Нагрудный знак «Құрметті кенші» присваивается, работникам отрасли, ранее награжденным отраслевым нагрудным знаком «Кенші даңқы» трех степеней, а также проработавшим в отрасли не менее 20 лет, а для работников, занятых во вредных условиях труда не менее 15 лет.
«Нагрудный знак «Құрметті металлург»
77. Нагрудным знаком «Құрметті металлург» награждаются работники металлургической промышленности за исследования и разработки по проблемам развития металлургической отрасли, достижения в создании и внедрении новой техники и технологий, инициативу и мужество, проявленные при ликвидации аварий на предприятии, достижения во внедрении прогрессивных форм организации труда и управления, активное участие в подготовке квалифицированных кадров. Работники, осуществляющие свою деятельность в других отраслях промышленности, за активное сотрудничество и содействие в развитии металлургической промышленности.
Нагрудный знак «Құрметті металлург» присваивается, работникам отрасли, ранее награжденным отраслевым нагрудным знакам «Еңбек даңқы» трех степеней, а также проработавшим в отрасли не менее 20 лет, а для работников, занятых во вредных условиях труда не менее 15 лет»;
«Нагрудный знак «Ақпарат саласының үздігі»
78. Нагрудным знаком «Ақпарат саласының үздігі» награждаются работники сферы информации за достижение высоких результатов в труде, положительно характеризуемые по службе, добросовестно и ответственно выполняющие возложенные на них обязанности по случаю празднования государственных, профессиональных, иных праздников и юбилейных дат, по достижению выслуги лет, определенной законодательством Республики Казахстан.
79. В исключительных случаях этим знаком награждаются лица, работающие в других отраслях за особые заслуги в сфере информации.»;
«Нагрудный знак «Гидрометеорология саласының үздігі»
80. Нагрудным знаком «Гидрометеорология саласының үздігі» награждаются работники Национальной гидрометеорологической службы Казахстана, за высокие профессиональные качества и личный вклад в развитие гидрометеорологической службы, мониторинга загрязнения окружающей среды Республики Казахстан, образцовое выполнение трудовых обязанностей, повышение производительности труда, новаторство и инициативу.»;
2) в перечне и описаниях ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в подразделе «Нагрудные знаки:» раздела 1. «Перечень ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан»:

«Құрметті кенші» төсбелгісі бұрын «Кенші даңқы» салалық төсбелгілерінің үш дәрежесімен марапатталғандарға, сондай-ақ салада кемінде 20 жыл, ал еңбектің зиянды жағдайында кемінде 15 жыл жұмыс істеген сала қызметкерлеріне беріледі.
«Құрметті металлург» төс белгісі:
77. «Құрметті металлург» төс белгісі металлургия саласын дамыту проблемалары бойынша зерттеулер мен әзірлемелер, жаңа техника мен технологияларды жасау мен енгізу жетістіктері, кәсіпорындағы аварияларды жою кезінде көрсеткен бастамашылдығы мен ерлігі, еңбекті ұйымдастырудың және басқарудың прогрессивті нысандарын енгізудегі жетістіктері, білікті кадрларды даярлауға белсене қатысқаны үшін металлургия өнеркәсібінің қызметкерлері марапатталады. Металлургия өнеркәсібін дамытуда белсенді ынтымақтастығы және жәрдемдескені үшін өнеркәсіптің басқа салаларында өз қызметін жүзеге асыратын қызметкерлер марапатталады.
«Құрметті металлург» төс белгісі бұрын «Еңбек даңқы» салалық төсбелгілерінің үш дәрежесімен марапатталғандарға, сондай-ақ салада кемінде 20 жыл, ал еңбектің зиянды жағдайында кемінде 15 жыл жұмыс істеген сала қызметкерлеріне беріледі.
«Ақпарат саласының үздігі» төсбелгісі»
«78. «Ақпарат саласының үздігі» төсбелгісімен еңбекте жоғарғы нәтижелерге қол жеткізгені үшін қызметі бойынша оң мінездемесі бар, өздеріне жүктелген міндеттерді адал әрі жауапты орындайтын ақпарат саласындағы қызметкерлер Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған мемлекеттік, кәсіптік, өзге де мерекелер мен мерейтой күндерін мерекелеу, еңбек сіңірген жылдарға жетуі бойынша марапатталады.
79. Ерекше жағдайларда бұл белгімен ақпарат саласында ерекше сіңірген еңбегі үшін басқа салаларда жұмыс істейтін адамдар марапатталады.»;
«Гидрометеорология саласының үздігі» төсбелгісі»
80. «Гидрометеорология саласының үздігі» төсбелгісімен Қазақстан Ұлттық гидрометеорологиялық қызметінің қызметкерлері жоғары кәсіптік қасиеті мен гидрометеорологиялық қызметтің, Қазақстан Республикасы қоршаған ортасының ластануын мониторингілеуді дамытуға қосқан жеке үлесі, еңбек міндеттерін үлгілі орындағаны, еңбек өнімділігін арттырғаны, жаңашылдығы мен бастамашылығы үшін марапатталады.»;
2) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының тізбесі мен сипаттамаларында:
«Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының тізбесі» деген 1-бөлімнің «Төсбелгілер:» деген кіші бөлімінде:

пункт 7 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) «Үздік автокөлікші»;»;
пункт 8 дополнить подпунктами 13) и 14) следующего содержания:
«13) «Құрметті кенші»;
14) «Құрметті металлург».»;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
«11. Министерства культуры и информации Республики Казахстан:
1) «Мәдениет саласының үздігі»;
2) «Ақпарат саласының үздігі».»;
пункт 13 изложить в следующей редакции:
«13. Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан:
1) «Экология саласының үздігі»;
2) «Гидрометеорология саласының үздігі».»;
в разделе 2. «Описания ведомственных наград некоторых государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан»:
в подразделе «Нагрудные знаки Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан» главу «Қурметті автокөлікші» (приложение 17) изложить в следующей редакции:
«Құрметті автокөлікші» (приложение 17)
Нагрудный знак «Құрметті автокөлікші» изготавливается из латуни в форме восьмиконечной звезды диаметром 37 мм и состоит из основы и накладки.
На лицевой стороне знака по кругу расположена надпись желтого цвета «ҚҰРМЕТТІ АВТОКӨЛІКШІ». В центре накладки изображен «руль с двумя крыльями» на фоне лучей и под крыльями слева направо изображены грузовое автотранспортное средство, автобус и легковое автотранспортное средство.
В изготовлении нагрудного знака используются эмали синего, желтого и белого цветов.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.»;
подраздел «Нагрудные знаки Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан» дополнить главой следующего содержания:
«Үздік автокөлікші» (приложение 17-1)
«Нагрудный знак «Үздік автокөлікші» изготавливается из латуни н форме восьмиконечной звезды диаметром 37 мм и состоит из основы и накладки.
На лицевой стороне знака по кругу расположена надпись желтого цвета «ҮЗДІК АВТОКӨЛІКШІ». В центре накладки изображен «руль с двумя крыльями» на фоне лучей и под крыльями слева направо изображены грузовое автотранспортное средство, автобус и легковое автотранспортное средство.
В изготовлении нагрудного знака используются эмали синего, желтого и белого цветов.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.»;
подраздел «Нагрудные знаки Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан» дополнить главами следующего содержания:
«Құрметті кенші» (приложение 31-4)
«Нагрудный знак «Құрметті кенші» изготавливается из латунного сплава в форме овала размером по вертикали 42 мм и по горизонтали 38 мм.
На лицевой стороне знака в верхней части на голубой ленте располагается выступающая надпись «ҚУРМЕТТІ КЕНШІ». В нижней части располагается лавровый венок и символические, скрещенные молоток и разводной ключ.
В центральной части знака расположена рука горняка с куском породы на фоне копра и трех терриконов. На оборотной стороне знака расположен регистрационный номер.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.

7-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) «Үздік автокөлікші»;»;
8-тармақ мынадай мазмұндағы 13) және 14) тармақшалармен толықтырылсын:
«13) «Құрметті кенші»;
14) «Құрметті металлург».»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі:
1) «Мәдениет саласының үздігі»;»
2) «Ақпарат саласының үздігі».»;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министр:
1) «Экология саласының үздігі»;»
2) «Гидрометеорология саласының үздігі».»;
«Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін кейбір мемлекеттік органдардың ведомстволық наградаларының сипаттамалары» деген 2-бөлімде:
«Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің төсбелгілері» деген кіші бөлімдегі «Құрметті автокөлікші» (17-қосымша) деген тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«Құрметті автокөлікші» (17-қосымша)
«Құрметті автокөлікші» төсбелгісі диаметрі 37 мм болатын сегіз бұрышты жұлдыз нысанында жезден жасалады және негіз бен қондырмадан тұрады.
Белгінің беткі жағында шеңбер бойымен сары түсті «ҚҰРМЕТТІ АВТОКӨЛІКШІ» деген жазу орналасқан. Қондырманың ортасында күн сәулесі аясында «екі қанаты бар руль» және қанаттардың астында солдан оңға қарай жүк автокөлік құралы, автобус және жеңіл автокөлік құралы бейнеленген. Төсбелгіні дайындауда көк, сары және ақ түсті эмальдар пайдаланылады.
Белгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.»;
«Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің төсбелгілері» деген кіші бөлім мынадай мазмұндағы тараумен толықтырылсын:
«Үздік автокөлікші» (17-1-қосымша)
«Үздік автокөлікші» диаметрі 37 мм болатын сегіз бұрышты жұлдыз нысанында жезден жасалады және негіз бен қондырмадан тұрады.
Белгінің беткі жағында шеңбер бойымен сары түсті «ҮЗДІК АВТОКӨЛІКШІ» деген жазу орналасқан. Қондырманың ортасында күн сәулесі аясында «екі қанаты бар руль» және қанаттардың астында солдан оңға қарай жүк автокөлік құралы, автобус және жеңіл автокөлік құралы бейнеленген. Төсбелгіні дайындауда көк, сары және ақ түсті эмальдар пайдаланылады.
Белгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.»;
«Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің төсбелгілері» деген кіші бөлім мынадай мазмұндағы тараулармен толықтырылсын:
«Құрметті кенші» (31-4-қосымша)
«Құрметті кенші» төсбелгісі өлшемі тігінен 42 мм және көлденеңінен 38 мм овал түрінде жез қорытпасынан жасалады.
Белгінің бет жағында жоғары бөлігінде көгілдір таспада «ҚҰРМЕТТІ КЕНШІ» деген шығыңқы жазу орналастырылған. Төменгі бөлігінде лавр гүлтәжі және символ мәнді, айқастырылған балға мен ажыратқыш кілт орналастырылған.
Белгінің орталық бөлігінде копер мен үш террикон аясында тау жынысы кесегін ұстап тұрған кеншінің қолы бейнеленген. Белгінің артқы жағында тіркеу нөмірі орналастырылған.
Белгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.

«Құрметті металлург» (приложение 31-5)
Нагрудный знак «Құрметті металлург» изготавливается из латунного сплава в форме овала размером по вертикали 42 мм и по горизонтали 38 мм.
На лицевой стороне знака в верхней части на голубой ленте располагается выступающая надпись «ҚУРМЕТТІ МЕТАЛЛУРГ». В нижней части располагается лавровый венок и символические, скрещенные молоток и разводной ключ.
В центральной части знака расположен ковш с расплавленным металлом на фоне заводских корпусов. На оборотной стороне знака расположен регистрационный номер.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.»;
заголовок подраздела «Нагрудный знак Министерства культуры и информации Республики Казахстан» изложить в следующей редакции:
«Нагрудные знаки Министерства культуры и информации Республики Казахстан»;
подраздел «Нагрудные знаки Министерства культуры и информации Республики Казахстан» дополнить главой следующего содержания:
«Ақпарат саласының үздігі» (приложение 37-1)
«Нагрудный знак «Ақпарат саласының үздігі» изготавливается из металла золотистого цвета в форме круга диаметром 35 мм.
Внутри круга изображен рулон развернутой бумаги, на бумаге изображение пера и размещен национальный орнамент. На оборотной стороне знака по окружности на золотистом фоне надпись «АҚПАРАТ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ». Знак при помощи ушка и орнамента соединяется с прямоугольной колодкой шириной 35 мм и высотой 15 мм, обтянутой муаровой лентой голубого цвета.
Знак при помощи булавки с визорным замком крепится к одежде.»;
заголовок подраздела «Нагрудный знак Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан» изложить в следующей редакции:
«Нагрудные знаки Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан»;
подраздел «Нагрудные знаки Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан» дополнить главой следующего содержания:
«Гидрометеорология саласының үздігі» (приложение 42-1)
«Нагрудный знак «Гидрометеорология саласының үздігі» представляет собой медальон в виде круга, обрамленного металлом желтого цвета, подвешенного на колодку из металла синего цвета.
На лицевой стороне знака в центре расположен макет знака «Казгидромет» синего цвета, выполненный в металле желтого цвета.
Вдоль края по кругу медальона расположена надпись «Гидрометеорология саласының үздігі», выполненная синим цветом в металле желтого цвета.
Знак при помощи ушка и кольца соединяется с прямоугольной колодкой шириной 26 мм и высотой 15 мм крепится к одежде.»;
приложение 17 к описаниям изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;

«Құрметті металлург» (31-5-қосымша)
«Құрметті металлург» төсбелгісі өлшемі тігінен 42 мм және көлденеңінен 38 мм овал түрінде жез қорытпасынан жасалады.
Белгінің бет жағында жоғары бөлігінде көгілдір таспада «ҚҰРМЕТТІ МЕТАЛЛУРГ» деген шығыңқы жазу орналастырылған. Төменгі бөлігінде лавр гүлтәжі және символ мәнді, айқастырылған балға мен ажыратқыш кілт орналастырылған.
Белгінің орталық бөлігінде зауыт корпустарының аясында балқытылған металл құйылған шөміш бейнеленген. Белгінің артқы жағында тіркеу нөмірі орналастырылған.
Белгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.»;
«Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің төсбелгілгісі» деген кіші бөлімнің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің төсбелгілгілері»;
«Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің төсбелгілгілері» деген кіші бөлім мынадай мазмұндағы тараумен толықтырылсын:
«Ақпарат саласының үздігі» (37-1-қосымша)
«Ақпарат саласының үздігі» төсбелгісі диаметрі 35 мм шеңбер нысанында алтын түсті металдан дайындалады.
Шеңбердің ішінде жайылған қағаз рулоны, қағазда қауырсын бейнеленген және ұлттық ою-өрнек белгіленген. Белгінің артқы жағындағы жиегінің бойымен алтын түстес реңкте «АҚПАРАТ САЛАСЫНЫҢ ҮЗДІГІ» деген жазу орналасқан. Белгі құлақша мен шығыршық арқылы көгілдір түсі жібек қатқыл лентамен қапталған, ені 35 мм және биіктігі 15 мм тік бұрышты тағанмен жалғанады.
Белгі киімге визорлы бекіткіші бар түйреуіш арқылы бекітіледі.».
«Қазақстан Республикасы қоршаған ортаны қорғау министрлігінің төсбелгісі» деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің төсбелгілері»;
«Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің төсбелгілері» деген кіші бөлім мынадай мазмұндағы тараумен толықтырылсын:
«Гидрометеорология саласының үздігі» (42-1-қосымша)
«Гидрометеорология саласының үздігі» төсбелгісі - сары түсті металмен қапталған, көк түсті металдан жасалған бекіткіші бар шеңбер түріндегі медальон.
Белгінің бет жағында ортада сары түсті металда көк түспен жасалған «Қазгидромет» белгісінің макеті орналасқан.
Жиегінің бойымен медальон шеңбері бойынша сары түсті металда көк түспен жасалған «Гидрометеорология саласының үздігі» деген жазу орналасқан.
Белгі киімге құлақша мен шығыршық арқылы ені 26 мм және биіктігі 15 мм тік бұрышты тағанмен бекітіледі.»;
сипаттамаларға 17-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;