О некоторых вопросах лицензирования деятельности по распространению теле-, радиоканалов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2012 года № 1590. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2015 года № 395
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.06.2015 № 395 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «О лицензировании» и подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 18 января 2012 года «О телерадиовещании» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности по распространению теле-, радиоканалов.
2. Определить лицензиаром по осуществлению деятельности по распространению теле-, радиоканалов Комитет информации и архивов Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июля 2012 года № 982 «Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании деятельности по распространению теле-, радиоканалов».
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 декабря 2012 года № 1590
Квалификационные требования и перечень документов,
подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности
по распространению теле-, радиоканалов
п/п
Квалификационные
требования
Документы
Примечание
1
2
3
4
1.
Не менее одной трети от
общего числа инженерно-
технических специалистов,
имеющих профильное высшее,
техническое или
профессиональное
образование в сфере
телекоммуникаций и
практический опыт по
специальности не менее
одного года
Форма сведений, содержащих
информацию о сотрудниках, в том
числе инженерно-технических
специалистах, имеющих профильное
высшее, техническое или
профессиональное образование в
сфере телекоммуникаций и
практический опыт по специальности
не менее одного года (согласно
приложению к настоящим
квалификационным требованиям)
2.
Обязательства по
обеспечению технического
качества передачи теле-,
радиоканалов в соответствии
с действующими стандартами
в сфере телерадиовещания
Форма сведений,
содержащих обязательство по
обеспечению технического
качества передачи теле-, радиоканалов в соответствии
с действующими стандартами в сфере
телерадиовещания (согласно
приложению к настоящим
квалификационным требованиям)
3.
Технические возможности для
организации оповещения
населения в случае
чрезвычайных ситуаций
Схема организации оповещения
населения в случае чрезвычайных
ситуаций
4.
Обязательства по
организации оповещения
населения в случае
чрезвычайных ситуаций
Форма сведений, содержащих
обязательство по организации
оповещения населения в случае
чрезвычайных ситуаций (согласно
приложению к настоящим
квалификационным требованиям)
5.
Технические возможности для
организации сети
телерадиовещания

Теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметті лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы № 1590 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 1 маусымдағы № 395 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 01.06.2015 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
«Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына және «Телерадио хабарларын тарату туралы» 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін олардың сәйкестігін растауға қойылатын біліктілік талаптары және құжаттардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат және мұрағат комитеті теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру бойынша лицензиар болып белгіленсін.
3. «Теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 27 шілдедегі № 982 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                      С.Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 14 желтоқсандағы
№ 1590 қаулысымен
бекітілген
Теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін олардың сәйкестігін растауға қойылатын біліктілік талаптары және құжаттардың тізбесі
Р/с №
Біліктілік талаптары
Құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1.
Телекоммуникация саласында бейіндік жоғары, техникалық немесе кәсіптік білімі және мамандығы бойынша кемінде бір жыл практикалық тәжірибесі бар, жалпы саны кемінде үштен бір бөлікті құрайтын инженер-техникалық мамандардың болуы
Қызметкерлер, оның ішінде телекоммуникация саласында бейіндік жоғары, техникалық немесе кәсіптік білімі және мамандығы бойынша кемінде бір жыл практикалық тәжірибесі бар инженер-техникалық мамандар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы Біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
2.
Телерадио хабарларын тарату саласындағы қолданыстағы стандарттарға сәйкес теле-, радиоарналар хабарларының техникалық сапасын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелер
Телерадио хабарларын тарату саласындағы қолданыстағы стандарттарға сәйкес теле-, радиоарналар хабарларының техникалық сапасын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемені қамтитын мәліметтер нысаны (осы Біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
3.
Төтенше жағдайлар кезінде халықты хабарландыруды ұйымдастырудың техникалық мүмкіндіктері
Төтенше жағдайлар кезінде халықты хабарландыруды ұйымдастырудың схемасы
4.
Төтенше жағдайлар кезінде халықты хабарландыруды ұйымдастыру жөніндегі міндеттемелер
Төтенше жағдайлар кезінде халықты хабарландыруды ұйымдастыру жөніндегі міндеттемені қамтитын мәліметтер нысаны (осы Біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
5.
Телерадио хабарларын тарату желісін ұйымдастыруға арналған техникалық мүмкіндіктер

1) схема организации сети
телерадиовещания;
2) трансмиссионные планы,
используемые в сети приемо-передающих спутниковых
станций, представленных спутниковым
оператором (в случае использования
каналов спутниковой связи);
3) форма сведений, содержащих
информацию о: наименовании
создаваемой сети (эфирное,
кабельное, спутниковое);
территории охвата вещанием;
типе сети, используемых стандартах;
распространяемых теле-,
радиоканалах по этапам развития
(перечень и краткие
характеристики);
системах условного доступа (в
случае их использования);
занимаемой полосе частот,
размере используемого спутникового
ресурса (в случае использования
каналов спутниковой связи);
средней информационной скорости на
канал (в случае использования
каналов спутниковой связи);
энергетических характеристиках
спутниковой системы (в случае
использования каналов спутниковой
связи) (согласно приложению к
настоящим квалификационным
требованиям)
6.
Предварительные договора на
ретрансляцию теле-,
радиоканалов с теле-,
радиокомпаниями-
правообладателями (для
многопрограммного вещания)
Форма сведений, содержащих
информацию о наличии
предварительных договоров на
ретрансляцию теле-, радиоканалов с
теле-, радиокомпаниями-
правообладателями (согласно
приложению к настоящим
квалификационным требованиям)
7.
Помещения и площади для
размещения и эксплуатации
технических средств,
административно-
управленческого
персонала, обслуживания
населения
Форма сведений, содержащих
информацию о наличии помещения и
площади для размещения и
эксплуатации технических
средств, административно-
управленческого персонала,
обслуживания населения (согласно
приложению к настоящим
квалификационным требованиям)
8.
Средства измерений и
испытательное оборудование
для проведения контрольно-
измерительных и
испытательных работ
Перечень применяемых средств
измерений и испытательного
оборудования с указанием
метрологических характеристик и
документы, подтверждающие их
поверку или метрологическую
аттестацию (копии сертификатов)
Приложение
к квалификационным требованиям и
перечню документов, подтверждающих
соответствие им, для осуществления
деятельности по распространению
теле-, радиоканалов
Формы сведений
о соответствии квалификационным требованиям для осуществления
деятельности по распространению теле-, радиоканалов
1. Количество сотрудников:
инженерно-технических специалистов_______________________;
стаж работы по специальности:
до 1 года ___________________;
более года __________________.
2. Обязательства по обеспечению:
технического качества трансляции: да/нет;
организации оповещения населения в случае чрезвычайных ситуаций: да/нет.
3. Технические сведения:
1) наименование создаваемой сети: эфирное/кабельное/спутниковое;
2) территория охвата вещанием____________________;
3) тип сети__________________________;
наименование стандарта________________________;
номер стандарта_________________________;
4) список распространяемых теле-, радиоканалов________________;
перечень по этапам развития_____________________;
краткая характеристика_________________________;
5) система условного доступа, в случае использования__________;
6) принципы организации системы управления и эксплуатации сети_________;
7) емкость сети и/или количество подписчиков:
объем МГц___________________;
количество подписчиков______________________;

1) Телерадио хабарларын тарату желісін ұйымдастыру схемасы;
2) спутниктік оператор ұсынған спутниктік станциялардың қабылдау-тарату желісінде пайдаланылатын трансмиссиялық жоспарлар көшірмелері (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда);
3) мыналар туралы ақпаратты қамтитын мәліметтердің нысаны: құрылатын желінің атауы (эфирлі, кабельді, спутниктік)
хабар тарату қамтылған аумақ;
пайдаланылатын стандарттардағы желінің түрі;
даму кезеңдері бойынша таратылатын теле-, радиоарналар (тізбесі және қысқаша сипаттамалары);
шартты қолжетімділік жүйелері (оларды пайдаланған жағдайда);
желіні басқару және пайдалану жүйесін ұйымдастыру қағидаттары;
желінің сыйымдылығы және/немесе оның ішінде даму кезеңдері бойынша қосылушылардың саны;
Қазақстан Республикасының аумағындағы телерадио хабарларын тарату және байланыс желілерімен өзара іс-қимылы станцияаралық қосылыстарды ұйымдастыру тәсілі (өтініш берушінің басқа желілерден жалға алған арналары бойынша нақты техникалық құралдарын көрсете отырып, телерадио хабарларын тарату желісінің жеке құралдары бойынша);
өтініш берушінің желісін басқа телерадио хабарларын тарату операторларының желілеріне қосуды ұйымдастыру тәсілдері;
жиілікті иеленуді алуға қажетті жабдық;
бас станцияларға желіде таратылатын телерадиохабар таратудың теле-, радио арналарын жеткізу көздері мен тәсілдері;
санитарлық паспорттың болуы (жиілікті иеленуі бар жабдықты қолдану кезінде);
пайдаланылатын жердің жасанды спутниктерінің атауы, орналасуы және тиесілілігі, олардың тұру нүктесі, қызмет көрсету аймағы (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайында);
пайдаланылатын спутниктік ресурстың қолда бар жиіліктер белдеуі (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда);
арнаның орташа ақпараттық жылдамдығы (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда);
спутниктік жүйенің энергетикалық сипаттамалары.
(спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда) (осы Біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
6.
Теле-, радиокомпаниялар-қ ұқық иеленушілерімен теле-, радио арналарды ретрансляциялауға алдын ала шарттар (көпбағдарламалық хабарлар тарату үшін)
Теле-, радиокомпаниялар- құқық иеленушілерімен теле-, радио арналарды ретрансляциялауға арналған алдын ала шарттардың болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы Біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
7.
Әкімшілік-басқару персоналы үшін, халыққа қызмет көрсету үшін техникалық құралдарды орналастыруға және пайдалануға арналған үй-жайлар мен және алаңдар
Әкімшілік-басқару персоналы үшін, халыққа қызмет көрсету үшін, техникалық құралдарды орналастыруға және пайдалануға арналған үй-жайлар мен алаңдардың болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (осы Біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
8.
Бақылау-өлшеу және сынақ жұмыстарын жүргізу үшін өлшеу және сынақ жабдығының құралдары
Метрологиялық сипаттамаларды көрсете отырып, қолданылатын өлшеу құралдарының және сынақ жабдығының тізбесі және олардың тексерілгенін немесе метрологиялық аттестатталуын растайтын құжаттар (сертификаттар көшірмелері)
Теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі
қызметті жүзеге асыру үшін олардың
сәйкестігін растауға қойылатын біліктілік
талаптары және құжаттардың тізбесіне
қосымша
Теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін оларға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестік туралы
мәліметтер нысаны
1. Қызметкерлер саны:
инженерлік-техникалық мамандар_________________;
мамандық бойынша жұмыс өтілім__________________;
1 жылға дейін__________________________________;
жылдан астам___________________________________.
2. Қамтамасыз ету жөнінде міндеттемелер:
трансляцияның техникалық сапасы: иә/жоқ;
төтенше жағдайлар кезінде халықты хабардар етуді ұйымдастыру: иә/жоқ.
3. Техникалық мәліметтер:
1) құрылатын желінің атауы: эфирлі/ кабельді/ спутниктік;
2) хабар таратумен қамту аумағы_________________________;
3) желі типі____________________;
стандарт атауы_______________;
стандарт нөмірі______________;
4) таратылатын теле-, арналардың тізімі;
даму кезеңдері бойынша тізбе__________;
қысқаша сипаттама________________;
5) шартты қолжетімділік жүйесі пайдаланған жағдайда__________;
6) желіні басқару және пайдалану жүйесін ұйымдастыру қағидаттары;
7) желінің сыйымдылығы және/немесе қосылушылар саны;
көлемі МГц___________________;
қосылушылар саны_____________;

8) взаимодействие с другими сетями телерадиовещания и связи:
номер договора______________________;
дата заключения договора__________________;
с кем заключен договор (наименование юридического и физического лица)___________________;
9) способ организации межстанционных соединений с указанием
конкретных технических средств:
по собственным техническим средствам____________________;
по арендованным каналам других сетей____________________;
номер договора___________________;
дата заключения договора_________________;
с кем заключен договор (наименование юридического и физического лица)__________________;
10) способ организации выхода сети заявителя на сети других операторов:
номер договора________________;
дата заключения договора________________;
с кем заключен договор (наименование юридического и физического лица)__________________;
11) наименование оборудования на которое необходимо получить частотные присвоения;_______________
12) источник и способ доставки распространяемых телерадиоканалов на головную станцию:
местонахождение студии_________________;
тип используемой сети________________;
13) наличие санитарного паспорта оборудования с частотным присвоением:
номер и дата выдачи__________________;
наименование органа, выдавшего паспорт__________________;
срок действия паспорта____________________;
14) искусственные спутники земли (в случае использования каналов спутниковой связи):
наименование______________;
принадлежность_______________;
место расположения___________________;
зона обслуживания__________________;
занимаемая полоса частот__________________;
скорость канала______________________;
энергетическая характеристика спутниковой системы_____________.
4. Наличие предварительных договоров на ретрансляцию:
номер договора________________;
дата заключения________________;
с кем заключен договор (наименование юридического и физического
лица)__________________.
5. Наличие помещений и площадей:
собственные площади______________;
количество площади______________;
арендованные площади_______________;
количество площади________________;
номер договора_________________;
дата заключения договора______________;
с кем заключен договор_______________.

8) басқа да телерадио хабарларын тарату және байланыс желілерімен өзара іс-қимылы:
шарттың нөмірі_____________;
шарттың жасалған уақыты_____________;
шарт кіммен жасалды (заңды және жеке тұлғаның атауы)
9) нақты техникалық құралдарды көрсете отырып станцияаралық байланыстарды ұйымдастыру тәсілі:
жекеменшік техникалық құралдар бойынша _______________________;
өзге желілерді жалға алған арналар бойынша ___________________;
шарттың нөмірі ______________________;
шарттың жасалған күні _______________;
шарт кіммен жасалды (заңды және жеке тұлғаның атауы)__________;
10) өтініш берушінің желісін басқа операторлардың желісіне қосуды ұйымдастыру тәсілі:
шарттың нөмірі _________________;
шарттың жасалған күні __________;
шарт кіммен жасалды (заңды және жеке- тұлғаның атауы)_________;
11) жиілік алуға қажетті жабдықтың атауы ______________;
12) бас станцияға таратылатын теле-, радиоарналарды жеткізу көздері мен тәсілдері;
студияның орналасқан жері _____________;
пайдаланылатын желінің типі ____________;
13) жиілікті иеленуі бар жабдықтың санитарлық паспортының болуы:
нөмірі және берілген күні ______________;
паспортты берген органның атауы ___________;
паспорттың қолдану мерзімі _______________;
14) жердің жасанды спутниктері (спутниктік байланыс арналарын пайдаланған жағдайда):
атауы ______________;
тиесілігі __________;
орналасқан жері _______________;
қызмет көрсету аумағы ___________;
жиіліктің орналасқан белдеуі ____________;
арнаның жылдамдығы _________________;
спутниктік жүйенің энергетикалық сипаттамасы ___________.
4. Ретрансляциялауға алдын ала жасалған шарттардың болуы шарттың нөмірі _________;
жасалған күні _________________;
шарт кіммен жасалды (заңды және жеке тұлғаның атауы)
_____________________.
5. үй-жайлар мен алаңдардың болуы:
жекеменшік алаңдар ______________;
алаңдар көлемі __________________;
жалға алынған орындар ___________;
орындар көлемі __________________;
шарттың нөмірі __________________;
шарттың жасалған күні ____________;
шарттың кіммен жасалды____________;