О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2012 года № 1518 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 874. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2019 года № 614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.08.2019 № 614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2012 года № 1518 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 1, ст. 19) следующие изменения и дополнение:
1) пункт 1 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) форму декларации по корпоративному подоходному налогу и правила ее составления (форма 140.00)";
2) в правилах составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00), утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (далее – декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога (далее – КПН). Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением:
государственных учреждений;
некоммерческих организаций, соответствующих условиям пункта 1 статьи 134 Налогового кодекса, по доходам, указанным в пункте 2 статьи 134 Налогового кодекса;
организаций, осуществляющих деятельность в социальной сфере, соответствующих условиям статьи 135 Налогового кодекса;
автономных организаций образования, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 135-1 Налогового кодекса и соответствующих условиям пункта 1 статьи 134 Налогового кодекса по доходам, указанным в пункте 2 статьи 134 Налогового кодекса;

"Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 қарашадағы № 1518 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 28 тамыздағы № 874 қаулысы. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 21 тамыздағы № 614 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 21.08.2019 № 614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 қарашадағы № 1518 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 1, 19-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1) 1-тармақ мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны мен оны жасау қағидалары (140.00-нысан);
2) көрсетілген қаулымен бекітілген корпоративтік табыс салығы бойынша (100.00-нысан) салық есептілігін жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (100.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығын есептеуге (бұдан әрі - КТС) арналған корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны:
мемлекеттік мекемелерді;
Салық кодексінің 134-бабының 2-тармағында көрсетілген табыстар бойынша Салық кодексінің 134-бабы 1-тармағының тиісті шарттарына сай келетін коммерциялық емес ұйымдарды;
Салық кодексінің 135-бабының шарттарына сай келетін әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдарды;
Салық кодексінің 135-1-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген және Салық кодексінің 134-бабы 2-тармағында көрсетілген табыстар бойынша Салық кодексінің 134-бабы 1-тармағының тиісті шарттарына сай келетін дербес бiлiм беру ұйымдарын;

автономных организаций образования, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 135-1 Налогового кодекса и соответствующих условиям статьи 135 Налогового кодекса;
недропользователей, заполняющих декларацию по формам 110.00 или 150.00.";
подпункт 7) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"7) категория налогоплательщика:
ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строках A, B;";
3) в правилах составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00), утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (далее – декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога. Декларация составляется физическими лицами в соответствии с пунктом 6 статьи 67 Налогового кодекса, в том числе получившими имущественный и прочие доходы, а также физическими лицами, имеющими деньги на счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 185 Налогового кодекса.";
подпункт 7) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строках А, В, С, D;";
в пункте 16:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) строка 240.00.002 предназначена для отражения суммы прочих доходов, за исключением доходов, полученных трудовым иммигрантом, определяемой как сумма строк 240.00.002 I, 240.00.002 II и 240.00.002 III, 240.00.002 IV, 240.00.002 V (240.00.002 I + 240.00.002 II + 240.00.002 III + 240.00.002 IV + 240.00.002 V);";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) строка 240.00.002 V предназначена для отражения суммы доходов медиаторов согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 184 Налогового кодекса;";
4) форму декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00), утвержденную указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
5) дополнить формой декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 140.00) согласно приложению 2 к настоящему постановлению;

Салық кодексінің 135-1-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген және Салық кодексінің 135-бабының тиісті шарттарына сай келетін дербес бiлiм беру ұйымдарын;
110.00 немесе 150.00-нысан бойынша декларация толтыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент заңды тұлғалар, резидент емес заңды тұлғалар жасайды.";
15-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) салық төлеушінің санаты:
торкөздер, егер салық төлеуші А, В жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді;";
3) көрсетілген қаулымен бекітілген жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) (240.00-нысан) жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (240.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығын есептеуге арналған жеке табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны мүліктік және басқа табыстар алған жеке тұлғаларды қоса алғанда Салық кодексінің 67-бабының 6-тармағына сәйкес жеке тұлғалар, сондай-ақ Салық кодексінің 185-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан шетел банктеріндегі шоттарында ақшалары бар жеке тұлғалар толтырады.";
15-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А, B, C, D жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді;";
16-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) 240.00.002 жолы 240.00.002 І, 240.00.002 ІІ және 240.00.002 ІІІ, 240.00.002 ІV, 240.00.002 V (240.00.002 І + 240.00.002 ІІ + 240.00.002 ІІІ + 240.00.002 ІV + 240.00.002 V) жолдарының сомасы ретінде еңбек иммигранттары алған табыстарды қоспағанда, өзге де табыс сомаларын көрсетуге арналған;";
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) 240.00.002 V жолы Салық кодексінің 184-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес медиаторлар табысының сомаларын көрсетуге арналған;";
4) көрсетілген қаулымен бекітілген корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның нысаны (100.00-нысан) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі (декларация) нысанымен (140.00-нысан) толықтырылсын;

6) дополнить правилами составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 140.00) согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
7) форму декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 240.00), утвержденную указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2013 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 августа 2013 года № 874
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2012 года № 1518
Форма 100.00
Декларация по корпоративному подоходному налогу
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 августа 2013 года № 874
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2012 года № 1518
Форма 140.00
Декларация по корпоративному подоходному налогу
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 августа 2013 года № 874
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2012 года № 1518
Правила составления налоговой отчетности
(декларации) по корпоративному подоходному
налогу (форма 140.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 140.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (далее – декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется:
организациями, осуществляющими деятельность в социальной сфере, соответствующими условиям статьи 135 Налогового кодекса;
автономными организациями образования, указанными в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 135-1 Налогового кодекса и соответствующими условиям статьи 135 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой декларации (форма 140.00).
3. При заполнении декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.

6) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) (140.00-нысан) жасау қағидаларымен толықтырылсын;
7) көрсетілген қаулымен бекітілген жеке табыс салығы бойынша декларация нысаны (240.00-нысан) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 28 тамыздағы
№ 874 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 30 қарашадағы
№ 1518 қаулысымен
бекітілген
Нысан 100.00
КОРПОРАТИВТІК ТАБЫС САЛЫҒЫ БОЙЫНША ДЕКЛАРАЦИЯ
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 28 тамыздағы
№ 874 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 30 қарашадағы
№ 1518 қаулысымен
бекітілген
Нысан 140.00
КОРПОРАТИВТІК ТАБЫС САЛЫҒЫ БОЙЫНША ДЕКЛАРАЦИЯ
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 28 тамыздағы
№ 874 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 30 қарашадағы
№ 1518 қаулысымен
бекітілген
Корпоративтік табыс салығы бойынша
салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары
(140.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау қағидалары (140.00-нысан) (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығын есептеуге арналған корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларацияны) (бұдан әрі – декларация) жасау тәртібін айқындайды.
Декларацияны:
Салық кодексінің 135-бабының шарттарына сәйкес келетін әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдар;
Салық кодексінің 135-1-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген және Салық кодексінің 135-бабының шарттарына сәйкес келетін дербес білім беру ұйымдары жасайды.
2. Декларация декларацияның өзінен (140.00-нысан) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.

4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. В настоящих Правилах применяются арифметические знаки: "+" – плюс; "–" – минус; "х" – умножение; "/" – деление; "=" – равно.
6. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "–" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
7. При составлении декларации:
1) на бумажном носителе – заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
8. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющих в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
9. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе – налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде – налогоплательщик (налоговый агент) получает уведомление о принятии или непринятии налоговой отчетности системой приема налоговой отчетности органов налоговой службы.
10. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (далее – Закон о национальных реестрах) подлежат обязательному заполнению при представлении Декларации:
РНН – регистрационный номер налогоплательщика;
БИН – бизнес-идентификационный номер.
Составление декларации (форма 140.00)
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН – регистрационный номер налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего.
2) БИН – бизнес-идентификационный номер налогоплательщика.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается бизнес-идентификационный номер доверительного управляющего.
3) налоговый период, за который представляется налоговая отчетность, – отчетный налоговый период, за который представляется декларация (указывается арабскими цифрами).
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.

4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Осы Қағидаларда мынадай арифметикалық белгілер қолданылады: "+" – қосу; "–" – алу; "х" – көбейту; "/" – бөлу; "=" – тең.
6. Сомалардың теріс мәндері тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы торкөзінде "–" белгісімен белгіленеді.
7. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
8. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабының 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не оның өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда өзінің атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің мөрімен не оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
9. Декларацияны табыс ету кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта – екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта – салық төлеуші пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) электронды түрде – салық төлеуші (салық агенті) салық есептілігінің салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау жүйесімен қабылданғандығы немесе қабылданбағандығы туралы хабарлама алады.
10. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Ұлттық тізілімдер туралы заң) сәйкес Декларация табыс ету кезінде:
СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі міндетті түрде толтырылуы тиіс.
2. Декларацияны жасау (140.00-нысан)
11. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушы салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
3) салық есептілігі табыс етілетін салық кезеңі – декларация табыс етілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.

5) вид декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса.
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса.
7) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
8) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной из категорий, указанных в строках А или В.
9) декларация составляется налогоплательщиком, соответствующим условиям:
в ячейке "А" указываются общая численность работников, работников-инвалидов за отчетный налоговый период и удельный вес численности работников-инвалидов в общей численности работников;
в ячейке "В" указываются сумма общих расходов по оплате труда работников, работников-инвалидов (специализированные организации, в которых работают инвалиды по потере слуха, речи, а также зрения, указывают расходы по оплате труда этих работников-инвалидов и отмечают соответствующую ячейку) за отчетный налоговый период и удельный вес общих расходов по оплате труда работников-инвалидов;
ячейка "С" отмечается в случае, если организация является специализированной, в которой работают инвалиды по потере слуха, речи, зрения;
ячейка "D" отмечается:
1) организациями, осуществляющими деятельность в социальной сфере, соответствующими условиям пункта 2 статьи 135 Налогового кодекса:
01 – медицинские услуги, за исключением косметологических, санаторно-курортных;
02 – оказание услуг по начальному, основному среднему, общему среднему образованию, техническому и профессиональному, послесреднему, высшему и послевузовскому образованию, осуществляемых по соответствующим лицензиям на право ведения образовательной деятельности, а также дополнительному образованию, дошкольному воспитанию и обучению;
03 – деятельность в сфере науки (включая проведение научных исследований, использование, в том числе реализацию, автором научной интеллектуальной собственности), спорта (кроме спортивно-зрелищных мероприятий коммерческого характера), культуры (кроме предпринимательской деятельности), оказания услуг по сохранению (за исключением распространения информации и пропаганды) объектов историко-культурного наследия и культурных ценностей, занесенных в реестры объектов историко-культурного достояния или Государственный список памятников истории и культуры в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также в области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов;
04 – библиотечное обслуживание;

5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді.
6) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) валюта коды.
"Кеден декларацияларын толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 23 "Валюталар жіктеуіші" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі.
8) салық төлеушінің санаты.
Торкөздер егер салық төлеуші А немесе В жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жатқан жағдайда белгіленеді.
9) Декларацияны шарттарға сәйкес келетін салық төлеуші жасайды:
"А" торкөзінде есепті салық кезеңі үшін қызметкерлердің, мүгедек қызметкерлердің жалпы саны және мүгедек қызметкерлердің жалпы қызметкерлер санындағы үлес салмағы көрсетіледі;
"В" торкөзінде салық кезеңі үшін қызметкерлердің, мүгедек қызметкерлердің (есту, сөйлеу, сондай-ақ көру қабілетінен айырылған мүгедек қызметкерлер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар осы мүгедек қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстарды көрсетеді және тиісті торкөзді белгілейді) еңбекақысын төлеу бойынша жалпы шығыстар сомасы және мүгедек қызметкерлерінің еңбекақысын төлеу бойынша жалпы шығыстардың үлес салмағы көрсетіледі;
"С" торкөзі егер ұйым есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған болып табылған жағдайда белгіленеді;
"D" торкөзін:
1) Салық кодексінің 135-бабы 2-тармағының шарттарына сәйкес келетін әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдар:
01 – косметологиялық, санаторий-курорттық қызметтерді қоспағанда, медициналық қызметтер;
02 – білім беру қызметін жүргізу құқығына тиісті лицензиялар бойынша жүзеге асырылатын бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру, сондай-ақ қосымша білім беру, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту жөнінде қызметтер көрсету;
03 – ғылым (ғылыми зерттеулер жүргізуді, ғылыми зияткерлік меншікті автордың пайдалануын, оның ішінде іске асыруын қоса алғанда), спорт (коммерциялық сипаттағы спорттық ойын-сауық шараларынан басқа), мәдениет (кәсіпкерлік қызметтен басқа), Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тарихи-мәдени байлықтар объектілерінің тізіліміне немесе Мемлекеттік тарихи және мәдени ескерткіштер тізіміне енгізілген тарихи-мәдени мұралар мен мәдени құндылықтар объектілерін сақтау (ақпарат таратуды және насихатты қоспағанда) бойынша қызмет көрсету саласындағы, сондай-ақ балаларды, қарттар мен мүгедектерді әлеуметтік қорғау және әлеуметтік қамтамасыз ету саласындағы қызмет;
04 – кітапхана қызметі;

2) автономными организациями образования, указанными в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 135-1 Налогового кодекса и соответствующими условиям статьи 135 Налогового кодекса:
01 – медицинские услуги, за исключением косметологических, санаторно-курортных;
02 – оказание услуг по начальному, основному среднему, общему среднему образованию, техническому и профессиональному, послесреднему, высшему и послевузовскому образованию, осуществляемых по соответствующим лицензиям на право ведения образовательной деятельности, а также дополнительному образованию, дошкольному воспитанию и обучению;
03 – деятельность в сфере науки (включая проведение научных исследований, использование, в том числе реализацию, автором научной интеллектуальной собственности).
12. В разделе "Доходы от основной деятельности" указываются доходы:
организаций, осуществляющих деятельность в социальной сфере, соответствующих условиям пункта 2 статьи 135 Налогового кодекса;
автономных организаций образования, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 135-1 Налогового кодекса и соответствующих условиям статьи 135 Налогового кодекса:
1) в строке 140.00.001 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода от оказания медицинских услуг, за исключением косметологических и санаторно-курортных;
2) в строке 140.00.002 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода:
от оказания услуг по начальному, основному среднему, общему среднему образованию, техническому и профессиональному, послесреднему, высшему и послевузовскому образованию, осуществляемых по соответствующим лицензиям на право ведения образовательной деятельности, а также дополнительному образованию, дошкольному воспитанию и обучению;
автономной организацией образования, указанной в подпункте 4) пункта 1 статьи 135-1 Налогового кодекса, осуществляющей деятельность без лицензии;
3) в строке 140.00.003 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода от осуществления деятельности в сфере науки (включая проведение научных исследований, использование, в том числе реализацию, автором научной интеллектуальной собственности), спорта (кроме спортивно-зрелищных мероприятий коммерческого характера), культуры (кроме предпринимательской деятельности), оказания услуг по сохранению (за исключением распространения информации и пропаганды) объектов историко-культурного наследия и культурных ценностей, занесенных в реестры объектов историко-культурного достояния или Государственный список памятников истории и культуры в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также в области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов;

2) Салық кодексінің 135-1-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген және Салық кодексінің 135-бабының шарттарына сәйкес келетін дербес білім беру ұйымдары белгілейді:
01 – косметологиялық, санаторий-курорттық қызметтерді қоспағанда, медициналық қызметтер көрсету;
02 – білім беру қызметін жүргізу құқығына тиісті лицензиялар бойынша жүзеге асырылатын бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру, сондай-ақ қосымша білім беру, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту жөнінде қызметтер көрсету;
03 – ғылым (ғылыми зерттеулер жүргізуді, ғылыми зияткерлік меншікті автордың пайдалануын, оның ішінде іске асыруын қоса алғанда) саласындағы қызмет;
12. "Негізгі қызметтен түскен табыстар" деген бөлімде:
Салық кодексінің 135-бабы 2-тармағының шарттарына сәйкес келетін әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдардың;
Салық кодексінің 135-1-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген және Салық кодексінің 135-бабының шарттарына сәйкес келетін дербес білім беру ұйымдарының табыстары көрсетіледі:
1) 140.00.001 жолында салық кезеңі ішінде косметологиялық және санаторий-курорттық қызметтерді қоспағанда, медициналық қызмет көрсетуден алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 140.00.002 жолында салық кезеңі ішінде алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі:
білім беру қызметін жүргізу құқығына тиісті лицензиялар бойынша жүзеге асырылатын бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру, сондай-ақ қосымша білім беру, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту жөнінде қызметтер көрсетуден алынған табыстардың жалпы сомасы;
Салық кодексінің 135-1-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген, лицензиясыз қызметін жүзеге асыратын дербес білім беру ұйымдары табыстарының жалпы сомасы;
3) 140.00.003 жолында салық кезеңі ішінде ғылым (ғылыми зерттеулер жүргізуді, ғылыми зияткерлік меншікті автордың пайдалануын, оның ішінде іске асыруын қоса алғанда), спорт (коммерциялық сипаттағы спорттық ойын-сауық шараларынан басқа), мәдениет (кәсіпкерлік қызметтен басқа), Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тарихи-мәдени байлықтар объектілерінің тізіліміне немесе Мемлекеттік тарихи және мәдени ескерткіштер тізіміне енгізілген тарихи-мәдени мұралар мен мәдени құндылықтар объектілерін сақтау (ақпарат таратуды және насихатты қоспағанда) бойынша қызмет көрсету саласындағы, сондай-ақ балаларды, қарттар мен мүгедектерді әлеуметтік қорғау әлеуметтік қамтамасыз ету саласындағы қызметті жүзеге асырудан алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;

4) в строке 140.00.004 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода от оказания услуг в сфере библиотечного обслуживания;
5) в строке 140.00.005 указывается доход, полученный в течение налогового периода в виде безвозмездно полученного имущества (в том числе гранты, благотворительная помощь, отчисления и пожертвования на безвозмездной основе);
6) в строке 140.00.006 указывается общая сумма доходов, полученных в течение налогового периода в виде вознаграждений по депозитам;
7) в строке 140.00.007 указывается общая сумма доходов, полученная от основной деятельности. Определяется как сумма строк с 140.00.001 по 140.00.006.
13. В разделе "Доходы от неосновной деятельности" указываются доходы:
организаций, соответствующих условиям пункта 2 статьи 135 Налогового кодекса, от осуществления видов деятельности, не предусмотренных пунктом 2 статьи 135 Налогового кодекса;
организаций, соответствующих условиям пункта 3 статьи 135 Налогового кодекса;
организаций, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 135-1 Налогового кодекса и соответствующих условиям статьи 135 Налогового кодекса, от осуществления видов деятельности, не предусмотренных пунктом 2 статьи 135 Налогового кодекса;
1) в строке 140.00.008 указывается сумма доходов, полученных в течение налогового периода от реализации товаров (работ, услуг);
2) в строке 140.00.009 указывается сумма доходов, полученных в течение налогового периода от прироста стоимости при реализации активов, не подлежащих амортизации, а также от выбытия фиксированных активов, которые определены статьями 87 и 92 Налогового кодекса;
3) в строке 140.00.010 указывается сумма доходов, полученных в течение налогового периода в результате списания обязательств и определенных статьей 88 Налогового кодекса. При составлении ликвидационной декларации по данной строке также отражается доход, полученный от списания кредиторской задолженности при ликвидации юридического лица;
4) в строке 140.00.011 указывается сумма дохода, полученного в течение налогового периода от сдачи в аренду имущества;
5) в строке 140.00.012 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты, определенная в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
6) в строке 140.00.013 указывается общая сумма дивидендов, полученных в течение налогового периода;
7) в строке 140.00.014 указывается общая сумма вознаграждения, полученного в течение налогового периода;

4) 140.00.004 жолында салық кезеңі ішінде кітапхана қызметі саласындағы қызметтен алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 140.00.005 жолында салық кезеңі ішінде өтеусіз алынған мүлік (оның ішінде гранттар, қайырымдылық көмек, өтеусіз негіздегі аударымдар мен қайырмалдықтар) түрінде алынған табыс көрсетіледі;
6) 140.00.006 жолында салық кезеңі ішінде депозиттер бойынша сыйақылар түрінде алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 140.00.007 жолында негізгі қызметтен алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 140.00.001-ден 140.00.006-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
13. "Негізгі емес қызметтен түскен табыстар" деген бөлімде мынадай табыстар көрсетіледі:
Салық кодексінің 135-бабының 2-тармағында ескерілмеген қызмет түрлерін жүзеге асырудан алынған, Салық кодексінің 135-бабы 1 және -тармақтарының талаптарына сәйкес болып табылатын ұйымдардың табыстары;
Салық кодексінің 135-бабы 3-тармақтарының талаптарына сәйкес болып табылатын ұйымдардың табыстары;
Салық кодексінің 135-бабының 2-тармағында ескерілмеген қызмет түрлерін жүзеге асырудан алынған, Салық кодексінің 135-бабының талаптарына сәйкес болып табылатын, Салық кодексінің 135-1-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген ұйымдардың табыстары көрсетіледі:
1) 140.00.008 жолында салық кезеңі ішінде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алынған кірістер сомасы көрсетіледі;
2) 140.00.009 жолында салық кезеңі ішінде амортизацияға жатпайтын активтерді өткізу кезінде құн өсімінен, сонымен қатар Салық кодексінің 87 және 92-баптарында айқындалған тіркелген активтерді шығарудан алынған табыстар сомасы көрсетіледі;
3) 140.00.010 жолында салық кезеңі ішінде Салық кодексінің 88-бабында белгіленген міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Тарату декларациясын жасау кезінде осы жол бойынша заңды тұлғаны тарату кезіндегі кредиторлық берешекті есептен шығарудан алынған кіріс те көрсетіледі;
4) 140.00.011 жолында салық кезеңі ішінде мүлікті жалға беруден алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
5) 140.00.012 жолында егер бұл сома Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес айқындалған бұрын шегерімге жатқызылмаса, бюджеттен қайтарылған негізсіз ұсталынған айыппұлдардан басқа, сот тағайындаған немесе борышкер таныған айыппұлдар, өсімпұлдар және санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
6) 140.00.013 жолында салық кезеңі ішінде алынған дивидендтердің жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 140.00.014 жолында салық кезеңі ішінде алынған сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;

8) в строке 140.00.015 указывается сумма превышения положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей;
9) в строке 140.00.016 указывается общая сумма выигрышей, определенных согласно подпункту 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
10) в строке 140.00.017 указывается общая сумма других доходов, не указанных в строках 140.00.008 по 140.00.016;
11) в строке 140.00.018 указывается общая сумма доходов, полученных от не основной деятельности, определяется как сумма строк с 140.00.008 по 140.00.017.
14. В разделе "Всего доходов":
1) в строке 140.00.019 указывается общая сумма доходов по основной и не основной деятельности, определяемая как сумма строк 140.00.007 и 140.00.018;
2) в строке 140.00.020 указывается удельный вес доходов, полученных от основной деятельности, в общих доходах, определяемый по формуле: 140.00.007/140.00.019х100.
15. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя в соответствии с учредительными документами;
2) дата подачи декларации.
Указывается дата представления декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа.
Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего декларацию;
5) дата приема декларации.
Указывается дата представления декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер декларации, присваиваемый налоговым органом;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 августа 2013 года № 874
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2012 года № 1518
Форма 240.00
Декларация по индивидуальному подоходному налогу
Примечание РЦПИ!
Форма размещена на сайте РГП "РЦПИ" http://rkao.kz/fnoforms; в случае необходимости форму в электронном виде можно получить в РГП "РЦПИ".

8) 140.00.015 жолында оң бағамдық айырманың теріс бағамдық айырмадан арту сомасы көрсетіледі;
9) 140.00.016 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 20) тармақшасына сәйкес айқындалған ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 140.00.017 жолында 140.011-ден 140.00.019-ға дейінгі жолдарда көрсетілмеген басқа табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
11) 140.00.018 жолында негізгі емес қызметтен алынған табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі, 140.00.008-ден 140.00.017-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
14. "Табыстардың барлығы" деген бөлімде:
1) 140.00.019 жолында 140.00.007 және 140.00.018 жолдардың сомасы ретінде айқындалатын негізгі және негізгі емес қызмет бойынша табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 140.00.020 жолында 140.00.007/140.00.019х100 формуласы бойынша айқындалатын жалпы кірістердегі негізгі қызметтен алынған кірісітердің үлес салмағы көрсетіледі.
15. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Басшының аты-жөні" деген жолда құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
2) Декларацияның тапсырылған күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамының аты-жөні" деген жолда декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның қабылданған күні.
Салық кодексінің 584-бабының 2-тармағына сәйкес декларацияның табыс етілген күні көрсетіледі;
6) кіріс құжаттың нөмірі.
Салық органы берген декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 28 тамыздағы
№ 874 қаулысы
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 30 қарашадағы
№ 1518 қаулысымен
бекітілген
Нысан 240.00
ЖЕКЕ ТАБЫС САЛЫҒЫ БОЙЫНША ДЕКЛАРАЦИЯ
РҚАО-ның ескертпесі!
Нысан РҚАО РМК http://rkao.kz/fnoforms сайтында орналастырылған; қажет болған жағдайда нысанды электронды түрде РҚАО РМК-дан алуға болады.