Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации жилых и других помещений, общественных зданий"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 1431. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2015 года № 754
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.09.2015 № 754 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 125.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 6 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации жилых и других помещений, общественных зданий".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 декабря 2011 года № 1431
Санитарные правила
"Санитарно-эпидемиологические требования
к содержанию и эксплуатации жилых и других
помещений, общественных зданий"
1. Общие положения
1. Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации жилых зданий и других помещений, общественных зданий" (далее - Санитарные правила) устанавливают требования к жилым зданиям, зданиям административного назначения, культурно-зрелищным и спортивно-оздоровительным учреждениям.
2. В настоящих Санитарных правилах использованы следующие определения:
1) жилое здание - строение, состоящее в основном из жилых помещений, а также нежилых помещений и иных частей, являющихся общим имуществом;
2) нежилое помещение - отдельное помещение, используемое для иных, чем постоянное проживание, целей (магазин, кафе, мастерская, контора и тому подобное), за исключением частей жилого дома (жилого здания), являющихся общим имуществом;
3) этаж надземный - этаж при отметке пола помещений не ниже планировочной отметки земли;
4) этаж подвальный - этаж при отметке пола помещений ниже планировочной отметки земли более чем на половину высоты помещения;

"Тұрғын үйді және басқа да үй-жайларды, қоғамдық ғимараттарды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 желтоқсандағы № 1431 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 754 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2015 № 754 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 125 бұйрығын қараңыз.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 6-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырылған «Тұрғын үйді және басқа да үй-жайларды, қоғамдық ғимараттарды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 1 желтоқсандағы
№ 1431 қаулысымен
бекітілген
«Тұрғын үйді және басқа да үй-жайларды, қоғамдық ғимараттарды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. «Тұрғын үй және басқа да үй-жайларды, қоғамдық ғимараттарды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) тұрғын үй ғимараттарына, әкімшілік мақсаттағы ғимараттарға, мәдени-ойын-сауық және спорттық-дене шынықтыру мекемелеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы Санитариялық қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылды:
1) тұрғын үй – негізінен тұрғын үй-жайлардан, сондай-ақ тұрғын емес үй-жайлардан және ортақ мүлік болып табылатын өзге де бөліктерден тұратын құрылыс;
2) тұрғын емес үй-жай – орта мүлік болып табылатын тұрғын үйдің (тұрғын ғимараттың) бөліктерін қоспағанда, тұрақты тұруға қарағанда өзге мақсат үшін пайдаланылатын жеке үй-жай (дүкен, дәмхана, шеберхана, кеңсе және сол сияқтылар);
3) жерүсті қабаты – үй-жайлардың еденін белгілеу кезінде жердің жоспарлы белгісінен төмен емес қабаты;
4) жертөле қабаты – үй-жайлардың еденін белгілеу кезінде биіктігі үй-жай биіктігінің жартысынан астамы жердің жобаланған белгісінен төмен қабат;

5) этаж цокольный - этаж при отметке пола помещений ниже планировочной отметки земли на высоту не более половины высоты помещений;
6) допустимый уровень шума - это уровень фактора, который не вызывает у человека значительного беспокойства и существенных изменений показателей функционального состояния систем и анализаторов, чувствительных к шуму;
7) административное здание - строения, объединенные общей архитектурной задачей создания среды для работы управленческого аппарата государственных, хозяйственных, общественных организаций и учреждений, в том числе офисы;
8) культурно-зрелищные учреждения - строения в различных архитектурных стилях, приспособленные своей конструкцией для организации и проведения культурно-зрелищных мероприятий;
9) места массового отдыха населения - территории, выделенные в генеральных планах застройки городов, схемах районной планировки и развития пригородной зоны, в зонах размещения курортов, санаториев, домов отдыха, пансионатов, баз туризма, организованного отдыха населения (городские пляжи, парки, спортивные базы и их сооружения на открытом воздухе).
2. Санитарно-эпидемиологические требования
к содержанию жилых зданий
2.1. Санитарно-эпидемиологические требования
к участку и территории жилых зданий
3. Территория, прилегающая к жилому зданию, благоустраивается, озеленяется, освещается и ограждается, подъездные пути и пешеходные дорожки должны иметь твердое покрытие.
4. Для сбора мусора используются металлические контейнеры, устанавливаемые на асфальтированной площадке.
5. Контейнеры располагаются не ближе 25 метров (далее - м) и не далее 100 м от жилых зданий. Площадка для таких контейнеров должна быть ограждена с трех сторон на высоту 1,5 м.
6. Предусматривается санитарно-защитная зона от близлежащих объектов и строений.
2.2. Санитарно-эпидемиологические требования
к проектированию и строительству жилых зданий
7. Проектирование и строительство жилых зданий осуществляется с учетом требований настоящих санитарных правил.
8. Строительные и отделочные материалы должны быть разрешены к применению в Республике Казахстан.
9. В жилых зданиях должны предусматриваться пандусы.
10. В жилых зданиях должны предусматриваются хозяйственно-питьевое, противопожарное и горячее водоснабжение, а также канализация и водостоки.
11. Лестничные марши и площадки имеют ограждения с поручнями, в жилых зданиях для престарелых и семей с инвалидами - дополнительно пристенные поручни.

5) цоколь қабаты – үй-жайлардың еденін белгілеу кезінде биіктігі үй-жай биіктігінің жартысынан кемі жердің жобаланған белгісінен төмен қабат;
6) шудың рұқсат етілген деңгейі – бұл шуға сезімтал, адамның айтарлықтай мазасыздануын және жүйелер мен анализаторлардың функционалдық жағдайы көрсеткіштерінің айтарлықтай өзгеруін болдырмайтын фактор деңгейі;
7) әкімшілік ғимарат – мемлекеттік, шаруашылық, қоғамдық ұйымдар мен мекемелердің, оның ішінде кеңселердің басқарушы аппаратының жұмысы үшін орта құрудың ортақ сәулеттік міндетімен біріктірілген құрылыстар;
8) мәдени-ойын-сауық мекемелері – конструкциясы мәдени-ойын-сауық іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу үшін бейімделген әртүрлі сәулеттік талғамдағы құрылыстар;
9) халықтың жаппай демалыс орындары – қалалар құрылысының бас жоспарларында, аудандық жоспарлау және қала маңындағы аймақты дамыту схемаларында, курорттарды, санаторийлерді, демалыс үйлерін, пансионаттарды, туризм базаларын, халықтың ұйымдастырылған демалыс орындарын орналастыру аймақтарында бөлінген аумақтар (қалалық жағажайлар, саябақтар, спорттық базалар және олардың ашық құрылыстары).
2. Тұрғын үй ғимараттарын күтіп-ұстауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
2.1. Тұрғын үй ғимараттарының учаскесіне және аумағына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
3. Тұрғын үй ғимаратына іргелес аумақ абаттандырылады, көгалдандырылады, жарықтандырылады және қоршалады, кіру жолдары мен жаяу жүретін жолдарының қатты жабыны болуы тиіс.
4. Қоқысты жинау үшін асфальтталған алаңға орнатылатын металл контейнерлер пайдаланылады.
5. Контейнерлер тұрғын үй ғимараттарынан 25 метрден (бұдан әрі - м) жақын емес және 100 м алыс емес қашықтықта орналастырылады. Мұндай контейнерлерге арналған алаң үш жағынан биіктігі 1,5 м қоршаумен қоршалады.
6. Жақын жерде орналасқан объектілер мен құрылыстарда санитариялық-қорғаныш аймағы көзделеді.
2.2. Тұрғын үй ғимараттарын жобалауға және салуға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
7. Тұрғын үй ғимараттарын жобалау және салу осы санитариялық қағидалардың талаптарын есепке ала отырып жүзеге асырылады.
8. Құрылыс және әрлеу материалдарына Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген болуы тиіс.
9. Тұрғын үй ғимараттарында пандустар көзделеді.
10. Тұрғын үй ғимараттарында шаруашылық-ауыз су, өртке қарсы және ыстық сумен жабдықтау, сондай-ақ кәріздеу және суағарлар көзделеді.
11. Баспалдаққа көтерілу жолы мен алаңында тұтқалары бар қоршаулары, тұрғын үй ғимараттарында қарт және мүгедек адамдар үшін қосымша қабырғалық тұтқалар болады.

12. Лестничные клетки и лифтовые холлы отделяются от помещений любого назначения и поэтажных коридоров дверями, шахты лифтов допускается размещать смежно с жилыми комнатами при условии звукоизоляции наружных и внутренних ограждающих конструкций шахт.
13. Полы при входе в подъезды и на лестничных площадках не должны быть скользкими, без перепадов.
14. В цокольном этаже жилого здания запрещается размещать помещения для групп кратковременного пребывания детей дошкольного возраста.
15. Запрещается:
1) размещение жилых помещений в цокольном и/или подвальном этажах;
2) устанавливать в качестве межквартирных перегородок гипсокартонные перегородки; размещать помещения для групп кратковременного пребывания детей дошкольного возраста.
16. В первом, втором этажах жилых зданий запрещается размещать:
1) отделения связи общей площадью более 700 квадратных метров (далее - м2);
2) объекты физкультурно-оздоровительных занятий общей площадью более 150 м2;
3) объекты общественного питания с числом мест более 50 (кроме общежитий) и домовых кухонь производительностью более 500 обедов в день;
4) пункты приема посуды, а также магазины суммарной торговой площадью более 1000 м2;
5) специализированные магазины, строительных, москательно-химических и других товаров, эксплуатация которых может привести к загрязнению территории и воздуха жилой застройки, магазины с наличием в них взрывопожароопасных веществ и материалов, специализированные рыбные и овощные магазины;
6) объекты бытового обслуживания, в которых применяются легковоспламеняющиеся вещества (за исключением парикмахерских площадью до 250 м2, мастерских по ремонту часов, нормируемой площадью до 100 м2);
7) мастерские по ремонту бытовых машин и приборов, ремонту обуви, нормируемой площадью свыше 100 м2;
8) бани, сауны (кроме инфракрасной кабины), бассейны, приемные пункты утиль-сырья, прачечные и химчистки (кроме приемных пунктов и прачечных самообслуживания производительностью до 75 килограмм белья в смену);
9) автоматические телефонные станции, предназначенные для телефонизации жилых зданий общей площадью более 100 м2;
10) общественные туалеты;
11) похоронные бюро (офисы), бюро-магазины похоронного обслуживания.
17. Допускается размещение на верхнем этаже творческих мастерских художников и архитекторов, при этом сообщение этажа с лестничной клеткой должно предусматриваться через тамбур.

12. Баспалдақ торлары мен лифт холлдары кез келген мақсаттағы басқа үй-жайлардан және қабатаралық дәліздерден есіктермен бөлектенеді, лифт шахталарын шахталардың сыртқы және ішкі қоршау конструкцияларының дыбыс оқшаулағышы болған жағдайда, тұрғын бөлмелермен аралас орналастыруға жол беріледі.
13. Кіреберістерге кіру есігінің алдындағы едендерде және баспалдақ алаңдарда төменге ойықтар, тайғақ болмауы тиіс.
14. Тұрғын үй ғимаратының цоколь қабатында мектепке дейінгі жастағы балалардың аз уақыт болатын топтарына арналған үй-жайларды орналастыруға тыйым салынады.
15. Мыналарға:
1) тұрғын үй-жайларды цоколь және/немесе жертөле қабаттарда орналастыруға;
2) гипсокартондарды пәтераралық қалқалар ретінде орнатуға; мектепке дейінгі жастағы балалардың аз уақыт болатын топтарына арналған үй-жайларды орналастыруға тыйым салынады.
16. Тұрғын үй ғимараттарының бірінші, екінші қабаттарында:
1) жалпы ауданы 700 шаршы метрден (бұдан әрі – м2) астам байланыс бөлімшелерін;
2) жалпы ауданы 150 м2 астам дене шынықтыру-сауықтыру сабақтарына арналған объектілерді;
3) орын саны 50-ден астам (жатақханадан басқа) қоғамдық тамақтану объектілерін және күніне 500-ден астам түскі ас дайындайтын ас үйлерді;
4) ыдыс-аяқты қабылдау пункттерін, сондай-ақ жалпы сауда ауданы 1000 м2 астам болатын дүкендерді;
5) пайдалануы тұрғын құрылыс аумағы мен ауасының ластануына әкеп соқтыратын мамандандырылған дүкендерді, құрылыс, химиялық және басқа да тауарларды, оларда жарылғыш заттар мен материалдары болатын дүкендерді, мамандандырылған балық және көкөніс дүкендерін;
6) тез тұтанатын заттар қолданылатын тұрмыстық қызмет көрсету объектілерін (ауданы 250 м2 дейінгі шаштараздарды, нормаланатын ауданы 100 м2 дейінгі сағат жөндеу шеберханаларын қоспағанда);
7) нормаланатын ауданы 100 м2 астам тұрмыстық машиналар мен құралдарды жөндеу, аяқ киім жөндеу шеберханаларын;
8) моншаларды, сауналарды (инфрақызыл кабиналардан басқа), бассейндерді, кәдеге жарату-шикізаттарын қабылдау пункттерін, кір жуу мен химиялық тазарту орындарын (қабылдау пункттерінен және ауысымда 75 килограмм киім-кешекке дейін өздігінен қызмет көрсететін кір жуу орындарынан басқа);
9) жалпы ауданы 100 м2 астам болатын тұрғын үй ғимараттарына телефон жүргізуге арналған автоматты телефон станцияларын;
10) қоғамдық дәретханаларды;
11) жерлеу бюросын (кеңселерді), жерлеуге қызмет көрсететін бюро-дүкендерді орналастыруға тыйым салынады.
17. Жоғарғы қабаттарда суретшілер мен сәулетшілердің шығармашылық шеберханаларын орналастыруға жол беріледі, бұл ретте баспалдақ торының қабатпен қабысуы тамбур арқылы көзделуі тиіс.

18. Подвальные помещения содержатся в чистоте, должны быть сухими и освещенными.
2.3. Санитарно-эпидемиологические требования к
системам отопления и вентиляции жилых помещений
19. Расчетные параметры воздуха и кратность воздухообмена в помещениях жилых зданий обеспечивают показатели в соответствии с приложением 1 к настоящим санитарным правилам.
20. Радиаторы отопления должны быть легко доступны для уборки.
21. Помещения обеспечиваются проветриванием через фрамуги, форточки или другие устройства.
22. Во встроенных в жилые здания помещениях общественного назначения предусматриваются отопление и вентиляция.
23. Варочные и отопительные печи (плиты) на твердом топливе допускается устраивать в квартирных жилых зданиях, общежитиях высотой не более двух этажей (без учета цокольного этажа).
24. Естественное освещение должны иметь жилые комнаты, кухни, помещения общественного назначения встроенные в жилые здания.
25. Допустимые уровни инфразвука и низкочастотного шума в помещениях жилых и общественных зданий и на территории жилой застройки должны соответствовать показателям согласно приложения 2 к настоящим санитарным правилам.
26. Напряженность электрического поля промышленной частоты 50 Гц на территории жилой застройки от воздушных линий электропередачи переменного тока и других объектов не должна превышать 1 кВ/м на высоте 1,8 м от поверхности земли.
27. В сельских населенных пунктах при отсутствии централизованного водоснабжения, предусматривается нецентрализованное водоснабжение.
28. В системах питьевого и горячего водоснабжения применяются трубы и иное оборудование, контактирующие с водой, выполненные из материалов, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
29. Соединение сетей питьевого водопровода с сетями водопроводов, подающих воду не питьевого качества, не допускается.
30. В районах без централизованных водоснабжения и канализации допускается проектирование и строительство одно-, двухэтажных жилых зданий с надворными уборными и выгребными ямами.
3. Санитарно-эпидемиологические требования
к зданиям административного назначения
(далее - административные здания)
31. Административные здания располагаются в соответствии с планом застройки территории населенного пункта.
32. В административных зданиях предусматриваются пандусы для людей, передвигающихся на колясках.
33. При входе в административное здание устанавливаются урны для мусора и решетки для очистки обуви.
34. Для сбора бытовых отходов предусматривается контейнерная площадка на расстоянии не ближе 25 метров (далее - м) и не далее 100 м от зданий.

18. Жертөле үй-жайлары таза ұсталады, құрғақ және жарық болуы тиіс.
2.3. Тұрғын үй ғимараттарының жылыту және желдету жүйелеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
19. Тұрғын үй ғимараттарының үй-жайларындағы ауаның есептік параметрлері және ауа алмасу жиілігі осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көрсеткіштерді қамтамасыз етеді.
20. Жылыту радиаторлары жинау үшін жеңіл қолжетімді болуы тиіс.
21. Үй-жайлар фрамугалар, терезе желдеткіштері немесе басқа да құрылғылар арқылы желдетумен қамтамасыз етіледі.
22. Тұрғын үй ғимараттарының ішіне салынған қоғамдық мақсаттағы үй-жайларда жылыту және желдету көзделеді.
23. Қатты отынмен жанатын қайнату және жылыту пештерін (плиталар) биіктігі екі қабаттан аспайтын пәтерлік тұрғын үй ғимараттарында, жатақханаларда (цоколь қабаты жоқ) орнатуға жол беріледі.
24. Тұрғын үй ғимараттарының ішіне салынған қоғамдық мақсаттағы үй-жайлардың, тұрғын бөлмелердің, асүйлердің табиғи жарығы болуы тиіс.
25. Тұрғын үй және қоғамдық ғимараттардың үй-жайларында және тұрғын үй құрылысының аумағында инфрадыбыстың және төменгі жиіліктегі шудың рұқсат етілген деңгейі осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көрсеткіштерге сәйкес болуы тиіс.
26. Ауыспалы токтың электр берілуінің ауа желісінен және басқа да объектілерден берілетін тұрғын үй құрылысы аумағындағы өндірістік жиілігі 50 Гц электрлік өрісінің кернеуі жер бетінен 1,8 м биіктікте 1 кВт/м аспауы тиіс.
27. Селолық елді мекендерде орталықтанған сумен жабдықтау болмаған жағдайда, орталықтанбаған сумен жабдықтау көзделеді.
28. Ауыз сумен және ыстық сумен жабдықтау жүйелерінде Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген материалдардан жасалған сумен жанасатын құбырлар және өзге де жабдық қолданылады.
29. Ауыз су құбыры желілерін ауыз су емес сападағы суға келіп түсетін су құбыры желісімен қосуға жол берілмейді.
30. Орталықтанған сумен жабдықтауы және кәрізі жоқ аудандарда бір, екі қабатты тұрғын үй ғимараттарын ауладағы дәретханасымен және қазылған шұңқырларымен жобалауға және салуға жол беріледі.
3. Әкімшілік мақсаттағы ғимараттарға (бұдан әрі – әкімшілік ғимараттар) қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
31. Әкімшілік ғимараттар елді мекеннің аумағындағы құрылыс жоспарына сәйкес орналастырылады.
32. Әкімшілік ғимараттарда арбалармен қозғалатын адамдарға арналған пандустар көзделеді.
33. Әкімшілік ғимаратқа кіреберісте аяқ киімді тазартуға арналған торлар және қоқысқа арналған урналар орнатылады.
34. Тұрмыстық қалдықтарды жинау үшін ғимаратқа 25 метрден (бұдан әрі – м) жақын емес және 100 м алыс емес қашықтықта контейнер алаңы көзделеді.

35. Административные здания обеспечиваются системами теплоснабжения, электроснабжения, водоснабжения, водоотведения, вентиляции и кондиционирования. Предусматривается резервные или автономные системы горячего и холодного водоснабжения.
36. В неканализованных районах предусматриваются надворные туалеты с водонепроницаемым выгребом на расстоянии не ближе 25 м от здания.
37. Вентиляционные устройства и электродвигатели устанавливаются с учетом шумо-виброзащитных требований и расчетов.
38. Системы теплоснабжения не должны создавать дополнительного шума и быть доступными для текущего ремонта и обслуживания.
39. В административных зданиях предусматриваются фрамуги, форточки.
40. В административных зданиях выделяются специальные помещения для хранения уборочного инвентаря, моющих и дезинфицирующих средств.
Выделяются комнаты (места) отдыха и приема пищи для работников, для хранения личной и специальной одежды, душевая, туалет.
41. При эксплуатации инженерного и технологического оборудования не допускается превышения уровня шума предельно допустимых норм.
42. При организации рабочего места в помещениях административных зданий (офисах) учитываются площади рабочего места, условия вентиляции и освещенности помещения.
43. Площадь помещений принимается из расчета 6 м2 на одного работника, для работающих инвалидов, пользующихся креслами-колясками - 5,65 и 7,65 м2 соответственно.
Площадь одного рабочего места пользователей компьютера с жидкокристаллическим или плазменным монитором должна быть не менее 4,5 м2, с монитором на базе электронно-лучевой трубки не менее 6 м2.
Расстояние между рабочими столами с мониторами (в направлении тыла поверхности одного монитора и экрана другого) должно быть не менее 2 м, а расстояние между боковыми поверхностями мониторов - не менее 1,2 м.
44. При оснащении рабочих мест крупногабаритным оборудованием и размещением в рабочих помещениях оборудования коллективного пользования (терминалов электронных вычислительных машин, аппаратов для просмотра микрофильмов и другие) площади помещений увеличиваются в соответствии с техническими документами на эксплуатацию оборудования.
4. Санитарно-эпидемиологические требования
к культурно-зрелищным и спортивно-оздоровительным учреждениям
45. При проектировании многопрофильных зданий культурно-зрелищных учреждений в нижних наземных и подземных ярусах предусматриваются места для размещения автостоянок.
46. Расчетные нормативы площади помещений (офисов) и административных зданий принимаются в соответствии с приложением 3 к настоящим Санитарным правилам.

35. Әкімшілік ғимараттар жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау, су бұру, желдету және ауа баптау жүйелерімен қамтамасыз етіледі. Ыстық және салқын сумен жабдықтаудың резервтік немесе дербес жүйелері көзделеді.
36. Кәріз жүргізілмеген аудандарда ғимаратқа 25 м жақын емес қашықтықта су өтпейтін шұңқыры бар аулалық дәретхана көзделеді.
37. Желдеткіш құрылғылары мен электр қозғалтқыштар шу-дірілден қорғаныш талаптары мен есептеулері ескеріле отырып, орнатылады.
38. Жылумен жабдықтау жүйелері қосымша шуды болдырмауы тиіс және ағымдық жөндеу және қызмет көрсету үшін қолжетімді болуы тиіс.
39. Әкімшілік ғимараттарда фрамугалар, терезе желдеткіштері көзделеді.
40. Әкімшілік ғимараттарда жинау мүкаммалын, жуу және дезинфекциялау құралдарын сақтау үшін арнайы үй-жайлар бөлінеді.
Жұмыскерлер үшін, жеке және арнайы киімді сақтау үшін демалу және тамақ ішу бөлмелері (орындар), себезгі, дәретхана бөлінеді.
41. Инженерлік және технологиялық жабдықты пайдалану кезінде шу деңгейін шекті рұқсат етілген нормалардан арттыруға жол берілмейді.
42. Әкімшілік ғимараттардың үй-жайларында (кеңселерінде) жұмыс орнын ұйымдастыру кезінде жұмыс орнының ауданы, үй-жайды желдету және жарықтандыру жағдайлары есептеледі.
43. Үй-жайлардың ауданы бір жұмыскерге 6 м2, кресло-арбаларды пайдаланып жұмыс істейтін мүгедектер үшін тиісінше 5,65 және 7,65 м2 есебімен қабылданады.
Сұйық кристаллдық және плазмалық мониторы бар компьютерлерді пайдаланушылардың бір жұмыс орнының ауданы кемінде 4,5 м2, электрондық-сәулелік түтік базасындағы мониторымен – кемінде 6 м2 болуы тиіс.
Мониторлары бар жұмыс үстелдердің арасындағы қашықтық (бір монитордың артқы беті мен екіншісінің экраны бағытында) кемінде 2 м болуы тиіс, мониторлардың бүйір беттері арасындағы қашықтығы – кемінде 1,2 м.
44. Жұмыс орындарын ірі көлемдегі құрал жабдықпен жарақтандыру және ұжымдық пайдалану жабдықтарын жұмыс үй-жайларында орналастыру кезінде (электронды есептегіш машиналар терминалдарын, микрофильмдер көру аспаптарын және тағы басқалар) үй-жайлардың ауданы жабдықты пайдалануға арналған техникалық құжаттамаға сәйкес кеңейтіледі.
4. Мәдени-ойын-сауық және спорттық-сауықтыру мекемелеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
45. Мәдени-ойын-сауық мекемелерінің көп салалы ғимараттарын төменгі жерүсті және жерасты деңгейлерінде жобалау кезінде келушілердің автотұрақтарын орналастыруға арналған орын көзделеді.
46. Үй-жайлардың (кеңселердің) және әкімшілік ғимараттардың аудандарының есептелген нормативтері осы Санитариялық қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес қабылданады.

47. Спортивно-оздоровительные учреждения размещаются в отдельно стоящих, встроенных и пристроенных помещениях к жилым зданиям.
48. В спортивно-оздоровительных учреждениях используется спортивный инвентарь, легко поддающийся влажной обработке, очистке от пыли.
Маты, кроме кожаных, должны иметь матерчатые чехлы, которые по мере загрязнения должны подвергаться стирке, но не реже одного раза в неделю.
Тренировочные мешки, чучела и переносной спортивный инвентарь должны не менее 1-2 раза в день протираться влажной ветошью, а металлические части спортинвентаря сухой тряпкой.
49. В спортивно-оздоровительных учреждениях круглогодичного функционирования температура воздуха в жилых комнатах обеспечивается не ниже плюс (далее - +) 18-20 градусов Цельсия (далее - 0С), в вестибюле, фойе, холлах не ниже +16-18 градусов С.
Приложение 1
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические требования
к содержанию и эксплуатации жилых и
других помещений, общественных зданий"
Расчетные параметры воздуха и кратность воздухообмена
в помещениях жилых зданий
Таблица 1
№ п/п
Помещение
Расчетная температура
воздуха в холодный
период года, 0С
Кратность воздухообмена или количество
удаляемого воздуха из помещения
Приток
Вытяжка
1
2
3
4
5
1
Жилая комната
квартир или
общежитий
20
3 кубических метра
в час (далее - м3
ч) на 1 квадратный
метр (далее - м2)
жилых помещений
2
Кухня квартиры и
общежития,
кубовая с
электроплитами
16
-
Не менее 60 м3/ч при
2-конфорочных плитах
3
с газовыми плитами
16
Не менее 60 м3/ч при
" 75 " 3-конфорочных
плитах " " 90 " "
4-конфорочных плитах
4
Сушильный шкаф для
одежды и обуви в
квартирах
-
-

47. Спорттық-сауықтыру мекемелері жеке тұрған, тұрғын үй ғимараттарының ішіне салынған және жапсарлас салынған үй-жайларға орналастырылады.
48. Спорттық-сауықтыру мекемелерінде жеңіл ылғалды өңделетін, шаңнан жеңіл тазартылатын спорт мүкаммалы пайдаланылады.
Былғарыдан жасалғаннан басқа маттардың материалдан тігілген тысы болуы тиіс, олар ластануына байланысты, бірақ аптасына кемінде бір рет жуылуы тиіс.
Жаттығу қапшықтары, тұлып және тасымалданатын спорттық мүкаммал күніне кемінде 1-2 рет ылғал шүберекпен, ал спорттық мүкаммалдың металл бөліктері құрғақ шүберекпен сүртілуі тиіс.
49. Жыл бойы жұмыс істейтін спорттық-сауықтыру мекемелерінде тұрғын бөлмелердегі ауа температурасының плюс (бұдан әрі – +) 18-20 градусынан Цельсий (бұдан әрі – 0С) төмен болмауы, вестибюльде, фойеде, холлдарда +16-+18 0С-тан төмен болмауы қамтамасыз етіледі.
«Тұрғын үйді және басқа
да үй-жайларды, қоғамдық ғимараттарды
күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар»
санитариялық қағидаларына
1-қосымша
Тұрғын үй ғимараттарының үй-жайларындағы ауаның есептік параметрлері және ауа алмасу жиілігі
1-кесте
Р/с
Үй-жай
Жылдың салқын мезгіліндегі ауаның есептік температурасы,0С
Ауа алмасу жиілігі немесе үй-жайдан шығарылатын ауаның көлемі
Үру
Сору
1
2
3
4
5
1
Пәтердегі немесе жатақханадағы тұрғын бөлме
20
Тұрғын үй-жайлардың 1 шаршы метріне (бұдан әрі - м2) сағатына 3 текше метр (бұдан әрі - м3/сағ)
2
Пәтер және жатақхана ас үйлері, текше электрлі плиталарымен
16
-
2-конфоралық плиталарда кемінде 60 м3/сағ
3
газ плиталарымен
16
"75" болғанда кемінде 60 м3/сағ 3-конфоралық плиталар " " 90 " " 4-конфоралық плиталар
4
Пәтерлердегі киім және аяқ киім кептіретін шкаф
-
-

не более 90 м2
указанные помещения и
планировочные зоны
объединяют в одно
помещение
Зона каталога и
выставки новых
поступлений
1000 ед. хранения
0,6
25
Архив, в том числе:
В скобках указаны
нормативы для НИИ
26
читальный зал
одно место
2,7(3)
27
рабочее помещение
одно рабочее место
4(6)
Архив площадью не
более 54 м2 размещают
в одном помещении,
если другое не
предусмотрено заданием
на проектирование
28
Помещения
подразделения
вычислительной
техники, в том
числе:
По заданию на
проектирование
29
производственно-
диспетчерское бюро
Рабочее место
4,5
30
бюро
программирования
Рабочее место
4,5
31
кабинет
руководителя ВЦ
Численность
работающих в ВЦ:
до 20 чел.
12
32
более 20 чел.
18
33
Экспедиция
Одно рабочее место
6
Не менее 12 м2. В
учреждениях
управления
при документообороте
более 30 тыс.
документов в год, в
проектно-конструктор-
ских организациях с
численностью
сотрудников свыше
1000 чел. -
не менее 24 м2
34
Копировально-
множительная
служба, в том
числе: помещение
для приема и выдачи
заказов
Рабочее место
6
35
АТС, радиоузел
По заданию на
проектирование
36
Телетайпная
Рабочее место
4,5
Входная группа помещений
37
Вестибюль
На одного служащего
0,2
Не менее 18 м2 без
учета гардероба
верхней одежды
38
0,25
В северной
строительно-
климатической зоне
39
Гардероб верхней
одежды при
вестибюле
На один крючок
вешалки
0,1
В зданиях управления
количество крючков
устанавливается из
расчета: численность
сотрудников плюс 10-20
% - для посетителей,
плюс 80 % количества
мест в конференц-зале,
если при нем нет
специального
гардероба. При наличии
шкафов для верхней
одежды в рабочих
помещениях и кабинетах
количество крючков
рассчитывается только
на посетителей
40
Гардероб верхней
одежды при
конференц-зале
То же
0,1
Количество крючков
равно количеству мест
в зале
41
Аванвестибюль
12 м2 плюс 0,05 м2 на каждого сотрудника
При пропускном режиме
42
Пост охраны
На одного постового
3
43
Бюро пропусков
На одно рабочее
место
4,5
При пропускном режиме
44
Помещение или зона
ожидания при бюро
пропусков
На одно окно
6
Количество окон
(рабочих мест)
определяется заданием
на проектирование
45
Помещение службы
безопасности и
охраны
Устанавливается частным техническим заданием
46
Помещение справочно-
информационной
службы
Одно помещение
12
При вестибюле
47
Помещения ожидания
для посетителей
На одного человека
1,5 м2 при
численности
посетителей до
20 чел. и 1 м2 на
каждого следующего
посетителя
Помещения ожидания
могут совмещаться с
холлами и коридорами,
примыкающими к
кабинетам, в которых
ведется прием
Санитарно-бытовые помещения
48
Комната приема пищи
Один сотрудник
0,8 - 1
При численности
сотрудников до 50
чел. При численности
сотрудников менее 10
чел. - дополнительная
площадь 6 м2 в
рабочем помещении
49
Буфет
В соответствии с нормативно-
методическими документами по
проектированию предприятий
общественного питания
При численности
сотрудников от 50
до 250 чел.
50
Столовая
То же
При численности
сотрудников свыше
250 чел.
51
Гардероб домашней и
рабочей одежды для
обслуживающего и
эксплуатационного
персонала
1 чел.
1,4
52
Комната отдыха
обслуживающего и
эксплуатационного
персонала
1 чел.
0,3

Техникалық кітапхана жалпы ауданы 90 м2 асқан жағдайда көрсетілген бөлмелер және жоспарлы аймақтар бір бөлмеге бірігеді
Каталог және жаңа түсірілімдер көрмесі аймағы
сақтау 1000 бірлігі
0,6
25
Мұрағат, соның ішінде
Жақшада ғылыми зерттеу институтына арналған нормативтер келтірілген
26
Оқу залы
Бір орын
2,7(3)
27
Жұмыс үй-жайы
Бір жұмыс орны
4(6)
Егер жобалауға тапсырыс бойынша өзгеше қарастырылмаса, ауданы 54 м2 аспайтын мұрағат бір бөлмеде орналасады.
28
Есептеуіш техника бөлімшелері үй- жайлары, оның ішінде:
Жобалауға тапсырыс бойынша
29
Өндірістік –диспетчерлік бюро
Жұмыс орны
4,5
30
Бағдарламау бюросы
Жұмыс орны
4,5
31
ЕО басшысының үй-жайы
ЕО-дағы жұмысшылар саны: 20 адамға дейін
12
32
20 адамнан артық
18
33
Экспедиция
Бір жұмыс орны
6
12 м2 кемінде Басқарма мекемелерінде құжат айналымы жылына 30 мың құжаттан көп болғанда, жобалау-құрылыс мекемелерінде қызметкерлер саны 1000 адамнан жоғары болған жағдайда - 24 м2 кем емес
34
Көшірме–көбейткіш қызмет, сонымен қатар:
тапсырыстарды қабылдайтын және беретін үй-жай
Бір жұмыс орны
6
35
АТС, радиоторап
Жобалауға тапсырыс бойынша
36
Телетайп үй-жайы
Жұмыс орны
4,5
Үй-жайлардың кіреберіс тобы
37
Вестибюль
Бір қызметкерге
0,2
Сырт киім шешетін орынды есепке алмағанда кемінде 18м2
38
0,25
Солтүстік құрылыс- климаттық аймақта
39
Вестибюль жанындағы сырт киім шешетін орын
Киім ілгіштің бір ілмегіне
0,1
Басқармалар ғимараттарында ілмектер саны мынадай есеп бойынша құрылады: қызметкерлер саны плюс 10-20 %-келіп кетушілер үшін, қосу 80 % мәжіліс залындағы орындар саны, егер жанында арнайы сырт киім шешетін арнайы орын болмаса. Егер жұмыс бөлмелерінде сырт киімге арналған арнайы жиһаз болса, ілмектер саны тек келушілерге ғана есептеледі
40
Мәжіліс залы жанындағы сырт киім шешетін орын
Бұл да
0,1
Ілмек саны залдағы орын санына тең
41
Аванвестибюль
12 м2 және 0,05 м2 әрбір қызметшіге қосымша
Өткізу тәртібі кезінде
42
Күзет бекеті
Бір күзетші орнына
3
43
Өткізу бюросы
Бір жұмыс орнына
4,5
Өткізу тәртібі кезінде
44
Өткізу бюросы жанындағы күту үй-жайы немесе аймағы
Бір терезеге
6
Терезелер саны (жұмыс орны) жобалауға тапсырма бойынша анықталады
45
Қауіпсіздік және күзет қызметі үй жайы
Жеке техникалық тапсырмамен белгіленеді
46
Анықтама- ақпараттық қызмет үй-жайы
Бір үй жай
12
Вестибюль жанында
47
Келушілердің күту үй-жайы
Бір адамға
1,5 м2 келіп кетушілер 20 адамға дейін болса және 1 м2 қалған әр келіп кетушіге
Күту бөлмелерін қабылдау жүріп жатқан бөлмелермен жанасқан холлдармен және дәліздермен біріктіруге болады
Санитариялықұрмыстық үй-жайлар
48
Тамақтанатын үй-жай
бір қызметкер
0,8 - 1
Қызметкерлер саны 50-ге дейін және 10-нан аз болғанда - жұмыс бөлмесінде 6 м2 қосымша аудан
49
Буфет
Қоғамдық тамақтандыру орындарын жобалау нормативтік-әдістемелік құжаттарына сәйкес
Қызметкерлер саны 50-250 адам болғанда
50
Асхана
Бұл да
Қызметкерлер саны 250 адамнан жоғары болғанда
51
Қызмет көрсететін және іске қосатын қызметшілердің үй және жұмыс киімі тұратын үй-жай
1 адам
1,4
52
Қызмет көрсететін және іске қосатын қызметкерлердің демалу үй-жайы
1 адам
0,3