Некоторые вопросы объектов, подлежащих государственной охране
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 октября 2000 года "Об охранной деятельности" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила определения объектов, подлежащих государственной охране;
2) требования по инженерно-технической укрепленности объектов,
подлежащих государственной охране.
2. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан
от 10 ноября 2001 года № 1433 "Некоторые вопросы Министерства внутренних дел Республики Казахстан" следующие изменения:
подпункты 1), 2-2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) полк полиции по охране дипломатических представительств в пределах лимита штатной численности специализированных охранных подразделений органов внутренних дел;";
"2-2) полк полиции по охране правительственных учреждений в пределах лимита штатной численности специализированных охранных подразделений органов внутренних дел.".
3. Признать утратившими силу:
1) подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2003 года № 901 "Некоторые вопросы обеспечения безопасности объектов, подлежащих государственной охране" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 36, ст. 364);
2) абзацы второй, третий, четвертый, пятый, шестой, седьмой, восьмой, девятый, десятый, одиннадцатый, двенадцатый, тринадцатый, четырнадцатый, пятнадцатый, шестнадцатый, семнадцатый, восемнадцатый, девятнадцатый, двадцатый, двадцать первый, двадцатый второй, двадцать третий, двадцать четвертый, двадцать пятый, двадцать шестой, двадцать седьмой, двадцать восьмой, двадцать девятый и тридцатый подпункта 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2004 года № 989 дсп "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2003 года № 901 и от 27 марта 2004 года № 371".
4. Настоящее постановление вводится в действие с 21 января 2012 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 октября 2011 года № 1151
ПРАВИЛА
определения объектов, подлежащих государственной охране
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в целях определения объектов Республики Казахстан, подлежащих государственной охране.
2. Объекты Республики Казахстан, подлежащие государственной охране, подразделяются на три основные категории: особо важные государственные, стратегические объекты и объекты отраслей экономики, имеющих стратегическое значение и принадлежащих юридическим лицам, в уставном капитале которых государство прямо или косвенно владеет контрольным пакетом акций (долей участия).

Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің кейбір мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 Қаулысы.
"Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 19 қазандағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілерді айқындау қағидасы;
2) мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің инженерлік-техникалық нығайтылуы жөніндегі талаптар бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 10 қарашадағы № 1433 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақтың 1), 2-2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет бөлімшелерінің штат санының лимиті шегінде дипломатиялық өкілдіктерді күзету жөніндегі полиция полкі;";
"2-2) ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет бөлімшелерінің штат санының лимиті шегінде үкіметтік мекемелерді күзету жөніндегі полиция полкі.".
3. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз етудің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 4 қыркүйектегі № 901 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 36, 364-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 4 қыркүйектегі № 901 және 2004 жылғы 27 наурыздағы № 371 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қыркүйектегі № 989 қбпү қаулысының 1-тармағы 1) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы және отызыншы абзацтары.
4. Осы қаулы 2012 жылғы 21 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 7 қазандағы
№ 1151 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілерді айқындау қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида Қазақстан Республикасының мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілерін айқындау мақсатында әзірленді.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілері негізгі үш санатқа бөлінеді: аса маңызды мемлекеттік, стратегиялық объектілер мен стратегиялық маңызы бар және жарғылық капиталындағы акциялардың бақылау пакетін (қатысу үлесін) мемлекет тікелей немесе жанама иеленетін заңды тұлғаларға тиесілі экономика салаларының объектілері.

3. Охрана объектов, подлежащих государственной охране, осуществляется государственными органами, специализированными охранными подразделениями органов внутренних дел, Вооруженными Силами, другими войсками и воинскими формированиями Республики Казахстан, а также специальными государственными органами.
Службой государственной охраны Республики Казахстан обеспечивается безопасность мест работы и проживания охраняемых лиц с привлечением подразделений специализированной охраны органов внутренних дел.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 16.10.2014 № 1098 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Государственные органы Республики Казахстан, юридические лица, в уставном капитале которых государство прямо или косвенно владеет контрольным пакетом акций (долей участия), предложения о включении в перечень объектов, подлежащих государственной охране (далее - Перечень), вновь образованных объектов и исключению ликвидированных, относящихся к указанным категориям в соответствии с настоящими Правилами, вносят в Министерство внутренних дел Республики Казахстан в срок до 20 апреля отчетного года.
Министерство внутренних дел по предложениям государственных органов и юридических лиц ежегодно не позднее 1 декабря может вносить в установленном законодательством порядке корректировки в Перечень.
Охрана иностранных дипломатических представительств, иностранных консульских учреждений, международных организаций и представительств международных организаций в соответствии с Венской конвенцией о дипломатических сношениях от 18 апреля 1961 года, Венской конвенцией о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года и иными международными договорами Республики Казахстан обеспечивается специализированными охранными подразделениями органов внутренних дел Республики Казахстан согласно перечню, представляемому ежегодно Министерством иностранных дел в Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.05.2014 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2019 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Критерии отнесения объектов к особо важным государственным

3. Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілерді күзетуді Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары, ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет бөлімшелері, Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары, сондай-ақ арнайы мемлекеттік органдары жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет бөлімшелерін тарта отырып күзетілетін адамдардың жұмысы мен тұрғылықты жерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 16.10.2014 N 1098 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары, жарғылық капиталындағы акциялардың бақылау пакетін (қатысу үлесін) мемлекет тікелей немесе жанама иеленетін заңды тұлғалар осы Қағидаға сәйкес көрсетілген санаттарға жатқызылған қайта құрылған объектілерді мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілері тізбесіне (бұдан әрі - Тізбе) қосу және таратылғандарын алып тастау туралы ұсыныстарды есепті жылдың 20 сәуіріне дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне енгізеді.
Ішкі істер министрлігі мемлекеттік органдар мен заңды тұлғалардың ұсыныстары бойынша жыл сайын, 1 желтоқсаннан кешіктірмей заңнамада белгіленген тәртіппен Тізбеге түзетулер енгізеді.
Шетелдік дипломатиялық өкілдіктерді, шетелдік консулдық мекемелерді, халықаралық ұйымдар мен халықаралық ұйымдардың өкілдіктерін күзетуді 1961 жылғы 18 сәуірдегі Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясына, 1963 жылғы 24 сәуірдегі Консулдық қатынастар туралы Вена конвенциясына және Қазақстан Республикасының өзге де халықаралық шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне жыл сайын ұсынатын тізбеге сәйкес Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет бөлімшелері қамтамасыз етеді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.05.2014 № 563 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2019 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Объектілерді аса маңызды мемлекеттік объектілерге жатқызу өлшемдері

5. К особо важным государственным относятся объекты, нарушение целостности которых может негативно повлиять на безопасность государства, четкую реализацию возложенных на него функций, привести к значительному ущербу экономике, осложнить межгосударственные отношения, а также имеющие важное значение для государства и общества.
К категории особо важных государственных объектов относятся:
1) административные здания и объекты центральных государственных и местных исполнительных органов Республики Казахстан республиканского значения, Верховного Суда Республики Казахстан, Военного суда Республики Казахстан, областных и приравненных к ним судов, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Комитета по правовой статистике и специальным учетам, Академии правоохранительных органов, прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур;
1-1) административные здания и объекты Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, его ведомств, территориальных и иных органов национальной безопасности, подразделений специального назначения, учебных заведений, научно-исследовательских учреждений, за исключением медицинских учреждений и спортивных комплексов, а также воинских частей и учреждений органов национальной безопасности, являющихся другими войсками и воинскими формированиями;
1-2) объекты Службы государственной охраны Республики Казахстан, ее ведомств, структурных и территориальных подразделений, за исключением воинских частей Службы государственной охраны Республики Казахстан;
2) объекты Национального Банка Республики Казахстан, его филиалы и хранилища;
3) расположенные на территории Республики Казахстан иностранные дипломатические представительства, иностранные консульские учреждения, международные организации и представительства международных организаций.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 15.02.2019 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 23.12.2020 № 879 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Критерии отнесения объектов к стратегическим
6. К стратегическим объектам относятся объекты, имеющие социально-экономическое значение для устойчивого развития казахстанского общества, нанесение ущерба которым может негативно повлиять на состояние национальной безопасности Республики Казахстан, создать угрозу жизни и здоровью граждан.
К категории стратегических объектов относятся:

5. Аса маңызды мемлекеттік объектілерге тұтастығының бұзылуы мемлекет қауіпсіздігіне, оған жүктелген функцияларды нақты іске асыруға теріс әсер етуі, экономикаға елеулі зиян келтіруі, мемлекетаралық қарым-қатынастарды қиындатуы мүмкін, сондай-ақ мемлекет пен қоғам үшін аса маңызы бар объектілер жатады.
Аса маңызды мемлекеттік объектілердің санатына:
1) Қазақстан Республикасының республикалық маңызы бар орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы Әскери сотының, облыстық және оларға теңестiрiлген соттардың, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының, Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің, Құқық қорғау органдары академиясының, облыстар прокуратураларының және оларға теңестiрiлген прокуратураларының әкімшілік ғимараттары мен объектілері;
1-1) ұлттық қауіпсіздік органдарының медициналық мекемелерін және спорттық кешендерін, сондай-ақ басқа әскерлері мен әскери құралымдары болып табылатын әскери бөлімдерін және мекемелерін қоспағанда, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, оның ведомстволарының, аумақтық және өзге де ұлттық қауіпсіздік органдарының, арнайы мақсаттағы бөлімшелерінің, оқу орындарының, ғылыми зерттеу мекемелерінің әкімшілік ғимараттары мен объектілері;
1-2) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің әскери бөлімдерін қоспағанда, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің, оның ведомстволарының, құрылымдық және аумақтық бөлімшелерінің объектілері;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің объектілері, оның филиалдары мен қоймалары;
3) Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан шетелдік дипломатиялық өкілдіктер, шетелдік консулдық мекемелер, халықаралық ұйымдар мен халықаралық ұйымдардың өкілдіктері жатады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.02.2019 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.12.2020 № 879 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Объектілерді стратегиялық объектілерге жатқызу өлшемдері
6. Стратегиялық объектілерге Қазақстандық қоғамының орнықты дамуы үшін әлеуметтік-экономикалық маңызы бар, зиян келтіру Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігінің жай-күйіне теріс әсер етуі, азаматтардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіруі мүмкін объектілер жатады.
Стратегиялық объектілер санатына:

1) объекты Республики Казахстан, охраняемые Службой государственной охраны Республики Казахстан совместно с подразделениями органов внутренних дел, включенные в перечень, утверждаемый начальником Службы государственной охраны Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан, а также объекты, имеющие важное государственное значение;
2) воинские части и учреждения Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований;
3) объекты с государственными материальными резервами – склады по хранению горюче-смазочных материалов, продовольственные и вещевые склады;
4) объекты государственных организаций и учреждений по разработке, производству, испытанию, исследованию и хранению особо опасных, бактериологических, биологических, химических, наркотических средств и прекурсоров;
4-1) исключен постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 911 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-2) исключен постановлением Правительства РК от 15.02.2019 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4-3) объекты космической инфраструктуры;
5) объекты использования атомной энергии, в том числе территории, содержащие радиоактивные отходы;
6) объекты жизнеобеспечения, в том числе в сфере: теплоснабжения - теплоэлектроцентрали (свыше 50 Гкал); питьевого водоснабжения - водозаборные сооружения.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 21.12.2011 № 1574 (вводится в действие с 21.01.2012); от 13.12.2012 № 1584 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 16.10.2014 № 1098 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.12.2016 № 911 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2019 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.12.2020 № 879 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Критерии отнесения к объектам отраслей экономики, имеющих
стратегическое значение и принадлежащих юридическим лицам, в
уставном капитале которых государство прямо или косвенно
владеет контрольным пакетом акций (долей участия)

1) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі ішкі істер органдарының бөлімшелерімен бірлесіп күзететін, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша бекітетін тізбеге енгізілген Қазақстан Республикасының объектілері, сондай-ақ маңызды мемлекеттік мәні бар объектілер;
2) Қазақстан Республикасы Қарулы күштерінің, басқа да әскерлердің және әскери құралымдардың әскери бөлімдері мен мекемелері;
3) мемлекеттік материалдық резервтері бар объектілер – жанар-жағар май материалдарын сақтау қоймалары, азық-түлік және киім-кешек қоймалары;
4) аса қауіпті, бактериологиялық, биологиялық, химиялық, есірткі құралдарын және прекурсорларды әзірлеу, өндіру, сынақтан өткізу, зерттеу және сақтау жөніндегі мемлекеттік ұйымдардың және мекемелердің объектілері;
4-1) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 911 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен;
4-2) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 15.02.2019 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-3) ғарыш инфрақұрылымы объектілері;
5) атом энергиясын пайдалану объектілері, оның ішінде радиоактивті қалдықтары бар аумақтар;
6) тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету объектілері, оның ішінде: жылумен жабдықтау саласында жылу электр орталықтары (50 Гкал жоғары); ауыз сумен жабдықтау саласында су жинақтау құрылыстары жатады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.10.2011 № 1574 (21.01.2012 бастап күшіне енеді); 13.12.2012 N 1584 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.10.2014 N 1098 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.12.2016 № 911 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2019 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.12.2020 № 879 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4. Экономиканың стратегиялық маңызы бар және жарғылық капиталындағы акциялардың бақылау пакетін (қатысу үлесін) мемлекет тікелей немесе жанама иеленетін заңды тұлғаларға тиесілі салаларының объектілеріне жатқызу өлшемдері

7. К объектам отраслей экономики, имеющих стратегическое значение и принадлежащих юридическим лицам, в уставном капитале которых государство прямо или косвенно владеет контрольным пакетом акций (долей участия), относятся объекты Республики Казахстан, отнесенные к крупным налогоплательщикам, с участием государства в уставном капитале, деятельность которых имеет повышенный риск возникновения чрезвычайных ситуаций:
К данной категории объектов относятся:
1) исключен постановлением Правительства РК от 15.02.2019 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) объекты водного хозяйства – гидротехнические сооружения: гидроузлы, шлюзы, плотины водохранилища, используемые для управления водными ресурсами;
3) объекты связи, теле- и радиовещания республиканского значения;
3-1) объекты юридических лиц по хранению взрывчатых и ядовитых веществ.
4) исключен постановлением Правительства РК от 13.12.2012 № 1584 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 13.12.2012 № 1584 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 29.12.2016 № 911 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2019 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 октября 2011 года № 1151
ТРЕБОВАНИЯ
по инженерно-технической укрепленности объектов, подлежащих государственной охране
Раздел 1. Требования по обеспечению инженерно-технической укрепленности объектов, подлежащих государственной охране
1. Общие положения
1. Термины, применяемые в настоящих Требованиях:
1) безопасность - состояние объекта защиты, при котором отсутствует недопустимый риск, связанный с причинением ему вреда от реализации какой-либо угрозы либо действия ее последствий;
2) угроза безопасности объекта - угроза, исходящая от противоправных действий человека (группы людей), способная повлечь наступление негативных последствий в отношении объекта;
3) контрольно-пропускной пункт (далее – КПП) – специально оборудованное место, предназначенное для обеспечения контроля, пропуска и досмотра людей и транспортных средств;

7. Экономиканың стратегиялық маңызы бар және жарғылық капиталындағы акциялардың бақылау пакетін (қатысу үлесін) мемлекет тікелей немесе жанама иеленетін заңды тұлғаларға тиесілі салаларының объектілеріне жарғылық капиталына мемлекет қатысатын, қызметінде төтенше жағдайлардың туындау тәуекелі жоғары ірі салық төлеушілерге жатқызылған Қазақстан Республикасының объектілері жатады.
Объектілердің осы санатына:
1) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 15.02.2019 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2) су шаруашылығы объектілері – гидротехникалық құрылыстар: су ресурстарын басқару үшін пайдаланылатын су қоймаларының гидротораптары, шлюздері, бөгеттері;
3) республикалық маңызы бар байланыс, теле және радиохабарларын тарату объектілері;
3-1) жарылғыш және улы заттарды сақтау жөніндегі заңды тұлғалардың объектілері;
4) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 13.12.2012 N 1584 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. 7-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.12.2012 N 1584 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.12.2016 № 911 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2019 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 7 қазандағы
№ 1151 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің инженерлік-техникалық нығайтылуы жөніндегі талаптар
1-бөлім. Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің инженерлік-техникалық нығайтылуын қамтамасыз ету жөніндегі талаптар
1. Жалпы ережелер
1. Осы Талаптарда пайдаланылатын терминдер:
1) қауіпсіздік - объектінің қорғалу жай-күйі, бұл кезде қандай да бір қатердің болуынан не оның салдарының әсерінен оған зиян келтіруге байланысты жол берілмейтін тәуекел болмайды;
2) объектінің қауіпсіздігіне төнген қатер - объектіге қатысты теріс салдардың басталуына әкеп соғуға қабілетті, адамның (адамдар тобының) құқыққа қарсы әрекеттерінен болатын қатер;
3) бақылау-өткізу пункті (бұдан әрі – БӨП) – адамдарды және көлік құралдарын бақылауды, өткізуді және тексеруді қамтамасыз етуге арналған арнайы жабдықталған орын;

4) запретные зоны и запретные районы — участки местности при арсеналах, базах и складах, предназначенные для обеспечения безопасности хранения вооружения, военной техники и другого военного имущества, а также защиты населения, хозяйственных объектов и окружающей среды от воздействия чрезвычайных ситуаций, которые могут возникнуть в случае пожаров, аварий и стихийных бедствий;
5) ловушки — дополнительные технические средства сигнализации, используемые для оборудования локальных участков (тамбуров, коридоров, внутренних дверей, вентиляционных коробов, а также химический состав в ампулах или в пакетах, в том числе изготовленных под пачки денег, в местах хранения и размещения особо ценных и дорогостоящих изделий и предметов, денег и т.п.);
6) меры усиления технической укрепленности и оснащения системами безопасности - совокупность мероприятий, направленных на улучшение прочностных характеристик конструктивных элементов зданий, помещений, и эффективное использование технических средств обнаружения несанкционированного проникновения, а также обнаружения и тушения пожаров;
6-1) рольставни – предназначены для защиты помещений или территории от проникновения посторонних лиц, сохранности имущества и целостности окон и дверей, в экстренных ситуациях быстро открываются изнутри, предоставляя возможность беспрепятственной эвакуации людей и материальных ценностей;
7) объект – здание, сооружение или участок местности, где сосредоточены товарно-материальные ценности или иные предметы, а также территории, содержащие радиоактивные отходы, подлежащие обязательной охране;
7-1) территории, содержащие радиоактивные отходы, – места проведения ядерных испытаний;
8) обособленное помещение - помещение, имеющее соответствующую установленным требованиям техническую укрепленность, позволяющую хранить материальные ценности и другие предметы, подлежащие обязательной охране;
9) периметр - граница охраняемой территории (зоны), оборудованная ограждающими строительными конструкциями (барьерами) и контрольно-пропускными пунктами;
10) полоса отчуждения - участок местности по внутренней стороне периметрового ограждения, предназначенный для оборудования контрольно-следовой полосы и размещения средств охранной сигнализации, на котором воспрещается пребывание посторонних лиц;
11) рубеж охраны - совокупность инженерно-технических средств и систем безопасности, контролирующих определенную зону объекта или помещения (периметр, объем, и подходы к ним), при преодолении которых выдается соответствующее извещение на оборудование контроля состояния объекта или выносные оповещатели (звуковая, световая индикация);

4) тыйым салынған аймақтар мен тыйым салынған аудандар - қару-жарақты, әскери техниканы және басқа да әскери мүлікті сақтау қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, сондай-ақ өрт, авария және дүлей зілзала жағдайларында туындауы мүмкін төтенше жағдайлардың әсерінен халықты, шаруашылық объектілерін және қоршаған ортаны қорғауға арналған арсеналдардың, базалардың және қоймалардың жанындағы жергілікті жер учаскелері;
5) тұзақтар - жергілікті учаскелерді (тамбурлар, дәліздер, ішкі есіктер, желдеткіш қораптар, сондай-ақ ампуладағы немесе пакеттегі химиялық қоспалар, оның ішінде аса құнды және бағалы бұйымдар мен заттарды, ақшаны және т.с.с. сақтау және орналастыру орындарында ақша бумасы тәрізді жасалған) жабдықтау үшін пайдаланылатын сигнализацияны қосымша техникалық құралдары;
6) техникалық нығайтуды күшейту және қауіпсіздік жүйелерімен жарақтау шаралары - ғимараттардың, үй-жайлардың конструкциялық элементтерінің беріктік қасиеттерін жақсартуға және санкциясыз кіруді анықтаудың, сондай-ақ өртті анықтау мен сөндірудің техникалық құралдарын тиімді пайдалануға бағытталған іс-шаралар жиынтығы;
6-1) сырғыма перде - үй-жайларды немесе аумақты бөгде адамдардың кіруінен қорғауға, мүліктің және терезелер мен есіктердің тұтастығын сақтауға арналған, адамдарды және материалдық бағалы заттарды кедергісіз эвакуациялауға мүмкіндік бере отырып, жедел жағдайларда ішкі жағынан тез ашылады;
7) объект – ғимарат, құрылыс немесе міндетті күзетілуі тиіс тауар-материалдық құндылықтар немесе өзге де заттар шоғырланған жергілікті жер учаскесі, сондай-ақ радиоактивті қалдықтары бар аумақтар;
7-1) радиоактивті қалдықтары бар аумақтар – ядролық сынақтар жүргізілген жерлер;
8) оқшауланған үй-жай - материалдық құндылықтар мен міндетті түнде күзетілуі тиіс өзге де заттарды сақтауға мүмкіндік беретін, белгіленген талаптарға сәйкес техникалық нығайтылған үй-жай;
9) периметр - күзетілетін аумақтың (аймақтың) қоршалған құрылыс конструкцияларымен (тосқауылдармен) және бақылау-өткізу пункттерімен жабдықталған шегі;
10) оқшаулау жолағы - бақылау-із кесу жолағын жабдықтауға және күзет сигнализациясы құралдарын орналастыруға арналған периметрлік қоршаудың ішкі жағындағы жер учаскесі, онда бөгде адамдардың болуына тыйым салынады;
11) күзет шебі - объектінің белгілі бір аймағын немесе үй-жайды (периметр, көлем, оларға келу жолдары) бақылайтын инженерлік-техникалық құралдардың жиынтығы, олардан өту кезінде объектінің жай-күйін бақылау жабдығына немесе алып жүруге, болатын хабарландырғыштарға (дыбыс, жарық индикациясы) тиісті хабарлама беріледі;

12) средства механической защиты – совокупность конструктивных элементов зданий и помещений (стены, пол, потолок, двери, оконные проемы), оборудованных различными запорными устройствами (замки, накладки, решетки, рольставни и т.п.), обеспечивающих надлежащую защиту объектов от взлома и максимально затрудняющих проникновение, а также вынос похищенных предметов и вещей;
13) системы и средства досмотра - это совокупность технических средств, предназначенных для обнаружения несанкционированного проноса или провоза запрещенных предметов и веществ;
14) средства регулирования пропускного режима – устройства для контроля прохождения персонала и посетителей объектов, подлежащих государственной охране;
15) техническая укрепленность объекта (помещения) - совокупность инженерной защиты конструктивных элементов зданий, помещений, их периметров, специальных технических средств охраны (системы охранной, тревожной сигнализации; системы контроля доступа; видеоконтрольные и видеоохранные системы телевизионного наблюдения; детекторы обнаружения радиоактивных, химических и иных отравляющих веществ; детекторы обнаружения оружия, взрывных веществ и устройств) и системы пожарной сигнализации, а также системы автоматического обнаружения и тушения пожаров;
16) уникальный объект - объект особенной архитектурной планировки или исторической ценности;
17) техническое средство охранной сигнализации - конструктивно законченное, выполняющее самостоятельные функции (аппаратно-программное) устройство, входящее в состав системы, комплекса охранной сигнализации;
18) система охранной сигнализации - совокупность совместно действующих технических средств обнаружения нарушения целостности охраняемого объекта, сбора, обработки, передачи и представления в заданном виде потребителю информации о нарушении целостности объекта и другой информации;
19) система передачи извещений (далее - СПИ) - совокупность совместно действующих технических средств для передачи по каналам связи и приема в пункте централизованной охраны (далее - ПЦО) извещений о нарушении целостности объекта, преступных посягательств на жизнь и здоровье физических лиц, служебных и контрольно-диагностических извещений, а также передачи и приема команд телеуправления. СПИ предусматривает установку оконечных устройств (далее - УО) на объектах, ретрансляторов (Р) в промежуточных пунктах (кроссы АТС, аудиоретрансляторы т.п.) и центральных контроллеров (терминал, пульт централизованного наблюдения - ПЦН) в пунктах централизованной охраны. УО, Р, ПЦН являются составными частями СПИ. УО устанавливается на охраняемом объекте для приема и передачи извещения от приемно-контрольного прибора (далее - ПКП) или непосредственно от охранных и тревожных извещателей;

12) механикалық қорғау құралдары - ғимараттар мен үй-жайлардың әр алуан бекіту құрылғыларымен (құлыптар, жапсырмалар, торлар, сырғыма перделер және т.с.с) жабдықталған, объектілерді бұзып кіруден тиісінше қорғауды қамтамасыз ететін және кіруді, сондай-ақ ұрланған заттар мен бұйымдарды алып шығуды барынша қиындататын конструкциялық элементтердің (қабырғалар, еден, төбе, есіктер, терезе жақтаулары) жиынтығы;
13) тексеру жүйелері мен құралдары - бұл тыйым салынған заттар мен бұйымдарды санкциясыз алып өтуді немесе өткізуді анықтауға арналған техникалық құралдардың жиынтығы;
14) өткізу режимін реттейтін құралдар – мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің персоналы мен келушілердің өтуін бақылауға арналған құрылғылар;
15) объектінің (үй-жайдың) техникалық нығайтылуы - ғимараттардың, үй-жайлардың, олардың периметрлерінің конструкциялық элементтерін инженерлік қорғаудың, арнайы техникалық күзет құралдарының жиынтығы (күзет, дабыл сигнализациясы жүйелері; кіруді бақылау жүйелері; телевизиялық бақылаудың бейнебақылау және бейнекүзет жүйелері; радиоактивті, химиялық және өзге де улы заттарды анықтау детекторлары; қаруды, жарылғыш заттар мен құрылғыларды анықтау детекторлары) және өрт сигнализациясы жүйелері, сондай-ақ өртті автоматты түрде анықтау және сөндіру жүйелері;
16) бірегей объект - сәулеттік жоспарлануы ерекше немесе тарихи құнды объект;
17) күзет сигнализациясының техникалық құралы - күзет сигнализациясы жүйесіне, кешеніне кіретін, дербес функцияларды атқаратын конструктивті аяқталған (аппараттық-бағдарламалық) құрылғы;
18) күзет сигнализациясы жүйесі - күзетілетін объектінің тұтастығын бұзуды анықтауда, объектінің тұтастығын бұзу туралы ақпаратты және басқа ақпаратты жинауда, өңдеуде, беру мен тұтынушыға берілген түнде ұсынуда бірге қолданылатын техникалық құралдардың жиынтығы;
19) хабарламалар беру жүйесі (ХБЖ) - объекті тұтастығының бұзылуы, жеке адамдардың өмірі мен денсаулығына қылмыстық қол сұғу туралы хабарларды, бақылау-диагностикалық хабарларды байланыс арналары бойынша беру және оларды орталықтандырылған күзет орындарында (бұдан әрі - ОКО) қабылдау, сондай-ақ телебасқарманың бұйрықтарын беру және қабылдау үшін бірге қолданылатын техникалық құралдардың жиынтығы. ХБЖ ақырғы құрылғыларды (бұдан әрі - АҚ) объектілерде, ретрансляторлардың (Р) аралық орындарында (АТЖ кростары, радио ретрансляторлары және т.б.) және орталық бақылаушыларды (терминал, орталықтандырылған бақылау пульті - ОБП) орталықтандырылған күзет орындарында орналастыруды көздейді. АҚ күзетілетін объектіде қабылдау-бақылау аспабынан (бұдан әрі - ҚБА) немесе тікелей күзет және дабыл хабарлаушы құрылғылардан келіп түсетін хабарды қабылдау және беру үшін орнатылады;

20) рубеж охранной сигнализации - совокупность совместно действующих технических средств охранной сигнализации, последовательно объединенных электрической цепью, позволяющая выдать извещение о проникновении (попытке проникновения) в охраняемую зону (зоны), независимо от других технических средств, не входящих в данную цепь;
21) многорубежный комплекс охранной сигнализации - совокупность двух или более рубежей охранной сигнализации, в каждом из которых применяются технические средства охранной сигнализации, основанные на различных физических принципах действия;
22) шлейф охранной сигнализации - электрическая цепь, соединяющая выходные цепи охранных извещателей, включающая в себя вспомогательные элементы и соединительные провода и предназначенная для передачи на ПКП извещений о нарушении целостности или неисправности, а, в некоторых случаях, и для подачи электропитания на охранные извещатели;
23) линейная часть системы, комплекса охранной сигнализации - совокупность шлейфов охранной, тревожной сигнализации; соединительных линий для передачи по каналам связи или отдельным линиям на ПКП или СПИ извещений о нарушении целостности охраняемого объекта, устройств для соединения и разветвления кабелей и проводов, подземной канализации, труб и арматуры для прокладки кабелей и проводов;
24) извещением в специальных технических средствах охраны называется сообщение, несущее информацию об изменениях контролируемых параметров состояния УО, ПКП или СПИ (установленного на охраняемом объекте) и канала передачи извещения, передаваемое с помощью электромагнитных, электрических, световых и (или) звуковых сигналов. Извещения делятся на тревожные и служебные. Служебное извещение содержит информацию о включении-выключении технических систем, диагностике технического состояния аппаратуры или канала связи и т.п.;
25) мониторинг СПИ - функция системы передачи извещения, позволяющая производить автоматический дистанционный контроль терминалом СПИ (ПЦН) за его периферийными УО в период их работы в режиме "Охрана", а также за информационным полем канала передачи извещения;
26) объектовая система охранной сигнализации - совокупность совместно действующих технических средств для автоматического обнаружения изменений контролируемых параметров на охраняемых объектах, передачи, сбора, обработки и представления информации в заданном виде;
27) комплексная система охранно-тревожной сигнализации - совокупность совместно действующих технических средств объектовой системы охранно-тревожной сигнализации и СПИ для обнаружения изменений контролируемых параметров на охраняемых объектах передачи, сбора, обработки и предоставления информации в заданном виде;

20) күзет сигнализациясының шебі - электр тізбегімен дәйектілікпен біріктірілген, осы тізбекке енгізілмеген басқа техникалық құралдардан тәуелсіз, күзетілетін аймаққа (аймақтың) кіру (кіруге әрекет) туралы хабарлама беруге мүмкіндік беретін күзет сигнализациясының бірлесе әрекет ететін техникалық құралдарының жиынтығы;
21) күзет сигнализациясының көп шепті кешені - екі немесе одан көп күзет сигнализациясы шептерінің жиынтығы, бұлардың әрқайсысында күзет сигнализациясының әртүрлі физикалық іс-әрекет қағидаттарына негізделген техникалық құралдары қолданылады;
22) күзет сигнализациясының шлейфі - қосалқы элементтері мен дәнекер сымдары бар және тұтастықтың бұзылуы немесе ақаулығы туралы хабарларды ОБП-ге беруге, ал кейбір жағдайларда күзет хабарлаушы құрылғыларына электр қорегін беруге арналған күзет хабарлаушы құрылғыларының сыртқы тізбектерін қосатын электрлік тізбек;
23) күзет сигнализациясы жүйесінің, кешенінің желілік бөлігі - күзет, дабыл сигнализациясы шлейфтерінің; күзетілетін объектілер тұтастығының бұзылуы туралы хабарларды ҚБА-ға немесе ХБЖ-ға байланыс арналары немесе жеке желілер арқылы беруге арналған дәнекер желілердің, кәбілдер мен сымдарды, жер асты кәрізді, кәбілдер мен сымдарды салуға арналған құбырлар мен арматураларды қосуға және олардың тарамдануына арналған құрылғылардың жиынтығы;
24) арнайы техникалық күзет құралдарындағы хабар деп электр магнитті, электр, түрлі түсті және (немесе) дыбыстық сигналдар арқылы берілетін АҚ, ҚБА немесе ХБЖ-ның (күзетілетін объектіде орнатылған) және хабар беру арналарының бақыланатын жай-күйі параметрлерінің өзгеруі туралы ақпаратты беретін хабарламаны атайды. Хабар дабыл және қызметтік болып екіге бөлінеді. Қызметтік хабар техникалық жүйелерді қосу-сөндіру, аппаратураның немесе байланыс арнасының және т.б. техникалық жай-күйінің диагностикасы туралы ақпараттан тұрады;
25) ХБЖ-нің мониторингі - ХБЖ-нің (ОБП-нің) терминалымен "Күзет" режиміндегі жұмыс кезеңіне оның сыртқы АҚ-сын, сондай-ақ хабар беру арнасының ақпараттық алаңын қашықтан автоматты бақылау жасауға мүмкіндік беретін хабар беру жүйесінің функциясы;
26) күзет сигнализациясының объектілік жүйесі - күзетілетін объектілерде бақыланатын параметрлердің өзгеруін автоматты түрде анықтауға, ақпаратты беруге, жинауға, өңдеуге және берілген күйінде ұсынуға арналған бірге қолданылатын техникалық құралдардың жиынтығы;
27) күзет-дабыл сигнализациясының кешенді жүйесі - күзет-дабыл сигнализациясының объектілік жүйесі мен ХБЖ-нің күзетілетін объектілерде бақыланатын параметрлерінің өзгеруін анықтауға, ақпаратты беруге, жинауға, өңдеуге және берілген күйінде ұсынуға арналған техникалық құралдардың жиынтығы;

28) охраняемый объект - отдельное помещение (территория), содержащее материальные или другие ценности или несколько помещений, рассредоточенных в пределах одного или нескольких зданий, объединенных общей территорией и охраняемые Подразделением;
29) охраняемая зона - часть здания и/или территории (объекта), в которой может (должна) быть обнаружено изменение контролируемых параметров с помощью объектовой системы охранной сигнализации;
30) защищенная зона - площадка объекта, на которой расположены здания, помещения с системами, оборудованием, устройствами и материалами, которые в отдельности или в совокупности могут являться объектом несанкционированного действия, окруженная физическими барьерами, постоянно находящимися под охраной и наблюдением, доступ, в которую ограничивается и контролируется;
31) состояние тревоги - состояние системы охранной, тревожной сигнализации или ее части, являющееся результатом реагирования системы на изменение контролируемых параметров, при котором она выдает извещение о тревоге;
32) состояние контроля - состояние комплекса системы охранно-тревожной сигнализации, при котором обеспечивается проверка ее функционирования;
33) состояние саботажа - преднамеренно созданное состояние комплекса системы охранно-тревожной сигнализации, при котором происходит повреждение части системы;
34) извещение о тревоге - извещение, формируемое комплексом системой охранной, тревожной сигнализации в состоянии тревоги;
35) извещение о неисправности - извещение, формируемое системой охранной, тревожной сигнализации о неисправном состоянии;
36) устройство защиты от несанкционированного доступа - устройство, предназначенное для обнаружения несанкционированного доступа к элементу или составной части комплекса системы охранно-тревожной сигнализации;
37) обнаружение попыток несанкционированного доступа - применение устройства защиты для обнаружения несанкционированного доступа в комплекс системы сигнализации или его часть;
38) источник электропитания (источник электрической энергии) - часть системы, которая обеспечивает электропитание, необходимое для работы элементов комплекса системы охранно-тревожной сигнализации или одной из ее частей;
39) извещатель - устройство, предназначенное для формирования состояния тревоги при обнаружении изменений контролируемых параметров;
40) удаленный центр - обслуживаемый удаленный от охраняемых объектов центр, в который поступает информация о состоянии одной или нескольких охранной, тревожной объектовых систем сигнализации;
41) центр приема извещений о тревоге - расположен вне охраняемой зоны, где осуществляется сбор и хранение информации о состоянии одной или нескольких объектовых систем охранно-тревожной сигнализации (центр приема извещений о тревоге) или ретрансляции (промежуточная установка или пункт сбора информации);

28) күзетілетін объект - материалдық немесе басқа да құндылықтары бар жеке үй-жай (аумақ) немесе жалпы аумаққа біріктірілген және бөлімшелер күзететін бір немесе бірнеше ғимараттар шегінде орналасқан бірнеше үй-жай;
29) күзетілетін аймақ - күзет сигнализациясының объектілік жүйесі арқылы бақыланатын параметрлер өзгеруінің анықталуы мүмкін (тиіс) ғимараттың және/немесе аумақтың (объектінің) бір бөлігі;
30) қорғалған аймақ - ұдайы күзетілетін және бақыланатын, физикалық тосқауылдармен қоршалған, жекелей немесе жиынтығымен рұқсат етілмеген іс-қимыл объектісі болуы мүмкін жүйелері, жабдықтары, құрылғылары және материалдары бар ғимараттар, үй-жайлар орналасқан объектінің алаңы, оған кіру шектелген және бақыланады;
31) дабыл жай-күйі - күзет, дабыл сигнализациясы жүйесінің немесе жүйенің бақыланатын параметрлерінің өзгеруіне ден қою нәтижесі болып табылатын бөлігінің жай-күйі, бұл кезде ол дабыл туралы хабар береді;
32) бақылау жай-күйі - күзет-дабыл сигнализациясы жүйесі кешенінің жай-күйі, бұл кезде оның жұмыс істеуін тексеру қамтамасыз етіледі;
33) іріткі салу жай-күйі - күзет-дабыл сигнализациясы жүйесі кешенінің әдейі қалыптастырылған жай-күйі, бұл кезде жүйенің бір бөлігі зақымдалады;
34) дабыл туралы хабар - дабыл жағдайында күзет, дабыл сигнализациясы жүйесі арқылы қалыптасатын хабар;
35) ақаулығы туралы хабар - ақаулық жай-күйі туралы күзет, дабыл сигнализациясы жүйелерінен құрылған хабар;
36) санкцияланбаған кіруден қорғау құрылғысы - күзет-дабыл сигнализациясы жүйесі кешенінің элементіне немесе құрамдас бөлігіне санкциясыз кіруді анықтауға арналған құрылғы;
37) санкцияланбаған кіруге әрекеттенуді анықтау - сигнализация жүйесінің кешеніне немесе оның бөлігіне кіруді анықтауға арналған қорғау құрылғысын пайдалану;
38) электр қорегінің көзі (электр энергиясының көзі) - күзет-дабыл сигнализациясы жүйесінің кешені элементтерінің немесе оның бөліктерінің біреуінің жұмыс істеуіне қажетті электр қорегімен қамтамасыз ететін жүйенің бөлігі;
39) хабарлаушы - бақыланатын параметрлердің өзгеруі анықталған кезде дабыл жай-күйін қалыптастыруға арналған құрылғы;
40) қашықтағы орталық - күзетілетін объектілерден қашықтағы қызмет көрсетілетін орталық, оған бір немесе бірнеше күзет, объектілік жүйелердің дабыл сигнализациясының жай-күйі туралы ақпарат келіп түседі;
41) дабыл туралы хабарды қабылдау орталығы - күзетілетін аймақтан тыс орналасқан, күзет-дабыл сигнализациясының бір немесе бірнеше объектілік жүйелерінің жай-күйі туралы ақпаратты жинау және сақтау (дабыл туралы хабарды қабылдау орталығы) немесе тарату (аралық қондырғы немесе ақпаратты жинау орны) жүзеге асырылады;

42) центр наблюдения (пункт централизованного мониторинга, который содержит ПЦН) - обслуживаемый удаленный центр, в котором осуществляют контроль за состоянием систем передачи извещений. Диспетчерский пункт предназначен для централизованной охраны ряда рассредоточенных объектов от проникновения нарушителя и других нарушений с использованием систем передачи извещений, вызова с применением тревожной сигнализации помощи при нападении на объект охраны;
43) органы ручного управления - ручные выключатели, кнопки или клавиши управления, предназначенные для воздействия на функционирование установки управления;
44) автоматическая система охранной сигнализации - система охранной сигнализации, обеспечивающая автоматический переход из нормального состояния в отключенное и обратно под управлением ответственного лица, пользователя, владельца или жильца без обращения к другим системам, например к системе электросвязи;
45) ручная система тревожной сигнализации - система тревожной сигнализации, не автоматически обеспечивающая переход из нормального состояния в отключенное и обратно;
46) охранный извещатель - техническое средство охранной сигнализации для обнаружения изменений контролируемых параметров и формирования извещения о нарушении;
47) чувствительность охранного извещателя - численное значение контролируемого параметра, при изменении которого должно происходить срабатывание извещателя;
48) радиоволновой охранный извещатель - охранный извещатель, формирующий извещение об изменении контролируемых параметров при нормированном возмущении поля электромагнитных волн СВЧ диапазона в его зоне обнаружения;
49) активный оптико-электронный охранный извещатель - охранный извещатель, формирующий извещение о нарушении при нормированном изменении (прекращении) отраженного потока (однопозиционный извещатель), изменении принимаемого потока (двухпозиционный извещатель) энергии оптического излучения извещателя;
50) магнитно-контактный извещатель - охранный извещатель, формирующий извещение о нарушении при нормированном изменении магнитного поля, создаваемого элементами извещателя;
51) акустический охранный извещатель - охранный извещатель, формирующий извещение о нарушении при возникновении акустических волн нормированного уровня в зоне обнаружения;
52) пассивный оптико-электронный охранный извещатель - охранный извещатель, формирующий извещение о нарушении при нормированной скорости изменения инфракрасного излучения человека, внесенного в зону обнаружения;
53) пьезоэлектронный охранный извещатель - охранный извещатель, формирующий извещение о нарушении при воздействии упругих волн, возникающих в твердом теле при нормированных физических воздействиях на него;

42) қадағалау орталығы (ОБП бар орталықтандырылған мониторинг пункті) - қызмет көрсетілетін қашықтағы орталық, хабар беру жүйесінің жай-күйін бақылау жүзеге асырылады. Диспетчерлік пункт бірқатар объектілерді тәртіп бұзушының кіруінен және басқа да хабар беру жүйелерін пайдалана отырып жасалатын тәртіп бұзушылықтардан орталықтандырып күзетуге, күзет объектісіне шабуыл жасалған жағдайда дабыл сигнализациясын қолдана отырып көмек шақыруға арналған;
43) қолмен басқаратын органдар — басқару құрылғысының жұмыс істеуіне әсер етуге арналған қолмен сөндіргіштер, кнопкалар немесе басқару пернелері;
44) автоматтандырылған күзет сигнализациясы жүйесі - басқа жүйелерге, мысалы, электр байланысы жүйесіне жүгінбестен, жауапты адамның, пайдаланушының, меншік иесі немесе тұрғынның басқаруымен қалыпты жағдайдан сөндіруді және кері жағдайға автоматты түрде ауысуды қамтамасыз ететін күзет сигнализациясының жүйесі;
45) дабыл сигнализациясының қолмен басқарылатын жүйесі - қалыпты жағдайдан сөндірулі және кері жағдайға ауысуды автоматты емес түрде қамтамасыз ететін күзет сигнализациясының жүйесі;
46) күзет хабарлағышы - бақыланатын параметрлердің өзгеруін анықтауға және заң бұзушылық туралы хабарды беруге арналған техникалық күзет сигнализациясының құралы;
47) күзет хабарлағышының сезгіштігі - бақыланатын параметр өзгерген жағдайда хабарлаушы іске қосылатын оның сандық мәні;
48) радиотолқынды күзет хабарлағышы - анықтау аймағындағы АЖЖ диапазондағы электромагнита толқындарының ауытқуы кезінде бақыланатын параметрдің өзгеруі туралы хабарды қалыптастыратын күзет хабарлағышы;
49) белсенді оптикалық-электрондық күзет хабарлағышы - хабарлағыш құрылғысының оптикалық сәулелену энергиясы шағылған тасқынының (бір диапазонды хабарлағыш құрылғысы) қалыпты өзгеруі (тоқтаған), қабылданатын тасқыны өзгеруі кезінде заң бұзушылық туралы хабарды қалыптастыратын күзет хабарлағышы;
50) магнитті-түйіспелі хабарлағыш - хабарлағыш құрылғысының элементтері жасайтын магнитті өрістің қалыпты өзгеруі кезінде заң бұзушылық туралы хабарды қалыптастыратын күзет хабарлағышы;
51) акустикалық күзет хабарлағышы - анықтау аймағында қалыпты деңгейдегі акустикалық толқындар пайда болғанда заң бұзушылық туралы хабарды қалыптастыратын күзет хабарлағышы;
52) бәсеңді оптикалық-электрондық күзет хабарлағышы - анықтау аймағына енген адамның инфрақызыл сәулелену өзгерісінің қалыпты жылдамдығы кезінде заң бұзушылық туралы хабарды қалыптастыратын күзет хабарлағышы;
53) пьезоэлектрондық күзет хабарлағышы - қатты денеге физикалық әсер еткенде онда пайда болатын қатты толқындардың әсер етуі кезінде заң бұзушылық туралы хабарды қалыптастыратын күзет хабарлағышы;

54) ручной охранный извещатель - охранный извещатель с ручным или иным не автоматическим (например, ножным) способом приведения в действие;
55) ультразвуковой охранный извещатель - охранный извещатель, формирующий извещение о нарушении при нормированном возмущении электромагнитных волн ультразвукового диапазона в зоне обнаружения нарушителя;
56) комбинированный охранный извещатель - охранный извещатель, в котором конструктивно выполнены в одном корпусе два или более разных по физическому принципу действия чувствительных элементов, связанных одной электронной схемой;
57) емкостной охранный извещатель - охранный извещатель, формирующий извещение о нарушении при нормированном изменении емкости его чувствительного элемента;
58) индуктивный охранный извещатель - охранный извещатель, формирующий извещение о нарушении при нормированном изменении индуктивности его чувствительного элемента;
59) оповещатель охранной сигнализации - техническое средство охранной сигнализации, предназначенное для оповещения людей на удалении от охраняемой зоны охраны о нарушении целостности объекта;
60) ПКП (контрольная панель) - техническое средство охранной сигнализации для приема и фиксации сообщений от извещателей (шлейфов сигнализации) или других ПКП, преобразования сигналов, выдачи извещений и включения оповещателей, а в некоторых случаях и для электропитания охранных извещателей;
61) средства и системы контроля и управления доступом (далее - СКУД) - совокупность совместно действующих технических средств контроля и управления (механические, электромеханические, электрические, электронные устройства, конструкции и программные средства) обладающие технической, информационной, программной совместимостью и осуществляющих контроль и управление доступом людей и транспорта;
62) телевизионная система видеонаблюдения (далее - ТСВ) - совокупность совместно действующих технических средств, обладающих технической, информационной, программной и эксплуатационной совместимостью и осуществляющих телевизионное наблюдение;
63) система оперативной связи - система связи, предназначенная для обеспечения оперативного управления деятельностью служб охраны объекта и использующая специально выделенные каналы связи;
64) система охраны и мониторинга транспортных средств - совокупность технических средств, связанных между собой каналами передачи данных, использующих систему для определения параметров пространственно-временного положения подвижных объектов и предназначенных для противодействия преступным посягательствам на транспортные средства;

54) қолмен басқарылатын күзет хабарлағышы - қолмен немесе өзге де автоматты емес тәсілмен (мысалы аяқпен) жұмыс істеуге келтірілетін күзет хабарлағышы;
55) ультрадыбысты күзет хабарлағышы - заң бұзушыны анықтау аймағында электрмагнитті ультрадыбыстық диапазон толқындарының қалыпты ауытқуы кезінде заң бұзушылық туралы хабарды қалыптастыратын күзет хабарлағышы;
56) қиыстырылған күзет хабарлағышы - бір электронды сызбамен байланысқан физикалық қағидат бойынша конструкциялық жағынан әртүрлі екі немесе бірнеше сезгіш элементтері бір корпуста орындалған күзет хабарлағышы;
57) сыйымдылық күзет хабарлағышы - сезгіш элементінің сыйымдылығы қалыпты өзгерген кезде заң бұзушылық туралы хабарды қалыптастыратын күзет хабарлағышы;
58) индуктивті күзет хабарлағышы - сезгіш элементінің индукциясы қалыпты өзгерген жағдайда заң бұзушылық туралы хабарды қалыптастыратын күзет хабарлағышы;
59) күзет сигнализациясының хабарлағышы - объекті тұтастығының бұзылуы туралы адамдарды хабардар етуге, күзетілетін аймақтан жоюға арналған техникалық күзет сигнализациясының құралы;
60) ПКП (бақылау панелі) - хабарлаушылардан (сигнализация шлейфтерінен) немесе басқа ПКП-ден хабарлама қабылдауға және анықтауға, дабылдарды өзгертуге, хабарлама беруге және хабарлаушы құрылғыларды қосуға, ал кейбір жағдайларда күзет хабарлағыштарын электр қоректендіруге арналған техникалық күзет сигнализациясының құралы;
61) кіруді бақылау және басқару құралдары мен жүйелері (бұдан әрі - КББҚ) - техникалық, ақпараттық, бағдарламалық үйлесімділігі бар және адамдар мен көліктің кіруіне бақылау жасауды және басқаруды жүзеге асыратын, бірге қолданылатын бақылау мен басқарудың техникалық құралдарының (механикалық, электромеханикалық, электрлік, электрондық құрылғылар, конструкциялар және бағдарламалық құралдар) жиынтығы;
62) бейнебақылаудың телевизиялық жүйесі (бұдан әрі - БТЖ) - техникалық, ақпараттық, бағдарламалық және пайдалану үйлесімділігі бар және телевизиялық бақылауды жүзеге асыратын бірге әрекет ететін техникалық құралдар жиынтығы;
63) жедел байланыс жүйесі — объектіні күзету қызметінің жұмысын жедел басқаруды қамтамасыз етуге арналған және арнайы бөлінген байланыс арналары пайдаланылатын байланыс жүйесі;
64) Көлік құралдарының күзет және мониторинг жүйесі - қозғалыстағы объектінің кеңістіктік-уақыттық жағдайын анықтау үшін жүйені пайдаланатын деректерді беру арналарымен өзара байланысқан және көлік құралдарына қылмыстық қолсұғушылыққа қарсы іс-қимыл жасауға арналған техникалық құралдар жиынтығы;

65) уязвимые места объекта - фрагмент ограждения территории, акватории, строительной конструкции (здания, строения, сооружения) или помещения, через который наиболее вероятна попытка проникновения нарушителя;
66) подразделения (далее - подразделения) - включают в себя подразделения Службы государственной охраны, Вооруженных Сил, Министерства внутренних дел, обеспечивающие государственную охрану объектов;
67) пост охраны – наряд полиции, обеспечивающий охрану объекта или его части;
68) наблюдательная вышка – сооружение, предназначенное для наблюдения за периметром охраняемого объекта/территории и передачи сигналов тревоги.
69) беспилотный летательный аппарат – воздушное судно, выполняющее полет без пилота (экипажа) на борту и управляемое в полете автоматически оператором с пункта управления или сочетанием указанных способов (далее – БПЛА);
70) персонал объектов – руководители, работники, сотрудники объекта, в том числе осуществляющие деятельность на его арендуемых площадях.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 13.12.2012 № 1584 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 16.10.2014 № 1098 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.12.2016 № 911 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.12.2020 № 879 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие требования распространяются на действующие, вновь проектируемые, реконструируемые и технически перевооружаемые объекты, подлежащие государственной охране, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности, расположенные на территории Республики Казахстан, а также устанавливают нормы, порядок и способы оснащения инженерно-техническими средствами и системами безопасности объектов с целью противодействия преступным посягательствам на них.
Требования по инженерно-технической укрепленности объектов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований предусматриваются также в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 "Об утверждении общевоинских Уставов Вооруженных сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" и приказами первых руководителей соответствующих государственных органов.
Службой государственной охраны Республики Казахстан устанавливаются дополнительные требования к системе антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, предназначенных для пребывания охраняемых лиц, с учетом настоящих требований, объема и специфики организационных, охранных, режимных и иных мер, обеспечивающих необходимые уровни их безопасности.
Требования к монтажу и оборудованию интегрированной системы безопасности на режимных объектах органов национальной безопасности Республики Казахстан утверждаются Председателем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан с учетом настоящих требований, объема и специфики организационных, охранных, режимных и иных мер, обеспечивающих необходимые уровни их безопасности.

65) объектінің осал жерлері - заң бұзушының кіру әрекетін жасауы неғұрлым ықтимал аумақ, акватория, құрылыс конструкциясы (ғимарат, құрылыс) немесе үй-жайдың қоршау фрагменті;
66) бөлімшелер (бұдан әрі – бөлімшелер) – объектілерді мемлекеттік күзетуді қамтамасыз ететін Мемлекеттік күзет қызметін, Қарулы Күштерді, Ішкі істер министрлігін қамтиды;
67) күзет бекеті - объектіні немесе оның бөлігін күзетуді қамтамасыз ететін полиция жасақшасы;
68) бақылау мұнарасы - күзетілетін объектінің/аумақтың периметрін бақылауға және дабыл сигналдарын беруге арналған құрылыс.
69) пилотсыз ұшу аппараты – бортындағы пилотсыз (экипажсыз) ұшуды орындайтын және ұшуда оператор басқару пунктінен автоматты түрде немесе көрсетілген тәсілдерді үйлестіре отырып басқаратын әуе кемесі (бұдан әрі – ПҰА);
70) объектілердің персоналы – объектінің, оның ішінде оның жалға алынатын алаңдарында қызметін жүзеге асыратын басшылары, жұмыскерлері, қызметкерлері.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.12.2012 N 1584 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.10.2014 N 1098 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.12.2016 № 911 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.12.2020 № 879 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Осы талаптар меншік нысанына және ведомстволық тиесілігіне қарамастан, қолданыстағы, жаңадан жобаланатын, реконструкцияланатын және техникалық қайта жабдықталатын, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілерге қолданылады, сондай-ақ объектілерге қылмыстық қол сұғуға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында оларды инженерлік-техникалық құралдармен және қауіпсіздік жүйелерімен жарақтандырудың нормаларын, тәртібі мен тәсілдерін белгілейді.
Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар объектілерінің инженерлік-техникалық нығайтылуы жөніндегі талаптар "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құрылымдарының жалпы әскери жарғыларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығы мен тиісті мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының бұйрықтарына да сәйкес көзделеді.
Күзетілетін адамдардың болуына арналған террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жүйесіне қойылатын қосымша талаптарды Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі осы талаптарды, олардың қауіпсіздігін қажетті деңгейде қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық, күзет, режимдік және өзге де шаралардың көлемі мен ерекшелігін ескере отырып белгілейді.
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының режимдік объектілеріндегі біріктірілген қауіпсіздік жүйесін монтаждауға және жабдықтауға қойылатын талаптарды, олардың қауіпсіздігінің қажетті деңгейін қамтамасыз ететін осы талаптарды, ұйымдастырушылық, күзет, режимдік және өзге де шаралардың көлемі мен ерекшелігін ескере отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы бекітеді.

Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 23.12.2020 № 879 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Техническая укрепленность объекта (помещений), специальные технические средства охраны (системы охранной, тревожной сигнализации; контроля доступа; видеоконтрольные и видеоохранные системы телевизионного наблюдения; детекторы обнаружения радиоактивных, химических и иных отравляющих веществ; детекторы обнаружения оружия, взрывных веществ и устройств), системы пожарной сигнализации, а также системы автоматического обнаружения и тушения пожаров являются составными частями интегрированной системы безопасности объекта и оцениваются с учетом всех составляющих системы безопасности (физическая охрана, служба собственной безопасности, взаимодействие с территориальными органами национальной безопасности, внутренних дел и государственной противопожарной службой).
4. Соответствие инженерно-технической укрепленности объектов установленным требованиям, дислокация постов и вид охраны, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности объектов, определяются руководителями объектов и подразделениями на основании результатов комиссионных обследований, проводимых не реже одного раза в полугодие в составе представителей подразделений и администраций объектов.
Внешние обследования иностранных дипломатических представительств, иностранных консульских учреждений, международных организаций и представительств международных организаций, подлежащих государственной охране, проводятся с участием представителей подведомственных организаций Министерства иностранных дел Республики Казахстан и собственника объекта.
Государственными и местными исполнительными органами техническая укрепленность подведомственных объектов приводится в соответствии с требованиями, определяемыми Правительством Республики Казахстан, в пределах средств, предусмотренных в республиканском и местных бюджетах на их содержание.
Техническая укрепленность объектов, находящихся в собственности физических и юридических лиц, приводится в соответствии с требованиями, определяемыми Правительством Республики Казахстан, за счет их собственных средств.
С учетом дальнейшего совершенствования и развития рынка в сфере оказания монтажно-наладочных услуг уполномоченными органами и подразделениями в качестве дополнительных рубежей защиты могут предлагаться и иные современные технические системы и средства безопасности объектов, не оговоренные в настоящих требованиях, декларированные и сертифицированные на территории Республики Казахстан в соответствии с действующим законодательством.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.12.2020 № 879 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Объектінің (үй-жайлардың) техникалық нығайтылуы, арнайы техникалық күзет құралдары (күзет, дабыл сигнализациясы жүйелері, кіруді бақылау жүйелері; телевизиялық бақылаудың бейнебақылау және бейнекүзет жүйелері; радиоактивті, химиялық және өзге де улы заттарды анықтау детекторлары, қаруды, жарылғыш заттар мен құрылғыларды анықтау детекторлары), өрт сигнализациясы жүйелері, сондай-ақ өртті автоматты түрде анықтау және сөндіру жүйелері объектінің біріктірілген қауіпсіздік жүйесінің құрамдас бөліктері болып табылады және қауіпсіздік жүйесінің барлық құрамын (жеке күзет, өзіндік қауіпсіздік қызметі, аумақтық ұлттық қауіпсіздік, ішкі істер және мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарымен өзара іс-қимыл жасасу) ескере отырып бағаланады.
4. Объектілердің инженерлік-техникалық нығайтылуының белгіленген талаптарға сәйкестігін, бекеттердің орналасуы мен күзет түрін объектілердің меншік нысанына және ведомстволық тиесілігіне қарамастан, бөлімшелер мен объектілер әкімшілігі өкілдерінің құрамы жарты жылда бір реттен сиретпей жүргізетін комиссиялық тексерістер нәтижелерінің негізінде объект басшысы мен бөлімшелер белгілейді.
Мемлекеттік күзетілуі тиіс шетелдік дипломатиялық өкілдіктерді, шетелдік консулдық мекемелерді, халықаралық ұйымдар мен халықаралық ұйымдардың өкілдіктерін сыртқы тексеру Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне ведомстволық бағынысты ұйымдар өкілдерінің және объектінің меншік иесінің қатысуымен жүргізіледі.
Мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар ведомстволық бағынысты объектілердің техникалық нығайтылуын республикалық және жергілікті бюджеттерде оларды ұстауға көзделген қаражат шегінде Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін талаптарға сәйкес келтіреді.
Жеке және заңды тұлғалардың меншігіндегі объектілердің техникалық нығайтылуы олардың өз қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін талаптарға сәйкес келтіріледі.
Монтаждау-ретке келтіру қызметтерін көрсету саласындағы нарықтың одан әрі жетілуі мен дамуын ескере отырып, уәкілетті органдар мен бөлімшелер қосымша қорғау шебі ретінде объектілер қауіпсіздігінің осы талаптарда айтылмаған, қолданыстағы заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында декларацияланған және сертификатталған қазіргі заманғы өзге де техникалық жүйелері мен құралдарын ұсына алады.

Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 15.02.2019 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. На всех объектах, за исключением охраняемых Вооруженными Силами, другими войсками и воинскими формированиями, независимо от формы собственности, администрацией объекта с привлечением подразделений по защите государственных секретов (далее - ПЗГС) совместно с территориальными подразделениями органов внутренних дел разрабатывается:
1) правила по обеспечению пропускного и внутриобъектового режима, утверждаемая руководителями объектов и подразделения, осуществляемого государственную охрану;
2) по согласованию с заинтересованными органами планы охраны и обороны объектов. Не реже одного раза в год, по согласованию с уполномоченными государственными органами, проводятся совместные учения в рамках антитеррористического взаимодействия по защите объектов.
6. Объекты, подлежащие государственной охране, по степени инженерно-технической укрепленности делятся на следующие категории:
1) категория А – объекты с государственными материальными резервами – склады по хранению наркотических средств, горюче-смазочных материалов, продовольственные и вещевые склады; объекты использования атомной энергии; объекты отрасли, производящей продукцию военно-промышленного назначения;
2) категория В – объекты Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований; административные здания и объекты Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, его ведомств, территориальных и иных органов национальной безопасности, подразделений специального назначения, учебных заведений, научно-исследовательских учреждений, за исключением медицинских учреждений и спортивных комплексов; объекты Службы государственной охраны Республики Казахстан, ее ведомств, структурных и территориальных подразделений, за исключением воинских частей Службы государственной охраны Республики Казахстан; объекты водного хозяйства – гидротехнические сооружения: гидроузлы, шлюзы, плотины водохранилища, объекты и обособленные помещения организаций по разработке, производству, испытанию и хранению взрывчатых, ядовитых, особо опасных, бактериологических, биологических и химических веществ; объекты жизнеобеспечения;
3) категория С – административные здания и объекты центральных государственных и местных исполнительных органов Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан, Военного суда Республики Казахстан, областных и приравненных к ним судов, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Комитета по правовой статистике и специальным учетам, Академии правоохранительных органов, прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур; объекты Национального Банка Республики Казахстан, его филиалы и хранилища; расположенные на территории Республики Казахстан иностранные дипломатические представительства, иностранные консульские учреждения, международные организации и представительства международных организаций; объекты связи, теле- и радиовещания республиканского значения; объекты космической инфраструктуры.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 15.02.2019 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Қарулы Күштер, басқа әскерлер мен әскери құралымдар күзететін объектілерді қоспағанда, барлық объектілерде меншік нысанына қарамастан, объекті әкімшілігі мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі бөлімшені (бұдан әрі - МҚҚБ) тарта отырып, ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелерімен бірлесіп:
1) объектілердің және мемлекеттік күзетуді жүзеге асыратын бөліністердің басшылары бекіткен өткізу және объектішілік режимді қамтамасыз ету жөніндегі қағиданы;
2) мүдделі мемлекеттік органдардың ұсыныстары бойынша объектілерді күзету және қорғау жоспарларын әзірлейді. Жылына кемінде бір рет уәкілетті мемлекеттік органдардың келісімі бойынша объектілерді қорғау бойынша терроризмге қарсы өзара іс-қимыл жасасу шеңберінде бірлескен оқу-жаттығулар өткізіледі.
6. Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілер инженерлік-техникалық нығайтылу дәрежесі бойынша мынадай санаттарға бөлінеді:
1) А санаты – мемлекеттік материалдық резервтері бар объектілер – есірткі құралдарын, жанар-жағармай материалдарын сақтау қоймалары, азық-түлік және киім-кешек қоймалары; атом энергиясын пайдалану объектілері; әскери-өнеркәсіптік мақсаттағы өнім шығаратын сала объектілері;
2) В санаты – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдардың объектілері; медициналық мекемелерді және спорттық кешендерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, оның ведомстволарының, аумақтық және өзге де ұлттық қауіпсіздік органдарының, арнайы мақсаттағы бөлімшелердің, оқу орындарының, ғылыми-зерттеу мекемелерінің әкімшілік ғимараттары мен объектілері; Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің әскери бөлімдерін қоспағанда, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің, оның ведомстволарының, құрылымдық және аумақтық бөлімшелерінің объектілері; су шаруашылығы объектілері – гидротехникалық құрылыстар: су қоймалардың гидротораптары, шлюздері, бөгеттері, жарылғыш, улы, аса қауіпті, бактериологиялық, биологиялық және химиялық заттарды әзірлеу, өндіру, сынау және сақтау жөніндегі ұйымдардың объектілері мен оқшауланған үй-жайлары; тіршілікті қамтамасыз ету объектілері;
3) С санаты – Қазақстан Республикасы орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы Әскери сотының, облыстық және оларға теңестiрiлген соттардың, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының, Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің, Құқық қорғау органдары академиясының, облыстар прокуратураларының және оларға теңестiрiлген прокуратураларының әкімшілік ғимараттары мен объектілері; Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң объектiлерi, оның филиалдары мен сақтау қоймалары; Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан шетелдік дипломатиялық өкілдіктер, шетелдік консулдық мекемелер, халықаралық ұйымдар мен халықаралық ұйымдардың өкілдіктері; республикалық маңызы бар байланыс, теле және радиохабар тарату объектiлерi; ғарыш инфрақұрылымының объектілері.

Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 13.12.2012 № 1584 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 20.12.2013 № 1368 (вводится в действие с 01.01.2014); от 29.12.2016 № 911 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2019 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.12.2020 № 879 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Внутри объекта все обособленные помещения по доступности разделяются на три основные зоны:
1) первая зона – здания, территории, помещения объекта, доступ в которые персоналу и посетителям не ограничен;
2) вторая зона – помещения, доступ в которые разрешен ограниченному составу персонала, а также посетителям объекта по разовым пропускам или в сопровождении персонала объекта;
3) третья зона – специальные помещения объекта, доступ в которые имеют строго определенный состав персонала, посетители с разрешения первого руководителя объекта (лица, исполняющего его обязанности) и в сопровождении специально выделенного сотрудника объекта.
Доступ по зонам объекта, охраняемого Службой государственной охраны Республики Казахстан, осуществляется по согласованию со Службой государственной охраны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 – в редакции постановления РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Объекты и помещения должны иметь конструктивное архитектурно-планировочное исполнение и оснащение техническими системами безопасности, в совокупности обеспечивающими надлежащую защиту.
9. В настоящих Требованиях установлены способы усиления защиты конструктивных элементов объектов и помещений.
2. Требования к технической укрепленности внешних
ограждающих конструкций
10. Объекты, подлежащие государственной охране, имеющие территорию, оборудуются по периметру ограждением, препятствующим свободному проходу лиц и проезду транспортных средств на объект и с объекта, минуя КПП.
Прилегающая территория административных зданий центральных государственных и местных исполнительных органов, их территориальных подразделений, организаций и ведомств, объектов Управления Делами Президента Республики Казахстан, за исключением специальных государственных и правоохранительных органов, не оборудуется по периметру ограждением в случае нарушения архитектурно-художественного облика и ансамбля городской застройки с учетом градостроительных, ландшафтных и климатических условий.
Объекты водного хозяйства оснащаются ограждением только на потенциально опасных участках объекта по согласованию с подразделением.
Указанные объекты оснащаются интеллектуальными информационными системами, обеспечивающими распознавание лиц по категориям учетного контингента, обнаружение объектов и ситуаций по камерам видеонаблюдения.
Примечание: при наличии достаточных оснований и средств магистральные трубопроводы и территории месторождений также могут оборудоваться ограждением, препятствующим свободному проходу лиц и проезду транспортных средств в охранные зоны объектов, минуя КПП.
Требования настоящего пункта не распространяются на территории, содержащие радиоактивные отходы.

Ескерту. 6-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.12.2012 N 1584 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.12.2013 N 1368 (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі); 29.12.2016 № 911 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2019 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.12.2020 № 879 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
7. Объект ішіндегі барлық оқшауланған үй-жайлар кіру мүмкіндігіне қарай негізгі үш аймаққа бөлінеді:
1) бірінші аймақ – персонал мен келушілерге кіру шектелмеген объектінің ғимараттары, аумақтары, үй-жайлары;
2) екінші аймақ – персоналдың шектеулі құрамына, сондай-ақ объектіге біржолғы рұқсаттама бойынша немесе объект персоналымен ілесіп жүретін келушілерге кіруге рұқсат етілген үй-жайлар;
3) үшінші аймақ – қатаң айқындалған персонал құрамы, объектінің бірінші басшысының (оның міндетін атқаратын тұлғаның) рұқсатымен және объектінің арнайы бөлінген қызметкері ілесіп жүретін келушілер кіретін объектінің арнайы үй-жайлары.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі күзететін объектінің аймақтарына кіру Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметімен келісу бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Объектілер мен үй-жайлар конструкциялық жағынан сәулетті-жоспарлы орындалуы және жиынтығында тиісінше қорғауды қамтамасыз ететін техникалық қауіпсіздік жүйелерімен жарақталуы тиіс.
9. Осы Талаптарда объектілер мен үй-жайлардың конструкциялық элементтерін қорғауды күшейту тәсілдері белгіленген.
2. Сыртқы қоршау конструкцияларының техникалық нығайтылуына қойылатын талаптар
10. Аумағы бар, мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілер периметрі бойынша адамдар мен көлік құралдарының БӨП-ті айналып өтіп, объектіге еркін өтуіне және объектіден еркін шығуына кедергі жасайтын қоршаумен жабдықталады.
Қала құрылысы, ландшафт және климаттық жағдайларды есепке ала отырып, қалалық құрылыстың сәулет-көркемдік келбеті мен ансамблі бұзылатын жағдайда, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарын қоспағанда, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың және олардың аумақтық бөлімшелерінің, ұйымдарының және ведомстволарының әкімшілік ғимараттарының, Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасы объектілерінің іргелес аумағы периметрі бойынша қоршаумен жабдықталмайды.
Су шаруашылығы объектілері бөлімшенің келісімі бойынша объектінің ықтимал қауіпті учаскелерінде ғана қоршаумен жасақталады.
Көрсетілген объектілер адамдарды есепке алынған контингент санаттары бойынша айырып-танып білуді, объектілер мен жағдайларды бейнебақылау камералары бойынша табуды қамтамасыз ететін зияткерлік ақпараттық жүйелермен жарақтандырылады.
Ескертпе: жеткілікті негіздер мен құралдар болған кезде магистральдық құбыржолдар мен кен орындарының аумақтары да адамдар мен көлік құралдарының БӨП-ті айналып өтіп, объектілердің күзетілетін аймақтарына еркін өтуіне кедергі жасайтын қоршаумен жабдықталуы мүмкін.
Осы тармақтың талаптары радиоактивті қалдықтары бар аумақтарға қолданылмайды.

Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правительства РК от 23.12.2020 № 879 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Ограждения являются капитальными сооружениями и строятся по типовым проектам. Наиболее совершенными типами основных ограждений являются железобетонные и сетчатые, усиленные в противоподкопном отношении железобетонным цоколем или арматурной сеткой с заглублением в землю на 200-400 мм.
Ограждение территории объектов выполняется высотой не менее 2,5 метров из железобетонных плит или металлического листа толщиной не менее 2 мм, а в районах с глубиной снежного покрова более одного метра - не менее 3 метров. Учитывая особенности объектов, допускается выполнение ограждений из металлических конструкций, соответствующих общему ансамблю прилегающих к нему строений (металлический решетчатый забор, выполненный из прута толщиной не менее 18 мм, с просветом между прутами не превышающим 100 мм). Ограждение должно быть прямолинейным, без лишних изгибов и поворотов, ограничивающих наблюдение и затрудняющих применение технических средств охраны, без наружных выступов и впадин.
К инженерно-технической укрепленности объектов и помещений организаций, занятых проведением работ по разработке, производству, испытанию, хранению взрывчатых, особо опасных, бактериологических, биологических веществ, источников ионизирующего излучения, радиоактивных и двойного назначения материалов, применяются специальные требования по обеспечению безопасности в соответствии с гигиеническими нормативами "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", Правилами физической защиты ядерных материалов и ядерных установок и другими нормативными актами, соответственно области применения.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 911 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-1. Требования к поверхностным постоянным складам взрывчатых веществ:
1) должны иметь водоотводные канавы;
2) дороги и подъездные пути должны содержать в чистоте и исправности;
3) хранилища располагаются так, чтобы обеспечивался свободный подход и подъезд к каждому из них;

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.12.2020 № 879 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Қоршау күрделі құрылыстар болып табылады және үлгі жоба бойынша салынуы тиіс. Негізгі қоршаулардың ең жетілдірілген үлгісі қазуға төтеп беру тұрғысынан темір бетон цокольмен немесе жерге 200-400 мм қазылған арматуралық тормен күшейтілген темір бетон және тор көзді болып табылады.
Объектілер аумақтары қоршауының биіктігі кемінде 2,5 метр темірбетон тақталарынан немесе қалыңдығы кемінде 2 мм тұтас металл қаңылтырдан, ал қар түскендегі тереңдігімен бір метрден көп аудандарда - кемінде 3 метр жасалады. Объектілердің ерекшеліктерін ескере отырып, МКҚ-мен келісім бойынша оның маңындағы құрылыстардың жалпы кейпіне сай металл конструкциялар (қалыңдығы кемінде 18 мм, арасындағы саңылау 100 мм-ден аспайтын шыбық түрінде жасалған металл торлы дуал) жасауға рұқсат етіледі. Қоршау тік бұрышты, бақылау және техникалық күзет құралдарының қолданылуын қиындататын иіндер мен бұрылыстарсыз, сыртқы томпақ жерлер мен ойықтарсыз болуы керек.
Жарылғыш, аса қауіпті, бактериологиялық, биологиялық заттарды, иондаушы сәулелендіру көздерін, радиоактивті және қосарланған мақсаттағы материалдарды әзірлеу, өндіру, сынау бойынша жұмыстарды атқарумен айналысатын ұйымдардың объектілері мен үй-жайларының инженерлік-техникалық нығайтылуына "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" гигиеналық нормативтеріне, "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына, Ядролық материалдарды және ядролық қондырғыларды физикалық қорғау қағидаларына сәйкес қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша арнайы талаптар қолданылады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 911 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11-1. Жарылғыш заттардың жерүсті тұрақты қоймаларына қойылатын талаптар:
1) су бұру арықтарының болуы тиіс;
2) жолдар және келу жолдары таза және жарамды күйде ұсталуы тиіс;
3) сақтау орындары олардың әрқайсысына еркін жақындауды және келуді қамтамасыз ететіндей орналастырылады;

4) выдерживаются расстояния между отдельными хранилищами, хранилищами и различными зданиями и сооружениями на территории склада и вне ее, не менее противопожарных разрывов, определенных в соответствии с приложением 11 Правил обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов, ведущих взрывные работы;
5) склады ограждаются и имеют запретную зону шириной от ограды не менее 50 метров. На границах запретной зоны устанавливаются ограждения и предупредительные знаки.
На территории склада допускается располагать караульные вышки, будки для сторожевых собак, вышки (мачты, столбы) с фонарями, прожекторами, помещение для хранения противопожарных средств и оборудования, противопожарные водоемы, проходные будки (контрольно-пропускной пункт).
За запретной зоной склада в пределах опасной зоны допускается размещать: полигон для испытаний и уничтожения взрывчатых материалов, сжигания тары, караульное помещение, административно-бытовое помещение для персонала, обслуживающего склад, пункты обслуживания и заправки средств механизации, котельные, склады топлива, водопроводные и канализационные насосные станции, трансформаторные подстанции, уборные.
Расстояние от ограды до ближайшего хранилища – не менее 40 метров. В горных местностях это расстояние допускается уменьшать.
Ограждения выполняются из железобетонных или металлических решеточных конструкций (из прута толщиной не менее 18 мм, с просветом между прутами, не превышающим 100 мм), кирпича, металлических листов (толщиной не менее 2 мм) или сетки (из арматуры диаметром не менее 5 мм и размером ячейки 70 х 70 мм, но не более 10 мм диаметром при размере ячейки 150 х 150 мм).
Высота ограды должна быть не менее 2,5 метров, усиленная в противоподкопном отношении железобетонным цоколем или арматурной сеткой с заглублением в землю на 200-400 мм.
В ограде устраиваются ворота и калитка, запирающиеся на замки.
На территории склада и запретной зоны вокруг него убираются деревья и кустарники, сухая трава и другие легковоспламеняющиеся предметы.
Сноска. Требования дополнены пунктом 11-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 911 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При необходимости, по согласованию с Подразделением, на верхней кромке внешнего ограждения объектов дополнительно устанавливается "козырек" из проволоки типа "Егоза".
13. Не допускается во внешнем ограждении наличие не запираемых дверей, ворот, калиток, а также лазов, проломов и других повреждений.
При необходимости главные входные двери, ворота или калитки оборудуются устройствами, оснащенными видеокамерами, передающими звук и цветное изображение (домофон).

4) Жарылыс жұмыстарын жүргізетін қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының 11-қосымшасына сәйкес белгіленген қойма аумағы мен одан тыс жерлердегі бөлек сақтау орындарының, сақтау орындарының және түрлі ғимараттар мен құрылыстардың арасында белгіленген өртке қарсы ажыраулардан кем емес арақашықтықты ұстанады;
5) қоймалар қоршалады және қоршаудан ені кемінде 50 метр тыйым салынған аймақ болады. Тыйым салынған аймақтың шекараларында қоршау және ескерту белгілері қойылады.
Қойма аумағына қарауыл мұнаралары, күзет иттеріне арналған үйшіктер, шамдары, прожекторлары бар мұнаралар (діңгектер, бағаналар), өртке қарсы құралдарды және жабдықтарды сақтауға арналған үй-жай, өртке қарсы су айдындары, өту үйшіктерін (бақылау-өткізу пунктін) орналастыруға жол беріледі.
Қойманың тыйым салынған аймағынан тыс қауіпті аймақ шегінде жарылғыш материалдарды жою және сынау полигоны, ыдыстарды өртеу, қарауыл үй-жайын, қоймаға қызмет көрсететін персоналға арналған әкімшілік-тұрмыстық үй-жайды, механикаландыру құралдарына қызмет көрсету және толтыру пункттерін, қазандықтарды, отын қоймасын, су еткізу және кәріз сорғы станцияларын, трансформаторлық шағын станцияларды, дәретхана орналастыруға жол беріледі.
Қоршаудан ең жақын сақтау орнына дейінгі қашықтық - кемінде 40 метр, таулы жерлерде бұл қашықтықты азайтуға жол беріледі.
Қоршау темір бетон немесе металл торлы құрылымдардан (қалыңдығы кемінде 18 мм, арасындағы саңылау 100 мм-ден аспайтын сымнан жасалған), кірпіштен, металл табақтардан (қалыңдығы кемінде 2 мм), немесе тордан (диаметрі кемінде 5 мм және ұяшығының өлшемі 70 х 70 мм, бірақ ұяшығының өлшемі 150 х 150 мм болған кезде 10 мм артық емес арматурадан) жасалады.
Қоршау биіктігі кемінде 2,5 метр, қазуға төтеп беру тұрғысынан темір бетон цокольмен немесе жерге 200 - 400 мм қазылған арматуралық тормен күшейтілген болуы тиіс.
Қоршауда құлыппен бекітілетін қақпа мен есік орнатылады.
Қойманың және оның айналасындағы тыйым салынған аймақтың аумағы ағаштар мен бұталар. құрғақ шөп және басқа да оңай тұтанатын заттардан тазартылады.
Ескерту. 2-бөлім 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 911 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Қажет болған жағдайда Бөлімшемен келісе отырып, объектілердің сыртқы қоршауының жоғарғы жиегіне "Егоза" үлгісіндегі сымнан жасалған қосымша "күнқағар" орнатылады.
13. Сыртқы қоршауда жабылмайтын есіктер, қақпалар, кішкене қақпалар, сондай-ақ тесіктер, сыналар және басқа да зақымданулар болмауы керек.
Қажет болған жағдайда негізгі кіретін есіктер, қақпалар немесе қақпа есіктері дыбыс пен түрлі-түсті бейнені беретін бейнекамералармен жасақталған құрылғылармен (домофон) жабдықталады.

Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. К ограждению не должны примыкать какие-либо пристройки, кроме зданий, являющихся частью его периметра, при этом окна первых этажей зданий, а также последующих этажей, доступные с подъездных козырьков, пожарных лестниц и крыш примыкающих строений, выходящих на неохраняемую территорию, должны оборудоваться рольставнями, которые в необходимых случаях должны закрываться. При необходимости соответствия общему ансамблю прилегающих к зданию строений допускается использование остекленных поверхностей, усиленных специальными пленками, а также иных технических мер, согласованных с Подразделением.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1584 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
15. При необходимости с внутренней стороны внешнего ограждения предусматривается полоса отчуждения. Для гидротехнических сооружений (водохранилищ, гидроузлов) полоса отчуждения должна предусматривать расстояние до дамбы не менее 500 метров и установку металлического сетчатого ограждения, за исключением акватории дамбы.
Сноска. Пункт 15 - в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В полосе отчуждения размещаются:
1) внешнее ограждение (по периметру);
2) тропа для следования обходного наряда;
3) контрольно-следовая полоса;
4) системы электрического освещения;
5) постовые грибки или вышки;
6) периметровые системы безопасности и средства связи;
7) системы видеонаблюдения;
8) ограждение полосы отчуждения.
17. Полоса отчуждения должна быть тщательно спланирована и расчищена. В ней не допускается никаких строений и предметов, затрудняющих применение технических систем безопасности и визуального контроля.
18 Ширина полосы отчуждения выбирается с учетом возможности размещения комплекса технических средств охраны и составляет не менее 3 м.
19. Полоса отчуждения может быть использована для применения в охране служебных собак. В этом случае параллельно внешнему ограждению устанавливается внутреннее сетчатое или штакетное ограждение высотой не ниже 2,5 м.
20. К контрольно-следовой полосе (далее - КСП) предъявляются следующие требования:
1) непрерывность прохождения по всему периметру объекта;

Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. Қоршауға оның периметрінің бір бөлігі болып табылатын ғимараттардан басқа қандай да бір құрылыс жапсарлас орналаспауға тиіс, бұл ретте күзетілмейтін аумаққа шығатын ғимараттардың бірінші қабаттарының, сондай-ақ кіретін есік күнқағарынан, өрт сатысынан және жапсарлас құрылыстардың төбелерінен кіруге болатын келесі қабаттардың терезелері қажетті жағдайда жабылуы тиіс сырғыма перделермен жабдықталуға тиіс. Ғимарат маңындағы құрылыстардың жалпы кейпіне сәйкес келтіру қажет болған жағдайда, төбе жағы шыныланған, арнайы үлдірмен күшейтілген, сондай-ақ Бөлімшелермен келісілген өзге де техникалық шараларды пайдалануға рұқсат етіледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.12.2012 N 1584 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15. Қажет болған жағдайда сыртқы қоршаудың ішкі жағынан оқшаулау жолағы көзделеді. Бөгеттің акваториясын қоспағанда, гидротехникалық құрылыстар (су қоймалары, гидротораптар) үшін оқшаулау жолағы бөгетке дейін кемінде 500 метр қашықтықты және металл тор орнатылған қоршауды ескеруге тиіс.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Оқшаулау жолақтарында:
1) сыртқы қоршау (периметр бойынша);
2) аралаушы жасақтың жүруіне арналған сүрлеу;
3) бақылау-із кесу жолағы;
4) электрмен жарықтандыру жүйесі;
5) күзет орындарының қалқандары немесе мұнаралар;
6) қауіпсіздік пен байланыс құралдарының периметрлік жүйесі;
7) бейнебақылау жүйесі;
8) оқшаулау жолағының қоршауы орналастырылады.
17. Оқшаулау жолағы ұқыпты жоспарланып, тазалануы тиіс. Онда техникалық қауіпсіздік жүйелерін пайдалануды және көзбен бақылауды қиындататын ешқандай құрылыстар мен заттар болмауға тиіс.
18. Оқшаулау жолағының ені техникалық күзет құралдарын орналастырудың мүмкіндігін ескере отырып таңдалады және кемінде 3 м құрайды.
19. Оқшаулау жолағы күзетуде қызметтік иттерді қолдану үшін пайдаланылуы мүмкін. Мұндай жағдайда сыртқы қоршаумен қатар биіктігі кемінде 2,5 м болатын ішкі торлы немесе қада қоршау орнатылады.
20. Бақылау-із кесу жолағына (бұдан әрі - БІЖ) мынадай талаптар қойылады:
1) объектінің барлық периметрі бойынша өтудің үздіксіз болуы;

2) достаточная ширина, исключающая преодоление ее прыжком;
3) отсутствие на ней предметов, облегчающих ее преодоление без оставления следов;
4) возможность применения средств механизации при ее обработке по всей трассе прохождения.
21. КСП могут быть искусственные и естественные. Ширина искусственной контрольно-следовой полосы устанавливается не менее 3 метров.
Ширина естественных КСП может быть и большей, исходя из размеров запретных зон и условий расположения объектов. Участки, где невозможно оборудовать КСП требуемой ширины, прикрываются инженерными заграждениями.
22. Устройство естественной КСП включает в себя обозначение ее границ и предварительную подготовку местности, на которой она будет располагаться (очистка от посторонних предметов, планировка местности запретной зоны, оборудование устройств для отвода дождевых, талых, подпочвенных вод, посева газонной травы и выполнение других работ).
23. Искусственная контрольно-следовая полоса должна быть либо вспаханной, либо насыпной. Глубина вспашки (высота насыпки грунта) должна быть не менее 15 см.
24. Вспаханная и насыпная контрольно-следовые полосы приводятся в рыхло-пушистое состояние боронованием и нанесением на их поверхности волнообразного профиля с помощью профилировщика.
В местах пересечения запретной зоны с железными, шоссейными и грунтовыми дорогами необходимо оборудовать насыпные КСП.
В тех местах, где КСП пересекается ручьями, канавами, оврагами, для исключения разрывов должны строиться мостки (настилы), на которых оборудуется насыпная КСП. Пространство под мостиками (настилами) перекрывается инженерными заграждениями и оборудуется средствами обнаружения.
Для предохранения КСП от размывания дождевыми и талыми водами необходимо проводить работы по дренажу, исключающему скопление воды на КСП, и отводу поверхностных вод путем устройства кюветов (канав), прокладки водоотводных и водопропускных труб, закрытых решетками и оборудованных средствами обнаружения.
25. Для передвижения нарядов на транспортных средствах должны использоваться внутриобъектовая дорожная сеть, а также специальные дороги (дороги охраны), которые могут строиться в запретной зоне или вне ее и зависимости от ширины запретной зоны.
Дороги охраны должны пролегать вне зоны действия средств обнаружения, иметь минимальное количество пересечений с существующими на объектах автомобильными и железными дорогами и быть оборудованы дорожными знаками установленного образца.
Примечание: дороги охраны, как правило, строятся для одностороннего движения автомобильного транспорта с шириной проезжей части 3,0-3,5 метра. Для разворота и разъезда со встречным транспортом на дороге устраиваются, при необходимости, расширения на 2,5-3,0 метра через каждые 500-1000 метров, в зависимости от местных условий.

2) енінің секіріп өтуді болдырмайтындай жеткілікті болуы;
3) із қалдырмай өтуді жеңілдететін заттардың болмауы;
4) барлық өту трассасы бойынша оны өңдеу кезінде механикаландыру құралдарын пайдалану мүмкіндігі.
21. БІЖ жасанды және табиғи болуы мүмкін. Жасанды бақылау-ізкесу жалпақтығы 3 метрден кем орнатылмайды.
Табиғи БІЖ-ның жалпақтығы тыйым салынған аймақтардың мөлшеріне және объектінің орналасу шарттарына қарай одан да үлкен болуы мүмкін. БІЖ-ның қажетті жалпақтығын жабдықтауға мүмкіндік жоқ учаскелер инженерлік бөгеттермен қалқаланады.
22. Табиғи БІЖ құрылғысы оның орналасатын шекарасын белгілеуді және жергілікті жерді бастапқы дайындауды қамтиды (бөгде заттардан тазалау, тыйым салынған аймақтың жерін жоспарлау, жаңбыр суының, еріген, жер асты суының ағып кетуіне, көгал егуге арналған құрылғыларды жабдықтау және басқа жұмыстарды орындау).
23. Жасанды бақылау-із кесу жолағы жыртылуға не топырақ төгілуге тиіс. Жыртылған жердің тереңдігі (топырақ төгіндісі биіктігі) кемінде 15 см болмауға тиіс.
24. Жыртылған және топырақ төгілген бақылау-із кесу жолақтары тырмаланып және оның үстіне жол төсеушінің көмегімен толқын тәрізді кескін салынып, жұмсақ-үлпілдек күйге келтіріледі.
Тыйым салынған аймақтың темір, тас және топырақ жолдарымен қиылысқан жерлерінде үйілген БІЖ жабдықтау қажет.
БІЖ-ның бұлақтармен, шұңқырлармен, жыралармен қиылысқан жерлерінде алшақтау орындарын болдырмау үшін үйілген БІЖ жабдық алатын өткелдер (төсеніштер) салынуы тиіс. Өткелдердің (төсеніштердің астындағы кеңістік инженерлік бөгеттермен қалқаланады және анықтау құралдарымен жабдықталады.
БІЖ-ны жауынның және еріген судың шайып кетуінен қорғау үшін БІЖ-ге судың жиналуын болдырмайтын дренаж және кювет (шұңқырлар) орнату, тормен жабылып, анықтау құралдарымен жабдықталған су бұру және су өткізу құбырларын төсеу жолымен жер үсті суларын бұру бойынша жұмыстар жүргізу қажет.
25. Жасақшылардың көлік құралдарымен жүруі үшін объектішілік жол желісі, сондай-ақ тыйым салынған аймақта немесе еніне байланысты құрылатын арнайы жолдар (күзет жолдары) пайдаланылуы керек.
Күзет жолдары анықтау құралының әрекет ету аймағынан тыс болуы, объектілердегі автомобиль және темір жолдарымен қиылысатын жерлері мейілінше аз болуы және белгіленген үлгідегі жол белгілерімен жабдықталуы қажет.
Ескертпе: күзет жолдары әдетте жүру бөлігінің ені 3,0-3,5 метр болатын автомобиль құралының бір бағытта қозғалуы үшін құрылады. Бұрылу және жолда қарсы келген көліктен айналуы үшін, қажет болған кезде жергілікті жағдайға байланысты әрбір 500-1000 метр сайын 2,5-3,0 метрге кеңейтілуі керек.

26. Тропа нарядов охраны предназначается для удобства их передвижения. Она строится вдоль контрольно-следовой полосы в случае отсутствия дороги охраны или при удалении последней от КСП более чем на 4 метра. Тропа нарядов может быть грунтовой, с деревянным покрытием, асфальтированной, бетонной или железобетонной. Ширина тропы нарядов любого вида должна быть от 0,75 до 1,0 метра. Маршруты нарядов, кроме деревянных, на всем протяжении оборудуются кюветами.
27. Тропа специалиста по обслуживанию инженерно-технических средств охраны (далее - ИТСО) устраивается вдоль основного ограждения и предназначена для передвижения по нему технического персонала при обслуживании линейной части средств обнаружения и других технических систем безопасности, размещенных на основном ограждении. Она может быть с покрытием или без него, шириной не менее 70 см.
28. Все объекты, на которых установлен пропускной режим или планируется его применение, оснащаются КПП.
29. Количество КПП должно быть минимальным и обеспечивать необходимую пропускную способность людей и транспортных средств.
Наружные ограждающие конструкции (стены и перекрытия) зданий (сооружений) КПП должны быть устойчивыми к внешним воздействиям, включая действия противоправного характера, иметь хороший обзор и обеспечивать защиту сотрудника охраны от нападения, в том числе с применением огнестрельного оружия. Вход оборудуется металлическими стальными дверями с толщиной листа не менее 4 мм.
В зависимости от пропускного режима на КПП предусматривается специальное помещение для хранения пропусков или автоматических карточек.
Главный автотранспортный КПП объекта по возможности должен располагаться вблизи центрального КПП для прохода персонала.
Участки дороги, ведущие к автотранспортному КПП, должны иметь на расстоянии не более 30 м от ворот поворот на 90 градусов. Эти участки должны быть выгорожены бетонными конструкциями, предотвращающими возможность их переезда.
Допустимо другое конструктивное решение противотаранного устройства, соответствующего характеристикам и прошедшего испытания в соответствии с национальным стандартом СТ РК ISO IWA 14-1-2021 "Противотаранные заграждения от атаки с помощью транспортных средств", часть 1 "Требования к характеристикам, метод испытаний воздействия удара автотранспортных средств, эксплуатационные характеристики".
КПП для проезда автомобильного, железнодорожного транспорта, пропуска физических лиц допускается делать совмещенными.
Сноска. Пункт 29 - в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

26. Күзет жасақшыларының сүрлеулері олардың қозғалуына қолайлы болуға арналады. Ол күзет жолдары болмағанда немесе бұл жолдар БІЖ-ден 4 метрден астам қашық болған жағдайда бақылау-ізкесу жолағының бойынан салынады. Жасақшылардың сүреулері топырақтан, ағаштан жасалған жабыннан, асфальттан, бетоннан немесе темір бетоннан жасалуы мүмкін. Жасақшылар сүрлеуінің кез келген түрінің ені 0,75-тен 1,0 метрге дейін болуы керек. Ағаштан жасалғандарынан басқа, жасақшылардың маршрутының ұзына бойы кюветтермен жабдықталады.
27. Күзеттің инженерлік-техникалық құралдарына (бұдан әрі - КИТҚ) қызмет көрсету жөніндегі маманның жолы негізгі қоршаудың бойына салынады және анықтау құралдарының желілік бөлігіне құралдың және негізі қоршауға орналастырылған басқа да техникалық қауіпсіздік жүйелеріне қызмет көрсету кезінде персоналдың онымен жүруіне арналған. Ол жабын жабылған немесе онсыз ені кемінде 70 см болуы мүмкін.
28. Өткізу режимі орнатылған немесе оның қолдануы жоспарланған барлық объектілер БӨП-пен жабдықталады.
29. БӨП саны барынша аз және адамдар мен көлік құралдарының қажетті өту қабілетін қамтамасыз етуі тиіс.
БӨП ғимараттарының (құрылыстарының) сыртқы қоршау конструкциялары (қабырғалар мен жабын) құқыққа қарсы сипаттағы іс-қимылды қоса алғанда, сырттан болатын әсерге төзімді және шолынуы жақсы әрі күзет қызметкеріне шабуылдан, оның ішінде атыс қаруын қолдану арқылы қорғануды қамтамасыз етуі тиіс. Кіретін есік қалыңдығы кемінде 4 мм металл болат есіктермен жабдықталады.
Өткізу режиміне байланысты БӨП-те рұқсаттамаларды немесе автоматты карточкаларды сақтауға арналған арнайы үй-жай көзделеді.
Объектінің бас автокөліктік БӨП персоналдың өтуіне арналған орталық БӨП-ке мүмкіндігінше жақын орналастырылуы тиіс.
Автокөліктік БӨП-ке баратын жол учаскелерінде қақпадан 30 метрден аспайтын қашықтықта 90 градусқа бұрылыс болуы тиіс. Бұл учаскелер олардың үстінен өту мүмкіндігін болғызбайтын бетон конструкциялармен қоршалуы тиіс.
Таранға қарсы құрылғының "Көлік құралдарының көмегімен шабуылдан таранға қарсы бөгеттер" ҚР СТ ISO IWA 14-1-2021 ұлттық стандарты "Сипаттамаларға қойылатын талаптар, автокөлік құралдарының соққысының әсерін сынау әдісі, пайдалану сипаттамалары" 1-бөліміне сәйкес сынақтан өткен және сипаттамаларға сәйкес келетін басқа да конструктивтік шешіміне жол беріледі.
Автомобиль, теміржол көлігінің өтуі, жеке тұлғаларды өткізу үшін БӨП-ті қатар қолдануға болады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

30. КПП объектов оборудуются камерой хранения личных вещей рабочих и служащих, комнатой досмотра, служебным помещением для размещения сотрудников охраны, технических систем безопасности (концентраторов, пультов, видеоконтрольных устройств охранного телевидения и т.п.), устройств управления механизмами открывания прохода (проезда) и охранного освещения и санузлом.
КПП оборудуется автоматизированными или механическими ручными устройствами, турникетами, калитками и др., а при необходимости - стационарными и ручными средствами для производства досмотра способными распознавать различные типы металлов в зависимости от необходимости или служебной потребности. Данные типы металлодетекторов должны быть совмещены с детектором на распознавание взрывчатых веществ.
Центральные КПП оборудуются переносными приборами радиационного контроля, обеспечивающих выявление
-,
- и
-излучения.
31. КПП для транспортных средств оборудуются типовыми раздвижными или распашными воротами с электроприводом и дистанционным управлением, устройствами для их аварийной остановки и открытия вручную. Ворота оснащаются ограничителями или стопорами для предотвращения произвольного открывания (движения). КПП для автотранспортных средств оборудуются смотровыми площадками или эстакадами для их осмотра, шлагбаумами, а КПП для железнодорожного транспорта - вышкой и площадкой для осмотра подвижного железнодорожного состава.
Въезды и выезды необходимо оборудовать светофорами и дорожными знаками.
32. Площадка досмотра машин должна:
1) иметь длину не менее 20 метров и ширину, не менее чем на 3 метра с каждой стороны, превышающую ширину грузовой автомашины;
2) быть оборудована ямой для досмотра машин снизу, вышками или эстакадой для досмотра машин сверху и сбоку;
3) быть выгорожена забором по типу основного ограждения с распашными или раздвижными воротами, соответствующими прочности установленного ограждения.
В случае невозможности оборудовать въезд объекта площадкой досмотра машин допускается другое конструктивное решение площадок с учетом иных современных технических систем досмотра техники и транспорта.
Сноска. Пункт 32 - в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Железнодорожные КПП должны быть оборудованы:
1) проездными воротами и площадкой досмотра вагонов;
2) электромеханическим приводом и механизмом ручного открывания;

30. Объектілердің БӨП-тері жұмысшылар мен қызметшілердің жеке заттарын сақтайтын сақтау камерасымен, тексеру бөлмесімен, күзет қызметкерлерін орналастыруға арналған қызметтік үй-жаймен, техникалық қауіпсіздік жүйелерімен (концентраторлар, пульттер, күзеттік теледидардың бейнебақылау құрылғылары), өткелді ашуды (өтуді) және күзеттік жарықтандыру тетіктерін басқару құрылғыларымен жабдықталады.
БӨП автоматтандырылған немесе механикалық қол құрылғыларымен, турникеттермен, кішкене қақпалы есіктермен және басқалармен, ал қажет болған жағдайда қажеттілігіне немесе қызметтік талап етілуіне байланысты тексеру жүргізу үшін әртүрлі металл түрлерін анықтауға қабілетті стационарлық, қолда ұстау құрылғыларымен жабдықталады. Металл детекторларының бұл түрлері жарылғыш заттарды анықтауға арналған детекторлармен қатар қолданылуы тиіс.
Орталық БӨП a-, b - және g - сәулеленуді анықтауды қамтамасыз ететін тасымалданатын радиациялық бақылау құралдарымен жабдықталады.
31. Көлік құралдарына арналған БӨП электр жетегі және қашықтықтан басқарылатын, үлгілік жылжымалы немесе айқара ашылатын қақпалармен, оларды авариялық тоқтатуға және қолмен ашуға арналған құрылғылармен жабдықталады. Қақпалар өздігінен ашылуды (қозғалуын) болдырмайтын шектеуіштермен немесе бекіткіштермен жабдықталады. БӨП автокөлікті қарауға арналған қарау алаңдары немесе эстакадалар, шлагбаумдар, ал темір жол көлігіне арналған БӨП-тер жылжымалы темір жол көлігін қарауға арналған мұнарамен және алаңмен жабдықталады.
Кіру және шығу орындарын бағдаршамдармен және жол белгілерімен жабдықтау керек.
32. Машиналарды тексеру алаңы:
1) ұзындығы кемінде 20 метр және ені жүк автомашинасы енінің әр бүйірінен кемінде 3 метрден артық болуы;
2) машинаны астынан тексеру үшін шұңқырмен, машинаны үстінен және бүйірінен тексеру үшін мінбелермен немесе эстакадамен жарақталуы;
3) орнатылған қоршаудың беріктігіне сәйкес келетін, айқара ашылатын немесе жылжымалы қақпалар бар негізгі қоршау үлгісі бойынша дуалмен қоршалуы тиіс.
Объектінің кіреберісін машиналарды тексеру алаңымен жабдықтау мүмкін болмаған жағдайда техника мен көлікті тексерудің өзге де заманауи техникалық жүйелерін ескере отырып, алаңдардың басқа да конструктивті шешіміне жол беріледі.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33. Темір жол БӨП-тері:
1) өтетін қақпалармен және вагондарды тексеру алаңдарымен;
2) электромеханикалық жетекпен және қолмен ашатын тетікпен;

3) устройствами принудительной остановки транспорта (закладные брусья, стрелки-сбрасыватели, тупики-улавливатели и т.п.) для предотвращения несанкционированного проезда транспорта на объект (с объекта) и случайного наезда подвижного состава на ворота.
Для осмотра железнодорожного транспорта наряду со смотровыми площадками применяются смотровые вышки, перекидные мостики, смотровые эстакады, стремянки, подвесные подножки.
Для проверки верхних люков и крыш вагонов неподвижного транспорта используются передвижные вышки и стремянки.
Для обеспечения безопасности работы контролера КПП при проверке транспорта, стоящего на смотровой площадке, применяются спаренные тормозные башмаки.
Размеры площадки досмотра вагонов должны выбираться по длине из расчета на одновременный досмотр 3-4 вагонов. Площадка досмотра должна быть оборудована ямой для досмотра вагонов снизу и вышками или эстакадами для досмотра с боков и сверху.
Поперечный уклон смотровой площадки делается не более 2 градусов по отношению к месту несения службы охранником КПП в направлении ее боковых сторон (перпендикулярно проезжей части). Продольный уклон площадок не допускается.
На проезжей части площадки выделяется место остановки транспорта для осмотра, ограниченное двумя линиями и надписями "Стоп" на государственном и русском языках, выполненными белой краской. Допускается устанавливать таблички "Стоп".
Перед въездом на смотровую площадку с внешней стороны основных и вспомогательных ворот, не ближе 3 метров от них также наносится поперечная линия и надпись "Стоп".
В целях обеспечения безопасности движения транспорта, не менее чем в 100 метрах от ворот с правой стороны или над дорогой, устанавливается указательный знак - "Движение в один ряд", а в 50 метрах - знак ограничения скорости до 5 км/час.
34. Пульт управления воротами располагается в КПП или на его наружной стене, при этом исключается доступ к пульту посторонних лиц.
35. Помещение КПП оснащается средствами связи, пожаротушения и оборудуется системой тревожной сигнализации с подключением на ПЦН.
Сноска. Пункт 35 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1584 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
35-1. На объектах категории А и В, расположенных в промышленной зоне вне населенных пунктов, с учетом рельефа местности хозяйствующими субъектами выкапываются окопы или оборудуются укрепления, обеспечивающие защиту сотрудника охраны от поражения огнестрельным оружием, круговой обзор и обстрел подступов к посту (объекту), не менее 50 м.
Сноска. Требования дополнены пунктом 35-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 911 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) көліктің объектіге (объектіден) заңсыз кіруінің және жылжымалы құрамның қақпаға кездейсоқ соғылуының алдын алу үшін көлікті мәжбүрлі тоқтату құрылғыларымен (тығындау бөренелерімен, түсіргіш-стрелкалармен, ұстап қалу тұйықтарымен және т.б) жабдықталуы тиіс.
Жасақшылардың темір жол көліктерін қарау алаңдарымен қатар тексеру үшін қарау мұнаралары, аспалы көпірлер, қарау эстакадалары, жеңіл баспалдақтар, ілме басқыштар қолданылады.
Жылжымайтын көлік вагондарының жоғарғы люктері және қақпақтарын тексеру үшін жылжымалы мұнаралар мен жеңіл баспалдақтар пайдаланылады.
БӨП бақылаушысы жұмысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қарау алаңында тұрған көлікті тексеру кезінде қосарланған тежеуіш табандар пайдаланылады.
Вагондарды қарау алаңының көлемі 3-4 вагонды бір уақытта қарау есебінен ұзындығы бойынша іріктеп алу қажет. Қарау алаңы вагондарды астынан қарау үшін шұңқырмен және үстінен қарау үшін мінбемен немесе эстакадамен жабдықталуы тиіс.
Қарау алаңының көлденең бағыты БӨП күзетшісінің қызмет өткеру орнына, оның бүйір жағы бағытына (жүретін бөлігіне перпендикуляр) байланысты 2 градустан көп емес болып жасалады. Алаңдарды бойлайтын бағытқа жол берілмейді.
Алаңның жүру бөлігінде көлікті қарау үшін екі желімен және ақ бояумен мемлекеттік және орыс тілдерінде "Тоқта" деген жазумен шектелген аялдау орны бөлінеді. "Тоқта" деген тақтайшалар орнатуға болады.
Негізгі және көмекші қақпалардың сыртқы жағынан қарау алаңының кіру алдында оларға 3 метрден жақын емес жерге көлденең сызық және "Тоқта" деген жазу ілінеді.
Көлік қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында қақпадан кемінде 100 метр оң жағынан немесе жолдың үстінен "Бір қатармен жүру" деген сілтеуіш белгі, ал 50 метр жерге - жылдамдықты 5 км/сағатқа дейін шектеу белгісі орнатылады.
34. Қақпаны басқару пульті БӨП-те немесе оның сыртқы қабырғасында орналастырылады, бұл ретте бөгде адамдарға пультті алуға рұқсат етілмейді.
35. БӨП үй-жайы байланыс, өрт сөндіру құралдарымен жарақталады және ОБП-ға қосылған дабыл сигнализациясы жүйесімен жабдықталады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.12.2012 N 1584 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
35-1. Елді мекендерден тыс өнеркәсіптік аймақта орналасқан А және В санатындағы объектілерде жер бедерін ескере отырып, шаруашылық жүргізуші субъектілер күзет қызметкерін атыс қаруымен зақымдаудан қорғауды, айнала шолуды және кемінде 50 метр жерден бекеттің (объектінің) маңайына оқ атуды қамтамасыз ететін жертасаларды қазады немесе бекіністерді жабдықтайды.
Ескерту. 2-бөлім 35-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 911 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

35-2. Для территорий, содержащих радиоактивные отходы, предусматривается построение систем безопасности по эшелонированному принципу тремя уровнями безопасности:
1) предупреждающий – границы территорий обозначаются знаками на расстоянии не более 200 м друг от друга в прямой видимости, в местах изменения рельефа местности устанавливаются дополнительные знаки;
2) сдерживающий – устанавливаются физические барьеры подходящего типа (ограждение, отвал грунта, ров, валуны, бетонные блоки, ворота);
3) обнаружение и нейтрализация – устанавливаются технические средства обнаружения вторжения с выводом сигналов оператору системы безопасности, средства видеооценки ситуации, системы электрического питания и передачи данных.
Сноска. Требования дополнены пунктом 35-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.12.2020 № 879 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Требования к технической укрепленности зданий и сооружений
36. При размещении зданий и сооружений на территории объекта необходимо учитывать следующие общие требования:
1) здания и сооружения, включая корпуса с оборудованием непрерывного производственного цикла, по возможности, должны размещаться на максимально возможном удалении от периметра защищенной зоны с учетом прикрытия их другими зданиями и сооружениями;
2) количество коммуникаций на поверхности земли рассчитывается согласно нормам, утвержденными законодательными актами Республики Казахстан;
3) в защищенной зоне может выделяться внутренняя зона, представляющая собой совокупность отдельных зданий или сооружений. Границы внутренней зоны могут определяться стенами зданий или специально оборудованным ограждением.
37. Наружные стены объектов и помещений категории А и В, должны иметь прочность, эквивалентную следующим конструкциям:
1) каменным, кирпичным, блочным, бетонным и пустотным железобетонным конструкциям толщиной более 500 мм;
2) монолитным фибробетонным конструкциям толщиной более 200 мм;
3) некапитальным стенам усиленным (изнутри) стальной, сваренной в соединениях решеткой из прутьев толщиной не менее 10 мм, с размерами ячейки не более 150x150 мм.
38. Наружные стены объектов и помещений категории С, должны иметь прочность, эквивалентную следующим конструкциям:
1) каменным, кирпичным, блочным, бетонным и пустотным железобетонным конструкциям толщиной от 250 до 500 мм;
2) конструкциям из монолитного железобетона толщиной от 100 до 200 мм;
3) конструкциям из легких бетонов (ячеистых, пенобетона) толщиной 400 мм и более;

35-2. Радиоактивті қалдықтары бар аумақтар үшін қауіпсіздіктің үш деңгейімен эшелондау қағидаты бойынша қауіпсіздік жүйелерін құру көзделеді:
1) ескертуші – аумақтардың шекаралары тікелей көрінетін, бір-бірінен 200 метрден аспайтын қашықтықта орнатылған белгілермен белгіленеді, жер бедері өзгерген жерлерде қосымша белгілер орнатылады;
2) тежеуші – қолайлы түрдегі физикалық тосқауылдар (қоршаулар, топырақ үйінділері, орлар, қойтастар, бетон блоктар, қақпалар) орнатылады;
3) анықтау және бейтараптандыру – қауіпсіздік жүйесінің операторына сигналдарды бере отырып, басып кіруді анықтаудың техникалық құралдары, жағдайды бейнебағалау құралдары, электрмен қоректендіру және деректерді беру жүйелері орнатылады.
Ескерту. 2-бөлім 35-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 23.12.2020 № 879 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Ғимараттар мен құрылыстардың техникалық нығайтылуына қойылатын талаптар
36. Объектінің аумағында ғимараттар мен құрылыстарды орналастыру кезінде мынадай жалпы талаптарды ескеру қажет:
1) үздіксіз өндірістік цикл жабдығы бар корпустарды қоса алғанда, ғимараттар мен құрылыстар мүмкіндігінше оларды басқа ғимараттар мен құрылыстардың қалқалауын ескере отырып, қорғалған аймақтың периметрінен барынша ықтимал қашықтықта орналасуы тиіс;
2) жердің үстіндегі коммуникацияның саны Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен бекітілген нормаларға сәйкес есептеледі;
3) қорғалған аймақта жеке ғимараттар немесе құрылыстардың жиынтығын құрайтын ішкі аймақ бөлінуі мүмкін. Ішкі аймақтың шектері ғимараттардың қабырғаларымен немесе арнайы жабдықталған қоршаумен белгіленуі мүмкін.
37. А және В санаттарындағы объектілер мен үй-жайлардың сыртқы қабырғаларының беріктігі:
1) қалыңдығы 500 мм асатын тас, кірпіш, блок, бетон және бос қуысты темірбетон конструкцияларға;
2) қалыңдығы 200 мм асатын монолитті фибробетонды конструкцияларға;
3) қалыңдығы кемінде 10 мм, ұяшықтарының мөлшері 150x150 мм аспайтын темір шыбықтардан дәнекерленген болат торлармен күшейтілген (ішінен) күрделі емес қабырғаларға балама болуы тиіс.
38. С санатындағы объектілер мен үй-жайлардың сыртқы қабырғаларының беріктігі:
1) қалыңдығы 250-ден 500 мм дейін тас, кірпіш, блок, бетон және бос қуысты темірбетон конструкцияларға;
2) қалыңдығы 100 мм-ден 200 мм дейін монолитті темірбетонды конструкцияларға;
3) қалыңдығы 400 мм және одан астам жеңіл бетон (ұялы, көбікбетон) конструкцияларға;

4) некапитальным стенам, усиленным стальной, сваренной в соединениях по каждому пересечению прутьев, сеткой.
39. Помещения второй зоны доступности следует отделять от помещений первой зоны стенами и перегородками, эквивалентными по прочности помещениям категории С.
40. Помещения третьей зоны доступности от помещений второй зоны следует отделять стенами и перегородками, эквивалентными по прочности помещениям категории В.
41. Между помещениями первой и третьей зон доступности предусматриваются стены или перегородки, эквивалентные по прочности помещениям категории А.
42. Входные двери на объектах, в том числе в помещения категорий А, В должны иметь прочность, эквивалентную следующим параметрам:
1) дверям деревянным, усиленным обивкой с двух сторон листовой сталью толщиной не менее 0,6 мм, с загибом листа на внутреннюю поверхность двери или на торец полотна внахлест, с креплением по периметру и диагоналям полотна гвоздями диаметром 3 мм, длиной 40 мм и шагом не более 50 мм;
2) дверям деревянным с дополнительным усилением дверных полотен металлическими накладками;
3) металлическим стальным дверям с толщиной листа не менее 4 мм;
4) дверям с полотнами из стекла в металлических рамах или без них с использованием защитного остекления, устойчивого к пробиванию в нем отверстия, достаточного для проникновения человека, тяжелым металлическим предметом весом 2 кг, не менее, чем за 30-50 ударов;
5) некапитальным дверям с дополнительно установленными изнутри решетчатыми стальными дверями (распашными, раздвижными или складывающимися). Дверные коробки оборудуются дополнительными креплениями, выполненными из стальных штырей, а петли - торцевыми крюками. Защитное остекление должно быть устойчивое к пробиванию отверстия, тяжелым металлическим предметом весом 2 кг, не менее, чем за 30-50 ударов.
43. Между входной дверью и основным помещением устраивается тамбур со второй дверью или решетчатая дверь.
44. Дополнительные решетчатые распашные двери с ушками для навесного замка устанавливаются с внутренней стороны.
45. Дверная коробка выполняется из стального профиля. Допускаются деревянные дверные коробки, усиленные стальным уголком 30x40x5 мм, закрепленным в стене стальными ершами (костылями) диаметром не менее 12 мм.
46. Оконные проемы помещений складов, касс, оружейных комнат, секретных частей учреждений оборудуются металлическими решетками, которые изготовляются из стальных прутьев диаметром не менее 16 мм, образующих ячейки 150 x 150 мм. В местах пересечения прутья необходимо сварить. Концы прутьев решетки заделываются в стену на глубину не менее 80 мм и заливаются цементным раствором или привариваются к металлическим конструкциям. При невозможности выполнить это решетка обрамляется уголком размером не менее 30 x 30 x 5 мм и приваривается по периметру к прочно заделанным в стену на глубину 80 мм стальным анкерам диаметром не менее 12 мм и длиной не менее 120 мм.

4) қосылған жерлері шыбықтардың әрбір қиылысында дәнекерленген болат торлармен күшейтілген берік қабырғаларға балама болуы тиіс.
39. Рұқсат етілген екінші аймақтағы үй-жайларды бірінші аймақтың үй-жайларынан беріктігі С санатындағы үй-жайларға балама қабырғалармен және қалқалармен бөлу қажет.
40. Рұқсат етілген үшінші аймақтағы үй-жайларды екінші аймақтағы үй-жайлардан беріктігі В санатындағы үй-жайларға балама қабырғалармен және қалқалармен бөлу қажет.
41. Рұқсат етілген бірінші және үшінші аймақтардағы үй-жайларды арасында беріктігі бойынша А санатындағы үй-жайларға балама қабырғалар немесе қалқалар көзделеді.
42. Объектілердегі, оның ішінде А, В санаттарындағы үй-жайлардағы кіретін есіктердің беріктігі:
1) екі жағынан қалыңдығы кемінде 0,6 мм табақ болат қаптамамен күшейтілген, табақ есіктің ішкі жағына немесе бүйірінен қабыстырыла бүгілген, полотноның периметрі мен диагоналі бойынша диаметрі 3 мм, ұзындығы 40 мм шегемен 20 мм аспайтын аралықпен бекітілген ағаш есіктерге;
2) есік полотнолары металл жапсырмалармен қосымша күшейтілген ағаш есіктерге;
3) қалыңдығы кемінде 4 мм металл болат есіктерге;
4) салмағы 2 кг ауыр металл затпен кемінде 30-50 соққымен адамның кіруі үшін жеткілікті ойық жасауға төзімді қорғаныш шыныны пайдалана отырып жасалған металл жақтаулы немесе оларсыз шынылы полотнолары бар есіктерге;
5) ішінен қосымша орнатылған торлы болат есігі бар күрделі емес есіктерге (айқара ашылатын, жылжымалы немесе жиналмалы) барабар параметрлерде болуы керек. Есіктің қораптары болат қадалардан жасалған бекіткіштермен, ал ілмегі бүйірлік ілгектермен қосымша жабдықталады. Қорғаныш шыны салмағы 2 кг ауыр металл затпен кемінде 30-50 рет ұрғанға дейін тесілмейтін берік болуы керек.
43. Кіретін есік пен негізгі үй-жайдың арасында екінші есігі бар тамбур немесе торлы есік орнатылады.
44. Аспалы құлыпқа арналған көзі бар қосымша торланған ашпалы есіктер ішкі жағынан орнатылады.
45. Есік қорабы болат пішіннен жасалады. Қабырғаға диаметрі кемінде 12 мм болат қазықшалармен (таяқшалармен) бекітілген 30x40x5 мм болат бұрыштамалармен күшейтілген ағаш есік қораптарына рұқсат беріледі.
46. Қоймалар үй-жайларының, кассалардың, қару-жарақ бөлмелерінің, мекемелердің құпия бөлімдерінің терезе жақтаулары металл торлармен жабдықталады, торлар 150x150 ұяшықтарды құрайтын, диаметрі кемінде 16 мм болат шыбықтардан жасалады. Шыбықтардың қиылысатын жерлерін дәнекерлеу қажет. Тор шыбықтарының ұшы қабырғаға кемінде 80 мм тереңдікке бекітіледі және цементті ерітіндімен құйылады немесе металл конструкцияларға дәнекерленеді. Мұны орындау мүмкін болмаған жағдайда, тор мөлшері кемінде 30x30x5 бұрыштамамен көмкеріледі және периметрі бойынша қабырғаға диаметрі кемінде 12 мм және ұзындығы кемінде 120 мм болат анкермен 80 мм тереңдікке мықтап дәнекерленеді.

Сноска. Пункт 46 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1584 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
47. Исключен постановлением Правительства РК от 13.12.2012 № 1584 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
48. Исключен постановлением Правительства РК от 13.12.2012 № 1584 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
49. Исключен постановлением Правительства РК от 13.12.2012 № 1584 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
50. В помещениях, где все окна оборудуются решетками, одна из них делается раздвижной или распашной с навесным замком, защищенным от взлома.
51. Входные двери на объекты, в том числе помещения, категории С должны иметь прочность, эквивалентную следующим параметрам:
1) дверям деревянным внутренним со сплошным заполнением полотен при их толщине не менее 40 мм;
2) дверям деревянным наружным при толщине полотен не менее 40 мм, глухим и остекленным с использованием многослойного стекла, устойчивого к одиночному удару, выдерживающему 3 удара стального шара весом 4 кг, сброшенного с высоты 3,5 м и выше;
3) дверям с полотнами из стекла в металлических рамах или без них, с использованием защитного остекления, устойчивого к одиночному удару, выдерживающему 3 удара стального шара весом 4 кг, сброшенного с высоты 3,5 м и выше.
52. Входную дверь на объект и дверь тамбура рекомендуется оборудовать электромеханическими и/или механическими замками с количеством комбинаций кода (ключа) не менее 25000 для помещений объектов категории С, и не менее 100000 для помещений объектов категорий А и В.
53. При установке запирающихся устройств необходимо выполнять условия противопожарной безопасности:
1) при наличии периметрового ограждения наружные эвакуационные двери зданий не должны иметь запоров, которые не могут быть открыты изнутри без ключа;
2) двери лестничных клеток, ведущие в общие коридоры, двери лифтовых холлов и тамбуров-шлюзов оборудуются приспособлениями для самозакрывания и уплотнения в притворах и не должны иметь запоров, препятствующих их открыванию без ключа.
Сноска. Пункт 53 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 911 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. В качестве запирающих устройств, устанавливаемых на дверях, окнах, люках, лифтовых шахтах и т.п., применяются врезные несамозащелкивающиеся замки, накладные, навесные замки, внутренние крюки, задвижки, засовы, шпингалеты и др.

Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.12.2012 N 1584 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
47. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 13.12.2012 N 1584 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
48. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 13.12.2012 N 1584 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
49. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 13.12.2012 N 1584 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
50. Барлық терезелер торлармен жабдықталған үй-жайларда олардың бірі сындырудан қорғалған аспалы құлып салынып, жылжымалы немесе айқара ашылатындай етіп жасалады.
51. С санатындағы объектілердің, оның ішінде үй-жайлардың кіретін есіктерінің беріктігі:
1) қалыңдығы кемінде 40 мм болған кезде полотно тұтас толтырылған есіктерге;
2) бір соққыға шыдамды, 3,5 м және одан жоғары биіктіктен лақтырылған салмағы 4 кг болат шардың 3 соққысына төзімді, саңылаусыз және көп қабатты шынымен шыныланған полотнолардың қалыңдығы кемінде 40 мм болатын сыртқы ағаш есіктерге;
3) бір соққыға шыдамды, 3,5 м және одан жоғары биіктіктен лақтырылған салмағы 4 кг болат шардың 3 соққысына төзімді, қорғаныш шынымен, металл жақтаулы немесе оларсыз шыныдан жасалған полотнолары бар есіктерге балама параметрлерде болуы тиіс.
52. Объектіге кіретін есікті және тамбурдың есігін С санатындағы объектілердің үй-жайлары үшін кемінде 25 000 код (кілт) комбинациясы бар, ал А және В санаттарындағы объектілердің үй-жайлары үшін кемінде 100 000 комбинациясы бар электрлі механикалық және/немесе механикалық құлыптармен жабдықтау ұсынылады.
53. Бекіткіш құрылғыларды орнату кезінде өртке қарсы қауіпсіздік шарттарын орындау қажет:
1) периметрлік қоршау болған кезде ғимараттардың сыртқы эвакуациялық есіктерінде іштен кілтсіз ашылмайтын бекітулері болмауы тиіс;
2) ортақ дәлізге алып баратын баспалдақ алаңдарының есіктері, лифт холдарының және тамбур-шлюздердің есіктері өзі ашып-жабылатын және тығыздалатын құралдармен жабдықталуы керек әрі олардың кілтсіз ашылуға кедергі келтіретін бекітулері болмауы керек.
Ескерту. 53-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 911 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
54. Есіктерде, терезелерде, люктерде, лифт шахталарында және т.б. орнатылатын бекіткіш құрылғы ретінде өздігінен бекітілмейтін бұрандалы құлыптар, салмалы, аспалы құлыптар, ішкі ілгектер, ысырмалар, тиектер, сұқпа тиектер және басқалар қолданылады.

55. Для запирания входных дверей объектов, а также внутренних дверей помещений категории А необходимо использовать замки повышенной секретности, сувальдные с двухбородочным ключом, цилиндровые штифтовые двух и более рядные. Сувальдные замки должны иметь не менее шести сувальд (симметричных или асимметричных).
56. Для запирания внутренних дверей помещений категории Б использовать замки с пониженной секретностью типа цилиндровых пластинчатых и цилиндровых штифтовых однорядных.
57. Из-за низкой эффективности защиты накладные замки могут применяться только для запирания внутренних помещений категории С.
58. Навесные замки должны применяться для дополнительного запирания дверей, ворот, решеток, ставень и т.п. Эти замки должны иметь дужку из закаленной стали и массивный корпус, а также в местах их установки на запираемых конструкциях должны иметься защитные кожухи, пластины и другие устройства, предотвращающие возможность сворачивания и перепиливания ушек и дужек замков.
59. Механизмы замков заключаются в кожухи, защищающие их от умышленных повреждений с использованием ручного слесарного инструмента, и опечатываются (опломбируются).
60. Часть цилиндра врезного замка, выступающая за дверное полотно с наружной стороны двери, должна быть защищена от обламывания или сбивания предохранительной накладкой, розеткой, щитком. Выступающая часть цилиндра после установки предохранительной накладки, розетки, щитка должна составлять не более 2 мм.
61. Петли для дверей должны быть прочными и выполнены из стали. Крепление должно осуществляться с помощью шурупов.
62. При открывании дверей "наружу" на дверных петлях должны быть установлены торцевые крюки, препятствующие возможности проникновения в помещения в случае срывания петель или их механического повреждения. Торцевые крюки при закрытии двери входят в установленные в дверной коробке анкерные пластины или аналогичные элементы. Если двери металлические, то торцевые крюки привариваются, если же двери деревянные, то они устанавливаются при помощи шурупов.
63. Дверные накладки должны изготавливаться из металлической полосы толщиной 4-6 мм и шириной не менее 70 мм. Ушки для навесных замков должны изготавливаться из металлической полосы сечением 6x40 мм. Дверные крюки должны изготавливаться из металлического прутка диаметром не менее 15 мм.
64. Крепление крюков и накладок в стенах, дверных коробках и других местах должно производиться с помощью болтов или костылей (ершей) диаметром не менее 15 мм. Пропускаемые болты закрепляются с внутренней стороны помещения при помощи шайб и гаек с расклепкой конца болта.

55. Объектілердің кіреберіс есіктерін, сондай-ақ А санатындағы үй-жайлардың ішкі есіктерін жабу үшін жоғары құпиялы, сувальдты екі қырлы кілттер, цилиндрлі штифті екі және одан қарапайым құлыптар пайдаланылуға тиіс. Сувальдты құлыптарда кем дегенде алты сувальд (симметриялы немесе асимметриялы) болуы тиіс.
56. Б санатындағы үй-жайлардың ішкі есіктерін жабу үшін құпиялылығы төмен цилиндрлік пластиналық сияқты және цилиндрлік штифті бірдей құлыптар пайдаланылады.
57. Қорғау тиімділігінің төмендігіне байланысты салмалы құлыптар С санатындағы ішкі үй-жайларды жабу үшін ғана қолданылуы мүмкін.
58. Аспалы құлыптар есіктерді, қақпаларды, темір торларды, терезе қақпақтарын және т.б. қосымша бекіту үшін қолданылуы тиіс. Бұл құлыптардың суарылған болаттан имегі және салмақты корпусы болуы тиіс, сондай-ақ жабылатын конструкцияларда оларды орнататын орындарда ұрлаудан және құлыптардың құлақтары мен имектерін кесудің алдын алатын қорғайтын қаптамалар, пластиналар және басқа құрылғылар болуы тиіс.
59. Құлыптардың тетіктері слесарлық қол құралын пайдаланып, қасақана зақымдаудан қорғайтын былғарымен қапталады және мөрленеді (пломбаланады).
60. Есіктің сыртқы жағынан есік құрылғысынан шығып тұратын бұранда құлып цилиндрінің бөлігі сындырудан немесе ұрудан сақтандыратын жапсырмамен, розеткамен, қалқанмен қорғалуы тиіс. Сақтандыратын жапсырма, розетка, қалқан орнатқаннан кейін цилиндрдің шығып тұратын бөлігі 2 мм-ден көп болмауы тиіс.
61. Есіктерге арналған ілмектер берік және болаттан жасалған болуы керек. Бекіту бұрама шегелер көмегімен нығайтылуы тиіс.
62. Есікті "сыртқа" ашқан кезде есік ілмектерінде ілмек үзілген немесе механикалық бұзылған жағдайда үй-жайға кіру мүмкіндігіне кедергі келтіретін бүйірлік ілмек орнатылуы керек. Бүйірлік ілмек есікті жапқан кезде есік қорабына орнатылған анкерлі пластиналарға немесе осыған ұқсас элементтерге кіреді. Егер есіктер металл болса, онда бүйірлік ілмектер дәнекерленеді, егер есіктер ағаштан жасалған болса, онда олар бұрандалы шегелердің кемегімен бекітіледі.
63. Есік жапсырмаларының қалыңдығы 4-6 мм және ұзындығы кем дегенде 70 мм металл жолақтан дайындалады. Аспалы құлыптарға арналған көздер 6x40 мм кесілген металл жолақтан әзірленеді. Есік ілмектері диаметрі кем дегенде 15 мм металл шыбықтан жасалуы тиіс.
64. Ілмектердің және қабырғалардағы, есік қораптарындағы және басқа жерлердегі жапсырмаларды нығайту болттардың немесе диаметрі кем дегенде 15 мм балдақтардың (ысқы) көмегімен жасалады. Бұраңдалар үй-жайдың ішкі жағынан тығырықтар мен гайкалардың көмегімен бұраңданың шеті алынып тасталып бекітіледі.

65. Двери лифтовых шахт должны блокироваться навесными замками, распорками, простейшими извещателями и т.п.
66. Оконные проемы, витрины первого этажа в помещениях объектов категорий А и В, должны иметь прочность эквивалентную следующим параметрам:
1) окнам с обычным остеклением, дополнительно защищенным рольставнями из стального листа толщиной не менее 1 мм;
2) окнам с обычным остеклением, дополнительно защищенным металлическими решетками (раздвижными, распашными и т.п.) или жалюзями соответствующей прочности;
3) окнам специальной конструкции с защитным остеклением, устойчивым к одиночному удару, выдерживающим 3 удара стального шара весом 4 кг, сброшенного с высоты 9,5 м и выше.
67. В районах со сложной оперативной обстановкой окна и витрины рекомендуется выполнять из защитного остекления (пленка), устойчивого к пробиванию отверстия, достаточного для проникновения человека, тяжелым металлическим предметом весом 2 кг, не менее, чем за 30-50 ударов, или пулестойкого защитного остекления (пленка).
68. Оконные проемы, витрины первого этажа в помещениях объекта категории С, должны иметь прочность, эквивалентную следующим параметрам:
1) окнам с защитным остеклением, устойчивым к одиночному удару, выдерживающим 3 удара стального шара весом 4 кг, сброшенного с высоты 3,5 м и выше;
2) окнам с обычным остеклением, укрепленным металлическими решетками, сетками произвольной конструкции;
3) окнам с обычным остеклением, защищенным дополнительными рольставнями.
69. Подземные и наземные коммуникации объекта, имеющие входы или выходы в виде колодцев, люков, лазов, шахт, открытых трубопроводов, каналов и других подобных сооружений, через которые можно проникнуть на территорию объекта, в охраняемые здания объекта, должны быть оборудованы постоянными или съемными решетками, крышками, дверями с запирающими устройствами. Постоянные устройства должны устанавливаться на все коммуникации, не подлежащие открыванию. Оборудованию подлежат все проемы, имеющие диаметр более 250 мм (сечением более 250 х 250 мм).
4. Требования к инженерно-технической укрепленности помещений
постов охраны, возводимых из легких металлических конструкций
(ЛМК), типа "Модуль"
70. Техническая укрепленность помещений постов охраны, возводимых из легких металлических конструкций (ЛМК) типа "Модуль", должна соответствовать следующим требованиям:
1) наружные стены помещений из ЛМК должны быть укреплены с внутренней стороны металлической сеткой из арматуры диаметром не менее 5 мм и размером ячейки 70 х 70 мм, но не более 10 мм диаметром при размере ячейки 150 x 150 мм. Высота сетки должна быть не менее 2,5 м от уровня земли;

65. Лифт шахталарының есіктері аспалы құлыптармен, тіректермен, жай хабарлағыштармен және т.б. оқшаулануы тиіс.
66. А және В санаттарындағы объектілер үй-жайларының бірінші қабаттағы терезе жақтауларының, витриналардың беріктігі:
1) қалыңдығы кемінде 1 мм болат рольставнялармен қосымша қапталған кәдімгі шыны терезелерге;
2) металл торлармен (жылжымалы, айқара ашылатын және т.с.с) немесе тиісінше берік жапқыштармен қосымша қорғалған кәдімгі шыны терезелерге;
3) бір соққыға шыдамды, 9,5 м және одан да жоғары биіктіктен лақтырылған салмағы 4 кг болат шардың 3 соққысына төзімді, арнайы қорғаныш шынымен жасалған терезелерге балама параметрлерде болуы тиіс.
67. Жедел жағдайы күрделі аудандардағы терезелер мен көрмелерге адам кіру үшін, салмағы 2 кг ауыр металл затпен кемінде 30-50 рет ұрғанға дейін тесілмейтін берік қорғаныш шыныдан (үлдір) немесе оқ өтпейтін қорғаныш шыныдан (үлдір) жасау ұсынылады.
68. С санатындағы объектілер үй-жайларының бірінші қабатындағы терезе жақтауларының, витриналардың беріктігі мынадай параметрлерге:
1) бір рет соққыға шыдамды, 3,5 м және одан жоғары биіктіктен лақтырылған салмағы 4 кг болат шардың 3 соққысына төзімді қорғаныш шынылармен жасалған терезелерге;
2) металл торлармен, еркін құрастырылған торлармен нығыздалған кәдімгі шыны терезелерге;
3) қосымша рольставнялармен қапталған кәдімгі шыны терезелерге балама болу керек.
69. Объектінің аумағына, объектінің күзетілетін ғимаратына құдықтар, люктер, өтетін тесіктер, шахталар, ашық құбырлар, арналар және басқа осыған ұқсас құрылыстар арқылы енуге болатын кіретін және шығатын жерлері бар объектінің жер асты және жер үсті коммуникациялары тұрақты немесе алынатын темір торлармен, қақпақтармен, бекітілетін құрылғылары бар есіктермен жабдықталуы тиіс. Тұрақты құрылғылар ашылмайтын барлық коммуникацияларға орнатылуы тиіс. Диаметрі 250 мм-ден (250 х 250 мм аса кескіленген) асатын барлық ойықтар жабдықталуға жатады.
4. "Модуль" үлгісіндегі жеңіл металл конструкциялардан (ЖМК) салынатын күзет бекеттері үй-жайларының инженерлік-техникалық нығайтылуына қойылатын талаптар
70. Күзет бекеттері үй-жайларының "Модуль" үлгісіндегі жеңіл металл конструкциясынан (ЖМК) салынатын объектілерінің техникалық нығайтылуы мынадай талаптарға сәйкес болуы тиіс:
1) ЖМК-ден салынған үй-жайлардың сыртқы қабырғалары ішкі жағынан диаметрі кемінде 5 мм және ойықтың көлемі 70 х 70 мм, бірақ ойықтың көлемі 150 х 150 мм болған кезде диаметрі 10 мм аспайтын арматурадан жасалған металл тормен нығайтылуы тиіс. Тордың биіктігі жердің деңгейінен кемінде 2,5 м болуы тиіс;

2) монтаж вновь возводимых помещений из ЛМК должен осуществляться на кирпичное или бетонное основание высотой не менее 1 м от уровня земли;
3) с внутренней стороны помещений из ЛМК должны устанавливаться металлические решетчатые двери, выполненные из стального уголка 75x75x6 мм и из арматуры диаметром 15 мм с размером ячейки между прутьями не более 150x150 мм.
Габаритные размеры помещения поста охраны: длина – 3500 мм, ширина – 3000 мм, высота – 2500 мм.
Наружные ограждающие конструкции (стены и перекрытия) помещения поста охраны должны быть устойчивыми к климатическим условиям региона, а также внешним воздействиям, включая действия противоправного характера, и обеспечивать надлежащую защиту сотрудника охраны от нападения.
Помещения постов охраны должны быть оборудованы техническими средствами охранной, тревожной сигнализации и монитором с выводом информации с камер системы видеонаблюдения по периметру объектов, а также учетом их специфики и особенностей комнатой для приема пищи и санузлом.
Сноска. Пункт 70 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Боксы для погрузки-разгрузки машин
71. Боксы для погрузки-разгрузки машин в помещениях объектов категорий А и В оборудуются металлическими воротами, а боксы для погрузки-разгрузки машин в помещениях объектов категории С допускается оборудовать деревянными воротами.
72. Помещения для приема-передачи грузов располагаются в непосредственной близости от боксов для погрузки-разгрузки машин. Двери этих помещений должны открываться по направлению движения в боксы и иметь группу защиты от взлома, аналогичную воротам.
73. Ворота боксов и двери помещений для перегрузки машин запираются электромеханическими и/или механическими замками (врезными или навесными). Механизмы замков устанавливаются на внутренней стороне ворот боксов и дверей, ведущих в помещения объекта.
6. Помещения службы охраны
74. Помещения службы охраны (безопасности) следует размещать, как правило, на первом этаже зданий, при этом требования к конструкции помещения должны соответствовать требованиям, предъявляемым к соответствующей категории здания. При строительстве самостоятельного помещения внешний периметр (стены, двери и окна) блока помещений охраны должны быть эквивалентными прочности, предъявляемой к конструкциям помещений объектов категории В.

2) ЖМК-дан жаңадан салынған үй-жайларда монтаждың биіктігі жердің деңгейінен кем дегенде 1 м кірпіш немесе бетон негізі арқылы жүзеге асырылуы тиіс;
3) ЖМК-дан салынған ғимараттың ішкі жағынан диаметрі 15 мм шыбықтар арасындағы ойықтың көлемі 150 х 150 мм-ден аспайтын арматурадан жасалған 75x75x6 мм болат бұрыштан жасалған металл тор есіктер орнатылуы тиіс.
Күзет бекеті үй-жайының мөлшері: ұзындығы – 3500 мм, ені – 3000 мм, биіктігі – 2500 мм.
Күзет бекеті үй-жайының сыртқы қоршау конструкциялары (қабырғалар мен жабындар) өңірдің климаттық жағдайларына, сондай-ақ құқыққа қарсы сипаттағы іс-қимылды қоса алғанда, сыртқы әсерлерге төзімді болуға және күзет қызметкерін шабуылдан тиісінше қорғауды қамтамасыз етуге тиіс.
Күзет бекеттерінің үй-жайлары техникалық күзет, дабыл сигнализациясы құралдарымен және объектілердің периметрі бойынша бейнебақылау жүйесінің камераларынан ақпарат шығаратын монитормен, сондай-ақ олардың ерекшеліктерін ескере отырып, тамақ ішуге арналған бөлмемен және санитарлық тораппен жабдықталуға тиіс.
Ескерту. 70-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Машиналарға жүк тиеп, түсіруге арналған бокстар
71. А және В санаттарындағы объектілердің үй-жайларында машиналарға жүк тиеп, түсіруге арналған бокстар металл қақпалармен жабдықталады, ал С санатындағы объектілердің үй-жайларында машиналарға жүк тиеп, түсіруге арналған бокстарды ағаш қақпалармен жабдықтауға рұқсат етіледі.
72. Жүктерді қабылдауға-беруге арналған үй-жайлар машиналарға тиеп, түсіруге арналған бокстарға тікелей жақын жерге орналасады. Бұл үй-жайлардың есіктері бокстарға қарай қозғалу бағыты бойынша ашылуы және ұқсас қақпаларды бұзылудан қорғайтын топтары болуы тиіс.
73. Машиналарға жүк тиеп, түсіруге арналған бокстардың қақпалары мен үй-жайлардың есіктері электромеханикалық және/немесе механикалық құлыптармен (ойылмалы немесе аспалы) бекітіледі. Құлыптардың тетігі объектінің үй-жайына апаратын бокстардың қақпалары мен есіктерінің ішкі жағына орналастырылады.
6. Күзет қызметінің үй-жайлары
74. Күзет (қауіпсіздік) қызметінің үй-жайын, әдетте бірінші қабатта орналастырған жөн, бұл ретте үй-жай конструкциясына қойылатын талаптар ғимараттың тиісті санатына қойылатын талаптарға сәйкес келуі керек. Дербес үй-жайларды салу кезінде күзет үй-жайлары блогының ішкі периметрі (қабырғалары, есіктері мен терезелері) В санатындағы объектілер үй-жайларының конструкцияларына балама берік болуы тиіс.

75. К инженерному оборудованию постов охраны, к которым относятся наблюдательные вышки, постовые грибки и будки, выгородки в виде барьеров мест несения службы охранниками в зданиях и у режимных помещений установлены следующие требования:
1) наблюдательные вышки могут быть кирпичными, деревянными, металлическими или из сборного железобетона и устраиваются для увеличения обзора и просмотра охранниками запретной зоны и подступов к объекту. Высота вышки и место ее установки определяются в зависимости от рельефа местности, конфигурации запретной зоны и других местных условий;
2) вышки должны быть оборудованы средствами служебной связи и тревожной сигнализации, а в отдельных случаях - переносными радиостанциями, громкоговорящей связью, техническими средствами наблюдения и управляемыми прожекторами. Состав технических средств для оборудования вышек определяется заданием на проектирование;
3) в районах, где температура зимой ниже минус 15оС, верхнее строение вышки должно быть остеклено, а в промежутках между крышей и барьером установлены одна или две передвижные створки. Устройство передвижных створок должно позволять охраннику при необходимости быстро открывать их для улучшения просмотра охраняемого участка и применения оружия. В районах, где температура опускается ниже минус 30оС, необходимо строить утепленные вышки. При этом полы и стенки вышек должны быть двойными, а промежутки заполнены теплоизоляционными материалами;
4) конструкция вышки должна обеспечивать защиту охранника от поражения стрелковым оружием;
5) постовые грибы предназначаются для размещения средств служебной связи, тревожной сигнализации, постовой одежды и устанавливаются в запретной зоне, как правило, в центре участков постов на расстоянии не более 1 метра от тропы нарядов;
6) постовые грибы изготавливаются из дерева или металлоконструкций с использованием деревянных и пластмассовых деталей;
7) постовые будки устанавливаются на КПП или в запретной зоне и предназначаются для размещения в них средств служебной связи, тревожной сигнализации, рамок с образцами пропусков, подписей и слепков печати, постовой одежды. Постовые будки могут быть кирпичными, деревянными, из сборного железобетона, металлоконструкций, пластика, прессованных и деревянных деталей. В районах, где температура опускается ниже минус 30оС, в постовых будках предусматривается отопление (электрокалориферы, паровое отопление и т.п.). Размеры и типы постовых будок определяются заданием на проектирование.

75. Бақылау мұнаралары, бекеттік саңырауқұлақ тәріздес қалқалар мен үйшіктер, жататын күзет бекеттерінде күзетшілердің қызмет өткеретін орындарына және режимдік үй-жайларда тосқауыл түріндегі инженерлік жабдықталуына мынадай талаптар белгіленген:
1) бақылау мұнаралары кірпіштен, ағаштан, металл немесе құрама темір бетоннан болуы мүмкін және күзетшілердің тыйым салынған аймақтар мен объектінің маңайын шолуы мен көруін ұлғайту үшін орналастырылады. Мұнараның биіктігі және оны орнату орны жердің бет-бедерінен, тыйым салынған аймақтың кескін үйлесіміне және басқа да жер жағдайларына байланысты белгіленеді;
2) мұнаралар қызметтік байланыс және дабыл сигнализациясы құралдарымен, ал кейбір жағдайларда - тасымалданатын радиостанциялармен, дауыс зорайтқыш байланыспен, техникалық бақылау құралдарымен және басқарылатын прожекторлармен жабдықталуы тиіс. Мұнараларды жабдықтауға арналған техникалық құралдардың құрамы жобалауға арналған тапсырмамен айқындалады;
3) қыста температура минус 150С-ден төмен аудандарда мұнараның жоғарғы құрылысы шыныланады, ал төбесі мен тосқауыл арасындағы аралықта бір немесе екі жылжымалы жиектер орнатылуы тиіс. Қажет болған кезде күзетілетін учаскені қарауды жақсарту және қару пайдалану үшін күзетшіге жылжымалы жиектер құрылғысын жылдам ашуға мүмкіндік болуы қажет. Температура минус 300С-ден төмен аудандарда жылытылған мұнаралар салу қажет. Бұл ретте мұнаралардың едендері мен қабырғалары екі қабатты, ал аралығы жылуды өткізбейтін материалдармен толтырылуы тиіс;
4) мұнараның конструкциясы күзетшіні атыс қаруымен зақымдаудан қорғауы тиіс;
5) бекеттік саңырауқұлақ тәріздес қалқалар қызметтік байланыс құралдарын, дабыл сигнализациясын, бекеттік киім-кешекті орналастыруға арналған және тыйым салынған аймақта, әдетте жасақшалар жолынан 1 метрден аспайтын қашықтықта күзет орындары учаскелерінің ортасында орнатылады;
6) бекеттік саңырауқұлақ тәріздес қалқалар ағаштан немесе ағаш және пластмасса бөлшектері пайдаланыла отырып жасаған металл-конструкциядан дайындалады;
7) бекеттік үйшіктер БӨП-терге немесе тыйым салынған аймақтарға орнатылады және олар қызметтік байланыс құралдарын, дабыл сигнализациясын, рұқсаттама, қолтаңба және мөр бедерлерінің үлгілері бар рамаларды, бекеттік киімді қоюға арналған. Бекеттік үйшіктер кірпіштен, ағаштан, құрамалы темір бетоннан, металл конструкциялардан, пластиктен, сығымдалған және ағаш бөлшектерден жасалуы мүмкін. Температура минус 300С-ден төмен түсетін аудандарда бекеттік үйшіктерде жылыту (электрлі-калориферлер, бумен жылыту және т.б.) көзделеді. Бекеттік үйшіктердің мөлшері мен типтері жобалауға арналған тапсырмамен айқындалады;

8) для предупреждения о запрещении прохода в запретную зону, по линии ее ограждений устанавливаются предупредительные знаки с надписью на государственном и русском языках - "Запретная зона", "Проход (проезд) запрещен (закрыт)", при этом в отдельных случаях может быть предупредительный знак с надписью - "Посторонним лицам проход запрещен", в случае охраны объекта с использованием собак "Объект охраняется с использованием собак". Предупредительные знаки устанавливаются по внешнему и внутреннему ограждению запретной зоны на расстоянии не более 50 метров друг от друга, с использованием имеющихся опор ограждения или отдельных столбов. Предупредительные знаки в обязательном порядке устанавливаются на изгибах (углах) запретной зоны, калитках и воротах в запретные зоны;
9) для обозначения границ участков постов в запретной зоне применяются разграничительные знаки. Они нумеруются и последовательно устанавливаются в запретной зоне таким образом, чтобы хорошо были видны нарядам и не просматривались посторонними лицами с внешней стороны запретной зоны;
10) для обозначения границ участков средств обнаружения в запретной зоне устанавливаются указательные знаки. Они изготавливаются из листового металла или пластмасс в виде прямоугольника, окрашенного в белый цвет, разделенного на две равные части и окантованные черной полосой шириной 15 мм. В прямоугольниках черной краской наносятся номера участков. Указательные знаки крепятся на опоре линейной части средств обнаружения, устанавливаются на специальных столбах или наносятся краской на ограждении.
Сноска. Пункт 75 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. Помещения, где организованы ПЦН, рекомендуется размещать на вторых, третьих этажах здания. В случае размещения помещений ПЦН на первых этажах, строительные конструкции (стены, двери и окна) помещения, должны быть эквивалентными прочности конструкциям помещений объектов категории В.
7. Запретные зоны
77. Запретная зона (район) включает территорию, непосредственно примыкающую к территории арсенала, базы, склада, а также объектов, занятых разработкой, производством, испытанием и хранением особо опасных, бактериологических, биологических, химических и радиоактивных веществ. Ширина ее устанавливается от внешнего ограждения технической территории объекта:
1) для складов боеприпасов, взрывчатых веществ, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, объектов, занятых разработкой, производством, испытанием и хранением особо опасных, бактериологических, биологических, химических и радиоактивных веществ - до 400 метров;

8) тыйым салынған аймаққа өтуге тыйым салынғандығын ескерту үшін қоршаудың желісі бойына мемлекеттік және орыс тілдерінде - "Тыйым салынған аймақ", "Өтуге (көлікпен өтуге) тыйым салынған (жабық)" деген жазу бар ескерту белгілері орнатылады, бұл ретте кейбір жағдайларда "Бөгде адамдарға өтуге тыйым салынған", объектіні иттерді пайдалана отырып, күзеткен жағдайда "Объект иттерді пайдалана отырып, күзетіледі" деген ескерту белгілері болуы мүмкін. Ескерту белгілері тыйым салынған аймақтың сыртқы және ішкі қоршауы бойына қоршау тіректерін немесе жеке бағаналарды пайдалана отырып, бір бірінен 50 метрден аспайтын қашықтықта орнатылады. Ескерту белгілері міндетті түрде тыйым салынған аймақтың қалтарыстарында (бұрыштарында), кішкене қақпаларда және тыйым салынған аймақтың қақпаларында орнатылады;
9) тыйым салынған аймақта бекет учаскелерінің шекарасын белгілеу үшін шектеу белгілері қолданылады. Олар нөмірленеді және жасақшаларға жақсы көрінетіндей, ал тыйым салынған аймақтың сыртқы жағынан бөгде адамдарға көрінбейтіндей түрде кезекпен орнатылады;
10) анықтау құралдары учаскелерінің шегін белгілеу үшін тыйым салынған аймаққа сілтеуіш белгілері орнатылады. Олар ақ түске боялған, екі бірдей бөлікке бөлінген және ені 15 мм қара жолақпен жиектелген тік бұрыш түріндегі табақ металдан немесе пластмассадан әзірленеді. Тік бұрыштарда қара бояумен учаскелердің нөмірлері жазылады. Сілтеуіш белгілері анықтау құралдарының желідегі бөлімдерінің тіректеріне бекітіледі, арнайы бағаналарға орнатылады немесе қоршауға бояумен жазылады.
Ескерту. 75-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
76. ОБП ұйымдастырылған үй-жайды ғимараттың екінші, үшінші қабаттарында орналастыру ұсынылады. ОБП-ні үй-жайдың бірінші қабатында орналастырған жағдайда үй-жайдың құрылыс конструкциялары (қабырғалар, есіктер мен терезелер) В санатындағы объектілер үй-жайларының конструкциясына балама берік болуы тиіс.
7. Тыйым салынған аймақтар
77. Тыйым салынған аймаққа (аудан) арсенал, база, қойма, сондай-ақ аса қауіпті, бактериологиялық, биологиялық, химиялық және радиоактивті заттарды әзірлеу, өндіру, сынақтан өткізу және сақтау жөніндегі объектілер аумағына тікелей жанасып жатқан аумақ кіреді. Оның ені объекті аумағының сыртқы техникалық қоршауынан:
1) оқ-дәрілер, жарылғыш заттар, жеңіл тұтанғыш және жанғыш сұйықтықтардың қоймалары, аса қауіпті, бактериологиялық, биологиялық, химиялық және радиоактивті заттарды әзірлеу, өндіру, сынақтан өткізу және сақтау жөніндегі объектілер үшін - 400 метрге дейін;

2) для складов вооружения и военного имущества - до 100 метров.
78. Для вновь проектируемых и строящихся объектов, подлежащих государственной охране, запретный район должен включать прилегающую территорию на удалении не менее 3 км от внешнего ограждения.
79. Границы запретной зоны обозначаются на местности соответствующими хорошо видимыми знаками, указателями и надписями. Ответственность за их установку возлагается на первых руководителей объектов. Границы запретного района на местности не обозначаются.
80. Определение границ запретной зоны и запретного района должно производиться с учетом соблюдения норм санитарной защиты, взрывной и пожарной безопасности.
8. Создание (при необходимости) на объектах бюро пропусков
81. Бюро пропусков должно располагаться возле центрального въезда и иметь отдельный вход и выход на улицу, т.е. за пределы территории объекта. Помещение должно быть оборудовано техническими средствами охранной, пожарной, тревожной сигнализации и системой видеонаблюдения с выводом на центральный пост охраны для отслеживания ситуации внутри помещения.
Помещение бюро пропусков должно быть оборудовано системой проверки подлинности паспортных и визовых документов.
Помещение для посетителей должно быть оборудовано стационарным рамочным детектором с выносным пультом управления в помещении охраны.
Пост охраны должен быть оснащен ручным металлодетектором.
9. Организация (при необходимости) пункта приема входящей
корреспонденции
82. Пункт приема входящей корреспонденции представляет собой 4 отдельных помещения, разделенных на две части с выполнением необходимых требований по взрывобезопасности. В помещениях должны быть установлены легко вышибаемые рамы. Со стороны остекленных проемов (с наружной стороны помещения) необходимо оборудовать стену, выполненную из кирпичной кладки толщиной не менее 250 мм и высотой 1,5-2 метра по верхнему срезу окна для погашения взрывной волны. Кроме того, оборудуется дополнительное помещение пункта приема корреспонденции, с выполнением необходимых требований по взрывобезопасности, с емкостью либо контейнером для хранения возможных подозрительных взрывных материалов или предметов. Пункт приема входящей корреспонденции оборудуется цветным самообучающимся интроскопом, имеющим возможность выявлять денежные купюры, наркотики, химические отравляющие вещества, взрывчатку и т.д. без вскрытия корреспонденции.
Должна быть предусмотрена громкоговорящая связь бюро пропусков и пункта приема корреспонденции с центральным постом охраны.

2) қару-жарақ және әскери мүліктер қоймалары үшін - 100 метрге дейін қашықтықта орнатылады.
78. Мемлекет күзетуі тиіс қайтадан жобаланған және салынып жатқан объектілер үшін тыйым салынған ауданға сыртқы қоршаудан кем дегенде 3 шақырым алыс іргелес аймақ кіруі тиіс.
79. Тыйым салынған аймақтың шекаралары жергілікті жерде жақсы көрінетін тиісті белгілермен, сілтеуіштермен және жазулармен белгіленеді. Оларды орнату жауапкершілігі объектілердің бірінші басшыларына жүктеледі. Тыйым салынған ауданның шекарасы жергілікті жерлерде белгіленбейді.
80. Тыйым салынған аймақтың және тыйым салынған ауданның шекарасын белгілеу санитарлық қорғау, жарылғыш және өрт қауіпсіздігі нормаларын сақтауды ескере отырып, жүргізілуі тиіс.
8. Объектілерде рұқсат беру бюросын құру (қажет болған кезде)
81. Рұқсат беру бюросы орталық кіреберістің жанына орналасуы тиіс және көшеге, яғни объекті аумағының сыртына шығатын жеке кіру және шығу есігі болуы тиіс. Үй-жай күзет, өрт, дабыл сигнализациясы техникалық құралдарымен және үй-жай ішіндегі жағдайды бақылауға арналған орталық күзет бекетіне қосылған бейне бақылау жүйесімен жабдықталуы тиіс.
Рұқсат беру бюросының үй-жайы паспорт және виза құжаттарының түпнұсқалығын тексеру жүйесімен жабдықталуы тиіс.
Келушілерге арналған үй-жай күзет үй-жайында тасымалданатын бақылау пульті бар стационарлық рамалық детектормен жабдықталуы тиіс.
Күзет орны қол темір іздегішімен жарақталуы тиіс.
9. Кіріс хат-хабарларды қабылдау пунктін ұйымдастыру (қажет болған кезде)
82. Кіріс хат-хабарларды қабылдау пункті жарылу қауіпсіздігі бойынша қажетті талаптарды орындай отырып, екі бөлікке бөлінген 4 жеке үй-жайдан тұруы тиіс. Үй-жайларда оңай сындырылатын рамалар орнатылуы тиіс. Шыныланған ойықтар жағынан (үй-жайдың сыртқы жағынан) қалыңдығы кем дегенде 250 мм және жарылған заттың ауа толқынын өшіруге арналған терезенің жоғары тұсынан биіктігі 1,5—2 метр кірпіш қаланып жасалған қабырға орнатылуы қажет. Бұдан өзге, жарылу қауіпсіздігі бойынша қажетті талаптарды орындай отырып, болуы мүмкін күдікті жарылғыш материалдарды немесе заттарды сақтауға арналған сыйымдылықпен немесе контейнермен жабдықталған кіріс хат-хабарларды қабылдау пунктінің қосымша үй-жайлары жабдықталады. Кіріс хат-хабарларды қабылдау пункті хат-хабарды ашпастан ақша, есірткі, химиялық уландырғыш заттарды, жарылғыштарды және т.б. анықтау мүмкіндігі бар түрлі-түсті өздігінен оқылатын интраскоппен жабдықталады.
Рұқсат беру бюросы мен хат-хабарларды қабылдау пунктінің орталық күзет орнымен дауыс зорайтқыш арқылы байланыс орнатуы көзделуі тиіс.

Раздел 2. Оборудование объектов и помещений специальными
техническими системами безопасности
1. Общие положения
83. Оборудование объектов специальными техническими средствами охраны (далее - СТС) выполняется после проведения работ по технической укрепленности в соответствии с требованиями обеспечения безопасности помещений этих объектов.
84. На всех объектах устанавливаются СТС, прошедшие в установленном порядке сертификацию в органах по сертификации, испытательных лабораториях (центрах), аккредитованных и зарегистрированных в Государственном реестре Государственной системы сертификации Республики Казахстан.
85. Для повышения надежности охраны объекта и его помещений определяется структура комплекса СТС исходя из:
1) режима работы этого объекта;
2) порядка проведения операций с ценностями;
3) особенностей расположения внутри здания помещений с ценностями;
4) выбора количества охраняемых зон.
86. Необходимо формирование резервного фонда СТС на случаи выхода из строя этой аппаратуры на объекте.
2. Основные принципы оборудования объектов системами
безопасности
87. Периметр территории объекта оборудуется периметровыми СТС и ТСВ.
Сноска. Пункт 87 - в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87-1. Объектам, для которых актуальны угрозы, связанные с доставкой и применением средств террора посредством БПЛА, в том числе квадрокоптерами, рекомендуется предусматривать системы противодействия БПЛА.
Сноска. Требования дополнены пунктом 87-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. Основными требованиями, предъявляемыми к периметровым системам безопасности, являются:
1) устойчивость к внешним климатическим факторам всех сезонов и соответствующих климатических зон;
2) защищенность от индустриальных помех и помех, вызываемых транспортными средствами, воздействия птиц и животных.
89. По периметру ограждения территории устанавливается охранное освещение.
90. Сеть охранного освещения по периметру выполняется отдельно от сети наружного освещения и разделяется на самостоятельные участки.
91. Охранное освещение обеспечивается:
1) необходимой равномерной освещенностью с расчетом, чтобы светоточки от светильников перекрывались и образовывали сплошную полосу шириной не менее 3 м;
2) возможностью автоматического включения освещения на одном участке или по всему периметру при срабатывании СТС;

2-бөлім. Объектілер мен үй-жайларды арнайы техникалық қауіпсіздік жүйелерімен жабдықтау
1. Жалпы ережелер
83. Объектілерді арнайы техникалық күзет құралдарымен (бұдан әрі - АТҚ) жабдықтау техникалық нығайту жөніндегі жұмыстар жүргізілгеннен кейін осы объектілер үй-жайларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету талаптарына сәйкес орындалады.
84. Барлық объектілерде Қазақстан Республикасында аккредиттелген және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сертификаттау жүйесінің Мемлекеттік тізілімінде тіркелген сертификаттау жөніндегі органдарда және сынақ зертханаларында (орталықтарында) белгіленген тәртіппен сертификаттаудан өткен арнайы техникалық құралдар орнатылады.
85. Объект пен оның үй-жайларын күзету сенімділігін арттыру үшін:
1) осы объектінің жұмыс режимін;
2) бағалы заттармен операциялар жүргізу тәртібін;
3) ғимарат ішіне бағалы заттар бар үй-жайлардың орналасу ерекшеліктерін;
4) күзетілетін аймақтар санын таңдай отырып, арнайы ТКҚ кешенінің құрылымы айқындалады.
86. Объектілерде бұл аппаратуралар істен шыққан жағдайда арнайы техникалық күзет құралдарының резервтік қорын қалыптастыру қажет.
2. Объектілерді қауіпсіздік жүйелерімен жабдықтаудың негізгі қағидаттары
87. Объект аумағының периметрі периметрлік АТҚ және ББЖ-мен жабдықталады.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
87-1. ПҰА-ның, оның ішінде квадрокоптерлердің көмегімен террор құралдарын жеткізуге және қолдануға байланысты қатерлер өзекті болатын объектілерге ПҰА-ға қарсы әрекет ету жүйелерін көздеу ұсынылады.
Ескерту. 2-тарау 87-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
88. Қауіпсіздіктің периметрлік жүйелеріне қойылатын негізгі талаптар мыналар болып табылады:
1) барлық маусымдар мен тиісті климаттық аймақтардың сыртқы климаты факторларына беріктігі;
2) индустриялық кедергілерден және көлік құралдарының, құстар мен жануарлардың әсерінен туындайтын кедергілерден қорғану.
89. Аумақты қоршау периметрі бойына күзеттік жарық орнатылады.
90. Периметр бойындағы күзеттік жарық желісі сыртқы жарық желісінен бөлек жасалады және дербес учаскелерге бөлінеді.
91. Күзеттік жарық:
1) жарық нүктелерінің шамдарды толық көрсетуі және ені 3 метр болатын жаппай жолақты құрауы есебінен қажетті тең жарықпен;
2) бір учаскеде немесе барлық периметрлерде АТҚ іске қосылған кезде жарықты автоматты түрде қосу мүмкіндігін;

3) возможностью управления освещением - включения освещения любого участка или всего периметра.
92. Светильники охранного освещения устанавливаются в непосредственной близости к линии ограждения внутри территории, в местах, удобных и безопасных для обслуживания.
93. На объектах СТС оборудуются все помещения с постоянным или временным хранением секретной информации или материальных ценностей, а также все смежные с ними помещения, комнаты и уязвимые места (окна, двери, люки, вентиляционные шахты и короба), расположенные на первом и последнем этажах по периметру здания объекта. Допускается не оборудовать СТС внутренние помещения здания объекта (служебные, конторские, подсобные и вспомогательные помещения).
94. Охраняемые (контролируемые) зоны размещают таким образом, чтобы при подходе к местам нахождения ценностей с любой стороны нарушение было зафиксировано не менее чем двумя рубежами охраны.
95. Тревожные извещения с каждого рубежа охраны выводятся на отдельный номер, несколько номеров (при разделении рубежа на несколько зон), ПЦН или пульт внутренней охраны объекта.
Сноска. Пункт 95 в редакции постановления Правительства РК от 13.12.2012 № 1584 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
96. Пульты внутренней охраны объекта и мониторы ТСВ следует располагать в служебных помещениях охраны или в специально оборудованных для этих целей помещениях.
97. В зависимости от структуры охраны объекта в качестве пультов внутренней охраны могут использоваться как ПКП малой, средней и большой емкости (концентраторы), так и СПИ.
98. Объекты категорий А, В и С могут оборудоваться ТСВ, а также СКУД, системами обнаружения и тушения пожаров, при этом не рекомендуется их объединение с системами безопасности в автоматизированный охранный комплекс.
99. Подступы к дамбам водохранилищ и иных гидротехнических сооружений оборудуются ТСВ с инфракрасной подсветкой, шлюзовые устройства - системами безопасности с подключением на пост службы охраны и при технической возможности - на ПЦН.
Объекты водного хозяйства оснащаются спасательным инвентарем (спасательные круги, шары, нагрудники, пояса, жилеты, багры, метательная веревка, лестница веревочная, а также иными необходимыми средствами с учетом особенностей видов объектов водного хозяйства).
Сноска. Пункт 99 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) жарық беруді басқару - кез келген учаскені немесе барлық периметрге жарық беруді қосу мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
92. Күзеттік жарық түсіру шамдары аумақтың ішкі қоршау желісіне тікелей жақын, қызмет көрсету үшін қолайлы және қауіпсіз жерлерде орнатылады.
93. Объектілердегі құпия ақпараттар мен материалдық бағалы заттарды тұрақты немесе уақытша сақтайтын барлық үй-жайлар, сондай-ақ олармен барлық аралас үй-жайлар, объект үйінің периметрі бойынша бірінші және соңғы қабаттарда орналасқан бөлмелер мен осал орындар (терезе, есіктер, қақпақтар, желдеткіш шахталары мен қораптары) АТҚ мен жабдықталады. Объект ғимаратының ішкі үй-жайларының (қызметтік, қеңсе, қоймалар және қосалқы үй-жайлар) АТҚ-мен жабдықталмауына жол беріледі.
94. Күзетілетін (бақыланатын) аймақ бағалы заттар орналастырылған жерге кез келген тұстан келгенде тәртіп бұзушылық кемінде күзеттің екі шебінен байқалатындай болуы тиіс.
95. Күзеттің әр шебінен келген дабыл хабарламасы ОБП-нің дербес нөміріне, бірнеше нөміріне (шептерді бірнеше аймақтарға бөлу кезінде) немесе объектінің ішкі күзет пультіне шығарылады.
Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.12.2012 N 1584 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
96. Объектіні ішкі күзету пульттері мен ББЖ мониторларын күзеттің қызметтік үй-жайларында немесе осы мақсаттарға арналған арнайы жабдықталған үй-жайларда орналастырған жөн.
97. Объектіні күзету құрылымына байланысты ішкі күзет пульттері ретінде шағын, орташа және үлкен сыйымдылықтардың (концентраторлар) қабылдау-бақылау аспабы және ХБЖ пайдаланылуы мүмкін.
98. А, В және С санаттарындағы объектілер ББЖ, сондай-ақ ЕБЖ, өртті анықтайтын және сөндіретін жүйелермен жабдықталуы мүмкін, бұл ретте оларды автоматтандырылған күзет кешеніндегі қауіпсіздік жүйелерімен біріктірмеу ұсынылады.
99. Су қоймалары бөгеттерінің және өзге де гидротехникалық құрылыстардың маңайы инфрақызыл жарық түсіретін ББЖ-мен, шлюздік қондырғылар күзет қызметінің күзет орнына қосылған, ал техникалық мүмкіндік болған жағдайда ОБП-ге шығарылған, қауіпсіздік жүйесімен жабдықталады.
Су шаруашылығы объектілері құтқару мүкәммалымен (құтқару шеңберлері, шарлар, кеудешелер, белбеулер, күртешелер, ілгектер, лақтыратын жіп, арқан сатысы, сондай-ақ су шаруашылығы объектілері түрлерінің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де қажетті құралдармен) жарақталады.
Ескерту. 99-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

100. Для определения наиболее оптимального варианта защиты от проникновения в помещения объекта системы безопасности, в зависимости от категории, защиты разбиваются на три группы (класса).
Группа
защиты
Степень
защиты от
проникновения
Организация
охранной
сигнализации
Примечание
1
Недостаточная
Блокировка
отдельных
участков
(дверей, окон,
стен и т.д.)
периметра (1-го
рубежа)
помещения
Помещения объектов
категории С, расположенные
на 2-м и выше этажах
здания, кроме крайних,
имеющих круглосуточную
внутреннюю охрану,
оборудованные охранной
сигнализацией по заданию на
проектирование;
2
Средняя
Блокировка
периметра (1-го
рубежа) и
объема (2-го
рубежа)
помещения
Помещения объектов
категории В, расположенные
внутри здания. Помещения
объектов категории С,
расположенные в зонах с
повышенной криминогенной
опасностью или
оборудованные охранной
сигнализацией по заданию на
проектирование;
3
Высокая
Блокировка
периметра
(1-го рубежа),
объема (2-го
рубежа) и сейфов
или подходов к
ним (3-го рубежа)
охраняемого
помещения
Помещения категории А,
расположенные внутри
здания. Помещения категории
В, расположенные в зонах с
повышенной криминогенной
опасностью или
оборудованные охранной
сигнализацией по заданию на
проектирование
101. Первым рубежом охраны защищаются:
1) строительные конструкции по периметру зданий или помещений объекта, то есть все оконные и дверные проемы;
2) места ввода коммуникаций, вентиляционные каналы и другие;
3) выходы к пожарным лестницам;
4) некапитальные и капитальные (если необходима их защита) стены.
102. Строительные конструкции по периметру здания (помещения) объекта блокируют:
1) дверные проемы, погрузочно-разгрузочные люки - на "открывание" и "пролом";
2) остекленные конструкции - на "открывание" и "разрушение" стекла;
3) места ввода коммуникаций, некапитальные и капитальные (если это необходимо) - на "пролом";
4) вентиляционные короба, дымоходы и другое - на "разрушение" и "ударное воздействие".
103. Блокировку строительных конструкций на "открывание" (двери, остекленные конструкции) рекомендуется производить простейшими магнитно-контактными извещателями типа СМК, блокировку ворот, погрузочно-разгрузочных люков, дверей хранилищ, лифтовых шахт-выключателями конечными типа ВК и не менее двух СМК, при этом установку осуществляют на расстоянии от края не более 200 мм.
104. Блокировку остекленных конструкций на "разрушение" стекла рекомендуется производить акустическими извещателями или им подобными.

100. Объектінің үй-жайларына енуден қорғанудың неғұрлым оңтайлы нұсқасын айқындау үшін қауіпсіздік жүйесі оның қорғау санатына байланысты үш топқа (дәрежеге) бөлінеді.
Қорғау тобы
Енуден қорғау дәрежесі
Күзет сигнализациясын ұйымдастыру
Ескерту
1
Жеткіліксіз
Үй-жайдың тек жекелеген учаскелерінің (есіктерді, терезелерді, қабырғаларды және т.с.с.) периметрін (1-шебін) оқшаулау
Жобалау тапсырмасы бойынша күзет сигнализациясымен жабдықталған, тәулік бойғы ішкі күзеті бар шеткі ғимараттардан басқа ғимараттың 2-ші және жоғарғы қабаттарында орналасқан, С санатындағы объектілердің үй-жайлары;
2
Орташа
Үй-жайдың (1-шебін) периметрін және көлемін (2-шебін) оқшаулау
Ғимараттың ішінде орналасқан В санатындағы үй-жайлар.
Криминогенді қауіптілігі жоғары немесе жобалау тапсырмасы бойынша күзет сигнализациясымен жабдықталған аймақтарда орналасқан С санатындағы объектілердің үй -жайлары;
3
Жоғары
Күзетілетін үй-жайдың периметрін (1-шебін), көлемін (2-шебін) және сейфтерді немесе оларға бару жолдарын (3-шебін) оқшаулау
Ғимараттың ішінде орналасқан А санатындағы үй-жайлар. Криминогенді қауіптілігі жоғары немесе жобалау тапсырмасы бойынша күзет сигнализациясымен жабдықталған аймақтарда орналасқан В санатындағы объектілердің үй-жайлары;
101. Күзеттің бірінші шебінде мыналар қорғалады:
1) ғимараттар мен объекті үй-жайларының периметрі бойынша, құрылыс конструкциялары, яғни барлық терезелер мен есік оймалары;
2) коммуникацияларды іске қосу орындары, желдеткіш арналары және т.б.;
3) өрт сатыларына шығатын жерлер;
4) күрделі емес және күрделі (егер оларды қорғау қажет болса) қабырғалар.
102. Объект ғимаратының (үй-жайының) периметрі бойынша мынадай құрылыс конструкциялары:
1) есік оймалары, тиеу-түсіру қақпақтары - "ашылуға" және "тесілуге";
2) шыныланған конструкциялар - әйнектің "ашылуына" және "қирауына";
3) коммуникацияларды, күрделі емес және күрделі (егер қажет болса) іске қосу орындары - "тесілуге";
4) желдеткіш қораптар, түтін өткізгіштер және басқалары - "қиратуға" және "соғу әсеріне" қарсы тосқауыл қойылады.
103. "Ашылуға" арналған (есіктерді, шынылаған конструкцияларды) құрылыс конструкцияларын КМХ үлгісіндегі қарапайым магнитті байланыс хабарлағыштармен, қақпаларға, тиеу-түсіру қақпақтарына, сақтау қоймаларының, лифт шахталарының есіктеріне тосқауыл қоюды ША үлгісіндегі ажыратқыштармен және кемінде екі КМХ-мен оқшаулау ұсынылады, бұл ретте орнатуды конструкция шетінен кемінде 200 мм ара қашықтықта жүзеге асырады.
104. Әйнекті "қиратуға" арналған шыныланған конструкцияларды оқшаулауды акустикалық хабарлағыштармен және оған ұқсас құралдармен жүргізу ұсынылады.

105. Блокировку дверей на "пролом", а также блокировку решеток следует производить омическими извещателями (провод диаметром 0,18 - 0,25 мм).
106. Блокировку капитальных и некапитальных (перегородок) стен на "пролом" следует производить извещателями поверхностными пьезоэлектрическими, сейсмическими или вибрационными датчиками, отрегулированными не более чем на 10 ударов.
107. Вторым рубежом охраны защищаются объемы помещений с помощью пассивных оптико-электронных, емкостных, инфракрасных, ультразвуковых и комбинированных извещателей.
108. Третьим рубежом охраны защищаются сейфы или подходы к ним с помощью емкостных, радиоволновых извещателей.
3. Виды, типы и способы размещения СТС
109. Емкостные средства обнаружения, основанные на использовании эффекта изменения характеристик электрического поля, размещаются как внутри помещений, так и по периметру объектов.
110. Оптические инфракрасные сигнализаторы состоят из одной или нескольких пар "излучатель-приемник", формирующих ИК-лучи, прерывание которых вызывает сигнал тревоги. ИК-датчики устанавливаются в помещениях, а также по периметру по верху ограждения, и непосредственно в грунте, образуя из нескольких лучей вертикальный барьер.
111. Радиолучевые средства обнаружения, использующие также пару "излучатель-приемник", устанавливаются аналогично инфракрасным сигнализаторам.
112. Сейсмические и вибрационные системы воспринимают вибрацию элементов ограждения или их деформацию при попытке преодоления, пролома, разбора и закрепляются в его средней части. В целях повышения эффективности обнаружения подкопа размещаются в грунте на глубине 0,2 - 0,3 м.
113. Магнитометрическая система обнаружения размещается в грунте на глубине 0,15-0,2 м вдоль охраняемого участка.
114. На объектах, где требуется исключительно высокая наработка на ложное срабатывание и вероятность обнаружения, рекомендуется использовать комбинированные системы, сочетающие в себе несколько датчиков различного физического принципа действия. Расположение чувствительных элементов выбирается таким образом, чтобы сигнал о проникновении человека возникал одновременно в нескольких датчиках, тогда как помехи были разнесены во времени.
115. Периметр объекта оснащается не только СТС, но и средствами освещения, связи и ТСВ. Кроме того, на участках с повышенной опасностью, создание надежного охраняемого периметра может потребовать выполнения дополнительных строительно-монтажных работ (установки противотаранных и/или иных дополнительных заградительных устройств и т.п.).
4. Организация системы контроля доступа и телевизионных систем
видеоконтроля

105. Есіктердің "ойылып кетуіне", сондай-ақ тор көздерге тосқауыл қоюды омикалық хабарлағыштармен (диаметрі 0,18-0,25 мм сым) жүргізу керек.
106. Күрделі және күрделі емес (аралық жабындарды) қабырғаларды "қиратуға" тосқауыл беткі пьезоэлектрлік, сейсмикалық хабарлағыштармен немесе кемінде 10 рет ұруға реттелген дірілдеткіш датчиктермен жүргізу керек.
107. Күзеттің екінші шебі үй-жайлардың көлемін пассивтік оптикалық-электрондық, көлемді, инфрақызыл, күлгін дыбысты және аралас хабарлағыштардың көмегімен қорғайды.
108. Күзеттің үшінші шебі сейфтерді немесе оларға келу жолдарын көлемді радиотолқынды хабарлағыштардың көмегімен қорғайды.
3. АТҚ-ның түрлері, үлгілері және оларды орналастыру тәсілдері
109. Электр өрісінің сипатын өзгерту тиімділігін пайдалануға негізделген табудың сыйымдылық құралдары үй-жайдың ішкі жағында және объектілердің периметрі бойынша орналастырылады.
110. Оптикалық инфрақызыл сигнализаторлар ИҚ-сәулелерді қалыптастыратын "сәулелендіргіш-қабылдағыштардың" бір немесе бірнеше жұбынан тұрады, олардың үзілуі дабыл белгісін туындатады. ИҚ-датчиктері үй-жайларда, сондай-ақ периметр бойынша қоршаудың жоғарғы жағына да, тікелей топырақта да, тігінен бірнеше сәулелерден кедергі жасай отырып, орналастырылады.
111. "Сәулелендіргіш-қабылдағыш" жұбын да пайдаланатын, инфрақызыл сигнализаторларға ұқсас анықтаудың радиосәуле құралдары орналастырылады.
112. Сейсмикалық және дірілдеткіш жүйелер қоршау элементтерін жою, бұзу, ажырату әрекеті кезінде дірілді немесе олардың бұзылуын қабылдайды және оның орта бөлігіне бекітіледі. Қазуды анықтау тиімділігін арттыру мақсатында 0,2-0,3 м тереңдіктегі жерге орналастырылады.
113. Магнитті метрикалық анықтау жүйесі күзетілетін учаскенің бойындағы топырақта 0,15-0,5 м тереңдікте орналастырылады.
114. Жалған іске қосуларды айрықша жоғары пайдалануды және табу мүмкіндігін талап ететін объектілерде әртүрлі қағидатта әрекет ететін бірнеше датчиктерді ұштастыратын қиыстырылған жүйені пайдалану қажет. Сезгіш элементтердің орналасуы объектіге адам енген кезде бір уақытта бірнеше датчик іске қосылатындай етіп таңдалады, бұл кезде кедергілер уақытқа таралады.
115. Объектінің периметрі тек АТҚ-мен емес, сонымен бірге жарық түсіру құралдарымен, байланыс және ББЖ-мен жабдықталады. Сонымен қатар қауіптілігі жоғары учаскелерде сенімді күзетілетін периметрді құру қосымша құрылыс-монтаждау жұмыстарын (таранға қарсы құрылғыларды және/немесе басқа қосымша бөгеуші құрылғыларды және т.с.с.) орындауды талап етуі мүмкін.
4. Қол жеткізілімді бақылау жүйесін және бейнебақылаудың телевизиялық жүйесін ұйымдастыру

116. Объекты следует оборудовать СКУД, предназначенной для:
1) ограничения доступа персонала и посетителей объекта в охраняемые СКУД помещения;
2) фиксация времени прихода и ухода всего персонала;
3) получения информации об открытии внутренних помещений (когда и кем открыты);
4) выдачи информации о попытках несанкционированного проникновения в помещения объекта, оборудованного СКУД и др.
Сноска. Пункт 116 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
117. Программное обеспечение СКУД обеспечивает решение следующих задач:
1) организация базы данных на весь персонал (номер карточки, Ф.И.О., фото изображения лица, должность, список разрешенных для доступа помещений, время входа-выхода);
2) программирование контрольных панелей и считывание с них информации;
3) выдача данных о конкретных событиях (рапорт);
4) открытие или блокировка любых дверей, оборудованных СКУД, с рабочего места оператора системы;
5) графическое отображение карты объекта и другое.
Сноска. Пункт 117 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118. Данная система может реализоваться на базе локальной вычислительной сети объекта, управляемой компьютером, расположенным в помещении службы охраны.
119. В состав СКУД должны входить:
1) устройства преграждающие, управляемые в составе преграждающих конструкций и исполнительных устройств;
2) устройства ввода идентификационных признаков в составе считывателей и идентификаторов;
3) устройства управления в составе аппаратных и программных средств.
120. СКУД должна быть защищена от манипулирования путем перебора или подбора идентификационных признаков, а конструкция, внешний вид и надписи на ее составных частях не должны приводить к раскрытию применяемых кодов.
121. СКУД должна обеспечивать выполнение следующих функциональных требований:
1) открывание устройства после считывания идентификационного признака, доступ по которому разрешен в данную зону доступа (помещение) в заданный временной интервал или по команде оператора;
2) запрет открывания преграждающего устройства после считывания идентификационного признака, доступ по которому не разрешен в данную зону доступа (помещение) в заданный временной интервал;
3) санкционированное изменение (добавление, удаление) идентификационных признаков в устройствах управления и связь их с зонами доступа (помещениями) и временными интервалами доступа;

116. Объектілерді:
1) КББЖ күзететін үй-жайларға персоналдың және объектіге келушілердің келуін шектеу;
2) барлық персоналдың келу-кету уақытын тіркеу;
3) ішкі үй-жайлардың ашылғаны туралы ақпарат алуға (қашан және кім ашты);
4) ҚБЖ-мен және басқалармен жабдықталған объектінің үй-жайына заңсыз кіру әрекеттері туралы ақпарат беруге арналған ҚБЖ-мен жабдықтау керек.
Ескерту. 116-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
117. ҚБЖ-ны бағдарламалық қамтамасыз ету мынадай міндеттерді:
1) бүкіл персонал туралы деректер базасын ұйымдастыру (карточканың нөмірі, адамның Т.А.Ә., фотосының бейнесі, лауазымы, кіруге рұқсат етілген үй-жайлардың тізімі, кірген-шыққан уақыты);
2) бақылау панельдерінің бағдарламасын жасауды және олардағы ақпаратты оқуды;
3) нақты оқиғалар туралы мәліметтер (баянат) беруді;
4) жүйе операторының жұмыс орнынан ҚБЖ-мен жабдықталған кез келген есікті ашуды немесе оқшаулауды;
5) объектінің графикалық картасын бейнелеуді және т.с.с. шешуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 117-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
118. Бұл жүйе күзет қызметінің үй-жайында орналасқан компьютермен басқарылатын объектінің жергілікті есептеу жүйесінің базасында жүзеге асырылуы мүмкін.
119. ҚБЖ құрамына мыналар кіруі тиіс:
1) тосқауыл конструкциялары, атқарушы құрылғы және құрамында басқарылатын тосқауыл құрылғысы;
2) есептегіш және сәйкестендендіру құрамында сәйкестендіру белгілерін енгізетін құрылғы;
3) аппараттық және бағдарламалық құрал құрамындағы басқару құрылғысы.
120. ҚБЖ сәйкестендіру белгілерін іріктеу және таңдау жолымен манипуляциялаудан қорғалуы тиіс, ал конструкциясы, сыртқы түрі және жазуының құрама бөлшегі қабылдау кодының ашылуына әкелмеуі тиіс.
121. ҚБЖ мынадай функционалдық талаптардың орындалуын қамтамасыз етуі тиіс:
1) бұл рұқсат етілген аймаққа (үй-жайға) шектелген уақытта кіруге тек сәйкестендіру белгісін оқығаннан кейін немесе оператордың бұйрығымен құрылғының ашылуы;
2) кіруге рұқсат етілмеген аймаққа (үй-жайға) кіруге сәйкестендіру белгіні оқығаннан кейін тосқауыл құрылғының ашылуына тыйым салу;
3) басқару құрылғысындағы сәйкестендіру белгісіне санкцияланған өзгеріс енгізу (қосу, өшіру) және олармен кіруге рұқсат ету аймағымен (үй-жаймен) әрі уақыт аралықтарындағы байланысы;

4) защиту от несанкционированного доступа к программным средствам устройств управления для изменения (добавления, удаления) идентификационных признаков;
5) защиту технических и программных средств от несанкционированного доступа к элементам управления, установки режимов и к информации;
6) сохранение настроек и базы данных идентификационных признаков при отключении электропитания;
7) ручное, полуавтоматическое или автоматическое открывание преграждающих устройств для прохода при чрезвычайных ситуациях, пожаре при технических неисправностях в соответствии с правилами установленного режима и правилами противопожарной безопасности;
8) открытие или блокировку любых дверей, оборудованных системой доступа, с рабочего места оператора системы;
9) автоматическое закрытие устройства управления при отсутствии факта прохода через определенное время после считывания разрешенного идентификационного признака;
10) закрытие преграждающего устройства на определенное время и выдачу сигнала тревоги при попытках подбора идентификационных признаков (кода);
11) регистрацию и протоколирование текущих и тревожных событий;
12) автономную работу считывателя с преграждающего устройства в каждой точке доступа при отказе связи с устройства управления.
122. Считыватели должны обеспечивать выполнение следующих функциональных требований:
1) считывание идентификационного признака с идентификаторов;
2) сравнение введенного идентификационного признака с хранящимся в памяти или базе данных устройства управления;
3) формирование сигнала на открывание преграждающего устройства при идентификации пользователя;
4) обмен информацией с устройства управления;
5) считыватели должны быть защищены от манипулирования путем перебора или подбора идентификационных признаков.
Конструкция, внешний вид и надписи на идентификаторе и считывателе не должны приводить к раскрытию применяемых кодов.
123. Устройства управления должны обеспечивать выполнение следующих функциональных требований:
1) прием информации от считывателей, ее обработку, отображение в заданном виде и выработку сигналов управления преграждающими устройствами;
2) введение баз данных работников объекта с возможностью задания характеристик их доступа (кода, временного интервала доступа, уровня доступа и другие);
3) ведение электронного журнала регистрации прохода работников через точки доступа;
4) приоритетный вывод информации о тревожных ситуациях в точках доступа;
5) контроль исправности состояния преграждающих устройств, считывателей и линий связи.
124. СКУД должна обеспечивать организацию пропускного и внутриобъектового режима на объектах в соответствии с зонами доступа.

4) сәйкестендіру белгілерін өзгерту (қосу, жою) үшін басқару құрылғысы құралдары бағдарламаларына рұқсат етілмеген енуден қорғау;
5) техникалық және бағдарламалық құралдарды басқару элементтеріне режимді орнатуға және ақпаратқа рұқсатсыз енуден қорғау;
6) электр қуаты өшкен кезде сәйкестендіру белгілерінің бабы мен деректер базасын сақтау;
7) төтенше жағдайлар туындаған кезде, өрт пен техникалық ақау болған кезде режим қағидаларына және өртке қарсы қауіпсіздік шараларына сәйкес тосқауыл құралдарын қолмен, жартылай автоматты немесе автоматты түрде ашу;
8) жүйе операторының жұмыс орнынан рұқсат беру жүйесімен жабдықталған кез келген есіктің ашылуы немесе жабылуы;
9) рұқсат берілген сәйкестендіру белгісі оқылғаннан кейін өтетін жерден белгілі бір уақытта өту фактісі болмаған кезде басқару құрылғысының автоматты түрде жабылуы;
10) сәйкестендіру белгілерін (кодын) іріктеуге әрекет жасалған кезде дабыл белгісі беріліп, тосқауыл құрылғысының белгілі бір уақытқа жабылуы;
11) ағымды және алаңдататын оқиғалардың тіркелуі және хаттамалануы;
12) басқару құрылғысымен байланыс болмаған кезде рұқсат берудің әрбір нүктесіндегі тосқауыл құрылғысынан оқығыштың дербес жұмысы.
122. Оқығыштар мынадай функционалдық талаптардың орындалуын қамтамасыз етуі тиіс:
1) сәйкестендіргіштерден сәйкестендіру белгісінің оқылуы;
2) енгізілген сәйкестендіру белгісін жадыда немесе басқару құралының мәліметтер базасында сақтай отырып, салыстыру;
3) пайдаланушыны сәйкестендірген кезде тосқауыл құрылғысының ашылуы белгісін беруі;
4) басқару құралымен ақпарат алмасу;
5) оқығыштар сәйкестендіру белгілерін іріктеу немесе таңдау арқылы манипуляциядан қорғалуы тиіс.
Сәйкестендіргіштің және оқығыштың конструкциясы, сыртқы түрі мен жазуы қолданылатын кодтың әшкерленуіне әкелмеуі керек.
123. Басқару құрылғысы мынадай функционалдық талаптардың орындалуын қамтамасыз етуі тиіс:
1) оқығыштардан ақпаратты қабылдау, оны өңдеу, берілген түрде көрсету және тосқауыл құрылғысын басқарудың белгіні жасауы;
2) олардың ену сипаттамасын беру мүмкіндігімен (код, рұқсат берілген уақыт аралығы, рұқсат деңгейі және басқалар) объект қызметкерлерінің дерекқорын енгізу;
3) рұқсат беру нүктесінен өтетін қызметкерлердің өтуін тіркеуді электрондық журналын жүргізуін;
4) рұқсат беру нүктесіндегі алаң туғызатын ахуалдар туралы ақпаратты басым түрде шығаруды;
5) тосқауыл құрылғысының, оқығыштар мен байланыс желілерінің ақаусыздығын бақылау.
124. КББЖ объектілерде өткізу және объектішілік режимді ұйымдастыруды кіру аймақтарына сәйкес қамтамасыз етуі тиіс.

Сноска. Пункт 124 - в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
125. Конструктивно СКУД должны строиться по модульному принципу и обеспечивать:
1) взаимозаменяемость сменных однотипных технических средств;
2) удобство технического обслуживания и эксплуатации, а также ремонтопригодность;
3) исключение возможности несанкционированного доступа к элементам управления;
4) санкционированный доступ ко всем элементам, узлам и блокам, требующим регулирования, обслуживания или замены в процессе эксплуатации.
126. СКУД рекомендуется оборудовать:
1) главный и служебные входы на объект;
2) наружную дверь для входа в здание;
3) двери в служебные помещения;
4) двери помещений службы охраны;
5) двери помещений ПЦН;
6) другие помещения по усмотрению руководства, ПЗГС, Заказчика, службы охраны объекта, Подразделения.
127. ТСВ должна обеспечивать передачу визуальной информации о состоянии охраняемых зон, помещений, периметра и территории объекта на локальный пункт централизованного наблюдения, в специально выделенное помещение охраны, либо на пункт централизованной охраны.
128. ТСВ должна в случае получения извещения о тревоге передать оператору видеонаблюдения изображение из охраняемой зоны для определения характера нарушения, места нарушения, направление движения нарушителя с целью определения оптимальных мер противодействия.
129. ТСВ предназначена для наблюдения за обстановкой в охраняемых зонах (территории, помещениях), а также для визуального подтверждения факта несанкционированного проникновения, для оценки ситуации и идентификации нарушителей.
130. ТСВ обеспечивает работу в автоматизированном режиме.
ТСВ предоставляет оператору дополнительную информацию о состоянии охраняемой зоны с целью исключения ложных тревог и/или с целью включения видеозаписи для последующего анализа ситуации или контроля действий службы охраны.
131. ТСВ должна обеспечивать возможность выполнения следующих функциональных требований (характеристик):
1) визуального контроля объектов охраны и прилегающих к ним территорий;
2) визуального контроля над действиями персонала службы безопасности (Подразделения) и предоставления необходимой информации для координации этих действий;
3) архивирования видеоинформации для последующего анализа событий;
4) видеодокументирования событий в автоматическом режиме или по команде оператора;
5) программирования режимов работы;
6) функционирования под управлением системы управления доступом и охранной сигнализации;

Ескерту. 124-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
125. ҚБЖ конструктивті түрде модульдік қағидатпен құрылуы және мыналарды:
1) ауыспалы бір үлгідегі техникалық құралдардың өзара алмасушылығын;
2) техникалық қызмет көрсету мен пайдалану қолайлылығы, сондай-ақ жөндеуге жарамдылығын;
3) басқару элементтеріне рұқсатсыз енуді болдырмауды;
4) пайдалану үдерістерінде реттеуді, қызмет көрсетуді және ауыстыруды қажет ететін барлық элементтерге, тораптар мен блоктарға рұқсаттық енуді қамтамасыз етуі тиіс.
126. ҚБЖ-мен:
1) объектінің негізгі және қызметтік кіру есіктерін;
2) ғимаратқа кіруге арналған сыртқы есікті;
3) қызметтік бөлме есіктерін;
4) күзет қызметі бөлмелерінің есіктерін;
5) ОБП бөлмесінің есіктерін;
6) басшылардың, МҚСБ, тапсырыс берушінің, объектінің күзет қызметінің, бөлімшенің қалауы бойынша басқа бөлмелерді жабдықтау ұсынылады.
127. ТБЖ күзетілетін аймақтың, үй-жайдың, периметрдің және объекті аумағының ахуалы туралы көрнекі ақпаратты орталықтандырылған бақылаудың оқшау пунктіне, арнайы бөлінген күзет үй-жайына немесе орталық күзеттің пунктіне беруді қамтамасыз етуі тиіс.
128. ТБЖ дабыл туралы хабарлама алған жағдайда аймақтан құқық бұзушылықтың сипаттамасын, құқық бұзушылық орнын, құқық бұзушының қозғалыс бағытын анықтау үшін көріністі бейнебақылау операторына беруі тиіс.
129. ТБЖ күзетілетін аймақтардағы (аумақтағы, үй-жайдағы) жағдайды бақылауға, сондай-ақ ахуалды бағалауға және құқық бұзушының сәйкестендіруге арналған.
130. ТБЖ автоматтандырылған режимдегі жұмысты қамтамасыз етеді.
ТБЖ жалған дабылдарды болдырмау мақсатында және/немесе кейіннен ахуалды талдау немесе күзет қызметінің әрекетін бақылау үшін бейнежазбаны қосу мақсатында күзетілетін аймақтың жағдайы туралы қосымша ақпаратты операторға ұсынады.
131. ТБЖ мынадай функционалдық талаптарды (сипаттамаларды) орындау мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс:
1) күзетілетін объектіні және оған жанама аумақтарды көзбен шолып бақылау;
2) қауіпсіздік қызметі персоналдарының (бөлімшелердің) әрекеттерін көзбен бақылау және олардың әрекеттерін үйлестіру үшін қажетті ақпаратты ұсыну;
3) оқиғаны одан әрі талдау үшін бейнеақпаратты мұрағаттау;
4) оқиғаны автоматтық режимде немесе оператордың бұйрығымен бейнеқұжаттау;
5) жұмыс режимін бағдарламалау;
6) рұқсат жүйесін және күзет сигнализациясын басқарумен жұмыс істеуі;

7) автоматического вывода изображений с телекамер, по сигналу срабатывания средств обнаружения;
8) разграничения полномочий доступа к управлению и видеоинформации с целью предотвращения несанкционированных действий;
9) воспроизведения ранее записанной информации;
10) оперативного доступа к видеозаписи путем задания времени, даты и идентификатора телекамеры.
132. На объекте ТСВ оборудуются:
1) периметр территории;
2) контрольно-пропускные пункты;
3) досмотровые помещения (комнаты), зоны досмотра транспорта;
4) главные и запасные входы;
5) помещения, коридоры, по которым производится перемещение материальных ценностей;
6) помещения, в которых непосредственно сосредоточены материальные ценности, за исключением хранилищ ценностей;
7) другие помещения по усмотрению руководителя (собственника) объекта или Подразделения.
133. Видеокамеры, предназначенные для контроля территории объекта или ее периметра, должны работать при условиях воздействия климатических факторов для наружных установок в соответствии с климатической зоной, либо размещаться в герметичных термокожухах, обеспечивающих работоспособность при воздействии климатических факторов.
134. В темное время суток, если освещенность охраняемой зоны, ниже чувствительности телекамер, должно включаться охранное освещение видимого или инфракрасного диапазона света. Зоны охранного освещения должны совпадать с зоной обзора телекамер.
135. Для наблюдения с помощью одной телекамеры больших территорий объекта должны применяться объективы с переменным фокусным расстоянием и поворотные устройства с дистанционным управлением.
136. В помещениях объекта следует использовать телекамеры с электронным затвором, укомплектованные объективом с ручной регулировкой диафрагмы.
Вне помещений объекта (на улице) следует комплектовать телекамеры объективом с автоматической регулировкой диафрагмы.
137. ТСВ должны обеспечивать выдачу сигнала тревоги на пункт централизованной охраны при обнаружении движущейся цели.
138. Время реагирования ТСВ должно быть не более времени, достаточного на преодоление нарушителем половины зоны наблюдения.
139. Вся видеоинформация должна сохраняться для последующего анализа событий (срок хранения информации должен составлять не менее 30 суток).
Сноска. Пункт 139 - в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
140. Конструктивно ТСВ строится по модульному принципу и обеспечивает:
1) взаимозаменяемость сменных однотипных технических средств;

7) табу құралдарының іске қосылу белгісі бойынша телекамералар бейнені автоматты шығаруы;
8) рұқсатсыз әрекеттерді болдырмау мақсатында басқаруға және бейнеақпаратқа ену өкілеттігін шектеу;
9) бұрын жазылған ақпаратты жаңғырту;
10) телекамераның уақытты, күнді беру және сәйкестендіргіш арқылы бейнежазуға шұғыл қол жеткізу.
132. Объектідегі ТБЖ-мен:
1) аумақтың периметрі;
2) бақылау-өткізу пункттері;
3) тексеру үй-жайы (бөлмесінде), көлікті тексеру аймағы;
4) бас және қосалқы шығыстар;
5) материалдық құндылықтарды алып жүретін үй-жайлар, дәліздер;
6) материалдық құндылықтар қоймасын қоспағанда, басқа материалдық құндылықтар тікелей шоғырланған бөлмелер;
7) объекті немесе бөлімше басшысының (меншік иесінің) қалауы бойынша басқа да бөлмелер жабдықталады.
133. Объектінің аумағын немесе периметрін бақылауға арналған бейнекамераларды сыртта орнату үшін климаттық аймаққа сәйкес климатты факторлардың ықпалы жағдайында жұмыс істеуі не климаттық факторлардың ықпалы кезінде жұмыс қабілетін қамтамасыз ететін қапталған термоқалталарда орналасуы тиіс.
134. Тәуліктің қараңғы уақытында, егер күзетілетін аймақтағы жарық телекамераның сезімталдығынан төмен болса, көрінетін күзеттің жарығы немесе жарықтың инфрақызыл диапазоны қосылуы тиіс. Күзетілетін аймақты жарықтандыру телекамераның шолуы аймағымен сәйкес болуы керек.
135. Үлкен аумақты бір телекамераның көмегімен бақылау үшін ауыспалы қашықтық объективтері және қашықтан басқарылатын айналмалы құрылғылар қолданылуы тиіс.
136. Объектідегі үй-жайларда тиегі бар телекамераны, диафрагманы қолмен реттейтін жинақталған объективті қолдану тиіс.
Объекті үй-жайынан тыс жерде (көшеде) диафрагмалы телекамераларды автоматты түрде реттейтін объективпен жинақтаған жөн.
137. ТБЖ қозғалған нысананы анықтаған кезде орталық күзет пунктіне дабыл белгісінің берілуін қамтамасыз етуі тиіс.
138. ТБЖ-ның ден қою уақыты құқық бұзушының бақылау аймағының жартысына жетуіне жеткілікті уақыттан аспауы тиіс.
139. Барлық бейнеақпарат оқиғаларды кейіннен талдау үшін сақталуы тиіс (ақпаратты сақтау мерзімі 30 тәуліктен кем болмауы тиіс).
Ескерту. 139-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
140. ТБЖ-ның конструкциясы модульдік қағидатпен құрылуы және мыналарды:
1) ауыспалы біртектес техникалық құралдардың өзара ауыспалылығын;

2) удобство технического обслуживания, ремонта и эксплуатации;
3) исключение несанкционированного доступа к элементам управления;
4) санкционированный доступ ко всем элементам, узлам и блокам, требующим регулирования, обслуживания или замены в процессе эксплуатации.
140-1. Технические требования к системам видеонаблюдения, входящим в охранную телевизионную систему объекта, должны соответствовать минимальным техническим возможностям систем видеонаблюдения, предусмотренным Правилами функционирования национальной системы видеомониторинга, утвержденными приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21693).
Сноска. Требования дополнены пунктом 140-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Основные принципы построения системы оперативной связи
141. Система оперативной связи (далее – СОС) должна применяться для обеспечения управления деятельностью подразделения.
Сноска. Пункт 141 - в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
142. В состав СОС должны входить:
1) ретрансляционное оборудование;
2) стационарные радиостанции;
3) абонентские радиостанции (мобильные/носимые);
4) коммутационное оборудование;
5) диспетчерское оборудование;
6) оборудование систем бесперебойного электропитания.
143. СОС должна обеспечивать выполнение следующих функциональных требований (характеристик):
1) работу в диапазонах частот выделенных в установленном порядке для систем оперативной связи;
2) безподстроечную, бесперебойную радиосвязь второго класса качества разборчивости речи;
3) двустороннюю радиосвязь между дежурным на пункте охраны и нарядами охраны на территории обслуживания;
4) двустороннюю радиосвязь между нарядами охраны в пределах территории обслуживания;
5) емкость и зона обслуживания должна быть достаточной для обеспечения установленной связи на охраняемых объектах и на прилегающей территории;
6) защиту передаваемой информации;
7) возможность автоматического перехода базового оборудования, центра коммутации и диспетчерского центра системы на резервное электропитание при отключении основного (и наоборот). Время работы от резервного источника питания - не менее 2 часов.
144. Безопасность информации должна обеспечиваться организационно-техническими мероприятиями и соответствовать требованиям нормативно-технических документов.

2) техникалық қызмет көрсетудің, жөндеудің және пайдаланудың қолайлығын;
3) басқару элементіне рұқсатсыз қол жеткізуді болдырмауды;
4) пайдалану үдерісінде реттеуді, қызмет көрсетуді немесе ауыстыруды талап ететін барлық элементтерге, тораптарға және блоктарға рұқсат берілген енуді қамтамасыз етеді.
140-1. Объектінің телевизиялық күзет жүйелеріне кіретін бейнебақылау жүйелеріне қойылатын техникалық талаптар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 69 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21693 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында белгіленген бейнебақылау жүйелерінің ең төменгі техникалық мүмкіндіктеріне сәйкес келуге тиіс.
Ескерту. 4-тарау 140-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Жедел байланыс жүйесін құрудың негізгі қағидаттары
141. Жедел байланыс жүйесі (бұдан әрі – ЖБЖ) бөлімшенің қызметін басқаруды қамтамасыз ету үшін қолданылуға тиіс.
Ескерту. 141-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
142. ЖБЖ құрамына:
1) ретрансляциялық жабдық;
2) стационарлық радиостанция;
3) абоненттік радиостанция (шағын/тасымалданатын);
4) коммутациялық жабдық;
5) диспетчерлік жабдық;
6) үздіксіз электрмен қоректендіру жүйелері жабдығы кіреді.
143. ЖБЖ мынадай функционалдық талаптарды (сипаттамаларды) орындауды қамтамасыз етуі тиіс:
1) жедел байланыс жүйесі үшін белгіленген тәртіппен жиілік диапазондағы жұмыс;
2) екінші сыныпты жанама қосылмайтын, үздіксіз радиобайланыстың сөйлеу анықтығының сапасы;
3) күзет пунктіндегі кезекші мен қызмет көрсететін аумақтағы күзет жасағының радиобайланысы;
4) күзет жасағы арасында қызмет көрсету аумағы шегінде екі жақты радиобайланыс;
5) қызмет көрсету сыйымдылығы және аймағы күзетілетін объектідегі және жанама аумақта орнатылған байланыстың жеткілікті болуы;
6) берілетін ақпараттың қорғалуы;
7) негізгісі өшіп қалған кезде бақылау жабдықтың, коммуникация орталығының және диспетчерлік орталықтың резервтік электрлік қоректендіруге автоматты түрде ауысу (және керісінше) мүмкіндігі. Резервтік қорек көзінің негізгі уақыты кемінде 2 сағат.
144. Ақпараттың қауіпсіздігі ұйымдық-техникалық іс-шаралармен қамтамасыз етілуі және нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес болуы тиіс.

145. Конструкция компонентов системы связи должна обеспечивать электробезопасность обслуживающего персонала при их эксплуатации, обслуживании и ремонте.
6. Электропитание оборудования
146. Для обеспечения надежной степени защиты по электропитанию требуется проведение организационных мероприятий по техническому переводу охраняемых объектов на объекты 1-й категории энергообеспечения (безобрывная синусоида).
Комплекс охранной, тревожной сигнализации и систем контроля доступа должен содержать источники бесперебойного питания с аккумуляторной поддержкой, обеспечивающие работу оборудования не менее 12 часов при отсутствии основного сетевого питания.
Система охранного телевидения должна быть обеспечена электропитанием по 1-й категории энергоснабжения. Это предполагает обеспечение 2-х вводов с различных электроподстанций и автоматики переключения на резервный ввод, обеспечивающий безобрывную синусоиду на входе аппаратуры охранного телевидения. Если вышеизложенные требования невыполнимы в силу каких-либо технических причин, рекомендуется применить источники бесперебойного переменного электропитания 220 Вольт с аккумуляторной поддержкой, которые обеспечивают на выходе требования безобрывности синусоиды. Мощность такого источника бесперебойного электропитания и емкость аккумуляторов рассчитываются исходя из мощности потребления систем охраны и заданным временем работы.
На случай аварийного длительного отключения (более суток) устанавливается дизель-генератор 3-х фазный, 220 В, 50 Гц, обеспечивающий режим работы "горячего" резерва.
147. Автономные резервные источники электрического питания должны обеспечивать работу СТС, СКУД, ТСВ, охранного и дежурного освещения:
1) в городах и поселках городского типа - не менее 24 часов;
2) в сельских районах - не менее 48 часов;
3) в труднодоступных районах - не менее 72 часов.
7. Охранное освещение
148. Освещение ограждения, как основного, так и внутреннего вспомогательного ограждения (освещенностью не менее 100 люкс), должно иметь возможность включения освещения от систем охраны периметра, с учетом локальных участков обнаружения.
В бетонной подушке ограждений должны быть заложены кабельные каналы с отверстиями для протяжки кабельной продукции и обслуживания технических средств сигнализации, силовых линий и линий связи.
149. В качестве приборов охранного освещения применяются прожекторы заливающего света, светильники с лампами накаливания или другого типа.
Приборы освещения необходимо располагать таким образом, чтобы не ослеплять постовых охранников и контролеров КПП.
В полосу освещения не должны попадать посты охраны, тропа нарядов, постовые грибки и т.п.
Расстояние между светильниками, их мощность и конструкция должны выбираться из расчета создания сплошной, равномерной полосы света, необходимой по нормам освещенности.

145. Байланыс компоненті жүйесінің конструкциясы оларды пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу кезінде қызмет көрсететін персоналдың электр қауіпсіздігін қамтамасыз етуі тиіс.
6. Жабдықты электрмен қоректендіру
146. Электрмен қоректендіру бойынша қорғаудың сенімді деңгейімен қамтамасыз ету үшін күзетілетін объектілерді 1-санаттағы электрмен қамтамасыз ету объектілеріне техникалық ауыстыру жөніндегі ұйымдастырушылық іс-шаралар өткізуді талап етеді (үздіксіз синусоида).
Күзет, өрт сигнализациясы кешені және енуді бақылау жүйесі негізгі желілік қоректену болмаған кезінде жабықтың кемінде 12 сағат жұмысын қамтамасыз ететін аккумуляторлық қолдаумен үздіксіз қоректену көзін ұстауы тиіс.
Күзет телевизия жүйесі 1-санаттағы электрмен қамтамасыз ету бойынша электрмен қоректендірумен қамтамасыз етілуі тиіс. Бұл 2 кірмені әртүрлі электр станцияларынан және автоматикадан күзет телевизиясы аппаратурасының кіретін жеріндегі үзіксіз синусоидты қамтамасыз ететін резервтік кірмеге қайта қосуды қамтамасыз етеді. Егер жоғарыда жазылған талаптар қандай да бір техникалық себептермен орындалмаса, үзіксіз синусоид талаптарына шығуды қамтамасыз ететін аккумуляторлық қолдаумен 220 В үздіксіз электрмен қоректендіру көзін қолдану ұсынылады.
Ұзақ уақыт сөнген авариялық жағдайда (тәуліктен артық) "жедел" резерв жұмысының режимін қамтамасыз ететін 3-фазалық, 220 В, 50 Гц дизель-генераторы орнатылады.
147. Автономды резервтік электр көздері АТҚ-ның, ҚБЖ-нің, ТБЖ-нің, күзет және кезекші жарығының жұмысын:
1) қалаларда және қала үлгісіндегі кенттерде - кемінде 24 сағатқа;
2) ауылдық аудандарда - кемінде 48 сағатқа;
3) баруы қиын аудандарда - кемінде 72 сағатқа қамтамасыз етуі тиіс.
7. Күзеттік жарық
148. Негізгі және ішкі қосалқы қоршау сияқты қоршауды жарықтандырудың (100 люкс, кем емес жарықтандыру) жергілікті учаскелерді көруді ескере отырып, күзет периметрі жүйесінен жарық қосу мүмкіндігі болуы тиіс.
Қоршаудың бетон төсемі кәбілді тарту және сигнализацияның техникалық құралдарын, қуатты желілер мен байланыс желілеріне қызмет көрсету үшін саңылаулары бар кәбіл арналары болуы тиіс.
149. Күзеттік жарық аспаптары ретінде мол жарық беретін прожекторлар, қыздыру лампалары немесе басқа үлгідегі шамдар қолданылуы мүмкін.
Жарық аспаптары бекет күзетшілері мен БӨП-тің бақылаушыларына шағылыспайтындай түрде орналастырылуы тиіс.
Жарық жолағы күзет бекеттеріне, жасақшалардың жолдарына, бекеттік саңырауқұлақ тәріздес қалқаларға және т.с.с түспеуі тиіс.
Шамдардың арақашықтығы, олардың қуаттылығы және конструкциясы жарықтандыру нормалары бойынша қажетті жарықтың жаппай, тең жолағын жасау есебінен таңдалуы тиіс.

150. Сеть охранного освещения должна быть самостоятельной и выполняться в соответствии с правилами техники безопасности. Магистральная и распределительная (групповая) сети охранного освещения должны выполняться кабелем, прокладываемым в земле или коробах. Для управления охранным освещением должны предусматриваться самостоятельные контрольные кабели. Контрольные кабели могут прокладываться по одной трассе с силовыми сетями охранной сигнализации. Щиты питания должны устанавливаться в запретной зоне (в металлическом шкафу), рядом с тропой нарядов и в помещениях на КПП.
151. Освещенность досмотровых площадок автомобильных и железнодорожных КПП должна быть не менее 150 люкс. Освещенность КПП для прохода людей - не менее 200 люкс.
При использовании систем видеонаблюдения освещенность должна соответствовать требованиям технических условий на типы устанавливаемых телепередающих устройств.
Определение норм освещенности для служебных помещений охраны должно производиться на основании действующих норм и правил.
152. Помещения караулов, КПП, входы в здания, коридоры категорированных помещений должны дополнительно оборудоваться аварийным освещением. Переход рабочего освещения на аварийное и обратно должен осуществляться автоматически.
153. Освещение автотранспортных и железнодорожных КПП должно обеспечивать досмотр транспорта и провозимых грузов. Осветительные приборы должны располагаться таким образом, чтобы осуществлялось равномерное освещение досматриваемого транспорта, в том числе и снизу. В необходимых случаях следует предусмотреть возможность использования переносного освещения.
8. Требования, предъявляемые к кабельным сетям и коммуникациям
ИТСО
154. Кабельные линии с напряжением выше 60 В должны выполняться самостоятельно, включение их в комплексную слаботочную сеть не допускается.
155. В качестве питающих электропроводок должны применяться серийно выпускаемые силовые кабели и установочные провода, выбор которых производится с учетом условий их прокладки.
Сечение жил силовых кабелей распределительной сети должно рассчитываться исходя из предельно допустимого падения напряжения при максимальном потреблении тока.
Защитное заземление и "зануление" средств безопасности должно выполняться в соответствии с технической документацией на эти средства.
156. Кабельная сеть комплекса инженерно-технических систем безопасности прокладывается в соответствии с правилами устройства электроустановок и линейных сооружений сетей связи.
Резерв пар проводов соединительных линий предусматривается не менее 10 - 20 % от общей емкости кабеля.

150. Күзеттік жарық желісі дербес болуы және қауіпсіздік техникасы қағидаларына сәйкес орындалуы тиіс. Күзеттік жарықтың магистарльды және бөлінбелі (топтық) желілері жерге немесе қораптарға салынған кәбілдермен орындалуы тиіс. Күзеттік жарықты басқару үшін дербес тексеру кәбілдері қарастырылады. Тексеру кәбілдері күзет сигнализациясының желілерінің бір трасса бойымен салынуы мүмкін. Қоректендіру қалқаны тыйым салынған аймақта (металл шкафта) жасақшалар жолдарының жанында және БӨП-тің үй-жайларында орнатылады.
151. Автомобиль және темір жол БӨП-терінің тексеру алаңдарын жарықтандыру кемінде 150 люкс болуы тиіс. Адамдар өтетін БӨП-ті жарықтандыру - кемінде 200 люкс болуы тиіс.
Бейнебақылау жүйесін пайдаланған кезде жарық орнатылған телехабарлау құрылғылары үлгілеріне арналған техникалық талаптарға сәйкес келуі тиіс.
Күзеттің қызметтік үй-жайларын жарықтандыру нормаларын анықтау қолданыстағы нормалар мен қағидалар негізінде жүргізілуі тиіс.
152. Қарауыл үй-жайлары, БӨП, ғимаратқа кіретін жерлер, санатты үй-жайлардың дәліздері авариялық жарықпен қосымша жабдықталуы тиіс. Жұмыстық жарықтың авариялық жарық беруге және кері ауысуы автоматты түрде жүзеге асырылуы тиіс.
153. Автокөлік және темір жол БӨП-терін жарықтандыру көлікті және тасымалданатын жүктерді тексеруді қамтамасыз етуі тиіс. Жарық беретін аспаптар тексерілетін көліктің тегіс, оның ішінде астын қарайтындай болуы тиіс. Қажет болған жағдайларда тасымалданатын жарықты пайдалану мүмкіндігін қарастыру керек.
8. ИТТҚ-ның кәбіл желілеріне және коммуникацияларына қойылатын талаптар
154. 60 В жоғары кернеуі бар кәбіл желілері дербес орындалуы тиіс, олардың кешенді желіге қосылуына жол берілмейді.
155. Қоректендіретін электр сымдары ретінде сериялық шығарылған қуат кәбілдері мен бекіткіш сымдар қолданылады, оларды таңдау төсем шарттарын ескере отырып, жүргізіледі.
Тарату желілеріндегі қуат кәбілдердің тіндерінің қиылысы тоқты барынша тұтыну кезінде кернеудің рұқсат берілген түсуі ескеріле отырып, есептелінеді.
Қауіпсіздік құралдарын жерге қосу және "жерден aлу" осы құралдарға арналған техникалық құжаттамаларға сәйкес орындалуы тиіс.
156. Қауіпсіздік жүйелерінің инженерлік-техникалық кешенінің кәбілдік желісі электр қондырғы және байланыс тораптарының желілік құрылғылары қағидаларына сәйкес төселеді.
Жалғайтын желілер сымдарының жұптар резерві кәбілдің жалпы сыйымдылығының кемінде 10-20%-ы болады.

157. Прокладку кабелей и проводов во взрывоопасных зонах необходимо выполнять по наиболее коротким трассам, а при возможности - выносить за пределы взрывоопасных зон.
Прокладку кабелей и проводов, а также заземление и зануление технических средств сигнализации во взрывоопасных зонах следует выполнять в соответствии с требованиями проекта, а также действующих правил устройства электроустановок.
9. Требования к СПИ для надежной адресной передачи тревоги
158. СПИ должны обеспечивать передачу извещений (тревожных, служебных, информационных) от охраняемого объекта (от средств сбора и обработки информации) до пункта централизованной охраны.
159. СПИ должны иметь следующие функциональные характеристики:
1) вид канала передачи данных от объекта до пункта централизованной охраны;
2) вид и количество передаваемых извещений (извещение о проникновении, извещение о пожаре, служебные и контрольно-диагностические сообщения, и другие, если они имеются в системе);
3) вид и количество команд для передачи и приема телеуправления (для систем с обратным каналом передачи данных от пункта централизованной охраны до охраняемого объекта);
4) время доставки тревожного извещения;
5) приоритеты в передаче тревожных извещений;
6) время доставки других видов извещений.
160. По виду канала передачи данных от объекта до пункта централизованной охраны могут быть использованы следующие каналы связи:
1) выделенные каналы (проводные, оптоволоконные или другие);
2) каналы по линиям телефонной сети общего пользования, в том числе переключаемые, занятые телефонной связью, с использованием частотного выделения служебных сигналов, с использованием аппаратуры автоматического набора номера (информаторные);
3) радиоканал;
4) другие каналы передачи.
161. Время доставки тревожного извещения для систем передачи извещений должно быть: не более 60 секунд.
162. Системы передачи извещений должны обеспечивать контроль канала передачи извещений между охраняемым объектом и пунктом централизованной охраны.
163. Время обнаружения неисправности канала для систем передачи извещений, в зависимости от используемого канала связи, должно быть не более 120 секунд.
164. Системы передачи извещений, имеющие обратный канал передачи данных и предназначенные для работы в автоматическом режиме постановки на охрану и снятия с охраны, должны обеспечить передачу сигнала квитирования на аппаратуру, устанавливаемую на объекте при взятии под охрану и снятии с охраны.
165. Системы передачи извещений при необходимости должны иметь возможность резервирования канала передачи тревожного извещения.

157. Жарылу қауіпі бар аймақтарда кәбілдерді және сымдарды төсеу барынша қысқа трассаларда орындау, ал мүмкін болған кезде жарылу қауіпі бар аймақтардан тыс жерге шығарылу қажет.
Жарылу қауіпі бар аймақтарда кәбілдерді және сымдарды жүргізуді, сондай-ақ сигнализацияның техникалық құралдарын жерге қосуды және жерден алуды жоба талаптарына, сондай-ақ электр қондырғыларының қолданыстағы қағидаттарына сәйкес орындау керек.
9. Дабылды мекенжайға сенімді беруге арналған ХБЖ-ға қойылатын талаптар
158. ХБЖ күзетілетін объектіден хабарламаларды (дабыл, қызметтік, ақпараттық) орталықтандырылған күзету пунктіне дейін жеткізуді қамтамасыз етуі тиіс.
159. ХБЖ-ның мынадай функционалдық сипаттамасы болуы тиіс:
1) объектіден орталықтандырылған күзет пунктіне дейін берілетін арна түрі;
2) берілетін хабарламаның түрі және саны (ішке ену хабарламасы, өрт туралы хабарлама, қызметтік және, егер олар жүйеде бар болса диагностикалық басқару хабарламасы және басқалары);
3) команданың берілетін және бейнебасқаруды қабылдау түрі мен саны (орталықтандырылған күзет пунктінен күзетілетін объектіге дейінгі деректерді берудің кері арнасы бар жүйесі);
4) дабыл хабарламасын жеткізу уақыты;
5) дабыл хабарламасының берілу басымдылығы;
6) басқа хабарлама түрлерінің жеткізу уақыты.
160. Берілетін деректер арнасының түрі бойынша объектіден орталықтандырылған күзет пунктіне дейін мынадай байланыс арналары пайдаланылуы мүмкін:
1) бөлінген арналар (өткізгіш, оптикалық-талшықты және басқалар);
2) ортақ пайдаланудың телефон торабы желісіндегі арна, оның ішінде ауыстырып-қосатын, бос емес байланыс телефоны, қызметтік белгілерді жиілік бөлуді пайдалану арқылы, нөмірлерді автоматты (информаторлық) теру аппаратурасын пайдалану арқылы;
3) радиоарна;
4) басқа да берілетін арналар.
161. Хабарлама беру жүйесі үшін дабыл хабарламасын жеткізу уақыты кемінде 60 секунд.
162. Хабар беру жүйелері күзетілетін объекті мен орталықтандырылған күзет пункті арасындағы хабарламаның беру арнасын бақылауды қамтамасыз етуі тиіс.
163. Хабарлама беру жүйесіне арналған арнаның ақаулығы анықталған уақыты байланыстың пайдаланатын арнасына қарай 120 секундтан кем болмауы тиіс.
164. Кері беру арнасы бар және автоматты режимде күзетке қою мен күзеттен алу жұмысына арналған хабарлама беру жүйесі күзетке алу және күзеттен алу кезінде объектіде орнатылған аппаратураға квиртирлеу белгісін беруді қамтамасыз етуі тиіс.
165. Хабарлама беру жүйесінің қажет болған кезде дабыл хабарламасын беру арнасын резервке қою мүмкіндігі болуы тиіс.

166. В системах передачи извещений должны быть приняты меры по защите передачи данных в канале передачи от несанкционированного доступа. Вид и методы проверки защиты должны быть указаны в стандартах или технических условиях на системы передачи извещений.
167. Требования к длительностям передаваемых извещений должны соответствовать общим требованиям к временным характеристикам системы тревожной сигнализации, а также учитывать возможности каналов передачи данных.
168. Пульт централизованного наблюдения может быть выполнен на базе персональной ЭВМ. В этом случае управление системой передачи извещений должно осуществляться с помощью программного обеспечения - комплекса автоматизированных рабочих мест.
169. Комплекс автоматизированных рабочих мест должен обеспечивать следующие функциональные требования (характеристики):
1) подключение на единое рабочее место всех типов систем передачи извещений, в том числе с ручной и автоматизированной тактикой взятия-снятия объектов под охрану и использующие все задействованные каналы связи;
2) ведение текстовой, графической, звуковой и оперативной баз данных;
3) возможность объединения рабочих мест в локальную вычислительную сеть;
4) управление и администрирование работы локальной вычислительной сети, в том числе распределение информационных потоков;
5) организация средств объективного контроля за работой оперативного персонала пункта централизованной охраны;
6) эргономичный пользовательский интерфейс, включающий в себя простоту, наглядность и удобство инсталляции программных средств, конфигурирования программно-аппаратного комплекса в целом, ведения и пополнения текстовой, графической и звуковой баз данных.
10. Требования, предъявляемые к системам и средствам оповещения
170. Система оповещения (далее - СО) на охраняемом объекте и его территории создается для оперативного информирования людей о тревоге или чрезвычайном происшествии (аварии, пожаре, стихийном бедствии, нападении, террористическом акте) и координации их действий.
171. На объекте должен быть разработан план оповещения, который в общем случае включает в себя:
1) схему вызова сотрудников, должностными обязанностями которых предусмотрено участие в мероприятиях по предотвращению или устранению последствий внештатных ситуаций;
2) инструкции, регламентирующие действия сотрудников при внештатных ситуациях;
3) планы эвакуации;
4) систему сигналов оповещения.
172. СО должны обеспечивать выполнение следующих функциональных требований (характеристик):
1) подачу звуковых и (или) световых сигналов в здания, помещения, на участки территории объекта с постоянным или временным пребыванием людей;

166. Хабарлама беру жүйесінде беру арнасында рұқсатсыз енуден деректерді қорғау жөніндегі шаралар қабылдануы тиіс. Қорғауды тексеру түрі мен әдістері стандарттарда немесе хабарламаларды беру жүйесіне арналған техникалық талаптарда көрсетілуі тиіс.
167. Берілетін хабарламалардың ұзақтығына қойылатын талаптар дабыл сигнализациясы жүйесінің уақытша сипаттамасына, сондай-ақ деректерді беру арнасының мүмкіндігін ескеруі тиіс.
168. Орталықтандырылған бақылау пульті дербес ЭЕМ базасында орындалуы мүмкін. Бұл жағдайда хабарлама беру жүйесін басқару автоматтандырылған жұмыс орнының кешені - бағдарламалық қамтамасыз ету көмегімен орындалуы тиіс.
169. Автоматтандырылған жұмыс орны мынадай функционалдық талаптарды (сипаттамаларды) қамтамасыз етуі тиіс:
1) бірыңғай жұмыс орнына хабарлама беру жүйесінің барлық үлгілерін, оның ішінде объектіні қолдай және автоматтандырылған күзетке қабылдау-одан алудың және жұмылдырылған барлық байланыс арналарын пайдаланатын қолмен және автоматты тактикалық қосу;
2) мәтіндік, графикалық, дыбыстық және шұғыл дерекқорларды жүргізу;
3) жұмыс орнын жергілікті есептегіш желісіне біріктіру мүмкіндігі;
4) жергілікті есептегіш желісі жұмысын басқару және әкімшілік ету, оның ішінде ақпарат ағымын бөлу;
5) орталықтандырылған күзет пунктіндегі жедел персоналдың жұмысын объективті бақылау құралдарын ұйымдастыру;
6) инсталляциялық бағдарлама құралдарының жеңілдігін, көрнекілігін және қолайлылығын, жалпы бағдарламалық-аппараттық кешеннің конфигурациясын, мәтіндік, кестелік және дыбыстық дерекқорлар жүргізу және толықтыруды қамтитын эргономикалық пайдалану интерфейсі.
10. Хабарлама жүйелеріне және құралдарына қойылатын талаптар
170. Хабарлама жүйесі (бұдан әрі - ХЖ) күзетілетін объектіде және оның аумағында адамдарға дабыл немесе төтенше жағдайларды (авария, өрт, табиғи зілзала, шабуыл жасау, террористік акт) жедел хабарлау және олардың әрекеттерін үйлестіру үшін құрылады.
171. Объектіде хабарлама жоспары әзірленуі тиіс, ол жалпы жағдайда мыналарды қамтиды:
1) лауазымдық міндеттерінде штаттан тыс жағдайлардың алдын алу және олардың салдарын жою жөніндегі іс-шараларға қатысуы көзделетін қызметкерлерді шақыру схемасы;
2) штаттан тыс жағдайлар кезінде қызметкерлердің әрекеттерін реттейтін нұсқаулықтар;
3) эвакуациялық жоспарлар;
4) хабарлама белгілерінің жүйесі.
172. ХЖ мынадай функционалдық талаптардың (сипаттамалардың) орындалуын қамтамасыз етуі тиіс:
1) ғимараттарда, үй-жайларда, адамдардың үнемі немесе уақытша болатын объекті аумағындағы учаскелерде дыбыстық және (немесе) жарықтық белгілерді беру;

2) трансляцию речевой информации о характере опасности, необходимости и путях эвакуации, других действиях, направленных на обеспечение безопасности людей.
173. Эвакуация людей по СО должна сопровождаться:
1) включением аварийного и охранного освещения;
2) передачей специально разработанных текстов, направленных на предотвращение паники и других явлений, усложняющих процесс эвакуации (скопление людей в проходах, тамбурах, на лестничных клетках и в других местах);
3) включением световых указателей направления и путей эвакуации;
4) дистанционным открыванием дверей дополнительных эвакуационных выходов (например, оборудованных электромагнитными замками).
174. СО должны отличаться от сигналов другого назначения.
Количество оповещателей, их мощность должны обеспечивать необходимую слышимость во всех местах постоянного или временного пребывания людей.
175. На охраняемой территории следует применять рупорные громкоговорители. Они могут устанавливаться на опорах освещения, стенах зданий и других конструкциях.
Правильность расстановки и количество громкоговорителей на объекте определяется и уточняется на месте экспериментальным путем на разборчивость передаваемых речевых сообщений.
176. Оповещатели не должны иметь регуляторов громкости и разъемных соединений.
177. Коммуникации систем оповещения в отдельных случаях допускается проектировать совмещенными с радиотрансляционной сетью объекта.
11. Требования, предъявляемые к системам досмотра
178. Технические средства досмотра применяются для обнаружения оружия и других предметов и веществ, предназначенных для осуществления криминальных действий, при проходе людей или въезде транспортных средств на охраняемый объект, а также для предотвращения криминальных действий, включающих хищения с охраняемых объектов и несанкционированный пронос на них запрещенных веществ и предметов.
Оснащение объектов водного хозяйства техническими средствами досмотра должно соответствовать угрозам, характерным для объектов, особенностям их функционирования.
Сноска. Пункт 178 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
179. В перечень технических средств досмотра входят:
1) металлообнаружители;
2) досмотровые рентгеновские комплексы;
3) досмотровые эндоскопы и зеркала;
4) аппаратура нелинейной радиолокации;
5) аппаратура для обнаружения, наркотических и опасных химических веществ;
6) средства радиационного контроля;
7) интраскоп.

2) қауіптілік сипаты, эвакуация қажеттілігі мен жолдары, адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған басқа да әрекеттер туралы сөйлеу ақпараты трансляциясы.
173. ХЖ бойынша адамдарды эвакуациялау мыналармен бірге жүруі тиіс:
1) авариялық және күзет жарығын қосу;
2) эвакуациялық үдерісті қиындататын үрейдің және басқа да құрылыстардың алдын алуға бағытталған (өтетін жерде, тамбурда, баспалдақ алаңында және басқа жерлерде адамдардың топталуы) арнайы әзірленген мәтіндердің берілуі;
3) эвакуациялық бағыттар мен жолдарды жарықпен көрсетуді қосу;
4) қосымша эвакуациялық шығу есіктерін қашықтан ашу (мысалы, жабдықталған электромагниттік құлыптар).
174. ХЖ басқа мақсаттағы белгілерден ерекше болуы тиіс.
Хабарламалардың саны, оның қуаттылығы адамдардың тұрақты немесе уақытша болу орындарында тиісінше естілуін қамтамасыз етуі тиіс.
175. Күзетілетін аумақта рупорлық дауыс зорыйтқыштарды қолданған жөн. Олар жарық беру бағандарында, ғимараттардың қабырғаларында және басқа да конструкцияларда орнатылуы мүмкін.
Объектідегі дауыс зорыйтқыштарды орналастыру дұрыстығы мен саны, берілетін дыбыстық хабарламалардың анықтығын жергілікті жерде эксперимент жасау жолмен анықталып, нақтыланады.
176. Хабарлағыштарда дауыс реттегіш және алынбалы қосылыстар болмауы тиіс.
177. Хабарлама жүйелерінің коммуникациясын жекелеген жағдайларда объектіде объектінің радиотрансляциялық желісімен біріктіре жобалауға рұқсат етіледі.
11. Қарап, тексеру жүйелеріне қойылатын талаптар
178. Қарап, тексерудің техникалық құралдары қаруды және криминалдық әрекеттерді жүзеге асыруға арналған басқа құралдар мен заттарды табуға, күзетілетін объектіге адамдар өткен немесе көлік құралдарының кіруі кезінде, сондай-ақ күзетілетін объектіден ұрлықты және рұқсат етілмеген заттар мен құралдарды рұқсатсыз алып өтуді қамтитын криминалдық әрекетті болдырмау үшін қолданылады.
Су шаруашылығы объектілерін техникалық тексеру құралдарымен жарақтандыру объектілерге тән қатерлерге, олардың жұмыс істеу ерекшеліктеріне сәйкес келуге тиіс.
Ескерту. 178-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
179. Қарап, тексерудің техникалық құралдар тізбесіне:
1) металл іздегіштер;
2) рентгендік тексеру кешені;
3) тексеретін эндоскоптар мен айналар;
4) желілік емес радиолокациялық аппаратура;
5) есірткі және қауіпті химиялық заттардың табуға арналған аппаратура;
6) радиацияны бақылау құралы;
7) интраскоп кіреді.

180. Металлообнаружители (металлодетекторы) обеспечивают обнаружение холодного и огнестрельного оружия, металлосодержащих взрывных устройств (гранат), запрещенных к проносу различных видов металлосодержащей продукции производства и быть выполнены в виде стационарных устройств арочного или стоечного типа, либо в виде портативных приборов.
181. Технические средства досмотра должны обеспечивать выполнение следующих функциональных требований (характеристик):
1) Стационарные металлообнаружители должны обладать:
высокой вероятностью обнаружения объектов поиска;
селективностью по отношению к металлическим предметам, разрешенным к проносу на охраняемый объект;
способностью максимальной функциональной адаптации к окружающей обстановке (в том числе металлосодержащей);
большой помехозащищенностью от внешних источников электромагнитных излучений;
однородной чувствительностью обнаружения во всем объеме контролируемого пространства;
способностью легкой перенастройки на обнаружение различных масс металла;
допустимым уровнем влияния на имплантируемые электрокардиостимуляторы и магнитные носители информации.
2) Портативные (ручные) приборы должны обеспечивать:
обнаружение и, в случае необходимости, распознавание черных и цветных металлов и их сплавов;
возможность перенастройки на обнаружение различных масс металла;
возможность использования при совместной работе со стационарными металлообнаружителями.
3) используемые стационарные рентгеновские цифровые сканирующие системы специального назначения (рентгенографические сканеры человека в полный рост) должны обеспечивать безопасное проведение бесконтактного визуального персонального досмотра человека с целью обнаружения следующих опасных и запрещенных предметов:
из неорганических материалов, спрятанных под одеждой - огнестрельного и холодного оружия, взрывателей, электронных устройств и т.п.;
из не обнаруживаемых металлообнаружителями органических материалов, спрятанных под одеждой - пластиковой взрывчатки, наркотиков в контейнерах, огнестрельного и холодного оружия из керамики и т.п.;
из материалов любых типов, проглоченных или спрятанных в естественных полостях человека - наркотиков, взрывчатых, химических и биологических веществ в контейнерах, драгоценных камней и металлов.
4) Досмотровые эндоскопы и зеркала должны применяться для облегчения визуального осмотра труднодоступных мест и выявления в них взрывных устройств, огнестрельного и холодного оружия, контрабанды, средств негласного съема информации и других объектов. Технические эндоскопы и видеоскопы должны применяться для визуального осмотра различных полостей, каналов и других мест, доступ к которым возможен лишь через сравнительно небольшие отверстия. Они должны обеспечивать:

180. Металл іздегіштер (металлды-детектор) суық және атыс қаруын, құрамында металы бар жарылғыш құрылғыларды (гранаталарды), алып өтуге тыйым салынған, құрамында металы бар әртүрлі өнімдерді табуды қамтамасыз етеді және олар арка немесе баған үлгісіндегі стационарлық құрылғылар немесе портативті аспап түрінде орындалуы тиіс.
181. Қарап, тексерудің техникалық құралдары мынадай функционалдық талаптарды (сипаттамаларды) қамтамасыз етуі тиіс:
1) Стационарлық металл іздегіштер:
іздеудің объектісін табудың жоғарғы ықтималдығына;
күзетілетін объектіге алып өтуге рұқсат етілген металл заттарға қатысты селективтікке;
айналадағы жағдайға барынша функционалдық бейімделу қабілеттілігіне (оның ішінде металл қоспасы бар);
сыртқы электрлік-магниттік сәулелену көздерінен үлкен бөгеттік қорғанысқа;
бақыланатын кеңістіктің барлық көлемінде табудың біркелкі сезгіштігіне;
әртүрлі металл массасын табуға қайта баптау мүмкіндігіне;
имплантты электрлік-стимуляторлық және магниттік ақпарат тасымалдағышқа әсер етудің рұқсат етілген деңгейіне ие болуы тиіс.
2) Портативтік (қол) аспаптар:
қара және түрлі-түсті металдар мен олардың қорытпасын табуды және қажет болған жағдайда анықтауды;
әртүрлі металл массасын табуға қайта баптау мүмкіндігін;
стационарлық металл іздегіштердің бірлескен жұмыс кезінде пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
3) арнайы мақсатта қолданылатын стационарлық рентгендік цифрлық сканерлеу жүйелері (адамның тұла бойын рентгенді-графикалық сканерлеу) мынадай қауіпті және тыйым салынған заттарды анықтау мақсатында адамды қол тигізбей көзбен шолып жеке тексеруді қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз етуге тиіс:
киімнің ішіне тығылған органикалық емес материалдар - атыс және суық қару, жарғыштар, электронды құрылғылар т.б.;
киімнің ішіне тығылған металл іздегіштермен табылмайтын органикалық материалдарды - пластикалық жарылғыштарды, контейнердегі есірткіні, керамикадан жасалған атыс және суық қаруды және т.б.;
жұтылған немесе адамның табиғи қуыстарына тығылған барлық типтегі материалдар - контейнердегі есірткіні, жарылғыш, химиялық және биологиялық заттарды, асыл тастар мен металдарды табу мақсатында адамды қол тигізбей, көзбен қауіпсіз шолып, дербес қарауды қамтамасыз етуі тиіс.
4) Қарап, тексеру эндескоптары мен айналар көру қиын жерлерді көзбен шолып, тексеруді жеңілдету және ондағы жарылғыш заттарды, атыс және суық қаруды, контрабанданы, ақпаратты жасырын түсіретін құралдар мен басқа да объектілерді анықтауы үшін қолданылуы тиіс. Техникалық эндоскоптар мен бейнескоптар ену тек салыстырмалы түрде кішкентай саңылау арқылы болатын әртүрлі қуыстарды, арналарды және басқа жерлерді қарау үшін қолданылуы тиіс. Олар:

доступ на расстояния не менее 1500 мм с углом зрения не менее 40 градусов для гибких и полужестких конструкций и 90 градусов - для жестких;
возможность подсветки места осмотра, регулировки условий освещения;
видеодокументирование результатов досмотра;
экологическую безопасность и электромагнитную совместимость.
5) Аппаратура для обнаружения взрывчатых, наркотических и опасных химических веществ должна применяться для выявления наличия их или их следов путем проведения компонентного и структурного анализа подозрительных проб воздуха. Она должна обеспечивать:
идентификацию веществ, основанную на использовании современных физико-химических методов анализа;
чувствительность, позволяющую надежно фиксировать наличие штатных ВВ типа тротила, гексогена и др.;
экспресс-выявление следов взрывчатых веществ на поверхности предметов (анализаторы следов взрывчатых веществ).
Сноска. Пункт 181 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2022 № 1136 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182. Пункт приема входящей корреспонденции должен быть оборудован цветным самообучающимся интраскопом, имеющим возможность выявлять наркотики, химические отравляющие вещества, взрывчатку и т.д. без вскрытия корреспонденции.
183. Функциональные характеристики (требования) к системам досмотра и методики их испытаний устанавливаются в нормативных документах по безопасности объекта в соответствие с нормативно-правовыми актами.
12. Общие требования безопасности, предъявляемые к техническим
средствам по обеспечению защиты охраняемого объекта
184. Технические средства обеспечения защиты объектов и имущества представляют собой:
1) продукцию серийного производства - механические, электромеханические, строительные конструкции (средства инженерно-технической укрепленности);
2) продукцию серийного производства (продукцию приборостроения) - электрические/электронные/электронные программируемые устройства;
3) продукцию единичного производства - комплексы технических средств защиты.
185. Технические средства защиты, как продукция приборостроения серийного производства, должны быть безопасны при производстве, эксплуатации, транспортировании, хранении, утилизации.
186. Технические средства обеспечения защиты объектов и имущества должны обеспечивать в процессе проектирования, производства, монтажа и эксплуатации на объекте установленные требования по безопасности: электрической и пожарной, а также отвечать требованиям по электромагнитной совместимости.

бұрыштық көру кемінде 40 градус иілгіш, әрі жартылай қатты және 90 градус қатты конструкциялар үшін ену арақашықтығы кемінде 1500 мм;
қарап, тексеру орнын жарықтандыру мүмкіндігі, жарықтың жайын реттеуді;
қарау нәтижелерін бейнеқұжаттандыруды;
экологиялық қауіпсіздікті және электромагниттік үйлесімділікті қамтамасыз етуі тиіс.
5) Жарылғыш, есірткі және қауіпті химиялық заттарды табуға арналған аппаратура олардың болуын немесе іздерін ауаның күмәнді үлгісін компоненттік және құралымдық талдау өткізу жолымен табу үшін қолданылуы тиіс. Олар:
талдаудың қазіргі заманғы физикалық-химиялық әдістерін қолдануға негізделген заттарды сәйкестендіру;
тротил, гексоген т.б. үлгісіндегі штаттық ЖЗ болуын сенімді тіркеуге мүмкіндік беретін сезімталдықты;
құралдың үстіндегі жарылғыш заттардың іздерін шұғыл анықтауды (жарылғыш заттардың іздерін талдағыш) қамтамасыз етуі тиіс.
Ескерту. 181-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2022 № 1136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
182. Кіріс хат-хабарын қабылдау пункті есірткіні, химиялық уландыратын заттарды, жарылғыштарды және т.б. хат-хабарларды ашпай табуға мүмкіндігі бар түрлі-түсті өздігінен оқитын интраскоппен жабдықталуы тиіс.
183. Қарап, тексеру жүйесінде функционалдық сипаттамалар (талаптар) және оларды сынау әдістемесі нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес объектінің қауіпсіздік жөніндегі нормативтік құжаттарда белгіленеді.
12. Күзетілетін объектіні қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі техникалық құралдарға қойылатын жалпы қауіпсіздік талаптары
184. Объектілерді және мүліктерді қорғауды қамтамасыз етудің техникалық құралдары:
1) сериялық өндіріс өнімі - механикалық, электрлік-механикалық, құрылыс конструкциялық (инженерлік-техникалық нығайту құралдары);
2) өндірілген өнімнің сериялық өндіріс өнімі (аспап жасау өнімі) - электр/ электрондық/ электрондық бағдарламалық құрылғыны;
3) дара өндіріс өнімі - техникалық қорғау құралдары кешенін білдіреді.
185. Сериялық өндірістің аспап жасау өнімі сияқты техникалық құралдары өндіру, пайдалану, тасымалдау, сақтау, кәдеге жарату кезінде қауіпсіз болуы тиіс.
186. Объектінің және мүліктің қауіпсіздігін қамтамасыз етудің техникалық құралдары жобалау, өндіру, объектіде монтаждау және пайдалану үдерісінде мына: электрлік және өрт қауіпсіздік талаптарды қамтамасыз етуі, сондай-ақ электрлік-магниттік сыйысушылық талабына жауап беруі тиіс.

187. Требования безопасности для комплексов технических средств защиты, как продукции единичного производства, должны обеспечиваться на всем жизненном цикле комплексов - проектировании, монтаже пуско-наладочных работах, эксплуатации, выводе из эксплуатации.
188. На изделиях и/или в руководстве (инструкции) по их эксплуатации должна быть указана необходимая и достаточная информация для их безопасной установки, эксплуатации и утилизации.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КПП - контрольно-пропускной пункт
СПИ - система передачи извещений
ПЦО - пункт централизованной охраны
УО - оконечное устройство
Р - ретранслятор
ПЦН — пульт централизованного наблюдения
АТС - автоматическая телефонная станция
ПКП - приемно-контрольный прибор
СКУД - система контроля и управления доступом
ТСВ - телевизионная система видеонаблюдения
ПЗГС - подразделение по защите государственных секретов
КСП - контрольно-следовая полоса
ИТСО - инженерно-технические средства охраны
ОВД - органы внутренних дел
ЛМК — легкая металлическая конструкция
СТС - специальные технические средства охраны
СМК - извещатель охранный магнитно-контактный
ВК - выключатель конечный
ИК - инфракрасный (луч, извещатель и т.п.)
СОС - система оперативной связи
ЭВМ — электронно-вычислительная машина
СО - система оповещения
В - вольт
Гц - герц

187. Қорғаудың техникалық құралдары кешеніне арналған қауіпсіздік талаптары дара өндіріс өнімі сияқты кешендердің барлық тіршілік циклінде - жобалау, монтаждау, қосу жұмыстары, пайдалануға беру, пайдаланудан шығару кезінде қамтамасыз етілуі тиіс.
188. Бұйымдарда және/немесе оны пайдалану нұсқауында (нұсқаулықта) оларды қауіпсіз орнатуға, пайдалануға және кәдеге жаратуға арналған барлық қажетті және жеткілікті ақпарат көрсетілуі тиіс.
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы
БӨП - бақылау-өткізу пункті
ХБЖ - хабарлама беру жүйесі
ОКО - орталықтандырылған күзет пункті
ШҚ - шеткі құрылғы
Р - ретранслятор
ОБП — орталықтандырылған бақылау пульті
АТС - автоматтандырылған телефон станциясы
ҚБА — қабылдау-бақылау аспабы
КББЖ — кіруді бақылау және басқару жүйесі
ТБЖ - телевизиялық бейнебақылау жүйесі
МҚҚБ - мемлекеттік құпияны қорғау бөлімшесі
БІЖ - бақылау-іздік жолағы
ИТКҚ — күзеттің инженерлік-техникалық құралдары
ПО - ішкі істер органдары
ЖМК - жеңіл металдық конструкция
АТКҚ — күзеттің арнайы техникалық құралы
КМБХ - күзеттің магниттік байланыс хабарламасы
СА - соңғы ажыратқыш
ИҚ - инфрақызыл (сәуле, хабарлағыш және т.б)
ЖБЖ - жедел байланыс жүйесі
ЭЕМ - электрондық есептегіш машина
ХЖ - хабарлама жүйесі
В - вольт
Гц - герц