О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 мая 2006 года № 437 "Об утверждении Правил аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль"
Постановление Правительсва Республики Казахстан от 29 июня 2012 года № 883. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2015 года № 542
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.07.2015 № 542 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 22 мая 2006 года № 437 «Об утверждении Правил аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль» (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 18, ст. 178) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор.»;
в Правилах аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Правила аттестации государственных строительных инспекторов,
осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор»;
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящие Правила аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор (далее - Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» и определяют порядок проведения аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор (далее - инспекторы).
2. Аттестации подлежат государственные строительные инспекторы уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства (далее – уполномоченный орган), главные государственные строительные инспекторы, заместители главного государственного строительного инспектора и государственные строительные инспекторы областей, города республиканского значения, столицы.»;
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:

"Сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттiк құрылыс инспекторларын аттестаттау ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 22 мамырдағы № 437 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2012 жылғы 29 маусымдағы № 883 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 16 шілдедегі № 542 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 16.07.2015 № 542 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттiк құрылыс инспекторларын аттестаттау ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 22 мамырдағы № 437 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 18, 178-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестаттау қағидаларын бекіту туралы»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестаттау қағидалары бекітілсін.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестаттау ережесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестаттау қағидалары»;
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестаттау қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шiлдедегi Заңына сәйкес әзiрлендi және сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк құрылыс инспекторларын (бұдан әрi – инспекторлар) аттестаттау өткiзу тәртiбiн белгiлейдi.
2. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) мемлекеттік құрылыс инспекторлары, бас мемлекеттік құрылыс инспекторлары, бас мемлекеттік құрылыс инспекторларының орынбасарлары және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік құрылыс инспекторлары аттестаттауға жатады.»;
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

«3. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) Главный государственный строительный инспектор Республики Казахстан - руководитель уполномоченного органа, осуществляющего государственный архитектурно-строительный контроль и надзор за ходом и качеством строительства объектов;
2) заместители Главного государственного строительного инспектора Республики Казахстан - заместители руководителя уполномоченного органа, осуществляющего государственный архитектурно-строительный контроль и надзор за ходом и качеством строительства объектов;
3) государственные строительные инспекторы - штатные работники уполномоченного органа, в должностные обязанности которых входит оперативное инспектирование строек;
4) главные государственные строительные инспекторы областей, города республиканского значения, столицы - руководители территориальных подразделений уполномоченного органа, осуществляющего государственный архитектурно-строительный контроль и надзор за ходом и качеством строительства объектов;
5) заместители главного государственного строительного инспектора областей, города республиканского значения, столицы – заместители руководителей территориальных подразделений уполномоченного органа, осуществляющего государственный архитектурно-строительный контроль и надзор за ходом и качеством строительства объектов;
6) государственные строительные инспекторы областей, города республиканского значения, столицы – штатные работники территориальных подразделений уполномоченного органа, в должностные обязанности которых входит оперативное инспектирование строек.
4. Аттестация проводится в целях определения уровня профессиональной подготовки и компетентности инспекторов, знаний государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, улучшения качества осуществляемых ими работ, изучения новых требований, с учетом изменений, происходящих в строительной отрасли.»;
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
«7. Для проведения аттестации решением руководителя уполномоченного органа образуется аттестационная комиссия.
Аттестационная комиссия состоит из председателя, членов и секретаря комиссии.
Количество членов комиссии должно составлять не менее пяти человек.
Секретарь комиссии не является членом комиссии и не имеет права голоса.
8. Рабочим органом аттестационной комиссии является структурное подразделение уполномоченного органа, определяемое руководителем уполномоченного органа (далее - рабочий орган).»;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
«10. В состав аттестационной комиссии входят заместители руководителя уполномоченного органа и руководители структурных подразделений уполномоченного органа.»;
пункт 12 изложить в следующей редакции:

«3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасының бас мемлекеттік құрылыс инспекторлары – объектілер құрылысының барысына және сапасына мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын уәкілетті органның басшысы;
2) Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік құрылыс инспекторының орынбасарлары – объектілер құрылысының барысына және сапасына мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын уәкілетті орган басшысының орынбасарлары;
3) мемлекеттік құрылыс инспекторлары – лауазымдық міндеттеріне құрылыстарды жедел инспекциялау кіретін уәкілетті органның штаттағы қызметкерлері;
4) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік құрылыс инспекторлары – объектілер құрылысының барысына және сапасына мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің басшылары;
5) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік құрылыс инспекторларының орынбасарлары – объектілер құрылысының барысына және сапасына мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері басшыларының орынбасарлары;
6) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік құрылыс инспекторлары – лауазымдық міндеттеріне құрылыстарды жедел инспекциялау кіретін уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің штаттағы қызметкерлері.
4. Аттестаттау инспекторлардың кәсіптік даярлық деңгейі мен құзыреттілігін, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерді білуін анықтау, олар жүзеге асыратын жұмыстардың сапасын жақсарту, құрылыс саласында болып жатқан өзгерістерді ескеріп, жаңа талаптарды зерттеу мақсатында жүргізіледі.»;
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Аттестаттау өткiзу үшін уәкiлеттi орган басшысының бұйрығымен аттестаттау комиссиясы құрылады.
Аттестаттау комиссиясы комиссия төрағасынан, мүшелерi мен хатшысынан тұрады.
Комиссия мүшелерiнiң саны бес адамнан кем болмауға тиiс.
Комиссияның хатшысы комиссия мүшесi болып табылмайды және оның дауыс беру құқығы жоқ.
8. Уәкiлеттi органның басшысы белгiлеген уәкiлеттi органның құрылымдық бөлiмшесi аттестаттау комиссиясының жұмыс органы (бұдан әрi – жұмыс органы) болып табылады.»;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Аттестаттау комиссиясының құрамына уәкiлеттi орган басшысының орынбасарлары және уәкiлеттi органның құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары енгiзiледi.»;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«12. Заседание аттестационной комиссии правомочно при наличии кворума, составляющего не менее двух третей состава комиссии.»;
пункт 14 изложить в следующей редакции:
«14. Рабочий орган определяет инспекторов, подлежащих аттестации в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил, и представляет список инспекторов, подлежащих аттестации, на утверждение руководителю уполномоченного органа.»;
пункт 16 изложить в следующей редакции:
«16. Кадровая служба уполномоченного органа и территориальные подразделения уполномоченного органа за две недели до проведения аттестации готовят и направляют в рабочий орган следующие документы на инспекторов, подлежащих аттестации:
1) служебную характеристику;
2) личный листок по учету кадров;
3) автобиографию;
4) копию диплома об образовании;
5) копии удостоверений о наличии ученой степени, званий, повышении квалификации, сертификатов и свидетельств (при наличии).»;
пункт 17 изложить в следующей редакции:
«17. Служебная характеристика должна содержать оценку профессиональных, личностных качеств и результатов служебной деятельности аттестуемого лица и подписывается:
1) на государственных строительных инспекторов руководителем соответствующего структурного подразделения уполномоченного органа;
2) на главных государственных строительных инспекторов областей, города республиканского значения, столицы заместителем руководителя уполномоченного органа;
3) на заместителей главных государственных строительных инспекторов и государственных строительных инспекторов областей, города республиканского значения, столицы руководителями соответствующих территориальных подразделений уполномоченного органа.»;
пункт 18 исключить;
раздел 4 исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов

«12. Аттестаттау комиссиясының отырысы комиссия құрамының кемінде үштен екісін құрайтын кворум болған кезде заңды болады.»;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«14. Жұмыс органы осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес аттестатталуға тиiс инспекторларды айқындайды және аттестатталуға тиiс инспекторлардың тiзiмiн уәкiлеттi орган басшысына бекiтуге ұсынады.»;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«16. Уәкілетті ұйымның кадр қызметі және уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері аттестаттау өткізуге дейін екi апта қалғанда аттестатталуға тиiс инспекторлар үшiн мынадай құжаттарды дайындайды және жұмыс органына жiбередi:
1) қызметтiк мiнездеме;
2) кадрларды есепке алу жөнiндегi жеке парақ;
3) өмiрбаян;
4) бiлiмi туралы дипломның көшiрмесi;
5) ғылыми дәрежесiнiң, атағының болуы, бiлiктiлiгiн арттырғаны және т.б. туралы куәлiктердiң, сертификаттар мен куәлiктердiң (бар болса) көшiрмелерi.»;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«17. Қызметтiк мiнездеме аттестатталатын адамның кәсiптік, жеке қасиеттерi мен қызметтiк iс-әрекетi нәтижелерiнiң бағасын қамтуға тиiс және оған:
1) мемлекеттік құрылыс инспекторлары үшін уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік құрылыс инспекторлары үшін уәкілетті орган басшысының орынбасары;
3) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік құрылыс инспекторларының орынбасарлары үшін уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшелерінің басшылары қол қояды.»;
18-тармақ алынып тасталсын;
4-тарау алынып тасталсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов