О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2011 года № 158 "О Стратегическом плане Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 января 2012 года № 173
В соответствии с пунктом 7 статьи 62 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2011 года «О республиканском бюджете на 2012 – 2014 годы» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2011 года № 158 «О Стратегическом плане Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 20, ст. 252) следующее изменение:
Стратегический план Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2012 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 января 2012 года № 173
Стратегический план
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
на 2011 – 2015 годы
Раздел 1. Миссия и видение
Миссия
Создание конкурентоспособного агропромышленного комплекса, обеспечивающего продовольственную безопасность и рост экспорта продукции, а также сохранение и развитие природных ресурсов страны путем эффективного формирования и реализации политики государства в агропромышленном комплексе, водном, лесном, охотничьем и рыбном хозяйствах.
Видение
Министерством в результате реализации Стратегического плана будут достигнуты следующие показатели:
- увеличение валовой добавленной стоимости АПК в 2014 году не менее чем на 16 % по сравнению с 2008 годом;
- повышение производительности труда в агропромышленном комплексе;
- увеличение экспортной выручки от реализации продукции агропромышленного комплекса на 20 % в 2014 году по сравнению с 2008 годом;
- обеспечение внутреннего продовольственного рынка отечественными продуктами питания на уровне 75 %.
Раздел 2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
соответствующих отраслей (сфер) деятельности
Развитие агропромышленного комплекса
В настоящее время ситуация в агропромышленном комплексе (далее – АПК) республики характеризуется ростом эффективности производства, развитием рынка финансовых услуг на селе, улучшением качества жизни сельского населения.
Валовой выпуск продукции (услуг) сельского хозяйства в 2010 году составил 1 442,6 млрд. тенге, что на 11,7 % меньше, чем в предыдущем году. Доля сельскохозяйственного производства в объеме ВВП страны составила 4,5%.

"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 19 ақпандағы № 158 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 қаңтардағы № 173 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабының 7-тармағына және "2012 – 2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 24 қарашадағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 19 ақпандағы № 158 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 20, 252-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 30 қаңтардағы
№ 173 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң
2011 – 2015 жылдарға арналған cтратегиялық жоспары
1-бөлiм. Миссиясы мен пайымдауы
Миссиясы
Азық-түлік қауіпсіздігін және өнім экспортының өсуін қамтамасыз ететін бәсекеге қабiлеттi агроөнеркәсiп кешенін құру, сондай-ақ, агроөнеркәсiп кешенінде, су, орман, аңшылық және балық шаруашылықтарында мемлекеттiң саясатын тиімді қалыптастыру және iске асыру арқылы елдің табиғат ресурстарын сақтау және дамыту.
Пайымдауы
Министрлік Стратегиялық жоспарды іске асыру нәтижесінде мынадай көрсеткіштерге қол жеткізетін болады:
1) АӨК-нiң жалпы қосылған құнын 2014 жылы 2008 жылмен салыстырғанда кемінде 16 %-ға ұлғайту;
2) агроөнеркәсіп кешеніндегі еңбек өнiмдiлiгiн арттыру;
3) агроөнеркәсіп кешенінің өнімін сатудан түскен экспортты табысын 2014 жылы 2008 жылмен салыстырғанда 20 %-ға арттыру
4) ішкі азық-түлiк нарығын 75 % деңгейінде отандық тамақ өнімдерімен қамтамасыз ету.
2-бөлiм. Ағымдағы жағдайды және тиiстi салалар (аялар)
қызметiнiң даму үрдiстерiн талдау
Агроөнеркәсіп кешенін дамыту
Қазіргі уақытта республиканың агроөнеркәсiп кешенiндегi (бұдан әрi – АӨК) жағдай өндiрiс тиiмдiлiгiнiң өсуiмен, ауылдағы қаржы қызметi нарығының дамуымен, ауыл халқының тұрмыс сапасының жақсаруымен сипатталады.
2010 жылы ауыл шаруашылығы өнiмдерінің (қызметтерінің) жалпы шығарылымы 1 442,6 млрд. теңгенi құрады, бұл өткен жылмен салыстырғанда 11,7 %-ға төмен. Елдің ЖIӨ көлемiндегi ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң үлесi 4,4 %-ды құрады.

Уровень безработицы в 2010 году в сельской местности сложился на уровне 5,2 %.
Ежегодно увеличиваются инвестиции в основной капитал сельского хозяйства. Если в 2002 году вложение инвестиций составляло 15,9 млрд. тенге, то в 2010 году – 83,6 млрд. тенге или в 5,2 раза больше.
В отрасли растениеводства продолжается работа по осуществлению структурной и технологической диверсификации, расширению посевных площадей приоритетных сельскохозяйственных культур (далее – сельхозкультуры) для обеспечения продовольственной безопасности, увеличения производства экспортоориентированной конкурентоспособной продукции.
Так, по республике в 2010 году посевные площади сельскохозяйственных культур составили 21,4 млн. га, зерновых и зернобобовых культур – 16,6 млн. га (на 582,0 тыс. га меньше уровня 2009 года), в том числе пшеница была размещена на площади 14,3 млн. га, что на 483,1 тыс. га меньше уровня прошлого года, кукуруза на зерно – соответственно 97,4 тыс. га и 4,2 тыс. га. Рис был посеян на площади 94,1 тыс. га, что на 7,5 тыс. га больше, чем в 2009 году.
Масличные культуры высеивались на площади 1749,5 тыс. га (на 564,1 тыс. га больше уровня 2009 года), подсолнечник – соответственно 870,1 тыс. га (147,9 тыс. га), соя – 61,8 тыс. га (8,8 тыс. га), рапс – 352,9 тыс. га (157,8 тыс. га), сафлор – 201,7 тыс. га (49,8 тыс. га).
Посевная площадь овощных и бахчевых культур составила 183,8 тыс. га (на 18,3 тыс.га больше уровня 2009 года), картофель – соответственно 179,8 тыс. га (7,6 тыс. га), плодово-ягодные культуры – 41,2 тыс. га (4,0 тыс. га), виноград – 12,8 тыс. га (0,8 тыс. га).
Засушливые погодные условия 2010 года неблагоприятно отразились на росте и развитии сельскохозяйственных растений и показателях урожайности зерновых и других культур.
Вместе с тем, благодаря применению влагоресурсосберегающих технологий, принятым мерам по обеспечению сельхозтоваропроизводителей оборотными средствами, горюче-смазочными материалами и другими товарно-материальными ресурсами удалось смягчить воздействие засухи и вырастить сравнительно неплохой для данного года урожай. В 2010 году зерновые культуры с применением влагоресурсосберегающих технологий возделывались на площади 11,2 млн. га (67,5 % от посевной площади зерновых), что на 932,3 тыс. га или на 9,0 % больше уровня 2009 года.
По данным Агентства Республики Казахстан по статистике зерновые культуры убраны с площади 15,2 млн. га, при урожайности 8,0 ц/га собрано в весе после доработки 12,2 млн. тонн зерна. Указанного объема зерна с учетом остатка урожая прошлых лет достаточно для обеспечения внутренней потребности страны и доведения экспортного потенциала до 6,0 млн. тонн.

2010 жылы ауылдық жерлердегi жұмыссыздық деңгейi 5,2 % деңгейiнде қалыптасты.
Жыл сайын ауыл шаруашылығының негiзгi капиталына инвестициялар ұлғаюда. Егер 2002 жылы инвестициялар салу 15,9 млрд. теңгенi құраса, ал 2010 жылы – 83,6 млрд. теңгені құрады немесе 5,2 есе артық болды.
Өсiмдiк шаруашылығы саласында азық-түлiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, экспортқа бағдарланған бәсекеге қабiлеттi өнiмдердiң өндiрiсiн ұлғайту үшін құрылымдық және технологиялық әртараптандыруды, басымды ауыл шаруашылығы дақылдарының (бұдан әрi – ауыл шаруашылығы дақылдары) егiстiк алаңдарын кеңейтуді жүзеге асыру бойынша жұмыстар жалғасуда.
Сонымен, жалпы республика бойынша 2010 жылы ауыл шаруашылығы дақылдарының егiстiк алаңдары 21,4 млн. гектарды, дәнді және дәнді-бұршақ дақылдары – 16,6 млн.гектарды (2009 жылдың деңгейінен 582,0 мың гектарға кем) құрады, оның iшiнде, бидай – 14,3 млн. гектар алаңға егілген, бұл, өткен жылдың деңгейінен 483,1 мың гектарға кем, астыққа арналған жүгерi – тиісінше 97,4 мың гектарға егілген және 4,2 мың гектарға кем. Күрiш 94,1 мың гектарға егілген, 2009 жылмен салыстырғанда 7,5 мың гектарға артық.
Майлы дақылдар 1749,5 мың гектар алаңға (2009 жылдың деңгейінен 564,1 мың гектарға артық), күнбағыс – тиісінше 870,1 мың гектар (147,9 мың гектар), қытай бұршақ – 61,8 мың гектар (8,8 мың гектар), рапс – 352,9 мың гектар (157,8 мың гектар), мақсары – 201,7 мың гектар (49,8 мың гектар) алаңға егілді.
Көкөніс және бақша дақылдарының егістік алаңы 183,8 мың гектарды (2009 жылдың деңгейінен 18,3 мың гектарға артық), картоп – тиісінше 179,8 мың гектарды, (7,6 мың гектар), жеміс-жидек дақылдары – 41,2 мың гектарды (4,0 мың гектар), жүзім – 12,8 мың гектар (0,8 мың гектар) құрады.
2010 жылдың құрғақ ауа райы жағдайы ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің өсуі мен дамуына, дәнді және басқа да дақылдардың өнімділік көрсеткіштеріне қолайсыз әсерін тигізді.
Сонымен бірге, ылғал қорын сақтау технологияларын қолданудың, ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді айналым қаражатымен, жанар-жағар май материалдарымен және басқа тауарлы-материалдық ресурстарымен қамтамасыз ету бойынша қабылданған шаралардың арқасында құрғақшылықтың әсерін жеңілдетуге және осы жыл үшін салыстырмалы түрде жаман емес егін өсіруге мүмкіндік туды. 2010 жылы ылғал қорын сақтау технологияларын қолдана отырып 11,2 млн. гектар алаңға (дәнді дақылдардың егістік алаңдарының 67,5 %-на) дәнді дақылдар өсірілді, бұл 2009 жылдың деңгейінен 932,3 мың гектарға немесе 9,0 %-ға артық.
Қазақстан Республикасы статистика агенттігінің деректері бойынша дәнді дақылдар 15,2 млн. гектар алаңнан жиналды, 8,0 ц/га өнімділік кезінде өңдеуден кейінгі салмақта 12,2 млн. тонна астық жиналды. Астықтың көрсетілген көлемі өткен жылдар өнімдерінің қалдықтарын есептегенде елдің ішкі қажеттілігін қамтамасыз етуге және экспорттық әлеуетті 6,0 млн.тоннаға дейін жеткізуге жеткілікті.

Достигнутые объемы производства других культур позволяют в полной мере удовлетворить потребности внутреннего рынка. Так, валовой сбор масличных культур составил 775,5 тыс. тонн, овощных и бахчевых культур – 3,7 млн. тонн, сахарной свеклы – 152,0 тыс. тонн, картофеля – 2,6 млн. тонн, винограда – 56,4 тыс. тонн.
При этом производство маслосемян превышает уровень 2009 года на 71,9 тыс. тонн (10,2%), овоще-бахчевых культур – на 385,5 тыс. тонн (11,6%), винограда – на 0,7 тыс. тонн (1,3 %).
Вместе с тем, валовой сбор картофеля уменьшился на 201,0 тыс. тонн (7,9 %), сахарной свеклы – на 29,3 тыс. тонн (19,2 %), плодово-ягодных культур – на 12,8 тыс. тонн (7,7 %).
По данным Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан за 2010 год на экспорт отгружено около 8,7 млн. тонн зерна с учетом муки в зерновом эквиваленте, в том числе в виде зерна – 5,5 млн. тонн, муки – около 2,3 млн. тонн. При этом объем экспорта зерна с учетом муки превышает уровень соответствующего периода 2009 года на 2,0 млн. тонн или в 1,3 раза.
В 2010 году в рамках программы поддержки семеноводства из республиканского бюджета выделено 2 087,5 млн. тенге, что позволило просубсидировать производство 7,5 тыс. тонн оригинальных семян, частично удешевить стоимость приобретенных отечественными сельхозтоваропроизводителями элитных семян в объеме 81,1 тыс. тонн и саженцев плодово-ягодных культур и винограда в количестве 2 223 тыс. штук, а также полностью возместить затраты на закладку маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур, винограда на площади 13,6 гектаров и обслуживание незавершенного производства заложенных маточников на площади 25,55 га.
В 2010 году по данным управлений сельского хозяйства областей сельхозтоваропроизводителями было приобретено 152,4 тыс. тонн удешевленных минеральных удобрений, внесено порядка 176 тыс. тонн минеральных удобрений. Однако, данный объем внесенных минеральных удобрений покрывает лишь 7 % от потребности.
Для эффективного ведения земледелия, сохранения и воспроизводства плодородия почв необходимо дальнейшее стимулирование применения удобрений (за исключением органических).
На территории республики осуществляется постоянный контроль за фитосанитарной обстановкой и проводятся мероприятия по борьбе с особо опасными вредными и карантинными организмами ежегодно, на площади порядка 3 млн. га.
Согласно прогнозу в 2010 году ожидалось развитие и распространение особо опасных вредных организмов на площади 5 626,8 тыс. гектар, в том числе саранчовых вредителей – 1 880,7 тыс. га, серой зерновой совки – 918,5 тыс.га, вредной черепашки - 151,0 тыс.га, хлебных жуков – 38,0 тыс.га, гессенской мухи – 74,5 тыс.га, паутинного плеща – 68,9 тыс.га, хлопковой совки – 90,7 тыс.га, сусликов и мышевидных грызунов – 12,7 тыс.га, колорадского жука – 17,2 тыс.га, септориоза и ржавчины зерновых культур – 2 374,7 тыс.га.

Басқа дақылдар өндірісінің қол жеткізілген көлемі ішкі нарықтың қажеттілігін толығымен қанағаттандыруға мүмкіндік береді. Сонымен, майлы дақылдарының жалпы жиналымы 775,5 мың тоннаны, көкөніс және бақша дақылдарының жалпы жиналымы – 3,7 млн. тоннаны, қант қызылшасының жалпы жиналымы – 152,0 мың тоннаны, картоптың жалпы жиналымы – 2,6 млн. тоннаны, жүзімнің жалпы жиналымы – 56,4 мың тоннаны құрады.
Бұл ретте майлы тұқымдар өндірісі 2009 жылдың деңгейінен
71,9 мың тоннаға (10,2 %), көкөніс-бақша дақылдары – 385,5 мың тоннаға (11,6%), жүзім – 0,7 мың тоннаға (1,3%) артық.
Сонымен бірге, картоптың жалпы жиналымы 201,0 мың тоннаға (7,9%), қант қызылшасының жалпы жиналымы – 29,3 мың тонна (19,2%), жеміс-жидек дақылдарының жалпы жиналымы – 12,8 мың тоннаға (7,7%) кеміді.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің деректері бойынша 2010 жылы астық эквивалентіндегі ұнды есептегенде шамамен 8,7 млн. тонна астық экспортқа жөнелтілді, оның ішінде астық түрінде – 5,5 млн.тонна, ұн түрінде – шамамен 2,3 млн.тонна жөнелтілді. Бұл ретте, ұнды есептегендегі астық экспортының көлемі 2009 жылдың тиісті кезеңінің деңгейінен 2,0 млн.тоннаға немесе 1,3 есеге артық.
2010 жылы тұқым шаруашылығын қолдау бағдарламасы шеңберінде республикалық бюджеттен 2 087,5 млн. теңге бөлінді, бұл 7,5 мың тонна бірегей тұқым өндірісін субсидиялауға, отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер сатып алған 81,1 мың тонна көлеміндегі элиталық тұқымның және 2 223 мың дана жеміс-жидек дақылдары мен жүзім көшеттерінің құнын ішінара арзандатуға, сондай-ақ 13,6 гектар алаңда жеміс-жидек дақылдарының, жүзімнің көпжылдық екпелерінің аналықтарын отырғызуға жұмсалған шығындарды толық өтеуге және 25,55 гектар алаңда отырғызылған аналықтардың аяқталмаған өндірісіне қызмет көрсетуге мүмкіндік берді.
2010 жылы облыстардың ауыл шаруашылығы басқармаларының деректері бойынша ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер 152,4 мың тонна арзандатылған минералды тыңайтқыштар сатып алды, шамамен 176 мың тоннаға жуық минералды тыңайтқыштар енгізілді. Алайда, енгiзiлген минералды тыңайтқыштардың осы көлемi қажеттiлiктiң тек 7 %-ын жабады.
Егiншiлiктi тиiмдi жүргiзу, топырақ құнарлылығын сақтау және молайту үшiн тыңайтқыштарды (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) қолдануды одан әрi ынталандыру қажет.
Республика аумағында фитосанитариялық жағдайға тұрақты бақылау жүзеге асырылады және жыл сайын шамамен 3 млн. га алаңда аса қауiптi зиянды және карантиндiк организмдерге қарсы күрес бойынша iс-шаралар жүргiзiледі.
2010 жылдың болжамына сәйкес 5 626,8 мың гектар алаңда аса қауіпті зиянды организмдердің дамуы мен таралуы күтілген болатын, оның ішінде шегіртке тектес зиянкестер – 1 880,7 мың гектар, дәннің сұр көбелегі – 918,5 мың гектар, зиянды тасбақашық – 151,0 мың гектар, астық қоңызы – 38,0 мың гектар, гессен шыбыны – 74,5 мың гектар, мақта көбелегі – 90,7 мың гектар, сарышұнақ пен тышқан тектес кеміргіштер – 12,7 мың гектар, колорад қоңызы – 17,2 мың гектар, дәнді дақылдарының септориозы мен тат кеселі – 2 374,7 мың гектар алаңда күтілген болатын.

Для проведения борьбы с указанными особо опасными вредными организмами сельскохозяйственных культур из республиканского бюджета было выделено 2 934,1 млн. тенге и за счет указанных средств были закуплены пестициды и организована работа по их хранению, транспортировке и применению.
В настоящее время актуальным является вопрос борьбы с нестадными саранчовыми, которые при массовом распространении причиняют не меньший вред, чем стадные.
В 2010 году по данным государственного учреждения «Республиканский методический центр фитосанитарной диагностики и прогнозов» прогнозировалась распространение нестадных видов саранчовых на площади 895,5 тыс.га. Обработки проведены на площади 549,3 тыс. га, в том числе за счет средств местного бюджета на площади 475,4 тыс. га и за счет сельхозтоваропроизводителей – 74,0 тыс. га.
В результате проведенных химических обработок против нестадных саранчовых повреждений сельскохозяйственных посевов не отмечено.
В 2010 году планировалось проведение химической обработки против карантинных объектов на площади 148,701 тыс.га. На эти цели из республиканского бюджета выделено 1 043 505,0 тыс. тенге. Однако погодно-климатические условия в регионах позволили провести обработку лишь на площади в 146,8 тыс. га.
Животноводство в республике является одной из основных отраслей аграрного сектора экономики.
В животноводстве ежегодный стабильный рост численности всех видов скота в среднем составляет 4 %.
За 2010 год в сравнении с 2009 годом численность крупного рогатого скота увеличилась на 1,3 % и составила 6175,4 тыс. голов; соответственно овец и коз – на 3,6 % и 17988,1 тыс. голов; свиней – на 1,3% и 1344,0 тыс. голов, лошадей – на 6,2 % и 1528,3 тыс.голов; верблюдов – на 9,1 % и 169,6 тыс. голов; птицы – на 0,3 % и 32780,3 тыс.голов.
В 2010 году удельный вес численности крупного рогатого скота от общего поголовья в домашних хозяйствах составил 80,7 %, в сельскохозяйственных предприятиях (далее – сельхозпредприятие) – 5,1 %, крестьянских фермерских хозяйствах – 14,2 %; по численности овец и коз – соответственно 68,3 %; 4,9 %; 26,8 %; лошадей – 66,5 %; 5,9 %, и 27,6 %; свиней – 75,3 %; 17,6 % и 7,1 %, верблюдов – 65,6 %; 8,9 % и 25,5 %, птицы – 43,8 %, 55,3 % и 0,9 %.
В результате предпринимаемых мер по поддержке данной отрасли увеличивается производство всех видов животноводческой продукции.
За 2010 год производство мяса в убойной массе составило 937,4 тыс. тонн и увеличилось по сравнению с 2009 годом на 4,6 %, соответственно молока – 5381,2 тыс. тонн или на 1,5 %, яиц – 3720,4 млн. штук или на 12,5 %, шерсти – 37,6 тыс. тонн или на 3,3 %.
В сельскохозяйственных формированиях (далее – сельхозформирование) республики реализация на убой всех видов скота и птицы в убойной массе увеличилась на 18,2 % и составила 218,5 тыс. тонн, соответственно молока на 3,9 % или 563,4 тыс. тонн и яиц - на 21,6 % или 2372,3 млн.штук.

Ауыл шаруашылығы дақылдарының көрсетілген аса қауіпті зиянды организмдеріне қарсы күрес жүргізу үшін республикалық бюджеттен 2 934,1 млн. теңге бөлінді және көрсетілген қаражат есебінен пестицидтер сатып алынды және оларды сақтау, тасымалдау мен қолдану жөніндегі жұмыс ұйымдастырылды.
Қазіргі уақытта саяқ шегірткеге қарсы күрес мәселесі өзекті болып табылады, олар жаппай таралуы кезінде үйірлі шегіртке келтіретін зияннан кем емес зиян келтіреді.
2010 жылы "Республикалық фитосанитарлық диагностика және болжамның әдістемелік орталығы" мемлекеттік мекеменің деректері бойынша саяқ шегірткенің таралуы 895,5 мың гектар алаңда болжанған. Өңдеулер 549,3 мың гектар алаңда жүргізілді, оның ішінде жергілікті бюджет қаражаты есебінен 475,4 мың гектар алаңда, ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер есебінен – 74,0 мың гектар алаңда жүргізілді.
Саяқ шегірткеге қарсы жүргізілген химиялық өңдеулер нәтижесінде ауыл шаруашылығы егістіктерінің бүлінуі анықталған жоқ.
2010 жылы 148,701 мың гектар алаңда карантиндік объектілерге қарсы химиялық өңдеулер жүргізу жоспарлаған болатын. Осы мақсаттарға республикалық бюджеттен 1 043 505,0 мың теңге бөлінді. Алайда, өңірлердегі табиғи-климаттық жағдайлар тек 146,8 мың гектар алаңында өңдеулер жүргізуге мүмкіндік берді.
Мал шаруашылығы республикада экономиканың аграрлық секторының негiзгi салаларының бiрi болып табылады.
Мал шаруашылығында малдардың барлық түрлерi санының жыл сайынғы тұрақты өсімі орташа есеппен 4 %-ды құрайды.
2010 жылы 2009 жылмен салыстырғанда iрi қара мал саны 1,3 %-ға өстi және 6175,4 мың басты құрады; тиiсiнше: қой және ешкi – 3,6 %-ға өсті және 17988,1 мың басты құрады; шошқа – 1,3%-ға өсті және 1344,0 мың басты құрады; жылқы – 6,2 %-ға өсті және 1528,3 мың басты құрады; түйе – 9,1 %-ға өсті және 169,6 мың басты құрады; құс – 0,3 %-ға өсті және 32780,3 басты құрады.
2010 жылы жалпы мал басынан ірi қара мал санының үлес салмағы үй шаруашылықтарында 80,7 %-ды, ауыл шаруашылығы кәсiпорындарында – 5,1 %-ды, шаруа-фермерлiк қожалықтарында - 14,2 %-ды құрады; қой мен саны бойынша тиiсiнше - 68,3 %; 4,9 %; 26,8 %; жылқы - 66,5%; 5,9% және 27,6%; шошқа - 75,3%; 17,6% және 7,1%, түйе - 65,6%; 8,9% және 25,5%, құс – 43,8%, 55,3% және 0,9%.
Аталған саланы қолдау бойынша қабылданған шаралар нәтижесiнде мал шаруашылығы өнімдерінің барлық түрлерiнiң өндiрiсi ұлғаяды.
2010 жылы сойылған салмақтағы ет өндiрiсi 937,4 мың тоннаны құрады және 2009 жылмен салыстырғанда 4,6 %-ға артты, тиісінше сүт - 5381,2 мың тоннаны құрады немесе 1,5 %-ға артты, жұмыртқа - 3720,4 млн. дананы құрады немесе 12,5 %-ға артты, жүн - 37,6 мың тоннаны құрады немесе 3,3 %-ға артты.
Республиканың ауыл шаруашылығы құрылымдарында мал мен құстың барлық түрлерiн союға өткізу сойылған салмақта 18,2 %-ға артты және 218,5 мың тоннаны құрады, тиісінше сүт – 3,9 %-ға немесе 563,4 мың тоннаға артты және жұмыртқа – 21,6 %-ға немесе 2372,34 млн. данаға артты.

При этом повышается продуктивность скота и птицы. За 2010 год в сравнении с 2009 годом средний удой молока на 1 корову в сельхозформированиях увеличился на 258 кг и составил 3375 кг, средний выход яиц на 1 курицу-несушку увеличился на 10 штук и составил 278 шт.
На позитивные сдвиги в отрасли животноводства определенное влияние оказывает проводимая в животноводстве селекционно-племенная работа.
Племенная база в животноводстве характеризуется стабильным ростом количества племенных хозяйств, ежегодно их число увеличивается на 40-50 единиц. Однако удельный вес племенных животных в общем поголовье все еще остается низким.
В области ветеринарии на постоянной основе проводится целенаправленная работа по обеспечению эпизоотического благополучия в республике и безопасности продуктов питания.
Ведется работа по дальнейшему совершенствованию системы ветеринарии, путем внесения соответствующих изменений и дополнений в законодательство в области ветеринарии.
В целях приведения существующих ветеринарных лабораторий в соответствие с требованиями международных стандартов запланировано строительство 11 областных, 115 районных однотипных модульных ветеринарных лабораторий с вивариями и 1 биохранилища для штаммов микроорганизмов.
В 2010 году было зарегистрировано 204 очагов острых инфекционных болезней, где были проведены соответствующие ветеринарно-карантинные мероприятия, из них ликвидировано 175 очагов, а ликвидация 29 очагов, зарегистрированных в конце года, перешла на 2011 год.
Проведена вакцинация сельскохозяйственных животных в количестве 440 865 голов (против ящура – 425 852 голов, против сибирской язвы – 15 013 голов).
В 2010 году была начата реализация новой программы по предоставлению услуг по организации и проведению идентификации сельскохозяйственных животных.
Предприятиями перерабатывающими сельскохозяйственную продукцию в 2010 году произведено 7 % республиканского объема промышленного производства и 22 % – обрабатывающей промышленности.
При этом объем производства продуктов питания, включая напитки в 2010 году достиг 845 млрд. тенге.
Среднегодовой темп роста отрасли за последние пять лет составил 105,4 %. В 2010 году по сравнению с 2009 годом производство муки увеличилось на 3,9 %, консервов мясных и мясорастительных – на 61 %, растительных масел – на 8,5 %, маргарина – на 5,7 %, соков – на 61 %, колбасных изделий – на 4,5 %, сыров и творога – на 13,1 %, кисломолочной продукции – на 25 %, молока обработанного – на 28,7 %, крупы – на 5 %, риса – на 24 %, макарон – на 10,6 %, кондитерских изделий - на 6,4 %.
За отчетный период по сравнению с 2009 годом в республике на 5,8 % снизились объемы производства сахара, на 14 % – сливочного масла, на 3,2 % молока и сливок сгущенных, на 17,6 % – сухого молока, на 32,1 % – овощных консервов, на 28,5 % – фруктовых консервов, на 4,6% – томатных консервов.
В целях совершенствования и гармонизации с международными требованиями в области пищевой безопасности разработаны и утверждены 9 технических регламентов по требованиям к безопасности основных видов продуктов переработки сельскохозяйственного сырья.

Бұл ретте мал мен құстың өнiмдiлiгi артуда. 2010 жылы 2009 жылмен салыстырғанда 1 сиырға келетiн сүттiң орташа сауылымы ауыл шаруашылығы құрылымдарында 258 кг-ға артты және 3375 кг-ны құрады, 1 жұмыртқалағыш тауыққа келетін жұмыртқаның орташа шығысы 10 данаға артты және 278 дананы құрады.
Мал шаруашылығы саласындағы оң жетiстiктерге мал шаруашылығындағы жүргiзілген селекциялық-асыл тұқымдық жұмыстар анық әсерiн тигiзедi.
Мал шаруашылығындағы тұқымдық база тұқымдық шаруашылықтар санының тұрақты өсуiмен сипатталады, жыл сайын олардың саны 40-50 бiрлiкке өсуде. Алайда, жалпы мал басындағы асыл тұқымды малдардың үлесi төмен деңгейде қалып отыр.
Ветеринария саласында тұрақты негiзде республикадағы эпизоотиялық қолайлылықты және тамақ өнiмдерiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша мақсатты жұмыстар жүргiзiлуде.
Ветеринария саласындағы заңнамаға тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы ветеринария жүйесін одан әрі жетілдіру бойынша жұмыстар жүргізілуде.
Қолда бар ветеринариялық зертханаларды халықаралық стандарттар талаптарына сәйкестендіру мақсатында виварийлері бар 11 облыстық, 115 аудандық бір типті модульдік ветеринариялық зертхана және микроорганизмдер штаммдарына арналған 1 биоқойма салу жоспарланып отыр.
2010 жылы жіті жұқпалы аурулардың 204 ошағы тіркеліп, онда тиісті ветеринариялық-карантиндік іс-шаралар жүргізілді. Олардың ішінде 175 ошақ жойылды, ал, жыл соңында тіркелген 29 ошақ 2011 жылға ауысты.
440 865 басы мөлшеріндегі (аусылға қарсы – 425 852 бас, топалаңға қарсы – 15 013 бас) ауыл шаруашылығы жануарларына вакцинация іс-шаралары жүргізілді.
2010 жылы ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі қызметтерді ұсыну бойынша жаңа бағдарламаны жүзеге асыру басталды.
Ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсiпорындар 2010 жылы өнеркәсiптiк өндiрiстiң республикалық көлемiнiң 7 %-ын және өңдеушi өнеркәсiптiң 22 %-ын өндiрдi.
Бұл ретте тамақ өнімдері өндiрiсінің көлемi, сусындарды қоса алғанда, 2010 жылы 845 млрд. теңгеге жеттi.
Саланың орташа жылдық өсу қарқыны соңғы бес жылдың iшiнде 105,4 %-ды құрады. 2010 жылы 2009 жылмен салыстырғанда ұн өндiрiсi 3,9 %-ға, ет және ет-өсiмдiк консервiлері - 61 %-ға, өсiмдiк майлары - 8,5 %-ға, маргарин – 5,7 %-ға, шырындар - 61 %-ға, шұжық өнімдері - 4,5 %-ға, ірімшік және сүзбе – 13,1 %-ға, қышқыл сүт өнімдері – 25 %-ға, өңделген сүт – 28,7 %-ға, жармалар – 5 %-ға, күріш – 24 %-ға, макарон – 10,6 %-ға, кондитерлік өнімдер – 6,4 %-ға өстi.
Есептi кезеңде 2009 жылмен салыстырғанда республикада қант өндiрiсiнiң көлемi 5,8 %-ға, сары май – 14 %-ға, сүт және қоюландырылған кілегей – 3,2 %-ға, құрғақ сүт – 17,6 %-ға, көкөнiс консервiлерi – 32,1 %-ға, жемiс консервiлерi – 28,5 %-ға және томат консервілері – 4,63 %-ға төмендедi.
Жетілдіру және халықаралық талаптармен үйлестiру мақсатында тамақ қауiпсiздiгi саласында ауыл шаруашылығы шикiзатын қайта өңдеу өнiмдерiнiң негiзгi түрлерiнiң қауiпсiздiгiне қойылатын талаптар бойынша 7 техникалық регламент әзiрлендi және бекiтiлдi.

Продолжается работа по улучшению качества выпускаемой продукции и переходу предприятий на международные стандарты, в настоящее время систему менеджмента качества, основанную на международных стандартах ИСО и ХАССП, внедрили 360 предприятия отрасли, на стадии разработки подготовки производства к внедрению системы менеджмента качества 84 предприятии.
Для дальнейшего системного развития потенциала аграрной науки в 2007 году путем слияния 25 научных организаций Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан создано акционерное общество «КазАгроИнновация» со 100 %-ным участием государства в уставном капитале с целью формирования системы эффективного конкурентоспособного научного и инновационного обеспечения развития АПК.
Созданы 51 новых сортов и гибридов сельскохозяйственных культур и переданы в Госсортоиспытание, в т.ч. зерновые и зернобобовые – 23, крупяные и масличные – 3, картофеля и овощебахчевые – 12, плодово-ягодные культуры и виноград – 7, хлопчатник – 2, кормовые культуры – 4. Допущены к использованию 54 сорта.
В 2010 году начаты широкомасштабные экологические испытания сортов и гибридов зарубежной селекции, завезенных из 28 стран мира со схожими природно-климатическими зонами возделывания.
Из испытанных 365 сортов и гибридов по проявлению хозяйственно-ценных признаков выделены 148, в т.ч. 107 – с урожайностью выше установленного стандарта.
Подготовлены документы для подачи заявки на апробацию 10 типов и линий сельскохозяйственных животных, в т.ч. 3 линии КРС, 4 линии и 2 типа лошадей и 1 линия верблюдов (лошадей линии Меймана в мугалжарской породе; нового селетинского в типе жабе с 3-мя линиями; линии мясного направления продуктивности крупного рогатого скота; заводская линия верблюдов западной популяции Атырауской области и др.).
Созданы и усовершенствованы 15 новых технологий, в том числе в земледелии – 5; животноводстве – 5; водном и рыбном хозяйствах по 1 технологии; 3 технологии в переработке и хранении сельхозпродукции.
Создано 3 вакцинных препарата и 2 препарата для повышения неспецифической резистентности, 2 противопаразитарных препарата.
Получено охранных документов: патентов на изобретение – 11; патентов на селекционные достижения – 54; инновационных патентов – 95.
В рамках проекта «С дипломом в село» продолжается предоставление социальной поддержки специалистам социальной сферы. По данным акиматов областей в 2010 году прибыли и трудоустроены в сельской местности 7305 специалистов социальной сферы, из которых 6476 обратились в постоянно действующие комиссии при акиматах районов (городов областного значения) за получением мер социальной поддержки. На 2010 год было запланировано 502 463 тыс.тенге на выплату подъемного пособия 4000 специалистам. Вместе с тем, постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2010 года № 1053 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 октября 2009 года № 2162 «О реализации Закона Республики Казахстан «О республиканском бюджете на 2010-2012 годы» дополнительно было выделено 148 313 тыс. тенге. таким образом в 2010 году всего выделено 650 776 тыс. тенге для 5499 специалистов.
С 2010 года специалистам социальной сферы предоставляются бюджетные кредиты на приобретение жилья в сумме, не превышающий 630-кратный размер месячного расчетного показателя, сроком на пятнадцать лет со ставкой вознаграждения в размере 0,01 % годовых от суммы кредита.

Шығарылатын өнiмдердiң сапасын жақсарту және кәсiпорындарды халықаралық стандарттарға көшiру бойынша жұмыстар жалғасуда, қазiргi уақытта, ИСО және ХАССП халықаралық стандарттарына негiзделген сапа менеджмент жүйесiн саланың 360 кәсiпорны енгiздi, 84 кәсiпорын өндiрiсiн сапа менеджментi жүйесiн енгiзуге әзiрлеу және дайындау сатысында.
Аграрлық ғылымның әлеуетiн одан әрi жүйелi түрде дамыту үшiн АӨК-нi дамытуды тиiмдi бәсекеге қабiлеттi ғылыми және инновациялық қамтамасыз ету жүйесiн қалыптастыру мақсатында 2007 жылы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң 25 ғылыми ұйымын бiрiктiру жолымен жарғылық капиталына мемлекет 100 % қатысатын "ҚазАгроИнновация" акционерлiк қоғамы құрылды.
Ауыл шаруашылығы дақылдардың 51 жаңа сорттары мен гибридтері жасалды және Мемлекеттiк сорттық сынақтарға берілді, оның ішінде, дәнді және дәнді-бұршақ дақылдарының – 23, жарма және майлы дақылдарының – 3, картоп пен көкөніс-бақша дақылдарының – 12, жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің – 7, мақтаның – 2, азықтық дақылдардың – 4 сорты берілді. Пайдалануға 54 сорт жіберілді.
2010 жылы өсірудің табиғи-климаттық аймақтары ұқсас 28 елден әкелінген, шетелдік селекцияның сорттары мен гибридтерін кең ауқымды экологиялық сынау басталды.
Сынақтан өткізілген 365 сот пен гибридтің 148-і бағалы шаруашылық белгілерін анықтау бойынша бөлініп алынды, олардың ішінде 107-сі бекітілген стандарттан жоғары өнімділігі бойынша анықталды.
Ауыл шаруашылығы жануарларының 10 типі мен желісін сынақтан өткізуге өтінім беруге арналған құжаттар дайындалды, оның ішінде, ірі қара малдың 3 желісі, жылқының 4 желісі мен 2 типі және түйенің 1 желісі (мұғалжар тұқымындағы Мейман желісінің жылқылары, 3 желісі бар жабе типіндегі жаңа сілеті тұқымы, ірі қара малдың етті бағыттағы желісі, Атырау облысының батыс популяциясы түйелерінің зауыттық желісі және басқалар).
15 жаңа технология жасалды және жетілдірілді, оның ішінде, егіншілікте – 5; мал шаруашылығында – 5; су және балық шаруашылықтарында - 1 технологиядан, қайта өңдеуде және ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауда – 3 технология.
3 вакциналы препарат және өзіне тән емес төзімділікті жоғарлатуға арналған 2 препарат және 2 паразиттерге қарсы препарат әзірленді.
Қорғау құжаттары алынды: 11 өнертабысқа берілетін патент; 54 селекциялық жетістіктерге берілетін патент, 95 инновациялық патент.
"Дипломмен ауылға" жобасы шеңберінде әлеуметтік сала мамандарына әлеуметтік қолдау көрсету жалғасуда. Әкімдіктердің деректері бойынша 2010 жылы ауылды жерлерге әлеуметтік саласының 7305 маманы барды және жұмысқа орналасты, олардың 6476-ы әлеуметтік қолдауды алу үшін аудан (облыс маңызы бар қала) әкімдіктері жанындағы тұрақты комиссияларға жүгінді. 2010 жылға 4000 маманға көтерме жәрдемақы төлеу үшін 502 463 мың теңге жоспарланды. Сонымен бірге, "2010-2012 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 22 қазандағы № 2162 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 12 қазандағы № 1053 қаулысымен қосымша 148 313 мың теңге бөлінді, осылайша, 2010 жылы 5499 маманға барлығы 650 776 мың теңге бөлінді.
2010 жылдан бастап әлеуметтік саласының мамандарына тұрғын үй сатып алу үшін айлық есептік көрсеткіштің 630 еселік көлемінен аспайтын сомада, сыйақы ставкасы кредит сомасының жылдық 0,01 %-ы көлемінде, 15 жыл мерзімге бюджеттік кредит берілді.

В 2010 году завершена реализация Государственной программы развития сельских территорий Республики Казахстан на 2004 – 2010 годы. Дальнейшее разрешение проблемных вопросов развития сельских территорий включено в Государственную программу развития здравоохранения на 2011 – 2015 годы «Саламатты Казахстан», Государственную программу развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы, Государственную программу по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы, отраслевые программы модернизации жилищно-коммунального хозяйства до 2020 года и «Ак булак» на 2011 – 2020 годы, а также в программы развития территорий областей на 2011 – 2015 годы.
Анализ основных проблем
В АПК страны основными общесистемными проблемами отрасли являются:
1) отсталость агротехнологий, физическая и моральная изношенность основных средств производства;
2) сверхнормативные потери поливной воды;
3) мелкотоварность сельскохозяйственного производства;
4) низкая доля племенного скота в общем объеме стада;
5) слабая кормовая база, недостаток полнорационных комбикормов и, как следствие, низкая продуктивность скота и птицы;
6) нехватка качественного сырья промышленной переработки и низкая доля отечественной продукции глубокой переработки на внутреннем рынке продовольственных товаров;
7) наличие важнейших продуктов питания, по которым не удовлетворяются внутренние потребности страны;
8) низкий уровень привлечения инвестиций в аграрный сектор экономики;
9) недостаточное развитие сельской кооперации.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
К основным внешним и внутренним факторам, оказывающим влияние на развитие аграрной отрасли относятся:
1) внедрение новых агротехнологий;
2) возможность выхода на внешние рынки;
3) обеспеченность высококвалифицированными кадрами;
4) перспектива развития отрасли благодаря растущему спросу на сельскохозяйственную продукцию на внешних рынках, роста населения и уровня его благосостояния;
5) финансовый риск (мировой финансовый кризис; сокращение объема средств, выделяемых из республиканского бюджета и др.);
6) ценовой риск (изменение мировых и внутриреспубликанских цен на сельскохозяйственную продукцию);
7) увеличение импорта со стороны стран Таможенного Союза;
8) угроза продовольственной безопасности страны;
9) риски природного характера (засуха, заморозки, вымерзание, недостаток тепла, излишнее увлажнение, град, ливень, буря, ураган, наводнение, сель);

2010 жылы Қазақстан Республикасының ауылдық аумақтарын дамытудың 2004 – 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының іске асырылуы аяқталды. Ауылдық аумақтарды дамытудың өзекті мәселелерін әрі қарай шешу Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011 - 2015 жылдарға арналған "Саламатты Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасына, Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына, Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаға, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғыртудың 2020 жылға дейінгі және 2011 – 2020 жылдарға арналған "Ақ бұлақ" салалық бағдарламаларына, сондай-ақ, облыстар аумақтарын дамытудың 2011 – 2015 жылдарға арналған бағдарламаларына енгізілді.
Негiзi проблемаларды талдау
Елдiң АӨК-сiнде негiзгi жалпы жүйелi проблемалар мыналар болып табылады:
1) агротехнологиялардың артта қалуы, өндiрiстiң негiзгi құралдарының физикалық және моральдық тозуы;
2) суармалы судың нормативтен тыс шығындары;
3) ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң ұсақ тауарлығы;
4) табынның жалпы көлеміндегі асыл тұқымды малдың төмен үлесі;
5) әлсiз азық базасы, толық рационды құрама жемдердiң жетiспеушiлiгi және оның салдарынан мал мен құстың төмен өнiмдiлiгi;
6) өндiрiстiк өңдеуге сапалы шикізаттың жетiспеушiлiгi және азық-түлік тауарларының iшкi нарығында терең қайта өңделген отандық өнімдер үлесiнiң төмендiгi;
7) елдің iшкi сұранысын қанағаттандырмайтын маңызды азық-түлік өнiмдерiнiң бар болуы;
8) экономиканың аграрлық секторына инвестиция тартудың төмен деңгейі;
9) ауылдық кооперацияның жеткiлiксiз дамуы.
Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау
Аграрлық саланың дамуына әсерін тигiзетiн негiзгi iшкi және сыртқы факторларға:
1) жаңа агротехнологияларды енгізу;
2) сыртқы нарықтарға шығу мүмкiндiгi;
3) бiлiктiлiгi жоғары мамандармен қамтамасыз етiлгендiгi;
4) сыртқы нарықтардағы ауыл шаруашылығы өнiмдерiне деген өсiп келе жатқан сұраныстың, халықтың және оның әл-ауқат деңгейiнiң өсуiнің арқасында саланы дамыту перспективасы;
5) қаржылық тәуекел (әлемдiк қаржы дағдарысы; республикалық бюджеттен бөлiнетiн қаражат көлемiнiң қысқаруы және т.б.);
6) бағалық тәуекел (ауыл шаруашылығы өнiмдерiне деген әлемдiк және республикаiшiлiк бағалардың өзгеруi);
7) Кеден одағы елдерi тарапынан импорттың ұлғаюы;
8) елдiң азық-түлiк қауiпсiздiгiне қауiп-қатер;
9) табиғи сипаттағы тәуекел (құрғақшылық, қатқақ, үсiк, жылудың жетiспеушiлiгi, артық ылғалдану, бұршақ, нөсер жаңбыр, боран, дауыл, су тасқыны, сел, жаһандық жылыну, өсiмдiктер мен жануарлардың жаппай ауыруы);

10) риски массового заболевания растений и животных.
Развитие рыбного хозяйства.
В целях правового урегулирования неохваченных действующим законодательством особенностей развития рыбного хозяйства, совершенствования правового механизма в вопросах обеспечения охраны, воспроизводства и рационального использования рыбных ресурсов, в том числе создания правовых основ для развития рыбоводства в начале 2010 года принят Закон РК «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты по вопросам рыбного хозяйства».
Законом внесены изменения и дополнения в законы «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира»«Об особо охраняемых природных территориях»«О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий», в ЭкологическийВодныйНалоговыйАдминистративный и Уголовный кодексы, предусматривающие введение государственной монополии на добычу, закуп и переработку осетровых видов рыб и их икры, развитие рыбоводства и его государственную поддержку, а также ужесточение ответственности за браконьерство и нарушение законности в сфере рыбного хозяйства.
В 2010 году действующими в республике 3 рыбопитомниками, 1 нерестово-выростным хозяйством, 1 осетровым рыбоводным хозяйством и Казахской производственной акклиматизационной станцией, которые являются республиканскими государственными казенными предприятиями, выращено и выпущено 156,4 млн. штук молоди ценных видов рыб в естественные водоемы (осетровые, карп, толстолобик, белый амур, сиговые виды рыб).
В 2010 году улов рыбы составил 51,7 тыс. тонн. За пользование рыбными ресурсами внесено в государственный бюджет платежей на сумму 512,7 млн. тенге.
Государственными инспекторами по охране рыбных ресурсов выявлено и пресечено 9949 фактов нарушения рыбоохранного законодательства, наложено штрафов на сумму 54,0 млн. тенге. У нарушителей в общей сложности было изъято 63,8 тонн рыбы, из которых 3,4 тонн осетровых видов.
Продолжается реализация мероприятий по долгосрочному закреплению рыбохозяйственных водоемов и участков за пользователями, что позволяет планомерно вести работу по вовлечению их средств и инвестиций в развитие рыбного хозяйства.
За истекший период за 1082 рыбохозяйственными организациями на cрок до 10 лет закреплено 2022 водоемов и участков международного республиканского и местного значений.
Развитие лесного и охотничьего хозяйств.
В целях реализации Программы «Жасыл ел» на 2008 – 2010 годы в 2010 году лесоохранными учреждениями акиматов областей и природоохранными учреждениями Комитета лесного и охотничьего хозяйства проведены лесопосадочные работы на площади 51,1 тыс. га (2009 г. – 48,3 тыс. га).

10) өсiмдiктер мен жануарлардың жаппай ауруы жатады.
Балық шаруашылығын дамыту
Қолданыстағы заңнамамен қамтылмаған балық шаруашылығын дамыту ерекшеліктерін құқықтық реттеу, балық ресурстарын қорғау, өсімін молайту және тиімді пайдалану мәселелерінің құқықтық механизмін жетілдіру, сондай-ақ, балық шаруашылығын дамыту үшін құқықтық негіздеме жасау мақсатында 2010 жылы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне балық шаруашылығын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңы қабылданды.
Заңмен "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы""Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы",  "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" заңдарға, ЭкологиялықСуСалықӘкімшілік және Қылмыстық кодекстеріне балықтардың бекіре түрлерін және олардың уылдырығын өндіруге, сатып алуға және қайта өңдеуге мемлекеттік монополияны енгізуді, балық аулауды дамытуды және оны мемлекеттік қолдауды, сондай-ақ, балық шаруашылығындағы браконьерлік пен заң бұзушылыққа жауапкершілікті қатаңдатуды көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізілді.
2010 жылы республикада жұмыс істейтін республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындар болып табылатын, 3 балық питомнигі, 1 уылдырық шашу-өсіру шаруашылығы, 1 бекіре балығын өсіру шаруашылығы және Қазақ өндірістік-жерсіндіру станциясы 156,4 млн. дана бағалы балық түрлерінің шабағын (балықтардың бекіре, тұқы, дөңмаңдай, ақ амур, ақсақа балық түрлері) өсірді және табиғи су айдындарына жіберілді.
2010 жылы балық аулау 51,7 мың тоннаны құрады. Балық ресурстарын пайдаланудан мемлекеттік бюджетке 512,7 млн. теңге сомасында төлем түстi.
Балық ресурстарын қорғау жөніндегі мемлекеттiк инспекторлар 9949 балық қорғау заңнамаларын бұзу фактiсiн анықтады және жолын кестi, 54,0 млн. теңге сомасында айыппұл салынды. Құқық бұзушылардан жалпы көлемi 63,8 тонна балық, оның iшiнде 3,4 тонна бекiре тұқымдас балық тәркiлендi.
Балық шаруашылығы су айдындары мен учаскелерiн пайдаланушыларға ұзақ мерзiмге бекiтiп беру бойынша iс-шараларды iске асыру жалғасуда, бұл балық шаруашылығын дамытуға олардың қаражаттары мен инвестицияларын тарту бойынша жоспарлы жұмыстар жүргiзуге мүмкiндiк бередi.
Өткен кезеңде 1082 балық шаруашылығы ұйымына 10 жылға дейiнгi мерзiмге 2022 халықаралық, республикалық және жергiлiктi маңызы бар су айдындары мен учаскелерi бекiтiлiп берiлдi.
Орман және аңшылық шаруашылықтарын дамыту
2008 – 2010 жылдарға арналған "Жасыл ел" бағдарламасын іске асыру мақсатында 2010 жылы облыс әкімдіктерінің орман қорғау мекемелері мен Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің табиғат қорғау мекемелері 51,1 мың гектар (2009 жылы – 48,3 мың гектар) алаңда ағаш отырғызу жұмыстарын жүргізді.

Продолжаются работы по созданию зеленой зоны города Астаны. Весной 2010 года произведены посадки на площади 5 тыс. га. Всего с 1997 года посажено 50 тыс. га лесонасаждений.
С начала пожароопасного сезона 2010 года в целом на территории государственного лесного фонда республики зарегистрировано 644 случая лесных пожаров, площадь которых составила 11 700 га, в том числе покрытая лесом 6583 га. Ущерб от лесных пожаров по республике составил 331851 тыс. тенге.
Анализ лесных пожаров за 2010 год показал, что по сравнению с 2009 годом их площади увеличились в 2,6 раза, но по сравнению со средним показателем за последние 5 лет площадь лесных пожаров сокращена в 4 раза.
Своевременность обнаружения и ликвидация степных пожаров, угрожающих лесному фонду, достигается и проведением авиационного патрулирования.
В 2010 году патрулирование было осуществлено в объеме 5800 часов на площади 5639 тысяч гектар. При этом, службами авиалесоохраны было обнаружено и ликвидировано 287 случаев лесных пожаров, что составляет по охраняемой территории 79 % от общего их числа.
За последние годы в результате принятых мер по совершенствованию нормативной правовой базы лесного хозяйства, увеличению бюджетного финансирования отрасли удалось значительно снизить объемы незаконных рубок леса.
В течении 2010 года проводились работы по сохранению и восстановлению численности редких и исчезающих видов диких копытных животных и сайгаков в соответствии с Программой по сохранению и рациональному использованию водных ресурсов, животного мира и развития сети особо охраняемых природных территорий до 2010 года, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2007 года № 914. Осуществлялась охрана охотничьих видов животных силами егерского состава охотничьих хозяйств и инспекторами областных территориальных управлений лесного и охотничьего хозяйства.
По результатам предварительной камеральной обработки учетных материалов, проведенной специалистами Института зоологии МОН РК, общая численность сайгаков составляет – 85,5 тыс. особей (на 4,5 тысяч особей или на 5,5 % больше чем в 2009 году), в том числе: бетпакдалинская – 53,4 тыс., устюртская – 4,9 тыс. и уральская – 27,2 тыс. особей.
Эффективной мерой сохранения биологического разнообразия является создание особо охраняемых природных территорий.
В апреле 2010 года постановлением Правительства Республики Казахстан № 370 создан Жонгар-Алатауский ГНПП в Алматинской области на площади 356 тыс. га, а также постановлениями Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2010 года № 501 расширена территория ГНПП «Бурабай» на 46,4 тыс. га и от 5 октября 2010 года № 1025 расширена территория Алакольского заповедника на 45,5 тыс. га.
Развитие водных ресурсов.

Астана қаласының жасыл аймағын құру бойынша жұмыстар жалғасуда. 2010 жылдың көктемінде 5 мың гектар алаңға ағаш отырғызылды. 1997 жылдан бастап барлығы 50 мың гектар екпе ағаштары отырғызылды.
2010 жылдың өрт қауіпті маусымының басынан бастап жалпы республиканың мемлекеттiк орман қорының аумағында 644 орман өртi тiркелді, олардың көлемi 11 700 гектарды құрады, оның iшiнде, орманды жерлер 6 583 гектар. Республика бойынша орман өрттерiнен келген шығын 331851 мың теңгенi құрады.
2010 жылғы орман өрттерiн талдау 2009 жылмен салыстырғанда олардың алаңдары 2,6 есе ұлғайғанын көрсеттi, бірақ соңғы 5 жылдағы орташа көрсеткішпен салыстырғанда орман өрттерінің алаңы 4 есеге қысқарған.
Орман қорына қауiп төндiретiн дала өрттерiн уақытында анықтауға және жоюға авиациялық патрулдеу жүргiзумен қол жеткізілді.
2010 жылы патрульдеу 5800 сағат көлемiнде 5639 мың гектар алаңда жүзеге асырылды. Бұл ретте әуеден орман қорғау қызметтерi 287 орман өртін анықтады және жойды, бұл қорғалатын аумақтың жалпы санының 79 %-ын құрайды.
Соңғы жылдары орман шаруашылығының нормативтiк құқықтық базасын жетiлдiру бойынша қабылданған шаралар, саланы бюджеттiк қаржыландыруды ұлғайту нәтижесiнде заңсыз ағаш кесу көлемiн айтарлықтай азайтуға мүмкiндiк туды.
2010 жылдың ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 8 қазандағы № 914 қаулысымен бекітілген Су ресурстарын, жануарлар дүниесін сақтау және оңтайлы пайдалану және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың желісін дамыту жөніндегі 2010 жылға дейінгі бағдарламаға сәйкес сирек кездесетін және жойылуға жақын жабайы тұяқты жануарлар мен киiктердiң санын сақтау және қалпына келтіру бойынша жұмыстар жүргізілді. Аңшылық шаруашылықтарының қорықшылар құрамы мен орман және аңшылық шаруашылығы облыстық аумақтық басқармаларының инспекторлары жануарлардың ауланатын түрлерін қорғауды жүзеге асырды.
ҚР БҒМ Зоология институтының мамандары жүргізген есепке алу материалдарының камералды алдын ала зерттеулерінің нәтижелері бойынша киіктердің жалпы саны – 85,5 мың дарақты (2009 жылмен салыстырғанда 4,5 мың дараққа немесе 5,5 %-ға артық), оның ішінде: бетпақ далалық киіктер – 53,4 мың дарақты, үстірттік киіктер – 4,9 мың және оралдық киіктер – 27,2 мың дарақты құрайды.
Биологиялық әр түрлiлiктi сақтаудың тиiмдi шарасы ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру болып табылады.
2010 жылдың сәуір айында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң № 370 қаулысымен Алматы облысында 356 мың гектар алаңында Жоңғар-Алатау МҰТП құрылды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 1 маусымдағы № 501 қаулысымен Борабай МҰТП аумағы 46,4 мың гектарға және 2010 жылғы 5 қазандағы № 1025 қаулысымен Алакөл қорығының аумағы 45,5 мың гектарға ұлғайтылды.
Су ресурстарын дамыту

В рамках реализации отраслевой программы «Питьевая вода» на 2002 – 2010 годы на решение вопросов обеспечения питьевой водой за период 2002 – 2009 годы выделено и освоено из всех источников более 205,4 млрд. тенге. На эти средства были построены, реконструированы и капитально отремонтированы 12935 км систем питьевого водоснабжения, улучшено водообеспечение 3449 населенных пунктов с численностью более 4,6 млн. человек.
Завершено строительство и реконструкция Октябрьского группового водопровода в Кызылординской области, Арысского и Сарыагашского групповых водопроводов в Южно-Казахстанской области и Урдинского группового водопровода в Западно-Казахстанской области.
Завершено строительство и реконструкция систем водоснабжения городов Алга и Эмба Актюбинской области, городов Жаркент Алматинской области, Аягоз Восточно-Казахстанской области, Каражал и Приозерск Карагандинской области, Казалинск Кызылординской области и Жетысай Южно-Казахстанской области.
Наряду с этим, за счет средств, выделенных из резерва Правительства Республики Казахстан (3,57 млрд. тенге), произведена реконструкция 30 км особо аварийного участка Кокшетауского группового водопровода из 252 км в Акмолинской области, что позволило прекратить забор воды из озера Щучье и озерных систем Щучинско-Боровской курортной зоны и стабилизировать уровень воды.
В целях сохранения и улучшения мелиоративного состояния земель ведется государственный мониторинг орошаемых земель. В 2010 году выполнено: агромелиоративное обследование орошаемых земель на объектах проектов усовершенствования ирригационных и дренажных систем и управления водными ресурсами и восстановлены земли на общей площади 1 625,6 тыс. га; стационарные гидрогеологические наблюдения за уровенно-солевым режимом грунтовых вод – 48 872 замера; гидрологические наблюдения за стоком коллекторно-дренажных вод – 3018 замеров; текущий ремонт 788 наблюдательных скважин; почвенно-солевая съемка на площади 28,5 тыс. га; 15 600 условных единиц лабораторных анализов, разработаны рекомендации для планирования агромелиоративных, водохозяйственных мероприятий для государственных органов управления, а также эксплуатационных служб и землепользователей на оросительных системах.
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельхозтоваропроизводителям из средств республиканского бюджета в 2010 году позволило обеспечить удешевление стоимости подачи воды, используемой на орошение, в объеме 8 101,721 млн. м3.
Субсидирование стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых и локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения, позволило в 2010 году обеспечить подачу питьевой воды по сниженным тарифам с охватом населения в количестве 1981,8 тыс. человек.
Анализ основных проблем
К наиболее значимым проблемам лесного, рыбного и водного хозяйств в настоящее время можно отнести:
слабое развитие товарного рыбоводства. Необходимость интенсификации данного направления обусловлена ограниченностью рыбосырьевых запасов естественных водоемов и необходимостью принятия мер по ограничению промысловой нагрузки на водоемы, в целях предотвращения их истощения;

2002 – 2010 жылдарға арналған "Ауыз су" салалық бағдарламасын iске асыру шеңберiнде 2002 – 2009 жылдар кезеңінде ауыз сумен қамтамасыз ету мәселесiн шешуге барлық көздерден 205,4 млрд. теңге бөлiнiп, игерiлдi. Осы қаражатқа 12935 шақырым ауыз сумен жабдықтау жүйелерi салынды, қайта жаңартылды және күрделi жөндеуден өткiзiлдi, тұрғындарының саны 4,6 млн. адамнан асатын 3449 елдi мекеннің сумен қамтамасыз етілуі жақсартылды.
Қызылорда облысында Октябрь топтық су құбырын, Оңтүстiк Қазақстан облысында Арыс және Сарыағаш топтық су құбырларын және Батыс Қазақстан облысында Орда топтық су құбырын салу және қайта жаңарту аяқталды.
Ақтөбе облысы Алға және Ембi қалаларының, Алматы облысы Жаркент, Шығыс Қазақстан облысы Аягөз, Қарағанды облысы Қаражал және Приозерск, Қызылорда облысы Қазалы және Оңтүстiк Қазақстан облысы Жетiсай қалаларының сумен жабдықтау жүйелерiн салу және қайта жаңарту аяқталды.
Сонымен бiрге, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервiнен бөлiнген қаражат (3,57 млрд. теңге) есебiнен Ақмола облысындағы Көкшетау топтық су құбырының 252 шақырымынан 30 шақырым аса апатты учаскесiне қайта жаңарту жүргiзiлдi, бұл Шортанды көлiнен және Шортанды-Бурабай курорттық аймағының көл жүйесiнен су жинап алуды тоқтатуға және су деңгейiн тұрақтандыруға мүмкiндiк бердi.
Жерлердiң мелиоративтiк жай-күйiн сақтау және жақсарту мақсатында суармалы жерлерге мемлекеттiк мониторинг жүргiзiлуде. 2010 жылы мыналар: ирригациялық және дренаждық жүйелердi жетiлдiру мен су ресурстарын басқару жобаларының объектiлерiндегі суармалы жерлерде агромелиоративтiк зерттеулер және жалпы алаңы 1625,6 мың гектар жерлердi қалпына келтiру; жер асты суларының деңгейлiк-тұздық режимiне стационарлы гидрогеологиялық бақылаулар - 48872 өлшеу; коллекторлық-кәрiздiк сулардың ағысына гидрогеологиялық бақылаулар - 3018 өлшеу; 788 байқау ұңғымаларына ағымдағы жөндеулер; 28,5 мың гектар алаңда топырақтық-тұздық түсiрiлімдер; 15600 шартты бiрлiк зертханалық талдаулар орындалды, мемлекеттiк басқару органдары, сондай-ақ суару жүйелерiндегi пайдалану қызметтерi мен жер пайдаланушылар үшiн агромелиоративтiк, су шаруашылығы iс-шараларын жоспарлауға арналған ұсынымдар әзiрлендi.
2010 жылы республикалық бюджет қаражатынан ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге су жеткiзу қызметтерiнiң құнын субсидиялау 8 101,721 млн. м3 көлемдегi суаруға пайдаланылатын суды жеткiзу құнын арзандатуды қамтамасыз етуге мүмкiндiк бердi.
Ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көздерi болып табылатын сумен жабдықтаудың ерекше маңызды топтық жүйелерiнен ауыз су беру жөнiндегi қызметтердiң құнын субсидиялау 2010 жылы төмендетiлген тариф бойынша саны 1 981,8 мың адам болатын халықты ауыз сумен қамтамасыз етуге мүмкiндiк бердi.
Негiзгi проблемаларды талдау
Орман, балық және су шаруашылықтарының қазiргi уақыттағы ең маңызды проблемаларына мыналарды жатқызуға болады:
тауарлы балық өсiрудiң әлсiз дамуы. Осы бағытты қарқындату қажеттілігі табиғи су айдындарындағы балық шикiзаты запастарының шектеулiлiгiмен және су айдындарының суалуын болдырмау мақсатында оларда кәсiпшiлiк балық аулауды шектеу бойынша шаралар қабылдаудың қажеттiлiгiмен түсіндіріледі;

в среднем по Казахстану 70,8 % сельского населения обеспечивается водопроводной водой из централизованных источников, 28,3 % – водой децентрализованных источников, а остальная часть населения (0,9 %) пользуется привозной водой и водой открытых водоемов;
большинство сооружений и сетей систем водоотведения введены в эксплуатацию или капитально отремонтированы более 20-30 лет назад;
в целом, по республике более двух третей сетей требуют капитального ремонта или их полной замены; практикуется сброс неочищенных стоков непосредственно на поля фильтрации; только в 41 городе имеются канализационные очистные сооружения с полным технологическим циклом, из них, в 10 городах износ составляет более 70 %;
на сегодняшний день до 90 % внутрихозяйственных гидромелиоративных сетей, обслуживающих орошаемые земли, находятся в частной собственности сельскохозяйственных товаропроизводителей или их объединений - сельских потребительских кооперативов водопользователей; из-за большой затратности, слабой материальной базы сельхозтоваропроизводители не могут проводить своими силами ежегодные мелиоративные мероприятия (очистка внутрихозяйственных оросительных и коллекторно-дренажных сетей, рыхление и планировка площадей орошения, промывка засоленных земель);
в условиях возрастающего дефицита поливной воды, ухудшения экологического состояния орошаемых земель актуальным становится разработка и внедрение водосберегающих технологий;
степные пожары оказывают большое влияние на возникновение лесных пожаров. Они также губительно сказываются на состоянии животного мира и в целом биологического разнообразия, наносят значительный ущерб сельскому хозяйству.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
К основным внешним и внутренним факторам, оказывающим влияние на развитие лесного, рыбного и водного хозяйств относятся:
1) риски природного характера (глобальное потепление, массовое заболевание растений и животных в республике и сопредельных странах, засуха, гидрологический (маловодность) режим, кислородный режим, наводнение, сель, массовое заболевание водных животных в республике и сопредельных государствах, влияние на экосистему проникновения чужеродных видов и др.);
2) значительный износ и неудовлетворительное техническое состояние основных мелиоративных фондов;
3) низкий уровень технологий полива и применения, современных водосберегающих технологий;
4) ухудшение мелиоративного состояния земель;
5) возможные потери при миграции диких животных в сопредельные государства;
6) недостижение договоренностей на краткосрочный период по режиму трансграничных водотоков, а также невыполнение ранее достигнутых.

Қазақстан бойынша орта есеппен 70,8 % ауыл тұрғыны орталықтандырылған су құбырларының суымен, 28,3 %-ы орталықсыздандырылған су көздерiнің суымен қамтамасыз етiледі, ал халықтың қалған бөлiгi (0,9 %) тасып әкелiнетiн суды және ашық су айдындарының суын пайдаланады;
су бөлу жүйелерiнiң құрылыстары мен желiлерiнiң көпшiлiгi 20-30 жылдан астам уақыт бұрын пайдалануға берiлген немесе күрделi жөндеуден өткен;
жалпы республика бойынша желiлердiң үштен екi бөлiгi күрделi жөндеудi немесе оларды толық алмастыруды қажет етедi; тазартылмаған ағындардың тiкелей сүзу алаңдарына түсуi байқалады; тек 41 қалада ғана толық технологиялық циклымен кәрiздiк тазалау имараттары бар, олардың iшiнде, 10 қаладағы имараттың тозуы 70 %-ды құрайды;
бүгiнгi таңда, суармалы жерлерге қызмет көрсететiн iшкi шаруашылық гидромелиоративтiк желiлердiң 90 %-ға дейiнгi ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлердiң немесе олардың бiрлестiктерiнiң – су пайдаланушылардың ауылдық тұтынушылар кооперативтерiнiң жеке меншiгiнде; үлкен шығындылықтың, нашар материалдық базаның салдарынан ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлер жыл сайынғы мелиоративтiк iс-шараларды (iшкi шаруашылық суару және коллекторлы-дренажды желiлердi тазарту, суару алаңдарын қопсыту және жоспарлау, тұзданған жерлердi шаю) өз күштерiмен жүргiзе алмайды;
суару суына деген өсіп келе жатқан тапшылық, суармалы жерлердiң экологиялық жағдайының нашарлауы жағдайында су үнемдегiш технологияларды әзiрлеу мен енгiзу өзектi болып отыр;
дала өрттерi орман өрттерiнiң пайда болуына үлкен әсерiн тигiзедi. Олар да жануарлар дүниесiн жай-күйіне және жалпы биологиялық әртүрлiлiкке жойып жiберу әсерін тиігізеді, ауыл шаруашылығына айтарлықтай шығын келтiредi.
Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау
Орман, балық және су шаруашылықтарын дамытуға әсерiн тигiзетiн негiзгi сыртқы және iшкi факторларға:
1) табиғи сипаттағы тәуекелдер (жаһандық жылыну, республикада және шектес мемлекеттерде өсiмдiктер мен жануарлардың жаппай ауруы, құрғақшылық, гидрологиялық (судың аз болуы) режим, оттегi режимi, су тасқыны, сел, республикада және шектес мемлекеттерде су жануарларының жаппай ауруы, экожүйелерге бөтентекті түрлердiң ену әсері және т.б.);
2) негiзгi мелиоративтiк қорлардың айтарлықтай тозуы және қанағаттанарлықсыз технологиялық жай-күйi;
3) суару технологиясының және қазiргi заманғы су үнемдегiш технологияларды қолданудың төмен деңгейi;
4) жерлердiң мелиоративтiк жай-күйiнiң нашарлауы;
5) жабайы жануарлардың шектес мемлекеттерге жылыстауының ықтимал шығындары;
6) трансшекаралық су ағындарының режимі бойынша қысқа мерзімде келiсiмсөздерге қол жеткізбеу, сондай-ақ бұрын қол жеткізілгендердің орындалмауы жатады.

1. Провести исследования, разработать новые и
усовершенствовать имеющиеся методические основы в
целях совершенствования системы управления
водными ресурсами, улучшения мелиоративного
состояния орошаемых земель, определения основных
направлений и мер для удовлетворения перспективных
потребностей в воде населения и отраслей
экономики
Х
Х
Х
Х
Х
2. Разработать базовую основу Единой
информационно-аналитической системы по управлению
водными ресурсами с дальнейшим ее внедрением на
всей территории республики
Х
Х
Х
Х
Х
3. Провести компенсационные попуски для
восстановления естественного весеннего
гидрологического режима
Х
Х
Х
Х
Х
4. Обеспечить эксплуатацию трансграничных и
республиканских водохозяйственных объектов, не
связанных с подачей воды в соответствии с
установленными требованиями
Х
Х
Х
Х
Х
5. Обеспечить устойчивое функционирование
водохозяйственных объектов и снижение риска
возникновения чрезвычайных ситуаций
Х
Х
Х
Х
Х
6. Обеспечить качественной питьевой водой сельские
населенные пункты, подключаемые к групповым
водопроводам
Х
Х
Х
Х
Х
7. Внедрить автоматизацию и диспетчеризацию систем
управления водными объектами и водохозяйственными
сооружениями
Х
Х
Х
Х
Х
Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа стратегическим целям государства
Стратегические направления
и цели государственного
органа
Наименование стратегического и (или)
программного документа
1
2
Стратегическое направление 1. Устойчивое развитие отраслей
агропромышленного комплекса.
Цель 1. Развитие
конкурентоспособного
агропромышленного комплекса
страны, обеспечивающего
продовольственную
безопасность и увеличение
экспорта продукции.
Послание Президента Республики Казахстан
Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 29
января 2010 года «Новое десятилетие
-новый экономически подъем – новые
возможности Казахстана»; Послание
Президента Республики Казахстан Н.А.
Назарбаева народу Казахстана от 28 января
2011 года «Построим будущее вместе!»;
Государственная программа по
форсированному
индустриально-инновационному развитию
Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы
утвержденная Указом Президента Республики
Казахстан от 19 марта 2010 года № 958,
Республиканский Форум работников
агропромышленного комплекса.
Стратегическое направление 2. Обеспечение охраны, воспроизводства и
рационального использования растительного и животного мира, особо
охраняемых природных территорий, а также рационального использования
водного фонда
Цель 2. Сохранение,
рациональное использование
и воспроизводство рыбных,
лесных ресурсов, ресурсов
животного мира, объектов
природно-заповедного фонда
Послание Президента Республики Казахстан
Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 29
января 2010 года «Новое десятилетие -
новый экономически подъем – новые
возможности Казахстана»; Программа «Жасыл
Даму» на 2010 - 2014 годы утвержденная
постановлением Правительства Республики
Казахстан от 10 сентября 2010 года № 924.
Цель 3. Достижение и
поддержание экологически
безопасного и экономически
оптимального уровня
водопользования и охраны
водного фонда
Послание Президента Республики Казахстан
Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 28
января 2011 года «Построим будущее
вместе!»; Программа «Ак-булак» на 2011 -
2020 годы утвержденная постановлением
Правительства Республики Казахстан от 9
ноября 2010 года № 1176.

1. Су ресурстарын басқару жүйесiн жетiлдiру, суармалы жерлердің мелиоративтік жай-күйін жақсарту, халықтың және экономика салаларының суға деген келешектегі қажеттілігін қанағаттандыру үшін негізгі бағыттар мен шараларды анықтау мақсатында зерттеулер жүргiзу, жаңа әдiстемелiк негiздемелер әзiрлеу және қолда барын жетiлдiру
Х
Х
Х
Х
Х
2. Республиканың барлық аумағына кейіннен енгізе отырып, су ресурстарын басқару жөнiндегi бiрыңғай ақпараттық-талдау жүйесiнiң базалық негiзiн әзірлеу
Х
Х
Х
Х
Х
3. Табиғи көктемгі гидрологиялық режимді қайта қалпына келтіру үшін өтемдiк су жiберулер жүргiзу
Х
Х
Х
Х
Х
4. Бекітілген талаптарға сәйкес су берумен байланысты емес трансшекаралық және республикалық су шаруашылығы объектілерін пайдалануды қамтамасыз ету
Х
Х
Х
Х
Х
5. Су шаруашылығы объектілерінің тұрақты жұмыс істеуін және төтенше жағдайлардың туындау қатерін төмендетуді қамтамасыз ету
Х
Х
Х
Х
Х
6. Топтық су құбырларына қосылған ауылдық елдi мекендердi сапалы ауыз сумен қамтамасыз ету
Х
Х
Х
Х
Х
7. Су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарын басқару жүйесін автоматтандыруды және диспечерлендіруді енгізу
Х
Х
Х
Х
Х
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының
мемлекеттiң стратегиялық мақсаттарына сәйкестiгi
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1
2
1-стратегиялық бағыт. Агроөнеркәсiп кешені салаларын тұрақты дамыту
1-мақсат. Азық-түлiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететін бәсекеге қабілетті елдің агроөнеркәсіптік кешенін дамыту және өнiмдер экспортын ұлғайту
Қазақстан Республикасының Президентi Н.Ә.Назарбаевтың 2010 жылғы 29 қаңтардағы "Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу - Қазақстанның жаңа мүмкiндiктерi" атты Қазақстан халқына Жолдауы; Қазақстан Республикасының Президентi Н.Ә.Назарбаевтың 2011 жылғы 28 қаңтардағы "Болашақты бірге қалаймыз!" атты Қазақстан халқына Жолдауы; Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасын үдемелi индустриялық-инновациялық дамыту жөнiндегi 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарлама, Агроөнеркәсіп кешені қызметкерлердің республикалық форумы
2-стратегиялық бағыт. Өсімдік және жануарлар дүниесін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғауды, өсiмiн молайтуды және ұтымды пайдалануды, сондай-ақ су қорын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету
2-мақсат. Балық, орман ресурстарын, жануарлар дүниесі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтауды, өсімін молайтуды және ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Президентi Н.Ә.Назарбаевтың 2010 жылғы 29 қаңтардағы "Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу - Қазақстанның жаңа мүмкiндiктерi" атты Қазақстан халқына Жолдауы; Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 10 қыркүйектегi № 924 қаулысымен бекiтiлген 2010 - 2014 жылдарға арналған "Жасыл даму" салалық бағдарламасы.
3-мақсат. Суды пайдаланудың және су қорын қорғаудың экологиялық қауіпсіз және экономикалық тиімді деңгейіне қол жеткізу және қолдау
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың 2011 жылғы 28 қаңтардағы "Болашақты бірге қалаймыз!" атты Қазақстан халқына Жолдауы; Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 9 қарашадағы № 1176 қаулысымен бекiтiлген 2011 - 2020 жылдарға арналған "Ақ бұлақ" бағдарламасы.

Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Развитие функциональных возможностей будет осуществляться путем концентрации усилий Министерства на повышение эффективности по следующим основным направлениям:
1) исполнение актов и поручений Главы Государства и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан;
2) управление бюджетными средствами;
3) оказание государственных услуг;
4) управление персоналом;
5) применение информационных технологий;
6) управление целями и процессами Министерства;
7) снижение административных барьеров.
Система управления Министерства будет развиваться путем внедрения:
1) международных стандартов качества серии ИСО 9000;
2) системы сбалансированных показателей;
3) современных информационных технологий.
При построении системы управления, ориентированной на результат и постоянное самосовершенствование, Министерство будет следовать следующим принципам:
1) понимания текущих и будущих потребностей государства, сельхозтоваропроизводителей и населения как потребителей услуг Министерства, выполнения их требований и стремления превзойти их ожидания;
2) обеспечения личного участия руководства в повышении результативности системы управления;
3) постоянной ориентации коллектива Министерства на достижение стратегических целей, поставленных государством перед Министерством, рассмотрения каждого работника как основы Министерства и его главного актива, требующего бережливого отношения и непрерывных инвестиций, развития кадрового потенциала на принципах меритократии;
4) управления деятельностью и ресурсами Министерства как процессами;
5) определения группы взаимосвязанных процессов и управления ими как системами Министерства;
6) стремления к постоянному улучшению всей деятельности Министерства путем развития систем и их процессов;
7) принятия решений, основанных на анализе фактов;
8) построения с каждым поставщиком взаимовыгодных отношений, которые служат основой для развития обеих сторон.
Наименование
Показатель
Мероприятия
1
2
3
Цель 4.1.
Повысить
эффектив-
ность
процессов
управления
бюджетными
средствами
Задача
4.1.1.
Обеспечить
прозрачность
государст-
венных
закупок и
реализацию
плана
государст-
венных
закупок
Показатели
Ед-ца
изме-
рения
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Мероприятия
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1. Степень
выполнения
проведен-
ных
государ-
ственных
закупок к
заплани-
рованным
государ-
ственным
закупкам,
предус-
мотренным
в плане
государ-
ственных
закупок
%
100
100
100
100
100
1.Реализовать
годовой план
государст-
венных
закупок
товаров
работ и
услуг
Министерства
сельского
хозяйства РК
Х
Х
Х
Х

4-бөлiм. Функционалдық мүмкiндiктердi дамыту
Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту келесі негізгі бағыттар тиімділікті арттыруға Министрліктің күш-жігерін біріктіру жолымен жүзеге асырылатын болады:
1. Мемлекет Басшысының және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің актілері мен тапсырмаларын орындау;
2. бюджет қаражатын басқару;
3. мемлекеттік қызмет көрсету;
4. персоналды басқару;
5. ақпараттық технологияларды қолдану;
6. Министрліктің мақсаттары мен процестерін басқару;
7. әкімшілік кедергілерді төмендету.
Министрліктің басқару жүйесі:
1) ИСО 9000 сериялы халықаралық сапа стандарттарын;
2) теңгерімделген көрсеткіштер жүйесін;
3) заманауи ақпараттық технологияларды енгізу жолымен дамытылатын болады.
Нәтижеге және тұрақты өзін-өзі жетілдіруге бағдарланған басқару жүйесін құру кезінде Министрлік келесі принциптерді ұстанатын болады:
1) Министрліктің қызметін пайдаланушылар ретінде мемлекеттің, ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің және халықтың ағымдағы және келешектегі қажеттіліктерін түсіну, олардың талаптарын орындау және олардың күткендерін жүзеге асыруға талпыну;
2) басқару жүйесінің нәтижелілігін арттыруға басшылықтың жеке қатысуын қамтамасыз ету;
3) Министрлік алдында мемлекет қойып отырған стратегиялық мақсаттарға жетуге Министрлік ұжымын әрдайым бағдарлау, әрбір қызметкерді ұқыпты қарым-қатынасты және үздіксіз инвестицияларды талап ететін Министрліктің негізі және оның басты активі ретінде қарастыру, меритократия принциптерінде кадрлық әлеуетті дамыту;
4) Министрліктің қызметі мен ресурстарын процестер ретінде басқару;
5) өзара байланысты процестер тобын анықтау және Министрліктің жүйелері ретінде оларды басқару;
6) жүйелерді және олардың процестерін дамыту жолымен Министрліктің барлық қызметін тұрақты жақсартуға ұмтылу;
7) фактілер талдауына негізделген шешімдерді қабылдау;
8) екі жақтың дамуы үшін негіз болатын әрбір жеткізушімен өзара тиімді қатынастар құру.
Атауы
Көрсеткіш
Іс-шаралар
1
2
3
4.1-мақсат Бюджет қаражатын басқару процестерінің тиімділігін арттыру
4.1.1-міндет Мемлекеттік сатып алудың айқындығын және мемлекеттік сатып алу жоспарын іске асыруды қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Іс-шаралар
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1. Мемлекеттік сатып алу жоспарында көзделген, жоспарланған мемлекеттік сатып алуға қарағанда өткізілген мемлекеттік сатып алудың орындалу дәрежесі
%
100
100
100
100
100
1. ҚР Ауыл шаруашылығы министрлігінің тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді мемлекеттік сатып алу жөніндегі жылдық жоспарын іске асыру
Х
Х
Х
Х

1. Отноше-
ние доли
жалоб по
государ-
ственным
услугам,
оказанным
в государ-
ственном
органе
(подведом-
ственной
организа-
ции) к
доле жалоб
оказанным
в 2010
году
%
90
80
70
60
1. Разработка
стандартов и
регламентов
государст-
венных услуг
в сфере
агропромыш-
ленного
комплекса
и лесного
хозяйства
Х
2. Перевод
государст-
венных услуг
в сфере
агропромыш-
ленного
комплекса
и лесного
хозяйства
в электронный
формат
Х
Х
Цель 4.3.
Повысить
эффектив-
ность
процессов
управления
персоналом
Показатели
Ед-ца
изме-
рения
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Мероприятия
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1. Дости-
жение 30%
представи-
тельства
женщин во
власти на
уровне
принятия
решений к
2016 году
%
22
24
26
28
30
1.Обеспечить
переподго-
товку и
повышение
квалификации
сотрудницами
Министерства
сельского
хозяйства
Республики
Казахстан и
обновление
их
теоретичес-
ких и
практических
знаний и
навыков по
образова-
тельным
программам
Х
Х
Х
Х
Х
2.Обеспе-
чение
соотноше-
ния
средней
заработной
платы
женщин не
менее 70 %
от
заработной
платы
мужчин к
2015 году
и не менее
80 % к
2020 году
%
67
68
69
70
71
2. Проведе-
ние
социологи-
ческих
исследова-
ний, в
рамках
социального
заказа, на
предмет
доступности
сельского
населения, в
т.ч. женщин
предприни-
мателей, к
финансовым
ресурсам,
включая
специализи-
рованные
финансовые
институты
развития
агропромыш-
ленного
комплекса
Х
Х
3. Доля
государ-
ственных
служащих
удовлет-
воренных
условиями
труда
%
60
70
75
80
85
Цель 4.4.
Снижать
администра-
тивные
барьеры
Показатели
Ед-ца
изме-
рения
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Мероприятия
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1. Сниже-
ние
количества
плановых
проверок
субъектов
государ-
ственного
контроля
(согласно
ежегодному
плану
проведения
проверок):
ед.
100
100
100
100
100

1. Мемлекеттік органда (ведомстволық ұйымда) көрсетілген мемлекеттік қызметтер бойынша арыздар үлесінің 2010 жылы көрсетілген қызметтерге түскен арыздар үлесе қатынасы
%
90
80
70
60
1. Агроөнеркәсіп кешені және орман шаруашылығы саласындағы мемлекеттік қызмет көрсету стандарттары мен регламенттерін әзірлеу
Х
2. Агроөнеркәсіп кешені және орман шаруашылығы саласындағы мемлекеттік қызметтерді электронды форматқа көшіру
Х
Х
4.3-мақсат Персоналды басқару процестерінің тиімділігін арттыру
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Іс-шаралар
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1. Шешiм қабылдайтын деңгейдегi билiкте әйелдердiң өкiлдiгiн 2016 жылға қарай 30 %-ға жеткiзу
%
22
24
26
28
30
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі қызметкерлерін қайта даярлауды және біліктілігін арттыруды, білім беру бағдарламалары бойынша олардың теориялық және практикалық білімдері мен дағдыларын жаңартуды қамтамасыз ету
X
X
X
X
X
2. 2015 жылға қарай әйелдердiң орташа еңбекақысын ерлердiң еңбекақысының кемiнде 70 %-ына, 2020 жылға қарай кемiнде 80 %-ына жеткізуді қамтамасыз ету
67
68
69
70
71
2. Әлеуметтік тапсырыс шеңберінде ауыл халқының, оның ішінде, әйел кәсіпкерлердің агроөнеркәсіп кешеннің мамандандырылған қаржы институттарын қоса алғанда, қаржы ресурстарына қол жетімділігі мәніне әлеуметтік зерттеулер жүргізу
X
X
3.Еңбек жағдайына қанағаттанған мемлекеттік қызметшілер үлесі
%
60
70
75
80
85
4.4. мақсат Әкімшілік кедергілерді төмендету
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Іс-шаралар
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1. Мемлекеттiк бақылау субъектiлерiн жоспарлы тексерулер санын азайту (тексеру жүргiзудiң жыл сайынғы жоспарына сәйкес):
бірлік

1. Разрабо-
тать Методику
по
определению
рисков и
установка
критериев к
проверяющим
субъектам
предпринима-
тельства по
видам рисков
Х
в
охотничьем
хозяйстве:
%
470
460
455
450
445
в водном
хозяйстве:
1323
1224
1125
1026
927
в
инспекции
в
агропро-
мышленном
комплексе
27887
25239
22760
21117
19349
2. Разра-
ботать и
обеспечить
реализацию
Медиа-плана
государст-
венного
органа по
освещению
информации о
проводимой
работе по
улучшению
позиции
Казахстана по
показателю
«Прозрачность
принимаемых
политических
решений»
Х
Х
Х
Х
Х
в рыбном
хозяйстве
400
365
340
325
325
2. Сниже-
ние
операци-
онных
издержек,
связанных
с
регистра-
цией и
ведением
бизнеса
(получе-
нием
разреше-
ний,
лицензий,
сертифи-
катов;
аккреди-
тацией;
получением
консуль-
таций),
включая
время и
затраты на
30 % к
2011 году
и еще на
30 % к
2015 году
по
сравнению
с 2011
годом
%
30
4. Позиция
Республики
Казахстан
в рейтинге
Глобаль-
ного
индекса
конку-
рентоспо-
собности
Всемирного
экономи-
ческого
форума по
показателю
«Прозрач-
ность
принимае-
мых
полити-
ческих
решений»
место
в
рей-
тинге
53
46
46
46
46
Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач, для
достижения которых требуется
межведомственное
взаимодействие
Государственный
орган, с которым
осуществляется
межведомственное
взаимодействие
Меры, осуществляемые государственным
органом для установления
межведомственных взаимодействий
1
2
3
Стратегическое направление 1. Устойчивое развитие отраслей агропромышленного
комплекса.
Цель 1. Развитие конкурентоспособного агропромышленного комплекса страны,
обеспечивающего продовольственную безопасность и увеличение экспорта продукции.
Задача 1.1. Повышение
урожайности и качества
продукции растениеводства
МИО
Внедрение влагоресурсосберегающих
технологии;
Развитие семеноводства;
Повышение производительности труда в
агропромышленном комплексе;
Увеличение доли переработки
сельскохозяйственной продукции;
Увеличение экспортной выручки от
реализации продукции АПК.
Задача 1.2. Повышение
продуктивности и качества
продукции животноводства и
товарного рыбоводства
МИО
Развитие племенного животноводства;
Создание устойчивой кормовой базы.
Задача 1.5. Обеспечение
ускоренного научного и
технологического развития АПК
за счет построения
эффективной системы создания,
внедрения и распространения
конкурентоспособных научных
разработок
МОН
Обеспечение функционирования
отраслевого совета по развитию
технического и профессионального
образования и подготовки кадров
Стратегическое направление 2. Обеспечение охраны, воспроизводства и рационального
использования растительного и животного мира, особо охраняемых природных территорий, а
также рационального использования водного фонда
Цель 2. Сохранение, рациональное использование и воспроизводство рыбных, лесных
ресурсов, ресурсов животного мира, объектов природно-заповедного фонда

1. Тәуекел түрлері бойынша кәсіпкерліктің тексеретін субъектілерінің тәуекелдерін анықтау және оларға өлшемдер белгілеу әдістемесін әзірлеу
Х
орман және аңшылық шаруашылығында
780
700
650
600
550
су шаруашылығында
1323
1224
1125
1026
927
агроөнеркәсiптiк кешендегi инспекцияда
27887
25239
22760
21117
19349
2. "Қабылданатын саяси шешімдердің айқындығы" көрсеткіші бойынша Қазақстанның ұстанымын жақсарту жөнінде жүргізілген жұмыстар туралы ақпаратты жария ету жөніндегі мемлекеттік органның медиа-жоспарын әзірлеу және оны іске асыруды қамтамасыз ету
Х
Х
Х
Х
Х
балық шаруашылығында
400
365
340
325
325
2. Бизнестi тiркеу және жүргiзумен (рұқсаттарды, лицензияларды, сертификаттарды алумен; аккредиттеумен; консультациялар алумен) байланысты операциялық шығындарды, уақыт пен шығындарды қоса алғанда, 2011 жылға 30 %-ға және 2011 жылмен салыстырғанда 2015 жылға тағы 30 %-ға азайту
%
30
3. Қазақстан Республикасының Дүниежүзiлiк экономикалық форумның жаһандық бәсекеге қабiлеттiлiк рейтингiндегi "Қабылданатын саяси шешiмдерінiң айқындығы" көрсеткiш бойынша позициясы
рейтингтегі орны
53
46
46
46
46
5-бөлiм. Ведомствоаралық өзара iс-қимыл
Қол жетізу үшiн ведомствоаралық өзара iс-қимылды қажеттi мiндеттер көрсеткiштерi
Ведомствоаралық өзара iс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттiк орган
Ведомствоаралық өзара iс-қимыл орнату үшiн мемлекеттiк орган жүзеге асыратын шарлар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Агроөнеркәсiп кешені салаларын тұрақты дамыту
1-мақсат. Азық-түлiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететін бәсекеге қабілетті елдің агроөнеркәсіптік кешенін дамыту және өнiмдер экспортын ұлғайту
1.1.-мiндет. Өсiмдiк шаруашылығы өнiмiнiң өнімділігі мен сапасын арттыру
ЖАО
Ылғал қорын үнемдеу технологияларын енгiзу;
Тұқым шаруашылығын дамыту;
Агроөнеркәсiп кешеніндегі еңбек өнiмдiлiгiн арттыру;
Ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдеу үлесiн ұлғайту;
Агроөнеркәсіп кешенінің өнімін сатудан түскен экспорттық табысының ұлғаюы.
1.2-мiндет. Мал шаруашылығы мен тауарлы балық өсіру өнiмдерiнiң өнiмдiлiгi мен сапасын арттыру
ЖАО
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту;
Тұрақты жемшөп базасын құру.
1.5-мiндет. Бәсекеге қабiлеттi ғылыми әзiрлемелердi жасау, енгiзу және таратудың тиiмдi жүйесiн құру есебiнен агроөнеркәсiп кешенінiң жедел ғылыми және технологиялық дамуын қамтамасыз ету
БҒМ
Техникалық және кәсіптік білім беруді дамыту және кадрлар даярлау жөніндегі салалық кеңестің жұмыс істеуін қамтамасыз ету
2-стратегиялық бағыт. Өсімдік және жануарлар дүниесін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғауды, өсiмiн молайтуды және ұтымды пайдалануды, сондай-ақ су қорын ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету
2-мақсат. Балық, орман ресурстарын, жануарлар дүниесі ресурстарын, табиғи-қорық қорының объектілерін сақтауды, өсімін молайтуды және ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету

Задача 2.1. Увеличение
лесистости территории
республики, предупреждение
лесных пожаров, своевременное
их обнаружение и ликвидация,
рациональное использование
лесных ресурсов и сохранение,
воспроизводство и
рациональное использование
ресурсов животного мира и
объектов природно-заповедного
фонда
МТК, МИО
Проведение авиационного
патрулирования территории
государственного лесного фонда
республики от общей территории
лесного фонда.
Раздел 6. Управление рисками
Наименование возможного
риска
Возможные последствия в
случае непринятия мер
по управлению рисками
Мероприятия по управлению рисками
1
2
3
Внешние риски
финансовый риск (мировой
финансовый кризис)
Угроза
продовольственной
безопасности; Снижение
объемов производства;
Увеличение доли
импорта.
Увеличение объемов производства
сельскохозяйственной продукции и, в
первую очередь, тех видов продукции,
по которым имеется дефицит;
Совершенствование мер государственной
поддержки агропромышленного
комплекса; Стимулирование
технического и технологического
перевооружения предприятий; Создание
новых производственных мощностей
основанных на современных технологиях
за счет реализации инвестиционных
проектов; Создание продовольственных
поясов вокруг крупных городов.
возможные потери при
миграции диких животных
в сопредельные
государства
Сокращение численности
сайгаков.
Подписание двусторонних соглашений по
сохранению численности животных.
Внутренние риски
ценовой риск (изменение
мировых и
внутриреспубликанских
цен на
сельскохозяйственную
продукцию)
Угроза
продовольственной
безопасности;
Повышение
внутри-республиканских
цен на
сельскохозяйственную
продукцию.
Формирование стабилизационных запасов
по социально-значимым видам
продовольственных товаров;
Создание условий по гарантированному
и стабильному сбыту отечественной
продукции;
Постоянный мониторинг цен у основных
производителей-монополистов;
Заключение соглашений между основными
производителями (оптовыми
поставщиками) и крупными торговыми
сетями, предусматривающие
обязательства всех сторон на основе
принципов государственно-частного
партнерства.
риски природного
характера (засуха,
заморозки, вымерзание,
недостаток тепла,
излишнее увлажнение,
град, ливень, буря,
ураган, наводнение,
сель, глобальное
потепление, массовое
заболевание растений и
животных в республике и
сопредельных странах)
Государственная поддержка
обязательного страхования в
растениеводстве от неблагоприятных
природных явлении.
Обеспечение гарантированности 50
процентов страховых выплат страховым
компаниям, осуществившим свои
обязательства по страховым случаям
перед сельхозтоваропроизводителями.
Раздел 7. Бюджетные программы
Бюджетные программы
Бюджетная программа
001 «Формирование и реализация политики государства в сфере развития
агропромышленного комплекса, водного, лесного, охотничьего и рыбного
хозяйства, сельских территорий и аграрной науки»
Описание
Содержание центрального аппарата и   территориальных органов
Министерства сельского хозяйства согласно утвержденной штатной
численности
вид бюджетной программы
в зависимости от
содержания
осуществление государственных функций,
полномочий и оказание вытекающих из них
государственных услуг
в зависимости от способа
реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
наименование показателей
бюджетной программы
ед.
изм.
отчетный период
план
текущего
года
плановый период
проектируемый
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого
результата
Количество
государственных служащих
центрального аппарата и
аппаратов
территориального органа,
обеспечивающих реализацию
государственной политики
в области
агропромышленного
комплекса, лесного,
водного хозяйства,
охотничьего и рыбного
хозяйства, сельских
территорий и аграрной
науки
чел.

2.1.-мiндет. Республика аумағында орманды жерлердi көбейту, орман өрттерiнiң алдын алу, оларды уақтылы анықтау және жою, ресурстарын ұтымды пайдалану және жануарлар дүниесi ресурстарын мен табиғи-қорық қорының объектiлерiн сақтау, өсiмiн молайту және ұтымды пайдалану
ККМ, ЖАО
Жалпы орман қорының аумағындағы республиканың мемлекеттiк орман қоры аумағында авиациялық патрульдеу жүргізу.
6-бөлiм. Тәуекелдердi басқару
Мүмкiн болатын тәуекелдiң атауы
Тәуекелдердi басқару жөнiндегi шаралар қабылданбаған жағдайда мүмкiн болатын салдарлар
Тәуекелдердi басқару жөнiндегi iс-шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
қаржылық тәуекел (әлемдiк қаржы дағдарысы)
Азық-түлiк қауiпсiздiгiне қауіп-қатер;
Өндiрiс көлемiнiң төмендеуi;
Импорт үлесiнiң ұлғаюы
Ауыл шаруашылығы өнiмдерi, бірінші кезекте, тапшы өнiмдер түрлерiн өндiру көлемiн ұлғайту;
Агроөнеркәсiп кешенін мемлекеттiк қолдау шараларын жетiлдiру;
Кәсiпорындардың техникалық және технологиялық қайта жарақтандыруды ынталандыру;
Инвестициялық жобаларды іске асыру есебінен заманауи технологияларға негiзделген жаңа өндiрiстiк қуаттарды құру;
Iрi қалалар айналасында азық-түлiк белдеулерiн құру.
шектес мемлекеттерге жабайы жануарлардың жылыстауы кезiнде мүмкiн жоғалтулар
Киiктер санының қысқаруы
Жануарлардың санын сақтау жөнiнде екiжақты келiсiмге қол қою.
Iшкi тәуекелдер
баға тәуекелi (ауыл шаруашылығы өнiмдерiне деген әлемдiк және республикаiшiлік бағаның өзгеруi)
Азық-түлiк қауiпсiздiгiне қауіп-қатер;
Ауыл шаруашылығы өнiмдерiне деген республикаiшiлік бағаның өзгеруi
Азық-түлiк тауарларының әлеуметтiк маңызды түрлерi бойынша тұрақтандыру қорларын құру;
Отандық өнiмдi кепiлдi және тұрақты өткiзуге жағдай жасау;
Негiзгi монополист өндiрушiлердегі бағаларға тұрақты мониторинг жүргізу;
Негiзгi өндiрушiлер (көтерме жеткiзушiлер) мен iрi сауда жүйелерi арасында мемлекеттiк-жеке меншiк әрiптестiк принципттері негiзiнде барлық тараптардың мiндеттемелерiн көздейтiн келісімдер жасасу.
табиғи сипаттағы тәуекелдер (құрғақшылық, қатқақ, үсiк, жылудың жетiспеушiлiгi, артық ылғалдану, бұршақ, нөсер жаңбыр, боран, дауыл, су тасқыны, сел, жаһандық жылыну, республикада және шектес мемлекеттерде өсiмдiктер мен жануарлардың жаппай ауыруы)
Өсiмдiк шаруашылығында қолайсыз табиғат құбылыстарынан мiндеттi сақтандыруды мемлекеттiк қолдау.
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлер алдында сақтандыру жағдайлары бойынша өз мiндеттемелерiн жүзеге асыратын сақтандыру компанияларының сақтандыру төлемдерiнiң 50 пайызының кепiлдiгiн қамтамасыз ету.
7-бөлiм. Бюджеттiк бағдарламалар
Бюджеттiк бағдарламалар
Бюджеттік бағдарлама
001 "Агроөнеркәсіптік кешен, су, орман, аңшылық және балық шаруашылығы, ауылдық аумақтар және аграрлық ғылымды дамыту саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру"
Сипаттау
Бекітілген штат санына сәйкес Ауыл шаруашылығы министрлігінің орталық аппараты мен аумақтық органдарын ұстау
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы /даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
ағымдағы жылдың жоспары
жоспарлы кезең
жобаланатын жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Агроөнеркәсiптiк кешен, су, орман, аңшылық және балық шаруашылығы, ауылдық аумақтар және аграрлық ғылым саласында мемлекеттiк саясатты iске асыруды қамтамасыз ететiн орталық аппараттың және аумақтық органдар аппараттарының мемлекеттiк қызметшiлер саны
адам

162
Количество модернизированных
агрометеостанций
кол-во
24
Услуги по проведению анализа и
пересмотра существующей системы
страхования в растениеводстве
Казахстана, определение
альтернативно-возможных продуктов
страхования в растениеводстве
услуга
1
1
Обучение за рубежом по обмену
опытом внедрения различных
продуктов страхования в
растениеводстве
услуга
1
Проведение обучения по долгосрочным
инвестициям, лизингу и структурному
финансированию в сельском
хозяйстве:
а) дня кредитных специалистов
банков второго уровня и
лизинговых компаний
чел.
139
б) для руководителей филиалов
банков второго уровня и лизинговых
компаний
чел.
51
Количество обученных участвующих
микрофинансовых учреждений (УМФУ)
по теме «Институциональное
развитие» Количество обученных УМФУ
по теме «Развитие новых продуктов
сельского микрофинансирования» и
кол-во
47
«Развитие связей с коммерческими банками»
кол-во
59
Услуги международного консультанта
по мониторингу и оценке проекта
чел./
мес.
2
Разработка предложений по
усовершенствованию законодательства
в области системы страхования в
растениеводстве Казахстана по
итогам реализации Компонента 2
«Управление сельскохозяйственными
рисками»
услуга
1
Контроль завершения работ по
инсталляции и запуску
агрометеооборудования, закупленного
в рамках проекта по Компоненту 2
«Управление сельскохозяйственными
рисками» в 2011 году и передача на
баланс РГП «Казгидромет»
Министерства охраны окружающей
среды Республики Казахстан
услуга
1
Мониторинг субзаймов, выданных
банками второго уровня в 2011 году,
в рамках кредитной линии по
Компоненту 3 «Расширение охвата
сельского населения услугами
учреждений финансового сектора»
услуга
1
Составление финального отчета о
ходе реализации проекта в
2006-2011гг.
услуга
1
показатели конечного результата
Количество фермеров и
товаропроизводителей, получивших
консультации по вопросам
кредитования и развития бизнеса в
сельской местности
кол-во
11 800
Анализ и предложения по внесению
изменений в нормативно-правовые
акты по реализации Закона «Об
обязательном страховании в
растениеводстве»; Комплект
документов в сфере укрепления
страхования в сельском хозяйстве;
Отчет о роли государственного
сектора и ключевых государственных
институтов Казахстана
мате-
риал
1
1
Увеличение плотности расположения
агрометеостанций в пилотных районах
коэф-
фици-
ент
0,9-2,2
показатели качества
Повышение качества представления
консалтинговых услуг на селе
кол-во аттес-
тован-
ных
кон-
суль-
тантов
660
показатели эффективности
Средние затраты на единицу
оказываемой услуги:
- международного консультанта по
мониторингу и оценке проекта за 1
чел/мес
тыс.
тенге

162
Қайта жаңғыртылған агрометеостанциялар саны
саны
24
Қазіргі уақытта қолданатын өсімдік шаруашылығын сақтандыру жүйесіне талдау жасау және қайта қарау жөнінде, және альтернативтік мүмкін өсімдіктер сақтандыру өнімдерін анықтау жөнінде қызмет көрсету
қызмет
1
1
Өсiмдiк шаруашылығында әртүрлі сақтандыру өнiмдерiн енгiзу тәжірибесімен алмасу бойынша шетелде оқыту
қызмет
1
Ауыл шаруашылығындағы ұзақ мерзiмдi инвестициялар, лизинг және құрылымдық қаржыландыру бойынша оқыту жүргiзу:
адам
а) екінші деңгейдегі банктердің және лизингтік компаниялардың кредиттік мамандары үшін
адам
139
б) екінші деңгейдегі банктердің және лизингтік компаниялардың филиал басшылары үшін
адам
51
"Институционалды даму" тақырыбы бойынша оқытылған қатысушы шағын қаржы ұйымдар (ҚШҚҰ) саны
саны
47
"Ауылдық шағын қаржыландырудың жаңа өнімдерін дамыту" және "Коммерциялық банктермен байланысты дамыту" тақырыптары бойынша оқытылған ҚШҚҰ саны
саны
59
Жоба мониторингі және бағалау жөніндегі халықаралық консультанттың қызметтері
адам/ай
2
"Ауыл шаруашылығы тәуекелін басқару" атты 2-компонентті іске асыруды аяқтау қорытындысы бойынша Қазақстандағы өсімдік шаруашылығындағы қолданылатын сақтандыру жүйесіндегі заңнаманы жетілдіру үшін ұсыныстар әзірлеу
қызмет
1
2011 жылы "Ауыл шаруашылығы тәуекелін басқару" атты 2-компонент бойынша сатып алынған агрометеожабдықтардың инсталляциялауының аяқталуын және іске қосылуын бақылау және оны Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің "Қазгидромет" РМК балансына тапсыру
қызмет
1
"Қаржы секторы мекемелерінің қызметтерімен ауыл халқын қамтуды кеңейту" атты 3-компонент бойынша 2011 жылы екінші деңгейдегі банктермен берілген кіші несиелерге мониторинг жүргізу
қызмет
1
Жобаны 2006-2011 жылдар бойы іске асыру жөнінде қорытынды есеп жасау
қызмет
1
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Ауылдық жерлерде кредиттеу және бизнестi дамыту мәселелерi бойынша концультациялар алған фермерлер мен тауар өндiрушiлер саны
саны
11 800
"Өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыру туралы" Заңды iске асыру жөніндегі нормативтiк-құқықтық актiлерге өзгерiстер енгiзу бойынша талдау және ұсыныстар; Ауыл шаруашылығында сақтандыруды нығайту саласындағы құжаттар жиынтығы; Қазақстанның мемлекеттiк секторы мен шешушi мемлекеттiк институттарының рөлi туралы есеп.
материал
1
1
Пилоттық аудандарда аграрлық метеостанциялардың орналасу тығыздығын арттыру
коэффициент
0,9-2,2
сапа көрсеткіштері
Ауылдағы консультациялық қызметтердің сапасын арттыру
аттестацияланған консультанттар саны
660
тиімділік көрсеткіштері
Көрсетілген бір қызметтің орташа шығыны:
- жоба мониторингі және бағалау жөніндегі халықаралық консультант бойынша 1 адам/ай
мың теңге

4 275
- по пересмотру системы страхования
в растениеводстве с применением
международного опыта и лучших
мировых практик
18 725
- по обучению за рубежом для обмена
опытом внедрения различных
продуктов страхования в
растениеводстве
21000
- по разработке предложения по
усовершенствованию законодательства
в области системы страхования в
растениеводстве Казахстана по
итогам реализации Компонента 2
«Управление сельскохозяйственными
рисками»
1080
- по контролю завершения работ по
инсталляции и запуску
агрометеооборудования, закупленного
в рамках проекта по Компоненту 2
«Управление сельскохозяйственными
рисками» в 2011 году и передача на
баланс РГП «Казгидромет»
Министерства охраны окружающей
среды Республики Казахстан
1080
- по мониторингу субзаймов,
выданных банками второго уровня в
2011 году, в рамках кредитной линии
по Компоненту 3 «Расширение охвата
сельского населения услугами
учреждений финансового сектора»
1080
- по составлению финального отчета
о ходе реализации проекта в
2006-2011 гг.
1080
Средние затраты на закуп 1
агрометеостанций
7 812,5
объем бюджетных расходов
тыс.
тенге
101 489,2
24 337,5
256 179
4 320
Бюджетная
программа
017 «Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на развитие системы водоснабжения»
Описание
Обеспечение сельских населенных пунктов и малых городов питьевой водой
гарантированного качества и необходимого количества путем выделения
целевых трансфертов на развитие областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на развитие системы водоснабжения
вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
предоставление трансфертов и бюджетных субсидий
в зависимости от
способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
развитие
наименование показателей
бюджетной программы
ед.
изм.
отчетный
период
план
текущего
года
плановый период
проек-
тируемый
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Строительство и реконструкция
объектов питьевого
водоснабжения
кол-
во
объ-
ектов
174
254
257
Разработка проектно-сметной
документации по водоснабжению
сельских населенных пунктов
кол-
во
объ-
ектов

4 275
- халықаралық тәжірибе мен жақсы әлемдік практикаларды қолдана отырып өсімдік шаруашылығын сақтандыру жүйесін қайта қарау бойынша
18 725
- өсiмдiк шаруашылығында әр түрлi сақтандыру өнiмдерiн енгiзу тәжiрибесімен алмасу үшін шетелде оқыту
21 000
- "Ауыл шаруашылығы тәуекелін басқару" атты 2-компонентті іске асыруды аяқтау қорытындысы бойынша Қазақстандағы өсімдік шаруашылығындағы қолданылатын сақтандыру жүйесіндегі заңнаманы жетілдіру үшін ұсыныстар әзірлеу бойынша
1 080
- 2011 жылы "Ауыл шаруашылығы тәуекелін басқару" атты 2-компонент бойынша сатып алынған агрометеожабдықтардың инсталляциялауының аяқталуын және іске қосылуын бақылау және оны Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің "Қазгидромет" РМК балансына тапсыру бойынша
1 080
- "Қаржы секторы мекемелерінің қызметтерімен ауыл халқын қамтуды кеңейту" атты 3-компонент бойынша 2011 жылы екінші деңгейдегі банктермен берілген кіші несиелерге мониторинг жүргізу бойынша
1 080
- Жобаны 2006-2011 жыл бойы іске асыру жөнінде қорытынды есеп жасау бойынша
1 080
1 аграрлық метеостанцияларды сатып алудың орташа шығыны
7 812,5
бюджеттік шығыстар көлемі
мың теңге
101 489,2
24 337,5
256 179
4 320
Бюджеттік бағдарлама
017 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне сумен жабдықтау жүйесін дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері"
Сипаттау
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне сумен жабдықтау жүйесін дамытуға нысаналы даму трансферттерін беру арқылы ауылдық елді мекендерді және кіші қалаларды сапасына кепілдік берілген ауыз сумен қамтамасыз ету
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
трансферттер мен бюджеттік субсидиялар беру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
ағымдағы жылдың жоспары
жоспарлы кезең
жобаланатын жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Ауыз сумен жабдықтау объектілерін салу және қайта жаңарту
объектілер саны
174
254
257
Ауылдық елді мекендерді сумен жабдықтау жөнінде жобалық-cметалық құжаттамалар әзірлеу
объектілер саны

77 936,5
показатели конечного результата
Доля субсидирования затрат
сельхозтоваропроизводителей по
мелиоративному улучшению
орошаемых земель от всей
плошади используемых орошаемых
земель
%
5,6
показатели качества
показатели эффективности
Средние затраты на 1 га
тенге
6 300
объем бюджетных расходов
тыс.
тенге
491 000
Бюджетная
программа
032 «Развитие объектов охраны подземных вод и очистки промышленных стоков в
городе Усть-Каменогорске»
Описание
Повышение уровня жизни и улучшение здоровья населения городов
Усть-Каменогорска, Семей, Павлодар и населенных пунктов, расположенных вдоль
реки Иртыш, путем предотвращения поступления токсичных веществ в р. Иртыш и
подземные воды, восстановления окружающей среды и улучшения экологии региона.
Улучшение качества поверхностных и подземных вод для питьевого водоснабжения
населения городов Усть-Каменогорск, Семей, Павлодар. Предотвращение
загрязнения грунтовых вод и миграции шлейфа токсичных отходов в сторону жилых
районов, источников питьевого водоснабжения г. Усть-Каменогорск и реки Иртыш.
Усиление институциональных механизмов для мониторинга качества воды из местных
и промышленных источников.
вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от
способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
наименование показателей
бюджетной программы
ед.
изм.
отчетный
период
план
текущего
года
плановый период
проек-
тируемый
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Закуп оборудования для
обнаружения утечек из
водопроводных сетей и контроля
качества воды для лабораторий
горводоканала и
контрольно-надзорных служб
региона
кол-во
80
47
Количество услуг по мониторингу
и детальному проектированию
ед.
1
1
1
показатели конечного результата
Количество разработанных
проектно-сметных документации
(ЛСД) по компонентам
«Локализация наиболее
приоритетных источников
загрязнения грунтовых вод» и
«Очистка загрязненных участков
грунтовых вод»
ед.
4
1
показатели качества
показатели эффективности
Средние затраты на единицу
оказанной услуги: - по закупу
одного оборудования
тыс. тенге

77 936,5
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Қолданыстағы суармалы жерлердiң жалпы көлемімен салыстырғандағы суармалы жерлердiң мелиоративтiк жағдайын жақсарту бойынша ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерінің шығындарын субсидиялау үлесі
%
5,6
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
1 гектарға жұмсалатын субсидия мөлшері
теңге
6 300
бюджеттiк шығыстар көлемi
мың теңге
491 000
Бюджеттік бағдарлама
032 "Өскемен қаласында жер асты суларын қорғау және өнеркәсіп ағындыларын тазарту объектілерін дамыту"
Сипаттау
Ертiс өзенiне және жерасты суларына уытты заттардың түсуiнiң алдын алу, қоршаған ортаны қалпына келтiру және өңiрдiң экологиясын жақсарту жолымен Өскемен, Семей, Павлодар қалалары мен Ертiс өзенiнің бойында орналасқан елдi мекендер тұрғындарының тұрмыс деңгейiн арттыру және денсаулығын жақсарту. Өскемен, Семей, Павлодар қалаларының тұрғындарын ауыз сумен қамтамасыз ету үшiн жер үстi және жер асты суларының сапасын жақсарту. Топырақ суларының ластануының және уытты қалдықтар шлейфінің Өскемен қаласы мен Ертiс өзенiнiң тұрғын үй аудандарына, ауыз сумен қамтамасыз ету көздерiне көшуінің алдын алу. Жергiлiктi және өнеркәсiптiк көздерден су сапасының мониторингi үшiн институционалдық тетіктерді күшейту.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
ағымдағы жылдың жоспары
жоспарлы кезең
жобаланатын жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Су құбырлары желілерінің судың ысырап болуын анықтауға және су сапасын бақылауға арналған жабдықты қала су арнасы мен өңірдің бақылау-қадағалау қызметтерінің зертханалары үшін сатып алу
cаны
80
47
Мониторинг және жобалау қызметтерінің саны
бірлік
1
1
1
түпкі нәтиже көрсеткіштері
"Жер асты суларының аса ластанған көздерін оқшаулау" және "Жер асты суларының ластанған учаскелерін тазалау" компоненттері бойынша әзірленген жобалық-сметалық құжаттамалардың (ЖСҚ) саны
бірлік
4
1
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
Көрсетілген бір қызметтің орташа шығыны:
- бір жабдықты сатып алу бойынша
мың теңге

3 541
показатели конечного результата
Степень улучшения
материально-технической базы
предприятий
%
9,1
11,8
показатели качества
показатели эффективности
Средняя цена за единицу
приобретаемого оборудования
тыс.
тенге
85 870,3
564,8
объем бюджетных расходов
тыс.
тенге
1 545 665
2 000 000
Бюджетная
программа
034 «Эксплуатация трансграничных и республиканских водохозяйственных
объектов, не связанных с подачей воды»
Описание
Бесперебойная работа водохозяйственных объектов, не связанных с подачей
воды, включая объекты, совместно используемые с сопредельными
государствами путем обеспечения функционирования водохранилищ и других
гидротехнических сооружений, находящихся в республиканской собственности,
не связанных с подачей воды; совместное использование водохозяйственных
объектов, расположенных на трансграничных реках.
вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
осуществление государственных функций, полномочий и
оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от
способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
наименование показателей
бюджетной программы
ед.
изм.
отчетный
период
план
текущего
года
плановый период
проек-
тируемый
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Эксплуатационные мероприятия на
водохозяйственных объектах:
- республиканской собственности
кол-во объ-
ектов

3 541
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Кәсiпорынның материалдық-техникалық базасын жақсарту дәрежесі
%
9,1
11,8
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
Сатып алынатын жабдық бiрлiгiнің бағасы
мың теңге
85 870,3
564,8
бюджеттiк шығыстар көлемi
мың теңге
1 545 665
2 000 000
Бюджеттік бағдарлама
034 "Су берумен байланысы жоқ трансшекаралық және республикалық су шаруашылығы объектілерін пайдалану"
Сипаттау
Республикалық меншікте тұрған, су берумен байланысты емес су қоймалары мен басқа гидротехникалық құрылыстардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету жолымен шектес мемлекеттермен бірлесіп пайдаланылатын объектілерді қоса алғанда, су берумен байланысты емес су шаруашылығы объектілерінің тұрақты жұмысын қамтамасыз ету; трансшекаралық өзендерде орналасқан су шаруашылығы объектiлерiн бiрлесiп пайдалану
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
ағымдағы жылдың жоспары
жоспарлы кезең
жобаланатын жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Су шаруашылығы объектiлерiндегі пайдалану iс-шаралары:
- республикалық меншіктегі
- мемлекетаралық объектілер
объектілер саны

886,4
Средние затраты на 1 учащегося
школьного лесничества
тыс.
тенге
39,5
объем бюджетных расходов
тыс.
тенге
3 561 662,1
3 715 558,4
4 493 846
6 152 161
5 481 713
5 464 430
Бюджетная
программа
041 «Реабилитация и управление окружающей средой бассейна рек Нура и
Ишим»
Описание
Повышение уровня жизни населения, проживающего на территории бассейна
реки Нуры путем очистки реки и прилегающих к ней районов от серьезного
ртутного загрязнения, что приведет к безопасному, эффективному, менее
затратному альтернативному источнику водоснабжения для удовлетворения
растущих нужд местных водопользователей, а также возобновит контроль
над расходом в реке для управления паводками и в экологических целях
путем: 1) снижения содержания ртути в воде, воздухе, почве на
территории проекта (с 3 000 ПДК до ПДК); 2) реконструкции Ынтымакского
водохранилища до возможности регулирования проектного объема (240 млн.
м3), в настоящее время среднегодовой нерегулируемый объем - 40 млн. м3;
3) технического перевооружения 17 гидрологических постов на реке Нура и
4 лабораторий Карагандинской области.
вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от
способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
развитие
наименование показателей
бюджетной программы
ед.
изм.
отчетный
период
план
текущего
года
плановый период
проек-
тируемый
год
2009 год
2010 год
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Выполнение запланированного
объема строительных работ по
строительству полигона для
захоронения ртутных отходов
объем экс-
кава-
ции
3)

886,4
Мектеп орман шаруашылығының 1 оқушысына жұмсалатын орташа шығындар
мың теңге
39,5
бюджеттік шығыстар көлемі
мың теңге
3 561 662,1
3 715 558,4
4 493 846
6 152 161
5 481 713
5 464 430
Бюджеттік бағдарлама
041 "Нұра және Есіл өзендері бассейнінің қоршаған ортасын оңалту және басқару"
Сипаттау
Өзенді және оған iргелес аудандарды сынаппен күрделі ластанудан тазарту жолымен Нұра өзенi бассейнінің аумағында тұратын халықтың тұрмыс деңгейін арттыру, бұл жергiлiктi су пайдаланушылардың өсіп жатқан мұқтаждығын қанағаттандыру үшін қауiпсiз, тиiмдi, неғұрлым шығынсыз баламалы сумен қамтамасыз ету көзiне әкеледі, сондай-ақ
1) жоба аумағында судағы, ауадағы, топырақтағы сынаптың шоғырлануын төмендету (3 000 ШЖБШ-дан ШЖБШ-ға дейiн);
2) жоба көлемiн реттеу мүмкiндiгiне дейiн Ынтымақ су қоймасын қайта қалпына келтiру (240 млн. м3, қазiргi уақытта орташа жылдық реттелмейтін көлемi – 40 млн. м3);
3) Нұра өзенiндегi 17 гидрологиялық бекеттi және Қарағанды облысының 4 зертханасын техникалық жабдықтау жолымен өзенде су тасқынын басқару үшiн және жағдайды экологиялық сауықтыру мақсатында бақылауды қайта жаңғыртады.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
ағымдағы жылдың жоспары
жоспарлы кезең
жобаланатын жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Сынап қалдықтарын көмуге арналған полигон салу бойынша құрылыс жұмыстарының жоспарланған көлемін орындау
экскавация көлемі (м3)

2 704 683
2 800 921
3 213 434
3 326 643
3 326 643
3 326 643
Бюджетная
программа
043 «Увеличение уставного капитала АО Национальный управляющий холдинг
КазАгро» для реализации государственной политики по стимулированию
развития агропромышленного комплекса»
Описание
Проведение АО «Национальный управляющий холдинг КазАгро» следующих
мероприятий:
1. Кредитование сельхозтоваропроизводителей через систему кредитных
товариществ, для увеличения производства и переработки
сельскохозяйственной продукции;

2 704 683
2 800 921
3 213 434
3 326 643
3 326 643
3 326 643
Бюджеттік бағдарлама
043 "Агроөнеркәсіптік кешенді дамытуды ынталандыру жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру үшін "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ жарғылық капиталын ұлғайту"
Сипаттама
"ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ-тың мынадай іс-шаралар жүргізуі:
1. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеуді арттыру үшін кредиттік серіктестер жүйесі арқылы ауыл шаруашылығы тауар өндірушілеріне кредит беру;

2. Кредитование объединений сельхозтоваропроизводителей и сельского
населения по ведению совместного производства, заготовки, сбыта,
переработки, хранения, транспортировки сельхозпродукции и снабжению
товарно-материальными ценностями;
3. Кредитование несельскохозяйственных видов предпринимательской
деятельности в сельской местности;
4. Кредитование предприятий переработки сельскохозяйственного сырья и
производства продуктов питания;
5. Кредитование крестьянских фермерских хозяйств на развитие
животноводства;
6. Финансирование приобретения сельскохозяйственной техники,
транспортных средств по перевозке сельскохозяйственной продукции, а
также возмещение понесенных расходов, непосредственно связанных с
закупом, поставкой и приведением в рабочее состояние
сельскохозяйственной техники, транспортных средств по перевозке
сельскохозяйственной продукции;
7. Финансирование приобретения племенных сельскохозяйственных животных,
а также возмещение понесенных расходов, связанных с закупом и поставкой
племенных сельскохозяйственных животных;
8. Финансирование приобретения технологического оборудования и
специальной техники, а также возмещение понесенных расходов,
непосредственно связанных с закупом, поставкой и приведением в рабочее
состояние технологического оборудования и специальной техники;
9. Финансирование приобретения оборудования по переработке
сельскохозяйственной и рыбной продукции, а также возмещение понесенных
расходов, непосредственно связанных с закупом, поставкой и приведением
в рабочее состояние оборудования по переработке сельскохозяйственной и
рыбной продукции;
10. Строительство завода по производству сортового семенного материала
хлопчатника;
11. Финансирование сельхозтоваропроизводителей (в т.ч. посредством
кредитования) для проведения весенне-полевых и уборочных работ и
мероприятий по повышению урожайности зерновых культур;
12. Мероприятие по закупу зерна урожая 2010 года для обеспечения
внутреннего рынка страны в целях стабилизации цен на хлебобулочные
изделия;
13. Строительство оптового рынка сельхозпродукции (с региональными
терминалами);
14. Развитие производства и переработки плодоовощных культур с
применением технологий капельного орошения в южных регионах страны, а
также сопутствующего производства;
15. Финансирование мероприятий по повышению качества зерна, в том числе
посредством закупа;
16. Развитие производства плодоовощных культур в рамках
продовольственного пояса г.Астана;
17. Организация и проведение закупа, производство импортозамещающей
животноводческой продукции, переработки, транспортировки, хранения и
реализации животноводческой продукции и продуктов ей переработки на
внутреннем и внешнем рынках;

2. Ауыл шаруашылығы өнімдерін бірлесіп өндіруді, дайындауды, өткізуді, қайта өңдеуді, сақтауды, тасымалдауды жүргізу және тауарлық-материалдық құндылықтармен жабдықтау бойынша ауыл шаруашылығы тауар өндірушілері бірлестіктеріне және ауыл тұрғындарына кредит беру;
3. Ауылдық жерде ауыл шаруашылығына жатпайтын кәсіпкерлік қызмет түрлеріне кредит беру;
4. Ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіру кәсіпорындарына кредит беру;
5. Мал шаруашылығын дамытуға шаруа-фермер қожалықтарына кредит беру;
6. Ауыл шаруашылығы техникасын, ауыл шаруашылығы өнімдерін тасымалдауға арналған көлік құралдарын сатып алуды қаржыландыру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасын, ауыл шаруашылығы өнімдерін тасымалдауға арналған көлік құралдарын сатып алумен, жеткізумен және жұмыс қалпына келтірумен тікелей байланысты жұмсалған шығыстардың орнын толтыру;
7. Асыл тұқымды ауыл шаруашылығы малдарын сатып алуды қаржыландыру, сондай-ақ асыл тұқымды ауыл шаруашылығы малдарын сатып алумен және жеткізумен тікелей байланысты жұмсалған шығыстардың орнын толтыру;
8. Технологиялық жабдықты және арнаулы техниканы сатып алуды қаржыландыру, сондай-ақ технологиялық жабдықты және арнаулы техниканы сатып алумен, жеткізумен және жұмыс қалпына келтірумен тікелей байланысты жұмсалған шығыстардың орнын толтыру;
9. Ауыл шаруашылығы және балық өнімдерін қайта өңдеу жабдығын сатып алуды қаржыландыру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы және балық өнімдерін қайта өңдеу жабдығын сатып алумен, жеткізумен және жұмыс қалпына келтірумен тікелей байланысты жұмсалған шығыстардың орнын толтыру;
10. Мақтаның сортты тұқымдық материалын өндіру зауытын салу;
11. Ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерін көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын және дәнді дақылдардың шығымдылығын арттыру жөніндегі іс-шараларды өткізу бойынша қаржыландыру (оның ішінде кредит беру арқылы);
12. Нан-тоқаш өнімдеріне бағаны тұрақтандыру мақсатында елдің ішкі нарығын қамтамасыз ету үшін 2010 жылғы өнім астығын сатып алу жөніндегі іс-шаралар;
13. Ауыл шаруашылығы өнімдерінің көтерме базарын (өңірлік терминалдарымен) салу;
14. Елдің оңтүстік өңірлерінде тамшылатып суару технологияларын қолдана отырып жеміс-көкөніс дақылдарын өндіруді және қайта өңдеуді, сондай-ақ ілеспе өндірісті дамыту;
15. Астық сапасын арттыру жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру, оның ішінде сатып алу арқылы;
16. Астана қаласының азық-түлік белдеуі шеңберінде жеміс-көкөніс дақылдары өндірісін дамыту;
17. Импорт алмастырушы мал шаруашылығы өнімдерін сатып алуды, өндіруді, мал шаруашылығы өнімдерін және оларды қайта өңдеу өнімдерін ішкі және сыртқы нарықтарда қайта өңдеуді, тасымалдауды, сақтауды және өткізуді ұйымдастыру және жүргізу;

18. Развитие интенсивного животноводства, в том числе развитие
традиционных направлений животноводства;
19. Развитие и обеспечение устойчивости системы гарантирования
исполнения обязательств по зерновым распискам;
20. Микрокредитование сельского населения и сельскохозяйственных
товаропроизводителей;
21. Кредитование микрокредитных организаций для дальнейшего
микрокредитования сельского населения и сельскохозяйственных
товаропроизводителей;
22. Создание центра поддержки микрокредитных организаций;
23. Кредитование сельскохозяйственных товаропроизводителей на развитие
животноводства;
24. Кредитование микрокредитных организаций для дальнейшего
кредитования сельскохозяйственных товаропроизводителей на развитие
животноводства.
Вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от способа
реализации
индивидуальная
текущая/развитие
развитие
наименование показателей
бюджетной программы
ед. изм.
Отчетный год
план
текущего
года
плановый период
проек-
тиру-
емый
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1. Кредитование сельхозтоваропроизводителей через систему кредитных товариществ, для
увеличения производства и переработки сельскохозяйственной продукции
показатели прямого результата
Среднее количество кредитных
товариществ, обеспеченных
кредитными ресурсами для
дальнейшего кредитования
сельхозтоваропроизводителей
ед.
98
91
до 100
110
показатели конечного
результата:
Среднее количество участников
в профинансированных кредитных
товариществах
ед.

18. Қарқынды мал шаруашылығын дамыту, оның ішінде мал шаруашылығының дәстүрлі бағыттарын дамыту;
19. Астық қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесін дамыту және тұрақтылығын қамтамасыз ету;
20. Ауыл халқына және ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілеріне шағын кредит беру;
21. Ауыл халқына және ауыл шаруашылығы тауар өндірушілеріне одан әрі шағын кредит беру үшін шағын кредит ұйымдарына кредит беру;
22. Шағын кредит беру ұйымдарын қолдау орталығын құру;
23. Ауыл шаруашылығы тауар өндірушілеріне мал шаруашылығын дамытуға кредит беру;
24. Ауыл шаруашылығы тауар өндірушілеріне мал шаруашылығын дамытуға одан әрі кредит беру үшін шағын кредит ұйымдарына кредит беру.
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына қарай
бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру
іске асырылу тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
даму
бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
ағымдағы жылдың жоспары
жоспарлы кезең
жобаланатын жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеуді арттыру үшін кредиттік серіктестер жүйесі арқылы ауыл шаруашылығы тауар өндірушілеріне кредит беру
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Ауыл шаруашылығы тауар өндірушілеріне әрі қарай кредит беру үшін кредиттік ресурстармен қамтамасыз етілген кредиттік серіктестіктердің орташа саны
бірлік
98
91
100 дейін
110
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Қаржыландырылған кредиттік серіктестіктердегі қатысушылардың орташа саны
бірлік

4 125
3 951
до 4 250
4 500
показатели качества
показатели эффективности
2. Кредитование объединений сельхозтоваропроизводителей и сельского населения по ведению
совместного производства, заготовки, сбыта, переработки, хранения, транспортировки
сельхозпродукции и снабжению товарно-материальными ценностями (далее — Объединения)
показатели прямого результата
Среднее количество
Объединений, обеспеченных
кредитными ресурсами
ед.
10
6
до 4
3
показатели конечного
результата
Среднее количество участников
Объединений СХТП
ед.

4 125
3 951
4 250 дейін
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
2. Ауыл шаруашылығы өнімдерін бірлесіп өндіруді, дайындауды, өткізуді, қайта өңдеуді, сақтауды, тасымалдауды жүргізу және тауарлық-материалдық құндылықтармен жабдықтау бойынша ауыл шаруашылығы тауар өндірушілері бірлестіктеріне (бұдан әрі – Бірлестіктер) және ауыл тұрғындарына кредит беру
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Кредиттік ресурстармен қамтамасыз етілген Бірлестіктердің орташа саны
бірлік
10
6
4 дейін
3
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Қатысушы АШТӨ Бірлестіктерінің орташа саны
бірлік

123
387
до 40
6
показатели качества
показатели эффективности
Средний размер кредита,
выделенного на одно
Объединение
тыс.
тенге
70 000
168 000
125 000
166 700
3. кредитование несельскохозяйственных видов предпринимательской деятельности в сельской
местности (далее - НСХБ)
показатели прямого результата
Кредитование НСХБ в сельской
местности
ед.
8
6
показатели конечного
результата
Кредитование НСХБ в сельской
местности
ед.
8
6
показатели качества
показатели эффективности
4. Кредитование предприятий переработки сельскохозяйственного сырья и производства продуктов
питания
показатели прямого результата
Среднее количество проектов,
финансируемых в целях развития
переработки сельхозпродукции и
производства продуктов питания
ед.
4
2
показатели конечного
результата
Среднее количество
профинансированных предприятий
по переработке сельхозсырья и
производства продуктов питания
ед.
4
2
показатели качества
показатели эффективности
5. Кредитование крестьянских фермерских хозяйств на развитие животноводства
показатели прямого результата
Обеспечение кредитными
ресурсами крестьянских
фермерских хозяйств на
приобретение КРС
тыс.
тенге
3 700 000
Среднее количество, выданных
займов
ед.
200
210
200
230
показатели конечного
результата
Среднее количество поголовья
КРС, приобретаемого путем
кредитования крестьянских
фермерских хозяйств
голов
до 20 000
25 000
23 100
27 500
показатели эффективности
Средний размер кредита,
выделенного заемщику на
приобретение одной головы КРС
тыс.
тенге
до 180
180
180
180
6. Финансирование приобретения сельскохозяйственной техники, транспортных средств по
перевозке сельскохозяйственной продукции, а также возмещение понесенных расходов,
непосредственно связанных с закупом, поставкой и приведением в рабочее состояние
сельскохозяйственной техники, транспортных средств по перевозке сельскохозяйственной
продукции.
показатели прямого результата
Усредненное количество единиц
сельхозтехники, транспортных
средств по перевозке
сельскохозяйственной
продукции, в том числе для
последующей передачи в лизинг,
планируемых к приобретению за
счет бюджетных инвестиций
ед.
38
688
до 398
показатели конечного
результата
Обновление машинно-тракторного
парка сельскохозяйственной
техники, транспортных средств
по перевозке
сельскохозяйственной продукции
(в расчете от общей
потребности в обновлении
основных видов
сельскохозяйственной и
специальной техники аграрного
сектора в стоимостном
выражении по данным Агентства
Республики Казахстан по
статистике)
%
0,04
0,35
0,27
показатели качества
показатели эффективности
7. Финансирование приобретения племенных сельскохозяйственных животных, а также возмещение
понесенных расходов, связанных с закупом и поставкой племенных сельскохозяйственных животных
показатели прямого результата
Усредненное количество единиц
племенных животных для
дальнейшей передачи в лизинг,
планируемых к приобретению за
счет бюджетных инвестиций
ед.

123
387
40 дейін
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
бір Бірлестікке бөлінген кредиттің орташа мөлшері
мың теңге
70 000
168 000
125 000
166 700
3. Ауылдық жерде ауыл шаруашылығына жатпайтын кәсіпкерлік қызмет түрлеріне (бұдан әрі – АШЖБ) кредит беру
тікелей нәтиже көрсеткіштер
Ауылдық жерде АШЖБ кредит беру
бірлік
8
6
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Ауылдық жерде АШЖБ кредит беру
бірлік
8
6
тиімділік көрсеткіштері
Ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіруге қаржыландырылған кәсіпорындардың орташа саны
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
5. Мал шаруашылығын дамытуға шаруа-фермер қожалықтарына кредит беру
тікелей нәтиже көрсеткіштер
ІҚМ сатып алуға шаруа фермерлік шаруашылықтарды кредиттік ресурстармен қамтамасыз ету
мың теңге
3 700 000
Берілген қарыздардың орташа саны
200
210
200
230
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Шаруа фермерлік шаруашылықтарға кредит беру арқылы сатып алынатын ІҚМ орташа саны
бас
25 000
23 100
27 500
тиімділік көрсеткіштері
Бір ІҚМ басын сатып алуға бір қарыз алушыға бөлінген кредиттің орташа мөлшері
мың теңге
180 дейін
180
180
180
6. Ауыл шаруашылығы техникасын, ауыл шаруашылығы өнімдерін тасымалдауға арналған көлік құралдарын сатып алуды қаржыландыру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы техникасын, ауыл шаруашылығы өнімдерін тасымалдауға арналған көлік құралдарын сатып алумен, жеткізумен және жұмыс қалпына келтірумен тікелей байланысты жұмсалған шығыстардың орнын толтыру
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Бюджеттiк инвестициялар есебiнен, оның iшiнде кейiн лизингке табыстау үшiн сатып алуға жоспарланған ауыл шаруашылығы техникасы, ауыл шаруашылығы өнімдерін тасымалдауға арналған көлiк құралдары бiрлiктерiнiң орташаланған саны
бiрлiк
38
688
398 дейiн
түпкі нәтиже көрсеткіштері
688
Ауыл шаруашылығы техникасының, ауыл шаруашылығы өнімдерін тасымалдауға арналған көлiк құралдарының машина-трактор паркін жаңарту (Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша аграрлық секторда ауыл шаруашылығы және арнаулы техниканың негізгі түрлерін жаңартуға жалпы мұқтаждыққа есеппен құндық мәнде)
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
7. Асыл тұқымды ауыл шаруашылығы малдарын сатып алуды қаржыландыру, сондай-ақ асыл тұқымды ауыл шаруашылығы малдарын сатып алумен және жеткізумен тікелей байланысты жұмсалған шығыстардың орнын толтыру
Ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіруге қаржыландырылған кәсіпорындардың орташа саны
бірлік
4
2
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
5. Мал шаруашылығын дамытуға шаруа-фермер қожалықтарына кредит беру
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Бюджеттiк инвестиция есебiнен кейiн лизингке табыстау үшiн сатып алуға жоспарланған асыл тұқымды мал бiрлiктерiнiң орташа алғандағы саны
бiрлiк

до 10 562
12 000
12 057
10 623
показатели конечного
результата
Удовлетворение потребности в
приобретении племенных
животных (в расчете от общей
потребности в приобретении
племенных животных в
стоимостном выражении по
данным Областных Управлений
сельского хозяйства)
%
17,2
Увеличение племенного
поголовья КРС мясного
направления за счет бюджетных
инвестиций
%
8,67
9,06
8,34
6,78
показатели качества
показатели эффективности
8. Финансирование приобретения технологического оборудования и специальной техники, а также
возмещение понесенных расходов, непосредственно связанных с закупом, поставкой и приведением в
рабочее состояние технологического оборудования и специальной техники
показатели прямого результата
Усредненное количество единиц
технологического оборудования
и специальной техники,
планируемых к приобретению за
счет бюджетных инвестиций
ед.
47
147
до 45
показатели конечного
результата
Обновление машинно-тракторного
парка специальной техники и
технологического оборудования
(в расчете от общей
потребности в обновлении
специальной техники и
технологического оборудования
в стоимостном выражении по
данным Агентства Республики
Казахстан по статистике)
%
0,04
0,04
0,14
показатели качества
показатели эффективности
9. Финансирование приобретения оборудования по переработке сельскохозяйственной и рыбной
продукции, а также возмещение понесенных расходов, непосредственно связанных с закупом
поставкой и приведением в рабочее состояние оборудования по переработке сельскохозяйственной и
рыбной продукции
показатели прямого результата
Усредненное количество единиц
оборудования по переработке
сельскохозяйственной и рыбной
продукции, планируемых к
приобретению за счет бюджетных
инвестиций
ед.
3
16
до 7
показатели конечного
результата
Обновление оборудования
предприятий по переработке
сельскохозяйственной и рыбной
продукции (в расчете от общей
потребности в технологическом
оборудовании по переработке
продукции растениеводства и
животноводства в стоимостном
выражении по данным
маркетинговых исследований)
%
0,91
3,02
1,51
показатели качества
показатели эффективности
10. Строительство завода по производству сортового семенного материала хлопчатника
показатели прямого результата
Строительство завода по
производству сортового
семенного материала
хлопчатника
СМР %
100
показатели конечного
результата
Производственная мощность
завода по производству
сортового семенного материала
хлопчатника
тыс.
тонн/
в год
0,7
1,6
показатели качества
показатели эффективности
11. Финансирование сельхозтоваропроизводителей (в т.ч. посредством кредитования) для
проведения весенне-полевых и уборочных работ и мероприятий по повышению урожайности зерновых
культур
показатели прямого результата
Количество, прокредитованных
субъектов АПК
кол-во
субъектов
АПК
2
показатели конечного
результата
Обеспечение кредитными
ресурсами субъектов АПК
тыс.
тенге
1 000 000
показатели качества
показатели эффективности

10 562 дейiн
12 000
12 057
10 623
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Асыл тұқымды мал сатып алуға деген қажеттiлiктi қанағаттандыру (Облыстың Ауыл шаруашылығы басқармасының деректерi бойынша құндық тұлғада жалпы асыл тұқымды мал сатып алуды қажетсiну есебiмен)
%
17,12
Бюджеттік инвестициялар есебінен етті бағыттағы асыл тұқымды ІҚМ басының артуы
%
8,67
9,06
8,34
6,78
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
8. Технологиялық жабдықтар және арнаулы техникалар сатып алуды қаржыландыру, сонымен қатар технологиялық жабдықтар мен арнаулы техникаларды тікелей сатып алуға, жеткізуге және жұмыс қалпына келтіруге байланысты шыққан шығындардың құнын өтеу
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Бюджеттiк инвестиция есебiнен сатып алуға жоспарланған технологиялық жабдықтар мен арнаулы техника бiрлiктерiнiң орташа алғандағы саны
бiрлiк
47
147
45 дейiн
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Машина-трактор паркін, арнаулы техникалар мен технологиялық жабдықтарды жаңарту (Қазақстан Республикасы статистика жөніндегі агенттігінің мәліметтеріне сәйкес жалпы аграрлық сектордың ауыл шаруашылығы техникалары мен арнаулы техникаларының негізгі түрлерін жаңартуды қажетсіну есебінде, құндық тұлғада)
%
0,04
0,04
0,14
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
9. Ауыл шаруашылығы және балық өнімдерін өңдеу жабдықтарын сатып алуды қаржыландыру, сонымен қатар ауыл шаруашылығы және балық өнімдерін өңдеу жабдықтарын сатып алуға, жеткізуге және жұмыс қалпына келтіруге байланысты шығындардың құнын өтеу
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Бюджеттiк инвестиция есебiнен сатып алуға жоспарланған ауыл шаруашылығы және балық өнiмдерiн өңдеу жабдықтары бiрлiктерiнiң орташа алғандағы саны
бiрлiк
3
16
7 дейiн
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Ауыл шаруашылығы және балық өнімдерін өңдеу кәсіпорындарының жабдықтарын жаңарту (маркетингілік зерттеу деректері бойынша құндық тұлғада өсімдік шаруашылығы және мал шаруашылығы өнімдерін өңдеу бойынша технологиялық жабдықтарды жалпы қажетсіну есебімен)
%
0,91
3,02
1,51
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
10. Мақтаның сортты тұқымдық материалын өндіру зауытының құрылысы
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Сұрыптық тұқымдық мақта материалын өндіру бойынша зауыт салу
ҚЖЖ %
100
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Сұрыптық тұқымдық мақта материалын өндіру бойынша зауытының өндірістік қуаты
жылына/ мың тонна
1,3
1,6
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
11. Көктемгі-егіс және егін жинау жұмыстарын және дәнді дақылдардың шығымдылығын арттыру бойынша іс-шараларды қаржыландыру (оның ішінде кредит беру арқылы)
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Кредит берілген АӨК субъектілер саны
АӨК субъектілерінің саны
2
түпкі нәтиже көрсеткіштері
АӨК субъектілерін кредит ресурстарымен қамтамасыз ету
мың теңге
1 000 000,0
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері

12. Мероприятие по закупу зерна урожая 2010 года для обеспечения внутреннего рынка страны в
целях стабилизации цен на хлебобулочные изделия
показатели прямого результата
Объем закупленного зерна для
обеспечения внутреннего рынка
страны в целях стабилизации
цен на хлебобулочные изделия
тыс. тонн
117,4
показатели конечного
результата
Объем финансирования
мероприятий по закупу зерна
урожая 2010 года для
обеспечения внутреннего рынка
страны в целях стабилизации
цен на хлебобулочные изделия
тыс.
тенге
3 110 000*
Примечание:
* на закуп зерна урожая 2010 года для обеспечения внутреннего рынка страны в целях
стабилизации цен на хлебобулочные изделия предусмотрены средства в сумме 3 110,0 млн.тенге, из
них 1 000,0 млн. тенге - средства 2009 года реинвестированы с проекта «Строительство оптового
рынка сельскохозяйственной продукции (с региональными терминалами)»
показатели качества
показатели эффективности
объем бюджетных расходов
тыс.
тенге
2110 000
13. Строительство оптового рынка сельскохозяйственной продукции (с региональными терминалами)
показатели прямого результата
Строительство оптового рынка
сельскохозяйственной продукции
(с региональными терминалами), в
том числе:
в Южно-Казахстанской области
Разра-
ботка
ТЭО
1
в городе Астана
Разра-
ботка/
коррек-
тировка
ТЭО,ПСД
1
1
1
в Мангистауской и
Восточно-Казахстанской областях
Разра-
ботка
ТЭО
1
показатели конечного результата
городе Астана
СМР, %
50

12. Нан-тоқаш өнімдерінің бағаларын тұрақтандыру мақсатында елдің ішкі нарығын қамтамасыз ету үшін 2010 жылдың астығын сатып алу бойынша іс-шаралар
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Нан-тоқаш өнімдерінің бағасын тұрақтандыру мақсатында еліміздің ішкі нарығын қамтамасыз ету үшін сатып алынған астық мөлшері
мың тонна
117,4
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Нан-тоқаш өнімдерінің бағасын тұрақтандыру мақсатында еліміздің ішкі нарығын қамтамасыз ету үшін 2010 жылдың астығын сатып алу бойынша іс-шараларды қаржыландыру көлемі
мың теңге
3 110 000,0*
Ескерту:
* нан-тоқаш өнімдерінің бағаларын тұрақтандыру мақсатында елдің ішкі нарығын қамтамасыз ету үшін 2010 жылдың астығын сатып алуға 3 110,0 млн. теңге қаражат қамтылған, оның ішінде 1 000,0 млн. теңге – "Ауыл шаруашылығы өнімдерінің көтерме базарын салу (өңірлік терминалдарымен)" жобасынан қайта инвестицияланған 2009 жылдың қаражаты.
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
13. Ауыл шаруашылығы өнімдерінің көтерме базарын салу (аймақтық терминалдарымен)
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Ауыл шаруашылығы өнімдерінің көтерме базарын салу (аймақтық терминалдарымен), оның ішінде:
- Оңтүстік Қазақстан облысында
ТЭН, ЖСҚ әзірлеу
- Астана қаласында
ТЭН, ЖСҚ әзірлеу/түзету
1
1
1
- Маңғыстау және Шығыс Қазақстан облыстарында
ТЭН әзірлеу
1
түпкі нәтиже көрсеткіштері
- Астана қаласында
ҚЖЖ %
50

2 608,5
до 2 512,1
Закуп шерсти
тонн
324
до 300
Закуп кожсырья
тонн
427
до 150
показатели конечного
результата
Удельный вес объема заготовки
мяса к промышленному убою мяса
по РК
%
1,3
1,96
Удельный вес реализации на экспорт животноводческой продукции от объема закупа (шерсть)
%
18,34
до 15
Объем экспорта продукции
переработки кожсырья
тыс.м3
217,13
до 25
показатели качества
показатели эффективности
18. Развитие интенсивного животноводства, в том числе развитие традиционных направлений
животноводства
показатели прямого результата
Финансирование создания
современной откормочной
площадки с развитой
инфраструктурой
ед.
2
1
до 2
Финансирование создания племенных хозяйств-репродукторов
ед.
2
Количество субъектов АПК,
финансируемых в целях
увеличения племенного
поголовья КРС
субъекты
АПК
до 2
1
Количество субъектов АПК,
финансируемых в целях развития
традиционных направлений
животноводства
субъекты
АПК
1
до 2
2
показатели конечного
результата
Среднее количество племенного
КРС, приобретенного в целях
создания и воспроизводства
племенного стада
голов
до 1 655
1000
Среднее количество,
приобретенного поголовья
мелкого рогатого скота
голов
7 010
до 1 550
3 628
Среднее количество,
приобретенного поголовья
лошадей
голов
до 150
200
показатели качества
показатели эффективности
19. Развитие и обеспечение устойчивости системы гарантирования исполнения обязательств по
зерновым распискам
показатели прямого результата
Средний объем гарантированного
зерна
тыс. тонн
до 1 665
показатели конечного
результата
Обеспечение единовременной
выплаты при наступлении
гарантийного случая
тыс. тонн

2 608,5
2 512,1 дейiн
Жүн сатып алу
тонна
324
300,0 дейiн
Тері шикізатын сатып алу
тонна
427
150,0 дейiн
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Мал шаруашылығы өнімдерін (етті) дайындау көлемінің үлес салмағы
%
1,3
1,96
Сатып алу көлемінен мал шаруашылығы өнімдерін (жүнді) экспортқа өткізудің үлес салмағы
%
18,34
15 дейiн
Сатып алу көлемінен мал шаруашылығы өнімдерін (вет-блю) өткізудің үлес салмағы
мың м3
217,13
25 дейiн
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
18. Қарқынды мал шаруашылығын дамыту, оның ішінде мал шаруашылығының дәстүрлі бағыттарын дамыту
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Инфрақұрылымы дамыған қазіргі заманға сай бордақылау алаңдарын құруды қаржыландыру
бірлік
2
1
2 дейін
Асыл тұқымды репродуктор-шаруашылықтар құруды қаржыландыру
бірлік
2
Асыл тұқымды ІҚМ басын ұлғайту мақсатында қаржыландырылатын АӨК субъектілерінің саны
бірлік
2 дейін
1
Мал шаруашылығының дәстүрлі түрлерін даму үшін қаржыландырылатын АӨК субъектілерінің саны
бірлік
1
2 дейін
2
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Асыл тұқымды мал басын құру және ұдайы өсіру мақсатында ІҚМ асыл тұқымдарын сатып алу
бас
1 655 дейін
1 000
Ұсақ қара мал басын сатып алу
бас
7 010
1 550 дейін
3 628
Жылқылар басын сатып алу
бас
150 дейін
200
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
19. Астық қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесін дамыту және тұрақтылығын қамтамасыз ету
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Кепілді астықтың орташа көлемі
мың тонна
1 665 дейін
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Кепiлдi оқиға басталған кезде бiр жолғы төлемдi қамтамасыз ету
мың тонна

100
Количество заявок, размещенных в
информационной системе
«at2-system»
ед.
25
показатели эффективности
3. Развитие семеноводства
показатели прямого результата
Количество с/х техники и
оборудования, приобретенной для
развития семеноводства
ед.
63
18
61
Строительство завода по
производству миниклубней
картофеля
завод
1
Поточные семяочистительные
линии
линия
2
3
показатели конечного результата
Доля посевных площадей зерновых
культур под сортами
отечественной селекции от общей
посевной площади зерновых
культур
%
40
показатели качества
показатели эффективности
Доход дочерних организаций от
деятельности по производству
оригинальных семян
отечественных сортов
сельскохозяйственных культур из
расчета на одного научного
сотрудника
млн.
тенге
0,16
4. Создание лабораторной сети
показатели прямого результата
Создание лабораторной сети
кол-во
1
1
показатели конечного результата
Создание лечебных ветпрепаратов
и вакцин
ед.
показатели качества
показатели эффективности
Доход дочерних организаций от
деятельности по выполнению
научно-исследовательских и
опытно-конструктивных работ
(НИОКР) из расчета на одного
научного сотрудника (в рамках
госзаказа, международных
проектов и др.)
млн.
тенге
2,39
5. Модернизация и развитие научно-технической инфраструктуры
показатели прямого результата
Модернизация научно-технической
инфраструктуры
кол-во
8
2
Разработка ПСД для
строительства
опытно-экспериментального
центра сельхозмашиностроения
ПСД
2
показатели конечного результата
Количество модернизированных
объектов научно-технической
инфраструктуры
ед.
2
показатели качества
показатели эффективности
Доход дочерних организаций от
деятельности по выполнению
НИОКР (в рамках госзаказа,
международных проектов и др.)
из расчета на одного научного
сотрудника
млн.
тенге
2,67
6. Строительство селекционных теплиц и имитатора-хранилища
показатели прямого результата
Строительство селекционных
теплиц на базе отдельных НИО
теплица
1
1
1
показатели конечного результата
показатели качества
Создание сортов
ед.
2
показатели эффективности
Доход дочерних организаций от
деятельности по выполнению
НИОКР (в рамках госзаказа,
международных проектов и др.)
из расчета на одного научного
сотрудника
млн.
тенге

100
"at2-system" информациялық жүйесiнде орналастырылған өтiнiмдер саны
бiрлiк
25
тиiмдiлiк көрсеткiштерi
3. Тұқым шаруашылығын дамыту
тiкелей нәтиже көрсеткiштерi
Тұқым шаруашылығын дамытуға сатып алынған ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдығының саны
бiрлiк
63
18
61
Картоптың шағын түйнегін өндiру зауытының құрылысы
зауыт
1
Ағынды тұқым тазалау желiлерi
желi
2
3
түпкi нәтиже көрсеткiштерi
Дәнді дақылдарының жалпы егіс алаңындағы отандық селекция сорттары егілген дәнді дақылдырдың егіс алаңдарының үлесі
%
40
сапа көрсеткiштерi
тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бiр ғылыми қызметкерге есептегенде еншiлес ұйымдардың ауыл шаруашылығы дақылдары отандық сорттарының бірегей тұқым өндiру қызметінен табысы
млн. теңге
0,16
4. Зертхана желiсін құру
тiкелей нәтиже көрсеткiштерi
Зертхана желiсiн құру
саны
1
1
түпкi нәтиже көрсеткiштерi
Емдеу ветеринариялық препараттарын және вакциналарын шығару
бiрлiк
сапа көрсеткiштерi
тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бiр ғылыми қызметкерге есептегенде еншiлес ұйымдардың ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарын (ҒЗТКЖ) орындау жөніндегі қызметінен табысы (мемлекеттiк тапсырма, халықаралық жобалар және т.б.)
млн. теңге
2,39
5. Ғылыми-техникалық инфрақұрылымды қайта жаңғырту және дамыту
тiкелей нәтиже көрсеткiштерi
Ғылыми-техникалық инфрақұрылымды қайта жаңғырту
саны
8
2
Ауыл шаруашылығы машиналарын жасаудың тәжiрибелiк-эксперименталдық орталығын құруға ЖСҚ әзiрлеу
ЖСҚ
2
түпкi нәтиже көрсеткiштерi
Қайта жаңғыртылған ғылыми-техникалық инфрақұрылым объектiлерiнiң саны
бiрлiк
2
сапа көрсеткiштерi
тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бiр ғылыми қызметкерге есептегенде еншiлес ұйымдардың ҒЗТКЖ орындау жөніндегі қызметінен табысы (мемлекеттiк тапсырма, халықаралық жобалар және т.б. шеңберінде)
млн. теңге
2,67
6. Селекциялық жылыжайларды және қойма-имитаторын салу
тiкелей нәтиже көрсеткiштерi
Жеке ғылыми-зерттеу ұйымдарының базасында селекциялық жылыжайлар салу
жылыжай
1
1
1
түпкi нәтиже көрсеткiштерi
сапа көрсеткiштерi
Сорттарды шығару
бiрлiк
2
тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бiр ғылыми қызметкерге есептегенде еншiлес ұйымдардың ҒЗТКЖ орындау жөніндегі қызметінен табысы (мемлекеттiк тапсырма, халықаралық жобалар және т.б. шеңберінде)
млн. теңге

45 144
55 200
8. Крупномасштабная селекция в скотоводстве
показатели прямого результата
Создание стационарных
лабораторий по трансплантации
эмбрионов
лабора-
тория
2
Создание передвижных лабораторий
по трансплантации эмбрионов
3
Создание лабораторий по анализу
качества молока
1
2
Создание лабораторий по анализу
кормов
2
Формирование базы данных
племенных животных
числ.
пого-
ловья,
заре-
гистр.
в базе
25 000
показатели конечного результата
Получение эмбрионов
кол-во
603
743
1500
показатели качества
показатели эффективности
Снижение себестоимости услуг по
трансплантации эмбрионов
тенге
за
услугу
по
пере-
садке
одного
эмбри-
она
35 000
25 000
объем бюджетных расходов
тыс.
тенге
2 981 121
2 543 886
2 659 918
Бюджетная
программа
050 «Поддержка страхования в растениеводстве»
Описание
Поддержка обязательного страхования в растениеводстве путем возмещения 50%
затрат страховщика по страховым выплатам, выплаченным
сельхозтоваропроизводителям. Оплата услуг агента для управления бюджетными
средствами для государственной поддержки обязательного страхования в
растениеводстве в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан.
вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
предоставление трансфертов и бюджетных субсидий
в зависимости от
способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
наименование показателей
бюджетной программы
ед.
изм.
отчетный
период
факт
пре-
дыду-
щего
года
план
текущего
года
плановый период
проекти-
руемый
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Общая площадь застрахованных
площадей
млн.
га

45 144
55 200
8. Мал шаруашылығындағы кең ауқымды селекция
тiкелей нәтиже көрсеткiштерi
Эмбрион трансплантаттау бойынша стационарлық зертханаларды салу
зертхана
2
Эмбрион трансплантаттау бойынша жылжымалы зертханаларды салу
3
Сүт сапасын талдайтын зертханалар салу
1
2
Мал азығының сапасын талдайтын зертханалар салу
2
Асыл тұқымды малдардың деректер базасын қалыптастыру
базада тiркелген мал басының саны
25 000
түпкi нәтиже көрсеткiштерi
Эмбриондар алу
саны
603
643
1 500
сапа көрсеткiштерi
тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Эмбриондар трансплантаттау қызметтерiнiң өзiндiк құнын төмендету
бiр эмбрионды көшiру бойынша қызметке жұмсалатын теңге
35 000
25 000
бюджеттік шығыстар көлемі
мың теңге
2 981 121
2 543 886
2 659 918
Бюджеттік бағдарлама
050 "Өсiмдiк шаруашылығындағы сақтандыруды қолдау"
Сипаттау
Ауыл шаруашылық тауарын өндiрушiлерге төленген сақтандыру төлемдерi бойынша сақтандырушының шығындарының 50% бөлiгiн өтеу арқылы өсiмдiк шаруашылығындағы мiндеттi сақтандыруды қолдау. Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды мемлекеттік қолдау үшін Қазақстан Республикасы Үкіметі бекіткен тәртіпте бюджет қаражаттарын басқару үшін агент қызметтерін төлеу.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
трансферттер мен бюджеттiк субсидиялар беру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
ағымдағы жылдың жоспары
жоспарлы кезең
жобаланатын жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Сақтандырылған алаңның жалпы алаңы
млн. га

4 282 425
4 698 725
6 730 226
5 740 355
6 027 373
6 027 373
Бюджетная программа
053 «Противоэпизоотические мероприятия, ликвидация очагов острых и
хронических инфекционных заболеваний животных и птиц»
Описание
Программа направлена на защиту граждан Казахстана и животного мира от
болезней общих для человека, животных и птиц, сохранения стабильной
эпизоотической ситуации по инфекционным болезням сельскохозяйственных
животных и птиц в республике путем своевременного выполнения
ветеринарно-профилактических и диагностических мероприятий и включает в
себя:
закуп ветеринарных препаратов, в том числе пополнение республиканского
запаса ветеринарных препаратов;
хранение ветеринарных препаратов.
Также программа направлена на защиту граждан Казахстана и животного мира
от болезней общих для человека, животных и птиц, путем проведения
локализационных и ликвидационных мероприятий. В рамках данной программы
ГУ «Республиканский противоэпизоотический отряд» осуществляются следующие
мероприятия:
хранение республиканского запаса ветеринарных препаратов;
доставку ветеринарных препаратов и дезинфицирующих средств;
уничтожение трупов павших животных и птиц путем сжигания;
сдачу больных животных на перерабатывающие предприятия;
возмещение стоимости изъятых и уничтоженных животных, кормов, кормовых
добавок и ветеринарных препаратов;
вынужденную вакцинацию животных и птиц в эпизоотическом очаге и в
угрожаемой зоне;
дезинфекцию помещений, где содержались больные животные и птицы;
взятие и доставку проб крови или патологического материала для
лабораторных исследований;
проведение контрольных исследований на хронические инфекции (исследований
животных до получения двукратного отрицательного результата);
установку карантинных постов, дезинфекционных барьеров и организацию на
них круглосуточного дежурства на время карантина.
При возникновении в сопредельных государствах вспышек особо опасных
инфекционных заболеваний животных и птиц осуществляется организация
временных приграничных карантинных постов по недопущению заноса инфекции
в республику, которая включает:
доставку дезинфицирующих средств до этих постов из республиканского
запаса;
сооружение временных дезинфекционных барьеров или ремонт существующих
дезинфекционных барьеров и организацию на них круглосуточного дежурства
для дезинфекции транспортных средств до стабилизации эпизоотической
ситуации в сопредельном государстве.
Вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
осуществление государственных функции, полномочии и
оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от
способа
реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
Наименование
показателей
бюджетной программы
ед.
изм.
отчетный период
план
текущего
года
плановый период
проекти-
руемый
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого
результата
Закуп и хранение
ветеринарных
препаратов для
профилактики особо
опасных болезней
животных и птиц и
пополнение
республиканского
запаса ветеринарных
препаратов и
дезинфицирующего
средства
млн.
доз
тыс.
литр

4 282 425
4 698 725
6 730 226
5 740 355
6 027 373
6 027 373
Бюджеттік бағдарлама
053 "Эпизоотияға қарсы шаралар, жануарлар мен құстардың қауіпті жіті және созылмалы жұқпалы ауруларының ошақтарын жою"
Сипаттау
Бағдарлама ветеринариялық алдын алу және диагностика iс-шараларын орындау жолымен Қазақстан азаматтарын және жануарлар дүниесін адамдар, жануарлар және құстар үшiн ортақ аурулардан қорғауға және ауыл шаруашылығы жануарлары мен құстарының жұқпалы аурулары бойынша тұрақты эпизоотиялық ахуалды сақтауға бағытталған және өзіне:
ветеринариялық препараттарды сатып алу, оның iшiнде республикалық ветеринариялық препараттар запасын толықтыруды;
ветеринариялық препараттар сақтауды қамтиды.
Сондай-ақ бағдарлама оқшаулау және жою iс-шараларын жүргiзу жолымен Қазақстан азаматтарын және жануарлар дүниесін адамдар, жануарлар мен құстар үшiн ортақ аурулардан қорғауға бағытталған. Осы бағдарлама шеңберінде "Республикалық эпизоотияға қарсы отряд" ММ мынадай іс-шараларды iске асырады:
республикалық ветеринариялық препараттар запасын сақтау;
ветеринариялық препараттар мен дезинфекциялау құралдарын жеткiзу;
өлген малдар мен құстардың өлекселерiн өртеу жолымен жою;
ауру жануарларды қайта өңдеу кәсiпорындарына өткiзу;
алып қойылған және жойылған малдың, азықтың, азық қоспаларының және ветеринариялық препараттардың құнын өтеу;
эпизоотологиялық ошақта және қатерлi аймақта малдар мен құстарды мәжбүрлi егу;
ауру малдар мен құстар күтіп ұсталған үй-жайларды дезинфекциялау;
зертханалық зерттеу үшiн қан сынамаларын және патологиялық материалды алу және жеткiзу;
созылмалы ауруларға бақылаулық зерттеу жүргiзу (жануарларды екi еселі керi нәтиже алғанға дейiн зерттеу);
карантиндік бекеттер, дезинфекциялық тосқауылдар орнату және карантин уақытында оларда тәулiк бойы кезекшiлiк ұйымдастыру.
Шектес мемлекеттерде жануарлар мен құстардың аса қауiптi жұқпалы аурулары пайда болған кезде республикаға инфекцияның енуiне жол бермеу бойынша шекаралық карантиндiк уақытша бекеттер ұйымдастыру жүзеге асырылады, ол:
дезинфекциялау құралдарын республикалық запастан осы бекеттерге дейiн жеткiзуді;
көлiк құралдарын дезинфекциялау үшiн дезинфекциялық уақытша тосқауылдар орнату немесе қолданыстағы дезинфекциялық тосқауылдарды жөндеу және шектес мемлекетте эпизоотиялық ахуал тұрақтанғанға дейін оларда тәулiк бойы кезекшiлiк ұйымдастыруды қамтылады.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
ағымдағы жылдың жоспары
жоспарлы кезең
жобаланатын жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Жануарлар мен құстардың аса қауіпті ауруларының алдын алу үшін ветеринариялық препараттарды сатып алу және сақтау және республикалық ветеринариялық препараттар және лезинфекциялау құралдарын запасын толықтыру
млн. доза
мың литр

2 198
- специализированного
оборудования
1544
- производственной базы
62 595
объем бюджетных расходов
тыс.
тенге
714 121
Бюджетная
программа
079 «Увеличение уставного капитала республиканских государственных
предприятий Комитета по водным ресурсам, эксплуатирующих
водохозяйственные объекты для обновления машинно-тракторного парка и
оснащения техническими средствами»
Описание
Обеспечение бесперебойной подачи воды путем решения производственных
задач, финансового оздоровления и пополнение материально-технической
базы республиканских государственных предприятий, эксплуатирующих
водохозяйственные объекты, повышение производительности и улучшение
условий труда путем выделения средств, для увеличения уставного фонда
республиканских государственных предприятий, эксплуатирующих
водохозяйственные объекты
вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от способа
реализации
индивидуальная
текущая/развитие
развитие
наименование показателей бюджетной
программы
ед.
изм.
отчетный
период
план
текущего
года
плановый период
проек-
тируемый год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Улучшение оснащенности
Республиканских государственных
предприятий Комитета по водным
ресурсам Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
строительной, мелиоративной техникой
и технологическим оборудованием
коли-
чество
техники
90

2 198
- мамандандырылған жабдық
мың теңге
1 544
- өндiрiстiк база
мың теңге
62 595
бюджеттiк шығыстар көлемi
мың теңге
714 121
Бюджеттік бағдарлама
079 "Су ресурстары комитетiнiң су шаруашылығы объектiлерiн пайдаланатын республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарының жарғылық капиталын машина-трактор паркiн жаңарту және техникалық құралдармен жарақтандыру үшiн ұлғайту"
Сипаттау
Су шаруашылығы объектiлерiн пайдаланатын республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың өндірістік міндеттерін шешу, қаржылық сауықтыру және материалдық-техникалық базасын толықтыру жолымен үздіксіз су беруді қамтамасыз ету, су шаруашылығы объектiлерiн пайдаланатын республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарының жарғылық қорын ұлғайту жолымен еңбек өнімділігін арттыру және жағдайларын жақсарту
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
бюджеттiк инвестицияларды жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
ағымдағы жылдың жоспары
жоспарлы кезең
жобаланатын жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi Су ресурстары комитетiнiң республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарының құрылыс, мелиоративтiк техникамен және технологиялық жабдықпен жарақтануын жақсарту
техника саны
90

17,0-22,0
- ушных бирок для свиньи,
верблюдов
1,5-3,0
- аппарат для биркования
таврения
тыс.
ед.
5,0-5,6
- ветеринарный паспорт на
животное
млн.
ед.
20,0-25,0
показатели конечного результата
Идентификация
сельскохозяйственных животных
%
100
показатели качества
показатели эффективности
Стоимость ветеринарного паспорта
и ушных бирок
тенге
15-100
объем бюджетных расходов
тыс.
тенге
3 1318 17
Бюджетная
программа
093 «Интегрированное управление водными ресурсами и повышение
эффективности водопользования»
Описание
Формирование и развитие системы управления водными ресурсами;
совершенствование методической базы и научно-информационного потенциала
в водном секторе экономки; повышение эффективности водопользования;
развитие международного сотрудничества и совершенствование управления
трансграничными водными объектами
вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от
способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
развития
наименование показателей
бюджетной программы
ед.
изм.
отчетный
период
план
текущего
года
плановый период
проек-
тируемый год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Количество начатых
научно-исследовательских работ,
технико-экономических
обоснований и разработок
шт.
9
2
14
Проведение заседаний Бассейновых
советов
кол-во
15
16
15
показатели конечного результата
Повышение оперативности
первичного учета использования
вод
%
Разработка метода оценки
водопотребления в пределах
сопредельных стран по
трансграничным рекам
%
30
показатели качества
показатели эффективности
- по формированию
научно-информационной системы
управления водными ресурсами
тыс.
тенге
6 6143
- по совершенствованию и
гармонизации водного
законодательства в области
управления водными ресурсами
10 000
- по внедрению экологического
компонента ИУВР и управлению
качеством вод, предупреждения и
ликвидации последствий вредного
воздействий вод
17 500
- по повышению эффективности
водопользования
26 650
- по развитию международного
сотрудничества и
совершенствованию управления
трансграничными водными
объектами
43 662,9
объем бюджетных расходов
тыс.
тенге
121 812
193 397
626 226
Бюджетная
программа
094 «Бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер
социальной поддержки специалистов»
Описание
Бюджетной программой предусматривается предоставление бюджетных кредитов
местным исполнительным органам под 0,01 % годовых для последующего
кредитования специалистов здравоохранения, образования, социального
обеспечения, культуры и спорта прибывших для работы и проживания в
сельские населенные пункты на приобретение жилья в сумме, не превышающей
одну тысячу пятисоткратный размер месячного расчетного показателя сроком
на пятнадцать лет по ставке вознаграждения в размере 0,01 % годовых
вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
предоставление бюджетных кредитов
в зависимости от
способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
наименование показателей
бюджетной программы
ед.
изм.
отчетный
период
план
текущего
года
плановый период
проек-
тируемый год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Привлечение специалистов
здравоохранения, образования,
социального обеспечения,
культуры и спорта для работы и
проживания в сельские населенные
пункты путем предоставления
бюджетного кредита на
приобретение
чел.

17,0-22,0
1,5-3,0
- биркалауға, таңба салуға арналған аппарат
мың бiрлiк
5,0-5,6
- малға ветеринариялық паспорт
млн. бiрлiк
20,0-25,0
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Ауыл шаруашылығы малдарын бiрдейлендiру
%
100
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
Ветеринариялық паспорт пен құлақ сырғаларының құны
теңге
15-100
бюджеттiк шығыстар көлемi
мың теңге
3 131 817
Бюджеттік бағдарлама
093 "Су ресурстарын ықпалдасқан басқару және су пайдалану тиiмдiлiгiн арттыру"
Сипаттау
Су ресурстарын басқару жүйесiн қалыптастыру және дамыту; экономиканың су секторында әдiстемелiк базаны және ғылыми-ақпараттық потенциалды жетiлдiру; су пайдалану тиiмдiлiгiн арттыру; халықаралық ынтымақтастықты дамыту және трансшекаралық су объектiлерiн басқаруды жетiлдiру
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
бюджеттiк инвестицияларды жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
ағымдағы жылдың жоспары
жоспарлы кезең
жобаланатын жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Басталған ғылыми-зерттеу жұмыстарының, техникалық-экономикалық негiздемелердiң және әзiрлемелердiң саны
дана
9
2
14
Бассейндік кеңестердiң отырыстарын өткiзу
саны
15
16
15
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Су пайдаланудың бастапқы есебiнiң жеделдiгiн арттыру
%
Шектес елдер шегінде трансшекаралық өзендер бойынша су тұтынуды бағалау әдiсiн әзiрлеу
%
30
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
Жұмыстардың орташа құны:
- су ресурстарын басқарудың ғылыми-ақпараттық жүйесiн қалыптастыру бойынша
мың теңге
66 143
- су ресурстарын басқару саласындағы су заңнамасын жетiлдiру және сәйкестендіру бойынша
10 000
- СРББ экологиялық құрауышын енгiзу және су сапасын басқару, суға зиянды әсердің алдын алу және оның салдарларын жою бойынша
17 500
- суды пайдалану тиiмдiлiгiн арттыру бойынша
26 650
- халықаралық ынтымақтастықты дамыту және трансшекаралық су объектiлерiн басқаруды жетiлдiру бойынша
43 662,9
бюджеттiк шығыстар көлемi
мың теңге
121 812
193 397
626 226
Бюджеттік бағдарлама
094 "Мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға бюджеттік кредиттер"
Сипаттау
Бюджеттік бағдарламада ауылдық елді мекендерге жұмысқа және тұруға келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет және спорт мамандарына тұрғын үй сатып алуға айлық есептік көрсеткіштен бір мың бес жүз еседен аспайтын сомада жылына 0,01% мөлшеріндегі сыйақы ставкасы бойынша он бес жылға одан әрі кредит беру үшін жергілікті атқарушы органдарға жылына
0,01%-бен бюджеттік кредиттер беру көзделеді
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
бюджеттік кредиттер ұсыну
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті кезең
ағымдағы жылдың жоспары
жоспарлы кезең
жобаланатын жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет және спорт мамандарын тұрғын үй сатып алуға бюджеттік кредит ұсыну жолымен ауылдық елді мекендерге жұмысқа және тұруға тарту
адам