О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2010 года № 1006 "Об утверждении Программы по развитию транспортной инфраструктуры в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 марта 2013 года № 214. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2014 года № 658
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.06.2014 № 658.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2010 года № 1006 «Об утверждении Программы по развитию транспортной инфраструктуры в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы» следующие изменения и дополнения:
в Программе по развитию транспортной инфраструктуры в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы, утвержденной указанным постановлением:
в разделе 1 «Паспорт Программы»:
строку «Цель» изложить в следующей редакции:
«
Цель
Развитие транспортно-коммуникационного комплекса, а также транспортно-логистической системы, способных в полном объеме удовлетворять потребности экономики и населения в транспортных и логистических услугах.
»;
в строке «Задачи»:
абзац девятый изложить в следующей редакции:
«Поэтапная унификация тарифов на перевозки грузов по видам сообщений (экспортные, импортные и внутриреспубликанские) к 2013 году;»;
дополнить абзацем двадцать девятым следующего содержания:
«Создание на территории Казахстана современной транспортно–логистической системы (автодорожного, железнодорожного, водного и воздушного транспорта), обеспечивающей высокую и эффективную транспортную связность внутри страны и зарубежом, увеличение грузопотоков по территории Республики Казахстан, координацию работы всех видов наземного, морского и воздушного транспорта.»;
в строке «Целевые индикаторы»:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) строительство, реконструкция около 3,9 тыс. км и ремонт 5,6 тыс. км автодорог республиканского значения и 11,5 тыс. км дорог местного значения;»;
подпункты 5), 6) и 7) изложить в следующей редакции:
«5) строительство 439 км новых железных дорог;
6) рост объема транзитных перевозок по территории Республики Казахстан на железнодорожном транспорте на 10,3 %;
7) повышение к 2015 году скорости грузовых контейнерных поездов по международным транспортным коридорам сообщения на 15-20 %, а на участках скоростного движения пассажирских поездов на 20-30 %;»;
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
«11) увеличение числа международных воздушных сообщений в два раза по сравнению с 2010 годом;»;
подпункт 20) изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасында көлік инфрақұрылымын дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қыркүйектегі № 1006 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 5 наурыздағы № 214 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 14 маусымдағы № 658 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 14.06.2014 № 658 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. «Қазақстан Республикасында көлік инфрақұрылымын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қыркүйектегі № 1006 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында көлік инфрақұрылымын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламада:
«Бағдарламаның паспорты» деген 1-бөлімде:
«Мақсаты» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Мақсаты             Экономика мен халықтың көлiктік және
логистикалық қызметтерге қажеттiлiктерiн
толық көлемде қанағаттандыруға қабiлеттi
көлiктік-коммуникациялық кешенді, сондай-ақ
көліктік-логистикалық жүйені дамыту.
»;
«Мiндеттерi» деген жолда:
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«2013 жылға қарай қатынас түрлері бойынша (экспорттық, импорттық және республикаішілік) жүктер тасымалдауға арналған тарифтерді кезең-кезеңімен біріздендіру;»;
мынадай мазмұндағы жиырма тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
«Қазақстанның аумағында ел ішінде және шетелде жоғары және тиімді көліктік байланысты, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүк ағынын ұлғайтуды, жердегі, теңіз және әуе көлігінің барлық түрлерінің жұмысын үйлестіруді қамтамасыз ететін қазіргі заманғы көліктік-логистикалық жүйені (автожол, темір жол, су және әуе көлігі) құру.»;
«Нысаналы индикаторлар» деген жолда:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) республикалық маңызы бар шамамен 3,9 мың км автожол салу, қайта жаңарту және 5,6 мың км автожолды, жергілікті маңызы бар 11,5 мың км жолды жөндеу;»;
5)6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«5) 439 км жаңа темір жол салу;
6) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша теміржол көлігімен транзиттік тасымалдар көлемін 10,3%-ға өсіру;
7) 2015 жылға қарай халықаралық көлік дәліздері бойынша контейнерлік жүк поездарының жылдамдығын 15-20%-ға, ал жолаушы поездарының жылдам қозғалу учаскелерінде 20-30%-ға арттыру;»;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«11) халықаралық әуе қатынасы санын 2010 жылмен салыстырғанда екі есеге ұлғайту;»;
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

«20) внедрение экологических стандартов экологического этапа-3 и экологического этапа-4;»;
строку «Источники и объемы финансирования» изложить в следующей редакции:
«
Источники и объемы финансирования
Общий объем финансовых ресурсов для реализации Программы составляет – 2 713 409,4* млн. тенге, в том числе:
1) республиканский бюджет – 962 483,6* млн. тенге, из которых бюджетные средства следующих государственных органов:
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – МТК) – 798 713,3* млн. тенге;
Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан (далее – МЭБП) – 152 502,0* млн. тенге;
Министерство образования и науки Республики Казахстан (далее – МОН) – 205,0* млн. тенге;
Министерство обороны Республики Казахстан (далее – МО) – 11 063,3* млн.тенге;
2) концессия – 2 000,0 млн. тенге;
3) заемные средства – 1 327 569,0** млн. тенге;
4) собственные средства компаний – 421 356,8** млн. тенге.
Примечание:
* – объемы финансирования будут уточняться при формировании республиканского бюджета на соответствующий финансовый год;
** – возможна корректировка средств при изменении внешних и внутренних параметров и факторов.
»;
в разделе 2 «Введение»:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«Программа направлена на развитие транспортно-коммуникационного комплекса, а также транспортно–логистической системы, способных в полном объеме удовлетворять потребностям экономики и населения в транспортных и логистических услугах. Интегрированная устойчивая транспортная система республики должна способствовать сбалансированному развитию всех секторов экономики, а также содержать в себе социальные и экологические аспекты.»;
в разделе 3 «Анализ текущей ситуации»:
в главе «Автодорожная отрасль»:
подпункты 1), 2) части третьей изложить в следующей редакции:
«1) завершить проект реконструкции международного транзитного коридора «Западная Европа – Западный Китай», а также реконструкцию автодорог граница РФ – Уральск – Актобе, Астана – Костанай – Челябинск, подъезд к Щучинско–Боровской курортной зоне и подъезд к свободной экономической зоне «Парк информационных технологий «Алатау»;
2) продолжить реконструкцию автодорог Таскескен – Бахты, Омск – Павлодар – Майкапшагай, Бейнеу – Актау;»;
в главе «Автомобильный транспорт»:
части седьмую, восьмую и девятую изложить в следующей редакции:
«Поэтапное введение стандартов экологических этапов позволит ограничить ввоз устаревших автомашин, повысить конкурентоспособность казахстанских автосборочных предприятий, повысить качество выпускаемого и импортируемого топлива, а также снизить уровень вредных выбросов от автотранспорта в крупных городах Казахстана.

«20) 3-экологиялық кезеңнің және 4-экологиялық кезеңнің экологиялық стандарттарын енгізу;»;
«Қаржыландыру көздері мен көлемі» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Қаржыландыру         Бағдарламаны іске асыру үшін қаржы ресурстарының
көздері мен көлемі   жалпы көлемі 2 713 409,4* млн. теңгені құрайды,
соның ішінде:
1) республикалық бюджет – 962 483,6* млн. теңге,
оның ішінде мынадай мемлекеттік органдардың
бюджеттік қаражаты:
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация
министрлігі (бұдан әрі – ККМ) – 798 713,3* млн.
теңге;
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрлігі (бұдан әрі – ЭБЖМ) – 152
502,0* млн. теңге;
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігі (бұдан әрі – БҒМ) – 205,0* млн.
теңге;
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
(бұдан әрі – Қорғанысмині) – 11 063,3* млн.
теңге;
2) концессия – 2 000,0 млн. теңге;
3) қарыз қаражаты – 1 327 569,0* млн. теңге;
4) компаниялардың меншікті қаражаты – 421
356,8** млн. теңге.
Ескертпе:
* – қаржыландыру көлемі тиісті қаржы жылына
арналған республикалық бюджетті қалыптастыру
кезінде нақтыланатын болады;
** – қаражатты сыртқы және ішкі параметрлер мен
факторлар өзгерісінде түзету мүмкін.
»;
«Кіріспе» деген 2-бөлімде:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарлама экономика мен халықтың көліктік және логистикалық қызметтерге қажеттіліктерін толық көлемде қанағаттандыруға қабілетті көлік-коммуникация кешенін, сондай-ақ көліктік-логистикалық жүйені дамытуға бағытталған. Республиканың ықпалдастырылған тұрақты көлік жүйесі экономиканың барлық секторларын теңдестіріп дамытуға жәрдемдесуі, сондай-ақ өзінде әлеуметтік және экологиялық аспектілерді қамтуы тиіс.»;
«Ағымдағы жағдайды талдау» деген 3-бөлімде:
«Автожол саласы» деген тарауда:
үшінші бөліктің 1), 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) «Батыс Еуропа – Батыс Қытай» халықаралық транзит дәлізін қайта жаңарту жобасын, сондай-ақ РФ шекарасы – Орал – Ақтөбе, Астана – Қостанай – Челябі, Щучье – Бурабай курорты аймағына кіреберіс және «Алатау» ақпараттық технологиялар паркі» еркін экономикалық аймағына кіреберіс автожолдарын қайта жаңартуды аяқтау;
2) Таскескен – Бақты, Омбы – Павлодар – Майқапшағай, Бейнеу – Ақтау автожолдарын қайта жаңартуды жалғастыру;»;
«Автомобиль көлігі» деген тарауда:
жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Экологиялық кезеңдер стандарттарын кезең-кезеңімен енгізу ескірген автомашиналарды кіргізуді шектеуге, қазақстандық автомобиль құрастырушы кәсіпорындардың бәсекеге қабілеттілігін арттыруға, шығарылатын және импортталатын отынның сапасын арттыруға, сондай-ақ Қазақстанның ірі қалаларында автокөліктерден зиянды заттардың шығарындылары деңгейін төмендетуге мүмкіндік береді.

Сроки поэтапного введения экологических стандартов по автотранспортным средствам определены постановлением Правительства РК от 29 декабря 2007 года № 1372 «Об утверждении Технического регламента о требованиях к выбросам вредных (загрязняющих) веществ автотранспортных средств, выпускаемых в обращение на территории РК».
С 15 июля 2009 года введены ограничения по ввозу и производству на территории страны автомобилей, не соответствующих экологическим стандартам экологического этапа-2. Данная мера направлена на улучшение экологической обстановки в крупных городах Казахстана, повышение безопасности автомобильных перевозок и создание условий для обновления парка автомобилей в стране.»;
часть одиннадцатую изложить в следующей редакции:
«В результате ввода стандартов экологических этапов к 2015 году планируется снижение удельного веса автотранспортных средств, работающих свыше 12 лет, с 63 % до 50 %.»;
часть семнадцатую изложить в следующей редакции:
«По таксомоторным перевозкам на рынке транспортных услуг сложился высокий уровень конкуренции. Эти перевозки осуществляются как таксомоторными компаниями и физическими лицами, предоставляющими услуги по упрощенной патентной системе, так и владельцами личных автомобилей. Сложившаяся ситуация не способствует развитию таксомоторных предприятий вследствие наличия нелегальных перевозчиков.»;
в главе «Гражданская авиация»:
части первую и вторую изложить в следующей редакции:
«В период с 2005 по 2009 годы перевезено 11,7 млн. пассажиров. В 2005 году – 1,7 млн. пассажиров, в 2006 году – 1,9 млн. пассажиров, в 2007 году – 2,7 млн. пассажиров, в 2008 году – 2,8 млн. пассажиров. В связи с мировым экономическим кризисом в 2009 году отмечается снижение объемов перевозок, что составило 2,6 млн. пассажиров в год.
В 2014 году, согласно прогнозным данным, перевозка пассажиров превысит 7 млн. пассажиров.»;
части четвертую и пятую изложить в следующей редакции:
«В период с 2005 по 2009 годы аэропортами республики обслужено около 24,7 млн. пассажиров. В 2005 году – 3,7 млн. пассажиров, в 2006 году – 4,1 млн. пассажиров, в 2007 году – 5,5 млн. пассажиров, в 2008 году – 5,7 млн. пассажиров, в 2009 году – 5,5 млн. пассажиров.
В 2014 году планируется обслужить не менее 12,2 миллиона пассажиров.»;
подпункт 5) части двенадцатой изложить в следующей редакции:
«5) продолжаются работы по реконструкции взлетно-посадочной полосы в аэропорту г. Актау и аэровокзала аэропорта г. Кокшетау.»;
в главе «Водный транспорт»:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«В настоящее время порты работают на пределе проектных мощностей. К примеру, существующая мощность морского порта Актау по паромным переправам недостаточна для обеспечения планируемого грузопотока. В этой связи требуется увеличить производственные мощности существующих портов или создать новую портовую инфраструктуру с паромными терминалами.
Развитие сектора грузовых морских перевозок сдерживается отсутствием казахстанских паромных судов, что дает возможность другим прикаспийским государствам активно развивать данный комплекс, в частности Азербайджану, который постоянно инвестирует в строительство флота и развитие портовой инфраструктуры. При этом, учитывая, что Казахстан является грузообразующим государством, необходимы создание транспортных мощностей и активное участие в экспорте казахстанских грузов с использованием казахстанских транспортных и перевалочных активов.»;
часть седьмую изложить в следующей редакции:
«Более 50 % нефти, переваливаемой через порт Актау, перевозится собственными судами национальной судоходной компании «Казмортрансфлот», торговый флот которой состоит из шести танкеров в Каспийском море и двух танкеров в открытых морях. При этом перевозка сухих грузов полностью обеспечивается иностранными судоходными компаниями. Поэтому необходимо принятие мер по увеличению конкурентоспособности национального морского перевозчика.»;
в главе «Транзитный потенциал»:
заголовок главы изложить в следующей редакции:
«Транзитный потенциал и логистика»;
часть четырнадцатую изложить в следующей редакции:

Автокөлік құралдары бойынша экологиялық стандарттарды кезең-кезеңімен енгізу «Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығарылатын автокөлік құралдарының зиянды (ластаушы) заттар шығарындыларына қойылатын талаптар туралы техникалық регламентті бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1372 қаулысымен айқындалған.
2009 жылғы 15 шілдеден бастап 2-экологиялық кезең стандарттарына сәйкес келмейтін автокөліктерді ел аумағына кіргізу және өндіруге шектеулер енгізілді. Аталған шара Қазақстанның ірі қалаларындағы экологиялық жағдайды жақсартуға, автомобиль тасымалдары қауіпсіздігін жоғарылатуға және елдегі автомобиль паркін жаңарту үшін жағдайлар жасауға бағытталған.»;
он бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Экологиялық кезеңдер стандарттарын енгізудің нәтижесінде 2015 жылға қарай 12 жылдан астам жүрген автокөлік құралдарының үлес салмағын 63%-дан 50%-ға төмендету жоспарланып отыр.»;
он жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Көліктік қызмет көрсету нарығында таксомоторлы тасымалдар бойынша жоғары деңгейдегі бәсекелестік қалыптасқан. Бұл тасымалдарды таксомоторлы компаниялармен бірге жеңілдетілген патенттік жүйе бойынша қызмет көрсететін жеке тұлғалар да, сол сияқты жеке автокөлік иелері де атқарады. Қалыптасқан жағдай заңсыз тасымалдаушыларының бар болуы салдарынан таксомоторлы кәсіпорындардың дамуына ықпал етпейді.»;
«Азаматтық авиация» деген тарауда:
бірінші және екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«2005 – 2009 жылдар кезеңінде 11,7 миллион жолаушы тасымалданды. 2005 жылы – 1,7 млн. жолаушы, 2006 жылы – 1,9 млн. жолаушы, 2007 жылы – 2,7 млн. жолаушы, 2008 жылы – 2,8 млн. жолаушы тасымалданды. Әлемдік экономикалық дағдарысқа байланысты 2009 жылы тасымалдау көлемдерінің төмендеуі байқалып, жылына 2,6 млн. жолаушыны құрады.
2014 жылы болжамды деректерге сәйкес жолаушыларды тасымалдау 7 млн. жолаушыдан асатын болады.»;
төртінші және бесінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«2005 – 2009 жылдар кезеңінде республиканың әуежайлары шамамен 24,7 млн. жолаушыға қызмет көрсетті. 2005 жылы – 3,7 млн. жолаушы, 2006 жылы – 4,1 млн. жолаушы, 2007 жылы – 5,5 млн. жолаушы, 2008 жылы – 5,7 млн. жолаушы, 2009 жылы – 5,5 млн. жолаушы.
2014 жылы кемінде 12,2 миллион жолаушыға қызмет көрсету жоспарланып отыр.»;
он екінші бөліктің 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) Ақтау қаласы әуежайындағы ұшу-қону жолағын және Көкшетау қаласы әуежайының аэровокзалын қайта жаңарту бойынша жұмыстар жалғасуда.»;
«Су көлігі» деген тарауда:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазіргі уақытта порттар жобалық қуаттарының шегінен асыра жұмыс істеуде. Мысалға, Ақтау теңіз портының қолданыстағы паромдық өткізу бойынша қуаты жоспарланған жүк тасымалын қамтамасыз ету үшін жеткіліксіз. Осыған байланысты жұмыс істеп тұрған порттардың өндірістік қуатын ұлғайту немесе паромдық терминалдары бар жаңа порттық инфрақұрылым құру талап етіледі.
Жүк теңіз тасымалы секторын дамыту қазақстандық паромдық кемелердің болмауынан тежелуде, бұл басқа Каспий маңындағы мемлекеттерге, атап айтқанда үнемі флот құрылысы мен порт инфрақұрылымын дамытуға инвестиция салып отыратын Әзірбайжанға осы кешенді белсенді түрде дамытуға мүмкіндік береді. Бұл ретте, Қазақстан жүк ұйымдастыратын мемлекет болып табылатынын ескере отырып, көлік қуатын құру және қазақстандық көлік және ауыстырып тиеу активтерін пайдалана отырып, қазақстандық жүкті экспорттауға белсенді қатысу қажет.»;
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Ақтау порты арқылы ауыстырып тиелетін мұнайдың 50%-дан астамы «Қазтеңізтрансфлот» ұлттық кеме компаниясының меншікті кемелерімен тасымалданады, оның сауда флоты Каспий теңізіндегі алты танкерден және ашық теңіздердегі екі танкерден тұрады. Бұл ретте құрғақ жүкті тасымалдауды толығымен шетелдік кеме компаниялары қамтамасыз етеді. Сондықтан ұлттық теңіз тасымалдаушысының бәсекеге қабілеттілігін ұлғайту жөніндегі шараларды қабылдау қажет.»;
«Транзиттік әлеует» деген тарауда:
тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Транзиттік әлеует және логистика»;
он төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

«Продолжена реализация самого крупного в Казахстане проекта по организации трансконтинентального автотранспортного коридора Западная Европа – Западный Китай, который проходит по территории Казахстана и России с выходом на страны Западной Европы. В составе проекта предусматривается реконструкция всех выходов на коридор из стран Центральной Азии, в том числе Узбекистана и Кыргызстана. Общая протяженность маршрута составляет 8 445 км, в том числе: по России – 2 233 км, по Казахстану – 2 787 км (подлежит реконструкции – 2 452 км), по Китаю – 3 425 км.»;
дополнить главами следующего содержания:
«Мировой опыт и уровень развития логистики
Опыт ряда европейских государств (Нидерланды, Германия, Польша, Венгрия, Чехия, Австрия) показывает, что данные страны рассматривают транзитные услуги как существенные статьи доходов своих бюджетов. Так, доля доходов от услуг транзита в общем объеме экспорта услуг Голландии составляет до 40 %, которая стала важнейшим транзитным перекрестком Европы за счет развитой инфраструктуры и транспортно–логистической сети. В Казахстане данный показатель сегодня не достигает уровня 1 %.
Казахстан также может использовать опыт стран Европы, не имеющих выхода к морю, таких как Австрия и Венгрия, которые имеют определенное сходство со странами Центральной Азии, так как расположены в центре европейских грузопотоков.
Развитие хабовой и терминальной сети внутри страны и в соседних регионах позволила Германии стать крупнейшим в Европе центром распределения грузопотоков. Хабы расположены на ключевых транспортных коридорах Европы, охватывающих грузопотоки Севера (Мальмо), Юга и Юго-Востока (Зальцбург), Запада и Юго-Запада (Париж). Центральный хаб Фридевальд объединяет хабы за пределами Германии в единое целое, обеспечивая эффективное распределение грузов.
Создание эффективной таможни стало одним из ключевых факторов развития Сингапура как мирового торгового хаба. Эффективность была достигнута путем внедрения принципа одного окна и электронного декларирования товаров и соответственно сокращения сроков прохождения таможенных процедур.
Уровень развития транспортной логистики Казахстана в международной торговле
Согласно показателям уровня эффективности логистики LPI Всемирного Банка (далее – ВБ) Казахстан в 2012 году занял 86 место среди 155 стран.
На сегодняшний день Казахстан находится на 176 месте в рейтинге «Doing Business» Всемирного Банка по индикатору «Международная торговля» - 2012 из 183 стран мира. Согласно отчету ВБ основные издержки и соответственно низкий показатель в международной торговле формируются за счет высокозатратной логистики, куда входят, в том числе и процедуры оформления разрешительных документов и их большой перечень, состояние инфраструктуры и процедура обработки грузов в терминалах, и другие транспортные издержки.
Все это влияет на время, стоимость и качество услуг, что в конечном счете приводит к сдерживанию торговли и соответственно к поиску грузоотправителями более благоприятных условий транспортировки.
Транспортно–логистическая система является основным инструментом реализации экономических связей между регионами Казахстана, а также главным проводником экспорта казахстанских товаров на мировые рынки.

«Қазақстандағы ең ірі Батыс Еуропа елдеріне шығу арқылы Қазақстан мен Ресей аумақтарымен өтетін Батыс Еуропа – Батыс Қытай құрлықаралық автокөлік дәлізін ұйымдастыру бойынша жобаны іске асыру жалғастырылуда. Жобада Орталық Азия елдерінен, соның ішінде Өзбекстан мен Қырғызстаннан шығатын барлық дәліздерді қайта жаңғырту қарастырылған. Бағыттың жалпы ұзындығы 8 445 км, соның ішінде: Ресей бойынша – 2 233 км, Қазақстан бойынша – 2 787 км (қайта жаңғыртуға жататыны – 2 452 км), Қытай бойынша – 3 425 км құрайды.»;
мынадай мазмұндағы тараулармен толықтырылсын:
«Әлемдік тәжірибе және логистиканы дамыту деңгейі
Бірқатар еуропалық мемлекеттердің (Нидерланды, Германия, Польша, Венгрия, Чехия, Австрия) тәжірибесі осы елдер транзиттік қызметтерді өз бюджеттерінің елеулі кірістері ретінде қарастыратынын көрсетеді. Айталық, Голландияның қызметтері экспортының жалпы көлемінде транзиттік қызметтерден түсетін кірістер үлесі 40%-ға дейін құрайды, ол дамыған инфрақұрылым және көліктік-логистикалық желі есебінен Еуропаның маңызды транзиттік жолқиылысына айналды. Қазақстанда аталған көрсеткіш бүгінде 1% деңгейіне де жетпейді.
Қазақстан Австрия және Венгрия сияқты теңізге шыға алмайтын, Орта Азиямен белгілі бір ұқсастығы бар Еуропа елдерінің тәжірибесін де пайдалана алады, өткені олар еуропалық жүк ағындарының орталығында орналасқан.
Ел ішінде және көрші өңірлерде хаб және терминал желісін дамыту Германияға Еуропадағы жүк ағындарын үйлестіруші ең ірі орталыққа айналуына мүмкіндік берді. Хабтар Солтүстік (Мальмо), Оңтүстік және Оңтүстік-Шығыс (Зальцбург), Шығыс және Оңтүстік-Батыс (Париж) жүк ағындарын қамтитын Еуропаның негізгі көлік дәліздерінде орналасқан. Фридевальд орталық хабы жүктерді тиімді үйлестіруді қамтамасыз ете отырып, Германиядан тыс хабтарды бірыңғай тұтас етіп біріктіреді.
Тиiмдi кеденнiң құрылуы Сингапурдың әлемдік сауда хабы ретінде дамуының түйінді факторларының бірі болды. Тиiмдiлiкке жалғыз терезе қағидатын және тауарларды электрондық декларациялауды енгізу және тиісінше кедендiк рәсімдердің өту мерзiмдерiн қысқарту арқылы қол жеткізілді.
Халықаралық саудада Қазақстанның көліктік логистикасын дамыту деңгейі
Дүниежүзілік Банктің (бұдан әрі – ДБ) LPI логистикасының тиімділігі деңгейінің көрсеткіштеріне сәйкес Қазақстан 2012 жылы 155 елдің ішінде 86-орынды иеленді.
Бүгінгі күні Қазақстан «Халықаралық сауда»-2012 индикаторы бойынша Дүниежүзілік Банктің «Doing Business» рейтингінде әлемдегі 183 елдің ішінде 176-орында. ДБ есебіне сәйкес негізгі шығындар және тиісінше халықаралық саудадағы төмен көрсеткіш жоғары шығынды логистиканың есебінен қалыптасады, оған сондай-ақ рұқсат беру құжаттарын ресімдеу рәсімдері және олардың үлкен тізбесі, инфрақұрылымның жай-күйі және терминалдарда жүктерді өңдеу рәсімі және басқа да көлік шығындары кіреді.
Мұның барлығы қызмет көрсетулер уақытына, құнына және сапасына әсер етеді, бұл ақыр аяғында, сауданың тежелуіне және тиісінше жүк тасымалдаушылардың неғұрлым қолайлы тасымалдау жағдайларын іздеуіне әкеледі.
Көлiктік-логистикалық жүйе Қазақстан өңірлері арасындағы экономикалық байланыстарды iске асырудың негiзгi құралы, сондай-ақ әлемдiк нарықтарға қазақстандық тауарлардың экспортын басты өткiзушi болып табылады.

В 2011 году товарооборот Казахстана со странами мира составил 126,2 млрд. долларов США, где рост к предыдущему году составил 41,8 %. При этом наибольший показатель товаров и услуг приходится на Европу, где доля казахстанского экспорта составляет 69,8%. Основные показатели транспортировки грузов всеми видами транспорта приходятся на экспортные и внутренние перевозки, доля транзита в грузоперевозках составляет 0,6 %.
Объем экспортных операций Казахстана к 2020 году может вырасти в 1,5 раза с 96 млн. тонн до 147 млн. тонн, что потребует от ТЛС обслуживания дополнительных грузопотоков в Россию, Китай и Южную Корею, Европу, Среднюю Азию. Также ожидается, что объем торговых операций между сопредельными Казахстану странами вырастет в 1,5 раза и достигнет 1 трлн. долл. США к 2020 году, что создает потенциал транзита через Республику Казахстан. Наибольший рост товарооборота прогнозируется между КНР и странами Европы и Россией. Учитывая это, наиболее перспективным транзитным коридором для развития является коридор «Китай – Европа» и «Китай – РФ».
Состояние транспортно-логистической системы и услуг в Республике Казахстан
В Казахстане доля расходов в год на развитие транспортной логистики невелика и не превышает 1 % от ВВП, в то время как в ведущих Европейских странах на логистику приходится свыше 7 % ВВП.
Динамика казахстанского рынка логистических услуг в последние два-три года определяется ростом потребностей в транспортировке и складировании грузов.
По имеющимся оценкам существующая база для перевозок мелкопартионных грузов и контейнеров в междугороднем сообщении удовлетворяет в данное время не более чем на 30 % потребности. В среднем потребность Казахстана в складских помещениях в 2009 году составила 6,2 млн. кв.м. Соотношение предложения и спроса по Казахстану составляет 0,84. Фактически имеется 5,2 млн. кв. метров складских помещений торговых предприятий, из которых 2 % - склады класса «А» (современные профессиональные склады), 13 % - склады класса «В» (полупрофессиональные склады) и более 85 % - неприспособленные склады класса «С».
В свою очередь, положение Казахстана в центре евразийского континента между крупнейшими торговыми партнерами Китаем и Европой формирует главный вызов для развития ТЛС.
Стратегически важным для Казахстана является реализация мега-проекта трансконтинентального автодорожного транзитного коридора «Западная Европа – Западный Китай», поддержанного Россией, Китаем и ЕС.
В целях дальнейшего расширения пропускной способности существующей железнодорожной сети страны важными проектами являются строительство железных дорог «Жезказган – Бейнеу» и «Аркалык – Шубаркуль».
Для создания полной инфраструктуры мультимодальных перевозок к 2015 году необходимо ввести в эксплуатацию дополнительные транспортно-логистические центры по республике.
При этом возможна организация согласованной работы сухого порта Хоргос с морским портом Актау, как основным казахстанским транспортным узлом на международных коридорах ТРАСЕКА и Север–Юг, в целях диверсификации имеющихся транзитных маршрутов в сообщении Азия – Европа.
Одним из наиболее оптимальных звеньев данной интеграции является использование универсальных морских паромов. В настоящее время с порта Актау все паромные перевозки осуществляются в направлении порта Баку. На данном направлении стопроцентную долю рынка занимают паромный флот Каспийского морского пароходства (КАСПАР, Азербайджанская Республика).
Паромные суда играют особую роль в морских перевозках, выполняя функции «плавучих мостов» на мировых транспортных коммуникациях, разделенных водными преградами.
Однако в настоящее время существующая мощность морского порта Актау по паромным переправам недостаточна для обеспечения планируемого грузопотока. В этой связи, требуются увеличение производственных мощностей существующих портов или создание новой портовой инфраструктуры с паромными терминалами.
Перспективные и привлекательные транспортно-транзитные узлы, соединяясь в единую опорную транспортно-логистическую цепь, станут неотъемлемой составляющей Евроазиатских транспортных коридоров, проходящих по территории Казахстана.
Создание новых транспортных маршрутов, которые соединят регион Центральной Азии с Китаем, дадут возможность переориентировать часть экспортируемых китайских грузов, а также из стран Юго-Восточной Азии в направлении Ближнего Востока и Европы на центрально-азиатские магистрали, в т. ч. через территорию Казахстана. Реализация проектов позволит значительно увеличить объем транзита по железнодорожным магистралям Казахстана.
Транзитные возможности Казахстана

2011 жылы Қазақстанның әлем елдерімен тауар айналымы 126,2 млрд. АҚШ долларын құрады, мұнда алдыңғы жылға қарағанда өсу қарқыны 41,8%-ды құрады. Бұл ретте, тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің ең үлкен көрсеткіші Еуропаға тиесілі, мұндағы қазақстандық экспорттың үлесі 69,8%-ды құрайды. Барлық көлік түрлерімен жүк тасымалдарының негізгі көрсеткіштері экспорттық және ішкі тасымалдарға келеді, жүк тасымалдарындағы транзит үлесі 0,6 %-ды құрайды.
2020 жылға қарай Қазақстанның экспорттық операцияларының көлемi 96 млн. тоннадан 147 млн. тоннаға дейін 1,5 есеге өсуі мүмкін, бұл КЛЖ-дан Ресейге, Қытайға және Оңтүстiк Кореяға, Еуропаға, Орта Азияға қосымша жүк ағындарына қызмет көрсетудi талап етеді. Сондай-ақ Қазақстанға шектес елдер арасында сауда операцияларының көлемi 2020 жылға қарай 1,5 есеге өсетіні және 1 трлн. АҚШ долларына жететіндігі күтілуде, бұл Қазақстан Республикасы арқылы транзит әлеуетін жасайды. Тауар айналымының ең үлкен өсуi ҚХР және Еуропа мен Ресей елдері арасында болжануда. Мұны ескере отырып, даму үшін неғұрлым перспективалы транзит дәлізі «Қытай – Еуропа» және «Қытай – РФ» дәлізі болып табылады.
Қазақстан Республикасында көліктік-логистикалық жүйенің және қызметтердің жай-күйі
Қазақстанда көліктік логистиканы дамытуға арналған шығыстар үлесі жылына ауқымды емес және ЖІӨ-нің 1%-ынан аспайды, ал Еуропаның жетекші елдерінде логистикаға ЖІӨ-нің 7%-дан астамы келеді.
Логистикалық қызметтердiң қазақстандық нарығының серпiнi соңғы екі-үш жылда жүктердi тасымалдау мен қоймаға қоюға қажеттiлiктiң өсуiмен айқындалады.
Қолда бар бағалаулар бойынша халықаралық қатынаста ұсақ топты жүктер мен контейнерлердi тасымалдау үшiн қазіргі база осы уақытта қажеттiлiктi 30%-дан аспайтындай қанағаттандырады. Қазақстанның қойма үй-жайларына орташа қажеттiлiгi 2009 жылы 6,2 млн. ш.м құрады. Қазақстан бойынша ұсыныс пен сұраныстың арақатынасы 0,84-ті құрайды. Iс жүзiнде сауда кәсiпорындарының 5,2 млн. ш.м қойма үй-жайлары бар, олардың iшiнде 2%-ы – А класты қоймалар (қазiргi заманғы кәсiби қоймалар), 13%-ы – В класты қоймалар (жартылай кәсiби қоймалар) және 85%-дан астамы – бейiмделмеген С класты қоймалар.
Өз кезегiнде, Қазақстанның еуразиялық құрлықтың орталығындағы ең ірі сауда әріптестері Қытай мен Еуропаның арасындағы жағдайы  КЛЖ-ны дамыту үшін басты талапты қалыптастырады.
Ресей, Қытай және ЕО қолдаған «Батыс Еуропа – Батыс Қытай» трансқұрлықтық автожол транзит дәлізінің мега-жобасын іске асыру Қазақстан үшін стратегиялық маңызды болып табылады.
Елдің қолданыстағы теміржол желісінің өткізу қабілетін одан әрі кеңейту мақсатында маңызды жобалар «Жезқазған – Бейнеу» және «Арқалық – Шұбаркөл» темір жолдарын салу болып табылады.
2015 жылға қарай мультимодальдық тасымалдардың толық инфрақұрылымын құру үшін республика бойынша қосымша көліктік-логистикалық орталықтарды пайдалануға енгізу қажет.
Бұл ретте, Азия – Еуропа қатынасындағы транзиттік маршруттарды әртараптандыру мақсатында ТРАСЕКА және Солтүстік-Оңтүстік халықаралық дәліздерінде негізгі қазақстандық көлік торабы ретінде Қорғас құрғақ портының Ақтау теңiз портымен келісілген жұмысы ұйымдастырылуы мүмкін.
Аталған ықпалдасудың неғұрлым оңтайлы буындарының бірі әмбебап теңіз паромдарын қолдану болып табылады. Қазіргі уақытта Ақтау портынан барлық паромдық тасымалдаулар Баку порты бағытына қарай жүзеге асырылады. Аталған бағытта нарықтың жүз пайыздық үлесін Каспий теңіз кеме шаруашылығының паромдық флоты (КАСПАР, Әзербайжан Республикасы) алады.
Паромдық кемелер су бөгеттерімен бөлінген әлемдік көлік коммуникацияларында «жүзбелі көпірлер» функцияларын орындай отырып, теңіз тасымалдауларында ерекше рөл атқарады.
Алайда, қазіргі уақытта Ақтау теңіз портының паромдық өткелдер бойынша қолданыстағы қуаты жоспарланған жүк ағынын қамтамасыз ету үшін жеткілікті емес. Осыған байланысты қолданыстағы порттардың өндірістік қуатын ұлғайту немесе паромдық терминалдары бар жаңа порттық инфрақұрылым құру талап етіледі.
Перспективалық және тартымды көлік-транзиттік тораптар бірыңғай көлік-логистикалық тірек тізбегіне қосыла отырып, Қазақстан аумағы бойынша өтетін Еуроазиялық көліктік дәліздердің ажырамас құрауышына айналады.
Орталық Азия өңірін Қытаймен байланыстыратын жаңа көліктік маршруттарын құру экспортталатын Қытай, сондай-ақ Оңтүстік-Шығыс Азия елдері жүктерінің бір бөлігін Таяу Шығыс және Еуропа бағытында орталық азия магистральдарына, соның ішінде Қазақстан аумағы арқылы қайта бағдарлау мүмкіндігін береді. Жобаларды іске асыру Қазақстанның теміржол магистральдары бойынша транзит көлемін едәуір ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Қазақстанның транзиттік мүмкiндiктерi

В осуществлении транзитных перевозок через территорию Республики Казахстан задействованы практически все виды транспорта. Показатели объемов транзитных перевозок и доход по видам транспорта представлены в таблицах 1 и 2.
Таблица 1: показатели объемов транзитных перевозок через территорию Республики Казахстан
Вид транспорта
Единица измерения
Объем транзита за 2010 г.
Объем транзита за 2011 г.
Железнодорожный
млн. тонн

Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттiк тасымалдарды жүзеге асыруда көлiктiң барлық түрлерi дерлiк тартылған. Транзиттiк тасымалдар көлемдерiнiң көрсеткiштерi және көлiк түрлерi бойынша кіріс 1 және 2-кестелерде көрсетілген.
1-кесте: Қазақстан Республикасы аумағы арқылы транзиттiк тасымалдар көлемдерiнiң көрсеткiштерi
Көлік түрі
Өлшем бірлігі
2010 жылғы транзит көлемі
2011 жылғы транзит көлемі
Темір жол
млн. тонна

109,53
146,2
На сегодняшний день для внутренней части Европы (Польша, Австрия, Чехия, Словакия, Венгрия, Беларусь, Украина и др.) трансказахстанский наземный маршрут будет являться предпочтительным по следующим причинам:
1) географическое положение в центре Евразийского материка – значимое звено в транспортном сообщении Европа – Азия;
2) стремительное экономическое развитие Китая, на долю которого сегодня приходится 50 % товарооборота между Азией и Европой: реализация программ освоения западных регионов «Go west» и «Большой скачок», развитие маршрутов на территории Китая в направлении Восток – Запад;

109,53
146,2
Бүгiнгi күні Еуропаның ішкі бөлігі үшін (Польша, Австрия, Чехия, Словакия, Венгрия, Беларусь, Украина және т.б.) трансқазақстандық жердегі маршрут мынадай себептер бойынша тартымды болып табылады:
1) Еуразия құрлығының орталығындағы географиялық орналасуы – Еуропа-Азия көлiк қатынасындағы маңызы бар буын;
2) бүгінде үлесіне Азия мен Еуропа арасындағы тауар айналымының 50%-ы келетін Қытайдың қарқынды экономикалық дамуы: «Go West» және «Большой скачок» батыс өңірлерін игеру бағдарламаларын іске асыру, Қытай аумағында Шығыс – Батыс бағытындағы маршруттарды дамыту;

3) Таможенный союз и Единое экономическое пространство между Белоруссией, Казахстаном и Россией, предусматривающие унифицированные тарифы, единую таможенную территорию на рубеже со странами ЕС и Китаем;
4) мощные капиталовложения Казахстана в инфраструктуру в период 2009 – 2016 гг.:
завершение строительства железнодорожных линий: Коргас – Жетыген, Узень – гос.граница с Туркменистаном – Горган (Иран);
начало строительства в 2012 году железнодорожных линий Жезказган – Бейнеу и Аркалык – Шубарколь, спрямляющих инфраструктурные сети, сокращая тем самым маршрут транспортировки через Казахстан;
реализация проекта СЭЗ «Хоргос – Восточные ворота»;
строительство автомобильной дороги «Западный Китай – Западная Европа»;
расширение морского порта Актау в северном направлении;
развитие портовой инфраструктуры с паромным комплексом в порту Курык;
развитие аэропортовой инфраструктуры;
строительство сети терминалов и транспортно-логистических центров на территории РК.
Таким образом, реализация высоких скоростей и стабильных сроков прохождения всего маршрута, обеспечение высокого уровня сервиса, позволяющего минимизировать вовлечение грузоотправителя в процесс транспортировки, обеспечение сохранности с возможностью отслеживать груз на всем пути, сокращение стоимости за счет минимизации непроизводительных затрат в контексте глобализации и текущих потребностей в быстром продвижении услуг системы поставок, позволят сделать Казахстан составным звеном в глобальной системе ценообразования.
За последние 5 лет политика китайского Правительства способствовала развитию своих западных и центральных регионов. Это будет продолжаться последующие 5-10 лет с учетом развития западных провинций КНР и политики Китая в использовании собственной инфраструктуры для доставки грузов из Восточного Китая на Запад.
Основные проблемы развития транспортной логистики в Казахстане
Реализация транзитного и экспортного потенциала Казахстана, а также поддержание экономического роста требуют от транспортно-логистической системы страны высокой интеграции в ключевые международные транспортные коридоры, в т.ч. и для влияния на распределение грузопотоков; высокой скорости, своевременности, доступности и надежности перевозки; удобства пользования транспортными услугами. При этом текущее состояние транспортно-логистической системы не позволяет ей соответствовать ни одному из предъявляемых требований. Ключевые проблемы грузовых перевозок можно разделить на следующие группы:
1) инфраструктурные ограничения и дефицит подвижного состава;

3) біріздендірілген тарифтерді, ЕО елдерімен және Қытаймен межелес бiртұтас кеден аумағын көздейтін Белоруссия, Қазақстан және Ресей арасындағы Кеден одағы және Бiрыңғай экономикалық кеңiстiк;
4) 2009 – 2016 жылдар кезеңінде Қазақстанның инфрақұрылымға қуатты капитал жұмсауы:
Қорғас – Жетiген, Өзен – Түрiкменстанның мемлекеттiк шекарасы – Горган (Иран) темiр жол желiлерiн салуды аяқтау;
2012 жылы Қазақстан арқылы тасымалдау маршрутын қысқарта отырып, инфрақұрылым желiлерін түзейтін Жезқазған – Бейнеу және Арқалық – Шұбаркөл темiр жол желілері құрылысының басталуы;
«Қорғас – Шығыс қақпасы» АЭА жобасын іске асыру;
«Батыс Еуропа – Батыс Қытай» автомобиль жолының салынуы;
Ақтау теңіз портын солтүстік бағытта кеңейту;
Құрық портында паромдық өткел кешенi бар порттық инфрақұрылымды дамыту;
әуежай инфрақұрылымын дамыту;
Қазақстан Республикасының аумағында терминалдар мен көлiктік-логистикалық орталықтар желiсiнiң құрылысы.
Осылайша, жоғары жылдамдықтар мен барлық маршрутты өтудiң тұрақты мерзiмдерiнiң iске асырылуы, жүк жiберушiнi тасымалдау процесіне тартуды азайтуға мүмкiндiк беретiн сервистiң жоғары деңгейiн қамтамасыз ету, жүкті барлық жол бойы бақылау мүмкiндiгiмен оның сақталуын қамтамасыз ету, жаһандану және жеткізу жүйесі қызметтерiнiң тез алға басуындағы ағымдағы қажеттiліктер контексінде өндірістік емес шығындарды азайту есебінен құнының азаюы Қазақстанды жаһандық баға белгiлеу жүйесiнде құрама буын етуге мүмкiндiк бередi.
Соңғы 5 жылда Қытай үкiметінiң саясаты өзінің батыс және орталық өңірлерінің дамуына ықпал етті. Бұл ҚХР-дың батыс провинцияларын дамытуын және Шығыс Қытайдан Батысқа жүктердi жеткiзу үшiн өз инфрақұрылымын пайдаланудағы Қытай саясатын ескере отырып, кейінгі 5-10 жылда жалғасатын болады.
Қазақстандағы көліктік логистиканы дамытудың негізгі проблемалары
Қазақстанның транзиттік және экспорттық әлеуетін іске асыру, сондай-ақ экономикалық өсуді қолдау елдің көліктік-логистикалық жүйесінен түйінді халықаралық көлік дәліздеріне жоғары ықпалдасуды, соның ішінде жүк ағындарын бөлісуге әсер ету үшін; жоғары жылдамдықты, уақтылылықты, тасымалдың қол жетімділігі мен сенімділігін; көліктік қызметтерді пайдаланудың ыңғайлылығын талап етеді. Бұл ретте көліктік-логистикалық жүйенің қазіргі жағдайы қойылатын талаптардың бірде-біріне сәйкес келуіне мүмкіндік бермейді. Жүк тасымалдарының өзекті проблемаларын мынадай топтарға бөлуге болады:
1) инфрақұрылымдық шектеулер және жылжымалы құрамның жетіспеушілігі;

2) отсутствие системного управления коридорами;
3) низкий уровень логистического сервиса;
4) институциональные ограничения в системе управления;
5) недостаток компетенций и современных технологий.
В частности, одной из основных инфраструктурных проблем грузовых перевозок является высокий износ магистральной железнодорожной сети. По состоянию на конец 2011 года протяженность пути с неудовлетворительной оценкой составила 421 км. При этом средняя скорость движения грузовых поездов (средневзвешенная) составила 69,1 км/час.
Аналогичной проблемой, но уже в автотранспортной инфраструктуре является дефицит автодорог высокого класса. Так, протяженность дорог I-го и II-го класса составляет 19 % от общей протяженности автомобильных дорог республиканского значения, 21 % существующей автодорожной сети находится в неудовлетворительном состоянии. Среди причин обозначенной проблемы можно выделить неразвитость механизмов привлечения частных инвестиций (различные схемы ГЧП) в развитие автотранспортной инфраструктуры. Как следствие Республике Казахстан можно ожидать снижение доли рынка транзитных перевозок и уход грузов на конкурирующие маршруты, а также снижение уровня безопасности на автомобильном транспорте.
Отдельной проблемой являются недостаточная пропускная способность действующих транспортно-логистических центров (далее – ТЛЦ) на границе с КНР – ключевым экспортером в Западную Европу, транзитный путь в которую проходит по территории Казахстана, а также слабое присутствие в ключевых точках формирования и погашения грузов за пределами страны – в КНР, РФ и Западной Европе. Одной из причин можно назвать отсутствие системного подхода к развитию сети ТЛЦ. Только в последнее время начал активно развиваться МЦПС «Хоргос», который снимет пропускные ограничения на границе с КНР. Причиной слабого присутствия Республики Казахстан в зарубежных точках формирования и погашения грузов являются недостаточно активная позиция в развитии альянсов и партнерств с зарубежными игроками, слабая координация усилий в развитии международных транспортных коридоров со странами, по территории которых они проходят.
Ограниченные возможности по обеспечению обратной загрузки порождают проблему дефицита контейнеров, что также снижает возможности РК по наращиванию объемов транзитных грузоперевозок, так как китайская сторона свои контейнера для отправки грузов не предоставляет. Усугубляет ситуацию классификация контейнеров как подвижного состава, что удорожает их использование и ограничивает объемы перевозки из-за недостатка фитинговых платформ.

2) дәліздерді жүйелі басқарудың жоқтығы;
3) логистикалық сервистің төмен деңгейі;
4) басқару жүйесіндегі институционалдық шектеулер;
5) құзыреттер мен қазіргі заманғы технологиялардың жетіспеушілігі.
Атап айтқанда, жүк тасымалдарының негізгі инфрақұрылымдық проблемаларының бірі магистральдық теміржол желісінің жоғары тозуы болып табылады. 2011 жылдың соңындағы жағдай бойынша бағалауы қанағаттанарлықсыз жолдың ұзындығы 421 км-ні құрады. Бұл ретте, жүк поездарының орташа жылдамдығы (орташа өлшенген) 69,1 км/сағатты құрады.
Автокөлiк инфрақұрылымындағы бұған ұқсас проблема жоғары санатты автожолдардың тапшылығы болып табылады. Осылайша, I-шi және II-шi санаттағы жолдардың ұзындығы республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының жалпы ұзындығынан 19%-ды құрайды, қолданыстағы автомобиль жолдары желiсінiң 21%-ы қанағаттанарлықсыз күйде. Айқындалған проблеманың себептерi арасынан жеке инвестицияларды (МЖӘ-нің әр түрлi схемалары) тарту механизмдерінің дамымағандығын ерекшелеуге болады. Мұның салдарынан Қазақстан Республикасына транзиттiк тасымалдар нарығы үлесiнің төмендеуін және жүктердiң бәсекелес маршруттарға кетуін, сондай-ақ автомобиль көлiгiндегi қауiпсiздiк деңгейiнің төмендеуін күтуге болады.
Жеке проблема Батыс Еуропаға транзиттік жолы Қазақстан аумағы бойынша өтетін негізгі экспорттаушы ҚХР-мен шекарада жұмыс iстейтiн көлiктік-логистикалық орталықтардың (бұдан әрі – КЛО) жеткiлiксiз өткiзу қабiлетi, сондай-ақ елден тыс жерлерде – ҚХР-да, РФ-да және Батыс Еуропада жүктердi қалыптастыру мен өтеудің түйінді нүктелерiне әлсiз қатысуы болып табылады. Себептердiң бiрi ретінде КЛО желiсiн дамытудағы жүйелi тәсілдің жоқтығын атауға болады. Соңғы уақытта ғана ҚХР-мен шекарада өткiзу шектеулерiн шешетін «Қорғас» ШҚХО белсенді дами бастады. Шетелдік жүктердi қалыптастыру мен өтеу нүктелерiне Қазақстан Республикасының әлсiз қатысуының себебі шетел ойыншыларымен альянстар мен әрiптестiктердi дамытудағы белсендiлігі жеткіліксіз ұстаным, аумағы бойынша өтетiн елдермен халықаралық көлiк дәліздерін дамытуға бағытталған күш-жігердің әлсiз үйлестiрілуі болып табылады.
Керi жүктеудi қамтамасыз ету жөніндегі шектелген мүмкiндiктер контейнерлердің тапшылығы проблемасын туындатады, бұл да транзиттік жүк тасымалының көлемдерiн ұлғайту бойынша Қазақстан Республикасының мүмкiндiктерін төмендетеді, өйткені қытай тарапы жүктердi жiберу үшiн өз контейнерлерiн ұсынбайды. Контейнерлердің жылжымалы құрам ретінде жіктелуі жағдайды қиындатады, бұл фитингтік платформалардың тапшылығына байланысты оларды пайдалануды қымбаттатады және тасымалдаулар көлемдеріне шек қояды.

Негативным образом на возможностях увеличения транзитных и экспортных грузопотоков сказывается недостаточная эффективность таможенных пунктов пропуска, снижающая скорость и предсказуемость сроков прохождения грузами границ Республики Казахстан. Таможенные процедуры в Казахстане длительные – по индексу Всемирного банка LPI эффективности таможни Казахстан в мировом рейтинге занимает 86 место (2012 год).
Ключевые причины: ограниченная пропускная способность инфраструктуры таможенных пунктов пропуска; использование сопроводительных транспортных документов, отличающихся от распространенных в мировой практике; недостаточное использование перевозчиками современных информационных технологий, позволяющих подавать документы в электронном виде и обрабатывать их до подхода грузов.
Поскольку скорость транспортировки является одним из ключевых факторов, влияющих на выбор маршрута для перевозки, длительность таможенных процедур может негативно сказаться на конкурентоспособности Казахстана, как страны-транзитера.
Ключевым недостатком сектора грузовых перевозок в Республике Казахстан является недостаточное использование современных автоматизированных систем управления грузопотоками, трекинга грузов, автоматизации документооборота и др. В совокупности это снижает скорость и надежность грузоперевозок, делая транспортные компании Республики Казахстан относительно непривлекательными для оказания транспортных услуг грузоотправителям.
Кроме того, для развития комплексных логистических услуг сегодня на рынке недостаточный уровень квалифицированного персонала. Основная причина заключается в том, что система подготовки кадров в транспортном секторе Казахстана преимущественно традиционна и не предусматривает обучения комплексным процессам логистического планирования и управления.»;
в подразделе 3.1 «Сильные и слабые стороны, возможности и угрозы»:
дополнить главой «Транспортная логистика» следующего содержания:
«Транспортная логистика
Сильные стороны
Слабые стороны
1) Выгодное географическое расположение Казахстана;
2) Развитая сеть транспортной инфраструктуры;
3) Создание Специальных экономических зон, в том числе на государственной границе;
4) Вхождение в Таможенный союз.
1) Плохое техническое состояние транспортной инфраструктуры;
2) Чрезмерные задержки в пунктах пересечения границ;
3) Недостаточное использование транспортно-логистических возможностей Казахстана;
4) Большое количество порожних перевозок вызвано дисбалансом грузопотока и разницей в оборудовании для экспортного и импортного груза;
5) Разница стандартов, необходимых для взаимодействия железнодорожных перевозок;

Транзиттік және экспорттық жүк ағындарын ұлғайту мүмкiндiктерiне жүктердің Қазақстан Республикасының шекараларынан өту жылдамдығы мен мерзiмдер болжамдылығын төмендететiн кедендік өткізу пункттерінің жеткiлiксiз тиiмдiлiгi теріс әсер етеді. Қазақстандағы кедендiк рәсімдер ұзақ уақыт алады – Дүниежүзілік банкінің кеден тиiмдiлiгiнiң LPI индексi бойынша Қазақстан әлемдiк рейтингте 86-орында орналасқан (2012 жыл).
Негізгі себептер: кедендік өткізу пункттері инфрақұрылымының шектелген өткiзу қабiлетi; әлемдік практикада таралғаннан ерекшеленетін iлеспе көлiк құжаттарын пайдалану; тасымалдаушылардың құжаттарды электрондық түрде беруге және оларды жүктер келгенге дейін өңдеуге мүмкiндiк беретiн қазiргi заманғы ақпараттық технологиялардың жеткiлiксiз пайдаланылуы.
Тасымалдау жылдамдығы тасымалдау үшiн маршрутты таңдауға ықпал ететiн түйінді факторлардың бiрi болып табылатындықтан, кедендiк рәсімдердің ұзақтығы Қазақстанның транзитті ел ретінде бәсекелестік қабілетіне теріс әсер етуі мүмкін.
Қазақстан Республикасында жүк тасымалы секторының негізгі кемшiлiгi жүк ағындарын басқарудың, жүктер трекингінің, құжат айналымының және т.б. автоматтандырудың қазiргi заманғы автоматтандырылған жүйелерiн жеткiлiксiз пайдалану болып табылады. Жиынтығында бұл Қазақстан Республикасының көлiк компанияларын жүк жiберушiлерге көлiк қызметтерiн көрсетуге қатысты тартымсыз ете отырып, жүк тасымалының жылдамдығы мен сенiмдiлiгін төмендетедi.
Бұдан басқа, кешендi логистикалық қызметтердi дамыту үшiн бүгiнде нарықтағы білікті персоналдың деңгейi жеткiлiксiз. Негiзгi себеп Қазақстанның көлiк секторындағы кадрлар даярлау жүйесінің көбiнесе дәстүрлi болуында және логистикалық жоспарлау мен басқарудың кешендi процестерiне оқытуды көздемейдi.»;
«Күшті және әлсіз жақтары, мүмкіндіктері мен қауіптері» деген 3.1-кіші бөлімде:
мынадай мазмұндағы «Көліктік логистика» деген тараумен толықтырылсын:
«Көліктік логистика
Күшті жақтары
Әлсiз жақтары
1) Қазақстанның тиiмдi географиялық орналасуы;
2) Көлiк инфрақұрылымының дамыған желiсi;
3) Арнайы экономикалық аймақтарды құру, соның iшiнде мемлекеттiк шекарада;
4) Кеден одағына кiру.
1) Көлiк инфрақұрылымының нашар техникалық жай-күйi;
2) Шекаралардың қиылысу пункттерінде шамадан тыс тоқтаулар;
3) Қазақстанның көліктік-логистикалық мүмкiндiктерiн жеткіліксіз пайдалану;
4) Бос тасымалдаулар санының көп болуы экспорттық және импорттық жүк үшiн жүк ағынының теңгерімсіздігіне және жабдықтағы айырмашылығына байланысты;
5) Темiр жол тасымалдауларының өзара іс-қимылы үшiн қажеттi стандарттардың айырмашылығы;

6) Неразвитость мультимодальных перевозок;
7) Износ транспортных средств;
8) Низкий уровень развития контейнерных  перевозок.
Возможности
Угрозы
1) Создание единой транспортно-логистической системы;
2) Развитие партнерских отношений;
3) Создание агентской сети предоставления логистических услуг;
4) Развитие мультимодальных перевозок;
5) Обновление транспортных средств.
1) Снижение спроса на логистические услуги;
2) Уход транзитного грузопотока в обход Казахстана;
3) Высокая стоимость перевозок.
»;
в подразделе 3.2 «Основные проблемы в развитии транспортной отрасли»:
дополнить частью второй следующего содержания:
«Кроме того, в рамках обеспечения потребностей экономики в транспортных услугах необходимо уделять особое внимание решению проблем транспортной «тупиковости» и развитию транзитного потенциала моногородов.»;
подраздел 3.4 «Обзор позитивного зарубежного опыта» дополнить частями следующего содержания:
«В конце 90-х годов одной из причин кризисного положения российских судоходных компаний была высокая доля налогов в стоимости транспортных услуг. Это не позволяло судовладельцам осуществлять воспроизводство основных фондов, в результате чего сократился флот России.
Как показала практика, наиболее эффективным решением проблемы оказалось открытие международных («параллельных», «альтернативных») реестров судов. Эти реестры открыли многие страны, такие как Норвегия, Дания, Великобритания, Нидерланды, Турция.

6) Мультимодальдi тасымалдаулардың дамымағандығы;
7) Көлік құралдарының тозуы;
8) Контейнерлiк тасымалдауларды дамытудың төмен деңгейі.
Мүмкiндiктер
Қауiптер
1) Бiрыңғай көлiктік-логистикалық жүйенi құру;
2) Әрiптестiк қатынастарды дамыту;
3) Логистикалық қызметтерді ұсынудың агенттiк желiсін құру;
4) Мультимодальдi тасымалдауларды дамыту;
5) Көлік құралдарын жаңарту.
1) Логистикалық қызметтерге сұраныстың төмендеуi;
2) Транзиттік жүк ағынының Қазақстанды айналып өтуі;
3) Тасымалдаулардың жоғары құны.
»;
«Көлік саласын дамытуға негізгі проблемалары» деген 3.2-кіші бөлім:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бұдан басқа, экономиканың көліктік қызметтерге қажеттілігін қамтамасыз ету шеңберінде көліктік «тұйыққа тірелу» проблемаларын шешуге және моноқалалардың транзиттік әлеуетін дамытуға ерекше назар аудару қажет.»;
«Оң шетелдік тәжірибеге шолу» деген 3.4-кіші бөлім мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
«90-жылдардың соңында ресейлік кеме компанияларының дағдарыстық жағдайы себептерінің бірі көліктік қызметтер құнындағы салықтардың жоғары үлесі болды. Бұл кеме иеленушілеріне негізгі қорларды өндіруді жүзеге асыруға мүмкіндік бермеді, нәтижесінде Ресей флоты қысқартылды.
Практика көрсетіп отырғандай, проблеманың неғұрлым тиімді шешімі халықаралық («параллельді», «баламалы») кемелер тізілімін ашу болды. Бұл тізілімдерді Норвегия, Дания, Ұлыбритания, Нидерланды, Түркия сияқты көптеген елдер ашты.

Эту позитивную практику применила и Россия, приняв 20 декабря 2005 года Федеральный закон № 168-ФЗ.
Режим налогообложения для судов, зарегистрированных в реестре, предусматривает уплату государственной пошлины за регистрацию судов в реестре и ежегодное продление срока действия этой регистрации. При этом судовладелец не является плательщиком следующих налогов, связанных с эксплуатацией такого судна:

Осы оң практиканы Ресей де 2005 жылғы 20 желтоқсанда № 168-ФЗ Федералды заңын қабылдау арқылы қолданды.
Тізілімге тіркелген кемелер үшін салық салу режимі кемелерді тізілімге тіркеу үшін және осы тіркеудің қолданыс мерзімін жыл сайынғы ұзарту үшін мемлекеттік баж салығын төлеуді көздейді. Бұл ретте, кеме иеленушісі мұндай кемені пайдалануға байланысты мынадай салықтардың төлеушісі болып табылмайды:

1) налога на прибыль,
2) НДС (в том числе при импорте судна),
3) транспортного налога.»;
раздел 4 «Цель, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы» изложить в следующей редакции:
«Цель Программы – развитие транспортно-коммуникационного комплекса, а также транспортно-логистической системы, способных в полном объеме удовлетворять потребностям экономики и населения в транспортных и логистических услугах.
Целевой индикатор
Ед-ца изм.
Ответственные за достижение
Плановый период
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
Рост валовой добавленной стоимости по транспорту (по отношению к 2009 году)
%
МТК

1) табыс салығы,
2) ҚҚС (оның ішінде, кеме импорты кезінде),
3) көлік салығы.»;
«Бағдарламаны iске асырудың мақсаты, мiндетi, нысаналы индикаторлары мен көрсеткiштерi» деген 4-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарлама мақсаты – экономика мен халықтың көлiктік және логистикалық қызметтерге қажеттiлiктерiн толық көлемде қанағаттандыруға қабiлеттi көлiктік-коммуникациялық кешенді, сондай-ақ көліктік-логистикалық жүйені дамыту.
Нысаналы индикатор
Өлшем бірлігі
Қол жеткізуге жауаптылар
Жоспарлы кезең
2010
жыл
2011
жыл
2012
жыл
2013
жыл
2014
жыл
Көлік бойынша жалпы қосылған құнның өсуі (2009 жылға қатысты)
%
ККМ

150
350
650
Внедрение экологических стандартов,
стандарт
МТК
1
1
в том числе:
экологический этап-3
1
экологический этап-4
1
»;
в разделе 5 «Этапы реализации Программы»:
в подразделе 5.1 «Развитие железнодорожной отрасли»:
в главе «Формирование оптимальной системы функционирования железнодорожной отрасли»:
рисунок 4 «Целевая модель отрасли» изложить в следующей редакции:
«
»;
в главе «Целевая структура основных видов деятельности (сегментов отрасли) и АО «НК «КТЖ»:
части вторую и третью исключить;
часть шестую изложить в следующей редакции:
«На базе активов АО «НК «КТЖ» будет создано АО «КТЖ – Инфраструктура», которое будет являться оператором МЖС и оказывать услуги Национальным и независимым перевозчикам на равных условиях.»;
рисунок 5 «Целевая структура холдинга АО «НК «КТЖ» изложить в следующей редакции:
«
»;
в главе «Распределение функций»:
подпункт 4) части третьей изложить в следующей редакции:
«4) в рамках перевозочного процесса – оформление и таксировка услуг по перевозке и расчеты с клиентами, прием-передача грузов и вагонов, подготовка вагонов под погрузку; выполнение маневровых работ по формированию/расформированию поездов, прицепке/отцепке вагонов, перемещению вагонов (составов) между парками станции, подаче и уборке вагонов под погрузку и выгрузку; обработка перевозочных документов и составление необходимой документации для формирования/расформирования составов, контроль технического состояния (технический осмотр) и техническое обслуживание (безотцепочный ремонт) вагонов.»;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«Основными функциями пассажирских перевозчиков являются планирование пассажирских перевозок и разработка предложений для включения в сводный график движения поездов оператора МЖС, разработка графиков оборота своих локомотивов и локомотивных бригад, диспетчерское регулирование вагонного и локомотивного парка, организация продажи билетов, посадки и высадки пассажиров, экипировка и техническое обслуживание вагонов на станциях формирования и промежуточных, подача заявок на маневровый локомотив для формирования/расформирования составов, на подачу/уборку, прицепку/отцепку вагонов и перемещение составов между путевыми парками, экипировка, контроль технического состояния (технический осмотр) и техническое обслуживание (безотцепочный ремонт) вагонов, организация обслуживания пассажиров в поездах и на вокзалах.»;
подпункт 3) части пятой изложить в следующей редакции:
«3) в рамках перевозочного процесса:
оформление и таксировка услуг магистральной железнодорожной сети и расчеты с перевозчиками;
содержание и обслуживание вокзалов, перронов и платформ;
содержание и обслуживание магистральных и станционных путей, объектов и оборудования сигнализации и связи, объектов электроснабжения в соответствии с техническими и технологическими нормами, эксплуатация и содержание пожарно-восстановительных поездов;
контроль автоматическими средствами технических неисправностей и выявление коммерческих браков подвижного состава в пути следования, угрожающих безопасности движения;
предоставление станционных путей для стоянки вагонов, не связанной с выполнением операций перевозочного процесса, выполняемое не в ущерб основной перевозочной деятельности;
эксплуатация и содержание программно-аппаратного комплекса информационной системы железнодорожного транспорта.»;
в главе «Распределение активов»:
подпункт 14) части первой исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
«Производственные активы, передаваемые в собственность Национального грузового перевозчика для осуществления его функций, включают:
магистральные грузовые и маневровые локомотивы;
грузовые вагоны;
пункты подготовки вагонов и промывочно-пропарочные станции;
пункты технического и коммерческого обслуживания;
пункты текущего отцепочного ремонта;
часть вагоноремонтных депо;
часть подъездных путей;
машины и оборудование погрузки/разгрузки;
программно-технические средства (автоматизированное рабочее место товарного кассира, автоматизированное рабочее место приемосдатчика);
административные здания, автотранспорт и офисное оборудование.»;
в главе «Реализация инфраструктурных проектов»:
дополнить частями шестой, седьмой, восьмой и девятой следующего содержания:
«Строительство железнодорожной линии «Жезказган – Бейнеу» (протяженностью 988 км) обеспечит прямое железнодорожное сообщение между центральным и западным регионами Казахстана.

150
350
650
Экологиялық стандарттарды енгізу
стандарт
ККМ
1
1
соның ішінде:
3-экологиялық кезең
1
4-экологиялық кезең
1
»;
«Бағдарламаны іске асыру кезеңдері» деген 5-бөлімде:
«Темір жол саласын дамыту» деген 5.1-кіші бөлімде:
«Темір жол саласы жұмысының оңтайлы жүйесін құру» деген тарауда:
«Саланың нысаналы үлгісі» деген 4-сурет мынадай редакцияда жазылсын:
«
»;
«Қызметтің негізгі түрлері (сала сегменттері) және «ҚТЖ» ҰК» АҚ нысаналы құрылымы» деген тарауда:
екінші және үшінші бөліктер алынып тасталсын;
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«ҚТЖ» ҰК» АҚ активтері базасында МТЖ операторы болып табылатын және Ұлттық және тәуелсіз тасымалдаушыларға тең жағдайда қызмет көрсететін «ҚТЖ – Инфрақұрылым» АҚ құрылады.»;
«Қазақстан темір жолы» ҰК» АҚ холдингінің мақсатты құрылымы» деген 5-сурет мынадай редакцияда жазылсын:
«
»;
«Функцияларды бөлу» деген тарауда:
үшінші бөліктің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) тасымалдау процесінің шеңберінде – тасымалдау жөніндегі қызметтерді ресімдеу мен таксалау және клиенттермен есеп айырысу, жүктер мен вагондарды қабылдап-тапсыру, вагондарды тиеуге дайындау; поездарды құрастыру/тарату, вагондарды тіркеу/ағыту, станция парктері арасында вагондардың (құрамдардың) орнын ауыстыру, вагондарды жүк тиеуге және түсіруге беру және алу жөніндегі маневрлік жұмыстарды орындау; тасымалдау құжаттарын өңдеу және құрамдарды құру/тарату үшін қажетті құжаттаманы жасау, вагондардың техникалық жай-күйін (техникалық байқау) бақылау және оларға техникалық қызмет (ағытпасыз жөндеу) көрсету.»;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жолаушылар тасымалдаушылардың негізгі функциялары жолаушылар тасымалдарын жоспарлау және МТЖ операторының жиынтық қозғалыс кестесіне енгізу үшін ұсыныстар әзірлеу, өз локомотивтері мен локомотив бригадаларының айналым кестелерін әзірлеу, вагон және локомотив паркін диспетчерлік реттеу, билеттер сатуды, жолаушыларды отырғызу мен түсіруді ұйымдастыру, қалыптастырылатын және аралық станцияларда вагондарды жарақтау және оларға техникалық қызмет көрсету, құрамдарды қалыптастыру/тарату үшін маневрлік локомотивке, вагондарды беруге/алуға, тіркеуге/ағытуға және құрамдарды станцияның жол парктері арасында жылжытуға өтінімдер беру, вагондарды жарақтау, вагондардың техникалық жай-күйін (техникалық байқау) бақылау және оларға техникалық қызмет (ағытпасыз жөндеу) көрсету, поездар мен вокзалдарда жолаушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру.»;
бесінші бөліктің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) тасымалдау процесінің шеңберінде:
магистральдық теміржол желісі қызметтерін ресімдеу мен таксалау және тасымалдаушылармен есеп айырысулар;
вокзалдар, перрондар мен платформаларды ұстау және оларға қызмет көрсету;
магистральдық және станциялық жолдарды, сигнализация мен байланыс объектілері мен жабдықтарын, техникалық және технологиялық нормаларға сәйкес электрмен жабдықтау объектілерін ұстау және қызмет көрсету, өрттен кейін қалпына келтіру поездарын пайдалану және күтіп ұстау;
техникалық ақаулықтарды автоматты құралдармен бақылау және жол жүріп келе жатқанда жылжымалы құрамның қозғалыс қауіпсіздігіне қатер төндіретін коммерциялық ақауларын анықтау;
негізгі тасымалдау қызметіне нұқсан келтірмей орындалатын тасымалдау процесі операцияларын орындауға байланысты емес вагондардың тұрағына арналған станциялық жолдарды беру;
теміржол көлігі ақпараттық жүйесінің бағдарламалық-аппараттық кешенін пайдалану және күтіп ұстау.»;
«Активтерді бөлу» деген тарауда:
бірінші бөліктің 14) тармақшасы алынып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Ұлттық жүк тасымалдаушының функцияларын жүзеге асыру үшін оның меншігіне берілетін өндірістік активтер мыналарды қамтиды:
магистральдық жүк және маневрлік локомотивтер;
жүк вагондары;
вагондарды даярлау пункттері мен жуу-булау станциялары;
техникалық және коммерциялық қызмет көрсету пункттері;
ағымдық ағытып жөндеу пункттері;
депоның вагон жөндеу бөлігі;
кірме жолдардың бөлігі;
арту/түсіру машиналары мен жабдықтары;
бағдарламалық-техникалық құралдар (тауар кассирінің автоматтандырылған жұмыс орны, қабылдап-тапсырушының автоматтандырылған жұмыс орны);
әкімшілік ғимараттар, автокөлік және кеңселік жабдық.»;
«Инфрақұрылымдық жобаларды жүзеге асыру» деген тарауда:
мынадай мазмұндағы алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктермен толықтырылсын:
«Жезқазған – Бейнеу» (ұзақтығы 988 км) теміржол желісін салу Қазақстанның орталық және батыс өңірлері арасындағы тікелей темір жол қатынасын қамтамасыз етеді.

Стоимость строительства согласно заключению Государственной экспертизы составляет 561 186 млн. тенге.
В целях обеспечения транспортного обслуживания Шубаркольского угольного месторождения и примыкающих к нему рудных месторождений с 2012 года начнется строительство железнодорожной линии «Аркалык – Шубарколь» (протяженностью 214 км).
Стоимость строительства согласно заключению Государственной экспертизы составляет 133 214 млн. тенге.»;
часть шестую исключить;
главу «Обновление и модернизация основных средств производства отрасли» изложить в следующей редакции:
«Обновление и модернизация основных средств производства отрасли
За период 2010 – 2014 годы за счет собственных средств АО «НК «КТЖ» планируются приобретение порядка 28300* грузовых вагонов, а также осуществление капитального ремонта свыше 6400* вагонов.
В период с 2010 по 2014 годы за счет бюджетных средств (на кредитной основе) и собственных средств АО «Пассажирские перевозки» планируется приобретение 420 пассажирских вагонов «Тальго»*, за счет собственных средств АО «НК «КТЖ» и АО «Пассажирские перевозки» свыше 270 пассажирских вагонов (в том числе 12 вагонов электропоездов и 20 вагонов дизель-рельсового состава).
За указанный период за счет собственных и заемных средств планируются приобретение свыше 470* локомотивов в пассажирском и грузовом движении, а также осуществление капитального ремонта свыше 260* тепловозов и электровозов.
В рамках модернизации инфраструктуры будут осуществлены мероприятия по развитию систем телекоммуникаций железнодорожного транспорта и внедрения на ее основе инновационных технологий организации и управления перевозочным процессом.
С учетом накопленной протяженности пути с пропущенным нормативным тоннажем до 2015 года необходимо осуществить модернизацию и обновление 3192* километров пути. Также необходимо осуществить реконструкцию объектов искусственных сооружений, средств защиты пути, средств диагностики, систем диспетчерской централизации и объектов электроснабжения с учетом динамики выбытия по сроку службы основных средств для обеспечения прогнозных объемов перевозок.
Возможные источники финансирования: за счет средств республиканского и местных бюджетов; собственные и заемные средства группы компаний АО «НК «КТЖ» с учетом ежегодного повышения тарифов (до 2015 года) и последующей индексацией на уровень инфляции и поэтапного перехода к 100 % субсидированию пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям; частные инвестиции.
Объемы финансирования из республиканского и местных бюджетов будут ежегодно уточняться при формировании и уточнении бюджетов соответствующего года в установленном порядке.
При этом возможны изменения источников и объемов финансирования инвестиционных проектов железнодорожной отрасли, исходя из возможности республиканского бюджета и в соответствии с корректировкой Плана развития АО «НК «КТЖ» на среднесрочный период.
Для обеспечения финансирования инвестиционных потребностей отрасли будут осуществлены:

Мемлекеттік сараптаманың қорытындысына сәйкес құрылыс құны 561 186 млн. теңгені құрайды.
Шұбаркөл көмір кен орнын және оған жапсарлас кен орындарын көлік қызметімен қамтамасыз ету мақсатында 2012 жылдан бастап «Арқалық – Шұбаркөл» (ұзақтығы 214 км) теміржол желісін салу басталады.
Мемлекеттік сараптаманың қорытындысына сәйкес құрылыс құны 133 214 млн. теңгені құрайды.»;
алтыншы бөлік алынып тасталсын;
«Сала өндірісінің негізгі құралдарын жаңарту және жаңғырту» деген тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«Сала өндірісінің негізгі құралдарын жаңарту және жаңғырту
2010 – 2014 жылдар кезеңінде «ҚТЖ» ҰК» АҚ меншікті қаражаты есебінен шамамен 28300* жүк вагонын сатып алу, сондай-ақ 6400* астам вагонға күрделі жөндеуді жүзеге асыру жоспарланып отыр.»;
2010 жылдан бастап 2014 жылдар кезеңінде бюджеттік қаражат есебінен (кредиттік негізде) және «Жолаушылар тасымалы» АҚ меншікті қаражаты есебінен 420 «Тальго»* жолаушылар вагонын сатып алу жоспарлануда, «ҚТЖ» ҰК» АҚ мен «Жолаушылар тасымалы» АҚ меншікті қаражаты есебінен 270-ден астам жолаушылар вагонын сатып алу жоспарланып отыр (соның ішінде 12 электрпоезд вагонын және 20 дизельді-рельсті құрам вагоны).
Көрсетілген кезеңде меншікті және қарыз қаражаты есебінен жолаушы және жүк қозғалысындағы 470*-тен астам локомотив сатып алу, сондай-ақ 260*-тан астам тепловоз бен электровозға күрделі жөндеуді жүзеге асыру жоспарланып отыр.
Инфрақұрылымды жаңғырту шеңберінде теміржол көлігінің телекоммуникациялары жүйелерін дамыту және оның негізінде тасымалдау процесін ұйымдастырудың және басқарудың инновациялық технологияларын енгізу жөніндегі іс-шаралар жүзеге асырылады.
2015 жылға дейін өткізілген нормативтік тоннажбен жинақталған жол ұзақтығын ескере отырып, 3192* километр жолды жаңғырту мен жаңартуды жүзеге асыру қажет. Сондай-ақ жасанды құрылыс объектілерін, жолдарды қорғау құралдарын, диагностика құралдарын, диспетчерлік орталықтандыру жүйелерін және электрмен жабдықтау объектілерін тасымалдаудың болжамды көлемдерін қамтамасыз ету үшін негізгі құралдар қызметінің мерзіміне қарай шығару серпінін ескеріп, қайта жаңартуды жүзеге асыру қажет.
Ықтималды қаржыландыру көздері: республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен; тарифтердің жыл сайынғы көтерілуін
(2015 жылға дейін) және инфляция деңгейіне кейінгі индексациялауды әлеуметтік маңызды қатынастар бойынша жолаушы тасымалдарын кезең-кезеңімен 100 % субсидиялауға көшіруді ескере отырып, «ҚТЖ» ҰК» АҚ компаниялар тобының меншікті және қарыз қаражаты; жеке инвестициялар.
Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландыру көлемі жыл сайын белгіленген тәртіппен тиісті жылдың бюджеттерін қалыптастыру және нақтылау барысында нақтыланатын болады.
Бұл ретте, республикалық бюджеттің мүмкіндігіне сүйене отырып және «ҚТЖ» ҰК» АҚ орта мерзімді кезеңге арналған даму жоспарын түзетуге сәйкес темір жол саласындағы инвестициялық жобалардың қаржыландыру көздері мен көлемі өзгертілуі мүмкін.
Саланың инвестициялық қажеттіліктерін қаржыландыруды қамтамасыз ету үшін мыналар жүзеге асырылады:

1) повышение тарифов в 2010 году на 17,6%, с 2011 по 2014 годы на 15 % ежегодно с последующей корректировкой на уровень инфляции;
2) обновление пассажирского подвижного состава за счет средств государственного бюджета;
3) дерегулирование тарифов по вагонной составляющей в 2011 году и перевозочной деятельности с 2014 года;
4) 100% субсидирование убытков перевозчика, связанных с осуществлением пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям.
С целью реализации крупных инфраструктурных проектов в 2011 году группой акционерного общества «Национальная компания «Қазақстан темір жолы» планируется привлечь следующие займы:
1) от АО «Самрук-Қазына» на обновление локомотивного и вагонного парков на общую сумму 75 млрд. тенге;
2) из средств республиканского бюджета через АО «Самрук-Қазына» на обновление парка подвижного состава железнодорожных пассажирских вагонов акционерного общества «Пассажирские перевозки» в сумме 19 млрд. тенге;
3) от Европейского Банка Реконструкции и Развития на приобретение подвижного состава АО «Казтемиртранс» в сумме 34 970 065 долл. США (по траншу в долл.США) и 7 215 845 тыс.тенге (по траншу в тенге), а также строительство волоконно-оптической линии связи АО «Транстелеком» в сумме 21,5 млн. долл. США.
В целях реализации инвестиционных проектов в 2012 году группа АО «НК «КТЖ» планирует привлечь займы по таким проектам, как «Строительство железнодорожных линий Аркалык – Шубарколь и Жезказган – Бейнеу», «Обновление парка грузовых вагонов», «Обновление локомотивного парка», «Обновление пассажирского парка вагонов», «Реализация АСУ Энергодиспетчерская тяги», «Реконструкция и запуск производства вагонного литья» и др. от международных финансовых институтов, АО «Банк развития Казахстана» и других коммерческих банков.
Для финансирования проектов по обновлению локомотивного парка группой АО «НК «КТЖ» в 2011 – 2012 гг. предусмотрена работа по привлечению заемных средств для финансирования таких проектов как «Приобретение 22 пассажирских электровозов производства КНР», «Приобретение 200 грузовых и 95 пассажирских электровозов компании «Alstom Transport» под гарантии SINOSURE и COFACE (экспортно-кредитных агентств КНР и Франции), что позволит привлечь заемные средства на длительные сроки под выгодные процентные ставки. Также, для финансирования проекта «Приобретение локомотивов и комплектов локомотивного оборудования компании «Дженерал Электрик» ведется работа по привлечению прямого займа от Экспортно-Импортного банка США (US ExIm Bank).
В целях удовлетворения растущих потребностей экономики в грузовых перевозках, в связи с возникшим острым дефицитом вагонов, необходимостью обновления подвижного состава в 2012 году для финансирования инвестиционного проекта «Обновление парка грузовых вагонов» группой АО «НК «КТЖ» предусмотрен выпуск еврооблигаций на сумму 800 млн. долларов США на внешнем/внутреннем рынке через дочернюю организацию АО «Қазтеміртранс», зарегистрированную в Нидерландах – Kazakhstan Temir Zholy Finance B.V. под гарантию АО «НК «КТЖ» и двух крупнейших дочерних организаций АО «Қазтеміртранс» и АО «Локомотив».

1) кейіннен инфляция деңгейін түзете отырып, тарифтерді 2010 жылы 17,6%-ға, 2011 жылдан бастап 2014 жылға дейін жыл сайын 15%-ға көтеру;
2) мемлекеттік бюджет қаражатының есебінен жолаушы жылжымалы құрамын жаңарту;
3) 2011 жылы вагондық құрауышқа және 2014 жылдан бастап тасымалдау қызметіне тарифтерді қайта реттеу;
4) әлеуметтік маңызды қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдауларын жүзеге асыруға байланысты тасымалдаушы залалын 100 % субсидиялау.
Ірі инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру мақсатында 2011 жылы «Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамының тобы мынадай қарыздарды тартуды жоспарлап отыр:
1) «Самұрық-Қазына» АҚ-дан локомотив және вагон парктерін жаңартуға жалпы сомасы 75 млрд. теңге сомасында;
2) «Самұрық-Қазына» АҚ арқылы республикалық бюджет қаражатынан «Жолаушылар тасымалы» акционерлік қоғамының теміржол жолаушылар вагондарының жылжымалы құрамы паркін жаңартуға 19 млрд. теңге сомасында;
3) Еуропалық Қайта құру және Даму Банкінен «Қазтеміртранс» АҚ-ның жылжымалы құрам сатып алуына 34 970 065 АҚШ доллары (АҚШ долларымен транш бойынша) және 7 215 845 мың теңге (теңгемен транш бойынша), сондай-ақ «Транстелеком» АҚ талшықты-оптикалық байланыс желісін салуға 21,5 млн. АҚШ доллары сомасында.
Инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында 2012 жылы «ҚТЖ» ҰК» АҚ тобы «Арқалық – Шұбаркөл және Жезқазған – Бейнеу теміржол желілерін салу», «Жүк вагондары паркін жаңарту», «Локомотив паркін жаңарту», «Жолаушылар вагондары паркін жаңарту», «Энергодиспетчерлік тартым» АБЖ-ны іске асыру», «Вагондық құйма өндірісін қайта жаңарту және іске қосу» және т.б. сияқты жобалар бойынша халықаралық қаржы институттарынан, «Қазақстанның даму банкі» АҚ-дан және басқа коммерциялық банктерден қарыздар тартуды жоспарлап отыр.
Локомотив паркін жаңарту жөніндегі жобаларды қаржыландыру үшін «ҚТЖ» ҰК» АҚ тобы 2011 – 2012 жылдары «ҚХР-да шығарылған 22 жолаушы электровозын сатып алу», SINOSURE және COFACE (ҚХР мен Францияның экспорттық-кредиттік агенттіктерінің) кепілдігімен «Alstom Transport» компаниясының 200 жүк және 95 жолаушы электровозын сатып алу» сияқты жобаларды қаржыландыру үшін қарыз қаражатын тарту жөніндегі жұмыс көзделген, ол тиімді пайыздық ставкалар бойынша ұзақ мерзімге қарыз қаражатын тартуға мүмкіндік береді. Сондай-ақ «Дженерал Электрик» компаниясының локомотивтерін және локомотив жабдығының топтамасын сатып алу» жобасын қаржыландыру үшін АҚШ-тың Экспорттық-Импорттық банкінен (US ExIm Bank) тікелей қарызды тарту бойынша жұмыс жүргізілуде.
Экономиканың жүк тасымалдарына деген өсіп отырған қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында вагондардың пайда болған шұғыл тапшылығына, жылжымалы құрамды жаңарту қажеттілігіне байланысты 2012 жылы «Жүк вагондары паркін жаңарту» инвестициялық жобасын қаржыландыру үшін «ҚТЖ» ҰК» АҚ тобы сыртқы/ішкі нарықта Нидерландыда тіркелген «Қазтеміртранс» акционерлік қоғамының еншілес ұйымы – Kazakhstan Temir Zholy Finance B.V. арқылы «ҚТЖ» ҰК» АҚ-тың және екі ірі еншілес ұйым «Қазтеміртранс» АҚ пен «Локомотив» АҚ кепілдігімен 800 млн. АҚШ доллары сомасына еурооблигациялар шығару көзделген.

Вместе с тем, для рефинансирования 5-летнего займа, привлеченного АО «Қазтеміртранс» от АО «Банк Развития Казахстана», с целью снижения долговой нагрузки по возврату займов в 2017 году, а также финансирования инвестиционной программы и покрытия общекорпоративных нужд АО «Қазтеміртранс», АО «НК «КТЖ» и/или финансирования инвестиционной программы АО «Локомотив» по приобретению новых локомотивов группой планируется дополнительный выпуск еврооблигаций.
Кроме вышеизложенного, группой АО «НК «КТЖ» в целях финансирования растущих инвестиционных потребностей возможно привлечение дополнительных заемных средств.
С целью согласования новой структуры группы компаний АО «НК «КТЖ» с кредиторами планируется закуп консалтинговых услуг по оптимизации структуры портфеля заимствований группы компаний АО «НК «КТЖ».»;
в главе «Реализация институциональных преобразований в железнодорожной отрасли»:
в части девятой:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) Подъездные пути, принадлежащие АО «НК «КТЖ» и АО «Центр транспортного сервиса», не связанные с деятельностью МЖС, будут реализованы в установленном законодательством порядке. В дальнейшем АО «Центр транспортного сервиса» будет ликвидировано.»;
подпункты 10) и 11) изложить в следующей редакции:
«10) При разделении сферы естественной монополии (услуги магистральной железнодорожной сети) и перевозочной деятельности будет создано АО «КТЖ – Инфраструктура» путем реорганизации АО «НК «КТЖ» и передачи АО «КТЖ – Инфраструктура» магистральной инфраструктуры и других активов, необходимых для оказания услуг МЖС.
С целью проведения подготовительных мероприятий по созданию АО «КТЖ – Инфраструктура», как владельца и оператора МЖС, и формированию в составе АО «НК «КТЖ» обособленного национального грузового перевозчика будет произведено распределение функций и штата между филиалами АО «НК «КТЖ» – «Дирекция магистральной сети» и «Дирекция перевозочного процесса».
В целях обеспечения передачи МЖС в уставный капитал АО «КТЖ – Инфраструктура» будут внесены соответствующие поправки в законодательство.
Поправки в законодательство предполагают, что:
будут предусмотрены передача МЖС и ее объектов в уставный капитал оператора МЖС (АО «КТЖ – Инфраструктура») и запрет на ее отчуждение иным лицам;
единственным акционером оператора МЖС (АО «КТЖ – Инфраструктура») станет АО «НК «КТЖ», обладающее в соответствии с целевой моделью отрасли статусом корпоративного центра;

Сонымен бірге, «Қазтеміртранс» АҚ-тың «Қазақстанның Даму банкі» АҚ-тан алған 5 жылдық қарызын қайта қаржыландыру үшін, 2017 жылы қарыздарды қайтару бойынша борыштық жүктемені азайту мақсатында, сондай-ақ инвестициялық бағдарламаны қаржыландыру және «Қазтеміртранс» АҚ, «ҚТЖ» ҰК» АҚ жалпы корпоративтік қажеттіліктерін жабу және/немесе «Локомотив» АҚ-тың жаңа локомотивтер сатып алу жөніндегі инвестициялық бағдарламасын қаржыландыру үшін топ еурооблигацияларды қосымша шығаруды жоспарлап отыр.
Жоғарыда баяндалғаннан басқа, «ҚТЖ» ҰК» АҚ тобы өсіп отырған инвестициялық қажеттіліктерді қаржыландыру мақсатында қосымша қарыз қаражатын тартуы мүмкін.
«ҚТЖ» ҰК» АҚ компаниялар тобының жаңа құрылымын кредиторлармен келісу мақсатында «ҚТЖ» ҰК» АҚ компаниялар тобының қарыздар портфелінің құрылымын оңтайландыру жөніндегі консалтингтік қызметтерді сатып алу жоспарланып отыр.»;
«Темір жол саласында институционалдық қайта құруды іске асыру» деген тарауда:
тоғызыншы бөлікте:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) МТЖ қызметіне байланысты емес «ҚТЖ» ҰК» АҚ пен «Көліктік сервис орталығы» АҚ тиесілі кірме жолдар заңнамада белгіленген тәртіппен іске асырылады. Болашақта «Көліктік сервис орталығы» АҚ таратылады.»;
10) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«10) Табиғи монополия саласын (магистральдық теміржол желісі қызметтерін) және тасымалдау қызметін бөлу кезінде «ҚТЖ» ҰК» АҚ қайта ұйымдастыру және «ҚТЖ – Инфрақұрылым» АҚ-ға магистральдық инфрақұрылымды және МТЖ қызметтерін көрсету үшін қажет басқа да активтерді беру жолымен «ҚТЖ – Инфрақұрылым» АҚ құрылатын болады;
МТЖ иесі және операторы ретінде «ҚТЖ – Инфрақұрылым» АҚ құру жөнінде дайындық іс-шараларын өткізу және «ҚТЖ» ҰК» АҚ құрамында оқшауланған ұлттық жүк тасымалдаушысын құру мақсатында «ҚТЖ» ҰК» АҚ - «Магистральдық желі дирекциясы» мен «Тасымалдау процесі дирекциясы» филиалдарының арасында функциялар мен штатты бөлу жүргізілетін болады.
«ҚТЖ – Инфрақұрылым» АҚ жарғылық капиталына МТЖ беруді қамтамасыз ету мақсатында заңнамаға тиісті түзетулер енгізілетін болады.
Заңнамаға түзетулер мыналарды көздейді:
МТЖ және оның объектілерін МТЖ операторының («ҚТЖ – Инфрақұрылым» АҚ) жарғылық капиталына беру және оны өзге адамдарға иеліктен шығаруға тыйым салу көзделеді;
МТЖ операторының («ҚТЖ – Инфрақұрылым» АҚ) жалғыз акционері саланың нысаналы моделіне сәйкес корпоративтік орталық мәртебесіне ие «ҚТЖ» ҰК» АҚ болады;

11) Для полноценного и самостоятельного осуществления функций национального грузового перевозчика будет сформировано АО «КТЖ – Грузовые перевозки» с консолидацией активов, необходимых для осуществления перевозочного процесса. При этом АО «Локомотив» будет присоединено к АО «Казтемiртранс». После устранения перекрестного субсидирования убытков от пассажирских перевозок за счет доходов от грузовых перевозок АО «КТЖ – Грузовые перевозки» будет реорганизовано путем разделения. Созданному в результате реорганизации акционерному обществу будет передан имущественный комплекс по эксплуатации и содержанию локомотивов, обслуживающих пассажирские перевозки, с дальнейшим присоединением этого акционерного общества к АО «Пассажирские перевозки».»;
подпункт 14) исключить;

11) Ұлттық жүк тасымалдаушының функцияларын толыққанды және дербес орындау үшін тасымалдау процесін жүзеге асыру үшін қажетті активтерді біріктіре отырып, «ҚТЖ – Жүк тасымалдары» АҚ қалыптастырылатын болады. Бұл ретте, «Локомотив» АҚ «Қазтеміртранс» АҚ-қа қосылатын болады. Жүк тасымалдарының кірісі есебінен жолаушылар тасымалының залалдарын айқаспа субсидиялауды жойған соң «ҚТЖ – Жүк тасымалдары» АҚ бөлу арқылы қайта ұйымдастырылады. Қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған акционерлік қоғамға жолаушылар тасымалына қызмет көрсететін локомотивтерді пайдалану және ұстау жөніндегі мүліктік кешен беріледі, бұдан әрі осы акционерлік қоғам «Жолаушылар тасымалы» акционерлік қоғамына қосылады.»;
14) тармақша алынып тасталсын;

дополнить подпунктами 16), 17) следующего содержания:
«16) Будет осуществлено создание совместных предприятий с зарубежными транспортными компаниями – мировыми лидерами в области разработки и производства железнодорожной техники в целях развития железнодорожной отрасли страны с использованием передовой техники и технологий, отвечающих международным стандартам безопасности и качества, которые могут предоставить эти компании;

мынадай мазмұндағы 16), 17) тармақшалармен толықтырылсын:
«16) Осы компаниялар ұсынуы мүмкін, қауіпсіздік пен сапаның халықаралық стандарттарына жауап беретін озық техника мен технологияларды пайдалана отырып, елдің темір жол саласын дамыту мақсатында теміржол техникасын әзірлеу мен өндіру саласындағы шетелдік көлік компаниялары – әлемдік көшбасшылармен бірлескен кәсіпорындар құру жүзеге асырылатын болады;

17) В целях формирования квалифицированного кадрового потенциала АО «НК «КТЖ» будут приобретены акции АО «Казахская академия транспорта и коммуникаций им. М.Тынышпаева.»;
часть десятую изложить в следующей редакции:
«В связи с необходимостью соблюдения группой компаний АО «НК «КТЖ» нефинансовых обязательств по привлеченным займам и выпущенным еврооблигациям, мероприятия по реорганизации группы компаний АО «НК «КТЖ» будут предварительно согласованы с кредиторами, с которыми заключены соглашения о займах и договора гарантий в их обеспечение, и финансовыми агентами по обслуживанию займов: Японский банк международного сотрудничества (JICA), Эксимбанк США, Европейский Банк Реконструкции и Развития, Instituto de Credito Official Королевства Испании, The Royal Bank of Scotland, Bank of New York (как Трастового управляющего в соответствии с договорами по еврооблигациям), АО «Банк Развития Казахстана», АО «Компания по реабилитации и управлению активами» и другими кредиторами.»;

17) «ҚТЖ» ҰК» АҚ білікті кадрлық әлеуетін қалыптастыру мақсатында «М. Тынышпаев атындағы Қазақ көлік академиясы» АҚ акциялары сатып алынатын болады.»;
оныншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«ҚТЖ» ҰК» АҚ компаниясы тобының қарыздарды тарту және шығарылған еурооблигациялар бойынша қаржылық емес міндеттемелерді сақтау қажеттілігіне байланысты «ҚТЖ» ҰК» АҚ компаниясы тобын қайта ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар қарыздар туралы келісімдер және оларды қамтамасыз етудің кепілдік шарттары туралы келісімдер жасалған кредиторлармен және қарыздарға қызмет көрсету жөніндегі қаржылық агенттермен: Жапон халықаралық ынтымақтастық банкі (JICA), АҚШ Эксимбанкі, Еуропалық Қайта құру және Даму банкі, Instituto de Credito Official Испания Королдігі, The Royal Bank of Scotland, Bank of New York (еурооблигация бойынша шарттарға сәйкес трастік басқарушы ретінде), «Қазақстанның даму банкі» АҚ, «Активтерді оңтайландыру мен басқару компаниясы» АҚ және басқа да кредиторлармен алдын ала келісілетін болады.»;

в подразделе 5.2. «Развитие автодорожной отрасли»:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«В период 2010 – 2014 гг. планируются строительство, реконструкция 3 866 км (из которых 49 км за счет средств концессии) и ремонт 5 646 км автодорог республиканского значения. Также предполагается проведение ремонтно-восстановительных работ 11 524 км местной сети автодорог.»;
таблицу 4 «Объемы дорожных работ в разрезе назначения дорог в 2010 – 2014 гг.» изложить в следующей редакции:
«
Наименование проекта
Протяженность, км

«Автожол саласын дамыту» деген 5.2-кіші бөлімде:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«2010 – 2014 жылдар кезеңінде республикалық маңызы бар автожолдардың 3 866 км салу, қайта жаңарту (соның ішінде 49 км концессия қаражаты есебінен) және 5 646 км жөндеу жоспарланып отыр. Сондай-ақ, 11 524 км жергілікті желідегі автожолдарда жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу болжануда.»;
«2010 – 2014 жылдары жолдарды белгілеу бөлінісіндегі жол жұмыстарының көлемі» деген 4-кесте мынадай редакцияда жазылсын:
«
Жоба атауы
Ұзақтығы, км

67,2
99,7
106,7
152,2
138,3
564,2
из них концессия
2
2,0
»;
части третью и четвертую изложить в следующей редакции:
«В рамках работ по реконструкции автомобильных дорог республиканского значения планируется охватить 3 588 км по шести основным международным коридорам, проходящим по территории Республики Казахстан:
1) граница Узбекистана – Шымкент – Тараз – Алматы – Хоргос – граница Китая (реконструкция 1150 км из 1 150 км общей протяженности);

67,2
99,7
106,7
152,2
138,3
564,2
оның ішінде концессия
2
2,0
»;
үшінші және төртінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын қайта жаңарту жұмыстары шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағы бойынша өтетін алты негізгі халықаралық дәліз бойынша 3 588 км қамту жоспарланып отыр:
1) Өзбекстан шекарасы – Шымкент – Тараз – Алматы – Қорғас – Қытай шекарасы (жалпы ұзақтығы 1 150 км-дің 1 150 км қайта жаңарту);

2) Шымкент – Кызылорда – Актобе – Уральск – граница РФ (реконструкция 1 362 км из 2 066 км);
3) Алматы – Караганда – Астана – Петропавловск (реконструкция 445 км из 1 724 км);
4) граница РФ – Атырау – Актау – граница Туркменистана (реконструкция 195 км из 1 402 км);
5) граница РФ – Павлодар – Семипалатинск – Майкапшагай – граница Китая (реконструкция 277 км из 1 094 км);
6) Астана – Костанай – граница РФ (реконструкция 159 км из 891 км).
Из 3 588 км 2 314 км автодорог будет реконструировано в рамках проекта международного транзитного коридора «Западная Европа – Западный Китай», включающего в себя первые два направления.»;
части шестую и седьмую изложить в следующей редакции:
«Помимо этого планируются строительство и реконструкция 278 км других автодорог республиканского значения.
В рамках реализации планируемых 25 проектов по строительству, реконструкции и ремонту автодорог республиканского и местного значения потребуется значительное увеличение производимых объемов дорожно-строительного сырья, материалов и технологических компонентов.»;
в главе «Внедрение платных автодорог»:
часть первую изложить в следующей редакции:
«Во исполнение поручений Главы государства, озвученных в ежегодном Послании народу Казахстана от 6 февраля 2008 года, МТК проводятся мероприятия по строительству «БАКАД» на основе концессионного механизма. Вместе с тем МТК проводятся работы по устройству системы взимания платы за проезд на участке «Астана – Щучинск» автомобильной дороги «Астана – Петропавловск».»;
таблицу 7 «Планируемая система платных автомобильных дорог» изложить в следующей редакции:
«
Наименование
Протяженность, км
Годы
реализации
Стоимость, млрд. тенге
ИТПС на участке
Астана – Щучинск
2013
1,5
БАКАД
49
2013 – 2016
2,0
Итого
49
3,5
»;
дополнить частями следующего содержания:
«Существующая система управления внедрена с 2001 года, которая основана на бюджетном финансировании и заключается в сосредоточении в одном подразделении государственного органа функций заказчика и технадзора.
Опыт реализации концессионных проектов показал, что основной причиной отсутствия концессионеров являются низкий трафик и риск инвесторов ввиду капиталоемкости казахстанских автодорожных проектов из-за большой протяженности и расходов на их содержание.
В условиях необходимости привлечения альтернативных источников финансирования и ограниченности бюджетных средств будет создан единый национальный оператор, который будет управлять платными автодорогами, организовывать строительство новых дорог, обеспечивать взимание платы, содержание и текущий ремонт существующих дорог, а также реализовывать как бюджетные проекты, так и проекты ГЧП. Финансирование деятельности компании будет осуществляться за счет сборов от платности.»;

2) Шымкент – Қызылорда – Ақтөбе – Орал – РФ шекарасы (2 066 км-дің 1 362 км қайта жаңарту);
3) Алматы – Қарағанды – Астана – Петропавл (1724 км-дің 445 км қайта жаңарту);
4) РФ шекарасы – Атырау – Ақтау – Түрікменстан шекарасы (1402 км-дің 195 км қайта жаңарту;
5) РФ шекарасы – Павлодар – Семей – Майқапшағай – Қытай шекарасы (1094 км-дің 277 км қайта жаңарту);
6) Астана – Қостанай – РФ шекарасы (891 км-дің 159 км қайта жаңарту).
Автожолдардың 3 588 км-дің 2 314 км алғашқы екі бағытты қамтитын «Батыс Еуропа – Батыс Қытай» халықаралық транзит дәлізі жобасы шеңберінде қайта жаңартылатын болады.»;
алтыншы және жетінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұдан басқа республикалық маңызы бар 278 км басқа да автожолдар салу және қайта жаңарту жоспарланып отыр.
Республикалық және жергілікті маңызы бар автожолдарды салу, қайта жаңарту және жөндеу бойынша жоспарланатын 25 жобаны іске асыру шеңберінде жол-құрылыс шикізатының, материалдар мен технологиялық құрамдауыштардың өндірілетін көлемін айтарлықтай арттыру талап етіледі.»;
«Ақылы автожолдарды енгізу» деген тарауда:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекет басшысының 2008 жылғы 6 ақпандағы Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауында айтылған тапсырмаларын орындау үшін ККМ концессиялық тетік негізінде «ҮАААЖ» құрылысын іске асыру бойынша іс-шаралар жүргізуде. Сонымен бірге ККМ «Астана – Петропавл» автожолының «Астана – Щучье» учаскесінде жүріп өту үшін ақы төлеу жүйесін орнату бойынша жұмыстар жүргізуде.»;
«Ақылы автомобиль жолдарының жоспарланған жүйесі» деген 7-кесте мынадай редакцияда жазылсын:
«
Атауы
Ұзақтығы, км
Іске асыру жылдары
Құны, млрд. теңге
Астана – Щучье учаскесіндегі ИТЖ
2013
1,5
ҮАААЖ
49
2013-2016
2,0
Жиыны
49
3,5
»;
мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
«Қолданыстағы басқару жүйесі 2001 жылдан бастап енгізілген, ол бюджеттік қаржыландыру негізінде құрылған және мемлекеттік органның бір бөлімшесінде тапсырыс беруші мен техникалық қадағалау функцияларын шоғырландырудан тұрады.
Концессиялық жобаларды іске асыру тәжірибесі концессионерлер болмауының негізгі себебі трафиктің аздығы және жолдың ұзақтығы мен ұстауға жұмсалатын шығындардың көптігінен қазақстандық автожол жобаларының капиталды көп қажет ететіне байланысты инвесторлар тәуекелділігі болып табылатынын көрсетті.
Баламалы қаржыландыру көздерін тарту қажеттілігі мен бюджеттік қаражаттың шектеулілігі жағдайында бірыңғай ұлттық оператор құрылатын болады, ол ақылы автожолдарды басқарып, жаңа жолдар салуды ұйымдастырады, ақы төлеу, қолданыстағы жолдарды ағымдағы жөндеуді және ұстауды қамтамасыз етеді, сондай-ақ бюджеттік жобалармен қатар МЖӘ жобаларын да іске асырады. Компания қызметін қаржыландыру ақылы жолдан алынған алымдар есебінен жүзеге асырылатын болады.»;

в подразделе 5.3 «Развитие автомобильного транспорта»:
в первом этапе (2010 – 2012 гг.):
часть первую изложить в следующей редакции:
«Будут внедрены цифровые тахографы – контрольные устройства регистрации режима труда и отдыха водителей, использующие принцип электронной цифровой регистрации.»;
части шестую, седьмую, восьмую, девятую, десятую, одиннадцатую и двенадцатую исключить;
во втором этапе (2013 – 2014 гг.):
дополнить частями первой, второй, третьей, четвертой и пятой следующего содержания:
«С 1 января 2013 года в Казахстане будут введены экологические стандарты экологического этапа-3 для автотранспортных средств.
Введение стандартов экологического этапа-3 позволит запретить ввоз европейских автомобилей ранее 2001 года выпуска.
Нормы экологического этапа-3 в отличие от экологического этапа-2 отдельно оговаривают параметры холодного пуска и сокращают по сравнению с нормами экологического этапа-2 объем допустимых токсичных выбросов примерно на 25 % (в два раза по сравнению с экологическим этапом-1).
В Республике Казахстан выбросы в атмосферу вредных веществ от стационарных источников составляют около 2,5 млн. тонн/год, транспортные выбросы превышают 1 млн.тонн/год.
В большинстве крупных городов вклад автотранспорта в загрязнение воздушного бассейна достигает 60 % и более от общих объемов вредных выбросов.»;
части первую, вторую, третью и четвертую изложить в следующей редакции:
«С 1 января 2014 года будут введены стандарты экологического этапа-4 для автотранспортных средств.
Введение стандартов экологического этапа-4 позволит запретить ввоз европейских автомобилей, выпущенных ранее 2006 года.
Нормы экологического этапа-4 по всем показателям примерно в два раза жестче, чем экологического этапа-3.
Реализация положений технического регламента по выбросам вредных веществ автотранспортом позволит ограничить ввоз в Казахстан и производство на территории республики автомобилей, которые не соответствуют стандартам экологических этапов. Кроме того, данная мера позволит обеспечить повышение качества автомобильного топлива. В конечном счете, внедрение экологических стандартов создаст условия для обновления существующего парка автомашин, а также позволит решить экологические проблемы (особенно в больших городах) и проблемы повышения уровня безопасности на дорогах.»;
в подразделе 5.4 «Развитие воздушного транспорта»:
первый этап (2010 – 2012 гг.), второй этап (2010 – 2014 гг.) изложить в следующей редакции:

«Автомобиль көлігін дамыту» деген 5.3-кіші бөлімде:
бірінші кезеңде (2010 – 2012 жж.):
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Цифрлық тахографтар – электрондық цифрлық тіркеу қағидатын пайдаланатын жүргізушілердің еңбегі мен демалыс режимін тіркеудің бақылау құралдары енгізілетін болады.»;
алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші бөліктер алынып тасталсын;
екінші кезеңде (2013 – 2014 жж.):
мынадай мазмұндағы бірінші, екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
«2013 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстанда автокөлік құралдары үшін 3-экологиялық кезеңнің экологиялық стандарттары енгізіледі.
3-экологиялық кезең стандарттарын енгізу 2001 жылдан бұрын шығарылған еуропалық автомобильдерді әкелуге тыйым салуға мүмкіндік береді.
3-экологиялық кезең нормалары 2-экологиялық кезеңге қарағанда салқын іске қосу параметрлерін жеке ескереді және 2-экологиялық кезең нормаларымен салыстырғанда рұқсат етілетін уытты шығарындылар көлемін шамамен 25 %-ға (1-экологиялық кезеңмен салыстырғанда екі есеге) қысқартады.
Қазақстан Республикасында стационарлық көздерден зиянды заттардың атмосфераға шығарындылары жылына шамамен 2,5 млн. тоннаны құрайды, көліктік шығарындылар жылына 1 млн. тоннадан асады.
Ірі қалалардың көпшілігінде автокөліктің ауа бассейнін ластауға қосатын үлесі зиянды шығарындылардың жалпы көлемінің 60 %-ына жетеді және одан да асады.»;
бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«2014 жылғы 1 қаңтардан бастап автокөлік құралдары үшін 4-экологиялық кезең стандарттары енгізіледі.
4-экологиялық кезең стандарттарын енгізу 2006 жылдан бұрын шығарылған еуропалық автомобильдерді әкелуге тыйым салуға мүмкіндік береді.
4-экологиялық кезең нормалары барлық көрсеткіштер бойынша 3-экологиялық кезеңге қарағанда шамамен екі есе қатаң.
Автокөлік құралының зиянды заттар шығарындылары бойынша техникалық регламентінің ережелерін іске асыру экологиялық кезеңдер стандарттарына сәйкес келмейтін автомобильдерді Қазақстанға әкелуді және республика аумағында өндіруді шектеуге мүмкіндік береді. Бұдан басқа, аталған шара автомобиль отынының сапасын арттыруды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Ақыр аяғында экологиялық стандарттарды енгізу қолданыстағы автомашина паркін жаңартуға жағдайлар жасайды, сондай-ақ экологиялық проблемаларды (әсіресе үлкен қалаларда) және жолдардағы қауіпсіздік деңгейін жоғарылату проблемаларын шешуге мүмкіндік береді.»;
«Әуе көлігін дамыту» деген 5.4-кіші бөлімде:
бірінші кезең (2010 – 2012 жылдар), екінші кезең (2010 – 2014 жылдар) мынадай редакцияда жазылсын:

«Первый этап (2010 – 2012 гг.)
Необходимыми мероприятиями по повышению уровня безопасности полетов и авиационной безопасности являются:
1) гармонизация национального авиационного законодательства с международными стандартами;
2) введение в 2011 году обязательной сертификации организаций по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники, учебных авиационных центров, служб аэропортов, осуществляющих досмотр пассажиров и их багажа;
3) обучение специалистов уполномоченного органа в соответствии с международными стандартами (ИКАО, EASA, ТРАСЕКА и др.).
Второй этап (2013 – 2014 гг.)
1) осуществить внедрение современных систем информации по инцидентам, авиационным происшествиям, отказам и неисправностям авиационной техники в целях принятия своевременных корректирующих действий по обеспечению безопасности полетов;
2) в период 2013 – 2014 годы – обучение специалистов уполномоченного органа в соответствии со стандартами ИКАО, EASA, ТРАСЕКА.»;
в главе «Обновление парка воздушных судов и совершенствование технического обслуживания»:
часть вторую исключить;
части третью и четвертую изложить в следующей редакции:
«К 2014 году количество новых современных самолетов составит 70 ед.
Общее количество современных вертолетов западного и российского производства достигнет 23 ед.»;
в главе «Развитие наземной инфраструктуры»:
подпункты 1) и 2) части первой изложить в следующей редакции:
«1) в 2010 – 2012 годах ввод в эксплуатацию после реконструкции взлетно-посадочных полос в аэропортах гг. Кызылорда, Актау и Кокшетау;
2) в период до 2015 года:
проведение реконструкции взлетно-посадочных полос в 4 аэропортах (Талдыкорган, Костанай, Тараз, Уральск).»;
в главе «Развитие аэронавигационной системы и транзитного движения»:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«Планируется проведение работ по внедрению в республике Всемирной геодезической системы координат – 1984 (WGS-84) в качестве единой опорной системы координат, в том числе в аэропортах.»;
в главе «Развитие авиационных услуг»:
часть пятую исключить;
в главе «Развитие конкуренции»:
дополнить частью четвертой следующего содержания:
«В дальнейшем в целях развития конкуренции в гражданской авиации и повышения конкурентоспособности авиапредприятий планируется отмена конкурса на внутренние регулярные коммерческие воздушные перевозки. В перспективе в реализацию этих целей будут внедрены новые квалификационные требования к авиаперевозчикам на соответствие международным стандартам безопасности полетов (такие как IOSA, EASA), финансовой устойчивости, качества обслуживания.»;
подпункт 2) части шестой изложить в следующей редакции:

«Бірінші кезең (2010 – 2012 жылдар)
Ұшу қауіпсіздігі және авиациялық қауіпсіздік деңгейін арттыру бойынша қажетті іс-шаралар мыналар болып табылады:
1) ұлттық авиациялық заңнаманы халықаралық стандарттармен үйлестіру;
2) 2011 жылы авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша ұйымдарды, авиациялық оқу орталықтарын, жолаушылар мен олардың багаждарын тексеруді жүзеге асыратын әуежайлар қызметтерін міндетті сертификаттауды енгізу;
3) уәкілетті орган мамандарын халықаралық стандарттарға (ИКАО, EASA, ТРАСЕКА және т.б.) сәйкес оқыту.
Екінші кезең (2013 – 2014 жылдар)
1) ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша уақтылы түзету іс-қимылдарын қабылдау мақсатында инциденттер, авиациялық оқиғалар, авиациялық техниканың істен шығуы мен ақаулықтары бойынша ақпараттың қазіргі заманғы жүйелерін енгізуді жүзеге асыру;»;
2) 2010 – 2014 жылдар кезеңінде - уәкілетті орган мамандарын ИКАО, ЕАSА, ТРАСЕКА стандарттарына сәйкес оқыту.»;
«Әуе кемелерінің паркін жаңарту және техникалық қызмет көрсетуді жетілдіру» деген тарауда:
екінші бөлік алынып тасталсын;
үшінші және төртінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«2014 жылға қарай қазіргі заманғы жаңа ұшақтар саны 70 бірлікті құрайтын болады.
Батыс және ресейлік өндірістің қазіргі заманғы тікұшақтарының жалпы саны 23 бірлікке жетеді.»;
«Жерүсті инфрақұрылымын дамыту» деген тарауда:
бірінші бөліктің 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) 2010 – 2012 жылдары Қызылорда, Ақтау және Көкшетау қалаларының әуежайларындағы ұшу-қону жолақтарын қайта жаңартылғаннан кейін пайдалануға беру;
2) 2015 жылға дейінгі кезеңде:
4 әуежайдың ұшу-қону жолақтарын қайта жаңартуды жүргізу (Талдықорған, Қостанай, Тараз, Орал).»;
«Аэронавигациялық жүйені және транзиттік қозғалысты дамыту» деген тарауда:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Республикада координаталардың бірыңғай тірек жүйесі ретінде Дүниежүзілік геодезиялық координаталар жүйесін – 1984 (WGS-84), соның ішінде әуежайларда енгізу жөніндегі жұмыстар жүргізу жоспарлануда.»;
«Авиациялық қызмет көрсетуді дамыту» деген тарауда:
бесінші бөлік алынып тасталсын;
«Бәсекелестікті дамыту» деген тарауда:
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Азаматтық авиацияда бәсекелестікті одан әрі дамыту және авиакәсіпорындардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында ішкі тұрақты коммерциялық әуе тасымалдарына конкурсты алып тастау жоспарлануда. Перспективада осы мақсаттарды іске асыру үшін ұшу қауіпсіздігінің (IOSA, EASA сияқты), қаржылық тұрақтылықтың, қызмет көрсету сапасының халықаралық стандарттарына сәйкес авиатасымалдаушыларына қойылатын жаңа біліктілік талаптары енгізілетін болады.»;
алтыншы бөліктің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«2) внедрение международных стандартов качества услуг;»;
в подразделе 5.5 «Развитие водного транспорта»:
в части первой:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
«1) развитие портовой инфраструктуры;
2) строительство и приобретение судов танкерного, сухогрузного флота и флота поддержки морских операций и паромного флота;»;
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
«6) создание паромной переправы.»;
во втором этапе (2013 – 2014 гг.):
части первую, вторую, третью и четвертую изложить в следующей редакции:
«Планируется завершение мероприятий по автоматизации и оптимизации производственных процессов в порту Актау, что позволит увеличить существующую пропускную способность на 25 % или 1 млн. тонн.
Продолжение реализации проекта расширения порта Актау в северном направлении путем строительства на концессионной основе трех сухогрузных терминалов (зерновой и 2 универсальных) мощностью 2,5 млн. тонн.
Реализация данных мер позволит обеспечить перевалку через порт Актау экспортно-импортных и транзитных грузов в объеме до 17,5 млн. тонн.
В стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2020 года в сфере водного транспорта определены следующие цели:
1) к 2020 году пропускная способность морских портов Казахстана доведена до 48 млн. тонн;
2) к 2016 году национальный морской торговый флот обеспечивает 2/3 объема перевозок нефти и 1/2 объема перевозок сухих грузов из портов Республики Казахстан на Каспийском море.»;
дополнить частью пятой следующего содержания:
«Во исполнение данных стратегических целей к 2014 году отечественной судоходной компанией «Казмортрансфлот» будут приобретены два сухогрузных судна, а также в период 2013 – 2016 годы планируются строительство паромной переправы и создание паромного флота (приобретение 2 паромов).»;
часть пятую изложить в следующей редакции:
«В результате планируются обеспечение транспортировки собственными танкерами до 70 % нефти, переваливаемой через порт Актау, и вхождение на рынок перевозки сухих грузов казахстанского происхождения.»;
в подразделе 5.6 «Повышение безопасности на транспорте»:
части восемнадцатую, девятнадцатую и двадцатую исключить;
дополнить частями тридцатой, тридцать первой и тридцать второй следующего содержания:
«Также, будут переданы функции по проведению технического осмотра транспортных средств от Министерства внутренних дел Республики Казахстан в конкурентную среду, а полномочия по контролю за организацией и проведением технического осмотра в Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
Согласно новому порядку технический осмотр транспортных средств будет проводиться частными центрами, имеющими стационарные и мобильные линии технического контроля, которые автоматически определяют параметры эффективности тормозной системы, рулевого управления, элементов подвески, выбросов в атмосферу и т.д.
Кроме того, для исключения возможности совершения коррупционных нарушений в центрах планируется внедрить единую информационную систему, которая позволит передавать результаты прохождения техосмотра в автоматическом режиме в центральную базу данных Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.»;
часть тридцать шестую изложить в следующей редакции:

«2) халықаралық қызметтер сапасы стандарттарын енгізу;»;
«Су көлігін дамыту» деген 5.5-кіші бөлімде:
бірінші бөлікте:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) порттық инфрақұрылымды дамыту;
2) танкерлік, құрғақ жүк флоты мен теңіз операцияларына қолдау көрсету флоты және паромдық флот кемелерін салу және сатып алу;»;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) паром өткелін құру.»;
екінші кезеңде (2013 – 2014 жж.):
бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Ақтау портында өндiрiстiк процестерді автоматтандыру және оңтайландыру жөніндегі іс-шаралардың аяқталуы жоспарлануда, бұл қазіргі өткiзу қабiлетiн 25 %-ға немесе 1 млн. тоннаға арттыруға мүмкіндік береді.
2,5 млн. тонна қуатымен (астықты және 2 әмбебап) үш құрғақ жүк терминалын концессиялық негiзде салу арқылы Ақтау портын солтүстік бағытта кеңейту жобасын іске асыруды жалғастыру.
Аталған шараларды іске асыру 17,5 млн. тоннаға дейінгі көлемде экспорттық-импорттық және транзиттік жүкті Ақтау порты арқылы ауыстырып тиеуді қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарында су көлігі саласында мынадай мақсаттар айқындалды:
1) 2020 жылға қарай Қазақстанның теңіз порттарының өткізу мүмкіндігі 48 млн. тоннаға дейін жеткізіледі;
2) 2016 жылға қарай ұлттық теңіз сауда флоты Каспий теңізіндегі Қазақстан Республикасының порттарынан 2/3 көлеміндегі мұнай тасымалдауды және 1/2 көлеміндегі құрғақ жүктерді тасымалдауды қамтамасыз етеді.»;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы стратегиялық мақсаттарды орындау үшін 2014 жылға қарай «Қазтеңізтрансфлот» отандық кеме компаниясы екі құрғақ жүк кемесін сатып алады, сондай-ақ 2013 – 2016 жылдар кезеңінде паром өткелінің құрылысы және паром флотын құру жоспарлануда (2 паром сатып алу).»;
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Нәтижесінде Ақтау порты арқылы ауыстырып тиелетін мұнайдың 70%-ға дейін өз танкерлермен тасымалдануын қамтамасыз ету және Қазақстанда жасалған құрғақ жүк тасымалдау нарығына кіру жоспарлануда.»;
«Көліктегі қауіпсіздікті күшейту» деген 5.6-кіші бөлімде:
он сегізінші, он тоғызыншы және жиырмасыншы бөліктер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы отызыншы, отыз бірінші және отыз екінші бөліктермен толықтырылсын:
«Сондай-ақ, техникалық байқауды жүргізу бойынша функциялары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінен бәсекелі ортаға, ал техникалық байқауды ұйымдастыру мен жүргізуді бақылау бойынша құзыреттер Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігіне берілетін болады.
Жаңа тәртіпке сәйкес көлік құралдарын техникалық байқауды тежеу жүйесінің, рульдік басқарудың, аспа элементтерінің, атмосфераға шығарындылардың тиімділік параметрлерін автоматты түрде анықтайтын стационарлық және жылжымалы техникалық бақылау желілері бар жеке меншік орталықтар жүргізетін болады.
Бұдан басқа, орталықтарда сыбайлас жемқорлық бұзушылықтарын жасау мүмкіндігін болдырмау үшін орталықтарда бірыңғай ақпараттық жүйені іске қосу жоспарланып отыр, ол Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің орталық дерекқорына техникалық байқаудың қорытындыларын автоматты режимде беруге мүмкіндік береді.»;
отыз алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

«Следует отметить при осуществлении контроля за морским (291 ед.), речным (837 ед.) и маломерным (28 113 ед.) флотом, а также учитывая при этом разбросанность на большие расстояния, отдаленность водоемов друг от друга, озер и рек, до 99 % контрольно-надзорные функции территориальных органов транспортного контроля не выполняются должным образом по причине изношенности служебного водного транспорта.»;
дополнить частью сорок третьей следующего содержания:
«Также, в рамках обеспечения безопасности от актов незаконного вмешательства предполагается дальнейшее оснащение железнодорожных и автовокзалов, а также аэропортов системами видеонаблюдения.»;
в подразделе 5.7 «Использование транзитного потенциала»:
часть двадцать восьмую исключить;
дополнить частями тридцатой, тридцать первой, тридцать второй и тридцать третьей следующего содержания:
«Для создания удобств населению при пользовании услугами регулярных пассажирских перевозок необходимо развитие общедоступной сети продажи билетов.
Для этого предполагается создание условий для развития сети продажи билетов на автобусные перевозки через агентские кассы, терминалы, сеть Интернет. Развитие подобной системы билетирования также позволит:
1) объединять регулярные автобусные перевозки в единую систему билетирования;
2) внедрить электронную систему взаиморасчета между участниками перевозок;
3) приобретать и бронировать проездные билеты вне зависимости от региона нахождения пассажира и места отправления автобуса;
4) выбирать пассажирам наиболее оптимальный рейс (с учетом качества подвижного состава, времени отправления-прибытия).
При проведении анализа утвержденных государственных стандартов в области автомобильного транспорта, касающихся требований к качеству услуг по перевозке пассажиров, выявлено отсутствие требований, которые необходимо предъявлять к городским, междугородним, международным перевозкам, а также к перевозкам такси.
В целях повышения качества предоставляемых услуг планируется разработка новых государственных стандартов:
1) услуги автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров;
2) услуги автотранспортные по регулярным и нерегулярным перевозкам;
3) услуги автотранспортные по перевозкам такси.»;
после подраздела 5.7 «Использование транзитного потенциала» дополнить подразделом 5.8 следующего содержания:
«5.8 Развитие транспортной логистики
Транспортно-логистическая система является основным инструментом реализации экономических связей между регионами Казахстана, а также главным проводником экспорта казахстанских товаров на мировые рынки.
Стремясь к достижению отраженных показателей к 2015 году Казахстан планирует стать мощным транспортно-логистическим хабом на евразийском пространстве.
Так на Востоке и Западе страны созданы и открыты ворота для международной торговли СЭЗ Хоргос – Восточные Ворота и морской порт Актау.
Введение в эксплуатацию участков ж/д линий «Коргас – Жетыген» и «Узень – государственная граница с Туркменистаном», начало строительства новых железнодорожных линий сообщением «Жезказган – Бейнеу» и «Аркалык – Шубаркуль», строительство автокоридора «Западный Китай – Западная Европа», а также реконструкция 6 международных автокоридоров, реконструкция аэропортов, расширение морского порта Актау в северном направлении позволят обеспечить развитие транспортно-логистической системы.

«Теңіз (291 бірлік), өзен (837 бірлік) және шағын көлемді (28 113 бірлік) флотты бақылауды жүзеге асыру кезінде, сондай-ақ мұндағы үлкен қашықтыққа шашыраңқылықты, су қоймаларының бір-бірінен, көлдер мен өзендердің шалғайлылығын ескере отырып, көліктік бақылау аумақтық органдарының 99%-ға дейін бақылау-қадағалау функциялары қызметтік су көлігінің тозуы себебінен тиісті дәрежеде орындалмайтындығын атап өту қажет.»;
мынадай мазмұндағы қырық үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Сондай-ақ, заңсыз қол сұғушылық актілерінен қауіпсіздікті қамтамасыз ету шеңберінде темір жол және автовокзалдарын, сонымен қатар әуежайларды бейнебақылау жүйелерімен одан әрі жабдықтау болжанады.»;
«Транзиттік әлеуетті пайдалану» деген 5.7-кіші бөлімде:
жиырма сегізінші бөлік алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші және отыз үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Жолаушылар тасымалдарының тұрақты қызметтерін пайдалану кезінде халықтың ыңғайлылығына жағдайлар жасау үшін билеттер сатудың қолжетімді желісін дамыту қажет.
Бұл үшін агенттік кассалары, терминалдар, Интернет желісі арқылы автобус тасымалдарына билеттер сату желісін дамыту үшін жағдайлар жасау болжануда. Билет берудің мұндай жүйесін дамыту:
1) тұрақты автобус тасымалдарын бірыңғай билеттеу жүйесіне біріктіруге;
2) тасымалдаулар қатысушылары арасындағы өзара есеп айырысудың электрондық жүйесін енгізуге;
3) жолаушының болу өңіріне және автобустың жөнелтілетін жеріне қарамастан жол жүру билетін сатып алуға және брондауға;
4) жолаушыға неғұрлым оңтайлы рейсті таңдауға (жылжымалы құрамның сапасын, келу-кету уақытын ескере отырып) мүмкіндік береді.
Жолаушыларды тасымалдау жөніндегі қызметтер сапасына қойылатын талаптарға қатысты автомобиль көлігі саласындағы бекітілген мемлекеттік стандарттарға талдау жүргізу кезінде қалалық, қалааралық, халықаралық тасымалдарға, сондай-ақ такси тасымалдарына қойылуы қажет талаптардың жоқ екені анықталды.
Ұсынылатын қызметтер сапасын арттыру мақсатында жаңа мемлекеттік стандарттарды әзірлеу жоспарлануда:
1) автовокзалдар, автостанциялар мен жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің қызметтері;
2) тұрақты және тұрақты емес тасымалдаулар бойынша автокөлік қызметтері;
3) таксимен тасымалдаулар бойынша автокөлік қызметтері.»;
«Транзиттік әлеуетті пайдалану» деген 5.7-кіші бөлімнен кейін мынадай мазмұндағы 5.8-кіші бөліммен толықтырылсын:
«5.8. Көліктік логистиканы дамыту
Көліктік-логистикалық жүйе Қазақстан өңірлері арасындағы экономикалық байланыстарды іске асырудың негізгі құралы, сондай-ақ қазақстандық тауарларды әлемдік нарықтарға экспортының басты өткізушісі болып табылады.
Көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізуге ұмтыла отырып, Қазақстан 2015 жылға қарай еуразия кеңістігінде ауқымды көліктік-логистикалық хабқа айналуды жоспарлап отыр.
Осылайша елдің Шығысы мен Батысында халықаралық сауда үшін қақпалар құрылып ашылады, бұлар Қорғас-Шығыс қақпасы АЭА және Ақтау теңіз порты.
«Қорғас – Жетіген» және «Өзен – Түрікменстанмен мемлекеттік шекара» теміржол желілерінің учаскелерін пайдалануға беру, «Жезқазған – Бейнеу» және «Арқалық – Шұбаркөл» қатынасындағы жаңа теміржол желілері құрылысының басталуы, «Батыс Еуропа – Батыс Қытай» автодәлізінің құрылысы, сондай-ақ 6 халықаралық автодәлізін қайта жаңарту, әуежайларды қайта жаңарту, Ақтау теңіз портын солтүстік бағытта кеңейту көліктік-логистикалық жүйені дамытуды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.

Ориентирование контейнерных поездов на маршруте «Чунцин (КНР) – Дуйсбург (Германия)» с интервалом движения до 2-х поездов в неделю позволит в дальнейшем привлечь больший грузопоток с Китая в Европу через Казахстан. Уже сегодня за счет предсказуемости и комплексного подхода к оперированию перевозками удалось достигнуть скорости транспортировки (10 769 км) в 15 суток и в будущем данные параметры будут снижены до 12 суток, что делает данный наземный маршрут из Азии в Европу через РК наиболее привлекательным (морской путь через Суэцкий канал составляет 30-45 дней).
Кроме того, ведется работа по автоматизации документооборота на транспорте с применением технологии «Электронных поездов» и мониторинга их движения, хронометража работы контролирующих органов и участников транспортного процесса, организации скоростных контейнерных поездов «Шаттл», внедрение электронного декларирования товаров и оказания государственных услуг в режиме «одного окна», реализации «принципа 5С».
На автомобильном транспорте внедряется автоматизированная система взвешивания грузовых автотранспортных средств в движении. Эта мера позволит избежать многократных проверок и повторных взвешиваний, а также увеличить среднюю скорость движения АТС при следовании по транспортным коридорам страны, что будет также способствовать повышению привлекательности наших наземных маршрутов.
Оценивая необходимость отечественного присутствия на внешних рынках, создаются агентские сети продаж транспортно-логистических продуктов с привлечением потенциальных грузопотоков.»;
в подразделе «Развитие инноваций и содействие технологической модернизации»:
часть двадцать девятую изложить в следующей редакции:
«До 2014 года будет реализован ряд инвестиционных проектов в сфере железнодорожной инфраструктуры. К ним относится строительство новых железнодорожных линий «Узень – государственная граница с Туркменистаном» (146 км), «Коргас – Жетыген» (293 км).»;
части тридцать первую, тридцать вторую и тридцать третью изложить в следующей редакции:
«В автодорожной отрасли основным импортируемым материалом является битум. В 2010 году планируется запустить производство битума в ТОО «УАД» в Кызылординской области проектной мощностью 43 тыс. тонн в год.
Также, в декабре 2012 году планируется ввод в эксплуатацию битумного завода в г. Актау проектной мощностью 420 тыс. тонн в год.
В результате этих работ объем казахстанского содержания в закупаемых товарах вырастит с 80 % в 2010 году до 84 % в 2011 году. В дальнейшем данный показатель может достигать 100 процентного уровня, хотя, в связи с большим объемов строительных работ, вероятность импорта некоторых материалов, таких как цемент, битум, все-таки остается.»;
в подразделе «Инвестиционная и финансовая политика»:
часть восьмую изложить в следующей редакции:

Аралық қозғалысы аптасына 2 поезға дейін «Чунцин (ҚХР) – Дуйсбург (Германия)» маршрутында контейнерлік поездарды бағдарлау келешекте Қазақстан арқылы Қытайдан Еуропаға үлкен жүк ағынын тартуға мүмкіндік береді. Бүгіннің өзінде болжамдылық пен тасымалдармен операция жасаудың кешенді тәсілінің есебінен тасымалдау жылдамдығын 15 тәулікке дейін жеткізу мүмкін болды (10 769 км) және болашақта бұл параметрлер 12 тәулікке дейін төмендетіледі, бұл Қазақстан Республикасы арқылы Азиядан Еуропаға осы жерүсті маршрутын аса тартымды етеді (Суэц арнасы арқылы теңіз жолы 30-45 күнді құрайды).
Бұдан басқа, «Электрондық поездар» технологиясын қолдану арқылы көліктегі құжат айналымын автоматтандыру және олардың қозғалысын мониторингілеу, көлік процесін бақылайтын органдар мен оған қатысушылардың жұмыс хронометражы, «Шаттл» жүрдек контейнерлік поездарын ұйымдастыру, тауарларды электрондық декларациялау мен «жалғыз терезе» режимінде мемлекеттік қызметтер көрсетуді енгізу, «5С қағидатын» іске асыру бойынша жұмыстар жүргізілуде.
Автомобиль көлігінде жүк автокөлік құралдарын қозғалыста салмақтап өлшеу автоматтандырылған жүйесі енгізілуде. Осы шара көптеген тексерістерден және қайта салмақтап өлшеулерді болдырмауға, сондай-ақ елдің көліктік дәліздері бойынша жүру кезінде АКҚ орташа жылдамдығын арттыруға мүмкіндік береді, бұл біздің жерүсті маршруттарымыздың тартымдылығын жоғарылатуға ықпал етеді.
Сыртқы нарықтарда отандық қатысудың қажеттілігін бағалай отырып, әлеуетті жүк ағындарын тартумен көліктік-логистикалық өнімдерді сатудың агенттік желілері құрылуда.»;
«Инновацияны дамыту және технологиялық жаңғыртуға жәрдемдесу» деген кіші бөлімде:
жиырма тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«2014 жылға дейін темір жол инфрақұрылымы саласында бірқатар инвестициялық жобалар іске асырылатын болады. Оларға «Өзен – Түрікменстанмен мемлекеттік шекара» (146 км), «Қорғас – Жетіген» (293 км) жаңа теміржол желілерін салу жатады.»;
отыз бірінші, отыз екінші және отыз үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Автожол саласында негізгі импортталатын материал битум болып табылады. 2010 жылы Қызылорда облысындағы «УАД» ЖШС-да жобалық қуаты жылына 43 мың тонна битум өндірісін іске қосу жоспарланып отыр.
Сондай-ақ, 2012 жылғы желтоқсанда Ақтау қаласында жобалық қуаты жылына 420 мың тонна битум зауытын пайдалануға енгізу жоспарлануда.
Осы жұмыстардың нәтижесінде сатып алынатын тауарлардағы қазақстандық қамтудың көлемі 2010 жылғы 80%-дан 2011 жылы 84%-ға дейін өседі. Одан әрі осы көрсеткіш 100 пайыздық деңгейге жетуі мүмкін, алайда, құрылыс жұмыстарының үлкен көлеміне байланысты кейбір материалдардың, цемент, битум сияқтылардың импорты мүмкіндігі қайтсе де қалады.»;
«Инвестициялық және қаржы саясаты» деген кіші бөлімде:
сегізінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

«С 2013 года планируется реализация проекта по строительству Большой Алматинской кольцевой автомобильной дороги на концессионной основе, который утвержден в перечне объектов, предлагаемых к передаче в концессию на среднесрочный период (на 2012 – 2014 годы).»;
часть девятую исключить;
в подразделе «Техническое регулирование»:
часть одиннадцатую изложить в следующей редакции:
«К 2015 году в сфере гражданской авиации 11 аэропортов будут иметь категорию ИКАО.»;
части двенадцатую и тринадцатую исключить;
части четырнадцатую и пятнадцатую изложить в следующей редакции:
«К 2015 году в сфере автомобильного транспорта будут внедрены стандарты экологических этапов - 3, 4, автоматизированная система взвешивания АТС в движении, внедрены цифровые тахографы на международных перевозках.
В железнодорожной отрасли предусмотрены разработка и внедрение технических регламентов:
«Требования к безопасности сигнализации, блокировки, связи и информатизации движения»;
«Требования к безопасности перевозок пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом»;
«Требования к безопасности железнодорожного транспорта и связанной инфраструктуры.»;
части шестнадцатую, семнадцатую и восемнадцатую исключить;
в подразделе «Формирование кадрового потенциала»:
в отрасли гражданской авиации:
части пятую и шестую изложить в следующей редакции:
«РГП «Казаэронавигация» проводит первоначальную подготовку специалистов организации воздушного движения (в 2008 г. – 50, 2009 г. – 75, 2010 г. – 75 курсантов, стоимость обучения одного курсанта составляет 2,4 млн. тенге). Кроме того, обучение проводится в колледже «Рудлоу Манор» (Великобритания) и Рижском институте транспорта и связи (Латвия). В настоящее время ведутся мероприятия по открытию на базе Академии гражданской авиации субрегионального учебного центра по авиационной безопасности при ИКАО для стран Центральной Азии и Азии, а также созданию учебных центров по подготовке летных, инженерно-технических специалистов в соответствии с европейскими требованиями.
Прогнозная потребность в молодых специалистах в 2011 – 2015 гг. составляет порядка 4000 специалистов с высшим и техническим и профессиональным образованием. Потребность в узкопрофильных авиационных специалистах (пилоты, инженера, механики, диспетчеры организаций воздушным движением и наземных служб и др.) при вводе в эксплуатацию инфраструктурных объектов составит порядка 30 % от общей штатной численности предприятия. В настоящее время в отрасли отмечается дефицит инженерно-технических, летных кадров и диспетчеров.»;
в подразделе «Повышение энергоэффективности и энергосбережение»:
в автомобильном транспорте:
подпункт 2) части первой изложить в следующей редакции:

«2013 жылдан бастап орта мерзімді кезеңге (2012 – 2014 жылдарға) концессияға беруге ұсынылатын объектілер тізбесінде бекітілген Үлкен Алматы айналма автомобиль жолын концессиялық негізде салу бойынша жобаны іске асыру жоспарлануда.»;
тоғызыншы бөлік алынып тасталсын;
«Техникалық реттеу» деген кіші бөлімде:
он бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«2015 жылға қарай азаматтық авиация саласында 11 әуежай ИКАО санатына ие болады.»;
он екінші және он үшінші бөліктер алынып тасталсын;
он төртінші және он бесінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«2015 жылға қарай автомобиль көлігі саласында 3, 4-экологиялық кезеңдердің стандарттары, қозғалыстағы АКҚ салмақтап өлшеу автоматтандырылған жүйесі енгізілетін болады, халықаралық тасымалдарда цифрлық тахографтар енгізіледі.
Темір жол саласында мынадай техникалық регламенттерді әзірлеу мен енгізу көзделген:
«Сигнализация, блоктау, байланыс және қозғалысты ақпараттандыру қауіпсіздігіне қойылатын талаптар»;
«Теміржол көлігімен жолаушылар, багаж, жүк, жүкбагаж және пошта жөнелтімдерін тасымалдау қауіпсіздігіне қойылатын талаптар»;
«Теміржол көлігі және онымен байланысты инфрақұрылым қауіпсіздігіне қойылатын талаптар.»;
он алтыншы, он жетінші және он сегізінші бөліктер алынып тасталсын;
«Кадрлық әлеуетті қалыптастыру» деген кіші бөлімде:
азаматтық авиация саласында:
бесінші және алтыншы бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазаэронавигация» РМК әуе қозғалысын ұйымдастыратын мамандардың алғашқы даярлығын жүргізеді (2008 ж. – 50, 2009 ж. – 75, 2010 ж. – 75, бір курсантты оқыту құны 2,4 млн. теңгені құрайды). Бұдан басқа, оқыту «Рудлоу Манор» колледжінде (Ұлыбритания) және Рига көлік және байланыс институтында (Латвия) жүргізіледі. Қазіргі уақытта Азаматтық авиация академиясы базасында Орталық Азия және Азия елдерi үшiн ИКАО жанында авиация қауiпсiздiгi бойынша субөңірлік оқу орталығын ашу, сондай-ақ еуропалық талаптарға сәйкес ұшу, инженерлiк-техникалық мамандар даярлау бойынша оқу орталықтарын құру жөніндегі іс-шаралар жүргізілуде.
2011 – 2015 жылдары жас мамандарға деген болжамдық қажеттілік шамамен 4000-ға жуық жоғары және техникалық әрі кәсіптік білімі бар маманды құрайды. Тар бейіндегі авиация мамандарына (ұшқыштар, инженерлер, механиктер, әуе қозғалысын ұйымдастыру және жердегі қызмет диспетчерлері және т.б.) қажеттілік инфрақұрылымдық объектілерді пайдалануға беру кезінде кәсіпорынның жалпы штаттық санының шамамен 30 %-ын құрайды. Қазіргі уақытта салада инженерлік-техникалық, ұшу мамандары мен диспетчерлердің тапшылығы байқалады.»;
«Энергия тиiмдiлігін арттыру және энергия үнемдеу» деген кіші бөлімде:
автомобиль көлiгiнде:
бірінші бөліктің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«2) за счет обновления парка грузовых автомобилей и автобусов более экономичным подвижным составом на уровне требований экологических норм экологического этапа-4 не менее 3 %;»;
в подразделе «Снижение административных барьеров»:
части вторую, третью, четвертую, пятую, шестую, седьмую, восьмую, девятую, десятую, одиннадцатую изложить в следующей редакции:
«В целях исключения человеческого фактора и обеспечения прозрачности, а также транспарентности распределения иностранных бланков разрешений проводится работа по автоматизации процесса распределения бланков разрешений.
Кроме того, в будущем процедура выдачи бланков разрешений будет осуществляться через центры обслуживания населения, соответствующий стандарт государственной услуги готовится к принятию.
В рамках антикоррупционных мероприятий ведется работа по внедрению автоматизированной системы взвешивания автотранспортных средств в движении. Данная система позволит измерять полную массу и осевые нагрузки АТС в движении, осуществлять бесконтактный контроль, исключить условия для коррупционных правонарушений, тем самым исключить физические барьеры при осуществлении международных автомобильных перевозок.
Так, до конца 2012 года планируется установка 13 систем взвешивания, в 2013 – 2014 годах еще около 70 систем на наиболее интенсивных участках автомобильных дорог республиканского значения.
В результате планируется автоматизация процедур контроля и обеспечения 100 % учета АТС, сокращения сроков доставки грузов путем увеличения скорости движения с 17 до 50 км/ч, снижения себестоимости перевозки путем сокращения простоя на 40 %.
Также, для создания благоприятных условий развитию бизнеса и снижения административных барьеров консервированы 24 стационарных поста транспортного контроля. В настоящее время из 35 постов транспортного контроля действуют 11.»;
после части двадцать седьмой дополнить частями следующего содержания:
«В морском порту Актау создан Центр обслуживания клиентов, работающий по принципу «одного окна», что позволило сократить время на оформление грузовых документов с 6 часов до 45 минут.
Также в порту ведется работа по автоматизации складских операций, внедрению позиционного графика постановки судов и созданию веб-портала «Caspian Logic» для привлечения новых грузов.»;
в подразделе «Оценка воздействия на охрану окружающей среды»:
в главе «Автомобильный транспорт»:
часть девятую изложить в следующей редакции:

«2) 4-экологиялық кезең экологиялық нормалары талаптарының деңгейінде жүк автокөлiктері мен автобустар паркін неғұрлым үнемді жылжымалы құраммен жаңарту есебінен кемінде 3%-дан;»;
«Әкiмшiлiк кедергілерді төмендету» деген кіші бөлімде:
екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Адам факторын болдырмау және ашықтықты қамтамасыз ету, сондай-ақ шетелдік рұқсат беру бланкілерін бөлудің айқындылығы мақсатында рұқсат беру бланкілерін бөлу процесін автоматтандыру жөніндегі жұмыс жүргізілуде.
Бұдан басқа, болашақта рұқсат беру бланкілерін беру рәсімі халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жүзеге асырылатын болады, тиісті мемлекеттік қызмет стандартын қабылдауға дайындық жүргізілуде.
Сыбайлас жемқорлықпен күрес іс-шаралары шеңберінде автокөліктерді қозғалыста салмақтап өлшеу автоматтандырылған жүйесін енгізу бойынша жұмыс жүргізілуде. Аталған жүйе қозғалыстағы АКҚ толық массасын және осьтік жүктемелерін өлшеуге, контактысыз бақылау жүргізуге, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтары үшін жағдайларды болдырмауға, осылайша халықаралық автомобиль тасымалдауларын жүзеге асыру барысында физикалық кедергілерді жоюға мүмкіндік береді.
Осылайша, 2012 жылдың аяғына дейін 13 өлшеу жүйесін орнату жоспарлануда, 2013 – 2014 жылдары республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының неғұрлым қарқынды учаскелерінде тағы 70-ке жуық жүйе іске қосылады.
Нәтижесінде бақылау және АКҚ есепке алуды 100% қамтамасыз ету рәсімдерін автоматтандыру, жылдамдықты 17-ден 50 км/сағатқа дейін ұлғайту жолымен жүктерді жеткізу мерзімдерін қысқарту, жолда тұруды 40%-ға қысқарту арқылы жүктің өзіндік құнын төмендету жоспарланып отыр.
Сондай-ақ, бизнестің дамуына қолайлы жағдайлар жасау және әкімшілік кедергілерді төмендету үшін 24 стационарлық көліктік бақылау бекеті консервацияланды. Қазіргі уақытта 35 көліктік бақылау бекетінің 11-і жұмыс істейді.»;
жиырма жетінші бөліктен кейін мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
«Ақтау теңiздегi портында «жалғыз терезе» қағидаты бойынша жұмыс істейтін клиенттерге қызмет көрсету орталығы құрылды, бұл жүк құжаттарын ресімдеуге арналған уақытты 6 сағаттан 45 минутқа дейін қысқартуға мүмкіндік берді.
Сондай-ақ, портта қоймалық операцияларды автоматтандыру, кемелерді орналастырудың ұстанымдық кестесін енгiзу және жаңа жүктердi тарту үшiн «Caspian Logic» веб-порталын құру жұмысы жүргізілуде.»;
«Қоршаған ортаны қорғау әсерін бағалау» деген кіші бөлімде:
«Автомобиль көлігі» деген тарауда:
тоғызыншы бөлік мынадай мазмұнда жазылсын:

«Для решения экологической проблемы предусматривается поэтапное введение экологических стандартов по автотранспортным средствам экологического этапа-3 с 1 января 2013 года, экологического этапа-4 с 1 января 2014 года. В целом к 2015 году снижение удельного веса для автотранспортных средств со сроком эксплуатации свыше 12 лет составит с 63 % до 50 %. Внедрение экологических стандартов обеспечит условия для обновления существующего парка автомашин, экологические проблемы (особенно в больших городах) и проблемы повышения уровня безопасности на дорогах.»;
раздел 6 «Необходимые ресурсы» изложить в следующей редакции:
«6. Необходимые ресурсы
Объем финансирования по годам, мероприятиям и источникам финансирования в соответствии с прогнозными показателями республиканского бюджета на пятилетний период.
Общий объем финансовых ресурсов для реализации Программы составляет 2 713 409,4* млн. тенге, в том числе:
1) республиканский бюджет – 962 483,6* млн. тенге:
2010 год – 179 250,8 млн. тенге;
2011 год – 243 918,2 млн. тенге;
2012 год – 166 490,2* млн. тенге;
2013 год – 186 548,7* млн. тенге;
2014 год – 186 275,7* млн. тенге.
Общий объем финансирования за счет республиканского бюджета распределен по следующим государственным органам:
1.1) МТК – 798 713,3* млн. тенге:
2010 год – 131 672,8 млн. тенге;
2011 год – 153 081,2 млн. тенге;
2012 год – 159 417,2* млн. тенге;
2013 год – 170 625,5* млн. тенге;
2014 год – 183 916,6* млн. тенге.
1.2) МЭБП – 152 502,0* млн. тенге (бюджетные программы 051, 052):
2010 год – 47 578,0 млн. тенге;
2011 год – 90 822,0 млн. тенге;
2012 год – 4 008,0* млн. тенге;
2013 год – 10 094,0* млн. тенге.
1.3) МОН – 205,0* млн. тенге (бюджетная программа 002):
2011 год – 15,0 млн. тенге;
2012 год – 65,0* млн. тенге;
2013 год – 125,0* млн. тенге.
1.4) МО – 11 063,3* млн.тенге;
2012 год – 3 000,0* млн. тенге;
2013 год – 5 704,2* млн. тенге;
2014 год – 2 359,1* млн. тенге.
2) концессия – 2 000,0 млн. тенге:
2014 год – 2 000,0 млн. тенге.
3) заемные средства – 1 327 569,0** млн. тенге:
2010 год – 125 990,4 млн. тенге;
2011 год – 243 991,1 млн. тенге;
2012 год – 372 984,6** млн. тенге;
2013 год – 376 389,9** млн. тенге;
2014 год – 208 213,0**млн. тенге.
4) собственные средства компаний – 421 356,8**млн. тенге:
2010 год – 37 279,6 млн. тенге;
2011 год – 42 125,9 млн. тенге;
2012 год – 76 567,3** млн. тенге;
2013 год – 121 871,81** млн. тенге;
2014 год – 143 512,2** млн. тенге.
Примечание:
* – объемы финансирования будут уточняться при формировании республиканского бюджета на соответствующий финансовый год;
** – возможна корректировка средств при изменении внешних и внутренних параметров и факторов.»;
раздел 7 «План мероприятий по реализации Программы по развитию транспортной инфраструктуры в Республике Казахстан на 2010 – 2014 годы» изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;

«Экологиялық проблеманы шешу үшін 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап 3-экологиялық кезең, 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап 4-экологиялық кезең экологиялық стандарттарын кезең-кезеңімен енгізу көзделеді. Жалпы алғанда 2015 жылға қарай пайдалану мерзімі 12 жылдан асқан автокөлік құралдарының үлес салмағы 63%-дан 50%-ға дейін төмендейді. Экологиялық стандарттарды енгізу қолданыстағы автомашиналар паркін жаңартуға, экологиялық проблемалар (әсіресе үлкен қалаларда) мен жолдардағы қауіпсіздік деңгейін жоғарылату проблемаларын шешуге жағдайлар жасайды.»;
«Қажетті ресурстар» деген 6-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Қажетті ресурстар
Бес жылдық кезеңге арналған республикалық бюджеттің болжамды көрсеткіштеріне сәйкес жылдар, іс-шаралар мен қаржыландыру көздеріне қарай қаржыландыру көлемі.
Бағдарламаны іске асыру үшін қаржы ресурстарының жалпы көлемі 2 713 409,4* млн. теңгені құрайды, соның ішінде:
1) республикалық бюджет – 962 483,6* млн. теңге:
2010 жыл – 179 250,8 млн. теңге;
2011 жыл – 243 918,2 млн. теңге;
2012 жыл – 166 490,2* млн. теңге;
2013 жыл – 186 548,7* млн. теңге;
2014 жыл – 186 275,7* млн. теңге.
Республикалық бюджет есебінен қаржыландырудың жалпы көлемі мынадай мемлекеттік органдар бойынша бөлінді:
1.1) ККМ – 798 713,3* млн. теңге:
2010 жыл – 131 672,8 млн. теңге;
2011 жыл – 153 081,2 млн. теңге;
2012 жыл – 159 417,2* млн. теңге;
2013 жыл – 170 625,5* млн. теңге;
2014 жыл – 183 916,6* млн. теңге.
1.2) ЭБЖМ – 152 502,0* млн. теңге (051, 052 бюджеттік бағдарламалары):
2010 жыл – 47 578,0 млн. теңге;
2011 жыл – 90 822,0 млн. теңге;
2012 жыл – 4 008,0* млн. теңге;
2013 жыл – 10 094,0* млн. теңге.
1.3) БҒМ – 205,0* млн. теңге (002 бюджеттік бағдарламасы):
2011 жыл – 15,0 млн. теңге;
2012 жыл – 65,0* млн. теңге;
2013 жыл – 125,0* млн. теңге.
1.4) Қорғанысмині – 11 063,3* млн. теңге:
2012 жыл – 3 000,0* млн. теңге;
2013 жыл – 5 704,2* млн. теңге;
2014 жыл – 2 359,1* млн. теңге.
2) концессия – 2 000,0 млн. теңге:
2014 жыл – 2 000,0 млн. теңге.
3) қарыз қаражаты – 1 327 569,0** млн. теңге:
2010 жыл – 125 990,4 млн. теңге;
2011 жыл – 243 991,1 млн. теңге;
2012 жыл – 372 984,6** млн. теңге;
2013 жыл – 376 389,9** млн. теңге;
2014 жыл – 208 213,0** млн. теңге.
4) компаниялардың меншікті қаражаты - 421 356,8** млн. теңге:
2010 жыл – 37 279,6 млн. теңге;
2011 жыл – 42 125,9 млн. теңге;
2012 жыл – 76 567,3** млн. теңге;
2013 жыл – 121 871,81** млн. теңге;
2014 жыл – 143 512,2** млн. теңге.
Ескертпе:
* – қаржыландыру көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде нақтыланатын болады;
** – қаражатты ішкі және сыртқы параметрлер мен факторлар өзгерісінде түзету мүмкін.»;
«Қазақстан Республикасында көлік инфрақұрылымын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары» деген 7-бөлім осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

приложение 1 «Основные инвестиционные проекты в отрасли» к Программе по развитию транспортной инфраструктуры в Республике Казахстан на 2010 - 2014 годы изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 марта 2013 года № 214

Қазақстан Республикасында көлік инфрақұрылымын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған бағдарламасына «Саладағы негізгі инвестициялық жобалар» деген 1-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 5 наурыздағы
№ 214 қаулысына
1-қосымша

6 019
27 501
собственные средства АО «НК «КТЖ»
4.1 Разработка методологической и нормативной базы
19
Разработка концепции проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в законодательные акты по вопросам железнодорожного транспорта»
решение МВК
МТК, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию), АО «НК «КТЖ» (по согласованию)
4 квартал 2011 года
не требуются
20
Разработка и согласование проекта Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 19 июня 2007 года № 346 «О дальнейшем совершенствовании системы государственного управления Республики Казахстан»
проект Указа Президента РК
МТК, АРЕМ, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию), АО «НК «КТЖ» (по согласованию)
2 квартал 2013 года
не требуются
21
Внесение изменений и дополнений в методику расчета себестоимости услуг МЖС и методику расчета тарифов (цен, ставок сборов) на услуги МЖС в соответствии с целевой моделью отрасли и разработка прейскуранта на услуги МЖС
приказы АРЕМ
АРЕМ, МТК, АО «НК «КТЖ» (по согласованию)
2 квартал 2013 года
не требуются
22
Утверждение тарифов (прейскуранта) на услуги МЖС в соответствии с новой методикой расчета тарифов на услуги МЖС
приказ АРЕМ
АРЕМ, МТК, АО «НК «КТЖ» (по согласованию)
2 квартал 2014 года
не требуются
23
Поэтапная унификация тарифов на перевозки грузов по видам сообщений (экспортные, импортные и внутриреспубликанские) к 2013 году
приказы АРЕМ
АРЕМ, МТК, АО «НК «КТЖ» (по согласованию)
4 квартал 2012 года
не требуются
24
Внесение изменений и дополнений в международные договоры (соглашения) по вопросам железнодорожного транспорта
межгосударственные и межправительственные соглашения
МТК, АО «НК «КТЖ» (по согласованию)
4 квартал 2013 года
не требуются
4.2 Реструктуризация активов
25
Создание АО «КТЖ - Инфраструктура» (выполняющего функции оператора МЖС) путем реорганизации АО «НК «КТЖ» и передачи АО «КТЖ - Инфраструктура» активов, технологически необходимых для оказания услуг МЖС
решение Правительства Республики Казахстан
АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию), МТК, АРЕМ, АО «НК «КТЖ» (по согласованию)
4 квартал 2014 года
не требуются
26
Формирование АО «КТЖ - Грузовые перевозки» с передачей ему активов, необходимых для полноценного осуществления функции Национального перевозчика грузов
решение АО «НК «КТЖ»
АО «НК «КТЖ» (по согласованию), МТК АРЕМ
4 квартал 2014 года
не требуются
27
Создание АО «КТЖ - Пассажирские перевозки» путем реорганизации АО «Пассажирские перевозки», ее дочерних организаций и передачи активов, необходимых для полноценного осуществления функции Национального перевозчика пассажиров
решение АО «НК «КТЖ»
АО «НК «КТЖ» (по согласованию), МТК АРЕМ
4 квартал 2014 года
не требуются
28
Реструктуризация вспомогательной деятельности АО «НК «КТЖ» согласно целевой модели железнодорожного транспорта
решение АО «НК «КТЖ»
АО «НК «КТЖ» (по согласованию), МТК, АРЕМ
4 квартал 2014 года
не требуются
29
Передача вокзалов, перронов и платформ, принадлежащих АО «Желдоримущество», а также ранее переданных в коммунальную собственность, в АО «НК «КТЖ»
информация в Правительство
КГИП, МТК, местные исполнительные органы, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию), АО «НК «КТЖ» (по согласованию)
декабрь 2014 года
не требуются
30
Внедрение механизма «сетевого инфраструктурного контракта», передача в концессию части малодеятельных участков МЖС, заключение договоров на субсидирование части малодеятельных участков с местными исполнительными органами и закрытие части малодеятельных участков
информация в Правительство
МТК, АРЕМ, Минфин, АО «НК «КТЖ» (по согласованию)
декабрь 2013 года
не требуются
31
Субсидирование железнодорожных пассажирских перевозок по социально значимым межобластным сообщениям
информация в МЭБП
МТК

6 019
27 501
«ҚТЖ» ҰК» АҚ меншікті қаражаты
4.1. Әдістемелік және нормативтік базаны әзірлеу
19
«Заңнамалық актілерге теміржол көлігі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы жобасының тұжырымдамасын әзірлеу
ВАК шешімі
ККМ, ЭБЖМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
2011 жылғы
4-тоқсан
талап етілмейді
20
«Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 19 маусымдағы № 346 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасын әзірлеу және келісу
ҚР Президенті Жарлығының жобасы
ККМ, ТМРА, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы
2-тоқсан
талап етілмейді
21
Саланың нысаналы моделіне сәйкес МТЖ қызметтерінің өзіндік құнын есептеу әдістемесіне және МТЖ қызметтерінің тарифтерін (бағалар, алымдар ставкасы) есептеу әдістемесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу және МТЖ қызметтерінің прейскурантын әзірлеу
ТМРА бұйрықтары
ТМРА, ККМ, «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы
2-тоқсан
талап етілмейді
22
МТЖ қызметтерінің тарифтері есебінің жаңа әдістемесіне сәйкес МТЖ қызметтерінің тарифтерін (прейскурантын) бекіту
ТМРА бұйрығы
ТМРА, ККМ, «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
2014 жылғы
2-тоқсан
талап етілмейді
23
2013 жылға қарай қатынас түрлері бойынша (экспорттық, импорттық және республикаішілік) жүктер тасымалдауға арналған тарифтерді кезең-кезеңімен біріздендіру
ТМРА бұйрықтары
ТМРА, ККМ, «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
2012 жылғы
4-тоқсан
талап етілмейді
24
Теміржол көлігі мәселелері бойынша халықаралық шарттарға (келісімдерге) өзгерістер мен толықтырулар енгізу
мемлекетаралық және үкіметаралық келісімдер
ККМ, «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылға
4-тоқсан
талап етілмейді
4.2. Активтерді қайта құрылымдау
25
«ҚТЖ» ҰК» АҚ қайта ұйымдастыру және МТЖ қызметтерін көрсету үшін технологиялық жағынан қажетті активтерді «ҚТЖ - Инфрақұрылым» АҚ-ға беру  жолымен «ҚТЖ - Инфрақұрылым АҚ (МТЖ операторының  функцияларын орындаушы) құру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), ТМРА, ККМ, «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
2014 жылғы
4-тоқсан
талап етілмейді
26
Ұлттық жүк тасымалдаушының функцияларын толыққанды жүзеге асыру үшін оған қажетті активтерді берумен «ҚТЖ - Жүк тасымалдары» АҚ қалыптастыру
«ҚТЖ» ҰК» АҚ шешімі
«ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша), ККМ, ТМРА
2014 жылғы
4-тоқсан
талап етілмейді
27
«Жолаушылар тасымалы» АҚ мен оның еншілес ұйымдарын қайта ұйымдастыру жолымен «ҚТЖ - Жолаушылар тасымалы» АҚ қалыптастыру және Ұлттық жүк тасымалдаушының функцияларын толыққанды жүзеге асыру үшін қажетті активтерді беру
«ҚТЖ» ҰК» АҚ шешімі
«ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша), ККМ, ТМРА
2014 жылғы
4-тоқсан
талап етілмейді
28
Теміржол көлігінің нысаналы моделіне сәйкес «ҚТЖ» ҰК» АҚ-тың қосалқы қызметін қайта құрылымдау
«ҚТЖ» ҰК» АҚ шешімі
«ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша), ККМ, ТМРА
2014 жылғы
4-тоқсан
талап етілмейді
29
«Теміржолмүлік» АҚ-ға тиесілі, сондай-ақ бұдан бұрын коммуналдық меншікке берілген вокзалдарды, перрондарды және платформаларды «ҚТЖ» ҰК» АҚ-ға беру
Үкіметке ақпарат
ММЖК, ККМ, жергілікті атқарушы органдар, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
2014 жылғы
желтоқсан
талап етілмейді
30
«Желілік инфрақұрылымдық келісімшарт» тетігін енгізу, МТЖ-ның өз әрекет ететін учаскелерінің бір бөлігін концессияға беру, жергілікті атқарушы органдармен өз әрекет ететін учаскелер бөлігін қаржыландыруға шарттар жасасу және өз әрекет ететін учаскелердің бір бөлігін жабу
Үкіметке ақпарат
ККМ, ТМРА, Қаржымині, «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы
желтоқсан
талап етілмейді
31
Әлеуметтік маңызы бар облысаралық қатынастар бойынша теміржол жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
ЭБЖМ-ге ақпарат
ККМ

684810,4
540000,9
2 713 409,4
Примечание:
* - объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств республиканского бюджета, будут уточняться в соответствия с Законом Республики Казахстан «О республиканском бюджете» на соответствующий год;
** - возможна корректировка средств при изменении внешних и внутренних параметров и факторов;
1 - расшифровка мероприятий отображена в приложении 1 «Основные инвестиционные проекты в транспортной отрасли».
расшифровка аббревиатур:
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МИНТ - Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МО - Министерство обороны Республики Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
Минфин - Министерство финансов Республики Казахстан
МЭБП - Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
КГИП - Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан
АРЕМ - Агентство Республики Казахстан во регулированию естественных монополий
АЗК - Агентство Республики Казахстан по защите конкуренции
АО «ФНБ «Самрух-Казына» - акционерное общество «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына»
АО «НК «КТЖ» - акционерное общество «Национальная компания «Қазақстан темір жолы»
АО «НМСК «Казмортрансфлот» - акционерное общество «Национальная морская судоходная компания «Казмортрансфлот»
РГП «АММТП» - Республиканское государственное предприятие «Актауский международный морской торговый порт»
РГП - Республиканское государственное предприятие
МИО - местные исполнительные органы
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 марта 2013 года № 214
Приложение 1
ОСНОВНЫЕ ИНВЕСТИЦИОННЫЕ ПРОЕКТЫ В ОТРАСЛИ
Наименование проекта
Мероприятия по проекту
Цель проекта
Наличие финансово-экономического и технико-экономического обоснований проекта, на какой стадии (разработка, доработка, утверждено)
Рекомендуемое региональное размещение
Начало реализации проекта
Окончание реализации проекта
Ответственный исполнитель
Объем финансирования, млн. тенге
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1. Автодорожная отрасль
1. Реконструкция международного транзитного коридора «Западная Европа – Западный Китай»
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
Технико-экономическое обоснование – есть
Алматинская, Жамбылская, Южно-Казахстанская, Кызылординская, Актюбинская области
2007 г.
2015 г.
МТК

684810,4
540000,9
2 713 409,4
Ескертпе:
* - республикалық бюджеттің қаражаты есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша шығыстар көлемі тиісті жылға арналған «Республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нақтыланатын болады;
** - ішкі және сыртқы параметрлер мен факторлар өзгерген кезде қаражатты түзету мүмкін;
1 — іс—шаралардың толық жазылуы «Көлік саласындағы негізгі инвестициялық жобалар» деген 1-қосымшада көрсетілген.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ККМ                    - Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникация министрлігі
ИЖТМ                   - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа
технологиялар министрлігі
БҒМ                    — Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігі
Қорғанысмині           - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
ІІМ                    - Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігі
Қаржымині              - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ЭБЖМ                   - Қазақстан Республикасы Экономика және
бюджеттік жоспарлау министрлігі
ММЖК                   — Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің
Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру
комитеті
ТМРА                   - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі
БҚА                    - Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау
агенттігі
«Самұрық-Қазына»       - «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры»
ҰӘҚ» АҚ                  акционерлік қоғамы
«ҚТЖ» ҰК» АҚ           - «Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы»
акционерлік қоғамы
«Қазақтеңізкөлікфлоты» - «Қазақтеңізкөлікфлоты» ұлттық теңіз кеме
ҰТКҚК» АҚ                қатынасы компаниясы» акционерлік қоғамы
«АХТСП» РМК            - «Ақтау халықаралық теңіз сауда порты»
республикалық мемлекеттік кәсіпорны
РМК                    - республикалық мемлекеттік кәсіпорны
ЖАО                    - жергілікті атқарушы органдар.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 5 наурыздағы
№ 214 қаулысына
2-қосымша
1-қосымша
Саладағы негізгі инвестициялық жобалар
Жоба атауы
Жоба бойынша іс-шаралар
Жобаның мақсаты
Жобаның қаржылық-экономикалық және техника-экономикалық негіздемесінің болуы, қандай кезеңде (әзірлеу, пысықтау, бекітілді)
Ұсынылатын өңірлік орналастыру
Жобаны іске асырудың басталуы
Жобаны іске асырудың аяқталуы
Жауапты орындаушы
Қаржыландыру көлемі, млн. теңге
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1. Автожол саласы
1. «Батыс Еуропа – Батыс Қытай» халықаралық транзит дәлізін қайта жаңарту
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Алматы, Жамбыл, Оңтүстік Қазақстан, Қызылорда, Ақтөбе облыстары
2007 ж.
2015 ж.
ККМ

650 379,3
РБ, заемные средства
124 090,9
РБ
526 288,4
Заемные средства
2. Алматы-Астана – Петропавловск- гр.РФ
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
Технико-экономическое обоснование – есть
Акмолинская и Северо-Казахстанская области
2006 г.
2016 г.
МТК
41 941,7
РБ
3. гр.РФ – Уральск – Актобе, включая строительство г. Актобе
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
не требуется
Западно-Казахстанская и Актюбинская области
2003 г.
2014 г.
МТК
30 503,2
РБ
4. гр.РФ (на Астрахань) – Атырау-Актау –гр. Туркменистана
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
Технико-экономическое обоснование – есть
Атырауская и Мангыстауская области
2006 г.
2018 г.
МТК
58 645,4
РБ, заемные средства
21 772,5
РБ
36 872,9
Заемные средства
5. Омск – Павлодар – Майкапшагай
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
Технико-экономическое обоснование – есть
Павлодарская и Восточно-Казахстанская области
2006 г.
2017 г.
МТК
47 789
РБ
6. Астана – Костанай – Челябинск
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
Технико-экономическое обоснование – есть
Акмолинская и Костанайская области
2003 г.
2014 г.
МТК
27 968,3
РБ
7. Таскескен – Бахты (гр. КНР)
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
Технико-экономическое обоснование – есть
Восточно-Казахстанская область
2006 г.
2015 г.
МТК
12 670,0
РБ
8. Алматы – Усть-Каменогорск
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
Технико-экономическое обоснование – есть
Алматинская и Восточно-Казахстанская области
2011 г.
2020 г.
МТК
20 703,5
РБ
9. Ушарал – Достык
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
Технико-экономическое обоснование – есть
Алматинская область
2014 г.
2016 г.
МТК
0
РБ
10. Жезказган – Петропавловск
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
не требуется
Карагандинская, Акмолинская и Костанайская области
2014 г.
2018 г.
МТК
0
РБ
11. Кызылорда – Павлодар – Успенка – гр.РФ
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
Технико-экономическое обоснование – есть
Карагандинская и Кызылординская области
2012 г.
2019 г.
МТК
78,7
РБ
12. Бейнеу – Акжигит – гр. Узбекистана
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
Технико-экономическое обоснование – есть
Мангистауская область
2014 г.
2017 г.
МТК
0
РБ

650 379,3
РБ, қарыз қаражаты
124 090,9
РБ
526 288,4
Қарыз қаражаты
2. Алматы – Астана – Петропавл – РФ шек.
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Ақмола және Солтүстік Қазақстан облыстары
2006 ж.
2016 ж.
ККМ
41 941,7
РБ
3. Ақтөбе қ. салуды қоса алғанда, РФ шек. – Орал – Ақтөбе
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
талап етілмейді
Батыс Қазақстан және Ақтөбе облыстары
2003 ж.
2014 ж.
ККМ
30 503,2
РБ
4. РФ шек. (Астраханға) – Атырау – Ақтау – Түрікменстан шек.
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Атырау және Маңғыстау облыстары
2006 ж.
2018 ж.
ККМ
58 645,4
РБ, қарыз қаражаты
21 772,5
РБ
36 872,9
Қарыз қаражаты
5. Омбы – Павлодар – Майқапшағай
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Павлодар және Шығыс Қазақстан облыстары
2006 ж.
2017 ж.
ККМ
47 789
РБ
6. Астана – Қостанай – Челябі
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Ақмола және Қостанай облыстары
2003 ж.
2014 ж.
ККМ
27 968,3
РБ
7. Таскескен – Бақты (ҚХР шек.)
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Шығыс Қазақстан облысы
2006 ж.
2015 ж.
ККМ
12 670,0
РБ
8. Алматы – Өскемен
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Алматы және Шығыс Қазақстан облыстары
2011 ж.
2020 ж.
ККМ
20 703,5
РБ
9. Үшарал – Достық
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Алматы облысы
2014 ж.
2016 ж.
ККМ
0
РБ
10. Жезқазған – Петропавл
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
талап етілмейді
Қарағанды, Ақмола және Қостанай облыстары
2014 ж.
2018 ж.
ККМ
0
РБ
11. Қызылорда – Павлодар – Успенка – РФ шек.
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Қарағанды және Қызылорда облыстары
2012 ж.
2019 ж.
ККМ
78,7
РБ
12. Бейнеу – Ақжігіт – Өзбекстан шек.
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Маңғыстау облысы
2014 ж.
2017 ж.
ККМ
0
РБ

13. Курты – Бурыбайтал
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
Технико-экономическое обоснование – есть
Алматинская и Жамбылская области
2013 г.
2016 г.
МТК
0
РБ
14. Тараз – Утмек – гр. Кыргызстана
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
не требуется
Жамбылская область
2014 г.
2015 г.
МТК
0
РБ
15. Актобе – Атырау
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
не требуется
Актюбинская, Атырауская области
2013 г.
2017 г.
МТК
0
РБ
16. Астана – Ерейментау – Шидерты
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
не требуется
Акмолинская область
2013 г.
2020 г.
МТК
0
РБ
17. Мерке – Бурубайтал
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
не требуется
Жамбылская область
2014 г.
2016 г.
МТК
0
РБ
18. Юго-Западный обход г. Астаны
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
Технико-экономическое обоснование – нет
Акмолинская область
2014 г.
2016 г.
МТК
0
РБ
19. Усть-Каменогорск – Зыряновск – Рахмановские ключи
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
Технико-экономическое обоснование – есть
Восточно-Казахстанская область
2013 г.
2015 г.
МТК
34,0
РБ
20. Подъезд к Щучинско-Боровской курортной зоне (ЩБКЗ)
Строительство
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств, обеспечение прямого транспортного сообщения к ЩБКЗ
Технико-экономическое обоснование – есть
Акмолинская область
2009 г.
2011 г.
МТК
6 242,1
РБ
21. Подъезд к свободной экономической зоне «Парк информационных технологий «Алатау» (ПИТ «Алатау»)
Строительство
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств, прямого транспортного сообщения к ПИТ «Алатау»
Технико-экономическое обоснование – есть
Алматинская область
2009 г.
2011 г.
МТК
2 565,2
РБ
22. Астана – Караганда
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
Технико-экономическое обоснование – есть
Акмолинская область
2013 г.
2016 г.
МТК
1 000,0
РБ
23. ИТПС на участке Астана – Щучинск
Внедрение ИТПС
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
Технико-экономическое обоснование – есть
Акмолинская область
2012 г.
2013 г.
МТК
1489,9
РБ
24. Алматы – Капчагай
Реконструкция
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
Технико-экономическое обоснование – есть
Алматинская область
2012 г.
2016 г.
МТК
0
РБ

13. Құрты – Буырыл байтал
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Алматы және Жамбыл облыстары
2013 ж.
2016 ж.
ККМ
0
РБ
14. Тараз – Утмек – Қырғызстан шек.
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
талап етілмейді
Жамбыл облысы
2014 ж.
2015 ж.
ККМ
0
РБ
15. Ақтөбе – Атырау
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
талап етілмейді
Ақтөбе, Атырау облыстары
2013 ж.
2017 ж.
ККМ
0
РБ
16. Астана – Ерейментау – Шідерті
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
талап етілмейді
Ақмола облысы
2013 ж.
2020 ж.
ККМ
0
РБ
17. Мерке – Буырыл байтал
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
талап етілмейді
Жамбыл облысы
2014 ж.
2016 ж.
ККМ
0
РБ
18. Астана қаласының Оңтүстік-Батыс айналма жолы
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – жоқ
Ақмола облысы
2014 ж.
2016 ж.
ККМ
0
РБ
19. Өскемен – Зырян – Рахманов қайнарлары
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Шығыс Қазақстан облысы
2013 ж.
2015 ж.
ККМ
34,0
РБ
20. Щучье – Бурабай курорты аймағына (ЩБКА) кіреберіс
Салу
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету, ЩБКА–ға тікелей көліктік қатынасын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Ақмола облысы
2009 ж.
2011 ж.
ККМ
6 242,1
РБ
21. «Алатау» ақпараттық технологиялар паркі» еркін экономикалық аймағына («Алатау» АТП) кіреберіс
Салу
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету, «Алатау» АТП-ға тікелей көліктік қатынасын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Алматы облысы
2009 ж.
2011 ж.
ККМ
2 565,2
РБ
22. Астана – Қарағанды
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Ақмола облысы
2013 ж.
2016 ж.
ККМ
1 000,0
РБ
23. Астана – Щучье учаскесіндегі ИТЖ
ИТЖ енгізу
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Ақмола облысы
2012 ж.
2013 ж.
ККМ
1 489,9
РБ
24. Алматы – Қапшағай
Қайта жаңарту
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Алматы облысы
2012 ж.
2016 ж.
ККМ
0
РБ

25. Большая Алматинская кольцевая автомобильная дорога (БАКАД)
Строительство
Обеспечение бесперебойного, безопасного и удобного движения транспортных средств
Технико-экономическое обоснование – есть
Алматинская область
2013 г.
2016 г.
Потенциальный концессионер, МТК
2 000
концессия
2. Авиационная отрасль
1. Реконструкция взлетно-посадочной полосы и оснащение спец. техникой
Реконструкция
Привести в соответствие с ИКАО
Технико-экономическое обоснование – есть; проектно-сметная документация – есть
Аэропорт г. Кызылорды
2008 г.
2010 г.
МТК
3 871,5
РБ
2. Реконструкция взлетно-посадочной полосы и пассажирского терминала
Реконструкция
Привести в соответствие с ИКАО
Технико-экономическое обоснование – есть; проектно-сметная документация – есть
Аэропорт г. Кокшетау
2010 г.
2012 г.
МТК
8334,8
РБ
3. Реконструкция взлетно-посадочной полосы
Реконструкция
Привести в соответствие с ИКАО
Технико-экономическое обоснование – есть
Аэропорт г. Актау
2008 г.
2010 г.
акимат Мангистауской области, МТК
5 410,0
Заемные средства
4. Реконструкция взлетно-посадочной полосы и пассажирского терминала
Реконструкция
Привести в соответствие с ИКАО
Технико-экономическое обоснование – нет; проектно-сметная документация – нет
Аэропорт г. Тараза
2013 г.
2014 г.
собственник аэропорта, акимат Жамбылской области, МТК
4 761,0
РБ
5. Реконструкция взлетно-посадочной полосы
Реконструкция
Привести в соответствие с ИКАО
Технико-экономическое обоснование – есть; проектно-сметная  документация – есть
Аэропорт г. Костаная
2014 г.
2016 г.
акимат Костанайской области, МТК
4 913,6
Заемные средства
6. Реконструкция взлетно-посадочной полосы и оснащение специальной техникой
Реконструкция
Привести в соответствие с ИКАО
Технико-экономическое обоснование – есть; проектно-сметная документация – нет
Аэропорт г. Талдыкоргана
2012 г.
2014 г.
МО, акимат Алматинской области
11063,3
РБ
7. Реконструкция взлетно-посадочной полосы и пассажирского терминала
Реконструкция
Привести в соответствие с ИКАО
Технико-экономическое обоснование – нет; проектно-сметная документация – нет
Аэропорт г. Уральска
2014 г.
2016 г.
Собственник аэропорта
5 300,0
Заемные средства
8. Приобретение воздушных судов
Покупка
Обновление парка
Финансово-экономическое обоснование – есть
все регионы РК
2008 г.
2014 г.
Авиакомпании, МТК
39 750,0
Заемные средства
9. Развитие центров автоматизированных систем управления воздушным движением (АСУВД), авиационной электросвязи, систем навигации, систем наблюдения, совершенствование электротехнического обеспечения полетов
Модернизация систем управления воздушным движением (АСУВД), авиационной электросвязи, систем навигации, систем наблюдения, совершенствование электротехнического обеспечения полетов
Развитие аэронавигационной системы согласно концепциям Международной организации гражданской авиации (ИКАО)
Финансово-экономическое обоснование – есть
филиалы РГП «Казаэронавигация»
2010 г.
2014 г.
РГП «Казаэронавигация», МТК

25. Үлкен Алматы айналма автомобиль жолы (ҮАААЖ)
Салу
Көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және ыңғайлы қозғалысын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Алматы облысы
2013 ж.
2016 ж.
әлеуетті концессионер, ККМ
2 000
Концессия
2. Авиация саласы
1. Ұшу-қону жолағын қайта жаңарту және арнайы техникамен жарақтандыру
Қайта жаңарту
ИКАО-ға сәйкес келтіру
Техника-экономикалық негіздеме – бар
жобалау-сметалық құжаттама – бар
Қызылорда қаласының әуежайы
2008 ж.
2010 ж.
ККМ
3 871,5
РБ
2. Ұшу-қону жолағы мен жолаушылар терминалын қайта жаңарту
Қайта жаңарту
ИКАО-ға сәйкес келтіру
Техника-экономикалық негіздеме – бар
жобалау-сметалық құжаттама – бар
Көкшетау қаласының әуежайы
2010 ж.
2012 ж.
ККМ
8 334,8
РБ
3. Ұшу-қону жолағын қайта жаңарту
Қайта жаңарту
ИКАО-ға сәйкес келтіру
Техника-экономикалық негіздеме – бар
Ақтау қаласының әуежайы
2008 ж.
2010 ж.
Маңғыстау облысының әкімдігі, ККМ
5 410,0
Қарыз қаражаты
4. Ұшу-қону жолағы мен жолаушылар терминалын қайта жаңарту
Қайта жаңарту
ИКАО-ға сәйкес келтіру
Техника-экономикалық негіздеме – жоқ
жобалау-сметалық құжаттама – жоқ
Тараз қаласының әуежайы
2013 ж.
2014 ж.
Жамбыл облысының әкімдігі, әуежайдың меншік иесі, ККМ
4 761,0
РБ
5. Ұшу-қону жолағын қайта жаңарту
Қайта жаңарту
ИКАО-ға сәйкес келтіру
Техника-экономикалық негіздеме – бар
жобалау-сметалық құжаттама – бар
Қостанай қаласының әуежайы
2014 ж.
2016 ж.
Қостанай облысының әкімдігі, ККМ
4 913,6
Қарыз қаражаты
6. Ұшу-қону жолағын қайта жаңарту және арнайы техникамен жарақтандыру
Қайта жаңарту
ИКАО-ға сәйкес келтіру
Техника-экономикалық негіздеме – бар
жобалау-сметалық құжаттама – жоқ
Талдықорған қаласының әуежайы
2012 ж.
2014 ж.
Қорғанысмині, Алматы облысының әкімдігі
11 063,3
РБ
7. Ұшу-қону жолағы мен жолаушылар терминалын қайта жаңарту
Қайта жаңарту
ИКАО-ға сәйкес келтіру
Техника-экономикалық негіздеме – жоқ
жобалау-сметалық құжаттама – жоқ
Орал қаласының әуежайы
2014 ж.
2016 ж.
Әуежайдың меншік иесі
5 300,0
Қарыз қаражаты
8. Әуе кемелерін сатып алу
Сатып алу
Паркті жаңарту
Қаржылық-экономикалық негіздеме – бар
ҚР барлық өңірлері
2008 ж.
2014 ж.
Авиакомпаниялар, ККМ
39 750,0
Қарыз қаражаты
9. Әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесін (ӘҚБ АЖ), авиациялық электр-байланысын, навигация жүйелерін, бақылау жүйелерін дамыту, ұшуды электртехникалық қамтамасыз етуді жетілдіру
Әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесін (ӘҚБ АЖ), авиациялық электрбайланысын, навигация жүйелерін, бақылау жүйелерін жаңғырту, ұшуды электртехникалық қамтамасыз етуді жетілдіру
Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) тұжырымдамаларына сәйкес аэронавигациялық жүйесін дамыту
Қаржылық-экономикалық негіздеме – бар
«Қазаэронавигация» РМК филиалдары
2010 ж.
2014 ж.
«Қазаэронавигация» РМК, ККМ

27 248,0
Собственные средства РГП «Казаэронавигация»
10. Строительство и капитальный ремонт зданий, сооружений и объектов радиотехнического обеспечения полетов
Проектирование, строительно-монтажные работы
Обеспечение инфраструктуры для оборудования автоматизированных систем управления воздушным движением (АСУВД), систем связи, навигации и наблюдения при организации воздушного движения
Финансово-экономическое обоснование – есть
филиалы РГП «Казаэронавигация»
2010 г.
2014 г.
РГП «Казаэронавигация», МТК
13 602,0
Собственные средства РГП «Казаэронавигация»
11. Развитие системы управления аэронавигационной информацией
Модернизация программного обеспечения, оборудования для развития менеджмента аэронавигационной информацией
Развитие управления аэронавигационной информацией согласно концепциям Международной организации гражданской авиации (ИКАО)
Финансово-экономическое обоснование – есть
филиалы РГП «Казаэронавигация»
2010 г.
2014 г.
РГП «Казаэронавигация», МТК
579,0
Собственные средства РГП «Казаэронавигация»
12. Внедрение Всемирной геодезической системы координат-1984 (WGS-84) в качестве единой опорной системы для определения и публикаций в документах аэронавигационной информации географических координат воздушных трасс и аэродромов
Создание необходимых условий для менеджмента аэронавигационной информацией, данных для внедрения навигации, основанной на характеристиках (РВN) и полномасшабного применения заходов с вертикальным наведением (APV)
Соответствие требованиям Международной организации гражданской авиации (ИКАО)
Финансово-экономическое обоснование – есть
филиалы РГП «Казаэронавигация»
2010 г.
2014 г.
РГП «Казаэронавигация», МТК
1 600,0
Собственные средства РГП «Казаэронавигация»
3. Железнодорожная отрасль
1. Строительство железнодорожной линии «Коргас – Жетыген»
Строительство
Открытие второго железнодорожного пункта перехода с КНР и сокращение расстояния в направлении Китай – Европа через порт Актау на 500 км
Технико-экономическое обоснование – есть; проектно-сметная документация – есть
Алматинская область
2009 г.
2013 г.
МТК, МЭБП, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию), АО «НК «КТЖ» (по согласованию)
138 152
РБ, заемные и собственные средства
103 145
РБ
15 750
Заемные средства из Нацфонда
19 257
Собственные средства АО «НК «КТЖ»
2. Строительство железнодорожной линии «Узень – государственная граница с Туркменистаном»
Строительство
Реализация данного проекта повысит транзитно-транспортный потенциал Казахстана и даст возможность выхода к странам Персидского залива
Технико-экономическое обоснование – есть; проектно-сметная документация – есть
Мангистауская область
2009 г.
2013 г.
МТК, МЭБП, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию), АО «НК «КТЖ» (по согласованию)

27 248,0
«Қазаэронавигация» РМК меншікті қаражаты
10. Ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ететін ғимараттарын, құрылыстарын және нысандарын салу және күрделі жөндеу
Жобалау, құрылыс-монтаждау жұмыстары
Әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесін (ӘҚБ АЖ), әуе қозғалысын ұйымдастыру байланыс, навигация және бақылау жүйелерін инфрақұрылыммен қамтамасыз ету
Қаржылық-экономикалық негіздеме – бар
«Қазаэронавигация» РМК филиалдары
2010 ж.
2014 ж.
«Қазаэронавигация» РМК, ККМ
13 602,0
«Қазаэронавигация» РМК меншікті қаражаты
11. Аэронавигациялық ақпаратты басқару жүйесін дамыту
Аэронавигациялық ақпарат менеджментін дамыту үшін бағдарламалық жасақтаманы, жабдықты жаңғырту
Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) тұжырымдамаларына сәйкес аэронавигациялық ақпаратты басқаруды дамыту
Қаржылық-экономикалық негіздеме – бар
«Қазаэронавигация» РМК филиалдары
2010 ж.
2014 ж.
«Қазаэронавигация» РМК, ККМ
579,0
«Қазаэронавигация» РМК меншікті қаражаты
12. Дүниежүзілік геодезиялық координаталар жүйесін - 1984 (WGS-84) әуе трассалары мен әуеайлақтардың географиялық координаталарын анықтауға және аэронавигациялық ақпарат құжаттарында жариялауға арналған бірыңғай негізгі жүйе ретінде енгізу
Аэронавигациялық ақпарат менеджментіне, сипаттамаларға (РВN) негізделген навигацияны енгізу деректеріне және тік бағыттаумен қонуға кіру (APV) толық масштабын қолдануға қажетті жағдайлар жасау
Халықаралық авиация азаматтық ұйымының (ИКАО) талаптарына сәйкестігі
Қаржылық-экономикалық негіздеме – бар
«Қазаэронавигация» РМК филиалдары
2010 ж.
2014 ж.
«Қазаэронавигация» РМК, ККМ
1 600,00
«Қазаэронавигация» РМК меншікті қаражаты
3. Теміржол саласы
1. «Қорғас – Жетіген» теміржол желісін салу»
Салу
ҚХР-дан екінші теміржол өту пунктінің ашылуы және Ақтау порты арқылы Қытай – Еуропа бағытында қашықтықты 500 км-ге қысқарту
Техника-экономикалық негіздеме – бар
жобалау-сметалық құжаттама – бар
Алматы облысы
2009 ж.
2012 ж.
ККМ, ЭБЖМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
138 152
РБ, қарыз және меншікті қаражат
103 145
РБ
15 750
Ұлттық қордан қарыз қаражаты
19 257
«ҚТЖ» ҰК» АҚ меншікті қаражаты
2. «Өзен - Түрікменстанмен мемлекеттік шекара» теміржол желісін салу
Салу
Аталған жобаны іске асыру Қазақстанның транзиттік–көліктік әлеуетін арттырады және Парсы шығанағы елдеріне шығуға мүмкіндік береді
Техника-экономикалық негіздеме – бар
жобалау-сметалық құжаттама – бар
Маңғыстау облысы
2009 ж.
2013 ж.
ККМ, ЭБЖМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)

5. Обновление парка грузовых вагонов
Закуп новых грузовых вагонов
Восполнение выбытия парка грузовых вагонов, снижение дефицита вагонов и высокого уровня износа подвижного состава, повышение эффективности и качества грузовых перевозок
не требуется
Все регионы РК
ежегодно
МТК, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласова-нию), АО «НК «КТЖ» (по согласованию)
374 266
ВСЕГО: в т.ч.
270 784
Заемные средства
103 482
Собственные средства АО «Қазтемір-транс»
6. Обновление парка локомотивов
Закуп новых локомотивов
Восполнение выбытия существующего парка локомотивов, снижение дефицита и высокого уровня износа подвижного состава, повышение качества и эффективности перевозок
не требуется
Все регионы РК
ежегодно
МТК, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию), АО «НК «КТЖ» (по согласованию)
249 836
ВСЕГО: в т.ч.
129 434
Заемные средства
120 402
Собственные средства АО «Локомотив»
7. Обновление пассажирских вагонов, дизельно-рельсового состава и электропоездов
Закуп новых пассажирских вагонов
Снижение дефицита пассажирских вагонов, восполнение выбытия существующего парка вагонов, повышение эффективности и качества пассажирских перевозок
Технико-экономическое обоснование – есть
Все регионы РК
ежегодно
МТК, АО «ФНБ «Самрук -Казына» (по согласова-нию), АО «НК «КТЖ» (по согласованию)
42 148
ВСЕГО: в т.ч.
42 148
Собственные средства АО «Пассажирские перевозки»
8. Приобретение пассажирских вагонов «Тальго»**
Закуп новых пассажирских вагонов
Снижение дефицита пассажирских вагонов, восполнение выбытия существующего парка вагонов, повышение эффективности и качества пассажирских перевозок
Технико-экономическое обоснование – есть
Все регионы РК
ежегодно
МТК, МЭБП, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласова-нию), АО «НК «КТЖ» (по согласованию)
73 028
ВСЕГО: в т.ч.
40 087
Заемные средства из РБ
24 673
Заемные средства из Нацфонда
8 268
Собственные средства АО «Пассажирские перевозки» и собственные средства АО «НК «КТЖ»
4. Водный транспорт
1. Обновление и модернизация государственного технического речного флота
Строительство судов, поставка судов
Обеспечение безопасности судоходства и замена судов, имеющих предельный износ
не требуется
Алматинская, Карагандинская, Восточно-Казахстанская, Павлодарская, Западно-Казахстанская, Атырауcкая области
2007 г.
2014 г.
МТК, Минфин
4 841,8
РБ
2. Реконструкция и модернизация сооружений и оборудования Усть-Каменогорского и Бухтарминского шлюзов
Реконструкция Усть-Каменогорского и Бухтарминского шлюзов, обновление и модернизация технологического оборудования
Обеспечение безопасной эксплуатации судоходных шлюзов
Технико-экономическое обоснование – есть; проектно-сметная документация – есть
Восточно-Казахстанская область
2010 г.
2014 г.
МТК, Минфин

5. Жүк вагондары паркін жаңарту
Жаңа жүк вагондарын сатып алу
Жүк вагондары паркінің орнын толтыру, вагондар тапшылығы мен жылжымалы құрам тозуының жоғары деңгейін төмендету, жүк тасымалдарының тиімділігі мен сапасын арттыру
талап етілмейді
ҚР барлық өңірлері
жыл сайын
ККМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
374 266
БАРЛЫҒЫ, соның ішінде:
270 784
Қарыз қаражаты
103 482
«Қазтеміртранс» АҚ меншікті қаражаты
6. Локомотивтер паркін жаңарту
Жаңа локомотивтер сатып алу
Қолданыстағы шығып қалған локомотивтер паркін толықтыру, қозғалмалы құрамның тапшылығы мен тозуының жоғары деңгейін төмендету, тасымалдар сапасы мен тиімділігін арттыру
талап етілмейді
ҚР барлық өңірлері
жыл сайын
ККМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
249 836
БАРЛЫҒЫ, соның ішінде:
129 434
қарыз қаражаты
120 402
«Локомотив» АҚ меншікті қаражаты
7. Жолаушылар вагондарын, дизельді-рельсті құрамды және электрпоездарды жаңарту
Жаңа жолаушылар вагондарын сатып алу
Жолаушылар вагондарының тапшылығын төмендету, қолданыстағы вагондар паркінің орнын толтыру, жолаушылар тасымалының тиімділігі мен сапасын арттыру
талап етілмейді
ҚР барлық өңірлері
жыл сайын
ККМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
42 148
БАРЛЫҒЫ, соның ішінде:
42 148
«Жолаушылар тасымалы» АҚ меншікті қаражаты және «ҚТЖ» ҰК» АҚ меншікті қаражаты
8. «Тальго» жолаушылар вагондарын сатып алу**
Жаңа жолаушылар вагондарын сатып алу
Жолаушылар вагондарының тапшылығын төмендету, қолданыстағы вагондар паркінің орнын толтыру, жолаушылар тасымалының тиімділігі мен сапасын арттыру
талап етілмейді
ҚР барлық өңірлері
жыл сайын
ККМ, ЭБЖМ, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша), «ҚТЖ» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
73 028
БАРЛЫҒЫ, соның ішінде:
40 087
РБ-ден қарыз қаражаты
24 673
Ұлттық қордан қарыз қаражаты
8 268
«Жолаушылар тасымалы» АҚ меншікті қаражаты және «ҚТЖ» ҰК» АҚ меншікті қаражаты
4. Су көлігі
1. Мемлекеттік техникалық өзен флотын жаңарту және жаңғырту
Кемелерді салу, кемелерді жеткізу
Кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз ету және шекті тозуы бар кемелерді ауыстыру
талап етілмейді
Алматы, Қарағанды, Шығыс Қазақстан, Павлодар, Батыс Қазақстан, Атырау облыстары
2007 ж.
2014 ж.
ККМ, Қаржымині
4 841,8
РБ
2. Өскемен және Бұқтырма шлюздерінің құрылыстары мен жабдығын қайта жаңарту және жаңғырту
Өскемен және Бұқтырма шлюздерін қайта жаңарту, технологиялық жабдықты жаңарту және жаңғырту
Кеме қатынасы шлюздерінің қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
жобалау-сметалық құжаттама – бар
Шығыс Қазақстан облысы
2010 ж.
2014 ж.
ККМ, Қаржымині

1160,0
РБ
3. Строительство защитного гидротехнического сооружения Шульбинского шлюза
Проведение мероприятий по строительству защитного гидро-технического сооружения Шульбинского шлюза
Обеспечение безопасной эксплуатации судоходного шлюза
ТЭО – есть ПСД – нет
Восточно-Казахстанская область
2009 г.
2014 г.
МТК, МФ
1211,4
РБ
4. Развитие танкерного флота
Строительство судов, поставка судов
Развитие Казахстанского торгового флота
не требуется
Мангистауская область
2005 г.
2014 г.
МТК, АО «НМСК «Казмортрансфлот» (по согласованию)
20784,0
Заемные средства
5. Строительство и приобретение сухогрузного флота
Строительство судов, поставка судов
Развитие Казахстанского торгового флота
не требуется
Мангистауская область
2011 г.
2014 г.
МТК, АО «НМСК «Казмортрансфлот» (по согласованию)
5 250,0
Заемные средства
6. Создание судоремонтного производства в п. Баутино
Строительство производственных объектов, приобретение и монтаж судоремонтного оборудования
Обеспечение ремонта судов
Технико-экономическое обоснование – есть; проектно-сметная документация – есть
Мангистауская область
2009 г.
2010 г.
МТК, АО «НМСК «Казмортрансфлот» (по согласованию)
500,0
Заемные средства
7. Строительство и приобретение флота поддержки морских операций
Строительство судов, поставка судов
Развитие Казахстанского торгового флота
не требуется
Мангистауская область
2011 г.
2013 г.
МТК, АО «НМСК «Казмортрансфлот» (по согласованию)
8 250,0
Заемные средства
8. Обеспечение классификации и технической безопасности судов внутреннего водного плавания «река-море» (техническое освидетельствование судов – регистр судоходства)
Техническое освидетельствование судов и производств
Обеспечение безопасности судоходства
не требуется
Региональное развитие
2010 г.
2014 г.
МТК, Минфин, Государственное учреждение «Регистр судоходства»
493,7
РБ
9. Обеспечение водных путей в судоходном состоянии и содержание шлюзов
Выставление (снятие) и обслуживание знаков навигационной обстановки, дноуглубление, дноочищение, выправление, содержание, ремонт и обеспечение безаварийной работы шлюзов, русловые проектные изыскания, ремонт флота, ремонт навигационного оборудования
Обеспечение безопасности судоходства
не требуется
Алматинская, Карагандинская, Восточно-Казахстанская, Павлодарская, Западно-Казахстанская, Атырауская области
2010 г.
2014 г.
МТК, Минфин, республиканские государственные казенные предприятия водных путей
19 781,9
РБ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МО - Министерство обороны Республики Казахстан
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
Минфин - Министерство финансов Республики Казахстан
АО «ФНБ «Самрук-Казына» - акционерное общество «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына»
АО «НК «КТЖ» - АО «НК «КТЖ» - акционерное общество «Национальная компания «Қазақстан темір жолы»
АО «НМСК «Казмортрансфлот» - акционерное общество «Национальная морская судоходная компания «Казмортрансфлот»
РГП - республиканское государственное предприятие
РБ - республиканский бюджет

1 160,0
РБ
3. Шүлбі шлюзінің қорғаныш гидротехникалық құрылысын салу
Шүлбі шлюзінің қорғаныш гидротехникалық құрылысын салу бойынша іс-шараларды өткізу
Кеме қатынасы шлюзінің қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
жобалау-сметалық құжаттама – жоқ
Шығыс Қазақстан облысы
2009 ж.
2014 ж.
ККМ, Қаржымині
1 211,4
РБ
4. Танкер флотын дамыту
Кемелерді салу, кемелерді жеткізу
Қазақстандық сауда флотын дамыту
талап етілмейді
Маңғыстау облысы
2005 ж.
2014 ж.
ККМ, «Қазтеңізкөлікфлот» ҰТКҚК» АҚ (келісім бойынша)
20 784,0
Қарыз қаражаты
5. Құрғақ жүк флотын салу және сатып алу
Кемелерді салу, кемелерді жеткізу
Қазақстандық сауда флотын дамыту
талап етілмейді
Маңғыстау облысы
2011 ж.
2014 ж.
ККМ, «Қазтеңізкөлікфлот» ҰТКҚК» АҚ (келісім бойынша)
5 250,0
Қарыз қаражаты
6. Баутино портында кеме жөндеу өндірісін құру
Өндірістік объектілерді салу, кеме жөндеу жабдығын сатып алу және монтаждау
Кемелерді жөндеуді қамтамасыз ету
Техника-экономикалық негіздеме – бар
жобалау-сметалық құжаттама – бар
Маңғыстау облысы
2009 ж.
2010 ж.
ККМ, «Қазтеңізкөлікфлот» ҰТКҚК» АҚ (келісім бойынша)
500,0
Қарыз қаражаты
7. Теңіз операцияларына қолдау көрсету флотын құру және сатып алу
Кемелерді салу, кемелерді жеткізу
Қазақстандық сауда флотын дамыту
талап етілмейді
Маңғыстау облысы
2011 ж.
2013 ж.
ККМ, «Қазтеңізкөлікфлот» ҰТКҚК» АҚ (келісім бойынша)
8 250,0
Қарыз қаражаты
8. «Өзен-теңіз» ішкі суда жүзу кемелерінің сыныпталуы мен техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету (кемелерді техникалық куәландыру – кеме қатынасының тіркелімі)
Кемелерді және өндірістерді техникалық куәландыру
Кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
талап етілмейді
Өңірлік даму
2010 ж.
2014 ж.
ККМ, Қаржымині, «Кеме қатынасы тіркелімі» Мемлекеттік мекеме
493,7
РБ
9. Су жолдарының кеме қатынасы жай-күйін қамтамасыз ету және шлюздерді ұстау
Навигациялық жағдайдың белгілерін қою (алып тастау) және қызмет көрсету, түбін тереңдету, түбін тазалау, түзету, шлюздерді күтіп ұстау, жөндеу және авариясыз жұмысын қамтамасыз ету, арналы жобалық іздеулер, флотты жөндеу, навигациялық жабдықты жөндеу
Кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
талап етілмейді
Алматы, Қарағанды, Шығыс Қазақстан, Павлодар, Батыс Қазақстан, Атырау облыстары
2010 ж.
2014 ж.
ККМ, Қаржымині, республикалық мемлекеттiк қазыналық су жолдары кәсiпорындары
19 781,9
РБ
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ККМ – Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
ЭБЖМ – Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ – «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы
«ҚТЖ» ҰК» АҚ – «Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы
«Қазақтеңізкөлікфлоты» ҰТКК» АҚ – «Қазақтеңізкөлікфлоты» ұлттық теңіз кеме қатынасы компаниясы» акционерлік қоғамы
РМК – республикалық мемлекеттік кәсіпорны
РБ – республикалық бюджет.