Об утверждении Методики определения объемов субсидирования убытков перевозчиков, осуществляющих перевозки пассажиров по социально значимым сообщениям
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 2011 года № 1305. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2015 года № 774
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.09.2015 № 774 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Методику определения объемов субсидирования убытков перевозчиков, осуществляющих перевозки пассажиров по социально значимым сообщениям.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
7 ноября 2011 года № 1305
Методика определения объемов субсидирования убытков
перевозчиков, осуществляющих перевозки пассажиров
по социально значимым сообщениям
1. Общие положения
1. Настоящая Методика определения объемов субсидирования убытков перевозчиков, осуществляющих перевозки пассажиров по социально значимым сообщениям (далее - Методика) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" (далее - Закон).
2. Основными принципами, определяющими расчет и применение Методики, являются:
1) стратегическая и социальная значимость пассажирских железнодорожных перевозок;
2) повышение эффективности пассажирских перевозок, экономическая целесообразность маршрутов и выявление резервов в повышении доходности от перевозок пассажиров;
3) выявление потребной составности поездов, маршрута следования и востребованности по участкам следования;
4) обеспечение равных экономических условий участникам перевозочного процесса;
5) выделяемая субсидия из средств государственного бюджета, учитывается в уменьшение убытка.
3. В целях применения настоящей Методики используются следующие понятия:
1) измеритель - любая количественная характеристика перевозочного процесса, атрибутами которого являются название измерителя, единица измерения и значение;
2) пробег вагона - показатель, измеряемый в вагоно-километрах, определяемый расстоянием (количеством километров) от станции отправления до станции назначения и обратно;

Әлеуметтік мәні бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялау көлемдерін айқындау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қарашадағы № 1305 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 11 қыркүйектегі № 774 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.09.2015 № 774 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңының 14-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Әлеуметтік мәні бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялау көлемдерін айқындау әдістемесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 7 қарашадағы
№ 1305 қаулысымен
бекітілген
Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялау көлемдерін айқындау әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялау көлемдерін айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді.
2. Әдістеменің есебін және қолданылуын анықтайтын негізгі қағидаттар мыналар болып табылады:
1) жолаушыларды темір жолмен тасымалдаудың стратегиялық және әлеуметтік мәні;
2) жолаушылар тасымалының тиімділігін арттыру, маршруттардың экономикалық орындылығы және жолаушыларды тасымалдаудан түсетін кірістерді жоғарылату резервтерін айқындау;
3) поездардың жүру маршрутының қажетті құрамдылығын және жүру учаскелері бойынша сұранысын айқындау;
4) тасымалдау процесінің қатысушыларына тең экономикалық жағдайларды қамтамасыз ету;
5) мемлекеттік бюджет қаражатынан бөлінетін субсидия залалдарды азайтуда ескеріледі.
3. Осы Әдістемені қолдану мақсатында мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өлшеуіш – тасымалдау процесінің кез келген сандық сипаттамасы, олардың белгілері өлшегіштің атауы, өлшеу бірлігі және мәні болып табылады;
2) вагон жүрісі – вагон-километрмен өлшенетін, жөнелту станциясынан межелі станцияға дейін және кері қарай қашықтықпен (километр мөлшерімен) анықталатын көрсеткіш;

3) отправлено пассажиров - показатель, соответствующий сумме отправленных станциями Республики Казахстан всех пассажиров в дальнем и пригородном сообщении, который измеряется в пассажирах или человеках;
4) перевезено пассажиров - показатель, соответствующий числу пассажиров отправленных и принятых (ввоз и транзит) от железных дорог других государств для дальнейшей перевозки;
5) пассажирооборот - показатель, отражающий объем перевозок пассажиров в пассажиро-километрах, исчисляется как произведение количества пассажиров на расстояние перевозок;
6) средняя дальность поездки - определяется отношением пассажиро-километров на число отправленных пассажиров;
7) расходы организации - уменьшение экономических выгод в результате выбытия активов или возникновения обязательств, приводящих к уменьшению капитала;
8) доходы перевозчика - денежные поступления от перевозки пассажиров, предоставления в поездах постельных принадлежностей, комиссионные сборы по ценам, определяемым уполномоченным органом, осуществляющим в соответствии с законодательством Республики Казахстан реализацию государственной политики в области транспорта, координацию, регулирование и контроль деятельности транспортного комплекса Республики Казахстан;
9) затраты перевозчика - затраты перевозчика на осуществление пассажирских перевозок, учтенные в номенклатуре расходов по основной деятельности железнодорожного транспорта Республики Казахстан с учетом налоговых обязательств, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
10) прямые затраты на услуги - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенной услугой, без учета налога на добавленную стоимость, предусмотренного законодательством Республики Казахстан;
11) накладные расходы - это косвенные расходы, связанные с производством нескольких видов продукции (деятельности), включаемые в себестоимость (товаров, услуг);
12) номенклатура расходов - номенклатура расходов по основной деятельности железных дорог Республики Казахстан;
13) расходные измерители - укрупненные единицы измерения для количественной оценки работы в перевозочном процессе;
14) расходная ставка - отношение затрат, отнесенных на расходный измеритель к его объему, измеряемый в пассажиро-километрах;
15) себестоимость услуги - денежное выражение затрат перевозчика, осуществляющего регулируемую деятельность по перевозке пассажиров;
16) доходная ставка - отношение доходов, отнесенных на измеритель к его объему, за единицу работы которого, принимается пассажиро-километр;
17) расходы периода - расходы, в том числе накладные расходы определенные как постоянные расходы и не связанные с конкретными видами реализованной продукции или услуг;

3) жөнелтілген жолаушылар – Қазақстан Республикасының станцияларынан жөнелтілген алыс және қала маңындағы қатынастардағы барлық жолаушылардың санына сәйкес келетін көрсеткіш, олар жолаушылармен немесе адаммен өлшенеді;
4) тасымалданған жолаушылар – одан әрі тасымалдау үшін басқа мемлекеттердің темір жолдарынан жөнелтілген және қабылданған (әкелу және транзит) жолаушылардың санына сәйкес келетін көрсеткіш;
5) жолаушылар айналымы – жолаушылар тасымалдарының көлемін жолаушы-километрде көрсететін көрсеткіш, жолаушылар санының тасымалдау қашықтығына көбейтіндісі ретінде есептеледі;
6) жол жүрудің орташа ұзақтығы – жолаушы-километрдің жөнелтілген жолаушылар санына қатынасымен анықталады;
7) ұйымның шығыстары – активтердің істен шығуы немесе капиталдың азаюына алып келетін міндеттемелердің туындауы нәтижесінде экономикалық пайданың азаюы;
8) тасымалдаушының кірістері – жолаушыларды тасымалдаудан, поездарда төсек-орын керек-жарақтарын беруден түскен ақшалай түсімдер, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көлік саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды, Қазақстан Республикасының көлік кешені қызметін үйлестіру, реттеу және бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті орган белгілеген бағалар бойынша комиссиялық алымдар;
9) тасымалдаушының шығындары – Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген салық міндеттемелері ескеріле отырып, Қазақстан Республикасы темір жол көлігінің негізгі қызметі жөніндегі шығыстар номенклатурасында ескерілген жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыруға арналған тасымалдаушының шығындары;
10) қызметтерге кететін тікелей шығындар – Қазақстан Республикасы заңнамасымен көзделген қосымша құн салығын есептемегенде, белгілі бір қызметпен тікелей себеп-салдарлы байланысы бар шығындар;
11) үстеме шығыстар – бұл өзіндік құнға (тауарлардың, қызметтердің) қосылатын өнімдердің (қызметтің) бірнеше түрлерін өндірумен байланысты жанама шығыстар;
12) шығыстар номенклатурасы – Қазақстан Республикасы темір жолдарының негізгі қызметі бойынша шығыстар номенклатурасы;
13) шығыс өлшеуіштері – тасымалдау процесіндегі жұмысты мөлшерлік бағалауға арналған ірілендірілген өлшем бірліктері;
14) шығыс ставкасы – шығыс өлшегішке жатқызылған шығындардың жолаушы-километрмен өлшенетін оның көлеміне қатынасы;
15) қызметтердің өзіндік құны – жолаушыларды тасымалдау бойынша реттелетін қызметті жүзеге асыратын тасымалдаушы шығындарының ақшалай мәні;
16) кіріс ставкасы – өлшеуішке жатқызылған кірістердің оның көлеміне қатынасы, оның жұмыс бірлігі үшін жолаушы-километр қабылданады;
17) кезең шығыстары – тұрақты шығыстар ретінде анықталған және сатылған өнімнің немесе қызметтердің нақты түрлерімен байланысты емес шығыстар, соның ішінде үстеме шығыстар;

18) статья затрат (направление затрат) - результат, на достижение которого непосредственно нацелены понесенные расходы;
19) производственные факторы - факторы, учитывающие технологические особенности перевозки пассажиров (тип подвижной единицы, скорость и т.д.).
2. Сфера применения
4. Методика устанавливает принципы экономической целесообразности и порядок расчета объемов субсидирования пассажирских перевозок железнодорожным транспортом на возмещение потерь в доходах, возникающих при осуществлении перевозок в межобластном и межрайонном сообщениях:
1) расчет объемов эксплуатационных показателей пассажирского поезда;
2) расчет доходной ставки на измеритель;
3) расчет расходной ставки на измеритель;
4) определение убытка при перевозке.
5. Методика:
1) применяется уполномоченным органом, осуществляющим в соответствии с законодательством Республики Казахстан реализацию государственной политики в области транспорта, координацию, регулирование и контроль деятельности транспортного комплекса Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган), и исполнительными органами, уполномоченными акиматами соответствующих областей (далее - местные исполнительные органы), для определения необходимого объема субсидий по каждому социально значимому сообщению выставленному на конкурс или пролонгацию договоров;
2) применяется уполномоченным органом и местными исполнительными органами на организацию пассажирских перевозок для предоставления обоснования расчетов при предоставлении бюджетной заявки в рамках программ по субсидированию перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям;
3) применяется государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках (далее - государственный орган) для планирования расходов и доходов перевозчиков, осуществляющих перевозки пассажиров железнодорожным транспортом по социально значимым сообщениям, убытки которых субсидируется из государственного бюджета (далее - перевозчик) при рассмотрении вопроса повышения тарифов (в случае регулирования тарифов на услуги по перевозке пассажиров железнодорожным транспортом в соответствии с законодательством) и предоставления временных понижающих коэффициентов к тарифам на услуги магистральной железнодорожной сети;
4) применяется перевозчиками для учета расходов и доходов при предоставлении отчетов о выполнении работ по перевозке пассажиров;
5) не является основанием для определения объемов расходов по элементам затрат по факту деятельности;
6) не является основанием для расчетов по увеличению (снижению) выделенных субсидий по факту деятельности перевозчика или объему работ.

18) шығындар бабы (шығындар бағыты) – нәтиже, оған қол жеткізуге жұмсалған шығыстар тікелей бағытталады;
19) өндірістік факторлар – жолаушыларды тасымалдаудың технологиялық ерекшеліктерін ескеретін факторлар (жылжымалы бірліктің түрі, жылдамдығы және т.б.).
2. Қолданылу аясы
4. Әдістеме облысаралық және ауданаралық қатынастарда тасымалдарды жүзеге асыру кезінде туындайтын кірістердегі шығындарды өтеуге арналған темір жол көлігімен жолаушыларды тасымалдауды субсидиялаудың экономикалық орындылығы қағидаттарын және мынадай көлемдерін есептеу тәртібін белгілейді:
1) жолаушылар поезының пайдалану көрсеткіштерінің көлемін есептеу;
2) өлшеуішке кіріс ставкасын есептеу;
3) өлшеуішке шығыс ставкасын есептеу;
4) тасымалдау кезіндегі шығынды анықтау.
5. Әдістемені:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көлік саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды, Қазақстан Республикасының көлік кешені қызметін үйлестіру, реттеу және бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) және тиісті облыстардың әкімдіктері уәкілеттік берген атқарушы органдар конкурсқа немесе шарттарды ұзартуға қойылған әрбір әлеуметтік мәні бар қатынас бойынша субсидиялардың қажетті көлемін анықтау үшін қолданады;
2) әлеуметтік мәні бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын субсидиялау жөніндегі бағдарламалар шеңберінде бюджеттік өтінімдерді ұсынған кезде есептердің негіздемесін ұсыну үшін жолаушылар тасымалын ұйымдастыруға уәкілетті орган және атқарушы органдар қолданады;
3) табиғи монополиялар мен реттелетін рыноктар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган (бұдан әрі – мемлекеттік орган) тарифтерді жоғарылату мәселесін қарау (заңнамаға сәйкес темір жол көлігімен жолаушыларды тасымалдау жөніндегі қызметтерге тарифтерді реттеу жағдайында) және магистральдық темір жол қызметтеріне уақытша төмендету коэффициенттерін ұсыну кезінде шығындары мемлекеттік бюджеттен субсидияланатын әлеуметтік мәні бар қатынастар бойынша темір жол көлігімен жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушылардың (бұдан әрі – тасымалдаушы) шығыстары мен кірістерін жоспарлау үшін қолданады;
4) тасымалдаушылар жолаушыларды тасымалдау бойынша жұмыстардың орындалуы туралы есепті беру кезінде шығыстар мен кірістерді есепке алу үшін қолданады;
5) қызмет деректері бойынша шығындар элементтері бойынша шығыстар көлемін анықтау үшін негіздеме болып табылмайды;
6) тасымалдаушының қызмет деректері немесе жұмыс көлемі бойынша бөлінген субсидияларды ұлғайту (төмендету) бойынша есептеулер үшін негіздеме болып табылмайды.

3. Основания расчетов
6. Услуги по перевозке пассажиров состоят из групп операций, выполняемых перевозчиками:
1) по обслуживанию пассажиров (содержание персонала, занятого обслуживанием пассажиров, стоимость справочно-информационных услуг);
2) по обслуживанию производственных зданий, сооружений и оборудования пассажирского хозяйства, связанных с перевозками: услуги по обеспечению деятельности вокзалов для пассажиров;
3) амортизация (износ) производственных основных средств пассажирского хозяйства;
4) капитальный ремонт производственных основных средств пассажирского хозяйства;
5) текущий ремонт производственных зданий, сооружений, оборудования и инвентаря пассажирского хозяйства;
6) по обслуживанию вагонов в пассажирских поездах;
7) по обслуживанию вагонов в пассажирских поездах: прочее (заработная плата проводников, социальный налог и социальные отчисления);
8) по экипировке пассажирских вагонов водой и топливом;
9) по ассенизаторской очистке биотуалетов;
10) амортизационные отчисления прямо задействованных активов в оказании услуг по перевозке пассажиров;
11) по капитальному и деповскому ремонтам собственного подвижного состава в объемах, определяемых уполномоченным органом;
12) по техническому обслуживанию и отцепочным ремонтам подвижного состава в объемах, определяемых уполномоченным органом;
13) по стирке, ремонту и дезинфекции постельных принадлежностей и мягкого съемного инвентаря;
14) по приобретению и содержанию инвентаря и оборудования для пассажирских вагонов;
15) по снабжению вагонов постельным бельем, мягким и другим инвентарем;
16) общедорожные расходы (услуги магистральной железнодорожной сети и локомотивной тяги в пределах территории Республики Казахстан, арендная плата за арендованные вагоны);
17) по работе электросекций и дизельных поездов;
18) по подготовке в рейс и сопровождению электросекций и дизельных поездов;
19) амортизация (износ) электросекций и дизельных поездов;
20) по капитальному ремонту электросекций и дизельных поездов в объемах, определяемых уполномоченным органом;
21) по техническому обслуживанию электросекций и дизельных поездов в объемах, определяемых уполномоченным органом.
4. Определение объема эксплуатационных показателей
7. Объем услуг по осуществлению пассажирских перевозок характеризуется показателями: перевезено пассажиров, пассажирооборот, пробег вагонов по магистральным железнодорожным путям.

3. Есептердің негіздемелері
6. Жолаушыларды тасымалдау бойынша қызметтер тасымалдаушылар орындайтын мынадай бір топ операциялардан құралады:
1) жолаушыларға қызмет көрсету бойынша (жолаушыларға қызмет көрсетумен айналысатын персоналды ұстау, анықтамалық-ақпараттық қызметтер құны);
2) жолаушылар үшін вокзалдар қызметін қамтамасыз ету бойынша қызметтер: тасымалдау қызметтерімен байланысты өндірістік ғимараттарға, құрылыстарға және жолаушылар шаруашылығы жабдығына қызмет көрсету бойынша;
3) жолаушылар шаруашылығының өндірістік негізгі құралдарының амортизациясы (тозуы);
4) жолаушылар шаруашылығының өндірістік негізгі құралдарын күрделі жөндеу;
5) жолаушылар шаруашылығының өндірістік ғимараттарын, құрылыстарын, жабдықтарын және мүкәммалын ағымдағы жөндеу;
6) жолаушылар поездарын вагондарға қызмет көрсету бойынша;
7) жолаушылар поездарын вагондарға қызмет көрсету бойынша: басқалары (жолсеріктердің еңбекақысы, әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар);
8) жолаушылар вагонын сумен және отынмен жабдықтау бойынша;
9) биоәжетханаларды ассенизаторлық тазарту бойынша;
10) жолаушыларды тасымалдау бойынша қызметтер көрсетуге тікелей іске қосылған активтердің амортизациялық аударымдары;
11) уәкілетті орган белгілейтін көлемдерде жеке жылжымалы құрамды деполық және күрделі жөндеу бойынша;
12) уәкілетті орган белгілейтін көлемдерде жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және ағытпа жөндеулер бойынша;
13) төсек-орын керек-жарақтарын және жұмсақ жиналмалы мүкәммалды жуу, жөндеу және дезинфекциялау бойынша;
14) жолаушылар вагоны үшін мүкәммал мен жабдықтарды сатып алу және күтіп ұстау бойынша;
15) вагондарды төсек-орын керек-жарақтарын, жұмсақ және басқа да мүкәммалмен жабдықтау бойынша;
16) жалпы жолдық шығыстар (Қазақстан Республикасы аумағы шегінде магистралдық темір жол желісі қызметтері және локомотивті тартым, жалға алынған вагондар үшін жалдау ақысы);
17) электр-секциялар және дизельді поездар жұмысы бойынша;
18) электр-секциялар мен дизельді поездарды рейске дайындау және алып жүру бойынша;
19) электр-секциялар және дизельді поездардың амортизациясы (тозуы);
20) уәкілетті орган белгілейтін көлемдерде электр-секцияларды және дизельді поездарды күрделі жөндеу бойынша;
21) уәкілетті орган белгілейтін көлемдерде бағдарламалар бойынша электросекциялар және дизельді поезға техникалық қызмет көрсету бойынша.
4. Пайдалану көрсеткіштерінің көлемін айқындау
7. Жолаушылар тасымалын жүзеге асыру жөніндегі қызметтер көлемі мынадай көрсеткіштермен сипатталады: тасымалданған жолаушылар саны, жолаушылар айналымы, магистральдық темір жолдар бойынша вагондардың жүрісі.

1) Расчет пробега вагона производится из следующих составляющих:
расстояние маршрута курсирования пассажирского поезда на всем пути следования и в границах Республики Казахстан (определяется по расписанию движения поездов);
периодичность курсирования - определяемая по расписанию движения поездов;
количество вагонов в составе, определяемое на основании анализа пассажирских перевозок (населенность).
Расчет пробега вагонов подразделяется по типам вагонов.
Прогнозируемый объем пробега вагонов пассажирского поезда рассчитывается по формуле:
Vваг-км.= 2S* Nваг.* Nрейс
где:
2S - расстояние туда и обратно, км,
Nваг - количество вагонов в составе, ваг.,
Nрейс - периодичность курсирования поезда в учетном периоде.
Расчет прогнозируемого пассажирооборота определяется умножением суммы пробега вагонов на среднюю населенность по предыдущему году с учетом планируемого роста по программам развития железнодорожного транспорта:
Vпасс/км = Vваг.км*p
где:
p - средняя населенность по предыдущему году.
Пассажирооборот планируется по типам вагонов.
Средняя населенность на планируемый период рассчитывается с учетом следующего:
1) в случае, если по анализу прошлого периода средняя населенность превысила 50 % наполняемости вагона пассажирского поезда на всем пути следования для определения планируемого пассажирооборота наполняемость вагона устанавливается исходя из фактической средней населенности по прошлому периоду, но не менее 70 % с учетом планируемого роста перевозок пассажиров в соответствии с программами развития железнодорожного транспорта;
2) в случае, если по анализу прошлого периода средняя населенность не превысила 50 % наполняемости вагона пассажирского поезда на всем пути следования для определения планируемого пассажирооборота наполняемость вагона устанавливается исходя из фактической средней населенности по прошлому периоду, но не менее 35 % с учетом планируемого роста перевозок пассажиров в соответствии с программами развития железнодорожного транспорта;
3) в случае, если по анализу прошлого периода средняя населенность не превысила 35 % наполняемости электро-дизель поезда на всем пути следования для определения планируемого пассажирооборота наполняемость вагона устанавливается исходя из фактической средней населенности по прошлому периоду, но не менее 15 % с учетом планируемого роста перевозок пассажиров в соответствии с программами развития железнодорожного транспорта.
Фактическими данными (населенность, пассажирооборот, средняя дальность) по прошлому периоду, используемыми при расчете планируемого пассажирооборота и показателя "перевезено пассажиров", являются данные документа оператора МЖС.
Показатель "перевезено пассажиров" определяется по следующей формуле:
Vперев = Vпасс.км/Sср.дал.
где:
Vперев - количество перевезено пассажиров;
Sср.дал. - средняя дальность поездки пассажира по предыдущему году.

1) Вагон жүрісін есептеу мынадай құрамдастардан жүргізіледі:
жолаушылар поезының барлық жүру жолындағы және Қазақстан Республикасының шекарасындағы қатынау маршрутының қашықтығы (поездар қозғалысының кестесі бойынша анықталады);
Қатынаудың кезеңділігі - поездар қозғалысының кестесі бойынша анықталады;
жолаушылар (халық) тасымалын талдау негізінде анықталатын құрамдағы вагондар саны;
вагондар жүрісін есептеу вагондардың түрлері бойынша бөлінеді.
Жолаушылар поезы вагондарының жүрісінің болжамды көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
Vваг-км.= 2S* Nваг.* Nрейс
мұндағы:
2 S – тура және кері қашықтық, км,
Nваг – құрамдағы вагондар саны, ваг.,
Nрейс – есепке алу кезеңіндегі поезд қатынауларының кезеңділігі.
Болжамды жолаушылар айналымын есептеу вагондардың жүріс сомасын темір жол көлігінің даму бағдарламасы бойынша жоспарлы өсуін есепке ала отырып, алдыңғы жыл бойынша орташа жолаушылар санына көбейтумен анықталады:
Vпасс/км=Vваг.км*p
мұндағы:
p – алдыңғы жыл бойынша орташа жолаушылар саны;
Жолаушылар айналымы вагондар түрі бойынша жоспарланады.
Жоспарланатын кезеңге орташа жолаушылар саны мынаны ескере отырып есептеледі:
1) егер де өткен кезеңнің талдауы бойынша орташа жолаушылар саны барлық жүру жолында жолаушылар поезы вагонының 50% толуынан жоғары болса, жоспарланатын жолаушылар айналымын анықтау үшін вагонның толуы өткен кезең бойынша нақты орташа жолаушыларды негізге ала отырып, бірақ темір жол көлігін дамыту бағдарламаларына сәйкес жолаушылар тасымалының жоспарланатын өсуін ескере отырып, кемінде 70% белгіленеді;
2) егер де өткен кезеңнің талдауы бойынша орташа жолаушылар саны барлық жүру жолында жолаушылар поезы вагонының 50% толуынан жоғары болса, жоспарланатын жолаушылар айналымын анықтау үшін вагонның толуы өткен кезең бойынша нақты орташа жолаушыларды негізге ала отырып, бірақ темір жол көлігін дамыту бағдарламаларына сәйкес жолаушылар тасымалының жоспарланатын өсуін ескере отырып, кемінде 35% белгіленеді;
3) егер де өткен кезеңнің талдауы бойынша орташа жолаушылар саны барлық жүру жолында электр-дизель поезының вагон 35% толуынан аспайтын болса, жоспарланатын жолаушылар айналымын анықтау үшін вагонның толуы өткен кезең бойынша нақты орташа жолаушыларды негізге ала отырып, бірақ темір жол көлігін дамыту бағдарламаларына сәйкес жолаушылар тасымалының жоспарланатын өсуін ескере отырып, кемінде 15% белгіленеді.
Жоспарланатын жолаушылар айналымын және тасымалданған жолаушыларды есептеу кезінде пайдаланылатын өткен кезең бойынша нақты деректердің көзі (елдің жиілігі, жолаушылар айналымы, орташа қашықтығы) магистральдық темір жол желісі операторы құжатының деректер болып табылады.
"тасымалданған жолаушылар" көрсеткіші мынадай формула бойынша анықталады:
Vтасым.=Vжол.км/ Sорт.қаш.
мұндағы:
Vтасым. – тасымалданған жолаушылар саны;
Sорт.қаш. – алдыңғы жыл бойынша жолаушының жол жүруінің орташа қашықтығы.

5. Формирование доходов перевозчика
8. Доход перевозчика складывается из суммы денежных поступлений в предыдущем периоде от перевозки пассажиров, суммы от предоставления постельных принадлежностей, сумм комиссионных сборов и сумм от прочих доходных поступлений.
Dперевоз = Dпроезд.+Dпостель+Dком.сбор
Формирование доходных поступлений зависит от типа вагонов, категории поезда, вида сообщения, дальности поездки, объемов перевезенных пассажиров и пассажирооборота.
1) Доходы от перевозки пассажиров (стоимость проезда) в пассажирском и скором поездах, состоят из билетной и плацкартной частей.
Расчет дохода от перевозки пассажиров по определенному маршруту и типам вагонов:
определяется по формуле:
Dпроезд = [(Di-1 проезд/kндс)/VWi-1 пасс/км]* VQiпасс/км
где:
Dпроезд - сумма доходов от перевозки пассажиров по поезду соответствующего типа вагона, поезда;
Di-1 проезд - сумма доходных поступлений по билетам в границах Республики Казахстан и по плацкартам на всем пути следования соответствующего типа вагона, поезда по данным автоматизированной системы управления "Экспресс-3" за предыдущий период;
VWi-1 пасс/км - сумма пассажирооборота в границах Республики Казахстан соответствующего типа вагона, поезда за предыдущий период;
VQiпасс/км - сумма пассажирооборота в границах Республики Казахстан соответствующего типа вагона, поезда на планируемый период;
kндс - коэффициент налога на добавленную стоимость (далее - НДС) согласно Налоговому кодексу Республики Казахстан (в международном сообщении коэффициент налога на добавленную стоимость определяется путем экспертной оценки по факту предыдущего периода).
Для определения планируемых объемов перевозок пассажиров и пассажирооборота, при назначении нового поезда:
1) Показатель "средняя дальность" перевозки определяется как половина протяженности пути перевозки;
2) "Населенность" определяется как 50 % наполняемости от количества предлагаемых мест в соответствии с планируемой составностью.
При назначении нового поезда расчет дохода от перевозок пассажиров определяется через среднюю дальность поездки пассажира:
Dпроезд = [(Pпроезд / kндс)* V iперев /VW iпасс/км]* VQ iпасс/км
где:
Dпроезд - сумма доходов от перевозки пассажиров по поезду соответствующего типа вагона, поезда;
Pпроезд - средняя стоимость проезда по билетам в границах Республики Казахстан, установленная в зависимости от средней дальности перевозки пассажира в соответствующем типе вагона;
V iперев - количество перевезенных пассажиров в границах Республики Казахстан соответствующего типа вагона, поезда на планируемый период;
VWiпасс/км - сумма пассажирооборота в границах Республики Казахстан соответствующего типа вагона, поезда на планируемый период;
VQiпасс/км - сумма пассажирооборота в границах Республики Казахстан соответствующего типа вагона, поезда на планируемый период;

5. Тасымалдаушының кірістерін қалыптастыру
8. Тасымалдаушының кірісі жолаушыларды тасымалдаудан алдағы кезеңдегі ақшалай түсімдер сомасынан, төсек-орын керек-жарақтарын ұсынудан түсетін сомадан, комиссиялық алымдар сомасынан және басқа да кіріс түсімдерінен түсетін сомадан құралады.
Dжол жүру=Dжүру.+Dтөсек+Dком.алым
Кіріс түсімдерінің қалыптасуы вагондардың түрлеріне, поездың санатына, қатынастың түріне, жол жүру қашықтығына, тасымалданған жолаушылар және жолаушылар айналымының мөлшеріне байланысты.
1) Жолаушылар және жүрдек поездарында жолаушыларды тасымалдаудан түскен кіріс (жол жүру құны) билет және плацкарт бөлігінен тұрады.
Жолаушыларды белгілі бір бағыт және вагондардың түрлері бойынша тасымалдаудан түскен кірісті есептеу:
Мынадай формула бойынша анықталады:
Dжол жүру= [(Di-1жол жүру / kққс)/VW i-1жол/км]* VQ i жол/км
мұндағы:
Dжол жүру – вагонның, поездың тиісті түріндегі поезд бойынша жолаушыларды тасымалдаудан түскен кірістер сомасы;
Di-1 жол жүру – алдыңғы кезең үшін "Экспресс-3" автоматтандырылған басқару жүйесінің деректері бойынша поездың, вагонның тиісті түрінің барлық жүру жолында плацкарт бойынша және Қазақстан Республикасының шекарасында билеттер бойынша кіріс түсімдерінің сомасы;
VWi-1жол/км – алдыңғы кезең үшін поездың, вагонның тиісті түрінің Қазақстан Республикасының шекарасындағы жолаушылар айналымының сомасы;
VQi жол/км – жоспарланған кезеңдегі поездың, вагонның тиісті түрінің Қазақстан Республикасы шекарасындағы жолаушылар айналымының сомасы;
Kққс – Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес қосымша құнға салық коэффициенті (халықаралық қатынастарда қосылған құнға салық коэффициенті алдыңғы кезең фактісі бойынша сараптамалық бағалау арқылы анықталады).
Жаңа поезд тағайындалған кезде жолаушылар тасымалының жоспарлы көлемін және жолаушылар айналымын анықтау үшін:
1) тасымалдаудың орташа қашықтығының көрсеткіші тасымалдау жолы ұзақтығының жартысы ретінде анықталады;
2) жолаушылар саны жоспарланатын құрамдылығына сәйкес ұсынылатын орындар санынан 50% толуы ретінде анықталады.
Жаңа поезд тағайындалуы кезінде жолаушыларды тасымалдаудан түсетін кірістерді есептеу жолаушының жол жүруінің орташа алыстығы арқылы анықталады:
Dжол жүру= [(P жол жүру / kққс)* V iжүру /VW iжол/км]* VQ i жол/км
мұндағы:
Dжол жүру – вагонның, поездың тиісті түріндегі поезд бойынша жолаушыларды тасымалдаудан түскен кірістер сомасы;
P жол жүру – вагонның тиісті түрінде жолаушыларды тасымалдаудың орташа алыстығына байланысты белгіленген Қазақстан Республикасының шекарасындағы билет бойынша жүрудің орташа құны;
V iтас – жоспарланған кезеңге поездың, вагонның тиісті түрінде Қазақстан Республикасының шекарасында тасымалданған жолаушылардың саны;
VWiжол/км – жоспарланған кезеңге поездың, вагонның тиісті түрінде Қазақстан Республикасының шекарасында тасымалданған жолаушылар айналымы сомасы;
VQi жол/км – жоспарланған кезеңге поездың, вагонның тиісті түрінің Қазақстан Республикасы шекарасындағы жолаушылар айналымы сомасы;

2) Расчет дохода от предоставления постельных принадлежностей по определенному маршруту и типам вагонов определяется по формуле:
через доходную ставку тенге пас.-км:
Dпостель = [(Di-1постель/kндс)/VWi-1пасс/км]* VQ iпасс/км
где:
Dпостель - сумма доходов от предоставления комплекта постельных принадлежностей соответствующего типа вагона, поезда;
Di-1постель - сумма доходных поступлений по билетам в границах Республики Казахстан и по плацкартам на всем пути следования соответствующего типа вагона, поезда по данным автоматизированной системы управления "Экспресс-3" за предыдущий период.
При назначении нового поезда расчет дохода от перевозок пассажиров определяется через среднюю дальность поездки пассажира:
Dпостель = [(Pпостель/kндс)*Viперев*kпостель/VWiпасс/км]* VQiпасс/км
где:
Dпостель - сумма доходов от предоставления комплекта постельных принадлежностей соответствующего типа вагона, поезда;
Pпостель - стоимость комплекта постельных принадлежностей, установленная в зависимости от соответствующего типа вагона, поезда;
kпостель - коэффициент использования комплекта постельного белья соответствующего типа вагона, поезда (Купе = 1, Плацкарт = экспертная оценка, Общий = 0);
3) Расчет дохода комиссионных сборов по определенному маршруту и типам вагонов определяется по формуле:
через доходную ставку тенге пас.-км:
Dком.сбор = [(Di-1ком.сбор/kндс)/VWi-1пасс/км]* VQ iпасс/км
где:
Dком.сбор - сумма доходов от комиссионных сборов соответствующего типа вагона, поезда;
Di-1ком.сбор - сумма доходных поступлений от комиссионных сборов на всем пути следования соответствующего типа вагона, поезда по данным Автоматизированной системы управления "Экспресс-3" за предшествующий период.
Дебетовая сальдо по налогу на добавленную стоимость признается доходом.
6. Формирование расходов перевозчика
9. Порядок формирования расходов производится на каждый маршрут пассажирского поезда с учетом производственно-технологических факторов:
Rперевозчика = Rмжс + Rлок + Rаренда вагона + Rпер.пасс.
где:
Rперевозчика - расходы перевозчика, включенные в полную себестоимость;
Rмжс - расходы за услуги пользования магистральной железнодорожной сетью;
Rлок - расходы за услуги предоставления локомотивной тяги;
Rаренда вагона - расходы за услуги предоставления вагонов в аренду;
Rпер.пасс. - расходы перевозчика, связанные с перевозкой пассажиров, включая расходы периода.
10. Расчет расходов перевозчика состоит из разделов:
- определение прямых производственных затрат перевозчика конкретно по каждому маршруту пассажирского поезда по типам вагонов;
- расчет и распределение расходов периода, в том числе накладных расходов и по маршрутам по удельному весу.

2) белгілі бір маршрут және вагон түрлері бойынша ұсынылған төсек-орын керек-жарақтарынан түскен кіріс есебі мынадай формула бойынша анықталады:
кіріс ставкасы арқылы теңге жол./км:
Dтөсек-орын = [(Di-1төсек-орын / kққс)/VW i-1жолс/км]* VQ i жол/км
мұндағы:
Dтөсек-орын – поездың, вагонның тиісті түрінің төсек-орын керек-жарақтарының жиынтығын ұсынудан түскен кірістер сомасы;
Di-1 төсек-орын – алдыңғы кезең үшін "Экспресс-3" автоматтандырылған басқару жүйесінің деректері бойынша поездың, вагонның тиісті түрінің барлық жол жүруінде плацкарттар бойынша және Қазақстан Республикасының шекарасында билеттер бойынша кірістер түсімдерінің сомасы;
Жаңа поезд тағайындалуы кезінде жолаушыларды тасымалдаудан түсетін кірістерді есептеу жолаушының жол жүруінің орташа алыстығы арқылы анықталады:
D төсек-орын = [(P төсек-орын / kққс)* V iтасымалд.*k төсек-орын /VW iжолс/км]* VQ i жол/км
мұндағы:
D төсек-орын – поездың, вагонның тиісті түрінің төсек-орын керек-жарақтарының жиынтығын ұсынудан түскен кіріс сомасы;
P төсек-орын – поездың, вагонның тиісті түріне байланысты белгіленген төсек-орын керек-жарақтары жиынтығының құны;
k төсек-орын – поездың, вагонның тиісті түрінің төсек-орын керек-жарақтарын пайдалану коэффициенті (Купе = 1, Плацкарт = сараптамалық баға, Жалпы = 0);
2) белгіленген маршрут және вагон түрін бойынша комиссиялық алымдар кірісін есептеу мынадай формула бойынша:
кіріс ставкасы арқылы теңге жол./км:
Dком.алым = [(Di-1 ком.алым / kққс)/VW i-1жол/км]* VQ i жол/км
мұндағы:
D ком.алым – вагон, поез тиісті түрінің комиссиялық алымнан түскен кіріс сомасы;
Di-1 ком.алым – алдыңғы кезең үшін "Экспресс-3" автоматтандырылған басқару жүйесінің деректері бойынша поездың, вагонның тиісті түрінің барлық жүру жолындағы комиссиялық алымнан түскен кірістік түсімдердің сомасы.
ҚҚС бойынша дебеттік сальдо кіріс болып танылады.
6. Тасымалдаушы шығыстарын қалыптастыру
9. Шығыстарды қалыптастыру тәртібі өндірістік-технологиялық факторларды ескере отырып жолаушы поезының әрбір маршрутына жүргізіледі:
Rтасымалдаушы = Rмтж + Rлок + Rвагонды жалға алу + R жолау.тас.
мұндағы:
Rтасымалдаушы – толық өзіндік құнына енгізілген тасымалдаушының шығысы;
Rмтж – магистральдық теміржол желісін пайдалану қызметі үшін шығыстар;
Rлок – локомотивпен тартуды ұсыну қызметі үшін шығыстар;
Rвагонды жалға алу – вагондарды жалға алуды ұсыну қызметі үшін шығыстар;
Rжол.тас. – кезең шығыстарды қоса алғандағы жолаушыларды тасымалдаумен байланысты тасымалдаушының шығыстары.
10. Тасымалдаушының шығыстарын есептеу мынадай бөлімдерден тұрады:
- вагондардың түрлері бойынша жолаушы поезының нақты әрбір маршруты бойынша тасымалдаушының тура өндірістік шығындарын анықтау;
- үлес салмақ бойынша үстеме шығыстар және маршруттар бойынша кезең шығыстарын есептеу және бөлу.

1) Расчет расходов на услуги магистральной железнодорожной сети (далее - МЖС) определяется по формуле:
а) без понижающего коэффициента
б) с понижающим коэффициентом
а) Rмжс = Vваг-км *Pмжс       б) Rмжс = Vваг-км *Pмжс *kмжс
где:
Rмжс - расходы за услуги пользования МЖС;
Vваг-км - объем вагоно-км (ваг-км) на планируемый период;
Pмжс - тариф за услуги пользования МЖС, тенге;
kмжс - временный понижающий коэффициент (далее - ВПК).
2) Расчет расходов за предоставленные услуги локомотивной тяги определяется по формулам 2-мя этапами:
1-этап: Стоимость услуг по поезду
Rлок = (Vтеп.лок.час *Pтеп.лок.час) + (Vэлек.лок.час*Pэлек.лок.час);
где:
Rлок - расходы за услуги локомотивной тяги по поезду;
Vтеп.лок.час - количество планируемых локомотиво-часов тепловозной тяги;
Pтеп.лок.час - тариф за услуги тепловозной тяги, тенге;
Vэлек.лок.час - количество планируемых локомотиво-часов электровозной тяги;
Pэлек.лок.час - тариф за услуги электровозной тяги, тенге.
2 этап: Стоимость услуг по типам вагонов:
Rлок.ваг. = Rлок /VQiваг-км.поезд* VQiваг-км.ваг.
где:
Riлок - стоимость услуг по i-типу или группе вагонов, курсирующих в составе поезда, тенге;
Rплок - стоимость услуг по поезду, тенге;
VQ iваг-км.поезд - пробег поезда по территории Республики Казахстан на планируемый период, ваг/км;
VQiваг-км.ваг. - пробег по территории Республики Казахстан соответствующего вагона, курсирующего в составе поезда на планируемый период, ваг/км.
3) Расчет расходов арендуемого парка подвижного состава:
Расчет парка подвижного состава для формирования поездов (с учетом, находящихся в резерве) определяется по требуемым типам вагонов по формулам:
Пассажирских вагонов:
Rаренда вагона = (Nваг.* Nсост.* kрезерв* Nдней.аренд.*kпарка*
*Pаренд.ваг.)/VWiваг-км* VQiваг-км;
Вагонов электросекций и дизельных поездов:
Rаренда вагона = [(Nваг+ kрезерв.)* Nсост. * Nдней.аренд.*kпарка*
* Pаренд.ваг.]/VWiваг-км* VQiваг-км;
где:
Rаренда вагона - расходы за услуги предоставления вагонов в аренду;
Nваг - количество вагонов в составе;
Nсост - потребное количество составов;
kрезерв - коэффициент обязательного резерва вагонов: по пассажирским вагонам равный 1,07 (7 % от общего количества вагонов в обороте), по электросекциям и дизельным поездам равное 3 вагонам (головной, моторный и прицепной);
Nдней.аренд.- количество дней аренды на планируемый период;
kпарка - коэффициент использования арендованного пассажирского подвижного состава, установленный уполномоченным органом;
VQiваг-км - пробег по территории Республики Казахстан соответствующего вагона, курсирующего в составе поезда на планируемый период, ваг/км;
VWiваг-км - пробег на всем пути следования соответствующего вагона, курсирующего в составе поезда на планируемый период, ваг/км;
Pаренд.ваг. - тариф за аренду одного вагона соответствующего типа, тенге за ваг.сутки;
Nсост = Zn*Vcocm
где:
Z - число отправляемых за сутки поездов;
Vcocm - оборот пассажирских составов, в сутках.
По времени Vcocm оборота пассажирских составов и коэффициенту Zn регулярности отправления поездов можно определить потребное число составов Ncocm для обслуживания определенного направления.

1) Магистралдық темір жол желісі қызметіне (бұдан әрі – МТЖ) шығыстарды есептеу мына формуламен анықталады:
а) төмендететін коэффициентсіз
б) төмендететін коэффициентпен
а) Rмтж = Vваг-км *Pмтж      б) Rмтж = Vваг-км *Pмтж *kмтж
мұндағы:
Rмтж – МТЖ пайдалану қызметі үшін шығыстар;
Vваг-км – жоспарланған кезеңге вагон-км (ваг-км) көлемі;
PМТЖ – МТЖ пайдалану қызметі үшін тариф, теңге;
kмтж – уақытша төмендететін коэффициент (бұдан әрі - УТК).
2) Локомотивпен тартуды ұсыну қызметі үшін шығыстарды есептеу мынадай формулалар бойынша 2 кезеңмен анықталады:
1-кезең: Поезд бойынша қызметтің құны
Rлок= (Vтеп.лок.сағ *Pтеп.лок.сағ) + (Vэлек.лок.сағ *P лек.лок.сағ)
мұндағы:
Rлок – поезд бойынша локомотивпен тартуды ұсыну қызметі үшін шығыстар;
Vтеп.лок.сағ – тепловозбен тарту жоспарланған локомотив-сағаттың саны;
Pтеп.лок.сағ – тепловозбен тарту қызметі үшін тариф, теңге;
Vэлек.лок.сағ – электровозбен тарту жоспарланған локомотив-сағаттың саны;
Pэлек.лок.сағ – электровозбен тарту қызметі үшін тариф, теңге.
2-кезең: Вагон түрлері бойынша қызметтің құны
Rваг.лок.= Rлок /VQ i поездың вагон-км.* VQ i вагонның вагон-км.
мұндағы:
Riлок – поезд құрамында қатынайтын i–түрі немесе вагондар тобы бойынша қызмет құны, теңге
Rп лок – поезд бойынша қызмет құны, теңге
VQ i поезд ваг-км. – ҚР аумағы бойынша жоспарланған кезеңге поезд жүрісі, ваг/км.
VQ i ваг. ваг-км. – ҚР аумағы бойынша жоспарланған кезеңге поезд құрамында қатынайтын тиісті вагон жүрісі, ваг/км.
3) Жылжымалы құрам жалға алынған парк шығыстарының есебі:
Поездарды құру үшін жылжымалы құрам паркі есебі (резервте барды есепке ала отырып) мынадай формулалармен қажетті вагон түрі бойынша анықталады:
Жолаушылар вагондарына:
Rваг. жалға алу = (Nваг.* Nқұрам.* kрезерв* Nжалға алу күндері
kпаркі* Pваг. жалға алу.)/ VW i dfu-rv* VQ i dfu-rv
Электрсекциялар және дизельді поездар вагондары:
Rваг. жалға алу = [(Nваг+ kрезерв.)* Nқұрам. * Nжалға алу күндері *kпаркі* P Pваг. жалға алу]/ / VW i ваг-км* VQ i ваг-км;
мұндағы:
Rваг. жалға алу – вагондарды жалға берген қызметіне шығыстар;
Nваг – құрамдағы вагондар саны;
Nқұрам – құрамдағы қажетті саны;
kрезерв – вагондардың міндетті резервті коэффициенті: жолаушылар вагондары бойынша 1,07 тең (айналымдағы барлық вагондар санынан 7%); электросекция және дизельді поездар бойынша 3 вагонға тең (бас, моторлы және тіркелмелі);
Nжалға алынған күндер – жоспарланған кезеңге жалға алынған күндер саны;
kпаркі – уәкілетті орган белгілеген жалға алынған жолаушылар жылжымалы құрамын пайдалану коэффициенті;
VQ i ваг-км – ҚР аумағы бойынша жоспарланған кезеңге поезд құрамында қатынайтын тиісті вагон жүрісі, ваг/км.;
VW i ваг-км – бүкіл жол бойында жоспарланған кезеңге поезд құрамында қатынайтын тиісті вагон жүрісі;
Pвагонды жалға алу – тиісті үлгідегі бір вагонды жалға алу тарифы, тәулігіне вагон үшін теңге.
Nқұрам = Zn * Vқұрам
мұндағы:
Z – тәулік ішінде жөнелтілетін поездар саны;
Vқұрамжолаушылар құрамының айналымы, тәулігіне.
Vқұрам жолаушылар құрамы айналымының уақыты және поездарды жөнелту жиілігінің Zn коэффициенті бойынша нақты бағытқа қызмет көрсету үшін Nқұрам құрамының қажетті санын анықтауға болады:

При ежедневном отправлении поездов в рейс принимаются коэффициент Zn = 1, при отправлении поездов через день Zn = 0,5, и т.д.
Оборот пассажирского состава - это время Vсост, с момента отправления состава в рейс из пункта формирования до момента его возвращения в пункт формирования измеряется в полных сутках.
где:
t1t2 - время нахождения состава соответственно в пункте формирования и в пункте оборота, час;
l - расстояние от пункта формирования до пункта оборота, км;
vm1vm2 - соответственно маршрутная скорость следования поезда от пункта формирования до пункта оборота и обратно, км/ч.
4) Расчет расходов перевозчика, связанных с перевозкой пассажиров, включая расходы периода.
Rпер.пасс. = (RWпрямые+RWнакладные +RWрасх.периода)*
* VQiваг-км + RQпрямые
VWi ваг-км
где:
Rпер.пасс. - расходы перевозчика, связанные с перевозкой пассажиров, включая расходы периода в границах Республики Казахстан;
RWпрямые - основные прямые расходы производства, которые включают расходы на единицу продукции (поезд, тип вагона), затрачиваемые перевозчиком на всем пути следования:
1) обслуживание вагонов в пассажирских поездах: заработная плата проводников, начальников поездов, локомотивных бригад (по электросекциям и дизельным поездам), социальный налог и социальные отчисления;
2) капитальный и деповской ремонт собственного подвижного состава;
3) техническое обслуживание (в объемах 1, 2, 3 и т.д.);
4) ассенизаторская очистка биотуалетов;
5) амортизационные отчисления прямо задействованных активов в оказании услуг по перевозке пассажиров (амортизация вагонов);
6) стирка, химическая чистка и дезинсекции постельных принадлежностей и мягкого съемного инвентаря;
7) дезинфекция, дезинсекция, дератизация пассажирских вагонов;
8) приобретение и содержание инвентаря и оборудования для пассажирских вагонов;
9) пожарная безопасность (зарядка огнетушителя);
10) пробег вагонов в чужих поездах;
11) приобретение форменной одежды;
12) медицинские услуги;
13) страхование пассажиров, работников (проводников);
14) работа электросекций и дизельных поездов;
15) подготовка в рейс и сопровождение электросекций и дизельных поездов;
RQпрямые - основные прямые расходы производства, которые включают расходы на единицу продукции (поезд, тип вагона), затрачиваемые перевозчиком только в границах Республики Казахстан:
1) обслуживание пассажиров (стоимость справочно-информационных услуг);
2) обслуживание производственных зданий, сооружений и оборудования пассажирского хозяйства, связанных с перевозками: услуги по доступу к помещениям вокзала общего пользования;

Поездардың күнделікті рейске жөнелтілуі кезінде = 1 коэффициенті қолданылады, поездардың күн ара жөнелтілуі кезінде = 0,5, және т.с. Жолаушылар құрамының айналымы – бұл Vқұрам, құрамның құрылған пунктінен рейске жөнелтілген сәттен бастап құрылған пунктіне қайтып оралғанға дейін толық тәулікпен есептеледі.
мұндағы:
– құрамның құрылған пунктінде және айналым пунктінде тиісінше тұру уақыты, сағат;
– құрылу пунктінен айналым пунктіне дейінгі қашықтық, км;
– тиісті құрылу пунктінен айналым пунктіне дейінгі және кері поезд жүруінің маршруттық жылдамдығы, км/сағат.
4) Кезең шығыстарын қоса алғандағы жолаушыларды тасымалдаумен байланысты тасымалдаушы шығыстарының есебі.
R жолауш. тасымал.= (RW тікелей + RW үстеме+RW кезең шығыстары )* + RQ тікелей
мұндағы:
Rжолауш. тасымал. – Қазақстан Республикасының шекарасындағы кезең шығыстарын қоса алғандағы жолаушыларды тасымалдауға байланысты тасымалдаушының шығыстары.
RWтікелей – тасымалдаушының бүкіл жол бойында жұмсайтын өнім (поезд, вагон түрі) бірлігі үшін шығыстарды қоса алғандағы өндірістің негізгі тікелей шығыстары:
1) жолаушылар поездарында вагондарға қызмет көрсету: жолсеріктердің, поезд, локомотив бригадалары бастықтарының (электр секция және дизельдік поездар бойынша) жалақысы, әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар;
2) жеке жылжымалы құрамды күрделі және деполық жөндеу;
3) техникалық қызмет көрсету (1, 2, 3, және т.с. көлемінде);
4) биоәжетханаларды ассенизаторлық тазалау;
5) жолаушыларды тасымалдау бойынша қызмет көрсетуге тікелей тартылған активтердің (вагондардың амортизациясы) амортизациялық аударымдары;
6) төсек-орын керек-жарақтарын және жұмсақ жиналмалы мүкәммалды жуу, химиялық тазалау, және дезинсекциялау;
7) жолаушылар вагондарын дезинфекциялау, дезинсекциялау дератизациялау;
8) жолаушылар вагондары үшін мүкәммал мен жабдықтарды сатып алу және ұстау;
9) өрт қауіпсіздігі (өрт сөндіргішті қуаттандыру);
10) вагондардың басқа поездарда жүруі;
11) нысанды киімді сатып алу;
12) медициналық қызметтер;
13) жолаушыларды, жұмысшыларды (жолсеріктерді) сақтандыру;
14) электросекцилардың және дизелдік поездардың жұмысы;
15) электросекциларды және дизелдік поездарды рейске даярлау және сүйемелдеу;
RQ тікелей – тасымалдаушының тек қана Қазақстан Республикасының шекарасында ғана жұмсайтын өнім (поезд, вагон түрі) бірлігі үшін шығыстарды қоса алғандағы өндірістің негізгі тікелей шығыстары:
1) Жолаушыларға қызмет көрсету (анықтамалық-ақпараттық қызмет құны);
2) тасымалдаумен байланысты өндірістік ғимараттарға, құрылыстарға және жолаушылар шаруашылығындағы жабдықтарға қызмет көрсету: жалпы қолданыстағы вокзал ғимараттарына кіру бойынша қызметтер;

3) экипировка пассажирских вагонов водой и топливом;
RWнакладные - накладные расходы, связанные с обслуживанием персонала;
RWрасх.периода - расходы периода: административные и общехозяйственные расходы производственного характера с учетом налогов.
6.1 Расчет основных прямых расходов производства
11. Основные прямые расходы производства, затрачиваемые перевозчиком на всем пути следования, определяются по формуле:
RW прямые= Rз.п.+ Rсоц.отч.+ Rрем+ RТО+ Rбиотуалет+ Rизнос вагона+ Rси/сангиг+ Rстирка/хим.чист/дезинсекия + Rдезинфекция/дезинсекция/дератизация+ Rзарядогн+ Rпробег + Rпробегхоз + Rформодежд + Rпредрейс.осмотр/проф.осмотр+ Rстрах. + Rэлэнергия + R дизтопл.поезд
Расходы на заработную плату состоят из заработной платы проводников, начальников поездов, локомотивных бригад (по электросекциям и дизельным поездам).
12. Определение нормативов численности производственного персонала состоит из следующих базовых показателей: количество вагонов и рейсов (по кварталам), предусмотренных графиком движения (расписания) поездов, норма обслуживания вагонов проводниками (период времени года) и рабочее время одного проводника за рейс (зима, лето), определяемые уполномоченным органом, норма рабочего времени одного проводника (по кварталам) в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, технологическая (явочная) численность проводников (по кварталам), среднегодовая численность проводников, среднегодовая численность начальников поездов, численность поездных бригад, численность локомотивных бригад (по электросекциям и дизельным поездам).
Технологическая (явочная) численность проводников по кварталам рассчитывается по формуле:
В первом квартале:
1кв Nпровод. = (Nваг.1кв *nпровод.зима*Nрейс 1кв *tпровод.зима)/
/ntпровод.1кв
где:
Nваг.1кв - количество вагонов в составе в первом квартале;
nпровод.зима - норма обслуживания вагонов проводниками в зимнее время с учетом времени в межрейсовой охране;
Nрейс 1кв - количество рейсов в первом квартале;
tпровод.зима - рабочее время одного проводника за рейс в зимнее время;
ntпровод.1кв - норма рабочего времени одного проводника в первом квартале.
Во втором квартале:
2кв Nпровод. = (Nваг. 2кв*nпровод.лето * Nрейс 2кв * tпровод.лето)/
/ntпровод.2кв
где:
Nваг. 2кв - количество вагонов в составе во втором квартале;
nпровод.лето - норма обслуживания вагонов проводниками в летнее время с учетом времени в межрейсовой охране;
Nрейс 2кв - количество рейсов во втором квартале;
tпровод.лето - рабочее время одного проводника за рейс в летнее время;
ntпровод.2кв - норма рабочего времени одного проводника во втором квартале.
В третьем квартале:
3кв Nпровод. = (Nваг. 3кв*nпровод.лето*Nрейс 3кв * tпровод.лето)/
/ntпровод.3кв
где:
Nваг. 3кв - количество вагонов в составе в третьем квартале;
nпровод.лето - норма обслуживания вагонов проводниками в летнее время с учетом времени в межрейсовой охране;
Nрейс 3кв - количество рейсов в третьем квартале;
tпровод.лето - рабочее время одного проводника за рейс в летнее время;
ntпровод.3кв - норма рабочего времени одного проводника в третьем квартале.
В четвертом квартале:

3) Жолаушылар вагондарын сумен және отынмен жабдықтау;
RW үстеме персоналға қызмет көрсетумен байланысты үстеме шығыстар.
RW кезең шығыстары кезең шығыстары: салықтарды есепке алғандағы өндірістік сипаттағы әкімшілік және жалпы шаруашылық шығыстар.
6.1. Өндірістің негізгі тікелей шығыстарының есебі
11. Бүкіл жол бойында тасымалдаушы жұмсайтын өндірістің негізгі тікелей шығыстары мынадай формула бойынша анықталады:
RW тікелей= Rж.а.+ Rәлеу.ауд.+ Rжөнд.+ Rтқ+ Rбиоәжет+ R вагон тозуы+ Rси/сангиг+ Rкір жуу/хим.тазалау/дезинсекия + Rдезинфекция/дезинсекция/дератизация+ Rөрт сөнд. заряды+ Rжүріс + Rшар.жүріс + Rнысанды киім + Rрейс алды.қарау/проф.қарау+ Rсақтан.+ R элэнергия + R дизтопл.поезд
1) Жолаушылар поезында вагондарға қызмет көрсету: жолсеріктердің, поезд, локомотив бригадалары бастықтарының жалақысы (электрсекциялар және дизельдік поездар бойынша), әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар.
12. Өндірістік персоналдың нормативтік санын анықтау мынадай базалық көрсеткіштерден тұрады: поездардың қозғалыс графигінде (кесте) көзделген вагон және рейс саны (тоқсан бойынша), уәкілетті орган анықтайтын жолсеріктердің вагондарға қызмет көрсету нормасы (жыл мезгілінің кезеңі) және рейске бір жолсеріктің жұмыс уақыты (қыс, жаз), еңбек заңнамасына сәйкес бір жолсеріктің жұмыс уақытының нормасы (тоқсан бойынша), жолсеріктердің технологиялық (қатысатындар) картасы (тоқсан бойынша), жолсеріктердің орташа жылдық саны, поезд бастықтарының орташа жылдық саны, поезд бригадаларының саны, локомотивтік бригадалардың саны (электрсекция және дизельдік поездар бойынша).
Тоқсан бойынша жолсеріктердің технологиялық (қатысатын) саны мынадай формула бойынша есептеледі:
Бірінші тоқсанда:
1тоқсан Nжолсерік. = (N1тоқсан, ваг * nқыс жолсерік* N1тоқсан рейс * tқыс.жолсерік) / nt1тоқсан жолсерік
мұндағы:
N1тоқсан,ваг – 1-тоқсанда құрамдағы вагондар саны;
nқыс.жолсерік – рейс аралық күзет уақытын ескерумен қыс уақытында жолсеріктердің вагондарға қызмет көрсету нормасы;
N1тоқсан, рейс – бірінші тоқсандағы рейстер саны;
tқыс.жолсерік – қыс уақытындағы рейске бір жолсеріктің жұмыс уақыты;
nt1тоқсан, жолсерік – бірінші тоқсандағы бір жолсеріктің жұмыс уақытының нормасы.
Екінші тоқсанда:
2 тоқсан Nжолсерік = (Nваг. 2тоқсан * nжаз. жолсерік * Nрейс 2тоқсан * tжаз.жолсерік) /nt2тоқсан. жолсерік
мұндағы:
N2тоқсан, ваг – 2-тоқсанда құрамдағы вагондар саны;
nжаз.жолсерік – рейс аралық күзет уақытын ескерумен жаз уақытында жолсеріктердің вагондарға қызмет көрсету нормасы;
tжаз.жолсерік – жаз уақытындағы рейске бір жолсеріктің жұмыс уақыты;
N2тоқсан рейс – бірінші тоқсандағы рейстер саны;
nt2тоқсан.жолсерік – екінші тоқсандағы бір жолсеріктің жұмыс уақытының нормасы.
Үшінші тоқсанда:
3тоқсан Nжолсерік = (N3тоқсан, ваг * nжаз.жолсерік * N 3тоқсан рейс * tжаз.жолсерік)/ nt3тоқсан.жолсерік
мұндағы:
N3тоқсан, ваг – 3-тоқсанда құрамдағы вагондар саны;
nжаз.жолсерік – рейс аралық күзет уақытын ескерумен жаз уақытындағы жолсеріктердің вагондарға қызмет көрсету нормасы;
N3тоқсан рейс – үшінші тоқсандағы рейстер саны;
tжаз.жолсерік – жаз уақытындағы рейске бір жолсеріктің жұмыс уақыты;
nt3тоқсан.жолсерік – үшінші тоқсандағы бір жолсеріктің жұмыс уақытының нормасы.
Төртінші тоқсанда:

4кв Nпровод. = (Nваг.4кв.* nпровод.зима*Nрейс 4кв * tпровод.зима)/ ntпровод.4кв
где:
Nваг.4кв. - количество вагонов в составе в четвертом квартале;
nпровод.зима - норма обслуживания вагонов проводниками в зимнее время с учетом времени в межрейсовой охране;
Nрейс 4кв - количество рейсов в четвертом квартале;
tпровод.зима - рабочее время одного проводника за рейс в зимнее время;
ntпровод.4кв - норма рабочего времени одного проводника в четвертом квартале.
Фонд оплаты труда нормативной численности проводников рассчитывается по следующей формуле:
Rз.п.провод.=(1кв Nпровод.+2кв Nпровод.+3кв Nпровод.+
+ 4кв Nпровод.)/4*1,1*Pз.п. * Nмес.
где:
1,1 - коэффициент замещения на период больничных листов и трудовых отпусков;
Pз.п. - среднеотраслевая заработная плата проводников;
Nмес. - планируемый период перевозок пассажиров, в месяцах.
Фонд оплаты труда нормативной численности начальников поездов рассчитывается по следующей формуле:
Аn = ((Nрейс 1кв+ Nрейс 2кв+ Nрейс 3кв+ Nрейс 4кв)* (ntзима+ ntлето)/2/(nrt1кв + nrt2кв+ nrt3кв+ nrt4кв))*1,1* Pз.п. *Nмес.
где:
ntпровод.- норма рабочего времени одного начальника поезда с учетом времени в межрейсовой охране;
Pз.п. - среднеотраслевая заработная плата проводников;
Nмес.- планируемый период перевозок пассажиров в месяцах.
Фонд оплаты труда начальников поездов на вагон определяется удельно от пробега вагонов в поезде.
13. Определение численности локомотивных бригад состоит из следующих базовых показателей: количество составов электросекций и дизельных поездов, количество дней в месяце, время непрерывной работы локомотива в сутки, среднегодовая норма рабочего времени.
Численность машинистов электросекций и дизельных поездов рассчитывается по формуле:
Nмашин. = (Nсостав * Nдней.мес. * tлок.)/ ntмашин.
где:
Nсостав - количество составов;
Nдней.мес. - количество дней в месяце;
tлок. - время непрерывной работы локомотива в сутки, равное 24 часам;
ntмашин. - среднегодовая норма рабочего времени машиниста.
14. Численность помощников машинистов (Nпом.машин.) согласно Методических указаний по проектированию норм выработки, нормированных заданий и нормативов времени на подготовительно-заключительные, вспомогательные операции для локомотивных бригад рассчитывается следующим образом: предусматривается на каждого машиниста один помощник, при работе в дизельных поездах дополнительно второй помощник.
Фонд оплаты труда нормативной численности локомотивных бригад рассчитывается по следующей формуле:
Rз.п.лок.бригад = Nмашин. *1,1* Pз.п. *Nмес. + Nпом.машин. *1,1* *Pз.п. *Niмес.
где:

4тоқсан Nжолсерік = (N4тоқсан.ваг* nқыс.жолсерік * N 4тоқсан рейс * tқыс.жолсерік)/ nt4тоқсан.жолсерік
мұндағы:
Nваг.4 тоқсан. – 4-тоқсанда құрамдағы вагондар саны;
nқыс.жолсерік – рейс аралық күзет уақытын ескерумен қыс уақытындағы жолсеріктердің вагондарға қызмет көрсету нормасы;
N4тоқсан. рейс – төртінші тоқсандағы рейстер саны;
tқыс.жолсерік – қыс уақытындағы рейске бір жолсеріктің жұмыс уақыты;
nt4тоқсан.жолсерік – төртінші тоқсандағы бір жолсеріктің жұмыс уақытының нормасы.
Жолаушылардың нормативтік санының жалақысын төлеу қоры мынадай формула бойынша есептеледі:
Rжолсерік.ж.а. = (1тоқсан Nжолсерік.+2тоқсан Nжолсерік.+3тоқсан Nжолсерік.+4тоқсан Nжолсерік.)/4*1,1*Pж.а. * Nай.
мұндағы:
1,1 – еңбекке жарамсыздық қағазы мен еңбек демалысы кезеңіндегі міндетін атқару коэффициенті;
P ж.а. – жолсеріктердің орташа салалық жалақысы;
N ай. – айларда жолаушылар тасымалын жоспарлау кезеңі.
Поездар бастықтарының нормативтік санының жалақысын төлеу қоры мынадай формула бойынша есептеледі:
Аn= ((N1тоқсан. рейс + N 2тоқсан. рейс+ N 3тоқсан. рейс + N4тоқсан. рейс )* (ntқыс + ntжаз)/2/(nrt1тоқсан + nrt2тоқсан+ n t3тоқсан+ nrt4тоқсан))*1,1* Pж.а. *Nай.
мұндағы:
ntжолсерік – рейс аралық күзет уақытын ескерумен бір поезд бастығының жұмыс уақытының нормасы;
Pжалақы – жолсеріктердің орташа салалық жалақысы;
N ай – айларда жолаушылар тасымалын жоспарлау кезеңі.
Вагонға поезд бастықтарының жалақысын төлеу қоры поезда вагондар жүрісінің үлесіне қатысты анықталады.
13. Локомотивтік бригада санын анықтау мынадай базалық көрсеткіштерден тұрады: электросекциялар мен дизельдік поездар құрамының саны, бір айдағы күндер саны, бір тәулікте локомотивтің үздіксіз жұмыс істеу уақыты, жұмыс уақытының орташа жылдық нормасы.
Электросекциялар мен дизельдік поездар машинистерінің саны мынадай формула бойынша есептеледі:
Nмашин. = (Nқұрам * Nкүн.ай * tлок.)/ ntмашин.
мұндағы:
Nқұрам – құрам саны;
Nкүн.ай. – бір айдағы күндер саны;
tлок. – 24 сағатқа тең локомотивтің тәулікте үздіксіз жұмыс істеу уақыты;
ntмашин. – машинистің орташа жылдық жұмыс істеу нормасы.
14. Машинист көмекшісінің саны (Nмашин.көмекшісі) өндіру нормасын жоспарлау бойынша және нормаланған ғимараттар мен даярлау-қорытындылау уақытының нормативі, локомотивтік бригадалар үшін қосымша операциялар әдістемелік нұсқаулыққа сәйкес келесідей есептеледі: әр машинистке бір көмекші, дизельдік поездардағы жұмыс кезінде қосымша екінші көмекші көзделеді.
Локомотивтік бригада санының жалақысын төлеу қоры мынадай формула бойынша есептеледі:
Rлок.бригада жалақысы = Nмашин *1,1* P жалақы*Nай. + Nмашин.көмекшісі*1,1* P жалақы*Niай
мұндағы:

1,1 - коэффициент замещения на период больничных листов и трудовых отпусков;
Pз.п. - среднеотраслевая заработная плата машинистов и помощников машинистов;
Niмес. - планируемый период перевозок пассажиров в месяцах.
15. Социальные отчисления рассчитываются путем применения социального налога, предусмотренного на соответствующий период налоговым законодательством Республики Казахстан, к фонду оплаты труда (Rсоц.отч.).
16. Капитальный и деповской ремонт собственного подвижного состава.
Расчет объемов капитального и деповского ремонта собственного подвижного состава в объеме, определяемом уполномоченным органом, определяется по формулам:
Пассажирских вагонов:
Rрем = Nваг.* Nсост.* kрезерв.*kпарка*nрем* Niмес.* Pрем.,
Вагонов электросекций и дизельных поездов:
Rрем = (Nваг. +kрезерв.)* Nсост.*kпарка*nрем* Niмес.* Pрем,
где:
Rрем - расходы капитального/деповского ремонта на планируемый период;
kпарка - коэффициент использования собственного пассажирского подвижного состава, установленный уполномоченным органом;
nрем - коэффициент проведения нормативного ремонта в среднем на планируемый период;
kрезерв. - коэффициент обязательного резерва вагонов: по пассажирским вагонам равный 1,07 (7 % от общего количества вагонов в обороте); по электросекциям и дизельным поездам равное 3 вагонам (головной, моторный и прицепной);
Pрем - тариф за один вагон соответствующего вида ремонта.
Коэффициент проведения нормативного ремонта в среднем на планируемый период рассчитывается по следующей формуле:
nрем = Ntремонт/ tэкспл.
Ntремонт - количество планового вида ремонта за весь срок службы вагона, определяемое уполномоченным органом;
tэкспл.- полезный срок службы вагона, мес.
17. Техническое обслуживание пассажирских вагонов в соответствующих объемах (далее - ТО).
Базовые показатели: количество вагонов в составе, составов в обороте, рейсов, предусмотренных графиком движения (расписания) поездов, количество станций, где осуществляется экипировка водой и твердым топливом, время в пути следования, вагоно-сутки.
Потребность ТО-2 рассчитывается по следующей формуле:
RТО2 = (Nваг.* kрезерв. * Nсостав*2* Pто-2)/ 12* Niмес.
Потребность ТО-3 рассчитывается по следующей формуле:
RТО3 = (Nваг.* kрезерв.* Nсостав**1,3* Pто-3)/ 12* Niмес.
Потребность ТО-1 рассчитывается по следующей формуле:
RТО1 = (Nваг.* Nрейс+Vрем) *Pто-1
Примечание: текущий отцепочный ремонт производится за счет экономии по ТО-1.
где:
Nрейс - количество рейсов в год;
Nсостав - количество составов в обороте;
2 - коэффициент потребности проведения технического обслуживания в объеме 2 (осеннее-весенний осмотр);

1,1 – еңбекке жарамсыздық қағазы мен еңбек демалысы кезеңіндегі міндетін атқару коэффициенті;
P айлық – машистер мен машинист көмекшілерінің орташа салалық жалақысы;
Ni ай. – айларда жолаушылар тасымалын жоспарлау кезеңі.
15. Әлеуметтік аударымдар Қазақстан Республикасының салық заңнамасында тиісті кезеңге көзделген әлеуметтік салықты жалақыны төлеу қорына (Rәлеум. аудар.). қолдану жолымен есептеледі.
16. Меншікті жылжымалы құрамды күрделі және деполық жөндеу.
Уәкілетті орган анықтайтын көлемде меншікті жылжымалы құрамды күрделі және деполық жөндеуге кететін көлемді есептеу мынадай формулалар бойынша анықталады:
Жолаушылар вагондары:
Rжөндеу= Nваг.* Nқұр. * kрезерв*kпарк*nжөндеу* Nай.* Pжөндеу
электросекция мен дизельдік поездар вагондары:
Rжөндеу=(Nваг. +kрезерв)* Nқұр. *kпарк*nжөндеу* Niай * Pжөндеу
мұндағы:
Rжөндеу – жоспарланған кезеңге күрделі/деполық жөндеу шығыстары;
kпарк – уәкілетті орган белгілеген меншікті жылжымалы жолаушылар құрамын пайдалану коэффициенті;
nжөндеу – жоспарланған кезеңге орташа жөндеу нормативінің коэффициенті.
Kрезерв. – міндетті резерв вагондарының коэффициенті: жолаушылар вагондары бойынша 1,07 тең (айналымдағы жалпы вагондар санының 7%); электросекциялар мен дизельдік поездар бойынша 3 вагонға тең (бас, моторлы және тіркемелі);
Pжөндеу – жөндеудің тиісті түрінің бір вагонына тариф.
Жоспарланған кезеңге орташа нормативтік жөндеу коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
nжөндеу. =Ntжөндеу/ tпайдалану.
Ntжөндеу – уәкілетті орган анықтайтын вагонның барлық қызмет ету мерзіміне жоспарлы жөндеу түрінің саны;
tпайдалану.– вагонның қызмет ету пайдалы мерзімі, ай.
17. Жолаушылар вагондарына тиісті көлемде техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі – ТҚ)
Базалық көрсеткіштер: поездардың қозғалыс графигінде (кесте) көзделген құрамдағы вагондар, айналымдағы құрамдардың, рейстердің саны, сумен және қатты отынмен жабдықтау жүзеге асырылатын станциялар саны, жол жүру уақыты, вагон-тәулік.
ТҚ-2 (техникалық қызмет көрсету) қажеттілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
RТҚ2= (Nваг.* kрезерв. * Nқұрам *2*РТҚ2)/ 12* Niай
ТҚ-3 қажеттілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
RТҚ-3= (Nваг.* kрезерв. * Nқұрам *1,3*РТҚ-3)/ 12* Niай
ТҚ-1 қажеттілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
RТҚ1= (Nваг.* Nрейс+ Vжөндеу)* РТҚ-1
Ескертпе: ағымдағы тіркеуден алып жөндеу ТҚ-1 үнемдеу есебінен жүргізіледі.
мұндағы:
Nрейс – жылына рейстердің саны;
Nқұрам – айналымдағы құрамдар саны;
2-ТҚ – 2 жүргізу қажеттілігінің коэффициенті (күзгі-көктемгі тексеру)

1,3 - средний коэффициент потребности ТО-3;
12 - количество месяцев в году;
Vрем - количество вагонов, отправляемых на капитальный ремонт, деповской ремонт, ТО-2 и ТО-3;
Niмес. - планируемый период перевозок пассажиров в месяцах;
Pто - тариф на соответствующие виды технического обслуживания.
18. Техническое обслуживание электросекций и дизельных поездов в объемах определяемых уполномоченным органом.
Базовые показатели: общий планируемый пробег, нормативный (межремонтный) пробег.
Расчет объемов технического обслуживания подвижного состава в объемах, определяемых уполномоченным органом, определяется по формулам:
Потребность ТО-8 рассчитывается по формуле:
RТО8 = (Vваг-км. / Vnваг-км. - VКР1)* Pто-8
Потребность ТО-7 рассчитывается по формуле:
RТО7 = (Vваг-км. / Vnваг-км. - VТО8)* Pто-7
Потребность ТО-6 рассчитывается по формуле:
RТО6 = (Vваг-км. / Vnваг-км. - VТО7)* Pто-6
Потребность ТО-3 рассчитывается по формуле:
RТО3 = (Vваг-км. / Vnваг-км. - VТО6)* Pто-3
Потребность ТО-2 рассчитывается по формуле:
RТО2 = Nваг.* Nсост.*20,3* Nмес.* Pто-2
Потребность ТО-2 - проводится каждые 36-48 часов на эксплуатируемый парк.
Потребность в весенне-осеннем комиссионном осмотре вагонов электросекций и дизельных поездов (далее соответственно - ВКО и ОКО) рассчитывается по формуле:
RВКО-ОКО = (Nваг.+kрезерв.) *Nсостав*2*PВКО-ОКО/ 12* Niмес.
Техническое обслуживание и ремонт приборов безопасности электросекций и дизельных поездов рассчитывается по формуле:
Rпр.безоп = (Nваггол.*Nсостав* (VКР1/2 + VТО8 + VТО7+VТО6 +VТО3)*
* Pпр.безоп.
где:
VКР1/2 + VТО8 + VТО7+VТО6  - объем соответствующих видов ремонтов;
Vваг-км. - общий планируемый пробег;
Vnваг-км. - нормативный межремонтный пробег по соответствующему виду ремонта;
Nваггол. - количество головных вагонов равное 2 в составе электросекций и дизельных поездов;
Pто/ ВКО/ОКО/пр.безоп - тариф на соответствующий вид ремонта.
19. Ассенизаторская очистка биотуалетов.
Базовые показатели: количество вагонов в составе, рейсов, предусмотренных графиком движения (расписания) поездов, количество станций, где осуществляется ассенизаторская очистка биотуалетов, время в пути следования, вагоно-сутки.
Rбиотуалет = Nваг.* Nрейс* Nбак* Nстанц*Pбиотуалет
где:
Rбиотуалет - расходы на ассенизаторскую очистку биотуалетов;
Nбак - количество баков в вагоне согласно конструкции вагона;
Nстанц - количество станций, где производится ассенизаторская очистка биотуалетов за рейс;
Pбиотуалет - тариф за ассенизаторскую очистку биотуалетов соответствущих станций.

1,3 - ТҚ – 3 жүргізу қажеттілігінің орташа коэффициенті;
12 - жылдағы айлар саны;
Vжөндеу – күрделі жөндеуге, деполық жөндеуге, ТҚ-2, ТҚ-3 жіберілетін вагондардың саны;
Niай. – айлардағы жолаушылар тасымалының жоспарланатын кезеңі;
РТҚ – техникалық қызмет көрсетудің тиісті түрлеріне арналған тариф.
18. Уәкілетті орган белгілейтін көлемдегі электр секциялары мен дизель поездарына техникалық қызмет көрсету (ТҚ-2, ТҚ-3, ТҚ-6, ТҚ-7, ТҚ-8, ККТ, ККТ қауіпсіздік құралдары көлемінде)
Базалық көрсеткіштер: жоспарланған жалпы жүріс, нормативтік (жөндеу аралық) жүріс.
ТҚ-8 қажеттілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
RТҚ8 = ( V ваг/км / Vn ваг/км VКР1 )* Р ТҚ-8
ТҚ-7 қажеттілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
RТҚ7 = (V ваг/км / Vn ваг/км V ТҚ-8 )* Р ТҚ-7
ТҚ-6 қажеттілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
RТҚ6 = (V ваг/км / Vn ваг/км V ТҚ-7)* Р ТҚ-6
ТҚ-3 қажеттілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
RТҚ3 = (V ваг/км / Vn ваг/км V ТҚ-6)* Р ТҚ-3
ТҚ-2 қажеттілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
RТҚ2 = Nваг. = N құрам * 20,3 * Р ТҚ-2
ТҚ-2 қажеттілігі пайдаланылатын парктерге әр 36-48 сағат сайын жүргізіледі.
Электр секция вагондары мен дизель поездарын күзгі-көктемгі комиссиялық тексеру қажеттілігі мынадай формула бойынша есептеледі:
RВКО-ОКО= ( Nваг.* kрезерв. * Nқұрам *1,3*РВКО-ОКО )/ 12* Niай
Электр секциялары мен дизель поездарының қауіпсіздік аспаптарын жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету (КЛУБ, АЛСН, Р/ст) мынадай формула бойынша есептеледі:
R қауіпс.құралы = ( N ваггол. * N құрам * (V КР1/2 + V ТҚ8+ V ТҚ7 + V ТҚ7+ VТҚ3) * Р қауіпс. құралы
мұндағы:
V КР1/2 V ТҚ8 VТҚ7 V ТҚ6 – тиісті жөндеу түрінің көлемі;
V ваг/км – жалпы жоспарланған жүріс;
Vn ваг/км – тиісті жөндеу түрі бойынша нормативтік жөндеуаралық жүріс;
N ваггол. – электр секциялары мен дизель поездарының құрамындағы 2-ге тең болатын бас вагондардың саны;
Р ТҚ/ВКО-ОКО/қауіпс.құралы - тиісті жөндеу түріне арналған тариф.
19. Биодәретханаларды ассенизаторлық тазалау.
Базалық (негізгі) көрсеткіштер: поездардың қозғалыс графигінде (кестесінде) көзделген құрамдағы вагондардың, рейстердің саны, жол жүру уақытында биодәретханаларды ассенизаторлық тазалау жүзеге асырылатын станциялар саны, вагон-тәулік;
R биодәретхана = Nваг. * Nрейс * Nбак * Nстанц * Р биодәретхана
мұндағы:
Р биодәретхана – биодәретханаларды ассенизаторлық тазалауға арналған шығыстар;
Nбак – вагонның құрылымына сәйкес вагондағы бактардың саны;
Nстанц – рейс кезіндегі биодәретханаларға ассенизаторлық тазалау жүргізілетін станциялардың саны;
Р биодәретхана – тиісті станцияларда биодәретханаларды ассенизаторлық тазалауға арналған тариф.

20. Амортизационные отчисления прямо задействованных активов в оказании услуг по перевозке пассажиров (амортизация вагонов).
Базовые показатели: количество вагонов в составе, количество составов в обороте.
Пассажирских вагонов:
Rизнос вагона = Nваг.* Nсост.* kрезерв* Niмес.*kпарка* Pизнос.
Вагонов электросекций и дизельных поездов:
Rизнос вагона = (Nваг.+ kрезерв)* Nсост.* Niмес.*kпарка* Pизнос.
где:
Rизнос вагона - расходы на амортизацию вагонов;
Nваг.- количество вагонов в составе;
Nсост. - потребное количество составов;
kрезерв - коэффициент обязательного резерва вагонов: по пассажирским вагонам равный 1,07 (7 % от общего количества вагонов в обороте); по электросекциям и дизельным поездам равное 3 вагонам (головной, моторный и прицепной);
Niмес. - планируемый период перевозок пассажиров в месяцах;
kпарка - коэффициент использования собственного пассажирского подвижного состава, установленный уполномоченным органом;
Pизнос. - размер месячного амортизационного отчисления одного вагона соответствующего типа.
Размер месячного амортизационного отчисления одного вагона соответствующего типа рассчитывается равномерным методом.
21. Приобретение и содержание инвентаря и оборудования для пассажирских вагонов, электросекций и дизельных поездов.
Базовые показатели: количество вагонов (по типам) и рейсов, предусмотренное графиком движения (расписания) поездов.
Расходы на приобретение инвентаря для экипировки вагонов (поезда) рассчитывается по следующей формуле:
Rси = nси* Nваг.* Nсост./ tэкспл. * tiэкспл. *Pси
где:
Rси - расходы на приобретение инвентаря для экипировки вагонов (поезда);
nси - нормы экипировки 1 вагона (поезда) согласно приложениям 124 к настоящей Методике;
Pси - средняя цена съемного инвентаря на единицу измерения;
tэкспл. - срок эксплуатации инвентаря согласно приложениям 124 к настоящей Методике;
tiэкспл. - срок планируемой эксплуатации инвентаря на планируемый период согласно приложениям 1 и 2 к настоящей Методике.
Rсангиг = nсангиг* Nваг.* Nрейс *Vсост * Pсангиг
где:
Rмсэ - расходы на средства санитарной гигиены и санитарной уборки для экипировки вагонов (поезда);
Nмсэ - нормы экипировки 1 вагона (поезда) согласно приложениям 35 к настоящей Методике;
Vсост - оборот пассажирского состава в сутках;
Pсангиг - средняя цена средств санитарной гигиены и санитарной уборки.
22. Стирка, химическая чистка и дезинсекции постельных принадлежностей и мягкого съемного инвентаря.
Планируемый объем расходов на стирку, химическую чистку, дезинсекцию постельных принадлежностей и мягкого съемного инвентаря рассчитывается по следующей формуле:
Rстирка/хим.чист/дезинсекия = nси* Nваг.* Nсост *mмси*nобработки *
* Niмес. *Pстир
где:
Rстирка/хим.чист/дезинсекия - расходы на стирку, химическую чистку, дезинсекцию постельных принадлежностей и мягкого съемного инвентаря;
Pси - средняя цена в соответствии с видом обработки, кг
Rстирка/хим.чист/
дезинсекия -
Вид оброботки
Наименование mмси -
вес, кг
nобработки - норма
обработки
Камерная
обработка
Матрац ватный

20. Жолаушыларды тасымалдау бойынша қызметтер көрсетуге тікелей жұмылдырылған активтердің амортизациялық аударымдары (вагондарды амортизациялау).
Базалық (негізгі) көрсеткіштер: құрамдағы вагондардың саны, айналымдағы құрамдар саны;
Жолаушылар вагондары:
Rвагондардың тозуы = Nваг. + Nжағдайы * k резерв * Nimec * k парк * Р тозу.
Электр секциялар вагондары мен дизель поездары:
Rвагондардың тозуы = (Nваг. * k резерв)* N жағдайы * Nimec * kпарк * Р тозу.
мұндағы:
Rвагондардың тозуы – вагондарды амортизациялауға арналған шығыстар;
Nваг.  құрамдағы вагондардың саны;
N жағдайы – құрамдардың қажетті саны;
k резерв – вагондардың міндетті резервінің коэффиценті: 1,07 тең жолаушылар вагондары (айналымдағы вагондардың жалпы санының 7%) бойынша; 3 вагонға тең электр секциялары мен дизель поездары бойынша (бас, моторлы және тіркемелі);
Niай – айлардағы жолаушылар тасымалы жоспарланған кезең;
kпарк – уәкілетті орган белгілеген меншікті жолаушылар жылжымалы құрамын пайдалану коэффициенті;
Р тозу. – тиісті типтегі бір вагонның амортизациялық аударымдарының айлық мөлшері;
Бір вагонның тиісті түріне арналған амортизациялық аударымдардың айлық мөлшері біркелкі әдіспен есептеледі.
21. Жолаушылар вагондары, электр секциялары мен дизель поездары үшін құрал-жабдықтар, мүкәммал сатып алу және оларды сақтау;
Базалық көрсеткіштер: поездар қозғалысы графигінде (кестесінде) көзделген вагондар (түрі бойынша) және рейстер саны;
Вагондарды жабдықтау үшін мүкәммалды сатып алуға арналған шығыстар мынадай формула бойынша есептеледі:
Rси = nси * Nваг. * Nжағд. / tпайд. * ti пайд * Рси
мұндағы:
Rси – вагондарды (поездарды) жабдықтау үшін мүкәммалды сатып алуға арналған шығыстар;
nси – осы Әдістемеге 1, 2, 4-қосымшаларға сәйкес 1 вагонды (поезды) жабдықтау нормасы;
Рси – жиналмалы мүкәммалдың бірлік өлшеміне арналған орташа бағасы;
tпайд. – осы Әдістемеге 1, 2, 4-қосымшаларға сәйкес мүкәммалды пайдалану мерзімі;
ti пайд – осы Әдістемеге 1 және 2-қосымшаларымен жоспарланған кезеңде мүкәммалды пайдаланудың жоспарланған мерзімі;
R сангиг = nсангиг * Nваг. *Nрейс * Vжағд. * Рсангиг
мұндағы:
Rмсэ – вагондарды (поездарды) жабдықтауға арналған санитарлық гигиена және санитарлық жинау құралдарына шығыстар;
Nмсэ – осы Әдістемеге 3, 5-қосымшаларға сәйкес 1 вагонды (поезды) жабдықтау нормасы;
Vжағд – тәуліктегі жолаушылар құрамының айналымы;
Рсангиг – санитарлық гигиена мен санитарлық жуып-жинаудың орташа бағасы.
22. Төсек-орын жабдықтары мен жұмсақ жиналмалы мүкәммалдарды жуу, химиялық тазалау мен дезинфекциялау.
Жұмсақ жиналмалы мүкәммалдар мен төсек-орын жабдықтарын жууға, химиялық тазалауға және дезинфекциялауға жоспарланған шығыстар көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
Rжуу/хим.тазалау/дезинфекциялау = nси * Nваг. * Nжағд. * mмси * n-өңдеу * Nimec * Р жуу
мұнда:
R жуу/хим.тазалау/дезинфекциялау - жұмсақ жиналмалы мүкәммалдар мен төсек-орын жабдықтарын жууға, химиялық тазалауға, дезинфекциялауға арналған шығыстар;
Rси - өңдеу түріне сәйкес орташа баға, кг.
Rжуу/хим.тазалау/дезинфекциялау
Өңдеу түрі
Атауы
mмси - салмағы, кг
n өңдеу - өңдеу нормасы
Камералық өңдеу
Мақтадан жасалған матрас

4,82
2 раза в год
Подушка
1,80
2 раза в год
Одеяло шерстяное
1,87
4 раза в год
Химическая
отчистка
Одеяло пикейное
1,03
1 раз в месяц
Ковровая дорожка
23,63
2 раза в год
Коврик купейный
2,36
2 раза в год
Стирка
Чехол матрацный
1 раз в месяц
Мешок для чистого
белья
0,35
1 раз в неделю
Мешок для
грязного белья
0,39
1 раз в неделю
Наперник
0,11
1 раз в месяц
Шторы оконные
0,19
каждый рейс
Занавески
солнечные
0,04
каждый рейс
Простыня
0,45
за каждый рейс
Пододеяльник
0,58
за каждый рейс
Наволочка
0,11
за каждый рейс
Полотенце
махровое
0,22
за каждый рейс
Салфетка для
столика
0,15
каждый рейс
Покрытие для
ковровых дорожек
2,10
каждый рейс
23. Дезинфекция, дезинсекция, дератизация пассажирских вагонов, электросекций и дизельных поездов.
Планируемый объем расходов на дезинфекцию подвижного состава рассчитывается по следующей формуле:
Rдезинфекция = Nваг.*sобработки*Nрейс*Pсэс
Rдезинсекция/дератизация = Nваг*sобработки * Nсост.* nобработок *
* Niмес.* Pсэс
где:
Rдезинфекция - расходы на дезинфекцию подвижного состава;
Rдератизация/дератизация - расходы на дезинсекцию/дератизацию подвижного состава;
sплощадь обработки - площадь обработки дезинфекцией для одного вагона: пассажирского вагона, электросекций и дизельных поездов - 15 м2, дезинсекция: пассажирского вагона - 60 м2, электросекций и дизельных поездов - 64,8 м2, дератизация: пассажирского вагона - 60 м2, электросекций и дизельных поездов - 64,8 м2;
nобработок - кратность обработки по дезинсекции/дератизации подвижного состава - 1 раз в месяц;
Niмес. - планируемый период перевозок пассажиров в месяцах;
Pсэс - средняя цена в соответствии с видом обработки, тенге за м2.
24. Пожарная безопасность (зарядка огнетушителя).
Согласно норм оснащения подвижного состава железнодорожного транспорта в международном пассажирском сообщении между государствами-участниками Содружества Независимых Государств (далее - СНГ) и стран Прибалтики первичными средствами пожаротушения от 29 ноября 1999 года расходы на обеспечение пожарной безопасности рассчитывается по следующей формуле.
Rзарядогн = Nваг.*Nсост* nогн* nзаряд/12* Niмес.*Pзарядогн
где:
Rзарядогн - расходы на зарядку огнетушителей вагонов на планируемый период;
nогн - норма экипировки вагона огнетушителем согласно приложениям 124 к настоящей Методике (вагоны с каменированным отоплением экипируются огнетушителями типа ОПУ-5, ОП-5 и ОУ-5 или ОП-10 и ОУ-8, вагоны с электроотоплением экипируются двумя огнетушителями ОПУ-5 и одним ОП-5 или ОП-10 и ОУ-8);
nзаряд - норма зарядки огнетушителей (1 раз в год);
Niмес. - планируемый период перевозок пассажиров в месяцах;
Pзарядогн - цена на предоставление услуг по зарядке огнетушителей.

4,82
жылына 2 рет
жастық
1,80
жылына 2 рет
жүн көрпе
1,87
жылына 4 рет
Химиялық тазалау
пикейлі
көрпе
1.03
айына 1 рет
Кілем
төсеніш
23,63
жылына 2 рет
Купеге арналған кілемше
2,36
жылына 2 рет
Жуу
Матрастың тысы
айына бір рет
Таза төсек-орынға арналған қап
0,35
аптасына 1 рет
Кір төсек-орынға арналған қап
0,39
аптасына 1 рет
Жастық тысы
0,11
айына 1 рет
Терезе перделері
0,19
әр рейс сайын
Күн перделері
0.04
әр рейс сайын
Жайма
0,45
әр рейсте пайдаланылғандары
Көрпетысы
Жастықтысы
0,11
әр рейсте пайдаланылғандары
түкті орамал
0,22
әр рейсте пайдаланылғандары
Үстелге арналған салфетка
0,15
әр рейсте
Кілемше төсеніштерге арналған жапқыш
2,10
әр рейсте
23. Жолаушылар вагондарын, электр секциялары мен дизель поездарын дератизациялау, дезинсекциялау және дезинфекциялау.
Жылжымалы құрамды дезинфекциялауға жоспарланған жалпы шығыстар көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
R дезинфекция = Nваг. * S өңдеу * N рейс * Рсэс
R дезинфекция/дератизация = Nваг. * S өңдеу * N жағдай * n өңдеу * Nimec * Рсэс
мұндағы:
R дезинфекция – жылжымалы құрамды дезинфекциялауға арналған шығыстар;
Rдератизация/дератизация – жылжымалы құрамды дезинсекциялауға/ дератизациялауға арналған шығыстар;
S өңдеу алаңы – бір вагонға арналған өңдеу алаңын дезинфекциялау: жолаушылар вагоны, электр секциялары мен дизель поезы – 15 м2, дезинсекциялау: жолаушылар вагоны – 60м2, электр секциялары мен дизель поездары – 64,8 м2, дератизациялау: жолаушылар вагоны – 60 м2, электр секциялары мен дизель поездары – 64,8 м2.
nөңдеу – жылжымалы құрамды дезинсекциялау/дератизациялау бойынша өңдеу жиілігі - айына 1 рет;
Niай – айлардағы жолаушылар тасымалының жоспарланған кезеңі;
Рсэс – өңдеу түріне сәйкес орташа баға, м2 үшін, теңге.
24. Өрт қауіпсіздігі (өрт сөндіргішті зарядтау);
1999 жылғы 29 қарашадағы ТМД қатысушы мемлекеттер мен Балтық елдері арасындағы халықаралық жолаушылар қатынасындағы темір жол көлігінің жылжымалы құрамын алғашқы өрт сөндіру құралдарымен жабдықтау нормасына сәйкес өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған шығыстар мынадай формула бойынша есептеледі:
R өрт сөнд. зарядтау = Nваг. * Nжағд. * n-өрт сөнд.* nзаряд / 12 * Nimec * R өрт сөнд. зарядтау
мұндағы:
R өрт сөнд. зарядтау – жоспарланған кезеңге арналған вагондардың өрт сөндіргіштерін зарядтау шығыстары;
n-өрт сөнд – осы Әдістемеге 1, 2, 4-қосымшаларға сәйкес вагондарды өрт сөндіргішпен жабдықтау нормасы (таспен жылытылатын вагондар ОПУ-5, ОП-5 және ОУ-5 немесе ОП-10 және ОУ-8 түріндегі өрт сөндіргіштермен, ал электрмен жылытылатын вагондар ОПУ-5 типтегі 2 және ОП-5 немесе ОП-10 және ОУ-8 типтегі 1 өрт сөндіргішпен жабдықталады);
nзаряд – өрт сөндіргіштерді зарядтау нормасы (жылына бір рет);
Niай – айлардағы жолаушылар тасымалының жоспарланған кезеңі;
R өрт сөнд. зарядтау – өрт сөндіргіштерді зарядтау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған баға.

25. Пробег вагонов в чужих поездах.
Расходы за пробег вагонов в составах другого перевозчика рассчитываются по следующей формуле:
Rпробег = Nотпр.ваг. * 2S * Pпробег
где:
Rпробег - расходы на пробег вагона в составе чужих поездов;
Nотпр.ваг. - количество отправленных вагонов в составе чужих поездов за планируемый период перевозок пассажиров;
2S - расстояние от пункта прицепки до пункта отцепки вагона, курсирующего в составе чужих поездов туда и обратно;
Pпробег - тариф за прицепку, установленный уполномоченным органом.
26. Пробег электросекций и дизельных поездов на хозяйственные нужды (проследование на ремонт).
Расходы за пробег вагонов электросекций и дизельных поездов на хозяйственные нужды рассчитывается по следующей формуле:
Rпробегхоз = (VТО8+ VТО7+ VТО6+ VТО3) * 2S * Pмжс
где:
Rпробегхоз - расходы на пробег электросекций и дизельных поездов на хозяйственные нужды;
(Vкр, VТО8, VТО7, VТО6, VТО3) - объем соответствующих видов ремонтов электросекций и дизельных поездов (количество отправленных вагонов на ТО, капитальный ремонт электросекций и дизельных поездов);
2S - расстояние туда и обратно в зависимости от пункта формирования электросекций и дизельных поездов до рем.базы), км;
Pмжс - тариф за услуги пользования МЖС, тенге.
27. Форменная одежда.
Расчет расходов по форменной одежде определяется согласно нормативам, определенным уполномоченным органом, по формуле:
Rформодежд = (Nпровод.+ Nнач.поезд + Nмашин.+ Nпом.машин.)*
* nформодежд/tэкспл * tiэкспл * Pформодежд
где:
Rформодежд - расходы на обеспечение форменной одеждой проводников и начальников поездов, локомотивных бригад (по электросекциям и дизельным поездам);
Nпровод - нормативная численность проводников на вагон/поезд;
Nнач.поезд - нормативная численность начальников поездов на поезд;
Nмашин - нормативная численность машинистов на поезд (по электросекциям и дизельным поездам);
Nпом.машин - нормативная численность помощников машинистов на поезд (по электросекциям и дизельным поездам);
nформодежд - норма обеспечения одного работника форменной одеждой согласно нормам, определяемым уполномоченным органом;
tэкспл - срок эксплуатации форменной одежды согласно нормам, определяемым уполномоченным органом;
tiэкспл - срок планируемой эксплуатации форменной одежды на планируемый период;
Pформодежд - тариф на форменную одежду, тенге.
28. Медицинские услуги.
Расходы на медицинские услуги (предрейсовый медицинский осмотр и обязательный профилактический осмотр) рассчитываются согласно перечню вредных производственных факторов, профессий, при которых проводятся обязательные медицинские осмотры и правилам проведения обязательных медицинских осмотров, утвержденных уполномоченным органом в сфере здравоохранения.
Расходы на медицинские услуги (предрейсовый медицинский осмотр и обязательный профилактический осмотр) рассчитывается по следующей формуле:
Rпредрейс.осмотр = (Nпровод.+ Nнач.поезд + Nмашин.+ Nпом.машин.)*
* Nрейс * Pпредрейсосмтр
где:
Rпредрейсосмотр - расходы на предрейсовый медицинский осмотр;
Pпредрейсосмотр - цена на услуги предрейсового медицинского осмотра;
Rпроф.осмотр =(Nпровод.+ Nнач.поезд + Nмашин.+ Nпом.машин.) *

25. Вагондардың басқа поездардағы жүрісі;
Вагондардың басқа тасымалдаушының құрамындағы жүрісінің шығыстары мынадай формула бойынша есептеледі:
R жүрісі = N ваг. жөнелту * 2S * Р жүрісі
мұндағы:
R жүрісі – вагонның басқа поездардың құрамында жүрген жолының шығыстары;
N ваг. жөнелту – жолаушылар тасымалының жоспарланған кезеңінде басқа поездардың құрамында жөнелтілген вагондар саны;
2S – өзге поездардың құрамында қатынайтын вагондарды тіркеу–ағыту пунктіне дейінгі барып-қайту арақашықтығы;
Ржүрісі – уәкілетті орган белгілеген тіркеу тарифі.
26. Шаруашылық қажеттілігіне арналған электр секциялары мен дизель поездарының жүрген жолы (жөндеуге жүрген жолы);
Шаруашылық қажеттілігіне арналған электр секциялары мен дизель поездары жүрісінің шығыстары мынадай формула бойынша есептеледі:
R шаруаш.жүрісі = (V ТҚ8 + VТҚ7+ VТҚ6+ VТҚ3 ) * 2S * Р мтж
мұндағы:
R шаруаш.жүрісі – шаруашылық қажеттілігіне арналған электр секциялары мен дизель поездарының шығыстары;
(V ТҚ8 VТҚ7 VТҚ6 VТҚ3 ) – электр секциялары мен дизель поездарын жөндеудің тиісті түрлерінің көлемі (электр секциялары мен поездардың ТҚ, КЖ арналған жөнелтілген вагондарының саны);
2S – электр секциялары мен дизель поездарын құрастыру пунктіне байланысты жөндеу базасына дейінгі барып-қайту арақашықтығы;
Р мтж – МТЖ пайдалану қызметтеріне арналған тариф, теңге.
27. Нысанды киімдер;
Нысанды киім бойынша шығыстар есебі уәкілетті орган белгілеген нормативке сәйкес анықталады:
Rнысан. киім = (Nжолсерік +  Nпоезд баст. +Nмашинист +Nмашинистің көмек.) * nнысан. киім / tпайд.* tiпайд.* Р нысан. киім
мұндағы:
Rнысан. киім – жолсеріктерді, поезд бастығы мен локомотив бригадаларын нысанды киіммен қамтамасыз ету шығыстары (электр секциялары мен дизель поездары бойынша);
Nжолсерік – вагон/поезға арналған жолсеріктердің нормативтік саны;
Nпоезд баст. – поезға арналған поезд бастығының нормативтік саны;
Nмашинист – поезға арналған машинистердің нормативтік саны (электр секциялары мен дизель поездар бойынша);
nнысан. киім – уәкілетті орган белгілеген нормаларға сәйкес нысанды киіммен бір қызметкерді қамтамасыз ету;
tпайд. – уәкілетті орган белгілеген нормаларға сәйкес нысанды киімдерді пайдалану мерзімі;
tiпайд. – жоспарланған кезеңдегі нысанды киімдерді пайдаланудың жоспарланған мерзімі;
Рнысан. киім – нысанды киімге арналған тариф, теңге.
28. Медициналық қызметтер.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен міндетті медициналық тексерулер өткізу қағидасына және міндетті медициналық тексерулер жүргізілетін зиянды өндірістік факторлардың, кәсіптердің тізбесіне сәйкес (рейс алдындағы медициналық тексеру және міндетті медициналық тексеру) медициналық қызметке арналған шығыстар есептеледі.
Медициналық қызметке арналған шығыстар (рейс алдындағы медициналық тексеру және міндетті түрде профилактикалық тексеру) мынадай формула бойынша есептеледі.
Rрейс алдындағы тексеру = ( Nжолсерік Nпоезд бастығы + Nмашинист + Nмашинист көмекшісі) *Nрейс * Ррейс алдындағы тексеру
мұндағы:
Rрейс алдындағы тексеру – рейс алдындағы медициналық тексеру шығыстары;
Ррейс алдындағы тексеру – рейс алдындағы медициналық тексеру қызметіне арналған баға.
Rрейс алдындағы тексеру = ( Nжолсерік Nпоезд бастығы + N машинист + Nмашинист көмекшісі) *

* 0,166 * Niмес.* Pпроф.осмотр
где:
Rпроф.осмотр - расходы на профилактический осмотр;
Niмес. - планируемый период перевозки в месяцах;
0,166 - коэффициент кратности осмотра в месяц (из расчета нормативного профилактического осмотра 2 раза в год).
29. Страхование пассажиров, работников.
Расходы на страхование работников планируются согласно законодательству Республики Казахстан в сфере страхования:
Rстрах.работн = (Rз.п провод.+ Rз.п.нач.поезд+ Rз.п.лок.бригад) * 0,5 %
где:
Rстрах.работн - расходы на страхование гражданско-правовой ответственности работодателя перед работниками;
0,5 % - минимальный процент страхового вознаграждения.
Расходы на страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами планируются согласно законодательству Республики Казахстан в сфере страхования:
Rстрах.пасс = Dперевоз * 0,2 %
где:
Rстрах.пасс - расходы на страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
0,2 % - минимальный процент страхового вознаграждения.
30. Работа электросекций - электроэнергия на тягу.
Расходы по электроэнергии для работы электросекций рассчитывается по следующей формуле:
Rэлэнергия = nэлектр.энер * Nрейс * 2 * Pэлектр.энерг
где:
nэлектр.энер - норма расхода электроэнергии на тн.км-брутто с учетом потерь в контактной сети за рейс, кВт.ч;
Pэлектр.энерг - тариф за передачу электроэнергии на тягу поездов.
Расчет нормы расхода электрической энергии на поездную работу электропоезда выполняется согласно нормам, определяемым уполномоченным органом.
Норма расхода электроэнергии рассчитывается по формуле:
nэлектр.энер. = ео К Кi K + Z'( еm) + есл ( Кв + Өс К'в)
где:
nэлектр.энер.- норма расхода электроэнергии, кВт.ч;
ео - технические данные электропоезда (кВт.ч/изм);
Кi = 1 + аiэ
а - коэффициент, зависящий в основном от скорости движения;
К - коэффициент влияния степени использования грузоподъемности вагонов (17,5 т = 1);
К - температурный коэффициент нормируемого периода;
есл - затраты электроэнергии на вспомогательные машины;
Кв - коэффициент использования вспомогательных машин в ходу, определяемый путем хронометража;
К'в - коэффициент использования вспомогательных машин на стоянках, определяемый путем хронометража;
Өс - коэффициент стояночного времени, равный tcт/to;
еm - затраты электроэнергии на восстановление кинетической энергии, потерянной при торможении, (кВт.ч/10 тыс.ткм брутто);
Z' = 100 х z / L;
Z - число стоянок.

0,166 * Niай * Ррейс алдындағы тексеру
мұндағы:
Rрейс алдындағы тексеру – профилактикалық тексеруге арналған шығыстары;
Niай – айлардағы тасымалдың жоспарланған кезеңі;
0,166 – айына тексерудің еселік коэффициенті (жылына 2 рет нормативтік профилактикалық тексеру есебінен).
29. Жолаушыларды, қызметкерлерді сақтандыру.
Қызметкерлерді сақтандыруға арналған шығыстар сақтандыру саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жоспарланады.
Rқызметкер.сақтандыру = (Rжолсерік. жалақысы + Rпоезд баст.жалақысы +R лок.бриг.жалақысы ) * 0.5 %
мұндағы:
Rқызметкер.сақтандыру – жұмыс берушінің қызметкерлер алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шығыстары;
0,5 % – сақтандыру сыйақысының минималды пайызы;
Сақтандыру саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыруға арналған шығыстары жоспарланады:
Rжолауш. сақтан. = Dтасымал * 0,2 %
мұндағы:
Rжолауш. сақтан. – тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шығыстары;
0,2 % - сақтандыру сыйақысының минималды пайызы.
30. Электр секцияларының жұмысы - тартуға арналған электр энергиясы:
Электр секциялардың жұмысына арналған электр энергиясы бойынша шығыстар мынадай формула бойынша есептеледі:
R эл. энергиясы = n эл. энергиясы * N рейс * 2 * Р эл. энергиясы
мұндағы:
n эл. энергиясы – бір рейс үшін байланыс желісіндегі шығын ескерілген Тн. Км-брутто үшін жұмсалатын электр энергиясы шығындарының нормасы, квт.
Р эл. энергиясы – поездарды тарту үшін электр энергиясын беру тарифі;
Электр поезының поезд жұмыстарына арналған электр энергиясының шығындар нормасының есебі айқындайтын уәкілетті органмен нормаға сәйкес орындалады.
Электр энергиясы шығындарының нормасы мынадай формула бойынша есептеледі:
nэлектр.энер. = ео К Кi K + Z'( еm) + есл ( Кв + Өс К'в)
мұндағы:
nэлектр.энер – электр энергиясы шығындарының нормасы, Квт.ч
ео - электр поезының техникалық деректері (кВт.с/өлшем)
Кi = 1 + аiэ
а – негізінен қозғалыс жылдамдығына тәуелді коэффициент
К – вагондардың жүк көтергішті пайдалану деңгейіне әсер ету коэффициенті (17,5 т = 1)
K - нормаланған кезеңдегі температуралық коэффициент
есл – көмекші машиналарға арналған электр энергиясының шығындары
Кв – жүру барысындағы көмекші машиналарды пайдалану коэффиценті хранометраж арқылы анықталады.
К'в – аялдамада көмекші машиналарды пайдалану коэффиценті хранометраж арқылы анықталады.
Өс – аялдау уақытының коэффициенті tcт/to тең.
еm – тоқтау кезінде жұмсалған кинетикалық энергияны қалпына келтіру шығындары, (кВт.с/10 мың.ткм брутто)
Z' = 100 х z/L;
Z – аялдамалар саны.

31. Работа дизельных поездов - расход дизельного топлива на поездную работу.
Расходы дизельного топлива на поездную работу рассчитываются по следующей формуле:
Rдизтопл.поезд = nдизтопл * P дизтопл * Nрейс * 2
где:
nдизтопл - норма расхода дизельного топлива за рейс, кг;
Pдизтопл - цена дизельного топлива, тенге за кг.
Расчет нормы расхода дизельного топлива на поездную работу дизельного поезда выполняется согласно инструкциям по техническому нормированию расхода электрической энергии и топлива на тягу поездов, утвержденных уполномоченным органом, по формуле:
nдизтопл = nо К Кi К + Z'( nT) + Кх nх + Өс К'х nх
где:
nдизтопл - норма расхода дизельного топлива (кг);
nо - технические данные дизельпоезда (кВтч/изм);
К - коэффициент влияния степени использования грузоподъемности вагонов (17,5 т = 1);
К - температурный коэффициент нормируемого периода;
Кх - коэффициент холостого хода, выраженный отношением холостого хода к общему холостому времени;
nх - относительная часовая величина затрат топлива на холостой ход по техническим данным дизель поезда;
К'х - коэффициент холостого хода во время стоянок;
К'х = х х tст /to
tст - общее время стоянок по графику поездов;
to - общее время хода поезда;
х - определяют опытным путем по поездкам;
Өс - коэффициент стояночного времени равен y t cт/to;
nT - затраты топлива на восстановление кинетической энергии, потерянной при торможении (кг/10 тыс.ткм брутто);
Z' = 100 х z / L;
Z - число стоянок.
32. Основные прямые расходы производства, затрачиваемые перевозчиком только в границах Республики Казахстан, определяются по формуле:
RQпрямые = Rсправ + Rдоступ+ Rэкип.вода/топ
1) Обслуживание пассажиров (стоимость справочно-информационных услуг).
Базовые показатели: поезд, количество рейсов, количество станций, где осуществляется посадка и высадка пассажиров.
Расчет расходов по справочно-информационным услугам на железнодорожных вокзалах определяется по формулам 2-мя этапами:
1-этап: Объем расходов по справочно-информационным услугам на железнодорожных вокзалах по поезду рассчитывается по следующей формуле:
Rсправпоезд = Nрейс*(2Nстанц*Pстанц)
где:
Rсправпоезд - объем расходов по справочно-информационным услугам на железнодорожных вокзалах по поезду;
Nрейс - количество рейсов;
2Nстанц - количество станций, где осуществляется посадка и высадка пассажиров, туда и обратно;
Pстанц - тариф по предоставлению справочно-информационных услуг по соответствующим станциям.
2 этап: Объем расходов по справочно-информационным услугам на железнодорожных вокзалах на вагон рассчитывается по следующей формуле:
Rсправвагон = Rсправпоезд/ VQваг-км.поезд * VQваг-км.тип,
где:
Rсправвагон - объем расходов по справочно-информационным услугам на железнодорожных вокзалах на вагон;
VQваг-км.поезд - пробег поезда по территории Республики Казахстан, ваг/км.
VQваг-км.тип - пробег по территории Республики Казахстан соответствующего типа или группы вагонов, курсирующих в составе поезда, ваг/км.

31. Дизель поездарының жұмысы – поезд жұмыстарына арналған дизель отынының шығындары.
Поезд жұмыстарына арналған дизель отынының шығындары мынадай формула бойынша есептеледі:
R поезд дизотын. = n дизотын * P дизотын* Nрейс*2
мұндағы:
n дизотын – бір рейске арналған дизель отынының шығындар нормасы, кг;
P дизотын – дизель отынының бағасы, бір кг үшін теңге.
Дизель поездарының поезд жұмыстарына арналған дизель отынының шығындар нормасының есебі поездарды тартуға арналған электр энергиясын және отынды техникалық нормалау жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес мынадай формула бойынша орындалады:
nдизтопл = nо К Кi К + Z'( nT) + Кх nх + Өс К'х nх
n дизотын – дизель отынының шығындар нормасы (кг);
nо – дизель поезының техникалық деректері (кВтс/өлшем);
K – вагондардың жүк көтергішті пайдалану деңгейіне әсер ету коэффициенті (17,5 т = 1);
K – нормаланған кезеңдегі температуралық коэффициент;
Kх – жалпы бос жүру уақытына бос жүруге қатысты көрсетілген бос жүру коэффициенті;
nх – дизель поезының техникалық деректері бойынша бос жүруге кеткен отын шығындарына қатысты сағат шамасы;
К,х – аялдау уақыты кезіндегі бос жүріс коэффициенті;
К'х = х х tст/to;
tст – поездардың кестесі бойынша жалпы аялдау уақыты;
to – поездың жалпы жүру уақыты;
х – жол жүру бойынша тәжірибе тәсілімен анықтайды;
Өс – аялдау уақытының коэффициенті у t cт/to тең;
nT – тоқтау кезінде жұмсалған кинетикалық энергияны қалпына келтіруге арналған отын шығындары, (кг/10 мың.ткм брутто);
Z, = 100 х z/L;
Z – аялдамалар саны.
32. Тасымалдаушы тек Қазақстан Республикасының шекараларында ғана жұмсайтын өндірістің негізгі тікелей шығындары мынадай формула бойынша анықталады:
RQтікелей = Rанықтама + Rрұқсат + Rотын/су пайд.
1) Жолаушыларға қызмет көрсету (анықтама-ақпараттық қызметтер құны);
Базалық көрсеткіштер: жолаушыларды отырғызу және түсіру жүзеге асырылатын поездар, рейстер, станциялар саны.
Темір жол вокзалдарындағы анықтама-ақпараттық қызметтер бойынша шығындар есебі мынадай формула 2-кезең бойынша анықталады:
1-кезең: поезд бойынша темір жол вокзалдарындағы анықтама-ақпараттық қызметтер бойынша шығындар есебі мынадай формула бойынша есептеледі:
Rпоезд анықтама= Nрейс*(2Nстанц*Pстанц)
мұндағы:
Rпоезд анықтама – поезд бойынша темір жол вокзалдарындағы анықтама-ақпараттық қызмет шығындарының көлемі;
Nрейс – рейстердің саны;
2Nстанц – тура және кері үшін жолаушыларды отырғызу және түсіру жүзеге асырылатын станциялар саны;
Pстанц – тиісті станциялар бойынша анықтама-ақпараттық қызметтерді ұсыну жөніндегі тарифі;
2-кезең: темір жол вокзалдарындағы анықтама-ақпараттық қызмет бойынша шығындарының көлемі, бір вагонға мынадай формула бойынша есептеледі:
Rвагон анықтама = Rпоезд анықтама/ VQ поезд ваг-км. * VQ ваг-км.тип,
мұндағы:
Rвагон анықтама – темір жол вокзалдарындағы анықтама-ақпараттық қызметтер бойынша бір вагонға шығындардың көлемі;
VQ поезд ваг-км. – ҚР аумағы бойынша поездардың жүрген жолы, ваг/км.
VQ ваг-км.тип – ҚР аумағы бойынша поездың құрамында қатынайтын вагондардың тиісті типтерінің немесе топтарының тиісті жүрген жолы, ваг/км.

2) Обслуживание производственных зданий, сооружений и оборудования пассажирского хозяйства, связанных с перевозками: услуги по доступу к помещениям вокзала общего пользования.
Объем расходов по доступу к помещениям вокзала общего пользования:
Rдоступ = Nвагон*Nрейс*(2Nстанц*Pстанц)
где:
Rдоступ - объем расходов по доступу к помещениям вокзала общего пользования;
Nрейс - количество рейсов;
Nваг. - количество вагонов в составе;
2Nстанц - количество станций, где осуществляется посадка и высадка пассажиров, туда и обратно;
Pстанц - тариф по доступу к помещениям вокзала общего пользования по соответствующим станциям.
3) Экипировка пассажирских вагонов водой и топливом.
Расходы по экипировке водой рассчитывается по следующей формуле:
В пункте формирования:
Rэкип.водаформ = (Nваг.* Nрейс + Vрем) * P экип.водаформ
Аналогичная формула применяется для расчета расходов экипировкой водой в пункте оборота.
В пути следования:
Rэкип.вода.след = Nваг. * Nстанцэв* Nрейс*2* Pэкип.вода.след
где:
Nстанцэв - количество станций, где осуществляется экипировка водой в пути следования;
Pэкип.вода. - тариф за услуги по соответствующему виду (в пути и пункте формирования, оборота) экипировки и соответствующей станции.
Расходы по экипировке твердым топливом рассчитываются по следующей формуле:
В пункте формирования:
Rэкип.топливформ = (Nваг.*Nрейсзим+ Vремзим)*Pэкип.топливформ
Аналогичная формула применяется для расчета расходов экипировкой твердым топливом в пункте оборота.
В пути следования:
Rэкип.топливслед = Nваг. * Nстанцэт* Nрейсзим*2* Pэкип.топливслед
где:
Nрейсзим - количество рейсов в зимнее время (7 месяцев);
Nстанцэт - количество станций, где осуществляется экипировка твердым топливом, в том числе в пункте обороте;
Pэкип.топлив - тариф за услуги по экипировке твердым топливом по соответствующему виду (в пути и пункте формирования, оборота) экипировки и соответствующей станции.
Расходы по экипировке дизельным топливом рассчитываются при наличии в составе вагона дизель-генератора в соответствии с Инструкцией по эксплуатации и обслуживанию пассажирских поездов (далее - Инструкция) по следующей формуле:
Расчет расходов по экипировке дизельным топливом рассчитывается в 2 этапа:
1-этап: Расчет расходов по экипировке дизельным топливом на поезд рассчитывается по следующей формуле:
Rэкип.дизтоппоезд=(nдиз.топ.путь*tпуть +nдиз.топ.отстой*tотстой)*
* Nрейс* Pэкип.дизтоппоезд
где:
Rэкип.дизтоппоезд - расходы по экипировке дизельным топливом на поезд;
nдиз.топ.путь - норма расхода топлива согласно Инструкции за 1 час в пути следования;
nдиз.топ.отстой - норма расхода топлива согласно Инструкции в литрах за 1 час в пункте отстоя поезда;
Pэкип.дизтоппоезд - цена за экипировку дизельным топливом за 1 тонну.
2-этап: Расчет расходов по экипировке дизельным топливом на вагон рассчитывается по следующей формуле:
Rэкип.дизтопвагон = Rэкип.дизтоппоезд/VQ ваг-км.поезд * VQваг-км.тип
где:
Rдизтопвагон - объем расходов по экипировке дизельным топливом на вагон;
VQ ваг-км.поезд - пробег поезда по территории Республики Казахстан, ваг/км;
VQ ваг-км.тип - пробег по территории Республики Казахстан соответствующего типа или группы вагонов, курсирующих в составе поезда, ваг/км.
Расчет расходов по использованию бланков проездных документов (билетов) производится как сумма планируемого объема перевозок пассажиров в границах Республики Казахстан умножением на стоимость одного бланка.

2) тасымалмен байланысты өндіріс ғимараттарына, құрылыстарға және жолаушылар шаруашылығының жабдықтарына қызмет көрсету: жалпы пайдаланымдағы вокзал ғимаратына кіруге рұқсат беру қызметтері:
Rкіруге рұқсат = Nвагон *Nрейс * (2Nстанц*Pстанц)
мұндағы:
R кіруге рұқсат – жалпы пайдаланымдағы вокзал үй-жайына кіруге рұқсат беру шығындарының көлемі;
Nрейс – рейстер саны;
Nваг. – құрамдағы вагондар саны;
2Nстанц – тура және кері үшін жолаушыларды отырғызу және түсіру жүзеге асырылатын станциялар саны;
Pстанц – тиісті станциялар бойынша жалпы пайдаланымдағы вокзал үй-жайына кіруге рұқсат беру тарифі.
3) Жолаушылар вагондарын сумен және отынмен жабдықтау;
Сумен жабдықтау бойынша шығындар мынадай формула бойынша есептеледі:
Құрастыру пунктінде:
R құрыст.сумен жабд.=(Nваг. * Nрейс + Vжөндеу) * Pқұраст.сумен жабд.
Ұқсас формула айналым пункттерінде сумен жабдықтау шығындарын есептеу үшін де қолданылады.
Жол жүру барысында:
R жол жүру барыс. жабд.= Nваг. * Nстанцэв* Nрейс*2* Pжол жүру барыс. сумен жабд.
мұндағы:
Nстанцэв – жол жүру барысында сумен жабдықтау жүзеге асырылатын станциялар саны;
Pсумен жабд. – тиісті (жолда және құрастыру, айналым пункттерінде) жабдықтау түрі және тиісті станция қызметтеріне арналған тариф;
Қатты отынмен жабдықтау шығындары мынадай формула бойынша есептеледі:
Құрастыру пункттерінде:
Rқұрастыру отын.жабд.= (Nваг.*Nқысқы рейс+ Vқысқы жөндеу)*P құраст.отынмен жабд.
Ұқсас формула айналым пункттерінде қатты отынмен жабдықтау шығындарын есептеу үшін де қолданылады.
Жол жүру барысында:
R жол жүру барыс. отын.жабд.= Nваг. * Nстанцэт* Nқысқы рейс*2* P жол жүру барыс. отын.жабд.
мұндағы:
N қысқы рейс – қысқы уақыттағы рейстер саны (7 ай);
Nстанцэт – қатты отынмен, оның ішінде айналым пункттерінде жабдықтау жүзеге асырылатын станциялар саны;
Pотын.жабд. – жабдықтаудың тиісті түрі және тиісті станция бойынша қатты отынмен жабдықтау қызметтеріне арналған тариф (жолда және құрастыру, айналым пункттерінде).
Дизель отынымен жабдықтау шығындары вагонның құрамында дизель-генераторы бар Жолаушылар вагондарын пайдалану және оларға қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес мынадай формула бойынша есептеледі:
Дизель отынымен жабдықтау шығындарының есебі 2 кезеңде есептеледі:
1-кезең: поезға арналған дизель отынымен жабдықтау шығындарының есебі мынадай формула бойынша есептеледі:
Rпоезд.диз.отын.жабд.=(n жол.диз.отын.*t жоль +n диз.топ.тұрып қалуы*tтұрып қалу)*Nрейс* Pдиз.отын.жабд.
мұндағы:
R поезд.дизотын.жабд. – поезға арналған дизель отынымен жабдықтау шығындары;
n.диз.отын жол – нұсқаулыққа сәйкес жол жүру барысында 1 сағатта жұмсалатын отын шығындарының нормасы;
n аялд.диз.отын – нұсқаулыққа сәйкес 1 сағат үшін поездың тұрақтау пунктінде жұмсалатын шығындарының литр нормасы;
P поезд.дизотын.жабд. – 1 тонна дизель отынымен жабдықтау бағасы.
2-кезең: вагонға арналған дизель отынымен жабдықтау шығындарының есебі мынадай формула бойынша есептеледі:
R вагондизотын.жабд. = R поезд.дизотын.жабд. / VQ поезд ваг-км. * VQ тип ваг-км.
мұндағы:
R вагондизель отын – бір вагонға арналған дизель отынымен жабдықтау бойынша шығындарының көлемі;
VQ поезд ваг-км. – ҚР аумағы бойынша поездың жүрген жолы, ваг/км. Q ваг-км.тип – ҚР аумағы бойынша поезд құрамында қатынайтын вагондар тобы мен тиісті типі бойынша жүрген жолы, ваг/км.
33. Жол жүру құжаттарының (билет) бланктерін пайдалану шығындары бойынша Қазақстан Республикасының шекарасы шегінде жоспарланатын жолаушылар тасымалы көлемін бір бланктің құнына көбейту арқылы жүргізіледі.

6.2. Расчет расходов периода
34. Расходы периода (без учета расходов на вознаграждения агентским кассам), в том числе накладные расходы на единицу продукции (поезд в разрезе типов вагонов) определяются как 75 % от планируемого фонда оплаты труда (проводников и начальников поездов).
Расходы на вознаграждение агентским кассам рассчитываются по следующей формуле:
Rагент.кас = DPtvпроцент
где:
Rагент.кас - расходы на вознаграждение агентским кассам;
Тпроцент - процент вознаграждения агентским кассам.
6.3. Расходы, не учитываемые при расчете расходов перевозчика
на содержание и обслуживание производственного процесса
35. При расчете расходов перевозчика на содержание и обслуживание производственного процесса не учитываются расходы:
1) амортизационные отчисления основных средств, неиспользуемых при производстве (оказании) продукции, товаров (работ, услуг);
2) платежи за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
3) безнадежные долги;
4) штрафы, пени, неустойка и другие виды санкций за нарушение условий хозяйственных договоров, судебные издержки;
5) штрафы и пени за сокрытие (занижение) дохода;
6) убытки от хищений;
7) на содержание незадействованных активов в производстве обслуживающих хозяйств и участков;
8) на содержание объектов здравоохранения, детских дошкольных организаций, учебных заведений, за исключением профессионально-технических училищ;
9) на содержание оздоровительных лагерей, объектов культуры и спорта, жилого фонда;
10) на погашение ссуд, включая беспроцентные, полученных работниками организации на улучшение жилищных условий, приобретение садовых домиков и обзаведение домашним хозяйством;
11) на проведение культурно-просветительных, оздоровительных и спортивных мероприятий;
12) на благоустройство садовых товариществ (строительство дорог, энерго- и водоснабжение, осуществление других расходов общего характера);
13) на оказание спонсорской помощи;
14) на потери от брака;
15) на приобретение, аренду и содержание квартир, жилых зданий и сооружений, мест в общежитиях и гостиницах для персонала субъектов товарного рынка, за исключением вахтовой организации производства;
16) на сверхнормативные технические и коммерческие потери, порчу и недостачу товарно-материальных ценностей, запасы на складах и другие непроизводительные расходы;
17) на проведение и организацию обучающих курсов, семинаров, тренингов, лекций, выставок, дискуссий, встреч с деятелями науки и искусства, научно-технических конференций, за исключением мероприятий, связанных с производственной необходимостью;

6.2. Кезең шығындарының есебі
34. Кезең шығындары, (вагондар үлгісі бөлігіндегі) оның ішінде өнімнің бірлігіне үстеме шығындарын (агенттік кассаларын марапаттауға арналған шығындарын есептемегенде) жоспарланатын еңбекті өтеу қорының (жолсеріктер мен поез бастықтары) 75% ретінде айқындалады.
Агенттік кассаларына арналған сыйақы шығындары мынадай формула бойынша есептеледі:
Rагент.кас=пайыз
мұндағы:
Rагент.кас – агенттік кассаларына арналған сыйақы шығындары;
Тпайыз – агенттік кассаларындағы сыйақы пайызы.
6.3. Өндірістік процесті күтіп ұстауға және қызмет көрсетуге арналған тасымалдаушының шығындарын есептеу кезінде ескерілмейтін шығындар
35. Өндірістік процесті күтіп ұстауға және қызмет көрсетуге арналған тасымалдаушының шығындарын есептеу кезінде мына шығындар ескерілмейді:
1) өнімді тауарларды (жұмыстар, қызметтер) өндіру (көрсету) кезінде пайдаланылмайтын негізгі құралдарының амортизациялық аударымдар;
2) ластанған мүліктерді (шығарынды) нормадан жоғары шығаруға арналған төлемдер;
3) ақшасыз қарыздар;
4) айыппұл, өсімдер, тұрақсыздық және басқа да шаруашылық шарттарын бұзғаны үшін санкциялар түрі, сот алымдары;
5) кірістерді жабуға арналған айыппұлдар және өсімдер;
6) ұрланғаннан болған шығындар;
7) өндірістегі қызмет көрсетілетін шаруашылық пен учаскілерге арналған әрекет етілмейтін активтерді күтіп ұстауға;
8) кәсіби-техникалық училищелерден басқа да денсаулық сақтау, балалардың мектепке дейінгі ұйымдастыру, оқу орындары объектілерін күтіп ұстауға;
9) сауықтыру лагерін, мәдениет және спорт объектілерін, тұрғын-үй қорын күтіп ұстауға;
10) ұйым жұмыскерлері тұрмыс жағдайларын жақсартуға, бау-бақша үйлерін алуға, үй шаруашылығын жүргізуге арналған пайызсызды қоса алғанда несиелерін өтеуге арналған;
11) мәдени-ағартушы, сауықтыру және спорттық іс-шараларын жүргізуге;
12) бау-бақша серіктестіктерін абаттандыруға (жол құрылысы, энергия және сумен жабдықтау, жалпы сипаттағы басқа да шығындарды жүзеге асыру);
13) демеушілік көмек көрсету;
14) ақаудан болған шығындарға;
15) пәтерлерді, тұратын ғимараттар мен құрылыстар, жатақхана мен субъективті тауар нарығындағы персоналдар үшін өндіріс ұйымдарының вахталықты қоспағандағы қонақ үйлердегі орындар, жалға алу және күтіп ұстау, сатып алуға;
16) техникалық нормадан тыс және коммерциялық жұмсалымдар, тауар-материалдық құндылықтардың жетіспеушілігі және бүлінуі, қоймадағы қорлар және басқа да өндірістік емес шығындарға;
17) өндірістік қажеттілікпен байланысты іс-шаралардың басқа оқыту курстарын, семинарлар, тренингтер, лекциялар, көрмелер, пікірталастар, ғылым және өнер қайраткерлерімен кездесулер, ғылыми-техникалық конференциялар ұйымдастыруға және өткізуге;

18) страховые платежи (взносы, уплачиваемые перевозчиком по договорам личного и имущественного страхования, заключенных перевозчиком в пользу своих работников), за исключением установленных  законодательством  Республики Казахстан обязательных страховых платежей;
19) на оплату дополнительно предоставленных (сверх предусмотренного законодательством) отпусков работникам, в том числе женщинам, воспитывающим детей, оплата проезда членов семьи работника к месту использования отпуска и обратно;
20) льготы работникам перевозчика, кроме предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
21) на компенсацию стоимости питания детям, находящимся в дошкольных учреждениях, санаториях и оздоровительных лагерях;
22) отчисления профессиональным союзам на цели, определенные коллективным договором.
7. Основные источники определения цен, тарифов на товары
(услуги и работы) и заработной платы производственного
персонала (проводников и начальников поездов)
36. Источниками определения цен на товары является анализ проектов планируемой цены с ценами на аналогичный товар (работы, услуги), установленными другими субъектами на том же товарном рынке, или сопоставимых товарных рынках, в том числе за пределами Республики Казахстан, проводимые уполномоченным органом и государственным органом.
37. Источниками определения тарифов на услуги, предоставляемые субъектами естественных монополий и регулируемого рынка, являются решения или уведомления государственного органа о согласовании повышения тарифов с учетом планируемого повышения по рекомендациям Республиканской бюджетной комиссии на соответствующий период.
38. Повышение тарифов на проездные документы согласно рекомендациям бюджетной комиссии соответствующих уровней бюджета на соответствующий период.
39. Источниками установления тарифов на постельное белье, бронирование, предварительную продажу, возврат билетов, переоформление, на основании решения уполномоченного органа по утверждению основных условий осуществления перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям, убытки которых субсидируются из государственного бюджета.
40. Установление тарифа перевозчика на прицеп вагонов других перевозчиков, осуществляется на основании решения уполномоченного органа и местного исполнительного органа в соответствующих сообщениях.
41. Среднеотраслевая заработная плата проводников и начальников поездов устанавливается на основании данных уполномоченного органа в области государственной статистики.
42. Поправочные коэффициенты к заработной плате устанавливаются на основании коллективных договоров и отраслевых соглашений, заключаемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

18) Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген міндетті сақтау төлемдерінен басқа сақтау төлемдері (Субъект өз жұмыскерлерінің пайдасына жасасқан жеке және мүліктік сақтау келісімдері бойынша Субъект төлейтін жарналар);
19) жұмыскерлерге, оның ішінде бала тәрбиелеуші әйелдерге қосымша берілетін демалыстарды төлеуге (заңнамада көрсетілгеннен тыс), жұмыскердің отбасы мүшелерінің демалыс орнына дейін және кері жол жүруін төлеу;
20) заңнамада көрсетілгеннен басқа Субъект жұмыскерлерінің жеңілдіктері;
21) мектепке дейінгі ұйымдардағы, санаторийдегі және сауықтыру лагерлеріндегі балалардың тамақтану бағасын өтеуге;
22) ұжымдық шартпен анықталған мақсаттарға кәсіби одақтан ақша бөлу.
7. Тауарлардың (қызметтер және жұмыстар) бағаларын, тарифтерін және өндірістік персоналдың (жолсеріктерінің және поезд бастықтарының) жалақысын анықтаудың негізгі көздері
36. Тауарлардың бағасын анықтау көзі басқа субъектілердің сол тауар нарығында бекіткен немесе Қазақстан Республикасының шегінен тыс салыстырмалы тауар нарықтарындағы ұқсас тауар (жұмыстар, қызметтер) бағаларымен жоспарланған баға жобаларын талдау болып табылады.
37. Субъектілердің табиғи монополиялар мен реттелетін нарық ұсынатын қызметтердің тарифін анықтау көзі тиісті деңгейін бюджет комиссиясының ұсыныстары бойынша жоспарлы жоғарылату есебімен тарифтерді жоғарылатуды келісу туралы мемлекеттік органның шешімі немесе хабарламасы болып табылады.
38. Сәйкес кезеңде бюджеттің сәйкес деңгейін бюджет комиссиясының ұсыныстарына сәйкес жол жүру құжаттарына тарифтерді жоғарылату.
39. Төсек-орын беру, броньдау, алдын ала сату, билетті қайтару, қайта ресімдеу тарифтерін бекіту көздері шығындары мемлекеттік бюджеттен өтелетін әлеуметтік маңызы бар қатынастарда жолаушыларды тасымалдаудың басты шарттарын бекітетін уәкілетті органның шешімінің негізінде.
40. Тасымалдаушының басқа тасымалдаушылар вагондарының тіркемесіне тарифін белгілеу тиісті қатынастарда уәкілетті органның және жергілікті атқарушы органның шешімі негізінде жүзеге асырылады.
41. Жолсеріктердің және поезд бастықтарының орташа салалық жалақысы мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган деректерінің негізінде белгіленеді.
42. Жалақыға түзету коэффициенттері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалатын ұжымдық шарттар және салалық келісімдер негізінде белгіленеді.