Об утверждении образцов специальной одежды и Правил ее ношения работниками частных охранных организаций, занимающими должность охранника
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1153. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 457
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.06.2015 № 457 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2012 № 576 (вводится в действие со дня официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 октября 2000 года «Об охранной деятельности» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) образцы специальной одежды работников частных охранных организаций, занимающих должность охранника;
2) Правила ношения специальной одежды работниками частных охранных организаций, занимающими должность охранника.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2012 № 576 (вводится в действие со дня официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие с 13 октября 2011 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 октября 2011 года № 1153
Образцы специальной одежды работников частных охранных
организаций, занимающих должность охранника
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2012 № 576 (вводится в действие со дня официального опубликования).
1. Специальная одежда
Сноска. Раздел 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.05.2012 № 576 (вводится в действие со дня официального опубликования).
1. Летняя специальная одежда (рис. 1, 2, 3, 4, 7, 9):
бейсболка или кепи серого (стального) цвета;
куртка серого (стального) цвета;
куртка укороченная, серого (стального) цвета;
рубашка голубого или белого цвета;
футболка трикотажная голубого или белого цвета;
галстук серого цвета;
брюки, зауженного к низу силуэта, серого (стального) цвета;
обувь классических моделей или специальная черного цвета.
2. Зимняя специальная одежда (рис. 2, 5, 6, 8, 9);
шапка вязаная, серого (стального) или черного (в цветовой тон с воротником куртки утепленной) цвета;
шапка-ушанка из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха, серого (стального) или черного (в цветовой тон с воротником куртки утепленной) цвета;
куртка утепленка, серого (стального) цвета, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха серого (стального) или черного цвета;
куртка утепленная, укороченная, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха серого (стального) или черного цвета;
рубашка голубого или белого цвета;
футболка трикотажная голубого или белого цвета;
галстук серого цвета;
брюки утепленные, серого (стального) цвета;
полукомбинезон утепленный, серого (стального) цвета;
обувь утепленная, классических моделей или специальная черного цвета.

Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің арнайы киім үлгілерін және оны киіп жүру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1153 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 457 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.06.2015 № 457 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.05.04 № 576 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
«Күзет қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 19 қазандағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің арнайы киім үлгілері;
2) Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің арнайы киімді киіп жүру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.05.04 № 576 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы қаулы 2011 жылғы 13 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 7 қазандағы
№ 1153 қаулысымен
бекітілген
Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің арнайы киім үлгілері
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.05.04 № 576 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Арнаулы киім
1. Жазғы арнаулы киім (1, 2, 3, 4, 7, 9-суреттер):
бейсболка немесе сұр (сұрғылт) түсті кепи;
сұр (сұрғылт) түсті күрте;
сұр (сұрғылт) түсті қысқартылған күрте;
көгілдір немесе ақ түсті жейде;
көгілдір немесе ақ түсті трикотаж футболка;
сұр түсті галстук;
сұр (сұрғылт) түсті, бітімінің төменгі жағы тарылған шалбар;
классикалық модельдегі немесе қара түсті арнаулы аяқ киім.
2. Қысқы арнаулы киім (2, 5, 6, 8, 9-суреттер):
тоқылған, сұр (сұрғылт) немесе қара (жылы күртенің жағасымен түстес) түсті бөрік;
табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр (сұрғылт) немесе қара (жылы күртенің жағасымен түстес) түсті жасанды теріден жасалған құлақшын;
сұр (сұрғылт) түсті, табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр (сұрғылт) немесе қара түсті алынатын тері жағасы бар жылы күрте;
жылы, қысқартылған, табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр (сұрғылт) немесе қара түсті алынбалы тері жағасы бар күрте;
көгілдір немесе ақ түсті жейде;
көгілдір немесе ақ түсті трикотаж футболка;
сұр түсті галстук;
жылы, сұр (сұрғылт) түсті шалбар;
жылы, сұр (сұрғылт) түсті жартылай комбинезон;
классикалық модельдегі немесе қара түсті арнаулы жылы аяқ киім.

3. Специальная одежда для офисных помещений (рис. 10, 11, 12, 13):
пиджак однобортный мужской темного цвета;
брюки зауженного книзу силуэта темного цвета;
рубашка голубого или белого цвета;
галстук темного цвета;
обувь классических моделей черного цвета.
2. Знаки различия и фурнитура
Сноска. Раздел 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.05.2012 № 576 (вводится в действие со дня официального опубликования).
1. Нагрудный знак:
знак имеет форму прямоугольника, с кантом по периметру желтого цвета и надписью «КҮЗET» желтого цвета;
цвет поля знака - серый или голубой;
размер знака - 120x30 мм;
знак наносится выше левого нагрудного кармана рубашек, летних и зимних курток;
знак изготавливается путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью.
2. Наспинный знак:
знак имеет форму прямоугольника, с кантом по периметру желтого цвета и надписью «КҮЗET» желтого цвета;
цвет поля знака - серый или голубой;
размер знака — 280x80 мм;
знак наносится на заднюю часть летних и зимних курток, верхний край знака располагается по шву кокетки;
знак изготавливается путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью.
3. Нарукавный знак:
форма, цветовая гамма, материал и способ изготовления определяются частной охранной организацией;
на знаке изображается корпоративный логотип и наименование частной охранной организации;
знак наносится на левый рукав рубашек, летних и зимних курток на 120 мм ниже плечевого шва;
для работников - членов Ассоциации охранных организаций Республики Казахстан, допускается ношение знака с логотипом Ассоциации, изготовленному идентично корпоративному нарукавному знаку. Знак располагается на правом рукаве рубашек, летних и зимних курток, симметрично знаку на левом рукаве.
4. Знаки на головных уборах:
знаки, изготовленные путем ткачества, или кокарды из легкоплавкого металла содержат в себе корпоративный логотип охранной организации;
размер овального знака - 70 мм по горизонтали, 40 мм по вертикали;
диаметр круглого знака - 40 мм;
размер кокарды: высота - 60 мм, ширина - 40 мм;
знаки наносятся по центру передней части головного убора.
5. Знаки на одежде для офисных помещений:
на одежде для офисных помещений наносится нарукавный знак путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью;
форма, цветовая гамма, материал и способ изготовления определяются частной охранной организацией;
на знаке изображается корпоративный логотип и наименование частной охранной организации;
знак наносится на левый рукав рубашек и пиджака на 120 мм ниже плечевого шва.
Рисунок - 1 Рубашка с коротким рукавом
Рисунок - 2 Рубашка с длинным рукавом
Рисунок - 3 Летняя специальная одежда
Рисунок - 4 Летняя специальная одежда с укороченной курткой
Рисунок - 5 Зимняя специальная одежда
Рисунок - 6 Зимняя специальная одежда с укороченной курткой
Рисунок - 7 Летние головные уборы
Рисунок - 8 Зимние головные уборы
Рисунок - 9 Галстук
Рисунок – 10 Рубашка с коротким рукавом
Рисунок – 11 Рубашка с длинным рукавом
Рисунок – 12 Пиджак однобортный
Рисунок – 13 Брюки
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 октября 2011 года № 1153
Правила ношения специальной одежды работниками частных
охранных организаций, занимающими должность охранника

3. Кеңсе үй-жайларына арналған арнайы киім (10111213-суреттер):
ерлерге арналған күңгірт түсті бір ілме өңірлі күрте;
төменгі жағы тарылтылған күңгірт түсті шалбар;
көгілдір немесе ақ түсті көйлек;
күңгірт түсті галстук;
классикалық модельдегі күңгірт түсті аяқ киім.
Ескерту. 1-тарау 3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.05.04 № 576 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Айырым белгілері және фурнитура
1. Омырау белгісі:
белгінің пішіні тікбұрышты, периметрі бойынша сары түсті жиегі және «КҮЗЕТ» деген сары түсті жазуы бар;
белгі негізінің түсі – сұр немесе көгілдір;
белгінің көлемі – 120х30 мм;
белгі жейделердің, жазғы және қысқы күртелердің сол жақ омырау қалтасының жоғары жағына тағылады;
белгі тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен әзірленеді және тозуға төзімді болуы тиіс.
2. Арқадағы белгі:
белгінің пішіні тікбұрышты, периметрі бойынша сары түсті жиегі және «КҮЗЕТ» деген сары түсті жазуы бар;
белгі жиегінің түсі – сұр немесе көгілдір;
белгінің көлемі – 280х80 мм;
белгі жазғы және қысқы күртелердің артқы жағына жапсырылады, белгінің жоғарғы жағы жауырын тігісі бойынша орналасады;
белгі тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен әзірленеді және тозуға төзімді болуы тиіс.
3. Жеңдегі белгі:
пішінін, түс гаммасын, материал және дайындау тәсілін жеке күзет ұйымы белгілейді;
белгіде корпоративтік логотип және жеке күзет ұйымының атауы бейнеленеді;
белгі жейделердің, жазғы және қысқы күртелердің сол жеңінде иық тігісінен 120 мм төмен жапсырылады;
Қазақстан Республикасының Күзет ұйымдары қауымдастығы мүшелерінің қызметкерлері үшін корпоративтік белгісімен бірдей дайындалған Қауымдастықтың логотипі бар белгіні тағуға болады. Белгі жейденің, жазғы және қысқы күртелердің оң жеңіне, сол жеңдегі белгімен деңгейлес жапсырылады.
4. Бас киімдердегі белгілер:
тоқымашылық жолымен әзірленген белгілерде немесе тез балқығыш металдан жасалған кокардаларда күзет ұйымының корпоративтік логотипі болады;
сопақша белгінің көлемі – көлденеңінен 70 мм, тігінен 40 мм;
дөңгелек белгінің диаметрі – 40 мм;
кокарданың көлемі: биіктігі – 60 мм, ені – 40 мм;
белгілер бас киімнің алдыңғы бөлігінің ортасына жапсырылады.
5. Кеңсе үй-жайларына арналған киімдегі белгілер:
кеңсе үй-жайларына арналған киімнің жеңіне тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен белгі салынады және ол тозуға төзімді болуы тиіс;
пішінін, түс гаммасын, материалын және дайындау тәсілін жеке күзет ұйымы белгілейді;
белгіде корпоративтік логотип және жеке күзет ұйымының атауы бейнеленеді;
белгі жейделердің және күртелердің сол жеңінде иық тігісінің 120 мм төмен жапсырылады.
Ескерту. 2-тарау 5-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.05.04 № 576 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1–сурет
Қысқа жеңді жейде
2–сурет
Ұзын жеңді жейде
3-сурет
Жазғы арнаулы киім
4-сурет
Қысқартылған күртесі бар жазғы арнаулы киім
5-сурет
Қысқы арнаулы киім
6-сурет
Қысқартылған күртесі бар қысқы арнаулы киім
7-сурет
Жазғы бас киімдер
8-сурет
Қысқы бас киімдер
9-сурет
Галстук
10-сурет Қысқа жеңді көйлек
11-сурет Ұзын жеңді көйлек
12-сурет Бір ілме өңірлі күрте
13-сурет Шалбар
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 7 қазандағы
№ 1153 қаулысымен
бекітілген
Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің арнайы киімді киіп жүру қағидалары

Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2012 № 576 (вводится в действие со дня официального опубликования).
1. Специальная одежда носится охранниками, водителями-охранниками на охраняемых объектах, при сопровождении грузов, при несении службы в составе мобильных групп оперативного реагирования.
2. Пошив женской специальной одежды осуществляется по общим эскизам, с учетом особенностей покроя соответствующей одежды.
3. Оказание услуг по защите жизни и здоровья физических лиц от преступных и противоправных посягательств может осуществляться без специальной одежды, обозначающей принадлежность к субъекту охранной деятельности.
3-1. По соглашению сторон оказание охранных услуг осуществляется в специальной одежде для офисных помещений. В летнее время допускается несение службы без пиджака, в рубашке с короткими рукавами. На левом нагрудном кармане пиджака (рубашки) крепится бейдж с наименованием и логотипом частной охранной организации. По центру бейджа располагается надпись «КҮЗЕТ». Допускается указание фамилии и инициалов охранника, либо его имени.
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.05.2012 № 576 (вводится в действие со дня официального опубликования).
4. Оказание услуг по охране офисных помещений может осуществляться без головного убора.
5. Для охранников, несущих службу на наружных постах, допускается:
при низких температурах воздуха в зимний период - ношение тулупов (шуб) и меховых унт;
нанесение на специальную одежду (куртки) нагрудных и наспинных светоотражающих полос.
6. В летнее время допускается ношение рубашки с коротким рукавом без куртки и галстука, либо куртки с брюками с футболкой вместо рубашки.
7. Сроки носки, переход с летней на зимнюю форму одежды и наоборот, а также варианты летней и зимней специальной одежды определяет руководитель частной охранной организации (филиала частной охранной организации).
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2012 № 576 (вводится в действие со дня официального опубликования).

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.05.04 № 576 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Күзетшілер, жүргізуші-күзетшілер арнаулы киімді күзетілетін объектілерде, жүктерді алып жүру кезінде, жедел ден қоятын ұтқыр топтар құрамында қызмет өткеру кезінде киеді.
2. Әйелдердің арнаулы киімі тиісті киім пішімі ерекшеліктерін ескере отырып, жалпы эскиз бойынша тігіледі.
3. Жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын қылмыстық және өзге де құқыққа қарсы қол сұғушылықтардан қорғау бойынша қызметтер көрсету күзет қызметі субъектісіне тиесілігін айқындайтын арнаулы киімсіз жүзеге асырылуы мүмкін.
3-1. Тараптардың келісуі бойынша күзет қызметін көрсету кеңсе үй-жайларына арналған арнаулы киіммен жүзеге асырылады. Жазғы уақытта күртесіз, жеңі қысқа көйлекпен қызмет атқаруға жол беріледі. Күртенің (көйлектің) сол жақ төс қалтасында күзет ұйымының атауы жазылған және логотипі бар бейдж бекітіледі. Бейдждің ортасына "КҮЗЕТ" деген жазу жазылады. Күзетшінің тегін және аты-жөнін немесе атын көрсетуге болады.
Ескерту. Қағидалар 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.05.04 № 576 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
4. Кеңсе үй-жайларын күзету бойынша қызмет көрсету бас киімсіз жүзеге асырылуы мүмкін.
5. Сыртқы күзет орындарында қызмет өткеретін күзетшілер:
қыс мезгілінде ауаның температурасы төмендеген кезде – тондар (ішіктер) және аң терісінен тігілген унтылар киюге;
арнаулы киімнің (күртенің) кеудесіне және арқасына жарық  шағылыстыратын жолақтар тағуға болады.
6. Жазғы уақытта күртесіз қысқа жең жейде және галстук немесе жейденің орнына футболка, шалбар және күрте киюге болады.
7. Кию мерзімдерін, жазғы киімнен қысқы киім нысанына және керісінше ауысуды, сондай-ақ жазғы және қысқы арнайы киім нұсқаларын жеке күзет ұйымының (жеке күзет ұйымы филиалының) басшысы белгілейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.05.04 № 576 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.