О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573 "Об утверждении Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак" и определении направлений расходования международной стипендии "Болашак""
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2013 года № 1270
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573 «Об утверждении Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии «Болашак» и определении направлений расходования международной стипендии «Болашак» (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 30, ст. 297) следующие изменения и дополнения:
в Правилах отбора претендентов для присуждения международной стипендии «Болашак», утвержденных указанным постановлением:
пункт 4:
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
«6) претендентов на получение степени магистра, являющихся на момент подачи документов для участия в конкурсе работниками культуры, творческими работниками организаций культуры с общим стажем работы в организациях культуры не менее одного года (далее – категория работников культуры, творческие работники);
7) претендентов на получение степени магистра, являющихся на момент подачи документов для участия в конкурсе работниками редакции средства массовой информации с общим стажем работы в области средств массовой информации не менее одного года (далее – категория работников редакции средств массовой информации).»;
подпункт 2) пункта 9 изложить в следующей редакции:
«2) для претендентов, участвующих по категориям государственных служащих, научно-педагогических работников, выпускников вузов, работников культуры, творческих работников, работников редакции средства массовой информации – соответствие среднего балла диплома бакалавра или специалиста баллу не менее 4,00 (из 5,0) или его эквиваленту согласно таблице эквивалентности оценок и соответствие специальности по данному диплому специальности, выбранной для обучения за рубежом, в соответствии с перечнем родственных специальностей для обучения за рубежом в рамках международной стипендии «Болашак», утверждаемым Рабочим органом (далее – перечень родственных специальностей).»;
в пункте 10:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:

"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларын бекіту және "Болашақ" халықаралық стипендиясын жұмсау бағыттарын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 қарашадағы № 1270 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларын бекіту және «Болашақ» халықаралық стипендиясын жұмсау бағыттарын айқындау туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 30, 297-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларында:
4-тармақта:
5) тармақшадағы «үміткерлерге (бұдан әрі – тағылымдамаға үміткерлер санаты) тағайындалады.» деген сөздер «үміткерлерге (бұдан әрі – тағылымдамаға үміткерлер санаты);» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
«6) конкурсқа қатысу үшін құжаттар тапсырған кезде мәдениет қызметкерлері, мәдениет ұйымдарының шығармашылық қызметкерлері болып табылатын, мәдениет ұйымдарында кемінде бір жыл жалпы жұмыс өтілі бар магистр дәрежесін алуға үміткерлерге (бұдан әрі – мәдениет қызметкерлері, шығармашылық қызметкерлер санаты);
7) конкурсқа қатысу үшін құжаттар тапсырған кезде бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкерлері болып табылатын, бұқаралық ақпарат құралдары саласында кемінде бір жыл жалпы жұмыс өтілі бар магистр дәрежесін алуға үміткерлерге (бұдан әрі – бұқаралық ақпарат құралдары редакциясы қызметкерлер санаты) тағайындалады.»;
9-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) мемлекеттік қызметшілер, ғылыми-педагог қызметкерлер, жоғары оқу орындарының түлектері, мәдениет қызметкерлері, шығармашылық қызметкерлер, бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкерлері санаттары бойынша қатысатын үміткерлер үшін – бакалавр немесе маман дипломының орташа балы кемінде 4,00 балға (5,0-ден) немесе бағалар баламалығы кестесіне сәйкес оның баламасына және осы диплом бойынша мамандықтың Жұмыс органы бекітетін «Болашақ» халықаралық стипендиясы шеңберінде шетелде оқу үшін мәндес мамандықтар тізбесіне (бұдан әрі – мәндес мамандықтар тізбесі) сәйкес шетелде оқу үшін таңдап алған мамандыққа сәйкес болуы.»;
10-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

«1) для претендентов, указанных в подпунктах 2), 3), 5), 6),7) пункта 4 настоящих Правил, в том числе для претендентов, участвующих в конкурсе по категории самостоятельно поступивших для получения степеней доктора философии (PhD), доктора по профилю из числа государственных служащих, научных либо педагогических работников – заявку работодателя на подготовку специалиста (далее – заявка) с условием сохранения места работы по форме, утверждаемой Рабочим органом;»;
подпункты 6) и 7) изложить в следующей редакции:
«6) оригиналы и копии удостоверения личности и паспорта. Оригиналы после сверки возвращается претенденту;
7) нотариально заверенную копию диплома бакалавра или специалиста с приложением (приложение не представляется претендентами, указанными в подпункте 5) пункта 4 настоящих Правил), а также в случае обучения в зарубежной организации образования – нотариально заверенную копию удостоверения о признании и нострификации документа об образовании либо копию иного документа о признании документа об образовании с учетом особенностей, установленных пунктом 5 статьи 39 Закона;»;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
«9) нотариально заверенные копии документов, подтверждающих трудовую деятельность, за требуемый согласно настоящим Правилам период трудовой деятельности;»;
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
«12) лица, участвующие по категории самостоятельно поступивших, дополнительно представляют копии документов, подтверждающих безусловное зачисление на академическое обучение (за исключением финансовых условий, и для лиц, поступивших для получения степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучения в резидентуре – условий по повышению уровня знания иностранного языка до требуемого) с указанием программы, специальности и периода обучения и, в случае наличия, официальный документ об успеваемости, выданный зарубежным высшим учебным заведением/справку установленного образца, указывающую специальность, курс (год обучения), форму обучения, информацию о системе оценок, используемых в данном учебном заведении, а также средний балл текущей успеваемости в данном учебном заведении с нотариально заверенными переводами на государственный или русский языки;»;
дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
«15) копию действительного официального сертификата установленной формы о сдаче экзамена по государственному языку с результатом, соответствующим установленным минимальным требованиям, в случае его наличия.»;
пункт 11 дополнить частью третьей следующего содержания:
«В случае несоответствия документов требованиям и условиям настоящих Правил и предоставления неполного пакета документов при обращении через веб-портал «электронного правительства» либо центры обслуживания населения Администратором дается мотивированный ответ об отказе в приеме и регистрации документов в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня обращения через веб-портал «электронного правительства» либо центры обслуживания населения.»;
в пункте 19:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) в приглашениях на прохождение стажировки, обучение на получение степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучение в резидентуре которых отсутствуют условия повышения уровня знания иностранного языка до требуемого принимающих на стажировку организаций, ведущего зарубежного высшего учебного заведения;»;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) лица, участвующие по категории самостоятельно поступивших, за исключением лиц, поступивших для получения степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучения в резидентуре, в приглашениях которых имеется условие о повышении уровня знания иностранного языка до требуемого.»;

«1) осы Қағидалардың 4-тармағының 2), 3), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген үміткерлер үшін, оның ішінде конкурсқа философия докторы (PhD), бейін бойынша доктор дәрежесін алу үшін мемлекеттік қызметшілер, ғылыми не педагог қызметкер арасынан өз бетімен түскендер санаты бойынша қатысатын үміткерлер үшін – Жұмыс органы бекітетін нысан бойынша жұмыс орнын сақтау шартымен маман даярлауға жұмыс берушінің өтінімін (бұдан әрі – өтінім);»;
6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«6) жеке куәліктің және паспорттың түпнұсқалары мен көшірмелерін. Түпнұсқалар салыстырылғаннан кейін үміткерге қайтарылады;
7) қосымшасы бар бакалавр немесе маман дипломының нотариалды куәландырылған көшірмесін (осы Қағидалардың 4-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген үміткерлер қосымшасын ұсынбайды), сондай-ақ шетелдік білім беру ұйымында оқыған болса – білімі туралы құжатты тану және нострификациялау туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесін не Заңның 39-бабының 5-тармағында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, білімі туралы құжатты тану туралы өзге де құжаттың көшірмесін;»;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9) осы Қағидаларға сәйкес талап етілетін еңбек қызметі кезеңдері үшін еңбек қызметін растайтын құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелерін;»;
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«12) өз бетімен түскендер санаты бойынша қатысатын адамдар бағдарламаны, мамандықты және оқу кезеңін көрсете отырып, академиялық оқуға шартсыз қабылданғанын растайтын құжаттардың көшірмесін (қаржылық шарттарды және философия докторы (PhD), бейін бойынша доктор дәрежесін алу үшін, резидентурада оқу үшін түскен адамдар үшін – шет тілін білу деңгейін талап етілетін деңгейге дейін арттыру жөніндегі шарттарды қоспағанда) және ол болған жағдайда, мемлекеттік немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы бар шетелдік жоғары оқу орны берген үлгерімі туралы ресми құжатты/мамандығын, курсын (оқу жылын), оқу нысанын, осы оқу орнында пайдаланылатын бағалау жүйесі туралы ақпаратты, сондай-ақ осы оқу орнындағы ағымдағы үлгерімінің орташа балын көрсететін белгіленген үлгідегі анықтаманы;»;
14) тармақшадағы «сертификат көшірмесін ұсынады.» деген сөздер «сертификат көшірмесін;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
«15) бар болған жағдайда, белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес келетін нәтижемен мемлекеттік тілден емтихан тапсырған туралы белгіленген нысандағы жарамды ресми сертификаттың көшірмесін ұсынады.»;
11-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Құжаттар осы Қағидалардың талаптары мен шарттарына сәйкес келмеген және «электрондық үкімет» веб-порталы не Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы өтініш берілген кезде құжаттар пакеті толық ұсынылмаған жағдайда, Әкімші «электрондық үкімет» веб-порталы не Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы өтініш берген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде құжаттарды қабылдаудан және тіркеуден бас тартатындығы туралы дәлелді жауап береді.»;
19-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) тағылымдамадан өтуге, философия докторы (PhD), бейін бойынша доктор дәрежесін алуға, резидентурада оқуға шақыруларда шет тілін білу деңгейін тағылымдамаға қабылдаушы ұйым, шетелдік жетекші жоғары оқу орны талап ететін деңгейге дейін көтеру шарты жоқ адамдар;»;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) шақыруларында шет тілін білу деңгейін талап етілетін деңгейге дейін көтеру шарты бар философия докторы (PhD), бейін бойынша доктор дәрежесін алу үшін, резидентурада оқу үшін түскен адамдарды қоспағанда, өз бетімен түскендер санаты бойынша қатысатын адамдар босатылады.»;

дополнить пунктом 19-1 следующего содержания:
«19-1. От тестирования по определению уровня знания государственного языка освобождаются лица представившие копию действительного официального сертификата установленной формы о сдаче экзамена по государственному языку с результатом, соответствующим установленным минимальным требованиям.»;
в пункте 25:
часть первую изложить в следующей редакции:
«25. В решении Республиканской комиссии указывается о необходимости прохождения языковых курсов в соответствии с требованиями зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, осуществляющих проведение стажировки, за счет стипендии «Болашак» для следующих победителей конкурса:
подпункты 1)2) и 3) изложить в следующей редакции:
«1) по категориям, указанным в подпунктах 2), 3), 4), 6), 7) пункта 4 настоящих Правил, сроком согласно таблице продолжительности языковых курсов, утверждаемой Рабочим органом (далее - таблица), но не более 18 месяцев;
2) по категории, указанной в подпункте 1) пункта 4 настоящих Правил и поступающим для получения степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучения в резидентуре, сроком согласно таблице, утверждаемой Рабочим органом, но не более 12 месяцев;
3) по категории, указанной в подпункте 5) пункта 4 настоящих Правил, сроком не более 6 месяцев.»;
в пункте 27:
абзац третий подпункта 5) изложить в следующей редакции:
«для лиц, указанных в подпунктах 3), 4), 5), 6), 7) пункта 4 настоящих Правил, а также научных либо педагогических работников, участвующих в конкурсе по категории самостоятельно поступивших и представивших заявку в соответствии с подпунктом 1) пункта 10 настоящих Правил – в организациях, которыми они были направлены согласно заявке»;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) условие по обязательности сохранения места работы (должности) Работодателем для претендентов, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7) пункта 4 настоящих Правил, а также для претендентов, участвующих в конкурсе по категории самостоятельно поступивших и представивших заявку в соответствии с подпунктом 1) пункта 10 настоящих Правил;».
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов

мынадай мазмұндағы 19-1-тармақпен толықтырылсын:
«19-1. Белгіленген ең төменгі талаптарға сәйкес келетін нәтижемен мемлекеттік тілден емтихан тапсырғандығы туралы белгіленген нысандағы жарамды ресми сертификаттың көшірмесін тапсырғандар мемлекеттік тілді білу деңгейін анықтау бойынша тестілеуден босатылады.»;
25-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«25. Республикалық комиссияның шешімінде «Болашақ» стипендиясы есебінен тағылымдама өткізуді жүзеге асыратын шетелдік жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың талаптарына сәйкес конкурстың мынадай жеңімпаздары үшін тілдік курстардан өту қажеттілігі туралы көрсетіледі:»;
1)2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы Қағидалардың 4-тармағының 2), 3), 4), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген санаттар бойынша Жұмыс органы бекітетін тілдік курстардың ұзақтығы кестесіне (бұдан әрі – кесте) сәйкес мерзім, бірақ 18 айдан аспайды;
2) осы Қағидалардың 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген санаттар және философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алу, резидентурада оқу үшін түскендер бойынша Жұмыс органы бекітетін кестеге сәйкес мерзім, бірақ 12 айдан аспайды;
3) осы Қағидалардың 4-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген санат бойынша 6 айдан аспайды.»;
27-тармақта:
5) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«осы Қағидалардың 4-тармағының 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген адамдар, сондай-ақ өз бетімен түскендер санаты бойынша конкурсқа қатысатын және осы Қағидалардың 10-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өтінім берген ғылыми не педагог қызметкерлер үшін – өтінімге сәйкес өздері жіберілген ұйымдарда;»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) Жұмыс берушінің осы Қағидалардың 4-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген үміткерлер үшін, сондай-ақ өз бетімен түскендер санаты бойынша конкурсқа қатысатын және осы Қағидалардың 10-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өтінім берген үміткерлер үшін жұмыс орнын (лауазымын) міндетті сақтау бойынша шарт;».
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов