О проекте Закона Республики Казахстан "Об удостоверяющих личность документах"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 1661.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "Об удостоверяющих личность документах".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Об удостоверяющих личность документах
Настоящий Закон определяет правовые основы удостоверяющих личность документов и устанавливает требования к их оформлению, выдаче, замене, сдаче, изъятию и уничтожению.
Глава 1. Общие положения Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) удостоверение лица без гражданства – удостоверяющий личность документ физического лица, не имеющего доказательства своей принадлежности к гражданству какого-либо государства;
2) удостоверение беженца – удостоверяющий личность документ, подтверждающий статус беженца;
3) удостоверяющий личность документ – материальный объект установленного образца с зафиксированной на нем информацией о персональных данных физического лица, позволяющей установить личность и правовой статус его владельца в целях идентификации личности;
4) удостоверение личности гражданина Республики Казахстан – удостоверяющий личность документ гражданина и подтверждающий гражданство Республики Казахстан;
5) паспорт гражданина Республики Казахстан – удостоверяющий личность документ гражданина и подтверждающий гражданство Республики Казахстан на территории Республики Казахстан и за ее пределами;
6) дипломатический паспорт Республики Казахстан – удостоверяющий личность документ гражданина Республики Казахстан при его выезде, проживании за пределами Республики Казахстан для исполнения возложенных на него служебных обязанностей и при его въезде в Республику Казахстан;
7) служебный паспорт Республики Казахстан – удостоверяющий личность документ гражданина Республики Казахстан и подтверждающий официальный статус его владельца при выезде и въезде, проживании за пределами Республики Казахстан для исполнения возложенных на него служебных обязанностей;
8) свидетельство на возвращение – удостоверяющий личность документ, подтверждающий право его владельца на однократный въезд в Республику Казахстан;
9) паспорт моряка – удостоверяющий личность документ гражданина Республики Казахстан, работающего на казахстанских судах или иностранных судах заграничного плавания;

"Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 1661 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                       К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы
Осы Заң жеке басты куәландыратын құжаттардың құқықтық негіздерін анықтайды және олардың ресімделуіне, берілуіне, ауыстырылуына, өткізілуіне, алып қойылуына және жойылуына қойылатын талаптарды белгілейді.
1-тарау. Жалпы ережелер 1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) азаматтығы жоқ адамның куәлігі – өзінің қандай да бір мемлекеттің азаматтығына тиесілігіне дәлелдемелері жоқ жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат;
2) босқын куәлігі – босқынның мәртебесін растайтын жеке басты куәландыратын құжат;
3) жеке басты куәландыратын құжат – белгіленген үлгідегі онда сәйкестендіру мақсатында оның иесінің жеке басын және құқықтық мәртебесін анықтауға мүмкіндік беретін жеке тұлғаның дербес деректері туралы тіркелген ақпарат бар материалдық объект;
4) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі – азаматтың жеке басын куәландыратын және Қазақстан Республикасының азаматтығын растайтын құжаты;
5) Қазақстан Республикасы азаматының паспорты – азаматтың жеке басын куәландыратын және Қазақстан Республикасының аумағында және одан тыс жерлерде Қазақстан Республикасының азаматтығын растайтын құжаты;
6) Қазақстан Республикасының дипломаттық паспорты – Қазақстан Республикасының азаматын өзіне жүктелген қызметтік міндеттерді атқару үшін Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге шыққан, Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тұрған кездерде және Қазақстан Республикасына келген кезде оның жеке басын куәландыратын құжат болып табылады;
7) Қазақстан Республикасының қызметтік паспорты – Қазақстан Республикасы азаматының жеке басты куәландыратын және оған жүктелген қызметтік міндеттерді орындау үшін Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге шығу және келу, тұру кезінде оның иесінің ресми мәртебесін растайтын құжаты;
8) қайтып оралуға арналған куәлігі – иесінің Қазақстан Республикасына бір реттік кіру құқығын растайтын жеке басты куәландыратын құжаты;
9) теңізшінің паспорты – қазақстандық кемелерде немесе шетелге жүзетін шетелдік кемелерде жұмыс істейтін Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаты;

10) свидетельство о рождении – удостоверяющий личность документ физического лица, свидетельствующий о государственной регистрации факта его рождения;
11) временное удостоверение личности – документ, который выдается гражданам Республики Казахстан при утрате удостоверения личности, его недействительности либо отсутствии;
12) уполномоченные государственные органы – органы внутренних дел, органы юстиции, орган в области внешнеполитической деятельности, орган в области транспорта и коммуникаций, осуществляющие в пределах своей компетенции оформление, выдачу, замену, изъятие и уничтожение удостоверяющих личность документов;
13) заграничный паспорт – удостоверяющий личность документ иностранца и подтверждающий его принадлежность к гражданству иностранного государства;
14) вид на жительство иностранца в Республике Казахстан – удостоверяющий личность документ иностранца на территории Республики Казахстан и подтверждающий получение им разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан об удостоверяющих личность документах
1. Законодательство Республики Казахстан об удостоверяющих личность документах основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Сфера действия настоящего Закона
Действие настоящего Закона распространяется на всех граждан Республики Казахстан независимо от места проживания, иностранцев и лиц без гражданства, постоянно проживающих или временно пребывающих в Республике Казахстан.
Статья 4. Принципы правового регулирования в сфере удостоверяющих личность документов
Требования к оформлению, выдаче, замене, сдаче, изъятию и уничтожению удостоверяющих личность документов основываются на принципах:
1) законности;
2) обязательности;
3) недопустимости дискриминации по мотивам социального происхождения, расы, национальности, гражданства, вероисповедания и политических убеждений;
4) равенства всех перед законом;
5) соблюдения прав и свобод человека и гражданина;
6) доступности;
7) единства прав и обязанностей.
Статья 5. Права и обязанности граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства
1. Граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие в Республике Казахстан иностранцы и лица без гражданства имеют право на получение удостоверяющих личность документов.

10) туу туралы куәлік – жеке тұлғаның жеке басын, оның туу фактісінің мемлекеттік тіркелгені туралы куәландыратын құжат;
11) уақытша жеке куәлік – Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке куәлігі жоғалған, жарамсыз немесе болмаған жағдайда берілетін құжат;
12) уәкілетті мемлекеттік органдар – өз құзыреті шегінде жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеуді, беруді, ауыстыруды, алып қоюды және жоюды жүзеге асыратын ішкі істер органдары, әділет органдары, сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын орган, көлік және коммуникация саласындағы орган;
13) шетелдік паспорт – шетелдіктің шет мемлекеттің азаматтығына тиесілігін растайтын, жеке басты куәландыратын құжаты;
14) шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұру ықтиярхаты – Қазақстан Республикасының аумағында шетелдіктің жеке басын куәландыратын және оның Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алғандығын растайтын құжат.
2-бап. Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы
Қазақстан Республикасының заңнамасы
1. Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда қамтылғаннан өзге қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
3-бап. Осы Заңның қолданылу аясы
Осы Заңның әрекеті тұрғылықты жеріне қарамастан, Қазақстан Республикасының барлық азаматтарына, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын немесе уақытша болатын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға қолданылады.
4-бап. Жеке басты куәландыратын құжаттар саласындағы
құқықтық реттеу қағидаттары
Жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеуге, беруге, ауыстыруға, тапсыруға, алып қоюға және жоюға қойылатын талаптар:
1) заңдылық;
2) міндеттілік;
3) әлеуметтік тегі себептері, нәсілі, ұлты, азаматтығы, діни нанымы мен саяси сенімі дәлелдері бойынша кемсітушілікке жол бермеу;
4) барлығының заң алдында теңдігі;
5) адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын сақтау;
6) қолжетімділік;
7) құқықтар мен міндеттердің бірлігі қағидаттарына негізделеді.
5-бап. Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің
және азаматтығы жоқ адамдардың құқықтары мен міндеттері
1. Қазақстан Республикасы азаматтарының, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың жеке басты куәландыратын құжаттарды алуға құқығы бар.

2. Граждане Республики Казахстан, независимо от места проживания, иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие или временно пребывающие в Республике Казахстан, обязаны иметь удостоверяющие личность документы, соответствующие своему статусу.
Глава 2. Статус удостоверяющих личность документов Статья 6. Удостоверяющие личность документы
1. Удостоверяющими личность документами являются:
1) паспорт гражданина Республики Казахстан;
2) удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
3) вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
4) удостоверение лица без гражданства;
5) дипломатический паспорт Республики Казахстан;
6) служебный паспорт Республики Казахстан;
7) удостоверение беженца;
8) паспорт моряка;
9) заграничный паспорт;
10) свидетельство на возвращение;
11) свидетельство о рождении.
2. Удостоверяющие личность документы, выдаваемые уполномоченными государственными органами Республики Казахстан, являются собственностью государства.
3. Гражданско-правовые сделки совершаются по удостоверяющим личность документам, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 4), 9) пункта 1 настоящей статьи.
Статья 7. Требования к удостоверяющим личность документам
1. Образцы удостоверяющих личность документов и требования к их защите утверждаются Правительством Республики Казахстан.
2. Удостоверяющие личность документы содержат следующие данные:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии);
2) дата и место рождения;
3) пол;
4) гражданство, за исключением свидетельства о рождении;
5) фотография, за исключением свидетельства о рождении;
6) наименование органа, выдавшего документ;
7) дата выдачи, номер документа, срок действия, за исключением свидетельства о рождении;
8) подпись владельца документов, за исключением свидетельства о рождении.
3. Удостоверяющие личность документы заполняются уполномоченным государственным органом по желанию владельца на государственном или русском языках. Паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение лица без гражданства, дипломатический паспорт, служебный паспорт, паспорт моряка – по желанию владельца на государственном или русском языках, а также заполняются на английском языке.
4. В соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, удостоверяющие личность документы заполняются и на других языках.
Статья 8. Паспорт гражданина Республики Казахстан
1. Паспорт гражданина Республики Казахстан выдается гражданам по их желанию независимо от возраста и удостоверяет личность гражданина Республики Казахстан на территории Республики Казахстан и за ее пределами.

2. Қазақстан Республикасының азаматтары, тұрғылықты жеріне қарамастан, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын немесе уақытша болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың өз мәртебесіне сәйкес келетін жеке басты куәландыратын құжаттарының болуы міндетті.
2-тарау. Жеке басты куәландыратын құжаттардың мәртебесі 6-бап. Жеке басты куәландыратын құжаттар
1. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы азаматының паспорты;
2) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі;
3) шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұру ықтиярхаты;
4) азаматтығы жоқ адамның куәлігі;
5) Қазақстан Республикасының дипломаттық паспорты;
6) Қазақстан Республикасының қызметтік паспорты;
7) босқын куәлігі;
8) теңізшінің паспорты;
9) шетелдік паспорт;
10) қайтып оралуға арналған куәлігі;
11) туу туралы куәлік жеке басты куәландыратын құжаттар болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдары беретін жеке басты куәландыратын құжаттар мемлекеттің меншігі болып табылады.
3. Азаматтық-құқықтық мәмілелер осы баптың 1 тармағының 1), 2), 3), 4), 9) тармақшаларында көзделген жеке басты куәландыратын құжаттар бойынша жасалады.
7-бап. Жеке басты куәландыратын құжаттарға қойылатын талаптар
1. Жеке басты куәландыратын құжаттар үлгілері мен оларды қорғауға қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
2. Жеке басты куәландыратын құжаттар мынадай деректерді:
1) тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда);
2) туған күні мен жерін;
3) жынысын;
4) азаматтығын, туу туралы куәлікті есептемегенде;
5) фотосуретін, туу туралы куәлікті есептемегенде;
6) құжатты берген органның атауын;
7) берілген күнін, құжаттың нөмірін; қолданылу мерзімін, туу туралы куәлікті есептемегенде;
8) туу туралы куәлікті қоспағанда, құжаттар иелерінің қолын қамтиды.
3. Жеке басты куәландыратын құжаттарды уәкілетті мемлекеттік орган иесінің қалауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде толтырады. Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, дипломаттық паспорты, қызметтік паспорты, теңізшінің      паспорты – мемлекеттік немесе орыс тілдерінде, сондай-ақ ағылшын тілінде толтырылады.
4. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес жеке басты куәландыратын құжаттар басқа тілдерде де толтырылады.
8-бап. Қазақстан Республикасы азаматының паспорты
1. Қазақстан Республикасы азаматының паспорты азаматтарға жасына қарамастан олардың қалауы бойынша беріледі және Қазақстан Республикасының аумағында және одан тысқары жерлерде Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландырады.

2. В паспорт гражданина Республики Казахстан могут вноситься следующие записи и отметки:
1) разрешительная запись о выезде за границу на постоянное жительство;
2) запись о детях в возрасте до шестнадцати лет в случаях их выезда совместно с родителями за границу с вклеиванием их фотографий;
3) виза иностранного государства;
4) отметка пограничного контрольно-пропускного пункта о пересечении границы.
3. Отметки в паспорте, проставляемые уполномоченными государственными органами Республики Казахстан, оформляются штампами, форма которых устанавливается уполномоченными государственными органами и Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан. Проставление и внесение в паспорт Республики Казахстан записей и отметок, не предусмотренных настоящим Законом, запрещается.
4. Паспорт гражданина Республики Казахстан выдается сроком действия на десять лет.
Статья 9. Удостоверение личности гражданина Республики Казахстан
1. Граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие на ее территории, обязаны иметь удостоверение личности.
2. Удостоверение личности выдается гражданам Республики Казахстан с шестнадцатилетнего возраста.
3. Граждане Республики Казахстан, выезжающие на постоянное жительство за границу, сдают удостоверения личности в органы внутренних дел.
4. Удостоверение личности гражданина Республики Казахстан выдается сроком действия на десять лет.
Статья 10. Вид на жительство иностранца в Республике Казахстан
1. Вид на жительство иностранца в Республике Казахстан выдается иностранцам, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, с шестнадцатилетнего возраста сроком действия на десять лет, но не выше срока действия паспорта страны его гражданства.
2. При выезде за границу личность иностранца удостоверяет паспорт страны его гражданства.
Статья 11. Удостоверение лица без гражданства
1. Лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, достигшим шестнадцатилетнего возраста, выдается удостоверение лица без гражданства.
2. Удостоверение лица без гражданства выдается сроком действия на десять лет для подтверждения личности владельца на территории Республики Казахстан и за ее пределами.
3. При выезде за границу без родителей, опекунов, попечителей удостоверение лица без гражданства выдается лицам до шестнадцати лет.
Статья 12. Дипломатический паспорт Республики Казахстан
1. Дипломатический паспорт Республики Казахстан выдается уполномоченным государственным органом, осуществляющим внешнеполитическую деятельность, должностным лицам согласно перечню, утверждаемому Президентом Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасы азаматының паспортына мынадай жазбалар мен белгілер:
1) шетелге шығу туралы рұқсат беру жазбасы;
2) ата-аналарымен бірге шетелге шыққан жағдайда он алты жасқа дейінгі балалар туралы суреттері жапсырылған жазба;
3) шет мемлекеттің визасы;
4) шекарадан өткені туралы шекаралық бақылау-өткізу пунктінің белгісі.
3. Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдары қоятын паспорттағы белгілер мөртабандармен ресімделеді, олардың нысанын Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдары мен Ұлттық қауіпсіздік комитеті белгілейді. Қазақстан Республикасының паспортына осы заңда көзделмеген жазбалар мен белгілерді қоюға және енгізуге тыйым салынады.
4. Қазақстан Республикасы азаматының паспорты он жыл мерзімге қолдануға беріледі.
9-бап. Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі
1. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын барлық азаматтар жеке куәлікті иеленуге міндетті.
2. Жеке басты куәландыратын құжат Қазақстан Республикасының азаматтарына он алты жастан бастап беріледі.
3. Шетелге тұрақты тұруға кететін Қазақстан Республикасының азаматтары ішкі істер органдарына жеке куәліктерін тапсырады.
4. Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі он жыл мерзімге қолдануға беріледі.
10-бап. Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты
1. Шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге он алты жастан бастап, он жыл мерзімге қолдануға, бірақ оның азаматтығы елінің паспортының қолданылу мерзімінен аспайтын уақытқа беріледі.
2. Шетелге шыққан кезде шетелдіктің жеке басын оның азаматтығы елінің паспорты куәландырады.
11-бап. Азаматтығы жоқ адамның куәлігі
1. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, он алты жасқа толған азаматтығы жоқ адамдарға азаматтығы жоқ адамның куәлігі беріледі.
2. Азаматтығы жоқ адамның куәлігі Қазақстан Республикасының аумағында және одан тысқары жерлерде иесінің жеке басын растау үшін он жыл мерзімге қолдануға беріледі.
3. Ата-аналарынсыз, қамқоршыларынсыз, қорғаншыларынсыз шетелге шыққан кезде азаматтығы жоқ адамның куәлігі он алты жасқа дейінгі адамдарға беріледі.
12-бап. Қазақстан Республикасының дипломаттық паспорты
1. Қазақстан Республикасының дипломаттық паспортын Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін тізбеге сәйкес лауазымды адамдарға сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган береді.

2. Руководитель уполномоченного государственного органа, осуществляющего внешнеполитическую деятельность, по согласованию с Президентом Республики Казахстан, имеет право выдать дипломатический паспорт лицам, не указанным в перечне.
3. Супругам и детям до восемнадцати лет лиц, имеющих дипломатический паспорт, в случае их совместного выезда в длительные заграничные командировки также выдается дипломатический паспорт.
4. Дипломатический паспорт выдается сроком действия на пять лет.
Статья 13. Служебный паспорт Республики Казахстан
1. Служебный паспорт Республики Казахстан выдается уполномоченным государственным органом, осуществляющим внешнеполитическую деятельность, должностным лицам согласно перечню, утверждаемому Президентом Республики Казахстан.
2. Супругам и детям до восемнадцати лет, следующим в длительные заграничные командировки вместе с лицами, имеющими служебные паспорта, также выдаются служебные паспорта.
3. Служебный паспорт выдается сроком действия на пять лет.
Статья 14. Удостоверение беженца
1. Удостоверение беженца выдается иностранцам и лицам без гражданства, которым присвоен статус беженца в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О беженцах".
2. Удостоверение беженца выдается сроком действия на один год, продлевается на каждый последующий год уполномоченным государственным органом до периода сохранения в стране происхождения беженца обстоятельств, служивших основанием предоставления ему статуса беженца.
Статья 15. Паспорт моряка
1. Паспорт моряка выдается гражданам Республики Казахстан, работающим на борту судна или учащимся учебных заведений, направляемым на суда для прохождения практики.
2. Паспорт моряка также выдается иностранцам и лицам без гражданства, нанимающимся для работы на суда, зарегистрированные в Республике Казахстан.
3. Паспорт моряка выдается сроком действия на пять лет.
Статья 16. Заграничный паспорт
1. Заграничный паспорт удостоверяет личность иностранца и его принадлежность к гражданству иностранного государства.
2. Основания выдачи и срок действия заграничного паспорта определяются законодательством иностранного государства.
Статья 17. Свидетельство на возвращение
1. Свидетельство на возвращение выдается:
1) гражданам Республики Казахстан – в случае утраты паспорта гражданина Республики Казахстан, служебного или дипломатического паспорта либо истечения срока его действия во время их пребывания за пределами Республики Казахстан;
2) несовершеннолетним гражданам Республики Казахстан – в случае их рождения за пределами Республики Казахстан;

2. Сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган басшысының Қазақстан Республикасы Президентінің келісімі бойынша тізбеде көрсетілмеген адамдарға дипломаттық паспорт беруге құқығы бар.
3. Дипломаттық паспорты бар адамдардың жұбайлары мен он сегіз жасқа дейінгі балалары ұзақ мерзімді шетелдік іссапарларға бірге шыққан жағдайда, оларға да дипломаттық паспорт беріледі.
4. Дипломаттық паспорт қолдану мерзімі бес жылға беріледі.
13-бап. Қазақстан Республикасының қызметтік паспорты
1. Қазақстан Республикасының қызметтік паспортын Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін тізбеге сәйкес лауазымды тұлғаларға, сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган береді.
2. Қызметтік паспорты бар адамдармен олардың ұзақ мерзімді шетелдік іссапарларға бірге баратын жұбайларына және он сегіз жасқа дейінгі балаларына да қызметтік паспорттар беріледі.
3. Қызметтік паспорт қолдану мерзімі бес жылға беріледі.
14-бап. Босқын куәлігі
1. Босқын куәлігі «Босқындар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен босқын мәртебесі берілген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға беріледі.
2. Босқын куәлігі қолдану мерзімі бір жылға беріледі, одан кейінгі әр келер жылға уәкілетті мемлекеттік орган босқынның шыққан елінде оған босқын мәртебесін беруге негіз болған мән-жайлар сақталған кезеңге дейін ұзартады.
15-бап. Теңізшінің паспорты
1. Теңізшінің паспорты кеме бортында жұмыс атқаратын Қазақстан Республикасының азаматтарына немесе практикадан өту үшін кемеге жіберілетін оқу орындарының оқушыларына беріледі.
2. Теңізшінің паспорты Қазақстан Республикасында тіркелген кемеде жұмыс істеу үшін жалданған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға да беріледі.
3. Теңізшінің паспорты қолдану мерзімі бес жылға беріледі.
16-бап. Шетелдік паспорт
1. Шетелдік паспорт шетелдіктің жеке басын және оның шет мемлекеттің азаматтығына тиесілігін куәландырады.
2. Шетелдік паспортты беру негіздері мен қолданылу мерзімі шет мемлекеттің заңнамасында анықталады.
17-бап. Қайтып оралуға арналған куәлігі
1. Қайтып оралуға арналған куәлігі:
1) Қазақстан Республикасының азаматтарына – Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, қызметтік немесе дипломаттық паспортты жоғалтқан немесе олар Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде болған уақытында оның қолданылу мерзімі аяқталған жағдайда;
2) Қазақстан Республикасының кәмелетке толмаған азаматтарына – олар Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде туылған жағдайда;

3) лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан, беженцам и иностранцам, которым предоставлено убежище в Республике Казахстан, – в случае утраты проездного документа во время их пребывания за пределами Республики Казахстан;
4) гражданам Республики Казахстан и лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан, имеющим недействительные документы для въезда в Республику Казахстан – в случае их выдворения в Республику Казахстан, выдачи Республике Казахстан.
2. Свидетельство на возвращение выдается для однократного въезда в Республику Казахстан и не может быть использовано для выезда из Республики Казахстан.
3. Свидетельство на возвращение выдается загранучреждениями Республики Казахстан.
4. В свидетельство на возвращение вносятся отметки:
1) о визах – компетентным органом иностранного государства, уполномоченным на выдачу виз;
2) о пересечении государственной границы Республики Казахстан и государственных границ других государств – органом пограничной службы, компетентным органом иностранного государства, осуществляющим пограничный контроль;
3) об аннулировании ранее внесенных отметок – органом, внесшим соответствующую отметку.
Статья 18. Свидетельство о рождении
1. Свидетельство о рождении выдается на основании регистрации в книге записей рождения ребенка в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Свидетельство о рождении является удостоверяющим личность документом физического лица до получения одного из следующих документов – удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения лица без гражданства либо заграничного паспорта.
Статья 19. Основания выдачи удостоверяющих личность документов
1. Выдача удостоверяющих личность документов осуществляется на основании одного из следующих документов:
1) актовой записи о рождении;
2) свидетельства о рождении;
3) паспорта гражданина Республики Казахстан;
4) удостоверения личности гражданина Республики Казахстан;
5) временного удостоверения личности;
6) свидетельства на возвращение;
7) удостоверения лица без гражданства;
8) заграничного паспорта;
9) справки о приеме в гражданство Республики Казахстан или выходе из гражданства Республики Казахстан по Указу Президента Республики Казахстан, а также об изменении гражданства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
10) ходатайства о присвоении статуса беженца, положительно рассмотренного уполномоченным государственным органом.
Статья 20. Выдача удостоверяющих личность документов

3) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарға, Қазақстан Республикасында баспана берілген босқындар мен шетелдіктерге – олар Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде болған кезде жол жүру құжатын жоғалтқан жағдайда;
4) Қазақстан Республикасының азаматтарына және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, Қазақстан Республикасына кіру үшін жарамсыз құжаттары бар азаматтығы жоқ адамдарға – олар Қазақстан Республикасына шығарылған, Қазақстан Республикасына тапсырылған жағдайда беріледі.
2. Қайтып оралуға арналған куәлік Қазақстан Республикасына бір реттік келу үшін беріледі және Қазақстан Республикасынан шығу үшін пайдаланылмайды.
3. Қайтып оралуға арналған куәлікті Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері береді.
4. Қайтып оралуға арналған куәлікке:
1) визалар туралы – визалар беруге уәкілетті шет мемлекеттің құзыретті органы;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасынан және басқа мемлекеттердің мемлекеттік шекараларынан өту туралы – шекара қызметі органы, шекаралық бақылауды жүзеге асыратын шет мемлекеттің құзыретті органы;
3) бұрын енгізілген белгілерді жою туралы – тиісті белгіні енгізген орган белгілері енгізіледі.
18-бап. Туу туралы куәлік
1. Туу туралы куәлік Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес баланың туу туралы жазбалар кітабына тіркеу негізінде беріледі.
2. Туу туралы куәлік мынадай құжаттардың бірін - Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін, Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, азаматтығы жоқ адамның куәлігін не шетелдік паспортты алғанға дейін жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат болып табылады.
19-бап. Жеке басты куәландыратын құжаттарды беру негіздері
1. Жеке басты куәландыратын құжаттарды беру мынадай құжаттардың бірінің:
1) туу туралы акт жазбасының;
2) туу туралы куәліктің;
3) Қазақстан Республикасының азаматы паспортының;
4) Қазақстан Республикасының азаматы жеке куәлігінің;
5) уақытша жеке куәліктің;
6) қайтып оралуға арналған куәліктің;
7) азаматтығы жоқ адамның куәлігінің;
8) шетелдік паспорттың;
9) Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес азаматтығын өзгерту туралы анықтамалардың;
10) уәкілетті мемлекеттік органның оң қарауымен босқын мәртебесін беру туралы өтініштің негізінде жүзеге асырылады.
20-бап. Жеке басты куәландыратын құжаттарды беру

1. Удостоверяющие личность документы выдаются уполномоченными государственными органами и вручаются лично владельцу или его законному представителю.
2. При заполнении удостоверяющих личность документов фамилия, имя, отчество (при его наличии) и другие данные записываются в соответствии с документом, послужившим основанием для их выдачи, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
3. Гражданам Республики Казахстан при утрате удостоверения личности, его недействительности либо отсутствии, до получения нового выдается временное удостоверение личности сроком действия на три месяца.
Продление срока действия временного удостоверения личности не допускается.
Статья 21. Восстановление удостоверяющих личность документов в случае их утраты
1. Граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие в Республике Казахстан иностранцы и лица без гражданства в случае утраты удостоверяющих личность документов обращаются в уполномоченные государственные органы для получения новых.
2. При утрате паспорта Республики Казахстан граждане Республики Казахстан, находящиеся за границей, обращаются в загранучреждения Республики Казахстан.
Статья 22. Недействительность удостоверяющих личность документов, их замена и сдача
1. Удостоверяющий личность документ является недействительным и подлежит сдаче и замене в случае:
1) отсутствия в нем данных, указанных в подпунктах 1), 2), 5), 6), 7), 8) пункта 2 статьи 6 настоящего Закона (за исключением свидетельства о рождении);
2) истечения срока его действия;
3) невозможности идентификации данных, указанных в подпунктах 1), 2), 5), 6), 7), 8) пункта 2 статьи 6 настоящего Закона либо степени защиты документа;
4) утраты документа, со дня подачи заявления владельцем в уполномоченный государственный орган;
5) несоответствия правовому статусу владельца.
2. Найденные удостоверяющие личность документы сдаются в органы внутренних дел. В случае восстановления владельцем утраченного удостоверяющего личность документа найденный документ уничтожается в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Удостоверяющие личность документы умерших лиц сдаются в уполномоченные государственные органы и уничтожаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 23. Изъятие и использование удостоверяющих личность документов
1. В случаях и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан, удостоверяющие личность документы изымаются должностными лицами органов предварительного следствия, дознания, судов, а также в ходе административного производства и оформления утраты гражданства.
Изъятие удостоверяющих личность документов иными органами и должностными лицами запрещается.

1. Жеке басты куәландыратын құжаттарды уәкілетті мемлекеттік органдар береді және иесінің өзіне немесе оның заңды өкіліне тапсырады.
2. Жеке басты куәландыратын құжаттарды толтырған кезде тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және басқа деректер Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, оларды беру үшін негіз болған құжатқа сәйкес жазылады.
3. Жеке куәлігін жоғалтқан, олар жарамсыз болған кезде не жоқ болғанда, жаңасын алғанға дейін Қазақстан Республикасының азаматтарына қолдану мерзімі үш айға уақытша жеке куәлік беріледі.
Уақытша жеке куәліктің қолдану мерзімін ұзартуға жол берілмейді.
21-бап. Жеке басты куәландыратын құжаттар жоғалған
жағдайда оларды қалпына келтіру
1. Қазақстан Республикасының азаматтары, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар жеке басты куәландыратын құжаттарды жоғалтқан жағдайда, жаңа құжаттар алу үшін уәкілетті мемлекеттік органдарға өтініш білдіреді.
2. Шетелдегі Қазақстан Республикасының азаматтары Қазақстан Республикасының паспортын жоғалтқан кезде Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелеріне өтініш білдіреді.
22-бап. Жеке басты куәландыратын құжаттардың
жарамсыздығы, оларды ауыстыру және тапсыру
1. Жеке басты куәландыратын құжат:
1) осы Заңның 6-бабы 2-тармағының 1), 2), 5), 6), 7), 8) тармақшаларында көрсетілген деректер (туу туралы куәлікті қоспағанда) болмаған;
2) жарамдылық мерзімі аяқталған;
3) осы Заңның 6-бабының 2-тармағының 1), 2), 5), 6), 7), 8) тармақшаларында көрсетілген деректерді немесе құжатты қорғау дәрежесін сәйкестендіру мүмкін болмаған;
4) иесі уәкілетті мемлекеттік органға өтініш берген күннен бастап, жоғалған;
5) иесінің құқықтық мәртебесіне сәйкес келмеген жағдайда, жарамсыз болып табылады, және өткізуге немесе ауыстыруға жатады.
2. Табылған жеке басты куәландыратын құжаттар ішкі істер органдарына тапсырылады. Жоғалған жеке басты куәландыратын құжатты иесі қалпына келтірген жағдайда, табылған құжат Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте жойылады.
3. Қайтыс болған адамдардың жеке басын куәландыратын құжаттары уәкілетті мемлекеттік органдарға тапсырылады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жойылады.
23-бап. Жеке басты куәландыратын құжаттарды
алып қою және қолдану
1. Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіпте жеке басты куәландыратын құжаттарды алдын ала тергеу, анықтау, сот органдары, сондай-ақ әкімшілік іс жүргізу және азаматтығын жоғалтуды ресімдеу органдарының лауазымды тұлғалары алып қояды.
Жеке басты куәландыратын құжаттарды өзге органдар мен лауазымды тұлғалардың алып қоюына тыйым салынады.

2. Запрещаются прием и передача удостоверяющих личность документов в залог.
3. Запрещается идентификация физического лица по копиям удостоверяющих личность документов, а равно их использование, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
4. У лиц, осужденных к лишению свободы, удостоверяющие личность документы изымаются и хранятся в учреждениях, исполняющих приговоры. При отбытии срока наказания удостоверяющие личность документы возвращаются владельцам.
Глава 3. Государственное регулирование в сфере
удостоверяющих личность документов Статья 24. Компетенция Президента Республики Казахстан
Президент Республики Казахстан:
1) утверждает порядок оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения дипломатических и служебных паспортов Республики Казахстан;
2) утверждает перечень должностных лиц Республики Казахстан, которым выдаются дипломатические и служебные паспорта;
3) осуществляет иные полномочия в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан.
Статья 25. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) утверждает порядок оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения удостоверяющих личность документов, за исключением дипломатического и служебного паспортов Республики Казахстан;
2) утверждает образцы удостоверяющих личность документов и требования к их защите;
3) осуществляет иные полномочия, предусмотренные Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Статья 26. Компетенция органов внутренних дел
Органы внутренних дел:
1) разрабатывают образцы, порядок оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения удостоверяющих личность документов:
паспорта гражданина Республики Казахстан;
удостоверения личности гражданина Республики Казахстан;
вида на жительство иностранца в Республике Казахстан;
удостоверения лица без гражданства;
удостоверения беженца;
2) осуществляют оформление, выдачу, замену, изъятие и уничтожение удостоверяющих личность документов, указанных в подпункте 1) настоящей статьи;
3) осуществляют иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 27. Компетенция уполномоченного государственного органа в области внешнеполитической деятельности
Уполномоченный государственный орган в области внешнеполитической деятельности:
1) разрабатывает образцы, порядок оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения удостоверяющих личность документов:
дипломатического паспорта;
служебного паспорта;

2. Жеке басты куәландыратын құжаттарды кепілге қабылдауға және беруге тыйым салынады.
3. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, жеке басты куәландыратын құжаттардың көшірмелері бойынша жеке тұлғаны анықтауға, сондай-ақ оларды қолдануға тыйым салынады.
4. Бостандығынан айыруға сотталған адамдардың жеке басты куәландыратын құжаттары алып қойылады және олар үкімдерді орындайтын мекемелерде сақталады. Жаза мерзімі өтелген кезде жеке басты куәландыратын құжаттар иесіне қайтарылады.
3-тарау. Жеке басты куәландыратын құжаттар саласында
мемлекеттік реттеу 24-бап. Қазақстан Республикасы Президентінің құзыреті
Қазақстан Республикасының Президенті:
1) Қазақстан Республикасының дипломаттық және қызметтік паспорттарын ресімдеу, беру, ауыстыру, өткізу, алып қою және жою тәртібін бекітеді;
2) дипломаттық және қызметтік паспорттар берілетін Қазақстан Республикасы лауазымды тұлғаларының тізбесін бекітеді;
3) Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
25-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасының дипломаттық және қызметтік паспорттарын қоспағанда, жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеу, беру, ауыстыру, өткізу, алып қою және жою тәртібін бекітеді;
2) жеке басты куәландыратын құжаттардың үлгілерін және оларды қорғауға қойылатын талаптарды бекітеді;
3) Қазақстан Республикасының Конституциясында, заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
26-бап. Ішкі істер органдарының құзыреті
Ішкі істер органдары:
1) жеке басты куәландыратын құжаттардың:
Қазақстан Республикасы азаматы паспортының;
Қазақстан Республикасы азаматы жеке куәлігінің;
шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатының;
азаматтығы жоқ адам куәлігінің;
босқын куәлігінің үлгілерін, ресімдеу, беру, ауыстыру, өткізу, алып қою және жою тәртібін әзірлейді.
2) осы баптың 1) тармақшасында көрсетілген жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеуді, беруді, ауыстыруды, алып қоюды және жоюды жүзеге асырады;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
27-бап. Сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті
мемлекеттік органның құзыреті
Сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган:
1) жеке басты куәландыратын құжаттардың:
дипломаттық паспорттың;
қызметтік паспорттың үлгілерін, ресімдеу, беру, ауыстыру, өткізу, алып қою және жою тәртібін әзірлейді;

2) разрабатывает образец, порядок оформления, выдачи и замены свидетельства на возвращение;
3) осуществляет оформление, выдачу, замену, изъятие и уничтожение удостоверяющих личность документов, указанных в подпункте 1) настоящей статьи;
4) в установленном законодательством порядке изымает удостоверения личности у граждан Республики Казахстан, получивших документы на право постоянного проживания за границей, и паспорта – в случае приобретения гражданства иного государства;
5) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 28. Компетенция иных уполномоченных государственных органов
Иные уполномоченные государственные органы:
1) разрабатывают образцы, порядок оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения удостоверяющих личность документов:
органы юстиции – свидетельства о рождении;
уполномоченный государственный орган в области транспорта и коммуникаций – паспорта моряка;
2) в пределах компетенции осуществляют оформление, выдачу, замену, изъятие и уничтожение удостоверяющих личность документов;
3) осуществляют иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Глава 4. Заключительные положения Статья 29. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан об удостоверяющих личность документах
Нарушение законодательства Республики Казахстан об удостоверяющих личность документах влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 30. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2) қайтып оралуға арналған куәліктің үлгісін, ресімдеу, беру және ауыстыру тәртібін әзірлейді.
3) осы баптың 1) тармақшасында көрсетілген жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеуді, беруді, ауыстыруды, алып қоюды және жоюды жүзеге асырады.
4) заңнамада бекітілген тәртіпте шетелде тұрғылықты тұру құқығын беретін құжаттарды алған Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке куәлігін, өзге елдің азаматтығын қабылдаған жағдайда – паспортын алып қояды;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
28-бап. Өзге де уәкілетті мемлекеттік органдардың құзыреті
Өзге де уәкілетті мемлекеттік органдар:
1) жеке басты куәландыратын құжаттардың:
әділет органдары – туу туралы куәліктің;
көлік және коммуникация саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган – теңізші паспортының үлгілерін, ресімдеу, беру, ауыстыру, өткізу, алып қою және жою тәртібін әзірлейді.
2) өз құзыреті шегінде жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеуді, беруді, ауыстыруды, алып қоюды және жоюды жүзеге асырады.
3) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
4-тарау. Қорытынды ережелер  29-бап. Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы
Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны
үшін жауапкершілік
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілікке әкеп соғады.
30-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті