Об утверждении перечня заболеваний, при наличии которых предоставляется санаторно-курортное лечение лицам, уволенным с воинской службы, имеющим выслугу двадцать пять и более лет
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2012 года № 826. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 2022 года № 198.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.04.2022 № 198 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень заболеваний, при наличии которых предоставляется санаторно-курортное лечение лицам, уволенным с воинской службы, имеющим выслугу двадцать пять и более лет.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 июня 2012 года № 826
Перечень
заболеваний, при наличии которых предоставляется
санаторно-курортное лечение лицам, уволенным с воинской службы,
имеющим выслугу двадцать пять и более лет
Название, форма, стадия болезни и рекомендуемые
санатории
1. Болезни сердечной мышцы и клапанов сердца
1. Состояния после перенесенных первичного или возвратного
ревматического эндомиокардита на фоне клапанного порока
сердца или без него, при хронической сердечной
недостаточности (далее – ХСН) не выше I функционального
класса (далее – ФК) без прогностически неблагоприятных
нарушений сердечного ритма (допускается наличие
экстрасистолии 1-2 градации по Лауну, синусовой аритмии,
атриовентрикулярной блокады I степени) через 6-8 месяцев
после выписки из стационара без признаков активности процесса
(местные).
2. Пороки сердца:
1) недостаточность митрального клапана без признаков
активности ревматического процесса при общем
удовлетворительном состоянии, при состоянии компенсации или
ХСН не выше I ФК, без прогностически неблагоприятных нарушений сердечного ритма и проводимости (экстрасистолия -
групповая, политопная, частая, пароксизмальные нарушения
ритма, атриовентрикулярная блокада выше I степени, полная
блокада ножек пучка Гиса) (климатолечебные (за исключением
горных), бальнеолечебные с углекислыми и радоновыми водами);
2) сочетанный митральный порок сердца с преобладанием
недостаточности митрального клапана без признаков активности
ревматического процесса, при состоянии компенсации или ХСН не
выше I ФК, без прогностически неблагоприятных нарушений
сердечного ритма (местные, климатолечебные, бальнеолечебные с
углекислыми и радоновыми водами);

Әскери қызметтен босатылған, жиырма бес және одан көп жыл еңбек сіңірген адамдарға санаторий-курорттық емделу ұсынылатын аурулар тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 22 маусымдағы № 826 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 8 сәуірдегі № 198 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.04.2022 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 16 ақпандағы Заңы 50-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған әскери қызметтен босатылған, жиырма бес және одан көп жыл еңбек сіңірген адамдарға санаторий-курорттық емделу ұсынылатын аурулар тізбесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 22 маусымдағы
№ 826 қаулысымен
бекітілген
Әскери қызметтен босатылған, жиырма бес және одан көп жыл еңбек
сіңірген адамдарға санаторий-курорттық емделу ұсынылатын
аурулар тізбесі
Аурудың атауы, нысаны, сатысы және ұсынылатын санаторийлер
1. Жүрек бұлшықеттері мен жүрек қақпақшаларының аурулары
1. Үдерістің белсенділік белгілерінсіз стационардан шыққаннан кейін 6-8 айдан соң І функционалдық сыныптан жоғары емес (бұдан әрі – ФС) жүрек ырғағының болжанбаған жағымсыз бұзылыстарынсыз (Лаун бойынша 1-2 градациялы экстрасистолияның, синустық аритмияның, І дәрежеден атриовентикулярлық блокаданың болуына жол беріледі) созылмалы жүрек әлсіздігі кезінде (бұдан әрі – СЖӘ) жүрек қақпақшасының кемістігі аясында немесе онсыз болған бастапқы немесе қайталанған ревматикалық эндомиокардиттен кейінгі жай-күй (жергілікті).
2. Жүрек кемістіктері:
1) жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің болжанбаған жағымсыз бұзылыстарынсыз (экстрасистолия – ырғақтың топтық, политоптық, жиі, пароксизмалды бұзылыстары, І дәрежелі жоғары атриовентрикулярлық блокада, Гис будасы тармақшаларының толық блокадасы) қалпына келтірілген жай-күй немесе І ФС-дан жоғары емес СЖӘ кезінде жалпы қанағаттанарлық жай-күй кезінде ревматикалық үдерістің белсенділік белгілерінсіз митральды қақпақша әлсіздігі (климаттық емдеу (таулыны қоспағанда), көмірқышқыл және радонды сулармен бальнеоемдеу);
2) қалпына келтірілген жай-күй немесе І ФС-дан жоғары емес СЖӘ кезінде ревматикалық үдерістің белсенділік белгілерінсіз, жүрек ырғағының болжанбаған жағымсыз бұзылыстарынсыз митральды қақпақша әлсіздігі басым болатын жанама жүрек кемістігі (жергілікті, климаттық емдеу, көмірқышқыл және радонды сулармен бальнеоемдеу);

3) сочетанный митральный порок сердца с преобладанием стеноза
левого атриовентрикулярного отверстия, без признаков
активности процесса или ХСН не выше I ФК (местные,
климатолечебные (за исключением горных);
4) те же состояния, что и в подпунктах 1), 2), 3), при ХСН II
ФК (местные);
5) пороки аортального клапана без признаков активности
процесса, при ХСН не выше I ФК, без приступов стенокардии,
без сопутствующей артериальной гипертонии и прогностически
неблагоприятных нарушений сердечного ритма и проводимости
(местные, климатолечебные (за исключением горных);
6) порок сердца комбинированный - митрально-аортальный без
признаков активности процесса при состоянии компенсации или
ХСН не выше I ФК, без прогностически неблагоприятных нарушений сердечного ритма и проводимости (местные,
климатолечебные (за исключением горных);
7) то же состояние, что и в подпункте 6), при ХСН II ФК
(местные);
8) состояние после оперативных вмешательств на клапанном
аппарате сердца (митральной комиссуротомии, имплантации
искусственных протезов, пластической операции) при отсутствии
активности патологического процесса и ХСН не выше I ФК не
ранее чем через 1,5-2,5 месяца после операции (местные);
9) то же состояние, что и в подпункте 8), через 6-8 месяцев
после операции при отсутствии активности ревматического
процесса, при компенсации или ХСН не выше I ФК (местные,
климатолечебные, бальнеолечебные).
3. Состояния после перенесенного неревматического миокардита
по окончании острых явлений в стадии устойчивой ремиссии:
1) при ХСН не выше I ФК (местные, климатолечебные,
бальнеолечебные с углекислыми и радоновыми водами);
2) при ХСН II ФК (местные).
2. Ишемическая болезнь сердца (ИБС)
1. Стабильная стенокардия:
1) с редкими приступами (1-2 раза в неделю) при значительных
физических нагрузках, с ХСН не выше I ФК, без нарушения
сердечного ритма и проводимости (местные, климатолечебные,
бальнеолечебные);
2) те же состояния, что и в подпункте 1), но в сочетании с
артериальной гипертензией не выше I степени (местные,
климатолечебные);
3) с приступами стенокардии при обычных физических нагрузках
(III функциональный класс) и ХСН не выше I ФК и отсутствии
прогностически неблагоприятных и тяжелых нарушений сердечного
ритма (местные);
4) состояние после оперативного лечения ишемической болезни
сердца (аорто- и маммарокоронарного шунтирования,
транслюминальной ангиопластики коронарных артерий), через 4
недели после хирургического вмешательства, при отсутствии
необходимости в дальнейшем стационарном лечении, при ХСН не
выше II ФК и отсутствии прогностически неблагоприятных и
тяжелых нарушений сердечного ритма и проводимости (местные);

3) үдерістің белсенділік белгілерінсіз сол жақ атриовентрикулярлық тесік стенозының басым болуымен жанама митральды жүрек кемістігі немесе І ФС-дан жоғары емес СЖӘ (жергілікті, климаттық емдеу (таулыны қоспағанда);
4) ІІ ФС СЖӘ кезінде 1), 2), 3) тармақшалардағы сияқты жай-күй (жергілікті);
5) І ФЖ жоғары емес СЖК кезіндегі стенокардия ұстамасынсыз, қоса болатын артериялық гипертониясыз және жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің болжанбаған жағымсыз бұзылыстарынсыз І ФС-дан жоғары емес СЖӘ кезінде үдерістің белсенділік белгілерінсіз қолқа қақпақшасының кемістіктері (жергілікті, климаттық емдеу (таулыны қоспағанда);
6) аралас жүрек кемістігі – жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің болжанбаған жағымсыз бұзылыстарынсыз қалпына келтірілген жай-күй немесе І ФС-дан жоғары емес СЖӘ кезінде үдерістің белсенділік белгілерінсіз митральды-аорталы жүрек кемістігі (жергілікті, климаттық емдеу (таулыны қоспағанда);
7) ІІ ФС СЖӘ кезінде 6) тармақшадағы сияқты жай-күй (жергілікті);
8) операциядан кейін 1,5-2,5 айдан ерте емес патологиялық үдерістің белсенділігі болмаған және СЖӘ І ФС-дан жоғары емес кезінде жүректің қақпақшалы аппараттарына операциялық әрекеттен (митральды комиссуротомиялар, жасанды протездерді қондыру, пластикалық операциялар) кейінгі жай-күй (жергілікті);
9) қалпына келтірілген немесе І ФС-дан жоғары емес СЖӘ кезінде ревматикалық үдерістің белсенділігі болмаған кезде операциядан кейін 6-8 айдан соң 8) тармақшадағы сияқты жай-күй (жергілікті, климаттық емдеу, бальнеоемдеу).
3. Тұрақты ремиссия сатысында жіті құбылыстарының аяқталуы бойынша ревматикалық емес миокардит болғаннан кейінгі жай-күй:
1) І ФС-дан жоғары емес СЖӘ кезінде (жергілікті, климаттық емдеу, көмірқышқыл және радонды сулармен бальнеоемдеу);
2) ІІ ФС СЖӘ кезінде (жергілікті).
2. Жүректің ишемиялық ауруы (ЖИА)
1. Тұрақты стенокардия:
1) жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің бұзылыстарынсыз І ФС-дан жоғары емес СЖӘ-мен елеулі күштік жүктемелер кезінде сирек ұстамалармен (аптасына 1-2 рет) (жергілікті, климаттық емдеу, бальнеоемдеу);
2) 1) тармақшадағы сияқты, алайда І дәрежелі артериялық гипертензиядан жоғары емес жанама болатын жай-күй (жергілікті, климаттық емдеу);
3) қалыпты күштік жүктемелер (ІІІ функционалдық сынып) және І ФС-дан жоғары емес СЖӘ және жүрек ырғағының болжанбаған жағымсыз және ауыр бұзылыстары болмаған кездегі стенокардия ұстамаларымен (жергілікті);
4) ІІ ФС-дан жоғары емес СЖӘ және жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің болжанбаған жағымсыз және ауыр бұзылыстары болмаған кезде, одан әрі стационарлық емдеу қажеттігі болмаған кезде хирургиялық әрекеттен кейін 4 аптадан кейінгі жүректің ишемиялық ауруын оперативті (аорта және маммарокоронарлық ұштастыру, тәж артерияларының транслюминалды ангиопластикасы) емдегеннен кейінгі жай-күй (жергілікті);

5) в отдаленные сроки после операции аорто- и
маммарокоронарного шунтирования, транслюминальной
ангиопластики коронарных артерий (1 год и более), при
отсутствии приступов стенокардии при значительных физических
нагрузках (I-II функциональные классы), в состоянии
компенсации или ХСН не выше I ФК, без нарушений сердечного
ритма (местные, климатолечебные, бальнеолечебные).
2. Инфаркт миокарда в функционально-восстановительном
периоде:
1) крупноочаговый (трансмуральный), мелкоочаговый, первичный,
повторный, протекавший без тяжелых осложнений, со
стабилизированными изменениями электрокардиограммы,
отражающими формирование постинфарктного рубца (I-III
функциональные классы) при ХСН не выше II ФК, отсутствии
выраженных или прогностически неблагоприятных нарушений
сердечного ритма и проводимости (местные (с отделениями
реабилитации);
2) те же состояния, что и в подпункте 1), но в сочетании с
артериальной гипертензией I-II степени, при наличии других
сопутствующих заболеваний в стадии ремиссии без выраженных
нарушений функции органов и систем и ХСН не выше II ФК
(местные (с отделениями реабилитации);
3) аневризма сердца, аорты с редкими, нетяжелыми приступами
стенокардии (I-II функциональные классы) без неблагоприятных
нарушений сердечного ритма и проводимости (местные);
4) состояние после хирургического лечения аневризмы сердца,
перикардэктомии по поводу адгезивного перикардита,
доброкачественных опухолей сердца, кардиомиопатии, через 1,5
месяца после операции, при ХСН не выше I ФК и отсутствии
нарушений сердечного ритма (местные (с отделениями
реабилитации);
5) последствия оперативного вмешательства на аорте, ее
висцеральных ветвях (резекция аневризмы, протезирование
операции по поводу коарктации, хронической абдоминальной
ишемии и вазоренальной гипертензии) при устойчивой компенсации
и отсутствии необходимости в дальнейшем хирургическом лечении
(через 1,5-2 месяца после операции) (местные).
3. Кардиосклероз:
1) постинфарктный (через 1 год и более) без приступов
стенокардии или с редкими нетяжелыми приступами (I-II
функциональные классы), без нарушений сердечного ритма, при
ХСН не выше I ФК (местные, климатолечебные);
2) те же состояния, что и в подпункте 1), но в сочетании с
артериальной гипертензией I-II ФК (местные);
3) состояние после перенесенного первичного или повторного
крупноочагового или мелкоочагового инфаркта давностью не
менее 3 месяцев при общем удовлетворительном состоянии, с
редкими (1-2 раза в неделю), легкокупируемыми приступами
стенокардии, при ХСН не выше II ФК, без прогностически
неблагоприятных нарушений сердечного ритма и проводимости
(местные).

5) жүрек ырғағының бұзылыстарынсыз қалпына келтірілген жай-күйде немесе І ФС-дан жоғары емес СЖӘ-де елеулі күштік жүктемелер (І-ІІ функционалдық сыныптар) кезінде стенокардия ұстамалары болмаған кезде аорта және маммарокоронарлық ұштастыру, тәж артерияларының транслюминалды ангиопластикасы операциялық әрекеттен кейінгі ұзақ мерзімде (1 жыл және одан көп) (жергілікті, климаттық емдеу, бальнеоемдеу).
2. Функционалдық-қалпына келтіру кезеңіндегі миокард инфаркті:
1) ірі ошақты (трансмуалды), ұсақ ошақты, алғашқы, қайталанған, ІІ ФС-дан жоғары емес СЖӘ кезінде инфарктіден кейінгі тыртықтың (І-ІІІ функционалдық сыныптар) қалыптасуын көрсететін электрокардиограмманың тұрақтандырылған өзгерістерімен ауыр асқынуларсыз өткен, жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің айқын көрінген немесе болжанбаған жағымсыз бұзылыстарының болмауы (жергілікті (оңалту бөлімшелерімен);
2) 1) тармақшадағы сияқты, алайда мүшелер мен жүйелер функцияларының айқын көрінген бұзылыстарынсыз ремиссия сатысындағы басқа да аурулар қоса болған және ІІ ФС-дан жоғары емес СЖӘ кезінде І-ІІ дәрежелі артериялық гипертензиямен жанама болатын жай-күй (жергілікті (оңалту бөлімшелерімен);
3) жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің жағымсыз бұзылыстарынсыз стенокардияның (І-ІІ функционалдық сыныптар) сирек, ауыр емес ұстамалары болатын жүректің, аортаның аневризмасы (жергілікті);
4) І ФС-дан жоғары емес СЖӘ және жүрек ырғағының бұзылыстары болмаған кезде операциядан кейін 1,5 айдан соң жүрек аневризмін, адгезивті перикардит себебінен перикардактомияны, жүректің қатерсіз ісіктерін, кардиомиопатияны хирургиялық емдегеннен кейінгі жай-күй (жергілікті (оңалту бөлімшелерімен);
5) тұрақты қалпына келтірілген және одан әрі хирургиялық емдеу қажет болмаған кезде (операциядан кейін 1,5-2 айдан кейін) қолқаға, оның висцералды тарамдарына (аневризманы резекциялау, коарктация, созылмалы абдоминалды ишемия және вазореналдық гипертензия себебінен протездеу операциясы) операциялық әрекет ету салдарлары (жергілікті).
3. Кардиосклероз:
1) І ФС-дан жоғары емес СЖӘ кезінде жүрек ырғағының бұзылыстарынсыз стенокардия үстамаларынсыз немесе ауыр емес сирек ұстамалармен (І-ІІ функционалдық сыныптар) инфарктіден кейінгі (1 және одан астам жылдан кейін) (жергілікті, климаттық емдеу);
2) 1) тармақшадағы сияқты, алайда І-ІІ ФС артериялық гипертензиямен жанама болатын жай-күй (жергілікті);
3) ІІ ФС-дан жоғары емес СЖӘ кезінде жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің болжанбаған жағымсыз бұзылыстарынсыз жалпы қанағаттанарлық жай-күй кезінде сирек (аптасына 1-2 рет), оңай басылатын стенокардия ұстамаларымен кемінде 3 ай ішінде болған алғашқы немесе қайталанған ірі ошақты немесе шағын ошақты инфарктіден кейінгі жай-күй (жергілікті).

3. Артериальная гипертензия
1. Артериальная гипертензия:
1) I и II степени при отсутствии сосудистых кризов и
выраженного атеросклероза сосудов мозга, сердца, почек, без
тяжелых расстройств сердечного ритма и проводимости, при ХСН
не выше I ФК (климатолечебные, бальнеолечебные);
2) II степени при отсутствии тяжелых гипертонических кризов,
без значительного нарушения мозгового, коронарного кровотока и функции почек (местные).
2. Соматоформная вегетативная дисфункция (гипертензивная,
гипотензивная, кардиальная и смешанная формы):
1) при отсутствии стойких, резко выраженных вегетососудистых
расстройств и нарушений сердечного ритма (климатолечебные,
бальнеолечебные);
2) при наличии стойких, резко выраженных вегето-сосудистых
расстройств и нарушений сердечного ритма (местные);
3) кардиомиопатии (местные);
4) при ХСН не выше I ФК без прогностически неблагоприятных
нарушений сердечного ритма и проводимости (за исключением
редких одиночных экстрасистол и частичной блокады ножек пучка
Гиса) (местные, климатолечебные, бальнеолечебные);
5) при ХСН не выше II ФК (местные).
4. Болезни периферических артерий и вен
1. Облитерирующий атеросклероз сосудов конечностей и
терминального отдела брюшной аорты при отсутствии язв и
гангрены (бальнеолечебные с сероводородными водами).
2. Тромбангиит, облитерирующий эндартериит с нарушением
кровообращения нижних конечностей I-II стадии в период
стойкой ремиссии при отсутствии наклонности к генерализации
тромботического процесса мигрирующего тромбофлебита,
обострении, выраженных вазомоторных расстройств
(бальнеолечебные с сероводородными водами).
3. Состояние после реконструктивных операций (через 6 недель
на брюшном отделе аорты и артериях нижних конечностей по
поводу облитерирующих заболеваний сосудов при устойчивом и
компенсированном кровообращении (местные (с отделениями
реабилитации).
4. Остаточные явления флебита, тромбофлебита нижних
конечностей:
1) по окончании острых и подострых явлений, не ранее чем через 4 месяца после глубоких и через 2 месяца после поверхностных тромбозов (местные, бальнеолечебные с сероводородными и радоновыми водами);
2) с венозной недостаточностью и трофическими дефектами кожи (язвы, инфильтраты) (бальнеолечебные с радоновыми водами, грязелечебные).
5. Варикозная болезнь с хронической венозной недостаточностью
II-III стадии (местные, бальнеолечебные с сероводородными и
радоновыми водами).
6. Состояние после оперативных вмешательств (через 4-6 недель) на магистральных венах конечностей вследствие варикозной болезни и посттромбофлебического синдрома при компенсации венозного кровообращения (местные (с отделениями
реабилитации).

3. Артериялық гипертензия
1. Артериялық гипертензия:
1) І ФС-дан жоғары емес СЖӘ кезінде қан тамырларының кризі және жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің ауыр бұзылыстарынсыз ми, жүрек, бүйрек қан тамырларының айқын көрінген атеросклерозы болмаған кезде І және ІІ дәрежелі (климаттық емдеу, бальнеоемдеу);
2) ми, тәж тамырлары қан ағымының және бүйрек функциясының елеулі бұзылыстарынсыз ауыр гипертониялық криз болмаған кезде ІІ дәрежелі (жергілікті).
2. Соматоформды вегетативті дисфункция (гипертензивті, гипотензивті, кардиалды және аралас түрлері):
1) тұрақты, кенет байқалған вегетотамырлы бұзылыстар және жүрек ырғағының бұзылыстары болмаған кезде (климаттық емдеу, бальнеоемдеу);
2) берік, кенет байқалған жүрек ырғағының вегетотамырлы бұзылыстары болған жағдайда (жергілікті);
3) кардиомиопатия кезінде (жергілікті);
4) жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің болжанбаған жағымсыз бұзылыстарынсыз І ФС-дан жоғары емес СЖӘ кезінде (сирек жекелеген экстрасистолияларды және Гис будасы тармақшаларын жартылай блокадалауды қоспағанда) (жергілікті, климаттық емдеу, бальнеоемдеу);
5) ІІ ФС-дан жоғары емес СЖӘ кезінде (жергілікті).
4. Перифериялық артериялар мен көктамырлардың аурулары
1. Жара мен гангрена болмаған кезде аяқ-қол тамырлары мен іш қолқасы шеткі бөлігінің бітелген атеросклерозы (күкірт сутегі сумен бальнеоемдеу).
2. Тромбангиит, көшпелі тромбофлебиттің тромботикалық үдерістің жайылып кетуіне бейімдік, асқынулар, байқалған вазомоторлы бұзылыстар болмаған кезде тұрақты ремиссия кезеңінде аяқ қан айналымының І-ІІ сатылы бұзылысымен бітелген эндартериит (күкірт сутегі сумен бальнеоемдеу).
3. Тұрақты және қалпына келтірілген қан айналымы кезінде бітелген қантамырлары ауруларының себебінен қолқаның іш бөлігіне және аяқтың артерияларына реконструктивті операциялардан (6 аптадан кейін) кейінгі жай-күй (жергілікті (оңалту бөлімшелерімен).
4. Аяқ флебитінің, тромбофлебитінің қалдық құбылыстары:
1) 4 айдан ерте емес тромбоздан және беткіде терең 2 айдан соң жіті және жартылай жіті құбылыстарының аяқталуы бойынша (жергілікті, күкірт сутегі және радонды сумен бальнеоемдеу);
2) көктамыр әлсіздігімен және терінің трофикалық кемістіктерімен (жара, инфильтраттар) (радонды сумен бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
5. ІІ-ІІІ сатылы созылмалы көктамыр әлсіздігімен варикоз ауруы (жергілікті, күкірт сутегі және радонды сумен бальнеоемдеу).
6. Көктамыр қан айналымы қалпына келтірілген кезде варикоз ауруы мен тромбофлебиттік синдромынан кейінгі салдардан аяқ-қолдың магистральды көктамырларына операциялық әрекеттен кейінгі (4-6 аптадан кейін) жай-күй (жергілікті (оңалту бөлімшелерімен).

5. Болезни органов дыхания
1. Состояние после перенесенной пневмонии с обширной областью
воспалительного процесса при тяжелом или осложненном течении
(местные, климатолечебные).
2. Состояние после перенесенной пневмонии затяжного течения
(более 8 недель) с астенизацией, клиническими и
рентгенологическими признаками остаточных воспалительных
изменений в легких, при дыхательной недостаточности не выше I
степени (местные, климатолечебные).
3. Хронический бронхит в фазе ремиссии без бронхоэктазов,
сопровождающихся выделением обильной мокроты, при дыхательной
недостаточности не выше I степени (местные, климатолечебные).
4. Хронический бронхит в фазе ремиссии без бронхоэктазов,
сопровождающихся выделением обильной мокроты, при дыхательной
недостаточности не выше II степени (местные).
5. Трахеиты, трахеобронхиты в фазе ремиссии, в том числе
профессионального характера, токсической и пылевой этиологии
при дыхательной недостаточности не выше I степени (местные,
климатолечебные (за исключением горных).
6. Хроническая обструктивная болезнь в фазе стойкой или
нестойкой ремиссии при дыхательной недостаточности не выше II
степени, при легочном сердце с легочной недостаточностью II
степени и ХСН не выше I ФК (местные).
7. Состояние после оперативных вмешательств на легких по поводу
нагноительных процессов, врожденной патологии,
доброкачественных новообразований, а также после проникающих
ранений грудной полости при окрепшем послеоперационном рубце,
достаточной компенсации функционального состояния основных систем организма, нарушенных в результате операции:
1) не ранее чем через 3-4 месяцев после операции, при легочной
недостаточности не выше I степени, ХСН не выше I ФК (местные,
климатолечебные);
2) не ранее чем через 6 месяцев после операции, при легочной
недостаточности не выше II степени, ХСН не выше I ФК
(местные).
8. Плевральные спайки после перенесенного сухого и
экссудативного плеврита, плевропневмонии (местные,
климатолечебные).
9. Бронхиальная астма (атопическая, инфекционно-аллергическая
формы):
1) при легочной недостаточности не выше I степени, ХСН не
выше I ФК стадии (местные, климатолечебные);
2) при легочной недостаточности не выше II степени, ХСН не
выше I ФК, спустя 2 месяца после отмены гормональной терапии
(местные).
10. Бронхоэктатическая болезнь:
1) в фазе ремиссии при ограниченных инфильтративных
изменениях без выделения гнойной обильной мокроты, при
дыхательной недостаточности не выше I степени, без склонности
к кровохарканью (местные, климатолечебные);
2) при дыхательной недостаточности II степени, без склонности к кровохарканью (местные).

5. Тыныс алу мүшелерінің аурулары
1. Ауыр немесе асқынған күйде өту кезінде кең ауқымды қабыну үдерісімен пневмонияға шалдыққаннан кейінгі жай-күй (жергілікті, климаттық емдеу).
2. Тыныс алу әлсіздігі І дәрежеден жоғары емес кезінде астенизациямен, өкпедегі қалдықты қабыну өзгерістерінің клиникалық және рентгенологиялық белгілерімен ұзақ ағымды (8 аптадан астам) пневмонияға шалдыққаннан кейінгі жай-күй (жергілікті, климаттық емдеу).
3. Тыныс алу әлсіздігі І дәрежеден жоғары емес кезінде көп қақырық бөлінумен қоса болатын бронхоэктазсыз ремиссия сатысындағы созылмалы бронхит (жергілікті, климаттық емдеу).
4. Тыныс алу әлсіздігі ІІ дәрежеден жоғары емес кезінде көп қақырық бөлінумен қоса болатын бронхоэктазсыз ремиссия сатысындағы созылмалы бронхит (жергілікті).
5. Тыныс алу әлсіздігі І дәрежеден жоғары емес кезіндегі ремиссия сатысындағы, соның ішінде уытты және шаңды этиологиядағы кәсіптік сипаттағы трахеиттер, трахеобронхиттер (жергілікті, климаттық емдеу (таулыны қоспағанда).
6. Тыныс алу әлсіздігі ІІ дәрежеден жоғары емес кезінде, ІІ дәрежелі өкпе әлсіздігімен өкпелік жүрек және І ФС-дан жоғары емес СЖӘ кезінде тұрақты немесе тұрақсыз ремиссия сатысындағы созылмалы обструктивті ауру (жергілікті).
7. Іріңдеу үдерістері, туа біткен патология, қатерсіз ісіктер себебінен, сондай-ақ операция нәтижесінде бұзылған ағзаның негізгі жүйелерінің функционалық жай-күйі жеткілікті түрде қалпына келтірілген қатайған операциядан кейінгі тыртық кезінде кеуде қуысын тесіп өткен жараланудан кейін өкпеге операциялық әрекеттен кейінгі жай-күй:
1) І дәрежеден жоғары емес өкпе әлсіздігі, І ФС-дан жоғары емес СЖӘ кезіндегі операциядан кейін 3-4 айдан ерте емес (жергілікті, климаттық емдеу);
2) ІІ дәрежеден жоғары емес өкпе әлсіздігі, І ФС-дан жоғары емес СЖӘ кезіндегі операциядан кейін 6 айдан ерте емес (жергілікті).
8. Құрғақ және экссудативті плевритке, плевропневмонияға шалдыққаннан кейінгі плевралық жабыспа (жергілікті, климаттық емдеу).
9. Бронх демікпесі (атопиялық, инфекциялық-аллергиялық түрлері):
1) І дәрежеден жоғары емес өкпе әлсіздігі кезінде І ФС-дан жоғары емес СЖӘ сатысында (жергілікті, климаттық емдеу);
2) гормонды терапияны тоқтатқаннан кейін 2 ай өткен соң ІІ дәрежеден жоғары емес өкпе әлсіздігі І ФС-дан жоғары емес СЖӘ кезінде (жергілікті).
10. Бронхоэктазиялық ауру:
1) іріңді қақырық көп бөлінбейтін шектеулі инфильтративтік өзгерістер кезіндегі, қан қақыруға бейім емес І дәрежеден жоғары емес тыныс алу әлсіздігі кезіндегі ремиссия сатысында (жергілікті, климаттық емдеу);
2) қан қақыруға бейім емес ІІ дәрежеден жоғары емес тыныс алу әлсіздігі кезінде (жергілікті).

11. Пневмокониозы, пневмосклерозы местные при общем
удовлетворительном состоянии и при дыхательной
недостаточности не выше I степени:
1) как следствие воспалительных заболеваний, сопутствующих
хроническим процессам в органах дыхания как сопутствующие
заболевания (местные, климатолечебные);
2) при отсутствии их обострения при дыхательной
недостаточности не выше I степени (местные, климатолечебные);
3) при диффузных пневмосклерозах и при дыхательной
недостаточности II степени (местные).
12. Метатуберкулезные пневмофиброзы при стойкой и длительной
ремиссии (местные, климатолечебные).
13. Поллинозы с преимущественными проявлениями респираторного
аллергоза в фазе ремиссии (климатолечебные).
6. Болезни органов пищеварения
1. Гастроэзофагеальный рефлюкс с эзофагитом и без эзофагита,
легкой и средней степени тяжести вне фазы обострения
(бальнеолечебные, климатолечебные).
2. Хронический гастрит (бальнеолечебные, климатолечебные).
3. Гастроптоз I-II степени (бальнеолечебные,
климатолечебные).
4. Язвенная болезнь желудка, двенадцатиперстной кишки, в фазе
ремиссии или затухающего обострения без нарушения моторной
функции желудка, склонности к кровотечению, пенетрации и
малигнизации (бальнеолечебные, климатолечебные).
5. Болезни оперированного желудка по поводу язвенной болезни
с наличием общих нарушений (демпинг- и гипогликемический
синдромы) легкой и средней тяжести, астенический синдром не
ранее чем через 2 месяца после резекции желудка
(бальнеолечебные, климатолечебные).
6. Хронические колиты, энтероколиты различной этиологии (кроме туберкулезных, стенозирующих, язвенных, бактериальных и паразитарных) (бальнеолечебные, климатолечебные).
7. Состояния после перенесенного острого вирусного гепатита
при наличии остаточных явлений (климатолечебные).
8. Хронические гепатиты различной этиологии при общем
удовлетворительном состоянии, незначительных отклонениях
функциональных проб печени, в неактивной фазе и остаточные
явления токсико-химического поражения печени
(климатолечебные).
9. Хронические холециститы в фазе ремиссии и дискинезии
желчных путей и желчного пузыря (бальнеолечебные,
климатолечебные).
10. Желчнокаменная болезнь, за исключением форм, требующих
хирургического вмешательства (множественные или крупные
одиночные конкременты, обтурация желчных путей)
(бальнеолечебные, климатолечебные).
11. Состояние после операции на желчных путях при общем
удовлетворительном состоянии, окрепшем послеоперационном
рубце (бальнеолечебные, климатолечебные).
12. Хронический панкреатит в компенсированной стадии вне
обострения (бальнеолечебные, климатолечебные).

11. Жалпы қанағаттанарлық жай-күй кезінде және І дәрежеден жоғары емес тыныс алу әлсіздігі кезінде жергілікті невмокониоздар, пневмосклероздар:
1) тыныс алу мүшелерінің созылмалы үдерістерімен қоса болатын қабыну ауруларының салдары ретінде қоса болатын ауру ретінде (жергілікті, климаттық емдеу);
2) І дәрежеден жоғары емес тыныс алу әлсіздігі кезінде олардың асқынулары болмаған кезде (жергілікті, климаттық емдеу);
3) диффузиялық пневмосклероз кезінде және ІІ дәрежеден жоғары емес тыныс алу әлсіздігі кезінде (жергілікті).
12. Тұрақты және ұзаққа созылған ремиссия кезінде метатуберкулезды пневмофиброздар (жергілікті, климаттық емдеу).
13. Ремиссия сатысындағы респираторлық аллергоздың белгілері басым болатын поллиноздар (климаттық емдеу).
6. Ас қорыту мүшелерінің аурулары
1. Эзофагитпен және эзофагитсіз асқыну сатысынан тыс жеңіл және орташа дәрежелі ауырлықтағы гастроэзофагеалды рефлюкс (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
2. Созылмалы гастрит (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
3. І-ІІ дәрежелі гастроптоз (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
4. Ремиссия немесе асқазанның моторлы функциясының бұзылыстарынсыз, қан кетуге бейім емес, пенетрациясыз және малигнизациясыз бәсеңдеп асқыну сатысындағы асқазанның, ұлтабардың жара ауруы (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
5. Жеңіл және орта ауырлықтағы жалпы бұзылыстардың болуымен (демпинг және гипогликемиялық синдромдар) жара ауруы себебінен операция жасалған асқазан аурулары, асқазан резекциясынан кейін 2 айдан ерте емес астениялық синдром (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
6. Түрлі этиологиядағы созылмалы колиттер, энтероколиттер (туберкулездік, тарылмалы, жара, бактериялық және паразиттіктен басқа) (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
7. Қалдықты құбылыстар болған кезде жіті вирусты гепатитке шалдыққаннан кейінгі жай-күй (климаттық емдеу).
8. Жалпы қанағаттанарлық жай-күй, бауырдың функционалдық сынамаларының шамалы ауытқулары кезінде белсенді емес сатысындағы түрлі этиологиядағы созылмалы гепатиттер және бауырды уыттыхимиялық зақымдаудың қалдықты құбылыстары (климаттық емдеу).
9. Ремиссия сатысындағы созылмалы холециститтер және өт жолдары мен өт қабының дискинезиялары (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
10. Хирургиялық әрекетті талап ететін түрлерін қоспағанда (көптеген немесе ірі жекелеген конкременттер, өт жолдарының обтурациясы), өт тасы ауруы (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
11. Жалпы қанағаттанарлық жай-күй, операциядан кейін бітелген тыртық кезінде өт жолдарына операция жасаудан кейінгі жай-күй (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
12. Асқынудан тыс қалпына келген сатыдағы созылмалы панкреатит (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).

13. Состояние после операции на поджелудочной железе при
общем удовлетворительном состоянии, окрепшем
послеоперационном рубце без выраженного болевого синдрома и
функциональных нарушений (бальнеолечебные, климатолечебные,
грязелечебные).
14. Перивисцериты (нетуберкулезного характера) органов
брюшной полости в неактивной фазе, без признаков частичной
кишечной непроходимости (бальнеолечебные, климатолечебные).
7. Болезни обмена веществ и эндокринной системы
1. Ожирение первичное алиментарно-конституциональное I-III
степени без явлений ХСН выше II ФК (бальнеолечебные,
климатолечебные).
2. Сахарный диабет в состоянии компенсации или субкомпенсации
(гликемия натощак в пределах 6,0-6,5 ммоль/л,
постпран-диальная гликемия 7,5-9,0 ммоль/л):
1) сахарный диабет легкой и средней степени тяжести в
стабильной компенсации без наклонности к кетоацидозу и
гипогликемическим состояниям (бальнеолечебные);
2) сахарный диабет тяжелой степени при стабильном течении
заболевания и стойкой компенсацией обменных процессов
(климатолечебные).
3. Подагра, в стадии ремиссии, с сохраненной функциональной
способностью суставов (бальнеолечебные, климатолечебные).
4. Диффузный токсический зоб легкой и средней тяжести, медикаментозно компенсированный (бальнеолечебные, климатолечебные).
8. Болезни нервной системы
1. Невралгия тройничного и языкоглоточного нервов с редкими
приступами (местные, бальнеолечебные, климатолечебные,
грязелечебные).
2. Неврит и невропатия (инфекционного и ишемического
происхождения) лицевого нерва, ранний и поздний периоды,
включая контрактуру, через 2 месяца и позже от начала
заболевания (местные, бальнеолечебные, климатолечебные,
грязелечебные).
3. Поражение пояснично-крестцового, плечевого сплетений,
шейных, грудных, пояснично-крестцовых корешков, отдельных
нервов верхней и нижней конечностей воспалительного характера
через 2 месяца и позже от окончания острого периода,
туннельные синдромы (местные, бальнеолечебные,
грязелечебные).
4. Инфекционный полиневрит: полиневропатия при интоксикации,
токсикоинфекции, сахарном диабете, аллергии, а также
вызванная лекарственными средствами, в стадии неполной
ремиссии или затянувшегося обострения через 3-4 месяца; в
ранний или поздний восстановительный период, при хроническом
течении, остаточных явлениях при условии самообслуживания и
самостоятельного передвижения (местные, бальнеолечебные,
грязелечебные).
5. Церебральные сосудистые синдромы (шейный задний
симпатический синдром и другие), обусловленные остеохондрозом
шейного отдела позвоночника в стадии ремиссии или регресса с
редкими кризами (местные, бальнеолечебные, грязелечебные).

13. Байқалған ауырсыну сидромынсыз және функционалдық бұзылыстарсыз жалпы қанағаттанарлық жай-күй, операциядан кейін бітелген тыртық кезінде ұйқы безіне операция жасағаннан кейінгі жай-күй (бальнеоемдеу, климаттық емдеу, балшықпен емдеу).
14. Ішектің жартылай бітелуі белгілерінсіз белсенді емес сатыдағы іш қуысы мүшелерінің перивисцериттеры (туберкулездік емес сипаттағы) (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
7. Зат алмасу және эндокринді жүйе аурулары
1. ІІ ФС-дан жоғары СЖӘ құбылыстарынсыз І-ІІІ дәрежелі алғашқы алиментарлық-конституционалдық семіздік (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
2. Қалпына келтірілген немесе қалпына келтірілмейтін жай-күйдегі қант диабеті (аш қарынға гликемия 6,0-6,5 ммоль/л шегінде, постпрандиалды гликемия 7,5-9,0 ммоль/л):
1) кетоацидозға және гипогликемиялық жай-күйлерге бейім емес тұрақты қалпына келтірілген жеңіл және орта дәрежелі ауырлықтағы қант диабеті (бальнеоемдеу);
2) науқастанудың тұрақты өтуі және алмасу үдерістері тұрақты қалпына келтірілген кездегі ауыр дәрежелі қант диабеті (климаттық емдеу).
3 Буындардың функционалдық қабілетін сақтай отырып, ремиссия сатысындағы подагра (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
4. Жеңіл және орташа ауырлықтағы диффуздық уытты зоб, дәрі-дәрмекпен қалпына келтірілген (бальнеоемдеу, климаттық емдеу).
8. Жүйке жүйесінің аурулары
1. Сирек ұстамалары бар үшжақты және тіл-жұтқыншақ жүйкелерінің невралгиясы (жергілікті, бальнеоемдеу, климаттық емдеу, балшықпен емдеу).
2. Бет жүйкесінің невриті мен невропатиясы (инфекциялық және ишемиялық түрдегі), ауру басталғаннан бастап 2 айдан кейін және одан кейін контрактураны қоса алғанда, ерте және кеш кезеңдері (жергілікті, бальнеоемдеу, климаттық емдеу, балшықпен емдеу).
3. Бел-сегізкөз, иық өрімдерінің, мойын, кеуде, бел-сегізкөз түбіршектерінің, жіті кезеңі аяқталғаннан бастап 2 айдан кейін және одан кейін қабыну сипатындағы қол-аяқтың жекелеген жүйкелерінің зақымдануы, туннельдік синдром (жергілікті, бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
4. Инфекциялық полиневрит: улану, уытты инфекция, қант диабеті, аллергия кезіндегі, сондай-ақ толық емес ремиссия немесе 3-4 айдан кейін ұзаққа созылған асқыну сатысында дәрілік заттардан болған; өзіне-өзі қызмет көрсету және өз еркімен қозғалу кезінде созылмалы өту, қалдықты құбылыстар кезінде ерте немесе кеш қалпына келтіру кезеңіндегі полиневропатия (жергілікті, бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
5. Ремиссия немесе сирек криздері бар регресс сатысындағы омыртқаның мойын бөлігінің остеохондрозымен байланысты церебральді тамырлы синдромдар (артқы мойын симпатикалық синдромы және басқалар) (жергілікті, бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).

6. Рефлекторные синдромы с мышечно-тоническими,
вегетативно-сосудистыми, вегетативно-висцеральными или
нейродистрофическими проявлениями, обусловленные дегенерацией
межпозвонковых дисков шейного и грудного отделов позвоночника
(синдромы: передней лестничной мышцы, плечелопаточного
периартроза и другие) (местные, бальнеолечебные,
грязелечебные).
7. Люмбалгия, люмбоишиалгия с мышечно-тоническими,
вегетативно-сосудистыми или нейродистрофическим проявлениями,
обусловленные дегенерацией межпозвонковых дисков поясничного
отдела позвоночника (синдромы: грушевидной мышцы, периартроза
тазобедренного или коленного сустава, кокцигодинии и другие),
с умеренными и слабовыраженными болями (местные,
бальнеолечебные, грязелечебные).
8. Дискогенные радикулиты с умеренно и слабовыраженными
болями, корешково-сосудистый синдром (радикулоишемия) при
условии отсутствия секвестрации дисков, самообслуживания и
самостоятельного передвижения (местные, бальнеолечебные,
грязелечебные).
9. Постламинэктомический синдром, состояние после удаления
грыжи диска с моно-, би- и полирадикулярным синдромом с
умеренно и слабовыраженными болями, синдром радикулоишемии,
радикуломиелоишемии, конского хвоста, после ламинэктомии
через 3 месяца, переднего спондилодеза через 6 месяцев, при
условии самостоятельного передвижения и самообслуживания
(местные, бальнеолечебные, грязелечебные).
10. Последствия травм корешков, сплетений, нервных стволов
(не требующие хирургического вмешательства, а также после
операций), сопровождающиеся двигательными и чувствительными
нарушениями, болевыми синдромами, признаками продолжающегося
восстановления функции, при условии самообслуживания и
самостоятельного передвижения, не ранее чем через 2 месяца
после травмы или операции (местные, бальнеолечебные,
грязелечебные).
11. Вегетативная полиневропатия, солярит, симпатоганглионит по окончании острого периода, а также ангиоспастические,
сегментарно-вегетативные синдромы, в том числе
профессионального характера (местные, бальнеолечебные,
грязелечебные).
9. Болезни центральной нервной системы
1. Церебральный арахноидит (конвекситальная и заднечерепная
формы) в стадии ремиссии через 3-6 месяцев после начала
заболевания или оперативного вмешательства (местные,
бальнеолечебные, грязелечебные).
2. Остаточные явления после перенесенного клещевого,
постгриппозного, вакцинального, ревматического и других форм
энцефалита, включая гипоталамический, вегетососудистый
синдромы с редкими пароксизмами при условии самообслуживания
и самостоятельного передвижения (местные, бальнеолечебные,
грязелечебные).

6. Омыртқаның мойын және кеуде бөліктерінің омыртқааралық дискілерінің дегенерациясымен байланысты бұлшықет-тоникалық, вегетативтік-тамырлы, вегетативтік-висцеральдық немесе нейродистрофиялық белгілері бар рефлекторлық синдромдар (алдыңғы сатылы бұлшықеттердің, иық-жауырын периартрозының және басқалардың синдромдары) (жергілікті, бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
7. Қалыпты және әлсіз айқын көрінген ауырсынулармен омыртқаның бел бөлігінің омыртқааралық дискілерінің дегенерациясымен байланысты бұлшықет-тоникалық, вегетативтік-тамырлы немесе нейродистрофиялық белгілері бар люмбалгия, люмбоишиалгия (алмұрт тәрізді бұлшықеттердің, сан-жамбас немесе тізе буындары периартрозының, кокцигодиндердің және басқалардың синдромдары) (жергілікті, бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
8. Дискілерді секвестрлеу, өзіне-өзі қызмет көрсету және өз еркімен қозғалу болмаған жағдайда қалыпты және әлсіз айқын көрінген ауырсынулармен дискогенді радикулиттер, түбіршектік-тамырлы синдром (радикулоишемия) (жергілікті, бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
9. Ламинэктомиядан кейінгі синдром, қалыпты және әлсіз айқын көрінген ауырсынулармен моно, би және полирадикулиттік синдромы бар диск жарығын алып тастағаннан кейінгі жай-күй, өз еркімен қозғалған және өзіне-өзі қызмет көрсеткен жағдайда ламинэктомиядан кейін 3 айдан соң, алдыңғы спондилодезден кейін 6 айдан соң радикулоишемия, радикуломиелоишемия, ат құйрығы синдромы (жергілікті, бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
10. Жарақаттан немесе операциядан кейін 2 айдан ерте емес өзіне-өзі қызмет көрсеткен және өз еркімен қозғалған жағдайда қозғалыстың және сезгіштіктің бұзылыстары, ауырсыну синдромдары, функцияның қалпына келуінің жалғасуы белгілері қоса болатын түбіршектер, өрімдер, жүйке тармақшалары жарақаттарының (хирургиялық әрекетті талап етпейтін, сондай-ақ операциядан кейін) салдарлары (жергілікті, бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
11. Жіті кезең аяталғаннан кейін вегетативті полиневропатия, солярит, симпотоганглионит, сондай-ақ ангиоспастикалық, сегменттік-вегетативтік, оның ішінде кәсіптік сипаттағы синдромдар (жергілікті, бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
9. Орталық жүйке жүйесінің аурулары
1. Ауру басталғаннан немесе операциялық әрекеттен кейін 3-6 айдан соң ремиссия сатысындағы церебральды арахноидит (конвекситальды және артқы бас сүйек түрлері) (жергілікті, бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
2. Өзіне-өзі қызмет көрсеткен және өз еркімен қозғалған жағдайда сирек пароксизмдері бар гипоталамустық, вегетативтік-тамырлы синдромдарды қоса алғанда, болған кене, тұмаудан кейінгі, екпелік, ревматизмдік және энцефалиттің басқа да түрлерінен кейінгі. қалдықты құбылыстар (жергілікті, бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).

17. Остеомиелит хронический, травматического происхождения,
гематогенный с рецидивирующим течением без свищей, не
требующий хирургического вмешательства, или после него при
нормальной температуре тела, не препятствующий
самостоятельному передвижению больного (бальнеолечебные,
грязелечебные).
18. Состояние после микрохирургических операций по поводу
ампутации кисти и пальцев, после операции по пересадке
пальцев со стопы, а также посттравматических деформации кисти
и пальцев, свободной и комбинированной кожной пластики через
три месяца после операции (бальнеолечебные, грязелечебные).
19. Послеожоговые контрактуры, в том числе после
реконструктивных операций, послеожоговые язвы при условии
самостоятельного передвижения и самообслуживания
(бальнеолечебные, грязелечебные).
20. Трофические язвы вследствие длительных незаживающих ран
(бальнеолечебные, грязелечебные).
13. Болезни мочеполовой системы
1. Хронический пиелонефрит вне обострения (бальнеолечебные,
грязелечебные).
2. Хронические циститы нетуберкулезного характера
(бальнеолечебные, грязелечебные).
3. Хронический простатит, хронический везикулит,
орхоэпидидимит (нетуберкулезной этиологии) в стадии ремиссии
(бальнеолечебные, грязелечебные, климатолечебные).
4. Мочекаменная болезнь, в том числе осложненная пиелонефритом
и циститом в стадии ремиссии (бальнеолечебные, грязелечебные,
климатолечебные).
5. Состояние после оперативного лечения мочекаменной болезни
спустя 1,5-2 месяца после извлечения конкрементов
(бальнеолечебные, грязелечебные, климатолечебные).
14. Болезни женских половых органов
1. Хронический сальпингит, оофорит в период ремиссии, не ранее
чем через 8 недель после обострения, при нормальной
температуре тела, отсутствии сдвигов в лейкоцитарной формуле
и скорости оседания эритроцитов:
1) при неизменной гормональной функции яичников
(бальнеолечебные, грязелечебные);
2) при недостаточности обеих фаз цикла (гипофункция яичников)
(бальнеолечебные (с радоновыми водами), грязелечебные);
3) при гиполютеинизме или ановуляции (бальнеолечебные (с
радоновыми водами);
4)при сочетании с миомой матки, не требующей хирургического
лечения (бальнеолечебные (с радоновыми водами).
2. Хронический параметрит в период ремиссии не ранее 4-6
недель после окончания острого процесса и стабилизации
пальпаторно определяемых признаков уплотнения инфильтрата,
при нормальной температуре тела, отсутствии сдвигов в
лейкоцитарной формуле и скорости оседания эритроцитов:
1) при неизмененной гормональной функции яичников
(бальнеолечебные, грязелечебные);

17. Науқастың өз еркімен қозғалуына кедергі келтірмейтін қалыпты дене температурасы кезінде хирургиялық әрекетті талап етпейтін немесе одан кейін жыланкөзсіз қайталанып өтетін гематогенді жарақаттанудан болған созылмалы остеомиелит (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
18. Қол басын және саусақтарды ампутациялау себебінен микрохирургиялық операциялардан кейінгі, аяқтың саусақтарын ауыстырып салу бойынша операциядан кейінгі жай-күй, сондай-ақ жарақаттанудан кейін қол басы мен саусақтардың қисаюы, операциядан кейін үш айдан соң еркін және аралас тері пластикасы (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
19. Күйіктен кейінгі, оның ішінде реконструктивті операциялардан кейінгі контрактуралар, өз еркімен қозғалған және өзіне-өзі қызмет көрсеткен кезде күйіктен кейінгі жаралар (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
20. Ұзақ уақыт бойы жазылмайтын жаралану салдарынан трофикалық жаралар (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
13. Несеп-жыныс жүйесінің аурулары
1. Асқынбаған созылмалы пиелонефрит (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
2. Туберкулездік емес сипаттағы созылмалы циститтер (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу).
3. Ремиссия сатысындағы созылмалы простатит, созылмалы везикулит, орхоэпидидимит (туберкулездік емес этиологиядағы) (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу, климаттық емдеу).
4. Зәр-тас ауруы, оның ішінде ремиссия сатысында пиелонефритпен және циститпен асқынған (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу, климаттық емдеу).
5. Конкременттерді алып тастағаннан кейін 1,5-2 ай өткен соң зәр-тас ауруын операциялық емдеуден кейінгі жай-күй (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу, климаттық емдеу).
14. Әйел жыныс мүшелерінің аурулары
1. Қалыпты дене температурасы, лейкоцитарлық формулада өзгерістер және эритроциттердің шөгу жылдамдығы болмаған кезде асқынудан кейін 8 аптадан ерте емес ремиссия кезеңіндегі созылмалы сальпингит, оофорит:
1) аналық бездің өзгермейтін гормондық функциясы кезінде (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу);
2) циклдің екі сатысының әлсіздігі кезінде (аналық бездің гипофункциясы) (бальнеоемдеу (радонды сумен), балшықпен емдеу);
3) гиполютеинизм немесе ановуляция кезінде (бальнеоемдеу (радонды сумен);
4) хирургиялық емдеуді талап етпейтін жатыр миомасы қоса болатын (бальнеоемдеу (радонды сумен).
2. Қалыпты дене температурасы, лейкоцитарлық формулада өзгерістер және эритроциттердің шөгу жылдамдығы болмаған кезде жіті үдеріс аяқталғаннан және инфильтрат ісігінің белгілерін саусақпен анықтау тұрақтандырылғаннан кейін 4-6 аптадан ерте емес ремиссия кезеңіндегі созылмалы параметрит:
1) аналық бездің өзгермейтін гормондық функциясы кезінде (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу);

2) при недостаточности обеих фаз цикла (гипофункция яичников)
(бальнеолечебные (исключая радоновые воды), грязелечебные);
3) при гиполютеинизме или ановуляции (бальнеолечебные (с
радоновыми водами).
3. Тазовые перитонеальные спайки:
1) при неизмененной гормональной функции яичников
(бальнеолечебные (с радоновыми водами), грязелечебные);
2)при недостаточности обеих фаз цикла (гипофункция яичников)
(бальнеолечебные (исключая радоновые воды), грязелечебные);
3) при гиполютеинизме или ановуляции (бальнеолечебные
(исключая радоновые воды).
4. Хронический тазовый перитонит, не ранее чем через 6 недель
после окончания острого процесса, при нормальной температуре
тела, отсутствии сдвигов в лейкоцитарной формуле и скорости
оседания эритроцитов:
1) при неизмененной гормональной функции яичников (местные,
бальнеолечебные, грязелечебные);
2) при недостаточности обеих фаз цикла (гипофункция яичников)
(бальнеолечебные (исключая радоновые воды), грязелечебные);
3) при гиполютеинизме или ановуляции (бальнеолечебные (с
радоновыми водами).
5. Хронический эндометрит (эндомиометрит), в период ремиссии,
не ранее чем через 4 недели после окончания обострения, при
нормальной температуре тела, отсутствии сдвигов в
лейкоцитарной формуле и скорости оседания эритроцитов:
1) при неизмененной гормональной функции яичников (местные,
бальнеолечебные, грязелечебные);
2) при недостаточности обеих фаз цикла (гипофункция яичников)
(бальнеолечебные (исключая радоновые воды), грязелечебные);
3) при гиполютеинизме или ановуляции (бальнеолечебные (с
радоновыми водами).
6. Неправильные положения матки - фиксированная или
субфиксированная ретроверзия, ретрофлексия (ретродевиация), в
том числе обусловленные перенесенным воспалительным процессом
или тазовыми перитонеальными спайками, сопровождающиеся
расстройствами функции толстого кишечника, мочевого пузыря:
1) при неизмененной гормональной функции яичников (местные,
бальнеолечебные, грязелечебные);
2) при недостаточности обеих фаз цикла (гипофункция яичников)
(бальнеолечебные (исключая радоновые и йодобромные воды);
3) при гиполютеинизме или ановуляции (бальнеолечебные (с
радоновыми водами).
7. Дисфункция яичников как следствие перенесенного
воспалительного процесса половых органов:
1) при недостаточности обеих фаз цикла (местные, бальнеолечебные (исключая радоновые воды), грязелечебные, климатолечебные приморские);
2) при относительной гиперэстрогении в виде гиполютеинизма и
ановуляции (курорты с радоновыми и йодобромными водами).

2) циклдің екі сатысының әлсіздігі кезінде (аналық бездің гипофункциясы) (бальнеоемдеу (радонды суды қоспағанда), балшықпен емдеу);
3) гиполютеинизм немесе ановуляция кезінде (бальнеоемдеу (радонды сумен).
3. Жамбастың перитониалды жабыспалары:
1) аналық бездің өзгермейтін гормондық функциясы кезінде (бальнеоемдеу (радонды сумен), балшықпен емдеу);
2) циклдің екі сатысының әлсіздігі кезінде (аналық бездің гипофункциясы) (бальнеоемдеу (радонды суды қоспағанда), балшықпен емдеу);
3) гиполютеинизм немесе ановуляция кезінде (бальнеоемдеу (радонды суды қоспағанда).
4. Қалыпты дене температурасы, лейкоцитарлық формулада өзгерістер және эритроциттердің шөгу жылдамдығы болмаған кезде жіті үдеріс аяқталғаннан кейін 6 аптадан ерте емес созылмалы жамбас перитониті:
1) аналық бездің өзгермейтін гормондық функциясы кезінде (жергілікті, бальнеоемдеу, балшықпен емдеу);
2) циклдің екі сатысының әлсіздігі кезінде (аналық бездің гипофункциясы) (бальнеоемдеу (радонды суды қоспағанда), балшықпен емдеу);
3) гиполютеинизм немесе ановуляция кезінде (бальнеоемдеу (радонды сумен).
5. Қалыпты дене температурасы, лейкоцитарлық формулада өзгерістер және эритроциттердің шөгу жылдамдығы болмаған кезде асқыну аяқталғаннан кейін 4 аптадан ерте емес ремиссия кезеңіндегі созылмалы эндометрит (эндомиометрит):
1) аналық бездің өзгермейтін гормондық функциясы кезінде (жергілікті, бальнеоемдеу, балшықпен емдеу);
2) циклдің екі сатысының әлсіздігі кезінде (аналық бездің гипофункциясы) (бальнеоемдеу (радонды суды қоспағанда), балшықпен емдеу);
3) гиполютеинизм немесе ановуляция кезінде (бальнеоемдеу (радонды сумен).
6. Жатырдың дұрыс орналаспауы – бекітілген немесе қатты бекітілген ретроверзия, ретрофлексия (ретродевиация), оның ішінде жуан ішек, қуық функциясының бұзылыстары қоса болатын шалдыққан қабыну үдерістерімен немесе жамбастың перитонеалды жабыспаларымен байланысты:
1) аналық бездің өзгермейтін гормондық функциясы кезінде (жергілікті, бальнеоемдеу, балшықпен емдеу);
2) циклдің екі сатысының әлсіздігі кезінде (аналық бездің гипофункциясы) (бальнеоемдеу (радонды және йодбромды суларды қоспағанда);
3) гиполютеинизм немесе ановуляция кезінде (бальнеоемдеу (радонды сумен).
7. Жыныс мүшелерінің қабыну үдерісіне шалдығуы салдарынан аналық без функциясының бұзылысы:
1) циклдің екі сатысының әлсіздігі кезінде (жергілікті, бальнеоемдеу (радонды суды қоспағанда), балшықпен емдеу, теңіз жағалауында климаттық емдеу);
2) гиполютеинизм және ановуляция түріндегі гиперэстрогения кезінде (радонды және йодбромды сулары бар курорттар).

8. Расстройство менструальной функции отсутствие менструаций:
1) аменорея первичная центрального генеза при отсутствии
органических поражений нервной и эндокринной систем
(симптоматическое лечение) (местные);
2) аменорея вторичная как следствие нарушения функции яичников
(местные, бальнеолечебные (исключая радоновые воды),
грязелечебные);
3) аменорея вторичная как следствие изменений в матке
(удаление базального слоя эндометрия при выскабливании),
внутриматочные синехии (бальнеолечебные (исключая радоновые
воды), грязелечебные).
9. Скудные или редкие менструации (гипоменорея, олигоменорея)
как следствие изменений в матке или яичниках после
воспалительного процесса:
1) при недостаточности обеих фаз цикла (выскабливании),
внутриматочные синехии (местные, бальнеолечебные (исключая
радоновые воды);
2) при гиполютеинизме и ановуляции (бальнеолечебные с
радоновыми водами).
10. Частые (полименорея), обильные (гиперменорея) менструации,
укорочение менструального цикла (пройоменорея) вследствие
изменений в матке или яичниках после воспалительного процесса
(местные, бальнеолечебные с радоновыми водами).
11. Нерегулярные менструации после перенесенного
воспалительного процесса:
1) при недостаточности обеих фаз цикла (местные,
бальнеолечебные (исключая радоновые воды), грязелечебные);
2) при гиполютеинизме (бальнеолечебные с радоновыми водами).
12. Состояния, связанные с искусственно вызванной или
преждевременной менопаузой (после выявления причины
менопаузы). Посткастрационный синдром как следствие
хирургического лечения опухолей яичников:
1) доброкачественных (местные, бальнеолечебные с радоновыми
водами);
2) злокачественных (местные).
13. Бесплодие женское:
1) непроходимость (облитерация) маточных труб вследствие
хронического сальпингита (местные, бальнеолечебные) при:
неизмененной гормональной функции яичников (местные,
бальнеолечебные, грязелечебные);
недостаточности обеих фаз цикла (бальнеолечебные (исключая
радоновые воды), грязелечебные);
гиполютеинизме и ановуляции (бальнеолечебные с радоновыми
водами);
2) функциональное трубное бесплодие вследствие:
отсутствия или снижения сократительной активности маточных
труб (бальнеолечебные с сероводородными и азотно-термальными
водами);
повышенной сократительной активности или дискоординации
маточных труб (бальнеолечебные с радоновыми водами).
14. Инфильтрат после операций на матке, трубах, яичниках, без
признаков увеличения, при стабилизации процесса, нормальной
температуре тела, отсутствии сдвигов в лейкоцитарной формуле
и скорости оседания эритроцитов (не ранее 6-8 недель после
операции) (местные, бальнеолечебные с радоновыми водами).

8. Етеккір функциясының бұзылысы, етеккірдің болмауы:
1) жүйке және эндокринді жүйелердің органикалық зақымданулары болмаған кезде (симптоматикалық емдеу) орталық генездің алғашқы аменореясы (жергілікті);
2) аналық без функциясының бұзылысы салдарынан болған қайталанған аменорея (жергілікті, бальнеоемдеу (радонды суы қоспағанда), балшықпен емдеу);
3) жатырдағы өзгерістер салдарынан болған қайталанған аменорея (қыру кезінде эндометрияның базальды қабатын алып тастау), жатырішілік синехиялар (бальнеоемдеу (радонды суды қоспағанда), балшықпен емдеу).
9. Қабыну үдерісінен кейін жатырдағы немесе аналық бездегі өзгерістер салдарынан болған өте аз немесе сирек етеккірлер (гипоменорея, олигоменорея):
1) циклдің екі сатысының әлсіздігі (қыру) кезінде, жатырішілік синехиялар (жергілікті, бальнеоемдеу (радонды суды қоспағанда);
2) гиполютеинизм және ановуляция кезінде (радонды сумен бальнеоемдеу).
10. Жиі (полименорея), көп (гиперменорея) етеккірлер, қабыну үдерісінен кейін жатырдағы немесе аналық бездегі өзгерістер салдарынан етеккір циклінің қысқаруы (пройоменорея) (жергілікті, радонды сумен бальнеоемдеу).
11. Қабыну үдерісіне шалдыққаннан кейін тұрақты емес етеккірлер:
1) циклдің екі сатысының әлсіздігі кезінде (жергілікті, бальнеоемдеу (радонды суды қоспағанда), балшықпен емдеу);
2) гиполютеинизм кезінде (радонды сумен бальнеоемдеу).
12. Жасанды туындаған немесе алдын ала менопаузаға байланысты жай-күйлер (менопауза себебін анықтағаннан кейін). Аналық без ісіктерін хирургиялық емдеу салдарынан болған кастракциядан кейінгі синдром:
1) қатерсіз (жергілікті, радонды сумен бальнеоемдеу);
2) қатерлі (жергілікті).
13. Әйел бедеулігі:
1) мыналар кезінде созылмалы сальпингит салдарынан жатыр түтіктерінің түйілуі (бітелуі) (жергілікті, бальнеоемдеу):
аналық бездің өзгермеген гормондық функциясы (жергілікті, бальнеоемдеу, балшықпен емдеу);
циклдің екі сатысының әлсіздігі (бальнеоемдеу (радонды суды қоспағанда), балшықпен емдеу);
гиполютеинизм және ановуляция (радонды сумен бальнеоемдеу);
2) мыналардың салдарынан функционалдық түтікшелік бедеулік:
жатыр түтіктерінің жиырылу белсенділігінің болмауы немесе төмендеуі (күкірт сутегі және азот-термалды сумен бальнеоемдеу);
жатыр түтіктерінің өте жоғары жиырылу белсенділігі немесе үйлеспеуі (радонды сумен бальнеоемдеу).
14. Үдеріс тұрақтандырылған, қалыпты дене температурасы болған, лейкоцитарлық формулада өзгерістер және эритроциттердің шөгу жылдамдығы болмаған кезде жатырға, түтікшелерге, аналық безге жасалған операциядан кейінгі ұлғаю белгілерінсіз инфильтрат, (операциядан кейін 6-8 аптадан ерте емес) (жергілікті, радонды сумен бальнеоемдеу).

15. Болезни кожи
1. Псориаз, ограниченные и распространенные осенне-зимние и
весенне-летние формы в стационарной и регрессивной стадии:
артропатическая форма в стадии ремиссии, артралгия и
начальный артроз при сохраненной функции суставов
(бальнеолечебные).
2. Нейродермит (атопический дерматит) ограниченный, диффузный,
в хронической стадии (за исключением экссудативной формы)
(бальнеолечебные).
3. Экзема истинная и себорейная в хронической стадии, зимняя
форма (бальнеолечебные с сероводородными и радоновыми
водами).
4. Склеродермия:
1) бляшечная, ограниченная и распространенная в неактивной
стадии (бальнеолечебные с сероводородными и радоновыми
водами);
2) системная, с поражением опорно-двигательного аппарата в
неактивной стадии, после курса медикаментозного лечения
(бальнеолечебные с сероводородными и радоновыми водами).
16. Болезни крови и хронические интоксикации
1. Анемия железодефицитная, развившаяся в результате тяжелых
заболеваний (кроме злокачественных новообразований),
операций, хроническая постгеморрагическая анемия, не
требующая лечения в условиях стационара (климатолечебные).
2. Анемия В-12-дефицитная, пернициозная, фолиево-дефицитная
при общем весной и осенью удовлетворительном состоянии
(климатолечебные весной и осенью).
3. Анемия гемолитическая при общем, удовлетворительном
состоянии (местные).
4. Анемия апластическая, гипопластическая при отсутствии
прогрессирования апластического синдрома (местные).
5. Тромбоцитопеническая пурпура легкой и средней степени
тяжести при общем удовлетворительном состоянии (местные).
6. Хронические лейкозы (лимфолейкоз, миелолейкоз,
сублейкемический миелоз), весной и осенью эритремия в
начальной стадии, медленно прогрессирующие при стабильной
клинической и гематологической компенсации (климатолечебные
весной и осенью).
7. Хроническая лучевая болезнь I-II степени в стадии
формирования, восстановления (стабилизации) при общем
удовлетворительном состоянии больного (местные,
климатолечебные весной и осенью, бальнеолечебные с
сероводородными водами).
17. Болезни органов зрения
1. Глаукома первичная в начальной и развитой стадиях, с
нормальным уровнем внутриглазного давления (с заключением
окулиста) (климатолечебные).
2. Состояния после перенесенных реконструктивных операций по
поводу тяжелых ранений, контузий и ожогов глаз
(климатолечебные).
3. Состояния после хирургической коррекции возрастных и
травматических катаракт с имплантацией искусственного
хрусталика (климатолечебные).
4. Заболевания сетчатки дистрофического характера, частичные
атрофии зрительного нерва при не прогрессирующем общем
компенсированном состоянии организма (климатолечебные).
Примечание: противопоказания, исключающие направление больных на санаторно-курортное лечение:

15. Тері аурулары
1. Псориаз, стационарлық және кері даму сатысындағы шектелген және кең таралған күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы түрлері: ремиссия сатысындағы артропатиялық түрі, буын функциялары сақталған кездегі артралгия және бастапқы артроз (бальнеоемдеу).
2. Созылмалы сатыдағы (экссудативті түрді қоспағанда) шектелген, диффузды нейродермит (атопиялық дерматит) (бальнеоемдеу).
3. Созылмалы сатыдағы нақты және себореялы экзема, қысқы түрі (күкірт сутегі және радонды сумен бальнеоемдеу).
4. Склеродермия:
1) белсенді емес сатыдағы түйіндақты, шектелген және кең таралған (күкірт сутегі және радонды сумен бальнеоемдеу);
2) дәрі-дәрмекпен емдеу курсынан кейін белсенді емес сатыдағы тірек-қимыл аппаратын зақымдаумен жүйелі (күкірт сутегі және радонды сумен бальнеоемдеу).
16. Қан аурулары және созылмалы уланулар
1. Ауыр аурулар (қатерлі жаңа өскіндерден басқа), операциялар нәтижесінде өршіген темір тапшылығы анемиясы, стационар жағдайында емдеуді талап етпейтін созылмалы геморрагиядан кейінгі анемия (климаттық емдеу).
2. Көктемде және күзде жалпы қанағаттанарлық жағдай кезіндегі В-12-тапшы, пернициозды, фолий тапшылығы анемия (көктемде және күзде климаттық емдеу).
3. Жалпы қанағаттанарлық жағдайдағы гемолитикалық анемия (жергілікті).
4. Апластикалық синдромның өршуі болмаған жағдайдағы гипопластикалық, апластикалық анемия (жергілікті).
5. Жалпы қанағаттанарлық жағдайдағы тромбоцитопеникалық пурпураның жеңіл және орташа дәрежесі (жергілікті).
6. Созылмалы лейкоздар (лимфолейкоз, миелолейкоз, сублейкомиялық миелоз), көктемде және күзде тұрақты клиникалық және гематологиялық компенсациядағы баяу өршитін эритремияның бастапқы сатысы (көктемде және күзде климаттық емдеу).
7. Науқастың жалпы қанағаттанарлық жағдайдағы қалыптасу, қалпына келтіру (тұрақтану) сатысындағы I-II дәрежелі созылмалы сәулелік ауру (жергілікті, көктемде және күзде климаттық емдеу, күкірт сутегі сумен бальнеоемдеу).
17. Көру мүшелерінің аурулары
1. Көздің қалыпты деңгейдегі ішкі қан қысымымен бастапқы және дамыған сатылардағы алғашқы глаукома (окулистің қорытындысымен) (климаттық емдеу).
2. Көздің ауыр жаралануына, контузия алуына және күюіне байланысты реконструктивті операцияларға шалдыққаннан кейінгі жай-күй (климаттық емдеу).
3. Жасанды көз бұршағын ауыстырып сала отырып, жасқа және жарақатқа байланысты катаракталарды хирургиялық түзегеннен кейінгі жай-күй (климаттық емдеу).
4. Дистрофиялық сипаттағы көз торының аурулары, ағзаның өршімейтін жалпы қалпына келтірілген жай-күйіндегі көру нервісінің ішінара атрофиясы (климаттық емдеу).
Ескертпе: науқастарды санаторий-курорттық емделуге жіберуге болмайтын қарсы көрсеткіштер:

1. Все заболевания в острой стадии, хронические заболевания в стадии обострения или осложненные острогнойными процессами.
2. Острые инфекционные заболевания до окончания срока изоляции, бациллоносительство (в отношении дифтерии и кишечных инфекций).
3. Все венерические заболевания в острой или заразной форме.
4. Психические заболевания, все формы наркомании, хронический алкоголизм, эпилепсия.
5. Злокачественные новообразования.
6. Все болезни крови в острой стадии и стадии обострения.
7. Кахексия любого происхождения, амилоидоз внутренних органов.
8. Все больные, требующие стационарного лечения или хирургического вмешательства, а также не способные к самостоятельному передвижению, нуждающиеся в постоянном уходе (кроме спинальных больных, направляемых в специализированные санатории).
9. Эхинококк любой этиологии.
10. Часто повторяющиеся или обильные кровотечения различного происхождения.
11. Нормальная беременность.
12. Все формы туберкулеза в активной стадии.
13. Все заразные и паразитарные болезни глаз и кожи.
14. Судорожные припадки и их эквиваленты, патологическое развитие личности с выраженными расстройствами поведения и социальной адаптации, умственная отсталость.
15. Ревматический эндомиокардит в активной фазе (II-III степень активности).
16. Инфекционно-аллергический миокардит (Абрамова-Фидлера и близкие ему по тяжести).
17. Недостаточность кровообращения выше I стадии (для санаториев, расположенных на бальнеолечебных, грязелечебных и горных курортах), выше II стадии (для всех санаториев).
18. Блокады: полная ножек пучка Гиса, двухпучковая блокада и в сочетании с другими нарушениями ритма (для санаториев, расположенных на бальнеолечебных, грязелечебных и горных курортах), полная атриовентрикулярная (для всех санаториев).
19. Частые пароксизмы тахикардии (для санаториев, расположенных на бальнеолечебных, грязелечебных и горных курортах), мерцательная аритмия с недостаточностью кровообращения выше II стадии, частая (более 5 мин-1), политопная экстрасистолия, искусственный водитель ритма с сохранением сложного нарушения ритма (для всех санаториев).
20. Ишемическая болезнь сердца:
острый инфаркт миокарда;
частые приступы стенокардии напряжения и покоя (IV ФК) или недостаточность левого желудочка (сердечная астма).
21. Артериальная гипертензия злокачественного течения, артериальная гипертензия III степени с недавно перенесенным инфарктом миокарда или инсультом, при ХСН выше II ФК, при наличии тяжелых нарушений сердечного ритма и проводимости, нарушении азотовыделительной функции почек.

1. Жіті сатысындағы барлық аурулар, асқыну сатысындағы немесе жітііріңді үдерістермен асқынған созылмалы аурулар.
2. Оқшаулау мерзімі аяқталғанға дейін жіті инфекциялық аурулар, бациллатасымалдау (күл мен ішек инфекцияларына қатысты).
3. Жіті және жұқпалы түрдегі барлық венерологиялық аурулар.
4. Психикалық аурулар, нашақорлықтың барлық түрлері, созылмалы маскүнемдік, эпилепсия.
5. Қатерлі жаңа өскіндер.
6. Жіті сатысындағы және асқыну сатысындағы барлық қан аурулары.
7. Кез келген текті кахексия, ішкі мүшелердің амилоидозы.
8. Стационарлық емделуді немесе хирургиялық әрекетті талап ететін, сондай-ақ өз еркімен қозғалу мүмкіндігі жоқ, ұдайы күтімге мұқтаж (мамандандырылған санаторийге жіберілетін бел науқастарынан басқа) барлық науқастар.
9. Кез келген этиологиядағы эхинококк.
10. Түрлі текті жиі қайталанатын немесе көп қан кетулер.
11. Қалыпты жүктілік.
12. Белсенді сатысындағы барлық туберкулез түрлері.
13. Көз бен терінің барлық жұқпалы және паразитарлық аурулары.
14. Тырыспа талмалар және олардың баламалары, тәртібі мен әлеуметтік бейімделуінің айқын байқалатын бұзылыстары бар адамның патологиялық дамуы, ақыл-ес кемістігі.
15. Белсенді (II-III дәрежелі белсенділік) сатысындағы ревматикалық эндомиокардит.
16. Инфекциялық-аллергиялық миокардит (Абрамов-Фидлердің және ауырлығы бойынша оған жақын).
17. І сатыдан жоғары (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу және таудағы курорттарда орналасқан санаторийлер үшін), II сатыдан жоғары (барлық санаторийлер үшін) қан айналым әлсіздігі.
18. Блокадалар: Гис будасы тармақшаларының толық, екібудалы блокада және ырғақтың басқа да бұзылыстарымен қоса болатын (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу және таудағы курорттарда орналасқан санаторийлер үшін), толық атриовентрикулярлық (барлық санаторийлер үшін).
19. Тахикардияның жиі ұстамалары (бальнеоемдеу, балшықпен емдеу және таудағы курорттарда орналасқан санаторийлер үшін), ІІ сатыдан жоғары қанайналым әлсіздігімен жыбырлақ аритмия, жиі (5 мин-1 көп) политопты экстрасистолия, ырғақтың күрделі бұзылысының сақталуымен ырғақтың жасанды жүргізушісі (барлық санаторийлер үшін).
20. Жүректің ищемиялық ауруы:
жіті миокард инфаркті;
кернеу және тыныштық күйдегі (IV ФС) стенокардияның жиі ұстамалары немесе сол жақ қарынша әлсіздігі (жүрек демікпесі).
21. Қатерлі өтетін артериялық гипертензия, СЖӘ ІІ ФС-дан жоғары кезінде, жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің ауыр бұзылыстары болған, бүйректің азот бөлу функциясының бұзылысы кезінде жақында миокард инфарктіне немесе инсультке шалдыққан ІІІ дәрежелі артериялық гипертензия.

22. Атеросклероз сосудов нижних конечностей с декомпенсацией периферического кровотока, наличием язв, гангрены.
23. Облитерирующий тромбангиит (эндоартериит) с наклонностью к генерализации при сопутствующем мигрирующем тромбофлебите, при наличии свежих изъязвлений, гангрены.
24. Тромбоэмболическая болезнь.
25. Хронические диффузные бронхиты, пневмония в стадии обострения, пневмосклероз, эмфизема легких, пневмокониозы, сопровождающиеся легочной недостаточностью выше II степени, ХСН выше II ФК, а также в стадии обострения.
26. Бронхоэктазы, хронические абсцессы легких при резком истощении больных, сопровождающиеся обильным выделением гнойной мокроты и кровохарканьем.
27. Спонтанный пневмоторакс, хроническая рецидивирующая форма тромбоэмболии легочной артерии, солитарные кисты легкого большой величины, кистозные гипоплазии легкого с частыми нагноениями.
28. Бронхиальная астма с часто повторяющимися и тяжелыми приступами, а также купируемыми приступами средней тяжести, без стойкой стабилизации процесса даже на фоне гормональной терапии.
29. Состояние после операций на легких при наличии трахео-бронхиальных свищей, после неэффективных операций по поводу нагноительных процессов, при наличии плевральных выпотов.
30. Все хронические заболевания органов пищеварения в фазе обострения.
31. Тяжелые формы хронического эзофагита, рефлюкс-эзофагит с выраженными кардиальными проявлениями, рефлекторной стенокардией, сочетание рефлюкс-эзофагита с грыжей пищеводного отверстия диафрагмы, подлежащей хирургическому лечению.
32. Рубцовые сужения пищевода, привратника и кишок с нарушением проходимости; стриктура желчных путей.
33. Язвенная болезнь желудка и двенадцатиперстной кишки, осложненная стенозом привратника, повторными кровотечениями, пенетрацией язвы, имевшими место в предыдущие 8-10 месяцев, подозрение на малигнизацию язвы, болезнь Золлингера-Эллисона.
34. Осложнения после операции на желудке (незаживающий послеоперационный рубец, свищи, синдром приводящей петли, послеоперационный панкреатит, демпинг-синдром тяжелой степени, атония культи желудка, обострение послеоперационного гастрита, холецистита, гепатита, тяжелая форма постваготомической диареи).
35. Гастриты: ригидные, болезнь Менетрие (гипертрофический гастрит).
36. Гиперпластические изменения слизистой желудка (при невозможности исключить злокачественное перерождение), полипоз желудка (2 полипа и более), одиночные кровоточащие полипы желудка; аденоматозные полипы на широком основании размерами 1 см и более с тенденцией к росту в течение последнего года.

22. Перифериялық қан ағу декомпенсациясымен, жаралардың, гангренаның болуымен аяқ қан тамырларының атеросклерозы.
23. Көшпелі тромбофлебит қоса болған кезде, жаңа ойық жараланулар, гангрена болған кезде таралуға бейім облитерацияланған тромбангиит (эндоартериит).
24. Тромбоэмболиялық ауру.
25. Созылмалы диффузды бронхиттер, асқыну сатысындағы пневмония, пневмосклероз, өкпе эмфиземасы, ІІ дәрежедегі өкпе әлсіздігі ІІ ФС-дан жоғары, сондай-ақ асқыну сатысындағы СЖӘ қоса болатын пневмокониоздар.
26. Бронхоэктаздар, іріңді қақырық пен қан түкірудің көп бөлінуі қоса болатын науқастардың күрт азуы кезіндегі созылмалы абсцесстер.
27. Спонтанды пневмоторакс, өкпе артериясының созылмалы қайталана беретін тромбоэмболия түрі, өкпенің үлкен көлемді солитарлы кисталары, жиі іріңдеумен өкпенің кистозды гипоплазиялары.
28. Жиі қайталанатын және ауыр ұстамалармен, сондай-ақ гормондық терапия аясында да үдерістің тұрақтануынсыз тыйылатын ауырлығы орташа ұстамалармен бронх демікпесі.
29. Плевралық сары су болған кезде іріңдеу үдерістеріне байланысты тиімсіз кеңірдек-бронх жыланкөздері болған кезде өкпеге жасалған операциядан кейінгі жай-күй.
30. Асқыну сатысындағы ас қорыту мүшелерінің барлық созылмалы аурулары.
31. Созылмалы эзофагиттің ауыр түрлері, айқын байқалатын кардиалдық белгілері, рефлекторлық стенокардиясы бар рефлюкс-эзофагит, рефлюкс-эзофагиттің хирургиялық емдеуге жататын диафрагманың өңеш тесігінің жарығымен қатар келуі.
32. Өту жолдарының бұзылысымен өңештің, қақпаның және ішектің тыртықты тарылуы; өт жолдарының стриктурасы.
33. Алдыңғы 8-10 ай бұрын болған қақпаның тарылуымен, қайталана беретін қанаумен, жара пенетрациясымен асқынған асқазан және ұлтабар жарасы, жара малигнизациясына күдіктену, Золлингер-Эллисон ауруы.
34. Асқазанға операциядан кейінгі асқыну (операциядан кейінгі жазылмайтын тыртық, жыланкөз, ілмек жетегіндегі синдром, операциядан кейінгі панкреатит, ауыр дәрежедегі демпинг-синдром, асқазан тұқылының атониясы, операциядан кейінгі гастриттің, холециститтің, гепатиттің асқынуы, постваготомиялық диареяның ауыр түрі).
35. Гастриттер: сіреспелі, Менетрие ауруы (гипертрофиялық гастрит).
36. Асқазанның сілемейлі қабатының гиперпластикалық өзгерістері (қатерлі өзгерулерді алып тастау мүмкін болмаған кезде), асқазан полипозы (2 полип және одан көп), асқазанның қанайтын жеке полиптері; соңғы бір жыл ішінде өсуге бейім кең негіздемедегі өлшемдер 1 см және одан үлкен аденоматозды полиптер.

37. Желчнокаменная болезнь при наличии частых и длительных тяжелых приступов, протекающих с нарушением желчного оттока или признаками активной инфекции (повышенной температурой тела и др.), эмпиема желчного пузыря.
38. Острые вирусные гепатиты.
39. Циррозы печени.
40. Хронические гепатиты с умеренной и высокой активностью процесса.
41. Все формы желтухи.
42. Остаточные явления после перенесенного вирусного гепатита с признаками активности процесса, патологическими отклонениями функциональных проб печени, в т.ч. уровня АСТ и АЛТ, постгепатитной гипербилирубинемией (свыше 21 мкмоль лҮ№); выраженной гепатомегалией (нижний край печени выступает на 3 см и более из под реберной дуги по правой срединно-ключичной линии); воспалением желчного пузыря и желчных путей.
43. Энтериты и колиты с выраженным нарушением питания (истощение).
44. Хроническая дизентерия, неспецифические язвенные колиты, хронический язвенный колит с обширным язвенным процессом или эрозивным процессом в прямой или сигмовидной кишке, кровоточащий геморрой.
45. Полипоз кишечника (2 полипа и более), одиночные кровоточащие или аденоматозные полипы на широком основании размером 1 см и более с тенденцией к росту в течение последнего года.
46. Тяжелые формы хронических панкреатитов, не достигших 2 месяцев после обострения, а также осложненные воспалительными кистами или свищами, значительным снижением внешнесекреторной функции железы с выраженным нарушением пищеварения и общего состояния.
47. Вторичное ожирение: гипоталамо-гипофизарное, церебральное, эндокринное (органического генеза) и любые формы ожирения IV степени при ХСН выше II ФК.
48. Тяжелые формы сахарного диабета, осложненного энцефалопатией, ретинопатией, нефроангиосклерозом с почечной недостаточностью или истощением, макроангиопатиями с развитием выраженных трофических нарушений.
49. Декомпенсированный сахарный диабет, сопровождающийся выраженной гипергликемией (выше 9 ммоль лҮ№), кетоацидозом и снижением массы тела.
50. Лабильная форма сахарного диабета с наклонностью к кетоацидозу и гипогликемическим состояниям.
51. Наличие сопутствующих заболеваний в фазе обострения, декомпенсации патологического процесса и выраженного нарушения функционального состояния органов и систем.
52. Тиреотоксикоз тяжелой степени.
53. Болезни нервной системы в остром периоде заболевания, а также сопровождающиеся резкими нарушениями в двигательной сфере (паралич, препяствующие самостоятельному передвижению) и расстройствам функции тазовых органов.

37. Өт ағуының бұзылысымен немесе белсенді инфекция белгілерімен (дене температурасының көтерілуі және т.б.) өтетін жиі және ұзақ ауыр ұстамалары бар өт-тас ауруы, өт қабының эмпиемасы.
38. Жіті вирусты гепатиттер.
39. Бауыр циррозы.
40. Үдеріс белсенділігі қалыпты және жоғары созылмалы гепатиттер.
41. Сары аурудың барлық түрлері.
42. Үдеріс белсенділігінің белгілері, бауырдың функционалдық сынамаларының, соның ішінде АСТ мен АЛТ деңгейінің патологиялық ауытқулары, гепатиттен кейінгі гипербилирубинемиясы (21 мкмоль л-1 астам), айқын байқалатын гепатомегалиясы (оң жақ орта-бұғана сызығы бойымен бауырдың төменгі шеті қабырға имегі астынан 3 см және одан көп шығып тұрады), өт қабының және өт жолдарының қабынуы бар вирусты гепатитке шалдыққаннан кейінгі қалдық құбылыстар.
43. Тамақтанудың айқын байқалатын бұзылысымен (азу) энтериттер мен колиттер.
44. Созылмалы дизентерия, ерекшелігі жоқ жаралы колиттер, тік немесе сигма тәрізді ішекте кеңінен жаралану үдерісімен немесе эрозия үдерісімен созылмалы жаралы колит, қан ағатын геморрой.
45. Ішек полипозы (2 полип және одан көп), соңғы бір жыл ішінде өсуге бейім кең негіздегі өлшемі 1 см және одан үлкен қан ағатын немесе аденоматоздық жеке полиптер.
46. Асқынудан кейін 2 айға жетпеген, сондай-ақ қабынған кисталармен немесе жыланкөздермен, ас қорытудың және жалпы жай-күйінің айқын байқалатын бұзылыстарымен бездің сыртқысекреторлық функциясының елеулі төмендеуімен асқынған созылмалы панкреатиттердің ауыр түрлері.
47. Екінші реттегі семіздік: гипоталамустық-гипофиздік, церебралдық, эндокриндік (органикалық генездегі) және СЖӘ II ФС-дан жоғары болған кезде IV дәрежелі семіздіктің кез келген түрлері.
48. Энцефалопатиямен, ретинопатиямен, бүйрек әлсіздігімен немесе азумен нефроангиосклерозбен, айқын байқалатын трофикалық бұзылыстардың дамуы бар макроангиопатиямен асқынған қант диабетінің ауыр түрлері.
49. Айқын байқалатын гипергликемия (9 ммоль л-1 жоғары), кетоацидоз және дене салмағының азаюымен қатар болатын қалпына келтірілмеген қант диабеті.
50. Кетоацидозға және гипогликемия жай-күйіне бейім қант диабетінің тұрақсыз түрі.
51. Қатар болатын асқыну сатысындағы аурулардың патологиялық үдерістің қалпына келтірілмеуі және мүшелер мен жүйелер функционалдық жай-күйінің айқын байқалатын бұзылыстарының бар болуы.
52. Ауыр дәрежелі тиреотоксикоз.
53. Аурудың жіті кезеңінде, сондай-ақ қозғалу саласында кенеттен бұзылыстары (өз еркімен қозғалуға кедергі келтіретін сал) және жамбас мүшелері функцияларының бұзылысы қатар болатын жүйке жүйесінің аурулары.

54. Боковой амиотрофический склероз.
55. Сирингобульбия, сирингомиелия, рассеянный склероз с прогредиентным течением с двигательными нарушениями, препятствующими самостоятельному передвижению и самообслуживанию.
56. Последствия травм и заболеваний спинного мозга:
полный перерыв спинного мозга;
травматическое истощение;
острая или хроническая задержка мочи, требующая постоянной катетеризации мочевого пузыря, недержание мочи;
хронический остеомиелит, требующий оперативного лечения;
хронический пиелонефрит с резко выраженными нарушениями функции почек различного происхождения.
57. Болезни нервной системы с нарушениями психики.
58. Сухотка спинного мозга с явлениями атаксии, кахексии и атрофии зрительных нервов.
59. последствия тяжелых травм черепа со значительными выпадениями двигательных функций с эпилептическими припадками, с психическими нарушениями.
60. Психопатии, психозы, тяжелые ипохондрические, депрессивные, навязчивые и другие психопатические состояния, наркомания.
61. Эпилепсия, с частыми (более 3-х раз в год) припадками и психическими нарушениями.
62. Опухоли нервной системы (за исключением последствий тотального удаления экстрамедуллярных доброкачественных опухолей спинного мозга: неврином, арахноидэндотелиом, не ранее 4 месяцев после операции).
63. Арахноидит, адгезивно-кистозная форма, а также формы, сопровождающиеся эпилептическими припадками, выраженный гипертензионный синдром.
64. Тяжелые формы поражения костей, суставов с обильным отделяемым, тяжелыми общими явлениями (гектическая температура, резкое истощение) или амилоидозом внутренних органов.
65. Полиартриты с прогрессирующим деформирующим процессом в суставах, с анкилозами, контрактурами при необратимых изменениях в суставах и потере способности к самообслуживанию.
66. Тяжелые деформации суставов с вторичным синовитом при потере возможности самостоятельного передвижения.
67. Хронические остеомиелиты при наличии крупных секвестров или крупного инородного тела в остеомиелитическом очаге.
68. Септические формы ревматоидного артрита, ревматоидный артрит с системными поражениями (висцеритами).
69. Хронические заболевания почек (хронический гломерулонефрит, первичный и вторичный хронический пиелонефрит) с выраженными явлениями почечной недостаточности, с высоким артериальным давлением или нейроретинитом.
70. Склероз почки с симптомами выраженной хронической почечной недостаточности.
71. Болезни почек и мочевыводящих путей, сопровождающиеся гидронефрозом II стадии и выше.
72. Поликистоз и кисты почек (множественные, большие солитарные) с симптомами хронической почечной недостаточности.

54. Бүйір амиотрофикалық склероз.
55. Сирингобульбия, сирингомиелия, өз еркімен қозғалуға және өзіне-өзі қызмет көрсетуге кедергі келтіретін прогредиентті өтетін қозғалыс бұзылыстарымен ұмытшақтық склероз.
56. Жұлын жарақаттары мен науқастарының салдарлары:
жұлынның толық үзілуі;
жарақаттық азу;
қуықты ұдайы катетерлеуді талап ететін жіті немесе созылмалы несеп шығудың тежелуі, несепті ұстай алмау;
операциялық емдеуді талап ететін созылмалы остеомиелит;
түрлі тектегі бүйрек функцияларының аса айқын байқалатын бұзылыстарымен созылмалы пиелонефрит.
57. Психика бұзылыстары бар жүйке жүйесінің аурулары.
58. Көру жүйкесінің атаксия, кахексия және атрофия белгілері бар жұлынның семуі.
59. Қозғалыс функцияларын елеулі жоғалтумен эпилепсия талмаларымен, психикалық бұзылыстарымен бассүйегінің ауыр жарақаттану салдарлары.
60. Психопатиялар, психоздар, ауыр ипохондриялы депрессия, мезі қылатын және басқа да психопатиялық жай-күй, нашақорлық.
61. Жиі (жылына 3 реттен көп) талмалармен және психикалық бұзылыстармен эпилепсия.
62. Жүйке жүйесінің ісіктері (жұлынның экстрамедулярлық қатерсіз ісіктерін жаппай алып тастау салдарларынан басқа: операциядан кейін кемінде 4 айдан кейін неврином, арахноидэндотелий).
63. Арахноидит, адгезивті-кистозды түрі, сондай-ақ эпилепсия талмалары қатар болатын түрлері, байқалатын гипертензия синдромы.
64. Көп бөлінумен, жалпы ауыр көріністерімен (гектикалық қызу, күрт азу) немесе ішкі мүшелердің амилоидозымен сүйектер, буындар зақымдануының ауыр түрлері.
65. Буындардағы үдемелі бұзылу үдерісімен, анкилоздармен, буындарда қалпына келмейтін өзгерістер кезіндегі контрактуралармен және өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетін жоғалтқан кездегі полиартриттер.
66. Өз еркімен қозғалу мүмкіндігін жоғалтқан кездегі екінші синовитпен буындардың ауыр бұзылыстары.
67. Ірі секвестрлер немесе остеомиелит ошағында ірі бөгде дене бар кездегі созылмалы остеомиелиттер.
68. Ревматоидты артриттің септикалық түрлері, жүйені зақымдаулармен (висцериттермен) ревматоидты артрит.
69. Айқын байқалатын бүйрек әлсіздігі белгілерімен, жоғары артериялық қысыммен немес нейроретинитпен бүйректің созылмалы аурулары (созылмалы гломерулонефрит, алғашқы және екінші рет созылмалы пиелонефрит).
70. Айқын байқалатын созылмалы бүйрек әлсіздігі симптомдары бар бүйрек склерозы.
71. ІІ сатылы және одан жоғары гидронефрозбен қатар болатын бүйрек және несеп шығару жолдарының аурулары.
72. Созылмалы бүйрек әлсіздігі симптомдары бар бүйрек поликистозы және кисталары (көптеген, үлкен солитарлы).

73. Нефротический синдром с выраженными отеками и симптомами выраженной хронической почечной недостаточности.
74. Макроскопическая гематурия любого происхождения.
75. Все урологические заболевания в острой стадии и хронические заболевания в стадии обострения, осложненные острогнойными процессами.
76. Стриктура уретры с выраженным нарушением мочеиспускания и наличием остаточной мочи.
77. Недержание мочи.
78. Мочекаменная болезнь при наличии камней, требующих хирургического лечения (после обследования уролога).
79. Доброкачественная гиперплазия предстательной железы II и III стадий.
80. Сморщенный мочевой пузырь.
81. Злокачественные новообразования и подозрения на их наличие.
82. Тепловое лечение (бальнео- и грязелечение) противопоказано при:
кровоточащих эрозиях шейки матки;
полипах шейки матки;
заболеваниях, сопровождающихся маточными кровотечениями;
кистоме и кисте яичника;
миоме матки, эндометриозе, мастопатии;
сактосальпинксе;
пузырно-кишечно-влагалищном свище;
предраковых заболеваниях женских половых органов, а также после операций по поводу злокачественных опухолей.
83. Грязе- и бальнеолечение (исключая радоновые и йодобромные ванны) противопоказано при гиперэстрогении.
84. Все болезни кожи в стадии обострения.
85. Пузырьковые дерматозы.
86. Грибковые заболевания волосистой части головы, гладкой кожи, ногтей (при поражениях ногтевых пластинок – допускается направление больных в санатории для лечения соматических заболеваний при соответствующем лечении и отсутствии грибков при микроскопии).
87. Паразитарные заболевания кожи – чесотка и др.
88. Гнойничковые заболевания кожи.
89. Ретикулезы кожи (гемодермии).
90. Красная волчанка, фитодерматозы, поздняя кожная порфирия, пигментная ксеродерма.
91. Значительные колебания артериального и внутриглазного давления с явлениями ангиоспазма.
92. Все заболевания глаз в острой стадии и в стадии обострения.
93. Острые расстройства кровообращения в сетчатке и зрительном нерве – тромбозы и эмболии центральной артерии сетчатки, центральной вены и их ветвей, в течение 3 месяцев после лечения.
94. Дегенеративные процессы в сетчатке и сосудистой оболочке, сопровождающиеся кровоизлияниями, в течение 3 месяцев после лечения.
95. Осложненная близорукость с наличием изменений на глазном дне (кисты, рецидивирующие кровоизлияния, изменения в стекловидном теле).
96. Отслойка сетчатки: свежая, неоперированная, успешно оперированная, в течение года после операции.
97. Глаукома:
с острым приступом любой формы и стадии развития;
с высоким уровнем внутриглазного давления в любой форме и стадии;
терминальная – с болевым синдромом, а также утратой зрительных функций;
вторичная некомпенсированная и в форме обострения процесса.

73. Айқын байқалатын ісінулермен және айқын байқалатын созылмалы бүйрек әлсіздігі симптомдары бар нефротикалық синдром.
74. Кез келген тектегі макроскопиялық гематурия.
75. Жіті іріңдеу үдерістермен асқынған асқындау сатысындағы барлық урологиялық аурулар мен асқыну сатысындағы созылмалы аурулар.
76. Несеп шығарудың айқын байқалатын бұзылысымен және қалдық зәрдің бар болуымен үрпі стриктурасы.
77. Несепті ұстай алмау.
78. Хирургиялық емдеуді талап ететін (урологтың тексеруінен кейін) тастардың бар болуы кезіндегі зәр-тас ауруы.
79. II және III сатыдағы қуық түбі безінің қатерсіз гиперплазиясы.
80. Жиырылған қуық.
81. Қатерлі жаңа өскіндер және олардың бар болуына күдіктену.
82. Жылумен емдеу (бальнео және балшықпен емдеу) мыналар болған кезде қарсы көрсетілген:
жатыр мойынының қансырау эрозиясы;
жатыр мойынының полиптері;
жатырдың қанауы қатар болатын аурулар;
кистома және аналық без кистасы;
жатыр миомасы, эндометриоз, мастопатия;
сактосальпинкс;
қуық-ішек-қынап жыланкөзі;
әйел жыныс мүшелерінің обыр алды науқастары, сондай-ақ қатерлі ісіктер бойынша операциядан кейін.
83. Балшықпен және бальнеоемдеу (радонды және йодбромды ванналарды қоспағанда) гиперэстрогения кезінде қарсы көрсетілген.
84. Асқыну сатысындағы барлық тері аурулары.
85. Бөртпе дерматоздар.
86. Бастың шаш бөлігінің, тегіс терінің, тырнақтардың саңырауқұлақ аурулары (тырнақтың пластинкасы зақымданған кезде – тиісті емдеу кезінде және микроскопияда саңырауқұлақтар жоқ болған кезде соматикалық ауруларды емдеу үшін науқастарды санаторийлерге жіберуге жол беріледі).
87. Терінің паразитарлық аурулары – қышыма және т.б.
88. Терінің іріңді аурулары.
89. Тері ретикулезы (гемодермия).
90. Қызылжегі, фитодерматоздар, терінің кеш порфириясы, пигментті ксеродерма.
91. Ангиоспазм құбылыстарымен артериялық және көз іші қысымының елеулі тербелістері.
92. Жіті сатыдағы және асқыну сатысындағы барлық көз аурулары.
93. Көздің тор қабығындағы және көру нервісіндегі қан айналымының жіті бұзылыстары – емделгеннен кейін 3 ай ішінде тор қабығы орталық артериясының, орталық көктамырдың және олардың тарамдарының тромбоздары мен эмболиялары.
94. Емделгеннен кейін 3 ай ішінде қан кету қоса болатын көздің тор қабығындағы және тамыр қабығындағы дегенеративті үдерістер.
95. Көз түбінде өзгерістердің бар болуымен асқынған жақыннан көрушілік (кисталар, қайталанатын қан құйылулар, шыны тәрізді денедегі өзгерістер).
96. Көздің тор қабығының сырылуы: жаңадан, операция жасалмаған, табысты операция жасалған, операциядан кейін бір жыл ішінде.
97. Глаукома:
кез келген түрі мен даму сатысындағы жіті ұстамамен;
кез келген түрі мен даму сатысындағы жоғары деңгейдегі көздің ішкі қан қысымымен;
терминалды – ауырсыну синдромымен, сондай-ақ көру функцияларын жоғалтумен;
екінші рет қалпына келмейтін және үдерістің асқыну түріндегі.

98. Все болезни системы крови в острой стадии и в стадии обострения.
99. Лучевая болезнь III степени.
100. Хронические интоксикации тяжелой степени при наличии выраженных анемий, поражений нервной системы (энцефалопатия, паралич), затяжное, с рецидивами течение восстановительного периода лечения острого отравления.

98. Жіті сатысындағы және асқыну сатысындағы қан жүйесінің барлық аурулары.
99. ІІІ дәрежелі сәулелік ауруы.
100. Айқын байқалатын анемия, жүйке жүйесінің зақымдануы (энцефалопатия, сал) бар болған кездегі ауыр дәрежелі созылмалы уыттану, ұзаққа созылған жіті улануды емдеудің қалпына келтіру кезеңі өтуінің қайталануымен.