Об утверждении перечня особо опасных вредителей и болезней леса, за исключением карантинных видов, и Правил борьбы с ними
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2012 года № 952. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № 603 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.09.2020 № 603 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии с подпунктом 17-3) статьи 12 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень особо опасных вредителей и болезней леса, за исключением карантинных видов;
2) Правила борьбы с особо опасными вредителями и болезнями леса, за исключением карантинных видов.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июля 2012 года № 952
Правила
борьбы с особо опасными вредителями и болезнями
леса, за исключением карантинных видов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила борьбы с особо опасными вредителями и болезнями леса, за исключением карантинных видов (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 17-3) статьи 12 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и определяют порядок борьбы с особо опасными вредителями и болезнями леса, за исключением карантинных видов.
2. Борьба с особо опасными вредителями и болезнями леса осуществляется лесовладельцами способами и методами, не оказывающими отрицательного воздействия на состояние лесов в целях предотвращения их массового размножения и распространения, сокращения ущерба от них и обеспечения благоприятной санитарной обстановки на территории лесного фонда.
3. Мероприятия по борьбе с особо опасными вредителями и болезнями леса назначаются лесовладельцами ежегодно и корректируются по мере необходимости.
4. Распределение объемов лесозащитных мероприятий проводится с учетом срока и специфики повреждения лесов, биологии особо опасных вредителей и болезней леса.
5. Мероприятия по борьбе с особо опасными вредителями и болезнями леса включают в себя:
1) лесопатологический мониторинг за особо опасными вредителями и болезнями леса;

Карантиндік түрлерді қоспағанда, орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының тізбесін және оларға қарсы күрес қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 952 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № 603 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.09.2020 № 603 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 12-бабының 17-3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) "карантиндік түрлерді қоспағанда, орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының тізбесі;
2) Карантиндік түрлерді қоспағанда, орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларына қарсы күрес қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 20 шілдедегі
№ 951 қаулысымен
бекітілген
Карантиндік түрлерді қоспағанда, орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларына қарсы күрес қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Карантиндік түрлерді қоспағанда, орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларына қарсы күрес қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 12-бабының 17-3) тармақшасына сәйкес әзірленген және карантиндік түрлерді қоспағанда, орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларына қарсы күрес тәртібін белгілейді.
2. Орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларына қарсы күресті орман иеленушілер олардың жаппай көбейіп кетуі мен таралуының алдын алу, олардан болатын залалды қысқарту және орман қоры аумағында қолайлы санитариялық жағдайды қамтамасыз ету мақсатында ормандардың жай-күйіне теріс әсер етпейтін тәсілдермен және әдістермен жүзеге асырады.
3. Орманның аса қауіпті зиянкестеріне және ауруларына қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды орман иеленушілер жыл сайын белгілейді және қажеттілігіне қарай түзетіледі.
4. Орман қорғау іс-шараларының көлемін бөлу ормандардың зақымдану мерзімі мен ерекшеліктері, орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының биологиясы ескеріле отырып жүргізіледі.
5. Орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларына қарсы күрес жөніндегі іс-шаралар:
1) орманның аса қауіпті зиянкестеріне және ауруларына орман-патологиялық мониторингін;

2) определение сроков и объемов мероприятий по ликвидации очагов особо опасных вредителей и болезней леса, а также потребности финансовых средств для борьбы с ними;
3) проведение мероприятий по ликвидации очагов особо опасных вредителей и болезней леса.
6. Финансирование мероприятий по борьбе с особо опасными вредителями и болезнями леса на участках государственного лесного фонда осуществляется в соответствии со статьей 110 Лесного кодекса Республики Казахстан.
7. В случае распространения очагов особо опасных вредителей и болезней леса на территории государственного лесного фонда до 1 тысячи гектаров, мероприятия по их ликвидации осуществляются за счет средств местного бюджета или средств, полученных государственными учреждениями в сфере лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий от оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг).
8. В случае распространения очагов особо опасных вредителей и болезней леса на территории государственного лесного фонда более 1 тысячи гектаров, мероприятия по их ликвидации осуществляются за счет средств республиканского бюджета.
9. Финансирование мероприятий по борьбе с особо опасными вредителями и болезнями леса на участках частного лесного фонда осуществляется за счет средств частного лесовладельца.
2. Лесопатологический мониторинг за особо опасными
вредителями и болезнями леса
10. Лесопатологический мониторинг проводится лесовладельцами с целью выявления очагов особо опасных вредителей и болезней леса, составления прогнозов их развития и распространения, определения сроков и объемов проведения лесозащитных мероприятий.
11. Лесопатологический мониторинг проводится в течение всего фенологического периода развития особо опасных вредителей и болезней леса.
12. Лесопатологический мониторинг проводится путем наблюдений за состоянием лесного фонда и включает в себя сбор, анализ и использование информации об очагах особо опасных вредителей и болезней леса.
3. Определение сроков и объемов мероприятий по ликвидации
очагов особо опасных вредителей и болезней леса, а также
потребности финансовых средств для борьбы с ними
13. Сроки и объемы мероприятий по ликвидации очагов особо опасных вредителей и болезней леса, а также потребность финансовых средств для борьбы с ними определяются лесовладельцами на основании лесопатологического мониторинга и составленных по его результатам прогнозов.
14. При определении лесовладельцами сроков и объемов лесозащитных мероприятий учитываются категории государственного лесного фонда, биология и фазы развития особо опасных вредителей и болезней леса, показатели экономической и экологической целесообразности.

2) орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының ошақтарын жою жөніндегі іс-шаралардың мерзімі мен көлемін, сондай-ақ оларға қарсы күресу үшін қаржы қаражатының қажеттілігін анықтауды;
3) орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының ошақтарын жою жөнінде іс-шаралар жүргізуді қамтиды.
6. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орманның аса қауіпті зиянкестеріне және ауруларына қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 110-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының ошақтары 1 мың гектарға дейін мемлекеттік орман қоры аумағына таралған жағдайда оларды жою жөніндегі іс-шаралар жергілікті бюджеттің қаражаты немесе орман шаруашылығы мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттік мекемелер тауарлар (жұмыстар, қызметтер) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсетуден алған қаражат есебінен жүзеге асырылады.
8. Орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының ошақтары 1 мың гектардан астам мемлекеттік орман қоры аумағына таралған жағдайда оларды жою жөніндегі іс-шаралар республикалық бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
9. Жекеше орман қоры учаскелерінде орманның аса қауіпті зиянкестеріне және ауруларына қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру жекеше орман иеленушінің есебінен жүзеге асырылады.
2. Орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларына орман-патологиялық мониторинг
10. Орман-патологиялық мониторингті орман иеленушілері орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының ошақтарын анықтау, олардың дамуы мен таралуына болжам жасау, орман қорғау іс-шараларын жүргізу мерзімі мен көлемін анықтау мақсатында жүргізеді.
11. Орман-патологиялық мониторинг орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының дамуының бүкіл фенологиялық кезеңі бойы жүргізіледі.
12. Орман-патологиялық мониторинг орман қорының жай-күйін қадағалау арқылы жүргізіледі және орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының ошағы туралы ақпаратты жинауды, талдауды және пайдалануды қамтиды.
3. Орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының ошақтарын жою жөніндегі іс-шаралардың мерзімі мен көлемін, сондай-ақ оларға қарсы күресу үшін қаржы қаражатының қажеттілігін анықтау
13. Орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының ошақтарын жою жөніндегі іс-шаралардың мерзімі мен көлемін, сондай-ақ оларға қарсы күресу үшін қаржы қаражатының қажеттілігін орман иеленушілер орман-патологиялық мониторингтің және оның нәтижелері бойынша жасалған болжамдардың негізінде айқындайды.
14. Орман иеленушілер орман қорғау іс-шараларының мерзімі мен көлемін анықтаған кезде мемлекеттік орман қорының санаттары, орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының биологиясы мен даму кезеңдері, экономикалық және экологиялық орындылық көрсеткіштері ескеріледі.

15. Лесовладельцами при определении сроков и объемов мероприятий по ликвидации очагов особо опасных вредителей и болезней леса, а также потребности финансовых средств для борьбы с ними составляется план мероприятий по ликвидации очагов особо опасных вредителей и болезней леса, за исключением карантинных видов, согласно приложению к настоящим Правилам.
4. Проведение мероприятий по ликвидации
очагов особо опасных вредителей и болезней леса
16. Мероприятия по ликвидации очагов особо опасных вредителей и болезней леса осуществляются лесовладельцами путем их обработки химическими и биологическими препаратами наземным или авиационным способами, применения энтомофагов и феромонов, а также проведения санитарных рубок леса.
17. При осуществлении мероприятий по ликвидации очагов особо опасных вредителей и болезней леса путем их обработки химическими и биологическими препаратами используются пестициды (ядохимикаты), разрешенные к применению на территории Республики Казахстан.
18. Мероприятия по ликвидации очагов особо опасных вредителей и болезней леса на особо охраняемых природных территориях проводятся с учетом режимов их охраны.
Приложение
к Правилам борьбы с особо
опасными вредителями и
болезнями леса, за исключением
карантинных видов
План мероприятий
по ликвидации очагов особо опасных вредителей
и болезней леса, за исключением карантинных видов
п/п
Наиме-
нование
лесовла-
дельцев
Площадь
территории
лесного
фонда,
охваченная
лесопато-
логическим
мониторин-
гом, га
Площадь
территории
лесного
фонда,
зараженная
особо
опасными
вредителя-
ми и
болезнями
леса, га
Наимено-
вание
планируе-
мых лесо-
защитных
мероприя-
тий
Объем
лесозащит-
ных
мероприятий
Сроки
проведения
лесозащит-
ных
мероприятий
Объем
финансовых
средств,
необходимых
для проведения
лесозащитных
мероприятий,
тыс. тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 июля 2012 года № 952
Перечень
особо опасных вредителей и болезней
леса, за исключением карантинных видов
1. Особо опасные вредители леса:
1) яблонная моль (Yponomeuta malinellus Zell);
2) дубовая зеленая листовертка (Tortrix viridana L.);
3) зимняя пяденица (Operophthera brumata L.);
4) боярышница (Aporia crataegi L.);
5) розанная листовертка (Cacoecia rosana L.);
6) зеленая листовертка (Pandemis chondrillana H-S.);
7) сосновый бражник (Sphinx pinastri L.);
8) сосновая совка (Panolis flammea Schiff);
9) пяденица сосновая (Bupalus piniarius L.);

15. Орман иеленушілер орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының ошақтарын жою жөніндегі іс-шаралардың мерзімі мен көлемін, сондай-ақ оларға қарсы күресу үшін қаржы қаражатының қажеттілігін анықтаған кезде осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес карантиндік түрлерді қоспағанда, орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының ошақтарын жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын жасайды.
4. Орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының ошақтарын жою бойынша іс-шаралар жүргізу
16. Орманның аса қауіпті зиянкестері және ауруларының ошақтарын жою жөніндегі іс-шараларды оларды химиялық және биологиялық препараттар арқылы жер үсті немесе авиациялық тәсілдермен өңдеу, энтомофагтар мен феромондар қолдану, сондай-ақ орманды санитариялық мақсатта кесу шараларын жүргізу жолымен орман иеленушілер жүзеге асырады.
17. Орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының ошақтарын оларды химиялық және биологиялық препараттармен өңдеу жолымен жою жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген пестицидтер (улы химикаттар) пайдаланылады.
18. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының ошақтарын жою жөніндегі іс-шаралар олардың қорғау режимдері ескеріле отырып жүргізіледі.
Карантиндік түрлерді қоспағанда,
орманның аса қауіпті зиянкестері мен
ауруларына қарсы күрес қағидаларына
қосымша
Карантиндік түрлерді қоспағанда, орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының ошақтарын жою жөніндегі
іс-шаралар жоспары
Р/с№
Орман иеленушінің атауы
Орман-патологиялық мониторингпен қамтылған орман қоры аумағының алаңы, га
Орманның аса қауіпті зиянкестерімен және ауруларымен зақымданған орман қоры аумағының алаңы, га
Жоспарланып отырған орман қорғау іс-шараларының атауы
Орман қорғау іс-шараларының көлемі
Орман қорғау іс-шараларын жүргізу мерзімі
Орман қорғау іс-шараларын жүргізу үшін қажет қаржы қаражатының көлемі, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 20 шілдедегі
№ 952 қаулысымен
бекітілген
Карантиндік түрлерді қоспағанда, орманның аса қауіпті зиянкестері мен ауруларының тізбесі
1. Орманның аса қауіпті зиянкестері:
1) алма күйесі (Yponomeuta malinellus Zell);
2) еменнің жасыл жапырақ ширатқышы (Tortrix viridana L.);
3) қыс мұркөбелегі (Operophthera brumata L.);
4) долана көбелегі (Aporia crataegi L.);
5) раушан жапырақ ширатқышы (Cacoecia rosana L.);
6) жасыл жапырақ ширатқыш (Pandemis chondrillana H-S.);
7) қарағайдағы ашытқы көбелегі (Sphinx pinastri L.);
8) қарағай көбелегі (Panolis flammeа Schiff);
9) қарағай мұркөблегі (Bupalus piniarius L.);

10) шелкопряд-монашенка (Lymantria monacha L.);
11) коконопряд сосновый (Dendrolimus pini L.);
12) пилильщик обыкновенный сосновый (Diprion pini L.);
13) пилильщик сосновый рыжий (Neodiprion sertifer Geoff);
14) звездчатый пилильщик–ткач (Acantholyda posticalis Mats);
15) пилильщик-ткач красноголовый (Acantholyda erythrocephala L.);
16) осиновая хохлатка (Pheosia tremula Clerck);
17) ногохвоcт ильмовый (Uropus ulmi Schiff);
18) большой березовый пилильщик (Cimbex femorata L.);
19) березовый шелкопряд (Endromis versicolora L.);
20) лунка серебристая (Phalera bucephala L.);
21) большая гарпия (Curera vinula (Dicranura vinula) L.);
22) стрельчатка - зайчик (Acranicta leporine L.);
23) стрельчатка пси (Acranicta psi L.);
24) хохлатка ольховая (Notodonta dromedaries L.);
25) ивовый толстостенный пилильщик (Pontania proxima L.);
26) еловая ложнощитовка (Physokermes piceae Schr.);
27) малая еловая ложнощитовка (Physokermes hemicryphus Dalm);
28) карагачевый листоед (Galerucella luteola Mull.);
29) лиственичный бражник (Hyloicus morio Rotsch et Jord);
30) пяденица обдирало (Erannis defoliaria Cl.);
31) бирюзовая саксауловая листоблошка (Caillardia azurea Log.);
32) подушечница (Acanthopulvinaria orientalis Ness.);
33) галлица (Halodiplosis vernalis Marik);
34) галлица штакелберга (Halodiplosis stackelbergi);
35) шестизубый короед (lps sexdentatus B.);
36) коред Гаузера (lps hauseri Reit);
37) шишковая огневка (Dioryctria abietella Schiff);
38) пяденица-шелкопряд бурополосая (Lycia hirtaria Cl.).
2. Особо опасные болезни леса:
1) бактериальная водянка березы (Erwinia multivora);
2) голландская болезнь ильмовых (Ophiostoma ulmi Nann);
3) ложный осиновый трутовик (Phellinus tremulae);
4) обыкновенное шютте сосны (Lophodermium seditiosum);
5) обыкновенное шютте ели (Lophodermium macrosporum);
6) парша яблони (Venturia inaequalis);
7) полегание всходов (Fusarium);
8) пузырчатая ржавчина сосны (Сrоnаrtium ribicola Diet);
9) смоляной рак сосны, серянка (Peridermium pini Kleb);
10) снежное шютте (Phacidium infestans);
11) сосновый вертун (Melampsora pinitorqua A. Braun);
12) ступенчатый рак лиственных пород (Nectria galligena);
13) туберкуляриевый некроз лиственных пород (Tubercularia
vulgaris);
14) ржавчина шишек ели (Chrysomyxa pirolae Rostr.).

10) монашенка жібек көбелегі (Lymantria monacha L.);
11) қарағайдың жібек көбелегі (Dendrolimus pini L.);
12) қарағайдың кәдімгі егеуіші (Diprion pini L.);
13) қарағайдың жирен егеуіші (Neodiprion sertifer Geoff);
14) жұлдызшалы тоқығыш-егеуіші (Acantholyda posticalis Mats);
15) қызылбасты тоқығыш-егеуіші (Acantholyda erythrocephala L.);
16) көктерек айдарлы көбелегі (Pheosia tremula Clerck);
17) қарағаштың аяққұйрықтысы (Uropus ulmi Schiff);
18) қайыңның үлкен егеуіші (Cimbex femorata L.);
19) қайыңның жібек көбелегі (Endromis versicolora L.);
20) күмісай ойықты көбелек (Phalera bucephala L.);
21) үлкен гарпия (Curera vinula (Dicranura vinula) L.);
22) садақша-қоян көбелегі (Acranicta leporine L.);
23) садақша- пси көбелегі (Acranicta psi L.);
24) қандағаш айдарлы көбелегі (Notodonta dromedaries L.);
25) талдың қалың қабырғалы егеуіші (Pontania proxima L.);
26) шыршаның жалған қалқаншалы сымыры (Physokermes piceae
Schr.);
27) шыршаның кіші жалған қалқаншалы сымыры (Physokermes
hemicryphus Dalm);
28) қарағаштың жапырақ жемірі (Galerucella luteola Mull.);
29) балқарағай ашытқы көбелегі (Hyloicus morio Rotsch et Jord);
30) жаламан мұркөбелегі (Erannis defoliaria Cl.);
31) сексеуілдің көгілдір жапырақ бүргесі (Caillardia azurea
Log.);
32) жалған талқаншалысы (Acanthopulvinaria orientalis Ness.);
33) галлица (Halodiplosis vernalis Marik);
34) штакелберг галлицасы (Halodiplosis stackelbergi);
35) алтытісті қабық жегіші (lps sexdentatus B.);
36) гаузр қабық жегіші (lps hauseri Reit);
37) бүр қан көбелегі (Dioryctria abietella Schiff);
38) қоңыр жолақты жібек мұркөбелегі (Lycia hirtaria Cl.).
2. орманның аса қауіпті аурулары:
1) қайыңның бактерия шемені (Erwinia multivora);
2) қарағаш тұқымдастылардың голландық ауруы (Ophiostoma ulmi
Nann);
3) көктеректің жалған ағашқұлағы (Phellinus tremulae);
4) қарағайдың кәдімгі шюттесі (Lophodermium seditiosum);
5) шыршаның кәдімгі шюттесі (Lophodermium macrosporum);
6) алма таз қотыры (Venturia inaequalis);
7) өскіннің жапырылып қалуы (Fusarium);
8) қарағайдың көпіршікті таты (Сrоnаrtium ribicola Diet);
9) қарағайдың шайырлы ісігі (Peridermium pini Kleb);
10) қарлы шюттесі (Phacidium infestans);
11) қарағай сабағының сынуы (Melampsora pinitorqua A. Braun);
12) жапырақты ағаш тұқымдастарының сатылы ісігі (Nectria
galligena);
13) жапырақты ағаш тұқымдастарының туберкулярлы некрозы (
ubercularia vulgaris);
14) шырша бүрінің тат ауруы (Chrysomyxa pirolae Rostr.).