О подписании Соглашения о введении единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники и организации систем электронных паспортов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2013 года № 895
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о введении единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники и организации систем электронных паспортов.
2. Уполномочить Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Сагинтаева Бакытжана Абдировича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение о введении единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники и организации систем электронных паспортов.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2014 № 905 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 августа 2013 года № 895
Проект
СОГЛАШЕНИЕ
о введении единых форм паспорта транспортного средства
(паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной
машины и других видов техники и организации систем
электронных паспортов
Сноска. Соглашение в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2014 № 905 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительства государств-членов Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества, именуемые в дальнейшем Сторонами, основываясь на Договоре об учреждении Евразийского экономического сообщества от 10 октября 2000 года, Договоре о создании единой таможенной территории и формировании Таможенного союза от 6 октября 2007 года, Договоре о Евразийской экономической комиссии от 18 ноября 2011 года,
в целях создания условий для обеспечения свободного обращения транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники на единой таможенной территории Таможенного союза и определения порядка оформления паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и паспортов самоходных машин и других видов техники по единым формам
согласились о нижеследующем:

Көлік құралы паспортының (көлік құралы шанағының паспортының) және өзі жүретін машина мен техниканың басқа түрлері паспортының бірыңғай нысандарын енгізу және электрондық паспорттар жүйелерін ұйымдастыру туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 тамыздағы № 895 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған Көлік құралы паспортының (көлік құралы шанағының паспортының) және өзі жүретін машина мен техниканың басқа түрлері паспортының бірыңғай нысандарын енгізу және электрондық паспорттар жүйелерін ұйымдастыру туралы келісім жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары Бақытжан Әбдірұлы Сағынтаевқа Көлік құралы паспортының (көлік құралы шанағының паспортының) және өзі жүретін машина мен техниканың басқа түрлері паспортының бірыңғай нысандарын енгізу және электрондық паспорттар жүйелерін ұйымдастыру туралы келісімге Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2014 № 905 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 29 тамыздағы
№ 895 қаулысына
қосымша
Көлік құралы паспортының (көлік құралы шанағының паспортының)
және өзі жүретін машина мен техниканың басқа түрлері
паспортының бірыңғай нысандарын енгізу және электрондық
паспорттар жүйелерін ұйымдастыру туралы
КЕЛІСІМ
Ескерту. Келісім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2014 № 905 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберіндегі Кеден одағына мүше мемлекеттердің үкіметтері, 2000 жылғы 10 қазандағы Еуразиялық экономикалық қоғамдастық құру туралы шартты, 2007 жылғы 6 қазандағы Бірыңғай кеден аумағын құру және кедендік одақты қалыптастыру туралы шартты, 2011 жылғы 18 қарашадағы Еуразиялық экономикалық комиссия туралы шартты негізге ала отырып,
көлік құралдарының (көлік құралдары шассиінің), өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа да түрлерінің Кеден одағының бірыңғай кедендік аумағында еркін айналысын қамтамасыз ету үшін жағдайлар жасау және көлік құралдарының паспорттарын (көлік құралдары шассиінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің паспорттарын бірыңғай нысандар бойынша ресімдеу тәртібін айқындау мақсатында
төмендегілер туралы келісті:

Статья 1
Настоящее Соглашение регулирует следующие вопросы:
применение единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники, выдаваемых на транспортные средства (шасси транспортных средств), самоходные машины и другие виды техники, произведенные на территориях государств Сторон и подлежащие регистрации на территориях государств Сторон;
применение электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники, оформляемых на транспортные средства (шасси транспортных средств), самоходные машины и другие виды техники, подлежащие государственной регистрации на территориях государств Сторон.
Статья 2
Используемые в настоящем Соглашении термины означают следующее:
«администратор систем электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники» - организация, на которую возложена функция координации действий по проектированию систем электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники, включая ввод в эксплуатацию, эксплуатацию, оптимизацию производительности, обеспечение и контроль доступа, обеспечение безопасности, отслеживание вопросов технического обеспечения этих систем, взаимодействие с участниками систем и органами власти, включение в эти системы новых участников, а также инициирование мер, необходимых для гармонизации законодательства государств Сторон в области функций этих систем;
«паспорт самоходной машины и других видов техники» - паспорт, выдаваемый на имеющие двигатель внутреннего сгорания с рабочим объемом свыше 50 куб. см или электродвигатель(ли) максимальной (суммарной) мощностью более 4 кВт тракторы, самоходные дорожно-строительные, коммунальные, сельскохозяйственные машины и другие наземные безрельсовые механические транспортные средства (за исключением предназначенных для движения по автомобильным дорогам общего пользования автомототранспортных средств, имеющих максимальную конструктивную скорость более 50 км/час) и прицепы к ним;
«паспорт транспортного средства (паспорт шасси транспортного средства)» - паспорт, выдаваемый на предназначенные для движения по автомобильным дорогам общего пользования автомототранспортные средства, имеющие двигатель внутреннего сгорания с рабочим объемом свыше 50 куб. см или электродвигатель(ли) максимальной (суммарной) мощностью более 4 кВт и (или) максимальную конструктивную скорость более 50 км/ч, и прицепы к ним (паспорт, выдаваемый на шасси транспортного средства в случае поставки шасси их потребителям);
«системы электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники» - структурированные комплексы, включающие вычислительное и коммуникационное оборудование, программное обеспечение, лингвистические средства, информационные ресурсы, системный персонал и взаимодействующих по установленным в этих системах правилам участников и пользователей, а также реализующие информационную технологию выполнения установленных функций этих систем;
«электронный паспорт самоходной машины и других видов техники» - паспорт самоходной машины и других видов техники, оформленный в системе электронных паспортов самоходных машин и других видов техники в порядке, установленном в соответствии с настоящим Соглашением;
«электронный паспорт транспортного средства (паспорт шасси транспортного средства) - паспорт транспортного средства (паспорт шасси транспортного средства), оформленный в системе электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) в порядке, установленном в соответствии с настоящим Соглашением.

1-бап
Осы Келісім мынадай мәселелерді реттейді:
Тараптар мемлекеттерінің аумақтарында жасап шығарылған және Тараптар мемлекеттерінің аумақтарында тіркелуге жататын көлік құралдарына (көлік құралдарының шассиіне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне берілетін көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өздігінен жүретін машина және техниканың басқа да түрлері паспортының бірыңғай нысандарын қолдану;
Тараптар мемлекеттерінің аумақтарында тіркелуге жататын көлік құралдарына (көлік құралдарының шассиіне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне ресімделетін көлік құралдарының электрондық паспорттарын (көлік құралдары шассиінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттарын қолдану.
2-бап
Осы Келісімде пайдаланылатын терминдер мынаны білдіреді:
«көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиінің паспорттары) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттары жүйелерінің әкімшісі» - көлік құралдары электрондық паспорттарының (көлік құралдарының шассиі паспорттарының) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттарының жүйелерін пайдалануға енгізуді, пайдалануды, өнімділікті оңтайландыруды, қол жеткізуді қамтамасыз ету мен бақылауды, қауіпсіздікті қамтамасыз етуді, техникалық қамтамасыз ету мәселелерін қадағалауды, жүйелерге қатысушылармен және билік органдарымен өзара іс-қимыл жасасуды, осы жүйелерге жаңа қатысушыларды қосуды, сондай-ақ Тараптар мемлекеттерінің осы жүйелер функциялары саласындағы заңнамасын үндестіру үшін қажетті шараларға бастамашылық жасауды қоса алғанда, осы жүйелерді жобалау жөніндегі іс-қимылдарды үйлестіру функциясы жүктелген ұйым;
«өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің паспорты» - жұмыс көлемі 50 текше сантиметрден асатын іштен жану қозғалтқышы немесе ең жоғары (жиынтық) қуаты 4 кВт-тан асатын электр қозғалтқышы(тары) бар тракторларға, өздігінен жүретін жол-құрылысы, коммуналдық, ауыл шаруашылығы машиналары мен жер үстінде рельссіз жүретін басқа да механикалық көлік құралдарына (жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарымен жүруге арналған, ең жоғары конструктивтік жылдамдығы сағатына 50 км-ден асатын автомотокөлік құралдарын қоспағанда) және олардың тіркемелеріне берілетін паспорт;
«көлік құралының паспорты (көлік құралы шассиінің паспорты)» - жұмыс көлемі 50 текше сантиметрден асатын іштен жану қозғалтқышы немесе ең жоғары (жиынтық) қуаты 4 кВт-тан асатын және (немесе) ең жоғары конструктивтік жылдамдығы сағатына 50 км электр қозғалтқышы(тары) бар, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарымен жүруге арналған автомотокөлік құралдарына және олардың тіркемелеріне берілетін паспорт (шассилер тұтынушыларға жеткізіп берілетін жағдайда көлік құралының шассиіне берілетін паспорт);
«көлік құралдарының электрондық паспорттарының (көлік құралдарының шассиі паспорттарының) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттарының жүйелері» - есептеуіш және коммуникациялық жабдықты, бағдарламалық жасақтаманы, лингвистикалық құралдарды, ақпараттық ресурстарды, жүйе персоналын және осы жүйелерде белгіленген қағидалар бойынша өзара іс-қимыл жасасатын, сондай-ақ осы жүйелердің белгіленген функцияларын орындаудың ақпараттық технологиясын іске асыратын қатысушылар мен пайдаланушыларды қамтитын құрылымдалған кешендер;
«өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорты» - өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттары жүйесінде осы Келісімге сәйкес белгіленген тәртіппен ресімделген өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің паспорты;
«көлік құралының электрондық паспорты (көлік құралы шассиінің паспорттары) – көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиінің паспорттары) жүйесінде осы Келісімге сәйкес белгіленген тәртіппен ресімделген көлік құралының паспорты (көлік құралы шассиінің паспорты).

Статья 3
Порядок функционирования систем электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники определяется Евразийской экономической комиссией.
Правила оформления, структура и формат электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники утверждаются Евразийской экономической комиссией.
До введения в действие систем электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники применяются единые формы паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства), самоходной машины и других видов техники.
Основные требования к единым формам паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства), самоходной машины и других видов техники, порядок их заполнения и обмена сведениями о бланках паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и паспортов самоходных машин и других видов техники, а также сроки начала их применения утверждаются Евразийской экономической комиссией.
При заполнении единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства), самоходной машины и других видов техники в строке «Особые отметки» указывается государство–член Таможенного союза, на территории которого конкретное транспортное средство (шасси транспортного средства), самоходная машина или другой вид техники предназначены для первичного обращения при подтвержденном соответствии требованиям, установленным в этом государстве–члене Таможенного союза.
До начала применения единых форм паспорт транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства), самоходной машины и других видов техники транспортных средств (паспорт шасси транспортных средств) оформляется в соответствии со статьей 8 настоящего Соглашения.
Статья 4
В целях реализации настоящего Соглашения формируется единый реестр уполномоченных органов (организаций) государств–членов Таможенного союза и организаций-изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и паспортов самоходных машин и других видов техники, в том числе электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники (далее - единый реестр).
Порядок формирования и ведения Единого реестра утверждается Евразийской экономической комиссией.
Формирование и ведение единого реестра осуществляет Евразийская экономическая комиссия.

3-бап
Көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиінің паспорттары) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттары жүйелерінің жұмыс істеу тәртібін Еуразиялық экономикалық комиссия айқындайды.
Көлік құралдарының электрондық паспорттарын (көлік құралдары шассиінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа түрлерінің электрондық паспорттарын ресімдеу қағидаларын, олардың құрылымы мен форматын Еуразиялық экономикалық комиссия бекітеді.
Көлік құралдарының электрондық паспорттарының (көлік құралдарының шассиі паспорттарының) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттарының жүйелері қолданысқа енгізілгенге дейін көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өздігінен жүретін машина және техниканың басқа түрлері паспортының бірыңғай нысандары қолданылады.
Көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өздігінен жүретін машина және техниканың басқа да түрлері паспортының бірыңғай нысандарына қойылатын негізгі талаптарды, оларды толтыру тәртібін және көлік құралдары паспорттарының (көлік құралдарының шассиі паспорттарының) және өздігінен жүретін машиналар және техниканың басқа да түрлері паспорттарының бланкілері туралы мәліметтер алмасу тәртібін, сондай-ақ оларды қолдануды бастау мерзімін Еуразиялық экономикалық комиссия бекітеді.
Көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өздігінен жүретін машина және техниканың басқа да түрлері паспортының бірыңғай нысандарын толтыру кезінде «Ерекше белгілер» деген жолда аумағында нақты көлік құралы (көлік құралының шассиі), өздігінен жүретін машина немесе техниканың басқа да түрі Кеден одағына осы мүше мемлекетте белгіленген талаптарға расталған сәйкестігі кезінде бастапқы айналысқа арналған Кеден одағына мүше мемлекет көрсетіледі.
Көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өздігінен жүретін машина және техниканың басқа да түрлері паспортының бірыңғай нысандарын қолдану басталғанға дейін көлік құралдарының паспорттары (көлік құралдары шассиінің паспорттары) осы Келісімнің 8-бабына сәйкес ресімделеді.
4-бап
Осы Келісімді іске асыру мақсатында көлік құралдарының паспорттарын (көлік құралдары шассиінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің паспорттарын ресімдеуді, оның ішінде көлік құралдарының электрондық паспорттарын (көлік құралдары шассиінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттарын ресімдеуді жүзеге асыратын, Кеден одағына мүше мемлекеттер уәкілетті органдарының (ұйымдарының) және көлік құралдарын (көлік құралдарының шассиін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімі (бұдан әрі – Бірыңғай тізілім) қалыптастырылады.
Бірыңғай тізілімді қалыптастыру мен жүргізу тәртібін Еуразиялық экономикалық комиссия бекітеді.
Бірыңғай тізілімді қалыптастыруды және жүргізуді Еуразиялық экономикалық комиссия жүзеге асырады.

Статья 5
До начала применения электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники, паспорта транспортных средств (паспорта шасси транспортных средств) и паспорта самоходных машин и других видов техники оформляются организациями-изготовителями транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники (далее - организации-изготовители), включенными в Единый реестр, на произведенные ими транспортные средства (шасси транспортных средств), самоходные машины и другие виды техники.
До начала применения электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники, паспорта транспортных средств (паспорта шасси транспортных средств) и паспорта самоходных машин и других видов техники в случаях, предусмотренных законодательством государств Сторон, оформляются также уполномоченными органами (организациями) государств Сторон.
Электронные паспорта транспортных средств (паспорта шасси транспортных средств) и электронные паспорта самоходных машин и других видов техники оформляются с 1 июля 2015 года уполномоченными органами (организациями) государств Сторон и организациями-изготовителями, включенными в Единый реестр, в порядке, утверждаемом Евразийской экономической комиссией.
Статья 6
Органы (организации), устанавливаемые Сторонами, определяют требования к элементам защиты паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники в соответствии с основными требованиями к единым формам паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники и доводят их до сведения органов государств Сторон, осуществляющих государственную регистрацию транспортных средств, органов государств Сторон, осуществляющих государственную регистрацию самоходных машин и других видов техники.
Статья 7
Системы электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники обеспечивают поддержку единой динамической информационной модели процесса оформления электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники и реализуют информационную технологию выполнения установленных функций для удовлетворения информационных потребностей участников этих систем. Посредством указанных систем обеспечиваются единство информационного поля, единый контроль доступа, единые мероприятия по обеспечению безопасности, целостности и достоверности данных, организуются централизованное взаимодействие с участниками этих систем и органами власти, инициация дополнительных мер, необходимых для гармонизации законодательства государств Сторон на этапе оформления электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, единый контроль за исполнением взаимно признаваемых Сторонами обязательных требований технических регламентов, а также централизованная проверка достоверности информации, централизованный мониторинг обеспечения единства обязательных требований Сторон и применения единых форм и правил оценки соответствия транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники.
Евразийская экономическая комиссия определяет организацию одного из государств Сторон в качестве администратора систем электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и самоходных машин и других видов техники.

5-бап
Көлік құралдарының электрондық паспорттарын (көлік құралдары шассиінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттарын қолдану басталғанға дейін көлік құралдарының паспорттарын (көлік құралдары шассиінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің паспорттарын Бірыңғай тізілімге енгізілген, көлік құралдарын (көлік құралдарының шассиін), өздігінен жүретін машиналарды және техниканың басқа да түрлерін жасаушы ұйымдар (бұдан әрі - жасаушы ұйымдар) өздері жасап шығарған көлік құралдарына (көлік құралдарының шассиіне), өздігінен жүретін машиналарға және техниканың басқа да түрлеріне ресімдейді.
Көлік құралдарының электрондық паспорттарын (көлік құралдары шассиінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттарын қолдану басталғанға дейін көлік құралдарының паспорттарын (көлік құралдары шассиінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің паспорттарын Тараптар мемлекеттерінің заңнамасында көзделген жағдайларда Тараптардың мемлекеттерінің уәкілетті органдары (ұйымдары) да ресімдейді.
Көлік құралдарының электрондық паспорттарын (көлік құралдары шассиінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттарын 2015 жылғы 1 шілдеден бастап Тараптар мемлекеттерінің уәкілетті органдары (ұйымдары) және Бірыңғай тізілімге енгізілген жасаушы ұйымдар Еуразиялық экономикалық комиссия бекітетін тәртіппен ресімдейді.
6-бап
Тараптар белгілейтін органдар (ұйымдар) көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлері паспортының бірыңғай нысандарына қойылатын негізгі талаптарға сәйкес көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің паспортын қорғау элементтеріне қойылатын талаптарды айқындайды және оларды көлік құралдарын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын Тараптар мемлекеттері органдарының, өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерін мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын Тараптар мемлекеттері органдарының назарына жеткізеді.
7-бап
Көлік құралдарының электрондық паспорттарының (көлік құралдарының шассиі паспорттарының) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттарының жүйелері көлік құралдарының электрондық паспорттарын (көлік құралдары шассиінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттарын ресімдеу процесінің бірыңғай серпінді ақпараттық моделін қолдауды қамтамасыз етеді және осы жүйелерге қатысушылардың ақпараттық қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін белгіленген функцияларды орындаудың ақпараттық технологиясын іске асырады. Көрсетілген жүйелер арқылы ақпараттық өрістің біртұтастығы, қолжетімділікті бірыңғай бақылау, деректердің қауіпсіздігін, тұтастығын және анықтығын қамтамасыз ету жөніндегі бірыңғай іс-шаралар қамтамасыз етіледі, осы жүйелерге қатысушылармен және билік органдарымен орталықтандырылған өзара іс-қимыл жасасу, көлік құралдарының электрондық паспорттарын (көлік құралдары шассиінің паспорттарын) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттарын ресімдеу кезеңінде Тараптар мемлекеттерінің заңнамасын үндестіру үшін қажетті қосымша шараларға бастамашылық ету, Тараптар өзара танитын техникалық регламенттердің міндетті талаптарының орындалуын бірыңғай бақылау, сондай-ақ ақпараттың анықтылығын орталықтандырылған тексеру, Тараптардың міндетті талаптарының біртұтастығын қамтамасыз етудің және көлік құралдарының (көлік құралдары шассиінің), өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің сәйкестігін бағалаудың бірыңғай нысандары мен қағидаларын қолданудың орталықтандырылған мониторингі ұйымдастырылады.
Еуразиялық экономикалық комиссия Тараптар мемлекеттерінің бірінің ұйымын көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассиінің паспорттары) және өздігінен жүретін машиналардың және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттары жүйелерінің әкімшісі ретінде айқындайды.

Статья 8
До начала применения единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства), самоходной машины и других видов техники уполномоченные органы Республики Беларусь и Республики Казахстан, определяемые Сторонами, обеспечиваются уполномоченным органом Российской Федерации в порядке, определяемом Российской Стороной, необходимым количеством бланков паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) Российской Федерации для поставки транспортных средств (шасси транспортных средств) в Российскую Федерацию в соответствии с заявками уполномоченных органов Республики Беларусь и Республики Казахстан.
Условием оформления паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) Российской Федерации является наличие одобрения типа транспортного средства или одобрения типа шасси транспортного средства, подтверждающего соответствие транспортного средства или шасси транспортного средства требованиям законодательства Российской Федерации в области технического регулирования колесных транспортных средств.
Заполнение бланка паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) Российской Федерации осуществляется организациями-изготовителями Республики Беларусь и Республики Казахстан в порядке, определяемом уполномоченным органом Российской Федерации.
Учет и контроль использования бланков паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) Российской Федерации осуществляют уполномоченные органы государств Сторон. Порядок осуществления обмена сведениями об использовании бланков паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) Российской Федерации согласовывается уполномоченными органами государств Сторон.
Статья 9
Споры между Сторонами, связанные с толкованием и (или) применением настоящего Соглашения, разрешаются путем проведения консультаций и переговоров.
Если спор не будет урегулирован Сторонами в течение 6 месяцев с даты поступления официальной письменной просьбы о проведении консультаций и переговоров, направленной одной из Сторон другой Стороне, то при отсутствии другой договоренности между Сторонами относительно способа разрешения спора любая из Сторон передает этот спор для рассмотрения в суд Евразийского экономического сообщества.
Статья 10
По договоренности Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами.
Статья 11
Настоящее Соглашение подлежит ратификации и временно применяется по истечении 60 дней с даты подписания и вступает в силу по истечении 5 календарных дней после дня получения депозитарием по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении государствами Сторон внутригосударственных процедур, необходимых для вступления настоящего Соглашения в силу.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в Евразийской экономической комиссии, которая, являясь депозитарием настоящего Соглашения, направит каждой Стороне заверенную копию.
Совершено в городе «___» _____________ 20___ года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
За Правительство
Республики
Беларусь
За Правительство
Республики
Казахстан
За Правительство
Российской
Федерации

8-бап
Көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өздігінен жүретін машина және техниканың басқа да түрлері паспортының бірыңғай нысандарын қолдану басталғанға дейін Тараптар айқындайтын Беларусь Республикасы мен Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарын Ресей Федерациясының уәкілетті органы Беларусь Республикасы мен Қазақстан Республикасы уәкілетті органдарының өтінімдеріне сәйкес көлік құралдарын (көлік құралдарының шассиін) Ресей Федерациясына жеткізу үшін Ресей тарапы айқындайтын тәртіппен Ресей Федерациясы көлік құралдарының паспорттары (көлік құралдары шассиінің паспорттары) бланкілерінің қажетті санымен қамтамасыз етеді.
Көлік құралының немесе көлік құралы шассиінің Ресей Федерациясының дөңгелекті көлік құралдарын техникалық реттеу саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келетіндігін растайтын, көлік құралының типін мақұлдаудың немесе көлі құралы шассиінің типін мақұлдаудың болуы Ресей Федерациясы көлік құралының паспортын (көлік құралы шассиінің паспортын) ресімдеу шарты болып табылады.
Ресей Федерациясының көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) бланкісін толтыруды Ресей Федерациясының уәкілетті органы айқындайтын тәртіппен Беларусь Республикасы мен Қазақстан Республикасының жасаушы ұйымдары жүзеге асырады.
Ресей Федерациясы көлік құралдарының паспорттары (көлік құралы шассиінің паспорттары) бланкілерінің пайдаланылуын есепке алу мен бақылауды Тараптар мемлекеттерінің уәкілетті органдары жүзеге асырады. Ресей Федерациясының көлік құралдары паспорттарының (көлік құралдарының шассиі паспорттарының) бланкілерін пайдалану туралы мәліметтер алмасуды жүзеге асыру тәртібі Тараптар мемлекеттерінің уәкілетті органдарымен келісіледі.
9-бап
Осы Келісімді түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты Тараптар арасындағы даулар консультациялар мен келіссөздер жүргізу арқылы шешіледі.
Егер Тараптар дауды консультациялар мен келіссөздер жүргізу туралы бір Тарап екінші Тарапқа жіберген ресми жазбаша өтініш келіп түскен күннен бастап 6 ай ішінде реттемесе, онда дауды шешу тәсіліне қатысты Тараптар арасында басқа уағдаластық болмаған кезде, Тараптардың кез келгені бұл дауды Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына қарау үшін береді.
10-бап
Тараптардың уағдаластығы бойынша осы Келісімге жекелеген хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
11-бап
Осы Келісім ратификациялауға жатады және қол қойылған күннен бастап 60 күн өткен соң уақытша қолданылады және осы Келісімнің күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптар мемлекеттерінің орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны депозитарий дипломатиялық арналар арқылы алған күннен кейін күнтізбелік 5 күн өткен соң күшіне енеді.
Осы Келісімнің төлнұсқа данасы Еуразиялық экономикалық комиссияда сақталады, ол осы Келісімнің депозитарийі бола отырып, оның куәландырылған көшірмесін әрбір Тарапқа жібереді.
_______ жылғы « » ________ ________ қаласында орыс тілінде бір төлнұсқа данада жасалды.
Беларусь               Қазақстан                 Ресей
Республикасының          Республикасының          Федерациясының
Үкіметі үшін             Үкіметі үшін            Үкіметі үшін