Об утверждении Правил аккредитации республиканских ассоциаций общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2013 года № 83. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 июня 2021 года № 389,
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.06.2021 № 389 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 24-9) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аккредитации республиканских ассоциаций общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 февраля 2013 года № 83
Правила аккредитации республиканских ассоциаций
общественных объединений охотников и субъектов
охотничьего хозяйства
1. Общие положения
1. Настоящие Правила аккредитации республиканских ассоциаций общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее - Закон) и устанавливают порядок организации и проведения аккредитации республиканских ассоциаций общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) комиссия - комиссия по аккредитации, создаваемая в ведомстве уполномоченного государственного органа в области охраны воспроизводства и использования животного мира;
2) аккредитация - процедура официального признания компетентности субъекта аккредитации осуществлять установленные Законом виды деятельности;
3) субъект аккредитации - республиканские ассоциации общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства (далее - ассоциация);
4) аккредитационный орган - ведомство уполномоченного государственного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
3. Аккредитация проводится аккредитационным органом для подтверждения правомочий субъекта аккредитации осуществлять виды деятельности, предусмотренные Законом.
4. Для прохождения аккредитации необходимо наличие:

Аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастықтарын аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 4 ақпандағы № 83 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 8 маусымдағы № 389 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.06.2021 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 24-9) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастықтарын аккредиттеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 4 ақпандағы
№ 83 қаулысымен
бекітілген
Аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастықтарын аккредиттеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастықтарын аккредиттеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 8-бабына сәйкес әзірленді және аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастықтарын аккредиттеуді ұйымдастыру және жүргізу тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізі ұғымдар пайдаланылады:
1) комиссия - жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның ведомствосында құрылатын аккредиттеу жөніндегі комиссия;
2) аккредиттеу - аккредиттеу субъектісінің Заңда белгіленген қызмет түрлерін жүзеге асыруға құзыреттілігін ресми тану рәсімі;
3) аккредиттеу субъектісі - аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастығы (бұдан әрі - қауымдастық);
4) аккредиттеу органы - жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның ведомствосы.
3. Аккредиттеуді аккредиттеу субъектісінің Заңда көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыру құқығын растау үшін аккредиттеу органы жүргізеді.
4. Аккредиттеуден өту үшін:

1) на праве собственности и/или иных законных основаниях оборудованных помещений для проведения теоретического курса по программе охотминимума;
2) филиалов и/или представительств по областям;
3) специальной литературы в области охраны воспроизводства и использования животного мира, методических материалов, пособий и экспонатов по охотминимуму;
4) соответствующего штата сотрудников с высшим или средним образованием, включая специалистов в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
5) наличие у учредителей ассоциации опыта работы по:
ведению охотничьего хозяйства, обучению граждан охотминимуму не менее трех лет;
разработке методической литературы по программе охотминимума.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 02.04.2014 № 312 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Этапы проведения аккредитации:
1) опубликование объявления в периодических печатных изданиях о проведении аккредитации;
2) представление ассоциацией в аккредитационный орган документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил;
3) рассмотрение комиссией материалов аккредитации;
4) принятие решения об аккредитации или отказе в аккредитации;
5) выдача свидетельства об аккредитации или мотивированного письменного ответа об отказе в аккредитации.
2. Порядок проведения аккредитации
6. Аккредитационный орган опубликовывает объявление о сроках и условиях проведения аккредитации на государственном и русском языках в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан и официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
7. В целях проведения аккредитации создается комиссия, состав которой формируется из числа сотрудников аккредитационного органа.
Состав комиссии утверждается приказом руководителя аккредитационного органа.
Общее количество членов комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее пяти человек.
Председателем комиссии является руководитель аккредитационного органа.
Секретарь комиссии назначается из числа сотрудников аккредитационного органа и не является членом комиссии, ведет всю документацию по организации и проведению аккредитации.
Решение об аккредитации или отказе в аккредитации комиссия принимает большинством голосов открытым голосованием.
8. Для прохождения аккредитации ассоциации после опубликования объявления в течение десяти рабочих дней представляют в аккредитационный орган следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

1) аңшылық минимумы бағдарламасы бойынша теориялық курс өткізу үшін меншік құқығында және/немесе өзге де заңды негіздерде жабдықталған үй-жайлардың;
2) облыстар бойынша филиалдарының және/немесе өкілдіктерінің;
3) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында арнайы әдебиеттің, аңшылық минимумы бойынша әдістемелік материалдардың, көмекші құралдар мен экспонаттардың;
4) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мамандарды қоса алғанда, жоғары немесе орта білімі бар қызметкерлердің тиісті штатының;
5) қауымдастық құрылтайшыларының:
аңшылық шаруашылығын жүргізу, азаматтарды аңшылық минимумына оқыту бойынша үш жылдан кем емес;
аңшылық минимумы бағдарламасы бойынша әдістемелік әдебиетті әзірлеу бойынша жұмыс тәжірибесінің болуы қажет.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 02.04.2014 № 312 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Аккредиттеуді жүргізу кезеңдері:
1) мерзімді баспасөз басылымдарында аккредиттеуді жүргізу туралы хабарландыру жариялау;
2) қауымдастықтың аккредиттеу органына осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды беруі;
3) комиссияның аккредиттеу материалдарын қарауы;
4) аккредиттеу туралы немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешім қабылдау;
5) аккредиттеу туралы куәлік немесе аккредиттеуден бас тарту туралы дәлелді жазбаша жауап беру.
2. Аккредиттеуді жүргізу тәртібі
6. Аккредиттеу органы Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында және уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында мемлекеттік және орыс тілдерінде аккредиттеу мерзімі мен оны өткізу шарттары туралы хабарландыру жариялайды.
7. Аккредиттеуді жүргізу мақсатында құрамы аккредиттеу органының қызметкерлерінен қалыптастырылатын комиссия құрылады.
Комиссия құрамы аккредиттеу органы басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ сан болуы және кемінде бес адам болуы тиіс.
Комиссия төрағасы аккредиттеу органының басшысы болып табылады.
Комиссия хатшысы аккредиттеу органы қызметкерлерінің қатарынан тағайындалады және комиссия мүшесі болып табылмайды, аккредиттеуді ұйымдастыру және өткізу жөніндегі бүкіл құжаттаманы жүргізеді.
Аккредиттеу туралы немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешімді комиссия ашық дауыс беру арқылы көпшілік дауыспен қабылдайды.
8. Аккредиттеуден өту үшін қауымдастық хабарландыру жарияланғаннан кейін он жұмыс күні ішінде аккредиттеу органына мынадай құжаттарды береді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;

2) нотариально заверенные копии учредительных документов и свидетельства или справки о государственной регистрации ассоциации в качестве юридического лица, при наличии филиалов и представительств копии свидетельств или справки об учетной регистрации филиалов и представительств ассоциации;
3) документы, подтверждающие соответствие требованиям пункта 4 настоящих Правил;
4) перечень членов ассоциации.
9. Рассмотрение документов осуществляется на заседании комиссии, по результатам которого комиссия рекомендует следующее:
1) аккредитовать ассоциацию;
2) отказать в аккредитации.
10. Аккредитационным органом на основании рекомендации комиссии принимается решение о выдаче свидетельства об аккредитации или отказе в аккредитации.
Свидетельство об аккредитации или письменное уведомление об отказе в аккредитации с обоснованием причин выдается ассоциации в течение пяти рабочих дней со дня принятия аккредитационным органом соответствующего решения.
11. В аккредитации может быть отказано в случаях, если:
1) представленные документы не соответствуют пункту 8 настоящих Правил;
2) в представленных документах содержатся недостоверные или неполные сведения.
12. Срок рассмотрения документов (с момента приема заявлений) и принятия решения о выдаче свидетельства об аккредитации или отказе в аккредитации не должен превышать пятнадцати рабочих дней.
13. Свидетельство об аккредитации выдается сроком на 4 года по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
14. Свидетельство об аккредитации является неотчуждаемым и не подлежит передаче другим лицам.
15. В случаях изменения наименования и месторасположения ассоциация в течение пяти рабочих дней подает заявление в аккредитационный орган о переоформлении свидетельства об аккредитации.
Аккредитационный орган не позднее десяти рабочих дней со дня подачи соответствующего письменного заявления переоформляет свидетельство об аккредитации.
16. При утере или порче свидетельства об аккредитации аккредитационный орган на основании письменного заявления выдает ассоциации дубликат свидетельства об аккредитации в течение срока, установленного пунктом 15 настоящих Правил.
17. Решение об аккредитации либо отказе в аккредитации ассоциации может быть обжаловано в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
18. Свидетельство об аккредитации прекращает свое действие в случаях:
1) истечения срока его действия;
2) реорганизации или ликвидации аккредитованной ассоциации;
3) представления ассоциацией заявления о добровольном прекращении действия свидетельства;

2) құрылтай құжаттарының және қауымдастықтың заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелуі туралы куәліктің немесе анықтаманың нотариалды куәландырылған көшірмелері, қауымдастықтың филиалдары мен өкілдіктері болған жағдайда филиалдары мен өкілдіктерінің есептік тіркелуі туралы куәліктерінің немесе анықтамаларының көшірмелері;
3) осы Қағидалардың 4-тармағының талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар;
4) қауымдастық мүшелерінің тізбесі.
9. Құжаттарды қарау комиссия отырысында жүзеге асырылады, оның нәтижелері бойынша Комиссия:
1) қауымдастықты аккредиттеуді;
2) аккредиттеуден бас тартуды ұсынады.
10. Аккредиттеу органы комиссия ұсынысының негізінде аккредиттеу туралы куәлік беру туралы немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Аккредиттеу туралы куәлікті немесе себептерін негіздей отырып, аккредиттеуден бас тарту туралы жазбаша хабарламаны қауымдастыққа аккредиттеу органы тиісті шешім қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде береді.
11. Аккредиттеуден:
1) ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес келмеген;
2) ұсынылған құжаттарда дәйексіз немесе толық емес мәліметтер көрсетілген жағдайларда бас тартылуы мүмкін.
12. құжаттарды қарау (өтініштер қабылданған сәттен бастап) және аккредиттеу туралы куәлік беру туралы немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешім қабылдау мерзімі он бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
13. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аккредиттеу туралы куәлік 4 жыл мерзімге беріледі.
14. Аккредиттеу туралы куәлік иеліктен шығарылмайды және басқа тұлғаларға берілмеуге тиіс болып табылады.
15. Атауы және орналасқан жері өзгерген жағдайда қауымдастық бес жұмыс күні ішінде аккредиттеу органына аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдеу туралы өтініш береді.
Аккредиттеу органы тиісті жазбаша өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей, аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдейді.
16. Аккредиттеу туралы куәлік жоғалған немесе бүлінген жағдайда аккредиттеу органы жазбаша өтініштің негізінде осы Қағидалардың 15-тармағында белгіленген мерзім ішінде қауымдастыққа аккредиттеу туралы куәліктің телнұсқасын береді.
17. Қауымдастықты аккредиттеу туралы не аккредиттеуден бас тарту туралы шешімге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
18. Аккредиттеу туралы куәлік өзінің қолданылуын:
1) оның қолданылу мерзімі аяқталған;
2) аккредиттелген қауымдастық қайта ұйымдастырылған немесе таратылған;
3) қауымдастық куәліктің қолданылуын өз еркімен тоқтату туралы өтініш берген;

4) выявления аккредитационным органом фактов о ненадлежащем осуществлении деятельности, предусмотренной Законом.
19. При прекращении действия свидетельства об аккредитации по основаниям, указанным в пункте 18 настоящих Правил, аккредитационный орган вновь проводит аккредитацию в порядке, установленном настоящими Правилами.
20. В соответствии с пунктом 2 статьи 33-1 Закона аккредитация проводится аккредитационным органом за счет собственных средств аккредитуемых ассоциаций.
Приложение 1
к Правилам аккредитации
республиканских ассоциаций
общественных объединений
охотников и субъектов
охотничьего хозяйства
Форма
Кому:________________________________________
(должность, Ф.И.О. руководителя ведомства)
_________________________________________
_________________________________________
От: _________________________________________
_________________________________________
(должность, Ф.И.О. юр. лица)
Реквизиты:_____________________________________
_____________________________________
(адрес, контактный телефон)
_____________________________________
Заявление
Прошу аккредитовать ____________________________________
(наименование ассоциации)
К заявлению прилагаются следующие документы:
1.___________________________________________________________
2.___________________________________________________________
3.___________________________________________________________
4.___________________________________________________________
5.___________________________________________________________
МП _______________ _________________________________________
(подпись) (должность, фамилия, имя, отчество)
Дата: "____" _______________20 _____ год
Приложение 2
к Правилам аккредитации
республиканских ассоциаций
общественных объединений
охотников и субъектов
охотничьего хозяйства
Форма
Свидетельство
об аккредитации республиканских ассоциаций общественных
объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства
№ ____________
"________" _____20________ г.
Наименование
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Адрес
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
по решению ведомства уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира дает право на осуществление следующего вида деятельности: участвовать в подготовке нормативных правовых актов и других документов по вопросам охраны, воспроизводства и использования животного мира; участвовать в мониторинге и учете объектов животного мира; участвовать в распределении квот изъятия объектов животного мира; вести учет и регистрацию ловчих хищных птиц, используемых на охоте; выдавать удостоверения охотника через свои филиалы и представительства, представлять в уполномоченный орган отчетность о выданных удостоверениях охотника по установленной форме; проводить обучения охотничьему минимуму; вести учет данных в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, представляемых субъектами охотничьих хозяйств, и их передачу в уполномоченный орган; организовывать воспроизводство животного мира.
(протокол комиссии № _____ от "____" _________ 20_____ г.)
Свидетельство действительно до "___" ____ 20 ___ г.
Руководитель
ведомства
М.П.

4) аккредиттеу органы Заңда көзделген қызметтің тиісті дәрежеде жүзеге асырылмауы туралы фактілерді анықтаған жағдайларда тоқтатылады.
19. Аккредиттеу туралы куәліктің қолданысы осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген негіздер бойынша тоқтатылған жағдайда аккредиттеу органы осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен аккредиттеуді қайта өткізеді.
20. Заңның 33-1-бабы 2-тармағына сәйкес аккредиттеуді аккредиттелетін қауымдастықтардың меншікті қаражаты есебінен аккредиттеу органы жүргізеді.
Аңшылар мен аңшылық шаруашылығы
субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің
республикалық қауымдастықтарын
аккредиттеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кімге:________________________________________
(Ведомство басшысының лауазымы, Т.А.Ә.)
___________________________________________
___________________________________________
___________________________________________
(заңды тұлғаның лауазымы, Т.А.Ө.)
Деректемелері:________________________________________
___________________________________________
(мекенжайы, байланыс телефоны)
___________________________________________
Өтініш
____________________________________________________________
қауымдастық атауы)
__________________________________________________________________
аккредиттеуді сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1.___________________________________________________________________
2.___________________________________________________________________
3.___________________________________________________________________
4.___________________________________________________________________
5.___________________________________________________________________
М.О._____________ ________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы)
Күні: 20 жылғы " ___ " ____________
Аңшылар мен аңшылық шаруашылығы
субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің
республикалық қауымдастықтарын
аккредиттеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастықтарын аккредиттеу туралы куәлік № _______
20 ___ жылғы " ___ " ___________
Атауы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мекенжайы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жануарлар дүниесін қорғау өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті орган ведомствосының шешімі бойынша мынадай қызмет түрлерін жүзеге асыруға құқық береді: жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану мәселесі бойынша нормативтік құқықтық актілерді және басқа да құжаттарды дайындауға қатысу; жануарлар дүниесі объектілерін есепке алуға және мониторингіне қатысу; жануарлар дүниесі объектілерін аулауға квота бөлуге қатысу; аң аулауға пайдаланылатын алушы қыран құстарды тіркеу мен есепке алуды жүргізу; өз филиалдары мен өкілдіктері арқылы аңшы куәлігін беру, белгіленген нысан бойынша аң аулаушының берілген куәлігі туралы есептемені уәкілетті органға ұсыну; аңшылық минимумын оқытуды жүргізу; жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ұсынылған аңшылық шаруашылығы субъектілерінің деректері мен оларды уәкілетті органға берудің есебін жүргізу; жануарлар дүниесінің өсімін молайтуды жүргізу.
(комиссияның 20 ___ жылғы " ___ " _____________№ _____ хаттамасы)
Куәлік 20 ___ жылғы " ___ " _________дейін жарамды.
Ведомство басшысы
М.О.