Об одобрении основных направлений социально-экономической политики по обеспечению семипроцентного роста экономики в 2011 - 2015 годах
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2011 года № 699. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июня 2015 года № 414
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 05.06.2015 № 414.
В целях обеспечения роста экономики в 2011 2015 годах в среднем на семь процентов в год Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемые основные направления социально-экономической политики по обеспечению семипроцентного роста экономики в 2011 – 2015 годах.
2. Центральным и местным исполнительным органам в установленном законодательством порядке привести стратегические планы государственных органов в соответствие с одобренными основными направлениями социально-экономической политики по обеспечению семипроцентного роста экономики в 2011 – 2015 годах.
3. Центральным и местным исполнительным органам ежеквартально, к 15 числу второго месяца, следующего за отчетным периодом, информировать Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан о принимаемых мерах по обеспечению семипроцентного роста экономики в 2011 – 2015 годах.
4. Министерству экономического развития и торговли Республики Казахстан ежеквартально, к 25 числу второго месяца, следующего за отчетным периодом обеспечить представление в Правительство Республики Казахстан сводной информации о принимаемых мерах по обеспечению семипроцентного роста экономики в 2011 – 2015 годах.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 июня 2011 года № 699
Основные направления
социально-экономической политики
по обеспечению семипроцентного роста экономики
в 2011 – 2015 годах
В соответствии с поручением Главы государства перед Правительством поставлена задача войти в группу стран с высоким уровнем доходов, для чего необходимо обеспечить ежегодные темпы роста экономики не менее 7 %. Правительство и акимы должны обеспечить ежегодный прирост экономики за счет развития всех секторов экономики.
При формировании прогноза развития страны на среднесрочный период для обеспечения поставленных задач были учтены как внутренние, так и внешние условия развития.
Сбалансированный экономический рост на 7 % в год должен создавать достаточный прирост экономических ресурсов для выполнения обязательств бюджета без его разбалансировки. При этом должны учитываться ресурсные ограничения со стороны энергетических, трудовых ресурсов и инфраструктурных отраслей.
Кроме того, прогнозные параметры развития экономики до 2015 года увязаны с реализацией стратегических задач по повышению производительности труда, снижению энергоемкости ВВП, модернизации экономики и ускоренному обновлению основного капитала.

2011 - 2015 жылдары экономиканың жеті пайыздық өсуін қамтамасыз ету жөніндегі әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі бағыттарын мақұлдау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 23 маусымдағы N 699 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 5 маусымдағы № 414 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.06.2015 № 414 қаулысымен.
2011 - 2015 жылдары экономиканың жылына орташа алғанда жеті пайызға өсуін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2011 - 2015 жылдары экономиканың жеті пайыздық өсуін қамтамасыз ету жөніндегі әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі бағыттары мақұлдансын.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын 2011 - 2015 жылдары экономиканың жеті пайыздық өсуін қамтамасыз ету жөніндегі әлеуметтік-экономикалық саясаттың мақұлданған негізгі бағыттарына сәйкес келтірсін.
3. Орталық және жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігін тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 15-күніне 2011 - 2015 жылдары экономиканың жеті пайыздық өсуін қамтамасыз ету жөнінде қабылданып отырған шаралар туралы хабардар етсін.
4. Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі Қазақстан Республикасының Үкіметіне тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 25-күніне 2011 - 2015 жылдары экономиканың жеті пайыздық өсуін қамтамасыз ету жөнінде қабылданып отырған шаралар туралы жиынтық ақпарат ұсынуды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 23 маусымдағы
№ 699 қаулысымен
мақұлданған
2011 – 2015 жылдары экономиканың жеті пайыздық өсуін қамтамасыз ету жөніндегі әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі бағыттары
Мемлекет басшысының тапсырмасына сәйкес Үкіметтің алдына кіріс деңгейі жоғары елдер тобына кіру міндеті қойылды, бұл үшін экономиканың жыл сайын кемінде 7 % өсу қарқынын қамтамасыз ету қажет. Үкімет және әкімдер экономиканың жыл сайынғы өсімін экономиканың барлық секторының дамуы есебінен қамтамасыз етуі тиіс.
Елдің орта мерзімді кезеңге арналған даму болжамын қалыптастыру кезінде қойылған міндеттерді қамтамасыз ету үшін дамудың ішкі, сондай-ақ сыртқы жағдайлары да ескерілді.
Экономиканың жылына 7%-ға теңгерімді өсуі бюджет міндеттемелерінің оның теңгерімсізденбей орындалуы үшін экономика ресурстарының жеткілікті өсімін жасауы тиіс. Бұл ретте энергетика, еңбек ресурстары және инфрақұрылым салалары тарапынан ресурстық шектеулер ескерілуі тиіс.
Бұдан басқа, экономиканың 2015 жылға дейінгі дамуының болжамды параметрлері еңбек өнімділігін арттыру, жалпы ішкі өнімнің (бұдан әрі – ЖІӨ) энергияны қажетсінуін төмендету, экономиканы жаңғырту және негізгі капиталды жедел жаңалау жөніндегі стратегиялық міндеттерді іске асырумен байланыстырылған.

Заданные темпы экономического роста будут способствовать доведению ВВП (далее – ВВП) на душу населения в 2015 году до 15 тысяч долларов США и вхождению Республики Казахстан (далее - РК) в число стран с высоким уровнем доходов.
1. Внутренние и внешние факторы развития
Сноска. Раздел 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.05.2012 № 617.
В 2010 году, следующем сразу после периода глобального экономического кризиса, рост экономики Казахстана составил 7,0 %. Основным внешним фактором, способствующим активному выходу из кризиса и росту экономики, стало оживление мировой экономики, восстановление внешнего спроса и стабилизация внешней ценовой конъюнктуры на энергоресурсы и металлы, которые обеспечили рост казахстанского экспорта.
С начала 2011 года тенденция роста продолжается.
В среднесрочном периоде темпы развития экономики будут определяться ситуацией в мировой экономике и на мировых сырьевых рынках.

Экономикалық өсудің берілген қарқыны жан басына шаққандағы ЖІӨ-ні 2015 жылы 15 мың АҚШ долларына дейін жеткізуге және Қазақстан Республикасының (бұдан әрі – ҚР) кіріс деңгейі жоғары елдер қатарына кіруіне ықпалын тигізетін болады.
1. Дамудың ішкі және сыртқы факторлары
Ескерту. 1-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.05.15 № 617 Қаулысымен.
Жаһандық экономикалық дағдарыс кезеңінен кейін келген 2010 жылы Қазақстан экономикасының өсуі 7% құрады. Әлемдік экономиканың жандануы, сыртқы сұраныстың қалпына келтіруі және Қазақстан экспортының өсуін қамтамасыз еткен энергия ресурстарына және металға сыртқы баға конъюнктурасының тұрақтануы дағдарыстан жылдам шығуға және экономиканың өсуіне ықпалын тигізген негізгі сыртқы факторлар болды.
2011 жылдың басынын бері өсу үрдісі жалғасуда.
Орта мерзімді кезеңде экономиканың даму қарқыны әлемдік экономикадағы және әлемдік шикізат нарықтарындағы жағдайлармен айқындалатын болады.

Перспективы и темпы роста мировой экономики в 2011 – 2012 годах прогнозируются в пределах 4,4 – 4,5 % и в среднем 4,0 % до 2015 года.
Наряду с этим, в мире сложились определенные дисбалансы в развитии развитых и развивающихся стран, которые могут негативно сказаться на росте мирового производства и стоимости энергоресурсов.
В странах с развитой экономикой темпы роста все еще остаются низкими, существует высокая безработица, напряженность на периферии зоны евро способствует усилению рисков снижения темпов роста. Во многих странах с формирующимся рынком уровень активности остается высоким, однако возникает инфляционное давление, и наблюдаются некоторые признаки перегрева, вызванные отчасти значительным притоком капитала.
Исходя из текущих тенденций и перспектив роста крупнейших развитых и развивающихся экономик мира, мы предполагаем следующие основные риски для мировой экономики:

2011 – 2012 жылдардағы әлемдік экономиканың перспективалары мен өсу қарқыны 4,4-4,5% шегінде, орташа алғанда 2015 жылға дейін 4,0% болжануда.
Сонымен қатар, әлемде дамыған және дамушы елдердің дамуында әлемдік өндірістің өсуіне пен энергия ресурстарының құнына теріс әсерін тигізуі мүмкін белгілі бір теңгерімсіздіктер қалыптасты.
Экономикасы дамыған елдерде даму қарқыны әлі күнге дейін төмен қалпында қалып отыр, жұмыссыздық жоғары болып отыр, евроның шет аймақтарындағы ширығу өсу қарқынының төмендеу тәуекелінің күшейе түсуіне ықпалын тигізуде. Нарығы қалыптасып келе жатқан көптеген елдерде белсенділік деңгейі жоғары болып отыр, алайда инфляциялық қысым туындауда және ішінара капиталдың елеулі ағынынан туындаған қызып кетудің кейбір белгілері байқалуда.
Әлемнің ірі дамыған және дамушы экономикалары өсуінің ағымдағы үрдістері мен перспективаларға сүйене отырып, біз әлемдік экономика үшін мынадай келесі негізгі қатерлер бар деп болжаймыз:

1) возможность распространения проблем периферийных стран зоны евро на основные страны Европы может замедлить темпы роста экономик стран ЕС. Так как на страны ЕС приходится 52 % экспорта и 24,3 % импорта РК, это может привести к снижению цен и объемов основных экспортных товаров в эти страны;
2) недостаточный прогресс в разработке среднесрочных планов бюджетной консолидации в основных странах с развитой экономикой и сохраняющаяся слабость рынка недвижимости США.

1) евроның шет аймағындағы елдер проблемаларының Еуропаның негізгі елдеріне таралу мүмкіндігі ЕО елдері экономикасының даму қарқынын баяулатуы мүмкін. ҚР экспортының 52%-ы және импортының 24,3%-ы ЕО елдеріне келетіндіктен, бұл бағаның және осы елдерге негізгі экспорттық тауарлар көлемінің төмендеуіне алып келуі мүмкін:
2) экономикасы дамыған негізгі елдердегі бюджеттік шоғырландырудың орта мерзімді жоспарларын әзірлеудегі прогрестің жеткіліксіздігі және АҚШ-тың жылжымайтын мүлік нарығының сақталып отырған әлсіздігі.

Другой риск для глобальной экономики обусловлен недостаточным прогрессом в разработке среднесрочных планов бюджетной консолидации в крупных странах с развитой экономикой. Принятые недавно меры стимулирования в США и Японии усложняют достижение среднесрочной устойчивости бюджета. Программы количественного смягчения ФРС США QE 1 и QE 2 (QE 1 - 1,7 трлн. долл., QE 2 – 600 млрд. долл.) проводились на фоне сверхмягкой денежно-кредитной политики (ставка ФРС 0-0,25%). Поэтому стандартные объекты безопасных вложений (депозиты, краткосрочные казначейские облигации и т.п., которые привязаны к ставке рефинансирования) стали малодоходными. В этих условиях инвесторы выводят деньги на рынки акций, сырья и продовольствия, что повышает волатильность рынков и рост риска глобальной инфляции;

Жаһандық экономика үшін басқа тәуекел экономикасы дамыған ірі елдердегі бюджеттік шоғырландырудың орта мерзімді жоспарларын әзірлеудегі прогрестің жеткіліксіздігіне негізделген. Жуырда АҚШ-та және Жапонияда қабылданған ынталандыру шаралары бюджеттің орта мерзімді орнықтылығына қол жеткізуді қиындата түседі. АҚШ-тың ФРЖ сандық жұмсарту бағдарламасы QE 1 және QE 2 (QE 1 - 1,7 трлн. долл., QE 2 – 600 млрд. долл.) барынша жұмсақ ақша-кредит саясаты аясында (ФРЖ ставкасы 0-0,25%) жүргізілді. Сондықтан қауіпсіз салымдардың стандартты объектілерінің (қайта қаржыландыру ставкаларына байланыстырылған депозиттер, қысқа мерзімді қазынашылық облигациялары және т.б.) кірістілігі азайды. Осындай жағдайларда инвесторлар ақшаларын акциялар, шикізат және азық-түлік нарықтарына шығарады, бұл нарықтардың тұрақсыздығын және жаһандық инфляцияның өсу қатерін арттырады;

3) высокие цены на биржевые товары и перегрев, вследствие притока спекулятивного капитала в страны с формирующимся рынком.
На долю стран с формирующимся рынком сейчас приходится почти 40 % мирового потребления и более двух третей мирового роста, и снижение темпов в этих странах нанесло бы серьезный ущерб мировому подъему. В этих странах наиболее существенные риски связаны с перегревом, быстрым нарастанием инфляционного давления и возможностью «жесткой посадки». Основным локомотивом роста среди стран с формирующимся рынком является Китай. Китай уже начал бороться с перегревом и нарастанием инфляционного давления путем ужесточения денежно-кредитной политики, что может замедлить развитие мировой экономики.
Посткризисный период в мировой экономике характеризуются глобальным ростом цен. Цены на энергоносители выросли под воздействием высокого мирового спроса и спекулятивного притока капитала на рынки биржевых товаров.
Кроме того, мировые рынки нефти переживают период возрастающего дефицита. Дополнительные ограничения предложения нефти в мире создают геополитические риски. В силу этих факторов, по оценкам международных организаций цены на нефть, вероятно, останутся высокими (около 100 долларов/баррель) в прогнозируемом периоде.
Повышенное давление на цены будет продолжаться и в 2011 году. Характерной особенностью этого периода будет рост глобальной инфляции и волатильности цен, что обусловлено глобальными дисбалансами и шоковыми колебаниями цен на рынках биржевых товаров и продовольствия в условиях нестабильности мировой экономики.
Особому риску роста цен и их волатильности будут подвержены страны с формирующимся рынком.
Прогнозы по мировой цене на нефть, долл. США/баррель
в среднем за год
Компания

3) нарығы қалыптасып жатқан елдерге алыпсатарлық капитал ағынының салдарынан биржа тауарларына бағаның жоғары болуы және қызып кету.
Қазіргі уақытта әлемдік тұтынудың 40 % дерлік және әлемдік өсудің үштен екісінен астамы нарығы қалыптасып келе жатқан елдердің үлесіне келеді, осы елдердегі өсу қарқынының төмендеуі әлемдік өсуге елеулі зиянын тигізген болар еді. Осы елдерде барынша елеулі тәуекелдер қызып кетумен, инфляциялық қысымның жылдам өсуімен және қиындық туындау мүмкіндігімен байланысты болып отыр. Нарығы қалыптасып келе жатқан елдердің арасында Қытай өсудің негізгі локомотиві болып табылады. ҚХР қызып кетумен және инфляциялық қысымның өсе түсуімен ақша кредит саясатын қатаңдату жолымен күресті қазірдің өзінде бастап отыр, бұл әлемдік экономиканың дамуын баяулатуы мүмкін.
Әлемдік экономикадағы дағдарыстан кейінгі кезең бағаның жаһандық өсуімен сипатталады. Энергия тасығыштарға бағалар әлемдегі жоғары сұраныстың және капиталдың биржа тауарлары нарығына алыпсатарлық ағынның ықпалымен өсті.
Бұдан басқа, мұнайдың әлемдік нарықтары өсе түскен тапшылық кезеңін бастан өткеруде. Мұнай ұсыныстарын қосымша шектеу әлемде геосаяси қатерлерді туындатады. Осы факторлардың әсерінен, халықаралық ұйымдардың бағалау бойынша мұнай бағасы болжамды кезеңде жоғары қалпында (шамамен 100 доллар баррелі) қалуы ықтимал.
Бағаларды өсіре түсетін қысым 2011 жылы да жалғасатын болады. Жаһандық инфляцияның және бағаның тұрақсыздығының өсуі осы кезеңнің сипатты ерекшелігі болады, бұл әлемдік экономиканың тұрақсыздығы жағдайында жаһандық теңгерімсіздіктермен және бағалардың биржа тауарлары мен азық-түлік нарығындағы күйзелісті ауытқуларымен шартты байланысы бар.
Нарығы қалыптасып келе жатқан елдер бағалардың өсуі мен олардың тұрақсыздығының ерекше қатеріне бейім болады.
Мұнайдың әлемдік бағасының болжамдары жылына орта есеппен баррелі үшін/АҚШ доллары
Компания

115.0
120.0
12.12.11
Консенсус-прогноз
110.22
105.22
106.35
103.94
102.29
Внутренние условия позволят обеспечить достижение целевых параметров экономического роста за счет инвестиционной активности и стимулирования потребления государственного и частного секторов.
Для достижения поставленных задач будут применяться механизмы государственного регулирования совокупного спроса и предложения, предусматривающие эффективное использование инструментов денежной и налогово-бюджетной политики в целях поддержания макроэкономического баланса в 2011 – 2015 годах.
Для стабильного и поступательного развития экономики в среднесрочном периоде необходимо обеспечение макроэкономической стабильности.
Усилия Правительства и Национального Банка РК будут направлены на удержание инфляции в пределах однозначной цифры. Для этого будут предприняты меры по ужесточению денежно-кредитной политики в случае необходимости.
В законодательстве в области инвестиций будут предусмотрены пакеты стимулов для привлечения инвесторов, базовый пакет стимулов  будет действовать для всех резидентов Казахстана, в т.ч. для инвесторов, осуществляющих деятельность в приоритетных видах экономической деятельности. Будут созданы специальные режимы для наиболее значимых инвестиционных проектов, будет проводиться системная работа с иностранными инвесторами и по продвижению инвестиционного имиджа Казахстана.

115.0
120.0
12.12.11
Консенсус-болжам
110.22
105.22
106.35
103.94
102.29
Ішкі жағдайлар инвестициялық белсенділік пен мемлекеттік және жеке секторлардың тұтынуын ынталандыру есебінен экономикалық өсудің мақсатты параметрлеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Қойылған міндеттерге қол жеткізу үшін 2011 – 2015 жылдары макроэкономикалық теңгерімді қолдау мақсатында ақша және салық-бюджет саясатының құралдарын тиімді пайдалануды көздейтін жиынтық сұраныс пен ұсынысты мемлекеттік реттеу тетігі қолданылатын болады.
Экономиканың орта мерзімді кезеңінде орнықты және ілгері дамуы үшін макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету қажет.
ҚР Үкіметі мен Ұлттық Банкінің күш-жігері инфляцияны бір таңбалы сан шегінде ұстап қалуға бағытталатын болады. Бұл үшін қажет болған жағдайда ақша-кредит саясатын қатаңдату бойынша шаралар қолданылатын болады.
Инвестициялар саласындағы заңнамада инвесторларды тарту үшін ынталандыру пакеттері көзделетін болады, ынталандырулардың базалық пакеті Қазақстанның барлық резиденттеріне, оның ішінде экономикалық қызметтің басым түрлерінде қызметін жүзеге асыратын инвесторлар үшін қолданылатын болады. Барынша маңызды инвестициялық жобалар үшін арнайы режимдер жасалатын болады; шетел инвесторларымен және Қазақстанның инвестициялық имиджін ілгерілету бойынша жүйелі жұмыс жүргізілетін болады.

Ключевым инструментом обеспечения диверсификации экономики будет Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию на 2010 – 2014 годы, а также ряд отраслевых программ, направленных на улучшение инвестиционного и бизнес-климата, повышение производительности труда и модернизацию экономики.
Одним из механизмов ее реализации станет Программа «Дорожная карта бизнеса 2020», направленная на обеспечение устойчивого и сбалансированного роста регионального предпринимательства в несырьевых секторах экономики, сохранение действующих и создание новых постоянных рабочих мест путем снижения стоимости кредитных ресурсов для субъектов малого и среднего бизнеса, в том числе принятия мер по привлечению кредитных ресурсов международных финансовых институтов, а также путем оказания других финансовых и нефинансовых мер поддержки малого и среднего предпринимательства.
Для стимулирования повышения производительности в отраслях экономики будет реализована программа по масштабной модернизации действующих предприятий «Производительность 2020».
Для бизнеса будет развернут целый набор системных мер поддержки производств с высокой добавленной стоимостью, трансферта новых технологий, разработки отечественных инновационных решений, продвижения экспорта продукции, обеспечения долгосрочного заказа на выпуск продукции.
Для инвесторов будут созданы дополнительные стимулы в несырьевых секторах экономики, в том числе за счет развития специальных экономических зон.
Уменьшение торговых барьеров и расширение экономической интеграции в рамках ТС и ЕЭП откроет дополнительные возможности в части расширения рынка сбыта.
Переориентация источников роста экономики на внутренние факторы спроса и предложения, развитие несырьевых отраслей, ориентированных на внутренний спрос, обеспечит устойчивость экономики.
В целях модернизации социального сектора будут приняты меры по улучшению качества услуг образования и здравоохранения, снижению уровня безработицы и бедности.
Реализация ключевых программных документов в сферах образования, здравоохранения и занятости должны обеспечить:
- увеличение численности населения за счет естественного прироста и проведения рациональной миграционной политики;
- обеспечение 70% охвата детей дошкольным воспитанием и обучением;
- увеличение продолжительности жизни до 70 лет;

Үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама, сондай-ақ инвестициялық және бизнес-ахуалды жақсартуға, еңбек өнімділігін арттыруға және экономиканы жаңғыртуға бағытталған бірқатар салалық бағдарламалар экономиканы әртараптандыруды қамтамасыз етудің шешуші құралы болады.
Шағын және орта бизнес субъектілері үшін кредит ресурстарының құнын төмендету, оның ішінде халықаралық қаржы институттарының кредит ресурстарын тарту шараларын қабылдау жолымен, сондай-ақ шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау шаралары басқа да қаржылық және қаржылық емес жолымен экономиканың шикізат емес секторында өңірлік кәсіпкерліктің орнықты және теңгерімді өсуін қамтамасыз етуге, қолданыстағы жұмыс орындарын сақтауға және жаңаларын құруға бағытталған "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы оны іске асыру тетіктерінің біріне айналады.
Экономиканың салаларында еңбек өнімділігін арттыруды ынталандыру үшін жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды ауқымды жаңғырту бойынша "Өнімділік 2020" бағдарламасы іске асырылатын болады.
Бизнес үшін қосылған құны жоғары өндірістерді, жаңа технологиялар трансфертін, отандық инновациялық шешімдерді әзірлеуді, өнім экспортын ілгерілетуді, өнім шығаруға арналған ұзақ мерзімді тапсырысты қамтамасыз етуді қолдаудың жүйелі шараларының тұтастай жиыны өрістетілетін болады.
Инвесторлар үшін экономиканың шикізат емес секторларында, оның ішінде арнайы экономикалық аймақтарды дамыту есебінен қосымша ынталандырулар жасалатын болады.
Сауда кедергілерін азайту мен КО және БЭК шеңберінде экономикалық интеграцияны кеңейту өткізу нарығын кеңейту бөлігінде қосымша мүмкіндіктер ашады.
Экономиканың өсу көздерін сұраныс пен ұсыныстың ішкі факторларына қайта бағдарлау, ішкі сұранысқа бағдарланған шикізаттық емес салалардың дамуы экономиканың орнықтылығын қамтамасыз етеді.
Әлеуметтік секторды жаңғырту мақсатында білім беру және денсаулық сақтау қызметтерінің сапасын жақсарту, жұмыссыздық пен кедейшілік деңгейін төмендету бойынша шаралар қолданылатын болады.
Білім беру, денсаулық сақтау және жұмыспен қамту саларында шешуші бағдарламалық құжаттарды іске асыру:
- табиғи өсім және ұтымды көші-қон саясатын жүргізу есебінен халықтың санын ұлғайтуды;
- балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеумен және оқытумен 70% қамтуды қамтамасыз етуді;
- өмір сүру жасының ұзақтығын 70 жасқа дейін ұлғайтуды;

- снижение материнской и младенческой смертности в 1,5 раза;
- снижение уровня безработицы до 5,5%;
- снижение доли населения с доходами ниже прожиточного минимума до 8%.
2. Индикативные показатели семипроцентного экономического роста
Сноска. Раздел 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.05.2012 № 617.
В целях обеспечения 7 %-ного роста экономики Министерством экономического развития и торговли Республики Казахстан разработан план развития отраслей в структуре ВВП в виде индикативных показателей роста в отраслях на каждый год.

- ана мен баланың өлімін 1,5 есе төмендетуді;
- жұмыссыздық деңгейін 5,5% дейін төмендетуді;
- табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен халықтың үлесін 8% дейін төмендетуді қамтамасыз етуі тиіс.
2. Жеті пайыздық экономикалық өсудің индикативті көрсеткіштері
Ескерту. 2-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.05.15 № 617 Қаулысымен.
Экономиканың 7% өсуін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі салаларда әр жылға арналған өсудің индикативті көрсеткіштері түріндегі ЖІӨ құрылымындағы салалардың даму жоспарын әзірледі.

Индикативные показатели по росту в отраслях в структуре ВВП определены на основе индикаторов развития отраслей, определенных в отраслевых программах на 2010 – 2014 годы, реализация которых предполагалась за счет предусмотренных программами инвестиционных проектов.
При этом индикаторы отраслевых программ были скорректированы в сторону увеличения с учетом планируемой реализации дополнительных инвестиционных проектов в соответствии с актуализированной Картой индустриализации (439 проектов) и вводом новых производств.

ЖІӨ құрылымындағы салалардың өсуі бойынша индикативті көрсеткіштер іске асырылуы инвестициялық жобалардың көзделген бағдарламалары есебінен ұйғарысып отырған 2010 – 2014 жылдарға арналған салалық бағдарламаларда айқындалған салалар дамуының индикаторлары негізінде айқындалды.
Бұл ретте салалық бағдарламалардың индикаторлары өзектендірілген Индустрияландыру картасына (439 жоба) және жаңа өндірістерді енгізуге сәйкес қосымша инвестициялық жобаларды іске асыру жоспарланып отырғаны ескеріле отырып ұлғаю жағына қарай түзетілді.

Развитие отраслей в пределах запланированных параметров возможно при цене на нефть Brent на уровне не ниже 70 - 80 долларов США за баррель. Более высокие цены на нефть могут способствовать увеличению темпов роста в отраслях. Эффект повышения цены на 14% оценивается в 0,3 п.п. (процентных пункта) дополнительного прироста реального ВВП.
Для обеспечения указанных темпов реального роста в отраслях экономики необходима реализация отраслевой экономической политики в следующих направлениях.
План по ИФО производства продукции, услуг в отраслях экономики,
в % к предыдущему году

Жоспарланған параметрлер шегінде салалардың дамуы Brent мұнайы бағасының бір баррелі үшін 70-80 АҚШ долларынан төмен емес деңгейі кезінде болуы мүмкін. Мұнайдың барынша жоғары бағасы салаларда өсу қарқының ұлғаюына ықпалын тигізуі мүмкін. Бағаның 14 %-ға артуының әсері нақты ЖІӨ-нің қосымша өсімі 0,3 пайыздық тармақта (п.т.) бағаланады.
Экономиканың салаларында нақты өсімнің көрсетілген өсу қарқынын қамтамасыз ету үшін салалық экономикалық саясатты мынадай салаларда іске асыру қажет.
Экономиканың салаларында НКИ бойынша өнім, қызметтер көрсету жоспары, алдыңғы жылға қарағанда %-бен

108,3
108,7
110,4
ВВП
107,5
106,0
106,3
106,5
107,7
Индикативные показатели развития отраслей с закреплением за государственными органами представлены в приложении.
Сельское хозяйство
и переработка сельскохозяйственной продукции
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.05.2012 № 617.
Среднегодовой прирост объема валовой продукции сельского хозяйства в 2011 - 2015 годах должен составить 5,0 - 6,0 %, прирост производства продуктов питания - около 10 % в год за счет форсированной аграрно-индустриальной политики, предусматривающей технико-технологическую модернизацию отрасли.
Политика в отрасли растениеводства будет направлена на достижение полной самообеспеченности страны по основным видам сельскохозяйственной продукции. Основными факторами повышения урожайности и интенсификации сельскохозяйственного производства будет расширение посевных площадей с активным использованием влагоресурсосберегающих технологий и капельного орошения.
В целях стимулирования сельхозтоваропроизводителей к повышению культуры земледелия будет пересмотрен механизм государственной поддержки по стимулирующей роли субсидий.
Предприятия, применяющие современные технологии, прогрессивные методы труда, реализующие модернизизацию производства и объединяющиеся в кооперативы, будут получать субсидии по повышенным нормативам.
В области животноводства основной упор будет сделан на увеличение объемов производства животноводческой продукции на основе развития племенной базы и повышения генетического потенциала.
Это потребует повышения качества научного сопровождения в рамках осуществления крупномасштабной селекции в животноводстве, а также импорта племенных животных для дальнейшей репродукции.
Это окажет мультипликативный эффект в смежных отраслях: потребуются дополнительные объемы производства ветеринарных препаратов, диагностикумов, комбикормов, поставок сырья в сфере переработки; увеличатся налоговые поступления от реализации продукции птицеводства, ветеринарных биологических препаратов и производства комбикормов, а также поступления в бюджет за счет экспорта тонкой шерсти.

108,3
108,7
110,4
ЖІӨ
107,5
106,0
106,3
106,5
107,7
Салалар дамуының мемлекеттік органдарға бекітілген индикативті көрсеткіштері қосымшада келтірілген.
Ауыл шаруашылығы және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу
Ескерту. Кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.05.15 № 617 Қаулысымен.
Ауыл шаруашылығы жалпы өнімі көлемінің жылдық орташа өсімі 2011 — 2015 жылдары саланы техникалық-технологиялық жаңғыртуды көздейтін үдемелі аграрлық-индустриялық саясат есебінен 5,0 - 6,0 %-ды, тамақ өңімдерін өндіру өсімі жыл сайын шамамен - 10% құрауы тиіс.
Өсімдік шаруашылығы саласындағы саясат елдің ауыл шаруашылығы өнімдерінің негізгі түрлері бойынша өзін өзі толық қамтуға қол жеткізуге бағытталатын болады. Ылғал үнемдейтін технологияларды және тамшылатып суаруды белсенді пайдалана отырып егіс алқаптарын кеңейту өнімділікті арттыру мен ауыл шаруашылығы өндірісін жеделдетудің негізгі факторлары болады.
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді егіншілік мәдениетін арттыруға ынталандыру мақсатында субсидиялардың ынталандыру рөлі бойынша мемлекеттік қолдау тетігі қайта қаралатын болады.
Қазіргі заманғы технологияларды, еңбектің прогресті әдістерін қолданатын, өндірісті жаңғыртуды іске асыратын және кооперативтерге бірігетін кәсіпорындар субсидияларды көтеріңкі нормативтер бойынша алатын болады.
Мал шаруашылығы саласында негізгі салмақ асыл тұқым базасын дамыту және генетикалық әлеуетті арттыру негізінде мал шаруашылығы өнімі өндірісінің көлемін ұлғайтуға түсірілетін болады.
Бұл мал шаруашылығында кең ауқымды селекцияны жүзеге асыру шеңберінде ғылыми сүйемелдеудің сапасын арттыруды, сондай-ақ одан әрі репродукциялау үшін асыл тұқымды мал импортын талап етеді.
Бұл сабақтас салаларға мультипликативті әсерін тигізеді: ветеринариялық препараттарды өндірудің, диагностикумдардың, құрама жемазықтың, қайта өңдеу саласында шикізат жеткізудің қосымша көлемдері талап етіледі; құс шаруашылығы өнімдерін, ветеринариялық биологиялық препараттарды сатудан және құрама жемазық өндіруден салықтық түсімдер, сондай-ақ биязы жүн экспорты есебінен бюджетке түсетін түсімдер ұлғаяды.

В целом ожидаемыми результатами к 2015 году станет достижение основных индикаторов, озвученных Президентом страны в Послании народу Казахстана: увеличение валовой добавленной стоимости АПК не менее чем на 16 %, повышение производительности труда в сельском хозяйстве не менее чем в 2 раза, обеспечение отечественными продуктами питания 80% внутреннего рынка продовольственных товаров, наращивание экспортного потенциала отрасли в общем объеме несырьевого экспорта до 8 %.
По агропромышленной отрасли запланировано 173 проекта, 159 из которых - в рамках Карты индустриализации, а 14 — по отраслевой программе. Общий запланированный объем инвестиций составляет 244,7 млрд. тенге. ВДС отрасли в 2011 - 2015 годах составит 7 345,3 млрд. тенге. Реальный прирост ВДС отрасли за весь период составит 27,1 %.
Промышленность
Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2012 № 617.
Объем промышленной продукции в 2011 - 2015 годах будет расти в среднем на 4,7 % в год.
Рост объемов промышленного производства на 3,3 % в 2011 году и в среднем на 5,0 % в год в 2012 - 2015 годах должен быть обеспечен за счет опережающих темпов роста объемов производства в обрабатывающем секторе.
Среднегодовые темпы роста в металлургической промышленности составят 8,3 %. Развитие металлургии позволит стимулировать потенциал смежных отраслей экономики (машиностроения, химической промышленности и т.д.), наращивать и диверсифицировать внешнюю торговлю.
Среднегодовые темпы роста инвестиций в обрабатывающей промышленности вырастут на 15,2 процентных пункта.
Рост в горно-металлургической отрасли должен быть обеспечен за счет увеличения максимальной переработки сырья внутри страны, выхода на базовые металлы и производства продукции высоких переделов, обеспечивающих развитие других отраслей промышленности, таких как машиностроение, строительная индустрия, фармацевтика и т.д.
По горно-металлургической отрасли до конца 2015 года запланировано 94 проекта, из них 57 проектов по отраслевой программе, 37 проектов по Карте индустриализации.
Объем инвестиций в проекты горно-металлургической отрасли с 2011 по 2015 годы планируется в объеме 3 019,6 млрд. тенге. ВДС отрасли в 2011 - 2015 годах составит 11 046,8 млрд. тенге. Прирост ВДС отрасли за весь период составит 98,9 %.
Рост производства в химической промышленности на 21,5 % в 2011 году и в среднем на 12,9 % в год в 2012 - 2015 годах должен быть обеспечен за счет создания новых конкурентоспособных химических производств, технического перевооружения и модернизации действующих предприятий.

Тұтастай алғанда 2015 жылға қарай ел Президентінің Қазақстан халқына жолдауында айтылған негізгі индикаторларға қол жеткізу межелі нәтижелер болады: АӨК жалпы қосылған құнды кемінде 16%-ға, ұлғайту, ауыл шаруашылығында еңбек өнімділігін кемінде 2 есе арттыру, азық-түлік тауарларының ішкі нарығының 80%-ын отандық тамақ өнімдерімен қамтамасыз ету, саланың шикізат емес экспорттың жалпы көлеміндегі экспорттық әлеуетін 8 % дейін ұлғайта түсу.
Агроөнеркәсіп саласы бойынша 173 жоба, олардың 159-ы Индустрияландыру картасы шеңберінде, ал 14-і салалық бағдарлама бойынша жоспарланған. Инвестициялардың жоспарланған жалпы көлемі 244,7 млрд. теңгені құрайды. Саланың ЖҚҚ-сы 2011 - 2015 жылдары 7 345,3 млрд. теңгені құрайды. Бүкіл кезең бойы сала бойынша ЖҚҚ нақты өсімі 27,1 % құрайды.
Өнеркәсіп
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.05.15 № 617 Қаулысымен.
2011 — 2015 жылдары өнеркәсіп өнімінің көлемі жыл сайын орташа алғанда 4,7% өсетін болады.
Өнеркәсіп өндірісі көлемінің 2011 жылы 3,3 % және 2012-2015 жылдары 5,0% жылдық орташа өсуі өңдеу секторында өндіріс көлемінің озық өсуі қарқыны есебінен қамтамасыз етілетін болады.
Металлургия өнеркәсібінің жылдық орташа өсу қарқыны 8,3% құрайды. Металлургияның дамуы экономиканың сабақтас салаларының (машина жасау, химия өнеркәсібі және т.б.) әлеуетің ынталандыруға, сыртқы сауданы ұлғайта түсуге және әртараптандыруға мүмкіндік береді.
Өңдеу өнеркәсібіне инвестициялардың өсуінің жылдық орташа қарқыны 15,2 пайыздық тармаққа өседі.
Тау-кен-металлургия саласындағы өсу ел ішінде шикізатты қайта өңдеуді барынша ұлғайту, базалық металдарға шығу және өнеркәсіптің машина жасау, құрылыс индустриясы, фармацевтика және т.б. сияқты басқа салаларын дамытуды қамтамасыз ететін қайта бөлінісі жоғары өнімдер өндіру есебінен қамтамасыз етілуі тиіс.
Тау-кен-металлургия саласында 2015 жылдың соңына дейін 94 жоба, оның ішінде 57 жоба салалық бағдарлама бойынша, 37 жоба Индустрияландыру картасы бойынша жоспарланған.
Тау-кен-металлургия саласының жобаларына 2011 жылдан бастап 2015 жыл аралығында инвестициялардың көлемі 3 019,6 млрд. теңге көлемінде жоспарланып отыр. Саланың ЖҚҚ-сы 2011 - 2015 жылдары 11 046,8 млрд. теңгені құрайды. Сала бойынша барлық кезеңде ЖҚҚ өсімі 98,9 % құрайды.
Химия өнеркәсібінде өндірістің 2011 жылы 21,5 % және 2012 - 2015 жылдары орташа 12,9 % өсуі бәсекеге қабілетті жаңа химия өндірістерін көру жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды техникалық қайта жарақтандыру және жаңғырту есебінен қамтамасыз етілуі тиіс.

По химической промышленности на период с 2011 по 2015 годы намечено 39 проектов, из них 18 планируется реализовать в рамках отраслевой программы, 21 - в рамках Карты индустриализации. Общий планируемый объем инвестиций в проекты химической отрасли составляет 900,8 млрд. тенге. ВДС отрасли в 2011 - 2015 годах составит 990,3 млрд. тенге. Прирост ВДС отрасли за весь период составит 95,5 %.
Объем добычи нефти и газового конденсата по прогнозам увеличится с 79,5 млн. тонн в 2010 году до 95 млн. тонн в 2015 году.
В Казахстане существуют реальные перспективы увеличения запасов углеводородов. Поэтому следует уделить больше внимания геологоразведочным работам, так как потенциал недр Казахстана остается по-прежнему высоким.
Общие прогнозные извлекаемые ресурсы углеводородного сырья в Республике Казахстан составляют 17 млрд. тонн, из них 8 млрд. тонн приходится на казахстанский сектор Каспийского моря.
В этой связи, основным направлением политики будет широкомасштабное изучение участков недр в акватории Каспийского и Аральского морей.
Вместе с тем, достижение индикаторов и, соответственно, цели планируется через следующие крупные проекты, такие как месторождения Тенгиз, Карачаганак, а также за счет освоения нового месторождения Кашаган.
Кроме того, ведутся поисково-разведочные работы на морских проектах: Курмангазы, Тюб-Караган, Аташ, Жамбай Южный-Южное Забурунье, Жемчужины.
В рамках развития нефтегазового сектора до конца 2015 года запланировано 22 крупных проекта, из них 9 будет реализовываться в рамках отраслевой программы, 13 — в рамках Карты индустриализации. Общий планируемый объем инвестиций по данным проектам составляет 1 379,6 млрд. тенге. ВДС отрасли в 2011 - 2015 годах составит 25 311 млрд. тенге. Прирост ВДС отрасли за весь период составит 64,4 %.
Развитие геологии
Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2012 № 617.
Приоритетной целью экономической политики является обеспечение рационального и комплексного использования и воспроизводства минеральных ресурсов для активного развития отраслей промышленности.
Для привлечения инвестиций в отрасль недропользования необходимо значительное увеличение объема геологоразведочных работ. Это требует принятия решения о создании государством компании по проведению таких работ.
С 2007 года в стране действует мораторий на проведение конкурсов на предоставление права недропользования. Развитие инвестиционного климата в сфере недропользования потребует дальнейшей проработанности законодательной базы.

Химия өнеркәсібі бойынша 2011 жылдан бастап 2015 жылдар кезеңінде 39 жоба белгіленген, оның ішінде 18 жобаны салалық бағдарлама шеңберінде, 21-ін Индустрияландыру картасы шеңберінде іске асыру жоспарланған. Химия саласының жобаларына инвестициялардың жоспарланып отырған жалпы көлемі 900,8 млрд. теңгені құрайды. Саланың ЖҚҚ-сы 2011 - 2015 жылдары 990,3 млрд. теңгені құрайды. Сала бойынша ЖҚҚ өсімі бүкіл кезеңде 95,5 % құрайды.
Мұнай және газ конденсатын ендіру көлемі болжам бойынша 2010 жылғы 79,5 млн. тоннадан 2015 жылы 95 млн. тоннаға дейін ұлғайды.
Қазақстанда көмірсутегі қорлары ұлғаюының нақты перспективалары бар. Сондықтан геологиялық барлау жұмыстарына көп көңіл бөлу керек, өйткені Қазақстанның жер қойнауының әлеуеті бұрынғысынша жоғары қалпында қалуда.
Қазақстан Республикасында көмірсутегі шикізатының жалпы болжамды шығарылатын ресурстары 17 млрд. тоннаны құрайды, оның 8 млрд. тоннасы Каспий теңізінің қазақстандық секторына тиесілі.
Осыған байланысты саясаттың негізгі бағыты Каспий және Арал теңіздерінің акваториясындағы жер қойнауы учаскелерін кең ауқымды зерттеу болып табылады.
Сонымен қатар, индикаторларға және, тиісінше, мақсаттарға, «Теңіз», «Қарашығанақ» кен орындары сияқты ірі жобалар арқылы, сондай-ақ Қашаған жаңа кен орының игеру есебінен қол жеткізу жоспарланып отыр.
Бұдан басқа, мынадай теңіз жобаларында іздестіру-барлау жұмыстары жүргізілуде: Құрманғазы, Түпқараған, Аташ, Жамбай Оңтүстік-Оңтүстік Забурунье, Жемчужина.
Мұнай-газ секторын дамыту шеңберінде 2015 жылдың аяғына дейін 22 ірі жоба жоспарланған, оның ішінде 9-ы салалық бағдарлама шеңберінде, 13-і Индустрияландыру картасы шеңберінде іске асырылатын болады. Осы жобалар бойынша инвестициялардың жоспарланып отырған жалпы көлемі 1379,6 млрд. теңгені құрайды. Саланын ЖҚҚ-сы 2011 - 2015 жылдары 25 311 млрд. теңгені құрайды. Сала бойынша ЖҚҚ өсімі бүкіл кезеңде 64,4 % құрайды.
Геологияны дамыту
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.05.15 № 617 Қаулысымен.
Өнеркәсіп салаларын белсенді дамыту үшін минералдық ресурстарды ұтымды және кешенді пайдалану мен жаңғыртуды қамтамасыз ету экономикалық саясаттың басым мақсаты болып табылады.
Жер қойнауын пайдалану саласына инвестициялар тарту үшін геологиялық барлау жұмыстарының көлемін айтарлықтай ұлғайту қажет. Бұл мемлекеттің осындай жұмыстарды жүргізу жөніндегі компания құру туралы шешім қабылдауын талап етеді.
2007 жылдан бері елде жер қойнауын пайдалану құқығын беруге конкурстар өткізуге мораторий жарияланған. Жер қойнауын пайдалану саласында инвестициялық ахуалды дамыту заңнамалық базаның одан әрі пысықталуын талап етеді.

Рост производства в машиностроительной промышленности на 16,8 % в 2011 году и в среднем на 9,6 % в год в 2012 - 2015 годах должен быть обеспечен за счет модернизации действующих предприятий, создания гибких производств по расширению выпускаемого ассортимента и освоения новых видов машиностроительной продукции.
В машиностроительной отрасли до конца 2015 года запланировано 59 проектов, из них 17 - по отраслевой программе, 42 — по Карте индустриализации.
Общие инвестиции в проекты отрасли с 2011 по 2015 годы планируются в объеме 189,3 млрд. тенге. ВДС отрасли в 2011 - 2015 годах cоставит 2 501,2 млрд. тенге. Прирост ВДС отрасли за весь период составит 68,3 %.
Рост производства в фармацевтической промышленности в среднем на 2,3 % в год в 2011 - 2015 годах должен быть обеспечен за счет повышения производительности труда, значительного расширения ассортимента, модернизации действующих и строительства новых предприятий.
В фармацевтической отрасли до конца 2015 года запланировано 34 проекта, из них 13 - по отраслевой программе, 21 - по Карте и индустриализации.
Общие инвестиции в проекты отрасли с 2011 по 2015 годы планируются в объеме 36,8 млрд. тенге. ВДС отрасли в 2011 — 2015 годах составит 78,5 млрд. тенге. Прирост ВДС отрасли за весь период составит 11,5 %.
Рост производства в легкой промышленности в среднем на 3,1 % в 2012 — 2015 годах будет обеспечен за счет диверсификации и повышения конкурентоспособности продукции в долгосрочном периоде с усилением ее социальной эффективности.
В легкой промышленности до конца 2015 года запланировано 7 проектов по Карте индустриализации.
Общие инвестиции в проекты отрасли с 2011 по 2015 годы планируются в объеме 6,9 млрд. тенге. ВДС отрасли в 2011 - 2015 годах составит 172,0 млрд. тенге. Прирост ВДС отрасли за весь период составит 54,3 %
Увеличение производства строительных материалов должно быть обеспечено за счет развития производства конкурентоспособных, энергосберегающих, ресурсосберегающих строительных материалов, изделий и конструкций с высокой добавленной стоимостью на индустриально-инновационной основе; комплексного научно-технологического обеспечения индустриально-инновационного развития стройиндустрии и производства строительных материалов.
По строительной отрасли запланировано 98 проектов. Общий запланированный объем инвестиций составляет 223,1 млрд. тенге.
ВДС отрасли в 2011 - 2015 годах составит 1 188,5 млрд. тенге. Прирост ВДС отрасли за весь период составит 82,1 %.
Целью экономической политики в электроэнергетике будут обеспечение потребностей экономики в электроэнергии и достижение энергетической независимости страны.

Машина жасау өнеркәсібі өндірісінің 2011 жылы 16,8 % және 2012 — 2015 жылдары орташа жыл сайын 9,6 % өсуі жұмыс істеп тұрған кәсіпорыңдарды жаңғырту, шығарылатын ассортиментті кеңейтетін икемді өндірістер көру және машина жасау өнімінің жаңа түрлерін игеру есебінен қамтамасыз етілуі тиіс.
Машина жасау саласында 2015 жылдың аяғына дейін 59 жоба, оның ішінде, 17-сі салалық бағдарлама бойынша, 42-сі Индустрияландыру картасы бойынша жоспарланған.
2011 жылдан 2015 жыл аралығында саланың жобаларына 189,3 млрд. теңге көлемінде жалпы инвестициялар жоспарланған. Саланың ЖҚҚ-сы 2011 - 2015 жылдары 2 501,2 млрд. теңгені құрайды. Саланың ЖҚҚ-сының бүкіл кезеңдегі өсімі 68,3 % құрайды.
Фармацевтика өнеркәсібінің 2011 - 2015 жылдары орташа жыл сайын 2,3% өсуі еңбек өнімділігін арттыру, ассортиментті анағұрлым кеңейту, кәсіпорындардың жұмыс істеп тұрғандарын жаңғырту және жаңаларын салу есебінен қамтамасыз етілуі тиіс.
Фармацевтика саласында 2015 жылдың аяғына дейін 34 жоба, оның ішінде 13-і салалық бағдарлама бойынша, 21-і Индустрияландыру картасы бойынша жоспарланған.
2011 жылдан 2015 жылдар аралығында саланың жобаларына жалпы инвестициялар 36,8 млрд. теңге көлемінде жоспарланып отыр. Саланың ЖҚҚ-сы 2011 - 2015 жылдары 78,5 млрд. теңгені құрайды. Саланың ЖҚК-сының бүкіл кезеңдегі өсімі 11,5 % құрайды.
Жеңіл өнеркәсіптің 2012 - 2015 жылдары орташа 3,1 % өсуі әртараптандыру және ұзақ мерзімді кезеңде оның әлеуметтік тиімділігінің күшейте отырып, жеңіл өнеркәсіп өнімінің бәсекеге қабілеттілігінің арта түсуі есебінен қамтамасыз етілетін болады.
Жеңіл өнеркәсіпте 2015 жылдың соңына дейін Индустрияландыру картасы бойынша 7 жоба жоспарланған.
Саланың жобаларына жалпы инвестициялар 2011 жылдан бастап 2015 жылға дейін 6,9 млрд. теңге көлемінде жоспарлануда. Саланың 2011 - 2015 жылдардағы ЖҚҚ-сы 172,0 млрд. теңгені құрайды. Саланың ЖҚҚ-сының бүкіл кезеңдегі өсімі 54,3 % құрайды.
Құрылыс материалдары өндірісін ұлғайту бәсекеге қабілетті, энергия үнемдейтін, ресурс үнемдейтін құрылыс материалдары, индустриялық-инновациялық негізде қосылған құны жоғары бұйымдар мен конструкциялар өндірісін дамыту; құрылыс индустриясы мен құрылыс материалдары өндірісін индустриялық-инновациялық дамытуды кешенді ғылыми-технологиялық қамтамасыз ету есебінен қамтамасыз етілуі тиіс.
Құрылыс саласы бойынша 98 жоба жоспарланды. Инвестициялардың жалпы жоспарланған көлемі 223,1 млрд. теңгені құрайды.
Саланың ЖҚҚ-сы 2011 - 2015 жылдары 1 188,5 млрд. теңгені құрайды. Сала бойынша ЖҚҚ өсімі бүкіл кезеңде 82,1 % құрайды.
Электр энергетикасындағы экономикалық саясаттың мақсаты экономиканың электр энергиясына мұқтаждығың қамтамасыз ету және елдің энергетикалық тәуелсіздігіне қол жеткізу болып табылады.

Рост производства в отрасли на 2,7 % в 2011 году и в среднем на 3,3 % в год в 2012 - 2015 годах будет обеспечен за счет реализации до конца 2015 года 10 проектов, среди которых:
1) модернизация Шардаринской ГЭС (2010 - 2015 годы);
2) Экибастузская ГРЭС-2 (строительство блока № 3). Стоимость реализации проекта - 118,3 млрд. тенге. Мощность 525 МВт. (2010-2014 годы);
3) строительство Балхашской ТЭС. Стоимость реализации проекта 360,7 млрд. тенге. Мощность I - модуля 1320 МВт (2009 - 2017 годы);
4) Мойнакская ГЭС. Стоимость реализации проекта 54,1 млрд. тенге. Мощность 300 МВт. (2010 - 2012 годы);
5) строительство ПС 500 кВ «Алма», присоединение к НЭС Казахстана линиями напряжением 500, 220 кВ (2010-2014 годы).
Общие инвестиции в проекты отрасли с 2011 по 2015 годы планируются в объеме 799,3 млрд. тенге. ВДС отрасли в 2011 - 2015 годах составит 3 313,0 млрд. тенге. Прирост ВДС отрасли за весь период составит 28,3 %.
Строительство
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.05.2012 № 617.
Росту объемов строительства на 2,7 в 2011 году и в среднем на 3,3 % в 2012 - 2015 годах будет способствовать совершенствование регулирования строительного сектора.
Для достижения заданных параметров роста необходимо обеспечить:
строительство всех объектов, предусмотренных по Карте индустриализации (с общим объемом инвестиций 2 588,5 млрд.тенге);
ввод в 2011 – 2014 годах 24 300 тыс. кв.метров общей площади жилья по Программе жилищного строительства (с общим объемом инвестиций 479,2 млрд.тенге);
реализацию программы модернизации жилищно-коммунального хозяйства (с общим объемом инвестиций 422,1 млрд.тенге);
своевременный ввод в эксплуатацию проектов социальной сферы (образования, здравоохрения, культуры) с общим объемом выделенных средств из РБ 493,4 млрд. тенге; транспорта, объектов инфраструктуры – 2 394,5 млрд.тенге.
В отрасли производства строительных материалов и жилищного строительства до конца 2015 года запланировано 98 проектов.
В отрасли социальной сферы за счет средств республиканского бюджета до конца 2015 года будет построено 824 объекта, в том числе в сфере здравоохранения – 350 объектов, образования – 472 объекта, культуры – 2 объекта.
Общие инвестиции в строительство с 2011 по 2015 годы планируются в объеме 10 051,7 млрд. тенге. ВДС отрасли в 2011 - 2015 годах составит 12 063,6 млрд. тенге.
Связь
Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 15.05.2012 № 617.
Рост услуг связи и информации на 18,7 % в 2011 году и в среднем на 8,9 % в год в 2012 - 2015 годах будет обеспечен за счет формирования конкурентоспособного экспортоориентированного национального сектора инфокоммуникационных технологий.
Торговля

Саладағы өндірістің 2011 жылы 2,7% және 2012 - 2015 жылдары орташа жылына 3,3% өсуі 2015 жылдың соңына дейін 10 жобаны іске асыру есебінен қамтамасыз етілетін болады, олардың арасында:
1) Шардара ГЭС-ін жаңғырту (2010-2015 жылдар);
2) Екібастұз ГРЭС-2 (№ 3 блоктың құрылысы). Жобаны іске асыру құны - 118,3 млрд. теңге. Қуаты 525 МВт. (2010 - 2014 жылдар);
3) Балқаш ЖЭС құрылысы. Жобаны іске асыру құны 360,7 млрд. теңге. I модульдің қуаты 1320 МВт (2009 - 2017 жылдар);
4) Мойнақ ГЭС. Жобаны іске асыру құны 54,1 млрд. теңге. Қуаты 300 МВт, (2010 - 2012 жылдар);
5) 500 кВ «Алма» ҚС құрылысы, кернеуі 500, 220 кВ желілермен Қазақстан ҰЭЖ-не қосу (2010 - 2014 жылдар).
Саланың жобаларына жалпы инвестициялар 2011 жылдан бастап 2015 жылға дейін 799,3 млрд. теңге көлемінде жоспарлануда. Саланың ЖҚҚ 3 313,0 млрд. теңгені құрайды. Сала бойынша ЖҚҚ өсімі барлық кезеңде 28,3 % құрайды.
Құрылыс
Ескерту. Кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.05.15 № 617 Қаулысымен.
Құрылыс көлемінің 2011 жылы 2,7 %-ға және 2012 - 2015 жылдары орташа 3,3 %-ға өсуі құрылыс секторын реттеуді жетілдіруге ықпал ететін болады.
Өсудің берілген өлшемдеріне қол жеткізу үшін мыналарды қамтамасыз ету міндеттерін шешу қажет:
Индустрияландыру картасында көзделген барлық объектілердің құрылысы (инвестициялардың жалпы көлемі – 2 588,5 млрд.теңге);
2011-2014 жылдары Тұрғын үй құрылысы бағдарламасы бойынша жалпы көлемі 24300 мың шаршы метрді пайдалануға беру (инвестициялардың жалпы көлемі – 479,2 млрд.теңге);
тұрғын үй коммуналдық шаруашылығын жаңғырту бағдарламасын іске асыру (инвестициялардың жалпы көлемі – 422,1 млрд.теңге);
РБ-ден бөлінген жалпы қаражатының көлемі 493,4 млрд. теңге әлеуметтік сала, (білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет), 2 394,5 млрд.теңге көлік, инфрақұрылым объектілері жобаларын уақытында пайдалануға беру.
Құрылыс материалдар өндірісі мен тұрғын үй құрылысы салаларында 2015 жылдың соңына дейін 98 жоба жоспарланған.
Әлеуметтік салада республикалық бюджет қаражаты есебінен 2015 жылдың соңына дейін 824 объект, соның ішінде денсаулық сақтау саласында 350 объект, білім беруде 472 объект және 2 мәдениет объектісі салынатын болады.
Құрылысқа жалпы инвестициялар 2011 жылдан 2015 жылға дейін 10 051,7 млрд. теңге көлемінде жоспарлануда. Саланың ЖКҚ-сы 2011 -2015 жылдары 12 063,6 млрд. теңгені құрайды.
Байланыс
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.05.15 № 617 Қаулысымен.
Байланыс және ақпарат қызметтерінің 2011 жылы 18,7 %-ға және 2012 - 2015 жылдары орташа жылына 8,9 %-ға өсуі инфокоммуникациялық технологиялардың бәсекеге қабілетті экспортқа бағдарланған ұлттық секторын құру есебінен қамтамасыз етілетін болады.
Сауда

Сноска. Подраздел с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 15.05.2012 № 617.
Для обеспечения целевого индикатора развития экономики ежегодный рост торговли должен быть обеспечен на уровне 14,5 % в 2011 году и в среднем на 11,8 % в год в 2012 - 2015 годах. Экономическая политика будет направлена на повышение эффективности внутренней торговли, увеличение производительности труда в торговой сфере через совершенствование торговой инфраструктуры.
Это будет осуществляться через:
– формирование системы государственной поддержки внутренней торговли;
– создание благоприятных условий для ускоренного развития биржевой торговли;
– интеграцию системы оптовой торговли в международную транзитную сеть;
– организацию сервисной поддержки участников внутренней торговли (информационную, аналитическую и иную).
Кроме того, в рамках реализации Программы по развитию торговли в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы предполагается проведение мероприятий по:
стимулированию увеличения количества площадей современных торговых форматов и их доли в общем обороте розничной торговли;
развитию электронной торговли, сближению удаленных производителей (особенно в сельской местности) к основным каналам товародвижения, повышению прозрачности торговли и информированности участников рынка, а также повышению уровня профессионализма его участников.
Также будет продолжена работа по вовлечению Социально-предпринимательской корпорации (далее - СПК) в процесс насыщения регионов плодоовощной продукцией.
Кроме того, для достижения намеченных показателей необходимо развивать и выстроить конкурентоспособную транспортно-логистическую систему, создав при этом благоприятные условия для привлечения инвестиций и развития торговой системы Казахстана в целом.
Предполагается реализация мероприятий, направленных на использование возможностей существующих крупных рынков на приграничной территории РК и создание торгово-логистических центров на границе с КР, РУ, КНР и территории Морпорта Актау, то есть:
- создание технически устойчивого и технологически обновленного торгово-логистического узла или крупного азиатского торгового рынка со складскими терминалами и необходимой инфраструктурой, обеспечивающими хорошую сохранность грузов и быструю отправку их потребителям на базе торгового комплекса «Барыс-2» в с. Кордай Жамбылской области (граница с Кыргызстаном);
- проведение дальнейшей реализации разработанных технико-экономических обоснований (далее – ТЭО) по созданию Транспортно-Логистического Центра (далее - ТЛЦ) в ЮКО (г. Шымкент), Морпорт Актау (Мангыстауская обл.);
- разработка и реализация ТЭО ТЛЦ «Семей» и оптово-розничного торгового комплекса «Шемонаиха» ВКО.
Необходимо создать условия для ускоренного развития деятельности товарных бирж, упорядочения торговли товарами стратегического значения, внедрения новых методов биржевой торговли на базе использования современных средств связи и информационных технологий учета и обработки информации для перехода от спотовой к фьючерсной биржевой торговле; стабильного развития товарных бирж в Казахстане и перехода на современную систему фьючерсной торговли.
Удачное территориальное расположение и межэкономические связи страны в будущем могут привести казахстанскую товарную биржу на международный уровень, став главным биржевым центром в Центральной Азии.

Ескерту. Кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.05.15 № 617 Қаулысымен.
Экономиканы дамытудың нысаналы индикаторын қамтамасыз ету үшін сауданың жыл сайынғы өсуі 2011 жылы 14,5 % және 2012 - 2015 жылдары орташа 11,8 % деңгейінде қамтамасыз етілуі тиіс. Экономикалық саясат сауданың инфрақұрылымын жетілдіру арқылы ішкі сауданың тиімділігін арттыруға, сауда саласындағы еңбек өнімділігін ұлғайтуға бағытталатын болады.
Бұл:
- ішкі сауданы мемлекеттік қолдау жүйесін қалыптастыру;
- биржалық сауданы жедел дамыту үшін қолайлы жағдай жасау;
- көтерме сауда жүйесін халықаралық транзит желісіне біріктіру;
- ішкі саудаға қатысушыларды сервистік қолдауды ұйымдастыру (ақпараттық, талдамалық және өзге) арқылы жүзеге асырылатын болады.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасында 2010 – 2014 жылдарға арналған Сауданы дамыту бағдарламасын іске асыру шеңберінде мынадай іс-шараларды жүргізу болжанады:
қазіргі заманғы сауда форматтары алаңдарының санын және олардың жалпы бөлшек сауда айналымындағы үлесін ұлғайтуға ынталандыру;
электронды сауданы дамыту, алыстағы өндірушілерді (әсіресе ауылдық жерлердегі) тауардың негізгі жылжу арналарына жақындату, сауданың ашықтығын және нарыққа қатысушылардың хабардар болуын арттыру, сондай-ақ оған қатысушылардың кәсіби шеберлік деңгейлерін арттыру.
Сондай-ақ әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды (бұдан әрі- ӘКК) өңірлерді жеміс-көкөніс өнімдерімен толықтыру процесіне тарту жұмысы жалғасатын болады.
Бұдан басқа, белгіленген көрсеткіштерге қол жеткізу үшін инвестициялар тарту және тұтастай Қазақстаның сауда жүйесін дамыту үшін қолайлы жағдай жасай отырып, бәсекеге қабілетті көлік-логистикалық жүйесін дамыту және құру қажет.
ҚР шекаралас аумақтарындағы жұмыс істеп тұрған ірі базарлардың мүмкіндіктерін пайдалануға бағытталған іс-шараларды іске асыру және ҚР, ӨР, ҚХР шекаралары мен Ақтау Теңіз порты аумағында сауда-логистикалық орталықтар (бұдан әрі- СЛО) құру болжануда, яғни:
- техникалық тұрақты және технологиялық жаңартылған сауда-логистикалық торабын немесе Жамбыл облысының Қордай ауылындағы (Қырғызстанмен шекаралас) "Барыс-2" сауда кешені базасында жүктердің жақсы сақталуын және оларды тұтынушыларға жедел жіберуді қамтамасыз ететін қойма терминалдары мен қажетті инфрақұрылымы бар Азиялық ірі сауда нарығын құру;
- Оңтүстік Қазақстанда (Шымкент қаласы) және Ақтау Теңіз портында (Маңғыстау облысы) СЛО құру бойынша әзірленген техникалық экономикалық негіздемесін (бұдан әрі- ТЭН) одан әрі іске асыруды жүргізу;
"Семей" СЛО мен ШҚО "Шемонаиха" көтерме-бөлшек сауда кешенінің ТЭН әзірлеу және іске асыру.
Сауда биржаларының қызметін жеделдетіп дамыту, сауданы стратегиялық маңызы бар тауарлармен реттеу, споттық фьючерлік биржалық саудаға көшу үшін қазіргі заманғы байланыс құралдары мен ақпараттарды есептеу мен өңдеудің ақпараттық құралдарын пайдаланудың негізінде биржалық сауданың жаңа тәсілдерін енгізу; Қазақстанда тауар биржаларын тұрақты дамыту және қазіргі заманғы фьючерлік сауда жүйесіне көшу үшін жағдай жасау қажет.
Елдің қолайлы аумақтық орналасуы мен экономикааралық байланыстары алдағы уақытта Орталық Азиядағы басты биржалық орталыққа айналып қазақстандық тауар биржасын халықаралық деңгейге алып келуі мүмкін.

3. Объем инвестиций, необходимый для обеспечения
целевых индикаторов
В экономике ряд лет сохраняется высокая степень износа основных средств, которая составляет 37,9%. Эти тенденции создают риски снижения конкурентоспособности экономики и усложняют задачу достижения стабильного экономического роста на 7% ежегодно.
Для достижения целевых параметров экономического роста объем капиталовложений в экономике в 2011 – 2015 годах должен вырасти на 58,5% к 2010 году, что на 12,7 п.п. больше по сравнению с потребностями одобренного прогноза.

3. Нысаналы индикаторларды қамтамасыз ету үшін қажетті инвестициялар көлемі
Экономикада бірқатар жылдардан бері негізгі құралдардың жоғары барынша тозуы сақталып отыр, ол 37,9% құрайды. Бұл үрдістер экономиканың бәсекеге қабілеттілінің төмендеуі тәуекелдерін жасауда және жыл сайын 7% тұрақты экономикалық өсуге қол жеткізу міндетін қиындатып отыр.
Экономикалық өсудің нысаналы параметрлеріне қол жеткізу үшін экономикадағы күрделі салымдар көлемі 2011 – 2015 жылдары 2010 жылға қарағанда 58,5%-ға өсуі тиіс, бұл мақұлданған болжамдағы қажеттілікпен салыстырғанда 12,7 пайыздық тармаққа көп.

Дополнительный объем капиталовложений в экономике в 2012 – 2015 годах оценивается в 2,8 трлн. тенге.
Среднегодовые темпы роста инвестиций в обрабатывающей промышленности вырастут в сравнении с базовым вариантом на 15,2 процентных пункта и достигнут 24,6%.
В сфере привлечения инвестиций Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию на 2010 – 2014 годы останется ключевым инструментом структурной политики и обеспечения диверсификации экономики.
Источники финансирования инвестиций в основной капитал

Экономикадағы күрделі салымдардың қосымша көлемі 2012 – 2015 жылдары 2,8 трлн. теңгеге бағалануда.
Өңдеу өнеркәсібіндегі инвестициялар өсімінің орташа жылдық қарқыны базалық нұсқамен салыстырғанда 15,2 пайыздық тармаққа өседі және 24,6% жетеді.
Инвестициялар тарту саласында елді үдемелі индустриялдық дамытудың 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы құрылымдық саясат пен экономиканы әртараптандырудың шешуші құралы болып қалады.
Негізгі капиталға инвестицияларды қаржыландыру көздері

185,0
Прямые иностранные
инвестиции
900,0
900,0
900,0
900,0
900,0
4 500,0
Дополнительная
потребность в
инвестициях
135,6 799,6 1 266,0 1 729,8 2 276,0 6 207,0
МЭРТ, МИНТ, ФНБ «Самрук-Казына» должны проработать план действий по привлечению иностранного капитала в экономику.
Для закрытия необеспеченного источниками объема инвестиций финансовые ресурсы должны быть аккумулированы как за счет государственных средств, так и частных, включая банковское кредитование.
Расширение каналов привлечения инвестиций предлагается через частные инвестиции, государственно-частное партнерство, государственный бюджет, привлечение иностранных инвестиций.
Основными источниками финансирования инвестиционных проектов, реализуемых с использованием механизма государственно-частного партнерства, будут являться средства частных инвесторов, международных финансовых институтов, софинансирование со стороны государства.
В целях поддержки деятельности концессионеров действующее концессионное законодательство предусматривает следующие виды государственной поддержки:
поручительства государства по инфраструктурным облигациям в рамках договоров концессии;
государственные гарантии по займам, привлекаемым для финансирования концессионных проектов;
передача концессионеру исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, принадлежащих государству;
предоставление натурных грантов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
софинансирование концессионных проектов;
гарантии потребления государством определенного объема товаров (работ, услуг) в случае, если основным потребителем товаров (работ, услуг), производимых концессионером является государство;
компенсация определенного объема инвестиционных затрат концессионера в установленные договором концессии сроки и в определенных им объемах в период действия договора концессии.
Привлечение иностранных инвестиций планируется через привлечение 18 целевых инвесторов из списка компаний GLOBAL 2000 и заключение соглашений с иностранными государствами о поощрении и взаимной защите инвестиций.
4. Фискальная политика
В целях обеспечения роста экономики в среднем на 7% ежегодно фискальная политика в среднесрочном периоде должна быть направлена на поддержание необходимого уровня внутреннего спроса со стороны государства.

185,0
Тікелей шетелдік инвестициялар
900,0
900,0
900,0
900,0
900,0
4 500,0
Инвестицияларға деген қосымша қажеттілік
135,6
799,6
1 266,0
1 729,8
2 276,0
6 207,0
ЭДСМ, ИЖТМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ экономикаға шетел капиталын тарту бойынша іс-қимылдар жоспарын пысықтаулары қажет.
Көздермен қамтамасыз етілмеген инвестициялар көлемін жабу үшін қаржы ресурстары мемлекеттік қаражат есебінен де банктік кредиттеуді қоса алғанда жеке қаражат есебінен де жинақталуы тиіс.
Инвестициялар тарту арналарын жеке инвестициялар, мемлекеттік-жеке меншік әріптестік, мемлекеттік бюджет, шетелдік инвестицияларды тарту арқылы кеңейту ұсынылады.
Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетігін пайдаланумен іске асырылатын инвестициялық жобаларды қаржыландырудың негізгі көздері: жеке инвесторлардың, халықаралық қаржы институттарының қаражаттары, мемлекет тарапынан қоса қаржыландыру болып табылады.
Концессионерлер қызметін қолдау мақсатында қолданыстағы концессия заңнамасы мемлекеттік қолдаудың мынадай түрлерін қарастырады:
мемлекеттің концессия шарттары шеңберіндегі инфрақұрылымдық облигациялар бойынша кепілдемелері;
концессиялық жобаларды қаржыландыру үшін тартылған қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктер;
концессионерге мемлекетке тиесілі зияткерлік меншік нысандарына ерекше құқықтар беру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заттай гранттар ұсыну;
концессиялық жобаларды қоса қаржыландыру;
концессионер өндіретін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) негізгі тұтынушысы мемлекет болып табылған жағдайдағы тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) белгілі бір көлемін мемлекеттің тұтыну кепілдіктері, концессия шарттарында белгіленген мерзімдерде және концессия шартын қолдану кезеңіндегі белгіленген көлемдерде концессионердің инвестициялық шығындарының белгілі бір көлемінің өтемақысы.
Шетелдік инвестицияларды тарту GLOBAL 2000 компаниялар тізімінен 18 нысаналы инвесторды тарту және шетел мемлекеттерімен инвестицияларды ынталандыру және өзара қорғау туралы келісімдер жасау арқылы жоспарлануда.
4. Фискалдық саясат
Экономиканың орташа алғанда 7 %-ға өсуін қамтамасыз ету мақсатында жыл сайын фискалдық саясат орта мерзімді кезеңде ішкі сұраныстың қажетті деңгейін мемлекеттің қолдауына бағытталуы тиіс.

С учетом предполагаемых внешних условий развития экономики по базовому сценарию и темпов развития отраслей экономики в 2011 – 2015 годах в пределах индикативных параметров роста общие поступления в государственный бюджет прогнозируются на уровне 18 - 20% от ВВП.
Увеличение государственных доходов позволит увеличивать расходы государственного бюджета для поддержания экономической активности, создания благоприятных условий для роста и диверсификации экономики.

Экономиканың базалық сценарий бойынша болжамдалған сыртқы даму жағдайларын және экономика салаларының 2011 – 2015 жылдары индикативті параметрлері шегіндегі даму қарқынын ескере отырып, мемлекеттік бюджетке түсетін жалпы түсімдер ЖІӨ-нің 18-20% деңгейінде болады деп болжануда.
Мемлекеттік кірістерді ұлғайту экономикалық белсенділікті қолдау, экономиканың өсуі мен оны әртараптандыру үшін қолайлы жағдай жасау мақсатында мемлекеттік бюджет шығыстарын арттыруға мүмкіндік береді.

С точки зрения покрытия расходов поступлениями оптимальным является формирование фискальной политики исходя из дефицита бюджета на уровне не выше 3,0 % от ВВП с последующим его снижением до 1,3% от ВВП в 2014 году.
Поддержание государственных расходов на уровне 20 - 23% от ВВП будет обеспечивать необходимые для устойчивого роста экономики рост внутреннего спроса с одной стороны, и рост накопления основного капитала за счет государственных инвестиций с другой стороны.
Прогноз роста объемов текущих расходов республиканского бюджета не покрывается прогнозируемыми доходами от ненефтяного сектора и дефицитом бюджета. В связи с этим, часть гарантированного трансферта используется также для финасирования текущих затрат. Об этом также говорит превышение гарантированного трансферта над бюджетом развития.
Высокий рост текущих расходов ограничивает возможности использования средств Национального фонда в объеме гарантированного трансферта для финансирования инвестиционных затрат, накопления основного капитала.
Параметры республиканского бюджета, млрд. тенге
2011 г.
2012 г.
2013 г.
2014 г.
Текущие затраты

Шығыстарды түсімдермен жабу тұрғысынан алғанда ЖІӨ-нен 3,0 %-дан жоғары емес деңгейдегі бюджет тапшылығын оны кейіннен 2014 жылы ЖІӨ-нен 1,3 %-ға дейін азайтумен фискалдық саясатты қалыптастыру оңтайлы болып табылады.
Мемлекеттік шығыстарды ЖІӨ-нің 20-23% деңгейінде ұстау экономиканың тұрақты өсуі үшін қажетті, бір жағынан ішкі сұраныстың өсуін және екінші жағынан мемлекеттік инвестициялар есебінен негізгі капиталдың жинақталу өсімін қамтамасыз ететін болады.
Республикалық бюджетте ағымдағы шығыстар көлемінің өсу болжамы мұнай емес сектордан болжанатын кірістермен және бюджет тапшылығымен жабылмайды. Осыған байланысты, кепілдік берілген трансферттің бөлігі ағымдағы шығындарды қаржыландыру мақсатында да пайдаланылады. Мұны кепілденген трансферттің даму бюджетінен асып түсуі көрсетіп отыр.
Ағымдағы шығыстардың жоғарғы өсімі Ұлттық қор қаражатын инвестициялық шығындарды қаржыландыру және негізгі капитал жинақтау үшін кепілдік трансферт көлемінде пайдалану мүмкіндігін шектейді.
Республикалық бюджет параметрлері, млрд. теңге
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
Ағымдағы шығындар

-1895,8
-1876,9
-1653,0
-1641,4
% к ВВП
-7,7
-6,9
-5,5
-4,8
Политика государственных расходов должна иметь антицикличный характер для недопущения «перегрева» экономики и порождения макроэкономических дисбалансов. Бюджетная политика также должна обеспечивать сбалансированность бюджета и Национального фонда. С учетом этого фискальная политика в среднесрочной перспективе должна формироваться на основе следующих фискальных Правил:

-1 895,8
-1 876,9
-1 653,0
-1 641,4
ЖІӨ-ге, %-бен
-7,7
-6,9
-5,5
-4,8
Мемлекеттік шығыстар саясаты экономиканың "қызып кетуіне" және макроэкономикалық теңгерімсіздіктердің туындауына жол бермеу үшін циклге қарсы сипатта болуға тиіс. Бюджеттік саясат сонымен қатар бюджет пен Ұлттық қордың теңгерімділігін қамтамасыз етуі керек. Осыны ескере отырып, фискалдық саясат орта мерзімді перспективада мынадай фискалдық Ережелер негізінде қалыптасуы тиіс:

1) низкий уровень дефицита бюджета;
2) финансирование текущих расходов в основном за счет ненефтяных поступлений в бюджет;
3) направление гарантированного трансферта целиком на финансирование бюджета развития;
4) сокращение ненефтяного дефицита бюджета.
В среднесрочной перспективе необходимо ограничить рост текущих расходов на таком уровне, чтобы с 2014 года выйти на их финансирование в основном за счет доходов от ненефтяного сектора.
Важным требованием сбалансированности является постепенное сокращение ненефтяного дефицита, который должен составлять не более 3% к ВВП к концу этого десятилетия. К 2015 году ненефтяной дефицит должен быть снижен до 4,8% от ВВП.
Политика формирования и использования средств Национального фонда должна быть направлена на продолжение накоплений средств Фонда, не ограничивая его максимального размера; привлечение средств Фонда в размере бюджета развития.
Соблюдение данных фискальных правил будет способствовать увеличению средств Фонда до 66,2 млрд. долларов США в 2014 году (29,0% от ВВП) и выполнению им стабилизационной и сберегательной функций.
5. Обеспечение прогнозных параметров экономического роста
топливно-энергетическими ресурсами и инфраструктурой
Сноска. Раздел 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 15.05.2012 № 617.
Планируемый ежегодный рост ВВП на 7 % потребует дополнительной выработки электроэнергии в стране к 2015 г. на 18,76 млрд. кВт/час больше относительно 2010 года.
Достижение индикативных параметров экономического роста потребует дополнительного объема потребления природного газа 3,4 млрд.куб.м до 2015 года.
Ежегодная дополнительная потребность в природном газе составит 648 млн.куб.м.
Задачи: Министерство индустрии и новых технологий РК, Министерство нефти и газа РК должны выработать план действий по обеспечению производства электроэнергии и газа в необходимом объеме.
6. Социальная модернизация
Реализация успешной технологической модернизации достигает максимального экономического роста в тех странах, где задачи экономического роста решаются в сочетании с социальной модернизацией.
Главное конкурентное преимущество современной высокоразвитой страны связано с качеством человеческого капитала и факторами, которые непосредственно обеспечивают жизнедеятельность людей.
Глава государства в своем послании народу Казахстана «Построим будущее вместе» от 28 января 2011 года особо акцентировал внимание на вопросы социальной модернизации, в том числе реализации важнейших государственных программ.
Основой социальной модернизации является формирование среднего класса. Высокая дифференциация доходов - главный барьер на пути роста среднего класса.
Со смещением приоритетов в сторону более высокого уровня образования и квалификации повышается роль вертикальной и горизонтальной трудовой мобильности, создания равных возможностей для продвижения по профессиональной и социальной лестнице и создания устойчивых социальных «лифтов».
Целью социальной модернизации в Казахстане является обеспечение высокого уровня и качества жизни населения, рост его экономической активности и производительности труда с оптимальным распределением функций между различными участниками социального процесса - государством, рынками, специализированными социальными институтами, семьями и социальными сетями.
В соответствии с поставленной целью предполагается решение следующих задач:
повышение конкурентоспособности образования, развитие человеческого капитала путем обеспечения доступности качественного образования для устойчивого роста экономики;
улучшение здоровья граждан Казахстана для обеспечения устойчивого социально-демографического развития страны;
повышения доходов населения путем содействия устойчивой и продуктивной занятости.
Основные целевые показатели социальной политики
п/п
Показатели Едини-
ца
изме-
рения
2011 год 2012 год 2013 год 2014 год 2015 год
1.
Численность
населения
тыс.
чел.

1) бюджет тапшылығының төмен деңгейі;
2) ағымдағы шығыстарды негізінен бюджетке түсетін мұнай емес түсімдер есебінен қаржыландыру;
3) кепілдік берілген трансфертті толығымен даму бюджетін қаржыландыруға бағыттау;
4) бюджеттің мұнай емес тапшылығын қысқарту.
Орта мерзімді перспективада ағымдағы шығыстар өсімін 2014 жылдан бастап оларды негізінен мұнай емес сектордан түсетін кірістер есебінен қаржыландыруға шығатындай деңгейде шектеу қажет.
Теңгерімділіктің маңызды талабы мұнай емес тапшылықты біртіндеп қысқаруы болып табылады, ол осы онжылдықтың соңына қарай ЖІӨ-ге 3%-дан аспайтын пайызды құрауы тиіс. 2015 жылға қарай мұнай емес тапшылық ЖІӨ-ден 4,8% -ға дейін азаюы керек.
Ұлттық қордың қаражатын қалыптастыру мен оны пайдалану саясаты Қор қаражатының, оның ең көп мөлшерін шектеместен, жинақталуын жалғастыруға; Қор қаражатын даму бюджетінің мөлшерінде тартуға бағытталуы тиіс.
Осы фискалдық ережелердің сақталуы Қор қаражатын 2014 жылға қарай 66,2 млрд. АҚШ долларына дейін (ЖІӨ-нің 29,0%-ға) ұлғайтуға және оның тұрақтандыру және жинақтау функцияларын орындауына ықпал ететін болады.
5. Экономикалық өсуінің болжамдық параметрлерін отын-энергетикалық ресурстармен және инфрақұрылыммен қамтамасыз ету
Ескерту. 5-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.05.15 № 617 Қаулысымен.
ЖІӨ-нің 7 %-ға жоспарланатын жыл сайынғы өсімі елде 2015 жылға қарай электр энергиясын 2010 жылғы болжамға қатысты 18,76 млрд. кВт/сағаттан астам қосымша өндіруді талап етеді.
Экономикалық өсудің нысаналы параметрлеріне қол жеткізу 2015 жылға дейін 3,4 млрд.текше метр табиғи газды тұтынудың қосымша көлемін талап етеді.
Жыл сайынғы табиғи газға қосымша қажеттілік 648 млн.текше метрді құрайды.
Міндеттер: Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі, Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі қажет көлемде электр энергиясы мен газ өндіруді қамтамасыз ету жөніндегі іс-қимылдар жоспарын әзірлеуі тиіс.
6. Әлеуметтік жаңғырту
Табысты технологиялық жаңғыртуды іске асыру экономикалық өсу міндеттері әлеуметтік жаңғыртумен байланыста шешілетін елдерде ең көп экономикалық өсімге жетеді.
Қазіргі жоғары дамыған елдің басты бәсекелі артықшылығы адами капиталмен және адамдардың тыныс тіршілігін тікелей қамтамасыз ететін факторлардың сапасымен байланысты.
Мемлекет басшысы өзінің "Болашақтың іргесін бірге қалаймыз" атты 2011 жылғы 28 қаңтардағы Жолдауында әлеуметтік жаңғырту, оның ішінде маңызды мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру мәселелеріне ерекше көңіл қойды.
Әлеуметтік жаңғыртудың негізі орта топты қалыптастыру болып табылады. Кірістің жоғары саралануы орта топтың өсуі жолындағы басты кедергі болып табылады.
Басымдықтарды білім берудің және біліктіліктің анағұрлым жоғары деңгейі жағына қосумен көлденең және тiкелей еңбек ұтқырлығының, кәсіби және әлеуметік сатымен көтерілу үшін тең мүмкіндіктер құру және тұрақты әлеуметтік "лифтер" құру рөлі артады.
Қазақстанда әлеуметтік жаңғырту мақсаты халықтың тыныс-тіршілігінің жоғары деңгейін және сапасын қамтамасыз ету, әлеуметтік процестің әртүрлі қатысушылары – мемлекет, нарық, мамандандырылған әлеуметтік институттар, отбасылар мен әлеуметтік желілер арасында функцияларды оңтайлы бөле отырып, оның экономикалық белсенділігі мен еңбек өнімділігінің өсуі болып табылады.
Қойылған мақсаттарға сәйкес мынадай міндеттерді шешу көзделеді:
білім берудің бәсекеге қабілеттілігін арттыру, экономиканың тұрақты өсуі үшін сапалы білім берудің қолжетімділігін қамтамасыз ету жолымен адами капиталды дамыту;
елдің тұрақты әлеуметтік-демографиялық дамуын қамтамасыз ету үшін Қазақстан азаматтарының денсаулығын жақсарту;
тұрақты және өнімді жұмыспен қамтуға ықпал ету жолымен халықтың табысын арттыру.
Әлеуметтік саясаттың негізгі нысаналы көрсеткіштері
р/с №
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1.
Халық саны
мың адам

73,5
В системе общего среднего образования основные усилия будут направлены на повышение качества обучения и на создание максимальных условий для формирования интеллектуального, физически и духовно развитого гражданина.
Базовыми задачами являются переход на 12-летнюю модель обучения с внедрением профильной школы, повышение статуса педагога, совершенствование системы финансирования образования и развитие интеллектуальных школ с естественно-математическим направлением.
К 2015 году в сфере школьного образования планируется достичь следующих показателей:
Основные показатели среднего образования
п/п
Наименование показателя значение
показателей до
2015 года
1
Количество школ в рамках проекта
«Назарбаев Интеллектуальные школы» во всех
регионах Казахстана
20
2
Доля учащихся, успешно освоивших
образовательные учебные программы по
естественно-математическим дисциплинам
60 %
3
Результаты учащихся казахстанской
общеобразовательной школы в международных
сравнительных исследованиях PISA, TIMSS
PISA (50 – 55
места)
TIMSS (10 – 15
места)
4
Увеличена доля школ, создавших условия для
инклюзивного образования, от их общего
количества
30 %
На сегодняшний день по республике функционируют 7 516 дневных государственных общеобразовательных школ с контингентом 2 486 449 детей.
По итогам 2010 года дефицит ученических мест составил 99 870 мест, а количество аварийных школ составило 254 единиц.
Проблема по ликвидации трехсменности и аварийности школ будет решаться путем строительства и реконструкции за период 2011 – 2015 г.г. более 500 школ, как за счет республиканского, так и за счет местных бюджетов.
Огромное внимание будет уделено реформированию системы технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
Предусматривается обновление структуры содержания ТиПО с учетом запросов индустриально-инновационного развития экономики.

73,5
Жалпы орта білім беру жүйесінде негізгі күш білім беру сапасын арттыруға және зияткерлік, дене бітімі және рухани дамыған азамат қалыптастыру үшін барынша жағдай жасауға бағытталатын болады.
Бейінді мектепті енгізумен 12 жылдық оқыту моделіне көшу, педагогоктың мәртебесін арттыру, білім беруді қаржыландыру жүйесін жетілдіру және жаратылыстану-математика бағыттағы зиткерлік мектептерде дамыту негізгі міндеттер болып табылады.
2015 жылға қарай мектептегі білім беру саласында мынадай көрсеткіштерге жету жоспарланып отыр:
Орта білім берудің негізгі көрсеткіштері
р/с №
Көрсеткіштердің атауы
2015 дейінгі көрсеткіштердің мәні
1
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" жобасы шеңберінде Қазақстанның барлық өңірлеріндегі мектептердің саны
20
2
Жаратылыстану-математика пәндері бойынша білім беретін оқу бағдарламаларын жетік меңгерген оқушылардың үлесі
60 %
3
Қазақстандық жалпы білім беретін мектеп оқушыларының PISA (50-55 орын), TIMSS (10-15 орын) халықаралық салыстырмалы зерттеулеріндегі нәтижелері
PISA (50–55 орын) TIMSS (10–15 орын)
4
Инклюзивті білім беру үшін жағдай жасалған мектептердің үлесі олардың жалпы санынан ұлғайған
30 %
Бүгінгі күні республикада 2 486 449 бала оқитын 7 516 күндізгі мемлекеттік жалпы білім беру мектептері жұмыс істейді.
2010 жылдың қорытындысы бойынша оқушы орындарының тапшылығы 99 870 орынды құрайды, авариялық мектептердің саны 254 бірлікті құрады.
Мектептердің үш ауысымдығы мен апаттылығын жою мәселесі 2011 – 2015 жылдар кезеңінде республикалық және де жергілікті бюджет есебінен де 500-ден астам мектеп салу және қайта жаңғырту жолымен шешілетін болады.
Техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) жүйесін реформалауға көп көңіл бөлінеді.
Экономиканың индустриялық-инновациялық даму сұранысын ескере отырып, ТжКБ мазмұнының құрылымын жаңарту көзделеді.

На данном этапе в стране функционируют 894 учебных заведения, с контингентом 603,8 тыс.чел. В подготовке кадров для проектов форсированного индустриально-инновационного развития (далее – ГПФИИР) в республике задействовано 543 учебных заведений ТиПО.
Вместе с тем, проблемой остается качество подготовки специалистов, их низкая конкурентоспособность и несоответствие квалификации современным требованиям.
Требуется создание принципиально новой модели функционирования ТиПО с участием бизнес-ассоциаций и представителей крупнейших работодателей. Это позволит решать ключевые вопросы подготовки кадров в масштабах страны, организовывать взаимодействие системы ТиПО с центральными и местными органами управления, с рынком труда и занятости населения.
В связи с чем, в рамках Госпрограммы будет реализован комплекс мер, направленных на обновление стандартов, учебных программ ТиПО, расширение базы практики за счет партнерства с работодателями, развитие инфраструктуры и повышение престижа обучения в ТиПО.
Будут построены 4 межрегиональных профессиональных центра в городах Атырау для нефтегазовой отрасли, Екибастузе – топливно-энергетической, Шымкенте – обрабатывающей и Усть-Каменогорске – машиностроительной.
Реализация вышеуказанных мер позволит достичь к 2015 году следующих показателей:
доля выпускников ТиПО, прошедших независимую оценку квалификации в сообществе работодателей с первого раза, от общего числа принявших участие, составит 60%;
доля занятых и трудоустроенных выпускников учебных заведений ТиПО в первый год после окончания обучения, обучившихся по госзаказу увеличится до 78%;
увеличится доля колледжей, прошедших процедуру национальной институциональной аккредитации до 10%.
Количество выпускников учебных заведений ТиПО, в т.ч.
по специальностям (отраслям) (чел.)
Наименование 2011
год
2012
год
2013 год 2014
год
2015
год
1
2
3
4
5
6
Сельское, лесное и
рыбное хозяйство

Осы кезеңде елде 603,8 мың адамды қамтитын 894 оқу орны жұмыс істейді. Үдемелі индустриялық-инновациялық даму (бұдан әрі – ҮИИДМБ) жобалары үшін кадрлар даярлауға республиканың 543 ТжКБ оқу орындары жұмыс істеуде.
Сонымен бірге, мамандарды даярлау сапасы, олардың төмен бәсекеге қабілеттілігі және біліктіліктің қазіргі заманғы талаптарға сәйкес келмеуі мәселесі қалып отыр.
Бизнес-қауымдастықтар мен ірі жұмыс берушілер өкілдерінің қатысуымен ТжКБ жұмыс істеуінің қағидатты жаңа моделін құру қажет. Бұл ел ауқымында кадрларды даярлаудың маңызды мәселелерін шешуге, басқарудың орталық және жергілікті органдарымен, еңбек және халықтың жұмыспен қамтылуы нарығымен ТжКБ жүйесінің өзара іс-қимылын ұйымдастыруға мүмкіндік береді.
Осыған байланысты, Мемлекеттік бағдарлама шеңберінде ТжКБ оқу бағдарламаларын, стандарттарын жаңартуға, жұмыс берушілермен әріптестік қатынас орнату арқылы практика базасын кеңейтуге, инфрақұрылымды дамытуға және ТжКБ-да оқыту беделін арттыруға бағытталған шаралар кешені іске асырылады.
4 өңіраралық кәсіптік орталықтар салынады: Атырау қаласында мұнайгаз саласы үшін, Екібастұз қаласында отын-энергетикалық саласы үшін, Өскемен қаласында машина жасау саласы үшін, Шымкент қаласында өңдеу саласы үшін салынады.
Жоғарыда көрсетілген шараларды іске асыру 2015 жылға қарай мынадай көрсеткіштерге қол жеткізуге мүмкіндік береді:
жұмыс берушілер қоғамдастығында біліктілікті тәуелсіз бағалаудан алғашқы реттен өткен ТжКБ түлектерінің қатысушылардың жалпы санынан үлесі - 60%-ды құрайды;
ТжКБ оқу орындарында мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша білім алған түлектердің оқуды бітіргеннен кейінгі алғашқы жылы жұмыспен қамтылғандардың және жұмысқа орналасқандардың үлесі 78%-ға ұлғаяды;
ұлттық институционалды аккредиттеу рәсімінен өткен колледждердің үлесі 10%-ға дейін ұлғаяды.
ТжКБ оқу орындарының түлектерінің саны, оның ішінде, мамандықтар (салалар) бойынша (адам)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Ауыл, орман және балық шаруашылығы

42 500
40 500
40 500
40 500
40 500
ИТОГО
186 705 186 740 188 590 190 140 190 450
За 2011 – 2015 годы в экономику вольется свыше 942,6 тыс. кадров со среднетехническим образованием (в 2011 году составит 186,7 тыс. чел., 2012 году – 186,7 тыс. чел., 2013 году – 188,6 тыс. чел., 2014 году – 190,1 тыс. чел., 2015 году – 190,5 тыс. чел.).
В сфере высшего образования поставлены следующие задачи:
обеспечение кадрами с высшим и послевузовским образованием, соответствующим потребностям индустриально-инновационного развития страны;
обеспечение интеграции в европейскую зону высшего образования;
обеспечение интеграции образования, науки и производства, создание условий для коммерциализации продуктов интеллектуальной собственности и технологий.
Решение вышеобозначенных задач будет обеспечено за счет внедрения механизма гибкого реагирования образовательных программ вузов страны на потребности рынка труда, расширения академической свободы с внедрением принципов корпоративного управления, создания исследовательских университетов, участвующих в организации и проведении фундаментальных и прикладных научных исследований и иных научно-технических, опытно-конструкторских работ, а также путем подготовки высокопрофессиональных специалистов и молодых ученых в стенах Назарбаев университета.
Основными показателями к 2015 году в сфере высшего образования являются:
увеличение доли выпускников высших учебных заведений, обучившихся по госзаказу, трудоустроенных по специальности в первый год после окончания вуза до 78%;
увеличение доли вузов, прошедших независимую национальную институциональную аккредитацию по международным стандартам до 50%;
увеличение доли вузов, осуществляющих инновационную деятельность путем интеграции образования и науки на основе внедрения результатов отечественных научных исследований в производство до 2%.
Здравоохранение
Естественный прирост населения по состоянию на 1 января 2011 года на 1000 человек составил 13,50 (на 01.01.2010 г. – 13,49), рождаемость – 22,49 (22,48), смертность – 8,94 (8,99).
По итогам 2010 года показатель материнской смертности составил 22,7 на 100 тыс. живорожденных (84 женщин) против 36,8 в 2009 году (133 женщин).
Показатель младенческой смертности составил 16,57 на 1000 родившихся живыми против 18,23 в 2009 году.

42 500
40 500
40 500
40 500
40 500
ЖИЫНЫ
186 705
186 740
188 590
190 140
190 450
2011 – 2015 жылдары экономикаға орта техникалық білімі бар 942,6 мың кадр қосылады (2011 жылы 186,7 мың адамды, 2012 жылы – 186,7 мың адамды, 2013 жылы – 188,6 мың адамды, 2014 жылы – 190,1 мың адамды, 2015 жылы – 190,5 мың адамды құрайды).
Жоғары білім беру саласында мынадай міндеттер қойылған:
елдің индустриялық-инновациялық дамуының қажеттіліктеріне сәйкес келетін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрлармен қамтамасыз ету;
жоғары білім берудің еуропа аймағына кірігуді қамтамасыз ету;
білім, ғылым және өндірісті біріктіруді қамтамасыз ету, зияткерлік меншік өнімдері мен технологияларды коммерцияландыру үшін жағдай жасау.
Жоғарыда көрсетілген міндеттерді шешу елдің жоғары оқу орындарының білім беру бағдарламаларының еңбек нарығының қажеттілігіне икемді назар аудару тетігін енгізу, корпоративтік басқару принциптерін енгізе отырып академиялық еркіндікті кеңейтуге, тұғырнамалық қолданабалы ғылыми зерттеулер мен өзге де ғылыми-техникалық, тәжірибе-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыруға және жүргізуге қатысатын зерттеу университеттерін құру есебінен, сондай-ақ Назарбаев университетінің қабырғасында жоғары кәсіби мамандар мен жас ғалымдарды даярлау арқылы қамтамасыз етілетін болады.
2015 жылға жоғары білім беру саласындағы негізгі көрсеткіштер мыналар болып табылады:
жоғары оқу орындарының мемлекеттік тапсырыс бойынша оқыған, жоғары оқу орнын аяқтаған соң бірінші жылы мамандығы бойынша 78%-ға дейін еңбекке орналастырылған түлектерінің үлесін ұлғайту;
халықаралық стандарттар бойынша 50%-ға дейін тәуелсіз ұлттық институционалдық аккрдитациядан өткен жоғары оқу орындарының үлесін ұлғайту;
отандық ғылыми зерттеулердің нәтижелерін 2%-ға дейін өндіріске енгізу негізінде білім мен ғылымды интеграциялау жолымен инновациялық қызметті жүзеге асыратын жоғары оқу орындарының үлесін ұлғайту.
Денсаулық сақтау
Халықтың табиғи өсімі 2011 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойыша 1000 адамға шаққанда 13,50 (01.1.2010 ж. – 13,49), туу – 22,49 (22,48), өлім-жетім – 8,94 (8,99) құрады.
2010 жылдың қорытындылары бойынша ана өлімі 2009 жылғы 36,8-ге қарағанда (133 әйел) 100 мың тірі туылғандарға 22,7 (84 әйел) құрады.
Бала өлімінің көрсеткіші 2009 жылғы 18,23-ке қарағанда 1000 тірі туғанға 16,57 құрады.

33,3
15,5
79,7
8,7
26,2
По информации Министерства индустрии и новых технологий РК в ходе реализации проектов Карты индустриализации на 2011-2015 годы в экономике планируется дополнительно создать 163 424 рабочих мест (в 2011 году - 33 257 рабочих мест, 2012 году - 15 531, 2013 году - 79 713, 2014 году - 8 739, 2015 году - 26 184).
Вместе с тем на сегодня отсутствует четкая система мониторинга и прогнозирования ситуации на рынке труда, которая позволила бы провести общий мониторинг текущих и перспективных потребностей рынка труда в отраслевом и территориальных аспектах.
В связи с чем, с учетом реализации принятых программ «Занятости – 2020», «Дорожная карта бизнеса – 2020» и разрабатываемой программы «Ақ бұлақ на 2011 – 2020 годы», а также других программных документов, Министерству экономического развития и торговли РК совместно с Министерствами труда и социальной защиты населения РК, индустрии и новых технологий, образования и науки РК необходимо разработать Единый механизм системного планирования баланса трудовых ресурсов, как в среднесрочной, так в долгосрочной перспективе.
Социальное обеспечение
С 1 января 2011 года произведено повышение пенсионных выплат на 30%.
Минимальный размер пенсионной выплаты на сегодняшний день составляет 16047 тенге, средний размер пенсионной выплаты – 28205 тенге.
Прожиточный минимум составляет 15999 тенге, доля населения с доходами ниже ПМ составляет 10,0%.
Среднемесячная заработная плата составляет 80219 тенге.
Основные показатели социального обеспечения
Показатели 2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Среднемесячная
номинальная
заработная плата,
тенге
80 219
86 638
93 568
107 699
116 204
Доля населения с
доходами ниже
прожиточного
минимума, %
10,0
9,0
8,0
7,0
6,0
Прожиточный
минимум, тенге
15 999
17 119
18 317
19 599
20 971
Средний размер
пенсии, тенге
28 205
31 770
33 709
36 743
40 050
7. Обеспеченность транспортной инфраструктурой
Развитие транспортной инфраструктуры выступает чутким барометром национального хозяйства. В то же время, являясь крупным потребителем транспортных средств, энергоносителей, строительных и других материалов, он во многом определяет загрузку производственных мощностей, заметно влияя на формирование ВВП.
Увеличение темпов экономического роста потребует соответственно большего объема грузо- и пассажироперевозок.
За 2010 год объем перевозок грузов составил 2430,1 млн.т, грузооборот 381024,8 млн. т.км., объем пассажирооборота составил 148465,2 Пкм.
Для выявления необходимого объема грузооборота, обеспечивающего планируемый 7%-ный экономический рост, принят сложившийся показатель грузооборота на 1 единицу ВВП. Для достижения целевых параметров 7%-ного экономического роста к 2015 году объем грузооборота должен составить 398,1 млрд.ткм. Объем необходимого пассажирооборота для обеспечения планируемого 7%-ного экономического роста к 2015 году составит 196,4 млрд. пкм.
Расчет грузо- и пассажирооборота для обеспечения 7%-ного роста ВВП
Грузооборот, млрд. ткм.
(при грузообороте на 1
единицу ВВП = 1,3113)
Пассажирооборот, млрд.
пкм.
(при пассажирообороте
на 1 единицу ВВП =
0,6467)
Прогнозные расчетные показатели с учетом 7%-ного
экономического роста
2011
год

33,3
15,5
79,7
8,7
26,2
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің ақпараты бойынша 2011-2015 жылдарға арналған Индустрияландыру картасының жобаларын іске асыру барысында экономикада 163 424 жұмыс орнын ашу жоспарланып отыр (2011 жылы - 33 257 жұмыс орнын, 2012 жылы – 15 531, 2013 жылы – 79 713, 2014 жылы – 8 739, 2015 жылы – 26 184).
Сонымен бірге, бүгінгі таңда салалық және аумақтық аспектілерде еңбек нарығының ағымдағы және перспективалық қажеттіліктеріне жалпы мониторингі жүргізуге мүмкіндік беретін еңбек нарығындағы ахуалды мониторингілеу мен болжамдаудың нақты жүйесі жоқ.
Осыған байланысты қабылданған "Жұмыспен қамту – 2020", "Бизнестің жол картасы – 2020" бағдарламалардың және әзірленіп жатқан "2011 – 2020 жылдарға арналған "Ақ бұлақ" бағдарламасының, сондай-ақ басқа да бағдарламалық құжаттардың іске асырылуын ескере отырып Экономикалық даму және сауда министрлігі Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Индустрия және жаңа технологиялар министрліктерімен бірлесіп, орта мерзімді сонымен бірге, ұзақ мерзімді перспективаға Еңбек ресурстарының балансын жүйелі жоспарлаудың бірыңғай тетігін әзірлеуі қажет.
Әлеуметтік қамтамасыз ету
2011 жылғы 1 қаңтардан бастап зейнетақы төлемдерін 30%-ға көтеру жүргізілді.
Ең аз зейнетақы төлемдерінің мөлшері бүгінгі күні 16047 теңгені, зейнетақы төлемдерінің орташа мөлшері – 28205 теңгені құрайды.
Ең төменгі күнкөріс деңгейі 15999 теңгені, кірісі ЕТКД-ден төмен халықтың үлесі 10,0%-ды құрайды.
Орташа айлық жалақы 80219 теңгені құрайды.
Әлеуметтік қамтамасыз етудің негізгі көрсеткіштері
Көрсеткіштер
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Орташа айлық номиналды жалақы, теңге
80 219
86 638
93 568
107 699
116 204
Ең төменгі деңгейінен төмен халықтың үлесі
10,0
9,0
8,0
7,0
6,0
Ең төменгі деңгейінен, теңге
15 999
17 119
18 317
19 599
20 971
Орташа зейнетақы мөлшері, теңге
28 205
31 770
33 709
36 743
40 050
7. Көлік инфрақұрылыммен қамтамасыз етілу
Көлік инфрақұрылымын дамыту ұлттық шаруашылықтың күшті барометрі болады. Сонымен бірге, көліктің, энергия тасығыш, құрылыс құралдарының және басқа да материалдардың ірі тұтынушысы бола тұрып, ол ЖІӨ-нің қалыптасуына айрықша әсер етіп, өндірістік қуаттардың жүктемесін айқындайды.
Экономикалық өсу қарқынының ұлғаюы, тиісінше, жүк пен жолаушылар тасымалының үлкен көлемін талап етеді.
2010 жылы жүк тасымалдау көлемі 2430,1 млн. т., жүк айналымы 381024,8 млн. т, шақырымды, жолаушылар айналымының көлемі 148465,2. Пкм-ны құрады.
Жоспарланатын 7%-дық экономикалық өсуді қамтамасыз ететін жүк айналымының қажетті көлемін анықтау үшін ЖІӨ-нің 1 бірлігіне жүк айналымының қалыптасқан көрсеткіші қабылданды. 7%-дық экономикалық өсудің нысаналы параметрлеріне қол жеткізу үшін 2015 жылға қарай жүк айналымының көлемі 398,1 млрд.т. км құрауы тиіс. Жоспарланатын 7%-дық экономикалық өсуді қамтамасыз ету үшін қажетті жолаушылар айналымының көлемі 2015 жылға қарай 196,4 млрд. пкм-ны құрайды.
ЖІӨ-нің 7%-дық өсуін қамтамасыз ету үшін жүк және жолаушылар айналымының есебі
Жүк айналымы, млрд. ткм. (ЖІӨ-нің 1 бірлігіне жүк айналымы = 1,3113 болғанда)
Жолаушылар айналымы, млрд. пкм. (ЖІӨ-нің 1 бірлігіне жолаушылар айналымы = 0,6467)
7%-дық экономикалық өсуді ескере отырып, болжамды есептеу көрсеткіштері
2011 жыл

303,7
149,8
2012
год
325,0
160,3
2013
год
347,7
171,5
2014
год
372,1
183,5
2015
год
398,1
196,4
Росту объемов перевозки грузов всеми видами транспорта на 7,0% в 2011 году и в среднем на 7,6% в год в 2012 – 2015 годах должны способствовать улучшению состояния республиканской и местной сети автодорог.
В данной отрасли до конца 2015 года запланирована реализация 60 проектов по отраслевым программам.
Общие инвестиции в проекты отрасли с 2011 по 2015 годы планируются в объеме 2 132 278,7 млн. тенге.
Задачи: Министерство транспорта и коммуникаций РК, АО «НК «Қазақстан темір жолы»  и другие транспортные компании должны оценить возможности по росту в части обеспеченности транспортной инфраструктурой (возможности транспортной сети, оснащенность вагонами и т.д.).

303,7
149,8
2012 жыл
325,0
160,3
2013 жыл
347,7
171,5
2014 жыл
372,1
183,5
2015
398,1
196,4
Көліктің барлық түрлерімен жүк тасымалдау көлімінің 2011 жылы 7,0%-ға өсуі және 2012 – 2015 жылдары 7,5%-ға өсуі республикалық және жергілікті автожолдар желісі жай-күйінің жақсаруына ықпал етуі тиіс.
Осы салада 2015 жылдың соңына дейін салалық бағдарламалар бойынша 60 жобаны іске асыру жоспарланған.
Сала жобаларындағы жалпы инвестициялар 2011 жыл мен 2015 жылдар аралығында 2 132 278,7 млн. теңге көлемінде жоспарланып отыр.
Міндеттер: Көлік және коммуникация министрлігі, Қазақстан темір жолы және басқа да көлік компаниялары көлік инфрақұрылымымен қамтамасыз етілу бөлігіндегі (көлік желісінің мүмкіндігі, вагондармен жабдықталуы және т.б.) өсім бойынша мүмкіндіктерді бағалауы тиіс.

8. Энергоэффективность
Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2020 года поставлена цель снижения энергоемкости ВВП не менее чем на 10 процентов к 2015 году.
Это означает, что потребление первичной энергии должно составлять не более 7 078 млн.т.н.э. и обеспечивать годовую экономию первичной энергии в размере не менее 14 млн. т.н.э. к 2015 году (на 0,13%).
Повышение энергоэффективности экономики Казахстана требует достижения следующих параметров:
в промышленности годовая экономия первичной энергии к 2015 году должна быть не менее 6 млн. т.н.э;
на транспорте годовая экономия первичной энергии к 2015 году должна быть не менее 3 млн. т.н.э;
в других секторах (жилищный сектор, бюджетный и сектор услуг, сельское хозяйство) годовая экономия энергии к 2015 году должна быть в объеме не менее чем 8 млн. т.н.э;
в организациях бюджетного сектора и сектора услуг годовая экономия первичной энергии должна достичь к 2015 году не менее 159 тыс. т.н.э.
Экономическая политика в сфере энергосбережения должна быть направлена на создание рынка энергоресурсов через ее либерализацию путем изменения механизмов формирования цен и тарифов.
Для решения поставленных задач необходима разработка Комплексного плана энергоэффективности экономики Казахстана, направленного на:
- введение системы поощрения и штрафов (включая штрафы за экологическое загрязнение);
- создание системы тарифообразования на энергию, направленную на стимулирование инвестиций в повышение эффективности конечного энергопотребления;
- новую амортизационную политику.
Для повышения энергоэфективности экономики необходимо создание внебюджетного фонда по энергосбережению за счет прямых и косвенных источников.

8. Энергия тиімділік
Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарында 2015 жылға қарай ЖІӨ-нің энергияны қажетсіну сыйымдылығын кемінде 10 пайызға төмендету мақсаты қойылған.
Бұл бастапқы энергия тұтыну 7 078 млн.т.н.э. аспауы тиіс және 2015 жылға қарай 14 млн. т.н.э. кем емес мөлшерде бастапқы энергияның жылдық үнемін қамтамасыз етуі тиіс (0,13%) екендігін білдіреді.
Қазақстан экономикасының энергия тиімділігін арттыру мынадай параметрлерге қол жеткізуді талап етеді:
өнеркәсіпте бастапқы энергияның жылдық үнемі 2015 жылға қарай кемінде 6 млн. тнэ.;
көлікте бастапқы энергияның жылдық үнемі 2015 жылға қарай кемінде 3 млн. тнэ.;
басқа секторларда (тұрғын үй секторы, бюджет және қызмет көрсету секторы, ауыл шаруашылығы секторы) энергияның жылдық үнемдеу 2015 жылға қарай кемінде 8 млн. т.н.э. болуы тиіс.
бюджет секторы мен қызмет көрсету ұйымдарында секторларында бастапқы энергияның жылдық үнемдеу 2015 жылға қарай кемінде 159 мың т.н.э. болуы тиіс.
Энергия үнемдеу саласындағы экономикалық саясат бағалар мен тарифтерді қалыптастыру тетігін өзгерту жолымен оның ырықтандырылуы арқылы энергия ресурстары нарығын құруға бағытталған.
Қойылған міндеттерді шешу үшін:
көтермелеу және айыппұл жүйесін енгізуге (экологиялық ластағаны үшін айыппұлды қоса алғанда);
түпкі энергия тұтыну тиімділігін арттыруда инвестицияларды ынталандыруға бағытталған энергияға тариф белгілеу жүйесін құруға;
жаңа амортизациялық саясатқа бағытталған Қазақстан экономикасының энергия тиімділігінің кешенді жоспарын әзірлеу қажет.
Экономиканың энергия тиімділігін арттыру үшін тікелей және жанама көздер есебінен энергия үнемдеу бойынша бюджеттен тыс қор құру қажет.

5000
5400
5800
В целом по экономике
2800
3000
3200
3400
3700
Достижение целевых показателей производительности труда до 2015 года позволит сформировать эффективную занятость по отраслям экономики.
10. Необходимые условия реализации целевых параметров
экономического роста
Денежно-кредитная политика
Первостепенной задачей по обеспечению макроэкономической стабильности является недопущение значительного роста инфляции в стране.
Национальному Банку и МЭРТ необходимо провести анализ влияния на инфляцию монетарных и немонетарных факторов.

5000
5400
5800
Жалпы экономика бойынша
2800
3000
3200
3400
3700
2015 жылға дейін еңбек өнімділігінің нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу экономика салалары бойынша тиімді жұмыспен қамтуды қалыптастыруға мүмкіндік береді.
10. Экономикалық өсудің нысаналы параметрлерін іске асырудың қажетті шарттары
Ақша-кредит саясаты
Макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету бойынша бірінші кезекті міндет елде инфляцияның едәуір өсуін болдырмау болып табылады.
Ұлттық Банк пен ЭДСМ монетарлық және монетарлық емес факторлардың инфляцияға әсеріне талдау жүргізу қажет.

Для того, чтобы не допустить роста цен выше однозначной цифры (9%), необходимо обеспечить удержание роста цен на продовольствие до конца текущего года в пределах 9,5 - 10%, удержание цен на газ, ГСМ, уголь и мазут для субъектов естественных монополий и регулируемого рынка в коммунальном секторе.
Учитывая значительный вклад в инфляцию роста цен на продовольственные товары, необходимо принять действенные меры по обеспечению стабильности цен на внутреннем рынке, в первую очередь, на социально-значимые продовольственные товары. Необходимо продолжить работу по насыщению рынка плодоовощной продукцией с вовлечением в процесс социально-предпринимательских корпораций.
В целях стабилизации, а также прогнозирования розничных цен на социально значимые продовольственные товары и определения предсказуемого коридора цен разработан проект постановления Правительства Республики Казахстан по установлению пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары и размера предельно допустимых розничных цен на них.
За каждым местным исполнительным органом будут закреплены пороговые значения инфляции, в первую очередь, прирост цен на продовольственные товары.
Ежегодно должна проводиться работа по определению предельного уровня вклада тарифов на регулируемые услуги в инфляцию с тем, чтобы не допустить значительного роста инфляции.
Внешнеторговая политика
Внешнеторговая политика должна быть направлена на создание эффективной и оперативной системы продвижения и защиты экономических интересов республики путем интеграции в мировую торговую систему.
Таможенно-тарифная политика государства должна быть направлена на решение задач по защите интересов потребителей и производителей в рамках индустриально-инновационного развития государства путем применения таможенных пошлин на импорт и экспорт товаров.
Гармонизация условий вступления в ВТО необходима для функционирования Таможенного союза в рамках ВТО, т.к. вступление в ВТО с разными тарифными обязательствами не позволит установить Единый таможенный тариф, который является основой торговой политики в отношении третьих стран и основным элементом создания Таможенного союза как интеграционного объединения.
В целом, соответствие международным правилам торговли, субсидирования и т.д. обеспечит более благоприятные условия доступа для казахстанских производителей на мировые рынки товаров и услуг на основе предсказуемости и стабильности развития торговых отношений со странами-членами ВТО, включая транспарентность их внешнеэкономической политики.
Создание единой таможенной территории между Казахстаном, Белоруссией и Россией создало единый рынок товаров, в рамках которого отсутствуют тарифные барьеры и предприниматели могут свободно перемещать свои товары в пределах единого 170 миллионного рынка Таможенного союза.
Создание Таможенного союза предоставило дополнительные возможности для бизнеса в части снижения транзакционных издержек, временных издержек на границе и освобождения значительных оборотных средств, которые теперь могут быть направлены на развитие бизнеса.
Экономическая политика в рамках функционирования ТС и ЕЭП будет направлена на максимальное использование дополнительных возможностей в части расширения рынка сбыта, свободного движения услуг, капитала и рабочей силы. Вместе с тем, необходимо на постоянной основе проводить работу по минимизации возможного негативного влияния на экономику, таких факторов как завершение формирования Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества.
Улучшение бизнес-климата
К 2015 году:
- показатели Казахстана по рейтингу Всемирного Банка «Легкость ведения бизнеса» (Doing Business) будут улучшены на семь позиций по сравнению с 2011 годом;

Бағалардың өсуінің бір мәнді цифрдан асуын болдырмау үшін (9%) ағымдағы жылдың соңына дейін азық-түлік тауарларының бағаларын 9,5-10% шамасында ұстауды, табиғи монополиялар мен коммуналдық сектордағы реттеуші нарықтың субъектілері үшін газ, ЖЖМ, көмір және мазуттың бағаларын ұстауды қамтамасыз ету қажет.
Азық-түлік тауарларына бағалардың инфляцияға едәуір үлесін ескере отырып, ішкі нарықтағы бағалардың, бірінші кезекте әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағалардың тұрақтылығын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау қажет. Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды процеске тарта отырып, нарықты жеміс-көкөніс өнімдерімен толтыру бойынша жұмысты жалғастыру қажет.
Тұрақтандыру, сондай-ақ әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларын болжамдау және бағалардың алдын ала болжанатын дәлізін айқындау үшін әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәнін және оларға шекті жол берілетін бөлшек сауда бағаларының мөлшерін белгілеу бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы әзірленді.
Әрбір жергілікті атқарушы органға инфляцияның шекті мәні, бірінші кезекте азық-түлік тауарларына бағаның өсуі бекітілетін болады.
Инфляцияның едәуір өсуін болдырмау үшін жыл сайын инфляцияға реттелетін қызметтерге тарифтер үлесінің шекті деңгейін айқындау бойынша жұмыс жүргізілетін болады.
Сыртқы сауда саясаты
Сыртқы сауда саясаты әлемдік сауда жүйесіне кірігу жолымен республиканың экономикалық мүдделерін жылжыту және қорғаудың тиімді және жедел жүйесін құруға бағытталған.
ДСҰ-ға кіру шарттарын үйлестіру ДСҰ шеңберінде Кеден одағының жұмыс істеуі үшін қажет, өйткені әртүрлі тарифтік міндеттемелермен ДСҰ-ға кіру үшінші елдерге қатысты сауда саясатының негізі және интеграциялық бірлестік ретінде Кеден одағын құрудың негізгі элементі болып табылатын Бірыңғай кедендік тариф белгілеуге мүмкіндік бермейді.
Жалпы халықаралық сауда, субсидиялау және т.б. ережелеріне сәйкестік қазақстандық өндірушілерге ДСҰ-ға мүше елдермен, олардың сыртқы экономикалық саясатының транспаренттілігін қоса алғанда, сауда қатынастарын дамытудың алдыңғы болжамы мен тұрақтылы негізінде тауарлар мен қызметтердің әлемдік нарығына енуі үшін қолайлы жағлдай жасайды.
Қазақстан, Белорусь және Ресей арасында бірыңғай кеден аумағын құру бірыңғай тауар нарығын құрды, оның шеңберінде тарифтік кедергілер жоқ және кәсіпкерлер Кеден одағының біртұтас 170 миллиондық нарығы шеңберінде өз тауарларын еркін орналастыра алады.
Кеден одағының құрылуы шекарадағы уақытша шығасыларды, транзакциялық шығасыларды төмендету және енді бизнеске бағытталуы мүмкін айналымдағы едәуір ақша қаражатының босауы бөлігінде бизнес үшін қосымша мүмкіндіктер берді.
КО мен БЭК жұмыс істеуі шеңберінде экономикалық саясат өткізу нарығының кеңеюі, қызметтердің, капитал мен жұмыс күшінің еркін қозғалуы бөлігінде қосымша мүкіндіктерді барынша қолдануға бағытталатын болады. Сонымен бірге, Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағын қалыптастыруды аяқтау сияқты экономикаға ықтимал теріс әсерді азайту бойынша тұрақты негізде жұмыстар жүргізу қажет.
Бизнес-климатты жақсарту
2015 жылға қарай:
- Қазақстанның Дүниежүзілік Банктің "Бизнес жүргізудегі жеңілдік" ("Doing Business") рейтингі бойынша көрсеткіштері 2011 жылмен салыстырғанда жеті позицияға жақсарады;

- операционные издержки, связанные с регистрацией и ведением бизнеса (получением разрешений, лицензий, сертификатов; аккредитацией; получением консультаций), включая время и затраты, снизятся на 30 % по сравнению с 2011 годом.
Системная работа по улучшению бизнес-климата осуществляется по таким направлениям, как реформирование разрешительной системы и совершенствование контрольно-надзорной деятельности.
В 2009 – 2010 годах проведена работа по реализации Концепции совершенствования разрешительной системы в Республике Казахстан. Разработан проект закона, отменяющий 348 разрешений из 1015 выявленных и упрощающий разрешительные процедуры.
Дальнейшее реформирование разрешительной системы на предстоящий период с учетом рекомендаций международных экспертов и бизнес - сообщества предполагается провести в два этапа.
На первом этапе в соответствии с поручением Главы государства будет осуществлено сокращение на 30% лицензий и разрешений. Также будет осуществлен перевод отдельных видов разрешений незначительной степени опасности на уведомительный порядок.
По результатам первого этапа работ будут подготовлены конкретные предложения Главе государства, а после их одобрения разработан соответствующий законопроект, который будет внесен в Парламент в 3 квартале 2011 года.
На втором этапе в течение 2012 года будет определен исчерпывающий перечень разрешений в едином Законе с их категоризацией по степени опасности и установлением единых требований к процедурам их выдачи.
Лицензированию, как самому жесткому методу государственного регулирования, будут подлежать наиболее опасные виды деятельности, все остальные виды деятельности будут переведены на регулирование более мягкими методами (разрешения, аттестации, сертификации и т.п.), а виды деятельности, не несущие непосредственной угрозы жизни и здоровью граждан, на уведомительный порядок.
Параллельно с этой работой будет осуществлен перевод выдачи всех разрешений в электронный формат в рамках электронного правительства.
Снижение административных барьеров и нагрузки на бизнес осуществляется также путем совершенствования контрольно-надзорной деятельности государственных органов и оптимизации проверок субъектов бизнеса.
В течение 2011 года в соответствии с поручением Главы государства будут выработаны предложения по сокращению контрольно-надзорных функций государственных органов и оптимизации проверок в отношении субъектов частного предпринимательства.
Так, предполагается оптимизировать порядок проведения проверок субъектов предпринимательства путем сокращения сфер контроля, на которые не распространяется общеустановленный порядок проведения проверок (6 сфер из 20).
Также для оптимизации проверок субъектов малого и среднего бизнеса предлагается либерализовать систему наказаний.
Сокращение контрольно-надзорных функций государственных органов будет осуществлено за счет исключения их дублирования в законодательстве.
Итогом проводимых реформ станет выработка и внедрение оптимальной схемы регулирования предпринимательской деятельности. Выработанные рекомендации будут включены в проект закона, разработанный в 2011 году.
Третьим, точечным направлением работы по улучшению бизнес-климата является проведение реформ по конкретным индикаторам рейтинга Всемирного Банка «Doing Business».

- уақыт пен шығындарды қоса алғанда, бизнесті тіркеуге және жүргізуге байланысты операциялық шығындар (рұқсат алу, лицензия алу, сертификат алу, аккредитация, консультация алу) 2011 жылмен салыстырғанда 30%-ға төмендейді.
Бизнес климатты жақсарту жөніндегі жүйелі жұмыс рұқсат беру жүйесін реформалау, бақылау-қадағалау қызметін жетілдіру сияқты бағыттар бойынша жүзеге асырылады.
2009 – 2010 жылдары Қазақстан Республикасында рұқсат беру жүйесін жетілдіру тұжырымдамасын іске асыру бойынша жұмыстар жүргізілді. Анықталған 1015 рұқсаттың 348-ін жоятын және рұқсат беру рәсімдерін оңайлататын заң жобасы әзірленді.
Халықаралық сарапшылар мен бизнес-қоғамдастықтардың ұсынымдарын ескере отырып, алдыңғы кезеңде рұқсат беруді жүйесін одан әрі реформалауды екі кезеңде жүргізу болжанады.
Бірінші кезеңде Мемлекет басшысының тапсырмасына сәйкес лицензиялар мен рұқсат берулерді 30%-ға қысқарту жүзеге асырылады. Сондай-ақ қауіптілік дәрежесі шамалы рұқсат беруді жекелеген түрлерін хабардар ету тәртібіне ауыстыру жүзеге асырылады.
Бірінші кезеңнің нәтижелері бойынша Мемлекет басшысының нақты ұсыныстар дайындалатын болады, олар мақұлданғаннан кейін ағымдағы жылдың 3-тоқсанында Парламентке енгізілетін тиісті заң жобасы әзірленетін болады.
Екінші кезеңде, 2012 жылдың ішінде қауіптілік дәрежесі бойынша санатталған және оларды беру рәсімдеріне бірыңғай талаптарды белгілей отырып, бір Заңда рұқсат берудің нақты тізбесі айқындалатын болады.
Мемлекеттік реттеудің қатал әдісінің өзі лицензиялауға қызметтің барынша қауіпті түрлері жатқызылады, қалған барлық қызмет түрлері анағұрлым жұмсақ әдістермен реттеуге ауысады (рұқсат беру, аттестаттау, сертификаттау және т.б.), азаматтардың өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төндірмейтін қызмет түрлері хабардар ету тәртібіне жатқызылады.
Осы жұмыспен қатар Электрондық үкімет шеңберінде барлық рұқсат беруді электрондық форматқа ауыстыру жүзеге асырылатын болады.
Әкімшілік кедергілерді және бизнеске жүктемені төмендету мемлекеттік органдардың бақылау-қадағалау қызметін жетілдіру және бизнес субъектілерін тексеруді оңтайландыру жолымен жүзеге асырылады.
2011 жылдың ішінде Мемлекет басшысының тапсырмасына сәйкес мемлекеттік органдардың бақылау-қадағалау функцияларын қысқарту және жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты тексеруді оңтайландыру бойынша ұсыныстар әзірленетін болады.
Мәселен, тексеру жүргізудің жалпы белгіленген тәртібі қолданылмайтын бақылау салаларын (20 саланың 6-ы) қысқарту жолымен кәсіпкерлік субъектілеріне тексеру жүргізу тәртібін оңтайландыру көзделеді.
Сондай-ақ шағын және орта бизнес субъектілерін тексеруді оңтайландыру үшін жазалау жүйесін ырықтандыру ұсынылады.
Мемлекеттік органдардың бақылау-қадағалау функцияларын қысқарту олардың заңнамада қайталануын болдырмау есебінен жүзеге асыралады.
Жүргізілген реформаның қорытындысы кәсіпкерлік қызметін реттеудің оңтайлы жүйесін әзірлеу және енгізу болады. Әзірленген ұсынымдар 2011 жылы әзірленген заң жобасына енгізілетін болады.
Үшінші, бизнес-климатты жақсарту жөніндегі жұмыстың нүктелік бағыты Дүниежүзілік банктің "Doing Business" рейтингісінің нақты индикаторы бойынша реформа жүргізу болып табылады.

Казахстан в 2010 году занял 59 место среди 183 стран мира (повышение на 15 позиций по сравнению с 2009 годом) и впервые стал лидером в десятке ведущих реформаторов по проведению реформ в сфере регулирования частного предпринимательства.
Меры по дальнейшему улучшению индикаторов данного рейтинга отражаются в ежегодном Комплексном плане, предусматривающем совершенствование нормативной правовой базы с целью снижения административных барьеров для бизнеса (открытие и ликвидация предприятий, регистрация собственности, получение кредитов и разрешений на строительство).
Проводимые реформы будут способствовать улучшению бизнес-климата в стране и повышению инвестиционной привлекательности экономики Казахстана.
Тарифная политика
Тарифная политика должна решать задачи содействия экономическому росту:
увеличение инвестиций в инфраструктурные отрасли;
обеспечение ресурсосбережения.
Инвестиционные тарифы выступают стимулом модернизации и обновления активов инфраструктурных отраслей, повышения качества предоставляемых ими услуг.

Қазақстан 2010 жылы әлемнің 183 елінің ішінде 59-орынды иеленді (2009 жылмен салыстырғанда 15 позицияға артқан) және жеке кәсіпкерлікті реттеу саласында реформа жүргізу бойынша жетекші реформаторлардың ондығында бірінші рет көшбасшы болды.
Осы рейтингтің индикаторларын одан әрі жақсарту жөніндегі шаралар жыл сайынғы Кешенді жоспарда көрсетіледі, ол бизнес үшін (кәсіпорындарды ашу және тарату, меншікті тіркеу, құрылысқа кредит және рұқсат алу) әкімшілік кедергілерді төмендету мақсатында нормативтік құқықтық базаны жетілдіруді көздейді.
Жүргізілген реформалар елдегі бизнес-климаттың жақсаруына және Қазақстан экономикасының инвестициялық тартымдылығын арттыруға ықпал ететін болады.
Тариф саясаты
Тариф саясаты экономикалық өсуге жәрдемдесу міндетін шешуі тиіс:
- инфрақұрылымдық салаларға инвестицияларды ұлғайту;
- ресурс үнемдеуді қамтамасыз ету.
Инвестициялық тарифтер инфрақұрылымдық салалардың активтерін жаңғырту мен жаңартуды, олар көрсететін қызметтердің сапасын арттыруды ынталандырады.

К 2014 году более 80 cубъектов естественных монополий (СЕМ) должны перейти к применению среднесрочных и долгосрочных инвестиционных тарифов (в 2010 году – 27 субъектов).
С учетом состояния секторов экономики и направлений развития, заданных отраслевыми программами, на сегодняшний день прогнозируется увеличение отпускных цен на электрическую энергию с 10,14 тенге/кВтч до 14,65 тенге/кВт.ч в 2014 году1. Утверждены предельные тарифы на электроэнергию для 13 групп энергопроизводящих организаций. Запланировано ежегодное увеличение тарифов на перевозку грузов железнодорожным транспортом на 15 %.
В рамках проведения политики ресурсосбережения необходимо:
- до 2014 года наряду с полной ликвидацией сверхнормативных потерь снизить нормативные технические потери базовых СЕМ;
- развитие методологии тарифообразования на основе применения фактора эффективности и использования бенчмаркинга для формирования тарифов.
Решению этой задачи будет также способствовать расширение сферы и уровней дифференциации тарифов на услуги СЕМ.
Утвержденные в рамках плана предельные тарифы будут доводиться до АРЕМ и государственных органов.
___________________
1 Справочно: в 2011 г. - 11,09 тенге/кВтч; в 2012 г. - 12,33 тенге/кВтч; в 2013 г. - 13,48 тенге/кВтч;
Индикативные показатели развития отраслей для обеспечения 7 %
экономического роста, ИФО в % к предыдущему году

2014 жылға қарай 80-нен аса табиғи монополия субъектісі (ТМС) орта мерзімді және ұзақ мерзімді инвестициялық тарифтерді қолдануға көшуі тиіс (2010 жылы – 27 субъекті).
Экономика секторларының және салалық бағдарламаларда берілген даму бағыттарының жай-күйін ескере отырып, бүгінгі таңда электр энергиясын өткізу бағаларының 2014 жылы 10,14 теңге/кВтч-дан 14,65 тенге/кВтч-ға ұлғаюы болжанып отыр. Энергия өндіруші ұйымдардың 13 тобы үшін электр энергиясына шекті тарифтер бекітілген. Темір жол көлігімен жүктерді тасымалдау тарифінің жыл сайын 15 %-ға ұлғаюы жоспарланған.
Ресурс үнемдеу саясатын жүргізу шеңберінде:
- 2014 жылға дейін нормативтен тыс ысыраптарды толық жоюмен қатар ТМС-ның базалық нормативтік техникалық ысыраптарын төмендету;
- тиімділік факторын қолдану және тариф қалыптастыру үшін бенчмаркингі белгілеуі пайдалану негізінде тариф белгілеу әдіснамасын дамыту.
Бұл міндетті шешуге ТМС қызметтеріне тарифтердің дифференциация саласы мен деңгейін кеңейту ықпал етеді.
Жоспар шеңберінде бекітілген тарифтер ТМРА мен мемлекеттік органдарға жеткізіледі
Қосымша
Экономиканың 7 % өсуін қамтамасыз ету үшін салалар дамуының
индикативтік көрсеткіштері, алдыңғы жылға %-бен НКИ