7. Объявление о проведении Конкурса размещается в республиканских и региональных средствах массовой информации согласно Плану мероприятий по проведению Национального конкурса «Мерейлі отбасы» на 2012 год, утвержденному распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан (далее – План), начиная с 2013 года – ежегодно с 10 января.
8. Начиная с 2013 года Конкурс проводится в 2 этапа. 1 этап – квартальные конкурсы. По 4 семьи набравшие наибольшее количество голосов в I-III кварталах выходят на 2 этап. 2 этап проводится в октябре-ноябре среди семей-победивших на 1 этапе.
9. Предложение для участия в Конкурсе подается в районную (городскую) комиссию по делам женщин и семейно-демографической политике при акиме района (города) (далее – Районная (городская) комиссия) в 2012 году согласно Плану, начиная с 2013 года – ежегодно до 1 декабря предыдущего года, 1 марта и 1 июня текущего года.
10. Претендентами представляются следующие документы:
1) копии документов, удостоверяющих личность родителей (опекунов, попечителей), копии свидетельств о рождении детей;
2) копия выписки из решения местного уполномоченного органа об установлении над несовершеннолетним ребенком опеки (попечительства) - для приемных (опекунских) семей;
3) копия свидетельства о заключении брака;
4) копия свидетельства о смерти в случае смерти одного из родителей - для неполных семей;
5) копии документов, свидетельствующих о наличии поощрений за воспитание детей, поощрений за определенные успехи;
6) справка с места жительства о составе семьи;
7) справка и характеристика с места работы (учебы) детей, родителей (опекунов, попечителей);
8) заполненная анкета (по форме, согласно приложению к настоящим Правилам);
9) рекомендации коллег, соседей, авторитетных в регионе людей, друзей.
Копии представляемых документов заверяются председателем Районной (городской) комиссии на основании предъявленных Претендентами оригиналов.
11. Претенденты, представившие документы позже указанного срока или не в полном объеме, не допускаются к участию в Конкурсе.
12. Представленные в Районную (городскую) комиссию документы не возвращаются.
13. Организаторы обеспечивают:
1) равные условия для всех Претендентов;
2) конфиденциальность информации, представляющей личную тайну;
3) неразглашение сведений о результатах конкурса ранее даты их официального объявления.
14. Районная (городская) комиссия после всесторонней проверки полученной информации, направляет в 2012 году согласно Плану, согласованные с акимами районов (городов), конкурсные материалы в комиссии по делам женщин и семейно-демографической политике при акимах областей, городов Астаны, Алматы (далее – Региональные комиссии), а начиная с 2013 года – ежегодно соответственно до 10 декабря предыдущего года, 10 марта и 10 июня текущего года.

7. Конкурс өткізу туралы хабарлама Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімімен бекітілген «Мерейлі отбасы» ұлттық конкурсын өткізу жөніндегі 2012 жылға арналған іс-шаралар жоспарына (бұдан әрі – Жоспар) сәйкес, 2013 жылдан бастап – жыл сайын 10 қаңтардан бастап республикалық және өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырылады.
8. 2013 жылдан бастап Конкурс 2 кезеңде өткізіледі. 1-кезең – тоқсандық конкурстар. І-ІІІ тоқсанда неғұрлым жоғары дауыс жинаған 4 отбасы 2-кезеңге шығады. 2-кезең қазан-қараша айларында 1-кезеңнің жеңімпаз-отбасылары арасында өткізіледі.
9. Конкурсқа қатысуға ұсыныс аудан (қала) әкімінің жанындағы аудандық (қалалық) әйелдер iстерi және отбасылық-демографиялық саясат жөнiндегi комиссияға (бұдан әрі – Аудандық (қалалық) комиссия) 2012 жылы Жоспарға сәйкес, 2013 жылдан бастап – жыл сайын алдыңғы жылдың 1 желтоқсанына, ағымдағы жылдың 1 наурызына және 1 маусымына дейін беріледі.
10. Үміткерлер мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ата-аналардың (қамқоршылардың, тәрбиешінің) жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері, балалардың туу туралы куәліктерінің көшірмелері;
2) асыраушы (қамқоршы) отбасылар үшін – жергілікті уәкілетті органның кәмелетке толмаған балаға қамқорлықты (тәрбиелеуді) белгілеу туралы шешімінен үзіндінің көшірмесі;
3) неке туралы куәліктің көшірмесі;
4) толық емес отбасылар үшін – ата-аналарының біреуі қайтыс болған жағдайда қайтыс болу туралы куәліктің көшірмесі;
5) балаларды тәрбиелегені үшін алған марапаттарының, белгілі бір жетістіктері үшін алған марапаттарының бар екенін куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
6) тұрғылықты мекенжайынан отбасы құрамы туралы анықтама;
7) балалардың, ата-аналардың (қамқоршылардың, тәрбиешілердің) жұмыс орнынан (оқуынан) анықтама және мінездеме;
8) толтырылған сауалнама (осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша);
9) әріптестерінің, көршілерінің, өңірдегі беделді адамдардың, достарының ұсынымдары.
Ұсынылатын құжаттардың көшірмелерін Үміткерлер ұсынған түпнұсқалар негізінде Аудандық (қалалық) комиссияның төрағасы растайды.
11. Құжаттарды көрсетілген мерзімнен кейін ұсынған немесе толық көлемде ұсынбаған үміткерлер Конкурсқа қатысуға жіберілмейді.
12. Аудандық (қалалық) комиссияға ұсынылған құжаттар қайтарылмайды.
13. Ұйымдастырушылар:
1) барлық Үміткерлерге тең жағдайды;
2) жеке құпиядан тұратын ақпараттың құпиялылығын;
3) Конкурс нәтижелері туралы мәліметтердің олар ресми жарияланатын күннен бұрын жарияланып кетпеуін қамтамасыз етеді.
14. Аудандық (қалалық) комиссия алынған ақпаратты жан-жақты тексергеннен кейін аудан (қала) әкімдерімен келісілген конкурстық материалдарды 2012 жылы Жоспарға сәйкес, ал 2013 жылдан бастап – жыл сайын алдыңғы жылдың 10 желтоқсанына, ағымдағы жылдың 10 наурызына және 10 маусымына дейін облыстардың, Астана және Алматы қалалары әкімдерінің жанындағы әйелдер iстерi және отбасылық-демографиялық саясат жөнiндегi комиссияларға (бұдан әрі – Өңірлік комиссиялар) жолдайды.

15. Региональные комиссии производят отбор 2 лучших семей, при необходимости осуществляют дополнительную проверку представленных материалов, согласованных с акимами областей, городов Астаны, Алматы, и направляют в Комиссию по присуждению звания лауреата Национального конкурса «Мерейлі отбасы» (далее – Комиссия) в 2012 году согласно Плану, начиная с 2013 года – соответственно до 15 декабря предыдущего года, 15 марта и 15 июня текущего года.
16. Комиссия после коллегиального рассмотрения предложений Региональных комиссий, направляет материалы на телеканал «Ел арна» для подготовки тележурналов.
17. В отборе победителей активное участие принимает все население страны путем интерактивного голосования на сайтах: www.ncgp.kz, www.elarna.kz, www.khabar.kz, а также телефонного голосования во время трансляции Конкурса.
18. Комиссия по итогам интерактивного и телефонного голосования определяет победителя Конкурса.
19. Семье, за которую проголосовало наибольшее количество зрителей, присваивается звание «Мерейлі отбасы», выдается диплом, отличительный знак (статуэтка).
20. Церемония награждения лауреата Конкурса проводится ежегодно в торжественной обстановке.
21. Информация об участниках тележурналов будет размещаться в региональных и республиканских средствах массовой информации, а также на сайтах организаторов Конкурса.
22. Не допускается повторное выдвижение на присвоение звания лауреата Конкурса.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Правилам проведения
Национального конкурса
«Мерейлі отбасы»
Анкета
для участия в Национальном конкурсе «Мерейлі отбасы»
Данные главы семьи (отца или матери):
1. Ф.И.О.___________________________________________________________
2. Возраст __________________ Пол __________________________________
3. Образование _____________________________________________________
4. Занятость _______________________________________________________
5. Местожительства _________________________________________________
6. Чем прославилась семья (или члены семьи)_________________________
7. Наличие и вид наград, вознаграждений ____________________________
8. Данные каждого из членов семьи:
9. Ф.И.О. __________________________________________________________
10. Возраст ________________________________________________________
11. Образование ____________________________________________________
12. Занятость ______________________________________________________
13. Местожительства (адрес и тел.)__________________________________
14. Вид семьи (2-х, 3-х, 4-х, и т.д.) поколенная ___________________
15. Особенности воспитания детей в семье ___________________________

15. Өңірлік комиссиялар 2 үздік отбасыны іріктеп шығарады, қажет болған жағдайда облыстардың, Астана және Алматы қалалары әкімдерімен келісілген, ұсынылған материалдарға қосымша тексеруді жүзеге асырады және 2012 жылы Жоспарға сәйкес, 2013 жылдан бастап – тиісінше алдыңғы жылдың 15 желтоқсанына, ағымдағы жылдың 15 наурызына және 15 маусымына дейін «Мерейлі отбасы» ұлттық конкурсының лауреаты атағын беру жөніндегі комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) жолдайды.
16. Комиссия Өңірлік комиссиялардың ұсыныстарын алқалы түрде қарастырғаннан кейін материалдарды тележурналдар әзірлеу үшін «Ел арна» телеарнасына жолдайды.
17. Жеңімпаздарды іріктеуге www.ncgp.kz, www.elarna.kz, www.khabar.kz сайттарында интерактивті дауыс беру жолымен, сондай-ақ Конкурсты трансляциялау кезінде телефонмен дауыс беру арқылы елдің барлық тұрғындары белсенді түрде қатысады.
18. Комиссия интерактивті және телефонмен дауыс беру қорытындысы бойынша Конкурс жеңімпазын анықтайды.
19. Көрермендердің неғұрлым көп саны дауыс берген отбасы «Мерейлі отбасы» атағын иемденеді, оған диплом, айрықша белгі (мүсінше) беріледі.
20. Конкурс лауреатын марапаттау рәсімі жыл сайын салтанатты жағдайда өткізіледі.
21. Тележурналдардың қатысушылары туралы ақпарат өңірлік және республикалық бұқаралық ақпарат құралдарында, сондай-ақ Кокурсты ұйымдастырушылардың сайттарында орналастырылады.
22. Конкурс лауреаты атағын иемдену үшін қайта ұсынуға жол берілмейді.
«Мерейлі отбасы»
ұлттық конкурсын
өткізу қағидаларына
ҚОСЫМША
«Мерейлі отбасы» ұлттық конкурсына қатысуға арналған сауалнама
Отағасының (әкесінің немесе шешесінің) деректері:
1. Аты-жөні ___________________________________________________
2. Жасы __________________ Жынысы _____________________________
3. Білімі _____________________________________________________
4. Жұмысы _____________________________________________________
5. Тұрғылықты мекені __________________________________________
6. Отбасының (немесе отбасы мүшелерінің) немен атағы шыққан____
7. Марапаттарының, сыйлықтарының болуы мен түрлері ____________
8. Отбасының әрбір мүшесінің деректері:
9. Аты-жөні ___________________________________________________
10. Жасы ______________________________________________________
11. Білімі ____________________________________________________
12. Жұмысы ____________________________________________________
13. Тұрғылықты мекені (мекенжайы және тел.)____________________
14. Отбасы түрі (2, 3, 4 буын өкілдері бар) әулет _____________
15. Отбасындағы балаларды тәрбиелеу ерекшелігі ________________

16. Какие черты родителей легли в основу воспитания ________________
____________________________________________________________________
17. Какие семейные традиции сохранены в семье ______________________
____________________________________________________________________
18. На каких принципах строятся семейные отношения _________________
____________________________________________________________________
19. Влияние наставников, педагогов, воспитателей ___________________
____________________________________________________________________
20. Интересные истории из семейной жизни ___________________________
____________________________________________________________________
21. Семейная фотография (вместе с электронной версией).
Подпись
Дата
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » августа 2012 года №
Положение
о Комиссии по присуждению звания лауреата
Национального конкурса «Мерейлі отбасы»  1. Общие положения
1. Комиссия по присуждению звания лауреата Национального конкурса «Мерейлі отбасы» (далее – Комиссия) формируется из числа руководителей центральных государственных органов и членов Национальной комиссии по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан.
Должностной состав Комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан.
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим положением.
2. Задачи и права Комиссии
3. Задачами Комиссии являются:
1) рассмотрение материалов претендентов на звание лауреата Национального конкурса «Мерейлі отбасы» (далее – Претенденты);
2) определение победителя Национального конкурса «Мерейлі отбасы» (далее – Конкурс) по итогам всеобщего интерактивного голосования и телефонного голосования во время трансляции в эфире (далее – Лауреат конкурса).
4. Комиссия имеет право:
1) взаимодействовать с государственными органами и иными организациями, а также общественными объединениями;
2) запрашивать и получать от организаторов Конкурса дополнительные материалы, необходимые для реализации задач Комиссии;
3) иные права, необходимые для осуществления возложенных на Комиссию задач.
3. Организация деятельности Комиссии
5. В состав Комиссии входят:
1) председатель Комиссии;
2) заместитель председателя Комиссии;
3) секретарь Комиссии;
4) члены Комиссии.
6. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях, планирует ее работу, осуществляет общий контроль за реализацией ее решений. Во время отсутствия председателя Комиссии его функции выполняет заместитель.
Диплом и отличительный знак (статуэтка), предусмотренные Конкурсом, утверждаются председателем Комиссии.

16. Ата-аналардың қандай қасиеті тәрбиелеуге негіз болды ______
_______________________________________________________________
17. Отбасында қандай дәстүрлер сақталған ______________________
_______________________ _______________________________________
18. Отбасылық қатынастар қандай ұстанымдардан құралады ________
_______________________________________________________________
19. Ұстаздардың, педагогтердің, тәрбиешілердің ықпалы _________
_______________________________________________________________
20. Отбасы өмірінен қызықты оқиғалар___________________________
_______________________________________________________________
21. Отбасылық фотосурет (электрондық нұсқасымен бірге).
Қолы
Күні
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы "__" тамыздағы
№  Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«Мерейлі отбасы» ұлттық конкурсының лауреаты атағын беру
жөніндегі комиссия туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. «Мерейлі отбасы» ұлттық конкурсының лауреаты атағын беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) орталық мемлекеттік органдар басшыларының және Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Әйелдер iстерi және отбасылық-демографиялық саясат жөнiндегi ұлттық комиссия мүшелерінің қатарынан қалыптастырылады.
Комиссияның лауазымдық құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы ережені басшылыққа алады.
2. Комиссияның міндеттері мен құқықтары
3. Комиссия міндеттері мыналар болып табылады:
1) «Мерейлі отбасы» ұлттық конкурсының лауреаты атағына үміткерлердің (бұдан әрі – Үміткерлер) материалдарын қарау;
2) жалпыға бірдей интерактивті және телефонмен дауыс беру қорытындысы бойынша «Мерейлі отбасы» ұлттық конкурсы (бұдан әрі – Конкурс) жеңімпазын (бұдан әрі – Конкурс лауреаты) анықтау;
4. Комиссияның:
1) мемлекеттік органдармен және өзге ұйымдармен, сондай-ақ қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасауға;
2) Конкурсты ұйымдастырушылардан Комиссия міндеттерін іске асыру үшін қажетті қосымша материалдарды сұратуға және алуға;
3) Комиссияға жүктелген міндеттерді жүзеге асыруға қажетті өзге құқықтарға құқығы бар.
3. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
5. Комиссия құрамына мыналар кіреді:
1) Комиссия төрағасы;
2) Комиссия төрағасының орынбасары;
3) Комиссия хатшысы;
4) Комиссия мүшелері.
6. Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, отырыстарда төрағалық етеді, оның жұмысын жоспарлайды, оның шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады. Комиссия төрағасы болмаған уақытта оның қызметін орынбасары атқарады.
Конкурспен көзделген дипломды және айрықша белгіні (мүсінше) Комиссия төрағасы бекітеді.

7. Секретарь Комиссии представляет на рассмотрение членам Комиссии документы и материалы, подготовленные рабочим органом.
8. Рабочим органом Комиссии является Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
9. На рабочий орган Комиссии возлагаются следующие функции:
1) информирование о сроках и условиях проведения Конкурсов через средства массовой информации и официальные веб-сайты организаторов Конкурса;
2) прием и предварительное рассмотрение материалов, поступивших от претендентов для участия в Конкурсе;
3) подготовка и организация заседаний Комиссии;
4) организация церемонии награждения Лауреата конкурса;
5) содействие распространению опыта Лауреата конкурса.
10. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в полугодие. Заседание Комиссии считается правомочным при участии не менее двух третей от общего числа ее членов.
11. Решение Комиссии о присуждении звания Лауреата конкурса оформляется протоколом заседания и подписывается всеми присутствующими членами Комиссии.
Решение Комиссии публикуется в средствах массовой информации.
12. Информация, содержащаяся в конкурсных материалах и полученная в ходе оценки, является конфиденциальной и не может быть использована в иных целях, кроме оценки претендента, без его письменного согласия.
13. Решение о прекращении деятельности Комиссии принимается Президентом Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » августа 2012 года №
Должностной состав
Комиссии по присуждению звания лауреата
Национального конкурса «Мерейлі отбасы»
Председатель Национальной комиссии по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан
председатель
Министр культуры и информации Республики Казахстан
заместитель председателя
Секретарь Национальной комиссии по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан
секретарь Комиссии
члены Комиссии:
Министр транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
5 членов Национальной комиссии по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан

7. Комиссия хатшысы Комиссия мүшелерінің қарауына жұмыс органы дайындаған құжаттар мен материалдарды ұсынады.
8. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
9. Комиссияның жұмыс органына мынадай функциялар жүктеледі:
1) бұқаралық ақпарат құралдары және Конкурсты ұйымдастырушылардың ресми веб-сайттары арқылы Конкурсты өткізудің мерзімдері мен шарттары туралы хабарлау;
2) Конкурсқа қатысу үшін үміткерлерден түскен материалдарды қабылдау және алдын-ала қарастыру;
3) Комиссия отырыстарын дайындау және ұйымдастыру;
4) Конкурс лауреаттарын марапаттау салтанатын ұйымдастыру;
5) Конкурс лауреаттарының тәжірибесін таратуға жәрдемдесу.
10. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай, алайда жарты жылда бір реттен сиретпей өткізіледі. Комиссия отырысы оған оның мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда заңды деп саналады.
11. Конкурс лауреаты атағын беру туралы Комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді және оған Комиссияның барлық қатысып отырған мүшелері қол қояды.
Комиссия шешімі бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
12. Конкурс материалдарында қамтылған және бағалау барысында алынған ақпарат құпия болып табылады және үміткерді бағалаудан өзге мақсаттарға оның жазбаша келісімінсіз пайдаланыла алмайды.
13. Комиссияның қызметін тоқтату туралы шешімді Қазақстан Республикасының Президенті қабылдайды.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы "__" тамыздағы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«Мерейлі отбасы» ұлттық конкурсының лауреаты атағын беру
жөніндегі комиссияның лауазымдық құрамы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Әйелдер iстерi және отбасылық-демографиялық саясат жөнiндегi ұлттық комиссияның төрағасы
төраға
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрі
төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Әйелдер iстерi және отбасылық-демографиялық саясат жөнiндегi ұлттық комиссияның хатшысы
Комиссия хатшысы
Комиссия мүшелері:
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрі
Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Әйелдер iстерi және отбасылық-демографиялық саясат жөнiндегi ұлттық комиссияның 5 мүшесі