Об утверждении Правил обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2011 года № 1457. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2015 года № 796
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.09.2015 № 796 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 185
В соответствии с подпунктом 24) статьи 15 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер- Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 декабря 2011 года № 1457
Правила
обязательной периодической аттестации
производственных объектов по условиям труда
1. Общие положения
1. Настоящие Правила обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 24) статьи 15 Трудового Кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и определяют порядок аттестации производственных объектов по условиям труда.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аттестация производственных объектов по условиям труда – деятельность по оценке производственных объектов (цехов, участков, рабочих мест, а также иных, отдельно стоящих подразделений организаций, осуществляющих производственную деятельность) в целях определения состояния безопасности, вредности, тяжести, напряженности выполняемых на них работ, гигиены труда и определения соответствия условий производственной среды нормативам в области безопасности и охраны труда;
2) лаборатории - лаборатории, осуществляющие деятельность, связанную с лабораторными и инструментальными исследованиями факторов производственной среды и определением соответствия условий производственной среды нормативам в области безопасности и охраны труда;
3) производственные объекты - цеха, участки, и иные отдельно стоящие производственные подразделения организаций, занимающихся выпуском и изготовлением продукции, разработкой, добычей и переработкой полезных ископаемых, строительством и другими видами производственной деятельности;

Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімдік аттестаттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 1457 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 796 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Yкiметiнiң 28.09.2015 № 796 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 185 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексiнiң 15-бабының 24) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімдік аттестаттау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 1457 қаулысымен
бекітілген
Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша
міндетті мерзімдік аттестациялау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімдік аттестациялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 15-бабының 24) тармақшасына сәйкес әзірленді және өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау – оларда орындалатын жұмыстың қауіпсіздігі, зияндылығы, ауырлығы, қауырттығы, еңбек гигиенасының жай-күйін бағалау және өндірістік орта жағдайларының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы нормативтерге сәйкестігін айқындау мақсатында өндірістік объектілерді (цехтарды, учаскелерді, жұмыс орындарын, сондай-ақ өзге, өндірістік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың жеке тұрған бөлімшелерін) бағалау жөніндегі қызмет;
2) зертханалар – өндірістік орта факторларын зертханалық және аспаптық зерттеулермен және өндірістік орта жағдайларының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы нормативтерге сәйкестігін айқындауға байланысты қызметті жүзеге асыратын зертханалар;
3) өндірістік объектілер – өнім шығарумен және жасаумен, пайдалы қазбаларды игерумен, өндірумен және қайта өңдеумен, құрылыспен және өндірістік қызметтің басқа да түрлерімен айналысатын ұйымның цехтары, учаскелері және өзге де жеке тұрған өндірістік бөлімшелері;

4) рабочее место - место постоянного или временного нахождения работника при выполнении им трудовых обязанностей в процессе трудовой деятельности;
5) специализированные организации по проведению аттестации производственных объектов – организации, осуществляющие деятельность по проведению аттестации производственных объектов по условиям труда, обладающие квалифицированными кадрами и имеющие в своем составе лаборатории по лабораторным и инструментальным исследованиям факторов производственной среды и условий труда или имеющие договоры с организациями, имеющими такие лаборатории;
6) квалифицированные кадры – сотрудники специализированных организаций по проведению аттестации производственных объектов по условиям труда, имеющие соответствующее образование или прошедшие курсы подготовки и имеющие соответствующий сертификат;
7) сертификат - документ установленного образца, выдаваемый соответствующими организациями образования лицам, прошедшим курс подготовки по вопросам безопасности и охраны труда;
8) средства индивидуальной защиты - средства, предназначенные для защиты работника от воздействия вредных и (или) опасных производственных факторов, в том числе специальная одежда;
9) средства коллективной защиты - технические средства, предназначенные для одновременной защиты двух и более работающих от воздействия вредных и (или) опасных производственных факторов;
10) травмобезопасность - соответствие производственных объектов требованиям безопасности труда, исключающим травмирование работающих в условиях, установленных нормативными правовыми актами по охране труда;
11) тяжесть труда - характеристика трудового процесса, отражающая преимущественную нагрузку на опорно-двигательный аппарат и функциональные системы организма (сердечно-сосудистую, дыхательную и другие), обеспечивающая его деятельность;
12) условия безопасности труда - соответствие трудового процесса и производственной среды требованиям безопасности и охраны труда при выполнении работником трудовых обязанностей;
13) напряженность труда - характеристика трудового процесса, отражающая нагрузку преимущественно на центральную нервную систему, органы чувств, эмоциональную сферу работника;
14) нормы безопасности - качественные и количественные показатели, характеризующие условия производства, производственный и трудовой процесс с точки зрения обеспечения организационных, технических, санитарно-гигиенических, биологических и иных норм, правил, процедур и критериев, направленных на сохранение жизни и здоровья работников в процессе их трудовой деятельности.

4) жұмыс орны – еңбек қызметі процесінде өзінің еңбек міндеттерін орындау кезінде қызметкердің тұрақты немесе уақытша болатын орны;
5) өндірістік объектілерді аттестаттауды жүргізу жөніндегі мамандандырылған ұйымдар – білікті кадрлары бар және өзінің құрамында өндірістік орта және еңбек жағдайлары факторларын зертханалық және аспаптық зерттеулер жөніндегі зертханалары бар немесе осындай зертханалары бар ұйымдармен шарттары бар еңбек жағдайлары бойынша өндірістік объектілерге аттестаттау жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;
6) білікті кадрлар – өндірістік объектілерге аттестаттау жүргізу жөніндегі мамандандырылған ұйымдардың өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау жөніндегі жұмыспен айналысатын, тиісті білімі бар немесе дайындық курстарынан өткен және тиісті сертификаты бар қызметкерлері;
7) сертификат – тиісті білім беру ұйымдары еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша даярлық курсынан өткен адамдарға беретін белгіленген үлгідегі құжат;
8) жеке қорғану құралдары – қызметкерді зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерінен қорғауға арналған құралдар, оның ішінде арнайы киім;
9) ұжымдық қорғану құралдары – екі немесе одан да көп жұмыс істеушілерді зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерінен бір мезгілде қорғауға арналған техникалық құралдар;
10) жарақат қауіпсіздігі – өндірістік объектілердің еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілерде белгіленген жағдайларда жұмыс істеушілердің жарақаттануын болдырмайтын еңбек қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі;
11) еңбектің ауырлығы – еңбек процесінің ағзаның негізінен тірек-қозғалыс аппаратына және функционалдық (жүрек-қан тамырлары, тыныс алу және басқа) жүйесіне түсетін жүктемені көрсететін, оның қызметін қамтамасыз ететін сипаттамасы;
12) еңбек қауіпсіздігі жағдайлары – еңбек процесі мен өндірістік ортаның қызметкер еңбек міндеттерін атқаруы кезінде еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарына сәйкес болуы;
13) еңбек қауырттылығы – еңбек процесінің қызметкердің негізінен орталық жүйке жүйесіне, сезу органдарына, эмоционалдық жүйесіне түсетін жүктемені көрсететін сипаттамасы;
14) қауіпсіздік нормалары – өндіріс жағдайларын, өндірістік және еңбек процесін ұйымдық, техникалық, санитарлық-гигиеналық, биологиялық және еңбек қызметі процесінде қызметкердің өмірі мен денсаулығын сақтауға бағытталған өзге де нормаларды, қағидаларды, рәсімдер мен өлшемдерді қамтамасыз ету тұрғысынан сипаттайтын сапалық және сандық көрсеткіштер.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 01.06.2012 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Аттестация производственных объектов по условиям труда проводится специализированными организациями по проведению аттестации производственных объектов или работодателем, имеющим в своей организации службу безопасности и охраны труда и лабораторию по лабораторным и инструментальным исследованиям факторов производственной среды периодически, не реже чем один раз в пять лет.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 18.10.2013 № 1115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
4. Аттестация производственных объектов включает в себя:
1) аттестацию производственных объектов организации в соответствии с действующими нормативами в области безопасности и охраны труда;
2) комплексную оценку производственных объектов организации по соответствию их нормативам в области безопасности и охраны труда:
оценку степени вредности и опасности труда;
оценку степени травмобезопасности и обеспеченности средствами коллективной защиты;
оценку обеспеченности работников средствами индивидуальной защиты.
5. Результаты аттестации производственных объектов используются в целях:
1) проведения комплекса организационно-технических мероприятий по улучшению условий и безопасности труда для приведения производственных объектов в соответствие с требованиями действующих нормативных правовых актов;
2) оценки фактического состояния условий производственной среды и безопасности труда на рабочих местах;
3) определения обеспеченности работников необходимыми средствами индивидуальной и коллективной защиты, соответствия их фактическим условиям труда и предъявляемым к ним требованиям стандартов;
4) подтверждения факта работы во вредных или опасных условиях труда, для определения связи заболевания с профессией и выполняемой работой при подозрении на профессиональное заболевание и установления диагноза профессионального заболевания, в том числе при решении споров и иных разногласий в судебном порядке;
5) принятия решения о прекращении (приостановлении) эксплуатации производственного объекта или оборудования, а также изменения технологии;
6) составления статистической отчетности о состоянии условий труда;
7) определения страхового тарифа страхователя (работодателя) при страховании ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.01 № 731 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
3. Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттауды өндірістік объектілерді аттестаттаудан өткізу жөніндегі мамандандырылған ұйымдар немесе өзінің ұйымында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметі мен өндірістік орта факторларын зертханалық және аспаптық зерттеулер жөніндегі зертханасы бар жұмыс беруші бес жылда кемінде бір рет мерзімді түрде жүргізеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.10.2013 № 1115 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Өндірістік объектілерді аттестаттау:
1) ұйымның өндірістік объектілері еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы қолданылып жүрген нормативтерге сәйкес аттестаттауды;
2) ұйымның өндірістік объектілерінің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы қолданылып жүрген нормативтерге сәйкестігін кешенді бағалауды:
еңбек зияндылығының және қауіптілігінің дәрежесін бағалауды;
жарақат қауіпсіздігінің дәрежесін және ұжымдық қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуін бағалауды;
қызметкерлердің жеке қорғану құралдарымен қамсыздандырылуын бағалауды қамтиды.
5. Өндірістік объектілерді аттестаттау нәтижелері:
1) өндірістік объектілерді қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарымен сәйкестікке келтіру үшін еңбек жағдайлары мен қауіпсіздігін жақсарту жөніндегі ұйымдық-техникалық іс-шаралар кешенін жүргізу;
2) өндірістік орта мен жұмыс орындарындағы қауіпсіздік жағдайларының нақты жай-күйін бағалау;
3) қызметкерлердің қажетті жеке және ұжымдық қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуін, олардың нақты еңбек жағдайларына және оларға қойылатын стандарт талаптарына сәйкестігін айқындау;
4) кәсіптік ауруға күдік туғанда және кәсіптік аурудың диагнозын айқындаған кезде, оның ішінде даулар мен өзге де келіспеушіліктерді сот тәртібімен шешкен кезде аурудың кәсіппен және орындайтын жұмысымен байланысын айқындау үшін зиянды немесе қауіпті еңбек жағдайларындағы жұмыс фактісін растау;
5) өндірістік объектінің немесе жабдықтың пайдаланылуын тоқтату (тоқтата тұру) туралы шешім қабылдау, сондай-ақ технологияны өзгерту;
6) еңбек жағдайларының жай-күйі туралы статистикалық есептілікті жасау;
7) еңбек (қызметтік) міндеттерін атқару кезінде қызметкердің өмірі мен денсаулығына зиян келтіргені үшін жұмыс берушінің жауапкершілігін сақтандырған кезде сақтандырушының (жұмыс берушінің) сақтандыру тарифін белгілеу;

8) обоснования оплаты труда и предоставления льгот и компенсаций работникам, занятым на работах с вредными и опасными условиями труда, предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан;
9) получения работниками достоверной информации о состоянии условий, безопасности и охраны труда, о вредных производственных факторах и мерах по защите от их воздействия.
6. Аттестации подлежат все производственные объекты организаций, действующих на территории Республики Казахстан.
7. Сроки проведения аттестации устанавливаются организацией, исходя из изменения условий труда, но не реже одного раза в 5 лет с момента проведения последней аттестации производственных объектов.
8. Внеочередная аттестация производственных объектов проводится по требованию органа государственного надзора и контроля за безопасностью и охраной труда при выявлении нарушения порядка проведения аттестации производственных объектов по условиям труда.
Результаты внеочередной аттестации производственных объектов по условиям труда оформляются в виде приложения к материалам предшествующей аттестации производственного объекта по условиям труда.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2012 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
9. Уполномоченным государственным органом по труду размещается на интернет-ресурсе информация о специализированных организациях по проведению аттестации производственных объектов (наименование, юридический адрес, контактный телефон, сведения о квалифицированных кадрах, наличие лаборатории или договора с лабораториями, осуществляющими такие виды услуг).
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2012 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
9-1. Контроль над своевременностью и качеством проведения аттестации производственных объектов осуществляется государственными инспекторами труда.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с  постановлением Правительства РК от 01.06.2012 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Подготовка к проведению аттестации работодателем
10. Для организации проведения аттестации производственных объектов работодателем издается соответствующий приказ о создании аттестационной комиссии в составе председателя, членов и секретаря, ответственного за составление, ведение и хранение документации по аттестации производственных объектов.

8) еңбек жағдайлары зиянды және қауіпті жұмыстарда істейтін қызметкерлерге еңбекақы төлеуді және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген жеңілдіктер мен кепілдіктер беруді негіздеу;
9) қызметкерлердің еңбек жағдайлары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғаудың жай-күйі, зиянды өндірістік факторлар және олардың әсерінен қорғану шаралары туралы шынайы ақпарат алу мақсатында пайдаланылады.
6. Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін барлық ұйымдардың өндірістік объектілері аттестаттауға жатады.
7. Аттестаттауды өткізу мерзімін ұйым, еңбек жағдайларының өзгеруіне орай, бірақ өндірістік объектілердің соңғы аттестаттаудан өткізілген сәттен бастап 5 жылда кемінде бір рет белгілейді.
8. Өндірістік объектілерді кезектен тыс аттестаттау еңбек жағдайлары бойынша өндірістік объектілерге аттестаттау жүргізу тәртібінің бұзылғаны анықталған кезде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауды мемлекеттік қадағалау және бақылау органының талабы бойынша жүргізіледі.
Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша кезектен тыс аттестаттау нәтижелері өндірістік объектіні еңбек жағдайлары бойынша алдыңғы аттестаттау материалдарына қосымша түрінде ресімделеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.01 № 731 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
9. Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган өндірістік объектілерге аттестаттау жүргізу жөніндегі мамандандырылған ұйымдар туралы ақпаратты (атауы, заңды мекенжайы, байланыс телефоны, білікті кадрлары туралы мәлімет, зертханалардың болуы немесе қызметтің осындай түрлерін жүзеге асырушы зертханалармен шарттарының болуы) интернет-ресурста орналастырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.01 № 731 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
9-1. Өндірістік объектілерге аттестаттау жүргізудің уақтылылығы мен сапасын бақылауды мемлекеттік еңбек инспекторлары жүзеге асырады.
Ескерту. 1-бөлім 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.01 № 731 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
2. Жұмыс берушінің аттестаттауды өткізуге дайындығы
10. Өндірістік объектіні аттестаттауды жүргізуді ұйымдастыру үшін жұмыс беруші тұрақты жұмыс істейтін, құрамында төраға, мүшелер және өндірістік объектілерді аттестаттау жөніндегі құжаттаманы жасауға, жүргізуге және сақтауға жауапты хатшы бар аттестаттау комиссиясын құру туралы тиісті бұйрық шығарады.

11. В состав аттестационной комиссии организации включаются руководитель либо его заместитель, специалисты служб безопасности и охраны труда и иных подразделений по согласованию, а также представители работников организации.
12. Аттестационная комиссия организации:
1) составляет полный перечень производственных объектов, подлежащих аттестации, с выделением аналогичных по характеру выполняемых работ и условий труда рабочих мест;
2) составляет полный перечень опасных и вредных факторов производственной среды, подлежащих обследованию (лабораторному и инструментальному исследованию и оценке), исходя из характеристик трудового и технологического процессов, применяемых видов оборудования и механизмов, сырья и материалов;
3) в случае отсутствия собственных возможностей по проведению аттестации по условиям труда, определяет специализированную организацию по проведению аттестации производственных объектов или лабораторию и вносит предложение работодателю по заключению с ней соответствующего договора;
4) составляет и представляет на утверждение работодателю график проведения аттестации производственных объектов организации;
5) присваивает коды цехам, участкам, рабочим местам для проведения автоматизированной обработки результатов аттестации по условиям труда;
6) формирует необходимую нормативно-справочную базу для проведения аттестации производственных объектов;
7) анализирует причины производственного травматизма и профессиональной заболеваемости;
8) определяет на основе анализа производственного травматизма наиболее травмоопасные работы, участки рабочих мест, технологии, машины, механизмы, станки и оборудование;
9) согласовывает с привлекаемой специализированной организацией по проведению аттестации производственных объектов и работодателем сроки проведения аттестации производственных объектов с учетом объема работ по аттестации;
10) осуществляет внутренний контроль в организациях за качеством проведения аттестации производственных объектов организации.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 01.06.2012 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Порядок проведения аттестации
13. Оценке по условиям труда подлежат имеющиеся на рабочих местах опасные и вредные производственные факторы (физические, химические, биологические, технологические), в том числе тяжесть и напряженность труда.
Уровни опасных и вредных производственных факторов определяются на основе лабораторных и инструментальных измерений. Лабораторные и инструментальные измерения физических, химических, биологических и психофизиологических факторов и эргономические исследования должны выполняться в условиях работы и производственных процессов, при исправных средствах коллективной и индивидуальной защиты. На рабочих местах, связанных с постоянным пребыванием рабочих на открытом воздухе и подземных угольных шахтах лабораторные и инструментальные измерения не проводятся.
Измерения параметров опасных и вредных производственных факторов, определение показателей тяжести и напряженности трудового процесса, гигиены труда на производстве осуществляются в порядке и в объемах, предусмотренных санитарными правилами, гигиеническими нормативами, утверждаемых Правительством Республики Казахстан. Результаты лабораторных и инструментальных исследований оформляются протоколами (приложение 1 к настоящим Правилам).
При проведении измерений параметров вредных и опасных производственных факторов необходимо использовать средства измерений, прошедшие государственную поверку, в соответствии с установленными сроками.
Оценка фактического состояния условий труда производится аттестационной комиссией на основании соответствия измеренных параметров опасных и вредных производственных факторов на их соответствие предельно допустимым концентрациям (уровням).

11. Ұйымның аттестаттау комиссиясының құрамына жетекші не оның орынбасары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметтерінің және өзге де бөлімшелерінің мамандары келісім бойынша, сондай-ақ ұйым қызметкерлерінің өкілдері кіреді.
12. Ұйымның аттестаттау комиссиясы:
1) орындайтын жұмыстары мен еңбек жағдайларының сипаттамасы бойынша ұқсас жұмыс орындарын бөле отырып, аттестаттауға жататын өндірістік объектілердің толық тізбесін жасайды;
2) өндірістік ортаның, еңбек және технологиялық процестердің сипаттамаларына, қолданылатын жабдықтар мен тетіктердің, шикізат пен материалдардың түрлеріне қарай зерттеуге (зертханалық және аспаптық зерттеулер мен бағалауға) жататын қауіпті және зиянды факторлардың толық тізбесін жасайды;
3) еңбек жағдайлары бойынша аттестаттауды өткізуге өзінің мүмкіндіктері болмаған жағдайда өндірістік объектілерге аттестаттау жүргізу жөніндегі мамандандырылған ұйымды немесе зертхананы белгілейді және онымен тиісті шарт жасасу жөнінде жұмыс берушіге ұсыныс енгізеді;
4) ұйымның өндірістік объектілерін аттестаттауды өткізу кестесін жасайды және оны жұмыс берушіге бекітуге ұсынады;
5) өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау нәтижелерін автоматты түрде өңдеу үшін цехтарға, учаскелерге, жұмыс орындарына кодтар береді;
6) өндірістік объектілерді аттестаттауды өткізу үшін қажетті нормативтік анықтамалық базаны қалыптастырады;
7) өндірістік жарақаттану мен кәсіптік аурулардың себептерін талдайды;
8) өндірістік жарақаттануды талдау негізінде жарақаттану қаупі басым жұмыстарды, жұмыс орындарының учаскелерін, технологияларды, машиналарды, механизмдерді, станоктар мен жабдықтарды айқындайды;
9) аттестаттау жөніндегі жұмыстар көлемін ескере отырып, тартылатын өндірістік объектілерге аттестаттау жүргізу жөніндегі мамандандырылған ұйыммен және жұмыс берушімен өндірістік объектілерді аттестаттаудан өткізу мерзімін келіседі;
10) ұйымдардың өндірістік объектілерді аттестаттауды өткізудің сапасына ұйымдарда ішкі бақылауды жүзеге асырады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.01 № 731 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
3. Аттестаттауды өткізудің тәртібі
13. Еңбек жағдайлары бойынша бағалауға жұмыс орнындағы барлық қауіпті және зиянды өндірістік (физикалық, химиялық, биологиялық, технологиялық) факторлар, оның ішінде еңбек ауырлығы мен қауырттылығы жатады.
Қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың деңгейлері зертханалық және аспаптық өлшеулер негізінде анықталады. Физикалық, химиялық, биологиялық және психофизиологиялық факторлардың зертханалық және аспаптық өлшеулері және эргономикалық зерттеулер ұжымдық және жеке қорғану құралдары жарамды болған кезде жұмыс жағдайында және өндірістік процестерде орындалуға тиіс. Жұмысшылардың үнемі ашық ауада және жерасты көмір шахталарында болуына байланысты жұмыс орындарында зертханалық және аспаптық өлшеулер жүргізілмейді.
Қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың параметрлерін өлшеу, еңбек процесінің ауырлығы мен еңбек қауырттылығы көрсеткіштерін айқындау, өндірістегі еңбек гигиенасы Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен санитарлық қағидаларда, гигиеналық нормативтерде көзделген тәртіппен және көлемде жүзеге асырылады. Зертханалық және аспаптық зерттеулер нәтижелері хаттамалармен ресімделеді (осы Қағидаларға 1-қосымша).
Зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың параметрлерін өлшеген кезде белгіленген мерзімге сәйкес мемлекеттік тексеруден өткен өлшеу құралдарын пайдалану қажет.
Еңбек жағдайларының нақты жай-күйін бағалауды қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың шекті рұқсат етілген концентрацияларына (деңгейіне) сәйкестігіне өлшенген параметрлер сәйкестігі негізінде аттестаттау комиссиясы жүргізеді.

14. Основными объектами оценки травмобезопасности являются:
1) производственное оборудование;
2) приспособления и инструменты;
3) обеспеченность средствами коллективной защиты;
4) обеспеченность средствами обучения и инструктажа.
15. Оценка травмобезопасности производственного оборудования, приспособлений и инструментов производится на основе нормативных технических документов, национальных стандартов, правил и инструкций по безопасности и охране труда и зависит от их технического состояния, соответствия паспортным параметрам и требованиям технологии производственного процесса.
При отсутствии технических паспортов и сертификатов, соответствие производственного оборудования нормативным требованиям безопасности подтверждается актом соответствия на каждую единицу оборудования (далее - акт соответствия), с указанием конкретных конструктивных элементов безопасности, применяемых в данном оборудовании.
Акт соответствия составляется комиссией, созданной работодателем.
При отсутствии технических паспортов, сертификатов или актов на отдельные виды оборудования, независимо от их технического состояния, дается отрицательная оценка на травмобезопасность и рассматривается вопрос о необходимости приостановления их эксплуатации.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
16. Оценка травмобезопасности производственного оборудования, приспособлений и инструментов, обеспеченность средствами коллективной защиты, а также обучения и инструктажа оформляется Протоколом оценки травмобезопасности (приложение 2 к настоящим Правилам).
17. Оценка обеспеченности работников средствами индивидуальной защиты.
Для каждой профессии определяется обеспеченность работников средствами индивидуальной защиты (далее - СИЗ). Оценка обеспеченности работников СИЗ определяется посредством сопоставления фактически выданных средств с нормами выдачи за счет средств работодателя специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной защиты работникам с учетом воздействия вредных факторов производственной среды.
При оценке обеспеченности работников СИЗ одновременно производится оценка соответствия выданных СИЗ фактическому состоянию условий труда. Качество СИЗ должно подтверждаться сертификатами соответствия.
Оценка качества и обеспеченности работников СИЗ оформляется Протоколом оценки качества и обеспеченности работников СИЗ (приложение 3 к настоящим Правилам). Оценка "обеспечен" ставится только при полном обеспечении работников СИЗ в соответствии с нормами и условиями труда.

14. Жарақат қауіпсіздігін бағалаудың негізгі объектілері:
1) өндірістік жабдықтар;
2) құрылғылар мен құрал-саймандар;
3) ұжымдық қорғану құралдарымен қамтамасыз етілу;
4) оқу және нұсқау құралдарымен қамтылу болып табылады.
15. Өндірістік жабдықтардың, айлабұйымдардың және жабдықтардың зақым келтіру қауіпсіздігін бағалау нормативтік техникалық құжаттар, ұлттық стандарттар, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қағидалар мен нұсқаулықтар негізінде жүргізіледі және олардың техникалық жай-күйіне, паспорттық параметрлердың сәйкестігіне және өндірістік процесс технологиясының талаптарына байланысты болады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.
16. Өндірістік жабдықтың, құрылғылар мен құрал-саймандардың жарақат қауіпсіздігін, ұжымдық қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуін, сондай-ақ оқу мен нұсқау құралдарымен қамтылуды бағалау Жарақат қауіпсіздігін бағалау хаттамасымен (осы Қағидаларға 2-қосымша) ресімделеді.
17. Қызметкерлердің жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуін бағалау:
Әр кәсіп қызметкерлердің жеке қорғану құралдарымен (бұдан әрі – ЖҚҚ) қамтамасыз етілуі анықталады. Қызметкерлердің ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілуін бағалау нақты берілген құралдарды өндірістік ортаның зиянды факторларын ескере отырып, қызметкерлерге арнайы киім, арнайы аяқ киім және басқа жеке қорғану құралдарын жұмыс берушінің қаражаты есебінен берудің нормаларымен салыстыру арқылы анықталады.
Қызметкерлердің ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілуін бағалау кезінде берілген ЖҚҚ-ның нақты еңбек жағдайларына сәйкестігін бағалау жүргізіледі. ЖҚҚ-ның сапасы сәйкестік сертификаттарымен расталуға тиіс.
ЖҚҚ-ның сапасын және олармен қызметкерлердің қамтамасыз етілуін бағалау Қызметкерлердің ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілуін бағалау хаттамасымен (осы Қағидаларға 3-қосымша) ресімделеді. Қызметкерлер еңбек нормалары мен жағдайларына сәйкес ЖҚҚ-мен толық қамтамасыз етілгенде ғана «қамтамасыз етілді» деген баға қойылады.

4. Оценка условий труда на рабочих местах
18. Оценка состояния условий труда на рабочих местах состоит из:
1) степени вредности и опасности факторов производственной среды, тяжести и напряженности трудового процесса;
2) степени травмобезопасности и обеспеченности средствами коллективной защиты;
3) обеспеченности средствами индивидуальной защиты, их качества и соответствия условиям труда.
19. При отсутствии на рабочих местах вредных и опасных производственных факторов или соответствии их фактических значений нормам безопасности, а также при выполнении требований по травмобезопасности и обеспеченности работников СИЗ, считается, что условия безопасности труда на рабочих местах соответствует установленным требованиям безопасности труда.
20. Рабочие места считаются не соответствующими установленным требованиям безопасности труда при наличии на них одного из следующих факторов:
1) фактические значения факторов производственной среды превышают существующие нормы;
2) не соблюдены требования по травмобезопасности;
3) обеспеченность работников СИЗ не соответствует существующим нормам.
21. При отнесении условий труда к вредным и опасным производственным факторам аттестационная комиссия вносит предложение о принятии мер по переоснащению или ликвидации рабочего места.
22. Аттестацию производственных объектов аттестационная комиссия оформляет актом аттестации производственного объекта с приложением проекта Плана по улучшению и оздоровлению условий труда в организации и результатов аттестации (далее - проект Плана).
23. Проект Плана должен предусматривать мероприятия по замене устаревшей техники и оборудования, совершенствованию технологии производственного процесса, применению соответствующих условиям труда средств индивидуальной и коллективной защиты, оздоровительные мероприятия и мероприятия по организации безопасности и охраны труда (приложение 4 к настоящим Правилам).
24. Проект Плана должен предусматривать приведение всех рабочих мест в соответствие с требованиями безопасности и охраны труда.
25. Проект Плана подписывается председателем и членами аттестационной комиссии.
5. Порядок оформления и предоставления результатов аттестации
производственных объектов по условиям труда
Сноска. Заголовок раздела 5 в редакции постановления Правительства РК от 18.10.2013 № 1115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
26. Результаты аттестации оформляются в виде документа, включающего в себя:
1) общие сведения (полное юридическое название организации, адрес, организационно-правовая форма организации, структура организации с указанием общей численности работающих и по отдельным производственным подразделениям, в том числе работающих во вредных и опасных условиях труда, основания для проведения аттестации, сведения о привлекаемых специализированных организациях по проведению аттестации производственных объектов, состав аттестационной комиссии);

4. Жұмыс орындарында еңбек жағдайларын бағалау
18. Жұмыс орындарында еңбек жағдайларының жай-күйін бағалау:
1) өндірістік ортаның зияндылығы мен қауіптілігінің, еңбек процесінің ауырлығы мен қауырттылығының дәрежесінен;
2) жарақат қауіпсіздігінің және ұжымдық қорғану құралдарымен қамтамасыз етілу дәрежесінен;
3) жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуден, олардың сапасы және еңбек жағдайларына сәйкестілігінен тұрады.
19. Жұмыс орындарында қауіпті және зиянды өндірістік факторлар болмағанда немесе олардың нақты мәндері қауіпсіздік нормаларына сәйкес болғанда, сондай-ақ жарақат қауіпсіздігінің талаптары орындалғанда және қызметкерлер ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілгенде, жұмыс орындарында еңбек қауіпсіздігі жағдайлары еңбек қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келеді деп есептеледі.
20. Жұмыс орындары төмендегі факторлардың бірі:
1) өндірістік орта факторларының нақты мәні қолданыстағы нормалардан жоғары болған;
2) жарақат қауіпсіздігінің талаптары сақталмаған;
3) қызметкерлердің ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілуі қолданыстағы нормаларға сәйкес келмеген жағдайларда еңбек қауіпсіздігі жағдайлары белгіленген талаптарына сәйкес емес болып есептеледі.
21. Еңбек жағдайлары зиянды және қауіпті факторларға жатқызылған кезде аттестаттау комиссиясы жұмыс орнын қайта жарақтандыру немесе тарату жөнінде шаралар қабылдау туралы ұсыныс енгізеді.
22. Өндірістік объектілерді аттестаттауды аттестаттау комиссиясы Ұйымдағы еңбек жағдайын жақсарту және сауықтыру жөніндегі жоспардың жобасын (бұдан әрі – Жоспар жобасы) және аттестаттау нәтижесін қоса отырып, өндірістік объектіні аттестациялау актісімен ресімдейді.
23. Жоспар жобасында ескірген техника мен жабдықты ауыстыру, өндірістік процесс технологиясын жетілдіру, еңбек жағдайларына сәйкес келетін жеке және ұжымдық қорғану құралдарын қолдану жөнінде іс-шаралар, сауықтыру іс-шаралары және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауды ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар көзделуге тиіс (осы Қағидаларға 4-қосымша).
24. Жоспар жобасында барлық жұмыс орындарын еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарына сәйкес келтіру көзделуге тиіс.
25. Жоспар жобасында аттестаттау комиссиясының төрағасы мен мүшелері қол қояды.
5. Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау
нәтижелерін ресімдеу және беру тәртібі
Ескерту. 5-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.10.2013 № 1115 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
26. Аттестаттау нәтижелері:
1) жалпы мәліметтерді (ұйымның толық заңды атауы, мекенжайы, ұйымның ұйымдық-құқықтық нысаны, жұмыс істейтіндердің жалпы және жеке өндірістік бөлімшелер бойынша санын, оның ішінде зиянды және қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтіндерді көрсете отырып, ұйымның құрылымы, аттестаттау жүргізудің негізі, тартылатын өндірістік объектілерге аттестаттау жүргізу жөніндегі мамандандырылған ұйымдар туралы мәліметтер, аттестаттау комиссиясының құрамы);

2) краткую технологию производства (характер деятельности производства, используемые технологии, перечень всех вредных, опасных производственных факторов, опасного производственного оборудования и процессов);
3) протокола лабораторных, инструментальных и эргономических исследований условий труда на рабочих местах;
4) протокола оценки травмобезопасности;
5) протокола оценки обеспеченности работников СИЗ.
Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 01.06.2012 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
27. Работодатель после завершения аттестации производственного объекта по условиям труда обязан предоставить в месячный срок на бумажном и электронном носителях результаты аттестации производственных объектов по условиям труда согласно приложениям 1234 к настоящим Правилам соответствующему местному органу по инспекции труда.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.06.2012 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 18.10.2013 № 1115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам обязательной
периодической аттестации
производственных объектов
по условиям труда
____________________________________________________________________
(наименование специализированной организации по проведению аттестации
производственных объектов)
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 01.06.2012 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
ПРОТОКОЛ № ________
измерения вредных производственных факторов
от "__" _______ 20__ г.
1. Организация: _______________________________________________
(наименование организации)
2. Производство, цех, участок: ________________________________
3. Адрес: _____________________________________________________
4. Характеристика помещения:
площадь: ______________________
система коллективной защиты: __________________________________
виды оборудования и их количество _____________________________
наименование профессий, должностей ____________________________
5. Средства измерений:
№ п/п
Наименование
Заводской номер
Дата поверки
1
2
3
4
6. Эскиз помещения с указанием точек отбора проб и оборудования:
Примечание: Из расчета до 50 м2 площади одна точка отбора.
7. Результаты измерений вредных производственных факторов
№ точки
по эскизу
Код
рабочего
места
Количество
рабочих
мест
Наименование
факторов
производст-
венной
среды,
единица
измерения
Норма,
ПДК,
ПДУ
Фактический
уровень
Превышение
1
2
3
4
5
6
7
Измерения проводил: ___________________ _______________________
Представитель организации: ________________ ___________________
Приложение 2
к Правилам обязательной
периодической аттестации
производственных объектов
по условиям труда
____________________________________________________________________
(наименование специализированной организации по проведению аттестации
производственных объектов)

2) өндірістің қысқаша технологиясын (өндіріс қызметінің сипаты, қолданылатын технологиялар, барлық зиянды, қауіпті өндірістік факторлардың, қауіпті өндірістік жабдықтардың және процестердің тізбесі);
3) жұмыс орындарындағы еңбек жағдайларының зертханалық, аспаптық және эргономикалық зерттеулер хаттамалары;
4) жарақат қауіпсіздігін бағалау хаттамалары;
5) қызметкерлердің ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілуін бағалау хаттамаларын қамтитын құжат түрінде ресімделеді.
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.01 № 731 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
27. Жұмыс беруші өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау аяқталғаннан кейін аттестаттау нәтижелерін еңбек жөніндегі тиісті жергілікті органға бір ай мерзімде осы Қағидаларға 1234-қосымшаларға сәйкес қағаз және электронды тасымалдағышта беруге міндетті.
Ескерту. 1-бөлім 27-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.01 № 731 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.10.2013 № 1115 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Өндірістік объектілерді
еңбек жағдайлары бойынша
міндетті мерзімдік аттестаттау
қағидаларына
1-қосымша
________________________________________________________
(өндірістік объектілерге аттестаттау жүргізу жөніндегі
мамандандырылған ұйымның атауы)
Зиянды өндірістік факторларды өлшеу
№ __________ ХАТТАМАСЫ
20___ ж. ____ ___________
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.01 № 731 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
1. Ұйым: ____________________________________________
(ұйымның атауы)
2. Өндіріс, цех, учаске: ____________________________
3. Мекенжайы:            ____________________________
4. Үй-жайдың сипаттамасы:
ауданы: _______________________
ұжымдық қорғану жүйесі: _________________________________
жабдықтардың түрі және олардың саны _____________________
кәсіптердің, лауазымдардың атауы ________________________
5. Өлшеу құралдары:
Р/с
Атауы
Зауыттық нөмірі
Тексеру күні
1
2
3
4
6. Сынама және жабдықтарды іріктеу нүктелері көрсетілген үй-жай эскизі:
Ескерту: бір іріктеу нүктесінің ауданы 50 м2 дейін есебімен
7. Зиянды өндірістік факторларды өлшеу нәтижесі:
Эскиз бойынша нүкте №
Жұмыс орнының коды
Жұмыс орнының саны
Өндірістік орта факторларының атауы, өлшем бірлігі
Норма, ШРК, ШРШ
Нақты деңгей
Шамадан асып кету
1
2
3
4
5
6
7
Өлшеуді жүргізген: _________________ ________________
Ұйымның өкілі: _____________________ ________________
Өндірістік объектілерді
еңбек жағдайлары бойынша
міндетті мерзімдік аттестаттау
қағидаларына
2-қосымша
_______________________________________________________
(өндірістік объектілерге аттестаттау жүргізу жөніндегі
мамандандырылған ұйымның атауы)
Жарақат қауіпсіздігін бағалау
№ ____ ХАТТАМАСЫ
20___ ж.____ ___________

Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 01.06.2012 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
ПРОТОКОЛ № _______
оценки травмобезопасности
от "__" _________ 20__ г.
1. Организация: _______________________________________________
(наименование организации)
2. Производство, цех, участок: ________________________________
3. Адрес: _____________________________________________________
4. Результаты оценки травмобезопасности
Код
рабочего
места
Наименование
оборудования,
приспособ-
лений и
инструментов
Наличие
технической
документации
(паспорта,
сертификата
и др.)
Количество
рабочих
мест
Результаты оценки
травмобезопасности
Соответствие
Причины
несоот-
ветствия
1
2
3
4
5
6
Оценку проводил: __________________________ ___________________
Представитель организации: __________________ _________________
Приложение 3
к Правилам обязательной
периодической аттестации
производственных объектов
по условиям труда
____________________________________________________________________
(наименование специализированной организации по проведению аттестации
производственных объектов)
Сноска. Приложение 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 01.06.2012 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
ПРОТОКОЛ № _____
оценки обеспеченности работника средствами
индивидуальной защиты
от "__" ________ 20__ г.
1. Организация: _______________________________________________
(наименование организации)
2. Производство, цех, участок: ________________________________
3. Адрес: _____________________________________________________
4. Оценка обеспеченности СИЗ
Код
рабочего
места
Наименование
профессий,
должностей
Кол-во
рабочих
мест
Перечень средств
индивидуальной защиты (СИЗ),
которые должны быть
выданы работнику,
(наименование СИЗ)
Оценка
обеспе-
ченности
СИЗ
(обеспе-
чен/
необес-
печен)
Приме-
чание
согласно
действующим
нормам
факти-
чески
выдано
ГОСТ,
наличие
серти-
фиката
1
2
3
4
5
6
7
8
Оценку проводил: __________________________ ___________________
Представитель организации: __________________ _________________
Приложение 4
к Правилам обязательной
периодической аттестации
производственных объектов
по условиям труда
Утверждаю
Руководитель организации
__________ _____________
(подпись)      (Ф.И.О.)
"__" _________ 20__ г.
План мероприятий по улучшению и оздоровлению
условий труда в организации
№ п/п
Код
рабочего
места
Наименование
мероприятия
Срок
выполнения
Ответственный
за выполнение
мероприятия
Отметка о
выполнении
1
2
3
4
5
6
Наименование производства, цеха и участка
Председатель аттестационной комиссии _____________ ____________
(подпись)       (Ф.И.О.)
Члены аттестационной комиссии ________________ ________________
(подпись)          (Ф.И.О.)

Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.01 № 731 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
1. Ұйым: ____________________________________________
(ұйымның атауы)
2. Өндіріс, цех, учаске: ____________________________
3. Мекенжайы:            ____________________________
4. Жарақат қауіпсіздігін бағалау нәтижесі:
Жұмыс орнының коды
Жабдықтар, құрылғылар мен құрал-саймандардың атауы
Техникалық құжаттамасының (паспорттардың, сертификаттардың және т.б.) болуы
Жұмыс орнының саны
Жарақат қауіпсіздігін бағалау нәтижесі
Сәйкестігі
Сәйкессіздік себептері
1
2
3
4
5
6
Бағалауды жүргізді: ___________ __________________
Ұйымның өкілі: _______________ __________________
Өндірістік объектілерді
еңбек жағдайлары бойынша
міндетті мерзімдік аттестаттау
қағидаларына
3-қосымша
_______________________________________________________
(өндірістік объектілерге аттестаттау жүргізу жөніндегі
мамандандырылған ұйымның атауы)
Қызметкерлердің жеке қорғану құралдарымен
қамтамасыз етілуін бағалау
№ _____ ХАТТАМАСЫ
20___ ж.____ ___________
Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.06.01 № 731 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
1. Ұйым: ____________________________________________
(ұйымның атауы)
2. Өндіріс, цех, учаске: ____________________________
3. Мекенжайы:            ____________________________
4. ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілуін бағалау
Жұмыс орнының коды
Кәсіптердің, лауазымдардың атауы
Жұмыс орнының саны
Қызметкерге берілуге тиіс жеке қорғану құралдарының (ЖҚҚ) тізбесі (ЖҚҚ атауы)
ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілуін бағалау (қамтамасыз етілген/ қамтамасыз етілмеген)
Ескерту
қолданыстағы нормаға сәйкес
нақты берілгені
МЕМСТ, сертификаты
1
2
3
4
5
6
7
8
Бағалауды жүргізген: ________________ ______________________
Ұйымның өкілі: _______________________ ______________________
Өндірістік объектілерді
еңбек жағдайлары бойынша
міндетті мерзімдік аттестаттау
қағидаларына
4-қосымша
Бекітемін:
Ұйымның басшысы
_______ ______________
(қолы)      (Т.А.Ә.)
20__ ж.____ ________
Ұйымда еңбек қауіпсіздігі жағдайын жақсарту және
сауықтыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с
Жұмыс орнының коды
Іс-шаралар атауы
Орындалу мерзімі
Іс-шараларды орындауға жауапты
Орындалуы туралы белгі
1
2
3
4
5
6
Өндірістің, цехтың, учаскенің атауы
Аттестаттау комиссиясының төрағасы ______________ ___________________
(қолы)         (Т. А. Ә.)
Аттестаттау комиссиясының мүшелері ______________ ___________________
(қолы)         (Т. А. Ә.)