О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2011 года № 716 "Об утверждении Типового договора организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2014 года № 230. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 622
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2011 года № 716 «Об утверждении Типового договора организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 43, ст. 573) следующие изменения и дополнения:
в Типовом договоре организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, утвержденном указанным постановлением:
главу 1 изложить в следующей редакции:
«1. Предмет договора
1.1. Организатор предоставляет право обслуживания регулярных маршрутов общего пользования, а перевозчик принимает на себя обязанности по обслуживанию перевозок по нижеперечисленным маршрутам.
Номер маршрута
Наименование маршрута
Количество работающих автобусов, микроавтобусов, троллейбусов
»;
подпункт 2.1.3. исключить;
подпункт 2.1.6 изложить в следующей редакции:
«2.1.6. Обеспечить продажу проездных документов (билетов) и багажных квитанций при осуществлении регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа на всех остановочных пунктах маршрута – самостоятельно либо через пассажирские агентства, автовокзалы, автостанции и (или) пункты обслуживания пассажиров, в том числе электронную продажу проездных документов (билетов) и багажных квитанций, а также осуществлять контроль за их наличием у пассажиров.»;
подпункты 2.1.102.1.11 и 2.1.12 изложить в следующей редакции:
«2.1.10. Использовать для перевозки предусмотренные настоящим договором количество и тип (класс) автобусов, троллейбусов и микроавтобусов.
2.1.11. Соблюдать расписание движения автобусов, троллейбусов, микроавтобусов, используемых на маршруте.
2.1.12. Обеспечить в соответствии с установленными требованиями наличие на автобусах, троллейбусах, микроавтобусах маршрутных указателей, в салонах – необходимого перечня информации для пассажиров.»;
дополнить подпунктами 2.1.13., 2.1.14. и 2.1.15. следующего содержания:

"Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастырудың үлгі шартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 27 маусымдағы № 716 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 12 наурыздағы № 230 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 622 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 622 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастырудың үлгі шартын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 27 маусымдағы № 716 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 43, 573-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастырудың үлгі шартында:
1-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Шарттың мәні:
1.1. Ұйымдастырушы жалпы пайдаланымдағы тұрақты маршруттарға қызмет көрсету құқығын береді, ал тасымалдаушы өзіне төменде көрсетілген маршруттар бойынша тасымалдарға қызмет көрсету жөніндегі міндеттерді қабылдайды.
Маршрут нөмiрi
Маршруттың атауы
Жұмыс істейтін автобустар, шағын автобустар, троллейбустар саны
»;
2.1.3-тармақша алынып тасталсын:
2.1.6-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2.1.6. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру кезінде маршруттың барлық аялдама пункттерінде – өз бетінше не жолаушылар агенттіктері, автовокзалдар, автостанциялар және (немесе) жолаушыларға қызмет көрсету пункттері арқылы жол жүру құжаттары (билеттер) мен багаж түбіртектерін сатуды, оның ішінде жол жүру құжаттары (билеттер) мен багаж түбіртектерін электронды түрде сатуды қамтамасыз етуге, сондай-ақ олардың жолаушыларда болуын бақылауды жүзеге асыруға.»;
2.1.102.1.11 және 2.1.12-тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2.1.10. Тасымалдау үшiн автобустардың, троллейбустардың және шағын автобустардың осы шартта көзделген санын және типiн (класын) пайдалануға.
2.1.11. Маршрутта пайдаланылатын автобустардың, троллейбустардың және шағын автобустардың қозғалыс кестесін сақтауға.
2.1.12. Белгiленген талаптарға сәйкес автобустарда, троллейбустарда, шағын автобустарда маршруттар көрсеткiштерiнiң, салондарда – жолаушылар үшiн қажеттi ақпарат тiзбесiнiң болуын қамтамасыз етуге.»;
мынадай мазмұндағы 2.1.13., 2.1.14. және 2.1.15-тармақшалармен толықтырылсын:

2.1.13. Оборудовать автотранспортные средства устройствами вызова экстренных оперативных служб.
2.1.14. Оборудовать автотранспортные средства устройствами непрерывной передачи данных в режиме реального времени о скорости, соблюдении маршрута и расписания движения с представлением информации организатору перевозок.
2.1.15. Соблюдать национальные стандарты.»;
пункт 2.2.2. изложить в следующей редакции:
«2.2.2. Осуществлять контроль за соблюдением установленного расписания движения автобусов, микроавтобусов, троллейбусов.»;
дополнить главой 2-1 следующего содержания:
«2-1. Требования по обновлению автобусов, микроавтобусов, троллейбусов, используемых на маршруте
2-1.1. Перевозчик по истечении не более 2-х лет обязан провести обновление автобусов, микроавтобусов, троллейбусов, используемых на маршруте в соответствии с приложением 1 к настоящему договору;»;
в пункте 4.1:
абзацы четвертый и пятый изложить в следующей редакции:
«наличие дорожно-транспортных происшествий (ДТП) с человеческими жертвами по вине перевозчика в связи с неисполнением обязанности, предусмотренной подпунктом 2) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте;
использование на маршруте в течение одного года три и более раз автобусов, микроавтобусов, троллейбусов, не соответствующих требованиям пункта 2.1.1 настоящего договора;»;
дополнить абзацами седьмым и восьмым следующего содержания:
«наличие в течение одного года трех и более дорожно-транспортных происшествий (ДТП) с человеческими жертвами по вине водителя (водителей) на одном маршруте;
неисполнение требований пункта 2-1.1. настоящего договора.»;
пункт 5.2. изложить в следующей редакции:
«5.2. Расписания, схемы движения по маршрутам и тарифной сетки, а также тип (класс) и количество автобусов, троллейбусов, микроавтобусов, используемых на маршруте, приводятся в отдельном приложении в соответствии с приложением 2 к настоящему договору.
Если установленный местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) тариф не покрывает затраты на перевозку, а также перевозку пассажиров и багажа на льготных условиях или бесплатно, в договоре предусматриваются размеры и сроки выплаты компенсаций перевозчику в соответствии с законодательством Республики Казахстан.»;
дополнить пунктом 5.8. следующего содержания:
«5.8 Требования подпунктов 2.1.13. и 2.1.14. пункта 2.1. настоящего типового договора вводятся в действие в отношении договоров, которые будут заключаться с 1 января 2015 года.»;
дополнить пунктом 6.2. следующего содержания:

«2.1.13. Автокөлік құралдарын шұғыл ден қоятын жедел қызметтерді шақыру құрылғыларымен жабдықтауға.
2.1.14. Тасымалдауды ұйымдастырушыға ақпарат бере отырып, автокөлік құралдарын қозғалыс жылдамдығы, маршрутының және кестесінің сақталуы туралы деректерді нақты уақыт режимінде үздіксіз беру құрылғыларымен жабдықтауға.
2.1.15. Ұлттық стандарттарды сақтауға міндетті.»;
2.2.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2.2.2. Автобустардың, шағын автобустардың, троллейбустардың белгіленген қозғалыс кестесiнiң сақталуын бақылауды жүзеге асыруға;»;
мынадай мазмұндағы 2-1-тараумен толықтырылсын:
«2-1. Маршрутта пайдаланылатын автобустарды, шағын автобустарды, троллейбустарды жаңарту жөніндегі талаптар
2-1.1. Тасымалдаушы екі жылдан аспайтын уақыт өткен соң маршрутта пайдаланылатын автобустарды, шағын автобустарды, троллейбустарды осы шарттың 1-қосымшасына сәйкес жаңартуға міндетті.»;
4.1-тармақта:
төртінші және бесінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«Автомобиль көлігі туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген міндеттің орындалмауына байланысты тасымалдаушының кiнәсiнен адам өлiмi орын алған жол-көлiк оқиғаларының (ЖКО) болуы;
осы шарттың 2.1.1-тармағының талаптарына сәйкес келмейтiн автобустарды, шағын автобустарды, троллейбустарды маршрутта бір жылда үш және одан көп рет пайдалану;»;
мынадай мазмұндағы жетінші және сегізінші абзацтармен толықтырылсын:
«жүргiзушiнiң (жүргізушілердің) кiнәсiнен бір маршрутта адам өлiмi болған жол-көлiк оқиғасының (ЖКО) бір жыл ішінде үш және одан көп рет болуы;
осы шарттың 2-1.1-тармағының талаптарын орындамау болып табылады.»;
5.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5.2. Кестелер, маршруттар бойынша қозғалыстың және тарифтiк кестенің схемалары, сондай-ақ маршрутта пайдаланылатын автобустардың, троллейбустардың, шағын автобустардың типi (класы) мен саны осы шартқа 2-қосымшаға сәйкес жеке қосымшада келтiрiледi.
Егер облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары белгiлеген тариф тасымалдау, сондай-ақ жолаушылар мен багажды жеңiлдiкті шарттарда немесе тегiн тасымалдау шығындарын жаппаса, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шартта тасымалдаушыға өтем төлеу мөлшерi мен мерзiмдерi көзделеді.»;
мынадай мазмұндағы 5.8-тармақпен толықтырылсын:
«5.8. Осы үлгі шарттың 2.1-тармағының 2.1.13. және 2.1.14-тармақшаларының талаптары 2015 жылдағы 1 қаңтардан бастап жасалатын шарттарға қатысты қолданысқа енгізіледі.»;
мынадай мазмұндағы 6.2-тармақпен толықтырылсын:

«6.2. При обновлении автобусов, микроавтобусов, троллейбусов, используемых на маршруте согласно приложению 1 к настоящему договору, действие договора продлевается на 10 лет.»;
дополнить указанный типовой договор организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа приложениями 1 и 2 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                     С. Ахметов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 марта 2014 года № 230
Приложение 1
к Типовому договору
организации регулярных
автомобильных перевозок
пассажиров и багажа
Таблица
по обновлению автобусов, микроавтобусов, троллейбусов,
используемых на маршруте
Срок эксплуатации автобусов, микроавтобусов, троллейбусов
Количество автобусов,
микроавтобусов, троллейбусов*
2-3
4-6

«6.2. Осы шартқа 1-қосымшаға сәйкес маршрутта пайдаланылатын автобустарды, шағын автобустарды, троллейбустарды жаңарту кезінде шарттың қолданылуы 10 жылға ұзартылады.»;
көрсетілген жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастырудың үлгі шарты осы қаулыға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес 1 және 2-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 12 наурыздағы
№ 230 қаулысына
1-қосымша
Жолаушылар мен багажды
автомобильмен тұрақты
тасымалдауды ұйымдастырудың
үлгі шартына
1-қосымша
Маршрутта пайдаланылатын автобустарды, шағын автобустарды,
троллейбустарды жаңарту бойынша кесте
Автобустарды, шағын автобустарды, троллейбустарды пайдалану мерзімі
Автобустар, шағын автобустар, троллейбустар саны*
2-3
4-6

1. Расписание движения автобусов, троллейбусов, микроавтобусов должно содержать следующую информацию:
1) наименование маршрута;
2) наименование остановочных пунктов;
3) расстояние между остановочными пунктами;
4) разбивка по рейсу в одном направлении по времени прибытия, стоянки, отправления, движения, средней скорости движения и обратном;
5) периодичность осуществления маршрута в годовом, квартальном, месячном, недельном или дневном измерении;
6) наименование перевозчика;
7) наименование государственного или местного исполнительного органа, фамилия и инициалы должностного лица и его подпись с указанием даты подписания, скрепленная печатью указанного органа.
2. Схема движения автобусов, троллейбусов, микроавтобусов по маршруту движения должна содержать следующую информацию:
1) наименование маршрута;
2) наименование остановочных пунктов;
3) наименование перевозчика;
4) опасные участки и их характеристики;
5) наименование государственного или местного исполнительного органа, фамилия и инициалы должностного лица и его подпись с указанием даты подписания, скрепленная печатью указанного органа.
3. Тарифная сетка должна содержать следующую информацию:
1) наименование маршрута;
2) наименование остановочных пунктов;
3) наименование перевозчика;
4) стоимость проезда пассажиров, провоза багажа и льготного проезда пассажира;
5) наименование государственного или местного исполнительного органа, фамилия и инициалы должностного лица, и его подпись с указанием даты подписания, скрепленная печатью указанного органа.
4. Информация по типу (классу) и количеству автобусов, троллейбусов, микроавтобусов, используемых на маршруте:
1) государственный номер автобуса, троллейбуса, микроавтобуса;
2) тип (класс) автобуса, троллейбуса, микроавтобуса;
3) год выпуска автобуса, троллейбуса, микроавтобуса;
4) количество автобусов, троллейбусов, микроавтобусов.

1. Автобустардың, троллейбустардың және шағын автобустардың кестелерінде мынадай ақпарат қамтылуға тиіс:
1) маршруттың атауы;
2) аялдама пункттерінің атауы;
3) аялдама пункттерінің бір-бірімен арақашықтығы;
4) рейс бойынша келу, тоқтап тұру, жөнелу, жүру уақыты, орташа жүру жылдамдығы бойынша бір бағытта және кері бөлу;
5) жылдық, тоқсандық, айлық, апталық немесе күндік өлшемдегі маршрутты жүзеге асыру мерзімділігі;
6) тасымалдаушының атауы;
7) мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның атауы, лауазымды адамның тегі және аты-жөні және оның аталған органның мөрімен расталып қол қойылған күні көрсетілген қолы.
2. Автобустардың, троллейбустардың және шағын автобустардың қозғалыс сызбаларында мынадай ақпарат қамтылуға тиіс:
1) маршруттың атауы;
2) аялдама пункттердің атауы;
3) тасымалдаушының атауы;
4) қауіпті учаскелер және олардың сипаттамасы;
5) мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның атауы, лауазымды адамның тегі және аты-жөні және оның аталған органның мөрімен расталып қол қойылған күні көрсетілген қолы.
3. Тарифтiк кестеде мынадай ақпарат қамтылуға тиіс:
1) маршруттың атауы;
2) аялдама пункттердің атауы;
3) тасымалдаушының атауы;
4) жолаушылардың жол жүру, багажды алып жүру және жолаушылардың жеңілдетілген жол жүру құны;
5) мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның атауы, лауазымды адамның тегі және аты-жөні және оның аталған органның мөрімен расталып қол қойылған күні көрсетілген қолы.
4. Маршрутта пайдаланылатын автобустардың, троллейбустардың және шағын автобустардың типi (класы) бойынша ақпарат:
1) автобустың, троллейбустың және шағын автобустың мемлекеттік нөмірі;
2) автобустың, троллейбустың және шағын автобустың типi (класы);
3) автобустың, троллейбустың және шағын автобустың шығарылған жылы;
4) автобустардың, троллейбустардың және шағын автобустардың саны.