О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2013 год"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2014 года № 406
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2013 год».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                     К. Масимов
Об утверждении отчета о формировании и использовании
Национального фонда Республики Казахстан за 2013 год
В соответствии со статьей 134 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2013 год.
2. Правительству Республики Казахстан:
1) представить в порядке информации в Парламент Республики Казахстан отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2013 год;
2) обеспечить опубликование информации об отчете за 2013 год о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан и результатах проведения аудита в средствах массовой информации.

"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2013 жылғы есепті бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 сәуірдегі № 406 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2013 жылғы есепті бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы
мен пайдаланылуы туралы 2013 жылғы есепті бекіту туралы
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 134-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2013 жылғы есеп бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2013 жылғы есепті Қазақстан Республикасының Парламентiне ақпарат ретінде ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2013 жылғы есеп және аудит жүргізу нәтижелері туралы ақпараттың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.

3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                     Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2014 года №
ОТЧЕТ
о формировании и использовании Национального фонда
Республики Казахстан за 2013 год Содержание
1.
Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2013 год.
2.
Отчет о деятельности Национального Банка Республики Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан за 2013 год.
3.
Иные данные по управлению Национальным фондом Республики Казахстан за 2013 год.
1. Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда
Республики Казахстан за 2013 год
№ п/п
Формирование и использование средств Национального фонда Республики Казахстан
Сумма (тыс.тенге)
1
2
3
1.
Средства Национального фонда Республики Казахстан на начало отчетного периода

3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентiнің
2014 жылғы « »
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы
мен пайдаланылуы туралы 2013 жылғы
ЕСЕП Мазмұны
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оны пайдалану туралы 2013 жылғы есеп
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы 2013 жылғы есеп
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі 2013 жылғы өзге де деректер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оны пайдалану туралы 2013 жылғы есеп
Р/с №
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану
Сомасы (мың теңге)
1
2
3
1.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті кезеңнің басындағы қаражаты

10 446 538 785*
2.
Поступления в Национальный фонд Республики Казахстан:
3 991 604 321
в том числе:
прямые налоги от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты)
3 396 515 722
в том числе:
корпоративный подоходный налог
1 237 584 840
налог на сверхприбыль
158 506 784
бонусы
21 902 799
налог на добычу полезных ископаемых
918 117 121
рентный налог на экспорт
880 397 236
доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным договорам
180 006 942
дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, от организаций нефтяного сектора
0
другие поступления от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты)
34 611 767
в том числе:
административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые центральными государственными органами, их территориальными подразделениями, на организации нефтяного сектора
9 359 240
прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, на организации нефтяного сектора
54 998
средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора
25 067 798
другие неналоговые поступления от организаций нефтяного сектора
129 731
поступления от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям
0
поступления от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения
1 216 8401 216 840
инвестиционные доходы от управления Национальным фондом Республики Казахстан
559 259 992
иные поступления и доходы, не запрещенные законодательством Республики Казахстан
0
3.
Использование Национального фонда Республики Казахстан:
1 412 035 945
в том числе:
гарантированные трансферты
1 380 000 000
целевые трансферты
25 500 000
покрытие расходов, связанных с управлением Национальным фондом Республики Казахстан и проведением ежегодного внешнего аудита
6 535 945
4.
Средства Национального фонда Республики Казахстан на конец отчетного периода
13 026 107 161**
Примечание:
* сальдо на начало 2013 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 3 194 235 тыс. тенге, суммы 49 тыс. тенге – разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешними аудиторами, и суммы 1 015 616 850 тыс. тенге, являющейся суммой корректировки;
** сальдо на конец 2013 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 3 737 874 тыс. тенге, суммы 49 тыс. тенге – разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешними аудиторами, и суммы 1 266 692 517 тыс. тенге, являющейся суммой корректировки.

10 446 538 785*
2.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдер:
3 991 604 321
оның ішінде:
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда)
3 396 515 722
оның ішінде:
корпоративтік табыс салығы
1 237 584 840
үстеме пайдаға салынатын салық
158 506 784
бонустар
21 902 799
пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
918 117 121
экспортқа салынатын рента салығы
880 397 236
жасалған шарттар бойынша өнімді бөлу жөніндегі Қазақстан Республикасының үлесі
180 006 942
қызметін өнімді бөлу жөніндегі келісімшарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының мұнай секторы ұйымдарынан қосымша төлемі;
0
мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есептелетін түсімдерді қоспағанда)
34 611 767
оның ішінде:
орталық мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері мұнай секторы ұйымдарына салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
9 359 240
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мұнай секторы ұйымдарына салатын басқа да айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
54 998
мұнай секторы ұйымдары келтірген зиянның орнын толтыру туралы талаптар бойынша табиғатты пайдаланушылардан алынған қаражат
25 067 798
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
129 731
республикалық меншіктегі және тау-кен өндіру және өңдеу салаларына жататын мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түсетін түсімдер
0
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер
1 216 840
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістер
559 259 992
Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге түсімдер мен кірістер
0
3
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын
пайдалану:
1 412 035 945
оның ішінде:
кепілдік берілген трансферттер
нысаналы трансферттер
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқаруға және жыл сайынғы сыртқы аудитті жүргізуге байланысты шығыстарды жабу
1 380 000 000
25 500 000
6 535 945
4
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті кезеңнің аяғындағы қаражаты
13 026 107 161**
Ескертпе:
* 2013 жылдың басындағы сальдо 3 194 235 мың теңге мөлшерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 49 мың теңге – айырма мен сыртқы аудиторлар жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын және түзету сомасы болып табылатын 1 015 616 850 мың теңге соманы есепке алмай көрсетілген;
** 2013 жылдың аяғындағы сальдо 3 737 874 мың теңге мөлшерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 49 мың теңге – айырма мен сыртқы аудиторлар жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын және түзету сомасы болып табылатын 1 266 692 517 мың теңге соманы есепке алмай көрсетілген.

На 1 января 2013 года средства Национального фонда Республики Казахстан составляли 10 446 538 785 тыс. тенге (9 427 727 651тыс. тенге – методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), на 31 декабря 2013 года составляли 13 026 107 161 тыс. тенге (11 755 676 721 тыс. тенге – методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности).
Принимая во внимание требования международных стандартов финансовой отчетности 39 «Финансовые инструменты: признание и оценка», в 2013 году была произведена корректировка балансовой стоимости приобретенных в портфель Национального фонда Республики Казахстан облигаций акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» (в соответствии с договором купли-продажи номинальная стоимость облигаций, приобретенных в 2013 году, составила 255 000 000 тыс. тенге) (далее – АО «ФНБ «Самрук-Казына»).

2013 жылғы 1 қаңтарға Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты 10 446 538 785 мың теңгені (9 427 727 651 мың теңге – аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу тәсілімен), 2013 жылғы 31 желтоқсанға 13 026 107 161 мың теңгені (11 755 676 721 мың теңге – аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу тәсілімен) құрады.
39 «Қаржы құралдары: тану және бағалау» халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарын назарға ала отырып, 2013 жылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қоржынына сатып алынған «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ) облигацияларының теңгерімдік құнын түзету жүргізілді (сатып алу-сату шартына сәйкес 2013 жылы сатып алынған облигациялардың атаулы құны 255 000 000 мың теңгені құрады).

Размер корректировки в 2013 году составил 251 075 667 тыс. тенге, который совместно с вышеуказанной корректировкой балансовой суммы ранее выпущенных облигаций АО «ФНБ «Самрук-Казына» отражен в отчете об изменениях в чистых активах Национального фонда Республики Казахстан по статье «Прочие перечисления».
За 2013 год в Национальный фонд Республики Казахстан поступило 3 432 344 329 тыс. тенге, из которых 3 396 515 722 тыс. тенге за счет поступлений прямых налогов от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты), в том числе 1 509 398 736 тыс. тенге (эквивалент 9 926 331 тыс. долларов США) являются поступлениями в иностранной валюте, зачисленными на соответствующий счет Национального фонда Республики Казахстан в тенге путем проведения операции последовательной конвертации/реконвертации день в день; других поступлений от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты) – 34 611 767 тыс. тенге; поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения – 1 216 840 тыс. тенге.

Түзету мөлшері 2013 жылы 251 075 667 мың теңгені құрады, ол «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ-ның бұрын шығарылған облигацияларының теңгерімдік сомасын жоғарыда көрсетілген түзетумен бірге Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтеріндегі өзгерістер туралы есепте «Өзге аударымдар» бабы бойынша көрсетілген.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына 2013 жылы
3 432 344 329 мың теңге түсті, одан мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тікелей салықтардың түсімдері есебінен (жергілікті бюджеттерге есепке алынатын салықтарды қоспағанда) – 3 396 515 722 мың теңге, оның ішінде 1 509 398 736 мың теңге (9 926 331 мың АҚШ долларына барабар) күнбе күн дәйекті айырбастау/қайта айырбастау операциясын жүргізу жолымен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының теңгедегі тиісті шотына есептелген шетел валютасындағы түсімдер; мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есепке алынатын түсімдерді қоспағанда) – 34 611 767 мың теңге, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер – 1 216 840 мың теңге.

54 998
0
Средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора
25 067 798
0,73
Другие неналоговые поступления от организаций нефтяного сектора
129 731
0
ВСЕГО
3 431 127 489
100
Примечание:
* КПН 101105 – корпоративный подоходный налог с юридических лиц – организаций нефтяного сектора;
* КПН 101106 – корпоративный подоходный налог с юридических лиц – резидентов, удерживаемый у источника выплаты организациями нефтяного сектора;
* КПН 101107 – корпоративный подоходный налог с юридических лиц–нерезидентов, удерживаемый у источника выплаты организациями нефтяного сектора.

54 998
0
Мұнай секторы ұйымдары келтірген зиянның орнын толтыру туралы талаптар бойынша табиғат пайдаланушылардан алынған қаражат
25 067 798
0,73
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
129 731
0
БАРЛЫҒЫ:
3 431 127 489
100
Ескертпе:
* КТС 101105 – заңды тұлғалар – мұнай секторы ұйымдарынан алынатын корпоративтік табыс салығы;
* КТС 101106 – мұнай секторы ұйымдары резидент заңды тұлғалардан – төлем көзінен ұстайтын корпоративтік табыс салығы;
* КТС 101107 – мұнай секторы ұйымдары резидент емес заңды тұлғалардан – төлем көзінен ұстайтын корпоративтік табыс салығы.

В поступлениях в Национальный фонд Республики Казахстан от организаций нефтяного сектора основную часть (36,07 %) занимают корпоративный подоходный налог с юридических лиц, затем налог на добычу полезных ископаемых, доля которых составляет 26,76 % в общей сумме поступлений. Рентный налог на экспорт составляет 25,66 % общей суммы поступлений; доля Республики Казахстан по разделу продукции составила в общей сумме поступлений 5,25 %; налог на сверхприбыль составляет 4,62 % от общей суммы поступлений и бонусы в общей сумме поступлений составили 0,64 %.
Согласно Закону Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года «О республиканском бюджете на 2013 – 2015 годы» за 2013 год из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет было перечислено 1 380 000 000 тыс. тенге в виде гарантированного трансферта на финансирование расходов текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития при плане 1 380 000 000 тыс. тенге, что составляет 100 % от годового плана.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 21 июня 2013 года № 586 «О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года № 962 «О Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан» и выделении целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан» в ноябре и декабре 2013 года из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет было перечислено 25 500 000 тыс. тенге в виде целевого трансферта для строительства автомобильных дорог Астана –Алматы, Астана – Павлодар.
2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики
Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2013 год
По результатам аудита Национального фонда Республики Казахстан, проведенного товариществом с ограниченной ответственностью «КПМГ Аудит», финансовая отчетность признана достоверной и отражает финансовое положение Национального фонда Республики Казахстан как соответствующее международным стандартам финансовой отчетности.
На 31 декабря 2013 года общая сумма кредиторской задолженности и начисленных неоплаченных расходов Национального фонда Республики Казахстан составила 21 051 178 тыс. тенге, из которых:

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдердің негізгі бөлігін (36,07 %) заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы, одан соң үлесі түсімдердің жалпы сомасының 26,76 %-ын құрайтын пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық құрады. Түсімдердің жалпы сомасының 25,66 %-ын экспортқа салынатын рента салығы, түсімдердің жалпы сомасының 5,25 %-ын Қазақстан Республикасының өнімді бөлу жөніндегі үлесі, 4,62 %-ын үстеме пайдаға салынатын салық және 0,64 %-ын бонустар құрады.
«2013 – 2015 жылдарға республикалық бюджет туралы» 2012 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2013 жылға Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке ағымдағы бюджеттік бағдарламалардың және бюджеттік даму бағдарламаларының шығыстарын қаржыландыруға кепілдендірілген трансферт түрінде жоспарланған 1 380 000 000 мың теңгеден 1 380 000 000 мың теңге аударылды, бұл жылдық жоспардың 100%-ын құрайды.
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 2 сәуірдегі № 962 Жарлығына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан нысаналы трансферт бөлу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 21 маусымдағы № 586 Жарлығына сәйкес 2013 жылғы қараша мен желтоқсанда Астана – Алматы, Астана – Павлодар автомобиль жолдарын салу үшін Ұлттық қордан республикалық бюджетке нысаналы трансферт түрінде 25 500 000 мың теңге аударылды.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы 2013 жылғы есеп
«КПМГ Аудит» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі жүргізген Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры аудитінің нәтижелері бойынша қаржылық есептілік дәйекті деп танылды және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаржылық жағдайының халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетінін көрсетеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының 2013 жылғы 31 желтоқсанға кредиторлық берешегі мен есептелген төленбеген шығыстарының жалпы сомасы 21 051 178 мың теңгені құрады, оның ішінде:

1) 17 313 304 тыс. тенге – кредиторская задолженность в иностранной валюте по инвестиционным операциям;
2) 3 737 874 тыс. тенге – кредиторская задолженность в тенге за оказанные Национальному фонду Республики Казахстан услуги, из них:
- 3 369 242 тыс. тенге – комиссии за управление активами, в том числе:
2 952 720 тыс. тенге – комиссия за услуги внешних управляющих;
416 522 тыс. тенге – комиссионное вознаграждение Национального Банка Республики Казахстан;

1) инвестициялық операциялар бойынша шетел валютасындағы кредиторлық берешек – 17 313 304 мың теңге:
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына көрсетілген қызметтер үшін теңгедегі кредиторлық берешек – 3 737 874 мың теңге, одан:
- активтерді басқару үшін комиссиялар – 3 369 242 мың теңге, оның ішінде:
2 952 720 мың теңге – сыртқы басқарушылардың көрсетілетін қызметтеріне комиссия;
416 522 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің комиссиялық сыйақысы;

- 368 632 тыс. тенге – прочие начисленные расходы, в том числе:
254 710 тыс. тенге – за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon;
104 022 тыс. тенге – за услуги кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNP Paribas;
9 900 тыс. тенге – за услуги по проведению внешнего аудита Национального фонда Республики Казахстан.
Форма 1
Бухгалтерский баланс Национального Банка Республики Казахстан
по доверительному управлению активами Национального фонда
Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2013 год
за 2012 год
1
2
3
Активы
Денежные средства и их эквиваленты

- 368 632 мың теңге – өзге де есептелген шығыстар, оның ішінде:
254 710 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының BNY Mellon жаһандық кастодианының көрсетілетін қызметтері үшін;
104 022 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының BNP Paribas жаһандық кастодианының көрсетілетін қызметтері үшін;
9 900 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сыртқы аудитін жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметтер үшін.
1-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқару бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бухгалтерлік балансы (мың теңге)
Баптың атауы
2013 жылы
2012 жылы
1
2
3
Активтер
Ақшалай қаражат және оның баламалары

7 079 584
6 196 901
Чистая прибыль (убыток)
334 134 038
247 481 638
Прочий совокупный доход
Курсовые разницы
218 046 370
129 981 059
Общий совокупный доход/(убыток)
552 180 408
377 462 697
По итогам доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан за 2013 год основные показатели составили:
1) доходы по результатам управления 341 213 622 тыс. тенге;
2) расходы от управления 7 079 584 тыс. тенге;
3) положительная разница по переоценке (пересчету) в тенге 218 046 370 тыс. тенге.

7 079 584
6 196 901
Таза кіріс (шығын)
334 134 038
247 481 638
Басқа жиынтық кіріс
Бағамдық айырмалар
218 046 370
129 981 059
Жалпы жиынтық кіріс/(шығын)
552 180 408
377 462 697
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын 2013 жылы сенімгерлік басқарудың қорытындысы бойынша негізгі көрсеткіштер:
1) басқару нәтижелері бойынша кірістер 341 213 622 мың теңгені;
2) басқарудан болатын шығыстар 7 079 584 мың теңгені;
3) теңгеге қайта бағалау (қайта есептеу) бойынша оң айырма 218 046 370 мың теңгені құрады.

Таким образом, общий совокупный доход до вычета расходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан составил 559 259 992 тыс. тенге, общий совокупный доход после вычета расходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан составил 552 180 408 тыс. тенге, чистый доход за 2013 год составил 334 134 038 тыс. тенге.
По данным банка-кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon за период с 1 января 2013 года по 31 декабря 2013 года образовался инвестиционный доход (реализованный и нереализованный), рассчитанный в базовой валюте – долларах США, который составил 2 199 237 тыс. долларов США. Скорректированный с учетом затрат на совершение сделок инвестиционный доход по данным банка-кастодиана BNY Mellon за тот же период составил 2 198 559 тыс. долларов США.
Со счета Национального фонда Республики Казахстан в течение 2013 года оплачены следующие расходы, связанные с управлением Национальным фондом Республики Казахстан, на общую сумму 6 535 945 тыс. тенге:
1) 4 234 008 тыс. тенге комиссионное вознаграждение Национального Банка Республики Казахстан за доверительное управление Национальным фондом Республики Казахстан, в том числе 2 869 884 тыс. тенге за услуги 2013 года и 1 364 124 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
2) 1 872 066 тыс. тенге комиссионное вознаграждение внешних управляющих по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан, в том числе 558 991 тыс. тенге за услуги 2013 года и 1 313 075 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
3) 223 493 тыс. тенге – за услуги прошлых лет глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon;
4) 182 925 тыс. тенге – за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNP Paribas, в том числе 102 016 тыс. тенге за услуги 2013 года и 80 909 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
5) 14 072 тыс. тенге перечислены за информационные услуги компании «Barra International, Ltd»;
6) 7 568 тыс. тенге за услуги по проведению внешнего аудита Национального фонда Республики Казахстан за 2012 год»;
7) 1 917 тыс. тенге перечислены за информационные услуги компании «Morgan Stanley Capital International»;
8) 33 тыс. тенге перечислены за услуги компании «The Yield Book Inc», также в отчетном периоде, в связи с расторжением договора с компанией «Yield Book», Национальным Банком Республики Казахстан был произведен возврат уплаченной за декабрь 2012 года комиссии на сумму 165 тыс. тенге на счет Национального фонда Республики Казахстан по неоказанным услугам прошлых лет;

Осылайша, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқарудан болатын шығыстар шегерілгенге дейін жалпы жиынтық кіріс 559 259 992 мың теңгені, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқарудан болатын шығыстар шегерілгеннен кейінгі жалпы жиынтық кіріс 552 180 408 мың теңгені, 2013 жылы таза кіріс 334 134 038 мың теңгені құрады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының BNY Mellon кастодиан банкінің деректері бойынша 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап 2013 жылғы
31 желтоқсанды қоса алғандағы кезеңде базалық валюта – АҚШ долларымен есептелген инвестициялық кіріс (іске асырылған және іске асырылмаған) қалыптасты, ол 2 199 237 мың АҚШ долларын құрады. BNY Mellon кастодиан банкінің деректері бойынша мәмілелер жасауға жұмсалған шығындарды ескере отырып түзетілген инвестициялық кіріс сол кезең ішінде 2 198 559 мың АҚШ долларын құрады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шотынан 2013 жыл ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқаруға байланысты жалпы сомасы 6 535 945 мың теңгеге мынадай шығыстар төленді:
1) 4 234 008 мың теңге – Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқарғаны үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің комиссиялық сыйақысы, оның ішінде 2 869 884 мың теңге 2013 жылғы көрсетілетін қызметтер үшін және 1 364 124 мың теңге өткен жылдардағы көрсетілетін қызметтер үшін;
2) 1 872 066 мың теңге – Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару бойынша сыртқы басқарушылардың комиссиялық сыйақысы, оның ішінде 558 991 мың теңге 2013 жылғы көрсетілетін қызметтер үшін және 1 313 075 мың теңге өткен жылдардағы көрсетілетін қызметтер үшін;
3) 223 493 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының BNY Mellon жаһандық кастодианының өткен жылдардағы көрсетілетін қызметтер үшін;
4) 182 925 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының BNP Paribas жаһандық кастодианының қызметтері үшін, оның ішінде 102 016 мың теңге 2013 жылғы қызметтер үшін және 80 909 мың теңге өткен жылдардағы көрсетілетін қызметтер үшін;
5) «Barra International LTD» компаниясының ақпараттық көрсетілетін қызметтері үшін 14 072 мың теңге аударылды;
6) 7 568 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының 2012 жылғы сыртқы аудитін жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметтер үшін;
7) «Morgan Stanley Capital International» компаниясының
ақпараттық қызметтері үшін 1 917 мың теңге аударылды;
8) «The Yield Book Inc» компаниясы көрсеткен қызметтер үшін 33 мың теңге аударылды, сондай-ақ есепті кезеңде «Yield Book» компаниясымен шарттың бұзылуына байланысты, өткен жылдардағы көрсетілмеген қызметтері бойынша 2012 жылғы желтоқсанға төленген 165 мың теңге сомаға комиссияны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Ұлттық Қордың шотына қайтарды;

9) 28 тыс. тенге перечислены за услуги АО «Регистраторская система ценных бумаг», в том числе 23 тыс. тенге за услуги 2013 года и 5 тыс. тенге за услуги прошлых лет.
На 31 декабря 2013 года общая сумма начисления расходов по управлению Национальным фондом Республики Казахстан составила 7 079 584 тыс. тенге, состоящая из следующих сумм:
1) 3 305 692 тыс. тенге – за услуги внешних управляющих Национального Фонда Республики Казахстан;
2) 3 286 406 тыс. тенге – комиссионное вознаграждение Национального Банка Республики Казахстан за доверительное управление активами Национального фонда Республики Казахстан;
3) 254 531 тыс. тенге – за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon;
4) 207 175 тыс. тенге – за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNP Paribas;
5) 14 072 тыс. тенге – за пользование программным продуктом компании «Barra International LTD»;
6) 9 900 тыс. тенге – за услуги по проведению внешнего аудита Национального фонда Республики Казахстан;

9) «Бағалы қағаздарды тіркеу жүйесі» АҚ-ның көрсеткен көрсетілетін қызметтері үшін 28 мың теңге, оның ішінде 2013 жылғы қызметтері үшін 23 мың теңге және өткен жылдардағы көрсетілетін қызметтер үшін 5 мың теңге аударылды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқару бойынша шығыстарды есептеудің жалпы сомасы 2013 жылғы 31 желтоқсанға 7 079 584 мың теңгені құрады, ол мынадай сомадан тұрады:
1) 3 305 692 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сыртқы басқарушыларының көрсетілетін қызметтері үшін;
2) 3 286 406 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқарғаны үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің комиссиялық сыйақысы;
3) 254 531 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының BNY Mellon жаһандық кастодианының көрсетілетін қызметтері үшін;
4) 207 175 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының BNP Paribas жаһандық кастодианының көрсетілетін қызметтері үшін;/
5) 14 072 мың теңге – «Barra International LTD» компаниясының бағдарламалық өнімін пайдаланғаны үшін,
6) 9 900 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына сыртқы аудит жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметтер үшін;

7) 1 917 тыс. тенге – за информационные услуги, оказанные компанией «Morgan Stanley Capital International»;
8) 33 тыс. тенге – за услуги, оказанные компанией «Yield Book», также в отчетном периоде, в связи с расторжением договора с компанией «Yield Book», Национальным Банком Республики Казахстан был произведен возврат уплаченной за декабрь 2012 года комиссии на сумму 165 тыс. тенге на счет Национального фонда Республики Казахстан по неоказанным услугам прошлых лет;

7) 1 917 мың теңге – «Morgan Stanley Capital International» компаниясы көрсеткен ақпараттық қызметтер үшін;
8) 33 мың теңге – «The Yield Book Inc» компаниясы көрсеткен қызметтер үшін, сондай-ақ есепті кезеңде «Yield Book» компаниясымен шарттың бұзылуына байланысты, өткен жылдардағы көрсетілмеген қызметтер бойынша 2012 жылғы желтоқсанда төленген 165 мың теңге сомаға комиссияны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Ұлттық Қордың шотына қайтаруды жүргізді;

9) 23 тыс. тенге – за услуги акционерного общества «Единый регистратор ценных бумаг».
Форма 3
Отчет о движении денежных средств Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению активами
Национального фонда Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2013 год
за 2012 год
1
2
3
Движение денежных средств от операционной деятельности
Чистая прибыль (убыток)
334 134 038
247 481 638
Корректировки:
Амортизация (дисконта) /премии по облигациям казахстанских государственных компаний

9) 23 мың теңге – «Бағалы қағаздарды бірыңғай тіркеуші» акционерлік қоғамының көрсетілетін қызметтері үшін.
3-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқару бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (мың теңге)
Баптың атауы
2013 жылы
2012 жылы
1
2
3
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы
Таза пайда (шығын)
334 134 038
247 481 638
Түзетулер:
Қазақстандық мемлекеттік компаниялардың облигациялары бойынша дисконттың /сыйлықтың амортизациясы

(6 632 817)
(5 640 998)
Расходы в виде вознаграждения по сделкам РЕПО
0
0
Нереализованный (доход)/ убыток от финансовых инструментов, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток
(222 767 172)
(94 561 795)
Движение денежных средств от операционной деятельности до изменений в операционных активах и обязательствах
104 734 049
147 278 845
(Увеличение) уменьшение операционных активов:
Финансовые инструменты, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток, кроме производных финансовых инструментов

(6 632 817)
(5 640 998)
РЕПО мәмілелері бойынша сыйақы түріндегі шығыстар
0
0
Пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін қаржы құралдарынан іске асырылмаған (кіріс)/шығын
(222 767 172)
(94 561 795)
Операциялық активтер мен міндеттемелердегі өзгерістерге дейінгі операциялық қызметтен түсетін ақша қаражатының қозғалысы
104 734 049
147 278 845
Операциялық активтердің ұлғаюы (азаюы):
Туынды қаржы құралдарынан басқа, пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін қаржы құралдары

(1 228 123 150)
(2 106 770 516)
Производные финансовые инструменты
(8 024 818)
441 302
Дебиторская задолженность
(7 760 122)
413 006
Увеличение (уменьшение) операционных обязательств:
Производные финансовые инструменты
4 194 537
347 904
Кредиторская задолженность по сделкам РЕПО
0
0
Кредиторская задолженность и начисленные расходы
15 229 926
1 535 717
Чистое использование/поступление денежных средств в/от операционной деятельности
(1 119 749 578)
(1 956 753 742)
Движение денежных средств от инвестиционной деятельности:
Приобретение/реализация или погашение облигаций казахстанских государственных компаний
(3 924 333)
(1 094 023)
Чистое использование денежных средств в инвестиционной деятельности
(3 924 333)
(1 094 023)
Движение денежных средств от финансовой деятельности:
Поступления от Министерства финансов Республики Казахстан

(1 228 123 150)
(2 106 770 516)
Туынды қаржы құралдары
(8 024 818)
441 302
Дебиторлық берешек
(7 760 122)
413 006
Операциялық міндеттемелердің ұлғаюы (азаюы):
Туынды қаржы құралдары
4 194 537
347 904
РЕПО мәмілелері бойынша кредиторлық берешек
0
0
Кредиторлық берешек және есептелген шығыстар
15 229 926
1 535 717
Ақша қаражатын операциялық қызметте/қызметке таза пайдалану/түсуі
(1 119 749 578)
(1 956 753 742)
Инвестициялық қызметтен түсетін ақша қаражатының қозғалысы
Қазақстандық мемлекеттік компаниялардың облигацияларын сатып алу/сату немесе өтеу
(3 924 333)
(1 094 023)
Инвестициялық қызметте ақша қаражатын таза пайдалану
(3 924 333)
(1 094 023)
Қаржы қызметінен түсетін ақша қаражатының қозғалысы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен түсетін түсімдер

3 432 344 329
3 460 225 119
Перечисления в республиканский бюджет
(1 405 500 000)
(1 380 000 000)
Прочие перечисления
(251 075 667)
(71 905 977)
Чистое поступление/(использование) денежных средств от/(в) финансовой деятельности
1 775 768 662
2 008 319 142
Чистое увеличение/(уменьшение) денежных средств и их эквивалентов
652 094 751
50 471 377
Денежные средства и их эквиваленты на начало года
669 000 168
618 528 791
Денежные средства и их эквиваленты на конец периода
1 321 094 919
669 000 168
Отчет об изменениях в чистых активах Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению активами
Национального фонда Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
Поступления
Перечисления
Чистая прибыль (убыток)
Резерв по переоценке валюты
Всего
1
2
3
4
5
6
Остаток на 31 декабря 2011 года
11 524 611 954
(5 444 562 193)
812 309 150
491 266 022
7 383 624 933
Поступления от Министерства финансов Республики Казахстан и прочие поступления
3 460 225 119
3 460 225 119
Перечисления в республиканский бюджет
(1 380 000 000)
(1 380 000 000)
Прочие перечисления
(413 585 098)
(413 585 098)
Эффект переоценки валюты на начальный остаток чистых активов
116 426 430
116 426 430
Эффект переоценки валюты на чистую прибыль (убыток) и прочие перемещения
13 554 629
13 554 629
Чистая прибыль (убыток) за период
247 481 638
247 481 638
Остаток на 31 декабря 2012 года
14 984 837 073
(7 238 147 291)
1 059 790 788
621 247 081
9 427 727 651
Поступления от Министерства финансов Республики Казахстан
3 432 344 329
3 432 344 329
Перечисления в республиканский бюджет
(1 405 500 000)
(1 405 500 000)
Прочие перечисления
(251 075 667)
(251 075 667)
Эффект переоценки валюты на начальный остаток чистых активов
207 642 668
207 642 668
Эффект переоценки валюты на чистую прибыль (убыток)
10 403 702
10 403 702
Чистая прибыль (убыток) за период
334 134 038
334 134 038
Остаток на 31 декабря 2013 года
18 417 181 402
(8 894 722 958)
1 393 924 826
839 293 451
11 755 676 721
Чистые активы Национального фонда Республики Казахстан на конец 2013 года составили 11 755 676 721 тыс. тенге (методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), годовой прирост составил 25 %. В основном увеличение активов достигнуто за счет роста объемов поступлений по прямым налогам от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты).
3. Иные данные по управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2013 год
Управление активами Национального фонда Республики Казахстан
Структура распределения активов Национального фонда Республики Казахстан имела следующий вид. Общая рыночная стоимость портфеля Национального фонда Республики Казахстан 31 декабря 2013 года была равна 71 468 219 627 долларам США, в том числе валютного портфеля – 70 789 653 045 долларов США (99,05 %) и портфеля облигаций АО «ФНБ «Самрук-Казына» и АО «НУХ «КазАгро» – 678 566 582 долларов США (0,95 %). Рыночная стоимость стабилизационного и сберегательного портфелей в составе валютного портфеля Национального фонда Республики Казахстан – 22 515 907 363 (31,81 %) и 48 273 745 682(68,19 %) долларов США соответственно.
Рыночная стоимость ценных бумаг и других финансовых инструментов, входящих в состав валютного портфеля Национального фонда Республики Казахстан, основывается на данных банка-кастодиана BNY Mellon.
Структура распределения валютных активов
Национального фонда Республики Казахстан
Наименование
Всего
Тип мандата
Рыночная стоимость в USD
%
Ценные бумаги с фиксированным доходом

3 432 344 329
3 460 225 119
Республикалық бюджетке аударымдар
(1 405 500 000)
(1 380 000 000)
Өзге аударымдар
(251 075 667)
(71 905 977)
Қаржы қызметінен/(қызметінде) ақша қаражатының таза түсімі/(пайдаланылуы)
1 775 768 662
2 008 319 142
Ақша қаражатының және оның баламаларының таза ұлғаюы/(азаюы)
652 094 751
50 471 377
Жыл басындағы ақша қаражаты және оның баламалары
669 000 168
618 528 791
Кезең соңындағы ақша қаражаты және оның баламалары
1 321 094 919
669 000 168
4-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқару бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің таза активтеріндегі өзгерістер туралы есеп (мың теңге)
Баптың атауы
Түсімдер
Аудару
Таза пайда (шығын)
Валютаны қайта бағалау бойынша резерв
Барлығы
1
2
3
4
5
6
2011 жылғы 31 желтоқсанға қалдық
11 524 611 954
(5 444 562 193)
812 309 150
491 266 022
7 383 624 933
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен түскен түсімдер және өзге де түсімдер
3 460 225 119
3 460 225 119
Республикалық бюджетке аударымдар
(1 380 000 000)
(1 380 000 000)
Өзге де аударымдар
(413 585 098)
(413 585 098)
Валютаны қайта бағалаудың таза активтердің бастапқы қалдығына әсері
116 426 430
116 426 430
Валютаны қайта бағалаудың таза пайдаға (шығынға) және өзге де аударымдарға әсері
13 554 629
13 554 629
Кезеңдегі таза пайда (шығын)
247 481 638
247 481 638
2012 жылғы 31 желтоқсанға қалдық
14 984 837 073
(7 238 147 291)
1 059 790 788
621 247 081
9 427 727 651
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен түскен түсімдер
3 432 344 329
3 432 344 329
Республикалық бюджетке аударымдар
(1 405 500 000)
(1 405 500 000)
Өзге де аударымдар
(251 075 667)
(251 075 667)
Валютаны қайта бағалаудың активтердің бастапқы қалдығына әсері
207 642 668
207 642 668
Валютаны қайта бағалаудың таза пайдаға (шығынға) әсері
10 403 702
10 403 702
Кезеңдегі таза пайда (шығын)
334 134 038
334 134 038
2013 жылғы 31 желтоқсанға қалдық
18 417 181 402
(8 894 722 958)
1 393 924 826
839 293 451
11 755 676 721
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтері 2013 жылдың аяғында 11 755 676 721 мың теңгені құрады (аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен), жылдық өсім 25 %-ды құрады. Негізінен активтердің ұлғаюына мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда) бойынша түсімдер көлемінің артуы есебінен қол жеткізілді.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі 2013 жылғы өзге де деректер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқару
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін бөлу құрылымы мынадай түрге ие болды. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры қоржынының жалпы нарықтық құны 2013 жылғы 31 желтоқсанда
71 468 219 627 АҚШ1 долларына тең болды, оның ішінде валюта қоржыны – 70 789 653 045 АҚШ доллары (99,05 %) және «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ мен «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ облигацияларының қоржыны – 678 566 582 АҚШ доллары (0,95 %). Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры валюталық қоржынының құрамына кіретін тұрақтандыру және жинақ қоржындарының нарықтық құны тиісінше 22 515 907 363 (31,81 %) және 48 273 745 682 (68,19 %) АҚШ доллары болды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының валюталық қоржынының құрамына кіретін бағалы қағаздардың және басқа да қаржы құралдарының нарықтық құны BNY Mellon кастодиан банкінің деректеріне негізделеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының валюталық активтерін бөлу құрылымы
Атауы
Барлығы
Мандат түрі
USD-мен нарықтық құны
%
Тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар

6,38
4,39
8,30
9,72
Всего сберегательный портфель
100,00
100,00
100,00
100,00
Доходность Национального фонда Республики Казахстан за 2013 год составила 3,36 %.
Инвестиционный доход за период с начала создания Национального фонда Республики Казахстан по 31 декабря 2013 года составил 9 173 млн. долларов США. Доходность Национального фонда Республики Казахстан за период с начала его создания по 31 декабря 2013 года составила 72,87 %, что в годовом выражении составляет 4,44 %.
Историческая доходность
Национального фонда Республики Казахстан
Чистые активы Национального фонда Республики Казахстан были классифицированы по следующим категориям (видам инвестиционного портфеля):

6,38
4,39
8,30
9,72
Жинақтау қоржынының барлығы
100,00
100,00
100,00
100,00
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістілігі 2013 жылы
3,36 % құрады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры құрылғаннан бастап
2013 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы инвестициялық кіріс 9 173 млн. АҚШ долларын құрады. Құрылғаннан бастап 2013 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістілігі 72,87 %-ды құрады, бұл жылдық мәнде 4,44 %-ды құрайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тарихи кірістілігі
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтері мынадай санаттар (инвестициялық қоржын түрлері) бойынша жіктелген:

1) стабилизационный портфель;
2) сберегательный портфель:
портфель ценных бумаг с фиксированным доходом;
портфель акций;
портфель тактического распределения активов.
В соответствии с инвестиционной стратегией каждый класс активов Национального фонда Республики Казахстан управляется относительно эталонного портфеля (индекса), на основании которого оценивается их доходность. Эталонные портфели (индексы) определены Правилами осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденными постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65.
Доходность стабилизационного портфеля за 2013 год составила 0,15 %, за этот же период доходность эталонного портфеля (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) составила 0,18 %. Таким образом, в результате управления активами стабилизационного портфеля в 2013 году была получена отрицательная сверхдоходность в размере (-) 0,03 %.
Доходность сберегательного портфеля за 2013 год составила 5,43 %. Доходность эталонного портфеля за этот же период составила 4,81 %. Таким образом, была получена положительная сверхдоходность в размере 0,62 %. Доходность от управления активами сберегательного портфеля по типу мандата «Глобальные облигации» за 2013 год составила (-) 0,67 %. Доходность эталонного портфеля данного субпортфеля составила (-) 0,38 %. Таким образом, сверхдоходность, полученная в результате управления данным типом мандата, была положительной и составила (-) 0,30 %.
Доходность от управления активами сберегательного портфеля по типу мандата «Глобальные акции» за 2013 год составила 28,57 %, тогда как доходность бенчмарка составила 27,50 %. Таким образом, результат управления активами по данному типу мандата относительно эталонного портфеля был отрицательным, сверхдоходность составила 1,08 %.
Доходность от управления активами сберегательного портфеля по типу мандата «Глобальное тактическое распределение активов» за 2013 год составила 5,90 %, тогда как доходность бенчмарка составила 4,42 %. Таким образом, результат управления активами сберегательного портфеля в 2013 году по данному типу мандата относительно эталонного портфеля был положительным, сверхдоходность составила 1,48 %.
Доходность сберегательного портфеля по типам мандатов
Доходность стабилизационного портфеля
2. Дополнительная информация о проведенных мероприятиях в 2013 году по управлению Национальным фондом Республики Казахстан.
Постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 3 было принято решение о добавлении шведской кроны (2 %) в эталонный портфель облигаций, за счет снижения доли евро с 28 % до 26 % в целях повышения эффективности доверительного управления активами Национального фонда Республики Казахстан и углубления валютной диверсификации активов сберегательного портфеля Национального фонда Республики Казахстан.

1) тұрақтандыру қоржыны;
2) жинақтау қоржыны:
тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар қоржыны;
акциялар қоржыны;
активтерді тактикалық бөлу қоржыны.
Инвестициялық стратегияға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры активтерінің әрбір сыныбы эталондық қоржынға (индекске) қатысты басқарылады, оның негізінде активтердің кірістілігі бағаланады. Эталондық қоржындар (индекстер) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларында айқындалған.
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі 2013 жылы 0,15 %-ды құрады, осы кезеңде эталондық қоржынның (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) кірістілігі 0,18 %-ды құрады. Осылайша, тұрақтандыру қоржынының активтерін басқару нәтижесінде 2012 жылы (-) 0,03 % мөлшерінде теріс үстеме кірістілік алынды.
Жинақтау қоржынының кірістілігі 2013 жылы 5,43 %-ды құрады. Осы кезеңде эталондық қоржынның кірістілігі 4,81 %-ды құрады. Осылайша, оң үстеме кірістілік 0,62 % мөлшерінде алынды.
«Жаһандық облигациялар» мандат түрі бойынша жинақтау қоржынының активтерін басқарудан түсетін кірістілік 2013 жылы (-) 0,67 % құрады. Осы қосалқы қоржынның эталондық қоржынының кірістілігі (-) 0,38 % құрады. Осылайша, мандаттың осы түрін басқару нәтижесінде алынған жоғары кірістілік оң болды және(-) 0,30 % құрады.
«Жаһандық акциялар» мандат түрі бойынша жинақтау қоржынының активтерін басқарудан түсетін кірістілік 2013 жылы 28,57 % құрады, ал бенчмарктің кірістілігі 27,50 % құрады. Осылайша, эталондық қоржынға қатысты мандаттың осы түрі бойынша активтерді басқару нәтижесі теріс болды, үстеме кірістілік 1,08 % құрады.
«Активтерді жаһандық тактикалық бөлу» мандат түрі бойынша жинақтау қоржынының активтерін басқарудан түсетін кірістілік 2013 жылы 5,90 % құрады, ал бенчмарктің кірістілігі 4,42 % құрады. Осылайша, эталондық қоржынға қатысты мандаттың осы түрі бойынша 2013 жылы жинақтау қоржынының активтерін басқару нәтижесі оң болды, үстеме кірістілік 1,48 % құрады.
Мандаттардың түрлері бойынша жинақтау қоржынының кірістілігі
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару бойынша 2013 жылы өткізілген іс-шаралар туралы қосымша ақпарат
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 3 қаулысымен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқару тиімділігін арттыру және Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры жинақтау қоржынының активтерін валюталық әртараптандыруды тереңдету мақсатында евроның үлесін 28 %-дан 26 %-ға дейін азайту есебінен облигациялардың эталондық қоржынына швед кронасын (2 %) қосу туралы шешім қабылданған болатын.

Таким образом, по состоянию на 31 декабря 2013года эталонный портфель имел следующий состав:
30 % - Merrill Lynch US Treasuries (1-5 years);
26 % - Merrill Lynch All Euro Government Index,DE,FR,NL,AT,LU,FI (1-5 years);
10 % - Merrill Lynch UK Gilts (1-5 years);
10 % - Merrill Lynch Japan Governments (1-5 years);
5 % - Merrill Lynch Australian Governments (1-5 years);
5 % - Merrill Lynch Canadian Governments (1-5 years);
5 % - Merrill Lynch South Korean Government Index (1-5 years);
3 % - Merrill Lynch Hong Kong Government Index (1-5 years);
2 % - Merrill Lynch Singapore Government Index (1-5 years);
2 %- Merrill Lynch Danish Government Index (1-5 years);
2 % - Merrill Lynch Swedish Government Index(1-5 years).
С целью диверсификации стилей управления были переданы под управление активы внешним управляющим по мандатам «Глобальные активные акции» Bank Sarasin&Cie AG и BSI SA, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 247 в качестве внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан по указанному типу мандата.
В отчетном периоде, 11 апреля 2013 года состоялось заседание Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан, на котором были рассмотрены и приняты предложения Национального Банка Республики Казахстан по дальнейшей диверсификации активов, а именно:
1) создание долгосрочного портфеля;
2) создание портфеля золота;
3) создание альтернативного портфеля под управлением АО «Национальная Инвестиционная Корпорация Национального Банка Республики Казахстан».
С целью диверсификации стилей управления и увеличения доходности активов постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 апреля 2013 года № 103 был утвержден внешний управляющий Amundi по мандату «Глобальные пассивные акции».
Кроме того, Национальный Банк Республики Казахстан проводит работу в рамках подготовки к реализации принятых Советом по управлению Национальным фондом Республики Казахстан решений. В частности, были проведены тендеры по выбору внешних управляющих по мандатам «Глобальные корпоративные облигации инвестиционного уровня», «Облигации развивающихся рынков hard currency» «Глобальные акции: высокие дивиденды», «Глобальные акции: минимальная волатильность/вариация».
Постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 189 и № 190 «Об утверждении внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан» были утверждены внешние управляющие Amundi и Pioneer Investment Management Limited по мандату «Облигации развивающихся рынков hard currency» и внешние управляющие Pioneer Investment Management Limited и Bank Julius Baer & Co. Ltd по мандату «Глобальные корпоративные облигации инвестиционного уровня».

Осылайша, 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша эталондық қоржынның құрамы мынадай болды:
30 % - Merrill Lynch US Treasuries (1-5 years);
26 % - Merrill Lynch All Euro Government Index, DE, FR, NL, AT, LU, FI (1-5 years);
10 % - Merrill Lynch UK Gilts (1-5 years);
10 % - Merrill Lynch Japan Governments (1-5 years);
5 % - Merrill Lynch Australian Governments (1-5 years);
5 % - Merrill Lynch Canadian Governments (1-5 years);
5 % - Merrill Lynch South Korean Government Index (1-5 years);
3 % - Merrill Lynch Hong Kong Government Index (1-5 years);
2 % - Merrill Lynch Singapore Government Index (1-5 years);
2 %- Merrill Lynch Danish Government Index (1-5 years);
2 % - Merrill Lynch Swedish Government Index(1-5 years).
Басқару стильдерін әртараптандыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 247 қаулысымен бекітілген «Жаһандық белсенді акциялар» Bank Sarasin&Cie AG және BSI SA мандаттары бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Қорының активтерін сыртқы басқарушылар ретінде мандаттың көрсетілген түрі бойынша сыртқы басқарушыларға басқару үшін активтер берілген болатын.
Есепті кезеңде, 2013 жылғы 11 сәуірде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңестің отырысы болып өтті, онда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің активтерді одан әрі әртараптандыру, атап айтқанда:
1) ұзақ мерзімді қоржын құру;
2) алтын қоржынын құру;
3) «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық Инвестициялық Корпорациясы» АҚ-ның басқаруымен баламалы қоржын құру жөніндегі ұсыныстары қаралып, қабылданды.
Басқару стильдерін әртараптандыру және активтердің кірістілігін ұлғайту мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 сәуірдегі № 103 қаулысымен «Жаһандық пассивті акциялар» мандаты бойынша сыртқы басқарушы Amundi бекітілді.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңес қабылдаған шешімдерді іске асыруға дайындық шеңберінде жұмыстар жүргізуде. Атап айтқанда «Инвестициялық деңгейдегі жаһандық корпоративтік облигациялар», «Һard currency дамушы нарықтарының облигациялары», «Жаһандық акциялар: жоғары дивидендтер», «Жаһандық акциялар: барынша аз құбылмалылық /өзгермелілік» мандаттары бойынша сыртқы басқарушыларды таңдау жөнінде тендерлер өткізілді.
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 189 және № 190 қаулыларымен «Һard currency дамушы нарықтарының облигациялары» мандаты бойынша сыртқы басқарушылар Amundi және Pioneer Investment Management Limited және «Инвестициялық деңгейдегі жаһандық корпоративтік облигациялар» мандаты бойынша сыртқы басқарушылар Pioneer Investment Management Limited және Bank Julius Baer & Co бекітілді.

В целях повышения эффективности доверительного управления активами Национального фонда Республики Казахстан постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 225 «Об утверждении внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан» были утверждены внешние управляющие Kleinwort Benson Investors Dublin Ltd и Schroder Investment Management Limited по мандату «Глобальные акции: высокие дивиденды».
Постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 сентября 2013 года № 253 «Об утверждении внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан» были утверждены внешние управляющие Nomura Asset Management U.K. Ltd., Quoniam Asset Management GmbH и Analytic Investors по мандату «Глобальные акции: минимальная волатильность/вариация».
В 2013 году в соответствии с условиями эмиссий ценных бумаг, номинированных в тенге, от эмитентов были получены купонные вознаграждения на общую сумму 114 050 тыс. тенге, из них по облигациям АО «ФНБ «Самрук-Казына» – 90 050 тыс. тенге, по облигациям АО «НУХ «КазАгро» – 24 000 тыс. тенге.
В рамках проведения систематической работы по разъяснению среди населения целей и задач Национального фонда Республики Казахстан информация об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2012 год и результатах проведения внешнего аудита была опубликована 19 февраля 2014 года в газете «Егемен Қазақстан» № 34 (28258), а также размещена на веб-сайте Министерства финансов Республики Казахстан.
Необходимая информация о деятельности Национального фонда Республики Казахстан, отчеты, нормативные правовые акты, регулирующие деятельность Национального фонда Республики Казахстан, размещены на веб-сайте Министерства финансов Республики Казахстан (www.minfin.kz).

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару тиімділігін арттыру мақсатында «Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 225 қаулысымен «Жаһандық акциялар: жоғары дивидендтер» мандаты бойынша сыртқы басқарушылар Kleinwort Benson Investors Dublin Ltd және Schroder Investment Management Limited бекітілді.
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 23 қыркүйектегі № 253 қаулысымен «Жаһандық акциялар: барынша аз құбылмалылық /өзгермелілік» мандаты бойынша сыртқы басқарушылар Nomura Asset Management U.K. Ltd., Quoniam Asset Management GmbH және Analytic Investors бекітілді.
2013 жылы теңгеге номинацияланған бағалы қағаздар эмиссиясының шарттарына сәйкес эмитенттерден жалпы сомасы 114 050 мың теңгеге купондық сыйақы, оның ішінде «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ облигациялары бойынша – 90 050 мың теңге, «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ облигациялары бойынша – 24 000 мың теңге алынды.
Халық арасында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының мақсаттары мен міндеттерін түсіндіру бойынша жүйелі жұмыс жүргізу шеңберінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы және пайдаланылуы туралы 2012 жылғы есеп және сыртқы аудит жүргізу нәтижелері туралы ақпарат 2014 жылғы 19 ақпанда «Егемен Қазақстан» газетінде № 34 (28258) жарияланды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің веб-сайтында орналастырылды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметі туралы қажетті ақпарат, есептер, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің веб-сайтында (www.minfin.kz) орналастырылған.