Об утверждении Правил разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, а также мониторинга и оценки их реализации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2011 года № 673. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 1034
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.12.2015 № 1034 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 249.
В соответствии с подпунктом 7) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, а также мониторинга и оценки их реализации.
2. Государственным органам, осуществляющим права владения и пользования контрольными пакетами акций акционерных обществ, контрольными долями участия в уставном капитале товариществ с
ограниченной ответственностью и управление государственными
предприятиями (далее - государственные органы), обеспечить:
1) осуществление производственно-хозяйственной деятельности контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий на 2011 год в соответствии с планом финансово-хозяйственной деятельности на 2011 - 2013 годы;
2) утверждение планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий на 2012 - 2016 годы в соответствии с Правилами разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, а также мониторинга и оценки их реализации;
3) представление планов развития государственными предприятиями, контролируемыми государством акционерными обществами и товариществами с ограниченной ответственностью единому оператору в сфере учета государственного имущества для включения в реестр государственного имущества.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2012 № 1710 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ оларды іске асырудың мониторингі мен оны бағалау қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 маусымдағы № 673 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 1034 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.12.2015 № 1034 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 27 наурыздағы № 249 бұйрығы.
Мемлекеттік мүлік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 2011 жылғы 1 наурыздағы 11-бабының 7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ оларды іске асырудың мониторингі мен оны бағалау қағидасы бекітілсін.
2. Акционерлiк қоғамдар акцияларының бақылау пакеттерiн, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң жарғылық капиталында қатысудың бақылау үлестерiн иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын және мемлекеттiк кәсiпорындарды басқаратын мемлекеттiк органдар (бұдан әрi – мемлекеттiк органдар):
1) мемлекет бақылайтын акционерлiк қоғамдардың және жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң, мемлекеттiк кәсiпорындардың 2011 – 2013 жылдарға арналған қаржы-шаруашылық қызмет жоспарына сәйкес 2011 жылға арналған өндiрiстiк-шаруашылық қызметтi жүзеге асыруын;
2) мемлекет бақылайтын акционерлiк қоғамдардың және жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң, мемлекеттiк кәсiпорындардың даму жоспарларын әзiрлеу, бекiту, сондай-ақ оларды iске асырудың мониторингi мен оны бағалау қағидасына сәйкес мемлекет бақылайтын акционерлiк қоғамдардың және жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң, мемлекеттiк кәсiпорындардың 2012 – 2016 жылдарға арналған даму жоспарларының бекiтілуін;
3) мемлекеттiк кәсiпорындардың, мемлекет бақылайтын акционерлiк қоғамдардың және жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң даму жоспарларының мемлекеттiк мүлiк тiзiлiмiне қосу үшiн мемлекеттiк мүлiктi есепке алу саласындағы бiрыңғай операторға ұсынылуын қамтамасыз етсiн.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1710 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.

3. Исключен постановлением Правительства РК от 28.12.2012  № 1710(вводится в действие со дня первого официального опубликования).
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июня 2011 года № 673
ПРАВИЛА
разработки, утверждения планов развития контролируемых
государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной
ответственностью, государственных предприятий, а также
мониторинга и оценки их реализации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 11 и пунктом 2 статьи 185 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и определяют порядок разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ (далее - АО), товариществ с ограниченной ответственностью (далее - ТОО) и государственных предприятий, мониторинг и оценку их реализации, за исключением национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний (далее - план развития).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) организации - контролируемые государством АО и ТОО, государственные предприятия;
2) единый оператор - юридическое лицо, определенное по решению Правительства Республики Казахстан, на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества;
3) исполнительный орган - коллегиальный орган или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа, название которого определяется уставом организации;
4) уполномоченный орган соответствующей отрасли - центральный исполнительный орган, определенный Правительством Республики Казахстан, осуществляющий руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления и обладающий правами в отношении республиканского имущества на условиях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе" и иными законами Республики Казахстан;
5) местный исполнительный орган (акимат) - коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области (города республиканского значения и столицы), района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
6) исполнительные органы, финансируемые из местного бюджета - управления (отделы), наделенные полномочиями на осуществление прав владения и пользования государственным пакетом акций акционерных обществ и долями участия в товариществах с ограниченной ответственностью, субъектами права государственных юридических лиц, в том числе на принятие решений;

3. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1710 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 20 маусымдағы
№ 673 қаулысымен
бекітілген
Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ оларды іске асырудың мониторингі мен оны бағалау қағидасы 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида «Мемлекеттік мүлік туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңының 11-бабының 7) тармақшасына және 185-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген және ұлттық басқарушы холдингтерді, ұлттық холдингтер мен ұлттық компанияларды қоспағанда, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың (бұдан әрі - АҚ), жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің (бұдан әрі - ЖШС) және мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын (бұдан әрі — даму жоспары) әзірлеу, бекіту, сондай-ақ оларды іске асырудың мониторингі мен оны бағалау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидада пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) ұйымдар-мемлекет бақылайтын АҚ және ЖШС, мемлекеттік кәсіпорындар;
2) бірыңғай оператор - мемлекеттік мүлікті ұйымдастыру мен есепке алу саласындағы бірыңғай техникалық саясатты іске асыру жөніндегі міндеттер жүктелген, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалған заңды тұлға;
3) атқарушы орган - атауы ұйымның жарғысымен айқындалатын, атқарушы органның функциясын жеке-дара жүзеге асыратын алқалы орган немесе тұлға;
4) тиісті саланың уәкілетті органы — мемлекеттік басқарудың тиісті саласында (аясында) мемлекеттік басшылықты жүзеге асыратын және «Мемлекеттік мүлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңы мен Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген шарттарда республикалық мүлікке қатысты құқықтарды иеленетін, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған орталық атқарушы орган;
5) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
6) жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар - акционерлік қоғамдардың мемлекеттік акциялар пакетін және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердегі қатысу үлестерін, мемлекеттік заңды тұлғалар құқығының субъектілерін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыруға, оның ішінде шешімдер қабылдауға өкілеттіктер берілген басқармалар (бөлімдер);

7) электронный отчет - план развития, подготовленный организацией с использованием программного обеспечения и подписываемый электронной цифровой подписью организации, выданной национальным удостоверяющим центром.
2. Порядок разработки и утверждения планов развития
3. План развития разрабатывается на пять лет и согласовывается с уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом (исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета), на соответствие целям и задачам, изложенным в стратегических и программных документах Республики Казахстан и стратегическом плане государственного органа, программе развития территорий.
4. План развития организации содержит цели, задачи, показатели результатов и основные консолидированные и неконсолидированные показатели финансово-хозяйственной деятельности, включая инвестиции, доходы, расходы, займы, дивиденды (часть чистого дохода, подлежащая перечислению в бюджет), показатели финансовой устойчивости и другие сведения, предусматриваемые в соответствии со структурой разделов плана развития, формами, перечнем показателей и методическими рекомендациями по заполнению форм, включая их состав, определенными уполномоченным органом по государственному планированию совместно с уполномоченным органом по управлению государственным имуществом.
Методологическое обеспечение по разработке плана развития осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию.
5. Уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган (исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета), за исключением уполномоченных органов соответствующих
отраслей, не разрабатывающих стратегические планы, разрабатывают и доводят до организации до первого сентября года, предшествующего планируемому периоду:
1) цели и задачи деятельности организации, приводящие к достижению целей и выполнению задач государственного органа (местного исполнительного органа), отраженных в его стратегическом плане (программе развития территории);
2) количественно измеримые ключевые показатели, характеризующие деятельность организации по выполнению целей и задач государственного органа (местного исполнительного органа), отраженных в его стратегическом плане (программе развития территории).
Ключевые показатели должны отражать прямые результаты (предоставление продукции (работ, услуг) определенного объема и качества), так и конечные результаты (эффект от предоставления продукции (работ, услуг) для их получателей).
Ключевые показатели могут содержать показатели качества (степень соответствия продукции (работ, услуг) ожиданиям ее получателей) и показатели эффективности (снижение использования ресурсов на производство единицы продукции (работ, услуг) в натуральном или стоимостном выражении.
В случаях внесения изменений или дополнений или утверждения в новой редакции стратегического плана государственного органа (программы развития территории), уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган (исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета) уточняют для организации цели и задачи, а также ключевые показатели в течение одного месяца после внесения изменений или дополнений или утверждения в новой редакции стратегического плана государственного органа (программы развития территории.)

7) электронды есеп - ұйым бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдаланып дайындаған және ұйымның куәландырушы ұлттық орталық берген электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылатын даму жоспары.
2. Даму жоспарларын әзірлеу және бекіту тәртібі
3. Даму жоспары бес жылға жасалады және Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарында және мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында, аумақтарды дамыту бағдарламасында баяндалған мақсаттар мен міндеттерге сәйкестігі тұрғысынан тиісті саланың уәкілетті органымен немесе жергілікті атқарушы органмен (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органмен) келісіледі.
4. Ұйымның даму жоспары мақсаттарды, міндеттерді, нәтижелер көрсеткіштерін және инвестицияларды қоса алғанда, қаржы-шаруашылық қызметтің негізгі біріктірілген және біріктірілмеген көрсеткіштерін, кірістерді, шығыстарды, қарыздарды, дивидендтерді (таза кірістің бюджетке аударылатын бөлігі), қаржылық тұрақтылық көрсеткіштерін және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп айқындаған даму жоспары бөлімдерінің құрылымына, көрсеткіштердің нысандарына, тізбесіне және олардың құрамын қоса алғанда, нысандарды толтыру жөніндегі әдістемелік ұсынымдарға сәйкес көзделетін басқа да мәліметтерді қамтиды.
Даму жоспарын әзірлеу жөніндегі әдіснамалық қамтамасыз етуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
5. Тиiстi саланың уәкiлеттi органы немесе жергiлiктi атқарушы орган (жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган), стратегиялық жоспарларды әзірлемейтін тиiстi салалардың уәкiлеттi органдарын қоспағанда, мыналарды:
1) мемлекеттiк органның (жергiлiктi атқарушы органның) стратегиялық жоспарында (аумақты дамыту бағдарламасында) көрсетiлген мақсаттарға қол жеткізуге және міндеттерді орындауға әкелетін ұйым қызметінің мақсаттары мен міндеттерін;
2) мемлекеттiк органның (жергiлiктi атқарушы органның) стратегиялық жоспарында (аумақты дамыту бағдарламасында) көрсетiлген оның мақсаттары мен міндеттерін орындау бойынша ұйымның қызметiн сипаттайтын сандық өлшенетін түйiндi көрсеткiштерін әзiрлейдi және жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың бiрiншi қыркүйегiне дейiн ұйымға жеткiзедi.
Түйiндi көрсеткiштер тiкелей нәтижелердi (белгiлi бiр көлемдегi және сападағы ұсынылған өнiмдi (жұмыстарды, қызметтердi), сондай-ақ түпкiлiктi нәтижелердi (оларды алушылар үшiн ұсынылған өнiмнiң (жұмыстардың, қызметтердiң) тиiмдiлiгi) көрсетуге тиiс.
Түйiндi көрсеткiштер сапа көрсеткiштерін (өнiмнiң (жұмыстардың, қызметтердiң) оны алушылардың үміттеріне сәйкес келу дәрежесі) және тиімділік көрсеткiштерін (өнiмнiң (жұмыстардың, қызметтердiң) өндірілетін бірлігіне пайдаланылатын ресурстарды төмендету) заттай немесе құндық мәнін қамтуы мүмкін.
Мемлекеттiк органның стратегиялық жоспарына (аумақты дамыту бағдарламасына) өзгерістер немесе толықтырулар енгізілген немесе жаңа редакцияда бекітілген жағдайларда тиiстi саланың уәкiлеттi органы немесе жергiлiктi атқарушы орган (жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) мемлекеттiк органның стратегиялық жоспарына (аумақты дамыту бағдарламасына) өзгерістер немесе толықтырулар енгізілген немесе жаңа редакцияда бекітілгеннен кейін бір айдың ішінде, ұйым үшін мақсаттар мен міндеттерді, сондай-ақ түйiндi көрсеткiштерді нақтылайды.

Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2012 № 1710 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
5-1. Уполномоченные органы соответствующих отраслей, не разрабатывающие стратегические планы, доводят до организации до первого сентября года, предшествующего планируемому периоду:
1) цели и задачи деятельности организации, приводящие к достижению целей и выполнению задач бюджетной программы уполномоченного органа соответствующей отрасли, отраженных в его бюджетной программе;
2) количественно измеримые ключевые показатели, характеризующие деятельность организации по выполнению целей и задач уполномоченного
органа соответствующей отрасли, отраженных в его бюджетной программе.
Ключевые показатели должны отражать прямые результаты (предоставление продукции (работ, услуг) определенного объема и качества), так и конечные результаты (эффект от предоставления продукции (работ, услуг) для их получателей).
Ключевые показатели могут содержать показатели качества (степень соответствия продукции (работ, услуг) ожиданиям ее получателей) и показатели эффективности (снижение использования ресурсов на производство единицы продукции (работ, услуг) в натуральном или стоимостном выражении.
В случаях внесения изменений или дополнений или утверждения в новой редакции бюджетной программы, уполномоченный орган соответствующей отрасли уточняет для организации цели и задачи, а также ключевые показатели в течение одного месяца после внесения изменений и дополнений или утверждения в новой редакции бюджетной программы.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.12.2012 № 1710 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
6. Разработку проекта плана развития на соответствующий планируемый период, а также внесения изменений и дополнений в план развития осуществляет исполнительный орган организации с использованием программного обеспечения, разработанного единым оператором, в следующем порядке:
1) первый год: основные показатели финансово-хозяйственной деятельности первого планируемого года отражаются в расшифрованном (развернутом) виде, последующие планируемые годы в агрегированном
(сводном) виде с разбивкой по годам с указанием вносимых корректировок;
2) второй год: оценка первого года, второй год в расшифрованном (развернутом) виде, последующие годы в агрегированном (сводном)
виде в разбивке по годам с указанием вносимых корректировок;

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1710 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
5-1. Тиiстi саланың стратегиялық жоспарларды әзірлемейтін уәкiлеттi органдары жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың бiрiншi қыркүйегiне дейiн ұйымға:
1) тиiстi саланың уәкiлеттi органының оның бюджеттік бағдарламасында көрсетiлген бюджеттік бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізуге және міндеттерді орындауға әкелетін ұйым қызметінің мақсаттары мен міндеттерін;
2) тиiстi саланың уәкiлеттi органының оның бюджеттік
бағдарламасында көрсетiлген оның мақсаттары мен міндеттерін орындау бойынша ұйымның қызметiн сипаттайтын сандық өлшенетін түйiндi көрсеткiштерін жеткiзедi.
Түйiндi көрсеткiштер тiкелей нәтижелердi (белгiлi бiр көлемдегi және сападағы ұсынылған өнiмдi (жұмыстарды, қызметтердi), сондай-ақ түпкiлiктi нәтижелердi (оларды алушылар үшiн ұсынылған өнiмнiң (жұмыстардың, қызметтердiң) тиiмдiлiгi) көрсетуге тиiс.
Түйiндi көрсеткiштер сапа көрсеткiштерін (өнiмнiң (жұмыстардың, қызметтердiң) оны алушылардың үміттеріне сәйкес келуіне) және тиімділік көрсеткiштерін (өнiмнiң (жұмыстардың, қызметтердiң) өндірілетін бірлігіне пайдаланылатын ресурстарды төмендету) заттай немесе құндық мәнінде қамтуы мүмкін.
Бюджеттік бағдарламаға өзгерістер немесе толықтырулар енгізілген немесе жаңа редакцияда бекітілген жағдайда тиiстi саланың уәкiлеттi органы бюджеттік бағдарламаға өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен кейін немесе жаңа редакцияда бекітілгеннен кейін бір айдың ішінде, ұйымның мақсаттары мен міндеттерін, сондай-ақ түйiндi көрсеткiштерін нақтылайды.
Ескерту. Қағида 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1710 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
6. Тиiстi жоспарланатын кезеңге арналған даму жоспарының жобасын әзiрлеудi, сондай-ақ даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуді әзiрлеудi бiрыңғай оператор әзiрлеген бағдарламалық қамтамасыз етудi пайдалана отырып, ұйымның атқарушы органы мынадай тәртіппен жүзеге асырады:
1) бiрiншi жыл: бiрiншi жоспарланатын жылдың қаржы-шаруашылық қызметiнiң негiзгi көрсеткiштерi толық (таратылып) жазылады, жоспарланатын келесi жылдары жиынтықталып (жинақталып), енгiзiлетiн түзетулердi көрсете отырып, жылдар бөлiнiсінде көрсетiледi;
2) екiншi жыл: бiрiншi жылдың бағалануы, екiншi жыл толық  (таратылып) жазылып, жоспарланатын келесi жылдары жиынтықталып (жинақталып), енгiзiлетiн түзетулердi көрсете отырып, жылдар бойынша  бөлiнісі түрінде;

3) третий год: факт первого года и оценка второго года, третий год в расшифрованном (развернутом) виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам с указанием вносимых корректировок;
4) четвертый год: факт первого, второго годов и оценка третьего года, четвертый год в расшифрованном (развернутом) виде, последующие годы в агрегированном (сводном) виде в разбивке по годам с указанием вносимых корректировок;
5) пятый год: факт первого, второго, третьего годов и оценка четвертого года, пятый год в расшифрованном (развернутом) виде с указанием вносимых корректировок.
В плане развития указываются агрегированные показатели,
в том числе показатели по достижению целей и выполнению задач, ключевые показатели. Пояснительная записка к плану развития содержит ежегодную оценку предыдущих лет с учетом корректировок и обоснование
агрегированных показателей на предстоящий период до окончания
планируемого периода.
В случае, если корректировка плана развития не затрагивает агрегированных показателей, они остаются неизменными на весь планируемый период.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2012 № 1710 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
7. Исполнительный орган до первого октября года, предшествующего планируемому периоду, направляет проект плана развития, а также ежегодные корректировки (второй – пятый годы плана развития) на рассмотрение и согласование уполномоченному органу соответствующей отрасли или местному исполнительному органу (исполнительному органу, финансируемому из местного бюджета).
В государственных предприятиях на праве хозяйственного
ведения с наблюдательным советом исполнительный орган предварительно согласовывает проект плана развития с наблюдательным советом до внесения его на согласование уполномоченному органу соответствующей
отрасли или местному исполнительному органу (исполнительному органу, финансируемому из местного бюджета).
Уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган (исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета) рассматривают проект плана развития в течение пятнадцати рабочих дней с даты его поступления.
При наличии замечаний исполнительный орган в течение десяти рабочих дней дорабатывает проект плана развития и повторно представляет его на согласование уполномоченному органу соответствующей отрасли или местному исполнительному органу (исполнительному органу, финансируемому из местного бюджета).
Уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган (исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета) в течение десяти рабочих дней рассматривают доработанный проект плана развития.

3) үшiншi жыл: бiрiншi жылдың фактісі мен екiншi жылдың бағалануы, үшiншi жыл толық жазылып (таратылып), келесi жылдар жиынтықталып (жинақталып), енгiзiлетiн түзетулердi көрсете отырып, жылдар бойынша бөлiнісі түрінде;
4) төртiншi жыл: бiрiншi, екiншi жылдардың фактісі және үшінші  жылдың бағалануы, төртiншi жыл толық жазылып (таратылып), келесi жылдар жиынтықталып (жинақталып), енгiзiлетiн түзетулердi көрсете отырып, жылдар бойынша бөлiнісі түрінде;
5) бесiншi жыл: бiрiншi, екінші, үшінші жылдардың фактісі және  төртiншi жылдың бағалануы, бесiншi жыл толық жазылып (таратылып)  енгiзiлетiн түзетулердi көрсетеді.
Даму жоспарында жиынтықталған көрсеткiштер, оның ішінде
мақсаттарға және мiндеттерге қол жеткізу бойынша көрсеткіштер, түйiндi көрсеткiштер көрсетіледі. Даму жоспарына түсіндірме жазба түзетулерді ескере отырып, өткен жылдардың жыл сайынғы бағалануын және жоспарланған кезеңнің аяғына дейін алдағы кезеңнің жиынтықталған көрсеткiштерiнің негіздемесін қамтиды.
Егер даму жоспарына түзетулер жиынтықталған көрсеткiштерге қатысты болмаса, олар бүкіл жоспар кезеңіне өзгеріссіз қалады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1710 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
7. Атқарушы орган жоспарланатын кезеңнiң алдындағы жылдың бiрiншi қазанына дейiн тиiстi саланың уәкiлеттi органына немесе жергiлiктi атқарушы органға (жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органға) даму жоспарының жобасын, сонымен қатар жыл сайынғы түзетулерді (даму жоспарының екінші - бесінші жылдары) қарауға және келiсуге жiбередi.
Байқау кеңесi бар шаруашылық жүргiзу құқығындағы мемлекеттiк кәсiпорындарда атқарушы орган даму жоспарының жобасын тиiстi саланың уәкiлеттi органына немесе жергiлiктi атқарушы органға (жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органға) келiсуге енгiзбестен бұрын оны алдын ала байқау кеңесiмен келiседi.
Тиiстi саланың уәкiлеттi органы немесе жергiлiктi атқарушы орган (жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) даму жоспарының жобасы түскен күннен бастап оны он бес жұмыс күнi iшiнде қарайды.
Атқарушы орган ескертулер болған жағдайда он жұмыс күні ішінде даму жоспарының жобасын пысықтайды және тиісті саланың уәкілетті органына немесе жергілікті атқарушы органға (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) қайтадан келісуге жібереді.
Тиiстi саланың уәкiлеттi органы немесе жергiлiктi атқарушы орган (жергiлiктi бюджеттен қаржыландыратын атқарушы орган) пысықталған даму жоспарының жобасын он жұмыс күнi iшiнде қарайды.

Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2012 № 1710 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
8. Исполнительный орган до пятнадцатого ноября года, предшествующего планируемому периоду, вносит согласованный проект плана развития на рассмотрение совету директоров акционерного общества (наблюдательному совету товарищества с ограниченной ответственностью).
Совет директоров акционерного общества (наблюдательный совет товарищества с ограниченной ответственностью) рассматривает проект плана развития в течение пятнадцати рабочих дней со дня его поступления.
При наличии замечаний исполнительный орган в течение десяти календарных дней дорабатывает проект плана развития и повторно представляет его на рассмотрение совету директоров акционерного общества (наблюдательному совету товарищества с ограниченной ответственностью).
Совет директоров акционерного общества (наблюдательный совет товарищества с ограниченной ответственностью) в течение десяти календарных дней рассматривает доработанный проект плана развития.
9. Проект плана развития, а также корректировки утвержденного плана развития утверждается советом директоров акционерного общества, наблюдательным советом товарищества с ограниченной ответственностью, по государственным предприятиям - уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом (исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета) до двадцать пятого декабря года, предшествующего планируемому периоду.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2012 № 1710 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
10. Организация в течение пяти рабочих дней со дня утверждения плана развития направляет электронный отчет единому оператору для включения в реестр государственного имущества (далее - Реестр), прикрепив к электронному отчету сканированное решение совета директоров акционерного общества (наблюдательного совета товарищества с ограниченной ответственностью, уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа (исполнительного органа, финансируемого из местного бюджета) об его утверждении.
11. Единый оператор в течение пяти рабочих дней с даты поступления электронного отчета организации направляет на электронный адрес организации уведомление о включении электронного отчета в реестр или причинах отказа в его принятии.
Основанием для отказа в принятии электронного отчета организации являются:
1) отсутствие прикрепленного к электронному отчету сканированного решения органа управления, указанного в пункте 9 настоящих Правил, об утверждении плана развития;

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1710 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
8. Атқарушы орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың он бесінші қарашасына дейін келісілген даму жоспарының жобасын акционерлік қоғамның директорлар кеңесінің (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқау кеңесінің) қарауына енгізеді.
Акционерлік қоғамның директорлар кеңесі (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқау кеңесі) даму жоспарының жобасын ол келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескертулер болған жағдайда, атқарушы орган он күнтізбелік күн ішінде даму жоспарының жобасын пысықтайды және оны қайтадан акционерлік қоғамның директорлар кеңесінің (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқаушы кеңесінің) қарауына ұсынады.
Акционерлік қоғамның директорлар кеңесі (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқау кеңесі) пысықталған даму жоспарының жобасын он күнтізбелік күн ішінде қарайды.
9. Даму жоспарының жобасын, сондай-ақ бекітілген даму жоспарының түзетулерін акционерлiк коғамның директорлар кеңесi, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктің байқау кеңесi, мемлекеттiк кәсiпорындар бойынша тиiстi саланың уәкiлеттiк органы немесе жергiлiктi атқарушы орган (жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) жоспарланатын кезеңнiң алдындағы жылдың жиырма бесiншi желтоқсанына дейiн бекiтедi.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1710 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
10. Ұйым даму жоспары бекітілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде электронды есепке акционерлік қоғамның директорлар кеңесінің (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқау кеңесінің, тиісті саланың уәкілетті органының немесе жергілікті атқарушы органның (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органның) оны бекіткені туралы сканерленген шешімін қоса тіркеп, электронды есепті мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі - Тізілім) қосу үшін бірыңғай операторға жібереді.
11. Бiрыңғай оператор ұйымның электрондық есебі түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұйымның электрондық мекенжайына электрондық есепті тiзiлiмге енгізгені туралы немесе оны қабылдаудан бас тарту себептері туралы хабарлама жібереді.
Ұйымның электрондық есебін қабылдаудан бас тарту негіздемесі:
1) электрондық есепке тіркелген осы Қағиданың 9-тармағында көрсетілген басқару органының даму жоспарын бекіту туралы сканерленген шешімінің болмауы;

2) подписание электронного отчета ЭЦП, не принадлежащей организации.
В случае отказа единого оператора в принятии электронного отчета, организация устраняет замечания и вносит повторно электронный отчет единому оператору в течение пяти рабочих дней со дня получения уведомления об отказе в принятии электронного отчета.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2012 № 1710 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
12. Исключен постановлением Правительства РК от 28.12.2012  № 1710(вводится в действие со дня первого официального опубликования).
13. В случае необходимости корректировка плана развития допускается не более одного раза в полугодие.
Исполнительный орган не позднее шестидесяти календарных дней до даты завершения полугодия вносит на рассмотрение совету директоров
акционерного общества, наблюдательному совету товарищества с
ограниченной ответственностью, уполномоченному органу соответствующей отрасли (местному исполнительному органу или исполнительному органу, финансируемым из местного бюджета) государственным предприятием измененный проект плана развития с соответствующими обоснованиями.
При наличии замечаний исполнительный орган в течение пяти рабочих дней дорабатывает проект скорректированного плана развития и повторно представляет его на рассмотрение совету директоров акционерного общества, наблюдательному совету товарищества с ограниченной ответственностью, уполномоченному органу соответствующей отрасли (местному исполнительному органу или исполнительному органу, финансируемым из местного бюджета) государственным предприятием. Скорректированный план развития утверждается советом директоров акционерного общества, наблюдательным советом товарищества с ограниченной ответственностью, уполномоченным органом соответствующей отрасли (местным исполнительным органом или исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета) государственным предприятием не позднее тридцати календарных дней до даты завершения полугодия.
Внесение изменений и дополнений в план развития допускается в случаях, связанных с:
1) Посланием Президента Республики Казахстан народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики, изменением, вносимым в документы системы государственного планирования, а также изменением внутренней и внешней среды, имеющих существенный эффект на деятельность организации;
2) изменением основных направлений деятельности организации;
3) внесением изменений и дополнений в стратегический план государственного органа (программу развития территории) или принятием указанных документов в новой редакции, в том числе связанных с финансированием из бюджета или бюджетным кредитованием контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий.

2) электрондық есепке ұйымға тиесілі емес ЭЦҚ-мен қол қоюы болып табылады.
Бiрыңғай оператор электрондық есепті қабылдаудан бас тартқан жағдайда, ұйым ескертулерді жояды және қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама алған күннен бастап, бес жұмыс күні ішінде электрондық есепті қайтадан енгізеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1710 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
12. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1710 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
13. Қажет болған жағдайда даму жоспарын түзетуге жарты жылда бір рет қана жол берiледi:
Атқарушы орган жартыжылдық аяқталатын күнге дейін күнтізбелік алпыс күннен кешіктірмей даму жоспарының өзгертілген жобасын тиісті негіздемелерімен қоса, акционерлiк коғамның директорлар кеңесiнің, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестіктiң байқау кеңесiнің, мемлекеттiк кәсiпорынның тиiстi саласының уәкiлеттi органының (жергiлiктi атқарушы органға немесе жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органның) қарауына енгізеді.
Ескертулер болған жағдайда, атқарушы орган бес жұмыс күнi iшiнде даму жоспарының түзетiлген жобасын пысықтайды және акционерлiк қоғамның директорлар кеңесiне, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктiң байқау кеңесiне, мемлекеттiк кәсiпорынның тиiстi саласының уәкiлеттi органына (жергiлiктi атқарушы органға немесе жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органға) қайтадан ұсынады. Жартыжылдық аяқталатын күнге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей, акционерлiк қоғамның директорлар кеңесi, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктiң байқау кеңесi, мемлекеттiк кәсiпорынның тиiстi саласының уәкiлеттi органына (жергiлiктi атқарушы органға немесе жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органға) түзетілген даму жоспарын бекітеді.
Даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге мынадай жағдайларға:
1) Қазақстан Республикасы Президентiнiң елдегi жағдай мен iшкi және сыртқы саясаттың негiзгi бағыттары туралы Қазақстан халқына Жолдауына, мемлекеттiк жоспарлау жүйесiнiң құжаттарына енгiзiлетiн өзгерiстерге, сондай-ақ ұйымның қызметiне елеулі әсерi бар iшкi және сыртқы ортаның өзгеруiне;
2) ұйым қызметiнiң негiзгi бағыттарының өзгеруiне;
3) мемлекеттiк органның стратегиялық жоспарына (аумақты дамыту бағдарламасына) өзгерістер мен толықтырулар енгізілуіне немесе көрсетілген құжаттарды жаңа редакцияда қабылдауға, оның ішінде мемлекет бақылайтын акционерлiк қоғамдардың және жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң, мемлекеттiк кәсiпорындардың бюджеттен қаржыландырылуына немесе бюджеттік кредиттеуге байланысты жол беріледі.

Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2012 № 1710 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
14. Ежегодно исполнительный орган вносит на рассмотрение совету директоров акционерного общества, наблюдательному совету товарищества с ограниченной ответственностью, по государственным предприятиям – уполномоченному органу соответствующей отрасли или местному исполнительному органу (исполнительному органу, финансируемому из
местного бюджета) проект скорректированного плана развития (второй-пятый годы плана развития) с соответствующими обоснованиями.
Проект скорректированного плана развития включает предложения по оценке реализации предыдущих лет плана развития, агрегированные
показатели плана развития до окончания планируемого периода.
В государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения с наблюдательным советом исполнительный орган предварительно
согласовывает проект скорректированного плана развития с наблюдательным советом до внесения его на согласование уполномоченному органу соответствующей отрасли или местному исполнительному органу (исполнительному органу, финансируемому из местного бюджета).
Совет директоров акционерного общества, наблюдательный совет товарищества с ограниченной ответственностью, по государственным предприятиям – уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган (исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета) рассматривают проект скорректированного плана развития с соответствующими обоснованиями в течение пятнадцати рабочих дней со дня его поступления.
При наличии замечаний исполнительный орган в течение пяти рабочих дней дорабатывает проект скорректированного плана развития и повторно представляет его на рассмотрение совету директоров акционерного общества, наблюдательному совету товарищества с ограниченной ответственностью, по государственным предприятиям – уполномоченному органу соответствующей отрасли или местному исполнительному органу (исполнительному органу, финансируемому из местного бюджета).
Совет директоров акционерного общества, наблюдательный совет товарищества с ограниченной ответственностью, по государственным предприятиям – уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган (исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета) в течение десяти дней рассматривают доработанный проект плана развития.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2012 № 1710 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1710 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
14. Жыл сайын атқарушы орган акционерлiк қоғамның директорлар кеңесiне, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктiң байқау кеңесiне, мемлекеттiк кәсiпорындар бойынша – тиiстi саланың уәкiлеттi органына немесе жергiлiктi атқарушы органға (жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органға) тиiстi негiздемелерiмен қоса, даму жоспарының (даму жоспарының екінші-бесінші жылдары) түзетiлген жобасын қарауға ұсынады.
Даму жоспарының түзетілген жобасы даму жоспарының алдыңғы жылдарда іске асырылуын бағалау туралы ұсыныстарды, жоспарланатын кезең аяқталғанға дейін даму жоспарының жиынтықталған көрсеткiштерiн қамтиды.
Байқау кеңесi бар шаруашылық жүргiзу құқығындағы мемлекеттiк кәсiпорындарда атқарушы орган даму жоспарының түзетiлген жобасын, оны тиiстi саланың уәкiлеттi органымен немесе жергiлiктi атқарушы органмен (жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органмен) келiсуге енгiзгенге дейiн, байқау кеңесiмен алдын ала келiседi.
Акционерлiк қоғамның директорлар кеңесi, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктің байқау кеңесi, мемлекеттiк кәсiпорындар бойынша – тиiстi саланың уәкiлеттi органы немесе жергiлiктi атқарушы орган (жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) даму жоспарының түзетiлген жобасын тиiстi негiздемелерiмен қоса келiп түскен күнiнен бастап он бес жұмыс күнi iшiнде қарайды.
Ескертулер болған жағдайда, атқарушы орган бес жұмыс күнi iшiнде даму жоспарының түзетiлген жобасын пысықтайды және оны акционерлiк қоғамның директорлар кеңесiне, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктiң байқау кеңесiне, мемлекеттiк кәсiпорындар бойынша – тиiстi саланың уәкiлеттi органына немесе жергiлiктi атқарушы органға (жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органға) қайтадан ұсынады.
Акционерлiк қоғамның директорлар кеңесi, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктiң байқау кеңесi, мемлекеттiк кәсiпорындар бойынша – тиiстi саланың уәкiлеттi органы немесе жергiлiктi атқарушы орган (жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) даму жоспарының пысықталған жобасын он күн iшiнде қарайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1710 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.

15. Исполнительный орган в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения о внесении корректировок в план развития обеспечивает представление электронного отчета единому оператору для включения в Реестр в соответствии с пунктами 10 и 11 настоящих Правил.
3. Мониторинг и оценка реализации плана развития
16. Мониторинг реализации планов развития организации осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли (исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета), в целях анализа и обобщения информации о выполнении показателей стратегических и программных документов Республики Казахстан (Программы развития территорий) и выполнения показателей финансово-хозяйственной деятельности.
17. Результаты мониторинга реализации плана развития организации проводится ежегодно в течение тридцати календарных дней после утверждения советом директоров, наблюдательным советом, по государственным предприятиям - уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом (исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета) отчета по исполнению плана развития организации.
Мониторинг реализации плана развития организации проводится на
основе плана развития и отчета по исполнению плана развития организации, утвержденных советом директоров, наблюдательным советом, уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом (исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета).
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2012 № 1710 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
17-1. Мониторинг реализации плана развития организации содержит:
1) информацию о запланированных и фактически достигнутых
ключевых показателях деятельности, причинах их недостижения;
2) аналитическую записку, составляемую в произвольной форме и содержащую следующие сведения:
выводы об итогах реализации плана развития за отчетный период в разрезе ключевых показателей деятельности, целей и задач, в том числе степени их достижения (при наличии отклонений фактических результатов от запланированных следует раскрыть причины и факторы, которые оказали влияние на конечные результаты);
проблемы, которые возникли в процессе реализации плана развития, их воздействие на цели и ключевые показатели деятельности, а также принятые меры по решению выявленных проблем и обеспечению своевременной реализации плана развития;
3) рекомендации по продолжению реализации плана развития
организации, внесению изменений или дополнений в план развития
организации, принятию мер по обеспечению своевременной реализации ответственными исполнителями запланированных мероприятий и другие;

15. Атқарушы орган даму жоспарына түзетулер енгізу туралы шешім қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде электронды есепті осы Қағиданың 10 және 11-тармақтарына сәйкес Тізілімге енгізу үшін бірыңғай операторға беруді қамтамасыз етеді.
3. Даму жоспарының мониторингі және іске асырылуын бағалау
16. Даму жоспарының іске асырылуына мониторингіні тиісті саланың уәкілетті органы (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарының (аумақтарды дамыту бағдарламасының) көрсеткіштерін орындау туралы ақпаратты талдау және қорыту және қаржы-шаруашылық қызмет көрсеткіштерін орындау мақсатында жүзеге асырады.
17. Ұйымның даму жоспарының іске асырылу мониторингі директорлар кеңесi, байқау кеңесi, мемлекеттiк кәсiпорындар бойынша – тиiстi саланың уәкiлеттi органы немесе жергiлiктi атқарушы орган (жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) ұйымның даму жоспарын орындау жөніндегі есебін бекіткеннен кейін жыл сайын отыз күнтізбелік күннің ішінде жүргізіледі.
Ұйымның даму жоспарының іске асырылу мониторингі даму жоспарының және директорлар кеңесi, байқау кеңесi, тиiстi саланың уәкiлеттi органы немесе жергiлiктi атқарушы орган (жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) бекіткен ұйымның даму жоспарын орындау жөніндегі есебі негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1710 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
«17-1. Ұйымның даму жоспарының іске асырылу мониторингі мыналарды:
1) кызметтің жоспарланған және нақты қол жеткізілген түйiндi көрсеткiштері, оларға қол жеткізілмеу себептері туралы ақпаратты;
2) еркін түрде жазылатын және мынадай мәліметтерді:
есепті кезеңде даму жоспарын іске асыру қорытындылары туралы қызметтің түйiндi көрсеткiштері, мақсаттары мен міндеттері бөлінісінде, оның ішінде оларға қол жеткізілу дәрежесі туралы (нақты нәтижелердің жоспарланғандардан ауытқулары болған жағдайда, түпкілікті нәтижелерге әсер еткен себептер мен факторларды ашып көрсету қажет);
даму жоспарын іске асыру процесінде туындаған проблемалар, олардың қызметтік мақсаттары мен түйiндi көрсеткiштеріне ықпалы, сондай-ақ анықталған проблемаларды шешу мен даму жоспарының уақтылы іске асырылуын қамтамасыз ету жөнінде қабылданған шараларды қамтитын талдама жазбаны;
3) ұйымның даму жоспарын іске асыруды жалғастыру жөніндегі, ұйымның даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу, жауапты орындаушылардың жоспарланған іс-шараларды уақтылы іске асыруды  қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдауы және басқа да ұсынымдарды;

4) в случае необходимости пересмотра отдельных целей, задач, мероприятий, перераспределения ресурсов, приостановки тех действий, которые оказываются неэффективными, и разработки новых подходов к преодолению проблем и устранению слабых мест.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 17-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.12.2012 № 1710 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
17-2. Результаты мониторинга используются уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом (исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета), советом директоров (наблюдательным советом) контролируемых государством  акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью в целях достижения целей, задач, показателей плана развития организации.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 17-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.12.2012 № 1710 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
17-3. Результаты мониторинга в течение десяти рабочих дней со дня рассмотрения уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган (исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета) направляют для включения в реестр государственного имущества в электронном виде с использованием программного обеспечения «Единая система сдачи отчетности» (с прикреплением к нему сканированной копии бумажного варианта заключения, подписанной и заверенной печатью), согласно приложению к настоящим Правилам, которые подписываются электронной цифровой подписью руководителя уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа (исполнительного органа, финансируемого из местного бюджета).
Единый оператор в течение пяти рабочих дней с даты поступления результатов мониторинга направляет на электронный адрес уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа уведомление о включении результатов мониторинга в реестр или причинах отказа в его принятии. Основанием для отказа единым оператором в принятии результатов мониторинга является нарушение уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом требований, указанных в настоящем пункте Правил.
В случае отказа единого оператора в принятии результатов мониторинга, уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган устраняют замечания и вносят повторно результат мониторинга единому оператору в течение пяти рабочих дней со дня получения уведомления об отказе в принятии результатов мониторинга.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 17-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.12.2012 № 1710 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

4) қажет болған жағдайда жекелеген мақсаттарды, міндеттерді, іс-шараларды, ресурстарды қайта бөлуді, тиімсіз болған іс-қимылдарды тоқтатуды қайта қарауды және проблемаларды шешу мен осал жерлерді жөндеуде жаңа тәсілдер әзірлеуді қамтиды.
Ескерту. Қағида 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1710 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
17-2. Мониторингтің нәтижелерін тиiстi саланың уәкiлеттi органы немесе жергiлiктi атқарушы орган (жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган), мемлекет бақылайтын акционерлiк қоғамдардың және жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң директорлар кеңесі (байқау кеңесi) ұйымның даму жоспарының мақсаттарына, міндеттеріне, көрсеткіштеріне қол жеткізу мақсатында қолданады.
Ескерту. Қағида 17-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1710 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
17-3. Тиiстi саланың уәкiлеттi органы немесе жергiлiктi атқарушы орган (жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) мониторинг нәтижелерін, осы Қағиданың қосымшасына сәйкес «Есептілікті тапсырудың бірыңғай жүйесі» бағдарламалық қамтамасыз етуді (қол қойылған және мөрмен расталған қағаз түріндегі қорытындының сканерленген көшірмесін қоса бере отырып) пайдалана отырып, электронды түрде мемлекеттік мүлік тізіліміне қосу үшін жібереді, оларға тиiстi саланың уәкiлеттi органының немесе жергiлiктi атқарушы орган (жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органның) басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады.
Бiрыңғай оператор мониторингтің нәтижелері түскен күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде тиiстi саланың уәкiлеттi органының немесе жергiлiктi атқарушы органның электрондық мекенжайына мониторинг нәтижелерінің тiзiлiмге енгізілгені туралы немесе оны қабылдаудан бас тарту себептері туралы хабарлама жібереді. Бiрыңғай оператордың мониторинг нәтижелерін қабылдаудан бас тарту негіздемесі тиiстi саланың уәкiлеттi органының немесе жергiлiктi атқарушы органның осы Қағидада көрсетілген талаптарды бұзуы болып табылады.
Бiрыңғай оператор мониторинг нәтижелерін қабылдаудан бас тартқан жағдайда, тиiстi саланың уәкiлеттi органы немесе жергiлiктi атқарушы орган ескертулерді жояды және мониторинг нәтижелерін қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама алған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде мониторинг нәтижесін бiрыңғай операторға қайтадан енгізеді.
Ескерту. Қағида 17-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1710 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.

17-4. Результаты мониторинга реализации планов развития организации используются при оценке эффективности управления государственным имуществом.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 17-4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.12.2012 № 1710 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
18. Оценка реализации плана развития контролируемых государством АО и ТОО осуществляется их советом директоров, наблюдательным советом, государственных предприятий - уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом (исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета), после утверждения аудированной финансовой отчетности.
19. Перечень показателей оценки реализации плана развития организации включает оценку:
1) выполнения плана развития организации на соответствие выполнения программных и стратегических документов страны;
2) выполнения финансовых показателей деятельности организации;
3) реализации инвестиционных (инновационных) проектов;
4) корпоративного управления;
5) выполнения прочих целей, задач и оценку достижения прогнозируемых ключевых показателей деятельности, отраженных в утвержденном плане развития организации.
20. Результаты оценки реализации плана развития представляются исполнительным органом единому оператору в течение пяти дней после утверждения оценки реализации плана развития с предоставлением сканированной копии решения совета директоров акционерного общества, наблюдательного совета товарищества с ограниченной ответственностью, уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа (исполнительного органа, финансируемого из местного бюджета).
Приложение
к Правилам разработки, утверждения
планов развития контролируемых государством
акционерных обществ и товариществ с
ограниченной ответственностью, государственных
предприятий, а также мониторинга
и оценки их реализации
Достижение целей и задач, ключевых показателей деятельности
Сноска. Правила дополнены приложением в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.12.2012 № 1710 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1*
2*
3*
4*
5*
Цель
Задачи
Наименование ключевого показателя деятельности** (далее – КПД)
Единица измерения
За предыдущий год к первому году отчетного периода
20__г.
(Отчетный период)
факт отчетного ___ г. в % к факту предыдущего ___ г.
план
факт
факт предыдущего ___ г. в % к плану
предыдущего ___ г.
план
факт
факт отчетного ___ г. в % к плану отчетного ___ г.
Цель 1
Задача 1
КПД 1
Задача n
КПД n
Цель n
Задача 1
КПД 1
Задача n
КПД n
* показатели, характеризующие деятельность организации в реализации стратегических направлений и целей государственного органа, отраженных в его стратегическом плане (плане развития территорий), бюджетной программе
** ключевой показатель деятельности привязывается к цели организации
Результаты финансово-хозяйственной деятельности контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий
п/п
Наименование организации
Основной вид деятельности
Вид собственности
Областная административно-территориальная единица
Долговая нагрузка, тыс. тенге
Налоги другие обязательные платежи в бюджет, тыс. тенге
Инвестиции:
отчетный год
предыдущий год перед отчетным
% отчетного года к предыдущему
отчетный год
предыдущий год перед отчетным
% отчетного года к предыдущему
собственные
тыс. тенге
бюджетные
тыс. тенге
отчетный год
предыдущий год перед отчетным
% отчетного года к предыдущему
отчетный год
предыдущий год перед отчетным
% отчетного года к предыдущему
1
организация
Продолжение таблицы
п/п
Инвестиции:
создание новых рабочих мест
мероприятия по увеличению местного содержания
реструктуризация активов
заемные
тыс. тенге
всего
тыс. тенге
отчетный год
предыдущий год перед отчетным
% отчетного года к предыдущему
объем закупок
Местное содержание
Тип актива (профильный, непрофильный, прочие)
выводимый % пакета акций (доли участия)
отчетный год
предыдущий год перед отчетным
% отчетного года к предыдущему
отчетный год
предыдущий год перед отчетным
% отчетного года к предыдущему
1
Продолжение таблицы
п/п
Наименование организации
Доходы
тыс. тенге
Расходы
тыс. тенге
Финансовый результат
тыс. тенге
отчетный год
предыдущий год перед отчетным
% отчетного года к предыдущему
отчетный год
предыдущий год перед отчетным
% отчетного года к предыдущему
Прибыль
тыс. тенге
Убыток
тыс. тенге
отчетный год
предыдущий год перед отчетным
% отчетного года к предыдущему
отчетный год
предыдущий год перед отчетным
% отчетного года к предыдущему
1
организация
Продолжение таблицы
п/п
Дивиденды
тыс. тенге
Среднесписочная численность работников
Фонд оплаты труда
тыс. тенге
Финансовая устойчивость
отчетный год
предыдущий год перед отчетным
% отчетного года к предыдущему
отчетный год
предыдущий год перед отчетным
% отчетного года к предыдущему
отчетный год
предыдущий год перед отчетным
% отчетного года к предыдущему
Рентабельность активов
Эффект финансового рычага (финансового левериджа)
EBITDA
1

17-4. Ұйымның даму жоспарының іске асырылу мониторингінің нәтижелері мемлекеттік мүлікті басқарудың тиімділігін бағалау кезінде пайдаланылады.
Ескерту. Қағида 17-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1710 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
18. Мемлекет бақылайтын АҚ мен ЖШС даму жоспарының іске асырылуын бағалауды аудиттелген қаржылық есепті бекіткеннен кейін, олардың директорлар кеңесі, байқау кеңесі, мемлекеттік кәсіпорындардікін - тиісті саласының уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) жүзеге асырады.
19. Ұйымның даму жоспарының жүзеге асырылуын бағалау тізбесінің көрсеткіштері:
1) ұйымның даму жоспарының орындалуын елдің бағдарламалық және стратегиялық құжаттарының орындалуына сәйкестігіне;
2) ұйым қызметінің қаржы көрсеткіштерінің орындалуын;
3) инвестициялық (инновациялық) жобалардың іске асырылуын;
4) корпоративтік басқаруды;
5) басқа да мақсаттардың, міндеттердің орындалуы және ұйымның бекітілген даму жоспарында көрсетілген қызметтердің болжамды түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізуді бағалауды қамтиды.
20. Даму жоспарын іске асыруды бағалау нәтижелерін атқарушы орган бірыңғай операторға даму жоспарының іске асырылуын бағалау бекітілгеннен кейін бес күн ішінде акционерлік қоғамның директорлар кеңесі, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің байқау кеңесі, тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) шешімінің сканерленген көшірмесімен қоса ұсынады.
Мемлекет бақылайтын акционерлiк қоғамдардың
және жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң,
мемлекеттiк кәсiпорындардың даму жоспарларын
әзiрлеу, бекiту, сондай-ақ оларды iске асырудың
мониторингi мен оны бағалау қағидасына қосымша
Ескерту. Қағида қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.12.28 № 1710 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
Қызметтің мақсаттары мен міндеттеріне, түйiндi көрсеткiштеріне қол жеткізу
1*
2*
3*
4*
5*
Мақсат
Міндеттер
Қызметтің түйiндi көрсеткiштерінің (бұдан әрі – ҚТК) атауыи**
Өлшем бірлігі
Өткен жыл бойынша есепті кезеңнің бірінші жылына
20__ж. (есепті кезең)
нақты есеп ___ ж. % нақты өткенесеп ___ ж.
жоспар
нақты
нақты өткен ___ ж. % өткен жылдың жоспарына ___ ж.
жоспар
нақты
нақты есеп ___ ж. % нақтыжоспар ___ ж.
1 мақсат
1-міндет
1-ҚТК
n-міндет
n- ҚТК
N мақсат
1-міндет
1-ҚТК
n-міндет
n- ҚТК
* мемлекеттiк органның стратегиялық жоспарында (аумақты дамыту жоспарында), бюджеттік бағдарламада көрсетiлген мақсаттар мен міндеттерді орындау бойынша ұйымның қызметiн сипаттайтын көрсеткiштері
** қызметтің түйінді көрсеткіші ұйымның мақсатына байланысты болады
Мемлекет бақылайтын акционерлiк қоғамдардың және жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң, мемлекеттiк кәсiпорындардың қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижесі
р/с №
Ұйымның атауы
Қызметітң басты түрі
Меншік түрі
Облыстық әкімшілік-аумақтық бірлік
Борыштық жүктемесі мың теңге
Салықтар, бюджетке түсетін басқада міндетті төлемдер, мың теңге
есепті жыл
есепті жылдың алдындағы жыл
есепті жылдың алдындағы жылға %
есепті жыл
есепті жылдың алдындағы жыл
есепті жылдың алдындағы жылға %
1
ұйым
кестенің жалғасы
Инвестициялар:
меншікті мың теңге
бюджеттік мың теңге
заемдық мың теңге
барлығы мың теңге
есепті жыл
есепті жылдың алдындағы жыл
есепті жылдың алдындағы жылға %
есепті жыл
есепті жылдың алдындағы жыл
есепті жылдың алдындағы жылға %
есепті жыл
есепті жылдың алдындағы жыл
есепті жылдың алдындағы жылға %
есепті жыл
есепті жылдың алдындағы жыл
есепті жылдың алдындағы жылға %
кестенің жалғасы
Жаңадан жұмыс орындарын ашу
Жергілікті қамтуды көбейту шаралары
Активтерді қайта құрылымдау
Кіріс мың теңге
Шығыс мың теңге
есепті жыл
есепті жылдың алдындағы жыл
есепті жылдың алдындағы жылға %
сатып алу көлемі
жергілікті қамту
активтің түрі (бейінді, бейінсіз, өзге)
акциялар пакетін шығырылуының % (қатысу үлесі)
есепті жыл
есепті жылдың алдындағы жыл
есепті жылдың алдындағы жылға %
есепті жыл
есепті жылдың алдындағы жыл
есепті жылдың алдындағы жылға %
кестенің жалғасы
Қаржылық нәтиже мың теңге
Дивидендтер мың теңге
Тізім бойынша қызметкерлердің орташа саны
пайда мың теңге
шығын мың тенге
есепті жыл
есепті жылдың алдындағы жыл
есепті жылдың алдындағы жылға %
есепті жыл
есепті жылдың алдындағы жыл
есепті жылдың алдындағы жылға %
есепті жыл
есепті жылдың алдындағы жыл
есепті жылдың алдындағы жылға %
есепті жыл
есепті жылдың алдындағы жыл
есепті жылдың алдындағы жылға %
кестенің жалғасы
Еңбекақы төлеу қоры мың теңге
Қаржылай тұрақтылық
есепті жыл
есепті жылдың алдындағы жыл
есепті жылдың алдындағы жылға %
активтердің тиімділігі
Қаржы тұтқасының (қаржы леверидждің) әсері
EBITDA