О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной молодежной политики"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 октября 2011 года № 1138
Сноска. Проект Закона отозван из Мажилиса Парламента РК постановлением Правительства РК от 26.11.2012 № 1490.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной молодежной политики".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам государственной молодежной политики
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "О государственной молодежной политике в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст. 95; 2007 г., № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2010 г., № 22, ст. 130; 2011 г., № 6, ст. 49):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) молодежь - молодые граждане Республики Казахстан достигшие четырнадцати лет и не достигшие тридцати лет;
2) молодая семья - семья, в которой оба супруга не достигли тридцати лет, либо неполная семья, в которой детей (ребенка) воспитывает один из родителей, не достигший возраста тридцати лет, в том числе разведенный, вдовый;
3) уполномоченный орган по вопросам молодежной политики (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах полномочий координацию и реализацию государственной молодежной политики;
4) социальная инфраструктура для молодежи - система необходимых для жизнеобеспечения молодежи объектов (здания, строения, сооружения), а также организаций, которые осуществляют деятельность по охране здоровья, образованию, воспитанию, социальной адаптации, физическому, духовному и нравственному развитию, обеспечению занятости молодежи;
5) социальные службы для молодежи - некоммерческие организации, осуществляющие мероприятия по оказанию медицинских, психолого-педагогических, правовых услуг и материальной помощи, содействию социальной адаптации и реабилитации молодежи;

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік жастар саясаты мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 қазандағы № 1138 Қаулысы
Ескерту. Заңның жобасы ҚР Парламентінің Мәжілісінен кері қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің 2012.11.26 N 1490 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік жастар саясаты мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                       К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ  Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
мемлекеттік жастар саясаты мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жастар саясаты туралы» 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 16, 95-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2010 ж., № 22, 130-құжат; 2011 ж., № 6, 49-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жастар – он төрт жасқа толған және отыз жасқа толмаған Қазақстан Республикасының жас азаматтары;
2) жас отбасы – ерлi-зайыптылардың екеуi де отыз жасқа толмаған отбасы не отыз жасқа толмаған ата-ананың бiреуi, оның iшiнде ажырасқан, тұл қалған еркек (жесiр әйел) балаларды (баланы) тәрбиелейтiн толық емес отбасы;
3) жастар саясаты мәселелері жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – өкілеттіктер шегінде мемлекеттік жастар саясатын үйлестіруді және іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) жастарға арналған әлеуметтік инфрақұрылым – жастар тіршiлiгiн қамтамасыз ету үшiн қажеттi объектілер (үйлер, құрылыстар, ғимараттар), сондай-ақ жастардың денсаулығын сақтау, оларға бiлiм беру, оларды тәрбиелеу, әлеуметтiк бейiмдеу, дене тәрбиесi, рухани және адамгершілік жағынан дамыту, жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар жүйесi;
5) жастарға арналған әлеуметтік қызметтер – жастарға медициналық, психологиялық-педагогикалық, құқықтық қызметтер мен материалдық көмек көрсету, олардың әлеуметтік бейімделуіне және оңалуына жәрдемдесу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйымдар;

6) молодежная организация - некоммерческая, негосударственная организация, основной целью которой является решение социальных, культурных, образовательных и иных задач, направленных на защиту прав, законных интересов, удовлетворение духовных и иных потребностей молодежи, созданная в форме ассоциации (союза) юридических лиц, фонда, а также общественного объединения, членами (участниками) которого являются представители молодежи;
7) государственная молодежная политика - система социально-экономических, политических, организационных и правовых мер, осуществляемых государством и направленных на поддержку молодежи.";
2) пункт 2 статьи 3 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) обеспечение социальных прав молодежи;";
3) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Компетенция Правительства Республики Казахстан в
сфере государственной молодежной политики
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает государственную молодежную политику;
2) утверждает состав Комиссии по присуждению Государственной молодежной премии "Дарын";
3) утверждает порядок присуждения и размер денежного вознаграждения Государственной молодежной премии "Дарын";
4) утверждает программы в сфере государственной молодежной политики и обеспечивает их реализацию;
5) утверждает порядок проведения анализа и прогнозирования развития государственной молодежной политики;
6) оказывает содействие в обеспечении студенческой молодежи жильем на период обучения;
7) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан.";
4) дополнить статьями 4-1, 4-2, 4-3 следующего содержания:
"Статья 4-1. Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган:
1) вырабатывает предложения по формированию государственной молодежной политики и осуществляет ее реализацию;
2) координирует деятельность центральных и местных исполнительных органов Республики Казахстан в области государственной молодежной политики;
3) в пределах своей компетенции осуществляет международное сотрудничество в области молодежной политики;
4) организует информационное и научное обеспечение деятельности по реализации государственной молодежной политики;
5) осуществляет организационно-техническое обеспечение деятельности консультативно-совещательного органа по реализации государственной молодежной политики при Президенте Республики Казахстан;
6) осуществляет анализ и прогнозирование развития государственной молодежной политики;
7) развивает сеть волонтерских, патриотических организаций, спортивных, военно-поисковых и спортивно-технических клубов;

6) жастар ұйымы – негізгі мақсаты әлеуметтік, мәдени, білім беру міндеттерін және жастардың құқықтарын, заңды мүдделерін қорғауға бағытталған өзге мiндеттердi шешу, рухани және өзге де қажеттіліктерін қанағаттандыру болып табылатын, мүшелері (қатысушылары) жастар өкілдері болып табылатын заңды тұлғалар қауымдастығы (одағы), қор, сондай-ақ қоғамдық бірлестік нысанында құрылған коммерциялық емес, мемлекеттік емес ұйым;
7) мемлекеттік жастар саясаты – мемлекет жүзеге асыратын және жастарды қолдауға бағытталған әлеуметтік-экономикалық, саяси, ұйымдастырушылық және құқықтық шаралар жүйесі.»;
2) 3-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) жастардың әлеуметтік құқықтарын қамтамасыз ету;»;
3) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«4-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік жастар саясаты саласындағы құзыреті
Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) мемлекеттік жастар саясатын әзiрлейдi;
2) «Дарын» мемлекеттік жастар сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамын бекітеді;
3) «Дарын» мемлекеттік жастар сыйлығын беру тәртібін және ақшалай сыйлықақы мөлшерін бекітеді;
4) мемлекеттік жастар саясаты саласында бағдарламаларды бекітеді және олардың іске асырылуын қамтамасыз етеді;
5) мемлекеттік жастар саясатының дамуына талдау және болжау жүргізу тәртібін бекітеді;
6) студент жастарды оқу кезінде тұрғын үймен қамтамасыз етуге жәрдемдеседі;
7) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.»;
4) мынадай мазмұндағы 4-1, 4-2, 4-3-баптармен толықтырылсын:
«4-1-бап. Уәкілетті органның құзыреті
Уәкiлеттi орган:
1) мемлекеттік жастар саясатын қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлейді және оны іске асыруды жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасының орталық және жергіліктi атқарушы органдарының мемлекеттік жастар саясаты саласындағы қызметiн үйлестiреді;
3) өз құзыретi шегiнде жастар саясаты саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
4) мемлекеттiк жастар саясатын iске асыру жөнiндегi қызметтi ақпараттық және ғылыми қамтамасыз етудi ұйымдастырады;
5) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы мемлекеттiк жастар саясатын iске асыру жөнiндегi консультативтік-кеңесшi органның қызметiн ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етудi жүзeге асырады;
6) мемлекеттік жастар саясатының дамуын талдауды және болжауды жүзеге асырады;
7) еріктілер, патриоттық ұйымдардың, әскери-спорттық, әскери-іздестіру және спорттық-техникалық клубтардың желісін дамытады;

8) развивает деятельность студенческих советов, клубов по интересам, комитетов по делам молодежи и молодежных неправительственных организаций;
9) осуществляет организационное обеспечение деятельности комиссии по присуждению Государственной молодежной премии "Дарын";
10) утверждает типовое положение о деятельности консультативно-совещательных органов при местных исполнительных органах по вопросам молодежной политики;
11) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 4-2. Компетенция государственных органов
1. Уполномоченный орган в сфере труда и социальной защиты в пределах своих полномочий осуществляет:
1) сотрудничество с молодежными организациями;
2) обеспечение социальной помощи молодежи, нуждающейся в социальной поддержке;
3) принятие мер по содействию в трудоустройстве и занятости молодежи;
4) иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2. Уполномоченный орган в сфере культуры в пределах своих полномочий осуществляет:
1) сотрудничество с молодежными организациями;
2) создание условий для развития национальной культуры и языка у молодежи;
3) создание условий для культурного досуга и отдыха молодежи;
4) иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
3. Уполномоченный орган в сфере сельского хозяйства в пределах своих полномочий осуществляет:
1) сотрудничество с молодежными организациями;
2) содействие в привлечении специалистов здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии для работы и проживания в сельских населенных пунктах;
3) иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 4-3. Компетенция местных представительных и
исполнительных органов по реализации
государственной молодежной политики
1. Местные представительные органы в пределах своей компетенции:
1) заслушивают отчеты руководителей местных исполнительных органов и организаций о состоянии реализации государственной молодежной политики;
2) утверждают составы консультативно-совещательных органов при местных исполнительных органах по вопросам молодежной политики;
3) принимают решение о льготном проезде обучающихся на общественном транспорте;

8) студенттік кеңестердің, қызығушылығы бойынша клубтардың, жастар істері жөніндегі комитеттердің және жастардың үкіметтік емес ұйымдарының қызметін дамытады;
9) «Дарын» мемлекеттік жастар сыйлығын беру жөніндегі комиссияның қызметін ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
10) жергілікті атқарушы органдардың жанындағы жастар саясаты жөнiндегi консультативтік-кеңесшi органдардың қызметi туралы үлгі ережені бекітеді;
11) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
4-2-бап. Мемлекеттік органдардың құзыреті
1. Еңбек және әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган өз өкілеттіктері шегінде:
1) жастар ұйымдарымен ынтымақтастықты;
2) әлеуметтiк қолдауға мұқтаж жастарға әлеуметтiк көмек көрсетудi қамтамасыз етуді;
3) жастарды еңбекпен және жұмыспен қамтуға жәрдемдесу бойынша шаралар қабылдауды;
4) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Мәдениет саласындағы уәкілетті орган өз өкілеттіктері шегінде:
1) жастар ұйымдарымен ынтымақтастықты;
2) жастардың бойында ұлттық мәдениет пен тiлдi дамыту үшін жағдай жасауды;
3) жастардың мәдени бос уақыты мен демалысы үшiн жағдай жасауды;
4) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3. Ауыл шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган өз өкілеттіктері шегінде:
1) жастар ұйымдарымен ынтымақтастықты;
2) денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім, мәдениет, спорт және ветеринария мамандарын ауылдық елді мекендерде жұмыс істеу және тұру үшін тартуға жәрдемдесуді;
3) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
4-3-бап. Жергілiкті өкілді және атқарушы органдардың мемлекеттік жастар саясатын іске асыру жөніндегі құзыреті
1. Жергілiкті өкілді органдар өз құзыреті шегінде:
1) жергiлiктi атқарушы органдар мен ұйымдар басшыларының мемлекеттiк жастар саясатын iске асырудың жай-күйi туралы есептерiн тыңдайды;
2) жергілікті атқарушы органдардың жанындағы жастар саясаты мәселелері жөніндегі консультативтік-кеңесші органдардың құрамдарын бекітеді;
3) білім алушылардың қоғамдық көлікте жеңілдікпен жол жүруі туралы шешім қабылдайды;

4) осуществляют иные полномочия, возложенные на них настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан.
2. Местные исполнительные органы в пределах своей компетенции:
1) реализуют государственную молодежную политику в регионах;
2) разрабатывают и принимают меры по реализации государственной молодежной политики в программе развития территории;
3) образуют консультативно-совещательные органы по реализации государственной молодежной политики в регионах;
4) определяют порядок деятельности консультативно-совещательных органов по вопросам молодежной политики на основе типового положения, утверждаемого уполномоченным органом по вопросам молодежной политики;
5) содействуют развитию культурно-досуговой и спортивно-оздоровительной инфраструктуры;
6) вносят предложения в маслихат о льготном проезде обучающихся на общественном транспорте;
7) осуществляют иные полномочия, возложенные на них настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан.";
7) подпункт 4) статьи 6 изложить в следующей редакции:
"4) на льготный проезд на общественном транспорте (кроме такси и воздушного транспорта) для обучающихся и воспитанников организаций образования очной формы обучения в размере до пятидесяти процентов от установленной стоимости проезда по решению местных представительных органов.";
8) в статье 9:
подпункт 3) пункта 3 исключить;
подпункт 4) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4) разработки и реализации программы развития территорий;";
9) пункт 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"1. В целях государственной поддержки молодых семей центральные и местные исполнительные государственные органы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, разрабатывают и реализуют отраслевые программы и программы развития территорий.
Формирование и реализация отраслевых программ и программ развития территорий в области государственной поддержки молодых семей осуществляются на основе анализа социальных потребностей молодых семей, в отношении которых устанавливаются меры государственной поддержки.";
10) дополнить статьей 11-1 следующего содержания:
"Статья 11-1. Государственная молодежная премия "Дарын"
1. Государственная молодежная премия "Дарын" (далее - премия) присуждается молодежи Республики Казахстан на момент выдвижения кандидатуры на соискание премии за плодотворную научную, творческую, спортивную и общественную деятельность. Премия присуждается в целях стимулирования и признания особых заслуг талантливой молодежи в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.

4) осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерімен өздеріне жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Жергілікті атқарушы органдар өз құзыретi шегiнде:
1) өңiрлерде мемлекеттік жастар саясатын іске асырады;
2) аумақты дамыту бағдарламасында мемлекеттік жастар саясатын іске асыру жөнінде шараларды әзірлейді және қабылдайды;
3) өңiрлерде мемлекеттік жастар саясатын іске асыру жөнiндегі консультативтік-кеңесшi органдар құрады;
4) жастар саясаты мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін үлгі ереженің негізінде жастар саясаты мәселелері жөніндегі консультативтік-кеңесші органдардың қызмет тәртібін айқындайды;
5) мәдени-бос уақыт өткізу және спорттық-сауықтыру инфрақұрылымын дамытуға жәрдемдеседі;
6) білім алушылардың қоғамдық көлікте жеңілдікпен жол жүруі туралы мәслихатқа ұсыныс енгізеді;
7) осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерімен өздеріне жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.»;
7) 6-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) жергілiктi өкiлдi органдардың шешімi бойынша бiлiм беру ұйымдарының күндiзгi оқу нысанында оқитындар мен тәрбиеленушiлер үшiн қоғамдық көлікте (таксиден және әуе көлігінен басқа) белгілеген жол жүру құнының елу пайызы мөлшеріне дейін жеңiлдiкпен жүруге;»;
8) 9-бапта:
3-тармақта
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) жастар ұйымдастырған шаруа немесе фермер қожалықтары жатады.»;
3) тармақша алынып тасталсын;
4-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) аумақтарды дамыту бағдарламасын әзірлеу және іске асыру;»;
9) 10-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жас отбасыларды мемлекеттiк қолдау мақсатында орталық және жергілікті атқарушы мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен салалық бағдарламаларды және аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзiрлейдi және icкe асырады.
Жас отбасыларды мемлекеттік қолдау саласындағы салалық бағдарламаларды және аумақтарды дамыту бағдарламаларын қалыптастыру мен iске асыру жас отбасыларға қатысты мемлекеттiк қолдау шаралары белгiленетiн олардың әлеуметтiк қажеттіліктерін талдау негiзiнде жүзеге асырылады.»;
10) мынадай мазмұндағы 11-1-баппен толықтырылсын:
«11-1-бап. «Дарын» мемлекеттік жастар сыйлығы
1. «Дарын» мемлекеттік жастар сыйлығы (бұдан әрі – сыйлық) жемісті ғылыми, шығармашылық, спорттық және қоғамдық қызметі үшін сыйлықты алуға кандидатура ұсынылған сәтте Қазақстан Республикасының жастарына беріледі. Сыйлық Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен талантты жастардың ерекше сіңірген еңбегін ынталандыру және тану мақсатында беріледі.

2. Премия присуждается один раз в два года по следующим 10 номинациям: наука, литература, журналистика, спорт, народное творчество, дизайн и изобразительное искусство, эстрада, театр и кино, классическая музыка, общественная деятельность.
3. На соискание премии выдвигаются кандидаты, деятельность которых способствует развитию соответствующей отрасли и общества в целом.
Не допускается повторное выдвижение на соискание премии одних и тех же кандидатур. Одна и та же кандидатура не может выдвигаться на соискание премии более чем по одной номинации.
4. Прием, отбор конкурсных документов, обсуждение и принятие решений о представлении к премии осуществляет Комиссия по присуждению Государственной молодежной премии "Дарын".";
11) пункты 3 и 4 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"3. Молодежные организации вправе сотрудничать с государственными органами в целях выполнения определенных работ, оказания услуг в рамках планов мероприятий государственных программ и программ развития территории, а их уполномоченные представители - входить в состав консультативно-совещательных органов по реализации государственной молодежной политики. Для реализации указанных целей формируются консультативно-совещательные органы.
4. Порядок проведения общереспубликанского форума молодежи Казахстана, нормы представительства устанавливаются положением об общереспубликанском форуме молодежи Казахстана, утверждаемым Правительством Республики Казахстан, по представлению уполномоченного органа и консультативно-совещательного органа по реализации государственной молодежной политики при Президенте Республики Казахстан.";
12) дополнить статьей 15-1 следующего содержания:
"Статья 15-1. Ресурсный центр для молодежи и молодежных организаций
Ресурсный центр для молодежи и молодежных организаций является многопрофильной сервисной некоммерческой организацией, созданной местным исполнительным органом с целью оказания услуг и предоставления ресурсов (зал, техника, минибиблиотека) для молодежи и молодежных организаций,";
13) пункт 1 в статье 16 изложить в следующей редакции:
"1. Государственные органы обязаны информировать молодежь, молодежные организации через средства массовой информации и интернет-ресурсы о планируемых и осуществляемых мероприятиях по реализации государственной молодежной политики.";
Пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственные органы в соответствии со своей компетенцией организуют научные исследования по проблемам государственной молодежной политики в Республике Казахстан. Указанные исследования осуществляются на долговременной основе и являются обязательным условием, учитываемым при разработке государственных программ и программ развития территорий.".

2. Сыйлық мына 10 номинация: ғылым, әдебиет, журналистика, спорт, халық шығармашылығы, дизайн және бейнелеу өнері, эстрада, театр және кино, классикалық музыка, қоғамдық қызмет бойынша екі жылда бір рет беріледі.
3. Сыйлықты алуға қызметі тиісті саланың және жалпы қоғамның дамуына ықпал ететін кандидаттар ұсынылады.
Бір адамның кандидатурасын сыйлықты алуға қайта ұсынуға рұқсат етілмейді. Бір адамның кандидатурасы біреуден артық номинация бойынша сыйлықты алуға ұсыныла алмайды.
4. Конкурстық құжаттарды қабылдауды, іріктеуді, сыйлыққа ұсыну туралы шешімдерді талқылауды және қабылдауды «Дарын» мемлекеттік жастар сыйлығын беру жөніндегі комиссия жүзеге асырады.»;
11) 14-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жастар ұйымдары мемлекеттік бағдарламалар мен аумақтарды дамыту бағдарламаларының iс-шаралар жоспарлары шеңберiнде белгiлi бiр жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету мақсатында мемлекеттiк органдармен ынтымақтасуға, ал олардың уәкiлеттi өкiлдерi мемлекеттiк жастар саясатын iске асыру жөнiндегi консультациялық-кеңесшi органдардың құрамына кiруге құқылы. Көрсетілген мақсаттарды iске асыру үшiн консультациялық-кеңесшi органдар құрылады.
4. Қазақстан жастарының жалпы республикалық форумын өткiзу тәртiбi, өкiлдiк нормалары уәкiлеттi орган мен Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы мемлекеттiк жастар саясатын iске асыру жөнiндегi консультациялық-кеңесшi органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн Қазақстан жастарының жалпы республикалық форумы туралы ережеде белгiленедi.»;
12) мынадай мазмұндағы 15-1-баппен толықтырылсын:
«15-1-бап. Жастарға және жастар ұйымдарына арналған ресурстық орталық
Жастарға және жастар ұйымдарына арналған ресурстық орталық жастар мен жастар ұйымдары үшін қызметтер көрсету және ресурстар (зал, техника, шағын кітапхана) ұсыну мақсатында жергілікті атқарушы орган құрған көпбейінді сервистік коммерциялық емес ұйым болып табылады.»;
13) 16-бапта 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мемлекеттік органдар мемлекеттiк жастар саясатын iске асыру бойынша жоспарланған және жүзеге асырылып жатқан іс-шаралар туралы жастарды, жастар ұйымдарын бұқаралық ақпарат құралдары және интернет-ресурстар арқылы хабардар етуге міндетті.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттiк органдар өз құзыретiне сәйкес Қазақстан Peспубликасындағы мемлекеттік жастар саясатының проблемалары бойынша ғылыми зерттеулер ұйымдастырады. Аталған зерттеулер ұзақ мерзiмді негiзде жүзеге асырылады және мемлекеттік бағдарламалар мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзiрлеу кезiнде ескерiлетiн мiндеттi шарт болып табылады.».

2. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 20, ст. 151; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21; № 5, ст. 43; Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам миграции населения", опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 6 августа 2011 г.):
1) подпункт 1) пункта 4 статьи 47 изложить в следующей редакции:
"1) льготный проезд на общественном транспорте (кроме такси и воздушного транспорта) в размере до пятидесяти процентов от установленной стоимости проезда по решению местных представительных органов;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2013 года.
Президент
Республики Казахстан

2. «Білім туралы» 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 20, 151-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21-құжат, № 5, 43-құжат; 2011 жылғы 6 тамызда «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың көші-қоны мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 47-баптың 4-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша қоғамдық көлікте (таксиден және әуе көлігінен басқа) белгілеген жол жүру құнының елу пайызы мөлшеріне дейін жеңілдікпен жол жүруге;».
2-бап. Осы Заң 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті