Об утверждении Правил медицинского обследования лиц по клиническим и эпидемиологическим показаниям на наличие ВИЧ-инфекции
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 ноября 2011 года № 1280. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2015 года № 788
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.09.2015 № 788 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра здравоохранения и социального развития РК от 22.04.2015 г. № 246.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 115 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила медицинского обследования лиц по клиническим и эпидемиологическим показаниям на наличие ВИЧ-инфекции.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 ноября 2011 года № 1280
Правила
медицинского обследования лиц по клиническим и
эпидемиологическим показаниям
на наличие ВИЧ-инфекции
1. Общие положения
1. Правила медицинского обследования лиц по клиническим и эпидемиологическим показаниям на наличие ВИЧ-инфекции (далее - Правила) определяют порядок проведения обязательного конфиденциального медицинского обследования лиц по клиническим и эпидемиологическим показаниям на наличие ВИЧ-инфекции граждан Казахстана, оралманов и других лиц, находящихся на территории республики.
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) ВИЧ - вирус иммунодефицита человека;
2) синдром приобретенного иммунодефицита (СПИД) - конечная стадия ВИЧ-инфекции, при которой наблюдаются патологические проявления, обусловленные глубоким поражением иммунной системы человека ВИЧ;
3) обследование лиц по клиническим показаниям на наличие ВИЧ-инфекции - обязательное конфиденциальное медицинское обследование лиц, имеющих клинические показания (оппортунистические заболевания, синдромы и симптомы, указывающие на возможность заражения ВИЧ-инфекцией);
4) обследование лиц по эпидемиологическим показаниям на наличие ВИЧ-инфекции - обязательное конфиденциальное медицинское обследование лиц, обусловленное эпидемиологической ситуацией на определенной территории, среди отдельных групп населения и при проведении эпидемиологического расследования каждого случая ВИЧ-инфекции.

Клиникалық және эпидемиологиялық айғақтар бойынша адамдарды АИТВ-инфекциясының болуына медициналық тексеру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 3 қарашадағы № 1280 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2015 жылғы 25 қыркүйектегі № 788 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Yкiметiнiң 25.09.2015 № 788 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізiледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 сәуірдегі № 246 бұйрығын қараңыз.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 115-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Kлиникалық және эпидемиологиялық айғақтар бойынша адамдарды АИТВ-инфекциясының болуына медициналық тексеру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 3 қарашадағы
№ 1280 қаулысымен
бекітілген
Клиникалық және эпидемиологиялық айғақтар бойынша
адамдарды АИТВ-инфекциясының болуына медициналық
тексеру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Клиникалық және эпидемиологиялық айғақтар бойынша адамдарды АИТВ-инфекциясының болуына медициналық тексеру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан азаматтарында, оралмандарда және республика аумағындағы басқа да адамдарда АИТВ-инфекциясының болуына міндетті құпия медициналық тексеру жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) АИТВ – адамның иммун тапшылығы вирусы;
2) жұқтырылған иммун тапшылығы синдромы (ЖИТС) – адамның иммун жүйесінің АИТВ-дан қатты зақымдануынан болған патологиялық белгілер байқалатын АИТВ-инфекциясының соңғы сатысы;
3) адамдарды АИТВ-инфекциясының болуына клиникалық айғақтар бойынша тексеру – клиникалық айғақтары бар (АИТВ-инфекциясын жұқтыру мүмкіндігін көрсететін синдромдар және белгілер, оппортунистік аурулар) адамдарды міндетті құпия медициналық тексеру;
4) адамдарды АИТВ-инфекциясының болуына эпидемиологиялық айғақтар бойынша тексеру – халықтың жекелеген топтары арасында және АИТВ-инфекциясының әрбір жағдайына эпидемиологиялық тексеру жүргізу кезінде белгілі бір аумақтағы эпидемиологиялық жағдайға негізделген, адамдарды міндетті құпия медициналық түрде тексеру.

3. Целями обследования лиц по клиническим и эпидемиологическим показаниям на наличие ВИЧ-инфекции являются:
1) установление диагноза ВИЧ-инфекции;
2) обеспечение инфекционной безопасности переливания крови и ее компонентов, трансплантаций и клеточных технологий;
3) профилактика вертикального пути передачи ВИЧ-инфекции;
4) проведение эпидемиологического мониторинга: оценки уровня распространенности ВИЧ-инфекции среди отдельных групп населения для прогнозирования эпидемии, разработки и оценки эффективности профилактических мероприятий.
4. Обследование на антитела к ВИЧ проводят лаборатории территориальных центров по профилактике и борьбе со СПИД в условиях строгой конфиденциальности.
5. Лаборатории Республиканского и территориальных и центров крови проводят обследования на антитела к ВИЧ доноров крови ее компонентов, органов (части органов), тканей, половых, фетальных и стволовых клеток по алгоритму лабораторной диагностики ВИЧ-инфекции в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
6. Обследование на антитела к ВИЧ реципиентов крови, ее компонентов, органов (части органов), тканей, половых, фетальных и стволовых клеток и других биологических материалов проводится лабораториями территориальных центров по профилактике и борьбе со СПИД до и через 1 и 3 месяца после переливания крови и ее компонентов, трансплантации органов, тканей, половых, фетальных и стволовых клеток.
7. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции у детей, рожденных ВИЧ-инфицированными и больными СПИДом матерями, проводится по алгоритму в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
2. Порядок проведения обязательного конфиденциального
медицинского обследования лиц по клиническим и
эпидемиологическим показаниям на наличие ВИЧ-инфекции
8. Обследованию лиц по клиническим показаниям на наличие ВИЧ-инфекции подлежат лица (взрослые и дети), у которых выявлены следующие заболевания, синдромы и симптомы:
1) увеличение двух и более лимфатических узлов длительностью более 1 месяца, персистирующая, генерализованная лимфаденопатия;
2) лихорадка неясной этиологии (постоянная или рецидивирующая длительностью более 1 месяца);
3) необъяснимая тяжелая кахексия или выраженные нарушения питания, плохо поддающиеся стандартному лечению (у детей), необъяснимая потеря 10 % веса;
4) хроническая диарея в течение 14 суток и более (у детей), необъяснимая хроническая диарея длительностью более месяца;
5) себорейный дерматит, зудящая папулезная сыпь (у детей);
6) ангулярный хейлит;

3. Адамдарда АИТВ-инфекциясының болуына клиникалық және эпидемиологиялық айғақтар бойынша тексеру мақсаттары мыналар болып табылады:
1) АИТВ-инфекциясының диагнозын қою;
2) қан құюдың және оның компоненттерінің, трансплантацияның және жасуша технологияларының инфекциялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
3) АИТВ-инфекциясының тіке берілу жолының профилактикасы;
4) эпидемиологиялық мониторинг жүргізу: эпидемияны болжау, профилактикалық іс-шараларды әзірлеу және олардың тиімділігін бағалау үшін халықтың жекелеген топтары арасында АИТВ-инфекциясының таралу деңгейін бағалау.
4. АИТВ-ға антиденені тексеруді ЖИТС-тың алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі аумақтық орталықтардың зертханалары қатаң құпия жағдайларда өткізеді.
5. Республикалық және аумақтық қан орталықтарының зертханалары қан, оның компоненттері, ағзалар (ағза бөліктері), тіндер, жыныстық, феталдық және дің жасушалары донорларын АИТВ-ға антиденені тексеруді осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес АИТВ-инфекциясын зертханалық диагностикалау алгоритмі бойынша жүргізеді.
6. Қан, оның компоненттері, ағзалар (ағза бөліктері), тіндер, жыныстық, феталдық және дің жасушалары және басқа да биологиялық материалдар реципиенттерін АИТВ-ға антиденені тексеруді ЖИТС-тың алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі аумақтық орталықтардың зертханалары қан және оның компоненттерін құйғанға, ағзалар, тіндер, жыныстық, феталдық және дің жасушалары трансплантациясына дейін және одан кейін 1 және 3 айдан соң жүргізеді.
7. АИТВ-жұқтырған және ЖИТС-пен ауыратын аналардан туылған балаларда АИТВ-инфекциясын зертханалық диагностикалау осы Қағидаларға  1 және 2-қосымшаларға сәйкес алгоритм бойынша жүргізіледі.
2. Клиникалық және эпидемиологиялық айғақтар
бойынша адамдарды АИТВ-инфекциясының болуына
міндетті құпия медициналық тексеру өткізу тәртібі
8. Адамдарды АИТВ-инфекциясының болуына клиникалық айғақтар бойынша тексеру мынадай аурулар, синдромдар мен симптомдар анықталған адамдар (ересектер және балалар) жатады:
1) 1 айдан аса уақыт аралығында екі немесе одан да көп лимфа түйіндердің үлкеюі, персистирленген, жайылған лимфаденопатия;
2) этиологиясы белгісіз қызба (тұрақты немесе бір айдан аса уақыт бойы қайталанған);
3) түсіндіруге болмайтын ауыр кахексия немесе стандартты емдеуді нашар қабылдайтын (балаларда), тамақтанудың айқын бұзылулары, түсініксіз 10% салмақ жоғалту;
4) 14 тәулік және одан да астам уақыт ішіндегі (балалардағы) ұзақтығы бір айдан асатын созылмалы диарея;
5) себорейлік дерматит, қышымалы папулездік бөртпе (балаларда);
6) ангулярлық хейлит;

7) рецидивирующие инфекции верхних дыхательных путей (синусит, средний отит, фарингит, трахеит, бронхит);
8) опоясывающий лишай, у лиц молодого возраста;
9) любой диссеминированный эндемический микоз, глубокие микозы (кокцидиоидоз, внелегочный криптококкоз (криптококковый менингит), споротрихоз, аспергиллез, изоспороз, внелегочной гистоплазмоз, стронгилоидоз, актиномикоз и др.);
10) туберкулез легочный и внелегочный, в том числе диссеминированная инфекция, вызванная атипичными микобактериями, кроме туберкулеза периферических лимфоузлов;
11) волосатая лейкоплакия полости рта, линейная эритема десен;
12) тяжелые затяжные рецидивирующие пневмонии и хронические бронхиты, не поддающиеся обычной терапии (кратностью два или более раз в течении года), бессимптомная и клинически выраженная лимфоидная интерстициальная пневмония;
13) сепсис, затяжные и рецидивирующие гнойно-бактериальные заболевания внутренних органов (пневмония, эмпиема плевры, менингит, менингоэнцефалиты, инфекции костей и суставов, гнойный миозит, сальмонеллезная септицемия (кроме Salmonella tiphi), стоматиты, гингивиты, периодонтиты и другие);
14) пневмоцистная пневмония;
15) инфекции, вызванные вирусом простого герпеса, с поражением внутренних органов и хроническим (длительностью более одного месяца с момента заболевания) поражением кожи и слизистых оболочек, в том числе глаз;
16) кардиомиопатия;
17) нефропатия;
18) энцефалопатия неясной этиологии;
19) прогрессирующая мультифокальная лейкоэнцефалопатия;
20) саркома "Капоши";
21) новообразования, в том числе лимфома (головного мозга) или В-клеточная лимфома;
22) токсоплазмоз центральной нервной системы;
23) кандидоз пищевода, бронхов, трахеи, легких, слизистых оболочек полости рта и носа;
24) диссеминированная инфекция, вызванная атипичными микобактериями;
25) кахексия неясной этиологии;
26) затяжные рецидивирующие пиодермии, не поддающиеся обычной терапии;
27) тяжелые хронические воспалительные заболевания женской половой сферы неясной этиологии;
28) инвазивные новообразования женских половых органов;
29) мононуклеоз через 3 месяцев от начала заболевания;
30) инфекций, передающихся половым путем (сифилис, хламидиоз, трихомониаз, гонорея, генитальный герпес, вирусный папиломотоз и другие) с установленным диагнозом;
31) вирусные гепатиты "В" и "С", при подтверждении диагноза;
32) обширные сливные кондиломы;
33) контагиозный моллюск с обширными высыпаниями, гигантский обезображивающий контагиозный моллюск;
34) первичное слабоумие у ранее здоровых лиц;
35) больные гемофилией и другими заболеваниями, систематически получающие переливание крови;

7) жоғарғы тыныс алу жолдарының қайталанатын инфекциясы (синусит, ортаңғы отит, фарингит, трахеит, бронхит);
8) жас адамдардағы белдік теміреткі;
9) кез келген шашыраңшы эндемиялық микоз, терең микоздар (кокцидиоидоз, өкпеден тыс криптококкоз (криптококктық менингит), споротрихоз, аспергиллез, изоспороз, өкпеден тыс гистоплазмоз, стронгилоидоз, актиномикоз және басқалар);
10) өкпелік және өкпеден тыс туберкулез, оның ішінде перифериялық лимфотүйіндердің туберкулезінен басқа, атипті микобактериялары тудырған диссеминирленген инфекция;
11) ауыз қуысының түкті лейкоплакиясы, қызыл иектің сызықтық эритемасы;
12) әдеттегі емдеуге көнбейтін ауыр созылмалы қайталанатын пневмония және созылмалы бронхиттер (жыл бойы 2 және одан көп реттік жиілікпен), симптомы жоқ және клиникалық айқын лимфоидтық интерстициальдық пневмония;
13) сепсис, ішкі ағзалардың созылмалы және қайталанатын іріңді-бактериялық аурулары (пневмония, плевра эмпиемасы, менингит, менингоэнцефалиттер, сүйек және буындардың инфекциясы, іріңді миозит сальмонеллездік септицемия (Salmonella tiphi басқа), стоматиттер, гингивиттер, периодонтиттер және басқалар);
14) пневмоцистік пневмония;
15) ішкі ағзаларды зақымдайтын және тері мен шырышты қабықтарды, оның ішінде көзді созылмалы (бір айдан аса) зақымдайтын, қарапайым ұшықтың вирусы тудырған инфекциялар;
16) кардиомиопатия;
17) нефропатия;
18) этиологиясы белгісіз энцефалопатия;
19) үдемелі мультифокальдық лейкоэнцефалопатия;
20) «Капоши» саркомасы;
21) ісіктер, оның ішінде лимфома (бас миының) немесе В-жасушалы лимфома;
22) орталық нерв жүйесінің токсоплазмозы;
23) өңештің, бронхының, кеңірдектің, өкпенің, шырышты қабықтың, ауыз қуысының және мұрынның кандидозы;
24) атипті микобактериялар тудырған диссеминирленген инфекция;
25) этиологиясы белгісіз кахексия;
26) қарапайым емдеуге келмейтін созылмалы қайталанатын пиодермия;
27) әйелдердің жыныс мүшесі аумағының этиологиясы белгісіз ауыр созылмалы қабыну аурулары;
28) әйелдердің жыныс мүшелерінің инвазивтік ісіктері;
29) мононуклеоз ауру басталғаннан кейін 3 айдан соң;
30) белгіленген диагнозы бар, жыныстық жолмен берілетін инфекциялар (мерез, хламидиоз, трихомониаз, гонорея, генитальдық ұшық, вирустық папиломотоз және басқалар);
31) «В» және «С» вирустық гепатиттері, диагноз расталған кезде;
32) кеңейген сулы кондиломалар;
33) бөртпе жайылған контагиоздық моллюск, ірі сұрықсыз контагиоздық моллюск;
34) бұрын дені сау адамдардағы алғашқы жарыместік;
35) жүйелі түрде қан құйғызатын, гемофилиямен және басқа аурулармен ауыратын науқастар;

36) генерализованная цитомегаловирусная инфекция, заболевания глаз цитомегаловирусной инфекцией;
37) ретинит или инфекция внутренних органов, кроме печени, селезенки и лимфоузлов, развившаяся у ребенка старше 1 месяца.
9. Обследованию лиц по эпидемиологическим показаниям на наличие ВИЧ-инфекции подлежат:
1) половые партнеры ВИЧ-инфицированных и больных СПИДом;
2) партнеры по совместному употреблению инъекционных наркотиков;
3) потребители инъекционных наркотиков при постановке на учет в наркологической службе и через каждые 6 месяцев;
4) лица, имеющие беспорядочные половые связи (мужчины, имеющие секс с мужчинами, секс-работники и другие);
5) лица, находящиеся под арестом и осужденные обследуются на ВИЧ-инфекцию при поступлении в следственные изоляторы, исправительные учреждения, через 6 месяцев после поступления, перед освобождением и по желанию в период пребывания в учреждении;
6) дети, родившиеся от ВИЧ-инфицированных и больных СПИДом матерей;
7) лица, пострадавшие в результате аварийной ситуации при исполнении служебных обязанностей (при медицинских манипуляциях) и лица, подвергшиеся риску инфицирования (при половом контакте и других обстоятельствах) проходят медицинское обследование на наличие ВИЧ-инфекции в момент обращения и дальнейшее обследование через 1 и 3 месяца;
8) медицинские работники, работающие с ВИЧ-инфицированным материалом при поступлении на работу и в дальнейшем 1 раз в год;
9) лица, призываемые на воинскую службу, поступающие на службу по контракту, абитуриенты военных учебных заведений;
10) беременные женщины:
при постановке на учет и в сроке 28 - 30 недель (2-кратное обследование);
перед прерыванием беременности;
поступившие в родовспомогательные учреждения без результатов 2-кратного обследования на ВИЧ-инфекцию или обследованные однократно - более 3 недель до поступления на роды.
10. Обследованию лиц по клиническим и эпидемиологическим показаниям на наличие ВИЧ-инфекции экспресс-тестом, с последующим обследованием в твердофазном иммуноферментном анализе (далее - ИФА), подлежат:
1) доноры перед изъятием у них донорского материала;
2) беременные женщины:
поступившие на роды с неизвестным ВИЧ-статусом;
обследованные на ВИЧ-инфекцию однократно более 3 недель до поступления на роды;
поступившие на роды без обменной карты;
3) пострадавшие в аварийных ситуациях (для определения ВИЧ статуса и предполагаемого источника инфекции, оценки степени риска и назначения постконтактной антиретровирусной профилактики);
4) доноры крови и ее компонентов при проведении экстренных переливаний крови и ее компонентов (в случае отсутствия обследованной крови и ее компонентов на антитела к ВИЧ);

36) жайылған цитомегаловирустық инфекция, цитомегаловирустық инфекциямен көздің ауруы;
37) ретинит немесе 1 айлық жастан үлкен балада дамитын бауыр, көкбауыр және лимфотүйіндерден басқа ішкі ағзалардың инфекциясы.
9. Адамдарды АИТВ-инфекциясының болуына эпидемиологиялық айғақтар бойынша тексеруге мыналар жатады:
1) АИТВ-жұқтырған адамдардың және ЖИТС-пен ауыратын науқастардың жыныстық серіктестері;
2) инъекциялық есірткілерді бірге пайдаланатын серіктестер;
3) инъекциялық есірткілерді тұтынушыларды наркологиялық қызметке есепке алу кезінде және әрбір 6 айдан кейін;
4) ретсіз жыныстық қатынаста болатын адамдар (еркектермен жыныстық қатынасқа түсетін еркектер, секс жұмыскерлері және басқалар);
5) тергеуге қамалған және сотталған адамдар тергеу изоляторларына, түзету мекемелеріне келіп түскен кезде, 6 ай өткен соң, босатылу алдында және мекемеде болған кезде қалауы бойынша АИТВ-инфекциясына тексеріледі;
6) АИТВ-жұқтырған және ЖИТС-пен ауыратын науқас аналардан туған балалар;
7) қызметтік міндеттерді орындау кезінде авариялық жағдай нәтижесінде зардап шеккен адамдар (медициналық манипуляция кезінде) және жұқтырудың тәуекеліне ұшыраған адамдар (жыныстық қатынаста болғанда және басқа да жағдайларда) жүгіну сәтінде АИТВ-инфекциясының болуына медициналық тексеруден және одан әрі 1 және 3 айдан кейін тексеруден өтеді;
8) АИТВ жұқтырған материалмен жұмыс істейтін медицина қызметкерлері жұмысқа тұру кезінде және одан әрі жылына 1 рет;
9) әскери қызметке шақырылған, келісімшарт бойынша жұмысқа тұратын адамдар, әскери оқу орындарының талапкерлері;
10) жүкті әйелдер:
есепке тұру кезінде және жүктіліктің 28-30 аптасында (2 рет тексеру);
жүктілікті тоқтату алдында;
АИТВ-инфекциясына 2 рет тексеру нәтижелері жоқ босандыру мекемелеріне келіп түскен немесе босануға келіп түскенге дейін 3 аптадан артық бір рет тексерілген жүкті әйелдер.
10. Адамдарды кейіннен қатты фазалық иммундық-ферментті талдау арқылы (бұдан әрі – ИФТ) АИТВ-инфекциясының болуына клиникалық және эпидемиологиялық айғақтар бойынша жедел-тестпен тексеруге мыналар жатқызылады:
1) донорлар олардан донорлық материалды алу алдында;
2) жүкті әйелдер:
босануға келгенде белгісіз АИТВ-мәртебесі бар;
босануға келіп түскенге дейін 3 аптадан артық бір рет АИТВ-инфекциясына тексерілгендер;
алмасу картасынсыз босануға келіп түскендер;
3) апаттық жағдайларда зардап шеккендер (АИТВ мәртебесін және инфекцияның болжамды көзін анықтау, тәуекел дәрежесін бағалау және байланыстан кейін антиретровирустық профилактика тағайындау үшін);
4) шұғыл қан және оның компоненттерін құю кезінде қан және оның компоненттерінің донорлары (АИТВ-ға антиденені тексерілген қан және оның компоненттерінің болмауы жағдайында);

5) потребители инъекционных наркотиков, секс-работники, мужчины, имеющие секс с мужчинами.
11. Обследование лиц по клиническим и эпидемиологическим показаниям на наличие ВИЧ-инфекции проводятся с обязательным дотестовым, а также послетестовым консультированием по вопросам профилактики ВИЧ-инфекции.
12. При обследовании лиц по клиническим и эпидемиологическим показаниям на наличие ВИЧ-инфекции заполняются: код обследования, персональные данные лиц без сокращения по документу, удостоверяющему личность (полные фамилия, имя, отчество, год рождения, домашний адрес), гражданство. При анонимном обследовании указывается только цифровой код.
13. Забор крови у обследуемых на ВИЧ-инфекцию проводится в вакутейнеры с разделительным гелем медицинскими работниками медицинских организаций (независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности) и медицинских частей учреждений уголовно-исполнительной системы.
14. Пробы крови сопровождаются направлением на исследование  установленного  образца (индивидуальное в 1 экземпляре, списочное в 2 экземплярах). Направления заполняются печатным шрифтом. Пробы крови для проведения исследования на наличие антител к ВИЧ доставляются в территориальные центры по профилактике и борьбе со СПИД.
15. Исследования биоматериала (цельная кровь, плазма крови, сыворотка крови) детей, родившихся от ВИЧ-инфицированных и больных СПИДом матерей на провирусную дезоксирибонуклеиновую кислоту (далее - ДНК), на рибонуклеиновую кислоту (далее - РНК) методом полимеразой цепной реакции и иммуноблот проводятся в лаборатории Республиканского центра по профилактике и борьбе со СПИД.
3. Заключительные положения
16. Окончательный результат о наличии ВИЧ-инфекции, в том числе донорам и реципиентам любого биологического материала выдает Республиканский центр по профилактике и борьбе со СПИД на основании результатов исследований по алгоритму лабораторной диагностики ВИЧ-инфекции в соответствии с приложениями 1 и 2 к настоящим Правилам.
17. Результаты обследования на наличие ВИЧ-инфекции сообщаются обследуемому лично в ходе психосоциального послетестового консультирования.
18. Результаты обследования на наличие ВИЧ-инфекции несовершеннолетних и недееспособных лиц выдаются их родителям или иным законным представителям.
19. Врач центра по профилактике и борьбе со СПИД письменно уведомляет обследуемого о положительном результате на ВИЧ-инфекцию, необходимости соблюдения мер предосторожности, направленных на охрану собственного здоровья и здоровья окружающих, а также предупреждает об административной и уголовной ответственности за уклонение от лечения и заражение других лиц.

5) инъекциялық есірткілерді тұтынушылар, секс-жұмыскерлері, еркекпен жыныстық қатынасқа түсетін еркектер.
11. Адамдарды АИТВ-инфекциясының болуына клиникалық және эпидемиологиялық айғақтар бойынша тексеру міндетті түрде АИТВ-инфекциясы мәселелері бойынша тестке дейін, сондай-ақ тесттен кейін консультациялау арқылы жүргізіледі.
12. Адамдарды АИТВ-инфекциясының болуына клиникалық және эпидемиологиялық айғақтар бойынша тексеру кезінде мыналар толтырылады: тексеру коды, жеке басын куәландыратын құжат бойынша қысқартусыз жеке деректері (толық тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы, үйінің мекенжайы), азаматтығы. Құпия тексерілген кезде тек сандық коды көрсетіледі.
13. АИТВ-инфекциясына тексерілетін адамдардан қан алуды медициналық ұйымдардың (меншік нысанына және ведомстволық тиесілігіне қарамастан) және қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің медициналық бөлімдерінің медицина қызметкерлері бөлгіш гель бар вакутейнерлерде жүргізеді.
14. Қанның сынамасы зерттеуге белгіленген үлгідегі жолдамамен жіберіледі (1 данада жеке, 2 данада тізіммен). Жолдама баспа шрифтпен толтырылады. Қан сынамасы АИТВ-ға антидененің болуына зерттеу жүргізу үшін ЖИТС-тың алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі аумақтық орталықтарына жеткізіледі.
15. АИТВ-инфекциясын жұқтырған және ЖИТС-пен ауыратын аналардан туған балалардың биоматериалын (жаңа алынған қан, қан плазмасы, қан сарысуы) полимеразды тізбекті реакция және иммуноблот әдісімен провирустық дезоксирибонуклеиндік қышқылға (бұдан әрі – ДНҚ), рибонуклеиндік қышқылға (бұдан әрі – РНҚ) тексеру ЖИТС-тың алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі республикалық орталықтың зертханасында жүргізіледі.
3. Қорытынды ережелер
16. АИТВ-инфекциясының болуы туралы соңғы нәтижені, оның ішінде кез келген биологиялық материалдың донорлары мен реципиенттеріне ЖИТС-тың алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі республикалық орталық осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес АИТВ-инфекциясын зертханалық диагностикалау алгоритмі бойынша зерттеулер нәтижелері негізінде береді.
17. АИТВ-инфекциясының болуына тексеру нәтижелері психологиялық-әлеуметтік тесттен кейін консультация беру барысында тексерілушінің өзіне жеке хабарланады.
18. Кәмелетке толмаған және іс-әрекетке қабілетсіз адамдарда АИТВ-инфекцияның болуына тексеру нәтижелері олардың ата-аналарына немесе өзге де заңды өкілдеріне беріледі.
19. ЖИТС-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтың дәрігері АИТВ-инфекциясына оң нәтиже, өзінің денсаулығын және айналасындағылардың денсаулығын сақтауға бағытталған сақтық шараларын сақтау қажеттілігі туралы тексерілетін адамға жазбаша хабарлайды, сондай-ақ емделуден бас тартқаны және басқа адамдарға жұқтырғаны үшін әкімшілік және қылмыстық жауапкершілікке тартылатыны туралы ескертеді.

20. Выдача гражданам справок-сертификатов, подтверждающих отрицательные результаты обследования на антитела к ВИЧ, осуществляется территориальными центрами по профилактике и борьбе со СПИД при предъявлении документа, удостоверяющего личность, в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам, в течение 3 рабочих дней с момента поступления биоматериала обследуемого в лабораторию. Справка-сертификат действительна в течение 3 месяцев с момента ее выдачи.
Приложение 1
к Правилам медицинского обследования
лиц по клиническим и эпидемиологическим
показаниям на наличие ВИЧ-инфекции
Алгоритм лабораторной диагностики ВИЧ-инфекции у взрослых
Приложение 2
к Правилам медицинского обследования
лиц по клиническим и эпидемиологическим
показаниям на наличие ВИЧ-инфекции
Алгоритм лабораторной диагностики ВИЧ-инфекции у детей,
рожденных ВИЧ-инфицированными и больными СПИДом матерями
* Биоматериалом для исследования методом ПЦР для выявления провирусной ДНК является цельная кровь; для выявления РНК - плазма крови; для ИФА и иммуноблота - сыворотка крови.
В случае положительного результата на ВИЧ-инфекцию в ИФА у ребенка в возрасте 12 месяцев проводится дополнительное его обследование в возрасте 18 месяцев в ИФА.
Приложение 3
к Правилам медицинского обследования
лиц по клиническим и эпидемиологическим
показаниям на наличие ВИЧ-инфекции
Форма
CERTIFICATE
СПРАВКА
Of test on antibodies to HIV
об исследовании на антитела к вирусу иммунодефицита человека
I am (Я) ______________________________________________________
(name of doctor) (Ф.И.О. врача)
hereby certify that (настоящим подтверждаю, что) ____________________
_____________________________________________________________________
(name of patient) (Ф.И.О. пациента латинскими буквами)
_____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество пациента по-русски
_______________________ was tested on (был обследован) ______________
(date of birth of patient) (дата рождения пациента)     (date) (дата)
For the presence in his/her blood of antibodies to the human
immunodeficiency virus (HIV) and that the result of the test was
NEGATIVE.
На наличие антител к вирусу иммунодефицита человека (ВИЧ) с
отрицательным результатом.
Stamp:
Печать:
Signature:
Подпись:
Пояснение по заполнению сертификата
1. Сертификат выдается только одному лицу, выдача коллективных свидетельств не допускается.
2. Сертификат оформляется печатными латинскими буквами, в противном случае он считается недействительным.
3. Даты проведения исследования и рождения заполняются в следующей последовательности: день, месяц, год, причем название месяца нужно писать буквами, а не цифрами.

20. Азаматтарға АИТВ-ға антиденені тексерудің теріс нәтижелерін растайтын анықтамалар-сертификаттарды беруді осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде, тексерілушінің биоматериалы зертханаға келіп түскен сәттен бастап 3 жұмыс күні ішінде ЖИТС-тың алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі аумақтық орталықтар жүзеге асырады. Анықтама-сертификат берілген сәттен бастап 3 ай бойы жарамды болады.
Клиникалық және эпидемиологиялық
айғақтар бойынша адамдарды
АИТВ-инфекциясының болуына медициналық
тексеру қағидаларына
1-қосымша
Ересектердегі АИТВ-инфекциясын зертханалық диагностикалау алгоритмі
Клиникалық және эпидемиологиялық
айғақтар бойынша адамдарды
АИТВ-инфекциясының болуына медициналық
тексеру қағидаларына
2-қосымша
АИТВ-жұқтырған, ЖИТС-пен ауыратын аналардан туған балалардағы АИТВ-инфекциясын зертханалық диагностикалау алгоритмі
АИТВ-жұқтырған және ЖИТС-пен ауыратын аналары барлар
* Провирустық ДНҚ-ны анықтауға ПТР әдісімен зерттеу үшін жаңа алынған қан; РНҚ анықтауға – қан плазмасы; ИФТ және иммуноблот үшін – қан сарысуы биоматериал болып табылады;
12 айлық балада ИФТ-да АИТВ-инфекциясына оң нәтиже болған жағдайда, оны 18 айлық жасында ИФТ-да қосымша тексеру жүргізіледі.
Клиникалық және эпидемиологиялық
айғақтар бойынша адамдарды
АИТВ-инфекциясының болуына медициналық
тексеру қағидаларына
3-қосымша
Нысан CERTIFICATE
АНЫҚТАМА Of test on antibodies to HIV
адамның иммун тапшылығы вирусына антиденені зерттеу туралы
I am (Мен)___________________________________________________
(name of doctor) (дәрігердің Т.А.Ә.)
hereby certify that (осы арқылы растаймын, яғни)______________
______________________________________________________________
(name of patient) (латын әріптерімен пациенттің Т.А.Ә.)
_______________________________________________________________
пациенттің тегі, аты, әкесінің аты орысша
_____________________was tested on (тексерілді) ________________
(date of birth of patient ) ( пациентің туған жылы )                  (date) (күні)
For the presence in his/her blood of antibodies to the human immunodeficiency virus (HIV) and that the result of the test was NEGATIVE.
Адамның иммун тапшылығы вирусына (АИТВ) антидененің болуы теріс нәтижелі.
Stamp:
Мөр:
Signature:
Қолы:
Сертификатты толтыру бойынша түсіндірме
1. Сертификат тек бір адамға ғана беріледі, ұжымдық куәліктер беруге жол берілмейді.
2. Сертификат баспа латын әріптерімен толтырылады, олай болмаған жағдайда, ол жарамсыз деп саналады.
3. Зерттеу жүргізілген күні және туылған жылы мынадай реттілікте толтырылуы тиіс: күні, айы, жылы, әрі айдың атауын санмен емес әріппен жазу керек

4. Настоящий сертификат действителен в течение 3 месяцев со дня обследования.
5. Сертификат подписывается врачом и заверяется круглой печатью центра по профилактике и борьбе со СПИД.

4. Осы сертификат тексерілген күнінен бастап 3 ай бойы жарамды.
5. Сертификатқа дәрігер қол қояды және ЖИТС-тың алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтың дөңгелек мөрімен расталады.