Об утверждении Правил назначения и размера выплаты пособия опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 893. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 383
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.03.2012 № 383 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила назначения и размер выплаты пособия опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования и распространяется на правовые отношения, возникшие с 1 марта 2011 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 августа 2011 года № 893
Правила
назначения и размер выплаты пособия опекунам или попечителям
на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей),
оставшегося без попечения родителей
1. Общие положения
1. Настоящие Правила назначения и размер выплаты пособия опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей (далее – Правила) определяют порядок назначения и выплаты пособия опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей.
2. Назначение и выплата пособия опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, производится органами опеки и попечительства (далее – орган).
3. Выплата пособия опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, производится на несовершеннолетнего, который остался без попечения единственного или обоих родителей в связи с их смертью, ограничением или лишением их родительских прав, признанием родителей безвестно отсутствующими, объявлением их умершими, признанием недееспособными, ограниченно дееспособными, отбыванием родителями наказания в местах лишения свободы, розыском родителей, уклонением родителей от воспитания ребенка или от защиты его прав и интересов, в том числе при отказе родителей взять своего ребенка из воспитательного, лечебного и медико-социального учреждения стационарного типа, а также в иных случаях отсутствия родительского попечения.

Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы тағайындау қағидасын және оны төлеу мөлшерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 893 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 383 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.30 № 383 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы тағайындау қағидасы және оны төлеу мөлшері бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2011 жылғы 1 наурыздан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 1 тамыздағы
№ 893 қаулысымен
бекітілген
Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы тағайындау қағидасы және оны төлеу мөлшері 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы тағайындау қағидасы және оны төлеу мөлшері (бұдан әрі – Қағида) қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы тағайындау және төлеу тәртібін айқындайды.
2. Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы тағайындауды және төлеуді қорғаншылық және қамқоршылық органдары (бұдан әрі – орган) жүргізеді.
3. Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақыны төлеу ата-анасының қайтыс болуына, ата-ана құқықтарының шектелуiне немесе олардан айрылуына, ата-анасы хабар-ошарсыз кетті деп танылуына, олардың қайтыс болды деп жариялануына, әрекет етуге қабiлетсiз, әpeкeт ету қабiлетi шектеулi деп танылуына, ата-анасының бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуiне, ата-анасының баласын тәрбиелеуден немесе оның құқықтары мен мүдделерiн қорғаудан жалтаруына, оның iшiнде ата-анасының өз баласын стационарлық үлгідегі тәрбиелеу, емдеу және медициналық-әлеуметтік мекемесiнен алудан бас тартуына байланысты, сондай-ақ ата-анасы қамқорлық жасамаған өзге де жағдайларда жалғызбасты ата-анасының немесе екеуiнiң де қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмаған балаға жүргiзiледi.

2. Порядок назначения пособия опекунам или попечителям
на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей),
оставшегося без попечения родителей
4. Пособие опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, назначается на каждого ребенка (детей), находящегося под опекой или попечительством, если сумма среднемесячных доходов ребенка (детей) в виде его заработной платы, алиментов, пенсий и других социальных выплат, а также доходов от принадлежащего ему имущества не превышает среднемесячные расходы на содержание ребенка в учреждениях для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в соответствующей области, городе республиканского значения, столице.
При определении среднемесячных доходов ребенка учитываются доходы, фактически полученные ребенком в денежной форме за период с 1 января года, в котором лицо обратилось за назначением пособия, до дня обращения за назначением пособия.
5. Среднемесячные доходы ребенка определяются путем деления суммы доходов на количество месяцев с начала года до момента обращения за назначением пособия, включая месяц, в котором лицо обратилось за назначением пособия.
Среднемесячные расходы на содержание ребенка в учреждениях для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, определяются ежемесячно управлением образования области (города республиканского значения, столицы) по формуле согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Опекуны или попечители для получения пособия на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, предоставляют в орган по месту жительства ребенка (детей) следующие документы:
1) заявление опекуна или попечителя установленного образца для назначения пособия согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) копию удостоверения личности опекуна или попечителя;
3) решение местного исполнительного органа о назначении опекуном или попечителем;
4) копию свидетельства о рождении ребенка (детей);
5) копии документов, подтверждающих факт отсутствия попечения над ребенком единственного или обоих родителей (свидетельство о смерти, решение суда о лишении родителей родительских прав, ограничении их в родительских правах, признании родителей безвестно отсутствующими, недееспособными (ограниченно дееспособными), объявлении их умершими, приговор суда об отбывании родителями наказания в местах лишения свободы, документы, подтверждающие розыск родителей, отобрание ребенка (детей) у родителей, нахождение родителей на длительном лечении в организациях здравоохранения, акт об подкидывании ребенка (детей), заявление об отказе от ребенка (детей);

2. Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы тағайындау тәртібі
4. Егер баланың (балалардың) оның жалақысы, алименттері, зейнетақылары және өзге де әлеуметтiк төлемдері түріндегі табыстарының, сондай-ақ өзіне тиесілі мүлкінен түсетін табыстарының орташа айлық сомасы тиісті облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мекемелердегі баланы асырап-бағуға арналған орташа айлық шығыстардан аспайтын болса, қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы қорғаншылықтағы немесе қамқоршылықтағы әр балаға (балаларға) тағайындалады.
Баланың орташа айлық табыстарын анықтау кезінде адам жәрдемақы тағайындауға жүгінген жылдың 1 қаңтарынан бастап жәрдемақы тағайындауға жүгінген күнге дейінгі кезеңде баланың ақшалай нысанда нақты алған табыстары ескеріледі.
5. Баланың орташа айлық табыстары табыстар сомасын жылдың басынан бастап жәрдемақы тағайындауға жүгінген сәтке дейінгі, адам жәрдемақы тағайындауға жүгінген айды қоса алғанда, айлардың санына бөлу арқылы анықталады.
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мекемелердегі баланы асырап-бағуға арналған орташа айлық шығыстарды осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес формула бойынша облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) білім басқармасы ай сайын анықтайды.
6. Қорғаншылар немесе қамқоршылар жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы алу үшін баланың (балалардың) тұрғылықты жері бойынша органға мынадай құжаттарды:
1) қорғаншының немесе қамқоршының осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес жәрдемақы тағайындау үшін белгіленген үлгідегі өтінішін;
2) қорғаншының немесе қамқоршының жеке куәлігінің көшірмесін;
3) жергілікті атқарушы органның қорғаншыны немесе қамқоршыны тағайындау туралы шешімін;
4) баланың (балалардың) туу туралы куәлiктерінің көшiрмесiн;
5) балаға жалғызбасты ата-анасының немесе екеуiнiң де қамқорлығының жоқтығын растайтын құжаттардың (қайтыс болуы туралы куәлік, ата-ананы ата-ана құқықтарынан айыру, олардың ата-аналық құқықтарын шектеу, ата-анасын хабар-ошарсыз кетті, әрекет етуге қабiлетсiз (әpeкeт ету қабiлетi шектеулi) деп тану, оларды қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі, ата-анасының бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуi туралы сот үкімі, ата-аналардың іздестірілуін, баланың (балалардың) ата-анасынан алынғанын, ата-анасының денсаулық сақтау ұйымдарында ұзақ мерзімді емделуін растайтын құжаттар, баланың (балалардың) әдейі тасталғаны туралы акті, баладан (балалардан) бас тарту туралы өтініш) көшiрмелерін;

6) копию договора об открытии лицевого счета на имя опекуна или попечителя в банке второго уровня или в организации, имеющей лицензию Национального банка Республики Казахстан на осуществление отдельных видов банковских операций;
7) копии регистрационного номера налогоплательщика, социального индивидуального кода и индивидуального идентификационного номера опекуна или попечителя;
8) сведения о доходах ребенка (детей) (документы, подтверждающие получение государственных социальных пособий и иных социальных выплат, сведения об имеющихся доходах от имущества ребенка (детей), справка, подтверждающая выплату (отсутствие выплаты) алиментов на ребенка (детей), справка о заработной плате ребенка).
7. При отсутствии органа по местожительству заявитель сдает документы, указанные в пункте 6 настоящих Правил, акиму поселка, аула (села), аульного (сельского) округа.
8. Аким поселка, аула (села), аульного (сельского) округа проверяет документы заявителей на соответствие установленным требованиям, указанным в пункте 6 настоящих Правил, и направляет их в орган не позднее семи рабочих дней со дня принятия документов от заявителей.
Документы предоставляются в подлинниках и копиях в орган или акиму поселка, аула (села), аульного (сельского) округа для сверки, после чего регистрируются, подлинники документов и отрывной талон заявления с отметкой о принятии документов возвращаются заявителю.
9. Орган проверяет право опекуна или попечителя на получение пособия в течение десяти рабочих дней со дня поступления заявления.
По итогам проверки орган выносит решение о назначении либо об отказе в назначении пособия опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, согласно приложению 3 к настоящим Правилам и фиксируется в журнале регистрации.
10. Опекунам или попечителям пособие на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, назначается с месяца приема всех необходимых документов органом или акимом поселка, аула (села), аульного (сельского) округа.
11. Выплата опекунам или попечителям пособия на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, производится ежемесячно.
12. Орган перечисляет ежемесячно, не позднее 15 числа текущего месяца, на лицевые счета опекунам или попечителям денежные средства в соответствии с настоящими Правилами.

6) екінші дәрежелі банкте немесе банк операцияларының жеке түрлерін жүзеге асыруға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымда қорғаншының немесе қамқоршының атына дербес шоттың ашылуы туралы шарттың көшірмесін;
7) қорғаншының немесе қамқоршының салық төлеушінің тіркеу нөмірінің, әлеуметтік жеке кодының және жеке сәйкестендіру нөмірінің көшірмелерін;
8) баланың (балалардың) табыстары (мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтік төлемдерді алуды растайтын құжаттар, баланың (балалардың) мүлкінен түсетін табыстары туралы мәліметтер, балаға (балаларға) алименттердің төленуін (төлемнің болмауын) растайтын анықтама, баланың еңбекақысы туралы анықтама) туралы мәліметтерді ұсынады.
7. Тұрғылықты жері бойынша орган болмаса, өтініш беруші осы Қағиданың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округтің әкіміне тапсырады.
8. Кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округтің әкімі өтініш берушілердің құжаттарын осы Қағиданың 6-тармағында көрсетілген белгіленген талаптарға сәйкестігіне тексереді және өтініш берушілерден құжаттар қабылданған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей оларды органға жөнелтеді.
Салыстырып тексеру үшiн құжаттардың түпнұсқалары мен көшiрмелерi органға немесе кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округтің әкіміне ұсынылады, кейiн олар тіркеледі, құжаттардың түпнұсқалары мен құжаттың қабылданғаны туралы белгiсi бар өтiнiштiң жыртпалы талоны өтiнiш иесiне қайтарылады.
9. Орган қорғаншының немесе қамқоршының жәрдемақы алуға құқығын өтініш түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде тексереді.
Тексеру қорытындысы бойынша орган қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы тағайындау туралы немесе жәрдемақы тағайындаудан бас тарту туралы шешімді осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес шығарады және тіркеу журналында белгілейді.
10. Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы органның немесе кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкімінің барлық қажетті құжаттарды қабылдаған айдан бастап тағайындалады.
11. Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақының төлемі ай сайын жүргiзiледi.
12. Орган ағымдағы айдың 15-күнінен кешіктірмей қорғаншылардың немесе қамқоршылардың дербес шоттарына ақша қаражатын осы Қағидаға сәйкес ай сайын аударады.

13. Пособие опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, выплачивается до достижения подопечным восемнадцатилетнего возраста, включая месяц его рождения, за исключением случаев, указанных в пункте 20 настоящих Правил, которые повлекут за собой прекращение их выплаты.
14. Пособие на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, своевременно не полученное опекуном или попечителем по вине органа, выплачивается за весь прошедший период со дня обращения в орган, к акиму поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, если обращение за ним последовало до достижения подопечным восемнадцатилетнего возраста.
15. Опекун или попечитель не позднее пяти рабочих дней извещает орган о перемене места жительства. При перемене места жительства опекуна или попечителя, получающего пособие на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, орган по прежнему месту жительства в течение семи рабочих дней со дня получения извещения о перемене места жительства направляет личное дело подопечного в орган по новому месту жительства. Выплата производится в течение пяти рабочих дней после получения личного дела подопечного и его регистрации органом по новому месту жительства.
16. В случае, если гражданин Республики Казахстан является опекуном или попечителем ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, являющегося иностранным гражданином или лицом без гражданства, проживающего на территории Республики Казахстан, то выплата пособия производится по месту фактического проживания граждан Республики Казахстан с такими детьми, без их взаимных расчетов, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
17. Контроль за использованием опекунами или попечителями пособия на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, осуществляется органом.
18. Не назначается пособие на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, находящегося на полном государственном обеспечении в воспитательных, лечебных и иных аналогичных учреждениях, либо в медико-социальных учреждениях стационарного типа, а также родители которого могут лично осуществлять воспитание и содержание своего ребенка, но добровольно передали его под опеку или попечительство другим лицам (находятся в длительных служебных командировках, проживают раздельно с детьми, но имеют условия для их содержания и воспитания).

13. Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы осы Қағиданың 21-тармағында көрсетілген оларды төлеуді тоқтатуға әкеп соғатын жағдайларды қоспағанда, оның туған айын қоса отырып, қамқорлыққа алынушы он сегіз жасқа толғанға дейін төленедi.
14. Органның кінәсінен қорғаншы немесе қамқоршы уақтылы алмаған жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы, егер ол үшiн өтiнiш қамқорлыққа алынушы он сегіз жасқа толғанға дейiн берiлсе, органға, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округтің әкіміне жүгінген күннен бастап барлық өткен кезең үшiн төленедi.
15. Қорғаншы немесе қамқоршы органды тұрғылықты жерінің өзгергені туралы бес жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етедi. Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы алатын қорғаншының немесе қамқоршының тұрғылықты жері өзгерген кезде, бұрынғы тұрғылықты жері бойынша орган тұрғылықты жерінің өзгергені туралы хабарламаны алған күннен бастап қамқорлыққа алушының жеке iсін жаңа тұрғылықты жері бойынша органға жеті жұмыс күні ішінде жібереді. Төлем қамқорлыққа алынушының жеке ісін алғаннан және оны жаңа тұрғылықты жері бойынша орган тіркегеннен кейін бес жұмыс күні ішінде жүргiзіледi.
16. Егер Қазақстан Республикасының азаматы шетел азаматы немесе Қазақстан Республикасының аумағында тұратын азаматтығы жоқ тұлға болып табылатын жетім баланың (жетім балалардың) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланың (балалардың) қорғаншысы немесе қамқоршысы болған жағдайда, жәрдемақының төленуі, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы азаматтарының мұндай балалармен нақты тұратын жері бойынша олардың өзара есеп айырысуларынсыз жүргізіледі.
17. Қорғаншылардың немесе қамқоршылардың жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақының пайдалануына бақылауды орган жүзеге асырады.
18. Тәрбиелеу, емдеу және өзге де ұқсас мекемелерде немесе стационарлық үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде толық мемлекеттік қамтамасыз етуде тұрған, сондай-ақ ата-анасы өз баласын жеке өздері тәрбиелей және асырай алатын, бірақ оны басқа адамдарға (ұзақ мерзімді қызметтік іс-сапарларда, балалармен бөлек тұратын, бірақ оларды асырап-бағуға және тәрбиелеуге жағдайлары бар) қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа өз еркімен берген жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы тағайындалмайды.

19. Решение органа об отказе в назначении опекунам или попечителям пособия на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, может быть обжаловано в вышестоящий государственный орган (вышестоящему должностному лицу) или в суд.
20. Выплата пособия на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, опекуну или попечителю прекращается по решению органа в следующих случаях:
1) достижение подопечным совершеннолетия;
2) устройство подопечного на полное государственное обеспечение в учреждение для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в медико-социальное учреждение стационарного типа;
3) усыновление подопечного ребенка (детей);
4) освобождение и отстранение опекуна или попечителя от исполнения своих обязанностей в соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 декабря 1998 года «О браке и семье»;
5) вступление в брак подопечного ребенка (детей);
6) объявление ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, полностью дееспособным (эмансипированным) согласно статье 22-1 Гражданского кодекса Республики Казахстан;
7) возвращение родителям ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, на основания заключения органа;
8) смерти ребенка (детей);
9) превышение суммы среднемесячных доходов ребенка (детей) среднемесячных расходов на содержание ребенка в учреждениях для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в соответствующей области, городе республиканского значения, столице.
21. Прекращение выплаты пособия производится по решению органа с месяца, следующего за месяцем, в котором возникли обстоятельства, влекущие за собой прекращение выплаты.
22. Если опекуну или попечителю стало известно об обнаружении родителей в результате розыска, их излечения, освобождения из мест лишения свободы и других случаев, влекущих за собой прекращение выплаты опекуну (попечителю) пособия на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, он извещает об этом орган в течение пяти рабочих дней.
23. Орган в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения о прекращении выплаты пособия извещает об этом опекунов или попечителей.
24. Неправомерно выплаченные и полученные пособия взыскиваются с опекуна или попечителя, если переплата произошла в результате злоупотребления со стороны получателя. Возврат излишне выплаченного пособия производится в добровольном порядке или на основании решения суда.

19. Органның қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы тағайындаудан бас тарту туралы шешіміне жоғары тұрған мемлекеттік органға (жоғары тұрған лауазымды тұлғаға) немесе сотқа шағым жасалуы мүмкін.
20. Қорғаншыға немесе қамқоршыға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы төлеу органның шешімі бойынша мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) қамқорлыққа алынушының кәмелет жасқа толуы;
2) қамқорлыққа алынушының жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мекемеге, стационарлық үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемеге толық мемлекеттiк қамтамасыз етуге орналасуы;
3) қамқорлыққа алынушы баланың (балалардың) асырап алынуы;
4) қорғаншының немесе қамқоршының «Неке және отбасы туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өз мiндеттерiн атқарудан босатылуы және шеттетілуі;
5) қамқорлыққа алынушы баланың (балалардың) некеге тұруы;
6) жетім баланың (жетім балалардың) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланың (балалардың) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 22-1-бабына сәйкес толық әрекетке қабiлеттi (эмансипацияланған) деп жариялануы;
7) жетім баланың (жетім балалардың) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланың (балалардың) органның қорытындысы негізінде ата-аналарына қайтарылуы;
8) баланың (балалардың) қайтыс болуы;
9) баланың (балалардың) орташа айлық табыстары сомасының тиісті облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мекемелердегі баланы асырап-бағуға арналған орташа айлық шығыстардың сомасынан артуы.
21. Жәрдемақы төлеудi тоқтату органның шешiмi бойынша төлемдi тоқтатуға әкеп соқтырған мән-жайлар туындаған айдан кейінгі айдан бастап жүргiзiледi.
22. Егер қорғаншыға немесе қамқоршыға іздеу, олардың емделу, бас бостандығынан айыру орындарында жазаларын өтеуден босату нәтижесінде ата-аналарының табылғаны туралы белгілі болған және қорғаншыға немесе қамқоршыға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақының төленуін тоқтатуға әкеп соқтыратын өзге де жағдайларда, ол органды бұл туралы бес жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
23. Жәрдемақы төлеудiң тоқтатылғаны туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде орган қорғаншыларды немесе қамқоршыларды бұл туралы хабардар етеді.
24. Заңсыз төленген және алынған жәрдемақы, егер артық төлем алушы тарапынан терiс пайдаланудың нәтижесiнде болса, қорғаншыдан немесе қамқоршыдан өндiрiлiп алынады. Артық төленген жәрдемақыны өндiрiп алу өз еркімен немесе сот шешiмiнiң негiзiнде жүргiзiледi.

3. Размер выплаты опекунам или попечителям пособия на
содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей),
оставшегося без попечения родителей, и контроль за
использованием пособия
25. Размер выплаты опекунам или попечителям пособия на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, составляет десять месячных расчетных показателей.
Приложение 1
к Правилам назначения и размер выплаты
пособия опекунам или попечителям на
содержание ребенка-сироты (детей-сирот)
и ребенка (детей), оставшегося без
попечения родителей
Формула
исчисления среднемесячных расходов на содержание ребенка
в учреждениях для детей-сирот и детей, оставшихся
без попечения родителей
Среднемесячные расходы на содержание ребенка в учреждениях для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, определяются по следующей формуле:
СР=ТРБП/КД/12 мес.
где:
СР - среднемесячные расходы на содержание ребенка в учреждениях для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в соответствующей области, городе республиканского значения, столице;
ТРБП - сумма плановых расходов на год, в котором лицо обратилось за назначением пособия, по бюджетной программе управления образования области (города республиканского значения, столицы) «Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей», за исключением расходов на оплату труда, компенсационные выплаты, социальный налог и социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования, командировки и служебные разъезды внутри страны и за пределы страны, исполнение исполнительных документов, судебных актов;
КД – фактическое количество детей, содержащихся на полном государственном обеспечении в организациях, финансируемых по бюджетным программам «Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей» управлений образования области (города республиканского значения, столицы) на 1 января года, в котором лицо обратилось за назначением пособия.
Приложение 2
к Правилам назначения и размер выплаты
пособия опекунам или попечителям на
содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и
ребенка (детей), оставшегося без
попечения родителей
Форма заявления
для назначения пособия опекуну или попечителю на
содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка
(детей), оставшегося без попечения родителей
(наименование органа)
___________________________
___________________________
Заявление
Прошу назначить пособие на содержание ребенка (детей),
оставшегося без попечения родителей
____________________________________________________________________
(ФИО, дата рождения ребенка (детей))
Фамилия ____________________________________________________________
Имя ___________________ Отчество _________________________ опекуна
или попечителя
Адрес ______________________________________________________________
Решение органа о назначении опекуном или попечителем _______________
____________________________________________________________________
__________ от «__» ______ 20__ г.
Вид документа, удостоверяющего личность опекуна или попечителя
______________________________
Серия _______ номер ______ кем выдано ______________________________
Индивидуальный идентификационный номер _____________________________
Регистрационный номер налогоплательщика ____________________________
Социальный индивидуальный код ______________________________________
№ лицевого счета __________ Наименование банка _____________________
В случае возникновения изменений в личных данных обязуюсь в
течение 15 дней сообщить о них.
Предупрежден(а) об ответственности за предоставление
недостоверных сведений и поддельных документов.
«__» _____________ 20__ года ___________________
(подпись заявителя)
Документы приняты:
«__» _________ 20__ года
____________   _____________________________________________________
(подпись)        (Ф.И.О., должность лица, принявшего документы)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(линия отреза)
В случае возникновения изменений в личных данных обязуюсь в
течение 15 дней сообщить о них.
Предупрежден(а) об ответственности за предоставление
недостоверных сведений и поддельных документов.
Заявление гр. ___________________ с прилагаемыми документами
в количестве _____ штук принято «__» ________ 20__ г.
_____________   _________________________________________________
(подпись)      (Ф.И.О., должность лица, принявшего документы)
Приложение 3
к Правилам назначения и размер выплаты
пособия опекунам или попечителям на
содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и
ребенка (детей), оставшегося без
попечения родителей
Решение
о назначении (отказе в назначении) пособия опекуну или
попечителю на содержание ребенка-сироты (детей-сирот)
и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
№ ___                                        от «__» ____ 20__ года
___________(наименование органа)__________
№ дела _______
Гражданин(ка) ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Дата обращения ______________________________________________________
Свидетельство о рождении ребенка (запись акта о рождении)
№ _____________ Дата выдачи ____________________________ наименование
органа, выдавшего свидетельство о рождении ребенка (запись акта о
рождении) ___________________________________________________________
Ф.И.О. ребенка ______________________________________________________
Дата рождения ребенка _______________________________________________
Решение органа о назначении опекуном или попечителем ________________
_____________________________________________________________________
Дата назначения _______ 20__ г.
Назначенная сумма пособия

3. Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақының мөлшері
25. Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы төлеу мөлшері он айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы
(жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз
қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы
тағайындау қағидасы және оны төлеу мөлшеріне
1-қосымша
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мекемелердегі баланы асырап-бағуға арналған орташа айлық шығыстарды есептеу формуласы
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мекемелердегі баланы асырап-бағуға арналған орташа айлық шығыстар мына формула бойынша анықталады:
ОШ=АШББ/БС/12 ай
мұндағы,
ОШ – тиісті облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мекемелердегі баланы асырап-бағуға арналған орташа айлық шығыстар;
АШББ – еңбекке ақы төлеу шығыстарын, өтемақы төлемдерін, әлеуметтiк салықты және Мемлекеттік әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды, мемлекет ішінде және мемлекеттен тыс іс-сапарларды және қызметтік жол жүрулерді, орындаушылық құжаттарды орындауды, сот актілерін қоспағанда, облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) білім басқармасының «Жетімдерді, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамтамасыз ету» бюджеттік бағдарламасы бойынша адамның жәрдемақы тағайындауға жүгінген жылдағы жоспарлы шығыстарының сомасы,
БС – адамның жәрдемақы тағайындауға жүгінген жылдың 1 қаңтарындағы облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) білім басқармаларының «Жетімдерді, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамтамасыз ету» бюджеттік бағдарламалары бойынша қаржыландырылатын ұйымдарда толық мемлекеттік қамтамасыз етуде асырап-бағылатын балалардың нақты саны.
Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы
(жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз
қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы
тағайындау қағидасы және оны төлеу мөлшеріне
2-қосымша
Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы тағайындау үшін
өтініштің нысаны
(орган атауы)
___________________
___________________
Өтініш
Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған бала (балалар) ____________________________________________ асырап-бағуға жәрдемақы
(баланың (балалардың) Т.А.Ә., туылған күні)
тағайындауды сұраймын
Қорғаншының немесе қамқоршының тегі_________________________________
Аты _______________________Әкесінің аты_____________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Органның қорғаншыны немесе қамқоршыны тағайындау туралы шешімі
____________________________________________________________________
__________________________ 20__ ж. «___» __________
Қорғаншының немесе қамқоршының жеке басын растайтын құжаттың түрі
_____________________________________________
Сериясы _____________нөмірі ________________ кiм берген ____________
Жеке сәйкестендiру нөмiрi __________________________________________
Салық төлеушінің тіркеу нөмірі______________________________________
Әлеуметтік жеке код_________________________________________________
Дербес шотының № _____________ Банктiң атауы _______________________
Жеке сәйкестендiру нөмiрi (ЖСН) ____________________________________
Жеке деректерде өзгерістер туындаған жағдайда, олар туралы 15 күн
iшiнде хабарлауға мiндеттенемiн.
Жалған мәлiметтер мен жасанды құжаттарды бергенiм үшiн жауапкершiлiк
туралы ескертiлдi.
20___ ж. «___» ________ ______________________
(өтiнiш берушiнiң қолы)
Құжаттар қабылданды: 20___ ж. «___» _________
______________________________________________________ _____________
(құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы)  (қолы)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(қию сызығы)
Жеке деректерде өзгерістер туындаған жағдайда, олар туралы 15 күн iшiнде хабарлауға мiндеттенемiн.
Жалған мәлiметтер мен жасанды құжаттарды бергенiм үшiн жауапкершiлiк туралы ескертiлдi.
Құжаттары қоса берiлген азамат
______________________________________________________________өтiнiшi
________ данада 20___ ж. «___» ____ № _____ қабылданды.
______________________________________________________ ______________
(құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы)   (қолы)
Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы
(жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз
қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы
тағайындау қағидасы және оны төлеу мөлшеріне
3-қосымша
Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім
20 ___ жылғы «___» ___________                        № ________
(орган атауы)
Iстiң № ___________
Азамат ______________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
Өтiнiш берiлген күн _________________________________________________
Баланың туу туралы куәлiгi (баланың туу туралы актiнің жазбасы)
Берiлген күнi _______________________ №_____________________
Баланың туу туралы куәлiгiн (баланың тууы туралы актiнің жазбасын)
берген органның атауы _______________________________________________
Баланың Т.А.Ә. _________________________________________________
Баланың туған күні ______________________________________________
Органның қорғаншыны немесе қамқоршыны тағайындау туралы шешімі
____________________________________________________________________
Тағайындау күні 20__ ж. _________________
Тағайындалған жәрдемақы

с ______ 20__ г. по _______ 20__ г.
в сумме ____ тенге ___________________________________________
(прописью)
Назначенная сумма пособия в связи с изменением месячного расчетного
показателя:
ФИО ребенка _________________________________________________________
пособие с __________________________ по _____________________________
в сумме _____________ тенге _________________________________________
(прописью)
Отказано в назначении пособия по причине: ___________________________
Выплата пособия прекращена по причине: ______________________________
М.П.
_________(Руководитель органа)_________
(подпись) (фамилия)

20__ ж. __________ бастап 20__ ж._________ аралығында
__________________ теңге сомасында
______________________________________________ тағайындалсын
(жазумен)
Айлық есептік көрсеткіштің өзгеруіне байланысты жәрдемақының
тағайындалған сомасы:
Баланың Т.А.Ә. _____________________________________________________
_________________________ бастап ________________________аралығында
___________ теңге сомасында ___________________________ тағайындалсын
(жазумен)
___________________________________________ себебі бойынша жәрдемақы
тағайындаудан бас тартылды
_________________________________________ себебі бойынша жәрдемақының
төленуі тоқтатылды
М.О.
(Орган басшысы)
___________________________________
(қолы)                (Т.А.Ә.)