О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2011 года № 523 "Об утверждении Правил организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, периодичности прохождения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, а также формы диагностической карты технического осмотра"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 августа 2012 года № 1027. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 622
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2011 года № 523 «Об утверждении Правил организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, периодичности прохождения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, а также формы диагностической карты технического осмотра» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 39, ст. 474) следующие изменения:
1) Правила организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму диагностической карты технического осмотра, утвержденную указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования, за исключением частей третьей и четвертой пункта 51 Правил организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, которые вводятся в действие с 1 января 2013 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 7 августа 2012 года № 1027
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 мая 2011 года № 523
Правила
организации и проведения обязательного технического осмотра
механических транспортных средств и прицепов к ним
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 15 июля 1996 года «О безопасности дорожного движения».

"Механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқауды ұйымдастыру және жүргізу қағидасын, механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқаудан өткізудің кезеңділігін, сондай-ақ техникалық байқаудың диагностикалық картасының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 17 мамырдағы № 523 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 тамыздағы № 1027 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 622 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 622 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. «Механикалық көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мiндеттi техникалық байқауды ұйымдастыру және жүргiзу қағидасын, механикалық көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мiндеттi техникалық байқаудан өткiзудiң кезеңдiлiгiн, сондай-ақ техникалық байқаудың диагностикалық картасының нысанын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 17 мамырдағы № 523 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 39, 474-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) көрсетілген қаулымен бекітілген Механикалық көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мiндеттi техникалық байқауды ұйымдастыру және жүргiзу қағидасы осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) көрсетілген қаулымен бекітілген техникалық байқаудың диагностикалық картасының нысаны осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін міндетті техникалық байқауды ұйымдастыру және жүргізу қағидасының 51-тармағының 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін үшінші және төртінші бөліктерін қоспағанда, осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 7 тамыздағы
№ 1027 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 17 мамырдағы
№ 523 қаулысымен
бекітілген
Механикалық көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн
мiндеттi техникалық байқауды ұйымдастыру және
жүргiзу қағидасы 1. Жалпы ережелер
1. Осы Механикалық көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мiндеттi техникалық байқауды ұйымдастыру және жүргiзу қағидасы (бұдан әрi – Қағида) «Жол жүрiсi қауiпсiздiгi туралы» Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 15 шiлдедегi Заңының 6-бабына сәйкес әзiрлендi.

2. Настоящие Правила определяют порядок организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, эксплуатируемых на территории Республики Казахстан и зарегистрированных в центральном исполнительном органе по безопасности дорожного движения.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) орган транспортного контроля – территориальные органы транспортного контроля Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
2) владелец механического транспортного средства и прицепов к нему – физическое или юридическое лицо, владеющее механическим транспортным средством и прицепам к нему на праве собственности, праве хозяйственного ведения или праве оперативного управления либо на любом другом законном основании;
3) проведение обязательного технического осмотра – предусмотренные настоящими Правилами действия, осуществляемые операторами технического осмотра в соответствии с его правами и обязанностями как участника обязательного технического осмотра;
4) прохождение обязательного технического осмотра – предусмотренные настоящими Правилами действия, осуществляемые владельцем механического транспортного средства и прицепов к нему в соответствии с его правами и обязанностями как участника обязательного технического осмотра;
5) уполномоченный орган – Комитет транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
6) специалист центра технического осмотра – работник оператора технического осмотра, осуществляющий проведение обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним;
7) контрольно-диагностическое оборудование – испытательные оборудования и средства измерений, применяемые для определения параметров технического состояния механических транспортных средств и прицепов к ним.
4. Основными задачами проведения обязательного технического
осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним (далее –
транспортные средства) являются:
1) оценка соответствия технического состояния транспортных средств, участвующих в дорожном движении требованиям, установленным пунктом 41 настоящих Правил;
2) предупреждение дорожно-транспортных происшествий, возникающих вследствие несоответствия технического состояния транспортных средств требованиям, установленным пунктом 41 настоящих Правил;
3) обеспечение безопасности эксплуатации транспортных средств и снижение вредного воздействия использования транспортных средств на окружающую среду;

2. Осы Қағида Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланылатын және жол жүрiсi қауiпсiздiгi жөнiндегi орталық атқарушы органда тiркелген механикалық көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мiндеттi техникалық байқауды ұйымдастыру және жүргiзу тәртiбiн айқындайды.
3. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) көлiктiк бақылау органы – Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгi Көлiктiк бақылау комитетiнiң аумақтық көлiктiк бақылау органдары;
2) механикалық көлiк құралының және оның тiркемелерiнiң иесi – механикалық көлiк құралын және оның тiркемелерiн меншiк құқығында, шаруашылық жүргiзу құқығында немесе шұғыл басқару құқығында немесе кез келген басқа да заңды негiзде иеленетiн жеке немесе заңды тұлға;
3) мiндеттi техникалық байқау жүргiзу – мiндеттi техникалық байқауға қатысушы ретiнде өз құқықтарына және мiндеттерiне сәйкес осы Қағидада көзделген техникалық байқау операторы жүзеге асыратын iс-қимылдар;
4) мiндеттi техникалық байқаудан өту – мiндеттi техникалық байқауға қатысушы ретiнде өз құқықтарына және мiндеттерiне сәйкес осы Қағидада көзделген механикалық көлiк құралдарының және олардың тiркемелерiнiң иесi жүзеге асыратын iс-қимылдар;
5) уәкiлеттi орган – Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетi;
6) техникалық байқау орталығының маманы – механикалық көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мiндеттi техникалық байқауды жүргiзудi жүзеге асыратын техникалық байқау операторының қызметкерi;
7) бақылау-диагностикалық жабдық – механикалық көлiк құралдарының және олардың тiркемелерiнің техникалық жай-күйiнiң параметрлерiн анықтау үшiн қолданылатын сынау жабдықтары және өлшеу құралдары.
4. Механикалық көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн (бұдан әрi – көлiк құралдары) мiндеттi техникалық байқауды жүргiзудiң негiзгi мiндеттерi:
1) жол қозғалысына қатысушы көлiк құралдарының техникалық жай-күйiнiң осы Қағиданың 41-тармағында белгiленген талаптарға сәйкестiгiн бағалау;
2) көлiк құралдарының техникалық жай-күйiнiң осы Қағиданың 41-тармағында белгiленген талаптарға сәйкессiздiгi салдарынан туындаған жол-көлiк оқиғаларының алдын алу;
3) көлiк құралдарын пайдалану қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және көлiк құралдарын пайдаланудың қоршаған ортаға зиянды әсерiн төмендету;

4) статистический анализ по техническому состоянию транспортных средств.
5. Обязательный технический осмотр транспортных средств принадлежащих дипломатическому корпусу, аккредитованному в Республике Казахстан и их сотрудникам, имеющим дипломатический иммунитет, иностранцам и лицам без гражданства, а также филиалам и представительствам иностранных юридических лиц в Республике Казахстан, предприятиям с иностранным участием производится через организации по работе с дипломатическими представительствами Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
6. При объявлении военного положения или мобилизации, переводе войск в высшие степени боевой готовности проверка технического состояния транспортных средств, проводится операторами технического осмотра с участием представителей местных органов военного управления и в соответствии с Правилами о военно-транспортной обязанности в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2005 года № 747.
2. Порядок организации обязательного технического осмотра
7. Обязательный технический осмотр проводится оператором технического осмотра, с использованием стационарных и мобильных линий технического осмотра, независимо от места регистрации транспортного средства и места жительства владельца транспортного средства, но в соответствии с категорией транспортного средства.
8. Проведение обязательного технического осмотра транспортных средств осуществляется операторами технического осмотра со дня включения в реестр операторов технического осмотра.
9. Операторы технического осмотра оказывают услуги на основании публичного договора.
10. Владельцы транспортных средств:
1) самостоятельно выбирают для прохождения обязательного технического осмотра центры технического осмотра независимо от места регистрации транспортного средства и своего места жительства (местонахождения);
2) самостоятельно определяют время прохождения обязательного технического осмотра в пределах сроков проведения обязательного технического осмотра, установленных Периодичностью прохождения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним;
3) осуществляют прохождение обязательного технического осмотра лично или через своих представителей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) производят оплату за услуги проведения обязательного технического осмотра, операторам технического осмотра в пределах тарифа, установленного операторами технического осмотра;
5) предъявляют для прохождения обязательного технического осмотра документы, указанные в пункте 11 настоящих Правил.

4) көлiк құралдарының техникалық жай-күйi бойынша статистикалық талдау болып табылады.
5. Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық корпусқа және оның дипломатиялық иммунитетi бар қызметкерлерiне, шетелдiктерге және азаматтығы жоқ тұлғаларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы шетелдiк заңды тұлғалардың филиалдары мен өкiлдiктерiне, шетелдiк қатысуы бар кәсiпорындарға тиесiлi көлiк құралдарын мiндеттi техникалық байқау Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң дипломатиялық өкiлдiктерiмен жұмыс жөнiндегi ұйымдар арқылы жүргiзiледi.
6. Әскери жағдай немесе жұмылдыру жариялаған, әскерлердi ұрысқа әзiрлiктiң жоғарғы дәрежесiне көшiрген кезде көлiк құралдарының техникалық жай-күйiн тексеру жергiлiктi әскери басқару органдары өкiлдерiнiң қатысуымен техникалық байқау операторымен және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 19 шiлдедегi № 747 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасындағы әскери-көлiк мiндеттiлiгi туралы ережеге сәйкес жүргiзiледi.
2. Мiндеттi техникалық байқауды ұйымдастыру тәртiбi
7. Мiндеттi техникалық байқауды көлiк құралының тiркелген жерiне және көлiк құралы иесiнiң тұрғылықты жерiне қарамастан, бiрақ көлiк құралының санатына сәйкес техникалық байқаудың стационарлық және ұтқыр желiлерiн пайдалана отырып, техникалық байқау операторлары жүргiзедi.
8. Көлiк құралдарының мiндеттi техникалық байқауын өткiзуді техникалық байқау операторларының тiзiлiмiне қосылған күнiнен бастап техникалық байқау операторлары жүзеге асырады.
9. Техникалық байқау операторлары жария шарт негiзiнде қызмет көрсетедi.
10. Көлiк құралдарының иелерi:
1) көлiк құралының тiркелген жерiне және өзiнiң тұрғылықты жерiне (тұрғылықты орнына) қарамастан, мiндеттi техникалық байқаудан өту үшiн техникалық байқау орталығын дербес таңдайды;
2) Механикалық көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мiндеттi техникалық байқаудан өткiзудiң кезеңдiлiгiмен бекiтiлген мiндеттi техникалық байқауды өткiзу мерзiмiнiң шегiнде мiндеттi техникалық байқаудан өту уақытын дербес анықтайды;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мiндеттi техникалық байқаудан өтудi жеке немесе өздерiнiң өкiлдерi арқылы жүзеге асырады;
4) техникалық байқау операторларына техникалық байқау операторлары белгiлеген тариф шегiнде мiндеттi техникалық байқау өткiзу қызметтерi үшiн төлем жүргiзедi;
5) мiндеттi техникалық байқаудан өту үшiн осы Қағиданың 11-тармағында көрсетiлген құжаттарды ұсынады.

11. Для прохождения обязательного технического осмотра владелец транспортного средства предъявляет оператору технического осмотра следующие документы:
1) свидетельство о государственной регистрации транспортного средства;
2) подтверждающие уплату физическими лицами налога на транспортные средства за текущий календарный год в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс), или подтверждающие право на освобождение от его уплаты.
12. Помещение для приема документов владельцев транспортных средств оборудуется в доступном для владельцев транспортных средств месте информационными стендами с указанием:
1) режима работы оператора технического осмотра;
2) региона деятельности оператора технического осмотра;
3) графика проведения обязательного технического осмотра в регионе деятельности;
4) контактных телефонов органа транспортного контроля;
5) тарифов оператора технического осмотра.
13. Оператор технического осмотра по просьбе владельцев транспортных средств сообщает сведения, относящиеся к работам, выполняемым при проведении обязательного технического осмотра транспортных средств.
14. Оператор технического осмотра:
1) соблюдает в процессе выполнения работ по проведению обязательного технического осмотра требования, установленные настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
2) обеспечивает соответствие состояния применяемого производственного помещения, оборудования, материальных ресурсов и условий их эксплуатации установленным техническим требованиям, а также метрологическим нормам и правилам;
3) осуществляет учет расходования бланков свидетельств о прохождении обязательного технического осмотра в журнале учета и выдачи бланков свидетельств о прохождении обязательного технического осмотра транспортных средств согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
4) предоставляет органу транспортного контроля сведения о стоимости и сроках проведения обязательного технического осмотра;
5) на основании представленных документов, подтверждающих уплату физическими лицами налога на транспортные средства за текущий календарный год или подтверждающих право на освобождение от его уплаты, обеспечивает внесение сведений в единую информационную систему обязательного технического осмотра.
15. Операторам технического осмотра не допускается:
1) отказывать владельцу транспортного средства в прохождении обязательного технического осмотра или выдаче свидетельства о прохождении обязательного технического осмотра без составления диагностической карты технического осмотра;

11. Мiндеттi техникалық байқаудан өту үшiн көлiк құралының иесi техникалық байқау операторына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) көлiк құралын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк;
2) жеке тұлғалардың «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы кодексінде (Салық кодексi) белгiленген тәртiппен ағымдағы күнтiзбелiк жыл үшiн көлiк құралдары салығын төлегенiн растайтын немесе оны төлеуден босату құқығын растайтын құжаттар.
12. Көлiк құралдары иелерiнiң құжаттарын қабылдауға арналған үй-жай мыналар көрсетiлген ақпараттық стендiлерi бар көлiк құралдары иелерi үшiн қолжетiмдi жерде жабдықталады:
1) техникалық байқау операторының жұмыс режимi;
2) техникалық байқау операторының қызмет өңiрi;
3) қызмет өңiрiнде мiндеттi техникалық байқаудан өткiзу кестесi;
4) көлiктiк бақылау органының байланыс телефондары;
5) техникалық байқау операторының тарифтерi.
13. Техникалық байқау операторы көлiк құралдары иесiнiң өтiнiшi бойынша көлiк құралдарын мiндеттi техникалық байқаудан өткiзу кезiнде орындалатын жұмыстарға қатысты мәлiметтердi хабарлайды.
14. Техникалық байқау операторы:
1) мiндеттi техникалық байқауды өткiзу жөнiндегi жұмыстарды орындау процесінде осы Қағидада және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген талаптарды сақтайды;
2) пайдаланатын өндiрiстiк үй-жайлар, жабдықтар, материалдық ресурстар жай-күйiнiң және оларды пайдалану шарттарының белгiленген техникалық талаптарға, сондай-ақ метрологиялық нормалар мен қағидаларға сәйкестiгiн қамтамасыз етедi;
3) осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес көлiк құралдарының мiндеттi техникалық байқаудан өткенi туралы куәлiктердiң бланкiлерiн есепке алу және беру журналында мiндеттi техникалық байқаудан өткенi туралы куәлiктер бланкiлерiн жұмсауды есепке алуды жүзеге асырады;
4) мiндеттi техникалық байқауды өткiзу құны және мерзiмi туралы көлiктiк бақылау органына мәлiмет ұсынады;
5) жеке тұлғалар ұсынған ағымдағы күнтiзбелiк жыл үшiн көлiк құралдары салығын төлегенiн немесе оны төлеуден босату құқығын растайтын құжаттар негiзiнде механикалық көлiк құралдарын және олардың тiркемелерiн мiндеттi техникалық байқаудың бiрыңғай ақпараттық жүйесiне мәлiметтердi енгiзудi қамтамасыз етедi.
15. Техникалық байқау операторларына:
1) көлiк құралының иесiне мiндеттi техникалық байқау өткiзуден немесе техникалық байқаудың диагностикалық картасын әзірлемей мiндеттi техникалық байқаудан өткенi туралы куәлiктi беруден бас тартуына;

2) изменять условия прохождения обязательного технического осмотра в связи с нарушением срока проведения обязательного технического осмотра;
3) требовать от владельца транспортного средства в связи с проведением обязательного технического осмотра дополнительное вознаграждение.
16. Время необходимое для проведения обязательного технического осмотра транспортного средства не превышает 30 минут.
17. Проведение обязательного технического осмотра транспортных средств осуществляется специалистом центра технического осмотра, имеющим высшее техническое или средне-специальное техническое образование, стаж работы по специальности не менее 1 года и владеющий технологией и методами диагностирования технического состояния транспортных средств.
18. Операторы технического осмотра обеспечивают проведение обязательного технического осмотра транспортных средств в пределах региона деятельности.
19. Оператор технического осмотра составляет график проведения обязательного технического осмотра транспортных средств в пределах региона деятельности (далее - График), который содержит сведения о наименовании населенных пунктов, дате и местах проведения оператором технического осмотра обязательного технического осмотра транспортных средств.
20. В течение пятнадцати календарных дней со дня включения в реестр операторов технического осмотра График предоставляется на согласование в орган транспортного контроля по месту регистрации оператора технического осмотра.
21. Орган транспортного контроля рассматривает представленный на согласование График в течение пяти рабочих дней со дня его поступления.
22. В течение десяти календарных дней со дня согласования Графика с органом транспортного контроля, оператор технического осмотра информирует население о Графике через периодические печатные издания, распространяемые на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
23. Оператор технического осмотра, включенный в реестр, обращается в орган транспортного контроля с заявлением о выдаче бланков свидетельства о прохождении обязательного технического осмотра (далее - бланков свидетельства), с указанием их количества.
24. Заявление о выдаче бланков свидетельства в течение двух рабочих дней рассматривается органом транспортного контроля.
По итогам рассмотрения заявления о выдаче бланков свидетельства орган транспортного контроля в течение одного рабочего дня направляет на электронный адрес оператора технического осмотра письменное уведомление о выдаче бланков свидетельства или мотивированный отказ.

2) мiндеттi техникалық байқаудан өткiзу мерзiмiнiң бұзылуына байланысты мiндеттi техникалық байқауды өткiзу шарттарын өзгертуіне;
3) көлiк құралының иесiнен мiндеттi техникалық байқауды өткiзуге байланысты қосымша сыйақыны талап етуіне жол берілмейді.
16. Көлiк құралдарын мiндеттi техникалық байқаудан өткiзу уақыты 30 минуттан аспайды.
17. Көлiк құралдарына мiндеттi техникалық байқауды жүргiзуді мамандығы бойынша жұмыс өтiлi 1 жылдан кем емес, жоғары техникалық немесе орта-арнаулы техникалық бiлiмi бар көлiк құралдарының техникалық жай-күйiнiң технологиясын және диагностикалау технологиясын және әдiсiн игерген техникалық байқау орталығының маманы жүзеге асырады.
18. Техникалық байқау операторлары қызмет өңiрi шегiнде көлiк құралдарын мiндеттi техникалық байқаудан өткiзудi қамтамасыз етедi.
19. Техникалық байқау операторы елдi мекендердiң атауы, техникалық байқау операторымен көлiк құралдарына мiндеттi техникалық байқау жүргiзу күнi және орны туралы мәлiметтердi қамтитын, қызмет өңiрi шегiнде көлiк құралдарының мiндеттi техникалық байқауды өткiзу кестесiн (бұдан әрi – кесте) әзiрлейдi.
20. Кесте техникалық байқау операторының тiзiлiмiне енгiзiлген күннен бастап күнтiзбелiк он бес күн iшiнде техникалық байқау операторының тiркелген орны бойынша көлiктiк бақылау органына келiсуге ұсынылады.
21. Көлiктiк бақылау органы келiсуге ұсынылған кестенi ол келiп түскен күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде қарайды.
22. Кестенi көлiктiк бақылау органымен келiскеннен кейiн күнтiзбелiк он күн iшiнде техникалық байқау операторы халықты кесте туралы тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң аумағында таратылатын мерзiмдi баспа басылымдары арқылы хабарлайды.
23. Тiзiлiмге енгiзiлген техникалық байқау операторы санын көрсете отырып, мiндеттi техникалық байқаудан өткенi туралы куәлiк бланкiлерiн (бұдан әрi – куәлiк бланкiлерi) беру туралы өтiнiшпен көлiктiк бақылау органына жүгiнедi.
24. Куәлiк бланкiлерiн беру туралы өтiнiштi көлiктiк бақылау органы екi жұмыс күнi iшiнде қарайды.
Куәлік бланкілерін беру туралы өтінімді қарау қорытындысы бойынша көліктік бақылау органы бір жұмыс күні ішінде техникалық байқау операторының электронды мекенжайына куәлік бланкілерін беру туралы жазбаша хабарламаны немесе дәлелденген бас тартуды ұсынады.

25. Выдача бланков свидетельства производится после предоставления документов, подтверждающих уплату платежа за услуги реализации бланочной продукции, поступающих в доход бюджета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в течение одного рабочего дня.
26. Органом транспортного контроля ведется журнал регистрации, учета и выдачи бланков свидетельств согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
27. Основанием отказа оператора технического осмотра в проведении обязательного технического осмотра является:
1) непредставление владельцем транспортного средства документов, указанных в пункте 11 настоящих Правил;
2) представление на обязательный технический осмотр транспортного средства с замененными без согласования с центральным исполнительным органом в области дорожного движения номерными агрегатами (двигатель, шасси, кузов), не соответствующими данным свидетельства о государственной регистрации транспортного средства;
3) представление к обязательному техническому осмотру транспортные средства без государственных номерных знаков либо со знаками, не соответствующими указанным в свидетельстве о государственной регистрации транспортного средства.
28. В случае выявления одного из оснований отказа в проведении обязательного технического осмотра, указанных в пункте 27 настоящих Правил, оператор технического осмотра незамедлительно сообщает об этом владельцу транспортного средства.
3. Порядок проведения обязательного технического осмотра
29. Обязательный технический осмотр транспортных средств осуществляется на стационарных и мобильных линиях операторов технического осмотра.
30. При осуществлении обязательного технического осмотра применяется контрольно-диагностическое оборудование, соответствующее требованиям законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования и обеспечения единства измерений.
31. Контрольно-диагностическое оборудование объединяется в единую систему управления линии технического осмотра по единому цифровому протоколу, обеспечивающие автоматическую передачу измеренных данных по последовательному каналу с помощью помехозащищенной линии.
32. В состав контрольно-диагностического оборудования входит следующее оборудование:
1) роликовый тормозной стенд;
2) люфтомер;
3) газоанализатор и дымомер;
4) электронный прибор проверки света фар;
5) тестер проверки люфтов в деталях рулевого управления и подвески.
33. Проверка тормозного управления транспортного средства в  зависимости от категорий транспортного средства производится следующими роликовыми тормозными стендами:

25. Куәлiк бланкiлерiн беру бiр жұмыс күнi iшiнде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен бюджет кiрiсiне түсетiн бланктiк өнiмдi өткiзу қызметi үшiн төлемнiң төленгенiн растайтын құжаттар ұсынылғаннан кейiн жүргiзiледi.
26. Осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес көлiктiк бақылау органы куәлiк бланкiлерiн тiркеу, есепке алу және беру журналын жүргiзедi.
27. Техникалық байқау операторларының мiндеттi техникалық байқауды өткiзуден бас тартуға негiзi:
1) көлiк құралы иесiнiң осы Қағиданың 11-тармағында көрсетiлген құжаттарды ұсынбауы;
2) жол қозғалысы саласындағы орталық уәкiлеттi органның келiсiмiнсiз, көлiк құралын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң деректерiне сәйкес келмейтiн нөмiрлiк агрегаттары (қозғалтқыш, шасси, шанақ) ауыстырылған көлiк құралдарын мiндеттi техникалық байқаудан өткiзуге ұсыну;
3) мемлекеттiк нөмiр белгiлерiнсiз не көлiк құралының мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiгiнде көрсетiлген белгiлерге сәйкес келмейтiн көлiк құралдарын мiндеттi техникалық байқауға ұсыну болып табылады.
28. Осы Қағиданың 27-тармағында көрсетiлген мiндеттi техникалық байқауды өткiзуден бас тарту негiздерiнiң бiрi анықталған жағдайында техникалық байқау операторы көлiк құралы иесiне ол туралы тез арада хабарлайды.
3. Мiндеттi техникалық байқауды өткiзу тәртiбi
29. Көлiк құралдарының мiндеттi техникалық байқауы техникалық байқау операторларының стационарлық және ұтқыр желiлерiнде жүзеге асырылады.
30. Мiндеттi техникалық байқауды жүзеге асыру кезiнде Қазақстан Республикасының техникалық реттеу және өлшем бiрлiктерін қамтамасыз ету саласындағы заңнаманың талаптарына сәйкес келетiн бақылау-диагностикалық жабдық қолданылады.
31. Бақылау-диагностикалық жабдық кедергiден қорғау желiсi арқылы жалғаспалы арна бойынша өлшенген деректердi автоматтандырылған түрде берудi қамтамасыз ететiн бiрыңғай цифрлi хаттама жөнiнде мiндеттi техникалық байқау желiлерiнiң бiрыңғай басқару жүйесiне бiрiктiрiледi.
32. Бақылау-диагностикалық жабдықтың құрамына мынадай жабдықтар кiредi:
1) роликтiк тежеуiш стендiсi;
2) люфтомер;
3) газ анализатор және түтiн өлшегiш;
4) жарық фарын тексерудiң электрондық аспабы;
5) рульмен басқару және iлгiштiң детальдарында люфтiлердi тексеру тестiлерi.
33. Көлік құралдарының санатына байланысты көлік құралдарының тежеуіштін басқаруын тексеру мынадай роліктік тежеуіш стенділерінде жүргізіледі:

1) для категорий N3 и О4 с максимальной нагрузкой на ось не менее 16 тонн;
2) для категорий М2, М3, N2, О3 с максимальной нагрузкой на ось не менее 10 тонн;
3) для категорий M1, N1, O2 с максимальной нагрузкой на ось не менее 2 тонны;
4) для категорий L3, L4, L5 максимальный вес, приходящийся на 1 колесо, 0,6 тонн.
34. Все категории тормозных стендов включают наличие:
1) встроенной системы взвешивания;
2) возможности проверки эффективности тормозной системы;
3) датчика измерения усилия на педаль для всех типов автомобилей;
4) возможности измерения падения давления в тормозной системе транспортных средств с пневматическим приводом;
5) возможности измерения времени срабатывания тормозной системы автомобилей с пневматическим приводом тормозной системы;
6) возможности подъема роликовой секции или имитации нагрузки на ось грузового транспортного средства при проверках на тормозном стенде.
35. Газоанализатор и дымомер включает наличие:
1) газоанализатора СО и СН;
2) измерения коэффициента Lambda;
3) измерения уровня дымности дизельных двигателей.
36. Электронный прибор проверки света фар включает наличие:
1) проверки всех типов фар;
2) измерения силы света.
37. Не допускается использование неисправного и (или) не прошедшего в установленный срок проверку контрольно-диагностического оборудования.
38. Операторы технического осмотра осуществляют проведение обязательного технического осмотра транспортных средств в соответствии с технологическим процессом проведения обязательного технического осмотра транспортных средств.
Технологический процесс проведения обязательного технического осмотра транспортных средств включает в себя определенную для каждой стационарной и мобильной линии технического осмотра методы и последовательность проверки соответствия технического состояния транспортных средств и их составных частей требованиям, установленным настоящими Правилами и Государственным стандартом Республики Казахстан 1811-2011 «Автомототранспортные средства. Обязательный технический осмотр. Методы контроля.» (далее – СТ РК 1811-2011). Требования к территориям и помещениям центров технического осмотра устанавливаются СТ РК 1811-2011.
39. Проведение обязательного технического осмотра включает в себя два этапа: подготовительный и основной.
40. В ходе подготовительного этапа проведения обязательного технического осмотра:
1) устанавливается марка, модель и модификация транспортного средства;
2) устанавливается цвет транспортного средства;
3) проверяются наличие регистрационных знаков;
4) устанавливается наличие внесенных изменений в конструкцию транспортного средства;

1) N3 және 04 санаттары үшiн бiлiкке түсетiн барынша жүктемесi 16 тоннадан кем емес;
2) М2, М3, N2, О3 санаттары үшiн бiлiкке түсетiн барынша жүктемесi 10 тоннадан кем емес;
3) M1, N1, 02 санаттары үшiн бiлiкке түсетiн барынша жүктемесi 2 тоннадан кем емес;
4) L3, L4, L5 санаттары үшiн 1 доңғалаққа түсетiн барынша салмақ 0,6 тонна.
34. Барлық тежеуiш стендiлерiнiң санаттарына мыналар кiредi:
1) орнатылған өлшеу жүйесi;
2) тежеуiш жүйесiнiң тиiмдiлiгiн тексеру мүмкiндiгi;
3) автомобильдiң барлық түрлерi үшiн педальды күшейту өлшегiш датчигi;
4) көлiк құралдарының тежеуiш жүйесiндегi қысымның түсуiн пневматикалық жетекпен өлшеу мүмкiндiгi;
5) автомобиль тежеуiш жүйесiнiң iске қосылған уақытын тежеуiш жүйесiнiң пневматикалық жетегiмен өлшеу мүмкiндiгi;
6) тежеуiш стендiнде тексеру кезiнде жүк көлiк құралының роликтік секциясына көтеру мүмкiндiгiн немесе бiлiгiне жүктеменi имитациялауды қамтиды.
35. Газ анализатор және түтiн өлшегiштер мыналарды қамтиды:
1) СО және СН газ анализатор;
2) Lambda коэффициентiн өлшеу;
3) дизельдi қозғалтқыштың түтiн деңгейiн өлшеу.
36. Жарық фарын тексерудiң электрондық аспабы мыналарды қамтиды:
1) фарлардың барлық түрiн тексеру;
2) жарық күшiн тексеру.
37. Ақаулы және (немесе) белгiленген мерзiмде тексеруден өтпеген бақылау-диагностикалық жабдықты пайдалануға жол берілмейді.
38. Техникалық байқау операторлары көлiк құралдарының мiндеттi техникалық байқаудан өткізуді көлік құралдарын міндетті техникалық байқаудан өткізудің технологиялық процестеріне сәйкес жүзеге асырады. Көлік құралдарын міндетті техникалық байқаудан өткізудің технологиялық процесі әрбір стационарлық және ұтқыр техникалық байқау желілері үшін анықталған әдістерін және көлік құралдарымен олардың құрамдас бөліктерінің техникалық жай-күйінің осы Қағидамен және «Автомотокөлік құралдары. Міндетті техникалық байқау. Бақылаудың әдісі.» 1811-2011 Қазақстан Республикасының Мемлекеттік стандартымен (бұдан әрі – 1811-2011 ҚР МС) белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеру бірізділігін қамтиды. Техникалық байқау орталығының аумағына және үй-жайына қойылатын талаптар 1811-2011 ҚР МС белгіленеді.
39. Мiндеттi техникалық байқау өткiзу екi кезеңдi қамтиды: дайындық және негiзгi.
40. Мiндеттi техникалық байқауды өткiзудiң дайындық кезеңiнде:
1) көлiк құралының маркасы, моделi және модификациясы белгiленедi;
2) көлiк құралының түсi белгiленедi;
3) тiркеу белгiлерiнiң бар болуы тексерiледi;
4) көлiк құралының конструкциясына енгiзiлген өзгерiстердiң болуы белгiленедi;

5) сверяются (сопоставляются) полученные результаты с данными свидетельства о государственной регистрации транспортного средства.
41. Основной этап проведения обязательного технического осмотра содержит проверку в отношении комплектности, предельных значений параметров, характеризующих отдельные свойства эксплуатационной безопасности, ограничения допускаемых в эксплуатации износов (деформаций) отдельных компонентов, норм, характеризующих предельно возможное ухудшение показателей работоспособности, ограничения допустимых пределов изменения конструкции автотранспортных средств, в том числе:
1) тормозного управления:
эффективности действия рабочей тормозной системы;
эффективности действия стояночной тормозной системы;
функционирования сигнализаторов антиблокировочных тормозных систем;
состояния элементов тормозных систем и герметичность тормозного привода;
2) рулевого управления:
механического состояния и функционирования рулевого механизма и картера его крепления, рулевого привода, рулевого колеса и рулевой колонки;
суммарного люфта;
3) обзорности:
поля обзора;
состояния стекол;
состояния и крепления зеркал заднего вида;
стеклоочистителей;
стеклоомывателей;
4) количества, расположения, цвета, углов видимости, состояния, функционирования и характеристик внешних световых приборов, отражателей и электрического оборудования:
фар дальнего и ближнего света;
передних и задних габаритных (боковых) огней, боковых сигнальных фонарей;
сигналов торможения;
указателей поворота;
передних и задних противотуманных фар;
фонарей заднего хода;
лампочек освещения заднего номерного знака;
аварийной сигнализации (в случае, если предусмотрено конструкцией транспортного средства);
5) колес, шин и подвески:
повреждения и износа протектора шин;
механического состояния элементов подвески и их крепления (рессор, амортизаторов, рычагов подвески, шарнирных элементов);
состояния дисков и ободьев колес, наличия элементов их крепления;
6) состояния и функционирования шасси и элементов крепления к шасси (раме) агрегатов и узлов:
выхлопных труб и глушителей;
содержания вредных веществ в салоне и кабине транспортного средства (только в отношении автобусов, микроавтобусов и такси);
сцепных устройств;
пола (только в отношении автобусов, микроавтобусов и такси);
сиденья водителя и пассажиров (только в отношении автобусов, микроавтобусов и такси);
бамперов, устройств для защиты от брызг;
7) наличия, состояния и функционирования прочего оборудования:
ремней безопасности, детских удерживающих устройств и мест их крепления;
средств пожаротушения (только в отношении автобусов, микроавтобусов, такси и транспортных средств, перевозящих опасные грузы);
знаков аварийной остановки;
аптечки для оказания первой медицинской помощи (только в отношении автобусов, микроавтобусов, такси и транспортных средств, перевозящих опасные грузы);
звукового сигнала;
спидометра;

5) алынған қорытындылар көлiк құралын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң деректерiмен салыстырылады (салғастырылады).
41. Мiндеттi техникалық байқаудың негiзгi кезеңi жиынтыққа қатысты тексеруден, пайдалану қауiпсiздiгiнiң жекелеген қасиеттерiн сипаттайтын параметрлердiң шектi мәндерiн, жекелеген құрамдас бөлiктердiң тозығын (ақауларын) пайдалануда рұқсат етiлген шектеулердi, жұмыс қабiлеттiлiгi көрсеткiштерiнiң шектi ықтимал нашарлауын сипаттайтын нормаларды, автокөлiк құралдарының  конструкцияларын өзгертудiң рұқсат етiлген шегiн шектеудi, оның iшiнде:
1) тежеуiшті басқаруды:
тежеуіш жүйесінің жұмыс істеу тиімділігін;
тұрақта тұру тежеуіш жүйесінің жұмыс істеу тиімділігін;
блоктауға қарсы тежеуіш жүйелері сигнализаторларының жұмыс істеуі;
тежеуіш жүйелерінің элементтерінің жай-күйі және тежеуіш жетегінің тұмшалануы
2) рульдi басқаруды:
руль тетiгiнiң және оны бекiтетiн картердiң, руль жетегiнiң, руль дөңгелегiнiң және руль колонкасының механикалық жай-күйi мен жұмыс iстеуi;
жалпы люфтi;
3) көру:
көру аясы;
әйнектердiң жай-күйi;
артқы көру айнасының жай-күйi және бекітілуі;
әйнек тазалағыштар;
әйнек жуғыштар;
4) сыртқы жарық аспаптарының, көздi шағыстырғыштар мен электр жабдығының саны, орналасуы, түстерi, көру бұрыштары, жай-күйi, жұмыс iстеуi және сипаттамалары:
алыс және жақын фаралар;
алдыңғы және артқы габариттiк (бүйiр) оттары, бүйiр сигналдық шамдары;
тежеуіш сигналдары;
бұру сілтегiштерi;
алдыңғы және артқы тұманға қарсы фаралары;
артқа жүру шамдары;
артқы нөмiрлiк белгiнi жарықтандыратын кiшкене лампалары;
авариялық сигнализация (көлік құралының конструкциясымен көзделген жағдайда);
5) дөңгелектер, шиналар мен аспалар:
шиналар бұжыртабанының тозуы және зақымдалуы;
аспа элементтерiнiң және оларды бекiткiштердiң (рессорлар, амортизаторлар, аспа иiнтiрегiшiнiң, шарнир элементтерінiң) механикалық жай-күйi;
доңғалақтардың дискілері мен құрсауларының жай-күйі, олар бекітілетін элементтердің бар болуы;
6) шасси мен шассиге агрегаттар мен тораптарды бекiту элементтерiнiң:
түтiн түтiктерi мен тұншықтырғыштардың;
көлiк құралының (тек автобустарға, шағын автобустарға және таксиге қатысты) салоны мен кабинасында зиянды заттардың болуы;
тiркеу құрылғыларының;
еденнiң (тек автобустарға, шағын автобустарға және таксиге қатысты);
жүргiзушi мен жолаушылар орындықтарының (тек автобустарға, шағын автобустарға және таксиге қатысты);
бамперлердің, шашыраудан қорғауға арналған құрылғылардың жай-күйi мен жұмыс iстеуi;
7) өзге де жабдықтың:
қауiпсiздiк белдiктерiнiң, балаларға арналған ұстау құрылғылары мен оларды бекiту орындарының;
өрт сөндiру құралдарының (тек автобустарға, шағын автобустарға, таксиге және қауіпті жүктерді тасымалдайтын көлік құралдарына қатысты);
авариялық тоқтау белгiлерiнiң;
алғашқы медициналық көмек көрсетуге арналған дәрi-дәрмек қобдишасының (тек автобустарға, шағын автобустарға, таксиге және қауіпті жүктерді тасымалдайтын көлік құралдарына қатысты);
дыбыстық сигналының;
спидометрдiң бар болуы, жай-күйі мен жұмыс істеуі;

8) факторов, связанных с воздействием на окружающую среду:
отработавших газов;
утечки топлива и эксплуатационных жидкостей (моторное и трансмиссионное масло, тормозная, гидравлическая и охлаждающая жидкость).
42. Основной этап проведения обязательного технического осмотра выполняются без разборки или снятия какой-либо части транспортного средства.
43. Техническое состояние прицепов и полуприцепов проверяется в составе автопоезда, так и в расцепленном состоянии (для контроля исправности тягово-сцепного устройства и блокировки тормозов).
44. Проверка технического состояния грузовых автомобилей, прицепов и полуприцепов проверяется при полной нагрузке.
45. По результатам проведения обязательного технического осмотра транспортного средства оператором технического осмотра составляется диагностическая карта технического осмотра (далее - диагностическая карта), на основании которой выдается свидетельство о прохождении обязательного технического осмотра с указанием срока его  действия.
Результаты проведения обязательного технического осмотра транспортного средства формируются в единую диагностическую карту.
46. Диагностическая карта подписывается специалистом центра технического осмотра и выдается владельцу транспортного средства.
47. Свидетельство о прохождении обязательного технического осмотра подписывается руководителем оператора технического осмотра или лицом его замещающим.
48. Заполнение диагностической карты проводится оператором технического осмотра в бумажном и электронном виде в специализированном программном обеспечении, осуществляющего взаимодействие с единой информационной системой обязательного технического осмотра.
49. Стационарные и мобильные линии технического осмотра оснащаются программно-аппаратным комплексом со специализированным программным обеспечением, осуществляющим взаимодействие с единой информационной системой обязательного технического осмотра для формирования, хранения и передачи информации о результатах проведения обязательного технического осмотра.
50. Единая система управления линии обязательного технического осмотра централизованна, объединена по единому цифровому протоколу и отвечает следующим требованиям:
1) имеет установленное программное обеспечение для управления контрольно-диагностическим оборудованием;
2) функционирует на основе цифрового протокола;
3) располагает интерфейсом на официальном и (или) государственном языках.
51. Программно-аппаратный комплекс, включает в себя компьютерное оборудование и средства фиксации транспортного средства.
Проверка тормозной системы транспортного средства обеспечивается на роликовом тормозном стенде с фото фиксацией. Средство фотофиксации размещается в месте, с которого обеспечивается одновременный обзор государственного регистрационного номерного знака и передней оси автомобиля находящейся на роликах тормозного стенда.
Процесс проведения обязательного технического осмотра фиксируется средством видеофиксации. Средство видеофиксации размещается в месте, с которого обеспечивается обзор всей линий технического осмотра.
Оператор технического осмотра обеспечивает архивное хранение видеофайла ежедневной записи всей процедуры проверок транспортных средств в течение 6 месяцев.

8) қоршаған ортаға әсер ететін факторлар:
пайдаланылған газдар;
жанармайдың және пайдаланылатын сұйықтықтардың ағуы (моторлық және трансмиссиялық май, тежеуіш, гидравликалық және суытатын сұйықтық).
42. Мiндеттi техникалық байқауды өткiзудiң негiзгi кезеңiнде көлiк құралының қандай да бiр бөлiгiн ажыратусыз немесе алып тастаусыз орындалады.
43. Тiркемелер мен жартылай тiркемелердiң техникалық жай-күйi автопоезд құрамында да, ағытылған жай-күйiнде де (тартым-тiркеме құрылғысы мен тежегiш блоктауының жарамдылығын бақылау үшiн) тексерiледi.
44. Жүк автомобильдерiнiң, тiркемелер мен жартылай тiркемелердiң техникалық жай-күйiн тексеру толық жүктеме кезiнде жүргiзiледi.
45. Көлiк құралына мiндеттi техникалық байқауды жүргiзу нәтижелерi бойынша техникалық байқау операторы техникалық байқаудың диагностикалық картасын (бұдан әрi – диагностикалық карта) жасайды, оның негiзiнде мiндеттi техникалық байқаудан өту туралы куәлiк оның қолданылу мерзiмi көрсетiле отырып берiледi.
Көлік құралын міндетті техникалық байқаудан өткізу нәтижелері бірыңғай диагностикалық картаға қалыптастырылады.
46. Диагностикалық картаға техникалық байқау орталығының маманы қол қояды және көлiк құралының иесiне берiледi.
47. Мiндеттi техникалық байқаудан өткендiгi туралы куәлiкке техникалық байқау операторының басшысы немесе оның орнын басатын адам қол қояды.
48. Диагностикалық картаны толтыруды техникалық байқау операторы мiндеттi техникалық байқаудың бiрыңғай ақпараттық жүйесiмен өзара iс-әрекетін жүзеге асыратын мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуде қағаз тасығышта және электрондық түрде жүргiзедi.
49. Стационарлық және ұтқыр техникалық байқау желiлерi мiндеттi техникалық байқауды жүргiзу нәтижелерi туралы ақпаратты қалыптастыру, сақтау және беру үшiн мiндеттi техникалық байқаудың бiрыңғай ақпараттық жүйесiмен өзара iс-әрекетін жүзеге асыратын мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз ететін бағдарламалық-аппараттық кешенмен жабдықтанады.
50. Мiндеттi техникалық байқаудың бiрыңғай басқару жүйесi орталықтандырылған, бiрыңғай цифрлық хаттама бойынша бiрiктiрiлген және мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) бақылау-диагностикалық жабдықты басқару үшiн белгiленген бағдарламалық қамтамасыз етудiң болуы;
2) цифрлық хаттама негiзiнде жұмыс iстеу;
3) ресми және (немесе) мемлекеттiк тiлдердегi интерфейсi болады.
51. Бағдарламалық-аппараттық кешен компьютерлiк жабдықпен көлiк құралының бекіту құралынан тұрады.
Көлік құралының тежеуiш жүйесiн тексеру фото бекітілген роликтiк тежеуiш стендiсiмен қамтамасыз етіледі. Фото бекіту құралы роликтiк тежеуiш стендiсiнде мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі және автомобильдің алдынғы білігі орналасуымен бір мезгілді шолумен қамтамасыз етеді.
Міндетті техникалық байқаудан өткізу технологиялық үдерісі бейне бекіту құралымен тіркеледі. Бейне құралы барлық техникалық байқау желісі орналасуымен бір мезгілді шолумен қамтамасыз етеді.
Техникалық байқаудың операторы көлік құралдарының тексеру барлық рәсімін күн сайынға бейне файылы жазбасының мұрағаттық сақталуын 6 ай iшiнде қамтамасыз етедi.

52. По результатам проведения обязательного технического осмотра, через специализированное программное обеспечение в единую информационную систему передается информация о владельце транспортного средства, транспортном средстве, результатах проведения обязательного технического осмотра, выданных бланков свидетельства.
53. Если по результатам проведения обязательного технического осмотра не выявлены неисправности и условия, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств, обязательный технический осмотр считается пройденным.
В этом случае владельцу транспортного средства, на основании диагностической карты выдается свидетельство о прохождении обязательного технического осмотра с указанием даты проведения следующего обязательного технического осмотра.
54. Если по результатам проведения обязательного технического осмотра выявлены неисправности и условия, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств, обязательный технический осмотр признается не пройденным.
В этом случае владельцу транспортного средства выдается диагностическая карта с указанием неисправностей.
55. После устранения выявленных неисправностей и условий, при которых запрещается эксплуатация транспортного средства, владелец транспортного средства представляет его для повторного проведения обязательного технического осмотра.
56. Повторный обязательный технический осмотр транспортного средства проводится в центре технического осмотра, где проводился первый обязательный технический осмотр либо в ином центре технического осмотра.
57. При повторном обязательном техническом осмотре транспортного средства в центре технического осмотра, где проводился первый обязательный технический осмотр, обязательный технический осмотр производится только по тем позициям, которые не отвечали установленным критериям и об этом было указано в диагностической карте.
В этом случае оператором технического осмотра оплата взимается только за проверку тех позиций, которые проверяются вновь.
По результатам проведения повторного обязательного технического осмотра составляется диагностическая карта по тем позициям, которые проверялись в ходе повторного обязательного технического осмотра.
58. Операторам технического осмотра не допускается отказывать владельцу транспортного средства в проведении повторного обязательного технического осмотра.
59. Максимальный срок предъявления владельцем транспортного средства на повторный обязательный технический осмотр после обнаружения неисправностей, при проведении обязательного технического осмотра составляет десять календарных дней.

52. Мiндеттi техникалық байқауды жүргiзу нәтижелерi бойынша мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы мiндеттi техникалық байқаудың бiрыңғай ақпараттық жүйесiне көлiк құралының иесi, көлiк құралы, мiндеттi техникалық байқауды жүргiзу нәтижелерi, куәлiктердiң берiлген бланктерi туралы ақпарат берiледi.
53. Егер мiндеттi техникалық байқауды жүргiзу нәтижелерi бойынша көлiк құралын пайдалануға тыйым салынатын ақаулар мен шарттар анықталмаса, мiндеттi техникалық байқау өткiзiлдi деп саналады.
Бұл жағдайда көлiк құралының иесiне диагностикалық картаның негiзiнде мiндеттi техникалық байқаудан өткендiгi туралы куәлiк келесi мiндеттi техникалық байқауды жүргiзу күнiн көрсетiле отырып берiледi.
54. Егер мiндеттi техникалық байқауды жүргiзу нәтижелерi бойынша көлiк құралын пайдалануға тыйым салынатын ақаулар мен шарттар анықталса, мiндеттi техникалық байқау өткiзiлген жоқ деп танылады.
Бұл жағдайда көлiк құралының иесiне ақаулары көрсетiлген диагностикалық карта берiледi.
55. Көлiк құралын пайдалануға тыйым салынатын анықталған ақаулар мен шарттар жойылғаннан кейiн көлiк құралының иесi оны мiндеттi техникалық байқауды қайта жүргiзу үшiн ұсынады.
56. Көлiк құралын қайта мiндеттi техникалық байқау бiрiншi мiндеттi техникалық байқау жүргiзiлген техникалық байқау орталығында не өзге техникалық байқау орталығында жүргiзiледi.
57. Көлiк құралын қайта мiндеттi техникалық байқау кезiнде бiрiншi мiндеттi техникалық байқау жүргiзiлген техникалық байқау орталығында мiндеттi техникалық байқау белгiленген критерийлерге сай келмеген және бұл туралы диагностикалық картада көрсетiлген көрсеткiштер бойынша ғана жүргiзiледi.
Бұл жағдайда техникалық байқау операторы жаңадан қаралатын позицияларды тексеру үшiн ғана төлемақы алады.
Қайта мiндеттi техникалық байқауды жүргізу қорытындысы бойынша қайта мiндеттi техникалық байқау барысында тексерілген ұстанымдар бойынша диагностикалық карта құрастырылады.
58. Техникалық байқау операторларына көлiк құралының иесiне қайта мiндеттi техникалық байқауды жүргiзуден бас тартуға рұқсат етiлмейдi.
59. Көлiк құралы иесiнiң мiндеттi техникалық байқауды жүргiзу кезiнде ақауларды анықтағаннан кейiн қайта мiндеттi техникалық байқауға ұсынуының ең ұзақ мерзiмi күнтiзбелiк он күндi құрайды.

60. По истечении десяти календарных дней проверка состояния транспортных средства на соответствие требованиям, установленным настоящими Правилами, осуществляется на общих основаниях.
61. Если при проведении повторного обязательного технического осмотра установлено, что выявленные ранее и указанные в диагностической карте неисправности или условия, при которых запрещена эксплуатация транспортных средств, не устранены, составляется диагностическая карта, в которой указываются результаты повторного обязательного технического осмотра.
При утери свидетельства о прохождении обязательного технического осмотра владелец транспортного средства обращается к оператору технического осмотра с заявлением о выдаче свидетельства о прохождении обязательного технического осмотра взамен утерянного свидетельства о прохождении обязательного технического  осмотра.
Оператор технического осмотра незамедлительно осуществляет выдачу свидетельства о прохождении обязательного технического осмотра взамен утерянного свидетельства о прохождении обязательного технического осмотра без проведения обязательного технического осмотра транспортного средства.
Свидетельство о прохождении обязательного технического осмотра взамен утерянного свидетельства о прохождении обязательного технического осмотра выдается на срок действия утерянного свидетельства о прохождении обязательного технического осмотра.
Владелец транспортного средства производит оплату оператору технического осмотра за выдачу свидетельства о прохождении обязательного технического осмотра взамен утерянного свидетельства о прохождении обязательного технического осмотра в размере стоимости платежа за услуги реализации бланочной продукции.
В случаях изменения собственника транспортного средства и государственного регистрационного номерного знака регистрационные подразделения дорожной полиции по месту регистрации транспортного средства одновременно при выдаче нового свидетельства о государственной регистрации транспортного средства и/или государственного регистрационного номерного знака производят внесения соответствующих изменений в свидетельство о прохождении обязательного технического осмотра.
62. Оператор технического осмотра организует ежедневное (с нарастающим итогом) резервное копирование базы данных о результатах проведения обязательного технического осмотра транспортных средств, а также архивное хранение копий базы данных с информацией о результатах проведения обязательного технического осмотра (с нарастающим итогом). Копии базы данных хранятся в течение трех лет.

60. Күнтiзбелiк он күн өткеннен кейiн көлiк құралының жай-күйiн осы Қағидада белгiленген талаптарға сәйкестiгiне тексеру жалпы негiздерде жүзеге асырылады.
61. Егер қайта мiндеттi техникалық байқау жүргiзу кезiнде бұрын анықталған және диагностикалық картада көрсетiлген, көлiк құралын пайдалануға тыйым салынатын ақаулар мен шарттар жойылмағаны белгiленсе, диагностикалық карта жасалады, онда қайта мiндеттi техникалық байқау нәтижелерi көрсетiледi.
Көлік құралының иесі міндетті техникалық байқаудан өткені туралы куәлікті жоғалтқан кезде, техникалық байқау операторына көлік құралының міндетті техникалық байқауын өткізбей міндетті техникалық байқаудан өткені туралы жоғалған куәліктің орнына міндетті техникалық байқаудан өткені туралы куәлік беру туралы өтінішпен жүгінеді.
Техникалық байқау операторы дереу көлік құралының міндетті техникалық байқаудан өткізбей жоғалтқан мiндеттi техникалық байқаудан өткенi туралы куәлігінің орнына мiндеттi техникалық байқаудан өткенi туралы куәлігін беруін жүзеге асырады.
Міндетті техникалық байқаудан өткені туралы жоғалған куәліктің орнына міндетті техникалық байқаудан өткені туралы куәлік міндетті техникалық байқаудан өткені туралы жоғалған куәліктің іс-әрекет мерзіміне беріледі.
Көлік құралының иесі міндетті техникалық байқаудан өткені туралы жоғалған куәліктің орнына міндетті техникалық байқаудан өткені туралы куәлікті бергені үшін техникалық байқау операторына бланктік өнімді іске асыру қызметіне төлеу құны мөлшерінде ақы төлеуді жүргізеді.
Көлік құралының меншік иесі мен мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі өзгерген жағдайда көлік құралын тіркеу орны бойынша жол полициясының тіркеу бөлімшесі көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігін және/немесе мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін беру кезінде бір уақытта міндетті техникалық байқаудан өткені туралы куәлікке тиісті өзгерістерді енгізуді жүргізеді.
62. Техникалық байқау операторы көлiк құралдарын мiндеттi техникалық байқауды жүргiзу нәтижелерi туралы дерекқорды күнделiктi (өсу нәтижесiмен) резервтi көшiрудi, сондай-ақ мiндеттi техникалық байқауды жүргiзу нәтижелерi туралы ақпараты бар дерекқор көшiрмелерiн мұрағатты сақтауды (өсу нәтижесiмен) ұйымдастырады. Дерекқор көшiрмелерi үш жыл бойы сақталады.

63. Информация по проведению обязательного технического осмотра транспортных средств стационарной линией технического осмотра оператора технического осмотра ежедневно в режиме онлайн предоставляется в орган транспортного контроля.
64. Информация по проведению обязательного технического осмотра транспортных средств мобильной линией технического осмотра оператора технического осмотра предоставляется раз в два календарных дня в орган транспортного контроля.
65. Единая информационная система обязательного технического  осмотра предназначена для учета прохождения обязательного технического осмотра транспортных средств, проведения статистического анализа по техническому состоянию транспортных средств, учета и предоставления в органы налоговой службы информации об исполнении налоговых обязательств по уплате налога на транспортные средства за текущий год физическими лицами.
66. В единой информационной системе обязательного технического осмотра ведется номерной учет бланков свидетельств о прохождении обязательного технического осмотра транспортных средств и бланков международных сертификатов технического осмотра.
67. Требования по заполнению единой информационной системы обязательного технического осмотра утверждаются уполномоченным органом.
68. Обновление единой информационной системы обязательного технического осмотра осуществляется органами транспортного контроля ежедневно на основании информации и документов, представленных операторами технического осмотра.
69. Орган транспортного контроля проводит сверку данных о транспортном средстве, представленных операторами технического осмотра, с данными единой информационной системы обязательного технического осмотра.
Приложение 1
к Правилам организации и
проведения обязательного технического
осмотра механических транспортных
средств и прицепов к ним
Журнал учета и выдачи бланков
свидетельства о прохождении обязательного технического осмотра
п/п
Ф.И.О.
физического
лица или
наименование
юридического
лица,
получившего
свидетельство о
прохождении
обязательного
технического
осмотра
Марка и
государст-
венный
номер АТС
Дата
прохожде-
ния
обяза-
тельного
техничес-
кого
осмотра
№ выданного
бланка свиде-
тельства о
прохождении
обязательного
технического
осмотра
Примеча-
ние
1
2
3
4
5
6
Приложение 2
к Правилам организации и
проведения обязательного технического
осмотра механических транспортных
средств и прицепов к ним
Журнал регистрации, учета и выдачи бланков свидетельства о
прохождении обязательного технического осмотра
п/п
С № по № и
количество,
полученных от
уполномоченного
органа бланков
свидетельств о
прохождении
обязательного
технического
осмотра
С № по № и
количество,
выданных центру
технического
осмотра бланков
свидетельств о
прохождении
обязательного
технического
осмотра
Дата выдачи
центру
технического
осмотра
бланков
свидетельств о
прохождении
обязательного
технического
осмотра
Примечание
1
2
3
4
5
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 7 августа 2012 года № 1027
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 мая 2011 года № 523
Форма
Диагностическая карта технического осмотра № ___
Лицевая сторона
Оператор технического осмотра
(наименование и адрес оператора):
Первичная проверка
Повторная проверка
Фотография
диагностируемого
транспортного
средства
Государственный
регистрационный номерной
знак:
Собственник транспортного
средства:
Идентификационный номер
(VIN):
Марка, модель :
Год выпуска:
Свидетельство о
регистрации транспортного
средства (серия, номер):
Номер кузова:
Номер рамы:
Номер двигателя:
Категория транспортного
средства:
Проверяемые
параметры и
предъявляемые
требования
Проверяемые
параметры и
предъявляемые
требования
Проверяемые
параметры и
предъявляемые
требования
I. Тормозные
системы
13
Соответствие
углов
регулировки и
силы света фар
установленным
требованиям
26
Состояние узлов и
деталей подвески,
а также отсутствие
перемещения (не
предусмотренные
конструкцией) и
люфтов в местах их
крепления
1
Соответствие
показателей
эффективности
действия рабочей
тормозной
системы
14
Отсутствие
разрушений и
трещин
рассеивателей
световых
приборов
VI. Двигатель и его
системы
2
Соответствие
разности
тормозных сил
установленным
требованиям
III. Обзорность
27
Соответствие
содержания
загрязняющих
веществ в
отработавших газах
транспортных
средств
установленным
требованиям
3
Соответствие
показателей
эффективности
действия
стояночной
тормозной
системы
15
Наличие и
работо-
способность
стекло-
очистителя
ветрового
стекла
28
Соответствие
предельно
допустимого уровня
дымности
отработавших газов
установленным
требованиям
4
Функционирование
сигнализаторов
антиблокировоч-
ных тормозных
систем;
16
Наличие
форсунки
стеклоомывателя
ветрового
стекла и
обеспечение
стекло-
омывателем
подачи жидкости
в зоны очистки
стекла
29
Отсутствие
подтекания топлива
и каплепадения
эксплуатационных
жидкостей
5
Отсутствие
нарушения
герметичности
тормозного
привода,
набухания
тормозных
шлангов под
давлением,
трещин, видимых
мест
перетирания,
коррозии,
грозящей потерей
герметичности
или разрушением
17
Отсутствие
дополнительных
предметов или
покрытий,
ограничивающих
обзорность с
места водителя.
Соответствие
полосы пленки в
верхней части
ветрового
стекла
установленным
требованиям
30
Отсутствие
нарушения
герметичности
системы питания
транспортных
средств,
работающих на
газе. Соответствие
газовых баллонов
установленным
требованиям
6
Отсутствие
подтеканий
тормозной
жидкости
18
Соответствие
норме
свето-
пропускания
ветрового
стекла,
передних
боковых стекол
и стекол
передних дверей
VII. Прочие элементы
конструкции
II. Рулевое
управление
19
Отсутствие
трещин на
ветровом стекле
в зоне очистки
стекло-
очистителем
половины стекла
со стороны
водителя
31
Наличие
работоспособного
звукового
сигнального
прибора
7
Отсутствие
превышения
суммарного люфта
в рулевом
управлении
предельных
значений
20
Наличие и
состояние
зеркал заднего
вида в
соответствии с
установленными
требованиями
32
Наличие
работоспособных
предохранительных
приспособлений у
одноосных прицепов
(за исключением
роспусков) и
прицепов, не
оборудованных
рабочей тормозной
системой
8
Отсутствие
самопроизволь-
ного поворота
рулевого колеса
с усилителем
рулевого
управления от
нейтрального
положения
V. Шины, колеса и
подвеска
33
Работоспособность
автоматического
замка, ручной и
автоматической
блокировки
седельно-сцепного
устройства.
Отсутствие трещин
и видимых
повреждений
сцепных устройств
9
Отсутствие
повреждения и
полная
комплектность
деталей
крепления
рулевой колонки
и картера
рулевого
механизма
21
Соответствие
высоты рисунка
протектора шин
установленным
требованиям
34
Оснащение
транспортных
средств исправными
ремнями
безопасности
10
Отсутствие
следов
остаточной
деформации,
трещин и других
дефектов в
рулевом
механизме и
рулевом приводе
22
Отсутствие
местных
отслоений
ротектора и
местных
повреждений
(пробои,
порезы,
разрывы) шин,
которые
обнажают корд
35
Наличие глушителей
и выхлопных труб
36
Работоспособность
спидометра
IV. Внешние
световые приборы
23
Наличие всех
болтов или
гаек крепления
дисков и
ободьев колес
37
Наличие бамперов и
надколесных
грязезащитных
устройств
11
Наличие и
расположение
фар, сигнальных
фонарей в
местах,
предусмотренных
конструкцией
24
Отсутствие
трещин на
дисках и
ободьях колес
38
Отсутствие
сквозных пробоин в
полу салона,
надежное крепление
сидений,
работоспособность
механизмов
регулировки и
фиксации сидений в
автобусах,
микроавтобусах и
такси
12
Состояние,
работо-
способность и
режим работы фар
и сигнальных
фонарей
25
Установка шин
на транспортное
средство в
соответствии с
установленными
требованиями
39
Наличие знака
аварийной
остановки,
огнетушителей и
аптечки,
соответствующих
установленным
требованиям
Оборотная сторона
Результаты диагностирования
Проверка параметров, по которым установлено
несоответствие
Пункт
диагности-
ческой карты
Нижняя
гра-
ница
Резуль-
тат
провер-
ки
Верх-
няя
грани-
ца
Наименование параметра
Визуальная проверка параметров, по которым
установлено несоответствие
Предмет
проверки
(узел, деталь,
агрегат)
Содержание несоответствия
требованиям
Данные транспортного средства
Масса без нагрузки:
Разрешенная максимальная масса:
Тип топлива:
Пробег:
Заключение о
соответствии/
несоответствии
требованиям
безопасности
дорожного движения
(ненужное зачеркнуть)
соответствует не соответствует
Пункты
диагностической
карты, требующие
повторной проверки:
Дата: Ф.И.О. технического
эксперта:
Подпись:

63. Техникалық байқау операторының техникалық байқаудың стационарлық желiлерiнiң көлiк құралдарын мiндеттi техникалық байқауды жүргiзулерi бойынша ақпарат күн сайын онлайн режимiнде көлiктiк бақылау органына ұсынылады.
64. Техникалық байқау операторының техникалық байқаудың ұтқыр желiлерiнiң көлiк құралдарын мiндеттi техникалық байқауды жүргiзулерi бойынша ақпарат күнтiзбелiк екi күнде бiр рет көлiктiк бақылау органына ұсынылады.
65. Мiндеттi техникалық байқаудың бiрыңғай ақпараттық жүйесi көлiк құралдарының мiндеттi техникалық байқаудан өтулерiн есепке алу, көлiк құралдарының техникалық жай-күйi бойынша статистикалық талдау және жеке тұлғалар ағымдағы жыл үшiн көлiк құралдары салығын төлеу бойынша салық мiндеттемелерiн орындау туралы ақпаратты салық қызметi органдарына беруге және есебiн жүргiзу үшiн арналған.
66. Мiндеттi техникалық байқаудың бiрыңғай ақпараттық жүйесiнде көлiк құралдарының мiндеттi техникалық байқаудан өткендiгi туралы куәлiктер бланкiлерiнiң және халықаралық техникалық тексеру сертификаттары бланкiлерiнiң нөмiрлiк есебi жүргiзiледi.
67. Мiндеттi техникалық байқаудың бiрыңғай ақпараттық жүйесiн толтыру талаптарын уәкiлеттi орган бекiтедi.
68. Мiндеттi техникалық байқаудың бiрыңғай ақпараттық жүйенi жаңартуды көлiктiк бақылау органдары күн сайын техникалық байқау операторлары ұсынған ақпараттар мен құжаттардың негiзiнде жүзеге асырады.
69. Көлiктiк бақылау органы техникалық байқау операторлары ұсынған көлiк құралы туралы деректердi мiндеттi техникалық байқаудың бiрыңғай ақпараттық жүйесiнiң деректерiмен салыстыруды жүргiзедi.
Механикалық көлiк құралдарын
және олардың тiркемелерiн мiндеттi
техникалық байқауды ұйымдастыру
және жүргiзу қағидасына
1-қосымша
Мiндеттi техникалық байқаудан өткенi туралы куәлiк
бланкiлерiн есепке алу және беру журналы
Р/с
Мiндеттi техникалық байқаудан өткенi туралы куәлiк алған жеке тұлғаның Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның атауы
АКҚ маркасы мен мемлекеттiк нөмiрi
Мiндеттi техникалық байқаудан өткен күнi
Мiндеттi техникалық байқаудан өткенi туралы берiлген куәлiк бланкiсiнiң №
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Механикалық көлiк құралдарын
және олардың тiркемелерiн мiндеттi
техникалық байқауды ұйымдастыру
және жүргiзу қағидасына
2-қосымша
Мiндеттi техникалық байқаудан өткенi туралы куәлiк
бланкiлерiн тiркеу, есепке алу және беру журналы
Р/с
Уәкiлеттi органнан алынған мiндеттi техникалық байқаудан өткенi туралы куәлiк бланкiлерiнiң № бастап № дейiн және саны
Техникалық байқау орталығына берiлген мiндеттi техникалық байқаудан өткенi туралы куәлiк бланкiлерiнiң № бастап № дейiн және саны
Мiндеттi техникалық байқаудан өткенi туралы куәлiк бланкiлерiнiң техникалық байқау орталығына берiлген күнi
Ескертпе
1
2
3
4
5
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 7 тамыздағы
№ 1027 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 17 мамырдағы
№ 523 қаулысымен
бекітілген
Нысан
№ ___ техникалық байқаудың диагностикалық картасы
Беткі жағы
Техникалық байқау операторы
(оператордың атауы мен мекенжайы):
Бастапқы тексеру
Қайталап тексеру
Диагностикаланатын көлік құралының фотосуреті
Мемлекеттік тіркеу нөмірінің белгісі:
Көлік құралының иесі
Сәйкестендіру нөмірі (VIN):
Маркасы, моделі:
Шығарылған жылы:
Көлік құралының тіркелу куәлігі (сериясы, нөмірі):
Шанақ нөмірі:
Рама нөмірі:
Қозғалтқышының нөмірі:
Көлік құралының санаты:
Тексерілетін параметрлері және қойылатын талаптар
Тексерілетін параметрлері және қойылатын талаптар
Тексерілетін параметрлері және қойылатын талаптар
I. Тежегіш жүйелері
13
Реттеу бұрыштары мен фарлар жарығы күшінің қойылатын талаптарға сәйкестігі
26
Аспа түйіндері мен бөлшектерінің жай-күйі, сондай-ақ олар бекітілетін жерлерде қозғалыстың (конструкциямен көзделмеген) және лифтердің болмауы
1
Жұмыс тежегіш жүйесі іс-қимылының тиімділігі көрсеткіштерінің сәйкестігі
14
Жарық аспаптары шашыратқыштарының бұзылулары мен жарықшақтарының болмауы
VI. Қозғалтқыш және оның жүйелері
2
Тежегіш күштер айырмашылықтарының белгіленген талаптарға сәйкестігі
III. Көрініс
27
Көлік құралдарының пайдаланылған газдарындағы ластандырғыш заттардың белгіленген талаптарға сәйкестігі
3
Тұрудағы тежегіш жүйесі іс-қимылдарының тиімділігі көрсеткіштерінің сәйкестігі
15
Желқағар әйнектің әйнек тазалағыштарының болуы және жұмыс қабілеттілігі
Пайдаланылған газдардың түтіндегіштігінің шекті рұқсат етілген деңгейінің белгіленген талаптарға сәйкестігі
4
Блоктауға қарсы тежегіш жүйелері сигналбергішінің жұмыс істеуі
16
Желқағар әйнектің әйнек жуғыштары форсункаларының болуы және әйнек жуғыштың әйнек жуу аймағына сұйықтық беруді қамтамасыз етуі
29
Отын тамуының және пайдалану сұйықтықтарының тамшылауының болмауы
5
Тежегіш жетегінің герметикасы бұзылуының, қысым түскен тежегіш шлангтердің ісінуінің, жарықшақтардың, ысқыланған жерлердің, герметиканың жоғалуына немесе қирау қаупін төндіретін тотығудың болмауы
17
Жүргізуші орнынан көріністі шектейтін қосымша заттардың немесе жамылғылардың болмауы. Желқағар әйнектің жоғарғы бөлігіндегі пленка жолағының белгіленген талаптарға сәйкестігі
30
Газбен жұмыс істейтін көлік құралдарының герметикалық жүйесінің бұзылуларының болмауы. Газ баллондарының белгіленген талаптарға сәйкестігі
6
Тежегіш сұйықтықтарының тамуының болмауы
18
Желқағар әйнектің, алдыңғы бүйірлік әйнектің және алдыңғы есіктер әйнегінің жарық өткізу нормасына сәйкестігі
VII. Конструкцияның басқа элементтері
II. Рулдік басқару
19
Жүргізуші жағынан әйнек тазалағышпен әйнектің жартысын тазалау аймағында желқағар әйнекте жарықшақтың болмауы
31
Дыбыстық сигнал беру аспабының жұмыс қабілеттілігі
7
Рулдік басқаруда шекті мәндерден жиынтық люфтың артуының болмауы
20
Белгіленген талаптарға сәйкес артқы көрініс айнасының болуы және жай-күйі
32
Бір осьтік тіркемелерде (тарқатуды қоспағанда) және жұмыс тежегіш жүйелермен жабдықталмаған тіркемелерде жұмысқа қабілетті сақтандырғыш құрал-саймандардың болуы
8
Рулдік басқару күшейткіші бар рулдік доңғалақтың бейтарап жағдайдан өздігінен бұрылуының болмауы
V. Шиналар, доңғалақтар және аспалар
33
Автоматты құлыптың, ершікті-ілініс құрылғысының қолдық және автоматтық блоктауының жұмыс қабілеттілігі
9
Рулдік бағанның және рулдік механизм картерінің бекіту бөлшектерінің зақымдануының болмауы және толық жинақталымы
21
Шина бұжыртабандары суретінің биіктігінің белгіленген талаптарға сәйкестігі
34
Көлік құралын жарамды қауіпсіздік белбеулерімен жарақтау
10
Қалдық деформация іздерінің, рулдік механизмде және рулдік жетекте жарықшақтар мен басқа да ақаулардың болмауы
22
Кордты жалаңаштайтын бұжыртабанның жергілікті ажырауы және шинаның жергілікті зақымданулары (тесілуі, кесілуі, жыртылуы) болмауы
35
Тұншықтырғыштардың және түтін түтіктерінің болуы
36
Спидометрдің жұмыс қабілеттілігі
IV. Сыртқы жарықтық аспаптары
23
Доңғалақ дискілері мен құрсаулары бекітпесінің барлық бұрандамалары мен сомындарынның болуы
37
Бамперларының және доңғалақ үстінің ластанудан қорғау құрылғыларының болуы
11
Конструкцияда көзделген орындарда фарлардың, сигнал фонарларының болуы және орналасуы
24
Доңғалақ дискілері мен құрсауларында жарықшақтың болмауы
38
Салон еденінде жарықшақтардың болмауы, орындықтардың сенімді бекітілуі, автобустарда, шағын автобустарда және таксиде орындықтардың реттеу механизмдерінің және бекітпелерінің жұмыс қабілеттілігі
12
Фарлардың және сигналдық фонарлардың жай-күйі, жұмыс қабілеттілігі және жұмыс режимі
25
Белгіленген талаптарға сәйкес көлік құралына шиналарды орнату
39
Белгіленген талаптарға сәйкес келетін авариялық аялдау белгісінің, өртсөндіргіштердің және медициналық қобдишаның болуы
Екінші жағы
Диагностикалау нәтижелері
Сәйкессіздік анықталған параметрлерді тексеру
Диагностикалық карта пункті
Төменгі шекара
Тексеру нәтижесі
Жоғарғы шекара
Параметр атауы
Сәйкессіздік анықталған параметрлерді визуалды тексеру
Тексеру заттары (торап, бөлшек, агрегат)
Талаптарға сәйкессіздік мазмұны
Көлік құралының деректері
Жүктемесіз масса:
Рұқсат етілген ең көп масса:
Отын түрі:
Жүрісі:
Жол қауіпсіздігі талаптарына сәйкестілік /сәйкессіздік туралы қорытынды (қажет емесі сызып тасталсын)
сәйкес келеді
сәйкес келмейді
Қайталап тексеруді талап ететін диагностикалық карта пункттері:
Күні:
Техникалық сарапшының Т.А.Ә:
Қолы: