О лишении статуса памятников истории и культуры местного значения и исключении их из Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Алматы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 1672
В соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года «Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия» и постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 2007 года № 1032 «Об утверждении Правил выявления, учета, придания и лишения статуса памятников истории и культуры» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Лишить статуса памятников истории и культуры местного значения и исключить их из Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Алматы согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Акимату города Алматы принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2011 года № 1672
Список памятников истории и культуры местного значения,
лишенных статуса памятников истории и культуры и исключенных из
Государственного списка памятников истории и культуры местного
значения города Алматы
п/п
Наименование памятника
Вид
памятника
Местонахождение
памятника
1 2 3 4
1.
Аэропорт
Архитекторы В.П. Ищенко,
О.Н. Наумова, Ю.Г.
Литвиненко, Ю.И. Шарапов;
инженеры К. Нурмакова,
З. Суханова,
1973 г.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
ул. Майлина, 2
2.
Дом купца Мурова
(здание «Союзпечати»,
коммерческий магазин),
нач. ХХ в.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
ул. Валиханова,
43
3.
Софийская церковь
(кинотеатр «Ударник»),
1858 г.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
ул. Яссауи
(Центральная),
34
4.
Дом Ходжаева, в котором в
1920 г. предусматривалось
укрытие для Д. Фурманова и
его соратников во время
мятежа (филиал № 1 обувной
фабрики «Джетысу»), нач. ХХ
в.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
ул. Тулебаева,
36 а,
на территории
обувной фабрики
«Джетысу»
5.
Канцелярия
генерал-губернатора,
1911 г.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
пр. Достык,
уг. ул. Казыбек
би
6.
Здание Семиреченского
областного отдела по делам
национальностей (редакция
газеты «Жас Алаш»),
1918 г.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
ул. Макатаева,
22
7.
Здание железнодорожного
вокзала станции Алматы-1
Архитекторы С.О. Мхиторян,
З.М. Солдатова,
1976 г.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
станция Алматы-1
8.
Памятник В.И. Ленину,
Скульптор С.Д. Меркулов,
архитектор Сафаргалиев,
1981 г.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
пр. Сейфуллина,
сквер Дворца
культуры
железнодорож-
ников
9.
Универсам
Архитекторы М. Кабылбаев,
Ш. Валиханов, С.
Рустембеков,
1979 г.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
ул. Жибек жолы,
67
10.
Памятник С.М. Кирову,
1952 г.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
ул. Толе би,
уг. ул. Масанчи
11.
Клуб-театр НКВД Казахской
ССР (республиканский
уйгурский театр музыкальной
комедии)
Архитектор И.И. Буровцев,

Алматы қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін мәртебесінен айыру және оларды Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен шығарып тастау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 1672 Қаулысы
«Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының 5-бабына және «Тарих және мәдениет ескерткіштерін анықтау, есепке алу, оларға мәртебе беру және одан айыру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 2 қарашадағы № 1032 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Алматы қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштері мәртебесінен айырылсын және олар Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен шығарылсын.
2. Алматы қаласының әкімдігі осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1672 қаулысына
қосымша
Алматы қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін мәртебесінен айыру және оларды Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен шығарып тастау туралы
Р/с
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
1
2
3
4
1.
Әуежай сәулетшілер В.П. Ищенко,
О.Н. Наумова, Ю.Г. Литвиненко,
Ю.И. Шарапов;
инженерлер К. Нұрмақова, З. Суханова,
1973 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Майлин к-сі, 2
2.
Көпес Муровтың үйі
(«Баспасөз» ғимараты, коммерциялық дүкен)
XX ғ. басы
Қала құрылысы және сәулет
Уәлиханов к-сі, 14
3.
София шіркеуі
(«Ударник» кинотеатры)
1858 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Яссауи көшесі  (Орталық), 34
4.
1920 ж. бүлікшілік кезінде Д.Фурманов пен оның серіктестерінің жасырынуы үшін көзделген Ходжаевтың үйі («Жетісу» аяқ киім фабрикасының №1 филиалы),
ХХ ғ. басы
Қала құрылысы және сәулет
Төлебаев к-сі, 36 а,
«Жетісу» аяқ киім фабрикасының аумағында
5.
Генерал-губернатордың кеңсесі
1911 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Достық даңғылы,
Қазыбек би к-нің қиылысы
6.
Жетісу облыстық ұлт істері жөніндегі бөлімнің ғимараты
(«Жас Алаш» газетінің редакциясы)
1918 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Мақатаев к-сі, 22
7.
Алматы-1 станциясы темір жол вокзалының ғимараты сәулетшілер С.О. Мхиторян,
З.М. Солдатова, 1976 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Алматы-1 станциясы
8.
В.И. Лениннің ескерткіші
мүсінші С.Д.Мерқұлов,
сәулетші Сафарғалиев
1981 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Сейфуллин даңғ.,
Теміржолшылар мәдениет сарайының гүлзары
9.
Әмбебап дүкен
сәулетшілер М. Қабылбаев,
Ш. Уәлиханов, С. Рүстембеков, 1979 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Жібек жолы к-сі, 67
10.
С.М. Кировтың ескерткіші,
1952 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Төле би көшесі,
Масаншы к-нің қиылысы
11.
Қазақ КСР НКВД-ның клуб-театры
(республикалық музыкалық комедиялық ұйғыр театры), сәулетші И.И. Буровцев

1931-1934 гг.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
ул. Наурызбай
батыра, 83
12.
Дом садовода Бреусова, где
размещался политотдел 3-й
Туркестанской стрелковой
дивизии (здание фирмы
«Алтын Алма»),
нач. ХХ в.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
ул. Абдуллиных,
31
13.
Бюст Л.П. Емелеву
Скульптор Е.Т. Мергенов,
архитектор Ш.Е. Валиханов,
1967 г.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
ул. Гоголя,
уг.пр. Достык
14.
Бюст П. Виноградову
Скульптор Б. Урманче,
архитектор Чиркин, 1956 г.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
ул. Карасай
батыра, уг. ул.
Наурызбай батыра
15.
Памятник борцам Октябрьской
революции. Скульптор Н.С.
Журавлев,
архитекторы Б.К. Воронин,
И.Я. Токарь,
1967 г.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
пр. Раимбека,
уг. ул. Пушкина
16.
Памятник М. Фрунзе
Скульптор А. Исаев,
архитектор
И. Белоцерковский,
1967 г.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
первоначально –
сквер на углу
улиц Кабанбай
батыра и
Наурызбай батыра
17.
Памятник М. Калинину
Скульпторы Х. Наурызбаев,
В. Рахманов, архитекторы
А. Абдалиева, А. Ордабаев,
1974 г.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
первоначально –
привокзальная
площадь станции
Алматы II, ПКиО
Ауэзовского
района
18.
Памятник В.И. Ленину
скульптор Е.В. Вучетич,
архитектор
И.И. Белоцерковский,
1957 г.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
первоначально –
сквер перед
домом
правительства,
ПКиО Ауэзовского
района
19.
Поселение Хумдан тобе
Средние века
(10-13 вв. н.э.)
Археологии
АСК Казахского
телевидения.
Ул. 6-я
Кирпично-
заводская
(Желтоксан-
Ганди, за обл.
прокуратурой)
20.
Поселение
Средние века (10-13 вв.
н.э.)
Археологии
Квадрат ул.
Х. Мукана,
Тайманова,
пр. Достык
(погранучилище)
21.
Поселение Терисбулак
(Каменка)
Средний век (10-13 вв.)
Археологии
правый берег р.
Каменки, 1,5 км.
южнее
центральной
усадьбы
п. Горный гигант,
150 м севернее
дома отдыха
«Турксиб»
22.
Поселение (поселение
Весновское)
Средний век
(10-13 вв. н.э.)
Археологии
в
северо-западной
части Главного
Ботанического
сада
Национальной
Академии наук
Республики
Казахстан
23.
Поселение (остатки)
(Неукрепленное поселение
Ремизовка)
Средний век
(10-13 вв. н.э.)
Археологии
Выше пр.
аль-Фараби, у
поворота в
Ремизовское
ущелье в дом
отдыха
«Ремизовка»,
слева у дороги
на возвышенности
24.
Поселение Теренкара
Эпоха бронзы
(9-8 вв. до н.э.)
Археологии
Северная окраина
мкр-на
«Курылысши» и п.
«Заря Востока»,
на мысу, между
речками
Теренкара и
Ащибулак
25.
Городище Теренкара
Средний век
(10-13 вв. н.э.)
Археологии
Юго-западная
окраина мкр-на
«Заря Востока»,
территория
кладбища, на
правом берегу р.
Теренкара
26.
Курганный могильник
(Теренкара) (8)
Эпоха ранних кочевников
(РЖВ, 6-3 вв. до н.э.)
Археологии
Северная окраина
мкр-на
Курылысши, на
мысу, между
речками
Теренкара и
Ащибулак
27.
Курганный могильник Улжан
(10) Эпоха ранних
кочевников (РЖВ, 6-3 вв. до
н.э.)
Археологии
Мкр. «Улжан», на
правом берегу
Большой
Алматинки
28.
Поселение Кок – Кайнар
(Курганный могильник
«Кок-кайнар» - 2)
Эпоха ранних кочевников
(РЖВ, 6-3 вв. до н.э.)
Археологии

1931–1934 жж.
Қала құрылысы және сәулет
Наурызбай батыр
к-сі, 83
12.
Түркістан атқыштар дивизиясының 3-ші саяси бөлімі орналасқан, Бағбан Бреусовтың үйі («Алтын Алма» фирмасының ғимараты)
ХХ ғ. басы
Қала құрылысы және сәулет
Абдуллиндер к-сі, 31
13.
Л.П. Емелевтің кеуде мүсіні
мүсінші Е.Т. Мергенов
сәулетші Ш.Е. Уәлиханов,
1967 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Гоголь к-сі,
Достық даңғ. қиылысы
14.
П. Виноградовтың кеуде мүсіні
мүсінші Б. Урманче, сәулетші Чиркин
1956 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Қарасай батыр к-сі,
Наурызбай батыр
к-сінің қиылысы
15.
Қазан революциясы күрескерлеріне арналған ескерткіш,
мүсінші Н.С. Журавлев, сәулетші Б.К. Воронин, И.Я. Токарь, 1967 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Райымбек батыр даңғ., Пушкин к-нің қиылысы
16.
М. Фрунзенің ескерткіші
мүсінші А. Исаев,
сәулетші И. Белоцерковский,
1967 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Бастапқыда - Қабанбай батыр және Наурызбай батыр к-лерінің қиылысындағы гүлзарда
17.
М. Калининнің ескерткіші
мүсіншілер Х. Наурызбаев, В. Рахманов,
сәулетшілер А. Әбдәлиева, А. Ордабаев
1974 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Бастапқыда - Алматы II бекетінің вокзал маңындағы алаң, Әуезов ауданының МжДП
18.
В.И. Ленин ескерткіші
мүсінші Е.В. Вучетич,
сәулетші И.И. Белоцерковский
1957 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Бастапқыда - Үкімет үйі алдындағы гүлзар, Әуезов ауданының МжДП
19.
Хумдан төбе қонысы
орта ғасырлар
(б.д.д. X-XIII ғғ.)
Археология
Қазақ теледидары,
6-кірпіш зауыты к-сі (Желтоқсан-Ганди
к-рі, облыстық Прокуратураның артында)
20.
Қоныс орта ғасырлар
(б.д.д. X-XIII ғғ.)
Археология
Х. Мұқан, Тайманов, Достық д-лының төртбұрышы (шекараучилищесі)
21.
Терісбұлақ (Каменка) қонысы
орта ғасыр (б.д.д. X-XIII ғ.ғ.)
Археология
«Түрксіб» демалыс үйінен солтүстікке 150 м.,
Каменка өзенінің  оң жағалауы, Таулы қырат кентінің орталығынан оңтүстікке қарай
1,5 км
22.
Қоныс (Весновка қонысы)
орта ғасыр (б.д.д. X-XIII ғ.ғ.)
Археология
Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым академиясынының Бас Ботаникалық саябағының солтүстік-батыс жағында
23.
Қоныс (қалдықтар)
(Ремизовка қонысы)
орта ғасыр (б.д.д. X-XIII ғ.ғ.)
Археология
Әл-Фараби д-нан жоғары, Ремизовка шатқалының «Ремизовка» демалыс үйіндегі бұрылыста, жоғарыға өрлейтін жолдан солға
24.
Тереңқара қонысы
қола дәуірі (б.д.д. IX-VIII ғ.ғ.)
Археология
Құрылысшы ықшам ауданының және «Заря Восток» поселкасының солт. Бөлігі, Тереңқара мен Ащыбұлақ өзенінің ортасы
25.
Тереңқара қалашығы
орта ғасыр (б.д.д. X-XIII ғғ.)
Археология
«Заря Востока» ықшам ауданының оңт.-бат., зират аумағында, Тереқара өзенінің  оң жағалауы
26.
Қорған қорымы
Тереңқара (8)
ерте көшпелілер дәуірі
(ЕТҒ, б.д.д. VI-III ғ.ғ.)
Археология
«Құрылысшы» ықшам ауданының солтүстігі, Тереңқұра мен Ащыбұлақ өзенінің ортасы
27.
Ұлжан қорған қорымы (10)
ерте заманғы көшпелілер дәуірі
(ЕТҒ, б.д.д. VI-III ғ.ғ.)
Археология
«Ұлжан» ықшам ауданы, Үлкен Алматы өзенінің оң жағалауы
28.
Көк-қайнар қонысы
(«Көк-қайнар -2» қорған қорымы)
ерте заманғы көшпелілер дәуірі
(ЕТҒ, б.д.д. VI-III ғ.ғ.)
Археология

0,5 км северной
окраины мкр-на
«Кок-Кайнар»,
с западной
стороны
мусульманского
кладбища
29.
Курган
Эпоха ранних кочевников
(РЖВ, 6-3 вв. до н.э.)
Археологии
Главный
Ботанический сад
Национальной
Академии наук
Республики
Казахстан, 800
м. южнее
ул. Тимирязева
30.
Курган
Эпоха ранних кочевников
(РЖВ, 6-3 вв. до н.э.)
Археологии
в 100 м.
севернее
пересечения
Северного кольца
с ул.
Бокейханова,
микрорайон
Дорожник,
кладбище
31.
Курган (остатки)
Эпоха ранних кочевников
(РЖВ, 6-3 вв. до н.э.)
Археологии
60 м. севернее
перекрестка улиц
Штрауса и
Комарова, ниже
школы № 38
32.
Курганный могильник (2)
Эпоха ранних кочевников
(РЖВ, 6-3 вв. до н.э.)
Археологии
в 40 м. от
дороги из
Ремизовского
ущелья,
на территории
подхоза МВД
33.
Курганный могильник (2)
Эпоха ранних кочевников
(РЖВ, 6-3 вв. до н.э.)
Археологии
в 20 м. от
дороги из
Ремизовского
ущелья,
на территории
подхоза МВД
34.
Гостиница «Медеу»,
Архитекторы В.З. Кацев,
С.К. Кахонович, И.Г.
Косогова, А.С. Кайнарбаев
инженеры Ш. Челидзе,
В. Чеченева 1977 г.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
урочище Медеу
35.
Бюст М.И. Калинина.
Скульпторы Х.И. Наурызбаев,
В.Ю. Рахманов; архитектор
А.К.Капанов
1974 г.
Градо-
строитель-
ства и
архитектуры
ул. Толе би,
уг. ул. Гагарина
(сквер
Алматинского
завода тяжелого
машиностроения)

«Көкқайнар» ықшам ауданының солтүстік бөлігінен 0,5 км, мұсылман зиратының батысы
29.
Қорған ерте заманғы көшпелілер дәуірі
(ЕТҒ, б.д.д. VI-III ғ.ғ.)
Археология
Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым академиясының
Бас ботаникалық саябағы,
Тимирязев к-нен 800 м. оңға
30.
Қорған ерте заманғы көшпелілер дәуірі
(ЕТҒ, б.д.д. VI-III ғ.ғ.)
Археология
Бөкейханов к-сі мен Солтүстік айналымның қиылысынан солтүстікке 100 м., Дорожник ықшам ауданы, орталық зират
31.
Қорған (қалдықтар)
ерте заманғы көшпелілер дәуірі
(ЕТҒ, б.д.д. VI-III ғ.ғ.)
Археология
Штраус пен Комаров көшелерінің қиылысынан
60 м солтүстікке,
№ 38 мектебінің төмен жағы
32.
Қорған қорымы (2)
ерте заманғы көшпелілер дәуірі
(ЕТҒ, б.д.д. VI-III ғ.ғ.)
Археология
ІІМ қосалқы шаруашылығы аумағында, Ремизовка шатқалы жолынан 40 м
33.
Қорған қорымы (2)
ерте заманғы көшпелілер дәуірі
(ЕТҒ, б.д.д. VI-III ғ.ғ.)
Археология
ІІМ қосалқы шаруашылығы аумағында, Ремизовка шатқалы жолынан 20 м
34.
«Медеу» қонақ үйі
сәулетшілер В.З. Кацев,
С.К. Кахонович, И.Г. Косогова,
А.С. Қайнарбаев, инженерлер Ш.Челидзе, В. Чеченева,
1977 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Медеу шатқалы
35.
М. И. Калининнің бюсті
мүсіншілер Х.И. Наурызбаев,
В. Ю. Рахманов; сәулетші А.К.Капанов
1974 ж.
Қала құрылысы және сәулет
Төле би к-сі, Гагарин д-ның қиылысы (Алматы ауыр машина жасау зауытының гүлзары)