О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2013 года № 1264
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 18, ст. 644; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; 2001 г., № 8, ст. 52; № 15-16, ст. 239; № 21-22, ст. 281; № 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 10, ст. 49; № 14, ст. 109; № 15, ст. 138; 2004 г., № 5, ст. 25; № 17, ст. 97; № 23, ст. 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72; № 13, ст. 86; 2007 г., № 3, ст. 20; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 15-16, ст. 62; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 81; № 24, ст. 127, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 3-4, ст. 12; № 7, ст. 28, 32; № 17-18, ст. 111; № 22, ст. 130; № 24, ст. 151; 2011 г., № 9 ст. 9, № 2, ст. 28; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 23, ст. 179; 2012 г., № 2, ст. 14; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64, № 13, ст. 91; № 14, ст. 93; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; 10-11, ст. 56; № 13, ст. 64, № 14, ст. 72, 74, 76):
1) подпункт 12) пункта 1 статьи 289 изложить в следующей редакции:
«12) о признании интернет-казино, продукции иностранного средства массовой информации, распространяемой на территории Республики Казахстан, содержащей информацию, противоречащую законодательным актам Республики Казахстан, незаконными.»;
2) в оглавлении главу 36-3 изложить в следующей редакции:
«Глава 36-3. Производство по заявлениям о признании интернет-казино, продукции иностранного средства массовой информации, распространяемой на территории Республики Казахстан, содержащей информацию, противоречащую законодательным актам Республики Казахстан, незаконными»;

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 қарашадағы № 1264 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 18, 644-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат;  2001 ж., № 8, 52-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 21-22, 281-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 10, 49-құжат; № 14, 109-құжат; № 15, 138-құжат; 2004 ж., № 5, 25-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 140-құжат; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 13, 53-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 15-16, 62-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 127, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 3-4, 12-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 17-18, 111-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 151-құжат; 2011 ж., № 9, 9-құжат, № 2, 28-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 23, 179-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 93-құжат, № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 64-құжат, № 14, 72, 74, 76-құжаттар):
1) 289-баптың 1-тармағының 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«12) интернет-казиноны, Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне қайшы келетін ақпараты бар шетелдік бұқаралық ақпарат құралының өнімін заңсыз деп тану туралы істер жатады.»;
2) мазмұнында 36-3-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«36-3-тарау. Интернет-казиноны, Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне қайшы келетін ақпараты бар шетелдік бұқаралық ақпарат құралының өнімін заңсыз деп тану туралы арыздар бойынша іс жүргізу»;

3) главу 36-3 изложить в следующей редакции:
«Глава 36-3. Производство по заявлениям о признании интернет-казино, продукции иностранного средства массовой информации, распространяемой на территории Республики Казахстан, содержащей информацию, противоречащую законодательным актам Республики Казахстан, незаконными.
Статья 317-9. Подача заявления
Заявление о признании интернет-казино, продукции иностранного средства массовой информации, распространяемой на территории Республики Казахстан, содержащей информацию, противоречащую законодательным актам Республики Казахстан, незаконными подается гражданами и юридическими лицами, законные интересы которых были затронуты в продукции иностранного средства массовой информации, прокурором или уполномоченным органом по месту нахождения заявителя.
Статья 317-10. Содержание заявления
В заявлении о признании интернет-казино, продукции иностранного средства массовой информации, распространяемой на территории Республики Казахстан, содержащей информацию, противоречащую законодательным актам Республики Казахстан, незаконными должны быть указаны факты и приложены документы, свидетельствующие о незаконной деятельности интернет-казино, либо о том какая информация подлежит признанию незаконной, а также приведены доказательства, свидетельствующие о несоответствии информационной продукции законодательным актам Республики Казахстан, изложены факты, подтверждающие распространение изложенной в заявлении информации.
Статья 317-11. Решение суда по заявлению
Суд, признав, что интернет-казино, продукция иностранного средства массовой информации, распространяемые на территории Республики Казахстан, содержащая информацию, противоречащую законодательным актам Республики Казахстан, являются незаконными, выносит решение о приостановлении либо прекращении деятельности интернет-казино, распространения на территории Республики Казахстан продукции иностранного средства массовой информации. Решение суда направляется в соответствующий государственный орган.».
2. В Кодекс Республики Казахстан «Об административных правонарушениях» от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24; ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст. 145; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35, 36; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84, 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 93, 94; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 10, 11, 13; № 4, ст. 21; № 7, ст. 63; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 54, 56; № 13, ст. 62, 63, № 14, ст. 72, 74, 75 № 15, ст. 77, 78, 79, 82, 83):

3) 36-3-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«36-3-тарау. Интернет-казиноны, Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне қайшы келетін ақпараты бар шетелдік бұқаралық ақпарат құралының өнімін заңсыз деп тану туралы арыздар бойынша іс жүргізу.
317-9-бап. Арыз беру
Интернет-казиноны, Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне қайшы келетiн ақпараты бар шетелдiк бұқаралық ақпарат құралының өнiмiн заңсыз деп тану туралы арызды шетелдiк бұқаралық ақпарат құралының өнімінде заңды мүдделері қозғалған азаматтар және заңды тұлғалар, өтініш берушiнiң орналасқан жерi бойынша прокурор немесе уәкiлеттi орган бередi.
317-10-бап. Арыздың мазмұны
Интернет-казиноны, Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне қайшы келетін ақпараты бар шетелдік бұқаралық ақпарат құралының өнімін заңсыз деп тану туралы арызда интернет-казиноның заңсыз қызметі туралы не қандай ақпарат заңсыз деп танылуға жататыны туралы куәландыратын фактілер көрсетілуге және құжаттар қоса берілуге, сондай-ақ ақпараттық өнімнің Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес еместігі туралы куәландыратын дәлелдемелер келтірілуге, өтініште жазылған ақпараттың таратылғанын растайтын фактілер жазылуға тиіс.
317-11-бап. Арыз бойынша сот шешімі
Сот интернет-казиноны, Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне қайшы келетін ақпараты бар шетелдік бұқаралық ақпарат құралының өнімін заңсыз деп танып, интернет-казиноның қызметін, Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік бұқаралық ақпарат құралы өнімінің таратылуын тоқтата тұру не тоқтату туралы шешім шығарады. Сот шешімі тиісті мемлекеттік органға жіберіледі.».
2. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84, 85-құжаттар; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 93, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 10, 11, 13-құжаттар; № 4, 21-құжат; № 7, 63-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 54, 56-құжаттар; № 13, 62, 63-құжаттар; № 14, 72, 74, 75-құжаттар; № 15, 77, 78, 79, 82, 83-құжаттар):

1) статью 338-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 338-1. Нарушение законодательства Республики Казахстан
об игорном бизнесе
1. Несоблюдение требования о расположении игорных заведений, касс тотализатора или букмекерской конторы в нежилых помещениях жилых зданий (домов) и запрета на их размещения в зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения, –
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
2. Организация и проведение азартных игр вне мест, установленных законодательством Республики Казахстан об игорном бизнесе, либо осуществление организатором игорного бизнеса не предусмотренных законодательством видов деятельности в сфере игорного бизнеса, либо организация азартных игр и (или) пари, предусматривающих прием ставок в виде иного имущества, кроме денег, –
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с конфискацией игорного оборудования, независимо от принадлежности, легитимационных знаков, денег и иных доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения.
3. Несоблюдение требований по проценту выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат, –
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с конфискацией доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения, и приостановление действия лицензии либо без такового.
4. Невыполнение организатором игорного бизнеса условий по формированию, обеспечению размещения обязательных резервов и их использованию в порядке и на условиях, определяемых законодательством Республики Казахстан, –
влечет штраф на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.

1) 338-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«338-1-бап. Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын бұзу
1. Ойын мекемелерін, тотализатордың немесе букмекер кеңсесінің кассаларын тұрғын ғимараттардың (үйлердің) тұрғын емес үй-жайларында орналастыру туралы талапты және оларды өнеркәсіптік кәсіпорындардың және олардың кешендерінің ғимараттарында және басқа да өндірістік, коммуналдық объектілер мен қойма объектілерінде, ғибадат үйлерінде (құрылыстарында), мемлекеттік органдар мен мекемелердің, білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет ұйымдарының, әуежайлардың, вокзалдардың ғимараттарында, қалалық және қала маңындағы қатынастағы қоғамдық көліктің барлық түрлерінің станцияларында және аялдамаларында орналастыруға тыйым салуды сақтамау –
лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрып, жеке тұлғаларға – жүз, лауазымды адамдарға – екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасында белгіленген орындардан тыс жерлерде құмар ойындарды ұйымдастыру және өткізу, не ойын бизнесін ұйымдастырушының ойын бизнесі саласындағы заңнамада көзделмеген қызмет түрлерін жүзеге асыруы, не ақшадан басқа, өзге мүлік түрінде ставкалар қабылдауды көздейтін құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыру –
тиесілілігіне қарамастан, ойын жабдығын, заңдастырылған белгілерді, әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған ақша мен өзге де табыстарды тәркілей отырып, жеке тұлғаларға – жүз, лауазымды адамдарға – екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Ойын автоматына технологиялық түрде салынған ұтыс пайызы бойынша талаптарды сақтамау –
әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған табыстарды тәркілей отырып және лицензиясының қолданысын тоқтата тұрып не онсыз, жеке тұлғаларға – жүз, лауазымды адамдарға – екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Ойын бизнесін ұйымдастырушының міндетті резервтерді қалыптастыру, орналастыруды қамтамасыз ету және оларды Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен және шарттарда пайдалану жөніндегі талаптарды орындамауы –
лицензиясының қолданысын тоқтата тұрып, лауазымды адамдарға – екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

5. Монтаж игровых автоматов или их частей в стены, оконные и дверные проемы –
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
6. Несоблюдение организатором игорного бизнеса требований по оборудованию касс и игровых мест игорных заведений видеозаписывающими системами либо нарушение сроков хранения записанной информации или условий фиксации, либо неисполнение обязанности установить оборудование для организации и проведения пари –
влекут штраф на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
7. Несоблюдение требований по установлению в одном казино не менее тридцати игровых столов, в зале игровых автоматов не менее пятидесяти игровых автоматов –
влечет штраф на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
8. Использование организатором игорного бизнеса игровых автоматов с нарушением требований законодательства Республики Казахстан о техническом регулировании –
влечет штраф на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
9. Неисполнение обязанности по обеспечению фискальным режимом сервера аппаратно-программного комплекса, самостоятельному расчету коэффициентов выигрышей на варианты исхода пари, осуществлению и обеспечению посредством аппаратно-программного комплекса и игорного оборудования приема (учета) принятых ставок, расчета выигрышей по результатам пари, учета выигрышных ставок и выплат по ним –
влечет штраф на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.

5. Ойын автоматтарын немесе олардың бөлшектерін қабырғаларға, терезе мен есіктің ойықтарына монтаждау –
лицензиясының қолданысын тоқтата тұрып, жеке тұлғаларға – жүз, лауазымды адамдарға - екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Ойын бизнесін ұйымдастырушының ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындарын бейнежазба жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамауы, не жазылған ақпаратты сақтау мерзімдерін немесе тіркеу шарттарын, не бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге арналған жабдықты орнату міндетін орындамауы –
лицензиясының қолданысын тоқтата тұрып, лауазымды адамдарға – екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Бір казинода кемінде отыз ойын үстелін, ойын автоматтары залында кемінде елу ойын автоматын орнату жөніндегі талаптарды сақтамау –
лицензиясының қолданысын тоқтата тұрып, лауазымды адамдарға – екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Ойын бизнесін ұйымдастырушының ойын автоматтарын Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасының талаптарын бұза отырып пайдалануы –
лицензиясының қолданысын тоқтата тұрып, лауазымды адамдарға – екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Аппараттық-бағдарламалық кешен серверін фискалдық режиммен қамтамасыз ету, бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына ұтыс коэффициенттерін дербес есептеу, жасалған ставкаларды қабылдауды (есепке алуды), бәс тігу нәтижелері бойынша ұтыстарды есептеуді, ұтыс ставкаларын есепке алуды және олар бойынша төлемдерді аппараттық-бағдарламалық кешен мен ойын жабдығы арқылы жүзеге асыру және қамтамасыз ету бойынша міндеттерді орындамау –
лицензиясының қолданысын тоқтата тұрып, лауазымды адамдарға – екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

10. Заключение пари, прием (учет) ставок, выплата выигрыша вне игорных заведений (касс тотализаторов или букмекерских контор) либо лицами, не являющимися организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность тотализатора или букмекерской конторы –
влечет штраф на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
11. Несоблюдение требований о приеме ставки исключительно на основании коэффициентов, рассчитанных аппаратно-программным комплексом и только на предстоящие реальные спортивные события либо по оборудованию букмекерских контор техническими средствами, обеспечивающими взаимодействие с аппаратно-программным комплексом либо на занятие должности в игорном заведении лицом, имеющим неснятую или непогашенную судимость за совершенное преступление в сфере экономической деятельности или за умышленные преступления средней тяжести, тяжкие преступления, особо тяжкие преступления -
влечет штраф на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
12. Нарушение требований о хранении игорного оборудования, установленных законодательством Республики Казахстан, без уведомления о начале хранения игорного оборудования либо несвоевременное направление уведомления о начале хранения игорного оборудования в уполномоченный орган –
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей с конфискацией игорного оборудования.
13. Совершение действий, предусмотренных частями первой, четвертой, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой, десятой и одиннадцатой настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания –
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц в размере трехсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с лишением лицензии.

10. Ойын мекемелерінен (тотализатордың немесе букмекер кеңселерінің кассаларынан) тыс жерде бәс тігу, ставкаларды қабылдау (есепке алу), ұтыстарды төлеу не тотализатордың немесе букмекер кеңсесінің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар болып табылмайтын тұлғалардың бәс тігуі, ставкаларды қабылдауы (есепке алуы), ұтыстарды төлеуі –
лицензиясының қолданысын тоқтата тұрып, лауазымды адамдарға – екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
11. Аппараттық-бағдарламалық кешенмен есептелген коэффициенттер негізінде ғана және алда болатын нақты спорт оқиғаларына ғана ставка қабылдау, не букмекер кеңселерін аппараттық-бағдарламалық кешенмен өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін техникалық құралдармен жабдықтау жөніндегі, не экономикалық қызмет саласында жасаған қылмысы үшін немесе ауырлығы орташа қасақана қылмыстар, ауыр қылмыстар, аса ауыр қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығы бар адамның ойын мекемесінде қызмет атқаруына қойылатын талаптарды сақтамау –
лицензиясының қолданысын тоқтата тұрып, лауазымды адамдарға – екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
12. Ойын жабдығын сақтаудың басталуы туралы хабарламай, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ойын жабдығын сақтау туралы талаптарды бұзу не уәкілетті органға ойын жабдығын сақтаудың басталуы туралы хабарламаны уақтылы жібермеу –
ойын жабдығын тәркілей отырып, жеке тұлғаларға – жүз, лауазымды адамдарға – екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
13. Осы баптың бірінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде көзделген іс-әрекеттерді әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасау –
лицензиясынан айыра отырып, жеке тұлғаларға – екі жүз, лауазымды адамдарға – үш жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

14. Совершение действий, предусмотренных частью второй настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания –
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц в размере трехсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией игорного оборудования, легитимационных знаков, денег и иных доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения.
15. Совершение действий, предусмотренных частями третьей и восьмой настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания –
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц в размере трехсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией доходов, полученных вследствие совершения административного правонарушения, и лишением лицензии либо без такового.
16. Совершение действия, предусмотренного частью двенадцатой настоящей статьи, совершенного повторно в течение года после наложения административного взыскания –
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц в размере трехсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией игорного оборудования.»;
2) часть первую статьи 541 изложить в следующей редакции:
«1. Судьи специализированных районных и приравненных к ним административных судов рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 80 – 84, 85 (частями четвертой и пятой), 85-1 (частью второй), 85-2 (частью второй), 85-3, 86, 86-1, 86-2, 87 (частями 2-1 и 2-2), 87 (частями пятой и шестой), 87-2, 87-3, 87-4, 87-5, 95 – 110-1, 122, 124 (частью первой), 127, 129, 130, 135-1, 136 – 136-2, 140 (частью второй), 141-1, 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 147, 147-1 (частью второй), 147-6 (частью 2-1), 147-10 (частями второй, четвертой, пятой, шестой, седьмой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой, четырнадцатой), 147-11 (частями седьмой и девятой), 147-12, 147-13, 151, 151-1, 153, 154, 154-1, 155, 155-1 (частью четвертой), 155-2, 156, 157, 157-1, 158, 158-3, 158-4, 158-5, 159, 161 (частями первой, четвертой и пятой), 162, 163 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой и девятой), 163-2, 163-3, 163-4, 163-6, 167-1 (частями второй и третьей), 168-1, 168-3, 168-5, 168-8, 175 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных частными нотариусами, частными судебными исполнителями, аудиторами и аудиторскими организациями), 176 (частями первой и третьей), 177-3, 177-4, 177-5, 179 (частями первой и второй), 179-1, 183, 184, 184-1, 185, 187, 188 (частью второй), 190, 192, 200, 202, 203, 206-2, 208-1, 209, 213 (частями четвертой – шестой), 214, 219-6, 219-8 (частями второй и третьей), 222 – 226, 228 – 229, 230-1, 230-2, 231 (частью второй), 232, 233, 234-1, 235 (частью второй), 235-1 (частью четвертой), 237, 237-1, 240-2, 246 (частью второй), 275-1, 278 (частью первой), 283 (частями первой, третьей), 298 (частями второй, третьей), 298-1 (частью второй), 302 (частью третьей), 303 (частью второй), 304 (частью второй), 305 (частью второй), 306 (частью второй), 306-1 (частью третьей), 306-2, 306-3 (частями второй и третьей), 308, 309-1 (частями седьмой, восьмой), 309-2 (частью четвертой), 309-4 (частями восьмой, девятой), 309-5, 310-1 (частями 1-1 и второй), 311-1 (частью седьмой), 312-1, 314, 315, 316, 317 (частями второй и третьей), 317-1, 317-2, 317-4 (частями второй и третьей), 318, 319, 319-1, 320 (частями первой и 1-1), 321, 322 (частями третьей, четвертой и пятой), 323 (частью второй), 324 (частями второй и третьей), 324-1, 324-2, 326, 327 (частью первой), 328, 328-2 (частью второй), 330, 330-1 (частью второй), 332 (частями первой, второй, четвертой), 335, 336 (частями третьей и четвертой), 336-1 (частью третьей), 336-2 (частью третьей), 338 (частью первой), 338-1, 339, 340, 341-1, 342 – 344, 346 – 357, 357-1, 357-2 (частью второй), 357-3, 357-4, 357-5, 357-6, 357-7 (частью второй), 359, 361, 362, 362-1, 363, 365, 366, 367, 368, 368-1, 369 (частью второй), 370 (частью второй), 371 (частью второй), 372 – 376, 380 (частью второй), 380-2, 381-1, 386 (частью третьей), 388, 388-1, 389-1, 390 (частью второй), 391 (частью второй), 391-1 (частями второй и третьей), 393, 394 (частями второй, третьей и четвертой), 394-1, 396 (частью четвертой), 400-1, 400-2, 405 (частью первой), 409, 410, 413, 413-1, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 425-1, 426 – 430, 433, 442, 443 (частью пятой), 445, 453 (частью второй), 454 (частями первой – третьей), 461 (частью 3-1), 463-3 (частью пятой), 464-1 (частями первой и второй), 465 (частью второй), 466 (частью второй), 467, 468 (частями первой и второй), 468-1, 468-2, 469, 471 (частями 1-1, 1-2 и второй), 473 (частью третьей), 474-1, 477 (частью третьей), 484, 492 (частью второй), 494 (частью второй), 494-1 (частями третьей и пятой), 496 (частью второй), 501, 512-1 – 512-5, 513 – 518, 520 – 537-1 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей настоящей статьи.»;

14. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген іс-әрекеттерді әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасау –
ойын жабдығын, заңдастырылған белгілерді, әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған ақша мен өзге де табыстарды тәркілей отырып, жеке тұлғаларға – екі жүз, лауазымды адамдарға – үш жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
15. Осы баптың үшінші және сегізінші бөліктерінде көзделген іс-әрекеттерді әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасау –
әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған табыстарды тәркілей отырып және лицензиясынан айыра отырып не онсыз, жеке тұлғаларға – екі жүз, лауазымды адамдарға – үш жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
16. Осы баптың он екінші бөлігінде көзделген іс-әрекеттерді әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасау –
ойын жабдығын тәркілей отырып, жеке тұлғаларға – екі жүз, лауазымды адамдарға – үш жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
2) 541-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мамандандырылған аудандық және оларға теңестiрiлген әкiмшiлiк соттардың судьялары, осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстiң 79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 80 – 84, 85 (төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 85-1 (екiншi бөлiгiнде), 85-2 (екiншi бөлiгiнде), 85-3, 86, 86-1, 86-2, 87 (2-1 және 2-2-бөліктерінде), 87 (бесінші және алтыншы бөліктерінде), 87-2, 87-3, 87-4, 87-5, 95 – 110-1, 122, 124 (бiрiншi бөлiгiнде), 127, 129, 130, 135-1, 136 – 36-2, 140 (екiншi бөлiгiнде), 141-1, 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 147, 147-1 (екiншi бөлiгiнде), 147-6 (2-1-бөлігінде), 147-10 (екінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші бөліктерінде), 147-11 (жетiншi және тоғызыншы бөліктерінде), 147-12, 147-13, 151, 151-1, 153, 154, 154-1, 155, 155-1 (төртiншi бөлiгiнде), 155-2, 156, 157, 157-1, 158, 158-3, 158-4, 158-5, 159, 161 (бiрiншi, төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 162, 163 (үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші және тоғызыншы бөліктерінде), 163-2, 163-3, 163-4, 163-6, 167-1 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 168-1, 168-3, 168-5, 168-8, 175 (екiншi бөлiгiнде) (жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, аудиторлар және аудиторлық ұйымдар жасаған құқық бұзушылықтар бөлiгiнде), 176 (бiрiншi және үшінші бөлiктерiнде), 177-3, 177-4, 177-5, 179 (бірінші және екінші бөліктерінде), 179-1, 183, 184, 184-1, 185, 187, 188 (екiншi бөлiгiнде), 190, 192, 200, 202, 203, 206-2, 208-1, 209, 213 (төртінші – алтыншы бөліктерінде), 214, 219-6, 219-8 (екінші және үшінші бөліктерінде), 222 – 226, 228 – 229, 230-1, 230-2, 231 (екiншi бөлiгiнде), 232, 233, 234-1, 235 (екiншi бөлiгiнде), 235-1 (төртінші бөлігінде), 237, 237-1, 240-2, 246 (екiншi бөлiгiнде), 275-1, 278 (бiрiншi бөлiгiнде), 283 (бiрiншi, үшiншi бөлiктерiнде), 298 (екiншi, үшiншi бөлiктерiнде), 298-1 (екiншi бөлiгiнде), 302 (үшiншi бөлiгiнде), 303 (екiншi бөлiгiнде), 304 (екiншi бөлiгiнде), 305 (екiншi бөлiгiнде), 306 (екiншi бөлiгiнде), 306-1 (үшiншi бөлiгiнде), 306-2, 306-3 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 308, 309-1 (жетiншi, сегiзiншi бөлiктерiнде), 309-2 (төртiншi бөлiгiнде), 309-4 (сегізінші, тоғызыншы бөліктерінде), 309-5, 310-1 (1-1 және екінші бөліктерінде), 311-1 (жетiншi бөлiгiнде), 312-1, 314, 315, 316, 317 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 317-1, 317-2, 317-4 (екінші және үшінші бөліктерінде), 318, 319, 319-1, 320 (бiрiншi және 1-1-бөлiктерiнде), 321, 322 (үшiншi, төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 323 (екiншi бөлiгiнде), 324 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 324-1, 324-2, 326, 327 (бiрiншi бөлiгiнде), 328, 328-2 (екінші бөлігінде), 330, 330-1 (екiншi бөлiгiнде), 332 (бiрiншi, екiншi, төртiншi бөлiктерiнде), 335, 336 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 336-1 (үшiншi бөлiгiнде), 336-2 (үшiншi бөлiгiнде), 338 (бiрiншi бөлiгiнде), 338-1, 339, 340, 341-1, 342 – 344, 346 – 357, 357-1, 357-2 (екiншi бөлiгiнде), 357-3, 357-4, 357-5, 357-6, 357-7 (екiншi бөлiгiнде), 359, 361, 362, 362-1, 363, 365, 366, 367, 368, 368-1, 369 (екiншi бөлiгiнде), 370 (екiншi бөлiгiнде), 371 (екiншi бөлiгiнде), 372 – 376, 380 (екiншi бөлiгiнде), 380-2, 381-1, 386 (үшiншi бөлiгiнде), 388, 388-1, 389-1, 390 (екiншi бөлiгiнде), 391 (екiншi бөлiгiнде), 391-1 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 393, 394 (екiншi, үшінші және төртінші бөлiктерiнде), 394-1, 396 (төртiншi бөлiгiнде), 400-1, 400-2, 405 (бiрiншi бөлiгiнде), 409, 410, 413, 413-1, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 425-1, 426 – 430, 433, 442, 443 (бесiншi бөлiгiнде), 445, 453 (екiншi бөлiгiнде), 454 (бiрiншi – үшiншi бөлiктерiнде), 461 (3-1-бөлiгiнде), 463-3 (бесiншi бөлiгiнде), 464-1 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 465 (екiншi бөлiгiнде), 466 (екiншi бөлiгiнде), 467, 468 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 468-1, 468-2, 469, 471 (1-1, 1-2 және екiншi бөлiктерiнде), 473 (үшiншi бөлiгiнде), 474-1, 477 (үшiншi бөлiгiнде), 484, 492 (екiншi бөлiгiнде), 494 (екiншi бөлiгiнде), 494-1 (үшiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 496 (екiншi бөлiгiнде), 501, 512-1 – 512-5, 513 – 518, 520 – 537-1-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.»;

4) в подпункте 1) пункта 1 статьи 636:
абзац второй изложить в следующей редакции:
«органов внутренних дел (статьи 79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 83-1, 85-3, 86, 86-1, 87-3, 87-4, 87-5, 96, 111 - 117, 135-1, 136, 136-1, 136-2, 141-1, 143, 143-1, 147-1 (частью второй), 159, 162, 163 (частями третьей и четвертой), 163-2, 163-3, 163-4, 165, 203, 234-1, 283 (частями первой и третьей), 298 (частями второй и 2-1), 298-1 (частью второй), 306-2, 314, 317-1 (по нарушениям требований безопасности к гражданскому и служебному оружию и патронам к нему, химической продукции, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением), 318 – 321, 324-1, 324-2, 330, 330-1 (частью второй), 331, 332, 334 (частью третьей), 335, 336, 336-1 (частью третьей), 336-2 (частью третьей), 336-3 (частью второй), 336-4 (частью второй), 338 (частью первой), 338-1 (частями второй и тринадцатой), 339, 340, 341 (частью второй), 344, 354-1, 355-357, 357-1, 357-7 (частью второй), 362, 362-1, 363, 365, 366, 368, 368-1, 369 (частью второй), 370 (частью второй), 371 (частью второй), 372, 373, 374 (частями первой - четвертой), 374-1, 380 (частью второй), 380-2, 388, 390 (частью второй), 391-1 (частями второй и третьей), 394 (частями второй, третьей и четвертой), 394-1, 396 (частью четвертой), 446 (частью второй), 461 (частью 3-1), 463 (частями второй, третьей), 463-3 (частью пятой), 464-1 (частями первой и второй), 465 (частью второй), 466 (частью второй), 467, 468 (частями первой и второй), 468-1, 468-2, 469, 471 (частями 1-2 и второй), 473 (частью третьей), 474, 474-1, 475, 477 (частью третьей), 484, 500 (частью второй), 501, 514 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 461 - 471), 518, 521, 524 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 461 - 471), 531);»;
абзац сорок первый изложить в следующей редакции:
«органов в области технического регулирования и обеспечения единства измерений и их территориальных органов (статьи 161 (часть четвертая), 317 (части вторая, третья и одиннадцатая), 317-1, 317-2, 317-4 (части вторая и третья), 338-1 (части третья, восьмая и тринадцатая), 356, 357-1, 496 (часть вторая), 501);».
3. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; Закон Республики Казахстан от 13 июня 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития местного самоуправления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 14 июня 2013 г.; Закон Республики Казахстан от 13 июня 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между органами государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 14 июня 2013 г.; Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 22 июня 2013 г.; Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам применения мер нетарифного регулирования в Таможенном союзе», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 25 июня 2013 г.):

4) 636-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«iшкi iстер органдарының (79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 83-1, 85-3, 86, 86-1, 87-3, 87-4, 87-5, 96, 111 – 117, 135-1, 136, 136-1, 136-2, 141-1, 143, 143-1, 147-1 (екінші бөлігі), 159, 162, 163 (үшінші және төртінші бөліктері), 163-2, 163-3, 163-4, 165, 203, 234-1, 283 (бірінші және үшінші бөліктері), 298 (екiншi және 2-1-бөлiктерi), 298-1 (екiншi бөлiгi), 306-2, 314, 317-1 (азаматтық және қызметтік қаруға және оның патрондарына, есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдардың айналымына байланысты химиялық өнімге қойылатын қауіпсіздік талаптарын бұзушылық бойынша), 318 – 321, 324-1, 324-2, 330, 330-1 (екінші бөлігі), 331, 332, 334 (үшінші бөлігі), 335, 336, 336-1 (үшiншi бөлiгi), 336-2 (үшiншi бөлiгi), 336-3 (екiншi бөлiгi), 336-4 (екiншi бөлiгi), 338 (бiрiншi бөлiгi), 338-1 (екінші және он үшінші бөліктері), 339, 340, 341 (екінші бөлігі), 344, 354-1, 355-357, 357-1, 357-7 (екінші бөлігі), 362, 362-1, 363, 365, 366, 368, 368-1, 369 (екiншi бөлiгi), 370 (екiншi бөлiгi), 371 (екiншi бөлiгi), 372, 373, 374 (бiрiншi – төртiншi бөлiктерi), 374-1, 380 (екінші бөлігі), 380-2, 388, 390 (екінші бөлігі), 391-1 (екінші және үшінші бөліктері), 394 (екінші, үшінші және төртінші бөліктері), 394-1, 396 (төртінші бөлігі), 446 (екінші бөлігі), 461 (3-1-бөлігі), 463 (екінші, үшінші бөліктері), 463-3 (бесінші бөлігі), 464-1 (бірінші және екінші бөліктері), 465 (екінші бөлігі), 466 (екінші бөлігі), 467, 468 (бірінші және екінші бөліктері), 468-1, 468-2, 469, 471 (1-2 және екінші бөліктері), 473 (үшінші бөлігі), 474, 474-1, 475, 477 (үшінші бөлігі), 484, 500 (екінші бөлігі), 501, 514 (461 – 471-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлігінде), 518, 521, 524 (461 – 471-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлігінде), 531-баптар);»;
қырық бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«техникалық реттеу және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы органдар мен олардың аумақтық органдарының (161 (төртінші бөлігі), 317 (екінші, үшінші және он бірінші бөліктері), 317-1, 317-2, 317-4 (екінші және үшінші бөліктері), 338-1 (үшінші, сегізінші және он үшінші бөліктері), 356, 357-1, 496 (екінші бөлігі), 501-баптар);»
3. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат, № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж, № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж, № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат; 2013 жылғы 14 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2013 жылғы 14 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару органдары арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2013 жылғы 22 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2013 жылғы 25 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Кеден одағында тарифтік емес реттеу шараларын қолдану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) статью 411 изложить в следующей редакции:
«Статья 411. Плательщики
Плательщиками налога на игорный бизнес являются юридические лица, осуществляющие деятельность по оказанию услуг:
1) казино;
2) зала игровых автоматов;
3) тотализатора;
4) букмекерской конторы.»;
2) подпункты 3), 4), 5), 6) пункта 1 статьи 413 изложить в следующей редакции:
«3) кассу тотализатора – 150-кратный размер месячного расчетного показателя в месяц;
4) электронную кассу тотализатора – 2000-кратный размер месячного расчетного показателя в месяц;
5) кассу букмекерской конторы – 150-кратный размер месячного расчетного показателя в месяц;
6) электронную кассу букмекерской конторы – 2000-кратный размер месячного расчетного показателя в месяц.».
4. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года «Об игорном бизнесе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 15; 2009 г., № 9-10, ст. 48; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111; № 22, ст. 132; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 19, ст. 145; 2012 г., № 15, ст. 97):
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) аппаратно-программный комплекс – совокупность программных и технических средств, обеспечивающих информационные процессы;»;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) оборудование для организации и проведения пари – устройства или приспособления, предназначенные и используемые для организации и проведения пари, позволяющие участникам пари наблюдать развитие и исход события, на результат которого ими были сделаны ставки;»;
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) интернет-казино – интернет-ресурс, реализующий возможность организации и проведения азартных игр в режиме реального времени посредством сети интернет и электронных денег и предусматривающий получение выигрышей;»;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
«9) игровой автомат – игорное оборудование (механическое, электрическое, электронное или иное техническое оборудование), используемое для проведения азартных игр, выигрыш которого определяется случайным образом устройством, находящимся внутри корпуса такого игорного оборудования, без участия организатора игорного бизнеса или его работников;»;
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
«14) игорное оборудование – устройства или приспособления, предназначенные и используемые для проведения азартных игр;»;
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
«17) электронное казино – заведение, использующее аппаратно-программный комплекс и (или) интернет-ресурс, реализующее возможность организации и проведения азартных игр в режиме реального времени посредством сети интернет и (или) электронных денег, и получения выигрышей;»;
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
«19) касса тотализатора или букмекерской конторы – место (пункт), где осуществляется прием ставок на пари с выплатой или без выплаты выигрышей по нему;»;

1) 411-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«411-бап. Төлеушілер
Мынадай:
1) казино;
2) ойын автоматтары залы;
3) тотализатор;
4) букмекер кеңсесі қызметтерін көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар ойын бизнесі салығын төлеушілер болып табылады.»;
2) 413-баптың 1-тармағының 3), 4), 5), 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«3) тотализатор кассасына – айына айлық есептік көрсеткіштің 150 еселенген мөлшерін;
4) тотализатордың электронды кассасына – айына айлық есептік көрсеткіштің 2000 еселенген мөлшерін;
5) букмекер кеңсесінің кассасына – айына айлық есептік көрсеткіштің 150 еселенген мөлшерін;
6) букмекер кеңсесінің электронды кассасына – айына айлық есептік көрсеткіштің 2000 еселенген мөлшерін құрайды.».
4. «Ойын бизнесі туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 15-құжат; 2009 ж., № 9-10, 48-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 22, 132-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) аппараттық-бағдарламалық кешен – ақпараттық процестерді қамтамасыз ететін бағдарламалық және техникалық құралдардың жиынтығы;»;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге арналған жабдық – бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге арналған және сол үшін пайдаланылатын, бәс тігуге қатысушыларға нәтижесіне өздері ставка жасаған оқиғаның дамуы мен аяқталуын бақылауға мүмкіндік беретін құрылғылар немесе құралдар;»;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) интернет-казино – нақты уақыт режимінде интернет желісі және электрондық ақша арқылы құмар ойындарды ұйымдастыру мен өткізу мүмкіндігін іске асыратын және ұтыстар алуды көздейтін интернет-ресурс;»;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9) ойын автоматы – ұтысы ойын бизнесін ұйымдастырушының немесе оның қызметкерлерінің қатысуынсыз, осындай ойын жабдығы корпусының ішінде орналасқан құрылғымен кездейсоқ тәсілмен айқындалатын, құмар ойындарды өткізу үшін пайдаланылатын ойын жабдығы (механикалық, электрлік, электрондық немесе өзге де техникалық жабдық);»;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«14) ойын жабдығы – құмар ойындарды өткізуге арналған және пайдаланылатын құрылғылар немесе құралдар;»;
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«17) электрондық казино – аппараттық-бағдарламалық кешенді және (немесе) интернет ресурсты пайдаланатын, нақты уақыт режимінде интернет желісі және (немесе) электрондық ақша арқылы құмар ойындарды ұйымдастыру мен өткізу және ұтыстарды алу мүмкіндігін іске асыратын мекеме;»;
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«19) тотализатордың немесе букмекер кеңсесінің кассасы – ұтыс төлей отырып немесе төлемей, бәс тігу бойынша ставкаларды қабылдау жүзеге асырылатын орын (пункт);»;

2) пункт 2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
«2. На территории Республики Казахстан запрещаются:
1) осуществление не предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи видов деятельности в сфере игорного бизнеса;
2) деятельность электронного казино и интернет-казино;
3) организация азартных игр и (или) пари, предусматривающих прием ставок и (или) выдачу выигрышей в виде иного имущества, кроме денег;
4) установка и использование игорного оборудования в предпринимательских целях, за исключением мест, предусмотренных пунктом 1 статьи 11 настоящего Закона;
5) заключение пари, прием (учет) ставок, выплата выигрыша вне игорных заведений (касс тотализаторов или букмекерских контор);
6) заключение пари, прием (учет) ставок, выплата выигрыша иными лицами, не являющимися организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность тотализатора или букмекерской конторы.»;
3) статью 7 изложить в следующей редакции:
«Статья 7. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает основные направления государственной политики в сфере игорного бизнеса;
2) утверждает перечень и формы документов, подтверждающих соответствие организатора игорного бизнеса квалификационным требованиям;
3) утверждает форму представления отчетности организатора игорного бизнеса, правила осуществления сбора и анализа отчетности;
4) утверждает типовые правила работы игорных заведений;
5) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.»;
4) пункт 1 статьи 8 дополнить подпунктами 7-1), 7-2), 7-3), 7-4), 7-5), 7-6), 7-7) следующего содержания:
«7-1) разрабатывает и утверждает Правила проведения мониторинга выявления деятельности интернет-казино;
7-2) разрабатывает Типовые правила работы игорных заведений;
7-3) осуществляет сбор и анализ отчетности, представляемой организатором игорного бизнеса в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
7-4) разрабатывает форму представления отчетности организатора игорного бизнеса, правила осуществления сбора и анализа отчетности;
7-5) осуществляет мониторинг деятельности интернет-казино, представляющий собой систематический сбор информации и анализ содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков деятельности интернет-казино;
7-6) ведет реестр игорного оборудования;
7-7) ведет реестр касс тотализаторов и букмекерских контор, о начале деятельности которых поданы соответствующие уведомления.»;
5) пункт 3 статьи 11 изложить в следующей редакции:

2) 6-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасының аумағында:
1) осы баптың 1-тармағында көзделмеген ойын бизнесі саласындағы қызмет түрлерін жүзеге асыруға;
2) электрондық казино және интернет-казино қызметіне;
3) ақшадан басқа, өзге де мүлік түрінде ставкалар қабылдауды және (немесе) ұтыстар беруді көздейтін құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыруға;
4) осы Заңның 11-бабының 1-тармағында көзделген орындарды қоспағанда, ойын жабдығын кәсіпкерлік мақсатта орнатуға және пайдалануға;
5) ойын мекемелерінен (тотализаторлардың немесе букмекер кеңселерінің кассаларынан) тыс жерлерде бәс тігуге, ставкаларды қабылдауға (есепке алуға), ұтыс төлеуге;
6) тотализатор немесе букмекер кеңсесі қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы болып табылмайтын өзге тұлғалардың бәс тігуіне, ставкаларды қабылдауына (есепке алуына), ұтыс төлеуіне тыйым салынады.»;
3) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«7-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) ойын бизнесі саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлейді;
2) ойын бизнесін ұйымдастырушының біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың тізбесі мен нысандарын бекітеді;
3) ойын бизнесін ұйымдастырушының есептілікті ұсыну нысанын, есептілікті жинақтауды және талдауды жүзеге асыру қағидаларын бекітеді;
4) ойын мекемелері жұмысының үлгілік қағидаларын бекітеді;
5) өзiне Қазақстан Республикасының Конституциясымен, заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актiлерiмен жүктелген өзге де функцияларды орындайды.»;
4) 8-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1), 7-2), 7-3), 7-4), 7-5), 7-6), 7-7) тармақшалармен толықтырылсын:
«7-1) Интернет-казино қызметін анықтау мониторингін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
7-2) Ойын мекемелері жұмысының үлгілік қағидаларын әзірлейді;
7-3) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен ойын бизнесін ұйымдастырушы ұсынатын есептілікті жинақтауды және талдауды жүзеге асырады;
7-4) ойын бизнесін ұйымдастырушының есептілікті ұсыну нысанын, есептілікті жинақтау және талдау қағидаларын әзірлейді;
7-5) ақпаратты жүйелі жинақтауды және интернет-ресурстардың қамтылымын интернет-казино қызметі белгілерінің болу нысанасына талдауды білдіретін интернет-казино қызметінің мониторингін жүзеге асырады;
7-6) ойын жабдығының тізілімін жүргізеді;
7-7) қызметінің басталғаны туралы тиісті хабарламалар берілген тотализаторлар мен букмекер кеңселері кассаларының тізілімін жүргізеді.»;
5) 11-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

«3. Игорные заведения, кассы тотализатора или букмекерской конторы должны располагаться только в зданиях нежилого фонда. Запрещается их размещение в нежилых помещениях жилых зданий (домов), зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения.»;
6) в статье 12:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. В одном казино должно быть установлено не менее тридцати игровых столов.»;
дополнить пунктами 13, 14, 15, 16, 17 следующего содержания:
«13. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы, вправе принимать ставки исключительно на основании коэффициентов, рассчитанных аппаратно-программным комплексом, и только на предстоящие реальные спортивные события.
14. Тотализаторы или букмекерские конторы должны быть оборудованы средствами охранной сигнализации.
15. Букмекерские конторы должны быть оборудованы техническими средствами, обеспечивающими взаимодействие с аппаратно-программным комплексом.
16. Организатором игорного бизнеса не может выступать (прямо и (или) косвенно владеть, пользоваться, распоряжаться и (или) управлять акциями (долями) юридического лица):
1) юридическое лицо, учредителем или участником которого является лицо, имеющее неснятую или непогашенную судимость за совершенное преступление в сфере экономической деятельности либо за умышленные преступления средней тяжести, тяжкие преступления, особо тяжкие преступления;
2) юридическое лицо, учредителем или участником которого является лицо, являвшееся учредителем или участником юридического лица, имеющего налоговую задолженность или признанного банкротом.
17. Лица, указанные в подпункте 1) пункта 16 настоящей статьи, не могут занимать должности в игорных заведениях.»;
7) дополнить статьей 12-1 следующего содержания:
«Статья 12-1. Аппаратно-программный комплекс
букмекерской конторы
1. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы должен иметь аппаратно-программный комплекс, сервер которого должен быть обеспечен фискальным режимом контрольно-кассовой машины, являющейся компьютерной системой, включенной в государственный реестр контрольно-кассовых машин в соответствии с главой 90 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс). Сервер аппаратно-программного комплекса должен находиться на территории Республики Казахстан.

«3. Ойын мекемелері, тотализатордың немесе букмекер кеңсесінің кассалары тұрғын үй қорына жатпайтын ғимараттарда ғана орналастырылуға тиіс. Оларды тұрғын ғимараттардың (үйлердің) тұрғын емес үй-жайларында, өнеркәсіптік кәсіпорындар мен олардың кешендерінің ғимараттарында және басқа да өндірістік, коммуналдық объектілерде және қойма объектілерінде, ғибадат үйлерінде (құрылыстарында), мемлекеттік органдар мен мекемелердің, білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет ұйымдарының, әуежайлардың, вокзалдардың ғимараттарында, қалалық және қала маңы қатынастарындағы қоғамдық көліктің барлық түрлерінің станциялары мен аялдамаларында орналастыруға тыйым салынады.»;
6) 12-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Бір казинода кемінде отыз ойын үстелі орнатылуға тиіс.»;
мынадай мазмұндағы 13, 14, 15, 16, 17-тармақтармен толықтырылсын:
«13. Букмекер кеңсесінің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы аппараттық-бағдарламалық кешен есептеген коэффициенттер негізінде ғана және алда болатын нақты спорт оқиғаларына ғана ставкалар қабылдауға құқылы.
14. Тотализаторлар немесе букмекер кеңселері күзет дабылы құралдарымен жабдықталуға тиіс.
15. Букмекер кеңселері аппараттық-бағдарламалық кешенмен өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін техникалық құралдармен жабдықталуға тиіс.
16. Мыналар:
1) экономикалық қызмет саласында жасаған қылмысы үшін, не ауырлығы орташа қасақана қылмыстар, ауыр қылмыстар, аса ауыр қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығы бар адам құрылтайшысы немесе қатысушысы болып табылатын заңды тұлға;
2) салықтық берешегі бар немесе банкрот деп танылған заңды тұлғаның құрылтайшысы немесе қатысушысы болып табылған адам құрылтайшысы немесе қатысушысы болып табылатын заңды тұлға ойын бизнесін ұйымдастырушы бола (заңды тұлғаның акцияларын (үлестерін) тікелей және (немесе) жанама түрде иелене, пайдалана, оларға билік ете және (немесе) оларды басқара) алмайды.
17. Осы баптың 16-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тұлғалар ойын мекемелерінде қызмет атқара алмайды.»;
7) мынадай мазмұндағы 12-1-баппен толықтырылсын:
«12-1-бап. Букмекер кеңсесінің аппараттық-бағдарламалық кешені
1. Букмекер кеңсесінің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушының сервері 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 90-тарауына сәйкес бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген компьютерлік жүйе болып табылатын бақылау-касса машинасының фискалдық режимімен қамтамасыз етілуге тиіс аппараттық-бағдарламалық кешені болуға тиіс. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің сервері Қазақстан Республикасының аумағында болуға тиіс.

2. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы, должен посредством аппаратно-программного комплекса осуществлять расчет коэффициентов выигрышей на варианты исхода пари, учет принятых ставок, расчет выигрышей по результатам пари, учет выигрышных ставок и выплат по ним.
3. Аппаратно-программный комплекс должен обеспечивать взаимодействие с кассами букмекерских контор и осуществлять сбор и представление информации, позволяющей уполномоченному органу осуществлять контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма.»;
8) в статье 13:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1) для осуществления деятельности тотализатора или букмекерской конторы наличие здания (части здания, строения, сооружения) на правах собственности, соответствующего санитарно-эпидемиологическим и противопожарным нормам, установленным законодательством Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктами 1-1), 1-2) следующего содержания:
«1-1) для осуществления деятельности казино наличия здания (части здания, строения, сооружения) на правах собственности или ином законном основании в гостиничном комплексе категории не ниже трех звезд, соответствующего санитарно-эпидемиологическим и противопожарным нормам, установленным законодательством Республики Казахстан»;
1-2) для осуществления деятельности зала игровых автоматов наличия здания (части здания, строения, сооружения) на правах собственности или ином законном основании, соответствующего санитарно-эпидемиологическим и противопожарным нормам, установленным законодательством Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) наличие оборудования для организации и проведения пари;»;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) наличие у заявителя обеспечения на каждое игорное заведение в виде обязательных резервов, определяемых настоящим Законом (в месячных расчетных показателях, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год), для осуществления следующих видов деятельности в сфере игорного бизнеса:
казино и залов игровых автоматов — в размере 60 000;
букмекерских контор — в размере 40 000;
тотализаторов — в размере 10 000.»;
9) в статье 14:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Организатор игорного бизнеса обязан на постоянной основе обеспечивать размещение обязательных резервов в порядке и на условиях, установленных настоящим Законом.»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:

2. Букмекер кеңсесінің қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына ұтыстар коэффициенттерін есептеуді, қабылданған ставкаларды есепке алуды, бәс тігу нәтижелері бойынша ұтыстарды есептеуді, ұтыс алынған ставкаларды және олар бойынша төлемдерді есепке алуды аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы жүзеге асыруға тиіс.
3. Аппараттық-бағдарламалық кешен букмекер кеңселерінің кассаларымен өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге және уәкілетті органға Қазақстан Республикасының заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ақпаратты жинақтауды және ұсынуды жүзеге асыруға тиіс.»;
8) 13-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) тотализатордың немесе букмекер кеңсесінің қызметін жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген санитариялық-эпидемиологиялық және өртке қарсы нормаларға сәйкес келетiн меншiк құқығындағы ғимараттың (ғимарат, құрылыс, үй-жай бөлiгiнiң) болуы;»;
мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«1-1) казино қызметін жүзеге асыру үшiн үш жұлдыздан кем емес санаттағы қонақ үй кешенінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген санитариялық-эпидемиологиялық және өртке қарсы нормаларға сәйкес келетiн меншiк құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі ғимараттың (ғимарат, құрылыс, үй-жай бөлiгiнiң) болуы;
1-2) ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген санитариялық-эпидемиологиялық және өртке қарсы нормаларға сәйкес келетiн меншiк құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі ғимараттың (ғимарат, құрылыс, үй-жай бөлiгiнiң) болуы;»;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін жабдықтың болуы;»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) өтiнiм берушiде осы Заңда айқындалатын әрбiр ойын мекемесi үшiн мiндеттi резервтер түрiнде (тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген айлық есептiк көрсеткiшпен) ойын бизнесi саласында мынадай қызмет түрлерiн жүзеге асыру үшiн:
казино және ойын автоматтары залдарын – 60 000 мөлшерiнде;
букмекер кеңселерiн – 40 000 мөлшерiнде;
тотализаторларды – 10 000 мөлшерiнде қамтамасыз етудiң болуы.»;
9) 14-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ойын бизнесін ұйымдастырушы міндетті резервтерді осы Заңда белгіленген тәртіппен және шарттарда орналастыруды тұрақты негізде қамтамасыз етуге міндетті.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«6. Организатор игорного бизнеса представляет справку в уполномоченный орган о наличии и движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада, не реже одного раза в месяц.»;
10) дополнить статьей 15-1 следующего содержания:
«Статья 15-1. Хранение игорного оборудования
1. Хранение игорного оборудования осуществляется юридическими и физическими лицами на основании уведомления о начале хранения игорного оборудования, поданного в соответствии со статьей 15-3 Закона Республики Казахстан «Об административных процедурах».
2. Уведомление необходимо направить в уполномоченный орган не позднее пяти рабочих дней до начала осуществления хранения.
3. К уведомлению прилагаются сведения о начале хранения игорного оборудования по форме, утверждаемой Правительством Республики Казахстан.
4. Хранение игорного оборудования осуществляется в стационарных закрытых помещениях любого типа.
5. Новое игорное оборудование хранится в целостной заводской упаковке с наличием паспорта завода-изготовителя данного оборудования, в случае наличия такового.
6. Допускается хранение бывшего в употреблении игорного оборудования в упакованном виде, опломбированного, опечатанного (при наличии печати), заверенного подписью собственника либо уполномоченного представителя собственника данного игорного оборудования.».
5. В Закон Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года «О рекламе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 174; 2006 г., № 15, ст. 92; № 16, ст. 102; 2007 г., № 12, ст. 88; 2009 г., № 17, ст. 79, 82; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 3, ст. 25; № 14, ст. 92; 2013 г., № 8, ст. 50):
статью 6 дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
«5-1. Запрещается реклама интернет-казино».
Статья 2. Переходные и заключительные положения
Лицензиаты, осуществляющие деятельность в сфере игорного бизнеса, обязаны:
1) в течение одного месяца со дня введения в действие настоящего Закона привести свою деятельность в соответствии с требованиями абзацев девятого – тринадцатого подпункта 8) пункта 4 статьи 1 настоящего Закона;
2) в течение шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона привести свою деятельность в соответствии с требованиями подпунктов 5), 6), 7), абзацев первого – восьмого подпункта 8) пункта 4 статьи 1 настоящего Закона.
Статья 3. Порядок введения в действие настоящего Закона.
Настоящий Закон вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после его первого официального опубликования, за исключением:

«6. Ойын бизнесін ұйымдастырушы банк салымы шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшасының болуы және қозғалысы туралы анықтаманы уәкілетті органға айына кемінде бір рет ұсынады.»;
10) мынадай мазмұндағы 15-1-баппен толықтырылсын:
«15-1-бап. Ойын жабдығын сақтау
1. Ойын жабдығын сақтауды заңды және жеке тұлғалар «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 15-3-бабына сәйкес берілген ойын жабдығын сақтаудың басталғаны туралы хабарламаның негізінде жүзеге асырады.
2. Хабарламаны уәкілетті органға сақтауды жүзеге асыру басталғанға дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей жіберу қажет.
3. Хабарламаға Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін нысан бойынша ойын жабдығын сақтаудың басталғаны туралы мәліметтер қоса беріледі.
4. Ойын жабдығын сақтау кез келген үлгідегі тұрақты жабық үй-жайларда жүзеге асырылады.
5. Жаңа ойын жабдығы тұтас зауыттық қаптамада, осы жабдықты дайындаушы зауыттың паспорты болған жағдайда, осындай паспортпен бірге сақталады.
6. Бұрын қолданыста болған ойын жабдығын пломбаланған, мөрленген (мөр болған жағдайда), меншік иесінің не осы ойын жабдығының меншік иесінің уәкілетті өкілінің қолымен расталып, қапталған түрде сақтауға жол беріледі.».
5. «Жарнама туралы» 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 174-құжат; 2006 ж., № 15, 92-құжат; № 16, 102-құжат; 2007 ж., № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 17, 79, 82-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 14, 92-құжат; 2013 ж., № 8, 50-құжат):
6-бап мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
«5-1. Интернет-казиноны жарнамалауға тыйым салынады.».
2-бап. Өтпелі және қорытынды ережелер
Ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асыратын лицензиаттар:
1) осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап бір ай ішінде өз қызметін осы Заңның 1-бабы 4-тармағының 8) тармақшасы тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші абзацтарының талаптарына сәйкес келтіруге;
2) осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай ішінде өз қызметін осы Заңның 1-бабының 4-тармағы 5), 6), 7) тармақшаларының, 8) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші абзацтарының талаптарына сәйкес келтіруге міндетті.
3-бап. Осы Заңды қолданысқа енгiзу тәртiбi
Мыналарды:

1) подпунктов 5), 6), 7), абзацев первого, второго, третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого подпункта 8) пункта 4 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев со дня его первого официального опубликования;
2) абзацев девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого подпункта 8) пункта 4 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении одного месяца со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

1) алғашқы ресми жарияланғанынан кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағының 5), 6), 7) тармақшаларын, 8) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші абзацтарын;
2) алғашқы ресми жарияланғанынан кейін бір ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағы 8) тармақшасының тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші абзацтарын қоспағанда, осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті