Об утверждении Правил аккредитации республиканских ассоциаций общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2013 № 461. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 июня 2021 года № 389,
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.06.2021 № 389 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 24-9) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аккредитации республиканских ассоциаций общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 мая 2013 года № 461
Правила
аккредитации республиканских ассоциаций общественных
объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства
1. Общие положения
1. Настоящие Правила аккредитации республиканских ассоциаций общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 24-9) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и устанавливают порядок организации и проведения аккредитации республиканских ассоциаций общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) комиссия – комиссия по аккредитации, создаваемая в ведомстве уполномоченного государственного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
2) аккредитация – процедура официального признания компетентности субъекта аккредитации осуществлять установленные Законом виды деятельности;
3) аккредитационный орган – ведомство уполномоченного государственного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
4) субъект аккредитации – республиканские ассоциации общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства (далее – ассоциация).
3. Аккредитация проводится аккредитационным органом для подтверждения правомочий субъекта аккредитации осуществлять виды деятельности, предусмотренные Законом.
4. Для прохождения аккредитации необходимо наличие:

Балық аулаушылар мен балық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастықтарын аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 8 мамырдағы № 461 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 8 маусымдағы № 389 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.06.2021 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 24-9) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Балық аулаушылар мен балық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастықтарын аккредиттеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 8 мамырдағы
№ 461 қаулысымен
бекітілген
Балық аулаушылар мен балық шаруашылығы субъектілері қоғамдық
бірлестіктерінің республикалық қауымдастықтарын аккредиттеу
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Балық аулаушылар мен балық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастықтарын аккредиттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 24-9) тармақшасына сәйкес әзірленді және балық аулаушылар мен балық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастықтарын аккредиттеуді ұйымдастыру және жүргізу тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) комиссия – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның ведомствосында құрылатын аккредиттеу жөніндегі комиссия;
2) аккредиттеу – аккредиттеу субъектісінің Заңда белгіленген қызмет түрлерін жүзеге асыруға құзыреттілігін ресми тану рәсімі;
3) аккредиттеу органы – жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның ведомствосы;
4) аккредиттеу субъектісі – балық аулаушылар мен балық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастығы (бұдан әрі – қауымдастық).
3. Аккредиттеуді аккредиттеу субъектісінің Заңда көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыру құқықтылығын растау үшін аккредиттеу органы жүргізеді.
4. Аккредиттеуден өту үшін:

1) филиалов и (или) представительств, зарегистрированных не менее, чем в восьми областных центрах по месту базирования территориальных подразделений аккредитационного органа;
2) веб-сайта;
3) специальной литературы в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, методических материалов и пособий по рыбному хозяйству;
4) соответствующего штата сотрудников с высшим или средним образованием, включая специалистов в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
5) общественных объединений рыболовов-любителей и спортивного рыболовства в составе ассоциации.
5. Этапы проведения аккредитации:
1) опубликование объявления в периодических печатных изданиях о проведении аккредитации;
2) представление ассоциацией в аккредитационный орган документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил;
3) рассмотрение комиссией материалов аккредитации;
4) принятие решения об аккредитации или об отказе в аккредитации;
5) выдача свидетельства об аккредитации или мотивированного письменного ответа об отказе в аккредитации.
2. Порядок проведения аккредитации
6. Аккредитационный орган опубликовывает объявление о сроках и условиях проведения аккредитации на государственном и русском языках в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан и на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
7. В целях проведения аккредитации создается комиссия, состав которой формируется из числа сотрудников аккредитационного органа.
Состав комиссии утверждается приказом руководителя аккредитационного органа.
Общее количество членов комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее пяти человек.
Председателем комиссии является руководитель аккредитационного органа.
Секретарь комиссии назначается из числа сотрудников аккредитационного органа и не является членом комиссии, ведет всю документацию по организации и проведению аккредитации.
Решение об аккредитации или об отказе в аккредитации комиссия принимает большинством голосов открытым голосованием.
8. Для прохождения аккредитации ассоциации после опубликования объявления в течение десяти рабочих дней представляют в аккредитационный орган следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) нотариально заверенные копии учредительных документов и свидетельства о государственной регистрации ассоциации в качестве юридического лица, при наличии филиалов и (или) представительств копии свидетельств об учетной регистрации филиалов и (или) представительств ассоциации;

1) аккредиттеу органының аумақтық бөлімшелері орналасқан жерлерден кемінде сегіз облыс орталығында тіркелген филиалдарының және (немесе) өкілдіктерінің;
2) веб-сайттың;
3) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында арнайы әдебиеттің, балық шаруашылығы бойынша әдістемелік материалдар мен оқу және көмекші құралдарының;
4) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мамандарды қоса алғанда, жоғары немесе орта білімі бар қызметкерлердің тиісті штатының;
5) қауымдастық құрамында әуесқой балық аулаушылар мен спорттық балық аулаушылықтың қоғамдық бірлестіктері болуы қажет.
5. Аккредиттеуді жүргізу кезеңдері:
1) мерзімді баспасөз басылымдарында аккредиттеуді жүргізу туралы хабарландыру жариялау;
2) қауымдастықтың аккредиттеу органына осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды беруі;
3) комиссияның аккредиттеу материалдарын қарауы;
4) аккредиттеу туралы немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешім қабылдау;
5) аккредиттеу туралы куәлік немесе аккредиттеуден бас тарту туралы дәлелді жазбаша жауап беру.
2. Аккредиттеуді жүргізу тәртібі
6. Аккредиттеу органы Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында және уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында мемлекеттік және орыс тілдерінде аккредиттеу мерзімі мен оны өткізу шарттары туралы хабарландыру жариялайды.
7. Аккредиттеуді жүргізу мақсатында құрамы аккредиттеу органының қызметкерлерінен қалыптастырылатын комиссия құрылады.
Комиссия құрамы аккредиттеу органы басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрауы және кемінде бес адам болуы тиіс.
Комиссия төрағасы аккредиттеу органының басшысы болып табылады.
Комиссия хатшысы аккредиттеу органы қызметкерлерінің қатарынан тағайындалады және комиссия мүшесі болып табылмайды, аккредиттеуді ұйымдастыру және өткізу жөніндегі бүкіл құжаттаманы жүргізеді.
Аккредиттеу туралы немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешімді комиссия ашық дауыс беру арқылы көпшілік дауыспен қабылдайды.
8. Аккредиттеуден өту үшін қауымдастық хабарландыру жарияланғаннан кейін он жұмыс күні ішінде аккредиттеу органына мынадай құжаттарды береді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш;
2) құрылтай құжаттарының және қауымдастықтың заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелгені туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмелері, қауымдастықтың филиалдары және (немесе) өкілдіктері болған жағдайда, филиалдарының және (немесе) өкілдіктерінің есептік тіркелгені туралы куәліктерінің көшірмелері;

3) подтверждающие документы на соответствие требованиям пункта 4 настоящих Правил;
4) список членов ассоциации.
9. Рассмотрение документов осуществляется на заседании комиссии, по результатам которого Комиссия рекомендует следующее:
1) аккредитовать ассоциацию;
2) отказать в аккредитации.
10. Аккредитационным органом на основании рекомендации комиссии принимается решение о выдаче свидетельства об аккредитации или об отказе в аккредитации.
Свидетельство об аккредитации или письменное уведомление об отказе в аккредитации с обоснованием причин выдается ассоциации в течение пяти рабочих дней со дня принятия аккредитационным органом соответствующего решения.
11. В аккредитации может быть отказано в случае, если:
1) представленные документы не соответствуют пункту 8 настоящих Правил;
2) в представленных документах содержатся недостоверные или неполные сведения.
12. Срок рассмотрения документов (с момента приема заявлений) и принятия решения о выдаче свидетельства об аккредитации или об отказе в аккредитации не должен превышать пятнадцати рабочих дней.
13. Свидетельство об аккредитации выдается сроком на 4 года, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
14. Свидетельство об аккредитации является неотчуждаемым и не подлежит передаче другим лицам.
15. В случае изменения наименования и месторасположения, ассоциацией в течение пяти рабочих дней подается заявление в аккредитационный орган о переоформлении свидетельства об аккредитации.
Аккредитационный орган, не позднее десяти рабочих дней со дня подачи соответствующего письменного заявления, переоформляет свидетельство об аккредитации.
16. При утере или порче свидетельства об аккредитации, аккредитационный орган на основании письменного заявления выдает ассоциации дубликат свидетельства об аккредитации в течение срока, установленного пунктом 15 настоящих Правил.
17. Решение об аккредитации либо об отказе в аккредитации ассоциации может быть обжаловано в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
18. Свидетельство об аккредитации прекращает свое действие в случаях:
1) истечения срока его действия;
2) реорганизации или ликвидации аккредитованной ассоциации;
3) предоставления ассоциацией заявления о добровольном прекращении действия свидетельства;
4) выявления аккредитационным органом фактов о ненадлежащем осуществлении деятельности, предусмотренного Законом.
19. При прекращении действия свидетельства об аккредитации по основаниям, указанным в пункте 18 настоящих Правил, аккредитационный орган вновь проводит аккредитацию в порядке, установленном настоящими Правилами.

3) осы Қағидалардың 4-тармағының талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар;
4) қауымдастық мүшелерінің тізімі.
9. Құжаттарды қарау комиссия отырысында жүзеге асырылады, оның нәтижелері бойынша Комиссия:
1) қауымдастықты аккредиттеуді;
2) аккредиттеуден бас тартуды ұсынады.
10. Аккредиттеу органы комиссия ұсынымының негізінде аккредиттеу туралы куәлік беру туралы немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Аккредиттеу туралы куәлікті немесе себептерін негіздей отырып, аккредиттеуден бас тарту туралы жазбаша хабарламаны қауымдастыққа аккредиттеу органы тиісті шешім қабылдаған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде береді.
11. Аккредиттеуден:
1) ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес келмеген;
2) ұсынылған құжаттарда дәйексіз немесе толық емес мәліметтер көрсетілген жағдайларда бас тартылуы мүмкін.
12. Құжаттарды қарау (өтініштер қабылданған сәттен бастап) және аккредиттеу туралы куәлік беру туралы немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешім қабылдау мерзімі он бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
13. Аккредиттеу туралы куәлік 4 жыл мерзімге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
14. Аккредиттеу туралы куәлік иеліктен шығарылмайды және басқа тұлғаларға берілмеуге тиіс.
15. Атауы және орналасқан орны өзгерген жағдайда қауымдастық бес жұмыс күні ішінде аккредиттеу органына аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресiмдеу туралы өтiнiш бередi.
Аккредиттеу органы тиісті жазбаша өтініш берілген күнінен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей, аккредиттеу туралы куәлікті қайта ресімдейді.
16. Аккредиттеу туралы куәлiк жоғалған немесе бүлінген жағдайда аккредиттеу органы жазбаша өтiнiштің негiзiнде осы Қағидалардың 15-тармағында белгіленген мерзім ішінде қауымдастыққа аккредиттеу туралы куәлiктiң телнұсқасын бередi.
17. Қауымдастықты аккредиттеу туралы не аккредиттеуден бас тарту туралы шешiмге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шағым жасалуы мүмкін.
18. Аккредиттеу туралы куәлік өзінің қолданылуын:
1) қолданылу мерзімі аяқталған;
2) аккредиттелген қауымдастық қайта ұйымдастырылған немесе таратылған;
3) қауымдастық куәліктің қолданылуын өз еркімен тоқтату туралы өтініш берген;
4) аккредиттеу органы Заңда көзделген қызметтің тиісті дәрежеде жүзеге асырылмауы туралы фактілерді анықтаған жағдайларда тоқтатылады.
19. Аккредиттеу туралы куәліктің қолданысы осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген негіздер бойынша тоқтатылған жағдайда аккредиттеу органы осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен аккредиттеуді қайта өткізеді.

20. В соответствии с пунктом 2 статьи 33-1 Закона аккредитация проводится аккредитационным органом за счет собственных средств аккредитуемых ассоциаций.
Приложение 1
к Правилам аккредитации республиканских
ассоциаций общественных объединений
рыболовов и субъектов рыбного хозяйства
Кому: ___________________________________________________
(должность, Ф.И.О руководителя аккредитационного органа)
______________________________________________________
От: ______________________________________________________
(должность, Ф.И.О юридического лица)
______________________________________________________
Реквизиты: ____________________________________________________
(почтовый адрес, контактный телефон, электронный адрес)
_____________________________________________________
Заявление
Прошу аккредитовать ___________________________________________
(наименование ассоциации)
____________________________________________________________________
К заявлению прилагаются следующие документы:
1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
4. ____________________________________________________________
5. ____________________________________________________________
_________________ __________________________________________
(подпись) (должность, фамилия, имя, отчество)
Дата: "___" _______________ 20 ___ год
МП
Приложение 2
к Правилам аккредитации республиканских
ассоциаций общественных объединений
рыболовов и субъектов рыбного хозяйства
Свидетельство
об аккредитации
№ ___________
"___" _________ 20 ___ года
____________________________________________________________________
(наименование аккредитационного органа)
признает право _____________________________________________________
(наименование республиканской ассоциации общественных
_____________________________________________________________________,
объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства)
расположенного по адресу ___________________________________________,
на осуществление следующих видов деятельности:
1) координация деятельности общественных объединений рыболовов и
субъектов рыбного хозяйства по развитию рыбного хозяйства,
аквакультуры, воспроизводства видов животных, любительского
(спортивного) рыболовства;
2) представление интересов общественных объединений рыболовов и
субъектов рыбного хозяйства в государственных органах и организациях,
а также в негосударственных и международных;

20. Заңның 33-1 бабы 2-тармағына сәйкес аккредиттеуді аккредиттеу органы аккредиттелетін қауымдастықтардың меншікті қаражаты есебінен жүргізеді.
Балық аулаушылар мен балық
шаруашылығы субъектілері
қоғамдық бірлестіктерінің
республикалық қауымдастықтарын
аккредиттеу қағидаларына
1-қосымша
Кімге: _______________________________________________
(аккредиттеу органы басшысының лауазымы, Т.А.Ә.)
_______________________________________________
_______________________________________________
Кімнен: _______________________________________________
(заңды тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә)
Деректемелері: _______________________________________________
_______________________________________________
(пошталық мекенжайы, байланыс телефоны,
электрондық мекенжайы)
Өтініш
_____________________________________________________________________
(қауымдастықтың атауы)
_____________________________________________________________________
аккредиттеуді сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
4. __________________________________________________________________
5. __________________________________________________________________
_______________________ _____________________________________________
(қолы) (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
Күні: 20__ жылғы "___" _______________
МО
Балық аулаушылар мен балық
шаруашылығы субъектілері
қоғамдық бірлестіктерінің
республикалық қауымдастықтарын
аккредиттеу қағидаларына
2-қосымша
Аккредиттеу туралы
куәлік № ___________
20__ жылғы "___" __________
_____________________________________________________________________
(аккредиттеу органының атауы)
________________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан
_____________________________________________________________________
(балық аулаушылар мен балық шаруашылығы субъектілерінің
_____________________________________________________________________
қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастығының атауы)
мынадай қызмет түрлерін:
) балықшылар мен балық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық
бірлестіктерінің балық шаруашылығын, аквадақылды, жануарлар
түрлерінің өсiмiн молайтуды, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды
дамыту жөніндегі қызметін үйлестіру;
2) балықшылар мен балық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық
бірлестіктерінің мүддесін мемлекеттік органдар мен ұйымдарда,
сондай-ақ мемлекеттік емес және халықаралық ұйымдарда білдіру;

3) участие в подготовке нормативных правовых актов и других
документов по вопросам охраны, воспроизводства и использования
животного мира;
4) участие в мониторинге и учете объектов животного мира;
5) участие в распределении квот изъятия объектов животного мира;
6) участие в конкурсной комиссии по закреплению рыбохозяйственных
водоемов и (или) участков;
7) участие в распределении субсидий, выделяемых на развитие рыбного
хозяйства;
8) участие в рамках государственного социального заказа в организации
помощи рыбным ресурсам и другим водным животным в случаях массового
заболевания, угрозы их гибели, угрозе замора и вследствие других
причин, а также в спасении молоди рыб;
9) заключение договоров с иностранцами на организацию любительского
(спортивного) рыболовства;
10) иная деятельность, предусмотренная Уставом и не запрещенная
законодательством Республики Казахстан.
(протокол комиссии от "____" _________ 20 ___ года № _______)
Свидетельство действительно до "___" ___________ 20 ___ г.
Руководитель
аккредитационного органа __________ ______________________
(подпись) (Ф.И.О)
МП

3) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану
мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді және басқа да
құжаттарды дайындауға қатысу;
4) жануарлар дүниесiнің объектілерін мониторингілеуге және
есепке алуға қатысу;
5) жануарлар дүниесi объектілерін алып қою квоталарын бөлуге
қатысу;
6) балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін
бекітіп беру жөніндегі конкурстық комиссияларға қатысу;
7) балық шаруашылығын дамытуға бөлінетін субсидияларды бөлуге
қатысу;
8) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде балық
ресурстарының және басқа да су жануарларының жаппай ауыруы, олардың
құру, қырылу қаупі төнген жағдайларда, сондай-ақ жас балықтарды
құтқаруды ұйымдастыруға көмектесуге қатысу;
9) шетелдіктермен әуесқойлық (спорттық) балық аулауды
ұйымдастыру шарттарын жасасу;
10) Жарғыда көзделген және Қазақстан Республикасының
заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де қызметті жүзеге асыру құқығын
таниды.
(Комиссияның 20__ жылғы "___" _______________ № __________ хаттамасы)
Куәлік 20__ жылғы "___" ___________ дейін жарамды.
Аккредиттеу органының басшысы __________ ___________________
(қолы) (Т.А.Ә)
МО