О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2009 года № 545 "Об утверждении Правил рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиционных проектов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2012 года № 861. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 мая 2014 года № 541
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 26.05.2014 № 541 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2009 года № 545 «Об утверждении Правил рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиционных проектов» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 20, ст. 175) следующее изменение:
Правила рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиционных проектов, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 27 июня 2012 года № 861
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 апреля 2009 года № 545
Правила
рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации
бюджетных инвестиционных проектов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиционных проектов (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 153, пунктом 13 статьи 154, пунктом 10 статьи 157 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и определяют порядок:
1) разработки, рассмотрения и отбора инвестиционных предложений по бюджетным инвестиционным проектам, в том числе не требующим разработки технико-экономического обоснования;
2) рассмотрения, отбора бюджетных инвестиционных проектов;
3) рассмотрения, отбора бюджетных инвестиционных проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования;
4) рассмотрения, отбора бюджетных инвестиционных проектов, предполагающих увеличение сметной стоимости;
5) проведения мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиционных проектов.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) администратор бюджетных программ – государственный орган, ответственный за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ;

"Бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау, іріктеу, іске асыруды мониторингілеу және бағалау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 17 сәуірдегі № 545 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 27 маусымдағы № 861 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 26 мамырдағы № 541 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 26.05.2014 № 541 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау, іріктеу, іске асыруды мониторингілеу және бағалау ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 17 сәуірдегі № 545 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 20, 175-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау, іріктеу, іске асыруды мониторингілеу және бағалау ережесі осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 27 маусымдағы
№ 861 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 17 сәуірдегі
№ 545 қаулысымен
бекітілген
Бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау, іріктеу, іске асыруды мониторингілеу және бағалау ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау, іріктеу, іске асыруды мониторингілеу және бағалау ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 153-бабының 8-тармағына, 154-бабының 13-тармағына, 157-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленді және мыналарды:
1) бюджеттік инвестициялық, оның ішінде техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуді талап етпейтін жобалар бойынша инвестициялық ұсыныстарды әзірлеу, қарау және іріктеу;
2) бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау, іріктеу;
3) техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуді талап етпейтін бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау, іріктеу;
4) сметалық құнын ұлғайту болжанатын бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау, іріктеу;
5) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруды мониторингілеу және бағалауды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі – бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және нәтижелеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган;

2) инвестиционное предложение – концепция бюджетного инвестиционного проекта, отражающая его цель, пути ее достижения, включая совокупность соответствующих мероприятий, разрабатываемая администраторами бюджетных программ;
3) бюджетный инвестиционный проект – совокупность мероприятий, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, а также создание, внедрение и развитие информационных систем, реализуемых за счет бюджетных средств в течение определенного периода времени и имеющих завершенный характер;
4) информационный лист инвестиционного предложения – документ, содержащий основную информацию по бюджетному инвестиционному проекту, раскрывающий целесообразность его реализации;
5) отраслевая экспертиза – оценка инвестиционного предложения и/или технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта на предмет соответствия приоритетам развития отрасли, а также выбора оптимального варианта реализации бюджетного инвестиционного проекта;
6) технико-экономическое обоснование бюджетного инвестиционного проекта - документация, содержащая сведения об основных технических, технологических и иных решениях, а также результаты изучения осуществимости и эффективности бюджетного инвестиционного проекта, проводимого на основе экономического анализа выгод и затрат с определением основных технико-экономических параметров;
7) корректировка технико-экономического обоснования - изменение установленных в технико-экономическом обосновании имеющим экономическое заключение, технико-экономических параметров проекта до утверждения проектной (проектно-сметной) документации влекущих за собой изменение технических решений и/или дополнительные расходы, или после утверждения проектно-сметной документации в случае необходимости включение дополнительных компонентов не предусмотренных в утвержденном технико-экономическом обосновании;
8) техническое задание на разработку или корректировку бюджетного инвестиционного проекта – документ, определяющий требования к технико-экономическому обоснованию бюджетного инвестиционного проекта, квалификационные требования к его потенциальному разработчику, а также регламентирующий сроки и объем работ по разработке или корректировке технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта;
9) экономическое заключение на инвестиционное предложение – заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на предмет экономической целесообразности реализации инвестиционного проекта, содержащегося в инвестиционном предложении, в качестве бюджетного инвестиционного проекта, соответствия целей проекта приоритетам развития отрасли (сферы) экономики, установленным стратегическими и (или) программными документами;

2) инвестициялық ұсыныс – тиісті іс-шаралардың жиынтығын қоса алғанда, оның мақсатын, оған қол жеткізу жолдарын көрсететін, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері әзірлейтін бюджеттік инвестициялық жобаның тұжырымдамасы;
3) бюджеттік инвестициялық жоба – белгілі бір уақыт кезеңі ішінде бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын және аяқталған сипаттағы жаңа объектілерді тұрғызуға (салуға) не қолда барларын қайта құруға, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді құруға, енгізуге және дамытуға бағытталған іс-шаралар жиынтығы;
4) инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы – бюджеттік инвестициялық жоба бойынша негізгі ақпаратты қамтитын, оны іске асыру орындылығын ашып көрсететін құжат;
5) салалық сараптама – инвестициялық ұсынысты және/немесе бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін саланы дамыту басымдықтарына сәйкестігі, сондай-ақ бюджеттік инвестициялық жобаны іске асырудың оңтайлы нұсқасын таңдау мәніне бағалау;
6) бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесі – негізгі техникалық, технологиялық және өзге шешімдер, сондай-ақ негізгі техникалық-экономикалық параметрлерді айқындай отырып, пайда мен шығындарды экономикалық талдау негізінде жүргізілетін бюджеттік инвестициялық жобаның жүзеге асырыла алатындығын және тиімділігін зерттеу нәтижелері туралы мәліметтерді қамтитын құжаттама;
7) техникалық-экономикалық негіздемені түзету – техникалық жобалық құжаттаманы (жобалау-сметалық) бекіткенге дейін немесе бекітілген техникалық-экономикалық негіздемеде көзделмеген қосымша құрауыштарды енгізу қажет болған жағдайда жобалау-сметалық құжаттама белгіленгеннен кейінгі экономикалық қорытындысы бар техникалық-экономикалық негіздемедегі белгіленген техникалық-экономикалық параметрлерінің өзгеруі;
8) бюджеттік инвестициялық жобаны әзірлеуге және түзетуге арналған техникалық тапсырма – бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне қойылатын талаптарды, оның ықтимал әзірлеушісіне қойылатын біліктілік талаптарын айқындайтын, сондай-ақ бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу немесе түзету жөніндегі жұмыстардың мерзімдері мен көлемін регламенттейтін құжат;
9) инвестициялық ұсынысқа арналған экономикалық қорытынды – бюджеттік инвестициялық жоба ретінде, инвестициялық ұсыныс құрамындағы инвестициялық жобаны іске асырудың экономикалық орындылығы, жоба мақсаттарының стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарда белгіленген экономика саласының (аясының) даму басымдықтарына сәйкестігі мәніне мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның қорытындысы;

10) экономическая экспертиза технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта – комплексная оценка информации, представленной в технико-экономическом обосновании, на предмет определения осуществимости и эффективности проекта, проводимая на основании заключения отраслевой экспертизы и других, требуемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан заключений экспертиз;
11) экономическое заключение по бюджетному инвестиционному проекту – заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на предмет экономической целесообразности реализации бюджетного инвестиционного проекта, его влияния на экономику страны и соответствие стратегическим и (или) программным документам, подготовленное на основании заключения экономической экспертизы технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта;
12) сметная стоимость – стоимость строительства объекта (комплекса), определяемая в соответствии со сметными нормативами при разработке проектной документации на строительство;
13) мониторинг бюджетных инвестиционных проектов – совокупность мероприятий по сбору и анализу информации о ходе создания (строительства) новых, реконструкции имеющихся объектов с момента выделения бюджетных средств до момента ввода в эксплуатацию;
14) оценка реализации бюджетных инвестиционных проектов – совокупность мероприятий по определению степени достижения целей проекта и соответствия фактически полученных результатов запланированным с момента ввода в эксплуатацию;
15) модуль мониторинга бюджетных инвестиционных проектов электронного портала уполномоченного органа по государственному планированию – информационная система, предназначенная для автоматизации учета и мониторинга планируемых и реализуемых бюджетных инвестиционных проектов (далее – электронный портал БИП);
16) паспорт бюджетного инвестиционного проекта – общая информация о бюджетном инвестиционном проекте;
17) диаграмма Ганта – диаграмма, используемая в электронном портале БИП для иллюстрации графического отображения последовательности и продолжительности плана проекта и графика работ во времени;
18) ресурсное и инфраструктурное обеспечение бюджетного инвестиционного проекта – показатели, характеризующие планируемый и достигнутый уровень потребности в ресурсной и инфраструктурной обеспеченности проекта;
19) источники финансирования по бюджетным инвестициям – средства республиканского и/или местных бюджетов, в том числе заимствование на внешних рынках, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов, софинансирование концессионных проектов и участие государства в уставном капитале юридических лиц.

10) бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін экономикалық сараптау – техникалық-экономикалық негіздемеде ұсынылған ақпаратты салалық сараптама қорытындысы мен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін басқа да сараптамалардың қорытындылары негіздемесінде жүргізілетін жобаның іске асырылуын және тиімділігін айқындау мәніне кешенді бағалау;
11) бюджеттік инвестициялық жоба бойынша экономикалық қорытынды – бюджеттік инвестициялық жобаны іске асырудың экономикалық орындылығы, оның ел экономикасына әсері мен стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттамаларға сәйкестігі мәніне бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы негіздемесінде дайындалған мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның қорытындысы;
12) сметалық құн – құрылысқа арналған жобалық құжаттаманы әзірлеу кезінде сметалық нормативтерге сәйкес айқындалатын объектіні (кешенді) салу құны;
13) бюджеттік инвестициялық жобалардың мониторингі – бюджет қаражатын бөлу сәтінен бастап пайдалануға беру сәтіне дейінгі жаңа объектілерді құру (салу), қолданыстағыларын қайта құру барысы туралы ақпаратты жинау және талдау жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;
14) бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуын бағалау – пайдалануға беру сәтінен бастап жобаның мақсатына қол жеткізу дәрежесін және нақты алынған нәтижелердің жоспарланғандарға сәйкестігін айқындау жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;
15) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның электрондық порталының бюджеттік инвестициялық жобалар мониторингісінің модулі – жоспарланған және іске асырылып жатқан бюджеттік инвестициялық жобаларды есепке алу мен мониторингті автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе (бұдан әрі – БИЖ электрондық порталы);
16) бюджеттік инвестициялық жобаның паспорты - бюджеттік инвестициялық жоба туралы жалпы ақпарат;
17) Гант диаграммасы – жобаның жоспары мен уақыт бойынша жұмыс дәйектілігі мен кестесінің ұзақтылығын графикалық көрсетуді безендіру үшін БИЖ электрондық порталында қолданылатын диаграмма;
18) бюджеттік инвестициялық жобаның ресурстық және инфрақұрылымдық қамтамасыз етілуі – жобаның ресурстық және инфрақұрылымдық қамтамасыз етілу қажеттілігінің жоспарланған және қол жеткізілген деңгейін сипаттайтын көрсеткіштер;
19) бюджеттік инвестициялар бойынша қаржыландыру көздері – бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағытталған республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты, оның ішінде сыртқы нарықтарда қарыз алу, концессиялық жобаларды бірлесіп қаржыландыру және мемлекеттің заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы.

2. Порядок разработки, рассмотрения и отбора инвестиционных
предложений по бюджетным инвестиционным проектам, в том числе
не требующим разработки технико-экономического обоснования
1. Порядок разработки, рассмотрения и отбора инвестиционных предложений по бюджетным инвестиционным проектам, требующим разработки технико-экономического обоснования
3. Процесс разработки, рассмотрения и отбора инвестиционных предложений представляет собой комплекс мероприятий, содержащих следующие основные этапы:
1) представление администраторами бюджетных программ инвестиционных предложений в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию;
2) формирование и утверждение перечня бюджетных инвестиционных проектов, разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований (далее – ТЭО) по которым осуществляются за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
4. Разработка инвестиционных предложений осуществляется администраторами бюджетных программ на стадии разработки проектов стратегических планов государственных органов.
5. Инвестиционные предложения должны включать следующие документы:
1) информационный лист инвестиционного предложения;
2) информацию, обосновывающую стоимость разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО бюджетного инвестиционного проекта;
3) сравнительную таблицу с указанием предполагаемых изменению технических решений и/или дополнительных расходов по ТЭО бюджетного инвестиционного проекта, а также утвержденное ТЭО бюджетного инвестиционного проекта (в случае корректировки ТЭО бюджетного инвестиционного проекта);
4) техническое задание на разработку или корректировку, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО бюджетного инвестиционного проекта;
5) отраслевую экспертизу инвестиционного предложения.
6. Информационный лист инвестиционного предложения содержит информацию о соответствии целей проекта приоритетам развития отрасли (сферы) экономики, установленным стратегическими и (или) программными документами, общую информацию по бюджетному инвестиционному проекту (далее – БИП), включая его основные показатели.
7. Информационный лист инвестиционного предложения представляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Для обоснования стоимости разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП представляются:
1) расчет-обоснование стоимости разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП в разрезе компонентов и сроков их разработки;

2. Бюджеттік инвестициялық, оның ішінде техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуді талап етпейтін жобалар бойынша инвестициялық ұсыныстарды әзірлеу, қарау және іріктеу тәртібі
1. Техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуді талап ететін бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша инвестициялық ұсыныстарды әзірлеу, қарау және іріктеу тәртібі
3. Инвестициялық ұсыныстарды әзірлеу, қарау және іріктеу үдерісі мынадай негізгі кезеңдерді қамтитын іс-шаралар кешенін білдіреді:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің инвестициялық ұсыныстарды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға беруі;
2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылатын бюджеттік инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастыру және бекіту, техникалық-экономикалық негіздемелерін (бұдан әрі - ТЭН) әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар жүргізу.
4. Инвестициялық ұсыныстарды әзірлеуді мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының жобаларын әзірлеу кезеңінде бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүзеге асырады.
5. Инвестициялық ұсыныстар мынадай құжаттарды қамтуы тиіс:
1) инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы;
2) бюджеттік инвестициялық жобаның ТЭН-ін әзірлеудің немесе түзетудің, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар жүргізудің құнын негіздейтін ақпарат;
3) бекітілген бюджеттік инвестициялық жобаның ТЭН-і бойынша өзгеруі болжамданған техникалық шешімдер көрсетілген салыстырма кестесі, сондай-ақ бюджеттік инвестициялық жобаның бекітілген ТЭН-і (бюджеттік инвестициялық жобаның ТЭН-і түзетілген жағдайда);
4) бюджеттік инвестициялық жобаның ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар жүргізуге техникалық тапсырма;
5) инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасы.
6. Инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы бюджеттік  инвестициялық жоба (бұдан әрі - БИЖ) мақсаттарының стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарда белгіленген экономика саласын (аясын) дамыту басымдықтарына сәйкестігі туралы ақпаратты, оның негізгі көрсеткіштерін қоса алғанда, БИЖ бойынша жалпы ақпаратты қамтиды.
7. Инвестициялық ұсынысқа ақпараттық парақ осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
8. БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу құнын негіздеу үшін мыналар ұсынылады:
1) құрамдауыштар және оларды әзірлеу мерзімдері бөлінісінде БИЖ ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу құнының есептеме-негіздемесі;

2) перечень необходимых экспертиз с указанием стоимости и организации, проводящей соответствующую экспертизу, за исключением экономической экспертизы.
9. Расчет-обоснование стоимости разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП в области связи и информатизации должен соответствовать методике оценки стоимости информационных систем, утверждаемой центральным уполномоченным органом в области связи и информатизации.
10. Для рассмотрения предполагаемого корректировке ТЭО БИП администраторами бюджетных программ представляется сравнительная таблица за подписью первого руководителя государственного органа либо лица, его замещающего, либо ответственного секретаря с указанием предполагаемых изменению технических решений и/или дополнительных расходов по ТЭО БИП и соответствующих обоснований по ним, а также ранее утвержденное ТЭО БИП в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
11. Техническое задание на разработку или корректировку ТЭО БИП составляется на основании требований к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз ТЭО БИП, определяемых уполномоченными органами по государственному планированию, в области связи и информатизации и делам архитектуры, градостроительства и строительства.
В проекте технического задания также отражаются:
1) квалификационные требования к потенциальному разработчику ТЭО БИП в соответствии с законодательством о государственных закупках;
2) область применения и ограничения обязанностей разработчика в соответствии с законодательством о государственных закупках;
3) предполагаемые сроки разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП.
12. Заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения должно содержать оценку:
1) проблемы текущего состояния отрасли, которая влияет на ее дальнейшее развитие;
2) существующих политических, социально-экономических, правовых и других условий, в которых предполагается реализация БИП;
3) показателей существующего и прогнозируемого (на период жизненного цикла БИП спроса на продукцию/услуги или социально-экономической необходимости, с учетом имеющейся конкуренции в данном регионе;
4) наличия инженерно-транспортной инфраструктуры (железнодорожными магистралями, автомобильными дорогами, трубопроводами, электро-, теплосетями, водопроводами, газопроводами и другой инфраструктурой);
5) основных социально-экономических показателей и показателей, характеризующих месторасположение и область влияния БИП, в том числе оценку наличия необходимых ресурсов (сырья) для реализации БИП и их стоимость и оценку соответствия планируемых к выделению земельных участков требованиям БИП;

2) экономикалық сараптамаларды қоспағанда, құнын және тиісті сараптаманы жүргізетін ұйымды көрсете отырып, қажетті сараптамалардың тізбесі.
9. Байланыс және ақпараттандыру саласындағы БИЖ-дің ТЭН-ін жасау немесе түзету құнының есептеме-негіздемесі, сондай-ақ ТЭН-нің тиісті сараптамасын өткізу ақпараттандыру және байланыс саласындағы орталық уәкілетті орган бекітетін ақпараттық жүйелер құнын бағалау әдістемесіне сәйкес келуі керек.
10. Түзету болжамданған БИЖ ТЭН-ін қарау үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мемлекеттік органның бірінші басшысының, не оны алмастыратын тұлғаның, не жауапты хатшының қолы қойылған БИЖ ТЭН-і бойынша өзгертуге болжамданған техникалық шешімдер және/немесе қосымша шығыстар және олар бойынша тиісті негіздемелер көрсетілген салыстырма кестені, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте бұдан бұрын бекітілген БИЖ ТЭН-ін ұсынады.
11. БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге техникалық тапсырма мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, байланыс және ақпараттандыру саласында және сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органдар белгілейтін БИЖ ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге қойылатын талаптар негізінде жасалады.
Сондай-ақ техникалық тапсырма жобасында мыналар көрсетіледі:
1) мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес БИЖ ТЭН-ін ықтимал әзірлеушіге қойылатын біліктілік талаптары;
2) мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес қолдану саласы және әзірлеушінің міндеттерін шектеу;
3) БИЖ ТЭН-ін әзірлеудің немесе түзетудің, сондай-ақ оған қажетті сараптамалар жүргізудің болжамды мерзімдері.
12. Инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысы мыналарды қамтуы тиіс:
1) оның одан әрі дамуына әсер ететін саланың ағымдағы жай-күйінің проблемаларын бағалау;
2) БИЖ іске асыру болжанатын қазіргі саяси, әлеуметтік-экономикалық, құқықтық және басқа да жағдайларды бағалау;
3) өнімге/қызметке қазіргі және болжамды (БИЖ-дің тіршілік циклі кезеңіне) сұраныстың немесе осы өңірдегі бәсекелестікті ескере отырып, әлеуметтік-экономикалық қажеттіліктің көрсеткіштерін бағалау;
4) инженерлік-көліктік инфрақұрылымның (теміржол магистральдары, автомобиль жолдары, құбыр жолдар, электр, жылу желілері, су құбырлары, газ құбырлары және басқа инфрақұрылым) болуын бағалау;
5) негізгі әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштер мен БИЖ орналасқан жерін және әсер ету саласын сипаттайтын көрсеткіштерді бағалауды, оның ішінде БИЖ іске асыру үшін қажетті ресурстардың (шикізаттың) болуын және олардың құнын бағалау және бөлуге жоспарланған жер учаскелерін БИЖ талаптарына сәйкестігін бағалау;

6) альтернативных вариантов, рассмотренных при выборе варианта решения проблемы, с обоснованием выбора БИП в качестве оптимального пути ее решения;
7) возможных вариантов ситуации в отрасли (сфере) экономики, в случае реализации БИП и без таковой;
8) институциональной схемы управления БИП (основные участники, схема их взаимодействия, распределение выгод и затрат, балансодержатели, схема управления БИП в инвестиционном и постинвестиционном периодах);
9) предполагаемых рисков по БИП и мероприятия по их минимизации;
10) обоснованности расчетов по БИП.
13. В случае, если реализация БИП предлагается за счет средств республиканского бюджета, отраслевая экспертиза инвестиционного предложения проводится отраслевым центральным государственным органом.
14. В случае, если реализация БИП предлагается за счет средств местного бюджета или целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, отраслевая экспертиза инвестиционного предложения проводится отраслевым местным исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета.
15. По БИП в области информатизации требуется заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения уполномоченного органа в области связи и информатизации.
16. Отраслевая экспертиза инвестиционного предложения подписывается первым руководителем государственного органа соответствующей отрасли либо лицом его замещающим, либо ответственным секретарем и оформляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов.
17. Администраторы бюджетных программ формируют и представляют в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию инвестиционные предложения на разработку или корректировку, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП, с приложением документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил.
Документы, указанные в пункте 5 настоящих Правил, полистно парафируются руководителем структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за разработку инвестиционного предложения. Для единой системы электронного документооборота файлы передаются в электронном защищенном формате, препятствующем его редактированию.
18. В случае отсутствия документов, наличие которых необходимо для проведения экономического заключения на инвестиционное предложение, центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 7 (семь) рабочих дней с момента поступления пакета документов возвращает их администраторам бюджетных программ.

6) БИЖ таңдаудың негіздемесімен бірге проблеманы шешу нұсқасын таңдау кезінде оны шешудің оңтайлы жолы ретінде қаралған балама нұсқаларды бағалау;
7) БИЖ іске асырылған және іске асырылмаған жағдайдағы экономика саласындағы (аясындағы) ахуалдың ықтимал нұсқаларын бағалау;
8) БИЖ басқарудың институционалдық схемасын бағалау (негізгі қатысушылар, олардың өзара іс-қимылының схемасы, пайда мен шығындарды бөлу, теңгерім ұстаушылар, инвестициялық және инвестициялаудан кейінгі кезеңдерде БИЖ басқару схемасы);
9) БИЖ бойынша болжамды қатерлерді және оларды азайту жөніндегі іс-шараларды бағалау;
10) БИЖ бойынша есептемелердің негізділігін бағалау.
13. Егер БИЖ-ді республикалық бюджеттің қаражаты есебінен іске асыру ұсынылған жағдайда, инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасын салалық орталық мемлекеттік орган жүргізеді.
14. Егер БИЖ жергілікті бюджет немесе жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асыру ұсынылған жағдайда, инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасын жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын салалық жергілікті атқарушы орган жүргізеді.
15. Ақпараттандыру саласындағы БИЖ бойынша ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкілетті органның инвестициялық ұсынысының салалық сараптамасының қорытындысы талап етіледі.
16. Инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасына тиісті саланың мемлекеттік органының бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға, не жауапты хатшы қол қояды және Қазақстан Республикасының ресми құжаттарға арналған заңнамасымен белгіленген тәртіпте рәсімделеді.
17. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген құжаттар қоса берілген БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар жүргізуге арналған жоспарланатын инвестициялық ұсыныстарды қалыптастырады және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
Осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген құжаттардың әрбір парағы, инвестициялық ұсынысты жасауға жауапты бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысымен қол қойылады. Электронды құжат айналымының бірыңғай жүйесі үшін файлдар оны редакциялауға мүмкіндік бермейтін электронды қорғалған форматта беріледі.
18. Болуы инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды жүргізу үшін қажетті құжаттар болмаған жағдайда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган құжаттар пакеті түскен сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде оларды бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне қайтарады.

19. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает инвестиционные предложения администраторов бюджетных программ на разработку (корректировку) ТЭО БИП на предмет экономической целесообразности, соответствия целей проекта приоритетам развития отрасли (сферы) экономики, установленным стратегическими и (или) программными документами, в течение 20 (двадцать) рабочих дней и направляет экономическое заключение по ним администраторам бюджетных программ.
20. Экономическое заключение на инвестиционное предложение по БИП представляется центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и содержит следующие основные сведения:
1) общую информацию по проекту;
2) ожидаемый результат выполнения задач, определенных стратегическим планом;
3) источники и объемы финансирования;
4) проработанность институциональной схемы управления проектом (информация обо всех участниках проекта, как в ходе реализации, так и в постинвестиционный период, их взаимодействие);
5) наличие измеримых (количественных) показателей прямого результата;
6) обоснованность расчетов стоимости разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП;
7) выводы.
21. Администраторы бюджетных программ на основании положительного экономического заключения на разработку или корректировку, а также на проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП представляют в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию письмо о необходимости выделения средств по распределяемой бюджетной программе на разработку или корректировку, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП в текущем году, в котором получено положительное экономическое заключение, либо в следующем планируемом финансовом году.
22. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию формирует заключения по инвестиционным предложениям на основании положительного экономического заключения на разработку или корректировку, а также на проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП и письма на финансирование администратора бюжетных программ и вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.
23. Местный уполномоченный орган по государственному планированию по итогам рассмотрения инвестиционных предложений формирует по ним заключения и направляет их на рассмотрение бюджетной комиссии на основании положительного экономического заключения на разработку или корректировку, а также на проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП и письма на финансирование администратора бюджетных программ.

19. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің инвестициялық ұсыныстарын БИЖ-дің ТЭН-ін жасаудың (түзетудің) экономикалық орындылығына, жоба мақсаттарының саланың (аяның) даму басымдықтарына, белгіленген стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарға сәйкестігіне 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде қарайды және олар бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне экономикалық қорытындыны жібереді.
20. БИЖ бойынша инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытындыны мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады және мынадай негізгі мәліметтерді қамтиды:
1) жоба бойынша жалпы ақпарат;
2) стратегиялық жоспарда айқындалған міндеттерді орындаудан күтілетін нәтиже;
3) қаржыландыру көздері мен көлемі;
4) жобаны басқарудың институционалдық схемасының пысықталуы (іске асыру барысында да, инвестициялаудан кейінгі кезеңде де барлық жобаға қатысушылар туралы ақпарат, олардың өзара іс-қимылы);
5) тікелей нәтиженің өлшенетін (сандық) көрсеткіштерінің болуы;
6) БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеудің немесе түзетудің, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу құны есептемелерінің-негіздемесі;
7) қорытындылар.
21. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға БИЖ-дың ТЭН-ін әзірлеуге және түзетуге, сондай-ақ қажет сараптаманы жүргізуге оң экономикалық қорытындысы негізінде оң экономикалық қорытынды алынған ағымдағы жылы, немесе келесі жоспарланған қаржылық жылы БИЖ-дың ТЭН-ін әзірлеуге және түзетуге, сондай-ақ қажет сараптаманы жүргізуге бөлініп жатқан бюджеттік бағдарлама бойынша қаражат бөлудің қажеттілігі туралы хатты ұсынады.
22. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік инвестициялық жобаларды БИЖ-дың ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ олардың техникалық-экономикалық негіздемелеріне қажетті сараптамалар жүргізуге арналған оң экономикалық қорытындының негізінде инвестициялық ұсыныстар бойынша қорытындыларды және бюджеттік бағдарлама әкімшісін қаржыландыру хаттарын қалыптастырады және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
23. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган инвестициялық ұсыныстарды қарау нәтижелері бойынша қорытындыларды БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптама жүргізуді және бюджеттік бағдарлама әкімшісін қаржыландыру хаттарын қалыптастырады, және оларды бюджет комиссиясының қарауына жібереді.

24. Заключение по инвестиционным предложениям, выносимое на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии, должно содержать следующие основные сведения:
1) наименование БИП(ов);
2) стоимость разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП(ов), предлагаемая к финансированию администратором бюджетных программ;
3) стоимость разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП(ов), предлагаемая к финансированию уполномоченным органом по государственному планированию;
4) соответствие БИП(ов) стратегическим и (или) программным документам Республики Казахстан;
5) ожидаемый результат выполнения задач.
25. По БИП, одобренным бюджетными комиссиями, содержащимся в инвестиционных предложениях, центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию формирует перечень БИП, разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО по которым осуществляются за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
26. Перечень БИП, разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП, содержащий название и сумму финансирования по каждому проекту, утверждаются решением Правительства Республики Казахстан или нормативным правовым актом местного исполнительного органа, подготовку которых осуществляет центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
27. Допускается внесение и рассмотрение дополнительных предложений в ранее одобренные центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию инвестиционные предложения до утверждения ТЭО БИП, в случае изменения технико-экономических параметров БИП по предложению соответствующей бюджетной комиссии, в установленном настоящими Правилами порядке.
В случае изменения технико-экономических параметров БИП до утверждения ТЭО БИП, разработка, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП осуществляются в пределах ранее предусмотренных средств в перечне БИП, разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО по которым осуществляются за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
2. Порядок разработки, представления и отбора инвестиционных
предложений по бюджетным инвестиционным проектам,
не требующим разработки технико-экономического обоснования
28. Разработка инвестиционных предложений по проектам, не требующим разработки ТЭО, осуществляется администраторами бюджетных программ на стадии разработки проектов стратегических планов государственных органов.

24. Тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарылатын инвестициялық ұсыныстар бойынша қорытынды мынадай негізгі мәліметтерді қамтуы тиіс:
1) БИЖ (-дердің) атауы;
2) бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыруына ұсынылатын БИЖ-дің (-дердің) ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар жүргізу құны;
3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның қаржыландыруына ұсынылатын БИЖ-дің (-дердің) ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар жүргізу құны;
4) БИЖ-дің (-дердің) Қазақстан Республикасының стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарына сәйкестігі;
5) мақсаттарды орындаудан күтілетін нәтиже.
25. Инвестициялық ұсыныстарда қамтылған бюджет комиссиялары мақұлдаған БИЖ бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган БИЖ-ді әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар жүргізу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылатын ТЭН тізбесін қалыптастырады.
26. БИЖ тізбесі, әрбір жоба бойынша атауы мен қаржыландыру сомасы қамтылған, БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар жүргізуді дайындалуын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен және жергілікті атқарушы органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.
27. Осы Ережеде белгіленген тәртіпте тиісті бюджеттік комиссияның ұсынысымен БИЖ-дің техникалық-экономикалық параметрлері өзгерген жағдайда, БИЖ ТЭН-і бекітілгенге дейін инвестициялық жобалар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган бұрын мақұлдаған инвестициялық ұсыныстарға қосымша ұсыныстар енгізуге және қорғауға рұқсат етіледі.
Егер БИЖ-ді ТЭН бекіткенге дейін БИЖ-дің экономикалық параметрлері өзгерген жағдайда, БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеу, сондай-ақ қажетті сараптама жүргізу БИЖ тізбесінде бұрын қарастырылған қаражат шегінде, ТЭН әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ сараптамасын қажет ететін тиісті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның тиісті бөлу бюджеттік бағдарламасы қаражаты есебінен жүзеге асырылды.
2. Техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуді талап етпейтін бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша инвестициялық ұсыныстарды әзірлеу, ұсыну және іріктеу тәртібі
28. ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобалар бойынша инвестициялық ұсыныстарды әзірлеуді мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының жобасын әзірлеу кезеңінде бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүзеге асырады.

29. Инвестиционное предложение по каждому БИП, не требующему разработки ТЭО, состоит из следующих документов:
1) информационный лист БИП;
2) расчеты и обоснования по разработке (привязке) и проведению экспертиз проектно-сметной документации (далее – ПСД) по проектам, не требующим разработки ТЭО проекта (в случае отсутствия ПСД);
3) задание на проектирование (в случае отсутствия ПСД);
4) государственная экспертиза на ПСД проекта и приказ об утверждении ПСД (в случае наличия ПСД);
5) отраслевая экспертиза инвестиционного предложения.
30. Информационный лист инвестиционного предложения содержит информацию о соответствии целей проекта приоритетам развития отрасли (сферы) экономики, установленным стратегическими и (или) программными документами, общую информацию по БИП, включая его основные финансовые параметры.
31. Информационный лист инвестиционного предложения представляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
32. Обосновывающие расчеты по разработке (привязке) ПСД по проектам, не требующим разработки ТЭО БИП, должны содержать расчеты с приложением соответствующей обосновывающей документации.
33. Заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения по проектам, не требующим разработки ТЭО, должно содержать оценку:
1) проблемы текущего состояния отрасли, которая влияет на ее дальнейшее развитие;
2) существующих политических, социально-экономических, правовых и других условий, в которых предполагается реализация БИП;
3) показателей существующего и прогнозируемого (на период жизненного цикла БИП) спроса на продукцию/услуги или социально-экономической необходимости, с учетом имеющейся конкуренции в данном регионе;
4) наличия инженерно-транспортной инфраструктуры (железнодорожными магистралями, автомобильными дорогами, трубопроводами, электро-, теплосетями, водопроводами, газопроводами и другой инфраструктурой);
5) основных социально-экономических показателей и показателей, характеризующих месторасположение и область влияния БИП, в том числе оценку наличия необходимых ресурсов (сырья) для реализации БИП и их стоимость;
6) предполагаемого эффекта от реализации БИП на смежные отрасли (сферы) экономики;
7) альтернативных вариантов, рассмотренных при выборе варианта решения проблемы, с обоснованием выбора БИП в качестве оптимального пути ее решения;
8) возможных вариантов ситуации в отрасли (сфере) экономики, в случае реализации БИП и без таковой;
9) институциональной схемы управления БИП (основные участники, схема их взаимодействия, распределение выгод и затрат балансодержателей, схема управления БИП в инвестиционном и постинвестиционном периодах);

29. ТЭН әзірлеуді талап етпейтін әрбір БИЖ бойынша инвестициялық ұсыныс мынадай құжаттардан тұрады:
1) БИЖ-дің ақпараттық парағы;
2) Жобаның ТЭН-ін әзірлеуді талап етпейтін жобалар бойынша жобалау-сметалық құжаттаманы (бұдан әрі - ЖСҚ) әзірлеу (байланыстыру) және оған сараптама жүргізу бойынша есептемелер мен негіздемелер (ЖСҚ жоқ жағдайда);
3) жобалауға тапсырма (ЖСҚ жоқ жағдайда);
4) ЖСҚ-ға мемлекеттік сараптама және ЖСҚ-ны бекіту туралы бұйрық (ЖСҚ болған жағдайда);
5) инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасы.
30. Ақпараттық парақ жоба мақсаттарының стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарында белгіленген экономика саласын (аясын) дамыту басымдықтарына сәйкестігі туралы ақпаратты, оның негізгі қаржылық өлшемдерін қоса алғанда, БИЖ бойынша жалпы ақпаратты қамтиды.
31. Инвестициялық ұсынысқа ақпараттық парақ осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
32. БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуді талап етпейтін жобалар бойынша ЖСҚ әзірлеу (байланыстыру) бойынша негіздеуші есептемелер тиісті негіздеуші құжаттама қоса берілген есептемелерді қамтуы тиіс.
33. ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобалар бойынша инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысы мыналарды қамтуы тиіс:
1) оның одан әрі дамуына әсер ететін саланың ағымдағы жай-күйінің проблемаларын бағалау;
2) БИЖ-ді іске асыру көзделетін қазіргі саяси, әлеуметтік-экономикалық, құқықтық және басқа да жағдайларды бағалау;
3) өнімге/қызметтерге қазіргі және болжамды (БИЖ-н-дің тіршілік циклі кезеңіне) сұраныстың немесе осы өңірдегі бәсекелестікті ескере отырып, әлеуметтік-экономикалық қажеттіліктің көрсеткіштерін бағалау;
4) инженерлік-көліктік инфрақұрылымның (теміржол магистральдары, автомобиль жолдары, құбыржолдар, электр, жылу желілері, су құбырлары, газ құбырлары және басқа инфрақұрылым) болуын бағалау;
5) негізгі әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерді және БИЖ-нің орналасқан жерін және әсер ету саласын сипаттайтын көрсеткіштерді бағалауды, оның ішінде БИЖ-ді іске асыру үшін қажетті ресурстардың (шикізаттың) болуын және олардың құнын бағалау және бөлуге жоспарланған жер учаскелерінің БИЖ-дің талаптарына сәйкестігін бағалау;
6) БИЖ-ді іске асырудың экономиканың сабақтас салаларына (аясына) болжамды әсерін бағалау;
7) БИЖ-ді таңдаудың негіздемесімен бірге проблеманы шешу нұсқасын таңдау кезінде оны шешудің оңтайлы жолы ретінде қаралған балама нұсқаларды бағалау;
8) БИЖ іске асырылған және іске асырылмаған жағдайдағы экономика саласындағы (аясындағы) ахуалдың ықтимал нұсқаларын бағалау;
9) БИЖ басқарудың институционалдық схемасын бағалау (негізгі қатысушылар, олардың өзара іс-қимылының схемасы, пайда мен шығындарды бөлу теңгерім ұстаушылар, инвестициялық және инвестициялаудан кейінгі кезеңдерде БИЖ-ні басқару схемасы);

10) предполагаемых рисков по проекту и мероприятия по их минимизации;
11) обоснованности расчетов по БИП.
34. В случае, если реализация БИП предлагается за счет средств республиканского бюджета, отраслевая экспертиза инвестиционного предложения проводится отраслевым центральным государственным органом.
35. В случае, если реализация БИП предлагается за счет средств местного бюджета или за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, отраслевая экспертиза инвестиционного предложения проводится отраслевым местным исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета.
36. Отраслевая экспертиза инвестиционного предложения подписывается первым руководителем государственного органа соответствующей отрасли либо лицом, его замещающим, либо ответственным секретарем и оформляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов.
37. Администраторы бюджетных программ формируют и представляют в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию перечень инвестиционных предложений по проектам, не требующим разработки ТЭО, с приложением документов, указанных в пункте 29 настоящих Правил.
Документы, указанные в пункте 29 настоящих Правил, полистно парафируются руководителем структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за разработку инвестиционного предложения. Для единой системы электронного документооборота файлы передаются в электронном защищенном формате, препятствующем его редактированию.
Администраторами бюджетных программ, в случае планирования однородных (однотипных) БИП, не требующих разработки ТЭО, возможно составление единого инвестиционного предложения по БИП.
38. В случае отсутствия документов, наличие которых необходимо для проведения экономического заключения на инвестиционное предложение не требующее разработки ТЭО, центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 7 (семь) рабочих дней с момента поступления пакета документов возвращает их администраторам бюджетных программ.
39. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает инвестиционные предложения по БИП, не требующим разработки ТЭО администраторов бюджетных программ, в течение 20 (двадцать) рабочих дней и направляет экономическое заключение по ним администраторам бюджетных программ по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Экономическое заключение на единое инвестиционное предложение по однородным (однотипным) БИП, не требующих разработки ТЭО, может представляться в комплексе на все проекты либо отдельно по каждому проекту, либо в разрезе регионов.

10) БИЖ бойынша болжамды қатерлерді және оларды азайту жөніндегі іс-шараларды бағалау;
11) БИЖ бойынша есептемелердің негізділігін бағалау.
34. Егер БИЖ-ді республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыру ұсынылған жағдайда, инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасын салалық орталық мемлекеттік орган жүргізеді.
35. Егер БИЖ-ді жергілікті бюджет қаражаты есебінен немесе жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асыру ұсынылған жағдайда, инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасын жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын салалық жергілікті атқарушы орган жүргізеді.
36. Инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасына тиісті саланың мемлекеттік органының бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға, не жауапты хатшы қол қояды және Қазақстан Республикасының ресми құжаттарға арналған заңнамасымен белгіленген тәртіпте рәсімделеді.
37. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері осы Ереженің 29-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобалар бойынша инвестициялық ұсыныстардың тізбесін қалыптастырады және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
Осы Ереженің 29-тармағында көрсетілген құжаттардың әрбір парағы, инвестициялық ұсынысты жасауға жауапты бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысымен қол қойылады. Электронды құжат айналымының бірыңғай жүйесі үшін файлдар оны редакциялауға мүмкіндік бермейтін электронды қорғалған форматта беріледі.
ТЭН талап етпейтін бірдей (біртектес) БИЖ-ді жоспарлаған жағдайда бюджеттік бағдарламалар әкімшілері БИЖ бойынша бірыңғай инвестициялық ұсыныстарды құруы мүмкін.
38. ТЭН-ді әзірлеуді талап етпейтін инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды жүргізуге қажетті құжаттар болмаған жағдайда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган құжаттар пакеті түскен сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде оларды бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне қайтарады.
39. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ТЭН-ді жасауды талап етпейтін бюджеттік инвестициялық жобаларын 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде қарайды және олар бойынша экономикалық қорытындыны осы Ереженің 2 қосымшасындағы нысанға сәйкес бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне жібереді.
ТЭН әзірлеуді талап етпейтін бірдей (біртектес) БИЖ бойынша бірыңғай инвестициялық ұсыныстарға экономикалық қорытындысы барлық жобалар кешенінде не әрбір жобаға жекеше, не болмаса аймақтардың бөлінісінде берілуі мүмкін.

40. Заключение по инвестиционным предложениям, выносимое на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии, должно содержать следующие основные сведения:
1) наименование БИП(ов);
2) расчеты стоимости по разработке (привязке) ПСД по проектам, не требующим разработки ТЭО БИП, предлагаемым к финансированию администратором бюджетных программ (в случае отсутствия ПСД);
3) расчеты стоимости по разработке (привязке) ПСД по проектам, не требующим разработки ТЭО БИП, предлагаемым к финансированию уполномоченным органом по государственному планированию (в случае отсутствия ПСД);
4) стоимость проекта согласно государственной экспертизе на ПСД проекта и приказа об утверждении ПСД (в случае наличия ПСД);
5) соответствие БИП(ов) стратегическим и программным документам Республики Казахстан;
6) ожидаемый результат выполнения задач.
3. Порядок рассмотрения и отбора бюджетных инвестиционных
проектов
1. Порядок рассмотрения бюджетных инвестиционных проектов
41. Рассмотрение БИП осуществляется центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию на основе ТЭО, разработанного в соответствии с требованиями к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз ТЭО БИП, определяемыми центральным уполномоченным органом по государственному планированию совместно с уполномоченными органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства и в области связи и информатизации, и заключения экономической экспертизы ТЭО БИП.
42. После разработки и проведения экспертиз ТЭО БИП, требуемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан, администраторы бюджетных программ направляют их оригиналы и копии в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию с представлением электронной версии ТЭО БИП, в том числе финансово-экономической модели по БИП, которые полистно парафируются руководителем структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за разработку ТЭО БИП. Для единой системы электронного документооборота файлы передаются в электронном защищенном формате, препятствующем его редактированию.
43. Экономическое заключение на БИП является обязательной формой комплексной оценки экономического анализа БИП, которое представляется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и проводится в течение сорока пяти рабочих дней после внесения полного пакета документов, указанных в пунктах 41, 49-51 настоящих Правил, где на экономическую экспертизу ТЭО БИП, осуществляемую соответствующим юридическим лицом, отводится тридцать рабочих дней.

40. Тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарылатын инвестициялық ұсыныстар бойынша қорытынды мынадай негізгі мәліметтерді қамтуы тиіс:
1) БИЖ (-дердің) атауы;
2) бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен қаржыландыруға ұсынылатын ТЭН-ді жасауды талап етпейтін БИЖ-дің (-дердің) ЖСҚ-сын әзірлеу (байланыстыру) бойынша құнының есептері (ЖСҚ жоқ болған жағдайда);
3) мемлекеттік жоспарлау бойынша уәкілетті органмен қаржыландыруға ұсынылатын ТЭН-ді жасауды талап етпейтін БИЖ-дің (-дердің) ЖСҚ-сын әзірлеу (байланыстыру) бойынша құнының есептері (ЖСҚ жоқ болған жағдайда);
4) ЖСҚ жобасының мемлекеттік сараптамасына және ЖСҚ-ны бекіту туралы бұйрығына сәйкес жобаның құны (ЖСҚ болған жағдайда);
5) БИЖ-дің (-дердің) Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарына сәйкестігі;
6) міндеттерді орындаудан күтілетін нәтиже.
3. Бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау және іріктеу тәртібі
1. Бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау тәртібі
41. БИЖ-ді қарауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган байланыс және ақпарат саласында және сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп айқындайтын БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар жүргізуге қойылатын талаптарға сәйкес әзірленген ТЭН және БИЖ-дің ТЭН-ге экономикалық сараптама қорытындысы негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
42. БИЖ-дің ТЭН-і әзірленгеннен және оларға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін сараптамалар жүргізілгеннен кейін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері БИЖ-дің ТЭН-ін жасауға жауапты бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысымен әрбір парағына қол қойылады, олардың түпнұсқаларын және көшірмесін БИЖ-дің ТЭН-інің электронды нұсқасын, оның ішінде БИЖ бойынша қаржылық-экономикалық үлгілерін ұсына отырып мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жібереді. Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі үшін файлдар оны редакциялауға мүмкіндік бермейтін электронды қорғалған форматта беріледі.
43. БИЖ-ге экономикалық қорытынды осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес нысанда берілетін БИЖ-дің экономикалық талдауын кешенді бағалаудың міндетті нысаны болып табылады және осы Ереженің 41, 49-51-тармақтарында көрсетілген құжаттардың толық пакеті келіп түскеннен кейін қырық бес жұмыс күні ішінде жүргізіледі, онда тиісті заңды тұлғалар жүзеге асыратын БИЖ-дің ТЭН экономикалық сараптамаға отыз жұмыс күні беріледі.

44. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 5 (пять) рабочих дней с момента поступления пакета документов возвращает их администраторам бюджетных программ в случаях:
1) отсутствия экспертиз, наличие которых необходимо для проведения экономической экспертизы ТЭО БИП;
2) отсутствия в ТЭО разделов, наличие которых необходимо в соответствии с установленными требованиями к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз ТЭО БИП.
45. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает БИП на основании заключения экономической экспертизы ТЭО БИП и направляет экономическое заключение по ним администраторам бюджетных программ.
46. Экономическая экспертиза ТЭО республиканских БИП осуществляется юридическим лицом, определяемым Правительством Республики Казахстан.
47. Экономическая экспертиза ТЭО местных БИП, а также ТЭО БИП, планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета, может осуществляться юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами.
48. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 5 (пять) рабочих дней направляет письмо юридическому лицу о необходимости проведения экономической экспертизы ТЭО БИП с приложением оригиналов ТЭО и соответствующих экспертиз со дня получения полного пакета документов по ТЭО БИП.
49. Экономическая экспертиза ТЭО БИП проводится на основании представленного ТЭО БИП и соответствующих положительных заключений экспертиз, требуемых в зависимости от специфики проекта, а именно:
1) государственной экспертизы юридического лица, уполномоченного Правительством Республики Казахстан на осуществление государственной экспертизы проектов;
2) заключения отраслевой экспертизы;
3) экологической экспертизы уполномоченного органа в области охраны окружающей среды;
4) государственной научно-технической экспертизы;
5) экспертизы уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического надзора.
50. По БИП, предполагающим строительную деятельность, требуются отраслевая экспертиза, заключение государственной, экологической и санитарно-эпидемиологической экспертизы на ТЭО, а также копии документов, прилагаемых к заданию на разработку ТЭО, в том числе технические условия, решения местных исполнительных органов об отводе земельных участков по проектам, предполагающим строительство новых объектов (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий), и копии соответствующих правоустанавливающих документов на недвижимое имущество по проектам, предполагающим реконструкцию существующих объектов.
ПСД БИП, содержащая строительную деятельность, разрабатывается после утверждения ТЭО, прошедшего соответствующие экспертизы, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, за исключением БИП, не требующих разработки ТЭО.

44. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган құжаттар пакеті түскен сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оларды мына жағдайларда бюджеттік бағдарлама әкімшілеріне қайтарады:
1) олардың болуы БИЖ-дің ТЭН-іне экономикалық сараптама жүргізу үшін қажет сараптамалардың болмауы;
2) БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар жүргізуге ТЭН-де белгіленген талаптарға сәйкес қажет бөлімдердің болмауы.
45. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган БИЖ-дің ТЭН-ге экономикалық сараптамасының қорытындысының негізінде БИЖ-ді қарайды және ол бойынша экономикалық қорытындыны бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне жібереді.
46. Республикалық БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға жүзеге асырады.
47. Жергілікті БИЖ ТЭН-інің, сондай-ақ республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен қаржыландыру жоспарланған жергілікті БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғалар жүзеге асыруы мүмкін.
48. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган БИЖ-дің ТЭН-і бойынша құжаттардың толық пакеті түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ТЭН түпнұсқалары мен тиісті сараптамаларды қоса бере отырып, заңды тұлғаға БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптама жүргізу қажеттілігі туралы хат жібереді.
49. БИЖ ТЭН-інің экономикалық сараптамасы ұсынылған БИЖ ТЭН-інің және жобаның ерекшелігіне байланысты талап етілетін сараптамалардың тиісті оң қорытындылары негізінде жүргізіледі, атап айтқанда:
1) жобалардың мемлекеттік сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген заңды тұлғаның мемлекеттік сараптамасы;
2) салалық сараптаманың қорытындысы;
3) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның экологиялық сараптамасы;
4) мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама;
5) санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау саласындағы уәкілетті органның сараптамасы.
50. Құрылыс қызметін көздейтін БИЖ бойынша салалық сараптама, ТЭН-ге мемлекеттік, экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық сараптама қорытындылары, сондай-ақ ТЭН-ді әзірлеу тапсырмасына қоса берілетін құжаттардың көшірмелері, оның ішінде техникалық шарттар, жаңа объектілерді салуды көздейтін жобалар бойынша жер учаскелерін бөліп беру туралы жергілікті атқарушы органдардың шешімдері (қажет болған жағдайда жер учаскелерінің иелері мен жер пайдаланушылар залалдарының, алып қойылатын алқаптардың түріне байланысты ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндірісі шығындарының есебін қоса бере отырып) және жұмыс істеп тұрған объектілерді қалпына келтіруді көздейтін жобалар бойынша жылжымайтын мүліктің тиісті құқық белгілейтін құжаттарының көшірмелері талап етіледі.
Құрылыс қызметін қамтитын БИЖ-дің ЖСҚ ТЭН әзірлеуді талап етпейтін БИЖ-ді қоспағанда, Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті сараптамадан өткен ТЭН бекітілгеннен кейін әзірленеді.

51. По БИП в области информатизации требуются отраслевая экспертиза и заключение уполномоченного органа в области связи и информатизации.
Заключение уполномоченного органа в области связи и информатизации содержит оценку:
1) соответствия ТЭО БИП техническому заданию на разработку ТЭО БИП;
2) проблем текущего состояния отрасли. В данном разделе определяется проблема в отрасли, которую решает реализация создаваемого БИП;
3) планируемой эффективности реализации БИП на стратегические и операционные показатели деятельности организации заявителя в соответствии с представленными значениями показателей эффективности;
4) технологических и технических решений. Данный раздел содержит оценку соответствия технических характеристик оборудования, закупаемого в рамках проекта, цели, задачам и мощности ТЭО БИП, оценку предлагаемых вариантов реализации архитектуры проекта, а также оценку выбора оборудования на его соответствие государственным и мировым стандартам, технологическую совместимость с уже используемым оборудованием;
5) соответствия БИП техническим требованиям и стандартам для интеграции решения с базовыми компонентами электронного правительства. В данном разделе также описываются рекомендации по интеграции БИП с государственными межведомственными информационными системами;
6) эффективности и целесообразности автоматизации процессов предоставления государственных услуг посредством БИП. В данном разделе оценивается влияние БИП на деятельность организации заявителя, направленную на предоставление государственных услуг входящих в его компетенцию, а также на государственные услуги, предоставляемые другими государственными органами и учреждениями;
7) последовательности, целесообразности и результативности реализации создаваемого администратором бюджетных программ БИП в рамках существующих информационных систем;
8) создаваемых информационных систем и компонентов БИП на соответствие требованиям информационной безопасности;
9) альтернативных вариантов, в частности стоимость владения проектом, использование готовых решений и аутсорсинг рассмотренных при выборе варианта решения проблемы, с обоснованием выбора БИП в качестве оптимального пути ее решения включает также анализ всех рассматриваемых альтернативных вариантов решений;
10) возможных рисков в случае реализации БИП и без таковой.
52. По БИП, предполагающим инновационную и/или космическую деятельность, также требуется заключение государственной научно-технической экспертизы.
53. Заключение отраслевой экспертизы и заключение государственной научно-технической экспертизы БИП предусматривают оценку:

51. Ақпараттандыру саласындағы БИЖ бойынша салалық сараптама мен ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкілетті органның қорытындысы талап етіледі.
Ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкілетті органның қорытындысы мыналарды қамтиды:
1) БИЖ ТЭН-інің БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуге арналған техникалық тапсырмаға сәйкестігін бағалау;
2) саланың ағымдағы жай-күйінің проблемаларын бағалау. Бұл бөлімде құрылып жатқан БИЖ-дің іске асырылуы арқылы шешілетін сала проблемасы айқындалады;
3) тиімділік көрсеткіштерінің ұсынылған мәндеріне сәйкес өтініш иесі ұйымының стратегиялық және операциялық көрсеткіштеріне арналған БИЖ-ді іске асырудың жоспарланған тиімділігін бағалау;
4) технологиялық және техникалық шешімдерді бағалау. Бұл бөлім жобаның шеңберінде сатып алынған жабдықтардың техникалық сипаттамалары сәйкестігінің бағасын, жоба архитектурасын іске асырудың ұсынылған нұсқаларының бағасын, сондай-ақ жабдықтың мемлекеттік және әлемдік стандарттарға сәйкестігіне таңдау бағасын, пайдаланылудағы жабдықтармен технологиялық үйлесімділігін қамтиды;
5) электронды үкіметтің базалық құрауыштарымен интеграциялау үшін БИЖ-дің техникалық талаптар мен стандарттарға сәйкестігін бағалау. Сондай-ақ бұл бөлімде БИЖ-дің мемлекеттік ведомствоаралық ақпараттық жүйелермен интеграциясы бойынша ұсынымдар да сипатталады;
6) БИЖ арқылы мемлекеттік қызметтер көрсету үдерістерін автоматтандырудың тиімділігі мен орындылығын бағалау. Бұл бөлімде БИЖ-дің өтініш беруші ұйымының оның құзыретіне жататын мемлекеттік қызметтерді көрсетуіне, сондай-ақ басқа да мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мемлекеттік қызметтерге әсері бағаланады;
7) қолданыстағы ақпараттық жүйелер шеңберінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілері құрған БИЖ-дің іске асырылу дәйектілігін, орындылығын және нәтижелілігін бағалау;
8) БИЖ-дің құрылатын ақпараттық жүйелері мен құрамдауыштарының ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестілігін бағалау;
9) БИЖ-ді таңдаудың негіздемесімен бірге проблеманы шешу нұсқасын таңдау кезінде оны шешудің оңтайлы жолы ретінде қаралған барлық шешімдердің баламалы нұсқаларының талдауын қамтитын, атап айтқанда жобаны меңгеру құны, дайын шешімдерді пайдалану және аутсорсинг баламалы нұсқаларды бағалау;
10) БИЖ іске асырылған және іске асырылмаған жағдайдағы мүмкін болатын тәуекелдерді бағалау.
52. Сондай-ақ инновациялық және/немесе ғарыштық қызметті көздейтін БИЖ бойынша салалық сараптама және мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың қорытындысы талап етіледі.
53 БИЖ-дің салалық сараптамасының қорытындысы мен мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың қорытындысы мыналарды көздейді:

1) соответствия ТЭО БИП техническому заданию на разработку ТЭО БИП;
2) проблем текущего состояния отрасли, которые влияют на ее дальнейшее развитие;
3) существующих политических, социально-экономических, правовых и других условий, в которых предполагается реализация БИП;
4) показателей существующего и прогнозируемого (на период жизненного цикла БИП) спроса на продукцию/услуги или социально-экономической необходимости, с учетом имеющейся конкуренции в данном регионе;
5) распределения выгод и затрат от реализации БИП;
6) технологических, технических решений, принятых в ТЭО БИП, в том числе график реализации БИП;
7) ценовых решений, в том числе оценку оптимальности соотношения цена-качество по всем компонентам инвестиционных и эксплуатационных затрат, приведенных в ТЭО БИП, сравнение планируемых цен на товары, работы и услуги с соответствующими рыночными ценами;
8) альтернативных вариантов, рассмотренных при выборе варианта решения проблемы, с обоснованием выбора БИП в качестве оптимального пути ее решения;
9) возможных вариантов ситуации в отрасли (сфере) экономики, в случае реализации БИП и без таковой.
54. Экономическая экспертиза ТЭО БИП, планируемого к реализации на территории других государств, а также не предусматривающего строительную деятельность, проводится на основе ТЭО БИП и заключения к нему экспертизы отраслевого органа.
Также на экономическую экспертизу ТЭО БИП представляются экспертизы, требуемые в соответствии с законодательством государств, на территории которых предполагается реализация БИП, и соответствующие нормативные правовые акты, регулирующие данную деятельность. Обеспечение перевода соответствующих экспертиз и требуемых нормативных правовых актов, в случае необходимости, осуществляется администраторами бюджетных программ.
55. В случае, если реализация БИП предлагается за счет средств республиканского бюджета отраслевая экспертиза проводится центральным уполномоченным органом соответствующей отрасли.
В случае, если реализация БИП предлагается за счет средств местного бюджета или целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, отраслевая экспертиза проводится отраслевым исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета.
56. Заключение отраслевой экспертизы подписывается первым руководителем государственного органа либо лицом, его замещающим, либо ответственным секретарем и оформляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке для официальных документов.
57. В случае необходимости соответствующие юридические лица, определенные на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП, вправе требовать представления дополнительной информации и/или проведения дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным в ТЭО БИП и/или проведенными экспертизами, а также независимой экспертизы.

1) БИЖ ТЭН-інің БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуге арналған техникалық тапсырмаға сәйкестігін бағалау;
2) саланың одан әрі дамуына әсер ететін оның ағымдағы жай-күйінің проблемаларын бағалау;
3) БИЖ іске асыру көзделетін қазіргі саяси, әлеуметтік-экономикалық, құқықтық және басқа да жағдайларды бағалау;
4) өнімге/қызметтерге қазіргі және болжамды (БИЖ тіршілік циклі кезеңінде) сұраныстың немесе осы өңірдегі бәсекелестікті ескере отырып, әлеуметтік-экономикалық қажеттіліктің көрсеткіштерін бағалау;
5) БИЖ-ді іске асырудан болатын пайда мен шығындарды бөлуді бағалау;
6) БИЖ ТЭН-де қабылданған технологиялық, техникалық шешімдерді оның ішінде БИЖ-ді іске асыру кестесін бағалау;
7) бағалық шешімдерді бағалау, оның ішінде БИЖ ТЭН-інде келтірілген оның ішінде инвестициялық және пайдалану шығындарының барлық құрауыштары бойынша баға-сапа қатынасының тиімділігін тауарларға, жұмыстарға және қызметтерге жоспарланған бағаларды тиісті нарықтық бағалармен салыстырылуын бағалау;
8) БИЖ таңдаудың негіздемесімен бірге проблеманы шешу нұсқасын таңдау кезінде оны шешудің оңтайлы жолы ретінде қаралған балама нұсқаларды бағалау;
9) БИЖ іске асырылған және іске асырылмаған жағдайдағы экономика саласындағы (аясындағы) ахуалдың ықтимал нұсқаларын бағалау.
54. Басқа мемлекеттердің аумағында іске асыру жоспарланып отырған, сондай-ақ құрылыс қызметі көзделмейтін БИЖ-дің ТЭН-інің экономикалық сараптамасы БИЖ-дің ТЭН-і және оған салалық орган сараптамасының қорытындысы негізінде жүргізіледі.
Сонымен қатар, БИЖ-дің ТЭН-інің экономикалық сараптамасына БИЖ-ді іске асыру көзделген мемлекеттердің заңнамасына сәйкес талап етілетін сараптамалар және осы қызметті реттейтін тиісті нормативтік құқықтық актілер ұсынылады. Қажет болған жағдайда тиісті сараптамалар мен талап етілетін нормативтік құқықтық актілердің аудармасын қамтамасыз етуді бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жүзеге асырады.
55. Егер БИЖ-ді республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыру ұсынылса, салалық сараптаманы тиісті саланың орталық уәкілетті органы жүргізеді.
Егер БИЖ-ді жергілікті бюджет қаражаты немесе жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асыру ұсынылса, салалық сараптаманы жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын салалық атқарушы орган жүргізеді.
56. Салалық сараптамаға мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе оны алмастыратын тұлға, не жауапты хатшы қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасымен ресми құжаттар үшін белгіленген тәртіппен рәсімделеді.
57. Қажет болған жағдайда БИЖ-дің ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға белгіленген тиісті заңды тұлғалар қосымша ақпарат беруді және/немесе БИЖ-дің ТЭН-де және жүргізілген сараптамада қамтылмаған және/немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптаманы, сондай-ақ тәуелсіз сараптаманы талап ете алады.

Запросы по представлению необходимой информации и/или проведению дополнительных экспертиз и/или независимой экспертизы направляются соответствующему администратору бюджетных программ, копия запроса – центральному или местному уполномоченному органу по государственному планированию в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня поступления полного пакета документов, указанных в пунктах 41, 49-51 настоящих Правил.
58. Администраторы бюджетных программ представляют необходимую информацию в течение 10 (десять) рабочих дней с момента поступления запроса или уведомляют о необходимости дополнительных сроков для представления информации, но не более 30 (тридцать) календарных дней.
Со дня направления запроса и до представления необходимой информации сроки проведения экономической экспертизы приостанавливаются.
59. Проведение дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами, а также независимой экспертизы обеспечивается администраторами бюджетных программ.
К дополнительным экспертизам относятся:
1) банковская экспертиза;
2) государственная экспертиза;
3) экологическая экспертиза;
4) государственная научно-техническая экспертиза;
5) санитарно-эпидемиологическая экспертиза;
6) экспертизы уполномоченных государственных органов.
В случае необходимости проведения дополнительной экспертизы или независимой экспертизы, представленные пакеты документов возвращаются центральному или местному уполномоченному органу по государственному планированию для последующего направления соответствующему администратору бюджетных программ.
60. Заключение экономической экспертизы ТЭО БИП направляется соответствующими юридическими лицами, определенными на осуществление экономической экспертизы ТЭО БИП, в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
61. Результатами экономической экспертизы ТЭО БИП являются положительное заключение или отрицательное заключение, или заключение на доработку.
Положительное заключение экономической экспертизы ТЭО БИП представляется на ТЭО БИП, структура и содержание, которых соответствуют требованиям к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз ТЭО БИП, и подтверждаются установленные технико-экономические параметры ТЭО БИП, а также имеются предпосылки к осуществимости и эффективности проекта.
Отрицательное заключение экономической экспертизы ТЭО БИП представляется на ТЭО БИП, результаты оценки которого показывают на неосуществимость и/или неэффективность проекта.
Заключение на доработку представляется на ТЭО БИП, содержание которого не соответствует требованиям к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз ТЭО БИП, и в случае невозможности установить наличие предпосылок к осуществимости и эффективности проекта.

Қажетті ақпаратты ұсыну және/немесе қосымша сараптаманы және/немесе тәуелсіз сараптаманы жүргізу бойынша сауалды тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісіне сауалдың көшірмесі осы Ереженің 41, 49-51-тармақтарында көрсетілген құжаттардың толық пакеті түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жібереді.
58. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері сауал түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қажетті ақпаратты ұсынады немесе ақпаратты ұсыну үшін қосымша бірақ күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімнің қажеттілігі туралы хабарлайды.
Сауал жіберілген күннен бастап және қажетті ақпарат түскенге дейін экономикалық сараптама жүргізу мерзімі тоқтатылады.
59. Жүргізілген сараптамада қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптаманы, сондай-ақ тәуелсіз сараптаманы бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қамтамасыз етеді.
Қосымша сараптамаларға мыналар жатады:
1) банктік сараптама;
2) мемлекеттік сараптама;
3) экологиялық сараптама;
4) мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама;
5) санитарлық-эпидемиологиялық сараптама;
6) уәкілетті мемлекеттік органдардың сараптамалары.
Қосымша сараптама немесе тәуелсіз сараптама жүргізу қажет болған жағдайда ұсынылған құжаттар пакеті кейіннен тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне жіберу үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға қайтарылады.
60. БИЖ-дің ТЭН-інің экономикалық сараптамасының қорытындысын БИЖ-дің ТЭН-інің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға белгіленген тиісті заңды тұлғалар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жібереді.
61. БИЖ-дің ТЭН-інің экономикалық сараптамасының нәтижелері оң қорытынды немесе теріс қорытынды немесе пысықтауға жіберу қорытындысы болып табылады.
БИЖ-дің ТЭН-інің экономикалық сараптамасының оң қорытындысы құрылымы мен мазмұны БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге қойылатын талаптарға сәйкес келетін және БИЖ ТЭН-інің бекітілген техникалық-экономикалық параметрлері расталатын, сондай-ақ жобаның жүзеге асырылатындығы мен тиімділігінің алғышарттары бар БИЖ ТЭН-іне ұсынылады.
БИЖ-дің ТЭН-інің экономикалық сараптамасының теріс қорытындысы бағалау нәтижелері жобаның жүзеге асырыла алмайтындығын және/немесе тиімсіздігін көрсететін БИЖ ТЭН-ге ұсынылады.
Пысықтауға жіберілетін қорытынды мазмұны БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін және жобаның жүзеге асырылатындығы мен тиімділігі алғышарттарының болуын белгілеу мүмкін болмаған жағдайда БИЖ ТЭН ұсынылады.

62. В случаях, предусмотренных в пункте 44 настоящих Правил, а также в случае необходимости доработки ТЭО БИП, администраторы бюджетных программ в течение 60 (шестьдесят) календарных дней повторно вносят доработанные документы в порядке, предусмотренном в пунктах 41, 49-51 настоящих Правил.
63. ТЭО и ПСД БИП, получившие положительные заключения соответствующих экспертиз, утверждаются администраторами бюджетных программ или уполномоченными государственными органами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок отбора бюджетных инвестиционных проектов
64. Отбор БИП и вынесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии осуществляются центральным или местным уполномоченным органом по государственному планированию при представлении администратором бюджетных программ документов, указанных в пункте 1 статьи 66 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан в рамках формирования перечня приоритетных бюджетных инвестиций в составе прогноза социально-экономического развития.
65. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривают БИП администраторов бюджетных программ на предмет их обеспеченности финансовыми средствами, на наличие подтверждающих документов и вносят заключение по ним на рассмотрение бюджетной комиссии с учетом экономического заключения БИП уполномоченного органа по государственному планированию в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
66. На основании утвержденного ТЭО БИП, положительного экономического заключения БИП и положительного решения соответствующей бюджетной комиссии БИП включается в проект соответствующего бюджета.
67. В случае изменения установленных технико-экономических параметров БИП, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы, а также в случае необходимости включения дополнительных компонентов, не предусмотренных в утвержденном ТЭО БИП, проводится корректировка ТЭО БИП с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с требованиями к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз ТЭО БИП, определяемых уполномоченными органами по государственному планированию и делам архитектуры, градостроительства и строительства.
Расходы, связанные с корректировкой ТЭО республиканских БИП, осуществляются за счет средств республиканского бюджета.
Расходы, связанные с корректировкой ТЭО БИП, реализуемых за счет местного бюджета, а также местных БИП, планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, осуществляются за счет средств соответствующего местного бюджета.

62. Осы Ереженің 44-тармағында көзделген, сондай-ақ БИЖ-дің ТЭН-ін пысықтау қажет болған жағдайларда бюджеттік бағдарламалар әкімшілері күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде осы Ереженің 41, 49-51-тармақтарында көзделген тәртіпте пысықталған құжаттарды қайта енгізеді.
63. Тиісті сараптаманың оң қорытындысын алған БИЖ-дің ТЭН-і мен ЖСҚ-ны Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшілері немесе уәкілетті мемлекеттік органдар бекітеді.
2. Бюджеттік инвестициялық жобаларды іріктеу тәртібі
64. БИЖ-ді іріктеу мен тиісті бюджет комиссиясының қарауына ұсынуды әлеуметтік-экономикалық даму болжамы құрамындағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 66-бабы 1-тармағында көрсетілген басымды бюджеттік инвестициялардың тізбесін қалыптастыру шегіндегі құжаттарды бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ұсынған жағдайда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті немесе орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
65. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің БИЖ-дің ТЭН-ін олардың қаржы қаражатымен қамтамасыз етілуі растайтын құжаттарының болуы тұрғысынан қарайды және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның БИЖ-ға экономикалық қорытындысын ескере отырып, бюджет комиссиясының қарауына олар бойынша қорытындыны енгізеді.
66. БИЖ-дің бекітілген ТЭН-інің, БИЖ бойынша оң экономикалық қорытындының және тиісті бюджет комиссияның оң шешімінің негізінде БИЖ тиісті бюджет жобасына енгізіледі.
67. Техникалық шешімдердің өзгеруіне және қосымша шығыстарға алып келетін БИЖ-дің белгіленген техникалық-экономикалық параметрлері өзгерген жағдайда, сондай-ақ бекітілген БИЖ-дің ТЭН-де көзделмеген қосымша құрауыштарды қосу қажеттілігі жағдайында, кейіннен БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізуге қойылатын талаптарға сәйкес мемлекеттік жоспарлау және сәулет, қала құрылысы мен құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органдар белгілейтін сараптама жүргізе отырып, БИЖ-дің ТЭН-ін түзету жүргізіледі.
Республикалық БИЖ-дің ТЭН-ін түзетуге байланысты шығыстар республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Жергілікті бюджеттен іске асырылатын БИЖ-дің ТЭН-ін, сондай-ақ жоғары тұрған бюджеттен нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландыруға жоспарланған жергілікті БИЖ-ді түзетуге байланысты шығыстар тиісті жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

3. Порядок рассмотрения и отбора бюджетных инвестиционных
проектов, не требующих разработки технико-экономического
обоснования
68. БИП, не требующие разработки ТЭО, вносятся на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии в составе прогноза социально-экономического развития и бюджетной заявки администратора бюджетных программ.
Перечень БИП, не требующих разработки ТЭО, разрабатывается уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства и утверждается Правительством Республики Казахстан.
К БИП, предполагающим строительную деятельность, прилагаются землеустроительный проект о предоставлении права на землю (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий).
69. Одобренные соответствующей бюджетной комиссией проекты, не требующие разработки ТЭО, включаются в проект соответствующего бюджета.
70. По БИП, не требующим разработки ТЭО, включенным в бюджет соответствующего финансового года, администратором бюджетных программ обеспечивается разработка ПСД в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
71. По БИП, имеющим единые технические параметры, осуществляется разработка типового проекта в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
72. Применение типовых проектов при реализации проектов осуществляется путем привязки к конкретной площадке строительства.
4. Порядок рассмотрения и отбора проектов, предполагающих
увеличение сметной стоимости
73. Расходы, связанные с увеличением сметной стоимости республиканских БИП, в связи с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, осуществляются за счет средств республиканского бюджета.
74. Расходы, связанные с увеличением сметной стоимости местных БИП, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, в связи с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, осуществляются за счет средств соответствующего местного бюджета.
75. Не допускается увеличение стоимости БИП в связи с корректировкой ПСД или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном ТЭО или типовом проекте БИП, без рассмотрения и предложения бюджетной комиссии.
76. Не допускается разработка ПСД по БИП, не включенным в республиканский или местный бюджет.

3. Техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеуді талап етпейтін бюджеттік инвестициялық жобаларды қарау және іріктеу тәртібі
68. ТЭН әзірлеуді талап етпейтін БИЖ бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік өтінімінің және әлеуметтік-экономикалық даму болжамының құрамында тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізіледі.
ТЭН әзірлеуді талап етпейтін БИЖ тізбесін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Құрылыс қызметін көздейтін БИЖ-дерге жерге құқық беру туралы жерге орналастыру жобасы (қажет болған кезде жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылар залалдарының, алып қойылатын алқаптардың түріне байланысты ауыл шаруашылығы мен орман шаруашылығы өндірісі шығындарының есебін қоса бере отырып) қоса беріледі.
69. Тиісті бюджет комиссиясы мақұлдаған ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобалар тиісті бюджет жобасына енгізіледі.
70. Тиісті қаржы жылының бюджетіне қосылған, ТЭН әзірлеуді талап етпейтін БИЖ бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес ЖСҚ әзірлеуді қамтамасыз етеді.
71. Бірыңғай техникалық параметрлері бар жобалар бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес үлгі жобаны әзірлеу жүзеге асырылады.
72. Жобаларды іске асыру кезінде үлгі жобаларды қолдану нақты құрылыс алаңына байланыстыру арқылы жүзеге асырылады.
4. Сметалық құнын ұлғайту болжанатын жобаларды қарау және іріктеу тәртібі
73. ЖСҚ-ны түзетуге немесе оған қосымша құрауыштар енгізуге байланысты республикалық БИЖ сметалық құнының ұлғаюына байланысты шығыстар республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
74. ЖСҚ-ны түзету немесе оған қосымша құрауыштар енгізуге байланысты жоғары тұрған бюджеттен нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті БИЖ сметалық құнының ұлғаюына байланысты шығыстар тиісті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
75. ЖСҚ-ны түзетуге немесе оған бекітілген ТЭН-де немесе БИЖ-дің үлгілік жобасында көзделмеген, қосымша бюджет шығыстарына әкеп соғатын қосымша құрауыштарды енгізуге байланысты БИЖ-дің құнын бюджет комиссиясының қарауынсыз және ұсынысынсыз ұлғайтуға жол берілмейді.
76. Республикалық немесе жергілікті бюджетке енгізілмеген БИЖ бойынша ЖСҚ әзірлеуге жол берілмейді.

77. Рассмотрение республиканских БИП, предполагающих увеличение сметной стоимости, осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
78. Рассмотрение местных БИП, а также местных БИП, планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, предполагающих увеличение сметной стоимости, осуществляется местным уполномоченным органом по государственному планированию.
79. Порядок вынесения вопросов увеличения сметной стоимости БИП осуществляется в два этапа.
Первый этап - решение бюджетной комиссии по определению целесообразности корректировки проектной документации центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию или местным уполномоченным органом по государственному планированию на основе представляемых администратором бюджетных программ документов.
Второй этап - решение бюджетной комиссии о финансировании увеличенной стоимости по скорректированной проектной документации.
80. На первом этапе администраторы бюджетных программ представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию:
1) письмо-заявку за подписью первого руководителя государственного органа - администратора бюджетных программ с указанием предполагаемой суммы удорожания;
2) пояснительную записку, подписанную первым руководителем государственного органа - администратора бюджетных программ, в которой содержится следующая информация:
обоснование предполагаемых дополнительных бюджетных расходов, которые потребуются для завершения реализации БИП;
информация о заключенных договорах, в рамках реализации БИП, начиная с разработки ПСД, с указанием суммы экономии в результате проведения государственных закупок (в случае, если имеется экономия);
финансирование проекта из бюджета за каждый год, начиная с начала разработки ПСД. Данная информация должна сопровождаться планом и фактом за каждый год с указанием причин неосвоения, в случае наличия таковых;
подробное указание причин, влекущих удорожание (с приложением копий писем подрядчиков, подтверждающих своевременность предупреждения администраторов бюджетных программ о необходимости превышения указанной в договоре цены (сметы));
организация, либо физическое лицо, по вине которых произошло удорожание, а также меры, принятые в отношении такой организации либо физического лица;
3) скорректированное ТЭО на проекты в области информатизации;
4) заключение соответствующего уполномоченного государственного органа в зависимости от специфики БИП или соответствующего уполномоченного государственного органа в сфере связи и информатизации (в случае, если проект в сфере информатизации), представляемое в форме официального письма, подписанного первым руководителем, и подтверждающее обоснованность и достоверность увеличения стоимости предполагаемых параметров изменения технических решений, включения дополнительных компонентов;

77. Сметалық құнын ұлғайтуды көздейтін республикалық БИЖ-ді қарауды бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
78. Сметалық құнын ұлғайтуды көздейтін жергілікті БИЖ-ді, сондай-ақ жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен қаржыландыру жоспарланған жергілікті БИЖ-ді қарауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
79. БИЖ-дің сметалық құнын ұлғайту мәселелерін шығару тәртібі екі кезеңде жүзеге асырылады.
Бірінші кезең - бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ұсынған құжаттар негізінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның жобалау құжаттамасын түзету орындылығын айқындау жөніндегі бюджет комиссиясының шешімі.
Екінші кезең - түзетілген жобалау құжаттамасы бойынша ұлғайту құнын қаржыландыру туралы бюджет комиссиясының шешімі.
80. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бірінші кезеңде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) болжанатын қымбаттау сомасы көрсетілген, мемлекеттік орган - бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бірінші басшысы қол қойған өтінім-хат;
2) мемлекеттік орган - бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бірінші басшысы қол қойған, мынадай ақпаратты қамтитын түсіндірме жазба:
БИЖ-дің іске асырылуын аяқтау үшін талап етілетін болжамды қосымша бюджеттік шығыстар негіздемесі;
ЖСҚ әзірлеуден бастап, БИЖ-ді іске асыру шеңберінде жасалған шарттар туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік сатып алуды жүргізу нәтижесінде үнемделген сомаларды (егер үнемдеу болған жағдайда) көрсете отырып;
ЖСҚ әзірлеу басталғаннан бастап жобаны бюджеттен әрбір жыл сайын қаржыландыру. Игерілмеген жағдайларда оның себептері көрсетіле отырып, бұл ақпарат әрбір жыл үшін жоспармен және фактімен сүйемелденуі тиіс;
қымбаттауға әкелетін себептерді егжей-тегжейлі көрсету (мердігерлердің бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне шартта көрсетілген құнды (сметаны) өсіру қажеттілігі туралы ескерткендігін растайтын хаттарының көшірмелерін қоса бере отырып);
оның кінәсінен қымбаттау болған ұйым не жеке тұлға, сондай-ақ осы ұйымға не жеке тұлғаға қатысты қабылданған шаралар;
3) ақпараттандыру саласындағы жобаларға түзетілген ТЭН;
4) БИЖ-дің ерекшелігіне байланысты тиісті уәкілетті органның немесе ақпараттандыру және байланыс саласындағы тиісті уәкілетті органның (егер жоба ақпараттандыру саласына тиесілі болса) ресми хат нысанда, бірінші басшы қол қойған құнның ұлғаюының және техникалық шешімдердің өзгеруі мен қосымша құрауыштарды енгізудің болжамды параметрлерінің негізділігі мен дұрыстығын растайтын қорытындысы;

5) заключение государственной вневедомственной строительной экспертизы ПСД на первоначальную стоимость;
6) заключение отраслевой экспертизы уполномоченного органа соответствующей отрасли и обоснованность увеличения сметной стоимости БИП, за подписью первого руководителя, заверенной печатью, либо лица его замещающего.
7) акт уполномоченного Правительством Республики Казахстан органа по внутреннему контролю на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений;
акт уполномоченного Правительством Республики Казахстан органа по внутреннему контролю, который должен охватывать все бюджетные средства, выделенные в рамках реализации БИП, начиная с разработки ПСД;
акт уполномоченного Правительством Республики Казахстан органа по внутреннему контролю, датированный не позднее 6 (шесть) месяцев от даты представления документов;
8) приказ уполномоченного государственного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства или приказ администратора бюджетных программ на первоначальную стоимость в случаях, предусмотренных законодательством в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;
9) сравнительную таблицу и перечень документации по проектам, предполагающим увеличение сметной стоимости, которые представляют в электронный портал БИП, а также на бумажном и электронном носителях в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней с момента положительного решения соответствующей бюджетной комиссии, по форме согласно приложениям 4 и 5 к настоящим Правилам;
сравнительную таблицу на бумажном носителе, которая представляется за подписью первого руководителя либо лица, его замещающего, и заверяется печатью;
10) материалы фото или видеосъемки, дающие полное представление о фактическом состоянии объекта, снятые не ранее, чем за 1 (один) месяц до даты представления документов.
81. В случае, если БИП реализуется на территории иностранных государств, представляется соответствующие документы, подтверждающие первоначальную и скорректированную стоимость БИП, утвержденные в порядке, установленном законодательством государства в области строительства, на территории которого данный проект реализуется.
82. БИП, по которым представлен неполный пакет документации, либо не дано четких и обоснованных причин возникновения удорожания, а также не указаны виновные лица или организации и принятые к ним меры (в случае наличия таковых), не рассматриваются на предмет увеличения сметной стоимости.

5) бастапқы құн бойынша ЖСҚ-ның мемлекеттік ведомстводан тыс мемлекеттік құрылыс сараптамасының қорытындысы;
6) бірінші басшы, не оны алмастыратын тұлға қол қойған, мөрмен расталған тиісті саланың уәкілетті органының салалық сараптамасының қорытындысы және БИЖ-дің сметалық құнының ұлғаюы негіздемесі;
7) бюджет қаражатының нысаналы пайдаланылуы, сондай-ақ бұзушылықтардың болмауы тұрғысынан Қазақстан Республикасы Үкіметі уәкілеттік берген ішкі бақылау органының актісі.
Үкімет уәкілеттік берген ішкі бақылау органының актісі ЖСҚ әзірлеуден бастап БИЖ-ді іске асыру шеңберінде бөлінген барлық бюджет қаражатын қамтуы тиіс;
Үкімет уәкілеттік берген ішкі бақылау органының актісіне қойылған күн құжаттарды ұсынған күннен бастап 6 (алты) айдан кеш болмауы тиіс;
8) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнамада көзделген жағдайларда, сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның бұйрығы немесе бюджеттік бағдарлама әкімшінің бастапқы құнға бұйрығы;
9) тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі шыққан сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға БИЖ-дің электрондық порталына, қағаз және электронды тасығыштарда осы Ережеге 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша сметалық құнын ұлғайту болжанатын жобалар бойынша салыстырма кестесін және құжаттама тізбесін ұсынады.
Қағаз тасығыштағы салыстырма кесте бірінші басшының не оны алмастырған тұлғаның қолы қойылып, мөрмен расталып, ұсынылады;
10) құжаттарды ұсынған күнге дейін 1 (бір) ай бұрын түсірілген, объектінің нақты жай-күйі туралы толық көрініс беретін фото, бейне түсірілімдер материалдары.
81. Егер БИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылған жағдайда, БИЖ-дің бастапқы және түзетілген құнын растайтын, аумағында осы жоба іске асырылып жатқан мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті құжаттар ұсынылады.
82. Құжаттаманың толық пакеті ұсынылмаған не қымбаттаудың пайда болуының дәл және негізді себептері берілмеген, сондай-ақ кінәлі тұлғалар немесе ұйымдар және оларға қолданылған шаралар (егер ондай болса) көрсетілмеген БИЖ сметалық құнының ұлғаюы мәніне қаралмайды.

83. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривают пакет документов, указанных в пунктах 80, 81 настоящих Правил, и вносят заключение по ним на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
84. При получении положительного решения бюджетной комиссии администратор бюджетной программы вносит соответствующие корректировки в проектную документацию.
85. Администратор бюджетной программы на втором этапе вносит заключение государственной вневедомственной строительной экспертизы ПСД на скорректированную стоимость с обоснованием причин увеличения сметной стоимости БИП в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
86. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию вносят на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии увеличение стоимости БИП по скорректированной проектной документации.
87. По отобранным соответствующими бюджетными комиссиями БИП, предполагающим увеличение сметной стоимости, формируется перечень и включается в соответствующий бюджет в порядке, установленном бюджетным законодательством.
5. Порядок проведения мониторинга и оценки реализации бюджетных
инвестиционных проектов
1. Порядок проведения мониторинга бюджетных инвестиционных
проектов в период планирования
88. Администраторы республиканских бюджетных программ и администраторы местных бюджетных программ представляют соответственно в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию перечень отобранных инвестиционных предложений ежемесячно до 10 (десять) числа месяца, следующего за отчетным, на бумажном и электронном носителях согласно приложению 6 к настоящим Правилам с отражением следующей информации:
1) наименование БИП;
2) наименование администратора бюджетных программ, внесшего инвестиционное предложение;
3) размер денежных средств, необходимых (выделенных) на разработку или корректировку, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП;
4) размер денежных средств, освоенных при разработке или корректировке, а также проведение необходимых экспертиз ТЭО БИП;
5) сроки разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП;
6) информация о ходе разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО.
Вышеперечисленную сводную информацию о ходе реализации мероприятий по разработке ТЭО БИП, финансируемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета, местный уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы ежемесячно до 10 (десять) числа месяца, следующего за отчетным, представляет в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
Вышеперечисленную сводную информацию о ходе реализации мероприятий по разработке ТЭО БИП, финансируемых за счет средств бюджета района (города областного значения) и целевых трансфертов на развитие и кредитов из областного бюджета, местный уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения) ежемесячно до 10 (десять) числа месяца, следующего за отчетным, представляет в местный уполномоченный орган по государственному планированию области.

83. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган осы Ереженің 80, 81-тармақтарында көрсетілген құжаттар пакетін қарайды және олар бойынша қорытындыны тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
84. Бюджет комиссиясының оң қорытындысын алған кезде бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жобалық құжаттамаға тиісті түзетулер енгізеді.
85. Екінші кезеңде бюджеттік бағдарлама әкімшісі БИЖ-дің сметалық құнының ұлғаю себебінің негіздемесімен түзетілген құнға ЖСҚ-ның мемлекеттік ведомстводан тыс мемлекеттік құрылыс сараптамасының қорытындысын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға енгізеді.
86. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган түзетілген жобалық құжаттамалар бойынша БИЖ құнының ұлғаюын тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
87. Тиісті бюджет комиссия сметалық құнын ұлғайту болжамдалған іріктеген БИЖ бойынша тізбе қалыптастырылады және бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті бюджетке енгізеді.
4. Бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруды мониторингілеу және бағалау жүргізу тәртібі
1. Жоспарлау кезеңінде бюджеттік инвестициялық жобаларға мониторинг жүргізу тәртібі
88. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері тиісті бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10 (он) күніне дейін осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес қағаз және электронды тасығыштарда мынадай ақпаратты көрсете отырып, іріктеп алынған инвестициялық ұсыныстардың тізбесін ұсынады:
1) БИЖ-дің атауы;
2) инвестициялық ұсынысты енгізген бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы;
3) БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ оған қажетті сараптама жүргізуге қажетті (бөлінген) ақша қаражатының мөлшері;
4) БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ оған қажетті сараптама жүргізу кезінде игерілген ақша қаражатының мөлшері;
5) БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ оған қажетті сараптама жүргізу мерзімдері;
6) БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ оған қажетті сараптама жүргізу барысы туралы ақпарат.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10 (он) күніне дейін жоғарыда аталған республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттер және кредиттер есебінен қаржыландырылатын БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеу бойынша іс-шаралардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпаратты мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10 (он) күніне дейін жоғарыда аталған ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті және облыстық бюджеттен нысаналы даму трансферттер және кредиттер есебінен қаржыландырылатын БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеу бойынша іс-шаралардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпаратты мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.

2. Порядок проведения мониторинга реализации бюджетных
инвестиционных проектов
89. Мониторинг реализации БИП проводится путем сопоставления фактически получаемых результатов с запланированными на отчетную дату для своевременного выявления возможных отклонений в целях обеспечения эффективного управления БИП.
90. Мониторинг реализации БИП предусматривает:
1) сбор информации о ходе реализации БИП;
2) анализ достигнутых в каждом временном интервале объемов реализации БИП и затрат согласно ТЭО и/или ПСД путем сопоставления фактически достигнутых количественно-качественных результатов с показателями, отраженными в Плане-графике реализации БИП (далее - план-график);
3) подготовка отчета о результатах мониторинга БИП (далее - отчет по мониторингу).
По БИП, в которых выявлены отклонения фактических показателей от ранее запланированных (по план-графику), формируются рекомендации и меры по эффективной реализации БИП.
91. Для проведения мониторинга реализации БИП администраторами республиканских бюджетных программ и администраторами местных бюджетных программ представляется соответственно в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и местный уполномоченный орган по государственному планированию информация в составе следующей отчетности:
1) план-график;
2) отчет по мониторингу;
3) сводная справка по мониторингу;
4) паспорт БИП;
5) паспорт проекта, не требующего разработки ТЭО;
6) информация для построения диаграммы Ганта;
7) ресурсное и инфраструктурное обеспечение БИП;
8) источники финансирования по бюджетным инвестициям.
Вышеперечисленную сводную информацию о ходе реализации мероприятий по БИП, финансируемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета, местный уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы представляет в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.
Вышеперечисленную сводную информацию о ходе реализации мероприятий по БИП, финансируемых за счет средств бюджета района (города областного значения) и целевых трансфертов на развитие и кредитов из областного бюджета, местный уполномоченый орган по государственному планированию района (города областного значения) представляет в местный уполномоченный орган по государственному планированию области.
92. План-график подготовки и реализации БИП является документом, определяющим отчетные показатели по каждому проекту, и представляется администраторами республиканских бюджетных программ и администраторами местных бюджетных программ по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам в электронный портал БИП, а также на бумажном и электронном носителях соответственно в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и местный уполномоченный орган по государственному планированию.
По мере уточнения информации по БИП или уточнения перечня реализуемых БИП, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов о реализации закона о республиканском бюджете и реализации решения маслихата о местном бюджете на соответствующий период, администратор республиканских бюджетных программ и администратор местных бюджетных программ вместе с отчетом по БИП представляют уточненный План-график.
План-график содержит утвержденные в установленном порядке плановые объемы выполнения работ и финансирования по всему проекту, по его компонентам и мероприятиям (видам работ) для каждого компонента.
При этом объемы выполнения и финансирования на планируемый год согласуются с соответствующей бюджетной программой.

2. Бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға мониторинг жүргізу тәртібі
89. БИЖ-ді іске асыруға мониторинг БИЖ-ді тиімді басқаруды қамтамасыз ету мақсатында ықтимал ауытқуларды уақтылы анықтау үшін нақты алынған нәтижелерді есепті күнге жоспарланғандармен салыстыру арқылы жүргізіледі.
90. БИЖ-ді іске асыруға мониторинг мыналарды көздейді:
1) БИЖ-дің іске асырылу барысы туралы ақпаратты жинау;
2) әрбір уақыт аралығында БИЖ-ді іске асырудың қол жеткізілген көлемін және ТЭН-ге және/немесе ЖСҚ-ға сәйкес шығындарды нақты қол жеткізілген сандық-сапалық нәтижелерді БИЖ-ді іске асыруды жоспар-кестесінде (бұдан әрі - Жоспар-кесте) көрсетілген көрсеткіштермен салыстыру арқылы талдау;
3) БИЖ-ді мониторингілеу нәтижелері туралы есепті (бұдан әрі - мониторинг бойынша есеп) дайындау.
Нақты көрсеткіштердің бұрын жоспарланғандардан (жоспар-кесте бойынша) ауытқуы анықталған БИЖ бойынша БИЖ-ді тиімді іске асыру жөнінде ұсынымдар мен шаралар қалыптастырылады.
91. БИЖ-ді іске асыру мониторингін жүргізу үшін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тиісті бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мынадай есептілік құрамында ақпарат ұсынады:
1) жоспар-кесте;
2) мониторинг бойынша есеп;
3) мониторинг бойынша жиынтық анықтама;
4) БИЖ-дің паспорты;
5) ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жоба паспорты;
6) Ганта диаграммасын салу үшін ақпарат;
7) БИЖ-дің ресурстық және инфрақұрылымдық қамтамасыз етілуі;
8) бюджеттік инвестициялар бойынша қаржыландыру көздері.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жоғарыда аталған республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттер және кредиттер есебінен қаржыландырылатын БИЖ бойынша іс-шаралардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпаратты бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жоғарыда аталған ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті және облыстық бюджеттен нысаналы даму трансферттер және кредиттер есебінен қаржыландырылатын БИЖ бойынша іс-шаралардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпаратты бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
92. Жоспар-кесте әрбір жоба бойынша есептік көрсеткіштерді айқындайтын құжат болып табылады және БИЖ-дің электрондық порталына, сондай-ақ қағаз және электронды тасығыштарда тиісті бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға осы Ережеге 7-қосымшаға сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі республикалық әкімшілері мен жергілікті бюджеттік бағдарлама әкімшілерімен ұсынылады.
БИЖ бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген немесе жергілікті атқарушы органдардың іске асырылатын БИЖ тізбесін нақтылау шамасына қарай тиісті кезеңге арналған республикалық бюджет туралы заңының іске асыру және жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы ақпаратты нақтылау шамасына қарай республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісі және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі БИЖ бойынша есеппен бірге нақтыланған Жоспар-кестені ұсынады.
Жоспар-кесте бүкіл жоба бойынша, оның құрамдауыштары бойынша және әрбір құрамдауышқа арналған іс-шаралар (жұмыс түрлері) бойынша белгіленген тәртіппен бекітілген жұмыстарды орындаудың және қаржыландырудың жоспарлы көлемін қамтиды.
Бұл ретте жоспарланған жылға арналған орындау және қаржыландыру көлемі тиісті бюджеттік бағдарламамен келісіледі және тоқсандарға бөлінеді.

93. В плане-графике отражаются также фактические объемы на период до начала планируемого года и прогнозные объемы на второй год после планируемого и на последующие годы.
План-график формируется на основании утвержденного ТЭО БИП и одобренной бюджетной заявкой, а по проектам, не требующим разработки ТЭО, основанием подготовки план-графика являются ПСД и одобренная бюджетная заявка.
Период реализации проекта в плане-графике указывается в соответствии с бюджетной заявкой, одобренной соответствующей бюджетной комиссией.
Перечень проектов, включенных в план-график, в отчет по мониторингу, соответствует перечню проектов, утвержденных постановлениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о реализации закона о республиканском бюджете и реализации решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый период.
Ответственные сотрудники государственных органов, осуществляющие мониторинг и подготовку плана-графика, отчета по мониторингу и сводную справку по мониторингу, несут ответственность в соответствии с законодательством за качество и полноту информации, отраженной в плане-графике, отчете по мониторингу и сводной справке по мониторингу.
94. Отчет по мониторингу реализации БИП, финансируемых из республиканского и местного бюджета содержит информацию о фактических и плановых объемах выполненных работ и сумм освоения финансовых средств по БИП за отчетный период и представляется администраторами республиканских бюджетных программ и администраторами местных бюджетных программ по форме согласно приложениям 8, 9 к настоящим Правилам в электронный портал БИП, а также на бумажном и электронном носителях соответственно в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и местный уполномоченный орган по государственному планированию.
При этом плановые показатели отчета по мониторингу соответствуют показателям плана-графика.
95. Сводная справка по мониторингу БИП представляется по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
96. Информация по реализации республиканских БИП представляется соответствующим администратором республиканских бюджетных программ, в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.
97. Информация по реализации местных БИП, финансируемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета, представляется местными уполномоченными органами по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы не позднее 1 (первое) сентября и 1 (первое) марта, следующего за отчетным периодом, в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.
Информация по реализации местных БИП, финансируемых из средств местного бюджета и за счет средств целевых текущих трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета, представляется местными уполномоченными органами по государственному планированию района (города областного значения) в местный уполномоченный орган по государственному планированию области.
Областной бюджет, бюджеты города республиканского значения, столицы, бюджет района (города областного значения) относятся к местным бюджетам.

93. Жоспар-кестеде, сондай-ақ жоспарланған жыл басталғанға дейінгі кезеңге арналған нақты көлем және жоспарланған жылдан кейінгі екінші жылға және кейінгі жылдарға арналған болжамды көлем көрсетіледі.
Жоспар-кесте бекітілген БИЖ-дің ТЭН-і және мақұлданған бюджеттік өтінімнің негізінде қалыптастырылады, ал ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобалар бойынша ЖСҚ және мақұлданған бюджеттік өтінім Жоспар-кестені дайындаудың негіздемесі болып табылады.
Жоспар кестеде жобаны іске асыру кезіңі тиісті бюджет комиссиясы мақұлдаған бюджет өтіміне сәйкес көрсетіледі.
Жоспар-кестеге, мониторинг бойынша есепке енгізілген жобалар тізбесі тиісті қаржы кезеңіне арналған республикалық бюджет туралы іске асыру туралы заңына және жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулыларымен бекітілген Жобалар тізбесіне сәйкес келеді.
Жоспар-кестені, мониторинг бойынша есепті және мониторинг бойынша жиынтық анықтаманы іске асыруын мониторингілеуді және дайындауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың жауапты қызметкерлері жоспар-кестеде, мониторинг бойынша есепте және мониторинг бойынша жиынтық анықтамада көрсетілген ақпараттың сапасы мен толықтығы бойынша заңнамаға сәйкес жауапты болады.
94. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мониторинг бойынша есеп есепті кезеңдегі БИЖ бойынша орындалған жұмыстар мен қаржы қаражатын игеру сомаларының нақты және жоспарланған көлемі туралы ақпаратты қамтиды және БИЖ-дің электрондық порталына, сондай-ақ қағаз және электронды тасығыштарда тиісті бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға осы Ережеге 8, 9-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Бұл ретте, мониторинг бойынша есептің жоспарлық көрсеткіштері жоспар-кестенің көрсеткіштеріне сәйкес келеді.
95. Мониторинг бойынша жиынтық анықтама осы Ережеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
96. Республикалық БИЖ іске асыру жөніндегі ақпаратты тиісті республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
97. Республикалық бюджеттің нысаналы трансферттері мен кредиттері есебінен қаржыландырылатын жергілікті БИЖ-ді жүзеге асыру бойынша ақпараты есепті кезеңнен кейінгі 1 (бірінші) қыркүйек пен 1 (бірінші) наурыздан кешіктірілмей бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарымен ұсынылады.
Жергілікті бюджет қаражаты және ағымдағы нысаналы трансферттер қаражаты және жоғары тұрған бюджет кредиттері есебінен қаржыландырылатын жергілікті БИЖ-ді жүзеге асыру бойынша ақпараты облыстық мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға аудандық (облыстық маңызы бар қала) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органмен ұсынылады.
Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттері, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеті жергілікті бюджеттерге жатады.

98. При проведении мониторинга БИП центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию привлекает юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, которое вправе самостоятельно запрашивать и получать необходимую информацию от администраторов республиканских бюджетных программ.
99. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию вправе устанавливать юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан в пределах своей компетенции дополнительные формы отчетности при проведении мониторинга реализации БИП.
100. Необходимая информация представляется администраторами республиканских бюджетных программ и администраторами местных бюджетных программ на бумажном и электронном носителях соответственно в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и местный уполномоченный орган по государственному планированию в следующие сроки:
1) план-график представляется ежегодно, не позднее 1 (первое) февраля отчетного года;
2) отчет по мониторингу и сводная справка по мониторингу представляются раз в полугодие, не позднее 10 (десять) августа и 10 (десять) февраля, следующего за отчетным периодом;
3) паспорт проекта представляется раз в полугодие, не позднее 10 (десять) августа и 10 (десять) февраля, следующего за отчетным периодом, по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
4) паспорт проекта, не требующего разработки ТЭО, представляется раз в полугодие, не позднее 10 (десять) августа и 10 (десять) февраля, следующего за отчетным периодом, по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
5) информация для построения диаграммы Ганта представляется раз в полугодие, не позднее 10 (десять) августа и 10 (десять) февраля, следующего за отчетным периодом, по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
6) ресурсное и инфраструктурное обеспечение БИП представляется раз в полугодие, не позднее 10 (десять) августа и 10 (десять) февраля, следующего за отчетным периодом, согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
7) источники финансирования по бюджетным инвестициям представляются раз в полугодие, не позднее 10 (десять) августа и 10 (десять) февраля, следующего за отчетным периодом, согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
101. Информация, указанная в пункте 99 настоящих Правил представляется администраторами республиканских бюджетных программ и администраторами местных бюджетных программ в электронный портал БИП соответственно в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и местный уполномоченный орган по государственному планированию раз в полугодие, не позднее 20 (двадцать) августа и 20 (двадцать) февраля, следующего за отчетным периодом.

98. БИЖ-ды мониторингілеу кезінде орталық бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінен қажетті ақпаратты өз еркімен сұрауға және алуға құқылы заңды тұлғаны тартады.
99. Орталық бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган БИЖ-ді іске асыру мониторингісін жүргізу кезінде есептеудің қосымша нысанын өзінің құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Үкіметімен анықталған заңды тұлғаны орнатуға құқылы.
100. Қажетті ақпаратты республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қағаз және электронды тасығыштарда бюджеттік жоспарлау жөніндегі тиісті орталық уәкілетті органға және бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар мынадай мерзімдерде ұсынады:
1) жоспар-кесте жыл сайын, есепті жылдың 1 (бірінші) ақпанынан кешіктірмей ұсынылады;
2) мониторинг бойынша есеп пен мониторинг бойынша жиынтық анықтама жартыжылда бір рет, есепті кезеңнен кейінгі 10 (он) тамыздан және 10 (он) ақпаннан кешіктірмей ұсынылады;
3) БИЖ-дің паспорты жартыжылда бір рет, осы Ережеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті кезеңнен кейінгі 10 (он) тамыздан және 10 (он) ақпаннан кешіктірмей ұсынылады;
4) ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жоба паспорты жартыжылда бір рет, осы Ережеге 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті кезеңнен кейінгі 10 (он) тамыздан және 10 (он) ақпаннан кешіктірмей ұсынылады;
5) Гант диаграммасын құру үшін ақпарат жартыжылда бір рет, осы Ережеге 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті кезеңнен кейінгі 10 (он) тамыздан және 10 (он) ақпаннан кешіктірмей ұсынылады;
6) инвестициялық жобаны ресурстық және инфрақұрылымдық қамтамасыз ету жартыжылда бір рет, осы Ережеге 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті кезеңнен кейінгі 10 (он) тамыздан және 10 (он) ақпаннан кешіктірмей ұсынылады;
7) бюджеттік инвестициялар бойынша қаржыландыру көздері жартыжылда бір рет, осы Ережеге 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті кезеңнен кейінгі 10 (он) тамыздан және 10 (он) ақпаннан кешіктірмей ұсынылады.
101. Осы Ереженің 99-тармағында көрсетілген ақпарат, жергілікті бюджеттік бағдарлама әкімшілері және республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшілерімен БИЖ-дің электронды порталына тиісінше бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға бір рет жарты жылда, есепті кезеңнен кейінгі 20 (жиырма) тамыздан 20 (жиырма) ақпаннан кешіктірілмей ұсынылады.
102. Республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттер және кредиттер есебінен жүзеге асырылатын республикалық БИЖ-ді, сондай-ақ жергілікті БИЖ-ді және жобаларды іске асыру барысы туралы жиынтық ақпаратты бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жарты жылда бір рет есепті кезеңнен кейінгі 10 (он) қазаннан және 10 (он) сәуірден кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
Жиынтық ақпарат мыналарды:
1) республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын БИЖ туралы ақпаратты;
2) республикалық бюджеттен нысаналы трансферттері қаражаты есебінен іске асырылатын БИЖ туралы ақпараты;
3) республикалық бюджеттен несиелер есебінен іске асырылатын БИЖ туралы ақпаратты қамтиды.

103. Сводная информация о ходе реализации республиканских БИП, а также местных БИП и проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета, представляется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию раз в полугодие в Правительство Республики Казахстан не позднее 10 (десять) октября и 10 (десять) апреля, следующего за отчетным периодом.
Сводная информация включает:
1) информацию о БИП, реализуемых за счет средств республиканского бюджета;
2) информацию о местных БИП, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета;
3) информацию о местных БИП, реализуемых за счет кредитов из республиканского бюджета.
104. Сводная информация о ходе реализации БИП, осуществляемых за счет средств местного бюджета, представляется местным уполномоченным органом по государственному планированию раз в полугодие в акиматы областей, города республиканского значения, столицы, не позднее 30 (тридцать) сентября и 30 (тридцать) марта, следующим за отчетным периодом.
Сводная информация включает:
1) информацию о бюджетных инвестиционных проектах, реализуемых за счет средств местного бюджета;
2) информацию по завершенным и переходящим проектам, количеству разрабатываемых ПСД;
3) перечень БИП, финансируемых за счет средств бюджета района (города областного значения) и целевых трансфертов на развитие и кредитов из областного бюджета, информацию о суммах плана финансирования, фактическом исполнении, количестве завершенных проектов, суммах и причинах неосвоения.
3. Порядок оценки реализации бюджетных инвестиционных проектов
105. Оценка реализации БИП проводится путем сопоставления фактически получаемых результатов с запланированными на отчетную дату для своевременного выявления возможных отклонений в целях обеспечения эффективного управления БИП.
106. Оценка реализации проектов проводится один раз на следующий год после введения объекта в эксплуатацию.
107. Оценка реализации БИП предусматривает:
1) сбор информации о ходе реализации БИП от администраторов бюджетных программ;
2) анализ достигнутых прямых результатов БИП (выпуск продукции, предоставление услуг) путем сопоставления их с показателями, предусмотренными стратегическими планами государственного органа и/или ТЭО БИП;
3) подготовку сводного отчета по оценке реализации БИП.
По БИП, в которых выявлены отклонения фактических показателей от ранее запланированных в стратегических планах государственного органа и/или ТЭО БИП, формируются рекомендации по системным и оперативным мерам в целях эффективного управления БИП.

103. Жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылатын БИЖ-ді іске асыру барысы туралы жиынтық ақпаратты бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жартыжылда бір рет, есепті кезеңнен кейінгі 30 (отыз) қыркүйектен және 30 (отыз) наурыздан кешіктірмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдігіне ұсынады.
Жиынтық ақпарат мыналарды:
1) жергілікті бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын бюджеттік инвестициялық жобалар туралы ақпаратты;
2) аяқталған және жалғастырылатын жобалар, әзірленетін ЖСҚ туралы ақпаратты;
3) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті және облыстық бюджеттен дамуға арналған нысаналы трансферттер мен несиелер есебінен қаржыландыратын БИЖ тізімі, қаржыландыру жоспарының сомалары, іс жүзінде атқарылуы, аяқталған жобалардың саны, сомалары және игерілмеудің себептері туралы ақпараттарды қамтиды.
3. Бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруды бағалау тәртібі
104. БИЖ-ді іске асыруды бағалау БИЖ-ді тиімді басқаруды қамтамасыз ету мақсатында ықтимал ауытқуларды уақтылы анықтау үшін нақты алынатын нәтижелерді есепті күнге жоспарланғандармен салыстыру арқылы жүргізіледі.
105. Жобаны іске асыруды бағалау объектіні қолданысқа енгізуден кейінгі жылы бір рет жүргізіледі.
106. БИЖ-ді іске асыруды бағалау мыналарды көздейді:
1) БИЖ-дің іске асырылу барысы туралы ақпаратты бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен жинау;
2) олардың мемлекеттік органның стратегиялық жоспарларында және/немесе БИЖ ТЭН-інде көзделген көрсеткіштермен салыстыру арқылы БИЖ-дің қол жеткізілген тікелей нәтижелерін (өнімдер шығару, қызметтер көрсету) талдау;
3) БИЖ-ді іске асыруды бағалау жөнінде жиынтық есеп дайындау.
Нақты көрсеткіштердің бұрын мемлекеттік органның стратегиялық жоспарларында және/немесе БИЖ ТЭН-інде жоспарланғандардан ауытқуы анықталған БИЖ бойынша БИЖ-ді тиімді басқару мақсатында жүйелі және жедел шаралар бойынша ұсынымдар қалыптастырылады.
107. БИЖ-дің іске асырылуына бағалау жүргізу үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға мынадай есептілік құрамында мемлекеттік және орыс тілдерінде ақпарат ұсынады:
1) БИЖ-дің іске асырылу барысы туралы есеп;
2) БИЖ-дің іске асырылуын бағалау бойынша жиынтық анықтама.

108. Для проведения оценки реализации БИП администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по государственному планированию представляется в центральный уполномоченный орган по государственному планированию информация на государственном и русском языках в составе следующей отчетности:
1) отчет о ходе реализации БИП;
2) сводная справка о ходе реализации БИП.
109. Отчет о ходе реализации БИП содержит информацию о фактических и плановых объемах продукции (услуг) за отчетный период и представляется в электронный портал БИП, а также на бумажном и электронном носителях по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
В отчете о ходе реализации указывается информация по балансодержателю объекта строительства, вводу в эксплуатацию объекта государственной собственности, регистрации объекта государственной собственности в уполномоченных органах.
В случае отсутствия информации в графе "Примечания", необходимо указать причину отсутствия данной информации.
Сводная справка о ходе реализации представляется на бумажном носителе по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
110. Информация по эксплуатации БИП, находящихся в республиканской собственности, а также по БИП, планируемым к завершению, но не завершенных в запланированном периоде, финансируемых за счет средств республиканского бюджета, представляется соответствующим центральным уполномоченным органом.
111. Информация по эксплуатации БИП, находящихся в коммунальной собственности, а также по БИП, планируемым к завершению, но не завершенных в запланированном периоде, финансируемых за счет средств местного бюджета, представляется соответствующим местным исполнительным органом.
112. При проведении оценки реализации БИП центральный уполномоченный орган по государственному планированию привлекает юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан.
113. Информация по оценке реализации республиканских БИП представляется соответствующим центральным уполномоченным органом, выступающим администратором республиканских бюджетных программ, в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
114. Информация по оценке реализации местных БИП, финансируемых из средств местного бюджета, а также БИП, планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из вышестоящего бюджета, представляется соответствующими местными уполномоченными органами по государственному планированию в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.

108. БИЖ-дің іске асырылуын бағалау туралы есеп есепті кезеңдегі өнімдердің (қызметтердің) нақты және жоспарланған көлемі туралы ақпаратты қамтиды және осы Ережеге 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша БИЖ-дің электрондық порталына, сондай-ақ қағаз және электронды тасығыштарда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға ұсынылады.
Іске асыру барысы туралы есепте құрылыс объектісінің баланс ұстаушысы бойынша, мемлекеттің меншік объектісін қолданысқа енгізу бойынша, мемлекеттік меншік объектісін уәкілетті органдарда тіркеу бойынша ақпарат көрсетіледі.
«Ескертпелер» бағанында ақпарат болмаған жағдайда осы ақпараттың болмауының себебін көрсету қажет.
Іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат осы Ережеге 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз тасығышта ұсынылады.
109. Республикалық меншіктегі БИЖ-ді пайдалану жөніндегі, сондай-ақ республикалық бюджеттің қаражаты есебінен қаржыландырылатын аяқталуға жоспарланған, бірақ есепті кезеңде аяқталмаған БИЖ жөніндегі ақпаратты тиісті орталық уәкілетті орган береді.
110. Коммуналдық меншіктегі БИЖ-ді пайдалану жөніндегі, сондай-ақ жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен қаржыландырылатын аяқталуға жоспарланған, бірақ есепті кезеңде аяқталмаған БИЖ жөніндегі ақпаратты тиісті жергілікті атқарушы орган ұсынады.
111. БИЖ-дің іске асырылуын бағалауды жүргізу кезінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлғаны тартады.
112. Республикалық БИЖ-ді іске асыруды бағалау ақпаратты республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшісі болып табылатын тиісті орталық уәкілетті орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
113. Жергілікті бюджет қаражатынан қаржыландырылатын жергілікті БИЖ-ді, сондай-ақ жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен қаржыландыру жоспарланатын БИЖ-ді іске асыру жөніндегі ақпаратты мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
114. Іске асырылуы барысы туралы есеп пен жиынтық анықтама БИЖ-дің электрондық порталына, сондай-ақ қағаз және электронды тасығыштарда жылына бір рет есепті кезеңнен кейінгі айдың 15 (он бесі) сәуірінен кешіктірмей ұсынылады.

115. Отчет о ходе реализации и сводная справка представляются в электронный портал БИП, а также на бумажном и электронном носителях один раз в год, не позднее 15 (пятнадцатое) апреля, следующего за отчетным периодом.
116. Юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, проводит оценку реализации БИП и представляет информацию на государственном и русском языках в центральный уполномоченный орган по государственному планированию до 1 (первое) июня года, следующего за отчетным периодом.
117. Сводный отчет по оценке реализации БИП, осуществляемых за счет средств республиканского и местных бюджетов, представляется центральным уполномоченным органом по государственному планированию ежегодно в Правительство Республики Казахстан до 20 (двадцатое) июня, следующего за отчетным годом.
118. На основании данных оценки реализации БИП, с учетом текущей и прогнозируемой социально-экономической и политической ситуации центральный уполномоченный орган по государственному планированию может вносить в Правительство Республики Казахстан и местные исполнительные органы предложения и рекомендации по реализации мер эффективного осуществления БИП.
Приложение 1
к Правилам рассмотрения,
отбора, мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиционных
проектов
Информационный лист инвестиционного предложения
Основная информация по проекту
1. Наименование ________________________________
проекта:       |________________________________|
2. Администратор      ________________________________
бюджетной программы: |________________________________|
3. Наименование           __________________________________
установленных            |                                  |
стратегических и (или)   |                                  |
программных документов   |                                  |
Республики Казахстан, в  |                                  |
составе которой          |                                  |
предусмотрена реализация |                                  |
проекта:                 |_________________________________ |
4. Сектор                 _________________________________
|_________________________________|
5. Отрасль экономики:     _________________________________
|_________________________________|
6. Даты              (Если неизвестны, указать приблизительно)
проекта:
Продолжительность реализации: ____________ месяцев
|____________|
Начало проекта: год: ________ месяц: ________
|________|      |________|
Предполагаемое завершение, год:   ________ месяц: ________
создание объекта (строительства, |________|      |________|
реконструкции):

115. Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілеген заңды тұлға БИЖ-ді іске асыруды бағалауды жүргізеді және есепті кезеңнен кейінгі 1 (бірінші) маусымға дейін ақпаратты мемлекеттік және орыс тілдерінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
116. Республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен жүзеге асырылатын БИЖ-дің іске асырылуын бағалау бойынша жиынтық есепті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жыл сайын есепті жылдан кейінгі айдың 20 (жиырма) маусымына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
117. Жобаларды іске асыруды бағалау деректерінің негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдар қазіргі және болжанатын әлеуметтік-экономикалық және саяси ахуалды ескере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметіне және жергілікті атқарушы органдарға БИЖ тиімді жүзеге асыру шараларын іске асыру жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдар енгізе алады.
Бюджеттік инвестициялық
жобаларды қарау, іріктеу,
іске асыруды мониторингілеу
және бағалау ережесіне
1-қосымша
Инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы
Жоба бойынша негізгі ақпарат
1. Жобаның                   __________________________________
атауы                       |__________________________________|
2. Бюджеттік                 __________________________________
бағдарлама әкімшісі         |__________________________________|
3. Құрамында жобаны          __________________________________
іске асыру көзделген        |                                  |
Қазақстан Республикасының   |                                  |
белгіленген стратегиялық    |                                  |
және (немесе) бағдарламалық |                                  |
құжаттарының атауы          |                                  |
|__________________________________|
4. Сектор                    __________________________________
|__________________________________|
5. Экономиканың саласы       __________________________________
|__________________________________|
6. Жобаның                  (Егер белгісіз болса, шамамен көрсету)
күні:
Іске асыру мерзімі                ____________ ай
|____________|
Жобаның басталуы              жыл ________ ай ________
|________|  |________|
Объектіні құрудың (салудың,   жыл ________ ай: ________
қайта құрудың, жаңартудың        |________|   |________|
болжамды аяқталуы)

7. Общая стоимость _______________
проекта           |_______________| тыс. тенге
8. Стоимость разработки _______________
ТЭО (ПСД)              |_______________| тыс. тенге
9. Стоимость       _______________
корректировки ТЭО |_______________| тыс. тенге
Детальная информация по проекту
10. Место реализации проекта:
(укажите место реализации проекта, его основных
компонентов и распределение затрат по проекту по регионам)
1) Населенный пункт (село, район, город, область, страна)
2) Балансодержатель*
3) Наличие отведенной земли для проекта:
да (указывается дата и номер решения, в соответствии с которым
выделен земельный участок и недвижимое имущество, находящееся на
нем)
нет (указывается сумма, которая необходима для выкупа земельного
участка)
4) Обеспеченность инфраструктурой:
да (указывается какой именно)
нет (указывается сколько необходимо дополнительных затрат)
Примечание:
* в случае создания (строительства) нового объекта указывается
будущий собственник, в случае реконструкции указывается действующий
собственник
11. Цель и задачи проекта:
1) цель
(цель должна отражать более широкие задачи/приоритеты развития
отрасли (сферы) экономики, установленные стратегическими
программными документами Республики Казахстан)
_________________________________________________________________
|_________________________________________________________________|
2) количественные задачи
(укажите количественно измеряемые задачи проекта, посредством
которых можно определить масштаб проекта
Представьте определенные числовые показатели, например,
проектная мощность, и т.д.)
________________________________________________________________
|________________________________________________________________|
12. Описание проекта:
(опишите содержание проекта и всех его компонентов)
_________________________________________________________________
|_________________________________________________________________|
(Дайте разбивку по компонентам)
Отдельные компоненты и
этапы реализации
Количественные показатели
Ед.
измерения
По
проекту
Стоимость
(тыс.
тенге)
1
2
3
4
5
6
7
13. Обоснование проекта:
(обоснуйте необходимость реализации данного проекта
Опишите последствия в случае, если проект не будет реализован)
________________________________________________________________
|________________________________________________________________|
14. Выгоды:
1) кто выиграет в случае реализации проекта?
(укажите количество людей и целевые группы, которые, скорее
всего, выиграют от реализации проекта.
Также представьте оценку количества людей, которые прямо или
косвенно будут задействованы в реализации проекта.
Сколько будет создано постоянных рабочих мест?
Как проект повлияет на занятость, систему социального
обеспечения, развития бизнеса и так далее?)
________________________________________________________________
|________________________________________________________________|

7. Жобаның жалпы             _______________
құны                        |_______________| мың теңге
8. ТЭН (ЖСҚ) әзірлеудің      _______________
құны                        |_______________| мың теңге
9. ТЭН түзетідің             _______________
құны                        |_______________| мың теңге
Жоба бойынша егжей-тегжейлі ақпарат
10. Жоба іске асырылатын орын:
(жоба іске асырылатын орынды, оның негізгі құрамдауыштарын және жоба
бойынша шығындардың өңірлер бойынша шығындардың өңірлер бойынша
бөлінуін көрсетіңіз)
1) Елді мекен (ауыл, аудан, қала, облыс, ел)
2) Теңгерім ұстаушы*
3) Жоба үшін бос жердің болуы:
бар (соған сәйкес жер учаскесі және онда орналасқан жылжымайтын
мүлік бөлінген шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі)
жоқ (жер учаскесін сатып алу үшін қажетті сома көрсетіледі)
4) Инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуі:
бар (нақты не екені көрсетіледі)
жоқ (қанша қосымша шығын қажет екені көрсетіледі)
Ескерту:
* жаңа объект құрылған (салынған) жағдайда болашақ меншік иесі
көрсетіледі, қайта жаңартылған жағдайда қазіргі меншік иесі
көрсетіледі
11. Жобаның мақсаттары мен міндеттері
1) мақсаты
(Мақсат Қазақстан Республикасының стратегиялық бағдарламалық
құжаттарында белгіленген экономика саласын (аясын) дамытудың неғұрлым
ауқымды міндеттерін/басымдықтарын көрсетуі тиіс)
_______________________________________________________________
2) сандық міндеттер
(олар арқылы жобаның ауқымын айқындауға болатын жобаның санымен
өлшенетін міндеттерін көрсетіңіз. Белгілі бір сандық көрсеткіштерді
ұсыныңыз, мысалы, жобалық қуаты және т.б.)
_______________________________________________________________
12. Жобаның сипаттамасы:
(Жобаның және оның барлық құрамдауыштарының мазмұнын сипаттаңыз)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Құрамдауыштар бойынша бөлуді беріңіз)
Жекелеген құрамдауыштар және іске асыру кезеңдері
Сандық көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
Жоба бойынша
Құны (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
7
13. Жобаның негіздемесі:
(осы жобаны іске асыру қажеттігін дәлелдеңіз.
Жоба іске асырылмаған жағдайдағы салдарды сипаттаңыз)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
14. Пайда:
1) жоба іске асырылған жағдайда кім ұтады?
(жобаны іске асырудан ұтуы мүмкін адамдардың және нысаналы
топтардың санын көрсетіңіз.
Сондай-ақ жобаны іске асыруға тікелей немесе жанама тартылатын
адамдардың санын бағалауды ұсыныңыз.
Қанша тұрақты жұмыс орны құрылады?
Жоба жұмыспен қамтуға, әлеуметтік қамсыздандыру жүйесіне,
бизнестің дамуына және басқаларға қалай әсер етеді?)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

2) укажите ожидаемые результаты от реализации проекта
(эффект от производимой продукции для их получателей в
результате реализации проекта)
________________________________________________________________
|________________________________________________________________|
15. Социальное и экологическое воздействие:
(кратко опишите, воздействие проекта на людей и окружающую среду)
_________________________________________________________________
|_________________________________________________________________|
16. Стадия проекта:
(укажите, является ли проект новым или реализуемым. Дайте
краткую информацию о ходе подготовки и реализации проекта. Укажите на
главные проблемы, препятствующие подготовке или реализации проекта, и
предпринимаемые меры решений проблем.)
________________________________________________________________
|________________________________________________________________|
17. Наименование продукции и/или услуги:
(укажите, основную производимую продукцию, товары и/или услугу)
_________________________________________________________________
|_________________________________________________________________|
18. Стоимость проекта и источники финансирования:
1) Срок эксплуатации (службы) объекта
2) Ежегодные затраты на содержание объекта (с указанием уровня
бюджета)
Реквизиты контактного лица
ФИО:                  ___________________________________
|___________________________________|
Должность:            ___________________________________
|___________________________________|
Подразделение/организация: ___________________________________
|___________________________________|
Адрес:                     ___________________________________
|___________________________________|
Контактный телефон: ___________________________________
|___________________________________|
Факс:  ___________________________________
|___________________________________|
Электронная почта: ___________________________________
|___________________________________|
__________________________________________________ М.П. _________
Ф.И.О. руководителя государственного органа          роспись
Приложение 2
к Правилам рассмотрения,
отбора, мониторинга и
оценки реализации бюджетных
инвестиционных проектов
Экономическое заключение на инвестиционное предложение
1.
Наименование проекта
2.
Мощность проекта
ед.
измерения
3.
Срок строительства
лет
4.
Срок эксплуатации
лет
6.
Соответствие стратегическим и (или)
программным документам
указать
реквизиты
документа
7.
Стоимость проекта (все затраты до ввода в
эксплуатацию)
тыс. тенге

2) жобаны іске асырудан күтілетін нәтижелерді көрсетіңіз
(жобаны іске асыру нәтижесінде өндірілетін өнімнің оларды
алушыларға әсері)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
15. Әлеуметтік және экологиялық әсері:
(жобаның адамдарға және қоршаған ортаға әсерін қысқаша
сипаттаңыз)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
16. Жобаның кезеңі:
(жоба жаңа болып табылатынын немесе іске асырылып жатқанын
көрсетіңіз. Жобаның дайындалу және іске асырылуы барысы туралы
қысқаша ақпарат беріңіз. Жобаны дайындауға немесе іске асыруға
кедергі болатын басты проблемаларды және қабылданатын шараларды
көрсетіңіз)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
17. Өнімнің және/немесе қызметтің атауы:
(өндірілетін негізгі өнімді, тауарларды және/немесе қызметтерді
көрсетіңіз)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
18. Жобаның құны және қаржыландыру көздері:
1) Объектінің пайдаланылу (қызмет) мерзімі
2) Объектіні ұстауға арналған жыл сайынғы шығындар (бюджеттің
деңгейін көрсете отырып)
Байланыс жасайтын тұлғаның деректемелері
ТАӘ:                 ____________________________________
|____________________________________|
Лауазымы:            ____________________________________
|____________________________________|
Бөлімше/Ұйым:        ____________________________________
|____________________________________|
Мекенжайы:           ____________________________________
|____________________________________|
Байланыс телефоны:   ____________________________________
|____________________________________|
Факс:                ____________________________________
|____________________________________|
Электрондық пошта:   ____________________________________
|____________________________________|
__________________________________________________ М.О. _______
Мемлекеттік орган басшысының Т.А.Ә. қолы
Бюджеттік инвестициялық
жобаларды қарау, іріктеу,
іске асыруды мониторингілеу
және бағалау ережесіне
2-қосымша
Инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды
1.
Жобаның атауы
2.
Жобаның қуаты
өлшем бірлігі
3.
Құрылыс мерзімі
жыл
4.
Пайдалану мерзімі
жыл
5.
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарға сәйкестігі
құжат деректемесін көрсету
6.
Стратегиялық жоспарда анықталған міндеттерді орындаудан күтілетін нәтижелер
нысаналы индикаторлар
7
Жобаның құны (пайдалануға берілгенге дейінгі барлық шығындар)
мың теңге

1)
Стоимость разработки (корректировки) ТЭО БИП/
стоимость расчетов стоимости по разработке
(привязке) ПСД по проектам, не требующим
разработки ТЭО БИП
тыс. тенге
2)
Стоимость выкупа земли
тыс. тенге
8
Источники и объемы финансирования
тыс. тенге
9
Наличие необходимой документации
10
Соответствие приоритетам бюджетных инвестиций
11
Проработанность институциональной схемы
управления проектом (информация обо всех
участниках проекта, как в ходе реализации, так
и в постинвестиционный период, их
взаимодействие);
12
Наличие измеримых (количественных) показателей
прямого результата;
13
Возможность реализации проекта с точки зрения
оценки рисков;
14
Обоснованность расчетов стоимости разработки
или корректировки, а также проведения
необходимых экспертиз ТЭО БИП (обоснованность
расчетов стоимости по разработке (привязке) и
проведению экспертиз ПСД)
Выводы (в том числе экономическая целесообразность):
Приложение 3
к Правилам рассмотрения,
отбора, мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиционных
проектов
Экономическое заключение на бюджетный инвестиционный проект
1.
Наименование проекта
2.
Мощность проекта
ед. измерения
3.
Срок строительства
лет
4.
Срок эксплуатации
лет
5.
Срок окупаемости (за исключением проектов,
не предполагающих получение прямых
денежных притоков от реализации товаров,
работ и услуг)
лет
6.
Соответствие стратегическим программным
документам
указать
реквизиты
документа
7.
Ожидаемый результат выполнения задач,
определенных стратегическим планом
целевые
индикаторы
(количественное
значение цели,
позволяющий
измерять
уровень ее
достижения)
8
Стоимость проекта (все затраты до ввода в
эксплуатацию)
тыс. тенге
1)
Стоимость выкупа земли
тыс. тенге
9.
Источники финансирования
тыс. тенге
10.
Состав документации по проекту, в том
числе заключение экономической экспертизы
юридического лица, уполномоченного на
проведение экономической экспертизы
Указать
документы и
материалы,
принятые во
внимание при
подготовке
экономического
заключения;
замечания к
составу
представленных
документов.
11.
Оценка технико-технологических решений
12.
Оценка институциональных решений
13.
Оценка рисков
14.
Оценка социального влияния
Выводы:
(выводы должны быть конкретными и ясными. Указывается отрицательное или положительное влияние проекта на выполнение стратегических направлений развития отрасли).
Приложение 4
к Правилам рассмотрения,
отбора, мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиционных
проектов
Сравнительная таблица по проекту, предполагающему
увеличение сметной стоимости
п/
п
Наиме-
нова-
ние
проек-
та
Наиме-
нова-
ние
компо-
нента
Первоначаль-
ная
стоимость
(тыс. тенге)
Скорректиро-
ванная
стоимость
(тыс. тенге)
Разница
тыс. тенге
(+) -
увеличение,
(-) - снижение
Причи-
на
удоро-
жания
Приме-
чание
все-
го
в
том
чис
-ле
СМР
в том
числе
обо-
ру-
дова-
ния
все
го
в
том
чис-
ле
СМР
в том
числе
обо-
рудо-
ва-
ния
все-
го
в
том
чис
-
ле
СМР
в том
числе
обору-
дова-
ния
___________________________________________ М.П. _______________
Ф.И.О руководителя государственного органа          роспись
Приложение 5
к Правилам рассмотрения,
отбора, мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиционных
проектов
Перечень документации по проектам, предполагающим
увеличение сметной стоимости
п/п
Наиме-
нование
проекта
Наличие документации (№ и дата документа)
Отрасле-
вая
экспер-
тиза
Акт
органа
госу-
дарст-
венного
финан-
сового
конт-
роля
Приказ
уполномоченного
органа по делам
архитектуры
Заключение
государственной
экспертизы на ПСД
на
первона-
чальную
стоимость
на
скоррек-
тирован-
ную
стоимость
на
первона-
чальную
стоимость
на
скоррек-
тирован-
ную
стоимость
___________________________________________________ М.П. ___________
Ф.И.О. первого руководителя государственного органа       роспись
Приложение 6
к Правилам рассмотрения,
отбора, мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиционных
проектов
Перечень отобранных инвестиционных предложений
п/п
Наиме-
нова-
ние
про-
екта
Наиме-
нование
админи-
стратора
бюджет-
ных
программ
Размер
денежных
средств на
разработку
или
корректи-
ровку ТЭО
проекта,
а также
проведение
необходимых
экспертиз
ТЭО
проекта
Размер
денежных
средств,
освоенных при
разработке
или
корректировке
ТЭО проекта,
а также
проведении
необходимых
экспертиз ТЭО
проекта
Сроки
разработки
или
корректировки
ТЭО проекта,
а также
проведения
необходимых
экспертиз
ТЭО проекта
Информации о
ходе разработки
или
корректировки
ТЭО проекта,
а также
проведения
необходимых
экспертиз ТЭО
Проекта
___________________________________________________ М.П. ___________
Ф.И.О. первого руководителя государственного органа        роспись
Приложение 7
к Правилам рассмотрения,
отбора, мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиционных
проектов
План-график подготовки и реализации бюджетных
инвестиционных проектов
АРБП или МИО:
_______________________
Отчетный период: _______ 20___ года
п/п
Наиме-
нова-
ние
проек-
та
Сто-
имо-
сть
про-
екта
по
ТЭО,
тыс.
тен-
ге
Сто-
имо-
сть
про-
екта
по
ПСД,
тыс.
тенге
Общая
стои-
мость
прое-
кта
по
ПСД
Срок
и
за-
вер-
ше-
ния
объ-
екта
Мощ-
ность
прое-
кта
Пе-
риод
реа-
ли-
за-
ции
про-
екта
Объем
запла-
ниро-
ванных
работ в
нату-
ральном
выра-
жении
(компо-
ненты)
График
выполнения
работ согласно
ТЭО/ПСД
Наиме-
нование
компо-
нента
в том числе
первое
полу-
годие
по
итогам
года
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Государственные услуги общего характера
компо-
нент 1
компо-
нент 2
компо-
нент n
Ито-
го
по
от-
рас
ли:
Оборона
компо-
нент 1
компо-
нент 2
компо-
нент n
Ито
го
по
от-
рас
ли:
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная,
уголовно-исполнительная деятельность
компо-
нент 1
компо-
нент 2
компо-
нент n
Ито-
го
по
от-
рас
ли:
Образование
компо-
нент 1
компо-
нент 2
компо-
нент n
Ито-
го
по
от-
рас
ли:
Здравоохранение
компо-
нент 1
компо-
нент 2
компо-
нент n
Ито-
го
по
от-
рас
ли:
Социальная помощь и социальное обеспечение
компо-
нент 1
компо-
нент 2
компо-
нент n
Ито-
го
по
от-
рас
ли:
Жилищно-коммунальное хозяйство
компо-
нент 1
компо-
нент 2
компо-
нент n
Ито-
го
по
от-
рас
ли:
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
компо-
нент 1
компо-
нент 2
компо-
нент n
Ито-
го
по
от-
рас
ли:
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
компо-
нент 1
компо-
нент 2
компо-
нент n
Ито-
го
по
от-
рас
ли:
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные
территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные
отношения
компо-
нент 1
компо-
нент 2
компо-
нент n
Ито-
го
по
от-
рас
ли:
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная
деятельность
компо-
нент 1
компо-
нент 2
компо-
нент n
Ито-
го
по
от-
рас
ли:
Транспорт и коммуникации
компо-
нент 1
компо-
нент 2
компо-
нент n
Ито-
го
по
от-
рас
ли:
Прочие
компо-
нент 1
компо-
нент 2
компо-
нент n
Ито-
го
по
от-
рас
ли:
продолжение таблицы
Реализация проекта
Примечание
в том числе (тыс. тенге)
до начала
отчетного года
(с первого
года
реализации)
на текущий год
прогноз на последующие
годы
выде-
лено
из
бюджета
факти-
ческое
испол-
нение
в том числе
1 год
следу-
ющий за
отчет-
ным
2 год
следу-
ющий за
отчет-
ным
3 год
следу-
ющий
за
отчет-
ным
первое
полу-
годие
по
итогам
года
12
13
14
15
16
17
18
19
Государственные услуги общего характера
Оборона
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная,
уголовно-исполнительная деятельность
Образование
Здравоохранение
Социальная помощь и социальное обеспечение
Жилищно-коммунальное хозяйство
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые
природные территории, охрана окружающей среды и животного мира,
земельные отношения
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная
деятельность
Транспорт и коммуникации
Прочие
___________________________________________________ М.П. ________
Ф.И.О. первого руководителя государственного органа      роспись
Приложение 8
к Правилам рассмотрения,
отбора, мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиционных
проектов
Отчет по мониторингу реализации бюджетных инвестиционных
проектов, финансируемых из республиканского и местного бюджета
п/п
АБП
БП
ПП
Период
реализа-
ции
проекта
(года)
Общая
стои-
мость
БИП,
соглас-
но
доку-
мента-
ции
Всего
финан-
сиро-
вание
БИП, с
начала
реали-
зации
*в т.ч. по
годам
______
год
______
год
РБ
МБ
РБ
МБ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
АБП
Программа
Область, (Регион)
Наименование БИП
продолжение таблицы
Объем выполненных работ, тыс. тенге
с начала отчетного года
в том числе за отчетный период
план
РБ
план
МБ
факт
отклоне-
ние
вы-
де-
лено
из
РБ
софи-
нанси-
рование
из МБ
план
(выде-
лено из
РБ +
софинан-
сиро-
ван из
МБ)
факт
отклонение
тыс.
тенге
%
РБ
МБ
тыс.
тенге
%
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
продолжение таблицы
Объем выполненных работ согласно
ТЭО/ПСД
Причины
откло-
нения
Принятые
(прини-
маемые)
меры
Примечание
(наличие
докумета-
ции)
план
с
нача-
ла
отчет
ного
года
план
на
отчет
ный
пери-
од
факт
на
отчет
ный
пери-
од
отклонение
достигнутого
уровня
отчетного
периода от
плана
отчетного
периода в
процентах
24
25
26
27
28
29
30
1.** ТЭО:

1)
БИЖ-дің ТЭН-ін әзірлеу (түзету) құны/ БИЖ ТЭН-ін әзірлеуді талап етпейтін жобалар бойынша ЖСҚ-ны әзірлеу (байланыстыру) есептер құны
мың теңге
2)
Жерді сатып алу құны
мың теңге
8.
Қаржыландыру көзі мен көлемі
мың теңге
9.
Қажетті құжаттаманың болуы
10.
Бюджеттік инвестиция басымдықтарына сәйкестігі
11.
Жобаны басқарудың институционалдық сызба нұсқасының пысықталуы (іске асырылу барысында сияқты, постинвестициялық кезеңдегі жобаның барлық қатысушылары туралы ақпарат, олардың өзара іс-қимылдары)
12.
Тікелей нәтиженің өлшемді (сандық) көрсеткіштерінің болуы;
13.
Тәуекелді бағалау тұрғысынан жобаның іске асырылу мүмкіндігі;
14.
Іске асырылу немесе түзету құны есебінің негізділігі, сондай-ақ БИЖ ТЭН-ге қажетті сараптамалар жүргізу (ЖСҚ әзірлеу (байланыстыру) және оған сараптама жүргізу бойынша құны есебінің негізділігі)
Қорытындылар (оның ішінде экономикалық орындылығы):
Бюджеттік инвестициялық
жобаларды қарау, іріктеу,
іске асыруды мониторингілеу
және бағалау ережесіне
3-қосымша
Бюджеттік инвестициялық жобаларға экономикалық қорытынды
1.
Жобаның атауы
2.
Жобаның қуаты
өлшем бірлік
3.
Құрылыс мерзімі
жыл
4.
Пайдалану мерзімі
жыл
5.
Өтелімділік мерзімі (тауарларды, жұмыстарды, және қызметтерді іске асырылуынан тікелей ақша алымдарын көздемейтін болжамдалмаған жобалар қоспағанда)
жыл
6.
Стратегиялық бағдарламалық құжаттарға сәйкестігі
құжат деректемесін көрсету
7.
Стратегиялық жоспарда анықталған міндеттерді орындаудан күтілетін нәтижелер
нысаналы индикаторлар (орындалу деңгейін өлшейтін мақсаттың сандық мәндері)
8.
Жобаның құны (пайдалануға берілгенге дейінгі барлық шығындар)
мың теңге
1)
Жерді сатып алу құны
мың теңге
9.
Қаржыландыру көзі мен көлемі
мың теңге
10.
Жоба бойынша құжаттаманың құрамы, оның ішінде экономикалық сараптаманы жүргізуге уәкілетті заңды тұлға экономикалық сараптамасының қорытындысы
Экономикалық қорытынды дайындағанда ескерілген құжаттар мен материалдарды көрсету; берілген құжаттар құрамына ескертулер
11.
Техника-технологиялық шешімдерді бағалау
12.
Институционалдық шешімдерді бағалау
13.
Тәуекелдерді бағалау
14.
Әлеуметтік әсерді бағалау
Қорытындылар:
(Қорытындылар анық және нақты болуы қажет. Саланы дамытудың
стратегиялық бағыттарын орындауға жобаның оң және теріс әсері
көрсетіледі).
Бюджеттік инвестициялық
жобаларды қарау, іріктеу,
іске асыруды мониторингілеу
және бағалау ережесіне
4-қосымша
Сметалық құнын ұлғайту болжанатын жоба бойынша салыстырма кесте
Р/с №
Жобаның атауы
Құрамдауыштың атауы
Бастапқы құны (мың теңге)
Түзетілген құны (мың теңге)
Айырма мың теңге (+) - ұлғаю, (-) - азаю
Қымбаттау себебі
Ескертпе
барлығы
оның ішінде СМЖ
оның ішінде жабдықтар
барлығы
оның ішінде СМЖ
оның ішінде жабдықтар
жиыны
оның ішінде СМЖ
оның ішінде жабдықтар
___________________________________________________ М.О. ________
Мемлекеттік орган басшысының Т.А.Ә.                қолы
Бюджеттік инвестициялық
жобаларды қарау, іріктеу,
іске асыруды мониторингілеу
және бағалау ережесіне
5-қосымша
Сметалық құнын ұлғайту болжанатын жобалар бойынша құжаттамалар тізбесі
Р/с №
Жобаның атауы
Құжаттамалардың болуы (құжаттың № және күні)
Салалық сараптамасы
Мемлекеттік қаржылық бақылау органының актісі
Сәулет саласындағы уәкілетті органның бұйрығы
ЖСҚ-ға мемлекеттік сараптаманың қорытындысы
бастапқы құнына
түзетілген құнына
бастапқы құнына
түзетілген құнына
_________________________________________________ М.О. ___________
Мемлекеттік органның бірінші басшысының Т.А.Ә.          қолы
Бюджеттік инвестициялық
жобаларды қарау, іріктеу,
іске асыруды мониторингілеу
және бағалау ережесіне
6-қосымша
Іріктеп алынған инвестициялық ұсыныстардың тізбесі
Р/с №
Жобаның атауы
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы
Жобаның ТЭН-ін әзірлеуге және оған сараптама жүргізуге, сондай-ақ жобаның ТЭН-нің қажетті сараптамаларын жүргізу
Жобаның ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету кезінде игерілген ақша қаражатының мөлшері, сондай-ақ жобаның ТЭН-нің қажетті сараптамаларын жүргізу
Жобаның ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету мерзімдері, жобаның ТЭН-нің қажетті сараптамаларын жүргізу
Жобаның ТЭН-ін әзірлеу немесе түзету барысы туралы ақпарат, сондай-ақ жобаның ТЭН-нің қажетті сараптамаларын жүргізу
__________________________________________________ М.О. _________
Мемлекеттік органның бірінші басшысының Т.А.Ә.          қолы
Бюджеттік инвестициялық
жобаларды қарау, іріктеу,
іске асыруды мониторингілеу
және бағалау ережесіне
7-қосымша
Бюджеттік инвестициялық жобаларды дайындаудың және іске асырудың жоспар-кестесі
РББӘ немесе ЖАО:
____________________________________
Есепті кезең 20 __ жылғы ___________
Р/с №
Жобаның атауы
Жобаның ТЭН бойынша құны, мың теңге
Жобаның ЖСҚ бойынша құны, мың теңге
ЖСҚ бойынша құны, мың теңге
Объектінің аяқталу мерзімі
Жобаның қуаты
Жобаны іске асыру кезеңі
Заттай мәнде жоспарланған жұмыстардың мөлшері (құрамдауыш)
ТЭН/ЖСҚ сәйкес жұмыстарды орындау кестесі
құрамдауыштың атауы
оның ішінде
Бірінші тоқсан
Жыл нәтижесі бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жалпы сипаттағы мемлекеттік қызметтер
құрамдауыш 1
құрамдауыш 2
құрамдауыш n
Сала бойынша жиыны:
Қорғаныс
құрамдауыш 1
құрамдауыш 2
құрамдауыш n
Сала бойынша жиыны:
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік құқық, сот, қылмыстық атқару қызметтері
құрамдауыш 1
құрамдауыш 2
құрамдауыш n
Сала бойынша жиыны:
Білім беру
құрамдауыш 1
құрамдауыш 2
құрамдауыш n
Сала бойынша жиыны:
Денсаулық сақтау
құрамдауыш 1
құрамдауыш 2
құрамдауыш n
Сала бойынша жиыны:
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
құрамдауыш 1
құрамдауыш 2
құрамдауыш n
Сала бойынша жиыны:
Тұрғын-үй коммуналдық шаруашылық
құрамдауыш 1
құрамдауыш 2
құрамдауыш n
Сала бойынша жиыны:
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік
құрамдауыш 1
құрамдауыш 2
құрамдауыш n
Сала бойынша жиыны:
Отын-энергетикалық кешен және жер қойнауын пайдалану
құрамдауыш 1
құрамдауыш 2
құрамдауыш n
Сала бойынша жиыны:
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы ерекше қорғалатын табиғи аумақтар қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
құрамдауыш 1
құрамдауыш 2
құрамдауыш n
Сала бойынша жиыны:
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
құрамдауыш 1
құрамдауыш 2
құрамдауыш n
Сала бойынша жиыны:
Көлік және коммуникация
құрамдауыш 1
құрамдауыш 2
құрамдауыш n
Сала бойынша жиыны:
Басқалары
құрамдауыш 1
құрамдауыш 2
құрамдауыш n
Сала бойынша жиыны:
кестенің жалғастыруы
Жобаны іске асыру
Ескертпе
оның ішінде (мың теңге)
есепті кезең басталғанға дейін (іске асырудың бірінші жылынан бастап)
ағымдағы жылға
келесі жылдарға болжам
бюджеттен бөлінді
нақты орындау
оның ішінде
есепті жылдан кейінгі 1-жыл
есепті жылдан кейінгі 2-жыл
есепті жылдан кейінгі 3-жыл
Бірінші тоқсан
Жылдың нәтижесі бойынша
12
13
14
15
16
17
18
19
Жалпы сипаттағы мемлекеттік қызметтер
Қорғаныс
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік құқық, сот, қылмыстық-атқару қызметтері
Білім беру
Денсаулық сақтау
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
Тұрғын-үй коммуналдық шаруашылық
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік
Отын-энергетикалық кешен және жер қойнауын пайдалану
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы ерекше қорғалатын табиғи аумақтар қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
Көлік және коммуникация
Басқалары
___________________________________________________ М.П. ______
Мемлекеттік органның бірінші басшысының Т.А.Ә.         қолы
Бюджеттік инвестициялық
жобаларды қарау, іріктеу,
іске асыруды мониторингілеу
және бағалау ережесіне
8-қосымша
Республикалық және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асыру мониторингісі бойынша есебі
№ р/с
ББӘ
БЖ
ПП
Жобаның іске асыру кезеңі (жылдар)
Құжаттамаға сәйкес БИЖ-дің жалпы құны
Іске асыру мерзімінен бастап БИЖ қаржыландыру, барлығы
*с.қ. жылдар бойынша
______ жыл
______ жыл
РБ
ЖБ
РБ
ЖБ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ББӘ
Бағдарлама
Облыс
(Өңір)
БИЖ атауы
кестенің жалғасы
Атқарылған жұмыс көлемі, мың теңге
есепті жылдың басынан бастап
оның ішінде есепті жылдан кейінгі кезең
РБ жоспары
ЖБ жоспары
факт
Ауытқуы
РБ-тен бөлінгені
ЖБ-тен қайта қаржыландыру
жоспар (РБ-тен бөлінген + ЖБ-тен қайта қаржыландыру)
факт
Ауытқуы
мың теңге
%
РБ
ЖБ
мың теңге
%
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
кестенің жалғасы
ТЭН/ЖСҚ сәйкес атқарылған жұмыс көлемі
Ауытқу себептері
Қабылданған (қабылданатын) шаралар
Ескерту (құжаттамалардың болуы)
есепті жыл басындағы жоспары
есепті кезеңге жоспар
есепті кезеңнің фактісі
Ауытқуы
есепті кезең жоспарынан есепті кезеңге жеткен деңгейінің жоспары пайызбен
24
25
26
27
28
29
30
1.** ТЭН:

2. *** ПСД:
3. **** Приказ АДС:
4. ***** Экспертизы:
1) экспертиза отраслевого органа;
2) гос. экспертиза на ТЭО;
3) экономическая экспертиза;
4) экологическая экспертиза;
5) санитарно-эпидемиологическая
экспертиза.
Примечания:
* необходимо указать полное финансирование с начала реализации
БИП, в том числе по годам;
** необходимо указать номер и дату ТЭО, если ТЭО требуется.
Если проект не требует ТЭО, необходимо указать "типовой". Если
же ТЭО требуется, но не имеется, необходимо указать "не
имеется";
*** необходимо указать номер и дату ПСД. Если же ПСД не имеется
необходимо указать "не имеется";
**** необходимо указать номер и дату Приказа АДСЖКХ, если
приказ требуется. Если проект не требует приказа АДСЖКХ,
необходимо указать "не требуется". Если же приказ АДСЖКХ не
имеется, необходимо указать "не имеется";
***** необходимо указать номер и дату экспертизы. Если же
экспертиза, не имеется, необходимо указать "не имеется".
Приложение 9
к Правилам рассмотрения,
отбора, мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиционных
проектов
Отчет по мониторингу реализации бюджетных инвестиционных
проектов (удорожание), финансируемых из республиканского
и местного бюджета
п/п
АБП
БП
ПП
Период
реали-
зации
проек-
та
(года)
Перво-
началь-
ная
стоимо-
сть
БИП,
соглас-
но
доку-
мента-
ции
Скор-
ректи-
рован-
ная
стои-
мость
БИП,
сог-
ласно
доку-
мента-
ции
Всего
финан-
сиро-
вание
БИП, с
начала
реали-
зации
* в т.ч.
по
годам
При-
чина
удо-
ро-
жа-
ния
Примечание (наличие докуметации)
____
год
___
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
АБП
Программа
Область, (Регион)
Наименование БИП
1.** ТЭО:
2. *** ПСД:
3. Скорректированная ПСД:
4. **** Приказ АДС:
5. Приказ АДС на скорректированную
стоимость:
6. ***** Акт фин. контроля:
7.****** Экспертизы:
1) экспертиза отраслевого органа;
2) гос. экспертиза на ТЭО;
3) экономическая экспертиза;
4) экологическая экспертиза;
5) санитарно-эпидемиологическая экспертиза;
8. пояснительная записка: дата, номер
Примечания:
*необходимо указать полное финансирование с начала реализации БИП, в
том числе по годам;
** необходимо указать номер и дату ТЭО, если ТЭО требуется. Если проект
не требует ТЭО, необходимо указать "типовой". Если же ТЭО требуется, но
не имеется, необходимо указать "не имеется";
*** необходимо указать номер и дату ПСД. Если же ПСД не имеется,
необходимо указать "не имеется";
**** необходимо указать номер и дату Приказа АДСЖКХ если приказ
требуется. Если проект не требует приказа АДСЖКХ, необходимо указать
"не требуется". Если же приказ АДСЖКХ не имеется, необходимо указать
"не имеется";
***** необходимо указать номер и дату акта фин. контроля. Если же акт
фин. контроля не имеется, необходимо указать "не имеется";
****** необходимо указать номер и дату экспертизы. Если же экспертиза
не имеется, необходимо указать "не имеется".
Приложение 10
к Правилам
рассмотрения,
отбора, мониторинга
и оценки реализации
бюджетных
инвестиционных
проектов
Сводная справка
к отчету по мониторингу бюджетных инвестиционных проектов
за _________________ 20__ года
______________________________________________________
(АРБП или МИО)
Реализуются ___________ бюджетных инвестиционных проектов на
(количество)
общую стоимость __________________________ тыс. тенге, в том числе в
(указывается стоимость проектов)
20____ году за счет средств ________________________ бюджета выделено
(текущий год)             (республиканского или местного)
__________________ тыс. тенге.
План финансирования инвестиционных проектов за _____________ 20__года
(отчетный период)
составил _____________ тыс. тенге.
Кассовое исполнение за _____20__года составило ________ тыс. тенге.
(отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________
тыс. тенге или ____ %.
1. В отчетном периоде планировалось завершить реализацию __________
бюджетных инвестиционных проектов на общую стоимость    (количество)
_________ тыс. тенге, по которым в 20____ году выделено ______ тыс.
тенге.                          (текущий год)
План финансирования в ______ 20___года составил _______ тыс. тенге,
(отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тыс. тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________
тыс. тенге или ____ % в результате ______________________.
(указать причину)
В том числе:

2. *** ЖСҚ:
3. **** ҚІА
Бұйрығы:
4. *****Сараптамалар:
1) салалық орган
сараптамасы;
2) ТЭН-нің мемл.
сараптамасы;
3) экономикалық
сараптамасы;
4) экологиялық
сараптамасы;
5) санитариялық-
эпидемиологиялық
сараптамасы.
Ескертпелер:
* БИЖ-дің бастапқы іске асырылуынан бастап қаржыландыруы, оның ішінде жылдар бойынша көрсету қажет;
** ТЭН қажет жағдайда, ТЭН-нің нөмірі мен мерзімін көрсету қажет. Егер ТЭН қажет болмаған жағдайда «түрін» көрсету қажет. Егер ТЭН қажет болып, жоқ болған жағдайда «жоқ» көрсетуі қажет;
*** ЖСҚ-ның нөмірі мен мерзімін көрсету қажет. Егер ЖСҚ жоқ болса, «жоқ» көрсетуі қажет;
****Егер қажет болған жағдайда ҚІТКША-нің бұйрық мерзімі мен нөмірін көрсету қажет. Егер жоба ҚІТКША бұйрығын талап етпесе, «талап етілмейді» көрсетуі қажет. Егер де ҚІТКША бұйрығы жоқ болса, «жоқ» көрсетуі қажет;
*****сараптаманың нөмірі мен мерзімін көрсетуі қажет. Егер де сараптама жоқ болған жағдайда, «жоқ» көрсетуі қажет.
Бюджеттік инвестициялық
жобаларды қарау, іріктеу,
іске асыруды мониторингілеу
және бағалау ережесіне
9-қосымша
Республикалық және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік инвестициялық жобаларды (қымбаттауы) іске асыру мониторингісі бойынша есебі
№ р/с
ББӘ
БЖ
ЖК
Жобаның іске асыру кезеңі(жылдар)
Құжаттамаға сәйкес БИЖ-ның бастапқы құны
Құжаттамаға сәйкес БИЖ-дің құнын түзету
Іске асыру кезеңінен бастап, БИЖ-дің жалпы қаржыландырылуы
* о.і. жылдар бойынша
қымбаттау себебі
Ескерту (құжаттамалардың болуы)
______ жыл
______ жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
ББӘ
Бағдарлама
Облыс, (Өңір)
БИЖ атауы
1.** ТЭН;
2. *** ЖСҚ;
3. **** түзетілген ЖСҚ;
4. ҚІА Бұйрығы;
5. Түзетуге ҚІА Бұйрығы;
6. *****Қаржылық бақылау акті;
7. ***** Сараптамалар:
1) Салалық орган сараптамасы;
2) ТЭН-нің мемл. сараптамасы;
3) Экономикалық сараптамасы;
4) Экологиялық сараптамасы;
5) Санитариялық-эпидемиологиялық сараптамасы;
8. Түсіндірме хаты: мерзімі, номері.
Ескертпелер:
* БИЖ-дің бастапқы іске асырылуынан бастап қаржыландыруы, оның ішінде жылдар бойыншакөрсету қажет;
** ТЭН қажет жағдайда, ТЭН-нің нөмірі мен мерзімін көрсету қажет. Егер ТЭН қажет болмаған жағдайда «түрін» көрсету қажет. Егер ТЭН қажет болып, жоқ болған жағдайда «жоқ» көрсетуі қажет;
*** ЖСҚ-ның нөмірі мен мерзімін көрсету қажет. Егер ЖСҚ жоқ болса, «жоқ» көрсетуі қажет;
****Егер қажет болған жағдайда ҚІТКША-нің бұйрық мерзімі мен нөмірін көрсету қажет. Егер жоба ҚІТКША бұйрығын талап етпесе, «талап етілмейді» көрсетуі қажет. Егер де ҚІТКША бұйрығы жоқ болса, «жоқ» көрсетуі қажет;
***** қаржылық бақылаудың нөмірі мен акт мерзімін көрсету қажет. Егер қаржылық бақылау жоқ болмаған жағдайда «жоқ» көрсетуі қажет";
******сараптаманың нөмірі мен мерзімін көрсетуі қажет. Егер сараптама жоқ болса, «жоқ» көрсетуі қажет.
Бюджеттік инвестициялық
жобаларды қарау, іріктеу,
іске асыруды мониторингілеу
және бағалау ережесіне
10-қосымша
20 ___ жылғы ________________
бюджеттік инвестициялық жобалардың мониторингі бойынша есепке
жиынтық анықтама
_____________________________________________________________________
(РББӘ немесе ЖАО)
Жалпы құны __________________________________________ мың теңге
(жобалардың құны көрсетіледі)
____________ бюджеттік инвестициялық жоба іске асырылуда, оның ішінде
(саны)
20 ______ жылы _____________________________ бюджет қаражаты есебінен
(ағымдағы жыл) (республикалық немесе жергілікті)
___________ мың теңге бөлінді.
Инвестициялық жобаларды қаржыландыру жоспары 20 _________ жылғы
(есепті кезең)
__________________ мың теңгені құрады.
Кассалық атқарылу 20 ____ жылғы _______________________________
(есепті кезең)
__________________ мың теңгені құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген
сома _________________ мың теңгені немесе ______________ %-ды құрады.
1. Есепті кезеңде жалпы құны ________________________ мың теңге
___________ бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыруды аяқтау (саны)
жоспарланды, олар бойынша 20 ___ жылы ____________ мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
Қаржыландыру жоспары 20 ___ жылғы ___ _____________________ мың
(есепті кезең)
теңгені құрады, кассалық атқарылу ________________ мың теңгені немесе
_______ %-ды құрады.
__________________________________ салдарынан есепті кезеңге арналған
(себебін көрсету)
жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома ________________ мың теңгені
немесе ___ %-ды құрады.
Оның ішінде:

1) в отчетном периоде полностью завершена реализация __________
бюджетных инвестиционных проектов на общую стоимость     (количество)
_________ тыс. тенге, в том числе в 20____ году выделено ______ тыс.
тенге.                            (текущий год)
План финансирования в ______ 20___года составил _______ тыс.
тенге,                     (отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тыс. тенге или _____%.
По завершенным бюджетным инвестиционным проектам достигнуты прямые
результаты:
1) _________________________________________________;
2) _________________________________________________;
3) _________________________________________________;
4) _________________________________________________;
n) _________________________________________________.
(необходимо отразить достигнутые результаты в соответствии с
индикаторами, предусмотренными в стратегическом плане и программных
документах государственного органа)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила
_____________ тыс. тенге или ____ % в результате ___________________;
(указать причину)
2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на общую
(количество)
стоимость ____ тыс. тенге, из которых в 20__ году выделено _____ тыс.
тенге.                              (текущий год)
План финансирования в ______ 20___ года составил _______ тыс.
тенге,                     (отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тыс. тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила
_____________ тыс. тенге или ____ % в результате ______________
(указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) ________ объектов будут введены в эксплуатацию в ________, в
(количество)                                     (дата ввода)
связи с длительным проведением процедур государственной приемки
объекта в эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в
связи с изменением проектных и технических решений, _________
объектов                                          (количество) будут
завершены в _______ году;
(дата ввода)
3) ____________ проектов, в результате несвоевременного и/или
(количество) затяжного характера проведения процедур
государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса,
отсутствие потенциальных поставщиков);
4) _____________________проектов в связи с несвоевременным и
(количество)
недобросовестным исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины).
Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. В отчетном периоде реализуются __________ бюджетных
(количество)
инвестиционных проектов, срок завершение которых в соответствии со
стратегическим и операционным планом государственного органа
предусмотрен в последующих годах на общую стоимость _________ тыс.
тенге, по которым в 20____ году выделено ______ тыс. тенге.
(текущий год)
План финансирования в ______ 20___ года составил _______ тыс. тенге,
(отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тыс. тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _____________
тыс. тенге или ____ % в результате ______________________.
(указать причину)
В том числе в разрезе по отраслям:
Государственные услуги общего характера
Реализуются _____ проектов на общую стоимость ________ тыс.
тенге.
На реализацию данных проектов в 20___ году выделено ________
тыс. тенге.
План финансирования за _______ 20__года составил _______ тыс.
тенге.                        (отчетный период)
Кассовое исполнение за _____ 20__года составило ________ тыс.
тенге.                        (отчетный период)
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _________
тыс. тенге или ______ %.
1. Запланировано к завершению реализации ___________ бюджетных
(количество)
инвестиционных проектов __________ на общую стоимость _________ тыс.
тенге, по которым в 20____ году выделено ______ тыс. тенге.
(текущий год)
План финансирования в ______ 20___ года составил _______ тыс.
(отчетный период)
тенге, кассовое исполнение составило _______ тыс. тенге или _____ %.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила
_____________ тыс. тенге или ____% в результате __________________.
(указать причину)
В том числе:

1) есепті кезеңде жалпы құны ___________ мың теңге ____________
___________ бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыру толығымен
(саны)
аяқталды, оның ішінде 20 ___ жылы ____ мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы ______ қаржыландыру жоспары __________________ мың
(есепті кезең)
теңгені құрады, кассалық атқарылу ________________ мың теңгені немесе
______ %-ды құрады.
Аяқталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша мынадай
тікелей нәтижелерге қол жеткізілді:
1) ____________________________;
2) ____________________________;
3) ____________________________;
4) ____________________________;
n) ____________________________;
(мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында және
бағдарламалық құжаттарында көзделген индикаторларға сәйкес қол
жеткізілген нәтижелерді көрсету қажет)
____________________________ салдарынан есепті кезеңге арналған
(себебін көрсету)
жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома ________________ мың теңгені
немесе ___ %-ды құрады;
2) жалпы құны ______ мың теңге _______ бюджеттік инвестициялық
(саны)
жоба аяқталған жоқ, оның ішінде 20 __ жылы _______ мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы ________ қаржыландыру жоспары ________ мың теңгені
(есепті кезең)
құрады, кассалық атқарылу ____________ мың теңгені немесе ______ %-ды
құрады.
________________________ салдарынан есепті кезеңге арналған жоспармен
(себебін көрсету)
салыстырғанда игерілмеген сома ___________________ мың теңгені немесе
____ %-ды құрады.
Жобаларды іске асыру мынадай себептерге байланысты аяқталмады:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерінің ұзақ
жүргізілуіне байланысты ______ объект _________ пайдалануға беріледі;
(саны) (пайдалануға беру күні)
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты
инвестициялық жобалар құнының қымбаттауы салдарынан _________________
(саны)
объект ________ жылы аяқталады;
(пайдалануға беру күні)
3) ____ жоба мемлекеттік сатып алу рәсімдерін уақтылы жүргізбеу
(саны)
және/немесе созылмалы сипатта жүргізу салдарынан (конкурсты кеш,
қайталап өткізу, әлеуетті өнім берушілердің болмауы);
4) ________ жоба шарт тараптарының өз міндеттемелерін уақтылы
(саны)
және адал орындамауына байланысты;
5) және басқалары (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқтау жөнінде қабылданған
шаралар.
2. Есепті кезеңде жалпы құны __________ мың теңге _____________
(саны) бюджеттік инвестициялық
жоба іске асырылуда, оларды аяқтау мерзімі мемлекеттік органның
стратегиялық және операциялық жоспарына сәйкес кейінгі жылдары
көзделген, олар бойынша 20 ___ жылы _______________________ мың теңге
(ағымдағы жыл)
бөлінді.
20 ___ жылғы _______ қаржыландыру жоспары _________ мың теңгені
(есепті кезең)
құрады, кассалық атқарылу ____________ мың теңгені немесе ______ %-ды
құрады.
________________________ салдарынан есепті кезеңге арналған жоспармен     (себебін көрсету)
салыстырғанда игерілмеген сома ___________________ мың теңгені немесе
%-ды ____ құрады.
Оның ішінде салалар бойынша:
Жалпы сипаттағы мемлекеттік қызметтер
Жалпы құны ______________ мың теңге ______ жоба іске асырылуда.
Бұл жобаларды іске асыруға 20 ___ жылы _____ мың теңге бөлінді.
20 __ жылғы __________ қаржыландыру жоспары _______________ мың
(есепті кезең)
теңгені құрады.
20 __ жылғы ____________ кассалық атқарылу ________ мың теңгені
(есепті кезең)
құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген
сома __________________________ мың теңгені немесе _____ %-ды құрады.
1. Жалпы құны __________________ мың теңге ____________________
(саны)
бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыруды аяқтау жоспарланды, олар
бойынша 20 ___ жылы ______________________________ мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
20 ___жылғы _________ қаржыландыру жоспары ________ мың теңгені
(есепті кезең)
құрады, кассалық атқарылу _____ мың теңгені немесе _____ %-ды құрады.
__________________________________ салдарынан есепті кезеңге арналған
(себебін көрсету)
жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома ________________ мың теңгені
немесе ____ %-ды құрады.
Оның ішінде:

1) полностью завершена реализация _________ бюджетных
(количество)
инвестиционных проектов на общую стоимость ________ тыс. тенге, в том
числе в 20____ году выделено ______ тыс. тенге.
(текущий год)
План финансирования в ______ 20___ года составил _______ тыс.
тенге,                           (отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тыс. тенге или _____ %.
По завершенным бюджетным инвестиционным проектам необходимо
отразить достигнутые прямые результаты в соответствии с индикаторами,
предусмотренными в стратегическом плане и программных документах
государственного органа.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила
_____________ тыс. тенге или ____ % в результате ___________________;
(указать причину)
2) не завершены ____ бюджетных инвестиционных проектов на
(количество)
общую стоимость____ тыс. тенге, из которых в 20__ году выделено _____
(текущий год)
тыс. тенге
План финансирования в ______ 20___ года составил _______ тыс.
тенге,                        (отчетный период)
кассовое исполнение составило _______ тыс. тенге или _____%.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила
_____________ тыс. тенге или ____ % в результате ___________________
(указать причину)
Реализация проектов не завершена по следующим причинам:
1) ________ объектов будут введены в эксплуатацию в ________, в
связи  (количество)                                     (дата ввода)
с длительным проведением процедур государственной приемки объекта в
эксплуатацию;
2) в результате удорожания стоимости инвестиционных проектов, в
связи с изменением проектных и технических решений, _________
объектов                                          (количество) будут
завершены в _______ году;
(дата ввода)
3) ____________ проектов, в результате несвоевременного и/или
(количество) затяжного характера проведения процедур
государственных закупок (позднее, повторное проведение конкурса,
отсутствие потенциальных поставщиков);
4) ___________________ проектов в связи с несвоевременным и
(количество)
недобросовестным  исполнением обязательств сторонами договора;
5) и другие (описать другие причины).
Принятые меры по завершению бюджетных инвестиционных проектов.
2. Реализуются __________ бюджетных инвестиционных проектов,
(количество)
срок завершения которых в соответствии со стратегическим и
операционным планом государственного органа предусмотрен в
последующих годах на общую стоимость _________тыс. тенге, по которым
в 20__ году выделено ______ тыс. тенге.
(текущий год)
План финансирования в ______ 20___года составил _______ тыс.
(отчетный период)
тенге, кассовое исполнение составило _______ тыс. тенге или _____%.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила
_____________ тыс. тенге или ____% в результате ____________________.
(указать причину)
Оборона
Реализуются _____ проектов на общую стоимость ________ тыс.
тенге.
На реализацию данных проектов в 20___ году выделено ________
тыс. тенге.
План финансирования за _______20__года составил _______ тыс.
(отчетный период)
тенге.
Кассовое исполнение за _____20__года составило ________ тыс.
(отчетный период)
тенге.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила _________ тыс. тенге или ______%.
1. Запланировано к завершению реализации___________ бюджетных
(количество)
инвестиционных проектов __________ на общую стоимость _________тыс.
тенге, по которым в 20____ году выделено ______ тыс. тенге.
(текущий год)
План финансирования в ______ 20___года составил _______ тыс.
(отчетный период)
тенге, кассовое исполнение составило _______ тыс. тенге или _____%.
Сумма неосвоения к плану на отчетный период составила
_____________ тыс. тенге или ____% в результате ____________________.
(указать причину)
В том числе:

1) жалпы құны _______ мың теңге ______ бюджеттік инвестициялық
(саны)
жобаны іске асыру толығымен аяқталды, оның ішінде 20 _____ жылы
(ағымдағы жыл)
________ мың теңге бөлінді.
20 ___ жылғы _____ қаржыландыру жоспары ___ мың теңгені құрады,
(есепті кезең)
кассалық атқарылу ______________ мың теңгені немесе ____ %-ды құрады.
Аяқталған бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша мемлекеттік
органның стратегиялық жоспарында және бағдарламалық құжаттарында
көзделген индикаторларға сәйкес қол жеткізілген тікелей нәтижелерді
көрсету қажет.
____________________________ салдарынан есепті кезеңге арналған
(себебін көрсету)
жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома мың теңгені ____ немесе ____
%-ды құрады;
2) жалпы құны ________ мың теңге _____ бюджеттік инвестициялық
(саны)
жоба аяқталған жоқ, оның ішінде 20 __ жылы _______ мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
20 __ жылғы __________ қаржыландыру жоспары _______ мың теңгені
(есепті кезең)
құрады, кассалық атқарылу _________ мың теңгені немесе _________ %-ды
құрады.
____________________________ салдарынан есепті кезеңге арналған
(себебін көрсету)
жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома ________________ мың теңгені
немесе __________ %-ды құрады.
Жобаларды іске асыру мынадай себептерге байланысты аяқталған
жоқ:
1) объектіні пайдалануға мемлекеттік қабылдау рәсімдерінің ұзақ
жүргізілуіне байланысты ______ объект _________ пайдалануға беріледі;
(саны) (пайдалануға беру күні)
2) жобалық және техникалық шешімдердің өзгеруіне байланысты
инвестициялық жобалар құнының қымбаттауы салдарынан _________________
(саны)
объект _______________________ жылы аяқталады;
(пайдалануға беру күні)
3) _____ жоба мемлекеттік сатып алу рәсімдерін уақтылы өткізбеу
(саны)
және/немесе созылмалы сипатта жүргізу салдарынан (конкурсты кеш,
қайталап өткізу, әлеуетті өнім берушілердің болмауы);
4) __________ жоба шарт тараптарының өз міндеттемелерін уақтылы
(саны)
және адал орындамауына байланысты;
5) және басқалары (басқа себептерді сипаттау).
Бюджеттік инвестициялық жобаларды аяқтау жөнінде қабылданған
шаралар.
2. Жалпы құны ________ мың теңге ______ бюджеттік инвестициялық
(саны)
жоба іске асырылуда, олардың аяқталу мерзімі мемлекеттік органның
стратегиялық және операциялық жоспарына сәйкес кейінгі жылдары
көзделген, олар бойынша 20 ___ жылы ______________ мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
20 ___ жылғы __________ қаржыландыру жоспары ______ мың теңгені
(есепті кезең)
құрады, кассалық атқарылу ____________ мың теңгені немесе ______ %-ды
құрады.
____________________________ салдарынан есепті кезеңге арналған
(себебін көрсету)
жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома ________________ мың теңгені
немесе ____ %-ды құрады.
Қорғаныс
Жалпы құны ______________ мың теңге ______ жоба іске асырылуда.
Бұл жобаларды іске асыруға 20 ___ жылы _____ мың теңге бөлінді.
20 ___ жылғы ______________ қаржыландыру жоспары ________ мың
(есепті кезең)
теңгені құрады.
20 __ жылғы __________ кассалық атқарылу _________ мың теңгені
(есепті кезең)
құрады.
Есепті кезеңге арналған жоспармен салыстырғанда игерілмеген
сома _________ мың теңгені немесе ________ %-ды құрады.
1. Жалпы құны __________________ мың теңге ____________________
(саны)
бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыруды аяқтау жоспарланды, олар
бойынша 20 ______ жылы _______ мың теңге бөлінді.
(ағымдағы жыл)
20 ____ жылғы ________ қаржыландыру жоспары _______ мың теңгені
(есепті кезең)
құрады, кассалық атқарылу ____________ мың теңгені немесе ______ %-ды
құрады.
____________________________ салдарынан есепті кезеңге арналған
(себебін көрсету)
жоспармен салыстырғанда игерілмеген сома ________________ мың теңгені
немесе ___ %-ды құрады.
Оның ішінде:

1)
Функциональная группа
2)
Подфункция
3)
Код администратора
4)
Программа
5)
Подпрограмма
6)
Специфика
4
Отрасль экономики
1)
Код ОКЭД
5
Основные производимые товары и
услуги
6
Наименование Государственной
(отраслевой) программы
7
Цель и задачи проекта:
1)
цель
2)
задачи
8
Код КАТО
1)
Место реализации проекта
(область, город, район)
2)
Прочие
9
ENPV
1)
план
тыс. тенге
2)
факт
тыс. тенге
10
EIRR
1)
план
%
2)
факт
%
11
Срок окупаемости
Х
1)
план
Лет
2)
факт
Лет
12
Текущее состояние подготовки и
реализации проекта
13
Основные проблемы по проекту
1)
пути решения этих проблем
Текст
14
Наличие инвестиционного
предложения
имеется/не имеется
1)
Размер денежных средств,
выделенных на разработку и
проведение экспертиз ТЭО
проекта или привязку
(разработку) ПСД проекта, не
требующего разработки ТЭО, и
проведение экспертиз на него
тыс. тенге
2)
Размер денежных средств,
освоенных при разработке и
проведении экспертиз ТЭО
проекта или на привязку
(разработку) ПСД для проектов,
не требующих разработки ТЭО, и
проведении экспертиз на него
тыс. тенге
3)
Сроки разработки и проведения
экспертиз ТЭО проекта или ПСД
для проектов, не требующих
разработки ТЭО
Дата
4)
Информация о ходе разработки и
проведения экспертиз ТЭО
проекта или ПСД для проектов,
не требующих разработки ТЭО
15
Период реализации проекта, в
т.ч.:
Х
1)
Начало реализации
месяц, год
2)
Окончание реализации
месяц, год
16
Стоимость проекта:
Х
1)
по госэкспертизе на ТЭО
тыс. тенге
2)
одобренная соответствующей
бюджетной комиссией
тыс. тенге
3)
утвержденная постановлением ПРК
"О реализации Закона РК о
республиканском бюджете на
соответствующий трехлетний
период" или соответствующим
постановлением маслихата
тыс. тенге
4)
по госэкспертизе на ПСД
тыс. тенге
4.1)
в том числе СМР
тыс. тенге
4.2)
в том числе оборудования
тыс. тенге
17
Источники финансирования
по списку
18
Проектная мощность:
Х
1)
в натуральном выражении
единица измерения
2)
в стоимостном выражении (на
единицу работ, услуг)
тыс.тенге
19
Срок эксплуатации (службы)
объекта
Лет
20
Наличие ТЭО
№ и дата
21
Наличие в перечне, не
требующего разработки ТЭО, в
соответствии с постановлением
ПРК от 29 декабря 2009 года №
2225
имеется/не имеется
22
Наличие ПСД
№ и дата
23
Наличие экспертиз
1)
Государственная
вневедомственная экспертиза на
ТЭО
№, дата
2)
Государственная экспертиза на
ПСД
№, дата
3)
Экспертиза отраслевого органа
№, дата
4)
Экологическая экспертиза
уполномоченного органа в
области охраны окружающей среды
№, дата
5)
Экспертиза уполномоченного
органа в области
санитарно-эпидемиологического
надзора
№, дата
6)
Государственная
научно-техническая экспертиза
№, дата
7)
Экономическое заключение на ТЭО
№, дата
8)
Другие экспертизы
№, дата и наименование
24
Наличие (отвод) земельного
участка:
имеется/не имеется

1)
Функционалдық топ
2)
Кіші функция
3)
Әкімшінің коды
4)
Бағдарлама
5)
Кіші бағдарлама
6)
Ерекшелік
4
Экономиканың саласы
1)
ЭҚЖЖ коды
5
Өндірілетін негізгі тауарлар және қызметтер
6
Мемлекеттік (салалық) бағдарламаның атауы
7
Жобаның мақсаты және міндеттері:
1)
мақсаттар
2)
міндеттер
8
Код КАТО
1)
Жобаның іске асырылу орны (облыс, қала, аудан)
2)
Басқалары
9
ENPV
1)
жоспар
мың теңге
2)
нақты
мың теңге
10
EIRR
1)
жоспар
%
2)
нақты
%
11
Өтімділік мерзімі
x
1)
жоспар
жыл
2)
нақты
жыл
12
Жобаны дайындау мен іске асырудың ағымдағы жағдайы
13
Жоба бойынша негізгі проблемалар
1)
Осы проблемаларды шешу жолдары
мәтін
14
Инвестициялық ұсыныстың болуы
бар/жоқ
1)
Жобаның ТЭН дайындауға және өткізуге немесе ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобаның ЖСҚ байланыстыруға (әзірлеуге) арналған және оған сараптаманы өткізу
мың теңге
2)
Әзірлеу және жобаның ТЭН сараптамасын өткізу немесе ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобаның ЖСҚ байланыстыруға (әзірлеуге) арналған және оған сараптаманы өткізу кезінде игерілген ақша қаражатының мөлшері
мың теңге
3)
Жобаның ТЭН немесе ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобаның ЖСҚ әзірлеу және сараптамасын өткізу мерзімі
күні
4)
Жобаның ТЭН немесе ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобаның ЖСҚ әзірлеу және сараптамасын өткізу барысы туралы ақпарат
15
Жобаны іске асыру мерзімі, соның ішінде
х
1)
Іске асырудың басталуы
жыл
2)
Іске асырудың аяқталуы
ай, жыл
16
Жобаның құны:
х
1)
Мемсараптама бойынша ТЭН
мың теңге
2)
тиісті бюджеттік комиссия мақұлдаған
мың теңге
3)
«Тиісті үш жылдық мерзімге арналған республикалық бюджет туралы ҚР Заңын іске асыру туралы» ҚРҮ қаулысымен немесе мәслихаттың тиісті қаулысымен бекітілген
мың теңге
4)
ТЭН-ге арналған мемсараптама бойынша
мың теңге
4.1)
соның ішінде ҚМЖ
мың теңге
4.2)
соның ішінде жабдықтау
мың теңге
17
Қаржыландыру көздері
тізім бойынша
18
Жобаның қуаттылығы:
х
1)
заттай мәнде
өлшем бірлігі
2)
құндық мәнде (жұмыс және қызмет көрсету бірлігіне)
мың теңге
19
Объекттің пайдалану (қызмет) мерзімі
жыл
20
ТЭН болуы
№ және күні
21
ҚРҮ 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 2225 қаулысына сәйкес ТЭН әзірлеуді талап етпейтін тізімде болуы
бар/жоқ
22
ЖСҚ болуы
№ және күні
23
Сараптаманың болуы
1)
ТЭН-ге мемлекеттік ведомстводан тыс сараптама
№ және күні
2)
ЖСҚ-ға мемлекеттік сараптама
№ және күні
3)
Салалық мекемелердің сараптамасы
№ және күні
4)
Қоршаған ортаны қорғау саласында уәкілетті мекеменің экологиялық сараптамасы
№ және күні
5)
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау саласындағы уәкілетті органның сараптамасы
№ және күні
6)
Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама
№ және күні
7)
ТЭН-ге экономикалық сараптама
№ және күні
8)
Басқа сараптамалар
№, күні және атауы
24
Жер учаскесінің болуы (бөлу):
бар/жоқ

1)
Права собственности и
землепользования
частная/государственная
2)
Решение о выделении земельного
участка
№, дата
3)
Необходимая сумма для выкупа
земельного участка и
находящихся на нем объектов
тыс. тенге
25
Рабочие места:
Х
1)
в период строительства (в
среднем за год)
Х
1.1)
планируемое
человек
1.2)
фактическое
человек
2)
в период эксплуатации (в
среднем за год)
Х
2.1)
планируемое
человек
2.2)
фактическое
человек
26
Рынок сбыта
Х
1)
внутренний рынок
%
2)
на экспорт
%
27
Акт государственной приемочной
комиссии
дата, номер
______________________________         М.П. __________
Ф.И.О первого руководителя                   роспись
государственного органа
Приложение 12
к Правилам рассмотрения,
отбора, мониторинга
и оценки реализации
бюджетных инвестиционных
проектов
АРБП или МИО: ________________________________________
Отчетный период: ________________ 20____ года.
Паспорт проекта, не требущего разработки
технико-экономического обоснования
1. Общая информация
Информация
единица измерения
1
Наименование проекта
2
Тип проекта
3
Администратор бюджетной
программы
1)
Функциональная группа
2)
Подфункция
3)
Код администратора
4)
Программа
5)
Подпрограмма
6)
Специфика
4
Отрасль экономики
1)
Код ОКЭД
5
Основные производимые товары и
услуги
6
Наименование Государственной
(отраслевой) программы
7
Цель и задачи проекта:
1)
цель
2)
задачи
8
Код КАТО
1)
Место реализации проекта
(область, город, район)
2)
Прочие
9
ENPV
1)
план
тыс. тенге
2)
факт
тыс. тенге
10
EIRR
1)
план
%
2)
факт
%
11
Срок окупаемости
Х
1)
план
Лет
2)
факт
Лет
12
Текущее состояние подготовки и
реализации проекта
13
Основные проблемы по проекту
1)
пути решения этих проблем
Текст
14
Период реализации проекта, в
т.ч:
1)
Начало реализации
месяц, год
2)
Окончание реализации
месяц, год
15
Стоимость проекта:
Х
1)
одобренная соответствующей
бюджетной комиссией
тыс. тенге
2)
утвержденная постановлением ПРК
"О реализации Закона РК о
республиканском бюджете на
соответствующий трехлетний
период" или соответствующим
постановлением маслихата
тыс. тенге
3)
по госэкспертизе на ПСД
тыс. тенге
3.1)
в том числе СМР
тыс. тенге
3.2)
в том числе оборудования
тыс. тенге
16
Источники финансирования
по списку
17
Проектная мощность:
Х
1)
в натуральном выражении
единица измерения
2)
в стоимостном выражении (на
единицу работ, услуг)
тыс.тенге
18
Срок эксплуатации (службы)
объекта
Лет
19
Наличие в перечне, не
требующего разработки ТЭО, в
соответствии с постановлением
ПРК от 29 декабря 2009 года №
2225
имеется/не имеется
20
Наличие ПСД
№ и дата
21
Наличие экспертиз
1)
Государственная экспертиза на
ПСД
№, дата
2)
Экспертиза отраслевого органа
№, дата
3)
Экологическая экспертиза
уполномоченного органа в
области охраны окружающей среды
№, дата

1)
Меншік және жер пайдалану құқығы
жеке/мемлекеттік
2)
Жер учаскесін бөлу туралы шешімі
№, күні
3)
Жер учаскесін және онда орналасқан объектілерді төлеп алуға қажетті сома
мың теңге
25
Жұмыс орындары:
х
1)
құрылыс мерзімінде (жыл бойынша орташа алғанда)
х
1.1)
жоспарланған
адам
1.2)
нақты
адам
2)
пайдалану мерзімінде (жыл бойынша орташа алғанда)
х
2.1)
жоспарланған
адам
2.2)
нақты
адам
26
Өткізу нарығы
х
1)
ішкі нарығы
%
2)
экспортқа
%
27
Мемлекеттік қабылдау комиссиясының актісі
күні, нөмірі
_________________________________________________ М.О. ________
Мемлекеттік органның бірінші басшысының Т.А.Ә.         қолы
Бюджеттік инвестициялық
жобаларды қарау, іріктеу,
іске асыруды мониторингілеу
және бағалау ережесіне
12-қосымша
РББӘ немесе ЖАО: __________________________________________
Есептік кезең: 20 ____ жылғы _______________
Техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін жобаның паспорты
1. Жалпы ақпарат
Ақпарат
Өлшем бірлігі
1
Жоба атауы
2
Жоба түрі
3
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
1)
Функционалдық топ
2)
Кіші функция
3)
Әкімшінің коды
4)
Бағдарлама
5)
Кіші бағдарлама
6)
Ерекшелік
4
Экономика саласы
1)
ЖЭӘК коды
5
Өндірілетін негізгі тауарлар және қызметтер
6
Мемлекеттік (салалық) бағдарламаның атауы
7
Жобаның мақсаты және міндеттері:
1)
мақсаттар
2)
міндеттер
8
ӘАБК коды
1)
Жобаның іске асырылу орны (облыс, қала, аудан)
2)
Басқалары
9
ENPV
1)
жоспар
мың теңге
2)
нақты
мың теңге
10
EIRR
1)
жоспар
%
2)
нақты
%
11
Өтімділік мерзімі
x
1)
жоспар
жыл
2)
факт
жыл
12
Жобаны дайындау мен іске асырудың ағымдағы жағдайы
13
Жоба бойынша негізгі проблемалар
1)
Осы проблемаларды шешу жолдары
мәтін
14
Жобаның іске асырылу кезеңі, соның ішінде:
1)
Іске асырылудың басталуы
жыл, ай
2)
Іске асырылудың аяқталуы
жыл, ай
15
Жобаның құны:
х
1)
Тиісті бюджеттік комиссия мақұлдаған
мың теңге
2)
«Тиісті үш жылдық мерзімге арналған республикалық бюджет туралы ҚР Заңын іске асыру туралы» ҚРҮ қаулысымен немесе мәслихаттың тиісті қаулысымен бекітілген
мың теңге
3)
ЖСҚ сараптамасы бойынша
мың теңге
3.1)
соның ішінде ҚМЖ
мың теңге
3.2)
соның ішінде жабдықтау
мың теңге
16
Қаржыландыру көздері
тізім бойынша
17
Жобаның қуаты:
х
1)
заттай мәнде
Өлшем бірлігі
2)
құндық мәнде (жұмыс, қызмет бірлігіне)
мың теңге
18
Объекттің пайдалану (қызмет) мерзімі
жыл
19
ҚРҮ 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 2225 қаулысына сәйкес ТЭН әзірлеуді талап етпейтін тізімде болуы
бар/жоқ
20
ЖСҚ болуы
№ және күні
21
Сараптаманың болуы
1)
ЖСҚ-ға мемлекеттік сараптама
№ және күні
2)
Салалық органның сараптамасы
№ және күні
3)
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның экологиялық сараптамасы
№ және күні

4)
Экспертиза уполномоченного
органа в области
санитарно-эпидемиологического
надзора
№, дата
5)
Государственная
научно-техническая экспертиза
№, дата
6)
Другие экспертизы
№, дата и наименование
22
Наличие (отвод) земельного
участка:
имеется/не имеется
1)
Права собственности и
землепользования
частная/государственная
2)
Решение о выделении земельного
участка
№, дата
3)
Необходимая сумма для выкупа
земельного участка и
находящихся на нем объектов
тыс. тенге
23
Рабочие места:
Х
1)
в период строительства (в
среднем за год)
Х
1.1)
планируемое
человек
1.2)
фактическое
человек
2)
в период эксплуатации (в
среднем за год)
Х
2.1)
планируемое
человек
2.2)
фактическое
человек
24
Рынок сбыта
Х
1)
внутренний рынок
%
2)
на экспорт
%
25
Акт государственной приемочной
комиссии
дата, номер
______________________________         М.П. __________
Ф.И.О первого руководителя                   роспись
государственного органа
Приложение 13
к Правилам рассмотрения,
отбора, мониторинга и
оценки реализации
бюджетных инвестиционных
проектов
Мониторинг реализации проекта _________ (текущее состояние) по
состоянию на ____ (дата)
Наименование компонента
начальная дата
(дд.мм.гг.)
конечная дата
(дд.мм.гг.)
план
факт
план
факт*
1
Разработка ПСД
2
Строительно-монтажные
работы, в том числе по
пусковым комплексам
(очередям):
подкомпонент (очередь 1)
подкомпонент (очередь 2)
подкомпонент (очередь...)
3
Акт приемки Государственной
комисии
4
Регистрация в органах
юстиции
5
Передача в государственную
собственность
6
Выход на проектную мощность
______________________________         М.П. __________
Ф.И.О первого руководителя                   роспись
государственного органа
Приложение 14
к Правилам рассмотрения,
отбора, мониторинга
и оценки реализации
бюджетных инвестиционных
проектов
Ресурсное и инфраструктурное обеспечение бюджетного
инвестиционного проекта
Наименование
еди-
ница
изме-
рения
Общая
потреб-
ность
проекта
в том
числе по
годам
проблемные
вопросы
(необеспе-
ченная
потреб-
ность)
предложения
по решению
проблемы
Потребность в
основных
ресурсах
1
Потребность в
трудовых
ресурсах
1)
потребность в
подготовке и
переподготовке
кадров с
высшим
образованием в
соответствии с
Классификато-
ром
специальностей
бакалавриата и
магистратуры
РК (приказ
Комитета по
техническому
регулированию
и метрологии
Министерства
индустрии и
торговли РК №
131-ОД от
20.03.2009 г.)
чел
2)
потребность в
подготовке и
переподготовке
кадров с
техническим и
профессиональ-
ным
образованием в
соответствии с
Классификато-
ром профессий
и
специальностей
технического и
профессиально-
го,
послесреднего
образования
(приказ
Комитета по
техническому
регулированию
и метрологии
Министерства
индустрии и
торговли РК №
273-ОД от
03.06.2003 г.)
чел

4)
Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау саласындағы уәкілетті органның сараптамасы
№ және күні
5)
Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама
№ және күні
6)
Басқа сараптамалар
№, күні және атауы
22
Жер учаскесінің болуы (бөлу):
бар/жоқ
1)
Меншік және жер пайдалану құқығы
жеке/мемлекеттік
2)
Жер учаскесін бөлу туралы шешім
№, күні
3)
Жер учаскесін және онда орналасқан объектілерді сатып алуға қажетті сома
мың теңге
23
Жұмыс орындары:
х
1)
құрылыс салу кезеңінде (жыл бойынша орташа алғанда)
х
1.1)
жоспарланған
адам
1.2)
нақты
адам
2)
пайдалану кезеңінде (жыл бойынша орташа алғанда)
х
2.1)
жоспарланған
адам
2.2)
нақты
адам
24
Өткізу нарығы
х
1)
ішкі нарық
%
2)
экспортқа
%
25.
Мемлекеттік қабылдау комиссиясының актісі
күні, нөмірі
_________________________________________________ М.О. ________
Мемлекеттік органның бірінші басшысының аты жөні         қолы
Бюджеттік инвестициялық
жобаларды қарау, іріктеу,
іске асыруды мониторингілеу
және бағалау ережесіне
13-қосымша
________ (күн) жағдай бойынша ________ (ағымдағы жағдайы)
іске асыру мониторингі
Құрамдауыш аты
бастапқы күні (күні/айы/жыл)
ақырғы күні (күн/ай/жыл)
жоспар
нақты
жоспар
нақты
1
ЖСҚ дайындау
2
Құрылыс-монтаж жұмыстары, соның ішінде жіберуші кешендер (кезектер) бойынша:
құрамдауыш бөлігі (1-кезек)
құрамдауыш бөлігі (2-кезек)
құрамдауыш бөлігі (кезек...)
3
Мемлекеттік комиссияның қабылдау актісі
4
Әділет органдарында тіркелу
5
Мемлекеттік меншікке берілуі**
6
Жоба қуатына шығу
________________________________________________ М.О. _________
Мемлекеттік органның бірінші басшысының Т.А.Ә.          қолы
Бюджеттік инвестициялық
жобаларды қарау, іріктеу,
іске асыруды мониторингілеу
және бағалау ережесіне
14-қосымша
Бюджеттік инвестициялық жобаның ресурстық, инфрақұрылымдық қамтамасыз етілуі
Атауы
Өлшем бірлігі
Жобаның жалпы қажеттіліктері
оның ішінде жылдар бойынша
проблемалы мәселелер (қамтамасыз етілмеген қажеттілік)
проблеманы шешу бойынша ұсыныстар
Негізгі ресурстарға қажеттілік
1.
Еңбек ресурстарына қажеттілік
1)
ҚР бакалавриат және магистратура мамандықтары сыныптамасына (ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 20.03.2009 ж. № 131-ОД бұйрығы) сәйкес жоғары білімді кадрларды даярлауға және қайта даярлауға деген қажеттілік
адам
2)
Техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі мамандықтар сыныптамасына (ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 20.03.2009 ж. № 273-ОД бұйрығы) сәйкес техникалық және кәсіби кадрларды даярлауға және қайта даярлауға қажеттілік
адам