Об утверждении Правил использования транспорта (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом) для прибытия в зону чрезвычайной ситуации социального характера, а также доставления лиц, нуждающихся в экстренной медицинской помощи, в медицинскую организацию, если промедление может создать реальную угрозу жизни или здоровью людей, с возмещением материального ущерба собственникам в случае его причинения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2013 года № 1357.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 25.12.2020 № 893 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 5 статьи 3-1 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О чрезвычайном положении" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования транспорта (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом) для прибытия в зону чрезвычайной ситуации социального характера, а также доставления лиц, нуждающихся в экстренной медицинской помощи, в медицинскую организацию, если промедление может создать реальную угрозу жизни или здоровью людей, с возмещением материального ущерба собственникам в случае его причинения.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 25.12.2020 № 893 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 декабря 2013 года № 1357
Правила использования транспорта (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом) для прибытия в зону чрезвычайной ситуации социального характера, а также доставления лиц, нуждающихся в экстренной медицинской помощи, в медицинскую организацию, если промедление может создать реальную угрозу жизни или здоровью людей, с возмещением материального ущерба собственникам в случае его причинения
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 25.12.2020 № 893 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования транспорта (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом) для прибытия в зону чрезвычайной ситуации социального характера, а также доставления лиц, нуждающихся в экстренной медицинской помощи, в медицинскую организацию, если промедление может создать реальную угрозу жизни или здоровью людей, с возмещением материального ущерба собственникам в случае его причинения (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О чрезвычайном положении" и определяют порядок использования Комитетом национальной безопасности, Министерством внутренних дел, Министерством обороны и местными исполнительными органами (далее – государственный орган по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера) транспорта (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом) для прибытия в зону чрезвычайной ситуации социального характера, а также доставления лиц, нуждающихся в экстренной медицинской помощи, в медицинскую организацию, если промедление может создать реальную угрозу жизни или здоровью людей, с возмещением материального ущерба в случае его причинения.

Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай аймағына бару үшін, сондай-ақ, егер кідірту адамдардың өміріне немесе денсаулығына нақты қатер төндіруі мүмкін болса, шұғыл медициналық көмекке мұқтаж адамдарды медициналық ұйымға жеткізу үшін меншік иелеріне материалдық залал келтірілген жағдайда оны өтей отырып, көлікті (дипломатиялық иммунитеті бар шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың өкілдіктерінен басқа) пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 20 желтоқсандағы № 1357 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.12.2020 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Төтенше жағдай туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 3-1-бабы 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай аймағына бару үшін, сондай-ақ, егер кідірту адамдардың өміріне немесе денсаулығына нақты қатер төндіруі мүмкін болса, шұғыл медициналық көмекке мұқтаж адамдарды медициналық ұйымға жеткізу үшін меншік иелеріне материалдық залал келтірілген жағдайда оны өтей отырып, көлікті (дипломатиялық иммунитеті бар шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың өкілдіктерінен басқа) пайдалану қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.12.2020 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 1357 қаулысымен
бекітілген
Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай аймағына бару үшін, сондай-ақ, егер кідірту адамдардың өміріне немесе денсаулығына нақты қатер төндіруі мүмкін болса, шұғыл медициналық көмекке мұқтаж адамдарды медициналық ұйымға жеткізу үшін меншік иелеріне материалдық залал келтірілген жағдайда оны өтей отырып, көлікті (дипломатиялық иммунитеті бар шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың өкілдіктерінен басқа) пайдалану қағидалары
Ескерту. Қағидалардың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.12.2020 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай аймағына бару үшін, сондай-ақ, егер кідірту адамдардың өміріне немесе денсаулығына нақты қатер төндіруі мүмкін болса, шұғыл медициналық көмекке мұқтаж адамдарды медициналық ұйымға жеткізу үшін меншік иелеріне материалдық залал келтірілген жағдайда оны өтей отырып, көлікті (дипломатиялық иммунитеті бар шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың өкілдіктерінен басқа) пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Төтенше жағдай туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Ішкі істер министрлігінің, Қорғаныс министрлігі мен жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі – әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың алдын алу және оны жою жөніндегі мемлекеттік орган) әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай аймағына бару үшін, сондай-ақ, егер кідірту адамдардың өміріне немесе денсаулығына нақты қатер төндіруі мүмкін болса, шұғыл медициналық көмекке мұқтаж адамдарды медициналық ұйымға жеткізу үшін материалдық залал келтірілген жағдайда оны өтей отырып, көлікті (дипломатиялық иммунитеті бар шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың өкілдіктерінен басқа) пайдалану тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 25.12.2020 № 893 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Порядок использования транспорта для прибытия в зону чрезвычайной ситуации социального характера, а также доставления лиц, нуждающихся в экстренной медицинской помощи, в медицинскую организацию, если промедление может создать реальную угрозу жизни или здоровью людей
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 25.12.2020 № 893 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Решение об использовании транспорта (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом) для прибытия в зону чрезвычайной ситуации социального характера принимает первый руководитель государственного органа по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера или лицо его замещающее.
3. Государственный орган по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера формирует заявку на использование транспорта, назначает дату и время начала транспортировки и направляет ее собственнику транспорта с одновременным уведомлением уполномоченного органа в области транспорта.
Собственник транспорта принимает решение о сроках предоставления и отправления транспорта для выполнения перевозок согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Заявка на предоставление транспорта направляется письменно или в форме электронного документа, заверенного электронной цифровой подписью первого руководителя государственного органа по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера.
5. В случае использования транспорта для доставления лиц, нуждающихся в экстренной медицинской помощи, в медицинскую организацию, если промедление может создать реальную угрозу жизни или здоровью людей, а также при его возврате собственнику транспорта или лицу, его представляющему, комендатурой местности выдается акт технического осмотра транспортного средства, удостоверяющий техническое состояние транспорта, а также его комплектацию и состояние, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 25.12.2020 № 893 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
6. Используемый транспорт обеспечивается собственником транспорта горюче-смазочными и другими материалами, достаточными для осуществления перевозки в пункт назначения и обратно до места постоянной дислокации, и должны соответствовать требованиям безопасности перевозок в соответствии с законами Республики Казахстан.
Транспорт, для управления которым необходимы специальные знания, предоставляется с экипажем (лицом), обладающим навыками управления транспортным средством.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.12.2020 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай аймағына бару үшін, сондай-ақ, егер кідірту адамдардың өміріне немесе денсаулығына нақты қатер төндіруі мүмкін болса, шұғыл медициналық көмекке мұқтаж адамдарды медициналық ұйымға жеткізу үшін көлікті пайдалану тәртібі
Ескерту. 2-бөліктің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.12.2020 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдай аймағына бару үшін көлікті (дипломатиялық иммунитеті бар шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың өкілдіктерінен басқа) пайдалану туралы шешімді әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың алдын алу және оны жою жөніндегі мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе оны алмастыратын тұлға қабылдайды.
3. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың алдын алу және оны жою жөніндегі мемлекеттік орган көлікті пайдалануға арналған өтінімді қалыптастырады, тасымалдау басталатын күн мен уақытты белгілейді және оны көлік саласындағы уәкілетті органға бір уақытта хабарлай отырып, көліктің меншік иесіне жібереді.
Көліктің меншік иесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тасымалдауды орындау үшін көлікті беру және жөнелту мерзімдері туралы шешім қабылдайды.
4. Көлікті ұсынуға арналған өтінім жазбаша немесе әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың алдын алу және оны жою жөніндегі мемлекеттік органның бірінші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
5. Көлікті, егер кідірту адамдардың өміріне немесе денсаулығына нақты қатер төндіруі мүмкін болса, шұғыл медициналық көмекке мұқтаж адамдарды медициналық ұйымға жеткізу үшін пайдаланған жағдайда, сондай-ақ оны көлік иесіне немесе оны білдіретін адамға қайтару кезінде жергілікті жердің комендатурасы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көліктің техникалық күйін, сондай-ақ оның жинақталуы мен күйін куәландыратын көлік құралын техникалық байқау актісін береді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.12.2020 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Пайдаланылатын көлікті көліктің меншік иесі межелі пунктке және кері тұрақты орналасқан орынға дейін тасымалдауды жүзеге асыру үшін жеткілікті жанар-жағармай мен басқа материалдармен қамтамасыз етеді және олар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тасымалдаудың қауіпсіздік талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Басқару үшін арнайы білімді қажет ететін көлік көлік құралын басқару дағдылары бар экипажбен (адаммен) бірге беріледі.

7. Государственный орган, юридическое или физическое лицо, осуществляющее транспортировку (перевозку) авиацией, незамедлительно извещает уполномоченный орган в сфере гражданской авиации о планируемом рейсе для своевременного обеспечения выполнения полета.
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации при получении извещения о планируемом рейсе обеспечивает аэронавигационное обслуживание воздушных судов с аэропортов вылета и прилета.
3. Порядок возмещения материального ущерба
собственникам в случае его причинения
8. Для возмещения ущерба, нанесенного при обстоятельствах, указанных в пункте 1 настоящих Правил, собственник транспортного средства в течение семи рабочих дней со дня причинения материального ущерба представляет в государственный орган по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера, коменданту местности (в период действия режима чрезвычайного положения) по месту использования транспортного средства заявление о возмещении ущерба, заполненное по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
9. К заявлению о возмещении ущерба прилагаются:
1) для физических лиц – копия документа, удостоверяющего личность собственника транспортного средства, а для юридических лиц – копии свидетельства или справки о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала и представительства);
2) копия свидетельства о регистрации транспортного средства, использованного при ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера;
3) копия заявки о предоставлении транспорта (при ее наличии);
4) копии документов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил.
10. Регистрация заявления осуществляется в журнале регистрации заявлений о возмещении причиненного материального ущерба и произведенных выплатах по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, с выдачей собственнику транспортного средства подтверждения о принятии заявления.
11. Государственный орган по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера, комендант местности в течение семи рабочих дней со дня регистрации заявления организует оценку размера ущерба, причиненного транспортному средству, у независимого эксперта, аккредитованного уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – независимый эксперт), выбранного собственником транспортного средства.
При этом расходы, связанные с организацией проведения оценки размера ущерба, причиненного транспортному средству, возлагаются на государственный орган по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера или коменданта местности.

7. Авиациямен тасымалдауды (тасуды) жүзеге асыратын мемлекеттік орган, заңды немесе жеке тұлға ұшудың орындалуын уақтылы қамтамасыз ету үшін жоспарланып отырған рейс туралы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органды дереу хабардар етеді.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган жоспарланып отырған рейс туралы хабарлама алған кезде ұшу және қону әуежайларында әуе кемелеріне аэронавигациялық қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді.
3. Меншік иелеріне материалдық залал келтірілген жағдайда оны
өтеу тәртібі
8. Осы Қағидалардың 1-тармағында көрсетілген мән-жайлар кезінде келтірілген залалды өтеу үшін көлік құралының меншік иесі материалдық залал келтірілген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың алдын алу және оны жою жөніндегі мемлекеттік органға, көлік құралын пайдалану жері бойынша жергілікті жердің комендантына (төтенше жағдай режимі қолданылған кезеңде) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған залалды өтеу туралы өтініш береді.
9. Залалды өтеу туралы өтінішке мыналар:
1) жеке тұлғалар үшін – көлік құралы меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, ал заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны (филиалды және өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің немесе анықтаманың көшірмелері;
2) әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайды жою кезінде пайдаланылған көлік құралын тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
3) көлікті ұсыну туралы өтінімнің көшірмесі (бар болса);
4) осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттар көшірмелері қоса беріледі.
10. Өтінішті тіркеу көлік құралының меншік иесіне өтініштің қабылданғаны туралы растама бере отырып, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Келтірілген материалдық залалды өтеу және жүргізілген төлемдер туралы өтініштерді тіркеу журналында жүзеге асырылады.
11. Әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың алдын алу және оны жою жөніндегі мемлекеттік орган, жергілікті жердің коменданты өтініш тіркелген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган тіркеген, көлік құралының меншік иесі таңдаған тәуелсіз сарапшыда (бұдан әрі – тәуелсіз сарапшы) көлік құралына келтірілген залалдың мөлшерін бағалауды ұйымдастырады.
Бұл ретте көлік құралына келтірілген залалдың мөлшерін бағалауды жүргізуді ұйымдастырумен байланысты шығыстар әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың алдын алу және оны жою жөніндегі мемлекеттік органға немесе жергілікті жердің комендантына жүктеледі.

12. В случае если заявитель просит компенсировать только стоимость израсходованных горюче-смазочных материалов, то проведение оценки размера ущерба, причиненного транспортному средству, у независимого эксперта не требуется.
13. Собственник транспортного средства в течение семи рабочих дней со дня представления им заявления на возмещение ущерба сохраняет данное транспортное средство в таком состоянии, в каком оно находилось после использования, и обеспечивает возможность должностным лицам государственного органа или его территориального подразделения произвести осмотр поврежденного транспортного средства, а также независимому эксперту произвести оценку причиненного ущерба.
14. Организация оценки размера ущерба, причиненного собственнику транспортного средства, включает следующие этапы:
1) выбор собственником транспортного средства независимого эксперта в соответствии с предоставленным государственным органом или его территориальным органом перечнем независимых экспертов и информацией об их месте нахождения, контактных телефонах;
2) определение места проведения оценки по согласованию с собственником транспортного средства и независимым экспертом;
3) проведение оценки нанесенного ущерба;
4) ознакомление собственника транспортного средства с отчетом об оценке.
15. При проведении оценки размера ущерба, причиненного транспортному средству, стоимость его восстановления рассчитывается исходя из рыночных цен, действующих на день наступления ущерба, утраты товарной стоимости транспортного средства, за минусом начисленной амортизации (износа) транспортного средства, имевшей место до его наступления.
16. Размер ущерба, причиненного при уничтожении транспортного средства, определяется исходя из его рыночной стоимости на день наступления ущерба.
Транспортное средство считается уничтоженным, если его восстановление технически невозможно или экономически не обосновано. Восстановление транспортного средства считается экономически необоснованным, если ожидаемые при этом расходы на восстановление транспортного средства превышают восемьдесят процентов его рыночной стоимости на день наступления ущерба.
17. Если государственным органом по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера или комендантом местности в срок, установленный пунктом 11 настоящих Правил, не будет организована у независимого эксперта оценка ущерба, причиненного транспортному средству, то собственник транспортного средства может самостоятельно воспользоваться услугами независимого эксперта.
Документально подтвержденные расходы собственника транспортного средства по оплате услуг независимого эксперта включаются в сумму возмещаемого ущерба.

12. Егер өтініш беруші жұмсалған жанар-жағармай материалдарының құнын өтеуді ғана сұраса, онда тәуелсіз сарапшыда көлік құралына келтірілген залалдың мөлшерін бағалауды жүргізу талап етілмейді.
13. Көлік құралының меншік иесі залалды өтеуге өтініш берген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде осы көлік құралын пайдаланылғаннан кейін қандай күйде болса, сол күйінде сақтайды және мемлекеттік органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдарына зақымданған көлік құралын қарау, сондай-ақ тәуелсіз сарапшыға келтірілген залалға бағалау жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
14. Көлік құралының меншік иесіне келтірілген залалдың мөлшерін бағалауды ұйымдастыру мынадай кезеңдерді:
1) көлік құралы меншік иесінің мемлекеттік орган немесе оның аумақтық органы ұсынған тәуелсіз сарапшылар тізбесіне және олардың орналасқан жері, байланыс телефондары туралы ақпаратқа сәйкес тәуелсіз сарапшыны таңдап алуын;
2) көлік құралының меншік иесімен және тәуелсіз сарапшымен келісім бойынша бағалауды жүргізу орнын айқындауды;
3) келтірілген залалға бағалау жүргізуді;
4) көлік құралы меншік иесінің бағалау туралы есеппен танысуын қамтиды.
15. Көлік құралына келтірілген залалдың мөлшерін бағалауды жүргізу кезінде оны қалпына келтіру құны залал келтірілген күні қолданыста болған нарықтық бағалар, көлік құралы тауарлық бағасының жойылғаны негізге алына отырып, ол басталғанға дейін орын алған көлік құралының есептелген амортизациясын (тозуын) шегере отырып есептеледі.
16. Көлік құралын жою кезінде келтірілген залалдың мөлшері залал келтірілген күнгі нарықтық бағалар негізге алына отырып айқындалады.
Егер қалпына келтіру техникалық жағынан мүмкін болмаса немесе экономикалық жағынан негізсіз болса, көлік құралы жойылған деп есептеледі. Егер бұл ретте күтілетін көлік құралын қалпына келтіруге арналған шығыстар залал келтірілген күнгі оның нарықтық құнының сексен пайызынан асатын болса, көлік құралын қалпына келтіру экономикалық жағынан негізсіз деп есептеледі.
17. Егер әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың алдын алу және оны жою жөніндегі мемлекеттік органмен немесе жергілікті жердің коменданты осы Қағидалардың 11-тармағында белгіленген мерзімде тәуелсіз сарапшыда көлік құралына келтірілген залалға бағалау жүргізуді ұйымдастырмаса, онда көлік құралының меншік иесі тәуелсіз сарапшының көрсетілетін қызметтерін дербес пайдалана алады.
Көлік құралы меншік иесінің тәуелсіз сарапшының көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу бойынша құжаттармен расталған шығыстары өтелетін залалдың сомасына қосылады.

18. После вынесения заключения независимым экспертом, руководитель государственного органа по предупреждению и ликвидации чрезвычайной ситуации социального характера или комендант местности издает приказ о возмещении материального ущерба, причиненного при обстоятельствах, указанных в пункте 1 настоящих Правил.
19. Возмещение ущерба осуществляется путем перечисления в течение трех банковских дней со дня издания приказа денежных средств на текущий или сберегательный счет, указанный в заявлении собственника транспортного средства.
20. После возмещения ущерба в журнале регистрации заявлений о возмещении причиненного материального ущерба и произведенных выплатах производится соответствующая запись с указанием даты, размера возмещенного ущерба и номера платежного документа.
21. Умышленные мошеннические действия, направленные на незаконное получение выплат, влекут ответственность в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан.
22. Собственникам транспортных средств возмещаются расходы за использование транспорта в случаях, предусмотренных настоящими Правилами, а также причиненный ущерб за счет средств резервов местных исполнительных органов и Правительства Республики Казахстан в порядке, установленном бюджетным и гражданским законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам использования
транспорта (кроме
представительств иностранных
государств и международных
организаций, обладающих
дипломатическим иммунитетом)
для прибытия в зону
чрезвычайной ситуации
социального характера, а также
доставления лиц, нуждающихся
в экстренной медицинской
помощи, в медицинскую
организацию, если промедление
может создать реальную угрозу
жизни или здоровью людей, с
возмещением материального
ущерба собственникам в случае
его причинения
Сноска. Правый верхний угол приложения 1 - в редакции постановления Правительства РК от 25.12.2020 № 893 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Полное наименование собственника
транспорта, а также уполномоченного
государственного органа в области
транспорта
Заявка № _____
1. Цель перевозки _____________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Тип и количество транспорта ________________________________
_____________________________________________________________________
3. Маршрут движения и пункт назначения ________________________
_____________________________________________________________________
4. Дата и время начала транспортировки (движения)______________

18. Тәуелсіз сарапшы қорытынды шығарғаннан кейін әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайдың алдын алу және оны жою жөніндегі мемлекеттік органның басшысы немесе жергілікті жердің коменданты осы Қағидалардың 1-тармағында көрсетілген мән-жайларда келтірілген материалдық залалды өтеу туралы бұйрық шығарады.
19. Залалды өтеу бұйрық шығарылған күннен бастап үш банктік күн ішінде көлік құралы меншік иесінің өтінішінде көрсетілген ағымдағы немесе жинақ шотына ақшалай қаражатты аудару жолымен жүзеге асырылады.
20. Залал өтелгеннен кейін Келтірілген материалдық залалды өтеу және жүргізілген төлемдер туралы өтініштерді тіркеу журналында күнін, өтелген залалдың мөлшері мен төлем құжатының нөмірін көрсете отырып, тиісті жазба жүргізіледі.
21. Төлемдерді заңсыз алуға бағытталған қасақана алаяқтық іс-әрекеттер Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне сәйкес жауапкершілікке әкеп соғады.
22. Көлік құралдарының меншік иелеріне Қазақстан Республикасының бюджеттік және азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен осы Қағидаларда көзделген жағдайларда көлікті пайдаланғаны үшін шығыстар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың және Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервтері қаражаты есебінен келтірілген залал өтеледі.
Әлеуметтік сипаттағы төтенше
жағдай аймағына бару үшін, сондай-ақ, егер кідірту
адамдардың өміріне немесе
денсаулығына нақты қатер
төндіруі мүмкін болса, шұғыл
медициналық көмекке мұқтаж
адамдарды медициналық
ұйымға жеткізу үшін меншік
иелеріне материалдық залал
келтірілген жағдайда оны өтей
отырып, көлікті (дипломатиялық
иммунитеті бар шет
мемлекеттер мен халықаралық
ұйымдар өкілдіктерінің
көлігінен басқа) пайдалану
қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның жоғары оң бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.12.2020 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Көліктің меншік иесінің, сондай-ақ
көлік саласындағы уәкілетті
мемлекеттік органның толық атауы
№ _____ өтінім
1. Тасымалдау мақсаты _________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Көлік типі мен саны ________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Қозғалыс маршруты мен межелі пункт _________________________
_____________________________________________________________________
4. Тасымалдау (қозғалыс) басталатын күн мен уақыт _____________

5. Количество пассажиров ______________________________________
6. Наименование, вес, характер груза, сведения об опасности,
количество мест и габариты каждого места, шасси военной техники _____
_____________________________________________________________________
Руководитель государственного органа
_____________________________________________________________________
(должность, звание, подпись, Ф.И.О.)
" _____ " ____________ 20___г.
М.П.
Приложение 2
к Правилам использования
транспорта (кроме
представительств иностранных
государств и международных
организаций, обладающих
дипломатическим иммунитетом)
для прибытия в зону
чрезвычайной ситуации
социального характера, а также
доставления лиц, нуждающихся
в экстренной медицинской
помощи, в медицинскую
организацию, если промедление
может создать реальную угрозу
жизни или здоровью людей, с
возмещением материального
ущерба собственникам в случае
его причинения
Сноска. Правый верхний угол приложения 2 - в редакции постановления Правительства РК от 25.12.2020 № 893 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
АКТ
технического осмотра транспортного средства
при приеме/возврате собственнику
"__" _________ 20__ года
Мною, __________________________________________________, совместно с
1) __________________________________________________________________
2) __________________________________________________________________
Проведен технический осмотр транспортного средства,
принадлежащего/состоящего на балансе ________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. реквизиты собственника (владельца) транспортного средства)
Государственный регистрационный номерной знак _________________
Идентификационный номер (VIN) _________________________________
Марка, модель _________________________________________________
Год выпуска ____________________
Свидетельство о регистрации транспортного средства (серия,
номер) _____________________________________________________________________
Номер кузова __________________________________________________
Номер рамы ____________________________________________________
Номер двигателя _______________________________________________
Марка протекторов шин, диаметр, износ, наличие повреждений
_____________________________________________________________________
Категория транспортного средства ______________________________
Показания спидометра на момент осмотра ________________________
Работоспособность приборов ____________________________________
Общее состояние кузова ________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Состояние стекол, внутренних и внешних световых приборов ______
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Состояние салона транспортного средства _______________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Состояние двигателя и его систем ______________________________
Состояние узлов подвески, трансмиссии _________________________
_____________________________________________________________________
(указывается техническое состояние, комплектность, наличие
повреждений)
Наличие бамперов и надколесных грязезащитных устройств, их
состояние ___________________________________________________________
Наличие глушителей и выхлопных труб _________________________________
_____________________________________________________________________
Акт составили:
_______________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О., печать)

5. Жолаушылар саны ____________________________________________
6. Жүктің атауы, салмағы, сипаты, қауіптілігі туралы
мәліметтер, орын саны және әрбір орынның габариті, әскери техниканың
шассиі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік органның басшысы
_______________________________________________________________
(лауазымы, атағы, қолы, Т.А.Ә.)
20__ ж. "___" ______________
М.О.
Әлеуметтік сипаттағы төтенше
жағдай аймағына бару үшін,
сондай-ақ, егер кідірту
адамдардың өміріне немесе
денсаулығына нақты қатер
төндіруі мүмкін болса, шұғыл
медициналық көмекке мұқтаж
адамдарды медициналық
ұйымға жеткізу үшін меншік
иелеріне материалдық залал
келтірілген жағдайда оны өтей
отырып, көлікті (дипломатиялық
иммунитеті бар шет
мемлекеттер мен халықаралық
ұйымдар өкілдіктерінің
көлігінен басқа) пайдалану
қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның жоғары оң бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.12.2020 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Көлік иесінен қабылдау/оған қайтару кезінде көлік
құралын техникалық байқау
актісі
20__ жылғы "___" ____________
Мен, __________________________________________________________
1) __________________________________________________________________
2) ________________________________________________________ бірлесіп,
_____________________________________________________________________
баланысына тиесілі/балансында тұрған көлік құралына техникалық байқау
жүргіздім.
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. көлік құралы меншік иесінің (иесінің) деректемелері)
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі ___________________________
Сәйкестендіру нөмірі (VIN) ____________________________________
Маркасы, моделі _______________________________________________
Шығарылған жылы _______________________________________________
Көлік құралын тіркеу туралы куәлік (сериясы, нөмірі) __________
_____________________________________________________________________
Шанақ нөмірі __________________________________________________
Қаңқа нөмірі __________________________________________________
Қозғалтқыш нөмірі _____________________________________________
Шина протекторларының маркасы, диаметрі, тозуы, зақымданулардың
болуы _______________________________________________________________
Көлік құралының санаты ________________________________________
Байқау сәтіндегі спидометрдің көрсеткіші ______________________
Аспаптардың жұмыс істеу қабілеті ______________________________
Шанақтың жалпы күйі ___________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Әйнектердің, ішкі және сыртқы жарық беру құралдарының күйі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Көлік құралы салонының күйі ___________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қозғалтқыштың және оның жүйелерінің күйі ______________________
Аспа, трансмиссия түйіндерінің күйі ___________________________
_____________________________________________________________________
(техникалық күйі, зақымданулардың болуы, жинақталуы көрсетіледі)
Бамперлердің және доңғалақ үсті ластанудан қорғау
қондырғыларының болуы, олардың күйі _________________________________
Тұншықтырғыштардың және түтін түтіктерінің болуы ______________
_____________________________________________________________________
Актіні жасағандар:
_______________________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә., мөр)

1) ____________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
2) ____________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Копию акта получил
_______________________________________________________________
(подпись собственника (владельца)
Приложение 3
к Правилам использования
транспорта (кроме
представительств иностранных
государств и международных
организаций, обладающих
дипломатическим иммунитетом)
для прибытия в зону
чрезвычайной ситуации
социального характера, а также
доставления лиц, нуждающихся
в экстренной медицинской
помощи, в медицинскую
организацию, если промедление
может создать реальную угрозу
жизни или здоровью людей, с
возмещением материального
ущерба собственникам в случае
его причинения
Сноска. Правый верхний угол приложения 3 - в редакции постановления Правительства РК от 25.12.2020 № 893 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Начальнику _________________________________
(наименование государственного органа,
воинское (специальное) звание,
Ф. И. О. должностного лица)
от _______________________________________,
(Ф. И. О., реквизиты заявителя)
проживающего или находящегося по адресу
___________________________________________
Заявление
о возмещении причиненного материального ущерба
Прошу Вас возместить причиненный материальный ущерб в связи
с использованием транспортного средства _____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(модель, год выпуска, номер двигателя, номер кузова, номер шасси,
государственный регистрационный номерной знак, серия, номер и дата
выдачи свидетельства о регистрации транспортного средства) в зоне
чрезвычайной ситуации, чрезвычайного положения _____________________,
(время, место, характер события) включая расходы на восстановление
(ремонт) поврежденного транспортного средства (название,
марка) ______________________________________________________________
____________________________________________________________________,
в том числе стоимость израсходованных горюче-смазочных материалов
____________________________________ в количестве __________ литров.
Материальный ущерб прошу возместить по адресу: ________________
_____________________________________________________________________
(область, район, город, адрес места жительства, нахождения)
Наименование банка ____________________________________________
_____________________________________________________________________
БИК, ИИК банка ________________________________________________
_____________________________________________________________________
Текущий или сберегательный счет _______________________________
_____________________________________________________________________
на имя ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О., реквизиты заявителя)
ИИН (БИН) получателя № ________________________________________
_____________________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы
1._____________________________________________________________
2._____________________________________________________________
3._____________________________________________________________
4._____________________________________________________________
5._____________________________________________________________
"___"_________________
(число) (месяц) (год)
Заявитель _________________
__________________________
(подпись, Ф.И.О.)
---------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина __________________________________________
Зарегистрировано за № ______ Дата принятия заявления __________
Ф.И.О., должность и подпись лица, принявшего заявление ________
_____________________________________________________________________
Приложение 4
к Правилам использования
транспорта (кроме
представительств иностранных
государств и международных
организаций, обладающих
дипломатическим иммунитетом)
для прибытия в зону
чрезвычайной ситуации
социального характера, а также
доставления лиц, нуждающихся
в экстренной медицинской
помощи, в медицинскую
организацию, если промедление
может создать реальную угрозу
жизни или здоровью людей, с
возмещением материального
ущерба собственникам в случае
его причинения

1) ____________________________________________________________
(қолы Т.А.Ә.)
2) ____________________________________________________________
(қолы Т.А.Ә.)
Актінің көшірмесін алдым
_______________________________________________________________
(меншік иесінің (иесінің) қолы)
Әлеуметтік сипаттағы төтенше
жағдай аймағына бару үшін,
сондай-ақ, егер кідірту
адамдардың өміріне немесе
денсаулығына нақты қатер
төндіруі мүмкін болса, шұғыл
медициналық көмекке мұқтаж
адамдарды медициналық
ұйымға жеткізу үшін меншік
иелеріне материалдық залал
келтірілген жағдайда оны өтей
отырып, көлікті (дипломатиялық
иммунитеті бар шет
мемлекеттер мен халықаралық
ұйымдар өкілдіктерінің
көлігінен басқа) пайдалану
қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның жоғары оң бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.12.2020 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_________________________________ бастығы
(мемлекеттік органның атауы,
лауазымды адамның әскери (арнаулы)
атағы, Т.А.Ә.)
________________________________________,
мекенжайы бойынша тұратын немесе болатын
_________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә., деректемелері)
Келтірілген материалдық залалды өтеу туралы
өтініш
Сізден ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
көлік құралын (моделі, шығарылған жылы, қозғалтқыш нөмірі, шанақ
нөмірі, шассиінің нөмірі, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі, көлік
құралын тіркеу туралы куәліктің сериясы, нөмірі мен берілген күні)
төтенше оқиға, төтенше жағдай аймағында
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(оқиға уақыты, орны, сипаттамасы) пайдаланылуға байланысты
келтірілген залалды, зақымданған көлік құралын (атауы, маркасы) _____
_____________________________________________________________________
_______________ қалпына келтіруге (жөндеуге) арналған шығыстарды қоса
алғанда, оның ішінде _______ литр мөлшерінде жұмсалған жанар-жағармай
материалдарының құнын ______________________________ өтеуді сұраймын.
Материалдық залалды ___________________________________________
___________________________________ мекенжайы бойынша өтеуді сұраймын
(облыс, аудан, қала, тұрғылықты, болатын жерінің мекенжайы)
Банктің атауы _________________________________________________
_____________________________________________________________________
Банктің БСК, ЖСК ______________________________________________
_______________________________________________________________ атына
(Т.А.Ә., өтініш берушінің деректемелері)
_____________________________________________________________________
___________________________________________ ағымдағы немесе жинақ шот
_____________________________________________________________________
Алушының ЖСН (БСН) № __________________________________________
_____________________________________________________________________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
4. ____________________________________________________________
5. ____________________________________________________________
"____" _________________
(күні) (айы) (жылы)
Өтініш беруші
_____________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
(кесу сызығы)
Азамат ________________________________________________ өтініші
№ ______ болып тіркелді. Өтініш қабылданған күн _______________
Өтінішті қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы мен қолы _________
Әлеуметтік сипаттағы төтенше
жағдай аймағына бару үшін,
сондай-ақ, егер кідірту
адамдардың өміріне немесе
денсаулығына нақты қатер
төндіруі мүмкін болса, шұғыл
медициналық көмекке мұқтаж
адамдарды медициналық
ұйымға жеткізу үшін меншік
иелеріне материалдық залал
келтірілген жағдайда оны өтей
отырып, көлікті (дипломатиялық
иммунитеті бар шет
мемлекеттер мен халықаралық
ұйымдар өкілдіктерінің
көлігінен басқа) пайдалану
қағидаларына
4-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 4 - в редакции постановления Правительства РК от 25.12.2020 № 893 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Журнал
регистрации заявлений о возмещении причиненного
материального ущерба и произведенных выплатах
№№
п/п
Ф.И.О. или реквизиты заявителя
Дата поступления, № вх.
Адрес проживания или нахождения
Причина возмещения материального ущерба (краткое описание места, времени)
Размер причиненного материального ущерба
№ и дата платежного документа по выплаченным денежным средствам (роспись регистратора)
1
2
3
4
5
6
7

Ескерту. 4-қосымшаның жоғары оң бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.12.2020 № 893 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Келтірілген материалдық залалды өтеу
және жүргізілген төлемдер туралы өтініштерді тіркеу
журналы
Р/с
Өтініш берушінің Т.А.Ә. немесе деректемелері
Келіп түскен күні, кіріс №
Тұрғылықты немесе болатын жерінің мекенжайы
Материалдық залалды өтеу себебі (орнын, уақытын қысқаша сипаттау)
Келтірілген материалдық залалдың мөлшері
Төленген ақшалай қаражат бойынша төлем құжатының № және күні (тіркеушінің қолы)
1
2
3
4
5
6
7