О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 892 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальный научно-технологический холдинг "Парасат" на 2011 - 2020 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1480
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2011 года № 892 «Об утверждении Стратегии развития акционерного общества «Национальный научно-технологический холдинг «Парасат» на 2011 – 2020 годы» следующие изменения:
в подразделе 3.1. «Стратегическое направление – Реализация полного научно-инновационного цикла от исследования до внедрения результатов научной и (или) научно-технической деятельности в приоритетных направлениях деятельности Холдинга»:
в целях 1: «Обеспечение экономики востребованными и конкурентоспособными инновационными научными разработками в приоритетных направлениях деятельности Холдинга»:
в задачах:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) разработка и реализация социально значимых и востребованных отечественной экономикой научно-технических программ и проектов по соответствующим направлениям деятельности Холдинга, в том числе:
с привлечением зарубежных ученых и экспертов, казахстанских ученых, проживающих за границей, а также признанных на международном уровне компаний и научных центров мира, организаций зарубежных стран в области научных исследований (ЮНЕСКО, ИСЕСКО, НАТО, СРДФ, МНТЦ, ИНТАС, Comstech ОИК, ШОС, ОЭС);
совместных научно-технических проектов с Назарбаев Университетом, социально-предпринимательскими корпорациями, национальными компаниями и крупными предприятиями, в том числе с использованием преимуществ свободных экономических зон, в первую очередь, Парка инновационных технологий.»;
в ключевом показателе:
подпункты 2)3) изложить в следующей редакции:
«2) количество реализуемых научно-технических программ не менее 10, с достижением 14 – к 2015 году, 20 – к 2020 году, в том числе, начиная с 2014 года, не менее 1 по эффективному использованию альтернативных и возобновляемых источников энергии, «зеленым» технологиям, а также не менее 1 по рациональному использованию водных ресурсов и решению проблем водообеспечения, количество реализуемых инновационных проектов – не менее 60 ежегодно, в том числе совместных научных исследований с ведущими научными центрами мира – не менее 1, с достижением этих показателей 65 и 2 – к 2015 году, 75 и 3 – к 2020 году, количество привлеченных к разработке и реализации научно-технических программ и проектов зарубежных ученых и экспертов, казахстанских ученых, проживающих за границей не менее 2 ежегодно, с достижением 5 – к 2015 году, 7 – к 2020 году;

"Парасат» ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі" акционерлік қоғамының 2011 - 2020 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 892 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1480 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Парасат» ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі» акционерлік қоғамының 2011 – 2020 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 тамыздағы № 892 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
«Стратегиялық бағыт – Холдинг қызметінің басым бағыттарында зерттеуден бастап ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін енгізгенге дейінгі ғылыми-инновациялық циклді толық іске асыру» деген 3.1-кіші бөлімде:
«Холдинг қызметінің басым бағыттарында экономиканы сұранысқа ие және бәсекеге қабілетті инновациялық ғылыми әзірлемелермен қамтамасыз ету» деген 1-мақсатта:
міндеттерде:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) әлеуметтік маңызы бар және отандық экономикада сұранысқа ие Холдинг қызметінің тиісті бағыттары бойынша ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобаларды, оның ішінде:
шетел ғалымдары мен сарапшыларын, шетелде тұратын қазақстандық ғалымдарды, сондай-ақ халықаралық деңгейде танылған әлем компаниялары мен ғылыми орталықтарын, шет елдердің ғылыми зерттеулер саласындағы ұйымдарын (ЮНЕСКО, ИСЕСКО, НАТО, СРДФ, ХҒТО, ИНТАС, Сomstech ОИК, ШЫҰ, ЭЫҰ);
Назарбаев Университетімен, әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялармен, ұлттық компаниялармен және ірі кәсіпорындармен, оның ішінде еркін экономикалық аймақтардың, бірінші кезекте Инновациялық технологиялар паркінің артықшылықтарын пайдалана отырып, бірлескен ғылыми- техникалық жобаларды тарту арқылы әзірлеу және іске асыру.»;
түйінді көрсеткіштерде:
2)3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) іске асырылып жатқан ғылыми-техникалық бағдарламалар саны кемінде 10, 2015 жылға қарай – 14-ке, 2020 жылға қарай – 20-ға жеткізе отырып, оның ішінде 2014 жылдан бастап баламалы және жаңартылатын энергия көздерін тиімді пайдалану, «жасыл» технологиялар бойынша кемінде 1, сондай-ақ су ресурстарын ұтымды пайдалану мен сумен қамтамасыз ету проблемаларын шешу бойынша кемінде 1, іске асырылатын инновациялық жобалар саны – жыл сайын кемінде 60, оның ішінде әлемнің алдыңғы қатарлы ғылыми орталықтарымен бірлескен ғылыми зерттеулер жыл сайын кемінде 1, осы көрсеткіштерді 2015 жылға қарай 65-ке және 2-ге, 2020 жылға қарай 75-ке және 3-ке, ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобаларды әзірлеуге және іске асыруға тартылған шетел ғалымдары мен сарапшыларының, шетелде тұратын қазақстандық ғалымдардың саны жыл сайын кемінде 2, 2015 жылға қарай 5-ке, 2020 жылға қарай 7-ге жеткізе отырып;

3) количество научных проектов и программ, реализованных по заказу социально-предпринимательских корпораций, национальных компаний и частных предприятий не менее 10 к 2015 году и не менее 15 в период с 2016 по 2020 годы, количество разработанных технологий – положительные заключения на поданные заявки, полученные патенты, не менее 15 патентов Республики Казахстан, 1 международного патента ежегодно, из них поддерживаемых зарубежных и казахстанских патентов на 1000 ученых не менее 3 к 2011 году, с достижением этих показателей соответственно к 2015 году - 17, 5 и 5, а к 2020 году - 23, 7 и 7, а также международно-признанных патентов к 2015 году не менее 1, а к 2020 году не менее 3.»;
в целях 2: «Обеспечение процесса передачи и обмена знаниями»:
в задачах:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) количество подготовленных монографий, учебников и учебных пособий, в том числе электронных не менее 7 ежегодно, издаваемых журналов – не менее 3 наименований, пополнение библиотечного фонда новыми актуальными изданиями и литературой не менее 100 единиц ежегодно, проведенных научных конференций и семинаров – не менее 10 в год, выставок научных достижений и презентаций - не менее 6 ежегодно, заключенных консорциальных соглашений и меморандумов – не менее 1 ежегодно, реализованных проектов в рамках созданных научно- образовательных консорциумов - не менее 1 ежегодно, с достижением этих показателей соответственно к 2015 году – 10, 4, 200, 12, 8, 2, 2, а к 2020 году – 15, 5, 300, 15, 10, 3 и 3;»;
в целях 4: «Внедрение отечественных и трансферт передовых зарубежных технологий»:
в задачах:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) количество проектов, отобранных на коммерциализацию технологий не менее 3 ежегодно, с достижением 5 к 2015 году и 7 к 2020 году, количество компаний частного сектора, вкладывающих средства в реализацию отечественных результатов научной и (или) научно-технической деятельности не менее 7 за период 2011 – 2015 годов и не менее 20 за 2016 – 2020 годы, количество проектов с использованием механизмов государственно-частного партнерства, получивших финансирование через отечественные венчурные фонды не менее 3 до 2015 года и не менее 7 за 2016 – 2020 годы;»;
в подразделе 3.2. «Стратегическое направление – Эффективное управление активами Холдинга»:
в ключевом показателе:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:

3) әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың, ұлттық компаниялар мен жеке кәсіпорындардың тапсырысы бойынша іске асырылған ғылыми жобалар мен бағдарламалар саны 2015 жылға қарай кемінде 10 және 2016 – 2020 жылдар кезеңінде кемінде 15, әзірленген технологиялар – берілген өтінімдерге оң қорытындылар, алынған патенттер саны жыл сайын Қазақстан Республикасының кемінде 15 патенті, 1 халықаралық патент, оның ішінде қолдау табатын қазақстандық және шетелдік патенттер 1000 ғалымға шаққанда 2011 жылға қарай кемінде 3, осы көрсеткіштерді тиісінше 2015 жылға қарай 17-ге, 5 және 5-ке, ал 2020 жылға қарай – 23-ке, 7 және 7-ге, сондай-ақ халықаралық танылған патенттерді 2015 жылға қарай кемінде 1-ге, ал 2020 жылға қарай кемінде 3-ке жеткізе отырып.»;
«Білім беру және алмасу процесін қамтамасыз ету» деген 2-мақсатта:
міндеттерде:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) дайындалған монографиялар, оқулықтар мен оқу құралдарының саны, оның ішінде электрондық – жыл сайын кемінде 7, шығарылатын журналдар – кемінде 3 аталым, кітапхана қорын жаңа өзекті басылымдармен және әдебиеттермен толықтыру жыл сайын кемінде 100 дана, өткізілген ғылыми конференциялар мен семинарлар – жылына кемінде 10, ғылыми жетістіктердің көрмелері мен тұсаукесерлері жыл сайын кемінде 6, консорциялық келісімдер мен меморандумдар жыл сайын кемінде 1, құрылған ғылыми-білім беру консорциумдарының шеңберінде іске асырылған жобалар жыл сайын кемінде 1, осы көрсеткіштерді тиісінше 2015 жылға қарай 10-ға, 4-ке, 200-ге, 12-ге, 8-ге, 2-ге, ал 2020 жылға қарай 15-ке, 5-ке, 300-ге, 15-ке, 10-ға, 3 және 3-ке жеткізе отырып;»;
«Отандық технологияларды енгізу және шетелдік озық технологияларды трансферттеу» деген 4-мақсатта:
міндеттерде:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) технологияларды коммерцияландыруға іріктелген жобалар саны жыл сайын кемінде 3, 2015 жылға қарай 5-ке және 2020 жылға қарай 7-ге жеткізе отырып, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің отандық нәтижелерін іске асыруға қаражат салатын жеке сектор компанияларының саны 2011 – 2015 жылдар кезеңінде кемінде 7 және 2016 – 2020 жылдарда кемінде 20, отандық венчурлық қорлар арқылы қаржыландырылған мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерін пайдаланып жасалған жобалар саны 2015 жылға дейін кемінде 3 және 2016 – 2020 жылдарда кемінде 7;»;
«Стратегиялық бағыт – Холдинг активтерін тиімді басқару» деген 3.2-кіші бөлімде:
«Стратегиялық және жедел басқару бойынша тиімді жүйелер құру» деген 1-мақсатта:
түйінді көрсеткіштерде:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

«1) уровень оценки корпоративного управления при шкале от 1 до 4: планируемые к достижению значения к 2015 году – 2, к 2020 году – 4;»;
в целях 2: «Эффективное управление научно-техническим потенциалом, в том числе инфраструктурой и человеческими ресурсами»:
ключевые показатели изложить в следующей редакции:
«Ключевые показатели:
1) количество созданных опытных производств и конструкторских бюро (КБ) не менее 4 к 2015 году и не менее 10 – к 2020 году, организаций коммерциализации научных разработок, в том числе венчурного фонда, не менее 1 к 2013 году и не менее 1 в период с 2016 по 2020 годы;
2) к 2020 году снижение показателя текучести кадров до 15 %, удельный вес специалистов-исследователей, выполняющих научные исследования и разработки в возрасте до 39 лет к общей численности исследовательского состава допенсионного возраста к 2015 году 40 %, к 2020 году - 50 %;
3) количество ученых и инженерно-технических работников, повысивших квалификацию, в том числе, прошедших обучение по использованию зарубежных технологий, основам управления проектами, ежегодно не менее 50 человек;
4) достичь доли местного содержания казахстанских товаров от общих затрат по их закупкам к 2015 году не менее 25 %, к 2020 году - не менее 50 %, работ и услуг от общих затрат по их закупкам к 2015 году не менее 60 %, к 2020 году – не менее 80 %.»;
в целях 3: «Обеспечение финансовой устойчивости компаний Холдинга»:
ключевые показатели изложить в следующей редакции:
«Ключевые показатели:
1) рост дохода к 2020 году в 5 раз по сравнению с 2010 годом;
2) ежегодный рост объема негосударственного финансирования в сравнении с 2010 годом не менее 10 %, с достижением к 2015 году - не менее 1,5 раза, к 2020 году – не менее 2 раз от показателя 2010 года;
3) консолидированная рентабельность Холдинга к 2015 году не менее 15 %, к 2020 году – не менее 20 %.».
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов

«1) 1-ден 4-ке дейінгі шәкілде корпоративтік басқару рейтингі: 2015 жылға қарай қол жеткізуге жоспарланып отырған мәндер – 2, 2020 жылға қарай – 4;
«Ғылыми-техникалық әлеуетті, оның ішінде инфрақұрылымдар мен адам ресурстарын тиімді басқару» деген 2-мақсатта:
түйінді көрсеткіштер мынадай редакцияда жазылсын:
«Түйінді көрсеткіштер:
1) құрылған тәжірибелік өндірістер мен конструкторлық бюролар (КБ) саны 2015 жылға қарай кемінде 4 және 2020 жылға қарай кемінде 10, ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыру ұйымдары, оның ішінде венчурлық қордың – 2013 жылға қарай кемінде 1 және 2016 – 2020 жылдар кезеңінде кемінде 1;
2) 2020 жылға қарай кадрлардың тұрақтамау көрсеткішінің 15 %-ға төмендеуі, 39 жасқа дейін ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді орындап жатқан маман-зерттеушілердің үлес салмағы зейнетақы жасына дейінгі зерттеушілер құрамының жалпы санына шаққанда 2015 жылға қарай 40 %, 2020 жылға қарай 50 %;
3) біліктілігін арттырған, оның ішінде шетелдік технологияларды пайдалануға, жобаларды басқару негіздеріне оқытудан өткен инженерлік-техникалық қызметкерлер саны жыл сайын кемінде 50 адам;
4) қазақстандық тауарлардың жергілікті қамту үлесін оларды сатып алу бойынша жалпы шығындарға шаққанда 2015 жылға қарай кемінде 25 %-ға, 2020 жылға қарай кемінде 50 %-ға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің үлесін оларды сатып алу бойынша жалпы шығынға шаққанда 2015 жылға қарай кемінде 60 %-ға, 2020 жылға қарай кемінде 80 %-ға жеткізу»;
«Холдинг компанияларының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету» деген 3-мақсатта:
түйінді көрсеткіштер мынадай редакцияда жазылсын:
«Түйінді көрсеткіштер:
1) 2020 жылға қарай кірістің 2010 жылмен салыстырғанда кемінде 5 есе өсуі;
2) мемлекеттік емес қаржыландыру көлемінің 2010 жылмен салыстырғанда жыл сайынғы өсуі кемінде 10 %, 2015 жылға қарай кемінде 1,5 есеге, 2020 жылға қарай 2010 жылдың көрсеткішіне қарағанда кемінде 2 есеге жеткізе отырып;
3) Холдингтің шоғырландырылған рентабельділігі 2015 жылға қарай кемінде 15 %, 2020 жылға қарай кемінде 20 %.».
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов