Об утверждении списка работ, на которых запрещается применение труда работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста, предельных норм переноски и передвижения тяжести работниками, не достигшими восемнадцатилетнего возраста, и списка работ, на которых запрещается применение труда женщин, предельных норм подъема и перемещения вручную тяжести женщинами
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2011 года № 1220. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2015 года № 862
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.10.2015 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра здравоохранения и социального развития РК от 27.05.2015 г. № 391.
В соответствии с подпунктами 21) и 22) статьи 15 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) список работ, на которых запрещается применение труда работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста, предельные нормы переноски и передвижения тяжести работниками, не достигшими восемнадцатилетнего возраста;
2) список работ, на которых запрещается применение труда женщин, предельные нормы подъема и перемещения вручную тяжести женщинами.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 октября 2011 года № 1220
Список
работ, на которых запрещается применение труда
работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста,
предельные нормы переноски и передвижения тяжести работниками,
не достигшими восемнадцатилетнего возраста
Раздел 1. Список работ, на которых запрещается применение труда
работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста
Подраздел 1.1 Производство и виды работ
1. Атомные электростанции
2. Геологоразведочные топографо-геодезические работы
3. Добыча и обогащение угля и горнорудного сырья
4. Добыча и обогащение строительных и нерудных материалов
5. Добыча и переработка нефти и газа
6. Коксохимическое производство
7. Лесозаготовительные работы, лесосплав и подсочка леса
8. Лесохимическое производство
9. Металлургические производства (черная и цветная металлургия)

Жасы он сегiзге толмаған қызметкерлердiң еңбегiн пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тiзiмiн, жасы он сегiзге толмаған қызметкерлер тасымалдайтын және қозғайтын жүктің шектi нормаларын және әйелдердiң еңбегiн пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тiзiмiн, әйелдердің жүктi қолмен көтеруінің және алып жүруiнiң шектi нормаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 28 қазандағы № 1220 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 қазандағы № 862 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.10.2015 № 862 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 мамырдағы № 391 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексiнiң 15-бабының 21) және 22) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) жасы он сегiзге толмаған қызметкерлердiң еңбегiн пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тiзiмi, жасы он сегiзге толмаған қызметкерлер тасымалдайтын және қозғайтын жүктің шектi нормалары;
2) әйелдердiң еңбегiн пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардыңтiзiмiн, әйелдердің жүктi қолмен көтеруінің және алып жүруiнiң шектi нормасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi                                 К. Мәсiмов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 28 қазандағы
№ 1220 қаулысымен
бекітілген
Жасы он сегiзге толмаған қызметкерлердiң еңбегiн пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тiзiмi, жасы он сегiзге толмаған қызметкерлер тасымалдайтын және қозғайтын жүктің шектi нормалары
1-бөлім. Жасы он сегiзге толмаған қызметкерлердiң еңбегiн пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тiзiмi
1.1-кіші бөлім. Өндiрiстер мен жұмыстардың түрлерi
1. Атом электр станциялары
2. Геологиялық барлау, топографиялық-геодезиялық жұмыстар
3. Көмiр және тау-кен шикiзатын өндiру және байыту
4. Құрылыс және кенсiз материалдарды өндiру және байыту
5. Мұнай және газ өндiру және қайта өңдеу
6. Кокс химия өндiрiсі
7. Ағаш дайындау жұмыстары, ағаш ағызу және ағаштан шырын алу
8. Ағаш химиялық өндiрiс
9. Металлургия өндiрiсi (қара және түстi металлургия)

10. Металлообработка, в том числе: сварочные, кузнечно-прессовые и термические работы, металлопокрытия и окраска, жестяно-баночное и трубное производство
11. Нефтехимические производства
12. Обогащение, агломерация, брикетирование химического сырья
13. Обработка камня и производство камнелитейных изделий
14. Организации по производству бактерийных и вирусных препаратов
15. Производство асбеста
16. Производство асбестоцементных изделий
17. Производство растворителей
18. Производство цемента
19. Производство железобетонных и бетонных изделий и конструкций
20. Производство огнеупоров
21. Производство стеновых и вяжущих материалов
22. Производство теплоизоляционных материалов
23. Производство асфальтовой мастики и плитки
24. Производство мягкой кровли и гидроизоляционных материалов
25. Производство целлюлозы, бумаги, картона и изделий из них
26. Производство порнографических материалов или предметов, печатных изданий, кино- или видеоматериалов, изображений или иных предметов порнографического характера и эротического содержания
27. Сельскохозяйственное производство
28. Строительство шахт, разрезов, метрополитенов и тоннелей
29. Строительные, монтажные и ремонтно-строительные работы
30. Пищевая промышленность, в том числе: производство вина, спирта и ликеро-водочной продукции, пива и безалкогольных напитков, табачное и ферментационное производства, производство поваренной соли
31. Тепловые сети
32. Транспорт, в том числе: железнодорожный транспорт и метрополитен, морской флот, речной флот, гражданская авиация, автомобильный и городской электротранспорт
33. Электроэнергетика (энергетическое хозяйство)
34. Химическое производство
35. Фармацевтическое производство
36. Добыча рыб
Подраздел 1.2 Общие профессии и виды работ
37. Автоклавщик
38. Аккумуляторщик, занятый зарядкой и ремонтом аккумуляторов
39. Антикоррозийщик
40. Аппаратчик приготовления химических растворов
41. Аппаратчик хлорирования
42. Бункеровщик
43. Варщик битума
44. Водолаз
45. Водитель автомобиля
46. Газовщик
47. Газогенераторщик
48. Газоспасатель
49. Генераторщик ацетиленовой установки
50. Гуммировщик металлоизделий
51. Дегазаторщик
52. Дефектоскопист рентгено-гамма-графирования
53. Дозиметрист
54. Заправщик горючими и смазочными материалами
55. Зарядчик огнетушителей
56. Испытатель баллонов
57. Истопник, кочегар технологических печей и кочегар производственных печей, занятые обслуживанием котлов и печей, работающих на твердом топливе при ручной загрузке
58. Каменщик-печник промышленных печей, котлов и агрегатов, занятый на горячем ремонте производственных печей и котлов

10. Металл өңдеу оның iшiнде: дәнекерлеу, ұста-пресс және термиялық жұмыстары, металл жалату және сырлау, қаңылтыр банкi және құбыр өндiрiсi
11. Химиялық мұнай өндiрiсi
12. Химиялық шикiзатты байыту, агломераттау, брикеттеу
13. Тастан жасалған бұйымдар және тасты өңдеу өндiрiсi
14. Бактериялық және вирустық дәрі дәрмек өндiру кәсiпорындары
15. Асбест өндiрiсi
16. Асбест цемент бұйымдарының өндiрiсi
17. Ерiткiштер өндiрiсi
18. Цемент өндiрiсi
19. Темiр-бетон және бетон бұйымдары мен конструкциялар өндiрiсi
20. Отқа төзiмдi заттар өндiрiсi
21. Қабырғалық және тұтқыр материалдар өндiрiсi
22. Жылу оқшаулау материалдарының өндiрiсi
23. Асфальт мастикасын және плиткасын шығаратын өндiрiс
24. Жұмсақ шатыр және гидрооқшаулау материалдарының өндiрiсі
25. Целлюлоза, қағаз, картон және олардан жасалатын бұйымдар өндiрiсi
26. Порнографиялық материалдар немесе заттар, баспа өнiмдері, кино немесе бейне материалдар, көрiнiстер немесе порнографиялық сипаттағы және эротикалық мазмұндағы өзге де заттар өндiрiсi
27. Ауыл шаруашылығы өндiрiсi
28. Шахталарды, разрездердi, метрополитендер мен тоннельдердi салу
29. Құрылыс, монтаж және жөндеу-құрылыс жұмыстары
30. Тамақ өнеркәсiбi, оның iшiнде: шарап, спирт, ликер-арақ өнiмдерi, сыра және алкогольсiз сусындар өндiрiсi, темекi және ферментация өндiрiсi, ас тұзын өндiру
31. Жылу желiлерi
32. Көлiк, оның iшiнде: темiр жол көлiгi мен метрополитен, теңiз флоты, өзен флоты, азаматтық авиация, автомобиль және қалалық электр көлiгi
33. Электр энергетикасы (энергетикалық шаруашылық)
34. Химия өндiрiсi
35. Фармацевтикалық өндiрiс
36. Балық аулау
1.2-кіші бөлім. Жалпы кәсіптер мен жұмыстардың түрлерi
37. Автоклавшы
38. Аккумуляторларды жөндеумен және зарядтаумен айналысатын аккумоляторшы
39. Антикоррозияшы
40. Химиялық ерiтiндiлердi дайындайтын аппаратшы
41. Хлорлау аппаратшысы
42. Бункершi
43. Битум қайнатушы
44. Сүңгуiр (водолаз)
45. Автомобиль жүргiзушiсi
46. Газшы
47. Газ генераторшысы
48. Газ құтқарушысы
49. Ацетилен қондырғысының генераторшысы
50. Металл бұйымдарының гумершiсi
51. Дегазаторшы
52. Рентген-гамма-глафирлеу дефектоскописi
53. Өлшеушi (дозиметршi)
54. Жанар және жағар майларды құюшы
55. От сөндiргiштерге заряд берушi
56. Баллондарды сынаушы
57. Технологиялық және өндiрiс пештерiнiң қазандары мен пештерiне қызмет көрсетумен айналысатын, қолмен тиеп құрғақ отынмен жұмыс iстейтiн от жағушы, кочегар
58. Өндiрiс пештерi мен қазандарын ыстықтай жөндеумен айналысатын өнеркәсiп пештерiнiң, қазандарының және агрегаттарының тас қалаушы-пешшiсi

59. Лаборант химического анализа, занятый: на анализах, исследовании и испытании сильнодействующих на организм человека веществ
60. Литейщик пластмасс
61. Машинист вагоноопрокидывателя
62. Машинист вагонотолкателя
63. Машинист вентиляционной и аспирационной установок
64. Машинист воздухоразделительных установок
65. Машинист газодувных машин
66. Машинист газогенераторной станции
67. Машинист двигателей внутреннего сгорания
68. Машинист дымососов
69. Машинист компрессорных установок
70. Машинист крана (крановщик)
71. Машинист подъемника
72. Машинист скрепера (скреперист)
73. Машинист холодильных установок
74. Машинист экскаватора
75. Машинист по стирке спецодежды, занятый на ремонте, чистке и стирке спецодежды, загрязненной ядовитыми веществами, канализационной жидкостью, а также в спецпрачечных
76. Мойщик, занятый: мойкой тары из-под нефтепродуктов и химикатов; промывкой деталей, узлов и моторов, работающих на этилированном бензине; мойкой ассенизационных машин; а также занятый дезинфекцией посуды
77. Моторист электродвигателей, занятый обслуживанием высоковольтных электродвигателей
78. Наполнитель баллонов, занятый наполнением баллонов сжиженным газом и жидким хлором
79. Обходчик водопроводно-канализационной сети, занятый обслуживанием оборудования в подземных камерах и тоннелях
80. Огнеупорщик, занятый на ремонте топок печей, котлов, ковшей и другого оборудования
81. Паяльщик, занятый на изготовлении ртутного припоя и пайке этим припоем
82. Подсобный рабочий, непосредственно занятый: на разливке и прокатке горячего металла; на участках плавки и обработки свинца, бериллия и их сплавов, а также где применяются в открытом виде химические вещества I, II, III классов опасности; на всех видах транспорта при обработке опасных и токсических грузов
83. Прессовщик
84. Прессовщик изделий из пластмасс
85. Приемщик баллонов
86. Работники, занятые торговлей и хранением вина, спирта и ликеро-водочной продукции и пива, а также табачных изделий
87. Рабочие, занятые в производствах и на работах, связанных с изготовлением, хранением, транспортировкой и применением взрывоопасных веществ
88. Рабочие, занятые на всех видах работ, связанных с применением открытой ртути
89. Рабочие, занятые на всех видах работ с применением пневматического инструмента
90. Рабочие, занятые на обслуживании водолазных и подводных работ
91. Рабочие, занятые на пристрелке и отстрелке оружия
92. Рабочие, занятые на работах по транспортировке, приготовлению и применению ядохимикатов
93. Рабочие, занятые на работах: по удалению нечистот из выгребных и помойных ям вручную; по очистке промышленной канализационной сети и ловушек

59. Адам ағазасына күштi әсер ететiн заттарды тексеру, зерттеу және сынаумен айналысатын химиялық анализ лаборанты
60. Пластмасса құюшы
61. Вагондарды төңкеру машинисi
62. Вагондарды итеру машинисi
63. Вентиляциялық және аспирациялық қондырғылардың машинисi
64. Ауа бөлушi қондырғылардың машинисi
65. Газ үрлеу машинисi
66. Газ генератор машинисi
67. Iштен жану қозғалтқышының машинисi
68. Түтiн сорғыштың машинисi
69. Компрессор қондырғыларының машинисi
70. Кран машинисi (краншы)
71. Көтергiш машинисi
72. Скрепер машинисi (скрепершi)
73. Тоңазытқыш қондырғыларының машинисi
74. Эксковатор машинисi
75. Улы заттармен, кәріз сұйықтарымен ластанған киiмдердi жөндеумен, тазалаумен және жуумен айналысатын арнайы киiм жуу, сондай-ақ арнайы кiр жуумен айналысатын машинист
76. Мұнай өнiмдерi мен химикаттардан босаған ыдыстарды жуумен, бөлшектердi, тораптар мен моторларды жуумен, ассенизациялық машиналарды жуумен, сондай-ақ ыдыс-аяқты дезинфекциялаумен айналысатын, этилденген бензинмен жұмыс iстейтiн жуушы
77. Жоғары вольттi электр қозғалтқыштарына қызмет көрсетумен айналысатын электр қозғалтқыштар моторшысы
78. Баллондарға сығымдалған газ және сұйық хлор толтырумен айналысатын баллон толтырушы
79. Су құбыры-кәріз жүйесiнiң жерасты камералары мен тоннельдерiне қызмет көрсетумен айналысатын қараушы
80. Пештердi, қазандықтарды, ожауларды және басқа да жабдықтарды жөндеумен айналысатын отқа төтеп берушi
81. Сынап дәнекерiн әзiрлеумен және оны дәнекерлеумен айналысатын дәнекерлеушi
82. Қорғасынды, бериллийдi және олардың қорытпаларының балқыту және өңдеу учаскелерiнде, сондай-ақ зияндылығы I, II, III сыныпты химиялық заттар ашық түрде қолданылатын; зиянды және улы жүктердi өңдеу кезiнде көлiктiң барлық түрiнде ыстық металды таратып құю және илемдеумен тiкелей айналысатын қосалқы жұмысшы
83. Престеушi
84. Пластмасса бұйымдарын престеушi
85. Баллон қабылдап алушы
86. Шарап, спирт, ликер-арақ өнiмдерiн және сыра сатумен, сақтаумен айналысатын қызметкерлер
87. Қопарылғыш зиянды заттарды әзiрлеумен, сақтаумен, тасымалдаумен және пайдаланумен байланысты өндiрiстер мен жұмыстарда iстейтiн жұмысшылар
88. Ашық сынапты қолданумен байланысты барлық жұмыс түрлерiндегi жұмысшылар
89. Пневматикалық құралдар қолданылатын барлық жұмыстардағы жұмысшылар
90. Сүңгуiр (водолаз) және су асты жұмыстарына қызмет көрсетушi жұмысшылар
91. Қару-жарақты ату және атып көрумен айналысатын жұмысшылар
92. Улы химикаттарды тасымалдаумен, әзiрлеумен және қолданумен байланысты жұмыстармен айналысатын жұмысшылар
93. Тазалау және жуынды-шайынды шұңқырларынан қоқыстарды қолмен шығарумен, өнеркәсiптiк кәріз жүйесi мен ұстағыштарды тазалаумен айналысатын жұмысшылар

94. Рабочие, занятые на работах с применением этиловой жидкости
95. Рабочие, занятые обслуживанием специализированных складов с горюче-смазочными и взрывчатыми материалами, ядохимикатами, кислотами и щелочами хлором и хлорной известью
96. Рабочие, занятые работой на высоте
97. Рабочие, занятые непосредственно в боксах, инсектариях, вивариях
98. Рабочие, непосредственно занятые на заводских ходовых испытаниях локомотивов и мотор-вагонных поездов
99. Рабочие, непосредственно занятые у горячей плиты, кондитерских печей и электрожарочных шкафов
100. Рабочие по обслуживанию бани (сауны)
101. Рабочие ритуальных услуг (в моргах, крематориях, кладбищах)
102. Рабочие, занятые на плантациях тростника, опийного мака, табака, хлопка
103. Рабочие, занятие всеми видами работ с применением пестицидов и гербицидов
104. Рабочие, занятые работой в ночных клубах, кабаре, ресторанах
105. Рабочие, занятые перевозкой, производством или реализацией наркотических и токсических препаратов, алкогольной продукции и табачных изделий
106. Рабочие, занятые распространением, рекламированием и продажей порнографических материалов или предметов, печатных изданий, кино или видеоматериалов, изображений или иных предметов порнографического характера и эротического содержания
107. Работники, занятые на всех видах работ в психиатрических больницах, интернатах, диспансерах, включая отделения для лечения наркологических больных в других лечебных учреждениях, работа в хосписах
108. Рабочие по уходу за дикими и хищными животными, быками и жеребцами производителями в сельском хозяйстве, заказниках, зоопарках, цирках
109. Работники, занятые с обработкой драгоценных камней и металлов, по изготовлению денежных знаков и других ценных бумаг
110. Работники, занятые на аварийно-спасательных службах
111. Работники по охране банковских структур и других ведомств, инкассация и другие виды деятельности, где разрешено ношение огнестрельного оружия
112. Работники по выполнению работы, связанные с ответственностью за жизнь, здоровье и безопасность детей (обслуживающий персонал домов ребенка, детских дошкольных учреждений, детских домов, интернатов, обслуживание аттракционов и другие)
113. Регенераторщик отработанного масла
114. Слесарь по ремонту автомобилей, занятый: на монтаже и демонтаже шин; ремонтом автомобилей, перевозящих ассенизационные грузы, гниющий мусор и ядохимикаты; ремонтом автомобилей, работающих на этилированном бензине

94. Этил сұйығы қолданылатын жұмыстармен айналысатын жұмысшылар
95. Жанар-жағар және қопарылғыш материалдар, улы заттар, қышқылдар мен сiлтiлер, хлор және хлорлы әк сақталатын арнаулы қоймаларға қызмет көрсетумен айналысатын жұмысшылар
96. Биiктiкте жұмыс iстейтiн жұмысшылар
97. Бокстарда, инсектарийлерде, виварийлерде тiкелей жұмыс iстейтiн жұмысшылар
98. Локомотивтердi және моторлы вагон поездарын зауыттық жүру сынағымен тiкелей айналысатын жұмысшылар
99. Ыстық плита, кондитер пештерi және электрқуыру шкафтарының тiкелей жанында жұмыс iстейтiн жұмысшылар
100. Моншаларға (сауналарға) қызмет көрсету жөнiндегi жұмысшылар
101. Жерлеу қызметінің жұмысшылары (моргтерде, крематорийлерде, зираттарда)
102. Тростник, опий көкнәрi, темекi, мақта плантацияларында жұмыс iстейтiн жұмысшылар
103. Пестицидтер мен гербицидтер қолданылатын барлық жұмыс түрлерiндегi жұмысшылар
104. Түнгi клубтарда, кабаре, мейрамханаларда жұмыс iстейтiн жұмысшылар
105. Есірткі және улы препараттарды, алкогольдi өнiмдер мен темекi бұйымдарын тасымалдаумен, өндiрумен және өткiзумен айналысатын жұмысшылар
106. Порнографиялық материалдар немесе заттар, баспа өнiмдерi, кино-немесе бейне материалдар, көрiнiстер немесе порнографиялық сипаттағы және эротикалық мазмұндағы өзге де заттарды таратумен, жарнамалаумен және сатумен айналысатын жұмысшылар
107. Басқа да емдеу мекемелерiндегi наркологиялық ауруларды емдеу бөлiмшелерiн қоса алғанда, психиатриялық ауруханаларда, интернаттарда, диспансерлерде барлық жұмыс түрлерiмен, хоспистердегi жұмыспен айналысатын жұмысшылар
108. Ауыл шаруашылығында, заказниктерде, хайуанаттар бағы мен цирктерде жабайы және жыртқыш аңдарға, бұқалар мен айғырларға күтiм жасайтын жұмысшылар
109. Асыл тастар мен металдарды өңдеумен, ақша белгiлерiн және басқа да құнды қағаздарды шығарумен айналысатын жұмысшылар
110. Авариялық-құтқару қызметтерiмен айналысатын жұмысшылар
111. Банк құрылымдары мен басқа да қызметтердi қорғау жөнiндегi, инкассация қызметi мен оқ ату қаруын алып жүруге рұқсат берiлген басқа да қызмет түрлерiндегi қызметкерлер
112. Балалардың өмiрi, денсаулығы мен қауiпсiздiгi үшiн жауаптылықпен байланысты жұмыстарды орындаумен айналысатын қызметкерлер (сәбилер үйлерiнiң, мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнiң, балалар үйлерiнiң, интернаттардың қызмет көрсетушi персоналы, аттракциондарда қызмет көрсету және т.б.)
113. Iстен шыққан май генераторшысы
114. Шиналарды құрастыру және бөлшектеумен; автомобильдердi жөндеумен; ассенизациялық жүктер, шiрiген қалдықтар мен улы химикаттар тасымалдаумен; этилденген бензинмен жұмыс iстейтiн автомобильдердi жөндеумен айналысатын слесарь

115. Слесарь по эксплуатации и ремонту подземных газопроводов
116. Слесарь аварийно-восстановительных работ
117. Слесарь-сантехник, занятый на работе канализационной сети
118. Слесарь-ремонтник, занятый на испытании и ремонте фреоновых и аммиачных компрессоров и холодильных установок
119. Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом: технологического оборудования на мотороиспытательных станциях, работающих на этилированном бензине; в подземных камерах, тоннелях и внутри судов; в металлургических и химических производствах, цехах и на производственных участках; в производствах пластмассовых изделий в спецпрачечных; на горячих участках работ; канализационных сооружений
120. Стропальщик
121. Такелажник
122. Чистильщик, занятый на очистке котлов, танков, цистерн, чанов, нефтеналивных судов и других емкостей от жира, раксы, нефтепродуктов и химпродуктов
123. Чистильщик труб (трубочист)
124. Чистильщик печей, газоотходов и вентиляционных установок
125. Шлифовщик, занятый на работах с применением абразивных кругов, сухим способом
126. Электродчик
127. Электрогазосварщик
128. Электромеханик по лифтам, занятый ремонтом и техническим обслуживанием лифтов.
Раздел 2. Предельные нормы
переноски и передвижения тяжести работниками,
не достигшими восемнадцатилетнего возраста
Работники (лица), не достигшие восемнадцатилетнего возраста (далее - подростки), не должны назначаться на работы, заключающиеся исключительно в переноске или передвижении тяжестей весом свыше 4,1 кг.
Переноска и передвижение тяжестей подростками обоего пола в пределах нижеуказанных норм допускается лишь в тех случаях, если они непосредственно связаны с выполнением подростком постоянной профессиональной работой и отнимают не более одной трети их рабочего времени.
п/п
Характер работы
Предельно
допустимая
масса груза
1
2
3
1.
Переноска тяжестей:
1) Для подростков мужского пола в
возрасте от 16 до 18
16,4 кг
2) Для подростков женского пола в
возрасте от 16 до 18
10, 25 кг
2.
Передвижение тяжестей на вагонетках, передвигающихся по рельсам:
1) Для подростков мужского пола в
возрасте от 16 до 18
492 кг
2) Для подростков женского пола в
возрасте от 16 до 18
328 кг
Примечание. В массу переносимого и передвигаемого груза включается масса тары, упаковки и приспособления.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 октября 2011 года № 1220
Список
работ, на которых запрещается применение труда женщин,
предельные нормы подъема и перемещения
вручную тяжести женщинами
Раздел 1. Список
работ, на которых запрещается применение труда женщин
Подраздел 1.1 Металлообработка

115. Жер асты газ құбырларын пайдалану және жөндеу слесарi
116. Авариялық-қалпына келтiру жұмыстарының слесарi
117. Кәріз желiлерiнiң жұмыстарымен айналысатын слесарь
118. Фреонды және аммиакты компрессорлар мен тоңазытқыш қондырғыларын сынаумен және жөндеумен айналысатын слесарь-жұмысшы
119. Этилденген бензинмен жұмыс iстейтiн мотор сынақ станцияларында технологиялық жабдықтарды, жер асты камераларында, тоннельдер мен кеме iшiнде; металлургиялық және химиялық өндiрiстерде, цехтарда және өндiрiс учаскелерiнде; пластмасса бұйымдары өндiрiсiнде, арнаулы жуу орындарында; ыстық жұмыс учаскелерiнде; кәріз құрылыстарында жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеушiлер
120. Ілмектеуші
121. Такелажшы
122. Вагон аударғышты, қазандарды, танктердi, цистерналарды, бөшкелердi, мұнай құю кемелерiн және басқа да май, гракс, мұнай және химия өнiмдерiн құятын ыдыстарды тазалаумен айналысатын жұмысшылар
123. Құбыр тазалаушы (трубочист)
124. Пештер мен газ қалдықтарын және желдеткiш қондырғыларын тазалаушы
125. Абразивтi шеңберлер қолданып, құрғақ әдiспен жұмыс iстейтiн жылтыратушылар
126. Электродшы
127. Электргазбен пiсiрушi
128. Лифтiлердi жөндеу және техникалық қызмет көрсетумен айналысатын лифт электромеханигi
2-бөлім. Жасы он сегізге толмаған қызметкерлер тасымалдайтын және қозғайтын жүктің шекті нормалары
Жасы он сегізге толмаған қызметкерлер (адамдар) (бұдан әрі - жасөспірімдер) салмағы 4,1 кг-дан асатын жүкті тасымалдаумен немесе қозғаумен ғана айналысатын жұмыстарға тағайындалмауға тиіс.
Жасөспірімдердің жоғарыда көрсетілген нормалар шегіндегі жүкті тасымалдауына және қозғауына, бұл жасөспірімнің тұрақты кәсіби жұмысымен байланысты болғанда және жұмыс уақытының үштен бірінен артығын алмайтын жағдайларда ғана жол беріледі.
р/с №
Жұмыстың сипаты
Жүктің шекті салмағы
1
2
3
1.
Жүкті тасымалдау:
1) 16-дан 18 жасқа дейінгі еркек жынысты жасөспірімдер үшін
2) 16-дан 18 жасқа дейінгі әйел жынысты жасөспірімдер үшін
16,4 кг.
10,25 кг.
2.
Жүкті рельспен қозғалатын вагонеткалармен жылжыту:
1) 16-дан 18 жасқа дейінгі еркек жынысты жасаөспірімдер үшін
2) 16-дан 18 жасқа дейінгі әйел жынысты жасаөспірімдер үшін
492 кг.
328 кг.
Ескертпе. Тасымалданатын және қозғалатын жүктің салмағына ыдыстың, буманың және жабдықтың салмағы қосылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 28 қазандағы
№ 1220 қаулысымен
бекітілген
Әйелдердiң еңбегiн пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімі, әйелдердiң жүктi қолмен көтеру және алып жүруiнiң шектi нормалары
1-бөлім. Әйелдердiң еңбегiн пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімі
1.1-кіші бөлім. Металл өңдеу

1. Литейные работы
1. Вагранщик
2. Выбивальщик отливок, занятый на ручной выбивке
3. Завальщик шихты в вагранки и печи, занятый загрузкой шихты вручную
4. Заварщик отливок
5. Заливщик металла
6. Обрубщик, занятый на работах с пневмоинструментом
7. Плавильщик металла и сплавов
8. Рабочие, занятые подвеской горячего литья на конвейере и обслуживанием и ремонтом оборудования в тоннелях литейных цехов.
2. Сварочные работы
9. Газосварщик и электросварщик ручной сварки, работающие в цехах, в закрытых емкостях (цистернах, котлах), а также на высотных сооружениях связи (башнях, мачтах) свыше 10 метров и верхолазных работах.
3. Котельные, холодноштамповочные,
волочильные и давильные работы
10. Давильщик, занятый на работах вручную
11. Котельщик
12. Чеканщик, занятый на работах ручным пневматическим инструментом
4. Кузнечно-прессовые и термические работы
13. Бандажник, занятый на горячих работах
14. Нагревальщик (сварщик) металла
15. Пружинщик, занятый на горячих работах при навивке пружин из проволоки диаметром свыше 10 миллиметров
16. Раскатчик, занятый раскаткой колец в горячем состоянии
17. Рессорщик на обработке горячего металла.
5. Металлопокрытия и окраска
18. Герметизаторщик, занятый герметизацией внутри кессон-баков
19. Освинцевальщик, постоянно занятый освинцеванием горячим способом (негальваническим).
6. Слесарные и слесарно-сборочные работы
20. Сверловщик-пневматик, выполняющий работу пневоинструментом, передающим вибрацию на руки работающим.
21. Слесарь-ремонтник, занятый наладкой оборудования в цехах и отделениях: горячепрокатных, травильных, эмалировочных, изолирования с применением кремнийорганических лаков, освинцевания в кабельном производстве.
7. Работы со свинцом
22. Рабочие, занятые на выплавке, отливке, прокатке, протяжке, штамповке, свинцовых изделий, освинцевании кабелей и пайке свинцовых аккумуляторов.
Подраздел 1.2 Строительные, монтажные
и ремонтно-строительные работы
23. Арматурщик, занятый на ручной установке каркасов, ручных гибочных станках и ножницах
24. Асфальтобетонщик
25. Асфальтобетонщик-варильщик
26. Гидромониторщик
27. Землекоп-проходчик
28. Камнетес
29. Каменщик
30. Кессонщик, кессонщик-аппаратчик, кессонщик-проходчик, кессонщик-слесарь, кессонщик-электромонтажник
31. Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучного материала
32. Кровельщик по стальным кровлям
33. Машинист автогудронатора
34. Машинист автогрейдера
35. Машинист бетонно-насосной установки
36. Машинист битумоплавильной передвижной установки
37. Машинист бульдозера

1. Құю жұмыстары
1. Ваграншы
2. Қолмен шығарумен айналысатын қорытпаны шығарып алушы
3. Шикіқұрамды қолмен тиеумен айналысатын вагранкалар мен пештерге шикіқұрам толтырушы
4. Қорытпаны қайнатушы
5. Металл құюшы
6. Пневматикалық құралдарда жұмыс iстейтiн кесушi
7. Металдар мен балқымаларды қорытушы
8. Конвейерге ыстық қорытпа iлумен және тоннельдердегi құю цехтарында жабдықтарға қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын жұмысшылар
2. Дәнекерлеу жұмыстары
9. Жабық ыдыстарда (цистерналарда, қазандарда және т.б.), сондай-ақ биiктiгi 10 метрден асатын биiк байланыс құрылыстарында (мұнараларда, дiңгектерде) және жоғары өрмелейтiн жұмыстарда қолмен атқарылатын газбен және электрмен дәнекерлеушi
3. Қазандық, салқынмөртабандық, сым тарту және сығу жұмыстары
10. Қол жұмысымен айналысатын сығушы
11. Қазандықшы
12. Пневматикалық қол аспаптары жұмысында iстейтiн нақыштаушы
4. Ұсталық-престеу және термиялық жұмыстар
13. Ыстық жұмыстарда iстейтiн құрсаушы
14. Металл жылытушы (дәнекерлеушi)
15. Диаметрi 10 мм асатын сымнан серіппе орау кезiнде ыстық жұмыстарда iстейтiн серiппешi
16. Ыстық күйiнде шығыршықты домалатумен айналысушы
17. Ыстық металды өңдеумен айналысатын рессоршы
5. Металл қаптау және сырлау
18. Кессон-бактардың iшкi саңылауларын бiтеумен айналысатын саңылау бiтеушi
19. Ыстықтай тәсiлмен (гальвандық емес) қорғасындаумен ұдайы айналысатын қорғасындаушы
6. Слесарлық және слесарлық құрастыру жұмыстары
20. Дiрiл әсерi қолға берiлетiн пневматикалық аспаптармен жұмыс iстейтiн бұрандашы-пневматик
21. Ыстықтай илемдеу, өрнектеу, эмальдау, кабель өндiрiсiнде органикалық кремний лактарын қолданып айыру, қорғасындау цехтары мен бөлiмшелерiнде жабдықтарды реттеумен айналысатын жөндеушi слесарь
7. Қорғасынмен жұмыс
22. Қорытумен, ағызумен, илемдеумен, тартумен, қалыптаумен, қорғасын бұйымдарымен, кабельдердi қорғасындаумен және қорғасын аккумуляторларды дәнекерлеумен айналысатын жұмысшылар
1.2-кіші бөлім. Құрылыс, монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстары
23. Игiш қол станоктары мен қайшыларды, қаңқа тiректердi қолмен орнатумен айналысатын арматурашы
24. Асфальт бетондаушы
25. Қайнатушы-асфальттаушы
26. Гидромониторшы
27. Жер үңгiп-қазушы
28. Тас қашаушы
29. Тас қалаушы
30. Су астындағы камерада (кессон) жұмыс iстейтiн аппаратшы, жер қазушы, слесарь, электрмонтаждаушы
31. Орамдалған жабынды және жеке материалдармен iстейтiн шатыршы
32. Болат жабындымен iстейтiн шатыршы
33. Автогудронаттар машинисi
34. Автогрейдер машинисi
35. Бетон-сорғы қондырғысының машинисi
36. Битум ерiтетiн жылжымалы қондырғы машинисi
37. Бульдозер машинисi

38. Машинист грейдер-элеватора
39. Машинист смесителя асфальтобетона передвижного
40. Машинист укладчика асфальтобетона
41. Машинист экскаватора одноковшевого, машинист экскаватора роторного
42. Машинист электросварочного передвижного агрегата с двигателем внутреннего сгорания
43. Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций при работе на высоте и верхолазных работах
44. Монтажник связи-антенщик, занятый работой на высоте
45. Огнеупорщик, занятый на горячем ремонте печей и топок котла
46. Трубоклад промышленных железобетонных труб
47. Паяльщик по свинцу (свинцовопаяльщик)
48. Трубоклад промышленных кирпичных труб
Подраздел 1.3 Горные работы
49. Подземные работы в горно-добывающей промышленности, на строительстве подземных сооружений, за исключением, работников и специалистов, не выполняющих физических работ, а также работников и специалистов, выполняющих физические работы в пределах установленных норм по физическим нагрузкам для женщин.
50. Открытые горные работы и поверхность действующих и строящихся шахт и рудников, обогащение, агломерация, брикетирование, за исключением, работников и специалистов, не выполняющих физических работ, а также работников и специалистов, выполняющих физические работы в пределах установленных норм по физическим нагрузкам для женщин.
1. Общие профессии горных и горнокапитальных работ
51. Бурильщик скважин, машинист бурового станка, бурильщик шпуров
52. Взрывник, горнорабочий на взрывных работах
53. Горнорабочий по предупреждению и тушению пожаров
54. Оставщик крепежных материалов в шахту
55. Машинист буровой установки, помощник машиниста буровой установки
56. Крепильщик
57. Кузнец-бурозаправщик
58. Машинист погрузочной машины
59. Машинист установки по бурению стволов шахт полным сечением
60. Машинист, помощник машиниста, водитель тяжелых самоходных и транспортных машин (большегрузные автомобили, автосамосвалы, землеройные машины, экскаваторы, тракторы, бульдозеры)
61. Опрокидчик, занятый ручной подкаткой и откаткой вагонеток
62. Проходчик
63. Стволовой
64. Чистильщик.
2. Общие профессии обогащения, агломерации, брикетирования
65. Дробильщик, занятый на дроблении горячего пека в производстве глинозема, в брикетировании.
66. Обжигальщик, занятый ведением процесса обжига сырья и материалов в производстве ртути.
67. Рабочие и мастера обогатительных и дробильно-сортировочных фабрик, рудников, шахт и металлургических предприятий, занятые на работах по дроблению, измельчению, помолу и шихтовке руд черных, цветных и редких металлов, плавикового шлака и угля, при которых образуется пыль, содержащая 10 процентов и более свободной двуокиси кремния.

38. Грейдер-элеватор машинисi
39. Жылжымалы асфальт-бетон араластырғыш машинисi
40. Асфальт-бетон төсегiш машинисi
41. Бiр ожаулы экскаватор машинисi, роторлы экскаватор машинисi
42. Қозғалтқышы іштен жанатын двигателiн жылжымалы электрмен дәнекерлеу агрегатының машинисi
43. Болат және темiр-бетон құрылғыларын монтаждауда биiкте және жоғары өрмелейтiн жұмыстармен айналысатын монтажшы
44. Биiкте жұмыс iстейтiн антеннашы-байланыс монтажшысы
45. Пештердi ыстықтай жөндеумен және қазанға отын жағумен айналысатын отқа төзiмдi жұмысшы
46. Өнеркәсiптiк темiр-бетон құбырларын төсейтiн құбыр төсеушi
47. Қорғасынмен дәнекерлеушi
48. Өнеркәсiптiк кiрпiш құбырларын төсейтiн құбыр төсеушi
1.3-кіші бөлім. Тау-кен жұмыстары
49. Кен өндiру өнеркәсiбiнiң жерасты құрылыстарын салуда қара жұмыспен айналыспайтын жұмысшылар мен мамандар, сондай-ақ әйелдер үшiн бекiтiлген жұмыс күшi нормалары шегiнен аспайтын қара жұмыспен айналысатын жұмысшылар мен мамандардың жұмысынан басқа барлық жерасты жұмыстары
50. Қара жұмыспен айналыспайтын жұмысшылар мен мамандар, сондай-ақ әйелдер үшiн бекiтiлген жұмыс күшi нормалары шегiнен аспайтын қара жұмыспен айналысатын жұмысшылар мен мамандардың жұмысынан басқа ашық кен жұмыстары және жұмыс iстеп тұрған және салынып жатқан шахталар мен кенiштердiң үстi, байыту, агломераттау, брикеттеу жұмыстары
1. Жалпы кен және күрделi тау-кен жұмыстары кәсіптері
51. Ұңғыма бұрғылаушысы, бұрғылау станогының машинисi, шпур бұрғылаушысы
52. Қопарғыш, қопару жұмыстарындағы тау-кен жұмысшысы
53. Өрттiң алдын алу және сөндiру жөнiндегi тау-кен жұмысшысы
54. Шахтаға бекiту материалдарын жеткiзушi
55. Бұрғылау қондырғысының машинисi, бұрғылау қондырғысы машинисiнiң көмекшiсi
56. Бекiтушi
57. Ұста-бұрғы майлаушы
58. Тиеу машинасының машинисi
59. Шахта оқпандарына өн бойымен толық бұрғылау жөнiндегi қондырғы машинисi
60. Машинист, машинист көмекшiсi, өзi жүретiн ауыр және көлiк машиналарының жүргiзушiсi (ауыр жүк автомобильдерi, өзi жүк түсiретiн автомобильдер, жер қазатын машиналар, экскаватор, трактор, бульдозерлер)
61. Вагонеткаларды қолмен жылжытып сырғытумен айналысатын аударушы
62. Қазба жүргiзушi
63. Діңгекші
64. Тазалаушы
2. Жалпы байыту, агломерация, брикеттеу кәсіптері
65. Сазбалшық өндiрiсiнде ыстықтай күйдiрiлген күйде ұсатумен, брикеттеумен айналысатын ұсатушы
66. Сынап өндiруде шикiзат пен материалдарды күйдiрумен айналысатын күйдiрушi
67. Байыту және ұнтақтау-сұрыптау фабрикаларының, кенiштердiң, шахталар мен металлургия кәсiпорындарының жұмысты атқару кезiнде шаң-тозаң шығаратын, 10 пайыз және одан да астам қос қышқылды кремний түзiлетiн қара, түстi және сирек металдарды, балқыма шпатын және көмiрдi ұнтақтау, ұсақтау және шикіқұрамдау жөнiндегi жұмыстармен айналысатын жұмысшылар мен шеберлер

68. Рабочие, занятые в цехах обогащения свинца.
Подраздел 1.4 Геологоразведочные и
топографо-геодезические работы
69. Взрывник
70. Монтажник геодезических знаков
71. Электрослесарь (слесарь) дежурный и по ремонту оборудования, занятый в полевых условиях.
1. Бурение скважин
72. Бурильщик эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ
73. Вышкомонтажник, вышкомонтажник-сварщик, вышкомонтажник-электромонтер
74. Машинист буровой установки
75. Машинист по цементажу скважин
76. Моторист цементировочного агрегата
77. Моторист цементно-пескосмесительного агрегата
78. Опрессовщик труб
79. Помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ (первый и второй)
80. Помощник машиниста буровой установки (первый и второй)
81. Приготовитель бурового раствора, занятый приготовлением растворов вручную
82. Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом бурового оборудования
83. Слесарь по обслуживанию буровых, непосредственно занятый на буровых
84. Установщик бурильных замков
85. Электромонтер по ремонту электрооборудования и электромонтер по обслуживанию электрооборудования, занятые обслуживанием и ремонтом технологического оборудования.
2. Добыча нефти и газа
86. Бурильщик плавучего бурильного агрегата в море
87. Бурильщик капитального ремонта скважин
88. Машинист паровой передвижной депарафинизационной установки
89. Машинист передвижного компрессора
90. Машинист подъемника
91. Машинист промывочного агрегата
92. Оператор по гидравлическому разрыву пластов
93. Оператор по подземному ремонту скважин
94. Оператор по подготовке скважин к капитальному и подземному ремонтам
95. Оператор по химической обработке скважин
96. Помощник бурильщика плавучего бурильного агрегата в море
97. Помощник бурильщика капитального ремонта скважин
98. Рабочие, руководители и специалисты, постоянно занятые подземной добычей нефти
99. Рабочие, занятые работами, связанными с применением метанола и кислот
100. Слесарь по монтажу и ремонту оснований морских буровых и эстакад
101. Слесарь-ремонтник, занятый монтажом, обслуживанием и ремонтом нефтепромыслового оборудования.
Подраздел 1.5 Черная металлургия
1. Общие профессии черной металлургии
102. Ковшевой, занятый на работах с расплавленным металлом
103. Нагревальщик металла, занятый на работе в методических, камерных печах и колодцах прокатного и трубного производств
104. Обработчик поверхностных пороков металла, занятый на работах пневматическим инструментом.

68. Қорғасын байыту цехтарында iстейтiн жұмысшылар
1.4-кіші бөлім. Геологиялық барлау және топографиялық-геодезиялық жұмыстар
69. Қопарушы
70. Геодезиялық белгiлердi құрастырушы
71. Дала жағдайында жұмыс iстейтiн кезекшi және жабдықтарды жөндеу жөнiндегi электр слесары
1. Ұңғымаларды бұрғылау
72. Мұнай мен газды пайдалану және барлау ұңғымаларын бұрғылайтын бұрғылаушы
73. Мұнара құрастырушы, мұнара құрастырушы-дәнекерлеушi, мұнара құрастырушы электр монтерi
74. Бұрғылау қондырғысының машинисi
75. Скважинаны цементтеу жөнiндегi машинист
76. Цементтеу агрегатының моторшысы
77. Цемент-құм араластырғыш агрегат моторшысы
78. Құбырларды престеушi
79. Мұнай мен газ (бiрiншi және екiншi) пайдалану және барлау ұңғымаларын бұрғылайтын бұрғылаушының көмекшiсi
80. Бұрғылау қондырғысы (бiрiншi және екiншi) машинисiнiң көмекшiсi
81. Қолмен ерiтiндi әзiрлеумен айналысатын бұрғылау ерiтiндiсiн әзiрлеушi
82. Бұрғылау жабдықтарын жөндеумен айналысатын жөндеушi слесарь
83. Тiкелей бұрғылаумен айналысатын бұрғыларға қызмет көрсету жөнiндегi слесарь
84. Бұрғы құлыптарын орнатушы
85. Технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын электр жабдықтарын жөндеу жөнiндегi электр монтерi және электр жабдықтарына қызмет көрсететiн электр монтерi
2. Мұнай және газ өндiру
86. Теңiзде жүзетiн бұрғылау агрегатының бұрғылаушысы
87. Ұңғымаларды күрделi жөндеуден өткiзетiн бұрғылаушы
88. Парафиннен тазартатын жылжымалы бу қондырғысының машинисi
89. Жылжымалы компрессор машинисi
90. Көтергiш машинисi
91. Жуу агрегатының машинисi
92. Қат-қабат қыртыстарды гидравликалық тәсiлмен жару операторы
93. Ұңғымаларды жер астында жөндеушi оператор
94. Ұңғымаларды күрделi және жер астында жөндеуге дайындау жөнiндегi оператор
95. Ұңғымаларды химиялық өңдеу жөнiндегi оператор
96. Теңiзде жүзетiн бұрғылау агрегаты бұрғылаушысының көмекшiсi
97. Ұңғымаларды күрделi жөндеу бұрғылаушысының көмекшiсi
98. Жер астында мұнай өндiрумен ұдайы айналысатын жұмысшылар, басшылар мен мамандар
99. Метанол мен қышқыл қолданумен байланысты жұмыстармен айналысатын жұмысшылар
100. Теңiз бұрғылары мен көпiрлерiнiң негiздерiн құрастыру және жөндеу жөнiндегi слесарь
101. Мұнай кәсiпшiлiгiнiң жабдықтарын құрастырумен, қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын жөндеушi слесарь
1.5-кіші бөлім. Қара металлургия
1. Жалпы қара металлургия кәсіптері
102. Балқыған металдармен жұмыс iстейтiн ожаушы
103. Илемдеу және құбыр өндiрiсiнiң камералық пештерi мен құдықтарында әдiстемелiк жұмыстармен айналысатын металл қыздырушы
104. Пневматикалық құралдармен жұмыс iстейтiн металдың сыртқы кеселдерiн өңдеушi

2. Доменное производство
105. Верховой доменной печи
106. Водопроводчик доменной печи
107. Горновой доменной печи
108. Машинист вагон-весов
109. Скиповой.
3. Сталеплавильное производство
110. Машинист завалочной машины
111. Миксеровой
112. Набивщик блоков
113. Плавильщик раскислителей
114. Подручный сталевара: конвертера, мартеновской печи, прямого восстановления железа, установки электрошлакового переплава, электропечи
115. Разливщик стали
116. Сталевар: конвертера, мартеновской печи, печи прямого восстановления железа, установки электрошлакового переплава, электропечи.
4. Прокатное производство
117. Вальцовщик стана горячей прокатки
118. Варщик пека
119. Листобойщик
120. Подручный вальцовщика стана горячей прокатки
121. Прессовщик-прошивщик рельсовых скреплений
122. Слесарь-проводчик, занятый в сортопрокатном производстве.
5. Трубное производство
123. Вальцовщик: калибровочного стана, стана горячего проката труб, стана печной сварки труб, стана холодного проката труб, трубоформовочного стана
124. Волочильщик труб, занятый на немеханизированных станах
125. Калибровщик труб на прессе
126. Кузнец на молотах и прессах
127. Подручный вальцовщика стана: горячего проката труб, холодного проката труб.
6. Ферросплавное производство
128. Горновой ферросплавных печей
129. Плавильщик ферросплавов
130. Рабочие, занятые получением металлического хрома и хромосодержащих сплавов алюминотермическим способом
131. Рабочие, занятые выплавкой кремнийстых сплавов в открытых дуговых печах.
7. Коксохимическое производство
132. Барильетчик
133. Дверевой
134. Дробильщик
135. Люковой
136. Работники, непосредственно занятые в производстве бензола, его гидроочистке и ректификации
137. Скрубберщик-насосчик, занятый обслуживанием фенольной установки в цехе улавливания продуктов коксования
138. Слесарь-ремонтник, занятый обслуживанием коксовых батарей.
Подраздел 1.6 Цветная металлургия
1. Общие профессии цветной металлургии
139. Заливщик анодов, занятый на заливке подовых секций анодов в производстве алюминия, силумина и кремния
140. Монтажник на ремонте ванн, занятый на пробуривании углубления под катодный стержень в производстве алюминия, силумина и кремния
141. Плавильщик
142. Прокальщик
143. Рабочие, непосредственно занятые на производстве тантала, ниобия, их соединений и изделий из них, с использованием химических веществ первого и второго класса опасности
144. Спекальщик твердых сплавов
145. Слесарь-ремонтник, слесарь по ремонту металлургического и цементного оборудования, занятые на обслуживании и ремонте металлургического оборудования в основных металлургических цехах.

2. Домна өндiрiсi
105. Домна пешiнiң үстiн қараушы
106. Домна пешiнiң су құбыршысы
107. Домна пешiнiң көрiкшiсi
108. Вагон-салмақ машинисi
109. Скипшi
3. Болат балқыту өндiрiсi
110. Үйiндi машинасының машинисi
111. Миксершi
112. Блоктарды қағушы
113. Қышқыл жойғыштарды балқытушы
114. Конвертерде, темiрдi бiрден қалпына келтiретiн мартен пешiнде, электр қалдықтарын қайта балқыту қондырғысында, электр пешiнде болат қорытушы
115. Болат құюшы
116. Конвертерде, темiрде бiрден қалпына келтiретiн мартен пешiнде, электр қалдықтарын қайта балқыту қондырғысында, электр пешiнде болат қорытушы
4. Илемдеу өндiрiсi
117. Ыстықтай прокат станының бiлiктеушiсi
118. Балқыма қайнатушысы
119. Жайма соғушы
120. Ыстықтай прокат станының тірегін бiлiктеушi
121. Рельстердi бекiтетiн қыстырғыш-престеушi
122. Сортты прокат өндiрiсiнде iстейтiн өткiзушi слесарь
5. Құбыр өндiрiсi
123. Калибрлеу орнағының, құбырларды ыстықтай прокат станының, құбырларды пеште дәнекерлеу, құбырларды салқын прокат станының, құбырларды қалыптау орнағының бiлiктеушiсi
124. Механикаландырылмаған стандарда iстейтiн құбыр тартушы
125. Престе құбырларды калибрлеушi
126. Балға мен пресс ұстасы
127. Құбырларды ыстықтай илемдеу, құбырларды салқындай прокат станының тірегінің бiлiктеушiсi
6. Ферроқорытпа өндiрiсi
128. Ферроқорытпа пештерiнiң көрiкшiсi
129. Балқытушы, ферроқорытпа балқытушысы
130. Алюминдi-термиялық әдiспен балқымаларды ұстайтын металл хром алумен айналысатын жұмысшылар
131. Ашық иiндi пештерде кремний балқымаларын балқытумен айналысатын жұмысшылар
7. Химиялық кокс өндiрiсi
132. Барий құюшы
133. Есiкте тұрушы
134. Ұсақтаушы
135. Люкте тұрушы
136. Бензол өндiрiсiнде, оны су қуатымен тазартумен және аршумен тiкелей айналысатын қызметкерлер
137. Кокстендiрiлетiн өнiмдердi аулау цехында фенолды қондырғыға күтiм көрсетумен айналысатын скруббершi-насосшы
138. Кокс батареяларына қызмет көрсетумен айналысатын слесарь-жөндеушi
1.6-кіші бөлім. Түстi металлургия
1. Жалпы түстi металлургия кәсіптері
139. Алюминий, силумин және кремний өндiрiсiнде анодтарды астыңғы секцияларға құюмен айналысатын анод құюшы
140. Алюминий, силумин және кремний өндiрiсiнде катод өзектерiнiң астын тереңдете бұрғылаумен айналысатын ванна жөндеп-орнатушы
141. Балқытушы
142. Қыздырушы
143. Қауiптiлiгi бiрiншi және екiншi сыныпты химиялық заттарды пайдалана отырып, тантал, ниобий өндiрiсiмен және олардың қосындысы мен олардан жасалатын бұйымдармен тiкелей айналысатын жұмысшылар
144. Қатты балқымаларды жымдастырушы
145. Негiзгi металлургия цехтарында металлургиялық жабдықтарға қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын, металлургия және цемент жабдықтарын жөндеу жөнiндегi слесарь, слесарь-жөндеушi

2. Производство цветных и редких металлов,
производство порошков из цветных металлов
146. Анодчик в производстве алюминия, магния
147. Выбивщик титановой губки
148. Выливщик-заливщик металла
149. Катодчик
150. Конвертерщик
151. Конденсаторщик
152. Монтажник реакционных аппаратов, занятый на монтаже и демонтаже ванн и печей
153. Отбивщик ртути
154. Печевой на восстановлении и дистилляции титана и редких металлов
155. Печевой по восстановлению активного никелевого порошка
156. Печевой в производстве цинковой пыли
157. Печевой на получении окиси цинка в вельцпечах
158. Печевой по переработке титаносодержащих и редкоземельных материалов
159. Рабочие и мастера, занятые в производстве четыреххлористого титана (тетрахлорида)
160. Рабочие и мастера, занятые в цехах (отделениях и участках) восстановления тетрахлорида и сепарации металла в производстве металлического титана
161. Рабочие и мастера, занятые в цехах хлорирования лопаритового концентрата
162. Рабочие и мастера, занятые в отделениях (на участках) хлорирования и ректификации титанового сырья (шлаков)
163. Рабочие, занятые в отделении переработки шлаков методом возгона на фьюмингустановке (в производстве олова)
164. Рабочие, занятые в плавильных цехах, а также по переработке огарков в производстве ртути
165. Шламовщик электролитных ванн, занятый чисткой ванн ручным способом
166. Электролизник расплавленных солей.
3. Производство бериллия, его соединений и изделий из них
167. Аппаратчик, занятый в производстве металлического бериллия
168. Аппаратчик, занятый на чистке вручную фильтрпрессов в производстве гидроксида бериллия
169. Аппаратчик, занятый в производстве фторбериллата аммония
170. Аппаратчик, занятый на получении порошка оксида бериллия
171. Аппаратчик, занятый на операциях с использованием порошка оксида бериллия в производстве изделий из оксида бериллия
172. Аппаратчик, занятый на приготовлении шихтовых материалов в производстве гидроокиси бериллия
173. Аппаратчик, занятый на сплавлении шихтовых материалов в производстве гидроокиси бериллия
174. Аппаратчик, занятый обслуживанием ветсистем
175. Рабочий (токарь, фрезеровщик и т.д.), занятый на механической обработке бериллия и его сплавов, изделий из оксида бериллия
176. Рабочий на операциях, связанных с использованием изолирующих средств индивидуальной защиты
177. Слесарь-ремонтник, занятый на ремонте технологического и вспомогательного оборудования.
4. Производство топлива для атомных электростанций
178. Аппаратчики, непосредственно занятые ведением технологического процесса, за исключением аппаратчиков на осаждении, экстракции, формировании таблеток, разбраковке готовой продукции, контроле и комплектации, учетчиков, операторов по обслуживанию пылегазоулавливающих установок

2. Түстi және сирек металдар өндiрiсi, түстi металдардан ұнтақ жасау өндiрiсi
146. Алюминий, магний өндiрiсiндегi анодшы
147. Титан ысқыштарды қағып шығарушы
148. Металды құйып төгушi
149. Катодшы
150. Конвертершi
151. Конденсаторшы
152. Ванналар мен пештердi құрастырумен және бұзумен айналысатын реакциялық аппараттардың құрастырушысы
153. Сынапты шыңдаушы
154. Титан мен сирек металдарды қалпына келтiрiп тазартумен айналысатын пешшi
155. Белсенді никель ұнтақтарын қалпына келтiру жөнiндегi пешшi
156. Мырыш тозаңы өндiрiсiндегi пешшi
157. Вельцпештерде мырыш тотығын алуда iстейтiн пешшi
158. Титан түзетiн және сирек топырақ материалдарын қайта өңдеу жөнiндегi пешшi
159. Төрт хлорлы титан (тетрахлорид) өндiрiсiнде iстейтiн жұмысшылар мен шеберлер
160. Металды титан өндiрiсiнде тетрахлоридтi қалпына келтiру және металды тарту цехтарында (бөлiмшелер мен учаскелерде) iстейтiн жұмысшылар мен шеберлер
161. Лопарит концентратын хлорлау цехтарында iстейтiн жұмысшылар мен шеберлер
162. Титан шикiзатын (шлактарды) хлорлау және аршу бөлiмшелерiнде (учаскелерiнде) iстейтiн жұмысшылар мен шеберлер
163. Фьюминг қондырғысында шлакты возгон тәсiлiмен қайыра өңдеу бөлiмiнде iстейтiн жұмысшылар
164. Балқыту цехтарында, сондай-ақ сынап өндiрiсiнде тұқыл өңдеумен айналысатын жұмысшылар
165. Ванналарды қолмен тазартатын, электролит ванналардағы қойыртпақ қалдықтарды тазартушы
166. Балқытылған тұздарды электролиздеушi
3. Бериллий өндiрiсi, оның қосындысы және одан жасалған бұйымдар
167. Металл бериллий өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн аппаратшы
168. Бериллий гидрототығын өндiруде сүзгіпрессорларды қолмен тазалаумен айналысатын аппаратшы
169. Аммоний фторбериллатын өндiрумен айналысатын аппаратшы
170. Бериллий тотығы ұнтағын алумен айналысатын аппаратшы
171. Бериллий тотығы ұнтағынан бұйым жасау өндiрiсiнде бериллий тотығы ұнтағын пайдалана отырып, операциямен айналысатын аппаратшы
172. Бериллий гидрототығы өндiрiсiнде шикіқұрам материалдарын дайындаумен айналысатын аппаратшы
173. Бериллий өндiрiсiнде шикіқұрам материалдарын балқытумен айналысатын аппаратшы
174. Ветжүйеге қызмет көрсетумен айналысатын аппаратшы
175. Бериллий мен оның құймаларын, бериллий тотығынан жасалған бұйымдарды механикалық өңдеумен айналысатын жұмысшы (фрезерлеушi, токарь т.б.)
176. Жеке қорғанудың оқшаулаушы құралдарын пайдаланумен байланысты операциялардағы жұмысшылар
177. Технологиялық және көмекшi жабдықтарды жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеушi
4. Атом электр станциялары үшiн отын өндiру
178. Шөгiндiдегi, экстракциялаудағы, таблеткалар қалыптастырудағы, дайын өнiмдi іріктеудегі, бақылау және жинақтаудағы аппаратшылар, есепшi, шаң мен газды ұстап қалатын жабдықтарға қызмет көрсетушi операторлардан басқа, технологиялық үдерiстi жүргiзумен тiкелей айналысатын аппаратшылар

179. Мастер-механик, мастер-электрик, мастер-сантехник, мастер по наладке автоматов и полуавтоматов, слесари по ремонту оборудования, слесари-сантехники, электромонтеры.
Подраздел 1.7 Ремонт оборудования электростанций и сетей
180. Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий, занятый на ремонте кабельных вводов со свинцовым глетом и напайке свинцовых кабельных муфт и оболочек
181. Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередач, занятый на верхолазных работах ремонтом высоковольтных линий электропередач.
Подраздел 1.8 Производство абразивов
182. Балансировщик-заливщик абразивных кругов, занятый заливкой свинцом абразивных изделий
183. Машинист бульдозера, занятый на горячей разборке печей сопротивления в производстве абразивов
184. Плавильщик абразивных материалов
185. Плавильщик карбида кремния
186. Подинщик, занятый в цехе корунда.
Подраздел 1.9 Электротехническое производство
1. Слесарно-сборочные и общие профессии
электротехнического производства
187. Дистиллировщик ртути
188. Формовщик ртутных выпрямителей.
2. Электроугольное производство
189. Рабочие, занятые на плавке пека.
3. Кабельное производство
190. Опрессовщик кабелей свинцом или алюминием, занятый опрессовкой свинцом горячим способом
191. Съемщик оболочек с кабельных изделий, занятый съемкой только свинцовых оболочек.
4. Производство химических источников тока
192. Литейщик изделий из свинцовых сплавов
193. Мешальщик сухой массы (для свинцовых аккумуляторов)
194. Плавильщик свинцовых сплавов и свинецсодержащих отходов
195. Рубщик аккумуляторных пластин, занятый на штамповке-разделении отформированных свинцовых пластин.
Подраздел 1.10 Химическое производство
196. Работы, связанные с использованием химических веществ 1-2 класса опасности, для женщин в детородном возрасте, за исключением, лаборантов химических лабораторий, занятых обслуживанием основных производств, не относящихся к химическому производству.
1. Общие профессии химических производств
197. Аппаратчик плавления, занятый на плавке и облагораживании пека
198. Пропарщик, занятый на раздирке-распарке каучука.
2. Производство желтого и красного фосфора и их производных
199. Рабочие, руководители и специалисты, непосредственно занятые обслуживанием шахтных щелевых печей, обжиговых и агломерационных печей, установок грануляции мелочи в отделениях электровозгонки фосфора, на заполнении фосфорных емкостей, по обслуживанию складских емкостей фосфора, фосфорного шлама, дистилляции шлама и на переработке огнежидких шлаков.

179. Ұста-механик, ұста-электрик, автомат пен жартылай автоматты баптау, жабдықтарды жөндеу жөнiндегi слесарь, слесарь-сантехниктер, электромонтер
1.7-кіші бөлім. Электр станциялары мен желiлер жабдықтарын жөндеу
180. Қорғасын өзектi кабель тартпаларын жөндеумен және қорғасын кабель муфталары мен сыртқы қабатын дәнекерлеумен айналысатын, кабельдi желiлердi жөндеу және құрастыру жөнiндегi электр монтерi
181. Жоғарғы вольттi электр таратқыш желiлердi биiкте жөндеу жұмыстарымен айналысатын, электр таратқыш әуе желiлерiн жөндеу жөнiндегi электр монтерi
1.8-кіші бөлім. Абразив өндiрiсi
182. Абразив бұйымдарға қорғасын құюмен айналысатын, абразив шеңберлердi құюшы
183. Абразив өндiрiсiнде кедергiлiк пешiн ыстықтай бұзумен айналысатын бульдозер машинисi
184. Абразив материалдардың балқытушысы
185. Кремний карбидiн балқытушы
186. Корунд цехында iстейтiн подинщик
1.9-кіші бөлім. Электр техника өндiрiсi
1. Жалпы слесарлық жинау және электр техника өндiрiсi кәсiптері
187. Сынап тазартушы
188. Сынапты түзеткiштердi қалыпқа құюшы
2. Электр көмiр өндiрiсi
189. Пеште балқытумен айналысатын жұмысшылар
3. Кабель өндiрiсi
190. Қорғасынды ыстықтай құю әдiсiмен айналысатын, кабельдердi қорғасынмен немесе алюминиймен престеушi
191. Тек қана қорғасын қабықтарды сыдырумен айналысатын, кабель бұйымдарының сыртқы қабатын сыдырушы
4. Химиялық ток көздерiн өндiру
192. Қорғасын балқыма бұйымдарын құюшы
193. Құрғақ массаны (қорғасын аккумуляторлар үшiн) араластырушы
194. Қорғасын балқымалар мен қорғасын түзетiн қалдықтарды қорытушы
195. Қалыптағы қорғасын пластиналарды штампылап бөлумен айналысатын аккумуляторлық пластиналарды бөлшектеушi
1.10-кіші бөлім. Химия өндiрiсi
196. Химия өндiрiсiне жатпайтын негiзгi өндiрiске қызмет көрсетумен айналысатын химиялық зертхана зертханашыларын қоспағанда қауiптiлiгi 1-2 сыныпты химиялық заттарды пайдалануға байланысты бала туатын жастағы әйелдерге арналған жұмыстар.
1. Жалпы химия өндiрiсi кәсіптері
197. Балқытуда және бабымен пiсiретін балқыту аппаратшысы
198. Каучукты көлденең қысыммен сүргiлеумен айналысатын еселеп булаушы
2. Сары және қызыл фосфор өндiрiсi және олардың қосындылары
199. Шахталы саңлаулы пештерде, күйдiргiш және агломерациялық пештерге, фосфорды электрмен айдау бөлiмшелерiнде ұсақтарды қырлау қондырғыларына қызмет көрсетумен, фосфор ыдыстарды толтырумен, қоймалардағы фосфор, фосфор тұнбаларының ыдыстарына қызмет көрсетумен, қоймалжың қалдықтарды тазартумен және отқа жанатын сұйық қалдықтарды қайта өңдеумен тiкелей айналысатын жұмысшылар, басшылар мен мамандар

3. Производство треххлористого фосфора и пятисернистого фосфора
200. Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном технологическом процессе.
Подраздел 1.11 Лакокрасочное производство
Производство свинцового глета и сурика, свинцовых
кронов, белил, свинцовой зелени и ярьмедянки
201. Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном технологическом процессе.
Подраздел 1.12 Переработка резины
1. Общие профессии производства резиновых смесей
и их переработки
202. Вулканизаторщик, занятый загрузкой, выгрузкой изделий в котлах длиною свыше 6 метров, вулканизацией гребных валов
203. Машинист резиносмесителя
204. Рабочие, занятые в отделениях: холодной вулканизации, выработки радоля и фактисов
205. Ремонтировщик резиновых изделий, занятый на изготовлении и ремонте крупногабаритных резиновых деталей и изделий, на вулканизации армированных деталей (крупные покрышки, резиновые топливные баки, резервуары, транспортерные ленты и т.п.).
2. Производство, восстановление и ремонт шин
206. Вулканизаторщик
207. Сборщик покрышек (большегрузных).
Подраздел 1.13 Переработка нефти, газа, сланцев и угля,
выработка синтетических нефтепродуктов, нефтяных масел и смазок
208. Коксоразгрузчик
209. Коксоочиститель
210. Рабочие, занятые в экстракционных цехах и отделениях производств ароматических углеводородов
211. Рабочие, занятые приготовлением мышьяковых растворов при очистке серосодержащего нефтяного газа
212. Рабочие, руководители и специалисты, занятые на технологических установках этилированного бензина
213. Рабочие, занятые ремонтными работами в сосудах, работающих под давлением и дренажных емкостях, предназначенных для сбора отходов переработки нефти и газа
214. Рабочие, занятые профилактическими работами в газовзрывоопасной среде с высоким содержанием сероводорода.
Подраздел 1.14 Производство целлюлозы, бумаги,
картона и изделий из них
215. Аппаратчик пропитки, занятый в производстве антикоррозийной и ингибитированной бумаги
216. Аппаратчик приготовления химических растворов, занятый на растворении хлора
217. Варщик целлюлозы
218. Варщик волокнистого сырья
219. Древопар
220. Дробильщик колчедана
221. Загрузчик сульфата
222. Загрузчик колчеданных, серных печей и турм
223. Загрузчик балансов в дефибреры
224. Кислотчик
225. Миксовщик
226. Обмуровщик кислотных резервуаров
227. Опиловщик фибры
228. Пропитчик бумаги и бумагоизделий, занятый в производстве антикоррозийной и ингибитированной
229. Регенераторщик сернистой кислоты
230. Содовщик
231. Слесарь-ремонтник, электромонтер по ремонту, электромонтер по обслуживанию электрооборудования, смазчик, уборщик производственных помещений, занятые в производстве сульфитной целлюлозы и сернистой кислоты

3. Үш хлорлы фосфор және бес күкiрттi фосфор өндiрiсi
200. Негiзгi өндiрiстегi технологиялық процесте iстейтiн жұмысшылар, басшылар мен мамандар
1.11-кіші бөлім. Лак-сыр өндiрiсi
Қорғасын глет пен жоса, қорғасынды крон,
ақ сыр, қорғасын көгі және жасыл бояу өндiрiсi
201. Негiзгi технологиялық процесте iстейтiн жұмысшылар, басшылар мен мамандар
1.12-кіші бөлім. Резинаны қайта өңдеу
1. Жалпы резина қоспалары мен оларды қайта өңдеу өндiрiсi кәсіптері
202. Ұзындығы 6 метрден астам қазандарда бұйымдарды тиеп-түсiрумен, ескек бiлiктерiн вулканизациялаумен айналысатын вулканизаторшы
203. Резина араластырғыш
204. Салқын вулканизация, радол мен фактис шығару бөлiмшелерiнде iстейтiн жұмысшылар
205. Iрi габариттi резина бөлшектер мен бұйымдар дайындауда және жөндеуде, арматура бөлшектердi вулканизациялауда (iрi қақпақтар, резина отын бактер, резервуарлар, транспортер ленталары және т.б.) iстейтiн резина бұйымдарды жөндеушi
2. Шина өндiру, қалпына келтiру және жөндеу
206. Вулканизаторшы
207. Покрышкаларды (ауыр жүктi) жинаушы
1.13-кіші бөлім. Мұнайды, газды, сланецтi және көмiрді
қайта өңдеу, синтетикалық мұнай өнiмдерiн, мұнай майларын өндiру
208. Кокс түсiрушi
209. Кокс тазалаушы
210. Хош иiстi көмiр сутегi өндiрiсiнiң экстракт цехтары мен бөлiмшелерiнде iстейтiн жұмысшылар
211. Күкiрт түзетiн мұнай газын тазарту кезiнде мышьяк ерiтiндiлерiн дайындаумен айналысатын жұмысшылар
212. Бензиндi этилдейтiн технологиялық қондырғылармен айналысатын жұмысшылар, басшылар мен мамандар
213. Мұнай мен газ өңдеу қалдықтарын жинауға арналған қысымда және дренажды ыдыстарда жұмыс iстейтiн сауыттарды жөндеу жұмыстарымен айналысатын жұмысшылар
214. Жоғары мөлшердегi күкiрт сутегiсi бар газ жарылу қаупi бар ортада алдын алу жұмыстарымен айналысатын жұмысшылар
1.14-кіші бөлім. Целлюлоза, қағаз, картон және олардан бұйым жасау өндiрiсi
215. Коррозияға қарсы және ингибитор қағаздары өндiрiсiмен айналысатын сорғызу аппаратшысы
216. Хлор ерiтумен айналысатын, химиялық ерiтiндiлер дайындау аппаратшысы
217. Целлюлоза қайнатушы
218. Талшық шикiзатын қайнатушы
219. Ағаш булаушы
220. Колчедан ұнтақтаушы
221. Сульфат тиеушi
222. Колчедан, күкiрт пештердi және турм тиеушi
223. Дефибрерге баланстарды (қабығы аршылған материал) тиеушi
224. Қышқылдаушы
225. Микстеуші
226. Қышқылды резервуарларды кiрпiшпен айналдыра қалаушы
227. Фибрлердi кесушi
228. Коррозияға қарсы және ингибитирленген қағаз өндiрiсiнде iстейтiн қағаз және қағаз бұйымдарына дымқыл сiңiрушi
229. Күкiрт қышқылын қалпына келтiрушi
230. Содашы
231. Сульфиттi целлюлоза және күкiрт қышқылы өндiрiсiнде iстейтiн жөндеушi-слесарь, жөндеу жөнiндегi электромонтерi, электр жабдықтарына қызмет көрсету жөнiндегi электромонтерi, майлаушы, өндiрiстiк орындарда еден жуушы

232. Сушильщик бумагоделательной (картоноделательной) машины, занятый на быстроходных бумагоделательных и картоноделательных машинах, работающих со скоростью от 400 и более метров в минуту
233. Хлорщик.
Подраздел 1.15 Производство цемента
234. Рабочие по очистке шламовых бассейнов и болтушек.
Подраздел 1.16 Обработка камня и производство
камнелитейных изделий
235. Заливщик камнелитейных изделий
236. Камнетес
237. Камневар
238. Машинист мельниц, занятый размолом диабазового щебня в порошок
239. Наладчик оборудования по обработке камня
240. Фрезеровщик по камню.
Подраздел 1.17 Производство железобетонных и бетонных
изделий и конструкций
241. Резчик бетонных и железобетонных изделий.
Подраздел 1.18 Производство теплоизоляционных материалов
242. Битумщик
243. Вагранщик.
Подраздел 1.19 Производство мягкой кровли и
гидроизоляционных материалов
244. Загрузчик варочных котлов.
Подраздел 1.20 Текстильная и легкая промышленность
1. Общие профессии производства текстиля
245. Оператор шлихтовального оборудования, занятый на немеханизированном подъеме и снятии валиков
246. Слесарь аварийно-восстановительных работ, занятый чисткой канализационных траншей и колодцев
247. Чистильщик-точильщик чесальных аппаратов.
2. Первичная обработка хлопка
248. Прессовщик сырья и волокна.
3. Льняное и пенько-джутовое производство
249. Подготовитель волокна.
4. Шерстяное производство
250. Мастер, занятый в ткацком цехе в производстве сукон
251. Промывальщик, занятый на промывке технических сукон
5. Валяльно-войлочное производство
252. Валяльщик, занятый на изготовлении плотных войлоков
253. Насадчик обуви, занятый на ручных работах
254. Съемщик обуви с колодок, занятый на ручных работах.
Подраздел 1.21 Пищевая промышленность
1. Общие профессии производств пищевой продукции
255. Аппаратчик диффузии, обслуживающие диффузоры периодического действия при загрузке вручную
256. Заготовщик льда, занятый на заготовке льда в водоемах и укладке его в бунты
257. Изготовитель костяного клея
258. Машинист очистительной машины, занятый разборкой сепараторов вручную
259. Рабочие, занятые на тюковке отходов гофрено-тарного производства.
2. Производство мясных продуктов
260. Боец скота, занятый на операциях:
1) оглушения, подцепки, обескровливания крупного и мелкого рогатого скота и свиней;
2) нутровки, съемки шкур крупного рогатого скота ручным способом;
3) распиловки туш;
4) шпарки и опалки свиных туш и голов;
5) обработки туш крупного рогатого скота горизонтальным способом;
6) мездрильщик шкур;
7) обработчик шкур.
Подраздел 1.22 Железнодорожный транспорт и метрополитен

232. Минутына 400 метр және одан да астам жылдамдықта жұмыс iстейтiн, жылдам жүретiн қағаз жасайтын және картон жасайтын машиналарда жұмыс істейтін, қағаз жасаушы (картон жасаушы) машиналардың құрғатушысы
233. Хлоршы
1.15-кіші бөлім. Цемент өндiрiсi
234. Қоймалжың тұнбалар бассейндерi мен қойыртпақтарды тазалайтын жұмысшылар
1.16-кіші бөлім. Тас өңдеу және тастан құйылатын бұйымдар өндiрiсi
235. Тастан құйылатын бұйымдарды құюшы
236. Тас қашаушы
237. Тас қайнатушы
238. Диабаз қиыршық тастарын тартып ұнтақ жасайтын диiрмен машинисi
239. Тас өңдейтiн жабдықтарды реттеушi
240. Фрезамен тас өңдеушi
1.17-кіші бөлім. Темiр-бетон және бетон бұйымдары мен құрылғылар өндiрiсi
241. Бетон және темiр-бетон бұйымдарын кесушi
1.18-кіші бөлім. Жылу сақтағыш материалдар өндiрiсi
242. Битумшы
243. Ваграншы
1.19-кіші бөлім. Жұмсақ жабындылар мен су өткiзбейтiн материалдар өндiрiсi
244. Қайнатқыш қазандарды толтырушы
1.20-кіші бөлім. Тоқыма және жеңiл өнеркәсiп
1. Тоқыма өндiрiсiнiң жалпы мамандықтары
245. Бiлiктердi механикаландырмай көтерiп-түсiрумен айналысатын шлихталандыру жабдықтарының операторы
246. Кәріз орлары мен құдықтарын тазартумен айналысатын апат зардаптарын қалпына келтiру жұмыстарының слесары
247. Түту аппараттарын тазартып-қайраушы
2. Мақтаны алғашқы өңдеу
248. Шикiзатты және талшықты престеушi
3. Зығыр және кендiр-талшық өндiрiсi
249. Талшық дайындаушы
4. Жүн өндiрiсi
250. Шұға өндiрiсiндегi тоқыма цехында iстейтiн шебер
251. Техникалық шұғаны жуумен айналысатын жұмысшы
5. Киiз басу өндiрiсi
252. Қалың киiз дайындаумен айналысатын киiз басушы
253. Қол жұмыстарымен айналысатын аяқ киiм саптаушы
254. Қол жұмыстарымен айналысатын аяқ киiмдердi қалыптан шығарушы
1.21-кіші бөлім. Тамақ өнеркәсiбi
1. Жалпы тамақ өнiмдерi өндiрiсiнің кәсіптері
255. Қолмен тиеуде мерзiмiмен iске қосылатын диффузорларға қызмет көрсететiн кiрiктiргiш аппаратшысы
256. Су айдындарда мұз дайындаумен және оны бунтқа салумен айналысатын мұз дайындаушы
257. Сүйек желiмiн дайындаушы
258. Сепараторларды қолмен бұзып-таратумен айналысатын, тазарту машинасының машинисi
259. Гофронды-ыдыс өндiрiсiнiң қалдықтарын теңдеумен айналысатын жұмысшылар
2. Ет өнiмдерiнің өндiрiсi
260. Мына жұмыстармен:
1) iрi қара және ұсақ малдарды және шошқаларды естен тандыра құлату, шынжырға iлу, қанын сорғызу;
2) iрi қара малды сұрыптап қолмен терiсiн сыдыру;
3) ұшасын бөлшектеп кесу;
4) шошқаның ұшасы мен басын үйiту;
5) iрi қара малдың ұшасын көлденең әдiспен өңдеу;
6) терiлердi шелдеушi;
7) терiлердi өңдеушi операцияларымен айналысатын мал жығушы қасапшы
1.22-кіші бөлім. Темiр жол көлiгi және метрополитен

261. Машинист: дизельпоезда, тепловоза, электропоезда
262. Машинист мотовоза, помощник машиниста мотовоза, водитель дрезины
263. Помощник водителя дрезины, работающие на железнодорожных линиях широкой колеи
264. Помощник машиниста: дизельпоезда, тепловоза, электропоезда
265. Составитель поездов, помощник составителя поездов
266. Электромонтер контактной сети, занятый на электрифицированных железных дорогах работой на высоте
267. Монтер пути
268. Осмотрщик-ремонтник вагонов.
Подраздел 1.23 Речной транспорт
269. Грузчик, докер-механизатор (кроме докера-механизатора, постоянно работающего крановщиком, водителем внутрипортового транспорта, и рабочих, обслуживающих машины и механизмы непрерывного действия на переработке грузов за исключением веществ, относящихся к 1 и 2 классам опасности)
270. Кочегар судна, занятый на судах, работающих на твердом топливе
271. Матросы всех наименований пассажирских и грузопассажирских судов (за исключением судов на подводных крыльях и глиссирующих, а также судов, работающих на внутригородских и пригородных линиях), земснарядов, землесосов и судов смешанного "река-море" плавания
272. Машинист крана (крановщик), занятый на плавучем кране.
Подраздел 1.24 Полиграфическое производство
1. Работы, связанные с применением свинцовых сплавов
273. Наладчик полиграфического оборудования, занятый на участках отливов стереотипов, шрифта, наборных и пробельных материалов
274. Отливщик
275. Рабочие, занятые на отливочных операциях и отделке стереотипа
276. Стереотипер.
2. Цехи глубокой печати
277. Рабочие, занятые на работах в печатном отделении глубокой печати (кроме приемки и упаковки готовой продукции)
278. Травильщик форм глубокой печати.
Подраздел 1.25 Профессии рабочих, общие
для всех отраслей экономики
279. Антенщик-мачтовик
280. Варщик битума
281. Водитель аэросаней
282. Водитель автомобиля грузоподъемностью свыше 3,5 тонн (за исключением автобусов)
283. Водолаз
284. Газоспасатель
285. Десантник-пожарный, парашютист-пожарный
286. Дозировщик ртути, занятый дозировкой открытой ртути вручную
287. Дровокол, занятый работой вручную
288. Котельщик, занятый ремонтом горячих котлов
289. Котлочист
290. Краскотер, занятый приготовлением свинцовых красок вручную
291. Маляр, занятый внутри емкостей окраской с применением лакокрасочных материалов, содержащих свинец, ароматические и хлорированные углеводороды, а также окраской крупногабаритных изделий в закрытых камерах пульверизатором с применением этих же лакокрасочных материалов
292. Машинист крана (крановщик), занятый работой в море

261. Дизельдi пойыз, тепловоз, электропойыз машинистерi
262. Мотовоз машинисi, мотовоз машинисiнiң көмекшiсi, қол арба жүргiзушiсi
263. Кең табанды темiр жол желiлерiнде жұмыс iстейтiн қол арба жүргiзушiсiнiң көмекшiсi
264. Дизельдi пойыз, тепловоз, электропойыз машинистерiнiң көмекшiсi
265. Пойыздарды құрастырушы, пойыздарды құрастырушының көмекшiсi
266. Электрлендiрiлген темiр жолдарда биiкте жұмыс iстейтiн түйiсу желiлерiнiң электр монтерi
267. Жол монтерi
268. Вагондарды қадағалаушы-жөндеушi
1.23-кіші бөлім. Өзен көлiгi
269. Жүкшi, докер-механизатор (тұрақты краншы, порт iшiндегi көлiк жүргiзушiсi болып жұмыс iстейтiн докер-механизатордан және қауiптiлiгi 1 және 2 сыныпқа жататын заттарды қоспағанда жүктердi қайта өңдеумен үздiксiз айналысатын машиналар мен тетiктерге қызмет көрсететiн жұмысшылардан басқа)
270. Қатты отынмен жұмыс iстейтiн кемелердiң от жағушысы
271. Жолаушы, жүк-жолаушы кемелерiнiң, топырақ сорғыш земснарядтардың және өзен-теңiзде қатар жүзетiн кемелердiң барлық атаудағы матростары (су асты қанаты бар кемелерiн, сондай-ақ қала iшiнде және қала маңындағы бағыттарда жұмыс iстейтiн кемелерден басқа)
272. Жүзгiш кранда жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы)
1.24-кіші бөлім. Полиграфия өндiрiсi
1. Қорғасын балқымаларын пайдалануға байланысты жұмыстар
273. Стереотип, қарiп, теру және ашық жер материалдарын құю учаскелерiнде iстейтiн полиграфия жабдықтарын реттеушiсi
274. Құюшы
275. Құю операцияларында және стереотип бөлуде iстейтiн жұмысшылар
276. Стереотипші
2. Терең басу цехтары
277. Терең басу баспа бөлiмшесiнде жұмыс iстейтiн жұмысшылар (дайын өнiмдердi қабылдау мен ораудан басқа)
278. Терең басу қалыптарын өрнектеушi
1.25-кіші бөлім. Экономиканың барлық салаларына ортақ жұмысшы кәсіптері
279. Антеннашы-дiңгекшi
280. Битум қайнатушы
281. Аэрошана жүргiзушi
282. 3,5 тоннадан жоғары жүк көтеретiн автомобиль жүргiзушiсi (автобустардан басқа)
283. Су астындағы жұмыс маманы
284. Газдан құтқарушы
285. Өрт десантнигi, өрт парашютшiсi
286. Ашық сынапты қолмен мөлшерлеп бөлушi
287. Қол жұмысымен айналысатын ағаш жарушы
288. Ыстық қазандарды жөндеумен айналысатын қазаншы
289. Қазан тазалаушы
290. Қолмен қорғасын, сыр әзiрлеумен айналысушы сыр езушi
291. Қорғасын, хош иiстi және хлорлы көмiртегi түзетiн лак-сыр материалдарын қолданып ыдыстардың iшiн сырлаумен, сондай-ақ жабық камераларда бiрiккiштермен осы лак-сыр материалдарын қолданып iрi габариттi бұйымдарды сырлаумен айналысатын сыршы
292. Теңiзде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы)

293. Машинист (кочегар) котельной, занятый обслуживанием паровых водогрейных котлов при загрузке вручную
294. Работники машинной команды плавучих кранов
295. Работники, занятые на работах:
1) с металлической ртутью в открытом виде (кроме занятых на установках и полуавтоматах, где обеспечивается эффективный воздухообмен на рабочем месте) рабочие занятые;
2) на очистке емкостей (резервуаров, мерников, цистерн, барж и т.п.) из под сернистой нефти, продуктов ее переработки и серосодержащего нефтяного газа;
3) на работах, связанных с непосредственным тушением пожаров;
4) на очистных, ошкрябочных и малярных работах в судовых и железнодорожных цистернах, судовых танках жидкого топлива и нефтеналивных судов, коффердамах, фор- и ахтер-пиках, цепных ящиках, междудонных и междубортных пространствах и других труднодоступных местах;
5) составлением смеси бензина с этиловой жидкостью;
6) чисткой ртутных выпрямителей на монтаже, ремонте и обслуживании контактных сетей, а также воздушных линий электропередач при работе на высоте свыше 10 метров;
7) обслуживанием плавучих средств, земснарядов с выполнением судовых такелажных работ.
296. Слесарь аварийно-восстановительных работ, занятый на работах по очистке сетей канализации
297. Слесарь-мостовой
298. Такелажник, занятый на монтаже и демонтаже оборудования
299. Чистильщик.
Раздел 2. Предельные нормы
подъема и перемещения вручную тяжести женщинами
п/п
Характер работы
Предельно
допустимая
масса груза
1
2
3
1.
Подъем и перемещение (разовое) тяжестей при
чередовании с другой работой (до 2 раз в час)
10 кг
2.
Подъем и перемещение (разовое) тяжестей
постоянно в течение рабочей смены
7 кг
3.
Величина динамической работы, совершаемой в
течение каждого часа рабочей смены при
перемещении груза на расстоянии от 1 до
5 метров, не должна превышать:
с рабочей поверхности
с пола
1750 кгм
875 кгм
Примечания:
1. В массу поднимаемого и перемещаемого груза включается масса тары и упаковки.
2. При перемещении грузов на тележках или в контейнерах прилагаемое усилие не должно превышать 10 кг.

293. Қолмен атқарылатын кезде бумен және сумен жылытылатын қазандарға қызмет көрсетумен айналысатын қазандық машинисi (от жағушы)
294. Жүзбелi крандар машинисi командасының қызметкерлерi
295. Мына жұмыстармен айналысушы қызметкерлер:
1) ашық түрдегi металл сынаптармен (жұмыс орнында тиiмдi ауа жаңартқышпен қамтамасыз етiлген қондырғылар мен жартылай автоматтарда iстейтiндерден басқа)
2) күкiрттi мұнай, оның қайта өңделетiн өнiмдерi мен күкiрт түзетiн мұнайлы газдың ыдыстарын (резервуарлар, өлшеуiштер, цистерналар, барждар ж.б.) тазартумен;
3) тiкелей өрт сөндiруге байланысты жұмыстармен;
4) кеме және темiр жол цистерналарында, сұйық отынды кеме танкерiнде және мұнай құятын кемелерде, коффердамдарда, фор және ахтер пиктерде, тiркемелi жәшiктерде, түптердiң арасындағы және борттардың арасындағы кеңiстiктерде және басқа өтуi қиын орындарда тазалау, қож шығару және сырлау жұмыстарымен;
5) бензиннiң этилдi сұйық қоспасын жасаумен;
6) түйiсетiн желiлердi, сондай-ақ 10 м асатын биiктiгi жұмыс кезiнде электр берiлiстерiнiң әуе желiлерiн құрастырумен, жөндеумен және қызмет көрсетумен;
7) жүзбелi құралдарға, кемедегi такелаждық (жабдықтар жинағы) жұмыстарды орындаумен қатар топырақ снарядтарына қызмет көрсетумен.
296. Кәріз желiлерiн тазарту жөнiндегi жұмыстармен айналысатын апаттық қалпына келтiру жұмыстарының слесары
297. Көпiр слесары
298. Жабдықтарды құрастырумен және таратумен айналысушы такелажшы
299. Тазалаушы
2-бөлім. Әйелдердiң жүктi қолмен көтеру және алып жүруiнiң шектi нормалары
р/с
Жұмыстың сипаты
Жүктiң шектi салмағы
1
2
3
1
Ауыр заттарды қолмен көтеру және орнын (бiр жолғы) ауыстыруды басқа жұмыспен кезектестiру (бiр сағатта 2 ретке дейiн)
10 кг
2
Жұмыс ауысымы бойы үнемi ауыр заттарды қолмен көтеру және орнын (бiр жолғы) ауыстыру
7 кг
3
Жүктiң орнын 1-ден 5 метрге дейiнгi қашықтыққа ауыстыру кезiндегi жұмыс ауысымының әр сағат сайын орындалатын серпiндi жұмыс мөлшерi:
жұмыс орнының үстiнен
еденнен аспауға тиiс
1750 кгм
875 кгм
Ескертпе:
1. Көтеретiн және алып өтетін жүктiң салмағына ыдыстың және орамының салмағы кiредi.
2. Арбамен немесе контейнермен жүктi алып өту кезiнде қоса жұмсалатын күш-жігер 10 кг-дан аспауға тиiс.