О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2013 года № 1153
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам жилищных отношений
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24; ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст. 145; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35, 36; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84, 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 93, 94; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1.,ст.2, 3; № 2, ст. 10,11,13; № 4, ст. 21; № 7, ст. 36; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 54, 56; № 13, ст. 62, 63, 64; № 14, ст. 72, 74, 75; № 15, ст. 77, 78, 79, 81, 82; № 16, ст. 83):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 қазандағы № 1153 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй қатынастары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат, № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат, № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, № 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат, № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84, 85-құжаттар; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 93, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 10, 11, 13-құжаттар; № 4, 21-құжат; № 7, 36-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 54, 56-құжаттар; № 13, 62, 63, 64-құжаттар; № 14, 72, 74, 75-құжаттар; № 15, 77, 78, 79, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат):

1) заголовок главы 18 изложить в следующей редакции:
«Глава 18. Административные правонарушения в сферах архитектурно-строительной деятельности и жилищно-коммунального хозяйства»;
2) дополнить статьей 239-1 следующего содержания:
«Статья 239-1. Нарушение законодательства в сфере жилищно-
коммунального хозяйства
1. Нарушение органом управления объектом кондоминиума сроков открытия текущих и (или) сберегательных счетов на объект кондоминиума в банках второго уровня в случаях, предусмотренных жилищным законодательством, –
влечет предупреждение.
2. Нарушение органом управления объектом кондоминиума сроков представления ежемесячного отчета по управлению объектом кондоминиума –
влечет предупреждение.
3. Нарушение органом управления объектом кондоминиума сроков регистрации объекта кондоминиума –
влечет предупреждение.
4. Действие (бездействие), предусмотренное частью второй настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физическое лицо в размере от семи до десяти, на юридическое лицо в размере от пятнадцати до двадцати месячных расчетных показателей.»;
3) дополнить статьей 576-11 следующего содержания:
«Статья 576-11. Жилищная инспекция местных
исполнительных органов
1. Жилищная инспекция местных исполнительных органов рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 239-1 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель жилищной инспекции местных исполнительных органов и его заместители.»;
4) подпункт 1) пункта 1 статьи 636 дополнить абзацем шестьдесят четвертым следующего содержания:
«жилищной инспекции местных исполнительных органов (статья 356);».
2. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 8, ст. 84; 1999 г., № 13, ст. 431; № 23, ст. 921; 2001 г., № 15-16, ст. 228; 2002 г, № 6, ст. 71; 2003 г., № 11, ст. 67; 2004 г., № 14, ст. 82; № 17, ст. 101; № 23, ст. 142; 2006 г., № 16, ст. 103; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 15, ст. 106, 108; № 18, ст. 143; 2009 г., № 11-12, ст. 54; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 52; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 10, ст. 86; № 11, ст. 102; № 16, ст. 128, 129; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 21; № 4, ст. 32; № 5, ст. 41.; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, ст. 75; № 15, ст. 77):

1) 18-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«18-тарау. Сәулет-құрылыс қызметі және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық салаларындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар»;
2) мынадай мазмұндағы 239-1-баппен толықтырылсын:
«239-1-бап. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы
заңнаманы бұзу
1. Тұрғын үй заңнамасында көзделген жағдайларда, кондоминиум объектісін басқару органының екінші деңгейдегі банктерде кондоминиум объектісіне ағымдағы және (немесе) жинақ шоттарын ашу мерзімін бұзуы, –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Кондоминиум объектісін басқару органының кондоминиум объектісін басқару бойынша ай сайынғы есеп беру мерзімін бұзуы, –
ескерту жасауға әкеп соғады.
3. Кондоминиум объектісін басқару органының кондоминиум объектісін тіркеу мерзімін бұзуы, –
ескерту жасауға әкеп соғады.
4. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), –
жеке тұлғаға жетіден он айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде, заңды тұлғаларға он бестен жиырма айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
3) мынадай мазмұндағы 576-11-баппен толықтырылсын:
«576-11-бап.  Жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй
инспекциясы
1. Жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй инспекциясы осы Кодекстің 239-1-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй инспекциясының басшысы және оның орынбасарлары құқылы.»;
4) 636-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының алпыс үшінші абзацындағы «адамдардың құқығы бар.» деген сөздер «адамдардың;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы алпыс төртінші абзацпен толықтырылсын:
«жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй инспекциясының (356-бап) құқығы бар.».
2. «Тұрғын үй қатынастары туралы» 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 8, 84-құжат; 1999 ж., № 13, 431-құжат; № 23, 921-құжат; 2001 ж., № 15-16, 228-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 17, 101-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 15, 106, 108-құжаттар; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжаттар; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77-құжат):

1) в статье 2:
дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
«1-2) бюджетная организация – государственные учреждения и казенные предприятия;»;
дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
«15-1) расходы на содержание общего имущества объекта кондоминиума – обязательная сумма расходов собственников помещений (квартир) посредством ежемесячных взносов, установленных решением общего собрания, на эксплуатацию и ремонт общего имущества объекта кондоминиума, содержание земельного участка, расходы на приобретение, установку, эксплуатацию и поверку общедомовых приборов учета потребления коммунальных услуг, оплату коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также взносы на накопление денег на предстоящий в будущем капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума или отдельных его видов;»;
подпункт 31) изложить в следующей редакции:
«31) приватизация жилища – приобретение гражданами в собственность занимаемых ими жилых помещений из государственного жилищного фонда, осуществляемое в соответствии с законодательством Республики Казахстан;»;
подпункт 40) исключить;
подпункт 43) изложить в следующей редакции:
«43) жилищный кооператив (жилищно-строительный кооператив) - некоммерческое объединение граждан с целью приобретения (строительства) и эксплуатации жилого дома, в котором право собственности на жилой дом принадлежит кооперативу, а граждане - члены кооператива обладают правом владения и пользования закрепленными за ними помещениями, в отдельных случаях – правом распоряжения в установленном порядке и участвуют в расходах на содержание общего имущества объекта кондоминиума;»;
2) дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
«Статья 8-1. Ответственность за нарушение жилищного
законодательства Республики Казахстан
Нарушение жилищного законодательства Республики Казахстан влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.»;
3) статью 10-1 дополнить подпунктом 6-3) следующего содержания:
«6-3) утверждает Типовой договор найма (аренды) жилища в частном жилищном фонде;»;
4) в статье 10-2:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
«10) разрабатывает и утверждает формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан;»;
дополнить подпунктами 10-10) и 10-11) следующего содержания:
«10-10) разрабатывает Типовой договор найма (аренды) жилища в частном жилищном фонде;

1) 2-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
«1-2) бюджеттік ұйым – мемлекеттік мекемелер және қазыналық кәсіпорындар;»;
мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
«15-1) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстар – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін пайдалануға және жөндеуге, жер учаскесін күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтерді тұтынуды есептеудің үйге ортақ аспаптарын сатып алуға, орнатуға, пайдалануға және тексеруге жұмсалатын шығыстарға, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтерді төлеуге жұмсалатын шығыстарға жалпы жиналыстың шешімімен белгіленген ай сайынғы жарналар арқылы төленетін үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері шығыстарының міндетті сомасы, сондай-ақ болашақта кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін немесе оның жекелеген түрлерін күрделі жөндеуге ақша жинақтауға жұмсалатын жарналар;»;
31) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«31) тұрғын жайды жекешелендіру – азаматтардың мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген өздері тұратын үй-жайларды меншігіне сатып алуы, ол Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады;»;
40) тармақша алып тасталсын;
43) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«43) тұрғын үй кооперативі (тұрғын үй-құрылыс кооперативі) - азаматтардың тұрғын үйді сатып алу (салу) және пайдалану мақсатындағы коммерциялық емес бірлестігі, онда тұрғын үйге меншік құқығы кооперативке тиесілі болады, ал кооперативке мүше азаматтар өздеріне бекітіліп берілген үй-жайларды иелену және пайдалану құқығына, жекелеген жағдайларда – белгіленген тәртіппен билік ету құқығына ие болады және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарға қатысады;»;
2) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
«8-1-бап. Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасын
бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.»;
3) 10-1-бап мынадай мазмұндағы 6-3) тармақшамен толықтырылсын:
«6-3) Жеке тұрғын үй қорындағы тұрғын жайды жалдаудың (жалға алудың) үлгi шартын бекітеді;»;
4) 10-2-бапта:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«10) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін әзірлейді және бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 10-10) және 10-11) тармақшалармен толықтырылсын:
«10-10) Жеке тұрғын үй қорындағы тұрғын жайды жалдаудың (жалға алудың) үлгi шартын әзірлейді;

10-11) разрабатывает и утверждает технические требования, предъявляемые к жилищам;»;
5) пункт 2 статьи 10-3 дополнить подпунктом 4-5) следующего содержания:
«4-5) разрабатывают и утверждают полугодовые планы проведения проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;»;
6) подпункт 4) статьи 12 изложить в следующей редакции:
«4) приобретение в собственность нанимателем занимаемого им жилища или жилого помещения из государственного жилищного фонда путем его приватизации (выкупа или безвозмездной передачи);»;
7) в статье 13:
пункт 8 дополнить подпунктами 7-1), 9) следующего содержания:
«7-1) члены семьи сотрудника или военнослужащего специального государственного органа, погибшего (умершего) при прохождении службы в специальных государственных органах, за исключением случая, предусмотренного Законом Республики Казахстан «О специальных государственных органах Республики Казахстан»;»;
«9) жертвы политических репрессий, а также лица, пострадавшие от политических репрессий, реабилитированные в соответствии с законодательством о реабилитации жертв массовых политических репрессий, имеющие инвалидность или являющиеся пенсионерами по возрасту.»;
пункт 9 изложить в следующей редакции:
«9. Граждане Республики Казахстан вправе приватизировать на территории Республики Казахстан только одно жилище из государственного жилищного фонда, за исключением случаев, предусмотренных настоящим пунктом.
Осуществление приватизации жилища до 1994 года через купонный механизм не является основанием для отказа в реализации гражданином права на приватизацию жилища.
Наличие менее пятидесяти процентов доли члена семьи основного нанимателя в приватизированном ранее жилище не препятствует в последующем реализации его права на приватизацию жилища из государственного жилищного фонда.»;
дополнить пунктом 10 следующего содержания:
«10. Граждане Республики Казахстан не могут приватизировать жилище из государственного жилищного фонда, если они:
1) имеют иное жилище на праве собственности на территории Республики Казахстан, при этом наличие доли менее пятидесяти процентов в жилище не учитывается;
2) имеют жилище (обязательство), приобретенное по ипотечному договору на территории Республики Казахстан;
3) произвели отчуждение жилища, принадлежавшего им на праве собственности, в течение последних пяти лет до момента обращения на приватизацию.»;
8) пункт 3 статьи 18 изложить в следующей редакции:
«3. Собственники помещений (квартир), входящих в состав объекта кондоминиума, также несут обязанности, предусмотренные статьями 35 и 50 настоящего Закона.»;

10-11) тұрғын жайларға қойылатын техникалық талаптарды әзірлейді және бекітеді;»;
5) 10-3-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4-5) тармақшамен толықтырылсын:
«4-5) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарларын әзірлейді және бекітеді;»;
6) 12-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) жалға алушының мемлекеттiк тұрғын үй қорынан берілген өзi тұратын тұрғын жайды немесе тұрғын үй-жайды жекешелендiру (сатып алу немесе өтеусіз алу) жолымен меншiгiне алуы;»;
7) 13-бапта:
8-тармақ мынадай мазмұндағы 7-1), 9) тармақшалармен толықтырылсын:
«7-1) «Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайды қоспағанда, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің немесе әскери қызметшісінің отбасы мүшелері құқылы;»;
«9) жаппай саяси қуғын-сүргiн құрбандарын ақтау туралы заңнамаға сәйкес ақталған, мүгедек немесе жасына байланысты зейнеткер болып табылатын саяси қуғын-сүргiн құрбандары, сондай-ақ саяси қуғын-сүргiннен зардап шеккен адамдар құқылы.»;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Осы тармақта көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматтары Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттік тұрғын үй қорынан бір тұрғын жайды ғана жекешелендіруге құқылы.
Тұрғын жайды купондық тетік арқылы 1994 жылға дейін жекешелендіруді жүзеге асыру азаматтың тұрғын жайды жекешелендіру құқығын іске асырудан бас тарту үшін негіз болып табылмайды.
Негізгі жалдаушының отбасы мүшесінің бұрын жекешелендірілген тұрғын жайда елу пайыздан кем үлесінің болуы кейіннен оның мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын жайды жекешелендіру құқығын іске асыруға кедергі болмайды.»;
мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
«10. Егер Қазақстан Республикасының азаматтары:
1) Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында өзге тұрғын жайы болса, бұл ретте тұрғын жайда елу пайыздан кем үлесінің болуы есепке алынбайды;
2) Қазақстан Республикасының аумағында ипотекалық шарт бойынша сатып алынған тұрғын жайы (міндеттемесі) болса;
3) жекешелендіруге өтініш берген кезге дейін соңғы бес жыл ішінде өзіне меншік құқығында тиесілі болған тұрғын жайды иеліктен шығарса, олар мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын жайды жекешелендіре алмайды.»;
8) 18-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Кондоминиум объектісінің құрамына кіретін үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерi осы Заңның 35 және 50-баптарында көзделген міндеттерді де көтереді.»;

9) в статье 29:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. При прекращении права собственности на жилище по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 3) пункта 1 настоящей статьи, собственник и все проживающие в изымаемом жилище лица подлежат выселению без предоставления другого жилого помещения, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 3-1 настоящей статьи.»;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. При прекращении права собственности граждан, относящихся к социально уязвимых слоям населения, на единственное жилище на территории Республики Казахстан по основанию, предусмотренному подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, местные исполнительные органы принимают меры по временному обеспечению их иным жилищем из коммунального жилищного фонда или жилищем, арендованным в частном жилищном фонде, на срок до одного месяца.»;
10) в пункте 8 статьи 31:
часть первую изложить в следующей редакции:
«Орган управления объектом кондоминиума в течение тридцати календарных дней со дня образования обязан открыть на каждый объект кондоминиума текущий счет в банке второго уровня, на который перечисляются взносы (платежи) собственников помещений (квартир) на содержание и текущий ремонт общего имущества данного объекта кондоминиума.»;
часть третью изложить в следующей редакции:
«Орган управления объектом кондоминиума в течение тридцати календарных дней со дня образования обязан открыть на каждый объект кондоминиума сберегательный счет в банке второго уровня для накопления сумм на капитальный ремонт общего имущества данного объекта кондоминиума.»;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
«Расходование денег, накопленных на сберегательном счете, осуществляется только по решению общего собрания, принятому большинством голосов от общего числа собственников помещений (квартир) данного объекта кондоминиума и закрепленному протоколом собрания.»;
11) пункт 2 статьи 32 изложить в следующей редакции:
«2. Регистрация объекта кондоминиума осуществляется по заявлению участника кондоминиума либо уполномоченного представителя собственников. При регистрации объекта кондоминиума определяются состав общего имущества и размер доли правообладателей каждого помещения в общей собственности.
В течение тридцати календарных дней со дня образования орган управления объектом кондоминиума обязан приступить к выполнению функций, связанных с регистрацией объекта кондоминиума.»;
12) статью 35 изложить в следующей редакции:
«Статья 35. Обязанности собственников помещений (квартир)
1. Собственники помещений (квартир) несут обязанности, предусмотренные настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.

9) 29-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы баптың 3-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы баптың 1-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көзделген негiздер бойынша тұрғын жайға меншiк құқығы тоқтатылған кезде меншiк иесi мен алынатын тұрғын жайда тұратын адамдардың бәрі басқа тұрғын үй-жай берiлместен, шығарылуға тиiс.»;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына жататын азаматтардың Қазақстан Республикасының аумағындағы жалғыз тұрғын жайға меншiк құқығы осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген негiз бойынша тоқтатылған кезде жергілікті атқарушы органдар оларды коммуналдық тұрғын үй қорынан өзге тұрғын жаймен немесе жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын жаймен бір айға дейінгі мерзімге уақытша қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды.»;
10) 31-баптың 8-тармағында:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Кондоминиум объектісін басқару органы құрылған күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде екінші деңгейдегі банкте әрбір кондоминиум объектісіне ағымдағы шот ашуға міндетті, оған үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің осы кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға және ағымдағы жөндеуге жұмсалатын жарналары (төлемдері) аударылады.»;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Кондоминиум объектісін басқару органы құрылған күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде осы кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын сомаларды жинақтау үшін екінші деңгейдегі банкте әрбір кондоминиум объектісіне жинақ шотын ашуға міндетті.»;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жинақ шотында жинақталған ақшаны жұмсау жалпы жиналыстың осы кондоминиум объектісінің үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданған және жиналыстың хаттамасымен бекітілген шешімі бойынша ғана жүзеге асырылады.».
11) 32-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Кондоминиум объектісін тіркеу кондоминиум қатысушысының не меншік иелерінің уәкілетті өкілінің өтініші бойынша жүзеге асырылады. Кондоминиум объектісін тіркеу кезінде ортақ мүлік құрамы мен әрбір үй-жайдың құқық иелерінің ортақ меншіктегі үлесінің мөлшері айқындалады.
Кондоминиум объектісін басқару органы құрылған күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде кондоминиум объектісін тіркеуге байланысты функцияларды орындауға кірісуге міндетті.»;
12) 35-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«35-бап. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерiнiң мiндеттерi
1. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерi осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге заңдарында көзделген мiндеттердi мойнына алады.

2. Собственники помещений (квартир) несут ответственность за сохранность и безопасную эксплуатацию общего имущества и помещений, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности.»;
13) заголовок главы 6-1 изложить в следующей редакции:
«Глава 6-1. Государственный контроль в области управления жилищным фондом»;
14) статью 41-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 41-1. Государственный контроль в области управления
жилищным фондом
Государственный контроль в области управления жилищным фондом осуществляется посредством проведения проверки должностными лицами жилищной инспекции местных исполнительных органов (далее - жилищная инспекция).
Проверка осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан».»;
15) в статье 41-2:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
«Статья 41-2. Полномочия должностных лиц жилищной инспекции,
осуществляющих государственный контроль в области
управления жилищным фондом»;
пункт 1 дополнить подпунктами 5), 6) и 7) следующего содержания:
«5) составлению протоколов и рассмотрению дел об административных правонарушениях, наложению административных взысканий в пределах своей компетенции в случаях и порядке, установленных законом;
6) определению обслуживающей организации в случае, предусмотренном пунктом 1-1 статьи 42 настоящего Закона;
7) проведению проверки наличия отчета по управлению объектом кондоминиума, представление которого установлено статьей 50-2 настоящего Закона, при обращении собственников помещений (квартир) объекта кондоминиума.»;
16) в статье 42:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Собственники помещений (квартир) в месячный срок со дня образования кондоминиума должны на общем собрании решить вопрос о форме управления объектом кондоминиума. До такого решения по обязательствам, связанным с объектом кондоминиума как с единым комплексом, а также централизованным обеспечением жилого дома коммунальными услугами, собственники отвечают солидарно.
В многоквартирном жилом доме (или его части), который имеет единую систему инженерного и коммунального обеспечения и составляет единый жилищно-коммунальный комплекс, может применяться только одна из форм управления объектом кондоминиума.»;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. При недостижении соглашения между собственниками помещений(квартир) о выборе формы управления объектом кондоминиума, в срок, указанный в пункте 1 настоящей статьи, жилищная инспекция местных исполнительных органов при вводе в эксплуатацию жилого дома (жилого здания) определяет на месячный срок обслуживающую организацию, которая осуществляет функции органа управления объектом кондоминиума.»;

2. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерi ортақ мүлiкті және дара (бөлек) меншiктегi үй-жайларды сақтау мен қауiпсiз пайдалану үшін жауапты болады.»;
13) 6-1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«6-1-тарау. Тұрғын үй қорын басқару саласындағы мемлекеттік бақылау»;
14) 41-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«41-1-бап. Тұрғын үй қорын басқару саласындағы мемлекеттік бақылау
Тұрғын үй қорын басқару саласындағы мемлекеттік бақылау жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй инспекциясының (бұдан әрі – тұрғын үй инспекциясы) лауазымды адамдарының тексеру жүргізуі арқылы жүзеге асырылады.
Тексеру «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.»;
15) 41-2-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«41-2-бап. Тұрғын үй инспекциясының тұрғын үй қорын басқару саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарының өкілеттіктері»;
1-тармақтың 4) тармақшасындағы «қатысу бойынша өкілеттіктерді жүзеге асырады.» деген сөздер «қатысу;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5), 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
«5) әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасау және істерді қарау, заңда белгіленген жағдайларда және тәртіппен өз құзыреті шегінде әкімшілік жазалар қолдану;
6) осы Заңның 42-бабының 1-1-тармағында көзделген жағдайда, қызмет көрсететін ұйымды айқындау;
7) кондоминиум объектісі үй-жайларының (пәтерлерінің) меншік иелерi өтініш берген кезде ұсынылуы осы Заңның 50-2-бабында белгіленген кондоминиум объектісін басқару жөніндегі есептің бар-жоғын тексеруді жүргізу бойынша өкілеттіктерді жүзеге асырады.»;
16) 42-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерi кондоминиум құрылған күннен бастап бір ай мерзімде жалпы жиналыста кондоминиум объектiсiн басқару нысаны туралы мәселенi шешуге тиiс. Мұндай шешiм қабылданғанға дейiн бiртұтас кешен ретiнде кондоминиум объектісіне, сондай-ақ тұрғын үйдi көрсетілетін коммуналдық қызметтермен бiр орталықтан қамтамасыз етуге байланысты мiндеттемелер бойынша меншiк иелерi бiрдей жауап бередi.
Бiртұтас инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету жүйесi бар және бiртұтас тұрғын үй-коммуналдық кешендi құрайтын көп пәтерлi тұрғын үйде (немесе оның бiр бөлiгiнде) кондоминиум объектiсiн басқару нысандарының бiреуі ғана қолданылуы мүмкiн.»;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері арасында кондоминиум объектісін басқару нысанын таңдау туралы келісімге қол жеткізілмеген жағдайда, тұрғын үй (тұрғын ғимарат) пайдалануға берілген кезде осы баптың 1-тармағында көрсетілген мерзімде жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй инспекциясы бір ай мерзімге кондоминиум объектісін басқару органының функцияларын жүзеге асыратын қызмет көрсететін ұйымды белгілейді.»;

пункт 2-1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) доведение в письменном виде до сведения новых собственников помещений (квартир) информации о ранее принятых общим собранием собственников помещений (квартир) решениях;»;
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
«Осуществление органом управления объектом кондоминиума в данном объекте кондоминиума сервисной деятельности запрещается.»;
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
«Оказываемые коммунальные услуги должны соответствовать техническим требованиям, предусмотренным национальным стандартом и техническим регламентом.»;
17) в статье 42-1:
подпункт 8) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«8) выбора и отказа от услуг субъекта сервисной деятельности;»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Решение собрания принимается открытым или закрытым голосованием большинством голосов от общего числа собственников помещений (квартир), за исключением случаев, предусмотренных пунктом 6-1 настоящей статьи.»;
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
«6-1. В случае, когда не менее одной четвертой части голосов от общего числа собственников помещений (квартир) объекта кондоминиума проголосовали против предложенного решения по вопросам, предусмотренным подпунктами 2), 6), 7), 8) и 9) пункта 2 настоящей статьи, решение считается не принятым и требует повторного рассмотрения на общем собрании.»;
18) пункт 9 статьи 47 изложить в следующей редакции:
«9. За каждый финансовый год правление кооператива представляет общему собранию членов кооператива финансовые отчеты, а также проекты годовых смет, достаточных для покрытия ожидаемых расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума. Смета должна предусматривать создание и пополнение резервного фонда кооператива.»;
19) в пункте 2 статьи 48:
подпункт 2-1) изложить в следующей редакции:
«2-1) представление отчета по использованию денег по объекту кондоминиума с периодичностью один раз в месяц;»;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) наем работников для управления объектом кондоминиума и увольнение их в соответствии с утвержденным на общем собрании собственников помещений (квартир) данного объекта кондоминиума штатным расписанием;»;
20) заголовок и пункт 1 статьи 50 изложить в следующей редакции:
«Статья 50. Участие собственников помещений (квартир) в
расходах на содержание общего имущества
объекта кондоминиума
1. Собственники помещений (квартир) обязаны участвовать в расходах на содержание общего имущества объекта кондоминиума.
Расходы на содержание общего имущества объекта кондоминиума производятся ежемесячно.
Размеры расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума устанавливаются соразмерно доле собственника помещения (квартиры) в общем имуществе.
Дополнительные расходы, не относящиеся к расходам на содержание общего имущества объекта кондоминиума, не могут возлагаться на собственников помещений (квартир) без их согласия.»;

2-1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерiнің жалпы жиналысында бұдан бұрын қабылданған шешімдер туралы ақпаратты үй-жайлардың (пәтерлердің) жаңа меншік иелерiне жазбаша түрде жеткізуді;»;
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Кондоминиум объектісін басқару органының осы кондоминиум объектісінде сервистік қызметті жүзеге асыруына тыйым салынады.»;
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Көрсетілетін коммуналдық қызметтер ұлттық стандартта және техникалық регламентте көзделген техникалық талаптарға сәйкес болуға тиіс.».
17) 42-1-бапта:
2-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) сервистік қызмет субъектісінің көрсетілетін қызметтерін таңдауға және олардан бас тартуға;»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Осы баптың 6-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, жиналыстың шешімі ашық немесе жабық дауыс беру арқылы үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады.»;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
«6-1. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы саны дауысының кемінде төрттен бір бөлігі осы баптың 2-тармағының 2), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көзделген мәселелер бойынша ұсынылған шешімге қарсы дауыс берген жағдайда, шешім қабылданбады деп есептеледі және жалпы жиналыста қайта қарауды талап етеді.»;
18) 47-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Әрбiр қаржы жылы үшiн кооператив басқармасы кооператив мүшелерінің жалпы жиналысына қаржылық есептердi, сондай-ақ кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын күтiлiп отырған шығыстарды жабуға жеткiлiктi жылдық сметалардың жобаларын ұсынады. Смета кооперативтiң резервтік қорын құруды және толықтыруды көздеуге тиiс.»;
19) 48-баптың 2-тармағында:
2-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
2-1) кондоминиум объектісі бойынша ақшаны пайдалану жөніндегі есепті айына бір рет кезеңділікпен ұсыну;»;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) осы кондоминиум объектісінің үй-жайлары (пәтерлері) меншік иелерінің жалпы жиналысында бекітілген штаттық кестеге сәйкес кондоминиум объектiсiн басқару үшiн жұмыскерлерді жалдау және оларды жұмыстан шығару;»;
20) 50-баптың тақырыбы және 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«50-бап. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерiнiң
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға
жұмсалатын шығыстарға қатысуы
1. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерi кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарға қатысуға міндетті.
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстар ай сайын жүргізіледі.
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстардың мөлшері үй-жайдың (пәтердің) меншік иесінің ортақ мүліктегі үлесіне мөлшерлес белгіленеді.
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарға жатпайтын қосымша шығыстар үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелеріне олардың келісімінсіз жүктелмейді.»;

21) статью 50-2 изложить в следующей редакции:
«Статья 50-2. Отчет по управлению объектом кондоминиума
Расходы на содержание общего имущества объекта кондоминиума должны быть отражены в отчете по управлению объектом кондоминиума, который представляется индивидуально собственнику помещения (квартиры) каждый месяц по форме, утвержденной уполномоченным органом либо общим собранием, до десятого числа месяца, следующего за отчетным периодом.
В отчете по управлению объектом кондоминиума также должны быть отражены дополнительные расходы, не относящиеся к расходам на содержание общего имущества объекта кондоминиума, в случае их наличия.»;
22) в статье 67:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Граждане Республики Казахстан, единственное жилище которых признано аварийным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, при получении жилища из коммунального жилищного фонда передают имеющееся на праве собственности аварийное жилище в коммунальную собственность в соответствии с гражданским законодательством.
Члены семьи нанимателя, получившего жилище из коммунального жилищного фонда, не могут быть признаны нуждающимися в жилище из коммунального жилищного фонда по тем же основаниям, что и наниматель жилища.»;
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
«3. Жилища из жилищного фонда государственных учреждений предоставляются в пользование нуждающимся в жилье в данном населенном пункте работникам данного учреждения, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3-1 настоящей статьи.»;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. Жилища из жилищного фонда государственных учреждений также предоставляются в пользование нуждающимся в жилье в данном населенном пункте государственным служащим государственных органов, обеспечивающих деятельность Президента, Парламента, Премьер-Министра и Правительства, Республики Казахстан и не имеющих права оперативного управления обособленным имуществом.»;
23) в статье 69:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«Граждане Республики Казахстан, не имеющие в постоянном пользовании в данном населенном пункте жилища из коммунального жилищного фонда, признаются нуждающимися в жилище из государственного жилищного фонда, если:»;
подпункт 3) исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) жилище, в котором проживает семья, не отвечает установленным санитарным и техническим требованиям. Технические требования, предъявляемые к жилищу, утверждаются уполномоченным органом в соответствии с настоящим Законом. Санитарные требования определяются Правительством Республики Казахстан в соответствии с законодательством в области здравоохранения;»;

21) 50-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«50-2-бап. Кондоминиум объектісін басқару жөніндегі есеп
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстар уәкілетті орган бекіткен не жалпы жиналыста бекітілген нысан бойынша әр ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың оныншы күніне дейін үй-жайдың (пәтердің) меншік иесіне дара берілетін кондоминиум объектісін басқару жөніндегі есепте көрсетілуі тиіс.
Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарға жатпайтын қосымша шығыстар болған жағдайда, олар кондоминиум объектісін басқару жөніндегі есепте көрсетілуі тиіс.»;
22) 67-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Жалғыз тұрғын жайы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен авариялық деп танылған Қазақстан Республикасының азаматтары коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын жай алған кезде меншік құқығындағы авариялық тұрғын үйді азаматтық заңнамаға сәйкес коммуналдық меншікке береді.
Коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын жай алған жалдаушының отбасы мүшелері тұрғын жайды жалдаушының негіздемелері бойынша коммуналдық тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын жайға мұқтаж деп танылмайды.»;
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы баптың 3-1-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, мемлекеттік мекемелердің тұрғын үй қорынан тұрғын жайлар осы елді мекенде осы мекеменің тұрғын үйге мұқтаж қызметкерлерінің пайдалануына беріледі.»;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Мемлекеттік мекемелердің тұрғын үй қорынан тұрғын жайлар Қазақстан Республикасы Президентінің, Парламентінің, Премьер-Министрінің және Үкіметінің қызметін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдардың осы елді мекенде тұрғын үйге мұқтаж және оқшауланған мүлікті оралымды басқару құқығы жоқ мемлекеттік қызметшілерінің де пайдалануына беріледі.»;
23) 69-бапта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы елді мекенде тұрақты пайдалануында коммуналдық тұрғын үй қорынан берілген тұрғын жайы жоқ Қазақстан Республикасының азаматтары, егер:»;
3) тармақша алып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) отбасы тұратын тұрғын жай белгіленген санитариялық және техникалық талаптарға сай келмесе. Тұрғын жайға қойылатын техникалық талаптарды осы Заңға сәйкес уәкілетті орган бекітеді. Санитариялық талаптарды денсаулық сақтау саласындағы заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды;»;

24) часть вторую пункта 2 статьи 74 изложить в следующей редакции:
«Распределение жилищ (вновь введенных в эксплуатацию или освобожденных жильцами) из коммунального жилищного фонда или жилищ, арендованных местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, по раздельным спискам, за исключением инвалидов и участников Великой Отечественной войны, а также детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, производится местными исполнительными органами района, города областного значения, города республиканского значения, столицы пропорционально численности раздельных списков, а также списков нуждающихся в жилище, состоящих на учете в государственном предприятии и (или) государственном учреждении, государственных органах, указанных в пункте 3-1 статьи 67 настоящего Закона, если иное не установлено настоящим Законом или другими законодательными актами Республики Казахстан.»;
25) статью 75 дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
«5-1. При расчете нормы предоставления жилища гражданину (семьи) проживающему в жилище, не отвечающему установленным санитарным и техническим требованиям, учитывается размер площади, имеющегося в его (их) собственности жилища. Данное требование не распространяется на случай, когда единственное жилище признано аварийным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.»;
26) пункт 3 статья 76 изложить в следующей редакции:
«3. Инвалидам, престарелым, больным сердечно-сосудистыми и другими тяжелыми заболеваниями жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предоставляется с учетом их желания на нижних этажах или в жилых домах (жилых зданиях), имеющих лифты.
Инвалидам предоставляется право выбора жилого помещения с учетом типа здания, степени благоустройства и других необходимых условий для проживания.»;
27) статью 77 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. Государственные органы, указанные в пункте 3-1 статьи 67 настоящего Закона, направляют в орган, предоставляющий жилище, утвержденные жилищной комиссией списки нуждающихся в жилище.
Решение жилищной комиссии государственного органа, предоставляющего жилище, принимается на основании представленных списков нуждающихся в жилище.»;
28) заголовок статьи 93 изложить в следующей редакции:
«Статья 93. Изменение договора по требованию нанимателей
(поднанимателей), объединившихся в одну семью»;
29) абзац первый части первой статьи 95 изложить в следующей редакции:
«Дееспособный член семьи нанимателя (поднанимателя) может с согласия остальных дееспособных членов своей семьи и наймодателя потребовать признания его нанимателем (поднанимателем) по ранее заключенному договору найма (поднайма) вместо первоначального нанимателя (поднанимателя).»;

24) 74-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ұлы Отан соғысының мүгедектері мен қатысушыларын, сондай-ақ жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды қоспағанда, бөлек тізімдер бойынша коммуналдық тұрғын үй қорынан (жаңадан пайдалануға берілген немесе тұрғындар босатқан) тұрғын үйлер бөлуді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйлер бөлуді, егер осы Заңда немесе Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілерінде өзгеше белгіленбесе, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары бөлек тізімдердің, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорында және (немесе) мемлекеттік мекемеде, осы Заңның 67-бабының 3-1-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдарда есепте тұрған, тұрғын үйге мұқтаждар тізімдерінің санына пропорционалды түрде жүргізеді.»;
25) 75-бап мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
«5-1. Белгіленген санитариялық және техникалық талаптарға сай келмейтін тұрғын жайда тұрып жатқан азаматқа (отбасыға) жағдайда тұрғын жай беру нормасын есептеген кезде оның (олардың) меншігіндегі тұрғын жай алаңының мөлшері ескеріледі. Бұл талап Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жалғыз тұрғын жайы авариялық деп танылған жағдайларға қолданылмайды.»;
26) 76-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Мүгедектерге, қарттарға, жүрек-қан тамырлары және басқа ауыр науқастармен ауыратын адамдарға мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын үй немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үй олардың тiлегi ескерiліп, төменгi қабаттардан немесе лифтiсi бар тұрғын үйлерден (тұрғын ғимараттардан) берiледi.
Мүгедектерге үйдiң үлгiсi, қолайлылық дәрежесі және тұру үшін қажеттi басқа да жағдайлар ескеріле отырып, тұрғын үй-жайды таңдау құқығы берiледi.»;
27) 77-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Осы Заңның 67-бабының 3-1-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдар тұрғын үй коммиссиясы бекіткен тұрғын жайға мұқтаждардың тізімін тұрғын үй беретін органға жібереді.
Тұрғын жай беретін мемлекеттік органның тұрғын үй комиссиясының шешімі тұрғын жайға мұқтаждардың ұсынылған тізімінің негізінде қабылданады.»;
28) 93-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«93-бап. Шарттың бiр отбасына бiрiккен жалдаушылардың (қосымша
жалдаушылардың) талап етуi бойынша өзгертiлуi
29) 95-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Жалдаушы (қосымша жалдаушы) отбасының әрекетке қабiлеттi мүшесі отбасының әрекетке қабiлеттi қалған мүшелерінің және жалдаушының келiсiмiмен бұрын жасалған жалдау (қосымша жалдау) шарты бойынша алғашқы жалға алушының (қосымша жалға алушының) орнына оны жалдаушы (қосымша жалдаушы) деп тануды талап ете алады.»;

30) абзац второй части второй пункта 2 статьи 97 изложить в следующей редакции:
«расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;»;
31) в статье 101:
абзац первый части первой пункта 3 изложить в следующей редакции:
«3. Государственные служащие и работники бюджетных организаций, государственных предприятий, кандидаты в космонавты, космонавты, лица, занимающие государственные выборные должности, могут приватизировать занимаемые ими жилища, приравненные к служебным, по остаточной стоимости, если они проработали на государственной службе, государственном предприятии или в бюджетных организациях (включая срок пребывания на государственной выборной должности) не менее десяти лет (в совокупности), а также независимо от срока работы, если трудовые отношения прекращены по следующим основаниям:»;
пункт 4 дополнить частью пятой следующего содержания:
«Члены семьи военнослужащего или сотрудника специального государственного органа, погибшего (умершего) при прохождении воинской службы или службы в специальных государственных органах, имеют право безвозмездно приватизировать предоставленное жилое помещение (за исключением служебных жилищ, предоставленных сотрудникам с 1 января 2013 года из жилищного фонда специальных государственных органов) независимо от выслуги лет погибшего (умершего).»;
32) в статье 101-1:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
«1. Реализация права на жилище сотрудниками специальных государственных органов осуществляется со дня признания их нуждающимися в жилье в установленном настоящим Законом порядке путем ежемесячного перечисления на их личный специальный счет жилищных выплат из средств государственного бюджета, выделяемых соответствующему специальному государственному органу.
Размер жилищных выплат определяется путем умножения размера стоимости аренды одного квадратного метра жилья в соответствующем регионе Республики Казахстан на площадь жилища. Площадь жилища определяется из расчета восемнадцать квадратных метров полезной площади на каждого члена семьи.
Правила определения размера, назначения, перерасчета, осуществления и прекращения жилищных выплат утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Правила осуществления жилищных выплат сотрудникам специальных государственных органов, проходящим службу в особом порядке для выполнения специальных оперативных заданий, и штатным негласным сотрудникам утверждаются первыми руководителями специальных государственных органов.

30) 97-баптың 2-тармағының екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жекешелендiрiлген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттiк тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлердi) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарды;»;
31) 101-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Мемлекеттiк қызметшiлер мен бюджеттiк ұйымдардың, мемлекеттік кәсіпорындардың қызметкерлерi, ғарышкерлікке кандидаттар, ғарышкерлер, мемлекеттiк сайланбалы қызмет атқаратын адамдар, егер олар мемлекеттiк қызметте, мемлекеттік кәсіпорында немесе бюджеттiк ұйымдарда (мемлекеттiк сайланбалы қызметте болу мерзiмiн қоса алғанда) кемiнде он жыл (жиынтығында) жұмыс iстесе, сондай-ақ еңбек қатынастары мынадай негіздер бойынша:»;
4-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
«Әскери қызметті немесе арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшінің немесе арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің отбасы мүшелерінің қаза тапқан (қайтыс болған) адамның еңбек сіңірген жылдарына қарамастан, берілген тұрғын жайды (қызметкерлерге арнаулы мемлекеттік органдардың тұрғын үй қорынан 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап берілген қызметтік тұрғын жайларды қоспағанда) өтеусіз жекешелендіруге құқығы бар.»;
32) 101-1-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің тұрғын жайға құқығын іске асыруы осы Заңда белгіленген тәртіппен олар тұрғын үйге мұқтаж деп танылған күннен бастап тиісті арнаулы мемлекеттік органға бөлінетін мемлекеттік бюджет қаражатынан олардың жеке арнайы шотына тұрғын үй төлемдерін ай сайын аудару арқылы жүзеге асырылады.
Тұрғын үй төлемдерінің мөлшері Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі тұрғын жай алаңына тұрғын үйдің бір шаршы метрін жалға алу құнының мөлшерін көбейту арқылы айқындалады. Тұрғын жай алаңы отбасы мүшелерінің әрқайсысына он сегіз шаршы метр пайдалы алаң есебінен айқындалады.
Тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін айқындау, тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру және тоқтату қағидаларын, егер осы бапта өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Арнайы жедел тапсырмаларды орындау үшін ерекше тәртіппен қызмет өткеріп жүрген арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне және штаттық жасырын қызметкерлерге тұрғын үй төлемдерін жүзеге асыру қағидаларын арнаулы мемлекеттік органдардың бірінші басшылары бекітеді.

2. Жилищные выплаты производятся на ежемесячной основе путем их перевода на личный специальный счет сотрудника специального государственного органа, открытый в одном из банков второго уровня по его выбору, за исключением жилищных выплат, осуществляемых в особом порядке, предусмотренном в части четвертой пункта 1 настоящей статьи.
Личный специальный счет для жилищных выплат открывается и обслуживается каждым сотрудником специального государственного органа, признанным нуждающимся в жилье, самостоятельно.»;
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
«5. Сотрудники специальных государственных органов, нуждающиеся в жилье (за исключением сотрудников, ранее реализовавших право на приватизацию жилища из государственного жилищного фонда), но не обеспеченные им в срок до 1 января 2013 года, получают жилищные выплаты за весь период службы со дня признания их нуждающимися в жилье в специальных государственных органах, за исключением сотрудников, имеющих стаж воинской службы, службы в специальных государственных органах менее десяти лет.
6. Сотрудники специальных государственных органов, признанные нуждающимися в жилье до 1 января 2013 года, при увольнении со службы получают жилищные выплаты за весь период службы со дня признания их нуждающимися в жилье в специальных государственных органах за минусом разницы, выплаченной на дату увольнения со службы, если жилищные выплаты производились.
Действие настоящего пункта в части получения сотрудниками специальных государственных органов жилищных выплат за период со дня признания их нуждающимися в жилье до 1 января 2013 года не распространяется на сотрудников, ранее реализовавших право на приватизацию жилища из государственного жилищного фонда.»;
33) подпункт 5) статьи 101-4 изложить в следующей редакции:
«5) использования средств для уплаты взносов при участии в жилищном и жилищно-строительном кооперативе;»;
34) абзац первый части первой пункта 2 статьи 109 изложить в следующей редакции:
«2. Работники государственных учреждений могут приватизировать занимаемые ими служебные жилища по остаточной стоимости, если они проработали на государственной службе, в бюджетных организациях или государственных предприятиях (включая срок пребывания на государственной выборной должности) не менее десяти лет (в совокупности), а также независимо от срока работы, если трудовые отношения прекращены по следующим основаниям:».
3. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 1, ст. 1; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 14; № 3, ст. 21, 25, 27; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 11; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 16, ст. 83):

2. Егер осы баптың 1-тармағының төртінші бөлігінде көрсетілген Қағидаларда өзгеше көзделмесе, тұрғын үй төлемдері арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің таңдауы бойынша екінші деңгейдегі банктердің бірінде ашылған оның жеке арнайы шотына аудару арқылы ай сайынғы негізде жүргізіледі.
Арнаулы мемлекеттік органның тұрғын үйге мұқтаж деп танылған әрбір қызметкері тұрғын үй төлемдерін төлеу үшін жеке арнайы шотты дербес ашады және оған қызмет көрсетеді.»;
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік органдардағы қызмет өтілі он жылдан кем қызметкерлерді қоспағанда, тұрғын үйге мұқтаж, бірақ 2013 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде онымен қамтамасыз етілмеген арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері (мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғын жайды жекешелендіру құқығын бұрын іске асырған қызметкерлерді қоспағанда) арнаулы мемлекеттік органдарда олар тұрғын үйге мұқтаж деп танылған күннен бастап қызмет етудің барлық кезеңіне тұрғын үй төлемдерін алады.
6. 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін тұрғын үйге мұқтаж деп танылған арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері қызметтен босатылған кезде, егер тұрғын үй төлемдері жүргізілсе, қызметтен босатылған күнге төленген айырмашылық шегеріле отырып, арнаулы мемлекеттік органдарда олар тұрғын үйге мұқтаж деп танылған күннен бастап қызмет өткерудің бүкіл кезеңіне тұрғын үй төлемдерін алады.
Арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін тұрғын үйге мұқтаж деп танылған күннен басталатын кезеңге тұрғын үй төлемдерін алуы бөлігінде осы тармақ бұрын мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғын жайды жекешелендіру құқығын іске асырған қызметкерлерге қолданылмайды.»;
33) 101-4-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) қаражатты тұрғын үй және тұрғын үй-құрылыс кооперативіне қатысу кезінде жарналарды төлеу үшін пайдалану;»;
34) 109-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттiк мекемелердің қызметкерлері, егер олар мемлекеттiк қызметте, бюджеттiк ұйымдарда немесе мемлекеттік кәсіпорындарда (мемлекеттiк сайланбалы қызметте болу мерзiмiн қоса алғанда) кемiнде он жыл (жиынтығында) жұмыс iстесе, сондай-ақ егер еңбек қатынастары мынадай негіздер бойынша:».
3. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 1, 1-құжат; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 14-құжаттар; № 3, 21, 25, 27-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 11-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 16, 83-құжат):

1) пункт 3 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«3. Уполномоченные органы разрабатывают и утверждают акты, касающиеся форм обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска.
Полугодовой план проведения проверок разрабатывают и утверждают уполномоченные органы, а в области управления жилищным фондом - органы местного государственного управления области, города республиканского значения, столицы.»;
2) в статье 16:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
«Плановая проверка – проверка, назначаемая органом контроля и надзора в отношении конкретного проверяемого субъекта, на основании плана проверок, утвержденного уполномоченным органом, а в области управления жилищным фондом – органами местного государственного управления области, города республиканского значения, столицы в соответствии с системой оценки рисков и с учетом установленных временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам с целью предупреждения угрозы жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. В срок до 10 декабря года, предшествующего году проведения плановых проверок, и до 10 мая текущего календарного года уполномоченные органы, а в области управления жилищным фондом – органы местного государственного управления области, города республиканского значения, столицы направляют полугодовые планы проведения проверок в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам для формирования Генеральной прокуратурой Республики Казахстан полугодового сводного плана проведения плановых проверок.»;
3) подпункт 17) пункта 1 приложения к указанному Закону изложить в следующей редакции:
«17) в области управления жилищным фондом;».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

1) 13-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Уәкілетті органдар міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарына, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдеріне қатысты актілерді әзірлейді және бекітеді.
Тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарын уәкілетті органдар, ал тұрғын үй қорын басқару саласында – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi мемлекеттік басқару органдары әзірлейді және бекітеді.»;
2) 16-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Жоспарлы тексеру – уәкілетті орган, ал тұрғын үй қорын басқару саласында – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi мемлекеттік басқару органдары тәуекелдерді бағалау жүйесіне сәйкес және адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне төнген қатерлердің алдын алу мақсатында алдыңғы тексерулерге қатысты белгіленген уақыт аралықтарын ескере отырып бекіткен тексерулердің жоспары негізінде нақты тексерілетін субъектіге қатысты бақылау және қадағалау органы тағайындайтын тексеру.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жоспарлы тексерулер жүргізудің жартыжылдық жиынтық жоспарын қалыптастыруы үшін уәкілетті органдар, ал тұрғын үй қорын басқару саласында – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi мемлекеттік басқару органдары тексеру жүргізудің жартыжылдық жоспарларын жоспарлы тексеру жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейінгі және ағымдағы күнтізбелік жылдың 10 мамырына дейінгі мерзімде құқықтық статистика және арнайы есепке алу органына жібереді.»;
3) көрсетілген Заңға қосымшаның 1-тармағының 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«17) тұрғын үй қорын басқару саласында;».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті