Об утверждении Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов на 2013 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2012 года № 1588
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2013 года.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 94-5 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов на 2013 год.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2013 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                             С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 декабря 2012 года № 1588
Национальный план распределения квот на выбросы
парниковых газов на 2013 год
1. Общие положения
1. Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов на 2013 год (далее - Национальный план) разработан в соответствии с подпунктом 7) статьи 16 Экологического кодекса Республики Казахстан, Правилами распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 мая 2012 года № 586, а также с учетом положений международных договоров Республики Казахстан в области изменения климата.
2. Национальный план:
1) квотирует (лимитирует) выбросы двуокиси углерода от установок операторов, совокупные выбросы двуокиси углерода которых превышают 20 000 тонн двуокиси углерода в год;
2) определяет на 2013 год количество распределяемых единиц квоты по отраслям экономики, а также по природопользователям для всех стационарных источников, эксплуатируемых соответствующими природопользователями. Количество распределяемых единиц квот на 2013 год приравнивается к выбросам двуокиси углерода, произведенным природопользователями по состоянию на 31 декабря 2010 года (далее - базовый уровень), указанным в паспортах их инвентаризации;
3) определяет количество единиц квоты, составляющих резерв объема квот, предназначенный для новых установок в приоритетных секторах экономики;
4) выбросы метана не включаются в распределение квот на выбросы парниковых газов природопользователям и регулируются в рамках внутренних проектов по сокращению выбросов парниковых газов.
3. Разрешенное количество выбросов парниковых газов для Республики Казахстан в соответствии с международными договорами Республики Казахстан в области изменения климата составляет:
1) на период с 2008 по 2020 годы в размере 4 393 281 тысяча тонн эквивалента двуокиси углерода;

Парниктік газдар шығарындыларына 2013 жылға арналған квоталар бөлудің ұлттық жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 13 желтоқсандағы № 1588 Қаулысы
2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі 94-5-бабының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдар шығарындыларына 2013 жылға арналған квоталар бөлудің ұлттық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 1588 қаулысымен
бекітілген
Парниктік газдар шығарындыларына 2013 жылға арналған квоталарды бөлудің ұлттық жоспары
1. Жалпы ережелер
1. Парниктік газдар шығарындыларына 2013 жылға арналған квоталарды бөлудің ұлттық жоспары (бұдан әрі - Ұлттық жоспар) Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 16-бабының 7) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 мамырдағы № 586 қаулысымен бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлу қағидаларына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының климаттың өзгеруі саласындағы халықаралық шарттарының ережелерін есепке ала отырып әзірленген.
2. Ұлттық жоспар:
1) көміртегі қос тотығының жиынтық шығарындылары жылына көміртегі қос тотығының 20 000 тоннасынан асатын операторларының қондырғыларынан көміртегі қос тотығының шығарындыларын квоталайды (шектейді);
2) тиісті табиғат пайдаланушылар пайдаланатын барлық стационарлық көздер үшін экономика салалары бойынша, сондай-ақ табиғат пайдаланушылар бойынша 2013 жылға арналған бөлінетін квота бірліктерінің мөлшерін анықтайды. 2013 жылға арналған бөлінетін квота бірліктерінің мөлшері 2010 жылғы 31 желтоқсандағы (бұдан әрі - базалық деңгей) жағдай бойынша табиғат пайдаланушылар шығарған, олардың түгендеу паспорттарында көрсетілген көміртегі қос тотығы шығарындыларына теңестіріледі;
3) экономиканың басым секторларындағы жаңа қондырғыларға арналған квота көлемі резервін құраушы квота бірліктерінің мөлшерін анықтайды;
4) метан шығарындылары табиғат пайдаланушылардың парниктік газдар шығарындыларына квота бөлуге енбейді және парниктік газдар шығарындыларын қысқарту бойынша ішкі жобалар шеңберінде реттеледі.
3. Қазақстан Республикасының климаттың өзгеруі саласындағы халықаралық шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасы үшін парниктік газдар шығарындыларының рұқсат етілген мөлшерін:
1) 2008 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңде көміртегі қос тотығы эквиваленті 4 393 281 мың тонна мөлшерін;

2) на период с 2008 по 2012 годы в размере 1 800 525 тыcяч  тонн эквивалента двуокиси углерода;
3) на период 2013 - 2020 годов устанавливается в размере 2 592 756 тыcяч тонн эквивалента двуокиси углерода.
2. Объем квот на выбросы парниковых газов по отраслям
экономики и объемы квот для природопользователей на 2013 год
4. Объем квоты в количестве 147 190 092 единицы для действующих установок бесплатно распределяется по отраслям экономики согласно таблице приложения 1.
5. Единицы объема квот между природопользователями в разрезе указанных отраслей распределяются согласно таблицам приложения 2.
3. Резерв объема квот на выбросы парниковых газов
на 2013 год
6. Резерв объема квот Национального плана рассчитан на
определения доли новых и расширяемых установок в общем объеме квот на
выбросы парниковых газов по среднему показателю прогнозируемого
ежегодного темпа роста валового внутреннего национального продукта на
соответствующий период.

2) 2008-2012 жылдар кезеңінде көміртегі қос тотығы эквиваленті 1 800 525 мың тонна мөлшерін құрайды;
3) 2013-2020 жылдар кезеңінде 2 592 756 мың тонна көміртегі қос тотығы эквиваленті мөлшерінде белгіленеді.
2. Экономика салалары бойынша парниктік газдар шығарындыларына 2013 жылға арналған квота көлемі және табиғат пайдаланушылар үшін квота көлемі
4. Қолданыстағы қондырғылар үшін 147 190 092 бірлік мөлшеріндегі квота көлемі 1-қосымшадағы кестеге сәйкес экономика салалары бойынша тегін бөлінеді.
5. Көрсетілген салалар бөлінісінде табиғат пайдаланушылар арасында квота көлемі бірліктері 2-қосымшадағы кестелерге сәйкес бөлінеді.
3. Парниктік газдар шығарындыларына 2013 жылға арналған квота көлемінің резерві
6. Ұлттық жоспардың квота көлемінің резерві тиісті кезеңге арналған жалпы ішкі ұлттық өнімнің болжанатын жыл сайынғы өсу қарқынының орташа көрсеткіші бойынша парниктік газдар шығарындыларына жалпы квота көлемінде жаңа және кеңейтілген қондырғылар үлесін анықтау негізінде есептелген.

7. Резерв объема квот Национального плана составляет разницу между прогнозным показателем выбросов двуокиси углерода прородопользователей на 2013 год и их базовым уровнем.
8. Резерв объема квот на 2013 год составляет 20 633 635 единиц квот.
Приложение 1
к Национальному плану
распределения квот
на выбросы парниковых
газов на 2013 год
Единицы объема квот по отраслям экономики в тоннах
двуокиси углерода
Отрасль
Экономики
Количество предприятий отрасли
Общие выбросы от сектора, тонн двуокиси углерода
Объем квот (с учетом обязательств по сокращению на 0 % от базового уровня выбросов), тонн двуокиси углерода
Энергетическая
55

7. Ұлттық жоспардың 2013 жылға арналған квота көлемінің резерві табиғат пайдаланушылардың көміртегі қос тотығы шығарындыларының болжамды көрсеткіштері мен олардың базалық деңгейі арасындағы айырманы құрайды.
8. 2013 жылға арналған квота көлемінің резерві 20 633 635 квота бірліктерін құрайды.
Парниктік газдар
шығарындыларына
2013 жылға арналған
квоталарды бөлудің
ұлттық жоспарына
1-қосымша
Экономика салалары бойынша көміртегі қос тотығынын тоннасында квота көлемінің бірліктері
Экономика саласы
Саладағы кәсіпорын саны
Сектордың жалпы шығарындылары, көміртегі қос тотығының тоннасы
Квота көлемі (шығарындылардың базалық деңгейінен 0 % қысқару бойынша міндеттемелер есебімен), көміртегі қос тотығының тоннасы
Энергетика
55

43 413 375,40
43 413 375
Pacшифровка аббревиатур:
АО - акционерное общество
ТЭЦ - теплоэнергоцентраль
ГРЭС - государственная районная электростанция
ГКП - государственное коммунальное предприятие
пос. - поселок
ПХВ - право хозяйственного ведения
ГП - государственное предприятие
ГУП ПЭО - государственное унитарное предприятие производственное
энергетическое объединение
ГТЭС - газотурбинная электростанция
УД - угольный департамент
УМГ - управление магистральных газопроводов
НПС - нефтеперегонная станция
ЗФ - западный филиал
НГДУ - нефтегазодобывающее управление
СП - сервисное предприятие
ТОО - товарищество с ограниченной ответственностью
ИП - индивидуальное предприятие

43 413 375,40
43 413 375
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚ - акционерлік қоғам
ЖЭО - жылуэнергияорталығы
МАЭС - мемлекеттік аудандық электр станциясы
МКК - мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын
ШЖҚ - шаруашылық жүргізу құқығы
МК - мемлекеттік кәсіпорын
МБК ӨЭБ - мемлекеттік бірыңғай кәсіпорын өндірістік энергетикалық бірлестік
ГТЭС - газ турбинасы электр станциясы
КД - көмір департаменті
ТГБ - торапты газ құбыры басқармасы
МАС - мұнай айыратын станция
БФ - батыс филиалы
МГӨБ - мұнай-газ өндіру басқармасы
ҚК - қызметтік кәсіпорын
ЖШС - жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ЖК - жеке кәсіпорын