орындаушы
4.Кабельдің маркасы, оның ұзындығы, жалғастырушы муфталардың саны және т.б. көрсетiлген кабель желiсiнiң трассалық схемасы.
КАБЕЛЬСАҚИНАЛАРЫНА ПРОФИЛАКТИКАЛЫҚ ЖӨНДЕУ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Күні
Орындалған жұмыстардың атаулары
(Зақымданған орны мен
сипаты және оны жою, жоғары кернеумен сынау, күрделi, ағымдық, профилактикалық жөндеулер және т.б.)
Орнатылған муфта, саны (дана)
Жөндеуден кейiнгi оқшаулама кедергiсi, кОм
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының ұшуды
электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз ету
қағидасына 12-қосымша
______________________________________оттарының
кіші жүйесiндегi (оттардың атаулары)
______________________кабель сақинасының
ПАСПОРТЫ
_____________________________________________________________
Кабельдердiң және оқшаулаушы трансформаторлардың үлгісі және дайындалған жылы _________________________________________________
__________________________________________________________________
Монтаждау жылы ___________________________________________________
Жарықтылықты реттеуiштiң үлгісі, қуаттылығы және зауыттық нөмiрi
__________________________________________________________________
Толық қуаттылығы _________________
Жалпы ұзындығы ___________________
Әрбiр үлгідегі оқшаулаушы трансформаторлар саны _____________________
_____________________________________________________________________
Қосымшалар:
1. Кабель сақинасының схемасы
2. Кабель сақинасын профилактикалық жөндеу журналы
Паспорт 20_____ жылғы «___»__________ жасалды
_______________ __________________ ____________
(лауазымы)          (қолы)        (Т.А.Ә)
Кабель сақинасының схемасын жасау кезінде
1. Схемада:
кабельдердiң ажыратылу бағыттары;
от-шамдар арасындағы және трансформаторлық кіші станцияға дейiнгi кабель кесiндiлерiнiң ұзындығы;
жалғастырушы муфталарының белгілері;
кабель құдықтарының орналасқан орындары;
от арматурасының немесе жарық көрсеткіштерінің түрі, саны және нөмірі;
оқшаулаушы трансформаторлардың түрлері мен қуатты көрсетiлуі тиіс.
2. Кабель сақиналарын әрбір жөндегеннен кейін схема ауыстырылған кабель кесiндiлерiнiң саны, ұзындығы мен орналастырылған жерлерi, муфталардың саны мен орнатылған орындары және оқшаулаушы трансформаторлар саны тиiсінше нақтылау жасалады.
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының ұшуды
электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз ету
қағидасына 13-қосымша
_________________ӘУЕЖАЙЫ ҰЭЖТҚ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЭЛЕКТРЛІ ТЕХНИКАЛЫҚ ЖОҒАРЫ ВОЛЬТТІ ЗЕРТХАНАСЫНЫҢ ЖҰМЫСЫН ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Журналға енгiзiлуге тиіс:

1. Список лиц, ответственных за обслуживание электротехнической
лаборатории
2. График проверки знаний специальных правил по технике
безопасности у персонала лаборатории
3. Перечень средств защиты, измерений и их проверок
Наименование средства
защиты, измерения
Заводской номер
Периодичность
проверок
Дата проверки
4. Перечень выполненных работ
Дата
Наименование объекта,
оборудования
Наименование выполненных
работ
Акт (протокол,
заключение), исполнители
Приложение 14
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
ФОРМА ЖУРНАЛА УЧЕТА ПРОТОКОЛОВ, АКТОВ ИСПЫТАНИЙ И ПРОВЕРОК
ЭЛЕКТРОУСТАНОВОК, ЗАЩИТНЫХ СРЕДСТВ СЛУЖБЫ ЭСТОП
АЭРОПОРТА _________________
Дата
Наименование
и номер протокола,
акта, заключения
Исполнитель
Наименование
узла, куда передан
документ
Подпись
получившего
документ
Передача
документа
(дата, ф.и.о.
кому переданы)
Приложение 15
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
Представляю на утверждение                        УТВЕРЖДАЮ
Начальник службы ЭСТОП                   Руководитель предприятия ГА
__________________________                __________________________
__________________________                __________________________
(подпись, Ф.И.О.)                         (подпись, Ф.И.О.)
"_____" _____________ 20 __ г.         "_____" ____________ 20 __ г.
АКТ
ПО РЕЗУЛЬТАТАМ ЛЕТНОЙ ПРОВЕРКИ СИСТЕМЫ
СВЕТОСИГНАЛЬНОГО ОБОРУДОВАНИЯ ОМИ
типа _____________________, установленного в аэропорту
_________________________ с МКпос ________________
Летная проверка системы светосигнального оборудования
проводилась в целях определения правильности функционирования системы
и соответствия ее действующим нормам.
Полеты выполнялись _________________ 20 ____ г
(дата)
на воздушном судне ________________, бортовой номер __________
(тип)
Проверка проводилась в соответствии с утвержденной программой и
методическими указаниями по летной проверке систем светосигнального
оборудования.
РЕЗУЛЬТАТЫ ЛЕТНОЙ ПРОВЕРКИ
Проверяемый параметр
Результат
Соответствие
требованиям
1. Соответствие схемы расположения и цвета огней
утвержденной схеме
2. Количество негорящих огней в каждой из подсистем (в
штуках и процентах от общего количества огней в
подсистемах):
огни приближения и светового горизонта;
входные огни;
боковые огни ВПП и знака приземления;
ограничительные огни
3. Наличие двух и более не горящих огней, следующих друг за
другом в продольном направлении
4. Количество огней в подсистеме, отличающихся по яркости
от остальных:
огни приближения и светового горизонта;
входные огни;
посадочные огни ВПП и знака приземления;
ограничительные огни
ВЫВОД
(Делается заключение о соответствии системы светосигнального
оборудования действующим нормам.)
Приложение: Фотографии системы огней.
Командир воздушного судна _______________ ___________________
(подпись)        (ф. и. о.)
Инженер-оператор _____________________ ___________________
(подпись)          (ф. и. о.)
Инженер (техник) службы ЭСТОП ___________ ___________________
(подпись)       (ф. и. о.)
Приложение 16
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
Представляю на утверждение                       УТВЕРЖДАЮ
Начальник службы ЭСТОП                          Руководитель
______________________                предприятия гражданской авиации
(Ф.И.О.)                             ______________________
______________________                             (Ф.И.О.)
(подпись)                            ______________________
"_____" _____________ 20 ___ г.                  (подпись)
"_____" ___________ 20 ___ г.
АКТ
ПО РЕЗУЛЬТАТАМ ЛЕТНОЙ ПРОВЕРКИ СИСТЕМЫ
СВЕТОСИГНАЛЬНОГО ОБОРУДОВАНИЯ ОВИ
типа _____________________, установленного в аэропорту_________________________ с МКпос ________________
Летная проверка системы светосигнального оборудования проводилась в целях определения правильности функционирования системы и соответствия ее действующим нормам.
Полеты выполнялись _________________ 20 ____ г
(дата)
на воздушном судне ________________, бортовой номер __________
(тип)
Проверка проводилась в соответствии с утвержденной программой и методическими указаниями по летной проверке систем светосигнального оборудования ОВИ.
РЕЗУЛЬТАТЫ ЛЕТНОЙ ПРОВЕРКИ
Проверяемый параметр
Результат
Соответствие
требованиям

1. Электрлі техникалық зертханаға қызмет көрсетуге жауапты тұлғалар тiзiмi.
2. Зертхана персоналының қауiпсiздiк техникасы бойынша арнайы ережелердi бiлетiндiгiн тексеру кестесi.
3. Қорғаныс, өлшем құралдарының және оларды тексеру тiзбесі
Қорғаныс құралдарының атауы, өлшеуі
Зауыттық нөмірі
Тексеру кезеңділігі
Тексеру күні
4. Орындалған жұмыстар тізбесі:
Күні
Объектінің, жабдықтың атауы
Орындалған жұмыстың атаулары
Акт (хаттама, қорытынды), орындаушылар
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының ұшуды
электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз ету
қағидасына 14-қосымша
______________ ӘУЕЖАЙЫ ҰЭЖТҚ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЭЛЕКТР ҚОНДЫРҒЫЛАРЫН, ҚОРҒАНЫС ҚҰРАЛДАРЫН СЫНАУ МЕН ТЕКСЕРУ ЖҰМЫСТАРЫНЫҢ ХАТТАМАЛАРЫН, АКТІЛЕРІН ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Күні
Хаттаманың, актінің, қорытындының атауы мен нөмірі
Орындаушы
Құжат тапсырылған тораптың атауы
Құжатты алған адамның қолы
Құжатты тапсыру (күні, кімге берілгені Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
азаматтық авиациясының ұшуды
электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз ету
қағидасына 15-қосымша
Бекітуге ұсынамын                        БЕКІТЕМІН
ҰЭЖТҚҚ қызметінің бастығы        АА кәсіпорнының басшысы
_________________________    __________________________________
__________________________   __________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)                      (қолы, Т.А.Ә.)
«_____» __________20 __ ж.    «_____» _______________ 20 ___ ж.
ЖОҒАРЫ ҚАРҚЫНДЫ ОТТАРДЫҢ ЖАРЫҚПЕН СИГНАЛ БЕРУ ЖАБДЫҒЫ ЖҮЙЕСІН ҰШУ АРҚЫЛЫ ТЕКСЕРУДІҢ НӘТИЖЕЛЕРІ ЖӨНІНДЕГІ АКТ
________________________ әуежайында орнатылған _________________ үлгісі, қону магниттiк бағыт ______________________________________
Жарықпен сигнал беру жабдығының жүйесiн ұшу арқылы тексеру жүйесінің жұмыс істеу дұрыстығын және қолданыстағы нормаларға сәйкестiгiн анықтау мақсатында жүргiзiлдi.
Ұшу 20 ___ жылғы ______________________
(күні)
___________борт нөмiрi______________ әуе кемесiмен орындалды.
(үлгісі)
Тексеру жарықпен сигнал беру жабдығы жүйесін ұшу арқылы тексеру жөніндегі бекітілген бағдарламаға және әдістемелік нұсқауға сәйкес жүргізілді
ҰШУ ТЕКСЕРІСІНІҢ НӘТИЖЕЛЕРІ
Тексерiлетiн параметр
Нәтижесi
Талаптарға сәйкестiгi
1. Оттардың орналасу схемасы мен түсiнiң бекiтiлген схемаға сәйкестiгi
2. Әрбiр кіші жүйедегi жанбайтын оттар саны (кіші жүйедегі жалпы оттар санына данада және пайызбен):
жақындау және жарық горизонты оттары;
кiру оттары;
ҰҚЖ-ның бүйірдегі оттары мен жерге қондыру белгiсi;
шектеу оттары
3. Бойлық бағытта бiрiнен кейiн бiрi қатар жанбайтын екi және одан көп оттар саны
4. Кіші жүйелерде жарықтылығы басқа оттардан ерекшеленетін оттар саны:
жақындау және жарық горизонты оттары;
кiру оттары;
ҰҚЖ-ның бүйірдегі оттары мен жерге қондыру белгiсi;
шектеу оттары
ҚОРЫТЫНДЫ
(жарықпен сигнал беру жабдығы жүйесiнiң қолданыстағы нормаларға сәйкестiгi туралы қорытынды жасалады).
Қосымша: Оттар жүйесiнiң фотосуреттерi.
Әуе кемесiнiң командирі ___________ ____________
(қолы)     (Т.А.Ә.)
Инженер-оператор ______________ ________________
(қолы)         (Т.А.Ә.)
ҰЭЖТҚ қызметiнiң инженерi (технигі) _________ ____________
(қолы)     (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
азаматтық авиациясының
ұшуды электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз ету
қағидасына 16-қосымша
Бекітуге ұсынамын                            БЕКІТЕМІН
ҰЭЖТҚҚ қызметінің бастығы        Азаматтық авиация кәсіпорнының
басшысы
_______________                          ________________
(Т.А.Ә.)                                     Т.А.Ә.)
_______________                       ___________________
(қолы)                                       (қолы)
«___» _____ 20 __ ж              «_____» _______________ 20 ___ ж.
ЖОҒАРЫ ҚАРҚЫНДЫ ОТТАРДЫҢ ЖАРЫҚПЕН СИГНАЛ БЕРУ ЖАБДЫҒЫ ЖҮЙЕСІН ҰШУ АРҚЫЛЫ ТЕКСЕРУДІҢ НӘТИЖЕЛЕРІ ЖӨНІНДЕГІ АКТ
________________________ әуежайында орнатылған _________________ үлгісі, қону магниттiк бағыт ______________________________________
Жарықпен сигнал беру жабдығының жүйесiн ұшу арқылы тексеру жүйесінің жұмыс істеу дұрыстығын және қолданыстағы нормаларға сәйкестiгiн анықтау мақсатында жүргiзiлдi.
Ұшу 20 ___ жылғы ______________________
(күні)
___________борт нөмiрi______________ әуе кемесiмен орындалды.
(үлгісі)
Тексеру ЖҚО жарықпен сигнал беру жабдығы жүйесін ұшу арқылы тексеру жөніндегі бекітілген бағдарламаға және әдістемелік нұсқауға сәйкес жүргізілді
ҰШУ ТЕКСЕРІСІНІҢ НӘТИЖЕЛЕРІ
Тексерiлетiн параметрлер
Нәтижесi
Талаптарға сәйкестiгi

1. Соответствие схемы расположения и цвета огней
утвержденной схеме
2. Количество негорящих огней в каждой из подсистем (в
штуках и процентах от общего количества огней в
подсистемах):
огни приближения и световых горизонтов;
входные огни;
посадочные огни ВПП и знака приземления;
ограничительные огни;
огни зоны приземления;
осевые огни ВПП;
боковые рулежные огни;
осевые огни РД;
стоп-огни;
предупредительные огни;
огни критических зон РМС;
управляемые световые указатели;
неуправляемые световые указатели.
3. Наличие двух и более рядом расположенных негорящих огней.
4. Количество огней, отличающихся по яркости от остальных
огней, в подсистеме:
огни приближения и световых горизонтов;
входные огни;
посадочные огни ВПП и знака;
приземления;
ограничительные огни;
огни зоны приземления;
осевые огни ВПП;
боковые рулежные огни;
осевые огни РД.
5. Наличие темпового промежутка при переключении групп
яркости огней кнопками оперативного управления
6. Правильность набора групп огней по кнопкам оперативного
управления диспетчера
7. Время с момента погасания огней системы ОВИ до ее
восстановления при переходе на резервный источник питания
ВЫВОД
(Делается заключение о соответствии системы светосигнального оборудования действующим нормам.)
Приложение: Фотографии системы светосигнального оборудования.
Командир воздушного судна ____________ _______________
(подпись)    (ф. и. о.)
Инженер-оператор __________________ ___________________
(подпись)          (ф. и. о.)
Ст. инженер (техник) службы ЭСТОП __________ ______________
(подпись)    (ф. и. о.)
Приложение 17
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
ЗНАЧЕНИЕ ВЫХОДНЫХ ТОКОВ ИСТОЧНИКОВ ПИТАНИЯ
АЭРОДРОМНЫХ ОГНЕЙ НА РАЗЛИЧНЫХ СТУПЕНЯХ ЯРКОСТИ
Тип источника
питания
Тип
системы
Единицы измерения
параметров
Ступени яркости
1
2
3
4
5
Старт 4, 8, 16, 24,
-32
Свеча 3
Свеча 4
А
4,3±0,1
5,1±0,15
5,8 ± 0,27
7,1±0,2
8,3-0,25
ZKPT 4, 8, 16, 32
М2, M3
Д2, Д3
А
4,3 ± 0,1
5,1±0,15
5,8±0,27
7,1±0,2
8,3-0,25
ZKP 4, 8, 16, 32
М2, Д2
А
3,7 ± 0,1
4,3 ± 0,1
5,1±0,15
6,5 ± 0,2
8,3-0,25
8,3-0,25
CCR ABB
A
2,8 ± 0,1
3,4 ± 0,1
4,1 ± 0,1
5,2 ± 0,1
6,6 ± 0,1
Приложение 18
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
ФОРМА ЖУРНАЛА УЧЕТА РАБОТЫ ОПЕРАТИВНОЙ ГРУППЫ СЛУЖБЫ ЭСТОП
АЭРОПОРТА _____________________
В журнал следует включить:
1. Список лиц оперативной группы по сменам (ф. и. о., должность, квалификационная группа по ТБ, старшие по сменам)
2. Список лиц службы, имеющих право единоличного осмотра в электроустановках
3. Список лиц службы, имеющих право отдавать оперативные распоряжения

1. Оттардың орналасу схемасы мен түсiнiң бекiтiлген схемаға сәйкестiгi
2. Әрбiр кіші жүйедегi жанбайтын оттар саны (кіші жүйедегі жалпы оттар санына данада және пайызбен):
жақындау және жарық горизонты оттары;
кiру оттары;
ҰҚЖ-ның бүйірдегі оттары мен жерге қондыру белгiсi;
шектеу оттары
жерге қону аймағының оттары;
ҰҚЖ-ның осіндегі оттар;
бүйірлік жерде жүру оттары;
стоп оттары;
ескерту оттары;
РМЖ сынды аймақ оттары;
басқарылатын жарық көрсеткіштері;
басқарылмайтын жарық көрсеткіштері.
3. Жанбайтын қатар орналасқан екі және одан да көп оттар.
4. Кіші жүйелерде жарықтылығы басқа оттардан ерекшеленетін оттар саны:
жақындау және жарық горизонты оттары;
кiру оттары;
ҰҚЖ-ның қондыру оттары мен белгілері;
қону;
шектеу оттары;
жерге қону аймағының оттары;
ҰҚЖ осьтік оттары;
бүйірлік жерде жүру оттары;
5. Жедел басқару батырмаларының оттар жарықтылығының топтарын ауыстырған кезде қарқынды аралықтың болуы
6. Диспетчердің жедел басқару батырмалары бойынша оттар тобының дұрыс қамтылуы
7. Қоректендірудің резервтік көзіне ауыстырған кездегі ЖҚО жүйесі оттарының сөну сәтінен оның қайта қалпына келтіруге дейінгі уақыт
ҚОРЫТЫНДЫ
(жарықпен сигнал беру жабдығы жүйесiнiң қолданыстағы нормаларға сәйкестiгi туралы қорытынды жасалады).
Қосымша: жарықпен сигнал беру жабдығы жүйесiнiң фотосуреттерi.
Әуе кемесiнiң командирі ___________ ___________
(қолы)      (Т.А.Ә.)
Инженер-оператор ___________ ____________
(қолы)     (Т.А.Ә.)
ҰЭЖТҚ қызметiнiң аға инженерi (технигі) _________ ____________
(қолы)      (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының ұшуды
электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз ету
қағидасына 17-қосымша
ӘРТҮРЛІ ЖАРЫҚТЫЛЫҚ САТЫСЫНДА ӘУЕАЙЛАҚТЫҢ ОТТАРЫНЫҢ ҚОРЕКТЕНДІРУ КӨЗДЕРІНІҢ ШЫҒУ ТОГЫНЫҢ МӘНДЕРІ
Қоректену көзінің үлгісі
Жүйенің үлгісі
Параметр өлшемдерінің бірліктері
Жарықтылық сатысы
1
2
3
4
5
Старт 4, 8, 16, 24, -32
Свеча 3
Свеча 4
А
4,3±0,1
5,1±0,15
5,8 ± 0,27
7,1±0,2
8,3—0,25
ZKPT 4, 8, 16, 32
М2, M3
Д2, Д3
А
4,3 ± 0,1
5,1±0,15
5,8±0,27
7,1±0,2
8,3—0,25
ZKP 4, 8, 16, 32
М2, Д2
А
3,7 ± 0,1
4,3 ± 0,1
5,1±0,15
6,5 ± 0,2
83—0,25
8,3—0,25
CCR ABB
A
2,8±0,1
3,4±0,1
4,1±0,1
5,2±0,1
6,6±0,1
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының ұшуды
электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз ету
қағидасына 18-қосымша
____________________ ӘУЕЖАЙЫНЫҢ ҰЭЖТҚ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЖЕДЕЛ ТОБЫНЫҢ ЖҰМЫСЫН ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫ
Журналға енгiзiлуі тиіс:
1. Жедел топ тұлғаларының ауысымдар бойынша тiзiмi (Т.А.Ә., лауазымы, ҚТ бойынша біліктілік тобы, ауысымдар басшылар).
2. Қызметтiң электр қондырғыларын өз бетiнше қарап шығуға құқығы бар тұлғаларының тiзiмi.
3. Қызметтiң жедел өкiмдер беруге құқығы бар тұлғаларының тiзiмi.

4. Список лиц службы, имеющих право переговоров с диспетчером энергоснабжающей организации
5. Список ответственных дежурных в вышестоящей энергоснабжающей организации
6. Перечень защитных средств оперативной группы и регистрация испытании
Наименование защитного
средства
Периодичность
проверок
Дата проверки
7. Табель учета средств измерений оперативной группы и их проверок
Наименование
средства
измерения
Заводской инвентарный
номер
Периодичность
проверок
Дата проверки
8. Перечень выполненных работ за смену
Число, месяц, год,
время сдачи и
приема смены
Наименование выполненных работ за смену персоналом оперативной
группы (указать время, исполнителя и наименование работы, при
нарушениях в работе оборудования ЭСТОП — объект и характер
нарушения, последствия, принятые меры, время устранения, ведется
учет выдачи и сдачи ключей, защитных средств, приборов,
донесений, согласований и т д)
Приложение 19
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
ФОРМА ЖУРНАЛА РЕГИСТРАЦИИ НАРЯДОВ И РАСПОРЯЖЕНИЙ
ПО РАБОТАМ В ЭЛЕКТРОУСТАНОВКАХ СЛУЖБЫ ЭСТОП
АЭРОПОРТА _____________________
В журнал следует включить:
1. Список лиц службы, имеющих право выдачи нарядов и распоряжений для работы в электроустановках аэропорта (ф. и. о., должность, квалификационная группа по ТБ).
2. Список лиц службы, допущенных к работе по нарядам и распоряжениям в электроустановках аэропорта (ф.и.о., должность, квалификационная группа по ТБ).
3. Список лиц службы, допущенных к работе по нарядам в электроустановках энергоснабжающей организации.*
4. Список лиц службы, назначаемых ответственными руководителями и производителями работ по нарядам и распоряжениям, а также наблюдающими.
Номер наряда,
дата и время
выдачи,
должность
ф.и.о.
выдавшего наряд
Место и условия
производства
работ по наряду,
перечень работ,
подлежащих
выполнению
Дата и
время
выполнения
работы
Должность,
ф.и.о.
ответственного
руководителя
производителя
работ
Должность,
ф.и.о.
получив-
шего наряд,
дата и время
Должность,
ф.и.о.
принявшего
работу и
закрывшего
наряд, дата и
время
* Список оформляется при производственной необходимости
5. Перечень регистрируемых распоряжений:
перечень работ, выполняемых по распоряжению;
перечень регистрируемых распоряжений по работам в электроустановках
Кем отдано
распоряжение
(ф. и. о.,
должность)
Место и условия
производства работ по
распоряжению, перечень
работ, подлежащих
выполнению
Дата и время
на выполнение
работы
ф. и. о.,
квалификационная
группа
производителя
работ и членов
бригады
Отметки
об окончании
работы (дата,
время и
подпись)
Приложение 20
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
ФОРМА ЖУРНАЛА ЗАЯВОК НА ТЕКУЩИЙ РЕМОНТ ЭЛЕКТРОУСТАНОВОК
ОБЪЕКТОВ ОБЩЕГО НАЗНАЧЕНИЯ
АЭРОПОРТА _____________________
В журнал следует включить:

4. Қызметтiң электрмен жабдықтаушы ұйымның диспетчерiмен келiссөз жүргiзуге құқығы бар тұлғаларының тiзiмi.
5. Жоғары тұрған электрмен жабдықтаушы ұйымның жауапты кезекшiлерiнiң тiзiмi.
6. Жедел топтың қорғаныс құралдарының тiзбесі және сынақтарды тiркеу:
Қорғаныс құралының атауы
Тексерудің жиілігі
Тексеру күні
7. Жедел топтың өлшеу құралдарын және олардың тексеруді есепке алу табелi:
Өлшеу құралының атауы
Зауыттың инвентарлық нөмірі
Тексерудің кезеңділігі
Тексеру күні
8. Ауысым кезiнде орындалған жұмыстар тiзбесi:
Күні, айы, жылы, ауысымды тапсыру, қабылдау уақыты
Жедел топ персоналының ауысым iшiнде орындаған жұмыстарының атауы (жұмыстың, уақыты және атқарушысы және атауы көрсетiледi; ҰЭЖТҚ жабдығының жұмысында бұзылу болса, бұзылу болған объект пен оның сипаты, оның зардабы, қабылданған шаралар, жою уақыты, кiлттердi, қорғаныс құралдарын, аспаптарды беру және қабылдап алу, хабарламалар, мәлiметтер беру, келiсiлiмдер және т.б).
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының ұшуды
электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз ету
қағидасына 19-қосымша
_____________________ ӘУЕЖАЙЫНЫҢ ҰЭЖТҚ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЭЛЕКТР ҚОНДЫРҒЫЛАРЫНДАҒЫ ЖҰМЫСТАРЫ БОЙЫНША НАРЯДТАРДЫ ЖӘНЕ ӨКІМДЕРДІ ТІРКЕУ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Журналға енгiзiлуі тиіс:
1. Қызметтiң әуежай электр қондырғыларында жұмыс iстеу үшiн нарядтар және өкiмдер беруге құқығы бар тұлғаларының тiзiмi (Т.А.Ә., лауазымы, ҚТ бойынша біліктілік тобы).
2. Әуежай электр қондырғыларында нарядтар мен өкiмдер бойынша жұмыс iстеуге рұқсат алған қызмет тұлғаларының тiзiмi (Т.А.Ә., лауазымы, ҚТ бойынша біліктілік тобы).
3. Энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр қондырғыларында нарядтар бойынша жұмыс iстеуге рұқсаты бар қызмет тұлғаларының тiзiмi*.
4. Жауапты басшы және нарядтар мен өкiмдер бойынша өндірушілер, сондай-ақ бақылаушылар тағайындайтын қызмет тұлғаларының тiзiмi:
Наряд нөмірі, наряд берген күні мен уақыты, берген тұлғаның тегі, аты–жөні
Наряд бойынша жұмыс жүргізу орны мен шарттары, орындалуы тиіс жұмыстардың тізбесі
Жұмысты орындау күні мен уақыты
Жұмысты атқарушы жауапты басшының лауазымы, Т.А.Ә.
Наряд алушының лауазымы, Т.А.Ә. күні мен уақыты
Жұмысты қабылдаған және нарядты жапқан тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә, күні мен уақыты
* Тізім өндірістік қажеттілік кезінде ресімделеді
5. Тiркелетiн өкiмдер тiзбесi:
өкiм бойынша атқарылатын жұмыс тiзбесi;
электр қондырғыларындағы жұмыстар бойынша тiркелетiн өкiмдер тiзбесi
Өкімді кім берді
(Т.А.Ә., лауазымы)
Өкім бойынша орындалатын жұмыстың орны мен жағдайлары, орындалуы тиіс жұмыстардың тізбесі.
Жұмысты орындауға берілген күні мен уақыты
Жұмысты атқарушының және бригада мүшелерінің Т.А.Ә., біліктілік тобы
Жұмыстың аяқталуы туралы белгілер (күні, уақыты және қолы)
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының ұшуды
электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз ету
қағидасына 20-қосымша
____________________ ӘУЕЖАЙЫ ЖАЛПЫ МАҚСАТТАҒЫ ОБЪЕКТІЛЕРІНІҢ ЭЛЕКТР ҚОНДЫРҒЫЛАРЫН АҒЫМДАҒЫ ЖӨНДЕУГЕ ӨТІНІМДЕР ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Журналға енгiзiлуге тиіс:

1. Список лиц, выполняющих работы по заявкам.
2. Перечень поступающих заявок и их выполнение:
Дата и время
поступления
заявки
Наименование службы,
от которой поступила заявка,
ф. и. о., должность заявителя
Текст заявки
Отметка о выполнении
(дата, время,
исполнитель)
Приложение 21
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
РАЗРЕШЕНИЕ НА ПРОИЗВОДСТВО ЗЕМЛЯНЫХ РАБОТ
На территории _________________________________________
(аэропорт, предприятие ГА)
Представителю ________________________________________
(организация, должность)
г-ну _______________________ разрешается производство
работ _________________________________________________
(характер работы)
_____________________________________________________________
(место проведения работы)
с раскрытием траншеи (котлована) длиной _______ м. по проекту
(эскизу) № ________________ от___________________20____ г,
согласованному с _______________________________________,
(указать лицо и организацию)
при соблюдении Правил охраны высоковольтных электрических сетей и Правил охраны электрических сетей напряжением до 1000 В, утвержденных постановлением СМ СССР от 30 октября 1953 г. и от 11 сентября 1972 г. № 627. Работа должна быть начата в сроки, указанные в настоящем разрешении, с выполнением следующих условий:
1. Земляные работы на территории аэропорта должны выполняться при соблюдении правил техники безопасности и под техническим надзором соответствующих эксплуатационных служб.
2. Во время выполнения paбoт лицо, ответственное за производство работ, обязано находиться на месте, имея при себе разрешение и утвержденный проект (эскиз).
3. Лицо, ответственное за производство работ, обязано до их начала вызвать на место работ представителей эксплуатационных служб, указанных в разрешении, установить совместно с ними точное расположение подземных коммуникаций и принять необходимые меры, обеспечивающие их полную сохранность.
При выполнении земляных работ механизмами, лицо, ответственное за их производство, обязано вручить водителю землеройного механизма эскиз, показать на месте границы работ и расположение действующих подземных коммуникаций, сохранность которых должна быть обеспечена.
Руководители эксплуатационных служб обязаны обеспечить явку своих ответственных представителей к месту работ по вызову строящей организации и дать исчерпывающие указания в письменном виде об условиях, необходимых для обеспечения сохранности принадлежащих им подземных коммуникаций.

1. Өтінімдер бойынша жұмысты орындаушы тұлғалардың тiзiмi.
2. Түскен өтінімдер тiзбесі мен олардың орындалуы.
Өтінімнің түскен күні және уақыты
Өтінім берген қызметтің атауы, өтінім беруші тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә.
Өтінім мәтіні
Орындалуы туралы белгі (күні, уақыты, орындаушы)
Қазақстан Республикасы
азаматтық авиациясының ұшуды
электрлі жарықпен техникалық
қамтамасыз ету
қағидасына 21-қосымша
ЖЕР ЖҰМЫСТАРЫН ЖҮРГІЗУГЕ АРНАЛҒАН РҰҚСАТ________________________________________________________ аумағында
(әуежай, АА кәсіпорны)
______________________________ өкiлi ______________________ мырзаға
(ұйымның атауы, лауазымы)
__________________________________________________________________
(жұмыс жүргізу орны)
___________________________________________________________жұмысын
(жұмыстың сипаты)
_______________________________________________________ келісілген (тұлғаны және ұйымды көрсету)
20__ жылғы ____________________ № _____ жоба (нобай) бойынша ұзандығы _________ м траншеяны (қазандықты) аша отырып жүргiзуге рұқсат етiледi.
Онда КСРО Министрлер Кеңесiнiң 1953 жылғы 30 қазандағы және 1972 жылғы 11 қыркүйектегі № 627 қаулысымен бекiтiлген Жоғары вольтті электр желілерін қорғау ережелерi мен 1000 В дейiнгi кернеудегi электр желілерін қорғау ережелерi сақталуы тиіс. Жұмыс осы рұқсатта көрсетiлген мерзiмде мынадай шарттарды орындау арқылы басталуы тиiс:
1. Әуежай аумағындағы жер қазу жұмыстары қауiпсiздiк техникасы ережелерiн сақтай отырып және тиiстi пайдалану қызметтерiнiң техникалық қадағалауымен жүргiзiлуi тиiс.
2. Жұмыс жүргiзуге жауапты тұлға жұмыстың орындалуы кезiнде жұмыс орнынан табылуы және өзінде осы рұқсаты мен бекiтiлген жоба (эскиз) болуы тиiс.
3. Жұмыс жүргiзуге жауапты тұлға, жұмыс басталғанға дейін, жұмыс орнына рұқсатта көрсетiлген пайдалану қызметтерiнiң өкiлiн шақыруға, онымен бiрге жерасты коммуникацияларының нақтылы орналасқан орнын анықтап, олардың толық сақталуын қамтамасыз ететiн қажетті шаралар қолдануға мiндеттi.
Жер жұмыстарын механизмдермен орындаған кезде, оның жүргiзiлуiне жауапты тұлға жер қазу механизмiнiң жүргiзушiсіне эскиздi тапсыруға, сол жердегі жұмыс шекарасын және жер астындағы, толық сақталуы қамтамасыз етiлуi тиiс коммуникациялардың орналасуын көрсетуге мiндеттi.
Пайдалану қызметтерiнiң басшылары өздерiнiң жауапты өкiлдерiн құрылысты жүргiзушi ұйымның шақыруы бойынша сол жерге келуiн қамтамасыз етуге мiндеттi және жазбаша түрiнде өздерiне қатысты жерасты коммуникацияларының сақталуын қамтамасыз ететiн қажеттi шарттар туралы жан-жақты нұсқаулар беруге мiндеттi.

4. Ответственность за повреждение существующих коммуникаций несет организация, производящая работы и лицо, ответственное за производство работ.
5. Каждое место работ должно быть ограждено и оборудовано стандартными предупреждающими знаками. В вечернее время к ограждению должны быть прикреплены красные габаритные огни.
6. Во время производства земляных работ должны быть приняты меры предосторожности при подвеске встречающихся на трассе подземных коммуникаций (кабелей).
Производство работ согласовано с представителями:
Служба электротехнического
обеспечения полетов __________________    __________
(должность, ф.и.о.)   (подпись)
Аэродромная служба __________________     _________
(должность, ф.и.о.)    (подпись)
Служба теплотехнического и
санитарно-технического обеспечения _________________ _________
(должность, ф.и.о.) (подпись)
РГП "Казаэронавигация": __________________  _________
(должность, ф.и.о.)  (подпись)
База ЭРТОС __________________    _________
(должность, ф.и.о.)   (подпись)
Служба движения __________________   _________
(должность, ф.и.о.)  (подпись)
Я, ____________________________________________________________
(ф.и.о., должность производителя работ и наименование организации)____________________, обязуюсь соблюдать все указанные выше условия и за невыполнение обязательств настоящего разрешения несу ответственность ________________________________________________
(подпись, дата)
Адрес организации ответственного производителя работ _______________________________________________________, телефон _________________
Домашний адрес ответственного производителя работ ___________________________________________________________, телефон _________________
Производство работ с соблюдением вышеуказанных условий разрешаю
с "____"__________20 ____г. по "____"__________20____ г.
Начальник аэропорта ______________ ____________________
(подпись)        (ф. и. о.)
"____"______________20 ___ г.
Приложение 22
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
ФОРМА ЖУРНАЛА ТЕХНИЧЕСКОГО УЧЕТА РАСХОДА ЭЛЕКТРОЭНЕРГИИ
В АЭРОПОРТУ ____________________
В журнал следует включить.
1 Список ответственных за учет расхода электроэнергии в аэропорту и распределение лимитов
2 Таблицу расчетных данных потребления электроэнергии по объектам служб аэропорта
3 Учет расхода электроэнергии по объектам служб аэропорта.
Место установки
счетчика,
служба, объект
Номер
счетчика
Коэффициент
трансформа-
ции
Установ-
ленный
лимит
Показания
счетчика
Общий
расход
Экономия,
перерасход
на
200__ г
на
200__ г

4. Қолданыстағы коммуникациялардың зақымдануына жауаптылық жұмыс жүргiзiп жатқан ұйымға және жұмыс жүргiзуге жауапты тұлғаға жүктеледi.
5. Әрбiр жұмыс орны қоршалуы және стандартты сақтандыру белгiлерiмен жабдықталуы тиiстi. Кешкi мезгiлде қоршауларға қызыл түстi оттар бекiтiлiп қойылуы тиiстi.
6. Жер жұмыстары жүргiзiлiп жатқан кезде және трасса бойында кездескен жерасты коммуникацияларын (кәбілдер) iлiп қояр алдында мiндеттi түрде сақтық шаралары қолданылуы тиiстi.
Жұмыстың жүргізілуі өкілдермен келісілді:
Ұшуды электрлі техникалық        __________  _________
қамтамасыз ету қызметі      (лауазымы, Т.А.Ә.) (қолы)
Әуеайлақ қызметі                ___________  _________
(лауазымы, Т.А.Ә.) (қолы)
Жылу техникалық және            ____________  ____________
санитарлық техникалық қамтамасыз       (лауазымы, Т.А.Ә.) (қолы)
ету қызметі
«Қазаэронавигация» РМК         _____________   ___________
БЭРТҚ базасы                   (лауазымы, Т.А.Ә.) (қолы)
Қозғалыс қызметі               _____________   ___________
(лауазымы, Т.А.Ә.) (қолы)
Мен, ________________________________________________________
(жұмыс жүргiзушiнiң Т.А.Ә, лауазымы, ұйымның атауы)
жоғарыда көрсетiлген барлық шарттарды сақтауға міндеттенемін осы рұқсаттың мiндеттемелерін орындамағаным үшiн жауапты боламын.
_________________________________
(қолы, күнi)
Жұмыс жүргiзуге жауапты ұйымның мекенжайы _______________,
телефоны_____________
жұмыс жүргiзушiнiң мекенжайы________________________,
телефоны ______________
Жоғарыда көрсетiлген шарттарды сақтай отырып жұмыстың
20__ жылғы «____» ________ бастап 20 ____ жылғы «____» ________ аралығында жүргiзiлуiне рұқсат етемiн.
Әуежайының бастығы __________ _____________________
(қолы)             (Т.А.Ә.)
«____» _____________ 20 ж
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының ұшуды
электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз ету
қағидасына 22-қосымша
____________________ ӘУЕЖАЙЫНДА ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯСЫНЫҢ ШЫҒЫНЫН ТАХНИКАЛЫҚ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Журналға енгiзiлуге тиіс:
1. Әуежайда электр энергиясының шығынын есепке алуға және лимиттерді бөлуге жауапты тұлғалар тізімі.
2. Әуежай қызметтерінің объектілері бойынша электр энергиясын тұтыну мәліметтерінің кестесі.
3. Әуежай қызметтерінің объектілері бойынша электр энергиясы шығынын есептеу.
Есептегіш орнатылған орын, қызмет, объект
Есептегіштің нөмірі
Трансформация коэффициенті
Белгіленген лимит
Есептегіш көрсеткіштері
Жалпы шығын
Үнемделгені, артық шығын
20_жылға
20_жылға