Об утверждении образцов форменной одежды и форменной одежды (без погон), натуральных норм обеспечения ею и знаков различия должностных лиц таможенных органов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 сентября 2011 года № 1062. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июля 2015 года № 523
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.07.2015 № 523.
В соответствии c пунктом 3 статьи 483 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) образцы форменной одежды и форменной одежды (без погон) должностных лиц таможенных органов;
2) натуральные нормы обеспечения форменной одеждой и форменной одеждой (без погон) должностных лиц таможенных органов;
3) знаки различия форменной одежды и форменной одежды (без погон) должностных лиц таможенных органов.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 12 августа 2000 года № 1247 "Об утверждении перечня форменной одежды и знаков различия должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан".
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2012 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 сентября 2011 года № 1062
Образцы форменной одежды и форменной одежды (без погон)
должностных лиц таможенных органов
Образцовая форменная одежда высшего начальствующего состава
таможенных органов Республики Казахстан
1. Форменная одежда для мужчин:
1) папаха каракулевая серого цвета;
2) повседневная фуражка серо-голубого или синего цвета, по краям тульи бирюзового цвета кант, на околыше вокруг кокарды позолоченная вышивка, вдоль козырька лента филигранная;
3) куртка меховая черного цвета;
4) куртка-ветровка синего цвета;
4-1) плащ серо-голубого или синего цвета;
5) свитер синего цвета;
6) повседневный серо-голубого или синего цвета однобортный китель с нагрудными карманами и карманами-клапанами, на рукавах бирюзового цвета кант, с брюками;
7) куртка с брюками серо-голубого или синего цвета с нагрудными карманами;
8) брюки навыпуск серо-голубого или синего цвета с лампасами бирюзового цвета;
9) рубашка светло-синего цвета с длинным рукавом;
10) рубашка светло-синего цвета с коротким рукавом;
11) рубашка белого цвета с длинным рукавом;
12) рубашка белого цвета с коротким рукавом;
13) ботинки из натуральной кожи черного цвета;

Кеден органдарының лауазымды адамдары нысанды киiмiнің және нысанды киімінің (погонсыз) үлгілерін, онымен қамтамасыз етудің заттай нормалары мен айырым белгiлерiн бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 15 қыркүйектегі № 1062 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 15 шілдедегі № 523 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 15.07.2015 № 523 қаулысымен.
Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексі 483-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) кеден органдарының лауазымды адамдары нысанды киiмiнің және нысанды киімінің (погонсыз) үлгілері;
2) кеден органдарының лауазымды адамдарын нысанды киiммен және нысанды киіммен (погонсыз) қамтамасыз етудің заттай нормалары;
3) кеден органдарының лауазымды адамдары нысанды киiмiнің және нысанды киімінің (погонсыз) айырым белгілері бекітілсін.
2. «Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдарының нысанды киiмi мен айырым белгiлерiнiң тiзбесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 12 тамыздағы № 1247 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 1062 қаулысына
1-қосымша
Кеден органдарының лауазымды адамдары нысанды киімінің
және нысанды киімінің (погонсыз) үлгілері
Қазақстан Республикасы кеден органдарының жоғарғы басшы
құрамының үлгі нысанды киімі
1. Ерлерге арналған нысанды киім:
1) қаракөлден тігілген сұр түсті папаха;
2) төбесінің шеттерінде ашық көгілдір түсті жиегі бар, кокарда айналасының айнала жиектері алтын түспен зерленген, күнқағарының жиегіне зерленген таспа жүргізілген көгілдір-сұр немесе көк түсті күнделікті киетін фуражка;
3) теріден тігілген қара түсті күрте;
4) көк түсті жеңіл күрте;
4-1) көгілдір-сұр немесе көк түсті плащ;
5) көк түсті свитер;
6) кеуде қалталары және қалпақша қалталары бар, жеңдерінде ашық көгілдір түсті жиегі, шалбары бар көгілдір-сұр немесе көк түсті бір қаусырмалы күнделікті китель;
7) кеуде қалталары бар көгілдір-сұр немесе көк түсті шалбары бар күрте;
8) ашық көгілдір түсті лампастары бар көгілдір-сұр немесе көк түсті балағы түсіңкі шалбар;
9) жеңі ұзын ашық көк түсті көйлек;
10) жеңі қысқа ашық көк түсті көйлек;
11) жеңі ұзын ақ түсті көйлек;
12) жеңі қысқа ақ түсті көйлек;
13) табиғи былғарыдан тігілген қара түсті бәтеңке;

14) полуботинки из натуральной кожи черного цвета;
15) перчатки серого цвета;
16) кашне серого цвета;
17) галстук темно-синего цвета.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 12.09.2013 № 950.
2. Полевая форменная одежда для мужчин:
1) шапка-ушанка из цигейки серого цвета;
2) кепка камуфлированного цвета;
3) полевая куртка и брюки прямого покроя камуфлированного цвета;
4) полевые утепленные куртка и брюки камуфлированного цвета;
5) футболка;
6) ботинки полевые с высокими берцами черного цвета;
7) ботинки утепленные с высоким берцем черного цвета;
8) перчатки серого цвета;
9) кашне серого цвета;
10) ремень поясной черного цвета;
11) унты (валенки).
3. Форменная одежда для женщин:
1) шапка из каракуля серого цвета;
2) повседневная пилотка (кепи) серо-голубого или синего цвета;
2-1) берет серо-голубого или синего цвета;
3) куртка меховая черного цвета;
4) куртка-ветровка синего цвета;
4-1) плащ серо-голубого или синего цвета;
5) повседневный открытый однобортный китель и юбка серо-голубого или синего цвета;
6) куртка и брюки серо-голубого или синего цвета;
7) юбка серо-голубого или синего цвета;
8) свитер синего цвета;
9) жилет синего цвета;
10) рубашка светло-синего цвета с длинным рукавом;
11) рубашка светло-синего цвета с коротким рукавом;
12) рубашка белого цвета с длинным рукавом;
13) рубашка белого цвета с коротким рукавом;
14) галстук темно-синего цвета;
15) сапоги из натуральной кожи черного цвета;
16) туфли из натуральной кожи черного цвета;
17) перчатки серого цвета;
18) кашне серого цвета.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.09.2013 № 950.
4. Полевая форменная одежда для женщин:
1) шапка-ушанка из цигейки серого цвета;
2) кепка камуфлированного цвета;
3) полевая куртка и брюки прямого покроя камуфлированного цвета;
4) полевые утепленные куртка и брюки камуфлированного цвета;
5) футболка;
6) ботинки полевые с высокими берцами черного цвета;
7) ботинки утепленные с высоким берцем черного цвета;
8) перчатки серого цвета;
9) кашне серого цвета;
10) ремень поясной черного цвета;
11) унты (валенки).
Образцовая форменная одежда старшего, среднего начальствующего
состава и форменная одежда (без погон) должностных лиц
таможенных органов Республики Казахстан
5. Повседневная форменная одежда для мужчин:
1) шапка-ушанка каракулевая серого цвета;
2) повседневная фуражка серо-голубого цвета по краям тульи бирюзового цвета кант, вдоль козырька лента филигранная;
3) куртка меховая черного цвета;
4) куртка-ветровка синего цвета;
4-1) плащ серо-голубого или синего цвета;

14) табиғи былғарыдан тігілген қара түсті қысқа қонышты бәтеңке;
15) сұр түсті қолғап;
16) сұр түсті кашне;
17) қара-көк түсті галстук.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.09.2013 № 950 қаулысымен.
2. Ерлерге арналған далалық нысанды киім:
1) цигейкадан тiгiлген сұр түстi құлақшын;
2) бүркеніш түсті кепка;
3) бүркеніш түсті тігінен пішілген далалық күрте мен шалбар;
4) бүркеніш түсті далалық жылы күрте мен шалбар;
5) футболка;
6) биік қонышты қара түстi далалық бәтеңке;
7) биiк қонышты қара түстi жылы бәтеңке;
8) сұр түсті қолғап;
9) сұр түстi кашне;
10) қара түсті белге тағатын белдік;
11) унты (пима).
3. Әйелдерге арналған нысанды киiм:
1) қаракөлден тiгiлген сұр түстi бөрiк;
2) көгілдір-сұр немесе көк түстi күнделiктi киетiн пилотка (кепи);
2-1) көгілдір-сұр немесе көк түсті берет;
3) қара түсті теріден тігілген күрте;
4) көк түсті жеңіл күрте;
4-1) көгілдір-сұр немесе көк түсті плащ;
5) күнделiктi киетiн ашық бiр қаусырмалы китель мен көгілдір-сұр немесе көк түстi белдемше;
6) көгілдір-сұр немесе көк түстi күрте мен шалбар;
7) көгілдір-сұр немесе көк түстi белдемше;
8) көк түсті свитер;
9) көк түстi кеудеше;
10) жеңі ұзын ашық көк түсті көйлек;
11) жеңі қысқа ашық көк түсті көйлек;
12) жеңі ұзын ақ түсті көйлек;
13) жеңі қысқа ақ түсті көйлек;
14) қара-көк түсті галстук;
15) табиғи былғарыдан тiгiлген қара түсті етiк;
16) табиғи былғарыдан тiгiлген қара түстi туфли;
17) сұр түстi қолғап;
18) сұр түстi кашне.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.09.2013 № 950 қаулысымен.
4. Әйелдерге арналған далалық нысанды киім:
1) цигейкадан тiгiлген сұр түстi құлақшын;
2) бүркеніш түсті кепка;
3) бүркеніш түсті тігінен пішілген далалық күрте мен шалбар;
4) бүркеніш түсті далалық жылы күрте мен шалбар;
5) футболка;
6) биiк қонышты қара түстi далалық бәтеңке;
7) биiк қонышты қара түстi жылы бәтеңке;
8) сұр түсті қолғап;
9) сұр түстi кашне;
10) қара түсті белге тағатын белдік;
11) унты (пима).
Қазақстан Республикасының кеден органдары лауазымды адамдарының
аға, орта басшы құрамының үлгі нысанды киiмi және нысанды киімі
(погонсыз)
5. Ерлерге арналған күнделікті киетін нысанды киiм:
1) қаракөлден тiгiлген сұр түстi құлақшын;
2) төбесi ашық көгілдір түстi жиегi бар көгілдір-сұр түстi, күнқағарының жиегiнде зерленген таспа жүргiзiлген фуражка;
3) теріден тігілген қара түсті күрте;
4) көк түсті жеңіл күрте;
4-1) көгілдір-сұр немесе көк түсті плащ;

5) повседневный серо-голубого или синего цвета однобортный китель с нагрудными карманами и карманами-клапанами, воротник окантован бирюзой, с брюками;
5-1) повседневный серо-голубого или синего цвета однобортный китель с нагрудным карманом на левой стороне груди и карманами-клапанами, воротник окантован бирюзой, с брюками;
6) куртка с нагрудными карманами с брюками серо-голубого или синего цвета;
7) свитер синего цвета;
8) брюки навыпуск серо-голубого или синего с кантами бирюзового цвета;
9) рубашка светло-синего цвета с длинным рукавом;
9-1) рубашка светло-синего цвета с длинным рукавом, на плечах планка серо-голубого или синего цвета с паточкой в цвет основной ткани;
10) рубашка светло-синего цвета с коротким рукавом;
10-1) рубашка светло-синего цвета с коротким рукавом, на плечах планка серо-голубого или синего цвета с паточкой в цвет основной ткани;
11) рубашка белого цвета с длинным рукавом;
11-1) рубашка белого цвета с длинным рукавом, на плечах планка серо-голубого или синего цвета с паточкой в цвет основной ткани;
12) рубашка белого цвета с коротким рукавом;
12-1) рубашка белого цвета с коротким рукавом, на плечах планка серо-голубого или синего цвета с паточкой в цвет основной ткани;
13) ботинки из натуральной кожи черного цвета;
14) полуботинки из натуральной кожи черного цвета;
15) кашне серого цвета;
16) перчатки серого цвета;
17) галстук темно-синего цвета.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12.09.2013 № 950.
6. Полевая форменная одежда для мужчин:
1) шапка-ушанка из цигейки серого цвета;
2) кепка камуфлированного цвета;
3) полевые утепленные куртка и брюки камуфлированного цвета;
4) полевая куртка и брюки прямого покроя камуфлированного цвета;
5) футболка;
6) ботинки утепленные с высоким берцем черного цвета;
7) ботинки полевые с высокими берцами черного цвета;
8) перчатки серого цвета;
9) кашне серого цвета;
10) ремень поясной черного цвета;
11) унты (валенки).
7. Специальная форменная одежда для мужчин:
1) жилет функциональный;
2) жилет сигнальный;
3) комбинезон дрессировочный камуфлированного цвета с кепкой камуфлированного цвета и ремнем;
4) комплект защитный (костюм защитный, респиратор, перчатки, ботинки, фартук просвинцованный).
8. Повседневная форменная одежда для женщин:
1) шапка из каракуля серого цвета;
2) пилотка (кепи) серо-голубого или синего цвета с кантом бирюзового цвета;
2-1) берет серо-голубого или синего цвета, вокруг берета лента филигранная;
3) куртка меховая черного цвета;
4) куртка-ветровка синего цвета;
5) повседневный серо-голубого или синего цвета открытый однобортный китель с юбкой, воротник окантован бирюзой;

5) кеуде қалталары және қалпақша қалталары бар, жағасының жиегi ашық көгілдір түстi, шалбары бар көгілдір-сұр немесе көк түстi бiр қаусырмалы күнделiктi китель;
5-1) кеуденің сол жағында кеуде қалталары және қалпақша қалталары бар, жағасы ашық көгілдір түспен көмкерілген, шалбары бар көгілдір-сұр немесе көк түсті бір қаусырмалы күнделікті китель
6) кеуде қалталары, шалбары бар көгілдір-сұр немесе көк түстi күрте;
7) көк түсті свитер;
8) ашық көгілдір түсті жиектерi бар, балағы түсiңкi көгілдір-сұр немесе көк түстi шалбар;
9) жеңі ұзын ашық көк түсті көйлек;
9-1) иығында негізгі мата түстес паточкалы көгілдір-сұр немесе көк түсті планкасы бар жеңі ұзын ашық көк түсті көйлек;
10) жеңі қысқа ашық көк түсті көйлек;
10-1) иығында негізгі мата түстес паточкалы көгілдір-сұр немесе көк түсті планкасы бар жеңі қысқа ашық көк түсті көйлек;
11) жеңі ұзын ақ түсті көйлек;
11-1) иығында негізгі мата түстес паточкалы көгілдір-сұр немесе көк түсті планкасы бар жеңі ұзын ақ түсті көйлек;
12) жеңі қысқа ақ түсті көйлек;
12-1) иығында негізгі мата түстес паточкалы көгілдір-сұр немесе көк түсті планкасы бар жеңі қысқа ақ түсті көйлек;
13) табиғи былғарыдан тiгiлген қара түстi бәтеңке;
14) табиғи былғарыдан тiгiлген қара түстi қысқа қонышты бәтеңке;
15) сұр түсті кашне;
16) сұр түстi қолғап;
17) қара-көк түсті галстук.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.09.2013 № 950 қаулысымен.
6. Ерлерге арналған далалық нысанды киiм:
1) цигейкадан тiгiлген сұр түстi құлақшын;
2) бүркеніш түстi кепка;
3) бүркеніш түсті далалық жылы күрте мен шалбар;
4) бүркеніш түсті тігінен пішілген далалық күрте мен шалбар;
5) футболка;
6) биiк қонышты қара түстi жылы бәтеңке;
7) биiк қонышты, қара түстi далалық бәтеңке;
8) сұр түстi қолғап;
9) сұр түсті кашне;
10) белге тағатын қара түсті белдік;
11) унты (пима).
7. Ерлерге арналған арнайы нысанды киiм:
1) функционалды кеудеше;
2) сигнал кеудешесі;
3) бүркеніш түсті кепкасы және белдігі бар үйретушілерге арналған бүркеніш түсті комбинезон;
4) қорғаныш жиынтығы (қорғаныш костюмі, респиратор, қолғап, бәтеңке, қорғасынды алжапқыш).
8. Әйелдерге арналған күнделікті нысанды киiм:
1) қаракөлден тiгiлген сұр түсті бөрік;
2) төбесi ашық көгілдір түстi жиегi бар көгілдір-сұр немесе көк түстi пилотка (кепи);
2-1) көгілдір-сұр немесе көк түсті берет, береттің айналасында зерленген таспа;
3) теріден тігілген қара түсті күрте;
4) көк түсті жеңіл күрте;
5) жағасының жиегi ашық көгілдір түстi, белдемшесі бар ашық бiр қаусырмалы көгілдір-сұр немесе көк түсті күнделiктi китель;

1. Знаками различия по специальным званиям должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан являются погоны.
2. Погоны высшего начальствующего состава:
1) погоны парадно-выходные с овальным верхним краем, кантом из позолоченной канители, орнаментированное национальным узором;
2) погоны на рубашку с овальным верхним краем, кантом из позолоченной канители, поле погон - из тканого полотна белого цвета, орнаментированное национальным узором из позолоченной мишуры;
3) погоны повседневные с овальным верхним краем, кантом из позолоченной канители, поле погон - из тканого полотна синего цвета, орнаментированное национальным узором позолоченного цвета в золотистой окантовке;
4) погоны трапециевидной формы, поле погон из тканого полотна синего цвета;
5) погоны полевые трапециевидной формы, без окантовки, поле погон из тканого полотна камуфлированного цвета, звезды и орел на погонах черного цвета.
На погонах размещаются вышитые позолоченной канителью звезды диаметром 22 мм. В нижней части погона - вышитый позолоченной мишурой орел.
3. Звезды на погонах располагаются:
1) генерал-майора таможенной службы - 1 звезда;
2) генерал-лейтенанта таможенной службы - 2 звезды по долевой оси;
3) генерал-полковник - 3 звезды по долевой оси.
4. Погоны старшего начальствующего состава:
1) погоны парадно-выходные с овальным верхним краем орнаментированное национальным узором с кантом бирюзового цвета;
2) погоны на рубашку с овальным верхним краем, кантом бирюзового цвета, поле погон - из тканого полотна белого цвета, орнаментированное национальным узором золотистого цвета;
3) погоны повседневные с овальным верхним краем, кантом бирюзового цвета, поле погон - из тканого полотна синего цвета, орнаментированное национальным узором золотистого цвета;
4) погоны трапециевидной формы, поле погон из тканого полотна синего цвета с кантом, орнаментированное национальным узором.
Кант и поперечные полосы на погонах выполнены нитью бирюзового цвета. Национальный узор, звезды на погонах выполнены нитью желтого цвета;
5) погоны полевые трапециевидной формы, без окантовки, поле погон из тканого полотна камуфлированного цвета, звезды и поперечные полосы черного цвета.
На погонах старшего начальствующего состава размещаются звездочки диаметром 20 мм и две поперечные полосы бирюзового цвета. Ширина поперечных полос - 4 мм. В верхней части погон размещается форменная пуговица диаметром 14 мм.
5. Звезды на погонах располагаются:
1) майора таможенной службы - 1 звезда;
2) подполковника таможенной службы - 2 звезды;

1. Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды адамдарының арнайы атақтары бойынша айырым белгiлерi погондар болып табылады.
2. Жоғары басшы құрамның погондары:
1) жоғарғы жиегi сопақша, жиегі алтын жалатылған зер жiппен көкерiлген, ұлттық өрнекпен өрнектелген салтанатты-мерекелік погондар;
2) көйлекке арналған жоғарғы жиегi сопақша, жиегі алтын жалатылған зер жiппен көмкерiлген погондар, погонның беті ақ түстi матадан жасалып, алтын жалатылған зермен ұлттық өрнекпен өрнектелген;
3) жоғарғы шетi сопақ, жиегі алтын жалатылған зер жiппен көмкерiлген күнделiктi погондар, погонның беті көк түстi матадан жасалып, алтын жалатылған жиектелген алтын түстi ұлттық өрнекпен өрнектелген;
4) погондар трапеция пішінді, погон беті көк түстi матадан жасалған;
5) далалық погондар трапеция пішінді, жиектелмеген, погон беті бүркеніш түстi мата қиындысынан жасалған, погондардағы жұлдыздар мен қыран қара түсті;
Погондарға алтын жалатылған зер жiппен тiгiлген диаметрi 22 мм жұлдыздар орналастырылады. Погонның төменгi бөлiгiнде алтын түспен зерленген қыран тiгiлген.
3. Погондардағы жұлдыздар мынадай түрде орналасады:
1) кеден қызметiнiң генерал-майоры - 1 жұлдыз;
2) кеден қызметiнiң генерал-лейтенанты - ұзындығы бойымен - 2 жұлдыз;
3) генерал-полковник - ұзындығы бойымен – 3 жұлдыз.
4. Аға басшы құрамның погондары:
1) жоғарғы жиегi сопақша, ашық көгілдір түсті жиегі бар, ұлттық өрнекпен көмкерiлген салтанатты-мерекелік погондар;
2) көйлекке тағатын жоғарғы жиегi сопақша, ашық көгілдір түсті жиегі бар, погон беті ақ түстi матадан жасалған, алтын түстi ұлттық өрнекпен көмкерiлген погондар;
3) жоғарғы жиегi сопақша, ашық көгілдір түсті жиегі бар, погон беті көк түстi матадан жасалған, алтын түстi ұлттық өрнекпен көмкерiлген күнделікті погондар;
4) трапеция пішінді погондар, погон беті жиекті көк түстi мата қиындысынан жасалған ұлттық өрнекпен көмкерілген.
Жиегi және погондардағы көлденең жолақтары ашық көгілдір түсті жіппен жасалған. Погондардағы ұлттық өрнектер, жұлдыздар сары түсті жіппен орындалған;
5) жиектелмеген, погон беті бүркеніш түстi мата қиындысынан жасалған трапеция пішінді, жұлдыздар мен көлденең жолақтары қара түсті далалық погондар.
Аға басшы құрамның погондарында диаметрi 20 мм жұлдызшалар және ашық көгілдір түстi екi көлденең жолақ орналасады. Көлденең жолақтардың ені - 4 мм. Погондардың жоғарғы бөлiгiнде диаметрi 14 мм нысанды түйме қадалады.
5. Погондардағы жұлдыздар мынадай түрде орналасады:
1) кеден қызметiнiң майоры - 1 жұлдыз;
2) кеден қызметiнiң подполковнигi - 2 жұлдыз;

3) полковника таможенной службы - 3 звезды.
6. Погоны среднего начальствующего состава:
1) погоны парадно-выходные с овальным верхним краем, с кантами бирюзового цвета, орнаментированные национальным узором;
2) погоны на рубашке с овальным верхним краем, кантом бирюзового цвета, поле погон - из тканого полотна белого цвета, орнаментированные национальным узором золотистого цвета;
3) погоны повседневные с овальным верхним краем, кантом бирюзового цвета, поле погон - из тканого полотна синего цвета, орнаментированное национальным узором золотистого цвета;
4) погоны трапециевидной формы, поле погон из тканого полотна синего цвета с кантом, орнаментированное национальным узором.
Кант и поперечные полосы на погонах выполнены нитью бирюзового цвета. Национальный узор, звезды на погонах выполнены нитью желтого цвета;
5) погоны полевые трапециевидной формы, без окантовки, поле погон из тканого полотна камуфлированного цвета, звезды и поперечные полосы на погонах черного цвета.
На погонах среднего начальствующего состава - звезды диаметром 13 мм и одна поперечная полоса бирюзового цвета. Ширина поперечных полос - 4 мм. В верхней части погон размещается форменная пуговица диаметром 14 мм.
7. 3везды на погонах располагаются:
1) младшего лейтенанта таможенной службы - 1 звезда;
2) лейтенанта таможенной службы - 2 звезды;
3) старшего лейтенанта таможенной службы - 3 звезды;
4) капитана таможенной службы - 4 звезды.
8. Форменная одежда (без погон) должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан ношение погон не предусматривает.
Нарукавные знаки, кокарды, эмблемы, нашивки, бейджи
9. Нарукавные знаки, нашивки полевые, кокарды, эмблемы, лента филигранная, шитье на головных уборах и обмундировании, бейдж, жетон и зажим для галстука относятся к отличительным знакам.
10. Нарукавный знак высшего начальствующего состава представляет собой тканое полотно синего цвета в форме щита размером 110х83 мм и содержит изображение Герба, выполненного методом вышивки позолоченной канителью.
В верхней части знака, над изображением Герба, надпись "ҚАЗАҚСТАН", в нижней части, под изображением Герба, надписи "КЕДЕН", "CUSTOMS".
Кант выполнен методом вышивки позолоченной канителью.
11. Нарукавный знак старшего, среднего начальствующего состава и должностных лиц таможенных органов, не обладающих специальными званиями представляет собой тканое полотно синего цвета в форме щита размером 110х83 мм и содержит изображение Герба, выполненного методом вышивки нитью цвета "золото".
В верхней части знака, над изображением Герба, надпись "ҚАЗАҚСТАН", в нижней части, под изображением Герба, надписи "КЕДЕН", "CUSTOMS".
Вдоль канта во внутренней части знака стилизованные лепестки колосьев, выполненные методом вышивки нитью цвета "золото".
Кант и надписи выполнены нитью бирюзового цвета.

3) кеден қызметiнiң полковнигі - 3 жұлдыз.
6. Орта басшы құрамның погондары:
1) жоғарғы жиегi сопақша, жиегі ашық көгілдір түсті, ұлттық өрнекпен көмкерiлген салтанатты погондар;
2) көйлекке тағатын жоғарғы жиегi сопақша, жиегi ашық көгілдір түсті, погон беті ақ түстi матадан жасалған, алтын түстi ұлттық өрнекпен көмкерiлген погондар;
3) жоғарғы жиегi сопақша, жиегi ашық көгілдір түсті, погон беті көк түстi матадан жасалған алтын түстi ұлттық өрнекпен көмкерiлген күнделікті погондар;
4) трапеция пішінді погондар, погон беті жиегі бар көк түстi мата қиындысынан жасалған ұлттық өрнекпен көмкерілген.
Жиегi және погондардағы көлденең жолақтары ашық көгілдір түсті жіппен жасалған. Погондағы ұлттық өрнектер мен жұлдыздар сары түсті жіппен орындалған;
5) трапеция пішінді, жиектелмеген, погон беті бүркеніш түстi мата қиындысынан жасалған, жұлдыздар мен көлденең жолақтары қара түсті далалық погондар.
Орта басшы құрамның погондарында диаметрi 13 мм жұлдыздар және бiр ашық көгілдір түсті көлденең жолақ орналасады. Көлденең жолақтардың енi - 4 мм. Погондардың жоғарғы бөлiгiнде диаметрi 14 мм нысанды түйме қадалады.
7. Погондардағы жұлдыздар мынадай түрде орналасады:
1) кеден қызметiнiң кiшi лейтенанты - 1 жұлдыз;
2) кеден қызметiнiң лейтенанты - 2 жұлдыз;
3) кеден қызметiнiң аға лейтенанты - 3 жұлдыз;
4) кеден қызметiнiң капитаны - 4 жұлдыз.
8. Қазақстан Республикасы кеден органдары лауазымды адамдарының (погонсыз) нысанды киімдері погон тағуды көздемейді.
Жеңге тағатын белгiлер, кокардалар, эмблемалар, жапсырмалар, бейдждер
9. Жеңге тағатын белгiлер, далалық жапсырмалар, кокардалар, эмблемалар, зерленген лента, бас киiмдер мен киім-кешектердегі тігістер, бейдж, жетон мен галстукке арналған қысқыш, ерекшелiк белгiлерi болып табылады.
10. Аға басшы құрамның жеңіне тағатын белгісі қалқан нысанындағы мөлшері 110*83 мм көк түсті мата қиындысынан тігілген және алтын жалатылған жіппен кестелеу әдісімен орындалған Елтаңба бейнеленген.
Белгінің жоғарғы бөлігінде Елтаңба бейнесінің үстінде «ҚАЗАҚСТАН», Елтаңба бейнесінің астында «КЕДЕН», «CUSTOMS» деген жазулар бар.
Жиегі алтын жалатылған жіппен кестелеу әдісімен орындалған.
11. Кеден органдары лауазымды адамдарының аға, орта басшы құрамның жеңіне тағатын белгілері қалқан нысанындағы мөлшері 110*83 мм көк түсті мата қиындысынан тігілген және алтын түсті жіппен кестелеу әдісімен орындалған Елтаңба бейнеленген.
Белгінің жоғарғы бөлігінде Елтаңба бейнесінің үстінде «ҚАЗАҚСТАН», Елтаңба бейнесінің астында «КЕДЕН», «CUSTOMS» деген жазулар бар.
Белгінің жиегі бойының ішкі бөлігінде «алтын» түсті жіппен кестелеу әдісімен орындалған масақ жапырақшасы мәнері бар.
Жиегі және жазулары ашық көгілдір түсті жіптен жасалған.

11-1. Нарукавный знак на правую руку должностных лиц таможенных органов, не обладающих специальными званиями, представляет собой тканое полотно синего цвета в форме щита размером 110*83 мм и содержит изображение восьмигранника с надписью внутри наименования территориального подразделения, восьмигранник выполнен методом вышивки нитью цвета «золото», надпись методом вышивки нитью синего цвета.
В нижней части, под изображением восьмигранника, надпись «КЕДЕНДІК БАҚЫЛАУ ДЕПАРТАМЕНТІ». Вдоль канта во внутренней части знака стилизованные лепестки колосьев, выполненные методом вышивки нитью цвета «золото». Кант и надписи выполнены нитью бирюзового цвета.
Сноска. Приложение 3 дополнено пунктом 11-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.09.2013 № 950.
12. Нарукавный знак полевой представляет собой тканое полотно камуфлированного цвета в форме щита и содержит изображение Герба.
В верхней части знака, над изображением Герба, надпись "ҚАЗАҚСТАН", в нижней части, под изображением Герба, надписи "КЕДЕН", "CUSTOMS".
Вдоль канта во внутренней части знака стилизованные лепестки колосьев.
Кант выполнен методом вышивки нитью черного цвета.
Изображения и надписи на полотне выполнены нитью черного цвета.
13. Нашивка полевая представляет собой тканое полотно размером 120*30 мм камуфлированного цвета.
На полотне надпись "KAZAKHSTAN" нитью черного цвета.
Края нашивок обработаны нитью черного цвета в виде канта.
14. Нашивка полевая представляет собой тканое полотно размером 120*30 мм камуфлированного цвета.
На полотне изображение эмблемы таможенной службы и надпись "CUSTOMS" нитью черного цвета.
Края нашивок обработаны нитью черного цвета в виде канта.
15. Эмблема таможенной службы большая представляет собой восьмигранную золотую звезду, внутри которой по центру изображение шанырака на голубом фоне. Внутри звезды над шаныраком надпись "Кеден", под шаныраком надпись "Customs".
Эмблема изготовлена из металла цвета "золото". Диаметр эмблемы - 24 мм.
16. Эмблема таможенной службы малая представляет собой восьмигранную золотую звезду, внутри которой по центру изображение шанырака на голубом фоне. Внутри звезды над шаныраком надпись "Кеден", под шаныраком надпись "Customs".
Эмблема изготовлена из металла цвета "золото". Диаметр эмблемы - 16 мм.
17. На правой стороне груди повседневной, полевой (специальной) форменной одежды крепится бейдж фоном голубого цвета, на котором белыми буквами на первой строке указывается фамилия, на второй строке - имя и отчество. Размер бейджа - 100х40 мм.

11-1. Кеден органдарының арнайы атақтары жоқ лауазымды адамдарының оң қолының жеңіне тағылатын белгісі қалқан нысанындағы мөлшері 110*83 мм көк түсті матаны және ішінде аумақтық бөлімшенің атауы жазылған сегіз бұрышты, жазуы көк түсті жіппен кестелеу әдісімен орындалған, «алтын» түсті жіппен кестелеу әдісімен орындалған сегіз бұрышты бейнені білдіреді.
Сегіз бұрышты бейненің төменгі бөлігінде «КЕДЕНДІК БАҚЫЛАУ ДЕПАРТАМЕНТІ» деген жазу бар. Белгінің жиегі бойының ішкі бөлігінде «алтын» түсті жіппен кестелеу әдісімен орындалған масақ жапырақшалары мәнері бар. Жиегі және жазулары ашық көгілдір түсті жіппен жасалған.
Ескерту. 3-қосымша 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.09.2013 № 950 қаулысымен.
12. Жеңге тағатын далалық белгі қалқан нысанындағы бүркеніш түсті мата қиындысынан тігілген және Елтаңба бейнеленген.
Белгінің жоғарғы бөлігінде Елтаңба бейнесінің үстінде «ҚАЗАҚСТАН», Елтаңба бейнесінің астында «КЕДЕН», «CUSTOMS» деген жазулар бар.
Белгінің жиегі бойының ішкі бөлігінде масақ жапырақшасы мәнері бар.
Жиегі қара түсті жіппен кестелеу әдісімен орындалған.
Матадағы бейне және жазу қара түсті жіппен орындалған.
13. Далалық жапсырмалар мөлшері 120*30 мм бүркеніш түсті матадан жасалады.
Матада қара түсті «KAZAKHSTAN» деген жазу бар.
Жапсырмалардың шеті жиек түрінде қара түсті жіппен өңделген.
14. Далалық жапсырмалар мөлшері 120*30 мм бүркеніш түсті мата қиындысынан жасалады.
Матада кеден қызметінің эмблемасы және «CUSTOMS» деген жазу қара түсті жіппен өңделген.
Жапсырмалардың шеті жиек түрінде қара түсті жіппен өңделген.
15. Кеден қызметінің үлкен эмблемасы іш жағынан ортасында көгілдір түстегі шаңырақ бейнеленген сегіз бұрышты алтын жұлдызды білдіреді. Жұлдыздың ішінде шаңырақтың үстінде «Кеден», шаңырақтың астында «Customs» деген жазу бар.
Эмблема «алтын» түсті металдан дайындалған. Эмблеманың диаметрі – 24 мм.
16. Кеден қызметінің кіші эмблемасы іш жағынан ортасында көгілдір түстегі шаңырақ бейнеленген сегіз бұрышты алтын жұлдызды білдіреді. Жұлдыздың ішінде шаңырақтың үстінде «Кеден», шаңырақтың астында «Customs» деген жазу бар.
Эмблема «алтын» түсті металдан дайындалған. Эмблеманың диаметрі – 16 мм.
17. Күнделікті, далалық (арнайы) нысанды киім кеудесінің оң жағында ақ әріптермен бірінші жолда – тегі; екінші жолда – аты және әкесінің аты көрсетілген көгілдір түсті бейдж тағылады. Бейдждің мөлшері - 100х40 мм.